Masochistická společnost


napsal Vidlák

Už jsem si celkem zvykl na to, že u nás nic v podstatě nefunguje. V sobotu jsem vyzvedával kluka z nemocnice po trhání mandlí a sestřička mi strčila do ruky recept na jakési proplachovací kapky. To víte – vytrhané mandle, chce to čistit a desinfikovat. Řekl jsem manželce, ať se sbalí, že já mezitím doběhnu do nemocniční lékárny. „Je sobota, lékárna je zavřená,“ oznámila mi sestřička a tvářila se, co jsem to za vola, který chce mít v sobotu otevřenou lékárnu v nemocnici, kde je normálně tak tisícovka nemocných závislých na lécích. Prý mám jít někam ve městě. Opáčil jsem, že tam to bude asi podobný problém – je totiž sobota. Odkázala mě na lékárny v hypermarketech, že ty mají otevřeno každý den.

Jo, co naděláme, vyrazili jsme. I tu lékárnu doktora Maxe jsme našli. A hned další studená sprcha. Uvedenou vodičku prý nevedou. Ale – nedaleko je ještě jedna civilní lékárna, která má snad otevřeno a tam to určitě budou mít. Znovu do auta, zase o kus dál, zase hledat místo na zaparkování, kluk pobrekává, krk bolí, manželka jak nabité dělo…

Lékárnu jsem našel, zbývalo půl hodiny do zavíračky. Tam mi řekli, že sice vodičku mají, ale že se musí namíchat. No, konečně informace. Proto to jinde neměli, oni jen prodávají hotové krabičky, pořádní lékárníci tam nejsou, nemají laboratoř.

Prý míchání vodičky trvá dlouho, mám si přijít v pondělí.  Nevím, ale mám pocit, že proplachování mandlí je nejdůležitější především v prvních hodinách po zákroku, kdybych to do pondělka nechal, tak už to nebude tak podstatné. Tak jsem udělal to, co v takových případech dělám. Odhodím masku gentlemana a nasadím masku všeho schopného gaunera (ve skutečnosti nejsem ani jedno). Léty prověřená praxe ukazuje, že se člověk domůže něčeho jen tehdy, když křičí dost nahlas, aby to dělalo ostudu v okolí. Nakonec to namíchání trvalo šest minut. Kdybych byl jeho kamarád, ani by nemrkl okem a udělal by to hned. Ale že jsem jen tak nějaký Vejda a Obejda…

 

Takhle to dneska u nás je. V nemocnici byl kluk s manželkou tři dny. Kdykoliv jí mohli napsat ten recept, že to bude potřebovat a kdykoliv si mohla pro tu vodičku dojít. Ne, oni to prostě udělají až v sobotu, protože prostě předpokládají, že lidová tvořivost si to nějak zajistí. Jako kdyby to byly první mandle, co se v té nemocnici dělaly. Přísaha o pomoci nemocným a ulevování jejich trápení je jen formalita…

 

Není to tak dávno, co podobní doktoři volali: „Náš exodus – váš exitus“. Sice celkem svorně volili a kandidovali za TOPku a z celého srdce souhlasili s utahováním opasků a to až do chvíle, kdy se totéž utahování chtělo i po nich. Reportéři Bakalových novin také nadávali na odboráře až do chvíle, kdy je poslali na dlažbu. Pak si vzpomněli, k čemu ty odbory jsou. Sakra v téhle republice si je každý jistý všemi nepopulárními opatřeními, pokud se netýkají jeho.

Ostatně, exekuce byly také dány do zákona na podporu vymáhání výživného. A ejhle, už je z toho systém sám pro sebe, který tyje z každé drobné chybičky chudáka občana.  A chudák občan zase půjde nadávat na cikány, že oni jsou toho vinni a bude to dělat až do chvíle, kdy zjistí, že je vlastně jeden z nich.

 

Pro věc našeho státu není žádná cizí oběť dost velká…

 

Na druhou stranu, když pak řeknu, že si za to můžeme vlastně sami svojí neschopností stát při sobě, tak se najde plno bijců, kteří v tom vidí ohrožení jejich boje za ten lepší systém, který prý přijde, až oni vyhrají. Skoro mám někdy pocit, jakou mají radost, z toho, že se dnešní svět hroutí. Jako by se už nemohli dočkat, až vyšlehnou plameny revoluce, války nebo zmaru, které konečně přesvědčí lidi, že je mají volit.  Vlastně jim nevadí, že lidi dneska naříkají, že jsou obíráni, že se po nich vozí každý trochu výše postavený idiot, jen když to přidá hlasy spravedlivému boji v čele se Zemanem, Kalouskem, Sobotkou, Machem, Klausem, a dalšími… dosaďte si sami.  Větší biče na občany jim hrají do plánů, jednou to bude neúnosné a pak zvítězíme a krev, která vyteče, ta to posvětí.

 

Akorát ať přijde cokoliv, ten debil v nemocnici, kterého nezajímá, že se vodička na proplachování špatně shání, ten tam zůstane. Toho žádný systém nezmění, protože je to prostě arogantní hajzlík s titulem a jeho pacienti jsou mu vlastně u zadnice. A je mu vlastně úplně jedno, zda je u moci pravice, levice, komunista nebo Hitler, on si vždycky včas sežene příslušnou legitimaci.  Stejně tak to nezmění toho lékárníka, který má svojí vlastní lékárnu a vyloboval si spolu s komorou takové marže, že si může dovolit zákazníky posílat do háje. Stejně

tak se nezmění, že Vidlák musí dělat ostudu, aby jeho kluk nedostal zánět nosohltanu.

 

Možná se to u nás opravdu otočí, ale když vidím ty neuvěřitelné preference všech těch Kalousků a spol., tak se obávám, že až ten pravý mesiáš zavítá, tak už tu bude jedna velká poušť plná arogantních šmejdů, kteří nebudou schopni žádného altruismu. V takovém prostředí ani Kristus neudělá žádnou díru do světa.

Volby u nás něco změní až tehdy, když budou nemocnice plné doktorů uvažujících předem. Pak se ukáže, že nepotřebujeme v programu stran hledat zákon o stanovených pohotovostech lékáren. Postačí, že doktor napíše recept den dopředu. Stejně tak se něco změní až tehdy, když lékárník bude trochu ochotnější, zvedne zadek a půjde dozadu míchat. Pak nebudeme potřebovat lobovat za zákony o povinnosti lékárníků… mimochodem, neskládají také nějakou přísahu?  Co se společností, která potřebuje mít zákon na každou hovadinu? Co se společností, která musí stanovovat uklízení sněhu na chodnících zákonem? 

Takový Baťa nikdy nevydal firemní řád – jednak proto že všichni mají společný úkol a nikdo se nesmí vymlouvat, že něco není jeho povinnost a také proto, že stejně žádný řád ochotu nenahradí.  

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

48 reakcí na Masochistická společnost

 1. jezevec napsal:

  souhlas.
  proč, doprdele, když člověk leží tejden v nemocnici, dostává denně nějaké léky – a na tytéž léky na cestu domů, si pak musí běhat do nějaké zatrx lékárny? proč mu doktor té pitomé vodičky nedá flašku s sebou, když to v té lékárně obstarávaj po cisternách, a sami toho na ambulanci spotřebujou kýbl/denně? to jakože nevěděli, že pacient půjde domů, a že to bude potřebovat? ne, vidlák má pravdu, ono je jim to uplně u prdele.
  a když už teda musím běžet do lékárny – jak je kurvafix možný, že v nemocnici s nonstop provozem a několika pohotovostníma službama odborných pracovišť, podotýkám že v praze (pro zájemce vfn vinohrady) – NENÍ pohotovostní lékárna? denně v 5 má padla, v sobotu zavírá v poledne, a v neděli pro jistotu ani neotevře. z pohotovosti se do ní trousí desítky lidí, a s nadáváním pak přejíždějí přes celou prahu do vfn motol (na venkově padesát kiláků). protože, vidlák má pravdu, řediteli ústavu je to uplně u prdele, on nic nemusí.
  nevím, jestli i za tohle může kalousek – ale vím jistě, že sobotka to nevyřeší, klausovi je to jedno, a zeman by to nepochopil, atd. že je to na nás – seřvat lékárníka, napsat primářovi, stěžovat si u ředitele nemocnice, napsat stížnost na svoji zdravotní pojišťovnu – srát ty hajzly arogantní a nenechat je vydechnout. a sám svoji práci dělat tak, abych se za ní nemusel stydět.

  • jvf napsal:

   Možná, pane Jezevče, kdybyste opravdu více křičel na místech, kde se někomu děje reálná křivda, a méně na tomto webu, byl byste užitečnější sobě i svému okolí. Přeberte si to, jak umíte.

 2. vlk napsal:

  Protože milý norníku přesně tohle hodný pan Heger sv
  takže pacouš běhá po lékárnách. Díky takovým, jako jsi ty.ou vyhláškou zakázal. Protože ty léky by hradila nemocnice ze svého rozpočtu. A on šetřil!

  • jezevec napsal:

   no – fakt nevím, jak „díky“ jezevcům mohlo vzniknout cosi, s čím jezevci nesouhlasí. a čím je jezevec pod silným dojmem své nedávné hospitalizace tak rozrušen, že použil nepěkné množství nepěkných slov.
   mně jako pojištěnci je přece uplně u prdele, z jakého jackpotu se co zaplatí – a systému zdravotního pojištění by to mělo být ještě volnější. naopak by možná výdej běžných léků rovnou na ambulancích uspořil POJIŠTOVNÁM, které to v konci všechno cálují, slušnou minci. nevnímám úsporu, když se zaplatí třikrát tolik ze dvou různých kapes, a ještě jsou lidi nasraný.
   jinak heger není muj oblíbenec, jestlis to myslel takhle. ani jsem ho nechtěl, ani jsem ho nevolil, nikdy jsem ho nepochválil. tím méně tento jeho nápad. navíc FAKT nechápu, proč do tohodle kecá ministr, proč si to nehlídají pojištovny.

 3. Kanalnik napsal:

  Vidlaku, pisete velmi ctivym stylem, moc se mi libi vase clanky. Tu situaci s vodickou vam nezavidim. Je to vsechno o lidech. Ale vsichni lide nejsou stejni – pisi to proto, ze se mi zda, ze jste to vzal dost smahem, jak jste se ve svem spravedlivem a opravnenem hnevu rozjel. Az to na me pusobi depresivne 🙂

  Problem je hlavne v tom, jaci lide vytvari a vymysli ten system, zde treba zdravotnictvi. Napr. doktor ma nakazano predepisovat leky az po papirovem propusteni z nemocnice, jinak to bude pro nemocnici drazsi. Manevrovaci prostor nema. Tady vitr vane od pojistovny a ministerstva. Ten lekarnik naopak prostoru mel dost, ale byl liny. A proc lekarna neuraduje nebo neni v arealu nemocnice, to je taky na povazenou.

  Jak zmenit lidi? Na lekarnika jste zvysil hlas a pomohlo to. Jak ale zmenit system? Nevim. Techto stupidnich paradoxu existuje hodne a ta byrokracie je tak obrovska, ze nadeje, ze se to nejak zmeni k lepsimu, je dost mala, a bude to trvat pomalu.

  • strejda napsal:

   Kanálníku, jen jedna blbá otázka. Proč si myslíte, že se to zlepší? Zatím, se to jen zhoršuje. Pacient už není pacientem, je „klientem“. Já jsem před týdnem chytil kýlu, obvoďák mně poslal do nemocnice a upozornil, že tak do týdne, dvou půjdu na kudlu. Ukrajinský lékař mně podrobně prohlédl, byl perfektní a nabídl první termín v druhé půlce ledna. Buhužel jsou všechny termíny vyčerpány, děl. Jen uskřípnutí by se muselo operovat ihned. Na hloupou otázku, peníze? se jen stejně hloupě díval.
   Jo, kdyby to tak věděl MUDr Julínek, co ze mně tahá léta peníze na to, aby se na operace nemuselo čekat. Co by asi na to řekl? Sedm let je u koryta pravice, před sedmi lety byla taková operace ihned. Nemyslím, že je to vada nemocnice či pojišťovny. Je to vada toho, kdo ji neposílá peníze. Díky nezaměstnaným, díky vysokému DPH a díky nízkým platbám za státní pojištěnce.
   Ti, kdo pravici podporují, jezevci a spol, jsou jednou z příčin. Nebýt jich, byla by jiná vláda.

   • pepan napsal:

    myslím, že by jste měl zdůraznit, že ten spolek všehoschopnéhu ksindlu, co se sám označuje za „pravici“, tak úplně na vině není. Důležité je to tupé, ignorantské a nemyslící stádo, co jim to opakovaně do volebních uren hází.

   • jezevec napsal:

    proč nejsou peníze ve zdravotnictví?
    protože levice hysterčí proti solidárním příplatkům, nazvaným nesmyslně regulační poplatky, takže je ve zdravotnictví peněz málo – protože lidi nechtěj platit třicetikoruny, a pak se jakoby divěj že nejsou peníze na operace.
    protože levice odmítá zavedení standardů, aby nemuseli říct, že z daní z východoevropských platů prostě nebude zdravotnictví jako ve švýcarsku a zdarma, že ten jehož náklady na léčbu přesáhnou únosnou mez, tak nezbytně utrpí jisté nepohodlí či chcípne, a nedá se s tim bez dalších solidárních příplatků nic dělat.
    protože levice a hlavně její voliči odmítají zavedení příplatků za nadstandard, takže na operace nečeká jen ten kdo dá úplatek, ale strejdové čekaj stejně, a jen je ve zdravotnictví méně peněz (a víc v soukromých kapsách doktorů) – přitom kdyby bylo legální si připlatit, taky by bylo víc kapacit a čekací doby by zmizely, protože nemocnice by byly motivovány dělat (= vydělávat) a ne nedělat (tz šetřit).
    protože hloupý volič levice si myslí, že když zdaní vysoké příjmy a nezavede stropy na pojistné, že tzv „bohatí“ budou za ty pramizerné státní služby platit i za něj, a nedokážou si poradit s alternativním zdaněním.
    protože peníze, co stát posílá za nezaměstnané a za státní pojištěnce, jsou jen ty, co vytáhne z kapsy pracujícím – i když jich bude víc, je to jen přelévání peněz z jedné kapsy do druhé, a rozdmýchávání třídního boje (proti vydělávajícím), ale peněz tím nepřibyde ani kachle.
    jedním z největších zločinů minulých vlád bylo přesvědčit lidi, že jejich metody prošetřením-se k bankrotu, jsou pravicové. v civilizovaných zemích tyhle nápady prosazuje ortodoxní levice – zatímco pravice (a jezevci) mají úplně jiné potřeby a preference. zkuste si přečíst tzv „mackovu“ reformu zdravotnictví z roku 1990 – to je můj cup of tea. akorát že se nikomu nelíbila.

    • strejda napsal:

     Znám Švédsko a Finsko, i Norsko, ale to je bohatá země díky ropě, a tam solidarita a levicové recepty fungují. Prfektně. Znám i Estonsko s jeho experimenty. Žít bych tam nechtěl.
     A jen ktomu vašemu prvnímu. Lidi třicetikoruny i v nemocnici platí, ne jak píšete vy, že se tomu vyhýbají. A operace nejsou. Kde soudruzi z ODS udělali chybu?
     Vy, jezevče, si skutečně myslíte, že jsem přes 40 let platil na zdravotnictví, které tunelovaly IZYPy a pod., jen proto,abych si operace platil? Myslíte si, že operace kýly je nadstandard? A tříměsíční čekání standard?
     Vaše vystoupení na Kose jsou samé nekonzistentní …….., je zbytečné vám něco vysvětlovat. Zařídím se podle toho. Nebudu první a ani poslední.

    • pražák napsal:

     Proč nejsou peníze? Protože OSVČ platí jenom to nejnižší možné pojištění. Nadstandarty jsou směšná záležitost, pokud ovšem by to nebylo tak, jak to Julínek zamýšlel, že tam strčí 3 směšné věci a pak to pofrčí tak, že nadstandart bude všechno. Stejně jako s léky, kde jsou ty časy, kdy bývala v každé lékové skupině jedna položka bez doplatku. A kde jsou ty prachy, které se vybraly? Voli je vypili. A pořád mají málo a pořád za to může levice.

   • Kanalnik napsal:

    psal jsem, ze nadeje mala, a ze to bude trvat pomalu 🙂 … jsem optimista a verim, ze se to jednou zlepsi – za jak dlouho, to nevim…. stane se tak, az budou ve vedeni systemu kompetentni lide, a tam zalezi na cele spolecnosti, jake lidi bude do vedoucich funkci (obecne) generovat… vzhledem ke spolecenske situaci se tak stane asi za dlouho 🙂

    • Kanalnik napsal:

     Jinak s tou kylou, to vam nezavidim. Na druhou stranu pro srovnani – ja tady v Irsku cekam na jedno ne prilis narocne (z hlediska perosonalu a techniky) jednoduche invazivni vysetreni jiz 7 mesicu a budu asi jeste nekolik dalsich mesicu cekat – zdravotnictvi je tady v absolutnim rozvalu. Tak snad to tak nedopadne i v CR.

     • strejda napsal:

      Kanálníku, Irsko je ekonomický tygr a náš vzor. I když, pravda, se to již tak moc nepíše. Ale jistě to dojde i sem. Jak také jinak.Lid si nesmí myslet, že má něco zadarmo, byť si na to platil jako mourovatý. Já to s tou kýlou nějak zvládnu. Sex je doporučen a cestovat nemusím. Práce doma je habaděj. U PC a v rodinném archivu.

     • Kanalnik napsal:

      : )

     • Řezníček z Brna napsal:

      To stejné v Rakousku. Kamarád tam dělá autoklempíře a ve Vídni jej objednali ke specialistovi s bolavým kolenem na termín – za 8 měsíců. A to jsem byl ještě úspěšný, říká, kolegova babička – artróza kyčle – vyšetření za 10 měsíců.

  • Občan napsal:

   Kanalniku,
   lékárny žádná byrokracie nedusí. Většina lékáren v ČR je dnes součástí „franšízových“ řetězců a funguje jako prostý přeprodej hotových léků a zejména potravinových a jiných doplňků.
   Patřičně předražených.
   Dtto personál – skutečným lékárníkem je většinou jen „manager“ prodejny; personál jsou obyčejné podavačky (byť asi s VŠ vzděláním), zhusta jen nahrubo češtinu lámající ruskojazyčné agenturní nádenice. Skutečnou lékárnu aby dnes člověk hledal s lucernou za bílého dne…

   • Kanalnik napsal:

    dik za doplneni
    (ja mel spise na mysli nemocnice, tam ten system rizeni shora, jak z ministerstva, tak z pojistovny, za byrokraticky povazuji – aktualni informace nemam, ale v minulosti treba predepisovani leku az po propusteni byla zavedena norma, zmenit to, to by se musel trochu pohnout cely ten kolos, a to, myslim, stoji obrovske usili)

 4. Občan napsal:

  Vidláku,
  pokud máte víc potomků a je tedy jistá pravděpodobnost, že se odpižlání mandlí bude opakovat, poraďte se předem s pediatrem, zda vůbec nějaké vodičky potřebujete 🙂
  Naše „miminka“ byla „na trhání“ jedno před mnoha lety, druhé až v devatenácti, tudíž před osmi lety. Ani jedno z nich žádnou vodičku nepotřebovalo. V obou případech se chladila zvenku obkladem a zevnitř zmrzlinou a ledovými nápoji (je zvláštní, že po desítky let nevadí mléčné kvasinky a chlazení zmrzkou je naopak velmi účinné). Mladší potomek, protože byl již plnoletý, měl ještě povoleno kouření coby anestetikum 😉
  Ona se ta vodička (nejspíš nějaké „tantum verde“) ani na jizvu po mandli nedostane, protože člověk prostě neumí zaklonit hlavu tolik, aby tam došplouchla. Pokud se jizva zanítí, provádí se výtěry antibiotiky a ta se také baští. Takže špitál nejspíš zbytečně tahá lidem z kapes prachy za něco, co stejně nefunguje…

  Baťa měl jak firemní řád, tak podrobné vnitřní předpisy ke každému prdu. K tomu mraky kontrolorů, kteří pečlivě kontrolovali a evidovali dodržování všech psaných i nepsaných pravidel. A běda tomu, kdo jen o milimetr vybočil z davu.
  Četl jsem k „Botostroji“ už několik diplomek a jednu disertačku a je to docela adrenalinové čtivo. Dost dlouho jsem „Botostroj“ (Svatopluk Turek, 1933, román) považoval za poněkud přehnané dílko někoho, komu tam šlápli na malíček. Leč není tomu tak; kniha (film jsem neviděl) je ještě velmi diplomatická, protože baťovská realita byla mnohem drsnější.

 5. Bob napsal:

  Já se občas sejdu s nadstandardní ochotou, někdy podobně jako Vidlák s arogancí.
  Mohl bych jmenovat X příkladů pozitivních i negativních.
  Je to v lidech.
  Lhostejno zda na úřadech, ve zdravotnictví…atd.

 6. tresen napsal:

  Recept na lék, který se musel namíchat, to už mě nepotkalo pěkně dlouho.
  Člověk vystál frontu, odevzdal papír, dostal jiný, malý, barevný, s nějakým číslem, plus slovní instrukci, kdy bude namícháno. Většinou ještě ten samý den.
  Mladost, radost.
  Nepamatuju se, jestli lékárna /byla tehdy ve městě jedna na rozdíl od dnešních čtyř/ mívala otevřeno v sobotu. Asi ne. Ale jakási pohotovost tam byla. Muselo se zazvonit, pan magistr, kterému lékarna kdysi patřila, bydlel v patře a v akutních případech mohl zafungovat. Nevím, jestli by byl ochotný kdykoli na počkání namíchat vodičku na mandle. To jsme opravdu nikdy nevyzkoušeli. Ale je to možné. Byl ještě ze staré školy.

 7. zemedelec napsal:

  Pane Vidlák.
  Nic ve zlém,trochu bych ubral té Vaší zloby.
  Bud jste spěchali na propuštění kluka z nemocnice,což se nedivím,ale všechny okolnosti řeší propouštěcí zpráva a lékař,který by měl kluka před propuštěním prohlídnout a on teprve může i v dobrém úmyslu přidat podpůrný lék.Nevím jak to probíhalo u Vašeho kluka.

 8. CykloFanda napsal:

  Mam velice podobnou zkusenost s tim rozdilem, ze byl cas Vanocni a schanel jsem lek, ktery mi predepsal doktor na pohotovosti ve Vojenske Nemocnici v Praze. V te dobe VN jaksi nemela svou pohotovostni lekarnu, takze jsem dostal jen radu, kam muzu zkusit zajet. Upozornuji, ze v ten cas byly v Praze otevrene POUZE pohotovostni lekarny. Kdyz mi v druhe rekli, ze pripravek nemaji, tak jsem rezignoval na objizdeni a vsechny zbyle jsem obvolal. Lek nemeli ani v jedne. Nu coz, vratil jsem se do VN a pozadal je bud o onen lek nebo o novy recept na prostredek, ktery bude mozne sehnat. Novy recept jsem drzel v ruce behem mziku a pak uz to byla jen otazka dalsi pul hodiny mit pripravek doma.

  Stale mi neni jasne, jak by tuto situaci resil nekdo, kdo by nemel k dispozici auto, pripadne by byl odkazany na odvoz sanitou primo domu. Nevim a nechapu. Kdyz uz nemocnice nema pohotovostni lekarnu, tak by bylo vcelku logicke prodavat leky primo na pohotovosti. Holt ten system nekdo nedomyslel …

 9. Jan Čermák napsal:

  Hm. Tak tady musím. Rozčilujete se úplně zbytečně. A děláte z komárů velbloudy a z jednotlivostí ukvapené globální závěry. Taky diskutujeme o věcech o kterých málo víme, tady si to uvědomuji, a asi to děláme i jindy a jinde.
  To nic nemění na tom jak si Vás vážím,a dokonce v podobných situacích reaguji podobně.
  Takže za prvé , ta vodička byla zcela zbytná. Nevím co to bylo, ale někde to dělají, jinde ne. Určitě to není Evidence Based Medicine. Ono to v medicíně tak je, děláme toho spoustu „navíc“ protože věříme,že to pomáhá, ale věda to není. Mění se to pomalu a úplně to změnit nepůjde nikdy.
  Za druhé dřív Vám to napsat nemohli. Už to, že se dá recept napsat v den propuštění je problem a stálo to dlouhý boj rozumu s nerozumem. Totiž léky v nemocnici hradí nemocnice, ze svého rozpočtu. V nemocnici nelze napsat recept, VZP neproplatí, a léky doma na recept hradí pojišťovna. Při propuštění tak vzniká ekonomický spor. Kdo má zaplatit? Logicky je to fuk neb to nakonec stejně platí plátce pojištění. Jenže zájem nemocnice je to nedávat ze svého – i tak má milionové ztráty, a zájem VZP je to dávat z nemocničního , i tak má miliardové ztráty….Takže jste byl svědkem standartního postupu.
  Za třetí. Nemocnice nemá s lékárnou nic, nic společného. Nemůže nijak ovlivnit její otvírací dobu.
  Lékárny nemají pohotovost/jako nemocnice mají/ celé desetiletí. Lidé kvůlivá tomu na mne křičí roky. Zbytečně. Nic s tím neudělám. Totiž lékárny žijí v kapitalismu a otevřeno se jim mít nevyplatí! Zatímco nemocnice žijí ještě v přechodném systemu a zatím nedělají jen to co se vyplatí. To je cílem reformy a to se pak budete divit…
  No a za čtvrté , je to o lidech. Kdyby Vám někdo sdělil, že vodička je zbytná, lidsky s Vámi promluvil, jistě by jste to vnímal jinak. Že se Češi k sobě navzájem chovají blbě, je myslím jasná věc. Ve srovnání s civilizací. Musím k tomu dodat, že ze strany třeba toho lékárníka se zdálo, že se chováte blbě Vy. Mívám s tím velké obtíže, plavu v tom systemu, a mnohá nařízení a přikázání jsou mi odporná a přesto je musím plnit a nemohu nijak změnit. Myslete na to příště ,až budete křičet na nějakého zaměstnance, je obětí jako Vy.

  • jezevec napsal:

   pán je asi od fochu. dovoluji ze pozeptat:
   ad zadruhé: proč si to nehlídá pojištovna? ta platí za nemocnici i za lékárnu. vydat lék na ambulanci pohotovosti musí být nutně levnější, než psát recept a zpracovávat ho v systému úhrad za lékárny. akorát je jim to u prdele, protože nikdo není za nic zodpovědný.
   ad zatřetí. ty lékárny v nemocnicích tam jako visí ve vzduchoprázdnu? nepronajímají si náhodou prostory nemocnice? a nemocnice nesmí dělat výběrové řízení na provozovatele/nájemce té lékárny? a do jeho podmínek napsat zajištění služby 24/7? dost bych se divil. akorát je jim to u prdele, protože nikdo není za nic zodpovědný.

   • pepan napsal:

    „vydat lék na ambulanci pohotovosti musí být nutně levnější, než psát recept “
    – člověče, vy buď máte nějaké mezery v základním vzdělání a nerozumíte napsanému textu, nebo vás pánbíček obdařil jiným problémem. Než začnete pokřikovat, zkuste si prosím Čermákův příspěvek přečíst znovu..
    I když, jak vás občas tady čtu, to bude asi zbytečný,,,,

   • Jan Čermák napsal:

    Pojišťovna si to hlídá a oficiálně vyžaduje aby byl lék vydán, z léků nafasovaných pro provoz nemocnice. Protože to jde do nákladů nemocnice, ty sice pojišťovna platí také, ale paušálem. Takže když nemocnice přešvihne náklady pojišťovnu to nestojí nic. Ale recept pojištovna platí´. V tuto chvíli je dohoda, že lék propuštěnému napsat lze a nemocnice toho využívají. Nikomu není nic u prdele, to bych si vyprosil. A zodpovědní jsou, akorát každý za něco jiného a je problem se dohodnout. Jako všude. Vydávat léky jinde než v lékárně nelze, to je porušením zákona, proběhlo před lety tiskem.
    Nu a nemocniční lékárny jsou povětšinou stále nemocniční a je to jediný provoz v nemocnici , který je schopen generovat nějaký zisk a sanovat ztráty z vlastního provozu.Takže žádný pronájem, nájemce by chtěl vlastní zisk a nebylo by z čeho pokrývat ztrátu. Nu a v noci neslouží prostě proto, že lékárnici by jste musel za to zaplatit a počet prodaných léků by to nezaplatil. Je to prostě neekonomické. A co je neekonomické to se v kapitalismu nedělá, to by jste Vy měl vědět.

    • jezevec napsal:

     děkuji za vysvětlení a můj systém to rozhodně není. ¨
     a do kapitalismu to má hodně hodně daleko.
     v kapitalismu je totiž pořádek a efektivita, protože všichni chtějí prachy.
     takže v kapitalismu nemocnice nikdy nemůže „přešvihnout náklady“ – protože každému je předem jasné, na co má nárok, kdo co zaplatí, a kolik si může nebo musí připlatit pacient.
     v kapitalismu, pokud je stanoveno, že po trhání mandlí někdo dostane na domu vodičku na kloktání – plátce tedy pojištovna si spočítá, jakým způsobem je nejlevnější tu vodičku vydat, aby neplatila prachy zbytečně – a věřím že by přišla na výdej v ambulanci mimo lékárnu, a že by si to silou svých miliard prolobbovala i v zákoně.
     v kapitalismu se nikdy nemůže stát, že by nemocnice prodělávala na nějakém výkonu – protože schopní manažeři by se ihned domohli, aby takový nesmysl zmizel z trhu, bud by pojištovny musely připlatit a nebo by nemocnice musely přidat.
     v kapitalismu by se ani nikdy nemohlo stát, že lékárna křížově dotuje nemocnici – asi by ubylo bohatých lékárníků, ale prodej a podej léků by byl stejná práce jako jakákoliv jiná, neboť dotuje-li nemocniční lékárna provoz nemocnice, v soukromých lékárnách si asi někdo nadstandardně mastí kapsu, a to rozhodně není důvod aby se dělo z veřejného zdravotního pojištění.
     takže máte pravdu, že to so se děje je neekonomické. nazval bych to dokonce bordelem, a většina uživatelů šlendriánem a horšími slovy. ale s kapitalismem to nemá společného ani množinu bodů, vůbec nic.

     • Jan Čermák napsal:

      Vy asi neumíte číst. Jinak by jste věděl, že tam kde je to všechno za prachy Vám tu mandli udělají za 24 000 Kč a na vodičku se vyserou. Komplikace řeší „spádový“ doktor.
      Můžete se objednat na internetu. Nebo se podívat do USA, na skok.
      A jestli ty prachy nemáte, tak budete mít dál mandli. Vaše smůla.

     • vlkp napsal:

      Když čtu některé příspěvky, tak si myslím, že na blbost by od určitého stupně měl být zbrojní pas! Zdraví jako zboží jako nejlepší zdravotní systém, který vyřeší všechny problémy! Prostě zdraví jako rohlíky v sámošce – máš na to abys zaplatil výkony? Fajn§ Nemáš? No rohlík, když na něj nemáš, ti taky zadarmo nedaj. Vodprejskni!
      Kecy p pojišťovenském systému si nech! Ten tady do mrtě, včetně faktur popsal už dávno Honza
      https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/01/19/kolik-muze-stat-zdravi-po-reformach-aneb-honza-se-opet-posla-pohlednici-z-ameriky/

      A když čtu tenhle blaf:

      v kapitalismu se nikdy nemůže stát, že by nemocnice prodělávala na nějakém výkonu – protože schopní manažeři by se ihned domohli, aby takový nesmysl zmizel z trhu, bud by pojištovny musely připlatit a nebo by nemocnice musely přidat.

      tak fakt nevím, jestli se mám smát nebo brečet!

  • Vidlák napsal:

   Víte, pane Čermáku, já nejsem doktor… a když mi dají v nemocnici do ruky recept, tak předpokládám, že mi ho dávají proto, že ho potřebuji. A pokud ho potřebuji, tak je všechno tak, jak říkám. Pokud je vodička zbytná, mohl mi kdokoliv z personálu včas říct, že to počká na pondělí. Rád bych je vyslyšel. Ale místo toho mě posílají do kauflandu, protože jinde je zavřeno..
   Ostatně nejde přece o vodičku… ale o ty, kteří přísahali a mají pacienta na háku. A ty žádné volby neodstraní.

 10. Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

  Já se vždycky ptám 2 otázky takových jako Vidlák :
  a Vidláku,
  – cinkal jste ?
  – koho jste volil v roce 2010 a v roce 2006 ?

  A většinou je s problémy nosohltanů vymalováno.

  • Petrpavel napsal:

   A co když si po pravdě odpovím : cinkal (já blb), v 2010 KSČM, v 2006 ČSSD… ? 🙂

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

    No cinkal jste.

    • strejda napsal:

     Cinkali jsme téměř všichni, někdo více někdo méně. Společnost nutně potřebovala změnu. A když ji zabetonovaný systém neposkytnul, musel pryč. A v ten čas se nekoukalo tak přesně, kde to má skončit. Nemluvilo se o restitucích, privatizaci velkých podniků a tunelování.
     Někumu to nadšení vydrželo rok, jinému 33 let. Neházejte všechny do jednoho pytle. Mezi hlavní viníky patří zabetonovaná KSČ. I když asi hodně tárám, Ta pružná maďarská, dopadla ještě hůře. Kolo světa se otočilo a OTÁČÍ DÁL.

     • táta napsal:

      JÁ NECINKAL
      bohužel VIDĚL SEM KOLEM SEBE něco jako v PELÍŠKÁCH……….s komunistů najednou byli kapitalisti a z lemplů bojovníci proti komunismu……….tím nechci urážet ty poctívé bojovníky NEBO TVRDIT že nebyli ty poctivý……….JÁ OSOBNĚ SEM SE NESETKAL ani s jedním chartistou ANI VE SVÉM OKOLÍ žádného neznám

      bohužel dopadlo to respektive dopadá že se stáváme země pro darebáky BOHUŽEL sou z leva i prava z meho vnímaní světa je jich na levici sice méně,ale iluze si nedělám,sice když vyhraje současná levice budou ty dole o fous na tom lépe ale zasadní změna né,na to je tento národ příliš pasivní………..donutit polityky k zodpovědnosti

  • bara napsal:

   Podstatné bylo, koho kdo volil v letech 1990 až 1998. To se lámal chleba, pak už to bylo o ničem.

  • Vidlák napsal:

   Když se cinkalo, bylo mi devět let… Asi bych cinkal,kdyby mi táta řekl, žer je to dobré… ale on mi táta řekl, že to nebude žádné terno… máme půlku příbuzenstva v Německu – táta věděl, co přijde…
   V roce 2006 jsem k volbám nešel… Gross,Paroubek, ale kdybch věděl co přijde, šel bych a hodil to doleva. V roce 2010 jsem to hodil ČSSD a teď to asi hodím v duchu svého článku soudruhu Grebeníčkovi.

  • Gerd napsal:

   Laco,
   na to je vousatý vtip:

   Laco: „Tak, milí čtenáři, je to tady samý blbec nebo arogantní zloděj z podvodné privatizace!“
   Naštvaný čtenář: „No dovolte, já jsem nic neukradl!“
   Laco: „Promiňte, drobný omyl, můžete se zařadit mezi blbce.“
   🙂

 11. Hudec napsal:

  S těmi lékárnami máte, Vidláku, recht.
  Jednu takovou „drogerii“ (ani nevím do jaké stáje patří), máme hned vedle v domě a ještě nikdy jsem tam na recept nedostal to, co jsem potřeboval. Že prý to musí objednat. Tak ujdu pár kroků do klasické lékárny na náměstí – a šup, hotovo, nesu adresátovi příslušný medikament. Chvála pánubohu, že sám nic nepotřebuji. A tak za odměnu cokoliv dražšího (třeba vobenzim nebo proenzi) kupuji „za odměnu“ v té skutečné lékárně. Když už mám platit, tak alespoň tomu, kdo mi poslouží.
  Howgh!

 12. Martin V napsal:

  Ja jsem zazil podobny pripad kdy jsme shaneli v sobotni podvecer jedna silna antibiotika ktera nemeli ani v Pribramske nemocnici. Museli jsme si pro ne dojet do Prahy, zabralo to par hodin navic a kupu vysvetlovani s lekari v Praze. Nemeli jsme z toho dobry pocit, ale podivejte se na ceskou republiku s trochu vetsim nadhledem : Na to jak je tu zdravotnictvi levne a zadarmo je stale velmi funkcni !

  Osobne jsem v anglicky mluvici zemi zazil jak sem po platbe 150dolaru konzultoval s doktorem ktery si na Googlu hledal symptomy toho co sem mu popisoval – nepomohl ale penize si vzal. Za zubare sem platil 2000 dolaru aby mi osetril zubni kanalek a to nemluvim ani o korunce – pouze to pak zaplomboval. V jednom ostrovnim raji kam sme prijeli na dovolenou zase meli vsude u turistickych atrakci cedulky „Sorry, no rescue.“ a „Sorry, no doctor here.“ – to Vas pak prejde humor.

  Ano vim ze to nase „socialisticke zdravotnictvi“ je cerna dira na penize a ze to neni trvale udrzitelny system ale co jsem mel tu moznost porovnat to se zememi kde jsem byl tak nasi doktori jsou spicky, a pacienti se podili na lecbe jen minimalne.

  Je to tu fakt porad velmi velmi dobre, bouzel si to neuvedomujeme !

  • Jos napsal:

   Vy jste Martine jeden z mnoha prudkých inteligentů. který si stále ještě nevšiml, že každý kdo legálně pracuje platí tučné zdravotní pojištění každý měsíc. Jen pro vaší informaci: na př. v mém případě bylo to vaše „zadarmo“ v letech 2011 a 2012 více než 300 000Kč ročně. Opravdu drahé zadarmo.

   • Martin V napsal:

    Ano jsem si vedom ze odevzdavame cca polovinu penez statu nez vubec uvidime vyplatu na uctu. Ale to zdravotnictvi neni TAK drahe, kdyz uvazite co Vam vse stat pokryva – zda se ze byste mel za 6 let temer usetreny milion kdybyste se nepodilel na nasem solidarnim zdravotnim systemu jenze staci bouzel jedna chronicka nemoc nebo spatna nahoda a lecba muze byt razem extremne draha a co by clovek delal pak ?

    V mnoha rozvinutejsich statech mimo evropu jede stredni trida tvrde na svy triko co se zdravi tyce. Netvrdim ze sme raj na zemi, ale vystrcte trochu hlavu z evropy 🙂

 13. český maloměšťák napsal:

  Jan Čermák
  Dík za vysvětlení.
  Jak se díváte na aktivity Magellanu /mj. Aegon, resp .Conseq – třetí pilíř důch. poj. dotovaného státem/ ?

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/iva-bezdekova.php?itemid=21287

  Mimochodem – Babiš rozjíždí také investiční fond, řídí jej člověk ze slovenské Penta Group /mj. Lorenz (StB)/. Udělal majland na spekulacích s majetkem SmVaK.
  Nemá v hledáčku objekty veřejného systému pojištění ? To by byl teprvá fičák, to by byl byznys – spokit to s parlamentní a vládní mocí !!!

 14. Akela Vlková napsal:

  Taky jedna ze života. V pátek jsme si vzali vnučku na víkend, aby si rodiče odpočinuli a vše co bylo v baráku vzhůru nohama, dali zase zpět na své místo. V sobotu v příznačný to čas – 22,15 se vnučka probudila a nedalo mi ani moc práce zjistit, že je to zánět středního ucha. Teplotu sice neměla, ale vzhůru na dětskou pohotovost do místního špitálu. Sestřička byla příjemná už tím, že nás nevyhodila, změřila malé teplotu – kterou neměla a zavolala pana primáře, že má příjem. Pan primář – známy to vytrvalostní běžec, přeběhl chodbu, ani nás nepozval do ordinace a se slovy : Má dítě teplotu ? pokračoval do ordinace. Budiž mu ke cti, že nechal aspoň otevřené dveře. Kdybych na vlastní uši neslyšela, že mu sestra říká, že dítě teplotu nemá….. S drzostí sobě vlastní jsem tedy s dítětem v náručí vešla bez pozvání do ordinace, asi po minutě se po mě pan primář podíval a zeptal se, jestli mělo dítě teplotu. Jsem trpělivá – nemělo. Podíval se vnučce do krku a povídal mi, že má jeden zkažený zoubek. Nejprve jsem mu chtěla odvětit, že tu nejsme kvůli zubům, ale…. mlčeti zlato. Pak došlo na to, kvůli čemu jsme tam byli – podezření na zánět středního ucha. Podíval se malé do uší a zkonstatoval, že tam nic moc nevidí, no můžu vás uklidnit, v ohrožení života není, prodal nám nějaký sirup za stovku proti horečce a byli jsme venku raz dva. Mezi konstatováním, že má zkažený zoubek a konstatováním, že není v ohrožení života se mě ještě 2 x zeptal, jestli měla teplotu. A kdyby prý ještě něco, ať s ní jedeme na Hradec, na ORL do fakultky, protože to máme blíž. Je fakt, že mladí mají k nám a do Hradce stejně – 20 km, ušlo mu asi, že jsem babička a že jsem mu hlásila, že tu máme vnučku na návštěvě. Prostě koukl na místo trvalého pobytu a mě nevnímal. Dojeli jsme domů, malá usnula, ráno se probudila a nic. V pondělí s ní šel syn na ORL v městě kde bydlí, tam mu doktorka řekla, že to byl zánět a že jí prasknul, vyčistila ji ucho, jenom mi chybělo, že se cca 6 x nezeptala, jestli měla teplotu. Měl kliku pan primář, že do ordinace se se mnou nevecpal ten můj……..to by asi byl v ohrožení života pan primář. 😀

 15. Jan Čermák napsal:

  Tady insider nejsem. O pentě,PPF, Chrenkovi jsem slyšel. Je to jedna paní povídala. Říká se , že to Heger a spol udělal schválně /snížit příjmy o 10%, když nemůžete snížit výdaje …./ aby mohli padlé nemocnice snadno zprivatizovat. Kraje se dluhů rádi zbaví, potom se změní úhradová vyhláška a jen se kasíruje. Ale důkazy nejsou. Je to jako když jsme se bavili o MUS. Schválně nebo z hlouposti si nechali jen 46%? Pro nás jako ty co to zaplatí to přijde na stejno.
  Včera jsem náhodou na chodbě potkal jednu „kosířskou“ příhodu. Bylo tu v médiích kolik je u nás otroků. Novináři se divili…. Nu nemocniční uklízečky jsou všechny otrokyně. OSVČ 10 000 měsíčně za 70 h práce týdně to je 30 Kč/hodinu, žádný důchod, žádné pojištění, komu se to nelíbí končí, zisk směřuje na Kypr….
  Zdravím.

  • Tom napsal:

   myslím, že vše jde na Ukrajinu, alespoň z toho co vidím kolem sebe – zákon o veřejných zakázkách je totiž úplně na prd – jak se může veřené zakázky účastnit firma která je zapsaná na Kypru nebo má nejasného vlastníka – to někdo napsal do zákona schválně – co dělají orgány v trestním řízení???

Komentáře nejsou povoleny.