Zasypejme pražské metro, zbourejme Nuselský ( protože Gottwaldův ) most, vyhoďme do povětří elektrárny ( včetně vodních klasických i jaderných )


napsal Laco Grőssling

Nejdříve jsem již nechtěl do „svého šuplíku“ na Kose přidávat žádný další článek. Svůj pobyt zde jsem hodlal ukončit a to včetně diskusí. Ztratil jsem motivaci pokračovat v roli více nebo méně místního aktivního dopisovatele i diskutéra. Ale s ohledem na další štvavou kampaň v českých médiích jsem se rozhodl, že ještě napíši pro Kosu poslední článek a jím se s tímto prostorem rozloučím.

Zasypejme pražské metro, zbourejme Nuselský ( protože Gottwaldův ) most, vyhoďme do povětří elektrárny ( včetně vodních klasických i jaderných )…

… a tak bychom mohli pokračovat, seznam by byl předlouhý. Proč ? Protože všechny tyto megastavby vyprojektoval financoval a postavil bolševik, přece. A co je od bolševika, od ďábla jest !

Když 28. října 2013 ocenil prezident republiky docenta ing. Františka Čubu státním vyznamenáním za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, spustil se v českém mediálním mainstreamu vodopád lží, pomluv a šovinistických, hloupých úvah na téma, co to ten hrozný Zeman zase provedl !

Jaké zásluhy o hospodářství státu ? Vždyť pro ně historie začala až rokem 1989, nebo dejme tomu 1993. Zejména pravdoláskaři byli šokováni, jejich guru přeci jasně kdysi nařídil politickou likvidaci Slušovic. Určitě se teď chudinka v hrobě obrací ! Hrdina socialistické práce s právem nosit zlatou hvězdu v roce 2013 vyznamenáván na Hradě ! O tempora, o mores. Zřejmě by se těmto lidem více líbilo vyznamenat ničitele české ekonomiky a státu Miroslava Kalouska, zcela jistě by přivítali vyznamenání prokazatelného škůdce Schwarzenberga.

O čem tato další kampaň svědčí ? Jednoduše o tom, že ani za 24 let se antikomunisté nedokázali vyrovnat se svým celoživotním komplexem ( což zase svědčí o mimořádnosti fenoménu se kterým se nedokáží intelektuálně ani skutky srovnat ). A také o tom, že část české společnosti není ochotna pojmout historické procesy jako soubor kontinuálně probíhajících dějů a upadá ve své myšlenkové bezradnosti, zejména s prohlubující se krizí hospodářskou i politickou, do rigidních a stále bezobsažnějších dogmat. Není se tak co divit, když si posléze neví

rady a to i její část tzv. intelektuální a vědecká, s „nevysvětlitelnými neúspěchy“ libertariánství a naopak ekonomickým rozvojem států, které mají daleko k ideálu západního pojetí demokracie. Vše samozřejmě ke škodě státu našeho.

Tak primitivně nemyslel ani bolševik.

V čem tedy spočívá přínos díla docenta Čuby, který přetrval dodnes a proč je jeho ocenění plně opodstatněné ?

Jednak nepochybně v praktickém a úspěšném uplatnění koncepce velkovýrobního zemědělství založeného na nejnovějších poznatcích vědy a výzkumu a současně v tlaku na nebývalou efektivnost cestou fungující motivace spolupracovníků. Ale také na kombinaci zemědělské, takže sezónami ovlivněné výroby o stabilizující prvek přidružených výrob. Truchlivý stav konkurenceschopnosti současného českého zemědělství, jako důsledek politické destrukce za posledních 24 let dává tomuto vizionáři plně za pravdu.

V ne poslední řadě spočívá přínos díla Františka Čuby v praktické ukázce úspěšného sociálního prvku v činnosti moderního zemědělského podniku družstevního typu. A zejména z tohoto důvodu musel být Agrokombinát JZD Slušovice pravdloláskaři zahlušen a zadupán do země.

Ano moderního, protože, který zemědělský podnik v Česku dnes pracuje moderně tak jak podnikaly Slušovice ( a nejen ony ) za pomoci vědeckého výzkumu a uplatňování vědeckých a nejnovějších technických znalostí ? O hloupé ideologizaci současných hodnotících soudů svědčí i to, jak právě zde zmíněné přínosy Františka Čuby jsou dehonestovány, zatímco velmi podobné směrování Tomáše Bati je dosud oslavováno.

Čuba začal se svým budováním podniku v polovině šedesátých let a tvrdě, tvrdohlavě šel za svým cílem. Jeho pomlouvači mu vytýkají hlavně jeho propojenost s politickou mocí a také to, že požíval privilegií, na které ostatní v té době nedosáhli. Pomlouvači proto, že tito lidé nevědí, o čem mluví. Jednak byly Slušovice do konce reálného socialismu ve významné a vlivné části politického vedení ( Husák, Biľak ) trvale v nemilosti a jednak těch, co zkusili již v té době důsledně podnikat

nebylo mnoho spíš z pohodlnosti, i když tento ostrov pozitivní deviace vyvolával další následovníky. Stručně řečeno Čuba nemusel až tak tlačit na pilu, mohl se spokojit i s polovičním tempem a byl by za primuse. Ostatně, kdo dnes v tržních podmínkách za podpory dotací z EU má tak propracovaný systém vnitropodnikového řízení a motivace, jaký byl běžně provozován v AK ? A kdo dosáhl alespoň podobných výsledků ? Obávám se, že v současné ČR nikdo. A již může, byl by asi politicky i mediálně vítán. Jenom jedno schází, mimořádná vizionářská osobnost. A to je třetí přínos docenta Čuby do hospodářské historie Česka.

Poučením pro současné Česko z díla docenta Čuby i z jeho působení po roce 1989 by mělo být uvědomění si přínosu mimořádných osobností bez ohledu na ideologie, která se k nim oprávněně či neprávem váže a také povinnost využit všeho, co v tomto státě kdykoliv kvalitního takové osobnosti ve své historii dosáhly. Tato malá země ztratila během svých dějin příliš mnoho talentů a přišla dobrovolně, či nedostatečností svých vůdců o příliš mnoho kvalit, než abychom v této hloupé dogmatické praxi mohla dál pokračovat.

Zatím jsme se bohužel nepoučili.

Mějte se !

Laco Grőssling

Vlkův  dodatek:

Laco, díky za  všechno.Hodně  štěstí a zdraví.

Příspěvek byl publikován v rubrice Groessling podotýká se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

187 reakcí na Zasypejme pražské metro, zbourejme Nuselský ( protože Gottwaldův ) most, vyhoďme do povětří elektrárny ( včetně vodních klasických i jaderných )

 1. vonrammstein napsal:

  Buďte s Bohem, Laco.

  • spiklenec napsal:

   Já bych to takto nepojímal. Bez ohledu na obsah článku si myslím, že je to od autora poněkud kategorické a zbytečně definitivní.
   Klidně ať si dá nějakou pauzu, vyvětrá hlavu, přečte nějaké knížky a poslechne muziku … a vrátí se. Debaty o politice se v této zemi berou snad až zbytečně vážně. V Americe prý na sebe debatéři před kamerami řvou, skáčou si do řeči, ale jen se vypnou kamery, tak vypadají, jako by byli téhož názoru.
   Autorovi přeju hodně zdraví a ocituji pořad Zákruta , kde platilo jedno zásadní pravidlo, a to!! … pravidlo šťastného návratu.

   • vonrammstein napsal:

    Jak víte, jak to pojímám? 🙂 Je i není v tom ironie. Nesouhlasím s Lacem v 99% toho, co napíše. To neznamená, že jeho názory ignoruju. Je to dobrý partner na konstruktivní hádku, filipiku i kousavou ironii.
    Připomněl jste mi s tou Amerikou dávný rozhovor s Björk, tuším v Reflexu. Byla trochu v šoku z českého prostředí a pronesla zhruba tohle: „U vás, když se chlapi opijou a pohádají, začnou se prát. U nás, když se chlapi opijou a pohádají, vstanou a začnou na sebe křičet svoje verše.“ 😀

  • Laco Grőssling napsal:

   Bůh Vám žehnej, von Rammsteine a myslete na Františka, toho co jej maloval Giotto. Ten nakonec na zbytečné půtky s nevěřícími psi rezignoval, asi zjistil, že oba myslí na téhož.

 2. Skogen napsal:

  Veliká škoda odchodu jednoho z nejvýraznějších a nejzajímavějších přispěvatelů a diskutérů zde u vlka.

  Netřeba vysvětlování o zralých úvahách a svobodě rozhodování, ten pocit marnosti je vždy rozhodující.

  Na pana Grősslinga, jak doufám, jistě ještě někde narazím, takže se neloučím. Takže spíš Kose do budoucna popřeji i nadále široký záběr a tedy i atraktivitu.

 3. Soumar napsal:

  Nejsem kompetentní se vyjadřovat k zemědělství, ale jedním z adorovaných prvků Čubova JZD byly počítače. Počítače TNS.
  Šlo o osmi a později i šestnáctibitové počítače, v podstatě jediný český výrobek té doby (byť byl vyrobený zčásti z pokoutně okopírovaných součástek ze Západu). Neměl konkurenci. Ale proč? Protože Čuba byl se stranou a vládou zadobře a zařídil, aby podniky musely kupovat Čubovy TNS, místo dostupných počítačů ze západu (v ceně cca poloviční, část byla embargována, ale část ne).

  Ale i tak „případ Čuba“ ukazuje pár zajímavých věcí.

  1) Ani schopný manažer (a to Čuba & spol. byli, vznikla tam zajímavá protokapitalistická enkláva) nedokáže v prostředí socialismu vykřesat opravdový ekonomický úspěch.

  2) Disidenti a jejich nohsledi, kteří se chopili vlády po 1989, a kteří nedovedli soudit a potrestat ty komunisty, kteří nesli zodpovědnost za existenci socialistického zlořádu, se vybili na Čubovi, zbaveném ochrany a přivedli ke krachu i ty části Slušovického komplexu, které byly životaschopné. Tenhle způsob chování je mezi Čechy obvyklý – totéž se stalo po WW2, kdy do té doby zbabělí Češi zabíjeli a okrádali sudetské Němce.

  3) Nedokážeme si připustit svoje chyby, učiněné ve vášni. Ocenění Čuby bylo správné, přestože mělo přijít mnohem dříve. A řekl bych, že počet spravedlivě měřících lidí, kteří současně nemlčí k počínání některých Čechů po sametovém převratu a současně nemlčí k počínání některých Čechů po WW2, bude velmi malý. A proto to jde celkově do prdele.

  Uff, to jsem se rozvášnil.

  • vonrammstein napsal:

   Jen se vášněte. Vás rád čtu.

  • Dedek napsal:

   Nemyslím si , že v části zabývající se počítači máte pravdu. To co tvrdíte je polopravda a ta je horší než lež. Slušovice nevyráběly počítače z pokoutně vyráběných součástek. Vyráběly je ze součástek z produkce součástkových firem koncernu TESLA a ze svých aktivit měly devizové prostředky na nákup procesorů a pamětí , které koncern Tesla nebyl z technologických důvodů schopen vyrobit. V této oblasti byl hlavním zdrojem zisku prodej software , který si zákazník kupoval ke každému počítači. A jen mimochodem , tyto počítače už v roce 1986 byly schopné pracovat s textovým editorem T600 a tabulkovým procesorem Calc.

   • Občan napsal:

    Nebyla to T602?
    Protože tu jsem měl ve svém služebním „slušováku“ už koncem r. 1988. Vynikající SW a to, co na T602 vzniklo později, je velmi úspěšné dodnes. Česká firma, co T602 po plyšáku vylepšila a rozvíjí doteď, s tím prorazila na západě (vč. USA) i na východě.

    Nejlepší na t602 byla kompatibilita. Měl jsem totiž databázový program Open Access (geniální udělátko, které se vešlo na jednu disketu) a ten s ní uměl komunikovat. A tak jsem si mohl rovnou z textů házet data do Db a grafů a zpět. OA to navíc uměl připravit pro odeslání tehdy ještě faxem, takže jsem bez dalšího mohl posílat všechno kolegům (bo internet tu ještě nebyl).

    • Dedek napsal:

     Ano. Omlouvám se.

     • Občan napsal:

      Šmarjá, za co? 🙂
      To nebyla výtka. Jen jsem si nostalgicky vzpomněl na své první SW. Mimochodem – na rozdíl od dnešních byly skutečně uživatelsky přátelské. Člověk s bednou doopravdy komunikoval a ona dělala to, co chtěl a potřeboval. Dnes se uživatel přizpůsobuje bedně a SW se chovají dost nepřátelsky.

     • Laco Grőssling napsal:

      Jen špitnu Občane, editor T602 vznikl v 602. organizaci Svazarmu, myslím, že v Dejvicích, to je taková proslavená čtvrť s organizacemi se zvláštním posláním. Vůdčí osobností při tom byl jistý pan Kaucký. Dnes je z toho firma Software602 zabývající se dodávkou sofistikovaných formulářů pro zvládání administrativy firem. Poté co na konci 80tých a začátku 90tých let chtěli konkurovat Microsoftu s Wordem a Excelem se nakonec rozumně dali do nalezené skuliny na trhu a myslím, že se jim daří dobře. Pan Kaucký už jistě jako akcionář bude v důchodu.

     • Občan napsal:

      Jj! A s radostí jsem zaznamenal, jak jsem již výše zmínil a jak zmiňuje níže i Spiklenec, že firma je i nadále velmi úspěšná. Česká firma!

      Pane Laco – někdy někde naviděnou. Já si Vás (doufám) najdu 🙂

     • Anonymní napsal:

      T602 (Jako textový editor , vyvinutý nadšenci ze 602. základní organizace Svazarmu.Proto to označení .

    • Dedek napsal:

     Dotaz na Vlka. Toto je moje odpoved na repliku ze zacatku diskuse , kdy nekdo me vkladal do ust tvrzeni o tom , ze softaware T 602 vyvinuly Slusovice. Nez jsem dojel do Brna k synovi , tak replika zmizela a moje odpoved byla zasunuta na konec. Tim to je bez jakekoliv souvislosti a prosím o vymazani.
     Dekuji

    • spiklenec napsal:

     Nechci dělat chytrého, vlastně pořádně nevím, ale mám takový pocit , že „záležitost“ T6O2 je dodneška živá. Pamatuji na obrázkový editor, který měl funkce ve své době, které mnohá „západní“ cizina ještě běžně neměla. Ale o to nejde.
     Sháněl jsem se nedávno po osudu T602 a tu nastoj: Tento software a vlastně celá společnost je součástí konglomerátu Linux, který sám o sobě se snad už také jmenuje jinak. Nic nepřišlo vniveč, funguje to dál , a je to součástí alternativy ke Gatesovi i Applu.
     Textové editory Open Office by snad měly být českým umem vybaveny nejvíce.

   • babaluba napsal:

    Ten textový editor byl T602. Osobně jsem na slušovickém počítači pracovala s tabulkovým procesorem CALC a později s tabulkovým procesorem Quatro. Kolega, jinak tehdy 50ti letý vyučený instalatér s dodělanou průmyslovkou, po absolvování školení ve Slušovicích programoval v MS DOS.

  • Leo K napsal:

   TNS byly spolu s východoněmeckými Robotrony jediné výkonné počítače na trhu. Ze západní produkce byly všechny – bez výjimky – šestnáctibitové počítače embargovány – známé CoCom (Coordinating Committee on Multilateral Export Controls) už od roku 1950.
   Soumar asi řádně nečte, protože Laco správně říká, že Čuba tohle všechno vybudoval straně navzdory – a nikoliv s jejím souhlasem. Dokázal i v podmínkách, kdy zahraniční obchod byl výhradně v rukách příslušných PZO, vybudovat zahraniční filiálky – proto a jedině proto si ze Slušovic udělala partaj svůj schaufenster, ale nadále byl Štrougal stále kvůli Čubovi na koberečku – jak to ostatně píše ve svých pamětech.

   • Ahele napsal:

    Tak, tak. A k tomuto Soumarovu tvrzení
    „Ale proč? Protože Čuba byl se stranou a vládou zadobře a zařídil, aby podniky musely kupovat Čubovy TNS, místo dostupných počítačů ze západu (v ceně cca poloviční, část byla embargována, ale část ne).“
    milej zlatej buď trpíte ztrátou paměti nebo o této problematice ve zmíněné době nic nevíte.
    To co odpovídalo PC TNS např. Olivetti bylo lze získat pouze přes třetí zemi (díky embargu) v přepočtu za tehdy závratných 200 tis. Kčs. S TNS nemám zkušenost, ale bylo myslím podstatně levnější, mám v podvědomí něco kolem 60 tis. Kčs. Kdo s tím pracoval třeba si vzpomene.

   • Laco Grőssling napsal:

    Ještě bych dodal, že při mých návštěvách v AK jsem nikde nepozoroval aktivní fungování vedoucí úlohy KSČ, jak bylo běžné jinde. Zejména tedy ne v závodě počítače. Ostatně způsob jakým vybral pan Čuba předsedu závodní organizace KSČ povýšením svého řidiče, aby mu nenasadili nějakou veš do kožichu je známý.
    Nicméně neloajální k režimu nebyl, to spíš potřeboval, aby mu dali pokoj, nezdržovali ho a nepochybně taky cítil se svými a chtěl, aby věci odsýpaly.
    Na to, že režim padne se připravovali 2 roky předem. Jen netušili, že ti co přijdou po komunistech, budou ještě omezenější a budou podnik ničit.

  • český maloměšťák napsal:

   Analogie s tkzv. sudetskými Němci kulhá – Čubovi se neměli „disidenti plus noshledi“ za co mstít, nebylo proč si v Čubovi perzonifikovat skupinu /která jistě ne celá se tak chovala/, která spolu se zvrácenou mocí kolaborovala tak, že to bylo ke škodě celé společnosti, státu.
   Čuba nějaké krytí mít musel, ty podnikatelské aktivity prostě byly nad rámec akceptace byrokratického vedení institucí (Státní bezpečnosti, komunistických struktur atd.) tehdejšího režimu, což lze považovat za jakýsi druh nezákonné podpory – ale podpory /byť jinak vyjádřené/ se dostávalo a dostává podnikům i v kapitalistických zemích tehdejších a dnešních, nejen v Číně, takovými podporami jsou např. i dotace do “ Agrokombinátu Babišovice“.
   Kdoví jak by to se Slušovicemi dopadlo, zda by nebyly dnes vzorem mnoha ekonomy ale i vizionáři tolik prognozovaných deglobalizovaných entit o dlouhodobě udržitelné prosperitě (a svým způsobem i autarkii – která je základním předpokladem pro realnou maximu svobody, konstrukce o tržní směně ktará má autarkní modus potlačit a nahradit jej je mylná, závislost svobodu omezuje, ohrožuje, podkopává). Což je ale také jen smyšlenmka, historie nezná “ kdyby“.

   Já si myslím, že pokud může být Putna profesorem, tak je správné, že Čuba dostal aspoň medaili.

  • Jos napsal:

   Panebože Soumare, vy jste slušný lhář. A to vaše plácání o sudetských němcích naznačuje, že jste také slušný dobytek.

   • vlkp napsal:

    Josi,
    netuším, jestli se sem ještě vrátíte nebo nikoli. Já vaše poslední dva příspěvky objevil teprve teď, ale jestli je ještě jednou zopakujete v téhle formě, poletíte.Nejsem cimprlich, připouštím tu tvrdou hru, ale dobytkem nikoho zvát nebudete. Podobně vidím útok na paní S.Š.
    má plné právo na svůj názor. Tak jako vy. Úplně stejné. Věřím, že si rozumíme.

 4. Narcis napsal:

  Pěkně napsáno, archivuji.

  Je zajímavé, jak v jiných zemích vyčítají svým předchozím od socialismu naprosto odlišným vládám a režimům tytéž věci, které se u nás vyčítají socialismu (namátkou industrializaci, megalomanství, určité formy poškozování životního prostředí). Ale ani u nás to donekonečna nepůjde. Jednou přijde budoucnost a ohlédne se na dnešek.

  Budete tu Laco chybět. Už v posledních dnech jsem marně zadával v diskusi Ctrl-F „Laco“. Zkuste přece jen i v budoucnu alespoň občas přispět stanoviskem, třeba bez následné diskuse.

 5. jezevec napsal:

  inu, děcka, jestli tomuhle komouši dnes věří – pak se nedivím, že o tom odmítají diskutovat.
  protože jakákoliv skutečně seriozní diskuse by ty sračky rozmetala na cucky.
  počínaje privilegovaným postavením superkomouše čuby, v době kdy jiní podnikatelé byli naférovku zavíráni do basy a stříleni na hranicích – konče reálným krachem jeho tzv. myšlenek, když se po pádu doby temna střetly se skutečně svobodným světem.
  stručně řečeno – ano – čuba nemusel až tak tlačit na pilu, spokojil se i s polovičním tempem, a byl za primuse. na státní vyznamenání je to poněkud málo.

  • vlk napsal:

   Seriozní diskusí myslíš sebe?

   • jezevec napsal:

    viděno pohledem vlastníka koncese „soukromě hospodařícího rolníka“ z roku 1986, a viděno pohledem zaměstnance který ještě v roce 1990 pracoval pro firmu která přes JZD Slušovice přeprodávala computery – ano například sebe. nevšiml jsem si, že bych měl srovnatelné podmínky, jako pan čuba.

    • schlimbach napsal:

     myslím, že pan Laco popsal situaci Doc. Čuby velmi dobře. Ty podmínky soi muset tvrdě vydobýt, protože všeobecnou podporu neměl, poněvadž jeho postupy byly natolik novátorské, že je nedokáží vstřebat ani dnešní Tupouni.

  • Sylva Šauerová napsal:

   Jestli tomu dodnes věří ? No vždyť to přece čtete, ne ? 🙂 Panu Čubovi se, jak řekl Týdnu, nejlépe podnikalo v socialismu. Bodejť by ne ! 🙂 To se to podnikalo s podporou M. Jakeše, R. Hegenbarta, M. Zajíce a celé té gottwaldovské bolševické kliky, za zády jištěný smlouvou s I. správou StB, to se vyzdvihávala práce podnikavých a šikovných družstevníků s technologiemi, ukradenými rozvědkou v zahraničí. 🙂
   http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-50343470-prumyslova-spionaz-muze-stat-cesko-miliardy

   Po listopadu se ale podnikání pana Čuby bez podpory KSČ a StB zhroutilo jako domeček z karet takřka okamžitě. V dokumentu ČT (režie Robert Sedláček, tvůrčí skupina Karla Hynie) soudruh Čuba s truchlivou tváří pravil, že družstvo „rozkradli družstevníci“. „Oni“, ti oškliví zaměstnanci, si nevážili ani jeho, ani slušovického úspěchu, a tak si onen krach zasloužili. Družstevníci ale nepřivedli zugrunt nástupnické podniky, v nichž trůnili bratři Čubové, Zajícové (vedoucí X. /zemědělského/ odd. ÚV KSČ), Gargulákové, Kaláčové, Smolíkové a Drhové a všechna ta místní bolševická smetánka. Je také známo, že do družstva po převratu přišla převážná část propuštěných příslušníků bývalé StB z OS SNB Zlín, včetně bývalého vedení OS SNB a dále vysocí důstojníci z KS SNB Brno. Za všechny uvedu např. pplk. Vladimíra Lauckého – bývalého náčelníka I. odboru S StB Brno, pplk. Karla Belatku – býv. náč. VI. odboru S StB Brno, pplk. Václava Kiliána – býv. náč. V. správy FMV nebo mjr. Josefa Vyorálka – bývalého politruka OS SNB Zlín. A nešlo ovšem jenom o estébáky ze Zlína : u Čuby skončilli např. také Ing.. František Vlček, ing. Jiří Horník, ing. Oto Sedlák. nebo JUDr. Josef Tarčák z Hlavní správy Státní bezpečnosti. Nebyli to ale jenom estébáci. Z počítačové sjetiny zaměstnanců po r. 1990 vypadla i další zajímavá jména, např. předlistopadoví ministři zahraničního obchodu ing. Štěrba a dopravy Podlena. Prima spolek ! 🙂 Proč našli tito lidé útočiště právě v DAK Slušovice a jeho dceřiných společnostech je zřejmé. Spolupráce s I. správou StB totiž pokračovala až do podzimu 1990.

   Slušovice byly ovšem schopné fungovat pouze a jen v „ochranné atmosféře“ bolševických papalášů bez konkurenčního prostředí socialistického hospodářství. Srovnávat Čubu, před pár lety ještě „poradce“ Huga R. Cháveze, s Tomášem Baťou, je docela slušný ústřel. Jistě, tak nějak by soudruh Čuba jistě vypadat chtěl. Jenže Čuba není Baťa a kočka není pes.

   Čuba a jeho klika, jakož i věrní nosiči vody, v 90. letech učinili odpovědného za krach JZD Agrokombinát Slušovice Václava Havla, jakkoliv ve výše uvedeném TV dokumentu o Havlovi nepadlo ani slova, to si soudruh komunista nedovolil. Pohádka o Havlovi pro ty, kdož věřit chtějí, přežívá nicméně až do dnešních dnů. To Havel rozkradl JZD a vytuneloval nástupnické podniky ? Co k tomu říká Čuba ? Pokaždé něco jiného.

   Byl to Havel
   15.3.2012 19:30
   Po převratu se agrokombinát rozpadl. „Exprezident Havel zlikvidoval agrokombinát Slušovice,“ řekl Čuba ParlamentnímListům. „Rozvádět to nemohu, protože nemám důkazy.“
   (Zdroj : Parlamentní listy)

   Havel to nebyl
   Red.: Jak vzpomínáte na dobu těsně po listopadu 1989 a nechvalně proslulé varování Václava Havla před údajnými »temnými slušovickými nitkami«?
   Čuba : Agrokombinát Slušovice byl schopen úspěšně fungovat i v nových podmínkách. Pan Havel a pan Devátý nebyli hlavními osobami, které daly podnět na likvidaci podniku.
   Red.: Kdo to tedy byl?
   Čuba : Byl to ministr předlistopadové vlády, který se proslavil výrokem, že procitl ze dne na den, a ihned se stal premiérem nové vlády.
   (Haló noviny, 25. 1. 2013)

   Jo, asi si už nepamatuje, co kde řekl, přece jen už je to starý pán.

   Btw., pane Laco, zemaníku a zemanisto, Slušovice měly problémy už v r. 1989, což málokdo ví. Zpráva kontrarozvědky (nikoliv rozvědky) z 29. prosince 1989, když už se i řadoví estébáci přestali bát svého vedení, upozornila na situaci v JZD, které mělo obří dluh na odvodech na daních. „Tato situace byla umožněna především značnou podporou JZD ze strany bývalých vedoucích představitelů KSČ,“ konstatovali operativci … Některé z těchto peněz (neoprávněně čerpané dotace, krácení zemědělské daně, etc.), se nicméně v průběhu r. 1991 a 1992 podařilo vrátit do státního rozpočtu, směšná částka, cca 200 mil. Tak to by tak nějak zhruba bylo.

   S pozdravem Čubům, hrdinům socialistické práce, jejichž archivy shodou okolností dílem shořely a dílem byly uloupeny, zdar a manipulativním bludům obzvlášť ! 🙂

   • cobolik pacholik vejlupek napsal:

    serus sauerova,velmi ladne panenka pise,ja seriem na komunistu aj na kapitalistu,bo ja samorast,makal som za komunistu,aj za kapitalistu,jeden mal ideologiu zvezdy a druhy peniaza,co to iste,len iny vyraz,ale k veci,panenka tu chrani havel airport,ci tych novych ideologov,bo neide o mena,ale o system,pani chvali ten novy,jak ty,co chvalili ten pred tym novym,mam na haku nejake mena od stb,ci prizdisracov systemu od zvezdy(sam havel airport sa vykrucal myslim v 1992,ze zverejneni spisu stb,je problematicke a neni mozny v blziky dobe na cem jse pracuje,je zverejnit,nebo by jse to dotklo mnoha lidi a neni mozne urcit s jistotou pravdivost spisu) a ked bolo urcite,tak sa tiez nejak nechcelo zverejnovat,bo teraz haji panenka prizdisracov,od sytemu zlateho prachu a najviac sa mi paci ta nova,co sa nestitila nakupit a predat co ta banda od zvezdy nabudovala,ja som niekedy makal vo VSZ,dnes,keby mali postavit taku fabriku,to by nestacili pre tych novych ideologov,ani federalne rezevy z fort knox v zlate,bo tolko by to stalo a este by sa nedokoncilo.
    nech pani tak vehemnte nehaji havel airport a jeho partu,bo casom prebija tu bilakovu a husakovu partu a docista ma pani tahy ,jak politruk z tej teraz spravnej party,jak v tej riti sledujem,ty experti od biznisu a vselijakych invesments,to taky isty politruci,co melu o nicom,len ,aby zmagorili holotu vo svoj prospech,na vlas,jak magorili tyod red star.

    • VáclavP napsal:

     Ti od red star jsou stejní jako ty od biznisu, to sedí, na druhou stranu obě komunity jsou z Čech….už si nemyslim, že ti z druhé strany zeměkoule by byly stejní jako ti z Čech. Na druhou stranu je horší Čuba-economy nebo Obama-economy ? A nezmiňuju Rompuy-Špidla-no-economy.

   • Laco Grőssling napsal:

    Paní Šauerová, tak zrovna na Vaši reakci jsem se velmi těšil. Víte, ty informační zdroje, které jste měla Vy a které jistě ještě máte jsem já nikdy neměl.
    Nicméně, to co jsem napsal nebylo uvařeno z vody. JZD AK a činnost pana docenta ing. Čuby jsem sledoval:
    1.
    z otevřených zdrojů od roku 1980, od roku 1985 ve svém počítačovém archivu a to až do mého odchodu do důchodu.
    2.
    Za doby reálného socialismu jsem s touto firmou obchodoval a to dokonce se stejným závodem, ve kterém pracoval Váš pozdější šéf. Dokonce jsme realizovali ( firma kde jsem byl zaměstnán a závod AK ) společně jeden projekt.
    3.
    Mnohokrát jsem Slušovice navštívil soukromě i služebně.
    4.
    Po roce 1989 jsem obchodoval se 3mi nástupci rozpadlého družstva, jeden z nich je v ICT dosud docela velká a dobře fungující firma. Tak jsem na příkladech a rozhovorech s lidmi mohl sledovat jak rozpad proběhl.

    K ostatnímu, co jste tu uvedla dodám jen stručně, ostatní prominou, teď mám málo času a do diskuse vstoupím až večer.
    Od člověka, který se nechal zaměstnat Chemapolem pana Junka na vysoké pozici, člena to ÚV KSČ a evidovaného agenta StB, kompra na JZD AK neberu jako důvěryhodná. Stejně jako jakákoliv jiná kompra, názory a závěry, která jste tu kdy uvedla uvádíte a uvádět budete. Včetně krokodýlích slz pravičáka nad osudem české levice.

    A ještě na závěr, proč pan docent ing. František Čuba nebyl nikdy za nic odsouzen ? Když se tam děly takové úděsné věci jak píšete ? Vždyť Vy jste měla do roku 1996 možnosti jako málokdo podat na něj tuny podložených trestních oznámení, přes které by nejel vlak ? Konečně, tu možnost máte dodnes ! A nic, jen bla, bla, bla.

    • Dedek napsal:

     Vaše nepřítomnost bude tomuto blogu chybět. Ale chápu Vás. Pokud nedokážete paní S.Š a lidi s podobnými názory ignorovat a vůbec na ně nereagovat tak to je cesta , jak si udělat život příjemnější. A to není tak , jak mě nedávno vytkl Vlk , že chci slyšet jen takový názor , který konvenuje mým názorům. Pokud je jiný názor oproštěn od ideologických hovadin , tak jsem schopný o něm alespoň uvažovat. Ale například pokud lidi vynášejí do nebe Karla Š. a jsou ochotni mu vše tolerovat včetně ostudy na konferenci v Bělehradě a na druhé straně jim vadí člověk jenom proto , že existuje a většina lidí ho hodnotí lépe než jejich favorita , tak to odpovídá jejich morálním kvalitám. Ještě jednou díky.

     • vlk napsal:

      Dědku,
      zařekl jsem s e, že do téhle debaty vstupovat nebudu. A to z mnoha důvodů. Jakkoli bych měl co říci jak ke Slušovicím, tak Čubovi, tak třeba k diskusi o TOZech, jak tady probíhá. tak k článku samotnému.
      Nicméně, tohle všechno umím potlačit. Včetně odpovědi na vstup přírodovědce.
      Ale váš pominout nemohu.
      Ale nutně musím zdůraznit že
      1- Laco se k odchodu z Kosy rozhodl sám. Jeho rozhodnutí. Mimochodem odešel už jednou.
      2- buďte tak laskav a ukažte mi, kde paní S.Š. DNES v téhle diskusi napsal a cosi o občanu Schw. Asi jsem něco přehlédl.
      3- na svém tvrzení vůči vám trvám. Zejména dnes. Paní S.Š. zde odprezentovala holá fakta. Nepříliš známá. Ty detaily, které uvedla, znám jen z malého procenta. Ale tam, kde mám jakousi povědomost, mohu potvrdit jejich férovost.
      Takže vy buď máte na vědomí to vzít jako závažnou informaci, která vás obohatí nebo to odmítnout, protože zkrátka ona horuje pro jiného kandidáta na prezidenta než vy.
      Výběr je plně ve vaší kompetenci. Co si zvolíte, to budete mít.
      Pokud ovšem zvítězí pohled kdo volí Schw automaticky lže a je můj nepřítel, tak z mého hlediska nemá právo cokoli paní S.Š. vyčítat.
      A ještě dám jednoduchou otázku- když půjdete na operaci do nemocnice a budete vědět, že ten, kdo vás bude operovat je VolímKarel, jak zpravidla jsou tak co? tak se od něj nenecháte operovat? nebo tady, když vám půjde o život , uděláte výjimku

     • Dedek napsal:

      Vlku , protože nejde odpovědět na tvoji útočnou repliku , odpovídám ti jako dodatek. Přiznám se , že příspěvky S.Š od její nejapné agitace pro K.S. nečtu a Lacovi jsem jen chtěl poradit , jak si udržet duševní zdraví. že jsi se toho chytl ty , tak to je mi líto. Jenom musím znovu opakovat , že podle mého názoru ztrácíš glanc. A třeba si mě zabanuj. Stejně už uvažuju o tom , že jsem udělal chybu , když jsem se tě na různých forech zastaval a uvažuju o využití svého práva sem chodit nebo ne.

     • vlkp napsal:

      Nevidím důvod tě banovat. Jestli zůstaneš nebo ne je tvoje rozhodnutí. Mně s e prostě nelíbí, a to velmi, když je něco odprezentováno a podle toho, kdo to píše je předem určeno, jestli je to špatné nebo dobré. A že jsme psal útočně? Co máš konkrétně na mysli? Třeba tu poslední, jednoduchou otázku? zkus na ni odpovědět.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Proč nebyl za nic odsouzen, pane Laco ? Protože nebyla politická vůle. Protože měl za sebou vždycky, to i v novém režimu, politiky, kteří ho do díry spadnout nenechali (například pana Zemana). Protože nebyla vůle ani mezi prokurátory (tehdy ještě v naprosté většině komunisty) a ani soudci (tehdy ještě v naprosté většině kmunisty). Tak proto.
     To, co jsem napsala, není žádné „kompro“, nýbrž fakta. Například jména, která jsem uvedla, byla prezentována veřejně v býv. Federálním shromáždění.
     Junka bych s Čubou nesrovnávala. Zatímco Slušovice byly potěmkinovskou vesnicí, Junek je spíše případ podobný Babišovi, to jak v předlistopadové, tak i polistopadové činnosti (oba studovali díky svým otcům, jistě též oběma upsaným StB, v zahraničí, oba pracovali později v cizině a oba se – proto, aby v zahraničí být mohli – museli také před StB sklonit). Jejich jednání bylo účelové a zatímco u Junka to vím a u Babiše jen předpokládám, nebyli to žádní komunisté, jen oportunisté (což není jejich omluva, jen vysvětlení), to na rozdíl od Čuby. Junek ovšem dopadl jinak než Babiš, proč, se přece také ví. Babišovi velká část veřejnosti jeho styk s StB přelédla (odpustila), protože se na věc dívá s odstupem let pragmaticky. Na Junka je třeba se přitom dívat jinak ? To je přece pokrytectví, pane Laco. Nechci napsat „čecháčkovské pokrytectví“, o kterém kdysi mluvil Václav Havel právě v souvislosti s Junkem, jakkoliv se tenkrát s opravou Lucerny spletl, Junkovi už nebylo dáno, aby udělal to, co slíbil. To už je ale jiná kapitola.

     Tak se nezlobte, pane Laco, osobním útokem na mě nic nespravíte. Já na Vás přece také osobně neútočím. Naopak, věřím Vám, že Vaše osobní zkušenost byla třeba jiná. Pozadí celého toho podvodu jste ale, promiňte mi, neznal a ani znát nemohl. Nevěděl to v zásadě nikdo. Dnes jsme ale už čtvrtstoletí po převratu a není třeba vyprávět si pohádky. Přeji Vám a všem ostatním pěkný večer a někdy se na Kosu zase vraťte.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ještě vidím ty „krokodýlí slzy pravičáka nad osudem české levice“. Pane Laco, kdysi jsem se pokoušela, zjevně neúspěšně, tuto věc vysvětlit panu tatovi. Řekla bych, že je to ale marné vysvětlování. Tomu, kdo neví, proč i voliči tzv. „pravice“ (jakkoliv se za typického voliče pravice nepovažuji, v r. 2010 jsem volila SZ a nyní KDU), kteří se pokládají za demokraty a snaží se, to v rámci svých možností, za zachování zbytků zdejší parlamentní demokracie, a musí proto v jistém směru podporovat demokratickou (!) levicovou stranu, poslední, která nám vlastně už zbývá, je zpozdilé cokoliv vysvětlovat, to je marnost nad marnost a ztráta času, je mi líto.

     • Laco Grőssling napsal:

      „Proč nebyl za nic odsouzen, pane Laco ? Protože nebyla politická vůle.“

      Paní Šauerová, pokud vím, tak právně začaly být privatizační křivárny promlčené až po 20ti letech.
      Dobře, ještě bych rozuměl 1990 to nešlo, 91 taky ještě ne ? 92, 93, 94, 95, 96 ? A tak dále až do dneška ? Pořád Čubu, pokud něco udělal soudit nešlo ? Tedy on stíhán byl, několikrát, ale vždycky toho nechali. Takže to ten Havel hrál pro Havloidy jen takové divadlo ?

      A v čem konkrétně spočíval onen podle Vás podvod ? Prosím konkrétně, například na základě veřejně známé bilance a výsledovky za rok, kdy se onen podvod projevil. Nebo jiný takový dokument. Jen ne prosím pořad z televize, nebo článek ze Zemědělských novin. To tady jen tak plácnete slovo podvod ?

      Já bych spíš řekl, že nebylo za co.

      A ještě, ty odkazy na tzv. zneužití patentů, které ještě může být vymáháno je fakt legrační. Zejména, když dnes víme, že šmíruje každý každého, kamarád nekamarád USák třeba až do Merkelové ložnice. A když víme, že mezinárodně neexistují přátelé, ale jen potenciální nepřátelé, jak nás správně učí kamarádi našeho pana prezidenta z Jeruzaléma.

      No nicméně, dozvěděl jsem se od Vás leccos zajímavého, hodně drbů, ale nic na základě čeho bych musel měnit jakkoliv své hodnocení pana docenta Čuby.

     • Jos napsal:

      Šauerová, Laco vám to podal zaobaleně, já vám to povím natvrdo. V téhle zem nebude lépe, dokud takové extremistické podvodnice jako jste vy, nebudou ukázněně sedět v koutě a šoupat nohama.

    • jihočech napsal:

     Laco
     bude škoda, když odejdete, ale chápu.
     Jediná možná cesta, SŠ a podobné nečíst a nereagovat.
     Bohužel i tento blog se mění v iDěs, ale o to jim gou.

   • racer napsal:

    Paní Sylvo, můžete nám říct komu dnes radí Váš muž č.2 R.Hegenbart ?

    • Cech napsal:

     Přípojuji se k racerovi, prosím paní Sylvo zdělte nám to.
     Neb nechceme zemřít neinformovaní.

    • spiklenec napsal:

     Hegenbart už jen důchoduje. Ale napsal snad nějakou knihu týkající se té doby. Podobně jako Štrougal.
     Co se mně osobně týče, tak kolem Slušovic jsem měl povšechné informace, tak jako spousta jiných lidí. Věřím tomu, že Slušovice měly nějaká privilegia , která garantoval osobně Štrougal . Šlo o to, dogmatikům typu Bilak názorně předvést modernější a pružnější, ale hlavně funkčnější verzi výroby , obchodu a hospodaření, než jenom verzi Státní plánovací komise. – To se týká Slušovic. Ale byla i jiná družstva – celkem čilouši – ale o těch nevím, že by měla nějakou významnou podporu. Myslím , že to bylo Práče např., ale také Chelčice a Košetice.

   • český maloměšťák napsal:

    Potrefená husa se ozvala / “ disidenti a jejich pacholci“/.

 6. passant napsal:

  Laco,také Vám přeji mnoho štěstí a přívětivý přístav, ve kterém zakotvíte . Až se tak stane,věřím, že dáte vědět, kde to je. Rád Vás čtu a v převážné míře s Vašimi názory souzním.
  Ať se vede . Pavel.

 7. Suchec napsal:

  Jezevče, myslíš veksláky?
  Ó sancta simplicitas.

  BTW, soumare.

  Já v té době i kupoval počítače. A oproti Vyšinkům, Gejdošům, a svazíkům z KV SSM (Moravané), byly ještě rel. „levné“.
  Jen 40 vejplat oproti 60. 🙂

 8. Bob napsal:

  Vážený pane L.G.
  tak nějak mi k Vám nejde, že se rozcházíte s Kosou.
  Na Vaše glosy jsem se vždy těšil, i na Váš úhel pohledu, většinou, samozřejmě ne vždy shodný s mým.
  K Vaší povaze mi nejde uražená ješitnost.
  Proto věřím, že ještě účast na Kose přehodnotíte.
  Vlk taky zrušil diskusi a zase ji obnovil.
  Pokud odejdete, bude Kosa výrazně ochuzená.

  • Občan napsal:

   Bobe,
   Vy považujete ty v poslední době už permanentní, hrubé a velmi osobní útoky a urážky za Lacovu „uraženou ješitnost“?
   Víte, člověk zkousne leccos; ale všechno má své meze.

   Pana Grösslinga budu dost postrádat a pokusím se ho najít někde jinde. Doufám, že se časem někde vynoří.

   • vonrammstein napsal:

    Komoušovi, co jeho jest?

    • Laco Grőssling napsal:

     Nejsem komouč ani komunista von Rammsteine, ikdyž jsem KSČM volil. Nicméně principiálně jsem někde zcela jinde, napsal jsem o tom pani Třešni.
     To ovšem neznamená, že pokud má marxista pravdu, která se dá těžko logicky zpochybnit, budu dogmaticky tvrdit, že je vůl. Týká se to zejména zákonitostí ekonomických, ale také společensko – ekonomických. Ostatně i Vaši šéfové ve Vatikáně už konečně po 200 letech pochopili, že musí přepřáhnout, jinak se jim celá Jižní Amerika vzbouří. O tom Vašem šéfovi místním nemá smysl mluvit, teda Rammy, když jsem ho slyšel v tom rozhlase jak nepříčetně ječel, naposledy takhle ryčel Goebels před 70ti lety. Fakt číslo ! To Gottwald byl proti němu beránek.

     • vonrammstein napsal:

      Já vím, že nejste. Ale já mezi členy a voliči nevidím nijak zásadní rozdíl. Paradoxně zrovna sedím v hospodě u stolu s dlouholetým komoušem 🙂
      Duku jsem neslyšel, nemám patřičné přijímače.
      Co se Vatikánu týče, tam vyrábí jeden průser za druhým. Kterej myslíte?

     • Laco Grőssling napsal:

      Duku si můžete přehrát z archivu Radiožurnálu i na PC.
      To jste v hospodě někde u toho Vašeho Mrákotína ?
      Tak na zdraví !

     • vonrammstein napsal:

      Nene, jsem už rok a něco v Plzni. Přehrát nemůžu, nemám teď doma net. Proto chodím do hospody na wifinu 🙂 A loučím se, zavíraj a vyhazujou mě 🙂 Na Vaše! Zdraví, ne prokurátora 🙂

 9. jezevec napsal:

  pointou není, zasypat pražské metro – ale seriozně uvážit, zda bez bolševika by nebylo postaveno o dvacet-třicet let dříve, protože bolševik nedokázal stavět na písku. zdali bylo nutné odstřelit kvůli nuselskému mostu bývalý hospic a pozdější dětskou nemocnici VFN na karlově. zdali bylo vhodné nakupovat pod tíhou bolševika těžké ruské stroje, zatímco o polovinu lehčí tatrovky, na které byl most projektován, zůstaly jen na rýsovacích prknech (projektanta mostu jsem znal osobně).
  pointou není, zbourat gottwaldův most – ale například sledovat, zdali komunisti gottwalda dodneška oslavujou, nebo ho mají za lumpa a vraha – sledovat zdali teskní nad zbouraným stalinovým pomníkem, a na demonstracích dodnes vlají prapory i s jeho portréty.
  pointou není, vypláznout jazyk na to dobré, co „dokázal“ bolševik – ale litovat toho, co kvůli izolaci a nekonvertibilní měně nedokázal; od smysluplného využití nakradeného majetku např v zemědělství, až po např patenty profesora Wichterleho.
  dokud budou malík urvi normou, dotud v česku není naděje. byly to kurvy a zaslouží ostouzení.

  • schlimbach napsal:

   Pokud si do svých úvah dosadíte i dobové reálie, vyjde vám, že váš příspěvek je celkem o ničem -(

  • cobolik pacholik vejlupek napsal:

   nechcem sa dotknut jezevce,ale kolko ma pan odkrutene na urane,ci kolko sedel za tej zasranej komuny za pyskovanie,pozna pan leopoldov,ci valdice,alebo ruzyn,ci pracoval pan v kotelne,ma pan disidentsku preukazku?
   na koniec,len dodam v tone pana,kurva kurve rit neurve a ked urve,tak len kurve,co znaci uz som pisal vyzsie,nove poctivky sa nestitili obahatit z tych kuriev od zvezdy.
   PS.wolfe mozes vymazat,napisem zase…

   • vonrammstein napsal:

    A to všechno musí, aby mohl mít na něco nějakej názor?

    • cobolik pacholik vejlupek napsal:

     nazdar air force base ramstein,nic nemusi,ja len uvediem maly priklad z mojho zasraneho letu zivotom,ked som pred 15 rokmi hladoval(bo moja vina,moja prevelka vinal a pred dvoma rokmi cital taku knizocku od jednej rivky ,ked sa hladovalo v tom svatom petersburgu,nemyslim na florida,som mal nazor,ze to muselo byt na prd tam,ale po skusenosti som nazor nezmenil,len slovo prd popravil presrane na celej ciare a ty co zazili,by mi povedali hovno vis vole.
     PS.air force base ramstein,ja proste mam inaksi kuk a hlavne nemam nijaky patent,za to mam skusenost jak svina a let tym zasranym zivotom ma naucil,ze jedno je nazor a druhe tvrda realita,bo boha jeho vacsina,co mi vtiskala nazor,ci pohlad nemala sajnu o com drista.

   • jezevec napsal:

    na pedofílii mám též negativní názor bez osobního prožitku.
    chtěl jsem jen poukázat na oblíbenou LEŽ komunistů, co všechno pěkného vzniklo DÍKY komunismu.
    hovno.
    zaprvé za strašnou cenu.
    zadruhé nikoli díky komunistům, ale jim NAVZDORY.

  • Michal napsal:

   Víte, ono je to s tím zpožděním poněkud složitější. Nejprve válka, potom poválečná rekonstrukce a nakonec budování hypertrofovaného těžkého průmyslu. Znovu to „naskočilo“ (ať už metro nebo třeba dálnice) až v první polovině šedesátých let; zpoždění je tedy asi 15 let.
   Zkáze nemocnice na Karlově nešlo předejít, prostě překážela. Ovšem už za první republiky bylo rozhodnuto o vybudování nemocničního areálu v Motole (včetně dětské nemocnice), akorát se to „trochu“ protáhlo.
   Ani s čs. soupravami metra R1 to nebylo tak černobílé, jak se traduje. O nákupu souprav Ečs bylo rozhodnuto v roce 1971 poté, co bylo konstatováno značné zpoždění ve vývoji a budoucích dodávkách souprav R1. Metro mělo začít jezdit v roce 1974 (tento termín byl politicky velmi sledován), o tři roky dříve nebyly ani dokončeny zkoušky prototypu. ČKD, kde se měly soupravy vyrábět, bylo plně vytíženo výrobou tramvají T3, takže chyběly kapacity na výrobu souprav metra. Vzhledem k okolnostem to asi ani nešlo vyřešit jinak. A nenechme se mýlit – Nuselský most byl dimenzován na provoz článkových tramvají, takže by se musel upravovat i pro soupravy R1.

   • XY napsal:

    Hm, jen mám takovou osobní vzpomínku, že snad ještě počátkem 80. let se prototypové vozy soupravy R 1 (?) postupně rozpadaly v nicotu na odstavné koleji šrotiště v Brně – Horních Heršpicích…
    Nikdy jsem nepochopil, proč je k tomuto osudu přesunuli až do toho Brna.

    • Michal napsal:

     Zájem o soupravu projevilo technické muzeum v Brně. Sešrotována byla snad v roce 1988, ale to už z ní bylo jen plachtou přikryté torzo. Je to velká škoda…

     • XY napsal:

      Aha, to jsem netušil. Škoda, v těch 80. letech ještě mohli ty soupravy do Líšně odtáhnout po kolejích, ačkoli tehdy už možná trať byla neprůjezdná.

  • český maloměšťák napsal:

   To, co se nestalo /“ nedokázalo“/ – neexistuje.
   Dají se ale o „tom“ vést polemiky, to ano, lze dokonce vyoracovávat modely…ale je to vše k ničemu, to – co se nestalo, neexistuje, fíííí , bum prásk. nic…au, prst tam ale zůstal vězet, to to bolí, pojď a pofoukej.
   Ale např. svíčkové báby nebo melancholická kuřata to baví, “ co by a kdyby a jak by …“ – pak kus tvrdého perníku, griotka, nohy křížem a teď si zazpíváme , holky !

   Poznámka – technická.
   Stalina ale oslavuje jistě i Rockefeller apod., díky němu se HItler nedohrabal až k Ghawaru. Stalin byl v podstatě jejich kámoš, to Ford se přepočítal – on a podobní vsadili na špatného koně, ten kdo vsadil na Stalina – tak pak bral.
   Ale ani Ford nepřišel zkrátka, ono je vůbec vždy nejlepší dodávat oběma stranám – tak nelze tratit, to je stará, dobrá a osvědčená metoda…pak letí pilot Air Force nad Ho-či – minovou stezkou a málem že se nekatapultuje až Pánubohu do oken – tolik forďáků po kupě neviděl ani v Dearbornu, Dwight my dear, kde se tu kurva berou!!!.
   Je to o kšeftu, buď se tratí nebo se bere, o to jde…ne o to, kdo komu kdy a proč postaví sochu. Ostatně sochy se stavějí když už je někdo mrtvý, že…. taky nic moc zábava, kor když je tam napsáno “ neznámému vojínovi“, to pak tam jde zabrečet kdekdo – kdajaký otrapa a z jakéhokoliv důvodu…..čistě mezi námi, Herr jezevec – vy snad byste o todle stál ?!? Což není na světě lepší zábavy ?

  • Vojnov napsal:

   Ta seriosní diskuse o tom, jestli by bez sociku nebylo metro dřív, samozřejmě není možná. z prostého důvodu, že je zcela akademická.

   z jiného soudku je srovnání kvality, rychlosti a míry velkých infrastrukturních projektů po socíku. a ta (minimálně v Praze) vychází pro ne-socík docela bledě. že by se neničily zajímavé domy, to se říct nedá. stavba metra je jak na houpačce, podle toho, kde má kamarád které magikliky pozemky.
   (konečá linky „C“ v polích kdesi za Letňanama, průšvih s prodloužením linky „A“ do Ruzyně, Motola, Ruzyně, Motola… a následná pokuta 4GKč….)

   Nu a blbě se to od 50. do 80. let dělalo i na Západě. A lecke i hůř, než tady. Třeba takové sociální bydlení za Paříží, nebo na Sicílii nejsou zrovna ukázky oslňujícího úspěchu…

   Disklejmr: Tohle není obhajoba procesů v padesátých letech a normalizace, ale prosté konstatování faktu, že blbci jsou všude a že v totalitních režimech se velké věci dělají rychlejc.

   • prirodovedec napsal:

    🙂

   • Laco Grőssling napsal:

    Jasně Vojnove, špatně položené otázky. První metro na kontinentě vedlo z Vídán párku do centra Budapešti ještě za Franze a to vídeňské postavili až po pražském, celkem nic moc neprokazující události.

    Já bych za serióznější viděl porovnávat TRENDY ukazatelů u prvních 50ti zemí světa. A i ten HDP na hlavu je zavádějící, když jej tvoří na jedné straně třeba právník za cenu 600 Euro a na druhé ten samý rozvod udělá Čech za 6 000.
    Už jsem tu jednou psal, že prezident v 89tém na Letné neříkal pravdu, že jsme patřili mezi 10 nejvyspělejších zemí světa. Vyspělých v čem, kdy ? Za první republiky jsme byli průmyslově-zemědělská země.
    Dnes ze 200 zemí jsme v HDP na hlavu na 39 místě, v celkovém HDP na 50. Před námi je pár naftových šejků a všichni co tam byli vždycky, ale bacha dýchá nám na záda posmívané Rusko a nastojte Kazachstán.
    Polsko i Maďarsko je už za Ruskem v HDP na hlavu. Dějou se to věci. A to nemluvím o konkurenceschopnosti, testech vzdělanosti atd. atd..

  • Laco Grőssling napsal:

   Jezevče, na to je jednoduchá odpověď, NEBYLO.
   Režim, který 20 let staví 3 kilometrovou spojku z dálnice do Hradce Králové a není schopen vyřídit pár pozemků s prý farmářkou ( která voře v drdolu ), nebo 15 let dálnici přes Středohoří a ne a ne si poradit s několika ekoteroristy a když už ano, tak tu dálnici postaví tak, že ji hora zasype, By nic nikdy líp než bolševik nepostavil a nepostaví. Protože když už, tak to rozkrade.

 10. vonrammstein napsal:

  .

  „O čem tato další kampaň svědčí ? Jednoduše o tom, že ani za 24 let se antikomunisté nedokázali vyrovnat se svým celoživotním komplexem ( což zase svědčí o mimořádnosti fenoménu se kterým se nedokáží intelektuálně ani skutky srovnat ). A také o tom, že část české společnosti není ochotna pojmout historické procesy jako soubor kontinuálně probíhajících dějů a upadá ve své myšlenkové bezradnosti, zejména s prohlubující se krizí hospodářskou i politickou, do rigidních a stále bezobsažnějších dogmat. Není se tak co divit, když si posléze neví
  rady a to i její část tzv. intelektuální a vědecká, s „nevysvětlitelnými neúspěchy“ libertariánství a naopak ekonomickým rozvojem států, které mají daleko k ideálu západního pojetí demokracie. Vše samozřejmě ke škodě státu našeho.“
  Já jako antikomunita jsem se s tím vyrovnal naprosto hravě a bez komplexů. Prostě to beru tak, jak to je (bylo). Nevěřím v nějakou nepřízeň Husáka nebo kohokoliv z týhle skvadry. Kdyby to vrcholovým soudruhům tak strašně vadilo, neštěkl by po Čubovi ani pes (hle-slovní hříčka). Mimořádnost fenoménu Čuba neříká naprosto nic o intelektuálních či funkčních schopnostech jeho kritiků. Čuba měl velmi speciální podmínky. Kdo tvrdí opak, lže.
  Státy bez demokracie jsou daleko životaschopnější, to je snad jasné i Vám. A že to je ke škodě státu našeho? No samozřejmě. Budeme si muset najít lepší platformu k přežití. Ale ta Vaše to nebude.

  • Laco Grőssling napsal:

   Von Rammsteine, o té životaschopnější demokracii se přesvědčujeme dnes a denně. Zrovna před 14 dny, nebýt toho, že si USáci zase povolili zvýšit o něco svůj astronomický dluh, tak se propadlo světové hospodářství, protože ty životaschopnější demokracie to neumí jinak, než loupit, nebo se zadlužit.
   Jenže proto, že dneska už těch blbců, co se nechají honit karabáčem je čím dál míň a ty slavný demokracie makat neumí, tak holt jdou do kytek. Tož tak.
   Nevěřte svým představám, vždyť jste docela jinak chytrý člověk !

 11. cobolik pacholik vejlupek napsal:

  hele lacika,jak rikaj feferoni,co tak zhurta,prestalo ta bavit,jaky miestny,sak ta citam a sledujem az v tej riti tu,neverim,ze taky kaliber prestane strielat,pamataj,staci,ze ti jeden rozumie ac vobycejnej buran,tak to stoji za to,hoci myslim,ze ta niekde najdeme,dobry vojak a dobry cech,nijaky vlastenec,bo to slovo uz sprostituovane sa len tak neda a verim v teba,naschle niekde inde.

 12. tresen napsal:

  Oh, té hořkosti….
  Hořkosti, která dovoluje autorovi tvrdit, že bychom rádi viděli zbourané všechno, co bylo vytvořeno za bolševika, která přebírání pravidel evropského soustátí nazývá libertariánstvím, která v Čubovi vidí velikána, kráčejícího za minulého režimu proti proudu…
  Celkem chápu, že člověka s touto optikou může přivádět k šílenství každý náznak racionální diskuse nalevo od středu. Jenže, pane LG, vezměte si příklad ze svých názorových souputníků, které stejně jako vás postavil samet do role poražených a kteří se skoro ze dne na den museli vzdát potěšení ovlivňovat životy obyčejných smrtelníků, ale kteří se naučili nepodléhat emocím a jsou odhodláni škodit chladně a uváženě, dokud uvidí na klávesnici.

  • vonrammstein napsal:

   Tohle nepochopí. Nevidí přes mantinely.

   • cobolik pacholik vejlupek napsal:

    nazdar air force base,vsade su mantinely,len kazdy sa opiera a o ten svoj,jak jagr teraz o ten v devils a serie na ten na druhej strane a k tomu vyzsie,ze se mijime,ja ani v najmensom nemienim nejak otacat na nejake spojky zblizovania,ale to chapem,len ja pricom u teba sa mijim,vsetko dobre ramstein air force base,ja letim…

  • cobolik pacholik vejlupek napsal:

   ladny postreh lady tresen ja jak zglobalizovany buran,sledujem tych z poza murika od chuan che,co tym komunistickym systemom hospodarenia,ked uvolnia tie dluhopisy co vlastnia tych od mississippi,tak zacne novy south and north war,lebo neviem,preco sa kazdy chyta nejakeho cubu,ja len v skratene,co lacika napisal napisem,ze sa novy system zvany demokracia nestitil nabalit na tej zasranej komune a hlavne teraz president na rente,co nastratoval taku srandu rozkaradania uz nie komuny,ale majetku obcanov,ze nema obdoby vo svete,no poblinkal som sa,este kriza,bola lepsia,co nastartovala malariara z osteraich to zatial je jednicka,ale na ceske pomery ,tie komunisticke vydobitky nedostal obcan,(nijaky pracujuci lid),ale nejaka hnida,co ,ked ide o peniaz,bude tlieskat aj hitlerovy a obchodovat s nim a vsetko zakryje,slovom pro blaho naroda,na ktore este prisaha,tak to bullshit uz na palici.

  • XY napsal:

   Tak pro spravedlnost budiž podotknuto, že nejen metro, Dukovany či obrovské díry v Severočeském kraji nadále konstruktivně rozvíjíme, ale i jiné mnohé stavby socialismu. Například kuřimská věznice, postavená někdy na přelomu 70. a 80. let v někdejším areálu zkušebních standů leteckých motorů BMW produkovaných v dnešní TOS Kuřim pro potřeby 3. říše, je zjevně poddimenzovaná na nové demokratické poměry – a beznadějně přeplněna. V tom projevil bývalý režim skutečně žalostně nedostatečnou předvídavost.

  • Laco Grőssling napsal:

   Ještě Třešni u Vás se zastavím, než přijdu na déle po 20té. Nezbývá mi než se zmínit o Vaší mylné poznámce týkající se mé příslušnosti k jakési skupině poražených a těch, kdo náhle s kontrarevolucí nemohli „ovlivňovat životy obyčejných smrtelníků“.

   Třešni my si nemůžeme rozumět, protože jsme každý z jiné planety. Pokud jde o politické ambice, ty jsem nikdy neměl, natož někomu a natož obyčejným smrtelníkům “ ovlivňovat životy“. Včera ani dnes. Za minulého režimu jsem byl onen obyčejný smrtelník, kterého jiní řídili, ale protože jsem žil v komunitě lidí, pro které byla a je prioritní účast na Říši Ducha, nikoliv Říši Císaře, bylo mi víceméně volné co mocní říkali.
   Po kontrarevoluci se navíc podstatně zlepšili materiální podmínky mé rodiny a mé. Tak jako od té doby jsem se nikdy před tím neměl. A nebylo to restitucemi, nebo výhrou v loterii, nýbrž tím, že jsem zaměstnal sám sebe a to ne pomocí zakázek navěšených na stát. Nicméně tato změna šla mimo mě. nebyla a není pro mě prioritní.
   Rodinka se také má utěšeně k světu až po vnoučata, tak opravdu nevím o jakých poražených to píšete.

   I když, jedna oblast by tu byla.
   Všeobecný úpadek této země za posledních 24 let téměř kam se člověk podívá.
   Tak ano, být poraženým občanem Česka ve srovnání s okolním světem, ten pocit bohužel mám.
   Proto jsem také psal tento článek. Pro lidi jako jste Vy, kteří nejsou schopni vnímat postavení této země v historickém kontextu a navíc za prioritní považují věci pomíjivé.

   • Zdena napsal:

    Vše souvisí se vším, tak doufám, že vám nebudu připadat až tak mimo mísu: Zpráva z ČR2 z minulého týdne: V zemi chybí 100 00 dárců krve…. úpadek naší země pokračuje

    Další poznámka: V příspěvku S.Š. mne zaujalo přirovnán í Slušovic k potěmkinovským vesnicím, dost dobrý co? 🙂
    Pane Laco, věřím, že Vás budu moci číst třeba někde jinde.
    Jedna z klubu zemanistek 🙂

    • Vojnov napsal:

     Nu a vy se divíte?

     Dokud jsem byl student, měl jsem čas jezdit na odběry. Dneska? Nenechte se vysmát…

     Nu a když si pak čtete, že krev, kterou zadarmo dáte… je pak předmětem kšeftu a spekulací… kdo vás pak na odběr dostane?
     (Jsem univerzální dárce, takže mojí krví si různí Šťávové určitě pěkně napakovali)

    • Laco Grőssling napsal:

     Zdravím Zdeno, zato prý máme 100 000 bezdomovců a prelát Duka jim jednou na Vánoce dá večer polívku…..když se před tím pomodlí! Tedy asi 50ti z nich.

     Ale vážně, budu asi otravný, pamatuji si, že dárcové krve a to byly doby, kdy za krev moc nedostávali, myslím tak svačinu, byli veřejně oceňováni. Možná jsem byl trouba, ale věděl jsem kdo že v okolí má nějakou tu Jánského medaili či co .
     No je jiná doba. Lepší, podle Havloidů a Peněžníkůažnaprvnímmístě.

     • Zdena napsal:

      Díky, za reakci, Laco, ale mně v tom mém komentáři vypadla jedna 0. Těch chybějících dárců krve je stejně jako bezdomovců. Je to smutné v obou případech.
      Dvě plakety Jánského mám doma, proto snad mne ta zpráva zaujala.

     • Laco Grőssling napsal:

      Tak to klobouk dolů Zdeno.

 13. Carlos V. napsal:

  Napsal jsem to asi před rokem a napíšu znova – stát by neměl udělovat žádná vyznamenání – snad s výjimkou záchranců utopenců apod.

  Každý ví, co udělal dobře a co špatně, přilepení jeho fotky na sklo jen pohladí duši fanfaronu. Fanfaronu, co daji na okoli, na leskla pirka, na nazory sveho ciloveho publika – tedy prodavacu, nabubrelcu a zoufalcu.

  Uz vubec spatne je odmenovat kohokoliv spojeneho s politikou. Vzbudi to zcela nesmyslne diskuze. Ale o to vlastne politikum casto jde – nechat lidi hadat se o hovne.

  • jezevec napsal:

   domnívám se, že stát by měl dávat vyznamenání těm, jejich zásluhy jsou všeobecně nesporné. například asi málokdo by protestoval proti ocenění třeba profesora Wichterleho, nicholase wintona, nebo třeba Grygara.
   ovšem pokud se například herec či herka zaprodá v politickém boji – pak by ho neměl ocenit stát, ale jen ten, kdo ho za panáčkování platil – a nebo hodně hodně potom. s čubou je to podobné, nebo z druhé strany spektra s mašíny – představitel státu by neměl dopustit, aby státní vyznamenání bylo předmětem nějaké kontroverze a z toho nutně vyplývající degradace. a pokud mu to nedá zdravý rozum, má hafo prachů na poradce.

   • Laco Grőssling napsal:

    Jezevče s tím Wintonem jsme ve shodě, obdivuhodný stařík. Ale víte, že onehdá, je mu asi 100, si stěžoval, že mu doma teče střecha ?
    Královna ani prd, náš ministr zahraničí ani škyt, ani ten Sidon mu neposlal na tašky Bramag.
    Ale medajli mu kdysi dali. To jo. takže já bych byl pro obyčejnou pozornost. Ta díravá střecha je ostuda České republiky.

 14. Bob napsal:

  Pana Čubu dávám do stejného soudku se Soudkem (to jsem vtipný:-)).
  O Soudkovi toho ví Vlk asi 100x více než já.
  Čuba i Soudek byli nadčasoví a svého času něco dokázali.
  Čuba neustál společenské pnutí v 89.
  Soudek to „přetopil“, začal si příliš věřit a myslel, že mu všechno vyjde.
  Na obou je (bylo) něco pozitivního, zároveň je spojovalo megalomanství.
  Znám pár podniků ( a manažerů), které „vzkvétaly“ jak za socializmu, tak za kapitalizmu…
  (např. vloni (předloni?) vyznamenaný J.Michal -ZENTIVA, předtím Léčiva)
  Slušovice mezi ně bohužel nepatří.
  Závěr: asi bych Čubovi (a to jsem byl jeho velký obdivovatel) vyznamenání nedal

  • Leo K napsal:

   To máte zajímavé informace. Soudka jsem zažil osobně i jeho velikášství. Nero (a teď myslím opravdu Římského císaře a ne Soudkovu firmu) – hadr.

 15. zemedelec napsal:

  Pane Laco.
  I když s Vašimi příspěvky nemám problém,ale to ocenění Čuby vidím jinak.
  Asi budu souhlasit s S.Š.Slušovice byly líhní nových kapitalistů.Jde to dohledat,zemědělská výroba činila 6% jejích činnosti,ostatní byla,jak píšete přidružená výroba.I když vím,že i v té zemědělské výrobě,byly skoušené poznatky ze zahraničí,ale i naších výzkumných ústavů.

  • Občan napsal:

   Jenže o to právě šlo. Ukázat družstvům a státním statkům, že přidružená výroba má smysl a je výborným zdrojem přivýdělku. Že přidružená a navazující výroba by mohla a měla pro socík být zdrojem zajímavých malosériovek, motivací ke zvýšení kvalifikace zaměstnanců a členů, zdrojem výroby žádaného spotřebního zboží, zdrojem nepříliš zatěžující industrializace venkova, důvodem proč zůstat na vesnici a neutéci do města.
   To by bylo na dlouhé povídání.
   Některé zem. podniky se toho příkladu chytly a uspěly – méně i hodně. Někde se na to vykašlali nebo nesehnali dost nadšené lidi. Nicméně – DNES se žádná zem. firma bez přidružených provozů neuživí. Takže Čuba měl pravdu.

   • zemedelec napsal:

    Pane Občan.
    Všechno v pořádku.
    Mám s tou přidruženou výrobou dobré skusenosti,to nezatracuji a vidím to teď v ZD co jim chybí.Byla to i zásobárna pracovníků při sezonních prácech.Jak ale píši v těch Slušovicích to nemělo nic společného s přidruženou výrobou, jakou já znám,která fungovala ve většině JZD,spíš bylo využíváno jiné z danění.

    • Občan napsal:

     Slušovice byl totéž jako za první republiky Baťa. Superprotežovaný podnik s významnými daňovými „specifiky“ ;-), který nejspíš i žil na úkor jiných podniků.
     Takže co do rozsahu a fromy byl nenásledovatelný. Někdo to už psal výše – Čuba to „přepálil“ a z původního záměru se stal nezvladatelný kolos. Plyšák tomu smrtící úder, protože v r. 1990 nebo 1991 byly všem podnikům zrušeny TOZky a doslova ze dne na den se z nich staly předlužené subjekty (na likvidaci českého průmyslu by Ládínek Dlouhejch fakt kádr) bez šance se vzpamatovat.
     Ale…
     U Slušovic nešlo o to, aby je následovaly další podniky komplexně. Tam šlo o to, aby se právě schopnější zemědělské podniky staly základnou pro rozmanitou výrobu spotřebního zboží a pro výzkum a vývoj. Spotřební elektronika tu chyběla, byl o ni zájem a pro řadu zemědělských podniků to mohl být stimul i bezva kšeft. A o to tu šlo. Dostat k lidem to, co velkopodniky neuměly nebo nechtěly vyrábět.

     Chyběly dva-tři roky; a PROTO musel „plyšák“ proběhnout v r. 1989. V r. 1990 by bylo pozdě, protože od ledna 1990 měla být uvolněna ekonomika RVHP směrem k některým zmím EHS. A to by se pak „demokratizačním osvoboditelům“ mnohem hůř zdůvodňovalo, pročže má dojít k převratu.

     • JN napsal:

      Dotaz – co znamená zkratka TOZ a jak to, že po zrušení TOZ byly podniky předlužené?

     • jezevec napsal:

      trvale obracející-se zásoby. za komunistů jen účetní položka, protože komunisti neměli opravdické peníze, jen jakési poukázky platné jen ve vnitrozemském styku.
      po pádu doby temna se za zásoby muselo platit jako za úvěr, protože z komunistických papírků, jejich hodnota se určovala usnesením uvksč, se staly opravdické peníze.

     • Občan napsal:

      JM,
      TOZky byly totéž, co dnes provozní úvěry. Něco jako kontokorent u běžného účtu.
      Permanentní úvěr, používaný na nákup materiálu a krytí výrobních zásob (proto „trvale se obracející zásoby“ – TOZ).
      A tenhle úvěr „privatizační zhasínači“ bez varování zrušili – skutečně doslova ze dne na den, protože usnesením vlády. Podniky se během 24 hodin ocitly zcela bez prostředků a s nekrytými zásobami. Zhasínači si tak vytvořili plac pro 1) umrtvení hospodářství a 2) maximální snížení ceny podniků určených k privatizaci nebo likvidaci. A pak se začalo „privatizovat“. Následky toho zločinu platíme dodnes a už nikdy se z něho naše hospodářství nevzpamatuje, protože nemá z čeho.

   • Řezníček z Brna napsal:

    Občane, Ta přidružená výroba JZD je zajímavá věc. Rozšířila se velmi tak 3 roky před převratem. Já jsem v té době pracoval jako zedník ve výrobním družstvu Stavba Brno a přímo na pracoviště za námi chodili náboráři z JZD, abychom dali výpověď a šli do přidružené výroby. Někteří to udělali. Vydělávali pak minimálně o 50% než my, kteří jsme zůstali u stávajících podniků. U přidružené stavební výroby dělali především nenáročné stavební práce (JZD neměli zázemí na realizaci velkých staveb), ale za fantastické peníze. Soudruhům se to ale vůbec nelíbilo, protože se odčerpávaly kvalifikované pracovní síly třeba ze staveb pětiletky.
    Ještě ke Slušovicím. Při rozpadu družstva asi musely zůstat dluhy obrovské, pamatuji si, že moje maminka v té době pracovala u státních spojů a odepisovali tam obrovské částky za telekomunikační služby pro AGRO Slušovice jako nedobytné pohledávky v řádu desítek milionů, což byly tenkrát obrovské peníze.

    • Michal napsal:

     Podle novináře M. Motejlka zbyly po DAK Mova Slušovice dluhy na daních ve výši 4 mld. Kč.

     • Občan napsal:

      No, zbyly… Po zrušení TOZek ze dne na den „zbyly“ dluhy po všech podnicích v Československu. Myslím, že k té ekonomické genocidě došlo v r. 1991 v rámci „zhasnutí“.

     • Laco Grőssling napsal:

      Po Chemapolu Group, kam přešla paní Šauerová 8 miliard díra, myslím v roce 1998. A hádejte, kdo si dobrou část tohoto impéria pořídil ?

      Nicméně, kolik myslíte, že by zůstala díra po Agrofertu, pokud by na něj poslal Havel komando čmuchalů, jako na Čubu ?

 16. prirodovedec napsal:

  Laco mejte se. Vase stylizace za stareho komance 🙂 tahajici jezevce z nor a pretezujici soumary tu podle mne bude chybet. Alespon ze je tu za Vas nahrada, pani Sylva S. 🙂 Casem tu zustane s vlkem oni, ona a Alex :).

  Vytahl jste podle mne zajimave téma (Cuba versus Bata alias Devaty versus Botostroj aj.), která jste napalil primocare a pani Sylva k me spokojenosti jednou omezila argumentaci pocity a vyhazela jmena a fakta. Další pridali téma uspech zalozeny na protekci tehdy versus uspech zalozeny na rozkradeni nedavno a neschopnost na nej tvorive navázat pozdeji aneb cesta k dnesku. (Ano Hladisi, jsem glosator odjinud a docela pekne jste se včera trefil, pro mne dobra Vase glosa, uz se zname – jak chtit něco dobrého pro CR? Nesmysl, velka slova, proc ztrácet cas, prece se nebudu delit s prizivniky jako je ten na hrade ci na orliku a jejich fankluby, je třeba se starat o sebe a sem tam o Vidlakuv ostrůvek pozitivni deviace ci sobestacnosti :), ano hadajici se věrchuška, dobra zprava o verchusce).

  Otázkou pro mne je, zda je zde co cist, co vydrzi, Vas text Laco u mne ano, protože nabízí subjektivni pohled na něco kolem ceho je dlouholety rozpor. Pribehy honu na Zemana ze vsech uhlu pohledu, rozbory budoucího krachu ANO Babise mi pripadaji, ze mají takovy jepici az tresnovity život. Dobře napsane, platne do pristiho zakopnuti o koberec ci snezeni kosteleckého parku – jsou stále tak dobře jako za Lacovych casu? 🙂 Stále bych si pral, aby někdo zkusil extrapolovat soucasny rozklad smerujici k memu oblíbenému tématu bankrotu a fašistického operetního prevratu, vesele hratky s kurzem a zejména zpravu BIS, jejíž výňatky pusobi zajimave. To je to, co ma presah a setrvacnost podle mne.

  • Hladis napsal:

   No vidíte a ja se v tomhle neshodnu. Uzavrit se do sebe je jen cesta ke zlu většímu.

   • prirodovedec napsal:

    Ja nerikam, abyste se Vy ostatní nesnazili bojovat s faraonem :), ja jen radim starat se neoliberalne 🙂 dusledne o sebe a sve blizke a zkratka doufat v rozestoupivsi more a vyrazit na pout :). Oficialni struktury věrchušky vice ci mene blokovat (volby idealni jen aby se ještě Zeman uzdravil a Karel probral 🙂 ), necekat, byt nezavisly a potrebny, tedy vzdelany v narocnych a zadanych oborech uzitecnych pro druhé nebo remeslne schopny, schopny cestovat a vydělat (zkratka uteci), ale starat se o sve blizke v tizivych situacích (polsko ukrajinsky model posilani penez domu), atd. Komu se chce utrácet sily ve vire, ze prijde ten spravny cestny se jiste vcas docka napodobeniny nejakeho vudce, ktery udela poradek, kdo chce jit dnes do politiky, aby se staral tim i o sve věci vezdejsi a citi to tak, at jde budovat obranny val proti barbarum třeba az v parlamentu nebo v lokalnim zastupitelstvu. Krasne je prozit pokud možno spokojeny život podle sebe a se svoji rodinou a desetileti za nami jdouci zpet po staleti a listovani pametmi ukazuji, ze lide dokazali byt chvílemi stastni i za genocidni nabozenske tricetilete války. Tak proc ne dnes? Nekdy a nekde. Proc brat věci vazne, proc chtit, aby něco bylo spravedlive, co nikdy spravedlive nebylo, proc … proc …

  • Laco Grőssling napsal:

   Přírodovědče, zdravím, rád Vás čtu a budu číst. Vy to s tím egoismem ale tak nemyslíte, neb jste tak jako tak i ve vzdálené cizině homo politicus. A to je jako hráčská vášeň, že ?

 17. Pradědek Čech napsal:

  „Kdo umí ten umí“,

  někdy v r. 1987 jsme na jednom banketu diskutovali o Slušovicích a s. Čubovi. Uznávali jsme schopnosti s. Čuby, ale já k nadšení ostatních namítal, že jeho úspěchy jsou z části díky protekci, podle mého odhadu s. Štrougala, který s oblibou a možná záměrem, škádlil spolustraníky ukázkami tržního hospodářství. Dát někomu výjimku a umožnit mu podnikat v sešněrovaném plánovaném prostředí znamenalo pro privilegované jistý úspěch.

  Něco podobného se dělo také působením Prognostického ústavu. Klaus a podobní dráždili vedoucí komunistické kádry poučkami o působení neviditelné ruky trhu a kreslením grafu nabídka a poptávka na školeních. Každý z vedoucích tehdy věděl, že centrální plánování nás zlikviduje, ale

 18. Pradědek Čech napsal:

  co měl dělat. Žádný z nich z Aurory nevystřelil a o socializmu věděl své.

  Můj odpor k protekcím všeho druhu je bytostný. Jenomže nakonec jsem uznal, co jsem měl dělat, přece se tam nebudu prát, že svět není spravedlivý a nikdy nebude a přiznal, že platí prosté „kdo umí ten umí“, Můj spolu diskutující radostně zvolal no vidíš a mávl rukou. Jenomže zapomněl, že v ní drží sklenku whisky. A tak debata o Slušovicích skončila tím, že jsem byl zlitý whiskou , doslova. S. Čuba zvítězil.

 19. Jan Čermák napsal:

  Vážený pane Laco, to je škoda. Naše, budete tu chybět.
  A vlastně tím jen přispějete k onomu hloubení příkopů, co nás, mě tak trápí.
  Neustálá diskontinuita, vzájemná zášť, nenávist dost mi to připomíná francouzké 19té století.
  Čuba si tu medaili zasloužil, tak jak tak. A vyrovnat se s tím je úkol pro druhou stranu.
  Úkolem pro Vaši stranu je vyrovnat se s tím, že Václav Havel si zaslouží své letiště.

  • Laco Grőssling napsal:

   Pane Čermáku, jak se jmenuje letiště je mi šuma fuk, zejména, když vím, jak se za posledních 100 let jmenovala ulice, ve které bydlím, pokaždé měla holka smůlu, že někomu ten název po dvaceti letech ( někdy i dřív ) vadil.
   Ať se Vám daří !

 20. čtenář napsal:

  FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1990
  V. volební období
  447
  Interpelace poslance SN M. Kováře na 27. spol. schůzi SL a SN dne 2. 4. 90 na ministra financí ČSFR p. Klause

  Agrokombinát Slušovice je z hlediska finančně-hospodářského vztahu podřízen České republice a tedy k vztahu MFCM ČR.

  FMF vzhledem ke svým kompetenčním pravomocím žádné výhody ani zvláštní dotace JZD Agrokombinát Slušovice přímo neposkytovalo.

  Rovněž nepovolovalo jakékoliv výjimky z platných finančně-rozpočtových pravidel a právních předpisů a neprovádělo kontrolu a vyhodnocování činnosti a hospodaření Agrokombinátu Slušovice.

  Podle sdělení MFCM ČR (odbor 19) hospodaří výše uvedené JZD a je financováno podle zásad obecně platných pro všechna JZD. Ze strany MFCM ČR nebyl na podporu jeho finančního hospodaření poskytnuty v minulém období žádné mimořádné dotace ze státního rozpočtu.

  MFCM ČR řešilo v r. 1987 žádost JZD Agrokombinát Slušovice o prominutí dodatkového odvodu ze zisku 81 mil. Kčs a v r. 1990 žádost o úlevu ze zemědělské daně ze zisku ve výši cca 10% čisté produkce a odpisů. Obě tyto žádosti byly MFCM ČR zamítnuty (č. j. 153/6 058/87 a č. j. 193/1 193/90).

  Z poznatků o výsledcích kontrolní činnosti finančních správ u JZD AK Slušovice vyplývá, že z kontrol daně z obratu bylo v roce 1988 doměřeno včetně penále 161,3 tis. Kčs a v r. 1989 140,8 tis. Kčs. Z provedených kontrol daně ze mzdy bylo doměřeno celkem v r. 1988 17,395 Kčs a v roce 1989 33 583 Kčs. Všechny výše uvedené doměrky a penále byly zaplaceny s tím, že z nich nebyla poskytnuta žádná úleva.

  Také při cenových kontrolách v JZD AK Slušovice byly zjištěny přestupky, za které byl v r. 1988 vyměřen dodatkový odvod v částce 60,4 mil. Kčs. Též v r. 1989 byl za cenové přestupky vyměřen dodatkový odvod ve výši 874 tis. Kčs s tím, že dosud není uzavřena kontrola tvorby ceny výrobku PepsiCola 1,5 l, u které je předběžně navržen odvod ve výši cca 1 mil. Kčs.

  Z kontroly správnosti odvodu zemědělské daně za léta 1986 1988 provedené finančním odborem Jihomoravského KNV v r. 1989 byl vyměřen dodatkový odvod včetně penále ve výši cca 210 mil. Kčs. JZD AK Slušovice však podalo odvolání a z tohoto důvodu poskytl ONV Zlín odklad placení do konce r. 1990. Odvolání v současné době prošetřuje a na základě výsledku definitivně rozhodne jihomoravský KNV s tím, že MFCM ČR uložilo Krajské finanční správě Brno sledovat vyřízení tohoto odvolání.

  Z výše uvedených skutečností vyplývá, že MFCM ČR neposkytlo JZD AK Slušovice žádné mimořádné dotace, nepovolilo žádnou výjimku ani neposkytlo žádnou úlevu či slevu.

  http://www.psp.cz/eknih/1986fs/tisky/t0447_00.htm

 21. hordubal napsal:

  Docela by mne zajímalo, koho by asi tak vyznamenal Bond, Barel Bond…..ježíšikriste….:-)

 22. Jeff napsal:

  Ale metro se nám hodí, Nuselák taky není od věci a bez elektráren bychom byli jako standardní demokracie, kde platí kryté penízky prostě vyřízeni. Jak píše čobolík, nestačilo by ani zlato ve fort knox. Vlastně bychom si mohli pučit. Laco nedivím se..

 23. VáclavP napsal:

  Pane Laco, jako levicově myslící člověk byste měl po těchto volbách požádat Zemana se Sobotkou o miliardu a založit fond co se pokusí zachránit znalosti, lidi a podniky o kterých se tady diskutuje.

  • Laco Grőssling napsal:

   Teda zrovna, že jste to Vy z té Malajsie či odkud. Víte jaký plán kuju, když si představuju, že bych měl 4 zbytečné miliardy a nemůžu usnout ?
   Založil bych tady v jednom nedalekém městyse East Asia Institute, kde by se studovala čínština a japonština pro začátek s reáliemi, historií oblasti, obchodními dovednostmi atd. atd., aby odtud vybíhalo ročně tak 100 maníků špičkově ready for business in China. A ani by to moc nebylo pro budoucnost.
   Jenže teď nám napsali z BIS, že je to tu samej čínskej špión, tak z toho asi nic nebude.

 24. Vidlák napsal:

  Laco mějte se. Doufám, že alespoň občas zavítáte podiskutovat. Vaše názory byly vždycky osvěžující byť ne vždy jsem souhlasil…

 25. Germanicus napsal:

  Hele, Laco, nikdy neříkej nikdy… 🙂
  Měj se a drž se!!!
  Ciao.

 26. kopřík napsal:

  Na shledanou, Laco.

 27. tresen napsal:

  Ten, kdo tu vyzdvihuje elektrárny, metro, Nuselský most atd., se zřejmě domnívá, že kdyby se náš stát mohl přiřadit k normálním evropským státům o čtyřicet let dřív, nic takového bychom tu neměli. Je to tak?

  • jezevec napsal:

   no a ne snad???
   stačí se podívat za hranice na západ od aše, jak se rozvíjel prohnilý kapitalismus neindoktrinovaný bolševickým blahem – a můžeme bejt rádi, že posledního čtvrt století smíme pokorně žít z hodnot, co tady bolševik vytvořil a zanechal. (a až to prožerem, budeme se mít stejně špatně jako v rakousku)

  • prirodovedec napsal:

   Laco bezesporu ano :). Srovnava ale jinak nez Vy a jezevec – kolik staveb za posledních 24 let? Cili ne jak byli neschopni komancove ve srovnani se SRN a US, ale jak byli podle neho schopni ve srovnani s erou tresni a jezevcu … :). Je to celkem elegantni, lacine, ale pusobive. Pusobi to podobne jako antikomancovost, prvoplanove, ale v mnohem je to ucinne.

   Pravda Vase hra srovnejme si jak zaostavali komancove za zapadem je dobra protihra podobne jako Lacova puvodni hra.

   Pridam ještě treti demagogickou moznost. Zaostavali v oblastech zadajici jistou náročnou technickou cinnost komancove za Zapadem vice nez CR dnes? Viz schopnost stavet elektrarny na Zapade a v Komancove tehdy a podobne srovnani dnes (dnes my spise ty fotovoltaicke 🙂 ). Viz mosty tehdy a dnes (nejaka Studenka?) , viz nejake dalnice tehdy a dnes (D47). Viz schopnost stavet metro tehdy a tunel Blanka dnes :).

   Jsou bezesporu oblasti srovnatelne, přes veskere zehrani na vzdelani jsou i dnes sikovni lide, kteří po potrebnem ozdrqavnem bankrotu budou tu kotlinu at uz bude patrit kmukoliv stavet na nohy a za par set let zase prijde nejaky Masaryk, mozna snedsi a s turbanem a sikmyma očima, ale par genu a typicke české klady vždy Pany prezit zustane. Mezi srovnatelne oblasti samorejme patri hloupost a neschopnost jakesu ci bilaku srovnatelna s temi necasy ci gazdiky. Podobne jajko presvedcovali verici komancove presvedcuji verici dneska v diskusich nadsenim glosami a argumentaci.

   Pro dnesni stredni generaci bude za par let zajimavy dotaz mladších. Dokazali jste vice nez generace Lacu? A obavam se, obavam, ze prilis bude tresni nezralých ve výsledcích dneska a mnozi radeji zalezou do jezevcich nor, aby se nemuseli stydet jako Ti, po kterých to vyzaduji.

   • VáclavP napsal:

    Pane Přírodovědec , existuje věda ekonomie a ta měří HDP, pravda není to dobrý ukazatel, třeba v Bhutanu mají ukazatel národního nebolidského štěstí. Ale na druhou stranu před druhou světovou válkou se udává Československo kolem desátého místa. Pak padá a revoluce ho zastihne někde kolem 35. Po revoluci dohaníme a předhaníme Portugalsko, Řecko, Kypr. Není to vypovídající až dost ? A velké infrastrukturní stavby, pojedťe na dovolenou do Asie, do Číny a udělá se Vám z velkých infrastrukturních staveb špatně. A jeďte do Rakouska, Švýcarska kde to dělají trošku jinak v dnešní době.

    • prirodovedec napsal:

     HDP 🙂 ? Ekonomie veda? 🙂 Omlouvam se, spolupracuji se zahraničními kolegy i z teto oblasti (potrebuji pocitat nejen nejaka Misesovska ci Marxovska povidani 🙂 ), a Ti si plne uvedomuji rizika modelu, vyznam agregatu, motivace jejich zavedeni, a pokud jsou vedci a ne mocnými najati kanalytici (jako u nas), jsou velmi vedecky opatrni … vim, ze jste zaniceny pravicovy a vystudovany ekonom, ale bavme se o realite.

     Vazim si Vas, ze přes Vase názory, které na mne, jak jsem Vam zminoval pusobi často (mimo Viktorku) kouzelne naivne a nadsene jste schopen obstát v zahranici. Pravdepodobne tam nesirite svůj neoliberalismus a viru v nej. Zkuste promitat sve zkusenosti do svých uvah ne tak jednostranne (zelene zhrozeni se z asijských staveb).

     Rozvoj země je obvykle spojen ne s neschopnosti Kocarnika zasantrocit mld. ci Kalouska umrtvit ekonomiku, ci s politickymi dogmatiky ala Necas ci Nemcova, ale s mozky, které dokazi sledovat vyvoj v náročných oborech, prispet k nemu, vytezit z neho pro sebe a sve okoli. Nejde o velke infrastrukturni skladby, ale o schopnost vyvazet znalosti a mozky tak, aby to něco prinaselo zpet, alespon neprimo tim, ze mladi venku podpori sve starsi doma. Vite, nikdy jsem si nemyslel, ze stavari u nas něco tak zmasti a znam vrstevníky a mladsi, kteří se stydi a takovou oborovu povest nechteji. Ekonomove typu Pavky Kohouta byvaji spise na seriál krachu CR, ke kteremu prispeli, spise hrdi.

     Konkretne: Predstavte si ty vodni elektrarny.Lide mirne dusevne nedostatecni, lec modrobolsevicky nadseni jako svazáci v padesátých letech i zde vidi za temi stavbami ty udrene ruce brigadniku, ty lidi tam nahnane. Ja tam především vidim pocatek vehlasu Rektoryse a Babusky a jejich vypoctu tuhnuti betonu a rozvoje numerických metod reseni parciálních diferenciálních rovnic i v CR, navazuje mi na to davno nedavno oceneny Fiedler, který pro mne genialne abstraktne uchopil potrebnou datovou reprezentaci a urychlil vypocty (po nejake desitce let). Navazuji mi na to inzenyri a technici CR, kteří to zvladli a jak se z CR stava montovna, jsou schopni se tim zivit venku. Kapis? 🙂 Je smutne, ze mladi toto neznaji, jen vedi, ze ten Komancov. Inu i tehdy mnozi navzdory tak jako dnes Ti navzdory. Moniz tehdy v sedesatych letech, když se věrchuška hádala a dnes je opet sance, když je to blokovane. Lide mohou dýchat a něco svého delat a psychopaticti sefove se boji boju mezi sebou. 🙂

     • VáclavP napsal:

      Já s váma v mnohém souhlasim, ale vidim tu naivitu i u Vás. Ono totiž tady existuje představa, že výroba bude v Asii, Jižní Americe atd…A my tady bude R&D, vědci a školy. Ale ono se najednou i to R&D stěhuje do Asie, pak se tam odstěhujou ty školy a co tu zbyde ? Jestli v něčem máme náskok dneska tak je to vzdělání, ale jeden znak globalizace je, že se všechny rozdíly strašně rychle smazávají a náskok se ztrácí.

     • Laco Grőssling napsal:

      Co že VáclaveP, náskok ve vzdělání ? Kde, kde je ta šťastná země ?

    • strejda napsal:

     Zkrachovalo Řecko, Portugalsko a Kypr. A tak jsme je hrdě předběhli. Máme se opravdu, ale opravdu, čím chlubit. Tomu se ve světě říká Česká velikost!

     • VáclavP napsal:

      No tak ono je problém, jak nás ty země vůbec mohli předběhnout vzhledem k tomu kde byly v roce 1945 a kde sme byly my. Napadá Vás nějaké vysvětlení čím to, že nás předběhli, když mají akorát siestu ?

     • strejda napsal:

      VáclaveP. Někdo to tu již napsal. Dolar měl údajně za socialismu hodnotu 50 Kčs, Plat byl 65 dolarů za měsíc. Za tokového přepočtu není lehké kohokoli předběhnout. Reálně řečeno, je to hodně o metodice a také o kurzech a jejich přepočtu. Mně stačilo vidět ty země na počátku 90.let. Na venkově chudoba až bída, jakou jsem u nás neznal. Tehdy ještě u nás nebyla sídliště s vyloučenými občany. Knihkupectví byla víc než sporadická a výběr mizerný. Kvalitu jsem viděl až ve Španělsku a Itálii. tam jsem již záviděl.

  • Admirál napsal:

   Vezměte to obráceně, Nuselský most, metro elektrárny jsou důkazem toho, že dějiny nezačaly rokem 89, že se zde vývoj šinul víceméně racionálním směrem. Ne díky komunistům, ale díky spoustě inteligentních lidí.

   Hlavním příznivým faktorem tohoto období (komunisti nekomunisti), umožňující v tomto období rozvoj, byl přístup na ruský trh za pro nás velmi výhodných podmínek.

   Otázkou týkající se tohoto období je jen, zda byly tyto příznivé podmínky využity efektivně.

   Otázkou pro nás je zda jsme se těchto výhodných podmínek zbytečně nevzdali.

 28. Hladis napsal:

  Vyznamenani pro Cubu ? Za co a proc ? Absolutne mi unika, co tak svetaborneho tento clovek udelal. Dle me vůbec nic. Jmeno, který uz zapadlo do propadliste dejin a nestekne po nem ani pes. Byl tu clanek o Lipskem. Jeho filmy stále budou bavit lidi i za X let a stále budou soucasti nejake kulturni pameti. Nejaky Cuba, aneb podnikatel v socialismu bude za X let figurou, o které nikdo nebude vedet a taky není proc. Jinak to uz rovnou muzeme dat vyznamenni Kellnerovi. Jak by asi vypadalo, kdyby K.S. dal vyznamenani Bakalovi. Proste uplny nonsense.

  Jinak u komousu bych se ptal ne co postavili, ale co nepostavili. Bez 40 let katastrofalniho vladnuti tehle pokusmanu na celym narode by se dnes resili uplne jiny věci. Nebyli schopni vybudovat infrastrukturu, absolutni zaostalost, degenerace a dekadence rezimu. Uplna nekonkurenceschopnost a neschopnost uspet na volnem trhu. Mamuti vnitrni dluh, který stále není splacen ani po dvaceti letech. Otázkou tedy není zda zbourat metro, ale proc to metro nebylo dodelany. Otázkou není zda zborit Dukovany, ale proc tech jadernych elektráren není vic a sever Cech byla mesicni krajina. Otázkou není zda zbourat D1, ale proc nebyla dalnicni sit hotova. Otázkou není zda borit nemocnice. Otázkou je, proc lide v Cesku museli umírat na nemoci ve svete lecitelne a dozivali se prumerne nižšího veku a proc vybavenost nemocnic byla nekde az na urovni padesátých let. Takových otázek je rada. Takze ne co po bolsevikovi zborit, ale co bolsevik neudelal, ze tu je přes dvacet let problem, který tu byt vůbec nemel. Prvopocatek lze hledat jen a jen u party bolsanu kolem Klemy, co mel pod cepici a siroke skupiny lidi sdruzenych v KSC, kteří Cesky stat dokonale zlikvidovali tak, ze se zakonite uplne zhroutil a stacilo jen do te shnile boudy kopnout.

  • prirodovedec napsal:

   Lepe napsano podle mne Vami nez Vasimi kolegy vyse, ale viz moje reakce vyse a ještě jinde, vysvětlujete mi ale neprimo ale celkem jasne, proc plati, ze podle mne ma smysl bavit se o praci lidi z CR a ne o cele CR. Dnesni jakesici jsou prilis nicivi, ma smysl je blokovat ne jim věnovat cas, proto volby idealni. Mozna jen ten rozpocet z duvodu rozumnejsiho chodu statu by Rusnokovi mohli schválit, a pak dále 4 roky diskutovat o sestaveni vlady.

   • Hladis napsal:

    Nemuzete po leta byt v bezvladi a jen udržovat. Problemy jen hrnete před sebou. A pokud „jakesici“ spise další problémy pridavaji ? Kde je tedy volic a ti, kdo to tedy vezmou a udelaji to lip. Tim nemyslim diktatory, ale obcany. Místo neliberálního (do sebe) bych radsi uvital aktivitu. Mam v hlave clanek o „Proc revoluce zdola zase nebude“. Ale nejak nemuzu najit chvilku to hodit na papir.

  • strejda napsal:

   Je to podnětné, co píšete, ovšem komunisté na to co udělali měli 40 let. Na nápravu bylo již vyčerpáno 24 let. Dálnice stále nedokončeny a ty dokončené se neustále musí opravovat a dodělávat. Metro pořád nedokončeno, Silnice jsou v horším stavu než před těmi 24 lety. Zmizela průmyslová výroba a nenašla se za ni náhrada. K vnitřnímu dluhu přibyl nikdy v této zemi nevídaný vnější dluh. 175 000 Kč na občana je pěkný balík při mzdovém mediánu kolem 20 tisíc. A to nepočítám dluhy obcí.
   Přišla na mně kýla, už jsem to psal, na operaci ale nejsou peníze, byť jsem pravidelně platil nemalé částky, úplatky nedávám a tak musím čekat až na příští rok. To, po pravdě, za velký úspěch nepovažuji. Vy ano? Přitom nemocnice stojí a lékaři chodí do práce. Jen operují to akutní.
   Prvopočátek není u žádného Klémy s nebo bez čepice. To nebyl žádný genius a nikdo by o něm dnes nevěděl, kdyby nebylo již druhé zničující války o nové dělení světa. Prvopočátek je ve vývoji Česka, v tom, že se prvorepublikové elity neosvědčili. Ani politicky, ani ekonomicky ani státotvorně. V tom, že jsme byli západem ponecháni jako oběť německým nacistům. V tom, že si lidé příli společnost spravedlnější a bezpečnější. Kam Kam to vedlo víme. Přesto se tu vybudovalo mnoho dobrého, které dodnes využíváme.

   • Hladis napsal:

    Dejiny jsou nejaka kontinuita. Někdo dokonce vyznava tezi, ze vse je rizeno osudem dopředu a nelze to zmenit. Tydy fatalismus. Obcas mi tak pripada prave prirodovedec. Těchto 24 let je důsledkem předchozích 40 let. Transformace ekonomiky, vytvoreni novych az mafianskych struktur. To vse vzniklo na zaklade systemu předchozího, kdy se vlastne z komunistu stali podnikatele. slysim často tezi, ze po 40 letech komunismu budem potrebovat dalších 40 na „normalizaci“. Jednoduse receno, nelze zmenit systém za par dni. O tom se presvedcil i Gorbacov. Zatím co nektere země aspoň povolovali nejake to soukrome podnikani, v Cesku nebo v Rusku to bylo cele seroubovane statem natolik, ze novy systém proste lidi neznali a nerozumeli mu. Zato ruzni podnikavci v sede zone totalitního rezimu, ci samotni prislusnici rezimu si hned vedeli rady a s morálkou jakou tento rezim vytvoril se slo zhasnout na hasičsky bal. Myslim, ze Hori, ma panenko, to bohužel vyjadruje dokonale. Vsimete si, ze ten prumysl a Banky byly v ceskych rukou, ale skončilo to krachem. Cesi proste nebyli schopni to udrzet a cely ten bankovni socik a tim i podniky jako Poldi sli do kelu. Je na miste si priznat, ze „Ceska cesta“ proste neuspela. Co nemohlo konkurovat, co bylo technologicky zastarale zkrachovalo. Pak ještě prisla konkurence z Asie a je konec. Neudelate s tim nic. Je třeba hledat nove cesty. Cesko ma proste smulu, ze infrastrukturu nemá hotovou, „Ceska cesta“ selhala, země není schopna si na veskere vysady vydělat a ani poradne vyčerpat co ji EU nabízí, politicka scena je jaka je, obyvatele cekaji co jim kdo da…….jako Cesko je tam kde je a vybralo si to samo. Moje teze je takova, ze tohle je spolecne dilo spolecnosti jako takove a nelze se z toho vyvinit a rici ne to vse oni. To je na vetsine spolecnosti jakou ji chteji mit. Pokud sobeckou, pokryteckou, korupcni, prospěchářskou, individualistickou a chovaji se takhle v beznem zivote, tak podle toho ten stat takhle i bude vypadat. Pokud se nejsou schopni lidi dohodnout ani v jednom baraku na tom kolik je hodin, tak nemůžete cekat, ze se dohodnou v parlamentu. To je vse o lidech. Pokud by zde komousi nebyli, scenar by byl trochu jiny. K zestatneni by doslo stejne jako v jinych zemich. Jen by nasledne doslo v sedesatych a sedmdesátých letech k liberalizaci. Infratruktura by se vybudovala cela a energetika by taky vypadala jinak. Ono my jsme třeba nevzali Marshalluv plan a rekove na nem postavili svůj tehdejsi ekonomicky zazrak (v ramci země, kde se tak pasli ovce). Cesko ho postavilo nesmyslne na tezkym prumyslu a tancích a na RVHP. Proste dnes bychom byli nekde na urovni beznych zapadnich zemi. Mozna Skodovka a Tatra v ceskych rukou by ted vlastnila VW atd…. Vemte, ze struktura ceskeho prumyslu byla po 89 uplne mimo a nemohla proste prezit ve stavajici podobe, protože vse bylo postaveno na systemu RVHP a nikoliv na globalnim trhu. Ten rozdil v efektivite, kvalite, kreativite, technologiích byl naprosto propastny. Když clovek videl, jak prastary pomaly rusky tkalcovsky stavy v ELITE nestaci na par mordenich co to tkali rychlosti blesku. Jak to muze konkurovat, když jeden moderni tkalcovsky stroj porazi 10 ruských z padesátých let. Atd…..

    • Hladis napsal:

     Ještě doplnium. Cesko se vůbec nerozeslo s minulym režimem a tim se struktury minulého rezimu prekabatili do nového. Nemci dokazali za 20 let po Hitlerovy ekonomicky zazrak. Otazku minulého rezimu jim vyresili vitezove války a oni vedeli od zacatku co buduji a co chteji. Cesi naopak budovali stat, který budovali proti svým zajmum. Je dost vely rozdil, když budujete něco, co s vami vlastne nepocita (z vojenskeho hlediska bylo Cesko odepsano a nepocitalo se vubec s jeho prezitim) a něco, kde to budujete pro sebe a pro svůj zajem.

     • český maloměšťák napsal:

      Ten „zázrak“ byl částěčně opřen o předchozí vybrakování téměř celé Evropy, Marshallův plán a levnou ropu, ke které se naštěstí Hitler díky Stalinovi nedohrabal, takže Stalinovi patří vděk především, však mj. za tohle dostal i nás, představa , že Ghawar patří hitlerčíkům musela starého Rockefellera strašit ještě dost dloupo po válce, ještě dost dlouho mu to kazilo drive.
      Zázraky se nedějí jen tak, vždy někdo kroutí knoflíky nebo tahá za špagátky, popřípadě donáší koblihy a rum nebo zaskočí za Sv.Ducha – to se jen tak říká, že se stal zázrak, tvrdá práce a mordy, to je většinou ten zázrak.

      Pindy o motivacích „Čechů “ , tak jak je podáváte se komentovat vůbec nehodí, jsou jak vystřižené z nějakého obskurního letáku.
      Nechodíte pro rozumy sem ? :
      http://nassmer.blogspot.cz/2012/08/moralni-selhani-nemeckeho-poradce.html#more

      Jo, to se tenkrát budovalo s vizí, ne na dvacet let…ale dokonce na tisíc let, to byly časy….

    • strejda napsal:

     V lecšems máte pravdu, takový je běh světa. V těch stavech sotva, ČSSR bala na světové špičce ve vývoji a výrobě tkalcovských stavů. O to ale nejde. Bavit se o tom co by bylo, kdyby také ne. Pokud bych vás vzal za slovo, tak je lepší se naučit cizí jazyk a vystěhovat se. Když Češi neumí ani řídit banky, jak se zmiňujete, je lepší hodit ručník do ringu a vzdát to. Pokud tedy máte pravdu.
     Vy píšete jako v roce 1990. Co všechno bylo špatné a jak to uděláme dobře. Nebudeme žít v krílikárnách, nebude nezaměstnanost, za 20 let dohoníme západní Evropu a tak dále. Výsledek za 24 let je tristní. Je to jako v tom blbém vtipu, jistě ho znáte. Všechny neúspěchy hoď na své předchůdce. Udělala to první Repunlika, udělai to komunisté a udělali to i noví kapitalisté. Je pro starého člověka těžké číst ty opakující se blafy zakrývající vlastní neschopnost a nemohoucnost. Vy si skutečně myslíte, že za dalších 20 let, až vymřou pamětníci socialismu, se tady začne žít lépe a spořádaněji? Pokud ano, měli to vaši předchůdci říci na manifestacích v roce 1989.

     • Hladis napsal:

      Nevim jaky cesky, když cele haly podniku Velveta (napsal jsem prvne spatne Elite) byli plne zastaralych ruských stroju. Cesky mozna pracovali nekde v Sajuzu nebo za babku je prodavali na zapade za valuty. Mimochodem muj ded byl ředitelem Velvety a trochu jsem se tam ochomejtal.

      Nikde nerikam aby se všichni vystehovali. Část proc ne a pak se vrátit a aplikovat znalosti ze světa. Kazdopadne lide se maji snazit budouvat především vlastní stat a ne druhých. Jenze pokud ten stat není schopen podporit a vyuzit talentu a ti museji do světa, tak je to tezky. Obrazne receno po 89 proste cesi nemeli na to ukočírovat transformaci a udrzet ji v ceskych rukou. Podelali to a muselo se to zasanovat a prodat. Kazdopadne jak vidíte, takovy Kellner se uci rychle.

      Pokud někdo prijde a zacne mi tu vykladat co bude za 20 let, tak ho s usmevem poslu nekam. Kristalovy koule z Ciny nejsou spolehlive. Po 89 tomu sami ti co to hlasali asi i verili, ale nebylo to mozne. Je dobre si dat vysoke cile a snazit se jich dosáhnout, ale….. To by skutecne musela proběhnout transformace doslova bezchybne, nic by se nerozkradlo, vse by bylo perfektne rizeno, komunisticti soudci, politici, STBaci, politruci, kadrove…… by zazrakem ziskali svatozare, dnes by prumyslove podniky byli v Ceskych rukou a svetova spicka expandujici po svete………mno sneme dal. Nestalo se. Naopak se to podělalo.

      Ano, ocekavam nastup novych generaci bez pokrouceného mysleni, typu ze stat ma lidem zajistovat praci, coz si mysli 71% lidi v pruzkumu. Musí nastoupit nove generace s novymi myslenkami a novou chuti podnikat a vytvaret hodnoty a tim dat lidem praci. Musí byt požadavek spolecnosti na funkcni a pravni stat. Musi byt vstepovany nove moralni hodnoty smerem k sounalezitosti k celku a nikoliv individualismu. Vytvaret firmy, které budou generovat zisky doma. Mit chut danit zisky doma a ne nekde na Kypru. Predchozi generace ukazali, ze to nedokazi. Cest vyjimkam. Pokud to nedokaze ani generace pristi, tak Cesko hold bude jen montovacim protektorátem Nemecka. Ja se snazim verit v optimistickou cestu. Jinak pak opravdu nezbyva nez si zabalit a hura do světa. Je prece dost zemi, které sikovneho člověka radi prijmou.

      Jen tak mimochodem, jak vidíte, novejsi generace soudcu a statnich zastupcu se uz prosazuje. Ja doufam, ze tahle obměna lidi bude dal probihat. A poptavka spolecnosti po tom, co je spatne a co dobre bude doufam rust. Stejne tak doufam ve vetsi podil lidi na vecech verejnych. Stále je tam ve strukturách dost hajzliku. I proto snad je tu tento prostor, kde Vlk bojuje za to, aby všichni parchanti a hajzlici byli pojmenovani a vypadli. K tomu aby se ale problém pojmenoval, musí se vždy na začátek a ten začátek bohužel nezacal jen v roce 89. To byl jen nevyhnutelny sled udalosti po kolapsu SSSR a jako začátek na cistem stole to bohužel nelze brat, jelikož se jen prehodili kabaty a slo se tvrde kapitalisticky zit a socialisticky pracovat.

     • strejda napsal:

      Hladisi, slova musí, pokud, jinak a tak dále jsou jen verbální pomůcky. Je to podobné jako slibování co bude za 20 let. Už jsem tada jednou napsal Hic Rhodos, hic salta. To, co nám předvedly nové „elity“ za 24 je opravdu mizerné. Je jen únikem od odpovědnosti vše svádět na komunisty a jejich režim. Psát, co se musí aby se katastrofa napravila, je sice správné, ale co s tím. S mnohým, velmi mnohým souhlasím. Proč také ne. Ale ve skutečnosti je to jen slovní balast, žádná fakta. Faktem je to, co se udělalo pro tuto zemi. Nebylo toho ani za 24 let málo, ale mohlo toho nebýt špatného hospodaření, o mnoho víc.
      Jak je možné, že ve vykradené a vyrabované zemi od komunistů vznikali v té pustině miliardáři a nyní, v době prosperity, již nevznikají. Jak to, že tehdy pilnou prací dokázali vydělat miliardy a dnes stejně pilnou prací se nenajde nikdo další, kdo by ten fenomenální úspěch zopakoval?

   • cobolik pacholik vejlupek napsal:

    strejdo fajne pises,ale napadlo ma,nemyslim v zlom,ale v duchu sa krivo smejem,ze s tou kylou,ked vydrzis rok,tak mozes az do konca tak byt a nech ten jebany poradovnik posunu s tvojim menom do neznama,mna nelegala ostneho pijaka v tej riti operovali,lebo som mal prerazenu sanicu,co prve sa pytali o mojej poistovni,ale len kuk na mna holotu mu stacil a nic nebranilo,ze spitalik 7 dni plus operacia,stalo pred 14 rokmi 27000 papierikov a bol som operovany hned a potom este raz a dodnes mam tu nevymytu cobolsku klapacku ok.

    • strejda napsal:

     🙂 Čobolíku, to šlo, ale pak bych to neustále připomínal, když by se mluvilo o zdravotnictví. Lezl bych tím někomu na nervy. Já si jen řekl, že to zkusím bez úplatků, Tak jak to má být. Na kýlu se vesměs neumírá a mohl bych tu mých plánovaných 23 let ještě být. To dostanu zaplaceno co jsem nacpal do chřtánu naší společnosti, když jsem s ní coby mladý zaměstanec uzavíral společenskou smlouvu. Já budu platit jako mourovatej a vy se pak, až nebudu moci, o mně postaráte. Já platil ale teď mně odrbávají. Ještě, že máme ten kapitalismus, jinak bych patrně nedostal nic. Komunisti neuměli hospodařit a proto raději nedělai dluhy. Kapitalisté hospodařit umí a tak dluhy rostou jako Alpy když k nim přijíždím d dálky.

     • český maloměšťák napsal:

      Hladis
      Ještě tam v tom „Prohlášení k mým podnikatelům “ chybí, že se musí umět poručit větru a dešti.
      Jen jedno – v USA žádný komunismus nebyl, ani fašismus, přesto je tam subjektů , které se neřídí vaším Prohlášením jak máku v makovém poli.
      Ty kecy o sebeedukaci a sebereflexi jsou fakt sračky, ať si mě vlk smaže.

 29. strejda napsal:

  Laco, Myslím si, že Vám rozumím. Nejde o Čubu, to je jen ilustrační příklad. Jde o to, že dějiny jdou nepřetržitě svým vlastním tempem. I dějiny české. A v Česku se stalo standardem se dogmaticky vymezovat proti minulosti a zpochybnit celou českou cestu dějinami. Husem a husity počínaje, zrádnými legionáři, zločinci vyhánějícími Němce a komunisty konče. Je to patrně příznak národní degenerace a úpadku. Je ovšem otázkou, zda to přišlo s uvolněním diskursu po roce 1989 nebo je to součástí české povahy.
  Jsou lidé, kteří neuznávají nic pozitivního co se u nás událo po světové válce. Počítají jen chyby a škody. Když jsou konfrotování se skutečností – především stavby se nedají nijak popřít, o hladomorech v Československu se však dá diskutovat 🙂 – tak dají opravdu grandiozní argument, že se vývoj ani na západ od nás nezastavil. Samozřejmě, proč by se měl zastavit? Je to argument podobný bití černochů.
  Jdeme po cestě na které není vidět žádné světlo a žádná nosná idea. Pěkně to napsal Přírodovědec, tato země má budoucnost a je jedno jak budou její obyvatelé vypadat. Příroda i geny si své zformují. V tom je naděje a nevadí, že se tu již česky nedomluvíme.
  Zatím to vypadá že za našeho života se již moc úspěšného nestane, s postupující pauperizací obyvatel se bude situace radikalizovat a schopní budou naši kotlinku stále více a více opouštět. Ti, co zbudou se budou utápět ve svých problémech, svárech a bojích. Pěkně s klapkami na očích.
  Končím. Laco, přeji Vám další pohodové roky a za sebe děkuji za příspěvky, které jsem vždy četl velmi rád, které byly k věci a pomáhaly mně, a jistě nejen mně, si tříbit mé názory. Je to velká škoda.

  • Laco Grőssling napsal:

   Jsem tu jen na skok, stavím se na déle po 20té. Jen jsem Vám chtěl Strejdo poděkovat, protože jste nejpřesněji vystihl to co jsem chtěl článkem popsat. Ještě jednou děkuji za porozumění. Ale je tu ještě spousta dalších zajímavých podnětů k zamyšlení, ke kterým se vrátím a snad ještě nějaké přibydou.

   • strejda napsal:

    Laco, udělal jste mně velkou radost. Teď vím, že Vás opravdu čtu pozorně a rozumím vám. 🙂 Zakládám si na tom.

 30. Čankajšek napsal:

  LG, přehodnoťte svou motivaci. Vaše názory a pohled na svět jsou tady třeba jako soli. Neodcházejte!

 31. Dedek napsal:

  Díky. Na Višňovského to bylo neobyčejně slušné. Vědět to , tak jsem na to vubec nereagoval

 32. tresen napsal:

  Pro přírodovědce:
  Nemám v úmyslu porovnávat dnešní packaly s těmi předplyšákovými. Jde o to, jak mohla vypadat naše země, náš průmysl, naše kultura /včetně té politické/, kdyby se tu k moci na čtyřicet let nedostali komunisti a vše šlo přirozeným vývojem.
  Jsem přesvědčená, že v takovém případě by to dnes packalové a fiškusové všeho druhu měli daleko těžší.

  • strejda napsal:

   tresni. Jak by to vypadalo vidíme po 24 letech kdy to vše jde přirozeným vývojem. Víte, kdyby je kouzelné slovo ale jinak úplně k ničemu. Hic Rhodos hic salta.

 33. Admirál napsal:

  Laco Grőssling – potkávám se s Vámi již pár let na různých diskuzních forech, musí přiznat, že jste mě svými názory docela ovlivnil.

  Doufám, že se s Vámi bude možné setkávat na diskuzním poli i nadále a to i zde.

  • Laco Grőssling napsal:

   Admirále, tomu se mi nechce věřit, ano od Aktualne se zname 7 let možná ? Nejde Vás přehlídnout.

 34. český maloměšťák napsal:

  Jenn tak mimochodem – státními podporami nepohrde např. ani Berkshire Hathaway – naposledy v segmentu solar power.
  Zde zmínka o veřejných podporách top 400 Forbes, zemědělství /jistě nebude nikdo osočovat Forbes , že je levicovým tiskem/.

  http://www.ewg.org/research/forbes-400-subsidy-recipients-1995-2012

  http://money.msn.com/investing/post–50-billionaires-receive-unnecessary-farm-subsidies

  Aktualně a paralelně s tím dochází k výrazné redukci v programu food stamps /potravinové lístky, jichž využívá přes 40 milionů občanů USA/. Je to paradoxní – ale občané státu, kde najdeme nejbohatší a nejmocnější obyvatele planety ….jsou závislí na pomoci státu formou potravinových lístků / které za vlády tkzv. komunistů v ČSSR mohly být zrušeny. – a to země byla dosti postižená válkou, rozhodně s enedá říci, že by na válce vydělala., ale to jen jako poznáka, netřeba z toho nic vyvozovat/.
  Jen ještě jedna malá technická – dotace miliardáři /Agrokombinát Babišovice/ nevadí – a to prosím máme terazky ten kapitáááálismus -dokonce je Babiš vítán coby spasitel demokratického právního státu… vítejte na našem bláznivém večírku, hostitel se zubí u vchodu :“ vítajtě súdruzi občané, já umím vytvářet pracovní místa – ale míňam pri tomto vaše peníze, vynalezl jsem tak perpetum mobile v oblasti udržování a tvorby pracovních míst, dátě si šampus ?“.
  ————————–
  “ We didn’t all come over on the same ship, but were all in the same boat. ”
  — Bernard M. Baruch

 35. tresen napsal:

  Přece jen:
  Nevidím důvod, proč by to tu v případě přirozeného vývoje ve druhé polovině 20. století dnes mělo vypadat výrazně jinak, než v Rakousku, Německu, Holandsku, Švédsku…

  • Laco Grőssling napsal:

   Třešni, železná opona ležela v Evropě na místech plus minus demarkační čáry z roku 1945 a to po vzájemné domluvě 3 strýců v Jaltě. Těm byl Váš i můj a všech osud tehdy i před tím v Mnichově tam i onde šuma fuk. To oni jen tak dělali, že jim na Vás záleží. Je zbytečné dumat co by bylo kdyby.
   Nebylo.
   Nemá smysl se s tím trápit, je možné to jen pomalu měnit možná k lepšímu.
   Útěchou Vám budiž, že českou kotlinu potkaly za 1500 let co tu pobýváme po svých předcích mnohem horší katastrofy.
   A protože lidé museli žít a zbláznit se nebylo řešení, tak se holt nezbláznili a šli podojit kozu.

 36. Ikena napsal:

  Vážený Laco G.
  vážím si Vašich názorů, byť na některé mám rozdílný pohled. Ale jdete do diskusí s otevřeným hledím a už jste něco zažil a můžete srovnávat. Mnohé Vaše srovnání musí zákonitě některé osoby přivádět doslova k šílenství, což lze doložit i jejich příspěvky pod Vaším článkem.

  Dovolím si připojit vlastní pohled :
  1) Za totáče z důvodu embarga byla nutná výroba vlastních počítačůí a chytily se toho Slušovice.
  Jiná družstva se specialozovala na jiné činnosti.
  2) Nad Slušovicemi byla jistá neviditelná ruka od LŠ. Paní SS má pravdu, když se odkazuje na StB, která v r. 1989 viděla jisté finanční nesrovnalosti. Proč nebyl nikdo pohnán k odpovědnosti?
  Výmluva na soudce je už ohraná písnička. Buď nebyly důkazy, nebo neschopnost nové garnitury.
  3) Ve Slušovicích bylo zaměstnáno hodně lidí postižených za rok 68. Jinde je nechtěli zaměstnat.
  Toto je významné plus.
  4) po sametu měla být družstevní forma podnikání, zvláště v zemědělství úplně zrušená. Měly se preferovat soukromé farmy a ne vždy se to zdařilo (skoro každý týden vidíme v TV reportáže o zbědovaném dobytku). Proto byl dán hlavní úkol zlikvidovat Slušovice.
  5) Jistá osoba vídí jako negativa u Slušovic i to, že tam nastoupili po Sametu bývalí pracovníci StB a SNB. Kam asi měli jít? Zřejmě nešli na pracák a neplatil je stát. A dalším faktem je, že této osobě peníze od jiného Stbáka vůbec nesmrděly. To je ten největší paradox a vlastně nám potvrzuje jedno pravidlo polistopadové doby. Pokud je bývalý komanč či armádní důstojník s 30 letou službou, nedej bože i Stbák na té správné straně, rozuměj pravicové, je to OK. Pokud je náhodou u politických protivníků je to arcilotr. Vždyť ten lustrák u Babiše je výsměch, nesměli náhodou za totality vykonávat lidé určitá povolání či studovat z důvodu svého původu či politických aktivit. Dnes 24let po Sametu je Babiš v obráceném gardu. Zase někdo nesmí z politických důvodů.
  6) Slušovice byly po Sametu nejvhodnějším cílem, byly předhozeny davu a jejich likvidace se vydávala za zúčtování s komanči.

  Hlavně už neprožívejme tu minulost takovým způsobem, ale soustřeďme se na přítomnost a další budoucnost. Mnozí budou reagovat, ať si vzpomenu na Jáchymov, ano budete mít pravdu. Ale prosím zamyslete nad tím, jaké máme vyhlídky v Evropě. Zda jdeme k vyspělé Evropě nebo kráčíme kamsi mezi korupční dvorek.

  • Laco Grőssling napsal:

   Tak tak Ikeno, ještě bych dodal po promýšlení metod řízení Bati ( ještě jsem zažil pamětníky, kteří mi je popisovali ) v porovnávání s metodami, které zavedl pan Čuba, že ty první byly nehumánní, odpovídaly společenskému systému, ve kterém existovaly.
   Je ale fakt, že dnes by pan Čuba nepochybně úspěšně řídil firmu, ale ta by si sociální ohledy jako AK dovolit nemohla.
   Takže rozdíl je v systémech v jakých obě firmy fungovaly.

 37. Gerd napsal:

  Laco,
  škoda přeškoda, že hodláte skončit. Nechcete raději zůstat a přispívat nepravidelně podle času a nápadů? Jde o Vaše rozhodnutí a mně nepřísluší je zpochybňovat, ale je to škoda. Z názorového střípku Kosy vypadne jedna podstatná část.
  Nevím, zda si někdo všiml, ale Kosa je proti jiným blogům ostrůvkem debaty v mezích slušnosti a nejsou zde přespříliš dravé půtky s nadávkami.
  Chápu, že současný stav ve Vás vyvolává beznaděj. Tímto obdobím si prochází každý obyvatel ČR. Ale zase se vzchopí a dělá, co může pro přežití ve stávajících podmínkách. Mimochodem, tím jsou Češi, Moravané a Slezané výjíměční, tisíciletým udržením si stále stejného území přes všechna úskalí různých dob.
  Zase bude jednoho dne lépe. Podle názoru některých emigrantů patřili Češi, Slováci a Němci vždy mezi ty nejúspěšnější emigranty. Takže trochu důvěry ve vlastní síly a zase se ČR pozvedne. Jen to bude za hodně dlouho a příliš mnoho lidí z dnešní doby se již toho úspěchu nedočká.
  Zas ebude lépe a zítra opět vyjde slunce všem Kalouskům navzdory.

  • Laco Grőssling napsal:

   Ale ne Gerde, ona mise je splněna. Prezident Zeman je na Hradě a Kalousek není ve Strakovce. KSČM přes masivní každodenní napadání navýšila počet voličů.

   I když po pravdě musím říct, že když vidím tu sestavu potenciálních ministrů musím říct, snad raději zpátky Kalouska, tedy pardon alespoň tam nechte Rusnoka.
   Nicméně s Vámi věřím na to, že bude líp.

 38. Kamila napsal:

  „Vyznamenání pro Čubu? Za co a proč? Absolutně mi uniká,co tak světoborného tento člověk udělal.“
  Podle mého názoru dokázal vybudovat špičkový zemědělský podnik, ke kterému se nemohl rovnat žádný jiný v tehdejším Československu.
  Dovolím si uvést několik střípků do mozaiky, co byly ve své době Slušovice. Název JZD Slušovice jsem poprvé slyšela a předsedu družstva Františka Čubu jsem uviděla na přednášce, kterou měl ke studentům VŠZ v Praze Suchdole a později jsem také Slušovice navštívili v rámci studentské exkurze. Ve srovnání s tím, co jsme doposud v praxi poznali, působily Slušovice jako z jiné planety.
  Nemyslím si, že úspěch Slušovic byl dílem protekce, ve svých začátcích určitě ne. Teoreticky stejnou možnost měla řada dalších družstev a i kdybychom protekci u strany a vlády připustili, tak určitě Čuba nebyl jediný v republice, kdo ji měl. Vždyť to byly OZS, které určovaly, kdo bude zastávat vedoucí funkce v družstvu. Proč ji nevyužil nikdo další?
  Velký vliv na Zlínsku měla Baťova tradice, lidé z tohoto regionu měli podnikání v sobě a také spojení zemědělské a přidružené výroby – zisky z přidružené výroby umožnily rozvíjet a případně dotovat ztrátovou zemědělskou výrobu. V té době to nebylo tak samozřejmé, byly OZS, co přidruženou výrobu ve svém okrese zakazovaly. Byla to osobnost Františka Čuby, o kterém jeho spolupracovníci tvrdili, že má místo mozku počítač a který dokázal prosadit do vedoucích míst i lidi, co neměli zrovna dobrý posudek. A především to byl systém řízení, který se výrazně odlišoval od toho, co bylo běžné. Jen namátkou: platila zde zásada – neexistovalo zde říci (bez následků pro dotyčného), že něco nejde, pravidelné hodnocení vedoucích pracovníků a v důsledku toho jejich obměna nahoru a dolů, vedoucí pracovník musel být k dispozici v kteroukoliv hodinu aj.
  Bohužel si už nepamatuji, jaké Slušovice dosahovaly výnosy zemědělských plodin a užitkovosti hospodářských zvířat, pamatuji si jen, že podle slov F. Čuby to fungovalo tak, že nejprve Slušovice řekly, kolik z rozepsaného plánu zabezpečí ony a co zbylo, OZS rozepsala na ostatní podniky v okrese.
  Na závěr si ještě dovolím popsat 2 zážitky z exkurze ve Slušovicích.
  – průvodce nám dělal zootechnik v docela vysokém postavení, bylo na něm vidět, že se nepohybuje zrovna lehce – přiznal se nám, že den před tím uváděli do provozu novou dojírnu, krávy na ni nebyly zvyklé a odmítaly vstup a protože se ošetřovatelům nedařilo krávy fo dojírny dostat a tvrdili, že je to nemožné, museli nastoupit vedoucí, aby jim ukázali, že to jde.
  – nezapomenutelná návštěva teletníku: krásná telata, vzorná čistota, v oknech stály truhlíky, kde kvetly červené pelargonie.

  • vonrammstein napsal:

   Předpokládám, že telata pelargonie ocenila. Pouštěli jim taky Mozarta?

   • strejda napsal:

    Nebyla tam jen telata, byli tam i lidé. To vám uniklo?

    • vonrammstein napsal:

     Vidíte. A já blbec si myslel, že teletníky jsou pro telata.

     • strejda napsal:

      Proč blbec? Mladík. Dnes si mnoho mladých lidí myslí, že se maso vyrábí v jatkách. To je dobou. U mně ve skladu byly květiny a dokonce i akvárium. Nebyl tam jen materiál, ale i skladník. Slušný člověk. Člověk, víte!

     • strejda napsal:

      Možná jste odborník a měl jste na mysli Štajmanovy boudy. Pravda, tam se květiny nehodily, ale také tam nebyla okna. 🙂

     • vonrammstein napsal:

      Mladík, jo? 😀 No, na to, že mně bude na jaře šestaštyrycet, to beru jako kompliment 🙂

    • Zdena napsal:

     Není zbytečné reagovat na geniální poznámky vonrammsteinovy? :-S

     • strejda napsal:

      Paní Zdeno, běžně na něj nereaguji, ale toto jsem si nemohl dát ujít. Já mám k mládeži velmi vyhraněný vztah.

     • vonrammstein napsal:

      To je dost, že si mý geniality někdo všimnul.

     • Laco Grőssling napsal:

      Zdeno není to zbytečné, jednak von Rammstein sem chodí proto, že občas nějakou chytí, jinak by navštěvoval jiná místa na webu a pak je to zvídavý člověk a ještě je schopen nápravy. No pravda, když byla kontrarevoluce, bylo mu 22. Svět mu patřil a nemohlo to v životě dopadnout špatně. Teď už ví své.
      Z toho jak se podivoval štábní kultuře ve stáji je vidět, že nikdy neměl vlastní firmu se zaměstnanci, nebo že by za nějaké zaměstnance jako vedoucí zodpovídal.

     • vonrammstein napsal:

      To je pravda. Buď jsem dělal sám na sebe, nebo jsem byl zaměstnanec. Nikdy jsem nezaměstnával. Ale pelargonie nebyly nikde.

  • Laco Grőssling napsal:

   Kamilo děkuji, připomenula jste mi to poslední co jsem zapomněl zmínit, že ti místní byli hrdí na svoji práci a na svůj podnik. A to i mimo pracovní dobu.

Komentáře nejsou povoleny.