Povinná vojenská služba


napsal Rammstein

Představovat  nick  Rammsstein je, zejména pro ty, co  čtou i diskuse, naprosto  zbytečné.  Vyhraněný  typ. Pravicově klerikální  individualista by  asi byla padnoucí  škatulka. Na  levicovém blogu  docela  nonsens.  Řada  lidí  zleva  soudí,  že  spíš  dokonce  drzost. Přiznám, že  já  si to na  samém začátku, po Rammsteinově příchodu na Kosu  chvilku myslel také. Ale jen  chvilku.  Záhy jsem  začal objevovat  pod  tou  pravicově klerikální  skořápkou  cosi jiného. Zejména  schopnost  brát  vážně  nepředpojatě  argumenty  z  druhé strany.  Bez tradičního  – když  to píšeš  ty, tak je  to  naprosto jistě  špatně  a nemusím se tím zabývat.

Velká vzácnost  na  českém politickém internetu.  Imponuje mi to. Proto  jsem  odmítl jakoukoli ostarkizaci  Rammsteina. Navíc  – opakovaně  bylo konstatováno, že  chci Kosu  s  co nejširším záběrem!  Že zlodějna  nebo korupce není levicová nebo pravicová, ale  jen  vřed, který musí trápit  všechny normální lidi .Bez ohledu na  jejich politické či jiné nastavení.

Proto  vůbec neváhám dát  Rammsteinovi prostor, když  mi poslal  článek.  Soudím, že  zejména  jeho nesmiřitelní protivníci z  řad  zdejší krajní levice se budou  dost  divit. A pokud  budou aspoň  trochu frajeři, nadělí  svému  zásadnímu  „nepříteli“  hvězd, co jich na nebi je. O totéž  žádám, jako vždy  i  vás  ostatní. Díky.

Nedávno se na Kose pod článkem Nadšenci, vojáci, amatérští historici nebo fanatici? rozjela zajímavá diskuse. Zajímavá v tom, že několik lidí se vyslovilo pro znovuobnovení základní vojenské služby (dále ZVS), zatímco jiní dali najevo hluboké pohrdání i pouhým hraním si na vojáky.

Dovolím si nastínit svůj náhled na problematiku a současně se pokusím vyvarovat moralizování a vlasteneckého pathosu, tak neoblíbeného v levicových neoliberálních kruzích.

Abych předešel všetečným dotazům, rovnou konstatuji, že jsem na vojně nebyl. Na dotaz „Proč?“ bude nejpřesnější odpověď „Protože se mi nechtělo.“ Jakým způsobem jsem toho docílil, to si nechám pro sebe. Důvodů jsem měl dost, racionálních i méně racionálních. K těm druhým patří fakt, že jsem byl tehdy pacifistou. Zbraně, boj, válka a podobné věci mi byly z duše odporné, chtěl jsem milovat všechny a všechno, každého zvlášť a všechny dohromady.

Pochopitelně jsem časem zjistil, že to nejenže nejde, ale není to vůbec dobrý nápad. A začal jsem přehodnocovat. Jak se  postupně měnil můj světonázor, měnil se i můj vztah k výše zmíněným věcem. Ne snad, že bych kdy zalitoval, že jsem si neužil krásné dva roky služby socialistické vlasti v překrásné krajině někde v Čiernej při Čope. To ani nedopatřením. Ale začalo mi docházet, že některé věci se bez použití síly prostě řešit nedají.

To není nijak složitá úvaha. Když dostanete v nočních ulicích párkrát pořádně po hubě, dostanete taky chuť se umět bránit. Takhle jsem potkal box. Že jsem pak přešel na praktickou střelbu IPSC a po letité pauze nakonec dovrávoral k historickému šermu, to není důležité.

Podstatné je, že jsem o obranyschopnosti začal přemýšlet v širších souvislostech. Že už jsem ty úvahy neaplikoval jenom na sebe, ale i na rodinu, skupinu, společnost, stát. A začalo mi docházet, jak strašně je to důležité.

Je to paradox. Byl jsem hlasitým odpůrcem povinné ZVS. Nezapomenu, jak jsme s přáteli sesmolili petici s žádostí o zrušení téhož a odnesli jsme ji do sídla Národní fronty, sídlící tehdy na Moskevské třídě v Plzni. Koukali na nás jak na Marťany 🙂 Psal se tehdy rok 87 nebo 88…

Teprve v devadesátých letech jsem začal důkladněji sledovat novou geopolitickou situaci a začalo mi docházet, že armádu potřebujeme. Líbíla se mi myšlenka profesionální armády, jen jsem myslel, že bude větší a lépe vybavená. Tehdy na to ještě peníze byly.

Naopak se mi líbit přestávalo-pro mě dost nepochopitelně-, že se najednou republice nedostává branců. Docvaklo mi, že naše malá armáda větší prostě být nemůže, protože počet lidí, kteří jsou k takové profesi fyzicky, psychicky i zájmově disponováni, je prostě velmi omezený.

S tím souviselo další poznání: Kdyby-nedej Bože-k nějakému vojenskému konfliktu mezi námi a kýmkoliv jiným opravdu došlo, tak tahle armádička stěží ubrání Prahu.

A tehdy jsem pochopil, že ZVS je prostě zapotřebí. Jistě ne v takové formě, jako za starých časů. Není třeba sebrat mladým klukům dva roky, nebo i jeden rok zbytečnou buzerací. Určitě to jde udělat efektivněji a levněji.

I začal jsem vymýšlet vlastní model-aniž bych v té době znal švýcarský. Kupodivu jsem dospěl k podobným, byť ne identickým závěrům:

 1. Intenzivní tříměsíční výcvik, z toho alespoň jeden týden v kuse v přírodě-přesuny, střelby, survival, to vše ve dne i v noci. Teorie-taktika, strategie a pod. -by se dala řešit denním dojížděním branců do dosažitelného bodu z místa bydliště, podobně jako dojíždění do práce. Čas výcviku by byl branci placen ve výši jeho průměrného platu státem.
 2. Jedno až dvě týdenní cvičení do roka pro udržení získaných znalostí a dovedností. Rovněž plně kompenzováno státem.
 3. Zřízení lokálních skladišť zbraní a strategického materiálu pro brance při každých kasárnách, kde by si je v případě mobilizace mohli v co nejkratším čase nafasovat (pravda, tohle jsem vymýšlel v době, kdy jen v Plzni byla kasárna hned dvoje a několikera další v blízkém okolí. Dneska by to asi bylo podstatně obtížnější).

To jsou jen nahrubo nastíněné nejzákladnější body, které se jistě dají podrobněji domyslet, propracovat a dopilovat.

Výsledkem by bylo, že bychom jako stát měli k dispozici odhadem tak 2-2,5 milionu bojeschopných mužů. A to i v případě, kdy bychom vyřadili všechny muže služby neschopné ze zdravotních důvodů i těch pár jehovistů, co odmítají vzít do ruky zbraň z principu. Ostatně-ne každý voják či branec musí umět střílet. Armáda má i spoustu jiných funkcí.

Úmyslně mluvím pouze o mužích, ženy v armádě, byť jich přibývá, tvoří až na pár výjimek (např. Izrael) marginální menšinu. Osobně si myslím, že ženy nemají v armádě co dělat, ale to je pouze můj soukromý názor, se kterým pochopitelně můžete hluboce nesouhlasit.

A ještě něco, protože tu námitku skoro slyším: Na co armáda v současné sjednocené Evropě, pod záštitou EU, OSN a NATO? Vždyť Evropa zažívá nejdelší mír v celých svých dějinách?!

Inu-preventivně. Nic netrvá věčně, ani ten mír nebude. Evropa je velmi neklidná, cítíme to všichni. USA, největší spojenec, má co dělat sám se sebou, nelze na něj bezvýhradně spoléhat.

Co nezvládneme sami, nikdo za nás neudělá. Jednou to praskne a pak si každá země bude hájit svoje partikulární zájmy a bude kašlat na ostatní. Zejména tak globálně bezvýznamné, jako jsme my.

A až to rupne, jediné, co nás může zachránit, je dostatečně velká, dostatečně vybavená a bojeschopná armáda. A politická vůle ji použít. A pokud politická vůle nebude-pořád je tu to vysmívané vlastenectví a z něho vyplývající vůle armády použít se sama.

A co nevoják Ramštajn, šel by do toho, lemra ulejvácká? Šel.

Hrajme si na vojáky. I naše děti ať si na ně hrají. Dělají to od počátku věků. I kdybych zbytečně sýčkoval a žádný konflikt už nikdy nenastal-taková příprava zoceluje tělo i ducha, posiluje vztahy, vůli, učí obětavosti, sebekázni, ale třeba i tak „přízemním“ věcem, jako je první pomoc nebo solidarita. Je to příprava, kterou jednou zúročíme. Ať v boji nebo v míru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

143 reakcí na Povinná vojenská služba

 1. Rys Ostrovid napsal:

  Ďakujem za zaujímavý článok. Lenže – ako presvedčiť masovú verejnosť, aby sa k ZVS (v nejakej forme) vrátila. Pretože to bude najväčší problém, dosiahnuť celospoločenský súhlas (aspoň myslím).

  A druhá vec: neviete niekto (ak sa tu tým voľakto zaoberá), či by opätovné zavedenie ZVS neporušilo nejaké medzinárodné zmluvy o početnosti armád, výzbroje a tak ďalej?

  Pretože otázka je potom aj taká, ako by reagovalo okolie napríklad? Pretože v každom prípade by to bolo brané ako militarizácia spoločnosti (a to si spravidla hlavne susedia veľmi všímajú)…

  • Gerd napsal:

   Co třeba přesvědčit tím, že tím zmizí z trhu práce značný počet lidí, kteří by jinak byli na Úřadu práce? Tedy alespoň na rok by pro ně byla pracovní místa.

   • Rys Ostrovid napsal:

    …a prípadne spojiť tie vojenské výcviky napr. aj so získavaním nejakých dodatočných zručností (napr. vodičák na veľké vozidlá)? Len strieľam od boku 🙂

  • vonrammstein napsal:

   Inu-referendem by to asi neprošlo 🙂 Co třeba zákon? Tomu se oponuje dost blbě.
   Myslím, že neporušilo. Pravda je-a do článku jsem to nedal, abych ho příliš nenatáhl-, že mě taky napadlo, že tak nízký stav nemusí být limitován jenom počtem disponovaných jedinců, ale i možná nějakými nadnárodními zájmy, nemusí to snad být přímo smlouvy. Dovedu si představit, že leckdo si nepřeje uprostřed Evropy silnou armádu. Co se týče výzbroje, cítil bych se nejlíp, kdybychom měli vlastní jaderné zbraně.
   Na okolí bych ohled příliš nebral, jsme-nebo bychom měli být-suverénní stát.

   • Rys Ostrovid napsal:

    To asi nie 🙂 Lenže na ten zákon by bolo treba vládnu garnitúru, ktorá by ho prijala. A prijala by ho len vtedy, ak by ju to výrazne nepoškodilo v očiach verejnosti.

    A čo si myslíte o tom systéme dobrovoľnej domobrany. U vás údajne už funguje, u nás sa také čosi zatiaľ len chystá…

    • vonrammstein napsal:

     To je pravda. Dovedu si živě představit, jak by asi pochodila partaj, která by měla povinnou ZVS ve volebním programu 😀
     O domobraně mi není nic známo, i když bych se nedivil, kdyby něco takového vznikalo v okolí cikánských hnízd. Co u nás funguje, jsou dobrovolné zálohy, které se ve svém volném čase a za svoje účastní vojenských cvičení s armádou.

 2. Gerd napsal:

  Hvězdička za blog! Je pravdou, že česká armáda má schopnost tak zasahovat při živelných pohromách, pomáhat v zahraničních misích (reprezentace státu, vždyť i Dominik Duka se rád proletěl helikoptérou s prstem a spoušti kulometu) a jinak cvičit brance.
  Vzhledem k tomu, kolik lidí v ČR dělá různé bojové sporty, to se sebeobranou nebude tak těžké. Blbé je, když i útočníci začínají mít znalosti útoku, proti kterým je už nutná vyšší úroveň znalosti sebeobrany.
  Ženy v izraelské armádě jsou, ale nikoliv na bojových funkcích, ale spíše funkce v týlu, na štábech, atd. A to by byl i model pro českou armádu. Máme přeci rovnoprávnost, tak ať si dámy rovnoprávně užijí i povinnou vojenskou službu.
  Za nezanedbatelnou službu armády je, že ukázala brancům nekonečnou vojenskou tupost a hlavně jak s tím žít. Což je v mnoha případech velmi důležitá průprava na tupost byrokratickou, se kterou se potom branci shledají v civilu.
  Naše země je tak prťavá, že nestojí nikomu už za obsazení a ani letadlo se nad ní neotočí v plné rychlosti. přesto je to náš domov a nikdo jiný jej za nás bránit nebude. Spíše se dočkáme nových Mnichovů 1938, Jalt 1943 nebo 21. srpnů jako 1968.
  Švýcaři už dlouho nebojovali, naposledy válčili se vzbouřenými kantony v 19. století. Nebojovoali, protože byli připraveni se bránit a nestálo zato je obsadit.

  • vonrammstein napsal:

   Děkuji!
   Ono ani tak nejde o to, kolik lidí je schopno se ubránit samostatně, jako o koordinaci obrany a strategii. Tu vyšší znalost lze podle mne nabýt právě tímto způsobem.
   Mně ženy v armádě prostě nesedí, ale v zásadě s tím nemám problém, pokud to dělat chtějí. Brannou povinnost bych pro ně nezaváděl.
   Ano, ta připravenost k boji je to nejpodstatnější. Si vis pacem, para bellum.

   • Gerd napsal:

    Češi ještě vynikají ve strategii pasivní rezistence, která přiváděla k šílenství nacisty. Vše odkývat, odsouhlasit a udělat úplně jinak. Při upozornění zase odkývat a udělat jinak. Ne nadarmo je forma pasivní rezistence považována za nejhorší formu odporu, proti které se autoritě velmi těžce bojuje.
    Až nás zase bude někdo obsazovat, přivítáme jej s kyticemi květů, a někoho dalšího zase stejně nadšeně. Naši předci tak přežili celá tisíciletí.

 3. jezevec napsal:

  ač jsem na vojně byl a v dobách komunistického temna jsem si jí fest užil (ve spišské nové vsi u ptp), s omezenou povinnou vojenskou službou bych snad i souhlasil.
  jen mi připadá od pána z kamene poněkud omezené, zúžit veškerou újmu za službu vlasti jen na ekonomiku a náhradu mzdy. jsou profese (například 99% živnostníků a one-man-man firem), které by se za týden-dva povinného výcviku každý rok už neměly kam vrátit.

  • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

   Jezevče, buď je Vám 80, nebo oblbujete. Já byl na vojně v druhé půlce šedesátých let a žádné PTP útvary jsem nezažil.
   A s tou nepostradatelností one man firem na trhu to tak také není. Vždyť oni OSVČ běžně jezdí na dovolenou, holt by se cvičení musela plánovat stejně jako to Chorvatsko.

   • lujjza napsal:

    Laco, jestli mě paměť neklame, měli šedé barety, a jeden z těch útvarů byl v 70. letech v Přerově…..

    • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

     Tak v naší době měli barety pouze paragáni červené a tankáni v autoparku černé. Všichni ostatní měli lodičky.
     Jestli si to nepletete se silničním a železničním vojskem, ale to nebyly PTP útvary jako v padesátých letech, ale běžná součást ženijního vojska, jako ve všech jiných armádách.

     Je ovšem pravda, že jsem znal ty, kteří měli neustále průšvihy a tak mazali někam do kotelny, pokud ne rovnou do Sabinova. Opět vojenští prokurátoři a vojenské basy jsou ve všech armádách světa i v tom Jůesej a film Pahorek nám naznačil jak to chodilo ve čtyřicátých letech ve výspě demokracie v GB.

     • Joda napsal:

      U nás se průšviháři odklízeli na VHZ (vojenská hospodářská základna), kde krmili prasata. Jednou mě, jako pomocníka deveťáka, poslali tam na kontrolu a zažil jsem šok. Ti vojáci průšviháři tam spali přímo u prasat, aby na ubikaci nemuseli topit.

     • pepan napsal:

      – PZH = pomocné zemědělské hospodářství = prasečák.
      Našemu mazákovi, který tam byl zašitý přes den jsme záviděli. Oproti pakárně v kasinu, učiněná Havaj

   • pepan napsal:

    vyjímečně nekecá, byl tam útvar železničního vojska. Od první republiky se tomu říkalo Bachma (připomínka bitvy u Bachmače), další útvary byly třeba v Bohumíně, Horních (?) Počáplech, Žilině, Pohořelicích, Valašském Meziříčí, Olomouci….
    Na rozlišovacím odznaku byla kotva + nějakej další heberk. Útvary nespadaly pod ministerstvo obrany ale dopravy. Vojáci základní služby dostávali, sice minimální, ale aspoň nějaký plat,
    Pro zajímavost, když jsem probíral dědovu pozůstalost, narazil jsem na pohled, ve kterém dědovi děkoval nějaký spoluvojcl za poslání osobních věcí. Spolu s dědou sloužili u jezdectva v Hodoníně, onen kolega, poté, co se nakazil kapavkou, byl po vyléčení ve vojenské nemocnici Olomouc promptně převelen na bachmu tamtéž.
    Takže i za první republiky to nebyly příliš „elitní“ útvary, spíš se tam rukovalo za trest.
    http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/340224#340224

  • vlk napsal:

   Mno, jezevče, pamětník nesklerotik má několik výhod. Ví , k y jde o jasný blábol, ví v čem, že ten blábol spočívá.
   Takže
   1- těžko si mohl být i PTP. V tvém věku. Tak nanejvýš u silničního nebo železničního vojska, A samozřejmě , že tam byla dřina. Ale jako na jakékoli jiné stavbě. Leckdy výrazně menší, protože vojsko bylo přednostně zásobováno těžkou technikou a náhradními díly. O čemž si civilní stavební firmy většinou mohly nechat jen zdát.
   2- soudím, že jsi v tom Lipťáku sloužil jako absík. Trochu jiná vojna než u obyčejných záklaďáků.
   3- i já strávil podstatnou část ZVS na Slovensku ve Východním vojenském okruhu. Dokonce 30 km východně za Košicemi. A mohu odpovědně prohlásit, že jsem měl vojnu nesrovnatelně lepší než kluci, co nasadili veškerou možnou protekci, aby byli co nejblíže domova. Prostě sloužit v Čechách a na Slovensku bylo jako příslovečné nebe a dudy. Naprosto stejnou zkušenost udělali kolegové, co sloužili třeba v Handlové, Popradu , právě Lipťáku a tak podobně.
   4- tak živnostník by se hroutil? A jak to prosím dělá, když ho dají do sádry? A jak to má ten živnostník ve Švajcu, že nejde po cvičení o žebrácké holi? Jestlivá vono to není tím, že tam je živnostník živnostník a ne švarcař, který je živnostníkem jen za účelem okrádání státu na zákonem stanovených platbách těmi, co mohou optimalizovat, tedy okrádat s tát. Co jsou ti, co , co by je socky rádi obírali.

   • xpow napsal:

    Ad -4 – vůbec nevíte o čem mluvíte.

    • vlk napsal:

     Jistě mne poučíte!

     • xpow napsal:

      Žádná intelektuální kouzla, třeba máte malej krámek, kterej vás baví i živí, ale na 14 dní prostě neodjedete, na to nemusíte být žádnej švarc. Zaměstnance si samozřejmě dovolit nemůžete. Se Švaicem bych naše poměry nesrovnával.

   • jezevec napsal:

    pro hnidopichy dodávám, že to bylo v letech 1986-88, a že už se to skutečně nejmenovalo ptp, ale mělo to jen tuto funkci. služba beze zbraně u stavební divize železničního vojska, spišská nová ves. pohodlné to tedy nebylo ani dobré, tereziánské kaserne s kamny na uhlí v každé cimře, v umývárkách v noci zamrzaly plechové žlaby – k tomu ta nejhorší svoloč svezená z celé republiky, primitivové negramoti a kriminálníci, cca 30% již soudně trestaných, 10% mělo za sebou sabinov, jeden sloužil již osmým rokem bo byl furt v base z toho m.j. pět let za vraždu. ze samopalu jsem si vystřelil jednou – na konci přijímače jsme dostali každý tři náboje. při ostrých střelbách stál za každým střelcem důstojník s odjištěnou pistolí v ruce, protože k tomu měli důvod.
    jinak byl jsem tam nikoliv jako špagát, ale jako prašivý civil na 24 měsíců – ke studiu na vysoké škole mi strana a vláda nedala souhlas. opravdu vlku nechápu, proč máš neustále potřebu za každou cenu se do mně navážet kvůli jakékoliv prkotině – mohu tě již poněkolikáté ujistit, že na to abych tě poslal do prdele, by mi stačily čtyři slova.
    mimochodem – o tom co je živnostenské podnikání, víš naprostý kulový HOVNO. ale zkus si třeba představit, co asi se stane, když se tejden nepodojej krávy, nebo když vesnická pekárna na 14 dní zavře – na to by ti i tvoje nabubřelá fantazie mohla stačit.

  • vonrammstein napsal:

   No vidíte, tak zrovna tam jsem dostal poprvé pořádně po hubě. Bylo mi 17 nebo 18. Za to, že jsem mluvil česky.
   Tu ekonomickou stránku jsem zmínil proto, že kdybych to neudělal, někdo by se na to určitě v diskusi zeptal.
   U OSVČ by se to taky určitě dalo nějak řešit, jen jako nástřel mě napadá třeba odečet z daní ve výši průměrného výdělku za danou dobu, vypočtený podle daňového přiznání. To by švarcík dostal na prdel 🙂
   Nehledě k tomu, že kdyby to bylo reálně zavedeno, celý systém by se tomu prostě přizpůsobil. Za časů povinných cvičení tomu nebylo jinak.

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

    Ramy, na Slovensku jsem pobyl nějakých 14 let a za to, že jsem mluvil také česky jsem se nikdy nemusel prát.
    Ovšem slovensky mluvím jako česky a moji partneři si toho vážili, viděli snahu.
    Obecně říkám, že s ohledem na naduté chování Čechů na Slovensko mají čeští turisté nejvíce sežraných medvědy, zasypaných lavinami a těch co dolují po pádu do údolí vrtulníky. Prostě oni mají svůj rozum a nějaké domlouvání s domorodci co dělat a kam nechodit je pod jejich úroveň, pak není divu, že dostanou po papuľi.
    Ale tak je to všude na světě.
    Možná s výjimkou země Kurva guten Tagů.

    • vonrammstein napsal:

     Měl jsem prostě pech. Já na Slovensku taky mluvím slovensky. Myslím, že dobře. Jenže tady jsem seděl ve Spišskej n. Vsi na nádraží s dvěma kamarádama trampama, dělali jsme velkej vandr Malá Fatra-Velká Fatra-Nízké Tatry. A vcelku pochopitelně jsme spolu komunikovali česky. Pak už jsem slyšel jenom řev „ŠVÉDI!!!“ a pak už se mě někdo pokoušel nakopat pod lavičku.
     Myslíte, že to způsobila moje nadutost?

    • Joda napsal:

     Laco, ono záleželo na tom, kde jsi na tom Slovensku byl. Já jsem strávil 9 měsíců služebně v Košicích, bez jediného konfliktu. Dokonce na tržnici, kde prodávaly babky z okolních maďarských vesnic, se vždy našel někdo ochotný, kdo mi překládal. Ovšem v Bratislavě jsem měl konflikt hned na hlavnej stanici – jen co jsem promluvil česky.

    • Hudec napsal:

     1. Strávil jsem část z těch 24 měsíců v Banskej Bystrici a (1975 – 1977) a nikdy ani náznak národnostního konfliktu. Později v letech 80.hodně spolupráce se Zákrutou ve Slovenském rozhlase (pamětníci vědí) a obdobně.
     2. Už skoro 40 let každoročně týden ve Vysokých Tatrách a národnostně obdobně jako výše. Co se týče úrazů turistů, má to dvě roviny.
     a) Občas tam z Čech (a Moravy, pardon) jezdí magoři
     b) Když je tam Čech na týden, snaží se využít čas, i když nejsou podmínky ideální. Z toho pramení občas větší riziko. Slováci jezdí do Tater spíše v době, kdy jim tam prostě přejí podmínky – bude hezky, tak jedem na víkend, dáme tam v sobotu Jahňací štít a v neděli Sedielko (třeba tak nějak). Nebude hezky – zůstaneme doma.

     Vonramemsteine, díky, že jste otevřel tohle téma, souzním s vámi. Obávám se ale, že vaše myšlenka je obtížně realizovatelná z celé řady důvodů, např.:
     – mládež je dílem hodně zlenivělá, chce spíše pařit – buď u počítače nebo v baru
     – pravdoláskaři by se z toho posrali, protože byste při cvičení sem tam pošlapal nějaký blatouch apod. A vůbec – mají svoje práva, ne?
     – nemyslím, že by o silné národní armády miličního typu stály pantátové v Bruselu. Ti by chtěli SVOJI armádu.
     atd.
     Ale to všechno neznamená, že jste tohle napsal zbytečně. Já to halasení o míru na věčné časy beru se silnou obavou, vzpomenu-li na některá podobně mírotvorná období 20.století. Jak jste správně napsal – chceš-li mír, připravuj (se na) válku.
     Roluji nahoru a přiděluji hvězdy.

     • vonrammstein napsal:

      No jo, tím spíš by mládeži prospělo trochu protažení. V módě je paintball, airsoft…tohle by prostě byla trochu jiná bojovka. Blatouchy navrhuji maximálně šetřit a místo nich v rámci cvičení pošlapat pravdoláskaře. Brusel je, pravda, problém. Tím spíš bych spěchal, dokud tu aspoň trochu suverenity máme.
      Děkuji!

   • Aldo napsal:

    Třeba si mysleli že jste pražan, pokud se pamatuji, jiné tam nebili.

   • LEGIONAIRE napsal:

    Jenže ta byla za komunismu a navíc, pokud šel na těch nevím kolik týdnů na ten cvičák, tak mu šla náhradně mzda a nemohlo se stát, že by dlužil na nájemném.Teď by mu šlo houby a po návratu za pět týdnů, vlastně byste mu jako jinými slovy nařídil, že SI NESMÍ po pět týdnů nic vydělat keš. Tak mám nápad, uložte si povinnost, zkušebně, že od 1.11.2013 do 5.15.2013 včetně si nesmíte vydělat ani , opakuji ANI korunu. A bude po militaristických kroužcích. Tak jistě u vás ne, Vy si tO vlastNě „doháníte“ A NAVÍC DOBROVOLNĚ, já bych státu nedal povinně již ni vteřinu, PANE LEGIONÁŘI.
    Je to podobný rozdíl, jako nařídit někomu, aby měl někoho povinně rád. Tak to nefunguj. Ae být laskavý dobrovolně , to jde. A tak je to i s hraním na vojáky. Vám se to líbí, protože Vás k tomu nikdo nenutí .A přesně takhle si počínám i já. Tak „Na stráž“.

 4. jaa napsal:

  Utopie – i když máme čímdál víc jenerálů na zepár žoldáků… Muselo by se jim šlápnout na platy a taky kontrolovat utrácení… a museli by něco dělat…. čisté sci-fi

 5. Qiedo napsal:

  Hm, taky jsem si kdysi dávno odsloužil skoro 24 měsíců. Ale tenkrát snad ještě bylo i co bránit, ale co bude ta uvažovaná armáda bránit dnes, nebo v budoucnu? Pár fabrik, které patří někomu na Kajmanech či víbůh kde? Proto tu byl ten posametový vývoj, aby už nebylo cesty zpátky. Takže na vojáky si můžeme dál už klidně jen hrát. Těch pár, co jich máme má snad nějaký význam při povodních, ale hasiči to zastanou taky, mnohdy možná i lépe. Já Vás ramsteine docela rád čtu, ale tentokrát to považuji za totální úlet.

  • Tom napsal:

   Já to považuju za docela sprostý úlet od člověka, který se sám 24měsíční službě vyhnul. To považuji za tu českou malost a vychcanost. Teď už jako kmet by klukům pakárnu dopřál. Aby bránili co? Babišovy, Bakalovy fabriky. Svět se za posledních 20 let velmi velmi změnil vážený pane.

   • vonrammstein napsal:

    Vy jste hloupej. Nechtít sloužit socialistický vlasti, kterou ovládaj komunisti, mi naopak přijde jako naprosto zdravej přístup. Zvlášť když si uvědomíte rizika reálně hrozící v případě, že by to neklaplo.
    Navíc jste v článku jaksi přehlédl konstatovanou skutečnost, že i já jsem se za těch dvacet let velmi velmi změnil.

  • vonrammstein napsal:

   Proč zrovna fabriky? Copak to je to jediný, co tady stojí za to bránit?

  • jezevec napsal:

   muslimové váš přístup jistě ocení.
   možná jim se stejným nadšením dáte i klíčky od vašeho domu, a spodní prádlo vaší dcery?

   • Tom napsal:

    Zapomeňte na to, samopal se naučí i idiot ovládat během jednoho týdne. S tím strašákem islamismu tady v Evropě se běžte bodnout. Bydlel jste někdy dlouhodobě v Rakousku nebo Německu? Asi ne. Turci v druhé nebo třetí generaci ví o islámu stejný prd jako my.

 6. Řezníček z Brna napsal:

  Na vojně jsem byl a byly to určitě nejzajímavější dva roky z mého dosavadního života. Ramsteinovy myšlenky jsou zajímavé, ale vnucuje se otázka, jak je možné, že za bývalého režimu byly peníze na tak obrovskou armádu a její provoz. Pamatuji si, že když jsem byl v roce 1987 na cvičení, tam politruk na PŠM říkal:
  Soudruzi:
  Oficiálně z jednoho pracovního týdne jeden den dělá tento stát na armádu (tzn 20%), ale neoficiálně je to 1,5 dne (30%). Takže 30% produkce tehdejšího státu šlo na obranu. Teď máme problém splnit požadavky NATO ve výši 4%.a je to problém.

  • jaa napsal:

   jestli to není tím , že se tolik nekradlo….:-))

  • vonrammstein napsal:

   Si na tu otázku sám odpovídáte 🙂
   Kdyby se tady tak nehorázně nekradlo, nebyl by vůbec žádný problém to ufinancovat. Navíc ve srovnání s dvouletou službou by tenhle systém byl o několik řádů levnější.

   • strejda napsal:

    Několik řád levnější je minimálně stokrát? To mně nevychází. Musíte mít techniku pro všechny vycvičené, jinak to nemá smysl. Cena vojáka je to nejlevnější. Nějaký žvanec a ubohý plat.

    • vonrammstein napsal:

     Je to jen odhad, ale myslím, že by to tak nějak mohlo vyjít, když si vezmete, že stát udržoval dlouhá desetiletí v činné službě kolem 200.000 vojáků.

 7. Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

  Von Rammsteine, více méně s Vámi souhlasím. Vlk je jako obvykle vedle, když píše, že :
  „nadělí svému zásadnímu “nepříteli”“ .
  Ono jde o slovíčka, jenže sémantika je po čertech důležitá. Pokud někdo považuje soutěžení idejí za „boj“, potom musí mluvit o nepřátelích a vzato do důsledků musí v něm počítat s mrtvými a defakto se tak dostává do pozice revolucionáře.
  Já bych raději použil pojem soutěž idejí, názorů a myšlenek a na konci soutěže jsou sice vítězové a poražení, ale nikoliv mrtví ( možná až na nějakého uštvaného fotbalistu končícího srdečním kolapsem ).
  To jen abychom si upřesnili a ujasnili diskusní aparát.
  A k Vámi probíranému tématu povinné ZVS.
  Přiznám se, že jsem její stálý stoupenec. Nejen proto, že již 100 let vždy někdo v naší rodině byl a je v uniformě. Také jsem kdysi, zejména v šedesátých letech diskutoval s různými pacifisty. Diskuse vždy končila hlubokým mlčením po otázce : „A co byste dělal, pokud by nepřítel chtěl pozabíjet Vaši rodinu, také byste zůstal pacifistou ?“.

  Jenže věc je samozřejmě o něco složitější. nejen že různí týpci v minulosti u piva vykřikovali, že jsme nikdy armádu na nic nepotřebovali ( což je těžká lež ).
  Ono jde o základní otázku proč bránit tento stát. Masaryk, zakladatel československého vojska, říkal před 95 lety, že státy se udržují těmi ideály, kterými byly vytvořeny.

  No, kdo dnes zná Masarykovy ideje, kdo je kdy četl z dnešních 15 – 50ti letých ? A i kdyby je četl, jsou ještě kompatibilní s realitou České republiky roku 2013 ?
  A pokud ne, jaké tedy ideje živí existenci Česka ?

  To je myslím zásadní problém, od kterého se teprve odvíjí odpověď na otázku zda a jakou mít armádu.

  Jak jsem napsal, jsem armádofil a více méně ctím to co o armádě řekla Margaret Thatcherová v knize Umění vládnout, Prostor 2003, strana 57, kapitola Vojenská připravenost – morálka :

  „Vojáci, námořníci i letci vždycky byli a budou individualitami – abychom to pochopili, stačí si přečíst jejich životopisy. Ale nemohou to být individualisté. Středem života těch, kteří se podrobují disciplíně, nejsou práva, ale povinnosti. Proto je život v armádě naprosto právem považován za vznešené povolání a je to také důvod, proč se mnozí z těch, kdo armádu opouštějí kvůli civilnímu zaměstnání, těžko přizpůsobují civilnímu životu.“.

  Ale jak široká je podpora takovéhoto pohledu na armádu v zemi Švejka ? A co z takového široce národem pojímaného postoje plyne ?

  • vlk napsal:

   Heh! To je asi jediné, co k tvému příspěvku, resp. té jeho části, která se týká mne mohu říci. Mohl bys přesně citovat, abys doložil svoje tvrzení na mou a dresu?
   Rád si přečtu, co jsem napsal aniž bych o tom věděl.
   Protože ono totiž opravdu jde o slovíčka!

  • vonrammstein napsal:

   Proč ho bránit? Protože jinej prostě nemáme. Barák byste taky bránil, ne? Když si neubráníte stát, přijdete i o ten barák.
   Na Masaryka neslyším, z mnoha důvodů ho nemám rád.
   Vojenské povolání se vždycky těšilo úctě-až do komunistického převratu. Až po něm se stalo smutnou skutečností, že každej pablb, neschopnej se uživit něčím normálním, vlezl do armády. Tím se nechci nijak dotknout skutečných a dobrých vojáků, kteří i v takové armádě byli. Ale sám víte, co tam převládalo za svoloč.
   Podpora v současnosti by byla asi velmi malá. Změna by musela začínat už na základkách vlastivědou, dějepisem, občanskou naukou-pokud něco takového ještě vůbec dneska děcka učí.

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

    Ramy , dost často večer, když není nic urgentnějšího, cvičím angličtinu na BBC detektivkách s Herculem Poirotem. Tam pokud někdo skončil jako důstojník, byl tak oslovován s úctou i po desítkách let v civilu. A captain Hastings není zas takový vzor člena Menzy, znal jsem za své služby i důvtipnější, byť dělnické kádry.

 8. Bob napsal:

  Mít silnou armádu nebo nemít?
  Co bylo dřív- vejce nebo slepice?
  A jsme u prezide nta Beneše.
  Měli jsme bojovat nebo ne?
  Měli jsme se bránit v 68 nebo ne.
  Spousta „politologů“(„sociologů“) řekne, že pro národní hrdost by znamenalo hodně, kdybychom bojovali.
  A jsem na začátku.
  Zůstal by vůbec ten národ, který by měl tu hrdost?
  Vykašlali se na nás v 38, v 68.
  Nejsem si jist, zda by to nedopadlo podobně.
  Jinak samozřejmě vojenská služba formuje mladé muže, učí je vyrovnávat se s nestandardní situací…
  Dokonce i ta vojenská pakárna za totáče.

 9. Jan Čermák napsal:

  Mám modrou. Skoro bych oponoval, ne z ideologických důvodů jak krásně píše Laco. Nevychází mi totiž analýza cost / benefit. Jaká jsou naše bezpečnostní rizika? Vidím jich spoustu od zahraničních vlastníků bank, přes nedostatek vody a příliv migrantů a …..ale nevidím žádné reálné, kde by nám pomohla masová armáda. Ty prachy, které by to nepochybně stálo, by šlo utratit líp. Pravda děti jsou nepoužitelné tlusté pecky, musíme k tomu zavádět vojenskou službu? Co dát prachy na atletická hřiště a skautům?

  • vonrammstein napsal:

   To je jen dočasný stav, obávám se. Ale třeba to jen vidím příliš černě. Já prostě počítám s tím, že se dožiju doby, kdy armádu potřebovat budem. Nejen při povodních.
   Ty prachy by možná šly utratit líp momentálně. Ale v okamžiku, kdy dojde k nějakému skutečnému průseru, už bude pozdě litovat. Tohle je investice do budoucnosti.

 10. dreamer napsal:

  V každém z nás jsou ukotveny pravicové a levicové principy, tak jako je v každém z nás kus muže a kus ženy.
  Je otázkou, zda je dokážeme rozlišit. Tady je Rammstein na levé vlně. Ale tím si ten hezký článek nemusíme kazit.
  Za mě 4 a půl hvězdy, dlouhodobě mám podobný názor. V rámci cvičení, mobilizací… bych viděl kontakt jednotlivce s armádou, jako „trénink“. Kdy na ZVŠ je jednotlivec otestován a násilím vojenských metod je mu ukázáno, jak se zlepšit.
  A pak pravidelná cvičení, už by byly jen testy a návrhy tréninků. Vše samozřejmě zahaleno do hry na vojáky, neboť hraní nás baví i ve vysokém věku.

 11. V napsal:

  Skvely clanok, autor popisuje moje myslienky, ale ovela presnejsie a tak mu musim vzdat hold a to napriek tomu, ze v inom sa zasadne rozchadzame. Super!!!

 12. český maloměšťák napsal:

  Hlavním je intenzivní pocit autentické loajality vůči tomu, co hodlám bránit – nedejhospodunzástupů kvůli čemu hodlám umřít, hraní na vojáčky nebo tučný žold toto nahradit nikdy nemohou..
  Obávám se, že v tomto zde nastává Velký Průser /VP/.
  Nicméně pokud někdo /většinou to bývá psychopatický politik/, či nějaké temné společné síly /většinou to bývá finančně-zbrojní lobby/ spustí instituci krevní msty, je dobré se umět mstít účinně, vykonávat povolání vojáka tak, abych uměl zabíjet efektivně já . nikolivěk abych byl někým poslán pod drn metelesku blesku, to vydělá jen ta finančně-zbrojní loby a její pohůnci.
  VP (neplést s Vlastou Parkanovou !!) už tedy praskl /“ jednou to praskne“/, netřeba ale vylučovat ten trénink – jak podřezávat krky svým bližním co nejefektivněji, jen je třeba věnovat ještě větší péči tomu CO hodlám bránit, než tomu JAK, důležitá je ta kvalita a stav podstaty ochoty bojovat a vůle k bojování.
  Na druhé straně – fakt, že domácí šizuňkbyrokrati či jiní domorodí šibalové vědí, že téměř každý jejich poddaný je dobře vycvičen a má doma plnou polní…tento fakt sám o sobě může sehrávat velkou roli sekundárního budovatele takové autentické loajality k např. politicko-byrokratickým elitám – každý si o moc víc rozmyslí vykonat něco moc špatného neb kulka do hlavy nebo zlomený vaz ….to není jak Rampulovo odložení jeho věic ad acta nebo bla bla bla politická odpovědnost !

  K článku ještě jedno.

  Na smrt umí posílat ostatní lidi každé hovado, pod jakoukoliv vlajkou /o ní tvrdí Tolstoj že to je jen hadr na holi – má povětšinu pravdu/.
  Jungova kompenzační teorie cca praví, že přemíra něčeho vyvolává podvědomou touhu po eliminaci, potlačení, nahrazení, vyloučení tohoto…stejně tak opačně i nedostatek něčeho vyvolává touhu toto nabývat, doplňovat…..objekt touhy po doplnění či vyloučení ale často bývá nahražen, sublimován, projikován předmětem překvapivým, Boha mnohdy tak nahradí Satan, ne tak ale Satana Bůh.
  Pokud spojíme obé a vlajka vlaje skutečně impozantně a všade – je třeba se začít takových projevů bát, zejména v kombinaci s utužujícím se VP.

  Jednou to možná fakt praskne, jen aby to – co praskne…nebyla spíše ona větev na které sedíme a z níž vykřikujeme do světa mnohdy dost velké nesmysly.

  • vonrammstein napsal:

   Inu-k tomu je zapotřebí trocha toho vlastenectví nebo alespoň lokálního patriotismu.

   • český maloměšťák napsal:

    K čermu ? Natáhnout brka kvůli někoho ziskům ?
    Vlastenectví, patriotismus plus chuť si zaválčit rovná se nejhorší průsery v dějinách lidstva.

    Jde o to zabránit spuštění instituce krevní msty. To je ten náš boj (“ Unser Kampf“).

 13. Leo K napsal:

  Sloužil jsem v 1960 -1962. Nejsem si jist, čím moje služba přispěla společnosti. Co to přineslo mě? Trochu jsem zesílil v ramenou, ale nejsem si jist jestli to bylo vojenskou službou. Naučil jsem se vyhýbat se povinnostem a začal jsem nenávidět pořádek jako reakce na skládání prádla na šířku příborového nože. Vojna mě poučila, jak se žije v kolektivu ovládaném několika fyzicky silnějšími a jednoduššími jedinci, kde se zlodějině říkalo „přesouvání předmětů.“ Protože výcvik byl zaměřen na zlomení vůle jednotlivců nepřetržitým řetězcem podrazů a buzerací, získal jsem dost přesnou informaci jak to bude dál v životě chodit. A to je jediné, co by snad dnešní mládež potřebovala, protože žije pod nekontrolovaným přívalem ohlupující reklamy, že „americký sen“ je jenom v jejich moci, čili jak se dříve říkalo, že každý voják má v tornistře maršálskou hůl.

 14. Germanicus napsal:

  Souhlasím s tímto článkem. Do vojenské přípravy (např. na úseku civilní obrany) by vhodným způsobem měly být zapojeny i ženy.
  Mimochodem nedávné referendum ve Švýcarsku skončilo drtivým odmítnutím požadavku na zrušení povinné vojenské přípravy (služby).

  • vonrammstein napsal:

   Píšu výše Gerdovi, že s tím nemám problém-pokud ty ženy budou chtít. Nenutil bych je. Ženská role ve společnosti je jiná.
   O tom Švýcarsku vím a mám z toho radost.

 15. xpow napsal:

  Něco na branné službě jako součásti služby vlasti je. Ale musí to mít taky nějaký praktický význam. Vojenský? Nevím, jako laik si myslím, že ne. Moderní zbraňové systémy vyžadují vysokou specializaci a vyzbrojit 2 miliony lidí flintama a pistolema? To je jako příprava na gerilovou válku, proti komu?

  • vonrammstein napsal:

   Specializaci ať se věnují profíci. Proč gerilovou? Základem armády je pěchota-a ještě pořádně dlouho bude. Supermoderní zbraně dokážou spoustu věcí, ale nedokážou obsadit a udržet území. Konvenční způsob vedení boje nás daleko přežije. A pokud to s těmi moderními zbraněmi přeženeme, bude to nadlouho zase jediný způsob vedení boje.

   • Qiedo napsal:

    No musím zde ještě jednou reagovat, Rammsteine! Toto už jsou úplné hlouposti, co tu tvrdíte o úloze pěchoty. Já vím, že teď jde v Tv hodně dobových dokumentů o 2.WW, ale to je sedmdesát let dávno. Podívejte se, jak dopadla Sadámova pěchota, ale i obrněná technika, když na ně Amíci vlítli za války v zálivu, aby je vystrnadili z Kuvajtu, svými sofistikovanými zbraněmi. V pouštích zbylo jedno obrovské spáleniště. A jak se daří pěchotou udržet obsazené území zase mohou vyprávět třeba i naši hoši, co byli v Afghánistánu.
    Netvrdím ale, že ve světě není nebezpečí, jež by nám hrozilo.Proti tomu ale Gripeny nebudou k ničemu.

    • vonrammstein napsal:

     Nemám momentálně televizi, takže tohle mě vážně neovlivnilo.
     Jak byste tedy chtěl udržet obsazené území? Bombardovat ho pokaždé, když Vás z něj vytlačí někdo cizí? Možná efektivní, ale dost drahé. A taky tam toho moc nezbyde.
     Pravda, jsou nebezpečí, proti kterým je armáda houby platná. Ale o těch ten článek není.

    • Hudec napsal:

     Mýlíte se. Bez obsazení území pěšími (dnes rozumějte spíše mechanizovanými, samozřejmě) jednotkami, obvykle nemůžete dotáhnout ozbrojený konflikt do vítězného konce. Oponovat zde Jugoslávií nemá smyslu – to byl specifický případ politického ražení. Cílem od počátku nebylo zničení protivníka, ale jeho donucení k ústupkům. Naopak Irák i Afghánistán (byť i to jsou specifické příklady) dokladují správnost teze o významu pozemních jednotek. A to vám píši jako záložní letecký důstojník 🙂 .

     • xpow napsal:

      Ale bez dostatečné podpory by jste takové slabě vyzbrojené vojsko hnal na strašná jatka. V reáliích střední evropy s našimi sousedy, na jaký konflikt by se ti vojáci cvičili?

     • Hudec napsal:

      Jasně, že ne bez letecké podpory (bez té dnes nejde vůbec nic, říkali prý i ti teroristé u dvojčat) atd.
      To že dnes aktuálně neexistuje žádný reálný nepřítel, který by chtěl vůči nám prosazovat své zájmy vojenskou silou ještě neznamená, že takový nebude existovat v budoucnosti. To znamená cvičit zálohy v základních vojenských dovednostech a také (a v hodně přední řadě!) disciplíně. Bez té nejde v armádě vůbec nic, jak ostatně psal už klasik z největších (třeba na Karláku na každém stromě voják bez disciplíny… 🙂 ).
      Kvalifikovanou vojenskou práci nechat na profesionálech, to už jinak nepůjde, vzhledem ke složitosti části současné techniky. Ale střílet, krýt se, zacházet s triviální spojovací technikou a jednoduchými výbušninami, umět se pohybovat v rámci družstva/čety/roty – o tom nemá mladší část populace ani páru.
      Jak už tu ale napsali jiní – problémem je i motivace pro takové záložáky. Český stát je v současné situaci velkou částí populace chápán jako nepřítel. Nemusí to tak být navždy, zejména v případě vnějšího ohrožení.
      Neochota – neschopnost se bránit či spoléhat s obranou jen a výhradně na profesionály je významným signálem o degeneraci buď systému, nebo populace. V případě minulého režimu šlo o degeneraci systému, řekl bych (ani se rammsteinovi a spol. nedivím, že se vojně vyhýbali, byla to mnohdy zbytečná buzerace, ne každý byl dva roky ve středisku vrcholového sportu jako já…. :-).
      Aktuálně to vidím na kombinaci obou degenerací.

     • Hudec napsal:

      A zapomněl jsem na nižší velitelské kádry, počínaje velením družstva až po (snad?) rotu? Prapor už asi ne…

     • vonrammstein napsal:

      Přesně, pane Hudče.

   • xpow napsal:

    Jsem vojensky laik, ale jak chcete s pěchotou udržet nějaké území. Dneska jsou myslím v kurzu rychlé jednotky s dostatečnou technickou podporou. Slabě ozbrojená armáda by se stala potravou pro jejich zbraně. Zbyla by jedině gerilová válka. Ostatně všichni jsme viděli jak kolona amerických tanků dojela od moře až do Bagdádu za pár dní. Pak taky předpokládám, že vojenská strategie vychází z nějaké myslitelné představy budoucího vojenského konfliktu, na co by se ti vaši vojáci cvičili?

    • vonrammstein napsal:

     Rychlé malé jednotky jsou útočné jednotky. Neslouží k obsazení území. Za nimi jde pěchota. Podobu budoucího možného konfliktu pochopitelně neznám, ale to neznamená, že kvůli tomu rezignuju na elementární přípravu.

 16. k_pokoj napsal:

  Už vidím ty zástupy feťáků, cikánů, bezdomovců, pacifistů, všechmožnejchkryplů atd. jak běhaj po lese s kulometem, vyskakujou z letadel a jezdí s befkem. Pohled k nezaplacení. V dnešní multikulturní sluníčkové době nemožné.

  • vonrammstein napsal:

   Pacifismus je léčitelnej, jsem toho dokladem 🙂 Helejte-vono těch feťáků zas není tolik, bezdomovců taky ne, lidí tak nemocnejch, aby nemohli dělat aspoň nějaký papírování v zázemí taky ne, cikánů sice jo, ale těm zas pohyb na čerstvým vzduchu prospěje.
   Befka a éra bych zas přenechal profíkům.

  • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

   Já bych navrhoval zřídit něco jako Národní gardu v Jůesej na principu dobrovolnosti s tím, že členství v gardě by přinášelo svým členům určité výhody. Například přednostní přijetí do státní služby. Žold na úrovni 1,5 násobku průměrné mzdy atd. atd..

   • vonrammstein napsal:

    To taky není blbý, ale obávám se, že by to neřešilo problém v takový šířce a hloubce.

   • Rys Ostrovid napsal:

    A čo tak skorší odchod do dôchodku. Tak sa mi zdá, že to by v budúcnosti mohol byť dosť dôležitý motivačný faktor.

   • varadero napsal:

    Pěknej žold 1.5 násobek průměrné mzdy myslím že průměrná mzda je ted asi 24 tis to tedy máme 36 tis ten 1,5 násobek myslím ,že i spousta dnešních vojáku z povoláni co z nižšších hodností by do toho šla.

 17. jihočech napsal:

  Je jen škoda, až tragedie, že my po 89 jsme věděli rychle co zrušit a odsoudit jako špatně. A teď velmi pomalu přicházíme na to, že se to nemělo dělat, a že by bylo dobré to opět zavést.
  Vojenská služba, zdravotnictví, ….. a desítky jiných osvědčených věcí v sousedních zemích., ale nemá smyslu o tom dále mluvit – vystavujeme se nařčení, že před 89 bylo něco lepší, a to nelze připustit). Je to marné. Některé věci nejde vrátit, i kdybychom všichni chtěli. (V obci jsme si znečistili zdroje vody podnikatelskýmí aktivitami, vodu jsme si vozili i do Prahy a celý týden ji pili, jako svěcenou. Dnes se přiváží voda v lahvích z Prahy na chalupu)

  • vonrammstein napsal:

   Jo, je pravda, že s obrovskou hromadou balastu se vyhodilo i nemálo důležitých a funkčních věcí. Něco napravitelné určitě je, něco už ne.

 18. VáclavP napsal:

  Super článek, hodně toho mám podobně, včetně modré knížky. Mimochodem, vlk by věděl, čtou to tu politici ? Nečas nevysvětlil za 4 roky penzijní reformu, Sobotka pořád mele poplatky u doktora, ale tady sou témata. ZVS, školství, konkurenceschopnost ( ne ta dotovaná z EU, kdy se sjede 20 lidí do welness hotelu a mají tam tři dny školení, jak posílit konkurence schopnost, bojovat s nezaměstnaností atd. )

  • vlk napsal:

   Václave,
   co myslíš, čte Vrba forum na Viktorce? 🙂
   Ale aby s neřekl – jestli mne čtou politici nevím. Faktem ovšem je , že sem tam chodí úřad premiera, několik serverů ministerstva vnitra, server spravedlnosti, životního prostředí, také finance, MPSV, a viděl jsem i MMR a obranu, Průmysl a obchod a školství. Ale kdo z nich, netuším. Třeba se nudil vrátný. Stranické sekretariáty, s ojedinělou výjimkou Liďáku jsem nezaznamenal.
   Ale vím bezpečně, že moje argumentace doslova zněla v parlamentních projevech. Asi náhodou. Prostě já a Jára C. chodíme jako druzí. 🙂
   Ale s Nečasem bych byl opravdu nerad jakkoli spojován a se socany teď také.

  • vonrammstein napsal:

   Děkuji!
   Někteří skoro určitě. Oplatím otázku: Myslíte, že si z toho některý z nich něco vezme? 😀

 19. Aldo napsal:

  Pro branou službu jsem všemi deseti. Vždy se říkalo že z chlapců dělá chlapy a viděl jsem kolem sebe že to většinou i fungovalo. Mír navěky nebude a bylo by dobré být připraven. Kdo nevěří ať navštíví Izrael. Pokud jde o to zdá se mělo nebo nemělo bojovat v těch letech s osmičkou, tak já si myslím že ano. Bylo by třeba sto nebo dvěstě tisíc mrtvých, to je ovšem přijatelná cena za hrdost na svou historii. Hrdost na to že nesedneme na zadek před každým kdo si na nás dupne.

  • vonrammstein napsal:

   Zvláštní je, že většina chlapů. co na vojně byli, vypráví takřka výhradně veselé historky.
   Jinak naprostý souhlas, až na ty počty mrtvých. Minimálně v tom osmatřicátém by byly následky mnohem fatálnější. Nedávno tu o tom byl velice fundovaný článek.
   Ale i tak si myslím, že jsme se bránit měli. I za tu cenu.

   • Qiedo napsal:

    A myslíte, že by za nějaká desetiletí někdo někde vzpomínal, že tenkrát v tý střední Evropě žili nějací Bohmen und Mahren ové, jako se dnes vypráví zkazky o nějakých Indiánských kmenech? To totiž tenkrát pro národ nadlidí nebyl vůbec žádný problém, toto území tu etnicky vyčistit. Už by tu neměl kdo plkat, ani já, ani Vy. A Vy, který jste se vyhnul ZVS, na což jste hrdý, tu chce razit nějaké teorie o nutnosti obrany.
    Jen ještě jedno tu musím říct, vždycky, když vidím nějaký pomníček těch, co hrdinně padli při boji za naši svobodu, začíná mi být těch lidí líto. Jak jsme s tou jejich obětí naložili. A to se ještě najde sběř, která ty pomníčky poškozuje, nebo přímo za účelem zisku desetikoruny ve sběrně ničí!

    • Aldo napsal:

     Na úplné vyhlazení Čechů neměl v té době ani sílu ani prostor. Po vítězné válce by to udělal stejně, aspoň podle toho co jsem četl. A celá válka se mohla vyvíjet úplně jinak. Pokud někdo má odkaz na kvalifikované odhady o tom jak by se všechno mohlo udát kdybychom válčili, dejte jej sem.

     • Hudec napsal:

      Na toto téma Vyšel velmi zajímavý Zídkův článek v LN někdy letos kolem výročí Mnichova, ale nemám ho archivovaný. Zkuste třeba na webu LN.

    • vonrammstein napsal:

     Byl by to pro ně obrovský problém. Ne nepřekonatelný, ale obrovský.
     Hrdý? Proč? Ani ne. Jsem spokojený, že se mi to povedlo a ty dva roky jsem prožil podstatně příjemněji, toť vše.
     Co se pomníčků týče-souhlasím.

 20. dabara napsal:

  Včera jsem shlédla film “ Královna Margot „. Moc mi asocioval poslední dny a s tímto blogem přímo souzní. Doba může přinést ledacos, fakt nevím, jak bychom si poradili. Jsme rozmazlení a snad i poměrně naivní. Ještě že se dnes bojuje pouze výpady slovními, ale rostoucí bída bude plodit násilí a pak …

 21. trubač napsal:

  Pravda, pravda, přátelé,
  jak pomalu dospíváme a nabýváme majetky, začínáme přemýšlet, kdo by se za ně nechal zastřelit. Zvláště když pomalu přicházíme do věku, kdy už se to po nás chtít nebude. Tak, tak, béefka je třeba přenechat profíkům, potrava pro děla je třeba nám. Však se náctiletých můžete zeptat, zda jso ochotni jít, jsou většinou pravicové hodnoty vyznávající, tak jim asi nebude činiti obtíže. Místo abychom budovali mír, připravujeme se na válku, vždy to tak bylo, tak to i bude, dokud bude jeden mít a druhý hladem chcípat, poněvadž ten už se moc přesvědčovat nemusí.
  A Švýcarská armáda – mají ještě něco lepšího co je ochrání – vklady v bankách.

  • Laco Grőssling, zemaník a zemanista, volič KSČM napsal:

   Tak na ty vklady bych moc nespoléhal. Pamatuji vyprávění dědy, který měl malé hospodářství vedle vchodu do jednoho židovského hřbitova zapsaného na seznamu UNESCO. Když tam chodili Jevreji před Mnichovem zalévat hroby říkal jim prý: „Utečte, přijde Hitler, bude zle.“
   A oni, že, my máme peníze, tak se přinejhorším Hitlerovi vyplatíme a odjedeme do Izraele. Děda na to, on s Vámi obchodovat nebude, peníze si vezme.
   Z celé asi 4tisícové komunity přežili 3.

   • Hudec napsal:

    Černá labuť se tomu, myslím, říká. Vždycky přijde něco, co lidé nečekají, nač nejsou připraveni.

 22. Joda napsal:

  Souhlas s Vonrammsteinem. Na rozdíl od něj si ale myslím, že vojenským výcvikem by měly projít i ženy. Pokud sledujete vojenské konflikty za posledních 20 let, tak vidíte, že na vojáky a nevojáky či na muže a ženy se nehraje. Agresor zabíjí všechny bez rozdílu (včetně dětí). Kdyby šlo do tuhého, asi by každá matka ráda zalehla na prahu svého domu s kalašnikovem, při vědomí, že za ní čekají na svůj osud její děti. Takže by přinejmenším měla vědět, jak se s tím kalachem zachází.
  Pro ty, kteří namítají, že v moderní válce nemá pěchota význam. Je nepravděpodobné, že naší zem přepadnou USA či Rusko se svými sofistikovanými arsenály. Já vidím nebezpečí v tom, že přijde invaze hladových krků z Afriky nebo Asie. Ti určitě nebudou mít elektronicky řízené bomby, ale zase jich bude hodně. Pak bude záležet na každé pušce v našich rukou.

 23. rybářka napsal:

  Dobrý článek. Jenom nevím, kam by vonrammstein všechno to vojsko napěchoval. V samotném Benešově bývala prý kdysi dvoje kasárna. Pražská a Táborská. Pražská, byla zbořena a Táborská kasárna přebudována na bydlení. V Mostě bývala také kasárna. Ta dokonce pamatuji. Dnes jsou z nich rujny. Vůbec nevím o žádných vojenských objektech, schopných sloužit svému účelu. Dvě malé posádky, kam jezdím kousek rybařit, jsou zářivým démantem krajiny, jež z nudných vojenských prostor vytvořilo kouzlo fotovoltaiky.
  Snadné bylo bořit, horší bude znovu budovat.
  Za sebe jenom podotknu, že vojenskou uniformu mám ráda. Rybařím v ní i provozuji vodáctví, pokud je chladněji. A to v ní vypadám o moc hůř než chlapi, protože chlapům uniformy sluší, policajtské, letecké, vojenské, myslivecké, dokonce i husitské… a to je fakt.
  A také, že každý stát by si měl chránit nejen svá území, třeba mrňavá, jako je to naše, ale i jistotu domova pro své ženy a děti. Přece jenom je hrozba, že z nich mohou být psanci bez domova menší. Konec konců, od nepaměti to přece byl jeden z hlavních úkolů mužů. Obrana.

  • Hudec napsal:

   A to ještě kdybyste měla uniformu modrou a s lampasy (tedy správně „všivkami“) a hvězdami na ramenou, to byste byla nadšená jako já.

   • rybářka napsal:

    Modrou uniformu nemám. Jenom tu maskáčovou, obyčejného pěšáka. Bez lampasů a hvězd. Ale modrá je krásná. Jako nebe na samém konci dne, dříve, než večer začne rozsévat hvězdy, z nichž některé dopadnou i na ramena lidí v modrých uniformách, co jsou s nebem zvlášť úzce spjati. Lidé spjati se službou v letectví. Byla bych nadšena, kdybych takovou uniformu měla. Tomu věřím. Nemám, tak se musím vyrovnat s maskáčovou uniformou, co mne maskuje v rákosí a tím mne pro nějakou poloslepou rybu číní méně viditelnou. Ale věřím, že modrá je slušivější.

    • Hudec napsal:

     Modrá by vás moc nezamaskovala, to dá rozum. Já jsem jen žertoval. Nikdy jsem ji neměl na sobě, neb jsem byl jen záložák a za mých časů byly modré jen slavnostní uniformy. Jak je to dnes netuším. Nejvíc se mi líbí republikánská/císařská/prezidentská garda ve Francii v historických uniformách a na koních. Kyrysníci s chocholy na přilbách. Jedou vždycky po Champs-Élysées při přehlídce k výročí revoluce. A k tomu břeskná kapela. Jednou jsem to viděl živo a chtělo se mi volat „Viva la France!“. Kam se hrabe ta naše operetní garda na Hradě. Ostatně přečtěte si krátký příběh, na nějž jsem si zrovna vzpomněl:
     Loni v polovině února, kdy se na hradě konala jako každoročně tzv. audience (degustace bordeaux) kráčíme přes Jelení příkop a v budkách Hradní stráže ani noha – v 09:45 !!! A ukázalo se, že mínus 8 stupňů je na ně moc, to se nedá vydržet, šli e schovat do tepla. Tak si tam synové stoupli místo nich (foto) a hned jeden vyběhl a že to se nesmí. Nu, laskavý jsem k němu nebyl. Vyzval jsem ho, aby se postavil do pozoru, když mluví s kapitánem a sdělil mu, že na frontě bych ho nechal zastřelit, protože opustil svoje místo
     🙂 .

  • vonrammstein napsal:

   Nikam, v tom je ten fór 🙂 Kromě toho základního výcviku, který by ale samozřejmě neabsolvovali všichni najednou, stejně jako cvičení 🙂

 24. eywin napsal:

  Nazdar starý příteli! 🙂
  Zajímavé téma. Mnohokrát jsem nad tím přemýšlel a samozřejmě jsem došel k plus minus stejným závěrům. Snad jen s tím nepatrným rozdílem, že bych zatím myšlenku nerealizoval 🙂
  Jistě tě nepřekvapí, když napíšu, že jsem přesvědčen, že Češi nejsou ani horší, ale ani lepší než jiné národy. Skutečně netrpíme žádnou vyjímečnou zkažeností. Jednu věc ale, minimálně v porovnání se Skandinávci nebo těmi Švýcary, postrádáme. A to je sounáležitost, prostě silný, po generace pěstovaný pocit spoluzodpovědnosti za své okolí, vědomí svého vlastního vlivu a působení ve „velkém stroji“. To nám schází. A tohoto přirozeného citu by bylo pro „moderní VZS“ třeba. V současné době by náš krásný projekt znamenal mrhání peněz a lidského potenciálu.

  Je zde jedna ještě jedna možnost. Sounáležitost, nebo cheš-li skutečné vlastenectví se dá nahradit společně sdíleným pocitem ohrožení zvenčí. Na případě Pobalťanů (zejména Estonců) můžeme vidět, že to funguje. Estonci úspěšně rozjíždějí VZS na miličním systému.
  U nás by to šlo také, ze zkušenosti vím, že naši lidé se umí v době ohrožení semknout. Jen to ohrožení není, pořád je zasranej mír 🙂
  Máme štěstí, že žijeme ve středu Evropy a že žádná velká válka nehrozí. Až hrozit opravdu bude, mělo by být dost času vycvičit tisíce mladých, ochotných lidí alespoň v základech pěchotního boje. V současné době máme několik tisíc mužů, kteří bojem prošli. Cvičit by měl kdo.
  Přesto doufejme že za našich životů to nebude třeba.
  Díky za zajímavé počtení, hezký večer Ramštajne.

  • vonrammstein napsal:

   Jé, nazdááár!! 🙂 Tebe bych tady teda nečekal 🙂
   Souhlasím, tohle není optimální doba. Jenže která je? Až se něco semele, bude už pozdě. Jo, je tady přerušená kontinuita výchovy od základních škol. Celá generace, ne-li dvě, je zkažena multicokolivěkem jako čímsi normálním a nikdo jim to už z palic nevytluče, stejně jako mně, že 1+1=2.
   Ohrožení není zatím. Nějak cítím v kostech, že to není trvalý stav. S použitím profíků jako instruktorů jsem samozřejmě počítal, byť to přímo v textu není.
   Taky doufám, že se nic nesemele, jen příliš nevěřím.
   Já děkuju za (dokonce souhlasný! 🙂 ) pohled insidera a krásný večer i Tobě!

   • eywin napsal:

    Nikde už normálně nediskutuji, už jen pozorně čtu na některých okrajových webech. Mainstream nemá cenu číst. Na Kosu chodím často a tak vím, že se tady pohybuješ. No a když jsi TY přišel s takovým tématem,tak jsem prostě musel vysmahnout z ilegality 🙂 Tak piš dál ať Vlkovo (tímto pozdravuji náčelníka) dál vzkvétá díky širokému záběru názorů od lidí, kteří mají CO říct.
    Díky!

    • vonrammstein napsal:

     Já tím překvapil sám sebe 🙂 Ale mám nelíčenou radost, že Tě to vytáhlo z nory 🙂
     Něco mám v plánu, ale bude to podstatně delší a podstatně kontroverznější než tohle. Dyk mě znáš 🙂
     JÁ děkuju!

 25. Carlos V. napsal:

  Povinná tříměsíční vojna ? Doplněná navíc pravidlenými cvičeními ?

  Proborha proč. Neexistuje reálná vnější hrozba, proti které by taková armáda měla být nasazena. Proti eventuelnímu útoku dobré armády by šanci neměla, násilný masový exodus určitě nepřijde ze dne na den a existují lepší obrany, než strejcové s flintou.

  Ostatní důvody – tělocvik, sociálno, smysl pro pořádek, to vše jsou jen zástupné důvody. K tomu by vojáci nemuseli mít drahé flintičky, mohli by rubat kámen v lomech. Ale to by až příliš vynikla pravá podstata Ramsteinovy myšlenky.

  Pravou podstatou je zase lidičky pěkně svázat, dát jim roubíky a pouta, povinné vymývání hlav, tentokrát ne rudé nýbrž národovecky-katolické.

  Autoritářtí konzervativci se bojí svobodných lidí. Osočují je, kde mohou i pronásledují, jen aby mohli zavést svůj Řád a pořádek. Černý, hnědy či rudý.

 26. varadero napsal:

  Myšlenka zajímavá ,ale v dnešních pomínkach nezrealizovatelná.
  Říkate třiměsíce výcvik+dvě týdenní cvičení hm zjistěte si něco o cizinecké legii a jak dlouho tam trvá základní výcvik a to každodenní a za jakou dobu se teprve ze základně vycvičeného vojáka který po základním výcviku mimochodem ovláda všechny ruční palené zbraně používane standartně v NATO tak palne zbraně protivníku ,rozumí balistice ,rozumí trhavinám je schopen vést boj v různých přírodních pásmech ,ví jak efektivně likvidovat různou vojenskou techniku atd.,tak po jak dlouho to trvá než ho to vše naučí.

  Podle takovýchto vojáku si chcete jen hrát na vojáčky.

  A v našich českých podmínkach to dopadne tak ,že z toho bude megatunel na kterém se zas někdo bude krasně pakovat.

  • vonrammstein napsal:

   Píšu někde, že hodlám stavět cizinecké legie??
   Ruční palné zbraně ovládnete snadno, systémy jsou na celém světě skoro identické. Když se naučíte vystřelit z Sa 58, po chvilce koumání vystřelíte i z UZI, M16, FAMASu nebo čehokoliv jiného. O pistolích ani nemluvím. Znáte jednu, znáte všechny. Akorát bacha na dlaňovou pojistku. To samé platí pro různé varianty RPG. Jestli tím ovšem něco trefíte, to už je jiná věc. K tomu je pak ten výcvik.
   Vytunelovat se dá skoro všechno, jak je vidět. Na takovou věc potřebujete funkční stát.

   • varadero napsal:

    Je vidět ,že nevíte o čem mluvíte každá zbraň je kalibrovaná na určité střelivo ,první parametr je kalibr,druhý prachová nálož,třetí typ střely,různě zbraně mají i vyměnné hlavně a vymezování komor aby bylo možno na bojišti použít jinou standartní munici při vašem zkoumáni se vam snadno stane že ze zbraně vystřílete jen jednou v lepším případě to odnese jen zbran při roztržení komory to většinou odnese i střelec.Pokud jste zmínil RPG těch je tolik typu a druhů s různým učelem a různým dosahem a průraznosti ,že by vam z toho bylo šoufl kdbyste z nich měl dělat zkoušku.
    Samozřejmě v dnešních válečných filmech vidíte jak hrdinově obsluhují veškeré typy zbraní jak na běžicím pásu a RPG sestřelují vrtulníky a pod.věci holt film je film.

    Váš typ vojenského výcviku je pro typ vojáka zvaný kanonenfutr.

    • vonrammstein napsal:

     A vy jste někde něco psal o různých rážích a typech nábojů? Ne, pouze o schopnosti použít zbraň protivníka. Nikdo po vás v takovém případě asi nebude chtít výměny hlavní nebo sborku a rozborku, což bez výcviku skutečně nezvládnete. Běžné-tedy nejužívanější-střelivo je rovněž standardizované. Ale o tom jsme snad nemluvili, ne? Já do zbraní dělám dvacet let, člověče. Mluvil jsem o pouhé schopnosti vystřelit z ukořistěné cizí zbraně, což byla reakce na to, o čem jste mluvil Vy. Tady nejsme ve Střelecké revui a je to mimo téma.

     • varadero napsal:

      Ne píšu o tom ,že co navrhujete je v dnešní době kničemu a jen by to stálo fůru peněz ,ale obranyschopnost to absolutně nezvýši vůbec nijak.

     • vonrammstein napsal:

      A já jsem přesvědčen, že nemáte pravdu. To je, panečku, diskuse, co?

 27. varadero napsal:

  A to už vůbec nezmiňuji specialisty kdy dneska jsou to špičkový odborníci na ovladání vysoce sofistikovaných zbraňových systému.
  Třímesičním výcvikem zvladnete vycvičit tak akorat člověka k použiváni našeho starého SA-58 aby se možná trefil do terče a vykopáni nějakého zákopu

  Druhá věc dejte lidem samopaly a trhaviny běhejte s nima po lese bude dost mrtvých ,když jim dáte airsoftové hračky tak je to bez významne nikdy nepochopí princip bezdýmného prachu ,zákonitosti střelby v lese ,předsazení a pod.

  • vonrammstein napsal:

   Jako ten nejzákladnější výcvik to stačí. Nikdo nikomu nebude bránit v tom, aby se v něčem zlepšoval, pokud bude chtít. Dobrovolnosti bych meze nekladl. Ten samopal-přesněji útočná puška-je skvělej.
   Běhání s ostrejma po lese pochopitelně musí předcházet dostatečně dlouhá teoretická příprava. I praktická bez ostrejch. Jinak by to byl pochopitelně masakr.

   • varadero napsal:

    Nestačí věřte tomu ,že nestačí dnes ne je uplně jiná doba a zbraně jsou dnes uplně někde jinde než v době kdy takovýto výcvik stačil je to jako byste srovnával válčení za 2sv. s válkou kdy britové šli do bitvy v sevřených řadách a v červených kabátech aby je nepřítel dobře viděl.

    • vonrammstein napsal:

     No jasně. Pokud počítáte s takovým typem útoku, že sem někdo jebne dvě atomovky, tak se fakt bavíme zbytečně.

     • varadero napsal:

      Ne počítam se standartním typem utoku a stím ,že těch par gripenu co máme a těch par tanků nam rostřílej během prvního dne a co chcete dělat dál?
      Zustane vam tlupa vojáku vyzbrojena lehkými zbraněmi a co budou dělat?
      Roztáhnou deštníky jak jim budou drony na hlavu házet pumy,pak je převalcují obrněné jednotky nepřítele a pokud nevěříte ,že by to tak bylo tak se podívejte jak to probíhalo v Iráku.
      Další věc vojsko stojí peníze kde je chcete vzít ?
      Jestli děláte do zbraní 20 let jak jste prohlasil musíte vedět kolik stojí pitomý náboj a kde mate zbytek ?
      Zkrátka typ výcviku který si představujete je totlně podřadný a pro dnešní valčení absolutně nepoužitelný.

     • vonrammstein napsal:

      Víte, já si nemyslím, že by na nás zaútočily zrovna USA, takže jaksi nevidím důvod, proč rozebírat zrovna tenhle typ útoku.
      Armáda mívá na náboje množstevní a další slevy, to jste nevěděl? Totéž platí pro zbraně, ostatně doufám, že všechny skladové ještě nebyly deautomatizovány a rozprodány do komerční sféry.
      Nepovažuju tenhle způsob za podřadný. Považuju ho za elementární. Bez něj se zkrátka nic lepšího nenaučíte. Nemůžete studovat matfyz, když neumíte malou násobilku.
      Kde chci vzít peníze? Tam, kde se zbytečně ztrácejí a vyhazujou. A že jich je.

 28. CykloFanda napsal:

  U te motivace, proc jit na ZVS bych se zrovna inspiroval u Svajcara. Nepujdes na vojnu? Inu potka te civilka v jiste forme [ve Svajcu treba paseni koz a ovci v horach po dobu 6 tydnu] plus do konce zivota budes odvadet cast platu na podporu armady [a co jsem tak slysel, tak to zas tak malo neni]. Pujdes na vojnu? Pak ti na plat nikdo nesahne. Tim by se motivovala slusna radka lidi 🙂

 29. vonrammstein napsal:

  Tak jo, děkuju všem za komentáře a poroučím se, bo nechutně brzy ráno vstávám, abych si vydělal na tabák svůj vezdejší, takže půlnoci už bdělý nedožiju. Pokud někomu neodpovím-spím, ale určitě přečtu zítra.
  Příjemnou noc všem (ano, i Vám, pepane 🙂 ).

Komentáře nejsou povoleny.