Konkurenceschopnost ČR aneb když Kalousek práší


napsal vlk za  dodatečného  cenného přispění  Jana Hladíka řečeného Hladisek

Zcela nepochybně  znáte  filmovou klasiku s Vlastou  Burianem v  hlavní  roli – Když Burian prášil. Skvělá a klasická  taškařice. Která  nutně musí  rozesmát  opakovaně  velké  a malé. A bude je  bavit  třeba  i za  500 let.

Sami vidíte, že  jsem si dnes půjčil titul od  toho  největšího z komiků. Nicméně  nečekejte  nic  ani  trochu  humorného. A veselého  už  vůbec  ne. Výsledkem mého textu  bude nejspíš  deprese. Nemohu za  to. Fakta  jsou  fakta, jalové  kecy  pro  duševní prosťáčky  zůstanou  jalovými  kecy. I když je , s naprosto  vážným ksichtem a obvyklou nesmírně  drzou bravurou, pronáší  takový  Kalousek.

Na  tento  blog  se  chystám už  skoro  6 neděl. A pořád  jsem  ho  odkládal, protože  ani mně  se nechce  nijak zvlášť do  naprosto  deprimujících  záležitostí.  Ale  vše  postrčil  jeden    z nemnoha  původních  čtenářů Kosy – pan  JB. Poslal mi  krátký  mail  jehož  jádrem bylo toto:

Docela by mě zajímalo vaše vyjádření k číslům, které teď zveřejnil Kalousek na svou podporu http://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/cisla-misto-mytu-14044.html
Zase spousta neinformovaných naivních voličů jim to po tom všem může sežrat.

Nelenil jsem  a  najel na udanou internetovou stránku. Jde  o  oficiální  web  Kalousekpartaje.  kde sám  tenhle, pro mne – koncentrát  všeho  špatného  v  české  politice, vede neuvěřitelnou  řeč,  jak, že  vláda  v  které, z  dopuštění  zlého osudu,  výrazně  bačoval,  byla  úspěšná, úspěšná a zase  úspěšná  a před  čím vším zlým  nás  uchránila. Však se také  neopomenul  pochválit – citujme:

O naší budoucí prosperitě jsou věřitelé na finančních trzích přesvědčeni mnohem více než o prosperitě řady jiných sousedních zemí.

Tohle už se nedalo  nijak pominout.Nezbylo  než konečně  sáhnout  do archivu  a  vytáhnout tolikrát  odložený  link  z  E 15 ze  4.září  t.r.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/spatne-fungujici-stat-znovu-srazil-konkurenceschopnost-ceska-1018500

Zprávu  zásadního  významu, která  však naprosto bez  jakékoli odezvy  prolétla  českým  mediálním prostředím… Ačkoli je  to  fatální  informace!

Nijak mne nepřekvapuje, že  se nestala kardinálním  tématem  v Lidovkách, Mladé frontě, soukromých  televizích, ale  ani v  ČT. Už ne. Překvapuje mne, že  ji téměř  ignorovaly  HN, Ekonom a  tak  podobně a je  pro mne  zcela nepochopitelné,  že  si jí  nevšimla  politická opozice, zejména  v čase  bezprostředně  před  volbami a neudělal z  ní jeden  z  úhelných  kamenů své  kampaně! To  je opravdu  nad  to, co  je vlk  schopen  ještě  schroupnout.. Nicméně  je  to problém  soc dem, KSČM, případně  dalších. Řečeno  s Brežněvem – eto  vaše  dělo.

Pro mne  osobně  téma  Česká  republika  a konkurenceschopnost, podle  žebříčku  WEF  /Světového ekonomického fora/,  není  ani náhodou  novým  tématem. Jak ví  ti, co  s  vlkem  jdou  už  pár  let  českým politickým internetem.

Tomuto  tématu  jsem  už  v roce  2011 věnoval  velmi  rozsáhlý a tvrdě  vyzdrojovaný  článek, který popisoval moje  zděšení z tehdejší  výroční zprávy  WEF  a  speciální  zprávy  předního odborníka  na růst  konkurenceschopnosti a boj proti  korupci prof  Klitgaarda.  Protože  tehdy,  hned po prvním  roce  fungování  NečasKalouskovy korupice,  se republika v konkurenčním  žebříčku propadla  hned  o  5 míst.  Z  31. ta  hrůůůza na  36…. Když si  člověk přečte,  že  letos  jsme  se propadli  hned  o  7 míst proti loňsku, takže   držíme  ve  světové  tabulce  pozici 46!!!! Pro úplnost  dodávám,  že  soc dem předávala  republiku  v  roce 2006 na  pozici  31. Topolánkova  vlád a ji  následně  zhoršila  na  místo  33, Fischerova  vrátila na  31.

No není  to  trhák  být v roce 2010  ještě  31.  ve  světě o  rok později  36., následně  stále  pod  vedením  rozpočtově  odpovědné  vlády  klesnout  na  pozici  39, abychom  teď  byli  46? Co že  to  řekl Kalousek?

O naší budoucí prosperitě jsou věřitelé na finančních trzích přesvědčeni mnohem více než o prosperitě řady jiných sousedních zemí.

Ano, zatím  ještě máme  dobrý  rating. Ale  ti, kteří se zaměřují na podrobné srovnávací  analýzy  již  vědí  co a jak. Trend  je naprosto jasný. Naděje  na  obrat? Pod  Kalouskem, Nečasem, Němcovou a  podobnými?  Ani omylem!

Dám  sem  kus  z  toho, co jsem našel  v pramenech , když  jsem  psal  v roce 2011 pro  Britské listy  -celý můj původní  článek naleznete  zde / a neskromně  si myslím, že  stojí  za  přečtení celý/: http://blisty.cz/art/57001.html

Nevím, jestli náhodou – kouzlem nechtěného nebo záměrně – vyšel tehdy v Lidových novinách velký rozhovor s profesorem Robertem Klitgaardem. Bohužel  tenhle  rozhovor  už  dnes na serveru  LN  volně  dostupný  není. Nevím  jestli v placené  verzi,  ale normálně už  se na něj dostat nelze. Vyňal jsem  z něj:

Dozví se tam věci, z nichž mu nepochybně půjde hlava kolem, a které v takové jednoduché nahotě U NÁS NIKDY prezentovány nebyly. Respektive nebyly prezentovány nikdy.

Totiž například to, že je nám tam doporučováno vzít si příklad ze Svazijska! To v oblasti transparentnosti vládní politiky!!! A zrovna tak by profesor Klitgaard byl mohl doporučit pozvat sem jako školitele odborníky z Burkiny Faso, Východního Timoru nebo Zambie! Protože i tyto státy jsou v dílčích segmentech protikorupčních opatření či kvalitě vládních institucí PŘED NÁMI!

Ale omezme se na základní konstatování prof. Klitgaarda ze zmíněného článku, nechci totiž čtenáře opravdu připravit o pointu, byť horrorového typu, při čtení anoncovaného rozhovoru.

Takže fakta: podle pana profesora – nás korupce, její míra, stála podle celosvětové studie z roku 2007 už v roce 1997!!!! 50,4% celkového HDP. Jinými slovy – v posledním roce Klausovy vlády, kdy HDP skončilo v propadu, mohl být HDP naší země v podstatě 2x vyšší, nebýt tehdejší korupce!

Osobně soudím, že tehdejší korupční prostředí bylo dětskou hrou na schovku ve srovnání s tím, co zde máme dnes.

Ne že by ministerská zpráva korupci, jako jeden z limitujících faktorů růstu naší konkurenční schopnosti, neuváděla. To zase ano. Ovšem je zmíněna asi stejně zásadně, jako je například naším konkurenčním handicapem malé rozšíření vysokorychlostního internetu…

Prof . Klitgaard popisuje ve svém rozhovoru také naše silné stránky:

Říká například, že v relaci mzda – produktivita jsme na 22. místě ve světě! Tedy stojíme si lépe než Kanada nebo Dánsko, v míře místní konkurence jsme dokonce na pozici 12., tedy před USA a Francií, v kvalitě místních dodavatelů 17. Lepší než Británie, a V KAPACITĚ INOVOVAT pak 24. Tedy na úrovni Rakouska a před Norskem.

Za to v důvěře v naše politiky jsme 121., oblasti plýtvání veřejnými fondy 96. A v etickém chování firem 90. Vždy ze 139 zemí…

Takže  vážení,  už  před  rokem  2011 nám v některých  ohledech, zejména  funkce  státu  a jeho  organizace,  či v boji proti korupci,  bylo doporučováno a  to zcela vážně – vzít  si mustr  a  aspoň okopírovat  státy  jako  Svazijsko, Burkina  Faso, Zambie  nebo  Východní  Timor!!!!

To  bylo!  Tehdy jsem měl osypky  z toho, že  jsme  se pod   „péčí“    NečasKalousků  v  rankingu  WEF  propadli  na  36. místo.  Za  další  dva  roky  to je  ještě  o  celých 10 příček  níže!  Copak by  nám  asi  prof. Kitlgaard  doporučil dnes?  Převzít cosi  ze  Zimbabwe, Somálska  nebo snad  Afghánistanu? Nevím a nemám   šanci se to  dozvědět. Nicméně  pár věcí  je  z letošní  zprávy  WEF  zřejmé:

– jistě  by  vás nenapadlo, že  jsme  klesli celkově třeba za  Azerbajdžán nebo Portoriko

-Nedůvěra v politiky a stát je nižší než mezi českými podnikateli a manažery na světě už jen v Argentině a Libanonu!  Ze 145 zemí na  světě! Kdyby  tomu náhodou  TOP  09 a její  relevantní náčelník  nechtěl  rozumět  – čeští  podnikatelé mu, stejně  jako Kosíř  JB  nebo  občan  vlk  nevěří ani co by  se za nehet vešlo Nejméně  ze  všech politiků  na  celém  širém světě.  S výjimkou  dvou  zoufalých  zemí..Být  v něčem 143 nejhorší ze  145  zemí  je  tedy opravdu mimořádný  výkon!  Podotýkám, že ještě  v roce 2009 jsme  byli v  tomto  ohledu  115-tí…Což byl sice také  děs, ale  být  třetí  od konce je  děs na  15-tou.

Co na  druhé  straně  nemůže  překvapit  vůbec nikoho,  je skutečnost  že  Podle průzkumu mezi byznysmeny jsou třemi nejvíce problematickými faktory v ČR pro podnikání korupce, vládní byrokracie a výše zdanění. Ve  všech  těchto  třech  kritériích  se pravicové vlády  od  roku  2006 a zejména  ta  poslední,  doslova překonávaly!

Schopnost  státu  vykonávat  elementární činnost a  spravovat  základní  agendy  – viz  Drábkovy  systémy  výplaty  dávek  nebo  Dobešův projekt  Registru  vozidel,  ukazují  věc  v plné nahotě!

O  korupci , v souvislosti s lidmi speciálně jako Kalousek,  nemá  smysl  vůbec mluvit  – viz  jeho vystoupení ve  sněmovně  v  kauze  CASA, kdy  oznámil,  že  není povinností ministra, při  miliardových nákupech,  si sehnat  relevantní  posudky, aby měl  jistotu, že kupuje  za  dobrou cenu pro stát…

A  daně?  Inu  když  pravice  nastupovala  k moci  byla  dolní sazba  DPH, jak si jistě  vzpomenete  5% , dnes  15%   Za  to ovšem podnikatelé  mohou  odečíst  DPH  i  z osobních  vozidel pro sebe,  svou  rodinu  a přítelkyně /přítele, pokud je zaregistrují na  firmu. Což  dříve za  socanů  buď nebylo možné  vůbec  nebo  jen s  tzv.  síťkou. A uznejte  mít medvěda , bavora,  ferrari  nebo lambo  se  síťkou?  Tak to dnes v  rámci  složené  daňové  kvoty  ti  úspěšní  už  řešit  nemusí. Vždyť já  vlastně  tomu  Kalouskovi nakonec  snad  křivdím….

A máme také  nějaké  korporativní  výhody  podle  té studie? Inu v minulých letech nás držela  někde  ve  třetí desítce  dobrá infrastruktura,  dobré školství, zdravotnictví  a  zejména  kvalita  pracovní síly.Kde jsme  dosahovali  relativně  excelentních  výsledků.

A  dnes? Ze zprávy WEF také výslovně vyplývá, že v Česku je třeba zlepšit kvalitu vzdělávání a posílit na školách některé obory.Přidejme  k tomu  naprosto alarmujíc  výsledky  z  mezinárodních  školských  srovnání  PISA.  A hned  vidíme  , jak  bezvadně  zafungovalo  snížení  učitelských platů a seškrcení prostředků  na  vzdělání  – pardon  rozpočtově  odpovědné  úspory  a  tupé a  ostré  škrty nejlepšího ministra  financí  celé  Mléčné  dráhy   v praxi!  Výsledek se dostavil bleskově.

Jak vypadá  infrastruktura  vidíte  denně  sami na  rozpadajících se  silnicích , soustavně  omezovaných  spojích  na  železnici, dálnicích budovaných nejdráže  v  celé  Evropě. Ale  Kalousek  rozpočtově  odpovědně  šetřil.

Zdravotnictví?  To je  ve  stávkové pohotovosti  a  do konce roku, jestli  se  něco rychle nestane, přijde kolaps. Opět, Kalousek  rozpočtově  odpovědně  krátil prostředky  pro zdravotnictví  a  navíc  je, stejně  rozpočtově odpovědně  naopak  ze  zdravotnictví  vytahoval mimo  léčebnou péči  tím, že  zvýšil dolní sazbu  DPH.

Takže  to, co  nás  dříve  jaksi  řadilo  mezi  ještě konkurenceschopné je  dnes  zdevastováno.  Díky  „úspěchům “  Kalouska, Drábka ,Hegera, Nečase, Kuby, Pospíšila a  podobných.

Nicméně  Kalousek  je  zjevně  spokojen -viz  jeho:

„Je pravdou, že hospodářství nerostlo tak, jak bychom si mnozí představovali. A je rovněž pravdou, že vláda odmítla uměle podporovat růst za peníze na dluh.

z linku  JB  na  stránky  TOP 09.

Dovoluji  si  ještě   poukázat na  skutečnost,  že  článek pro  Britské  listy  z před  dvou let ,  respektive  jeho  motivem k napsání  byla  tehdy s  velkou pompou  čerstvě  zveřejněná  Analýza  konkurenceschopnosti ČR tehdejšího ministra  průmyslu a  obchodu  Kocourka. Která  reagovala na tehdejší  pád  na  36. pozici srovnání WEF.  Kde jaksi popisoval silné a slabé  body  ČR v  tomto směru  a předestíral, co  že  s tím hodlá  udělat, aby  z naší země  udělal ekonomického tygra.

Nazval jsem  to  tehdy růžovou  mlhou.  Velmi  krátký  čas ukázal, že  to pojmenování  bylo přesné.  Tehdy  36. Po  „vzorném“  úsilí  Kocourka, Kalouska, Nečase  a dalších  dnes  46…Ale třeba  Kocourek opravdu  chtěl.  A nemohl. Z  vážných  rodinných  důvodů.  Však si  vzpomeňte  – třeba  tehdy musel zrovna  odklánět.

Takhle  nás  taxuje  svět  a  jeho  přední  analytici…

Asi  skončím,  mám na sobě, z  toho, co jsme napsal, jak jsem předpokládal,  těžkou deku. Takovou kdy  člověk  touží  si  pořádně  nalejt  makovici, aby přestal  myslet  –  vlastně  nalejt.. no  fuj,  dát  skleničku  na  dobrou  noc, jak  to dělává exministr  financí…

Kalousek  hovoří o  tom, jak nám  finanční  trhy  věří.  Já  čtu o  tom, že  se pro něj  začínáme  stávat  zemí ekonomickým  močálem.  Kde bahno pohltí úplně  všechno. Tohle  je   veřejně  dostupné  hodnocení  z jednoho  z nejrenomovanějších  a nejprestižnějších světových  analytických  zdrojů.

Co se nám  snaží  naprášit  do hlavy  nějaký takový  Kalousek  je  v  tomto světle  naprosto nedůležité. smyslem jeho blábolení  je jen  to, aby nám mohl  další  4 roky  šmátrat  svou  hrabivou  prackou v  našich  kapsách.

Dodatek:

Jan Hladík, řečený  Hladísek mi  právě  poslal ofocené  shrnující  stránky  reportů  WEF  z  roku  2010 a 2013.  Angličtiny  znalí  si snadno udělají  obrázek o tom  s  jak velkým problémem  má  tato  země  co do činění  po  řádění  vlád y NečasKalousků. Nedělám si velké iluze,  že  alespoň někteří pravověrní  probudí, ale  co kdyby  …  Hladískovi  tímto moc  děkuji.

WEF2WEF3

Další použité zdroje:

Click to access gf_Bulletin_0809.pdf

str 13

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1897123/wef-nejvetsi-konkurenceschopnost-si-udrzuje-svycarsko-usa-a-cr-si-pohorsily.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

46 reakcí na Konkurenceschopnost ČR aneb když Kalousek práší

 1. jezevec napsal:

  že kalousek je inkarnací zla, to už víme.
  nyní je zřejmé, že ti vadí i to, když někomu nevadí.
  mohl jsi u této věty skončit a dát si radši ještě jednu skleničku, nebo ti z té nenávisti něco praskne, …. škoda vlka, někdy je s ním sranda.

  • vlk napsal:

   Ano zjevná lidská blbost a neschopnost pochopit elementární věci mi opravdu dost vadí. Ale jsem skoro abstinent, takže skleničku opravdu nepotřebuji. Asi nemáme stejné zvyky.

 2. Tacit napsal:

  Korupce je jako rakovina. Ale rakovina se dá poměrně úspěšně léčit.

 3. Narcis napsal:

  Lepší konkurenceschopnost by byla pěkná věc, kdyby nám tu z výrobních podniků ještě něco významného patřilo. Pokud se naše konkurenceschopnost zlepší, prospěje to zahraničním vlastníkům našeho průmyslu (montoven), ale nám občanům skoro vůbec. A obávám se, že ani úplné vymýcení korupce by velký přínos nemělo. Jakmile si jako česká pracovní síla polepšíme, zahraniční kapitál vycouvá a my utřeme nos. Ani vláda ČSSD s tím nic významného udělat nedokáže, i kdyby to měla v úmyslu. To základní se pokazilo ukvapenou privatizací v 90. letech s následným rozprodejem průmyslu do zahraničí.

  • tresen napsal:

   Zastyděla jsem se, protože jsem tu část českého průmyslu, která mi patřila, opravdu prodala. Ale v mém případě mám aspoň jistotu, že ten, kdo si ji koupil, si nijak nepolepšil.

 4. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  No jo, no. Po 24 letech od kontrarevoluce, když někdo ze známých láteří na poměry se jej vždy zeptám na dvě věci :
  – cinkal jsi ?
  – koho jsi od té doby volil ?

  Většinou stáhnou ocas.

  Moje odpovědi na výše uvedené otázky jsou :
  – ne.
  – vždy KSČM, jednou za Zemana ČSSD, v prezidentských volbách Zemana.

  Už slyším Vlka jak mne zahrnuje mezi dogmatiky, kteří by měli emigrovat do KLDR.
  Ne Vlku, nejsem dogmatik, mnohokrát jsem zde napsal, že minulost, ať jakákoliv je vždy minulostí nenávratně odešlou. Co tedy ?
  1.
  Reálně hodnotit situaci a mít hodnocení důkladně podloženo fakty. Cinkálisti jednali emotivně, na základě oblbování těch co dobře věděli kam národ vedou, nemohlo to dobře dopadnout, zejména, když civilizace bílého atlantického muže jde do kytek rychleji, než si kdo v roce 1989 představoval.
  2.
  Nelikvidovat tupě a revolučně to, co fungovalo ( a dnes nefunguje ). Evolučně staré upgradovat je jediná kloudná cesta. Jenže na tu revolucionáři a antikomunisti neměli a nemají dostatečné sociální, ani to druhé IQ.
  3.
  Vědět co chci a kam jdu a potom pouze s korekcemi směr držet.

  • scallop napsal:

   Laco Grőssling, pravoverny

   Tentokrat jste mne presvedcil. Prikladem toho co fungovalo a dnes nefunguje je duchodovy system. Driv vsichni diky mizernemu zdravotnictvi pochcipali par letech duchodu a stat jim tak nemusel nic moc platit. K tomu bychom se meli vratit. Zejmena vsichni nad 70 let by meli odpovedne zemrit a nikoliv se emotivne snazit zit dal.

   Dalsim prikladem je fungujici cenzura – kdyz se nikdo v novinach nedocetl o korupci, byli vsichni happy. Jeste uzavrit hranice, aby mladi nemohli rajtovat po svete a odpovedne rodili deti, a budoucnost je zajistena.

   Proste smradek, ale teplicko. Mnam. Jdu to hodit pupkatym revolucionarum z parlamentni kavarny (i figurantkam, ktere nastrcili na prvni mista kandidatek). Ti nam nas milovany smradek vrati zpet, stejne jako nase mladi.

   • jozka napsal:

    Nebojte, to se vrati samo. Zrovna dneska jsem sel kolem cedule, kde obvykle visi parte a bylo tam jedno nove. Zemrel ve veku 60 let… a posledni dva, tri roky jich takovych bylo vic.

   • pražák napsal:

    V té době, o které píšete, byl průměrný věk 68 let, teď je to o 7 let více, ale odcházíte později, tak to máte fuk.

  • Admirál napsal:

   Není cesty zpět. Bohužel v 89. jsme vylili společně s vaničkou i dítě.

   Naše najivita nas přišla hodně draho. Skočili jsme na špek. Bude se to těžko napravovat.

   Každý z nás idiotů, co v té soutěže ve skoku na špek účastnili, by si měl dát závazek, že si to odpracuje.

  • vlk napsal:

   Cinkálisti jednali podle zdravého rozumu. Komouši byli v koncích. O čem svědčí , mimo jiné i to, že se rozpadl jejich svatostánek Sovětský svaz.
   Až někd y budeš v lepší formě, zkus pouvažovat o jednoduché věci – jestli šlo udržet starý systém, či cokoliv z jeho ekonomiky bez existence Sovětského svazu a východního hospodářského prostoru.
   A můžeš popřemýšlet i nad těžší věcí – co by se tady zásadního změnilo , kdyby většina 51% lidí volil a stejně jako ty. Pokud by výsledkem náhodou neměl být nový Kimland.
   V bolševici jste k zulíbání.

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

    Vlku předně, nejsem komunista, prostě nejsem. Mám k tomu své důvody, nemá smysl je zde šířit, nerozuměl bys jim, ale samozřejmě nejsem antikomunista. To ale neznamená, že je nevolím. Volím, protože jsou jedinou stranou, která jakž takž může korigovat ničemnosti všech ostatních.
    Ty opravdu asi čteš pozorně jen sám sebe. Já jsem napsal, že „mnohokrát jsem zde napsal, že minulost, ať jakákoliv je vždy minulostí nenávratně odešlou „.
    Starý systém nikdy nemá smysl držet, vztahy ve všech společnostech jsou vždy v pohybu. Ale také jsem napsal, že “ Nelikvidovat tupě a revolučně to, co fungovalo ( a dnes nefunguje ). Evolučně staré upgradovat je jediná kloudná cesta „.

    Konkrétně tedy v hospodářství, protože i děvkyn Clinton věděl, že Economy stupid ! A když je hlavní ekonomika ( ne sny pravdoláskařských Havloidů ), pak v Česku průmysl, zejména strojírenství.
    Proč debilové například privatizovali Tatru Usákům, kteří ji řídili faxy ? Proč nechali chcípnout Poldi Steel ? Proč nechali Havloidi chcípnout zbrojní průmysl ? Atd. a tak podobně. A samozřejmě navazující věci, včetně zdemoralizovaného vzdělávacího systému a aplikovaného výzkumu, který nestojí až na výjimky za nic.

    No jak jsem napsal, necinkal jsem, protože jsem celkem předpokládal úpadek. Ale, že bude tak děsný, to ani ve snu.
    A zase takoví ti scallopové a jezevci. Je třeba se poměřovat teď, hned s celým světem. Ne dnešní naši situaci se včerejší. To bychom mohli jásat, že tedy se máme mnohem, mnohem líp než za Habsburka.

    • vlkp napsal:

     Tatra byla v průšvihu už dávno před příchodem Amíků. A Poldi Steel? Ta, pokud je mi známo měla konkurenceschopný jediný valcverk -Dříň, který jede dodnes. Dělala sic e speciální oceli, to je pravda, ale žádnou díru do světa s nimi, jako celek nedělala.
     Asi pro tebe bude novinkou, že průměrné stáří strojního parku v českých fabrikách byla asi 17 let. Na Slovensku to bylo výrazně lepší. Ten údaj nemusí být úplně přesný. Nicméně po převratu byly naše firmy beznadějně technologicky zaostalé, protože komouši do nich včas neinvestovali. Neměli šanci. Sám jsme udělal tehdy zásadní zkušenost. Zkoušeli jsme vývojové dílny našeho výzkumáku naplnit prací pro Němce. Dlouho to vypadalo slibně. Než jsme zjistili, že oni obrábějí daleko laciněji než my. Důvod? Oni měli šestivřetenová centra my jednovřetenové. A takhle to bylo s e vším.Takže si propagandistické výkřiky nech. Já si na to tenkrát sáhl holýma rukama.
     Tatra měla dobrý výrobek, ale bez začlenění do nějaké velké světové automobilky neměla šanci. Nějaký čas s e tenkrát jednalo s Mercedesem, ale krachlo to. Z několika důvodů. Jedním nich bylo i heslo ..přece se neprodáme s našim špičkovým výrobkem Němcům.. No tak jsme se neprodali.
     NAše firmy , komunisty dekapitalizované a finančně nevybavené neměly tenkrát až na naprosté výjimky – šanci. Bylo by to na hodně dlouhý článek.

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      Jó Vlku, technologie byly horší, než třeba v SRN, ale ty víš, že hlavní je know-how a potom erudice pracovní síly. Kromě marketérů v českém strojírenství bylo obojí docela na slušné úrovni. Pak už šlo jenom o to nakoupit 8 vřeten místo jednoho.

      A v praxi ? Konkrétně tady na Podřipsku byla fabrika, která vyráběla snad 100 let zemědělskou techniku, hlavně plouhy. No konečně, Marečku podejte mi pero se filmovalo v ní. Dodneška jsou na podzim hlavně šesteráky z Marečkovny vidět, jak je táhnou úspěšně traktory. Jeden šesterák se prodával kdysi za 50kilo. Tak dobře x 5 na dnešní ceny 250kilo.
      Jenže onehdá jsem se byl podívat na výstavě, kde John Deere vystavoval sestavu traktor + šesterák. Ten šesterák prý stojí 1 Mega. A není to v zásadě nic jiného, než ten šesterák z Marečkovny, hydraulické jištění jako za Husáka, jenom blbí češi za něj platí 4 x tolik, Samozřejmě Marečkovna je od roku 2001 v konkursu. Know-how v háji, týmy lidí, kteří uměli i na jednovřetenech rozprášeny co Deere dělá na osmi. Konkurence se směje. A to byl výrobek, tak trochu lepší kovařina, žádné high tech.

      A takhle to bylo se vším. Šlo o trhy a o to Čechy z nich vytlačit a potom je na vlastním dvorku skřípnout v cenách. Tož tak. A blbí pravdoláskaři cinkali jako o závod, místo, aby dávali bacha.

     • vlkp napsal:

      Laco, tohle není nic jiného, než úplně laciná demagogie! Prostě náš průmysl byl technologicky zastaralý a inovačně podprůměrný. Ty píšeš cosi o Agrostroji! Žádný, co vím se nedokázal udržet. Prostě to, co byl schopen nabídnout nemohlo na trhu obstát. Zetor třeba šanci měl, ale ani on to neustál. Takže co já vím, jediný dřívější zemědělský výrobce, co se udržel je Vari a to jen proto, že byli mezi prvními, kdo začal vyrábět podstatnou část dílů v Číně.
      Píšeš o našem know how.. Hm. kdysi bývalo. Za komoušů šlo drasticky dolů. Vyděl jsem před převratem studii ÚPK o tom, za co vyvážíme, přepočteno na kilové ceny různých výrobků.. Trága. Ve srovnání s Němci. Nemluvě o Švýcarech, Japoncích.
      Akdyž už jsme něco uměli, tak jen železo. Do kterého s emusela nakupovat západní elektronika. Vím o čem mluvím. Jedním, z mála špičkových výrobků v téhle zemi byly těžké obráběcí stroje ze Škodovky. Bel tehdejších řídících jednotek Siemens Numeric neměly šanci.
      Nezkoušej to na mne. Ještě si opravdu hodně pamatuji a spousta mi toho prošla rukama.
      Jestli chceš plastický příklad, jak jsme na tom skutečně s tím know how byly , tak si vzpomeň na motocykly. Kdysi Jawy byl špičkovou morokou na okruzích a šestidenních, ´Čizy vozily mistr y světa v crossech a plochodrážní Jawy drtily svět. V roce 89 už to dávno neplatilo. A tak to bylo skoro se vším.
      Pamatuji třeba veletrh československých výrobků v Mnichově v roce 91. Tatra tam tenkrát představila inovovaný osobní vůz . Myslím Tatru 700. Můj německý šef byl nadšený autíčkář. Vůz se mu vnějškově velmi líbil. Prolezl ho a konstatoval – žádné ABS, žádné Airbagy , mizerné zpracování, špatné materiály.Naprosto nulové šance v segmentu luxusních limuzín. A podle mne neprodejné vůbec. Ukázalo se, že měl naprostou pravdu. Jediný , kdo si tuhle Tatru koupil, byl, pokud vím Zeman.
      prostě – nezkoušej to. Komunisti předali vybydlené fabriky. Technologicky i technicky zastaralé.
      Když SOudek dělal audit výrob ve Škodovce, tak pokud se pamatuji vyšlo , že má jednu světovou výrobu – tzv. Velkoukliku, což byly zalomené hřídele. Na slušné úrovni pak ještě velké obráběčky a turbíny. Zbytek? Podprůměr nebo šrot. Ale pokud přijd e Jarda Hudec, jistě to výrazně upřesní. Byl u toho přímo. Nezkoušej to. Nemáš nárok.

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      Čeče Vlku, takže trolejbusy, tramvaje, lokomotivy, turbíny, které teď vyrábějí různé závody dřívější Škody a na které má objednávek, že nestíhá vyrábět byly vyvinuty z nuly pravdoláskou ?

      Nech toho !

     • vlk napsal:

      Laco
      o lokomotivách, turbinách a tramvajích a také trolejbusech víš pranic. Říkám tě jak dopadl tenkrát ten audit, který dělal myslím Mc Kinsey, když chtěl Soudek vědět, jak si vlastně výrobkově doopravdy stojí.Jak říkám, Jarda Hudec , kdyby nakoukl by to výrazně upřesnil. No a že by měl někdo ze Škodovky objednávek že nestíhá? Pokud bychom vyloučily výrazně prolobované zakázky pro ČD, město Prahu a ČEZ tak to žádná raketa tedy není.

 5. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Výborně napsané.
  Jasným takovým zdrojem korupce je podpora OZE a biosložek do PH.
  Místo toho,aby to zlevnilo výrobu,tak ji prodražuje.Dotujeme a podporujeme nesmyslné projekty.
  Ještě se vrátím k té MUS.Zapomnělo se,asi se v tom nechce nikdo vrtat,ale velkou roli v tom sehrála některá banka.Ty mld se nenosí v podpaždí,tam musel být převod s banky do banky,už tady měla banka nahlásit podezřelou transakci.
  Ještě něco,mohlo by se to k článku hodit.Proč si chtěl Kalousek půjčit o 100mld.navíc,jak prohlásil při svém odchodu.Teď s něčím operuje Schwarzenberg,že měli něco s Kalouskem připraveno, zmírnit dopad škrtů.

 6. avespasseri napsal:

  Při pohledu na to, že v Praze podle průzkumů by vyhrála TOPka a kdesi jinde je na tom zase dobře ANO, mě na vteřinu popadla beznaděj, že veškerá Vlkova práce je úplně zbytečná. Pak jsem si řekla, že kdo ví, že kdybych to tady nečetla, že by měl Babiš další ovečku? Tak snad úplně zbytečná není. Já už jen doufám, že na školách jednou zavedou povinný předmět politiku a předvolební manipulace. Když už dospěláci volí podle emocí a TV, tak aspoň ty mladé. Pětka z Babiše aspol. by je snad mohla donutit se o tom něco dozvědět….. a snad si to i zapamatovat. A to prosím normálně brojím proti známkování ve školách 🙂

  • Narcis napsal:

   S vítězstvím TOP v Praze bych to neviděl tak jasně. Informace staví na volebním potenciálu. Jen uvedené strany mají v součtu 136 % (a co další s menší preferencí voličů). V této „Henychově statistice“ mají nerozhodnutí voliči 2 i 3 hlasy, takže všem svým potenciálně zvoleným stranám zvedají procenta. Nerozhodnost se víc týká pravicových voličů. Procenta ČSSD a KSČM se ve volebním potenciálu moc neliší od korektních volebních modelů, procenta ostatních stran jsou nadsazená. S přihlédnutím k tomuto faktu by mohla ČSSD v Praze i vyhrát nebo TOPka vyhraje jen o prsa.

   • avespasseri napsal:

    Tak snad to bude nakonec jinak. Mně je vždycky záhadou, že se najde tolik tak silně pravicově zaměřených voličů? Čtou oni ten program (tedy ne že by program byl nakonec v reálné politice tak směrodatný, ale i tak…)? Já je kdysi také chtěla volit jako novou alternativu, ale pak jsem zjistila, že z mého hlediska jsou tak strašně napravo, že bych byla blázen…

   • vlk napsal:

    Narcisi,
    Praha prostě chce svou hodin baletu pro dcerku. Řečeno včerejším blogem.

    • jezevec napsal:

     souhlas. taky chci svou hodinu baletu. a aby takových bylo hodně. aby baleťák pak někde platil nájem a jinde kupoval chlast, a všichni ty vydělané peníze utráceli m.j. i u mně. a já pak zas dám vydělat dalším.
     protože škrtama se k prosperitě neprošetříte. (což kalouskovi ani já neodpustím).

  • vlk napsal:

   Máte pravdu. Vlk a ostatní na Kose i jinde mohu psát co chtějí a stejně je to k ničemu. Vím o tom. Ale když psát nebudem, budou to ti zmetci ještě o něco málo snazší.

   • avespasseri napsal:

    Pište, pište. Ten článek o Mostecké a Kalouskovi jsem poslala dál na FB, i když ani tam nepředpokládám, že padne na úrodnou půdu. Ale já to vždycky beru tak, že když se můžu na věci začít dívat jinak já, tak to může začít dělat i někdo ostatní 🙂 Ale ono to není lehké dostat se do hlav, kde už to je jednou nějak nastavené… 🙂 Smysl to Vaše psaní určitě má 🙂

   • Alex napsal:

    Petře, Ty víš, že to pravda není. Pravda, čtenost by byla daleko vyšší, a údernější, pokud by se zapojili i jiní stejně kvalitní, pokud by nebyla na světě ješitnost a urážlivost a z ní pocházející odcházení atd, atd. Oni i ty spory a mnohdy tvrdohlavé spory dělají reklamu a přitahují. Ale to by to mnozí museli unést. Bezkonfliktní prostředí bohužel tolik nepřitahuje. Konflikty naopak. Nu jsme jen lidé a rozum mnohdy nevítězí nad ješitností a zbytečnou dotčeností úplně. Pravdu si přece vždy objeví čtenář sám. Nemusí mi za pravdu dát můj oponent. Tohle víme přece my oba.

 7. čtenář napsal:

  Příspěvek na zvláštní pomůcku definuje § 9 zákona 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
  Vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) osobám s těžkým zdravotním postižením:
  Podmínky pro vrácení DPH
  – kupující je osoba s těžkým zdravotním postižením
  – byl přiznán příspěvek na pořízení motorového vozidla
  – automobil byl zakoupen v ČR
  Žádost o vrácení daně musí obsahovat
  a) jméno a příjmení, místo pobytu a rodné číslo zdravotně postižené osoby
  b) rozhodnutí o přiznání příspěvku
  c) daňový doklad o koupi osobního automobilu

  PS: k tomu spravedlivému procesu ho výše zmínění kvůli tomuto jistě nepoženou.

 8. Puck napsal:

  Marnost nad marnost !
  Praha je místo, kde se určuje jaký vývojový směr republika nabere.

  Nevím, komu patří portál Seznam.cz, anebo Novinky.cz, ale jsou to nejnávštěvovanější servery v Česku. Co se tam dozvíte, hned na čelné pozici ?
  Průzkum agentury STEN/MARK : Aktuální volební potenciál Praha
  TOP 09 – 31% KSČM – 10,5 %
  ČSSD – 26% SZ – 8,5 %
  ANO – 19,5 % ČPS – 8%
  ODS – 17% KDU/ČSL – 8%
  SPOZ – 8%
  Dohromady to dělá volební účast 137 %, ale to jaksi nevadí. Důležité je sdělení, že Praha dosavadní vývoj podporuje, Praha Kalouska miluje, Praha je pevná !

  • VáclavP napsal:

   Každé volby je některý region zajímavý, kdysi snad Klaus málem vyhrál na Ostravsku, Bém měl 50 % v Praze, letos je můj tip na překvapení Plzeňský kraj

   • Puck napsal:

    Určitě překvapí ODS. Pospíšil tam má dobrý zvuk. Zachránil univerzitu, zavčas utekl Kalouskovi, dovršil 20-ti leté dílo – Občanský zákoník, a umí přesvedčit, stejně jako Němcová, taková hodná paní. 🙂

    • vlk napsal:

     Zachránil universitu? Omyl. Utekl těsně před odebráním akreditace!
     Další omyl je , že utekl Kalouskovi. Byl vyhozen Nečasem, protože jednak začal příliš konkurovat slabingrovi a hlavně on potřeboval ministerské křeslo pro Blažka, za což dostal na kongresu podporu silného brněnského regionu.
     A Občanský zákoník? no tak na ten budem všichni dlouho s hrůzou vzpomínat a začne platit.
     A že Němcová někoho přesvědčí? Tak o tom si dovoluji pochybovat.

     Ostatně, po Plzni a okolí je teď řada následujících plakátů, kde to jejich zadavatel trefil úplně přesně
     http://www.novinky.cz/domaci/316139-ods-v-plzni-celi-rafinovane-negativni-kampani.html

     • VáclavP napsal:

      Musim souhlasit s Vlkem, ODS na Plzeňsku je personálně špatná a Pospíšil neni lídr, jestli ale sou v Plzni přemýšlející a pravicový voličí, koho volit ? ODS ne, ANO ne, TOP 09 neni důvod….težký rozhodování, zvlášt když při množství stran hrozí, že hlasy propadnou.
      Mám i osobně špatnou zkušenost s plzeňskou ODS.

     • Puck napsal:

      No jistě ! Proto píšu, že se to musí umět podat a prodat. A to Pospíšil umí.
      Lid si pamatuje, že do záchrany univerzity se pustil Pospíšil a univerzita žije. Lid si pamatuje, že odešel, anebo byl odejít z vlády, která byla nenáviděna. A lid do voleb nebude mít šanci zhodnotit, co nový Občanský zákoník přinese.

     • Gerd napsal:

      vlku,
      Němcová přesvědčila jen 101 poslanců, ale dál už nikoho. 🙂

   • vlk napsal:

    Uvedené příklady nejsou ani tak ukázkou překvapení jako těžké demence těch, kteří to hodili na Ostravsku Klausovi,v Praze Bémovi a teď na Plzeňsku eventuálně Pospíšilovi.

    • VáclavP napsal:

     Vlku jít proti proudu není demence, ostrov prosperity v ČR by měl ukázat, že ví proč je ostrovem prosperity. Mimochodem mám jeden krátký článek, ale mám strach ho poslat v týhle předvolební náladě.

     • vlkp napsal:

      No já myslím, že speciálně na Ostravsku a v Praze je naprosto zřejmé, co všechno zejména pro tyhle dva regiony udělali Klaus a Bém.
      Ostravsko je, zejména díky Klausovi – na huntě a Praha díky Bémovým zakázkám kousek od bankrotu. Pokdu tohle není výsledek voličské demence, tak už opravdu nevím, jak demonstrovat, že volič s e tehdy zbláznil a teď za to bude pykat.

     • vlkp napsal:

      klidně ho pošli a uvidíme.

 9. Gerd napsal:

  vlku,
  co že nejsi ve formě, brachu šediváku? To je tou depkou? Jak jinak jsi mohl přejít výrok Kalouska:

  „Je pravdou, že hospodářství nerostlo tak, jak bychom si mnozí představovali. A je rovněž pravdou, že vláda odmítla uměle podporovat růst za peníze na dluh.“,

  a hned vzápětí nezmínit, o kolik nás myslitel a financmajstr Kalousek zadlužil?
  Vždyť už by na to mohl být i zákon ve znění:

  Miroslav Kalousek se zasloužil o zadlužení státu jako nikdo jiný v ČR.

 10. jenicek napsal:

  50.4%? Hahaha, tomu říkám umění, z neznámé míry korupce (tak nějak z principu ji ČSÚ neeviduje:-)), určit na tři platné číslice, kolik nás stojí! Ten chlap si profesuru každopádně zaslouží, to jen tak někdo neumí.

 11. Jsi Jsem napsal:

  O nás, bez nás … tak bych jednoduše popsal celý přechod socialismu ke kapitalismu. Gorbačov věděl, že SSSR je ekonomicky na dně a nemůže dál ve stejném ekonomickém systému pokračovat. Touha němců po sjednocení byla impulsem zahájit hru – kanec balšoje socialističeskej rodiny – tedy toho, co se mocnostem „povedlo“ vytvořit po druhé SV, resp. co nechaly vytvořit. A jistě to nebyla akce huráá, ale dobře promyšlená, efektivně zkapitalizována (DB jistě zaplatila za scénář možnosti sjednocení a odchodu v tvrdé měně DM) a v péči jistých složek v postkomunistických státech společně organizována tak, aby to byla „revoluce“ a né útěk. A herci již byli do rolí obsazeni………….

Komentáře nejsou povoleny.