Včera, v posledním dílu ČNB jsem vás žádal, abyste si zapamatovali jisté číslo. Že se k němu dnes vrátíme. Dovolte, abych to posunul o den. Na neděli. Nepřijdete o to . Ale dovolte dnes vlkovi, aby byl sentimentální, nostalgický a trochu historický.
Je mou chybou, že mi uniklo 50-té výročí od smrti JFK. A nereagovat na odchod Pavla Bobka? Tak to by , myslím, bylo taky moc špatně. Protože obě tyhle postavy jaksi patří do vlkova života.
Pravicový dogmatici velebí jako ikonu Ronalda Reagana. Nesouhlasím! Hluboce nesouhlasím. Posledním velkým americkým prezidentem byl podle mne – JFK! Hrál vysokou hru. Neměl proti sobě už životem unavené zkostnatělé kremelské mumie a Gorbyho, který nejspíš do teď sám netuší, čeho chtěl jako šéf jedné ze dvou tehdejších supervelmocí jaksi dosáhnout, ale tehdy velmi agresivní a ze světové války ostřílené a v ní zakalené sovětské politbyro, s mimořádně tvrdým a rozhodným Chruščovem na pozici jeho náčelníka! Který navíc tehdy disponoval, řekněme strategickou technickou převahou, s kterou, poprvé ve své historii Spojené státy nemohly hned tak nic udělat!
Svět, spolu s Kennedym byl tenkrát podroben naprosto bezprecedentní zkoušce na svou existenci a od fatálního konce jej dělilo asi 200 námořních mil…. Nějakých 360 kilometrů. Kolik že má dokola rovník? 40 000? 1 promile jeho délky….
Pamatuji si tu dobu. Naprosto vyděšené rodiče, obrovské fronty před sámoškami a nich v podstatě prázdné regály. Zmizely konzervy, cukr , mouka, rýže, luštěniny , no prostě všechno. Lidi si pořád ještě měli pod kůží válečný lístkový systém.. Ale první, co tehdy, aspoň tady u nás v městysu bylo vykoupeno, byl….. hádejte, schválně …. no … no.. no nebude vás napínat , pokud jste to nezažili sami – ocet. Po Plzni se tehdy rozšířila fáma , že když se člověk zabalí do prostěradla namočeného do octa, tak prý přežije i radioaktivní záření…
Každý tehdy počítal s tím, že válka bude a to v její úplně nejhorší formě. Myslím, že tehdy byl – PROZATÍM – lidský rod nejblíže svému konci! JFK hrál tenkrát vabank, ale v podstatě jinak nemohl. Kdyby byl připustil instalaci sovětských raket na Kubě, byl by dal tehdejšímu zásadnímu protivníkovi do ruky fatální výhodu. Sice nevěřím, že by došlo, znajíc následnou historii, k jejich odpálení, kdyby všechno šlo stejnými cestičkami, jak to víme dnes, ale…. Ale US by se z téhle výslovné facky nebyly vzpamatovaly. Nemyslím, že by se byly zkolabovaly, ale byly by určitě silně nalomené. A nejspíš by byly někdy v průběhu dalších let vyeskalovaly napětí jinde a jinak. Kde by třeba oněch posledních 200 námořních mil k disposici nebylo. svět měl kliku!Že v Oválné pracovně seděl JFK.
Kennedy se tehdy rozhodl správně. Proti mínění svého štábu. Prostě – velký prezident. Pro mne zatím poslední z těch, co se od té doby vystřídali v Bílém baracku. Zde musím odbočit a vrátit se k jeho tehdejšímu soupeři – Nikitovi Chruščovovi. Ten ve válce naprosto neváhal obětovat tisíce , možná desetitisíce , či statisíce životů. Při obraně Kyjeva nebo Stalingradu či jinde. Ale když byl postaven před svůj životní úkol – rozhodnout o konci světa – nezaváhal a našel správné řešení. Prostě – i jeho ideologie měla svoje limity. A ukázal, že i kremelští vládcové jsou jen hlavně lidé. Naštěstí. Díky osudu za to! Je si někdo jistý, že v Chruščovově pozici by stejně jednali iránští ajatolláhové nebo korejští Kimové? Či jiní fanatici a zbožštění diktátoři? Na tohle si vsadil tenkrát Kennedy! Že Chruščov je normálně myslící člověk a vyšlo mu to!
Velký okamžik chtěl Velkého prezidenta! A měl ho. Ostatně – soudím, že Chruščov si Kennedyho de facto pro tuto roli sám vychoval O rok dříve při tzv. Druhé berlínské krizi. Kdy zkusil tehdy nově instalovaného a nezkušeného amerického prezidenta tvrdě otestovat. Jenže uslyšel – Ich bin ein Berliner!!! A pancéře tzv. Berlínské brigády vyjely do pozic. Nebo také na jistou smrt. Divné, že Nikita pragmatik si z toho nevzal poučení…
Neposmívám se ani Sovětům ani Nikitovi Chruščovovi. Svět interpretuje výsledek kubánské krize jako jejich porážku, ale v daném případě? Je pokračování lidského rodu něčí porážkou? Normální člověk si musí říci – zvítězili jsme! Sověti jako revanš dosáhli deinstalace amerických raket v Turecku. Dost slušný cukřík.
Ale zpět ke Kennedymu . Od začátku prezidentování byl vlastně permanentně testován na svou statečnost, schopnost strategicky myslet a hlavně hrát nejvyšší možné sázky. Obstál. Žádný americký prezident od dob Trumana už nikdy takové zkoušce nebyl vystaven! Dobře pro svět. A ještě lépe , že když tyhle fatální testy pro svět přišly, řešil je John Fitzgerald.
A přece… přece to bylo pro kohosi málo. Zoufale málo nebo možná až příliš moc. Takže padly dallaské výstřely! Nebudu řešit zda platí nebo neplatí oficiální verze o atentátu. Zkrátka kulky trefily cíl. Amerika přišla o svého giganta. Svět o muže, který lidstvo dostal z Armagedonu na Měsíc…. Který se neptal, co Amerika může udělat pro něj, ale jen na to, co on může udělat pro ni. A stihl toho zatraceně hodně – podržet její velikost a získat novou. Kosmického rozměru! Spojil tak v sobě, alespoň pro mne – Kryštofa Kolomba a královnu Isabelu.
Nikdy jsem nepochopil, proč dallaský střelec nebo střelci zmáčkl/ zmáčkli spoušť! O motivu toho činu se nejspíš už nikdy nic nedozvíme. Škoda. Naprosto nechápu, proč by ho měl sejmout Lee Harvy Osvald. Nebo kterýkoli myslící Američan. Podobně odmítám věřit, že by vraha poslal Fidel Castro nebo dokonce Chruščov. A je mi úplně jedno, kdo si to objednal. Zajímá mne jediné – proč? Sakra proč?
Kennedyho smrt byla hloupá, deprimujíc a zbytečná. Do té míry, že si dokonce myslím, že USA tehdy ztratila svůj esprit a své kouzlo. Kennedy zosobňoval mladou, energickou sebevědomou Ameriku. Která neznala slova jako deficit, státní dluh, deficit účtu platební bilance, technologické zaostávání. Jen v Kennedyho Spojených státech mohl Martin Luther King mít svůj sen. A jen v tam se mohl Neil Armstrong odvážit svého malého velkého kroku!
Opravdu – nikdy jsem tuhle smrt nepochopil. A kdyby v 69 byl Kennedy ještě prezidentoval, nejspíš bych dnes na Kosu nepal. Nebyla by. Zůstal bych asi venku. A šel zkusit štěstí do Ameriky. Kennedyho Ameriky. Ta mne přitahovala! Byl bych býval šel za svým idolem. tak jako mnozí v těch časech od tamtud šli za jiným podobným typem té doby – Che Guevarou… Byla to doba velkých mužů a velkých ideálů. Chápal jsem je. Ale já už neměl kam a za kým odejít….
Netuším, kdy Pavel Bobek dezertoval od bigbítu ke country. Ani proč. Ale skoro bych si tipnul, že to bylo krátce po Kennedyho smrti. Kdy přešel z Olympicu ke Jiřímu Brabcovi a jeho Country beatu. Nevím ani, proč to udělal. Co ho k tomu kroku přivedlo. Ale zkusím si myslet, že v tom měl prsty také JFK. A jeho Amerika. O té zpíval a ta ho nepochybně inspirovala.
Bobek rozhodně nebyl žádný velký zpěvák. Ale stejně jako písničky Rangers tak i jeho převzaté americké klasické countryové fláky byly pro mne tenkrát, když jsem je slyšel poprvé, něco jako živá voda. Kterou jsme se zkoušel polévat tak, často, jak to jenom šlo. Abych z bolševika totálně nezmagořil. No z bolševika.. Bolševik byl už zmíněný Nikita Chruščov. Ty české tesilové imitace si ten titul ukradly a opředly do pavučiny totální nehybnosti. A Bobek a podobní, jim, aspoň pro mne, do té pavučiny dělali díru. Všelijaké instituce pořádají všemožné semináře, kde řeší disent a jeho aktivity a zkouší je měřit, jak podkopaly Husákův strnulý režim. Je mi divné, že se ještě nikdo nepokusil zhodnotit podvratný účinek katalogů od Neckermanna a .. ano a české country! Kdo byl někdy na Portě, ví co myslím.
V každém případě – Pavel Bobek už nám nikdy na živo nezazpívá, ani nepřidá další CD….Škoda. Pro nás.
Pro něj? Já myslím, že teď někde sedí s Johnym Cashem. Nebo má právě za sebou velkou premieru v Grand Ole Opry. Ovšem nikoli v Nahsvillu, ale tam nahoře! Přeskokana mu určitě dělal sám Johny Denver. A nejspíš oba v přestávkách mezi vystoupeními jukají přes oponu, jestli náhodou už také nedorazí Kenny Rodgers..
Můj svět bude bez Pavla Bobka chudší. Stejně jako svět bez JFK. Kennedy dokázal, že se nepřestal točit. Bobek mu dal barvu . Vlastně barvy, abych nečučel jen na šedivou.
Takhle ty dva vidím. A proto jsem to musel napsat.
Kennedymu by nejspíš Bobek poslal tuhle svou písničku
Tohle je totiž o něm a o jeho chvílích tenkrát, když už zbývalo jen těch zatracených 200 mil:
Na co myslí v této chvíli
ten kdo má se rozhodnout
každý krok má váhu nebe
oči hvězd jsou přísný soud.
Slunce nad hlavou křičí vstaň a běž
staň se to co má se stát
muž na druhém konci světa
často myslí na návrat.
Na co myslí v této chvíli
ten kdo má se rozhodnout
každý krok má váhu nebe
oči hvězd jsou přísný soud.
Slunce nad hlavou křičí vstaň a běž
staň se to co má se stát
muž na druhém konci světa
často myslí na návrat.
A co pošlu já nahoru Bobkovi? Nenapadá mne nic příhodnějšího, než tohle:
Protože Pavel Bobek došel na konci své cesty. Až k poslednímu patníku…Jak ostatně chtěl:
Pak na patník poslední napíšu křídou,
jméno své a pod něj, že jsem žil hrozně rád.
Písně své, co mi v kapsách zbydou,
dám si bandou cvrčků hrát
a půjdu spát, půjdu spát
Hmm ona to porážka z vojenského hlediska pro SSSR nebyla a SSSR dosahli stazeni raket z Turecka a Italie. Chruscov nebyl silenec, aby do armagedonu sel a to i přes fanatiky, kteří klidne byli schopni za cenu sebezniceni valku rozpoutat. Chruscov ani v nejmensim zadnou valku nechtel a sam vedel, ze na tom zase vojensky tak dobře nejsou. V USA jestrabum toto rozhodnuti Kennedyho nevonělo. Na obou stranách bylo dost lidi, kteří si chteli zahrat na vojacky. Ale v cele věci se daji vyhody pripsat SSSR a vytezili z toho vic. Zvlaste k prihlednuti, ze SSSR zaostavali za USA v kvalite a poctu raket, (coz v USA nevedeli). Kennedy z toho dokazal vytezit pred lidmi a lide ho za viteze povazovali, ale realne cela kriza byla na obou stranách mezi vojenskym vedenim prijimana vselijak. Kazdopadne vitezstvi to bylo pro lidstvo bez ohledu na stranu konfliktu, protože celkove ztraty se vypocitavali na cca 200 milionu mrtvych.
Co se tyka atentatu, tak tu urcite zase najedou konspiratori 🙂 Tam asi uz zustane navždy skryto proc musel zemřít. Mafie ? Kubanska emigrace ? Nespokojena generalita ci tajny služby ? Tezko rici, ale osamely vlk Oswald do toho moc nesedi. Proc tedy zemrel ? Nekomu hold vadil a zadny svatousek to taky nebyl.
Jinak on byl demokraticky kandidat, takze pro echtovni pravičáky není tim vzorem. V pameti je spis Reagan. V ty době se vyhrotil boj s radikalni levici a komunismem a není to tak dlouho. Reagan mohl vypravet uplny hovadiny a davy mu tleskali. Takovy charisma mel. Takze Reagan se nabízí vic nez uz vcelku hodne vzdaleny demokrat Kennedy a Reagan je stále v USA casto povazovan za toho nejlepšího prezidenta od druhy svetovy.
…Reagan mohl vypravet uplny hovadiny…a nezaváhal a také je vyprávěl (například o hvězdných válkách nebo to jeho známé prohlášení, že jsou důležitější věci než mír…). Až se jednou spravedlivě zhodnotí úloha osobností v amerických dějinách, tak Reagan propadne téměř nebo úplně na dno. Protože to byl nejzávislejší prezident na vojensko-průmyslové loby, jaký kdy byl. Reagan byl. K jeho označení je nejvýstižnější Čulíkovo slovo simulacrum a jeho trvající adorace v USA je dokladem dlouhodobého zhloupnutí obyvatel masivní reklamou.
Souhlas s názorem na Reagana, ale nikdo mu neodpáře, že „porazil“ komunismus.
No, socialismus se porazil především sám. Ronald Reagan uzbrojil jen jeden jediný stát, a to USA. Za jeho vlád nastal obrovský dluh USA a ten už nikdy nebude splacen, ani částečně. Ronald Reagan byl prezidentem USA. Ale to, že někdo prohlásí, že Reagan uzbrojil SSSR ještě neznamená, že by to byla pravda. SSSR se především odrovnal a uzbrojil sám a je úplně jedno, kdo byl tehdy v USA u moci. Shodou náhod to byl zrovna R. Reagan a náhodou SSSR zrovna krachlo. Pokusy v 1956 a 1968 jaksi nepomohly, a to ještě v té době SSSR obnovoval hospodářství zdecimované Němci.
Proč tedy SSSR nekrachl náporem Chartistů v 1977? Prostě se čekalo až na správného politika v SSSR. Náhodou byl v USA prezidentem zrovna Reagan. Mimochodem jeho Hvězdné války dodnes stojí hrůzu peněz a bez kladného výsledku. Stačí jen testy antiraket, které měl navádět radar v Brdech.
Mantra, že to byl zrovna Reagan, kdo uzbrojil SSSR je stejně pravdivá jako mantra, že Václav Klaus neprohlásil nic o nerozeznání špinavých peněz nebo o úprku ekonomů před právníky.
Reagan byl jen Hollywoodský herec a svou roli sehrál dokonale. Za nitky tahal wallstreet a vojensko-průmyslový komplex (mimochodem Kennedy byl poslední prezident, který se ho snažil zkrotit).
Velice rozumně napsáno. K mnoha záležitostem je nutný určitý odstup. Ale málokdo ho dokáže využít. Vám se to povedlo.
Ruský pohled na Karibskou krizi je zde:
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=7791 – 1. díl
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=7807 – 2. díl
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=7826 – 3. díl
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=7846 – 4. díl
http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=7879 – 5. díl
Ze 4. dílu vychází, že svět byl jaderné válce tehdy hodně blízko.
Vlku, Vy v Plzni jste měli blíž k Amíkům, to my v Praze fandili tehdy Sovětům:-)))))))
Bylo by zajímavé vědět, jak by se vyvíjel vietnamský komflikt nebýt smrti JFK.
Faktem je, že začal eskalovat za nástupce JFK Johnsona.
Takže za smrtí JFK je zbrojní lobby?
Kenedy věděl, s kým má tu „čest“, přesto se pokusil o nápravu. Jako první (a taky poslední) se pokusil zlomit moc banksterů. Kennedy se postavil proti bankovní mafii a svým prezidentským dekretem č. 11 110 se rozhodl vrátit státu ústavní právo vydávat peníze. Tímto rozhodnutím by FED ztratil možnost půjčovat emitované peníze vládě Spojených států za úrok. Kennedy dal příkaz vytisknout 40 miliard dolarů a měly být pojmenovány US Bank notes. To bylo proti vůli bankovní mafie, která vlastní od roku 1913 Federal Reserve Bank. Kennedy se snažil zavedením nových peněz krytých stříbrem vymanit z vlivu FEDu. Po jeho zavraždění byly staženy z oběhu. Bylo mu toto jeho rozhodnutí osudné? Jeden z největších bankéřů světa Rothschild řekl: „Dejte mi možnost vydávat peníze a nebude mě zajímat, kdo vládne“. Ale tady narazila kosa na kámen. Kennedy vzal Rothschildům jejich právo vydávat peníze. A to se nesmí. Teď už každý vládce ví, co by ho čekalo. Hlavně z tohoto důvodu jeho cestu do Dallasu doprovázely letáky s jeho fotografií a nápisem „wanted for treason“ (hledán pro velezradu).
Takže příští pokus začne odstraněním Rothschildů. 🙂
Doporučuji knihu S. Kinga: Dallas63. Hodně dobré čtení přesně o tomhle.
no, možná je to k tématu:
http://www.databazeknih.cz/knihy/americke-tajemstvi-94795
čte se to, kupodivu vzhledem na počet stránek jedním dechem…
To, že tajemství o smrti JFK je ještě teď státním tajemstvím USA, a bylo rozhodnuto, že bude nadále,tuším dalších 30 let, tajemstvím, jen napovídá, kdo, a i proč odstranil JFK. Jinak by archliv už byl dávno otevřen a rusko kubánský Oswald, tedy Rusko by bylo na pranýři už dávno.
Ti kdo, (resp. jejich ideologie) nechali odstranit JKF, ti také způsobil 911. O tom je již dnes hafo důkazů. Stačí se ohlédnout na webu. (Ale nechtějte po mne, abych to zde znova rozpitvával.)
To je tak od nepaměti, že se jednoduchá krutá pravda často vydává za umělou složitou konstrukci, a fabrikát za pravdu.
Ještě k Reaganovi. Jeho „kvality odhalil“, (gen řed Chrysleru, Fordu a dalších am automobilek), Lee Iacocca v knize „Lee Iacocca to říká na rovinu“. Ti co sloužili RR si s hrůzou pozvolna uvědomovali, komu, čemu s oddaností slouži. Proto aby zabránili k veřejné ostudě (což ale v USA ve vysoké politice je obtížné), ale především kvůli sobě museli RR líčit jako velikána po všech strankách. Proto po smrti RR založili „knihovnu RR“, pojmenovali kde co po něm, aby pravda nevyšla na světlo, a aby oni hlavně nevypadali za blbce. Takže RR, ať mu je země lehká, nemohl zvládnout ani přečtení vážnější knihy (na pracovním stole neměl ani jednu listinu – říká Iaccoca, a že byl u něj dvakrát s vážnými ekon problémy v průběhu dvou let), nebyl schopen pochopit nejmenší ekon problém, natož pak zvládnout porážku Ruska. Byl i průměrný herec, ale svojí poslední roli zahrál dobře. Tak to mu nikdo neodpáře.
Je možná matoucí, že ředitelem presidenta kanceláře byl shodou okolností jmenovec Ragan (oproti Reagan), a tento ředitel byl skutečně dobrý, takže jeho sláva padala na presidenta RR.
No ale co na tom teď záleží.
na JFK strielali sion brothers.
Vlku díky za super článek, Musim říct, že pro mě sou USA hudba let 60 a taky filmy. Třeba pocitově mám rad film George Lucase American Graffiti. Bohužel v době kdy sem byl na VŠ, tak jsem se do US nikdy nedostal i vzhledem k debilní vízový politice, kterou podle mě dali najevo dost pohrdaní ČR, a tak dneska je pro mě větším vzorem než USA třeba Bavorsko.
“ Komunismus“ neporazil Reagan .
To malý velký muž – komunista Teng Siao Pching. Ale on ho neporazil, protože nebylo co porazit. Transformoval moc věrchušky a jejich kumpánů, největšími kapitalisty jsou dnes „komunističtí“ /někteří z nich se aktivně podíleli na tkzv. Kulturní revoluci/ vůdci čínských ekonomicko- mocenských impérií /největší podniky respektive finanční ústavy jsou státní/.
Šel trochu jinou cestou než zdejší veklslácko-estébácká Mafie či nomemklaturně-vorovzakonská v SSSR. Ukázal Wall Stretu vztyčený prostředník, slušně, po konfuciánsku. Žádná šoková terapie alá washingt. konsensus se nekonala, chcete kšeft , budete ho mít, ale MY jsme prioritou, ne VY.
Předcházela tomu záhadná /pro konzervativní i liberální americkou pravici a její teoretiky utilitární politiky/ sbližovací schůzka emisara WS Nixona s Maem – v Pekingu.
Předvídaví hoši už tehdy věděli, že bez inkorporace východních trhů do Západní ekonomiky maže klasický tkzv. kapitalismus ke dnu o moc rychleji než tam maže dnes.
Už kdysi dávno podobně vypoklonkoval čínský císař emisary papeže, tedy nic nového pod Sluncem.
———————————
Lee Harvey Oswald byl údajně velmi dobrým střelcem, ale Wilhelm Tell to nebyl. Stejně jako Husák nebyl Teng Siao Pchingem.
Pár vzpomínek.
Pavel Bobek byl můj kamarád. Znali jsme se spoustu let, hodně jsme spolu prožili a o to bolestnější je pro mě a pro všechny jeho kamarády a příznivce jeho ztráta.
Pamatuji se, když v r. 1978 zpíval Johny Cash na Americkém velvyslanectví, tak se tam Pavel dostal a setkal se s Cashem, mluvili o tom, že zpívá jeho písničky a proslavil tu zejména jeho Sunday Morning Coming Down (Nedělní ráno) od Kristoffersona. Pak si s ním dokonce na pódiu zazpíval. Sedávali jsme u Bobků ve vile na terase, nebo na zahradě u bílého vína a on byl vynikající společník. Nikdy se na nikoho neutrhoval, uměl naslouchat a byl neustále plný optimismu. Když jsme třeba vyrazili v parném létě na dlouhý výšlap a po návratu byli všichni zdecimovaní, on nadšeně vykládal o drobných zážitcích a co mu to dobrého přineslo. Často jsme vedli vášnivé diskuse třeba o Kaplického knihovně, nebo o Sinatrovi a bylo skvělé dozvědět se i jiné než oficiálně šířené informace a názory.
Dlouhá nemoc mu postupně ubírala síly. Někdy před 6-ti lety mu při jedné operaci v nemocnici pohmoždili hrtan a on skoro přišel o hlas. Každý den si zkoušel u piána jestli to áčko už dá, aby mohl absolvovat slíbený koncert s Malinou. Poslední rok, rok a půl se vše zhoršovalo, nakupilo se několik nemocí naráz, a to už bylo nad jeho síly.
Vzpomínám, jak jednou řekl, že se půjdeme projít po dešti. Pavel měl světlý oblek, košili rozhalenku a vesele šlapal bosý v kalužích. Takhle si ho chci pamatovat…
V úterý se sním půjdu navždy rozloučit.
Pozdravte tam ode mě, neznámého, co miluje country písně…
Tacite,
želím, že jste nedal aspoň trošku soukromě vědět, jak na tom s PB jste… Kdyby ano, byl byste na dnešek a právem psal Vy a nikoli já..Díky za vstup.
Pavel Bobek patřil k těm, jejichž písně se budou hrát ještě za desítky let. Je to klasika.
Právě teď odvysíláno na Čro plus. Od dalšího jeho kamaráda.
Ondřej Konrád: Muž noblesy a vkusu Pavel Bobek
http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/ondrej-konrad-muz-noblesy-a-vkusu-pavel-bobek–1284428
(Je tam audio i jeho přepis.)
Dokonce autentické a krásné, hnu…babička milovala to jeho: “ Lásko mě ubývá sil“…a já s angličáky rejdil po Kovralu, děda šel do sklepa pro koks, já přikládal malými prstíky kostku po kostce, žhne, pecík Petra. Za rok mi taky bude půl století…tak jestli bych mohl klip i s p. Zichem, taky fajny, no…
Včerejší rádiový pořad o vraždě Kennedyho.
Čro Plus – Zaostřeno, 22.11.2013 18:10 hod., délka: 20 min.
„Neptejte se, co může vaše země udělat pro vás, ptejte se, co můžete vy udělat pro vaši zemi,“ takto zahajoval svůj mandát pravděpodobně nejoblíbenější americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Připravila Lenka Kabrhelová.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3011338
_ _ _
Asi před měsícem zemřel také Lou Reed, newyorský hudebník, rocker a písničkář, důležitá postava rockové hudby a přítel Václava Havla.
Překlad textu jeho písně od Alexandra Neumana z knihy Lou Reed – mezi myšlenkou a vyjádřením.
The Day John Kennedy Died
Den, kdy zemřel John Kennedy
Zdálo se mi, že jsem prezident těchhle Spojených států
Zdálo se mi, že jsem odstranil omezenost, hloupost a nenávist
Zdálo se mi o dokonalé unii a neomylném právu, nikdy nezpochybňovaným
Ale především se mi zdálo, že jsem zapomněl den kdy zemřel John Kennedy
Zdálo se mi, že dělám práci, kterou jiní nedokázali
Zdálo se mi, že jsem neúplatnej a spravedlivej bez rozdílu
Zdálo se mi, že nejsem hrubián a nepoctivec zloduch u koryta
Ale především se mi zdálo, že jsem zapomněl den kdy zemřel John Kennedy
Pamatuju si, kde jsem ten den byl, v hospodě na severu
Univerzitní mužstvo hrálo v televizi fotbal
Obrazovka potemněla a hlasatel řekl
„Došlo k tragédii, máme nepotvrzené zprávy, že
prezident byl postřelen a že je zřejmě mrtev nebo umírá.“
Řeč ustala a někdo vykřikl „Cože?“
Vyběhl jsem na ulici
Lidi se sbíhali a ptali se, slyšeli jste co říkali v televizi
a pak chlápek v porsche s puštěným rádiem
zatroubil a oznámil nám tu novinu
Řekl, „Prezident je mrtev, střelili ho dvakrát do hlavy
v Dallasu, a neví se, kdo to udělal.“
Zdálo se mi, že jsem prezident těchhle Spojených států
Zdálo se mi, že jsem mladej a moudrej a že to má smysl
Zdálo se mi, že existovala naděje pro život a pro lidskou rasu
Zdálo se mi, že jsem nějak schopnej pochopit, že ho někdo střelil do obličeje
_ _ _
Bobek zpíval píseň s určitě nejlepším český textem o kouření marihuany – Pojď soupat jak dým.
http://www.lidovky.cz/nej-hity-pavel-bobek-radeji-vino-o-trave-jen-zpivam-fwc-/kultura.aspx?c=A121007_182259_ln_kultura_wok
Dovysvětlení slangového sloveso bogart z článku z minulého odkazu:
Humprhey Bogart byl americký herec známý svými scénami, kdy měl neustále v ústech cigaretu, dokonce i když mluvil.
Název písně: Don’t Bogart That Joint! Doslovně přeloženo: Nebogartuj ten joint! Neboli: Přestaň už kouřit ten joint jen sám (a nech jej kolovat aby si z něj mohli potáhnout i ostatní.)__http://en.wiktionary.org/wiki/bogart
Mimochodem, Pavel Bobek převzal od Reeda píseň Walk On The Wild Side jako Zkus se životu dál smát. (Je na Youtube)
Na závěr příspěvku novější Bobkova píseň Ještě není tma. Dylanova píseň s překladem původního textu R. Křesťanem.
Ještě není tma
Krásný článek, krásná diskuse. Chtěl jsem napsat, že JFK sejmuli, že byl přeci levičák. A taky, že nemůžu skousnout jeho nevěry a zátoku sviní, takže k adoraci mám daleko. Ale jak čtu toho Lou Reeda, nebyly ty 60tý co někteří z nás nepamatují a stejně je milují, tak krásný, protože byla naděje? Byla naděje, že bude líp? Zemřela s JFK a pražským jarem? nevím, mám pocit, že naděje je to co nám teď chybí, a že jsme ji vyměnili za iPADy…
Chtěl bych připomenout jednoho člověka, který se v době karibské krize, v nejkritičtejší hodině, obrátil s naléhavou výzvou k oběma stranám, a nabídnul se jim jako tajný prostředník tajných diplomatických jednání. Přes něj se Kennedy s Chruščovem domluvili tak, že ani jeden z nich neztratil svou tvář.
Ten člověk, který má na mírovém vyřešení karibské krize nepominutelnou zásluhu, se jmenoval Angello Roncalli, též známý pod jménem Jan XXXIII.
Omlouvám se, samozřejmě Jan XXIII.
Něco méně hraného od Pavla Bobka. A shodou okolností text napsal Zdeněk Rytíř, který odešel nedávno před PB.
Děkuji vám pane Vlku, za tu vzpomínku, vlastně za obě, v té době JFK, můj manžel byl na vojně a oblečeni, spíce na náklaďácích, čekali na rozkaz a ten krůček, co zachránil je, i svět, si je potřebné připomínat. A Pavel Bobek odešel nám všem, bylo to naše mládí.
Milá paní annapos,
tak teď jste mne dokonale dostala… Ne tou vzpomínkou Vašeho manžela, ale tím, že máte manžela, co tehdy když já stál v té frontě na cukr a koukal jak blázen na lidi, co se rvali o ocet, byl někde v záložním prostoru na náklaďáku. Já Vás měl do teď za velmi jemnou a velmi citlivou studentku VŠ humanitního zaměření…
Tak nějak vlci přicházejí o iluze 🙂
Milý Vlku, jak vidno i dnešní Váš článek rozproudil politickou debatu, ačkoliv to asi nebylo jeho smyslem.Ve mně vyvolal spíš takové to spočinutí a přiznání si, že i otřískaný chlap našeho věku může být někdy na měkko. Napsal jste to tak, jak to cítíme. Díky. V jednom se, možná, přece mýlíte: i kdybyste byl býval odešel do Ameriky, ne že byste dnes nepsal Kosu. Psal. Vy si totiž tu Kosu nesete v sobě. A je to dobře. Podobně na tom byl Ferdinand Peroutka. A pane, jak to bylo a je pro nás dobře. Díky za nejen dnešní článek, zdravím a přeju vše dobré.
V úctě
KR
Pane Rossmane,
díky za Váš koment. Nicméně ferdinand Peroutka se musel otočit v hrobě, když jste vzpomenul v souvislosti s Kosou…
Vražda JFK – je třeba zmínit Stoneův film. Hraje tam příliš mnoho slušných figur a Costnerova řeč nakonec – dost na to, aby nezůstal nepovšimnut v souvislosti s včerejším výročím. Vzhledem k včerejším i dnešním tvrzení všech českých tzv. korektních médií, kdy se vytahuje Reagan (dnešní HP na ČT24), kdy jediným vrahem JFK je Rus Oswald (ČTK), sion brothers pouští od Stonea radši Wall Street a zašita ve vzpomínkách zůstává ozvěna střelby na RFK v osmašedesátém, kdy i hloupému na té Americe začalo být něco divnýho, pak padesátý rok nevědomí, o co ve skutečnosti tehdy vlastně šlo je fakt hodně špatný.
vlku,
Pavel Bobek se k přesedlání na country jednou sám vyjádřil v rozhovoru. Důvod byl, že jeho milovaný rock’n’roll skončil: „Dnes už žádný pravý rock’n’roll není, ten zadusili Beatles. „, prohlásil Pavel Bobek. A rock’n’roll a country mají stejné kořeny, proto se mnozí zpěváci rock’n’rollu vrátili ke country. Návrat ke kořenům..
60. léta jsou holt stále symbolem vrcholu naší (myslím tím západní) civilizace. Dobou, kdy většina lidí žila v bláhovém optimismu, že už bude jenom lépe. Stačí si připomenout literární a filmové futuristické vize doby kolem roku 2000. Dnes je to úsměvné. Ale vývoj šel jinými cestami až k tomu postpodernímu apokalyptickému dnešku. Kdy je snazší si představit konec lidstva než konec globálního kapitalismu. Možná to bylo tím, že zabili Kennedyho (jeden ze symbolů té svěží Ameriky). Možná prostě jen došla Američanům ropa a umírali jak králíci ve Vietnamu. Čert ví, co se tehdy pokazilo. Ale jedno je jisté. Kennedyho všichni považovali za nemyslícího playboye, kterému stačí dát do postele holku, vyfotit ho na obálku Time a on bude poslušný. Všichni se v něm tehdy spletli. Chruščov, wallstreet, vojensko-průmyslová lobby, CIA atd. Možná proto musel zemřít. Fakt je, že druhý takový se nenašel. A co se týče toho Reagana. Byl to herec a svou roli sehrál dokonale.
Jinak jak už jsem psal výše. Doporučuji v té věci knížku S. Kinga: Dallas63. Hodně inspirativní čtení. Byť on tam bere historku s Oswaldem jako nezpochybnitelnou. Ale je to dokonalé freska Ameriky počátku 60. let.
Když už tady vzpomínáme na JFK, tak bychom si měli připomenout i jeho knihu Profily odvahy. V ní najdeme zdroj jeho postojů k politice a k světu. JFK je 50 let mrtev, ale jeho kniha je stále živá a měla by být povinnou četbou našich politiků.
Všem mladším a mladým bych ze srdce přál zažít tu neopakovatelnou atmosféru let šedesátých.Lhostejno zda na té,či oné straně!!To není nostalgie,uslintaného ,dementního starce,to je prostě FAKT!!Vlku díky.
To období bylo určitě výjímečné u nás i na Západě.
Vlku,čím více člověk proniká do WWII, je z toho pitomější,podobně vědě.
V relativní hodnotě SSSR neměl největší ztráty na životech a v absolutní hodnotě byly i srovnatelné s Německem,Polskem.Cifrou se pohybují od 6 milionů Sovětů do 30 milionů,tj. od Gorbačeva k Brežněvovi,který zrušil placení Lend-lease USA.Dokud Němci byli blízko Ukrajině,Sověti se vzdávali ve statisících často.Možná v naději,že tak uniknou smrti hladem.Nestalo se ale.Přežili z nich buď budoucí diversanti,nebo trestné oddíly proti svým bývalým,nebo početné jednotky proti invazi v létě 1944 na Západě-z různých cifer bych to snížil na 1.5 milonu z 3 milionů zajatců.
Co je to nešetřit vojáky? V etapě války 1943-1945 šetřit prý byli schopni generálové Vatutin,Tolbuchin,Malinovskij,Rokosovskij.Slabá setina .Naopak-katastrofa s gen.Rotmistrovem. Po bitvě u Kurska (remíza) se í operací počínaje Korsun-Ševčenkovskou přes Jasy-Kišiněvskou naopak zase Němci dostávali pravidelně do úplného zničení v statisících.Cann 10x za sebou,totálně.Hodně tomu napomáhalo postupné ztracení naftových věží v Rumunsku a Maďarsku nafty,pak i to,že části armád,které z obklíčení unikly,se sice znovu dál spojily,ale zbraně za útěků nechaly totálně Rusům.Nehledě na to bránit se Němci,díky opevněním mohli a v obraně bylimistry,tvrdý oříšek