Voliči podle STEM aneb vlkův evergreen.


Hodně  dlouho jsem čekal,  až  agentury  zabývající se výzkumem  veřejného mínění  nějak  analyticky  uchopí  volební výsledek a  dodají k němu  něco tvrdých  dat. Protože to, jak  volby  dopadly  a to už  podruhé za  sebou, si prostě  analýzu  , opřenou  o  údaje  statistiků – jednoznačně  zaslouží.

Plichta  z  2006 i výsledek  z  května  2010 se dal  klidně  komentovat  jako  shoda  mnoha  nahodilých  faktorů, včetně   lehkomyslnost  voličů, která  reflektovala  jednou  reflektovala  Kubiceho  zprávu, podruhé   laciné  kecy Radka  Johna a řeckou lež  spolu  s  ohlupujícím kouřem  z  aristokratické  fajfky. Prostě  – jako neopakovatelná náhoda!   A ono  ejhle – po doslova  děsných zkušenostech s  vládou NečasKalousků se nám tady téměř  situace zopakovala. Jen kecala  Radka vystřídal  Babiš  s Okamurou, ale  zato  s mnohonásobným ziskem  hlasů  oproti  byznys projektu  Víta  Bárty.  Ten dnes oprávněně  může  naříkat, že  se  svým  nápadem přišel moc  brzo a dnes  z něj profituje  miliardář  a poloviční Japonec. Je  to prostě  tak!

Ale  pojďme  k  datům  STEM. Začněme  časem před volbami.  Konkrétně  15.10.2013, kdy preference TEHDY  ROZHODNUTÝCH  voličů vypadaly  takto:

Volby5

zdroj:  STEM

realita  měla  nakonec tyto parametry

Volby6

zdroj: iHned

A přidejme ještě  další  graf – ten  který popisuje, kdy  se  vlastně  voliči  rozhodli že

a- půjdou  k  volbám

b-  koho, že budou volit

.Volby1

Tyhle  tři  grafiky  váží dohromady. Jedna  na  druhou.   Z  té poslední je  zřejmé, že  celých  23% ještě  týden před  volbami  vůbec netušilo,  komu  dá  svůj  hlas a  jestli jej  dá  vůbec.  A  celých  6%  z těch,  co nakonec volit  šlo se rozhodovalo až na poslední  chvíli!  Přepočteno na  mandáty –  tihle  voliči  „poslední  chvíle“  rozdělovali dohromady 46 mandátů!!! V  parlamentu, kde máme  velmi  často co do  činění  s většinami  typu  101! Nezbývá mi, než  konstatovat,  že  znovu potvrdilo,  že  volby  rozhoduje  nerozhodnutý STŘEDOVÝ  volič!! Vlkův  evergreen.

A ten, když  srovnáme  první dva  grafy, si pro  samé  finále   vybral  zejména  ANO!  O soc  dem se dá  naprosto jistě  konstatovat, že  z nerozhodného elektorátu nedostala   ani hlas. Naopak, přišla  i  o  část  původně rozhodnutých! Podobně   ODS  nebo,  nezbývá mi  než konstatovat  – k mému  velkému  údivu  – ANI  OKAMURA.  Tihle  sbírali jen  drobty.  Dost  slušně  si  naopak na poslední chvíli polepšili KSČM, lidovci  a hlavně  Kalousekpartaj!

Socialistům  se přesně  totéž  stalo  už v  roce  2010…Nerozhodní je  zjevně  nemají  rádi.. Co  jsou  ti  voliči poslední  chvíle  vlastně  zač?  Popisuje je tato grafika:

Volby7

Lidé, kteří většinově zvažují  více  stran!!!!!  Z  více než  1/3.  Ti zřejmě  žili  celou poslední vládní periodu  někde  na pustém ostrově, zlý  osud je  šoupnul  do  Čech a na Moravu a  jaksi  nebyli schopni  identifikovat, jestli  určité politické  partaje  konaly  dobře  nebo špatně.  V souladu s  jejich zájmy nebo proti  nim. Tři roky jim nestačili,  aby  to zjistili . Aby  to na ně  přišlo jako vnuknutí  posledního odpoledne!

Další  jsou  experimentátoři s malými stranami,  kteří  neví  jestli se ta  jejich strana  dostane  do parlamentu a  čekají  do poslední chvíle, jestli se a obloze  neobjeví  nějaké  zvláštní znamení, které  by jim  to objasnilo!!!! Takových  je  skoro  1/5.

A  třetí velkou komunitou -také skoro  1/5  jsou  ti, co  jaksi ještě neměli  čas  se nějakým přemýšlením  o situaci  v zemi, o tom, jak to tady  asi tak  doposud  chodilo a  hlavně  jak by  to podle nich  vypadat  mělo,  do posledka  zabývat!. I  tihle ovšem dostanou, při pochodu  do volební místnosti náhlé  vnuknutí  – paprsek  vesmírného poznání.

Čtvrtou  pak  parta, co  do poslední  chvíle  čeká, jak se vyvine  situace  ve  stranách,  o kterých zvažuje, že je  bude volit. Těch je  7%

Tyhle   skupiny  svými hlasy  rozdělily  z oněch  46 mandátů nejméně  35!!!! Tihle  tvoří bezmála  4/5 z nerozhodných!!!

A  co mne  opravňuje  k  tvrzen, že  jde převážně o  středového voliče?  i Dnes  měla pravděpodobně  k disposici  asi  i  neveřejnou  část  zprávy  STEM, takže  si  dovolila  uvést  toto

Lidé váhající mezi více stranami nejčastěji mezi těmito stranami jmenovali hnutí ANO, TOP 09 a ČSSD

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pruzkum-stem-mezi-nerozhodnutymi-volici-f1w-/domaci.aspx?c=A131001_143117_domaci_jw

Jiný  než  středový  volič tuhle, pro mne i tak nepochopitelnou  a nijak nekompatibilní směsici nemůže  zvažovat.  Tihle  OPĚT a  ZASE rozhodli  volby.  Tím, že  to  masivně  nasypali  Babišovi a  dost podstatně i Kalouskovi!

Zkrátka  tenhle  volič je klíčový.  Všichni ostatní se mohou jít  klouzat,  jen on  určuje , kdo  bude vládnout! X krát  jsem to psal zde na Kose. Stejně  tolikrát  s  tímhle  fenomenem  bylo polemizováno,  ba  byl vysmíván.

Volební  kampaně  nejsou o přesvědčování  přesvědčených, ale  o  schopnosti  oslovit a  to  doslova jakýmkoli způsobem a  hlavně v poslední chvíli,  tento  voličský, totálně  amorfní  ba neváhám  říci  – názorově  ignorantský  blok! Sociální demokracii  se to podařilo, v  dostatečném množství naposled v  roce 2002…..   A vlastně  – celé  levici. Tohle  není  jen  záležitost Lidového domu. Nyní  odbočím.

Na Kose je  dost  těch, kteří  si sice přejí změnu poměrů, tak  aby politika  byla  více  ve prospěch  obyčejného člověka. Ale  z  různých  důvodů odmítl  volit  oranžovou. A dokonce je na  to pyšný….A  do těď  je přesvědčen, jak udělal  dobře, že  to nedal  socanovi. Cítí  se ve  svém stanovisku být  verifikován  také oranžovým pučem.  A z  velké části  je navíc proti  Sobotkovi. Protože  má za ikonu Zemana. A  Dienstbier  je pro něj  ďábel  v lidské podobě…. Takže  volil jak  volil. Většinově komouše a  v míře  naprosto zanedbatelné – Stranu jediného Ježíše pravého.  Sem  tam jiné  minoritní  partaje  typu zelení  a  tak podobně. A nyní je nespokojen a  diví se.

Koalice  soc dem  a Babiš partaje  je pro mne osobně  tragédií.  Věnoval jsem  fenomenu  ANO  už docela dost  článků,  abych ozřejmil proč.  Nicméně  jiná  varianta, nebudu li přemýšlet  o návratu  Kalouska, Němcové a spol do světel reflektorů  NEEXISTUJE. Vyjma předčasných  voleb.Které  by  teď  dopadly  nejspíš  jako  demonstrace za  přejmenování  Česka  na  Babišland.

Spojení z absolutní nouze  – ČSSD  + Babiš  disponuje  dnes  97  křesly.  Slovy  čtyři mandáty  jim scházely  – respektive  oranžistům, k  tomu,  aby  nebyl potřeba  další  partner  – lidovci!  Velmi by mne zajímalo, co si teď  o  své  volbě  myslí ti,  co mohli přihrát  ty  čtyři hlasy! Zejména, když je jasné, že  tím pádem padají pod  stůl jakékoli snahy na korekci třeba  církevních restitucí!  Když  čtou, že lidovci jsou proti zrušení  většiny poplatků ve zdravotnictví!  Když  jim  nunvář  Bělobrádek  oznamuje z televizní obrazovky, že  s ním  nikdo  nebude zvedat  korporátní  daně a  ani  zavádět  tzv. sektorovou  daň.   Ještě  si pamatujete  grafy  o  výnosech mobilních operátorů v  České  republice?  Které  jsou, bez výjimky  nejvyšší  v  celém světě?   Tak  vážení, tohle jde na  vaše triko!!! Také.  Ty  čtyři  hlasy  byly  k mání za  další  2%  pro  socialisty. Ale vy jste  to radši  dali  obchodníkům s  iluzemi Vojty  Filipa!  a  ty  hlasy  jsou  reálně  propadlé. Nemají  váhu.  Nerozhodují  o  církevních restitucích, o dalším daňovém pásmu  o..  no zkrátka  o ničem. Vzpomeňte  si  na  to zejména  vy,  co  se chystáte  psát o voličích ANO jako o koblihách! Ty  lidovce  jste  dostali do hry  vy.  Ještě  ohrnujete  pysk  nad  těmi podivnými nerozhodnými?

Na  druhou stranu  – ty  další  dvě  procentíčka  pro socany a  tím  jejich možnost  obejít  se  bez  hadů na  tři byla  dělatelná  ještě  dalším  způsobem  – neodstřelením  Jiřího Dienstbiera!!! On  byl  schopen  oslovit  středové!  Jen on  on.  Ovšem  ten byl  doslova  rituálně položen k nohám  Miloši Zemanovi na posledním  sjezdu  v  Brně.  Dost  drahá  obětina,  řekl bych.  Já  to vlastně  řekl, Tady na Kose. Hned v den , kdy  ta  ostravská  taškařice skončila.A  znělo to takto:

Socani prostě  ztratili jeho /Dienstbierovy/  voliče v  příštích  volbách. Vyměnili  je  za vlídný  úsměv  vládce..  Tipnu si, že  to celorepublikově, ale hlavně  v Praze  a velkých  městech mohou být  celostátně nějaká  3-4 % hlasů. Které získají  zelení, možná lidovci a  kdo ví kdo ještě  další. On  byl  jedinou důvěryhodnou tváří  pro městskou inteligenci a  část mladých  voličů.    Sobotkové, Haškové  neosloví tyto voličské skupiny  ani náhodou a  Škromachové je spolehlivě  vyděsí.

Více viz Oranžový sjezd aneb plynojem plný omylů

 Jak že  to dopadlo v  Praze? Zvítězil odér  z  fajfky, následován Babišem.  Lidovci šli v Praze!! nad 5%!!  A   Zelenáči  zde trefili  dvojnásobnou  cifru než  v kterémkoli jiném kraji. Výsledky  o  nichž  si  SZ i KDU  mohli ve  2010 nechat jen  zdát! A  soc dem  bez  Dienstbiera,  Neudělali  ani  15%….

Ale vraťme se zpět k  dnešnímu tématu.

V  čase těsně po  volbách  se  hodně  hovořilo o  tom,  že ANO  i  Úsvit  hodně  těžil z  osobního charisma  svých  vůdců  a že naopak  Sobotka  ho má  asi  tolik  jako  bedna kytu. Stejnou  argumentaci  nakonec použili  i Haškovy  pučisté!  Že  Sobotka  byl jedinou  tváří. S podtitulkem , že  to bylo hrozně  špatně. Stejné hlasy  lze najít i tady na Kose.  Sobotka  opravdu není  žádný  JFK. To  si nenalhávejme! Ale  dám sem  další graf  STEMU:

Volby4

Takže  nejste  náhodou  zaskočeni  tím, že  tvarohový  ksicht  Sobotka. co obecné  akceptace  je  na  tom stejně  jako  charismatický  Babiš  a ještě  charismatičtější poloviční  Japanese  Boy?  Nemluvě o  takovém  Barelu  dobroty a  bráchovi Jamese Bonda  – občanu Schwarzenbergovi, kterého  s přehledem natírá?   Já  ano!

 Sobotka  je  polovinou  lektorátu  vnímán  pozitivně, ale  .. ale  když  došlo na lámání  chleba?  Tak on i  oranžová propadla..  Rád  bych podal svou  verzi  vysvětlení tohoto  fenomenu, ale  bohužel  – nemohu sloužit.  Tuhle  šarádu  vlk  zkrátka  složit neumí. Sobotka  zjevně  nedokázal,  svou uměřenou  dikcí i vystupováním oslovit  váhajícího  voliče.Jakkoli  byl  stejně  sympatický  jako  ti, co se stali miláčky  davů.

Ten  se zkrátka  zhlédl   ve výrobci  bezmasých  špekáčků  a podobných  lahůdek!  A  na  základě  / on  nám sice dává žrádlo, které  nesmí  ani do konzerv pro  psy, protože by ho nežrali,  ale   mi mu věříme/ toho mu dali  bianco šek  maximální důvěry. Zejména  ti osvícení  na poslední  chvíli.  Celá  racionalita  uvažování  těhle  je nejlépe  vidět  na  fenomenu  jména  Babiš!  Kdo ho měl z kandidátů  v občance,  měl mandát  jistý. Asi  ze  14 fleku , kde  byl  za  křoví se jakýsi  jmenovec  Velkého  Andreje   ve středních  Čechách  dostal do sněmovny na preferenční hlasy.  Prostě  ti , co ho kroužkovali   osvědčili hlubokou znalost a jednoduše  si celostátního lídra  spletli s jakýmsi  kanenefutrem do počtu!  Vox  populi , Vox  Dei…

Lepší  důkaz  iracionality  rozhodujícího segmentu českého  voliče  bych  si vymyslet nedokázal.Nicméně – právě  tenhle  volič byl, je  a bude tím nejdůležitějším ze  všech! On  určuje  naše  životy.  Je dávno po  čase, kdy česká  levice  o něj  měla  vést  naprosto  rozhodný  boj.  V posledních dvou  volbách   to jasně  projela.  Velmi  pravděpodobně  totiž  věří  tomu,  že  rozhodující  volič  uvažuje  racionálně. Tedy, že se rozhoduje  podle  kritérií v  téhle  grafice:

Volby3

Co myslíte,  dá se předpokládat, že  někdo, kdo se rozhoduje  doslova  ve  volební  místnosti, je  ten  komu

-jde o celkové fungování státu nebo

-nebo má  jasno  o tom, kdo bude  nejlépe  řešit dlouhodobé problémy  země,

-či snad jde  po  sociálních jistotách pro jeho rodinu?

-nebo identifikoval, kdo mu pomůže  k vyšší  životní  úrovni?

Abych jmenoval  ty  nejdůležitější  atributy, které  podle  lidí měly  vyřešit  předčasné  volby….

No  nakonec  prý  se volič  rozhodoval podle  poslední grafiky, kterou jsme si dneska  pro  vás  nachystal:

Volby2

Přiznám se,  že  když ten graf  vidím před sebou…  Tak na mne  jdou  mrákoty!!  Celá  čtvrtina  vlastně  až  do poslední  chvíle  neví koho  volit, z  různých podivuhodných  důvodů, ale  nakonec  jistě  i její většina  volí podle  zkušeností  s politikou konkrétní strany, podle  volebních programů a  ví , kdo má největší  šanci provést  změny. Samozřejmě  žádoucí…A  volební  kampaň  osloví  pouhá  4%…. žasnu!   A  proto  se  do parlamentu  dostane  z naprosto nevolitelné  pozice chlápek,  co se také jmenuje  Babiš… On  sám ovšem  má  naprosto jasno  –  má  autosalon. Tomu  prý  vděčí za  zvolení!  Prý se o to postarali  jeho  spokojení zákazníci!!!

Tak takhle, podle  průzkumů  vypadá  česká  volič na  začátku třetího tisíciletí….  Tedy jen jeho polovina, Ta  druhá  k  té  tombole, které  se říká  VOLBY, pro jistotu  ani nepřijde.

Přemýšlí se zde i onde  o volebních systémech, poměrný, většinový ,  koalice se rodí  v  hrozných bolestech a  v ještě větších se následně  rozpadají. Mám  nápad , jak to všechno  řešit.   Co takhle  hodit  do klobouku  papírky  s  čísly  procent?  Všechno pěkně  zamíchat  a  partaje nechat  tahat nikoli  číslo  kandidátky, ale  rovnou  volební  výsledek?  Ušetřili bychom  a  lid  je  přesvědčen, že by  to vlastně vyšlo nastejno…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

203 reakcí na Voliči podle STEM aneb vlkův evergreen.

 1. jezevec napsal:

  poslance losovat loterií rodných čísel, jako se v americe losuje porota. horší by to nebylo – a spíš mně děsí, kolik lidí i přes to co píšeš, je pro referendum. asi si neuvědomují, že v referendu by volili stejní lidi, jako ve volbách ….
  a nebo aspoň zavést tzv negativní mandát, neboli že volební neúčast odečítá mandáty (při 60% volební účasti se počet poslanců snižuje o 40%).

  • jvf napsal:

   Čím to, že vy nikdá nezklamete?

   • jezevec napsal:

    elementary, watson. blbci reagujou na značku, ostatní na obsah. každej si v tom najde to svoje.

  • vlk napsal:

   Někdy v blízké budoucnosti se přesvědčíš, že si o referendu myslím úplně něco jiného než ty. A mám k tomu docela dobré důvody.

   • jezevec napsal:

    tak to se těšim.
    mně by bavilo referendum jen ve švýcarsku, podobně jako socialismus jen ve švédsku, atd. na pozitivní aspekty implantování cizích výdobytků u nás jsem zvědav, v česku byl pořádek jen za osvícených diktátorů.

 2. wiki napsal:

  Vlku, IMHO Vám tam chybí ještě data z analýzy Kamila Gregora, resp. jeho závěry:

  elektorát ANO tvoří z největší části dřívější nevoliči a voliči bývalých vládních stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné

  Úsvit přímé demokracie oslovil zejména bývalé voliče Věcí veřejných a dále stran, které se před třemi lety nedostaly do Poslanecké sněmovny, především Suverenity a SPOZ

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/kamil-gregor.php?itemid=21475

  • Sylva Šauerová napsal:

   Kam se ztratilo panu Gregorovi bratru 700.000 voličů ČSSD (ke komunistům zjevně nepřeskákali) z roku 2006, wiki ? Škoda, že se jimi nezabýval. Nebyli náhodou voliči VV z nemalé části býv. voliči ČSSD ? A kdo že to volil xenofoba Okamuru ? Nebyli to náhodou ti, kteří v r. 2010 volili SPOZ nebo rudou Janu ? Že by se jednalo z větší části o bývalé voliče ČSSD, velmi pochybuji. A jaká data se pan Gregor opírá ? Bohužel, o tom taky neříká nic.
   Jinými slovy, chci říct, že jeho hříčka je zcela nedůvěryhodná. Nebude snad lepší počkat, až s nějakou relevantní analýzou přijdou nějací renomovaní sociologové ? Třeba s takovou
   http://ihned.cz/109-31115640-on-volby+and+anal%FDza+and+ODS-000000_d-8d
   A že se jim – pokud jde o prognózu vývoje – vyvedla, co ?

   • wiki napsal:

    Sylva Šauerová napsal: Kam se ztratilo panu Gregorovi bratru 700.000 voličů ČSSD (ke komunistům zjevně nepřeskákali) z roku 2006, wiki ? Škoda, že se jimi nezabýval.

    Ale zabýval: Větší část šla k nevoličům, menší k červeným, a zanedbatelně málo k ANO a japonci.

    Viz ostatně graf č. 2 tady: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/kamil-gregor.php?itemid=21475 Ten ale určitě sama znáte, a jen mě tu „zkoušíte“, že ? 😆

    • Sylva Šauerová napsal:

     To víte, že jsem to četla. Vy jste mně ale neodpověděl, jen poslal odkaz, který vidím už nahoře. Pan Gregor se zabýval voliči z r. 2010, nikoliv voliči z r. 2006. Psala jsem o 700 tisících voličích, kteří ČSSD ubyli mezi roky 2006 a 2010. Mezi roky 2010 a 2013 byl úbytek podstatně menší, jen cca 140 tisíc voličů. Pan Gregor není žádná relevantní autorita a navíc, jak jsem už napsala, není vůbec jasné, oč se v modelu, který předložil, opírá. Nebuďme netrpěliví, relevantní analýza přijde.
     Pravděpodobnější než Gregor mně přijde toto, což odpovídá i tomu, co napsal vlk. Šlo samozřejmě o ztrátu středových voličů, těch, které měla ČSSD podchyceny v r. 2006 a také ještě v r. 2008. Bez těch se žádné volby samozřejmě vyhrát nedají.
     http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/clanek.phtml?id=794208
     Pozn.: Součástí článku je také grafika, jak volily Babiše a Okamuru levicové regiony. Rozpor s panem Gregorem je propastný.

   • wiki napsal:

    Sylva Šauerová napsal: Listopad 25, 2013 v 6.17 …A jaká data se pan Gregor opírá ? Bohužel, o tom taky neříká nic…

    Princip metody je popsán např. tady: http://www.slideshare.net/nminspiration/nmi13-kamil-gregor

    • Sylva Šauerová napsal:

     Děkuji, podívám se na to.

     • wiki napsal:

      Mohl bych dohledat (a dokonce i v archívu tady 😉 ) i výrazně odbornější/matematičtější odkaz.

      A BTW, na analýze výsledků senátních voleb z Brna (=Juránek) jsem tu na urč. slabiny metody ekologické inference minule sám poukazoval. Větší data (IMHO to teď dělá na finálních číslech z celé republiky) a silnější počítače ale slabiny částečně eliminují

     • wiki napsal:

      Práce kvapná = zapomenutá pravá závorka …

   • pražák napsal:

    Kam se ztratilo ODS 1 600 00 voličů oproti roku 2006?

  • vlk napsal:

   Klidně přiznám, že o těchto grafech jsem nevěděl. Moje chyba. Byl bych je s gustem zapracoval do textu. Nicméně, i Gregor v podstatě dochází k e stejným závěrům jako já.
   A ještě drobnost – on s e zabývá, jako hlavním motivem jeho článku voličskými přesuny. Já místo toho stavím na tom, kdy se kdo rozhodl jít k volbám a koho volit. Bez ohledu na bývalou preferenci. Dva jiné pohledy.
   Nicméně – znovu opakuji, že mám za svou chybu, že jsem ty Gregorovy grafy nenašel.
   Důvod je jednoduchý – na Aktuálně v podstatě nechodím. Kdyby ano, měl bych to. na iHnedmi to prostě uniklo.

   • wiki napsal:

    Ja uz na aktualne taky „skoro“ nechodim, a cerstve odkazy na K.Gregora mam „v hlave“ jen proto, ze jsem je pred par dny (na vyzvu 😉 ) dohledaval u nejmenovanych sousedu…

 3. Narcis napsal:

  Pár poznámek Vlku. Voliči mají pravdu, není korektní je ze svého subjektivního pohledu z čehokoli osočovat. Není od tebe slušné osočovat Kosíře, že nevolili sociální demokraty. Jednak to svým počtem nemohli ovlivnit, ale hlavně si za to ČSSD může sama. Ta potřebná procenta od sebe odradila nemastnou neslanou kampaní a hlavně soustředěním se na boj se Zemanem a se SPOZ, místo s pravicí.

  Je jasné, že volební kampaň má poměrně malý vliv na rozhodování voličů, ale pouhá 4 % to nejsou, viz těch 23 % ještě týden před volbami nerozhodnutých. A jinak. Jestli se v létě ještě pochybovalo, zda se Babiš dostane do parlamentu, pak z jeho volebního zisku jde skoro 15 % na vrub volební kampaně.

  Těch více než 30 % pro ČSSD někdy v červnu byl jen důsledek toho, že kromě ODS, TOP, ČSSD, KSČM, KDU a snad i SPOZ voliči nikoho dalšího volitelného neviděli (pomíjím odvařené VV a další strany pod čarou). A ČSSD těm voličům s dočasnou přízní nic nenabídla, aby je udržela. Tak odešli jinam nebo nevolili.

  • Oto Les napsal:

   Ano, pravdu díte. ČSSD měla nabídnout jako protiútok proti Babišovi voliči ne jednu, ale dvě koblihy k sobě slepené dvojitou dávkou Babišovy řepojahodové marmelády 1:1 (jedna jahoda a jedna řepa na kilogram směsi)

   • okolojdouci napsal:

    „Řepojahodová marmeláda“ 🙂 Díky za osvěžení mé češtiny!

   • pepan napsal:

    no, docela by zabralo, kdyby vytáhli ty starý blbórdy, na který pazoura v formálním obleku podává pracce, odité ve skromném církevním ornátu nějakej naditej měšec.
    A u toho byl jakejsi nápis o restitucích.
    Ale podle tehdejšího psaní v nezávislé mediální žumpě byl tento typ agitace od socanů „podpásový, populistický a absolutně falešný“.
    No myslím, že na část do poslední nerozhodnutých „středovejch“ voličů, by taková primitivní agitace jistě uspěla. U mě určitě.

  • vlk napsal:

   Tak není korektní napsat, že o tom, kdo bud e vládnout rozhodují lidé, kteří vlastně do poslední chvíle netuší koho a proč volit? A dokonce je to prý osočování! Milej Narcisi, já jen odprezentoval fakta, zjištěná podle statistických metod specialisty a dovolil jsme si je vyložit tak, jak je jedině možné.
   A že není slušné osočovat Kosíře, že volili jak volili? Asi bys mi měl to osočování doložit! Protože já se jich jen zeptal, jestli jsou se svou volbou komoušů a SPOZ spokojeni. Ve světle toho, že jejich hlasy fakticky propadly a do hry tak vstupují lidovci, kteří hodlají jasným levicovým prioritám důsledně bránit.
   Zdáse, že máme každý z nás jiný výkladový slovník jazyka českého.
   A útok proti SPOZ byl na místě! Plně na místě. Jednak kvůli minulé zkušenosti, kdy Zeman socanům sebral skoro 5% hlasů. A kdo si pamatuje tehd y jeho nadšený úsměv, nikdy nemůže zapomenou.
   A potom, stačí s i najít zejména Mynářovy věčné útoky na soc dem. To byl nepřetržitý , někdy až sprostý atak. A soc dem lovila ve stejném rybníku jako Zemanovci.A z logik y věci bylo v zájmu Liďáku, aby se SPOZ nedostalo do parlamentu a Zeman jim nemohl strkat tak moc pracky do vládnutí. Osobně pro mne platí, že mám li si vybrat mezi lidovci, jako vládními partnery a SPOZ, bral bych Bělobrádka.S ním totiž bude jakákoli dohoda daleko spíše možná.

   • jezevec napsal:

    když se někoho zeptáš =no to si opravdu tak blbej?= je to sice otázka, ale někdo to může vnímat jako osočování. a v podobném duchu se nese i tvůj text. který naštěstí nemíří na mne tak hluboko jsem neklesl, ale být romantickým voličem socialismu tak bych se urazil.
    tvůj problém je, že pořád píšeš o tom, že oranžoví jsou hodní, a asi tomu i upřímně věříš, že kdyby jen měli toho dýnstbýra a nebo aspoň zelené, že by tady konečně zavládlo to socialistické blaho. jenže tím přesvědčíš jen lidi, kteří jsou moc blbí na aritmetiku, ale ne zas tak blbý aby to hodili komoušum.
    česká sociální demokracie je sběř neúspěšných komunistů a neúspěšných odsáků, ve výkladní skříni pár piroteskních figurek bez mozku aby se blbi cítili přijati (gross, buzková, sobotka) – a smečka tvrdých mafiánů kteří tomu vládnou nepokrytě tvrdou rukou (a občas i opravdickými zbraněmi). můžeš brečet nad „spokojeností levicového voliče“ horem-dolem, ale pro středové voliče je čssd prostě nevolitelná svou čím dál méně skrývanou mesalinací s komunisty, levicový volič radši volí komunisty opravdické – a mezi tím už nemáte koho volit, protože tradiční křesťansko-demokratické strany typické pro civilizovanou evropu jsou v hystericky antiklerikálním česku příliš „církevní“.
    úspěch čssd v letech 2006-2010 byl úspěchem rétoriky, nikoliv úspěchem politiky – a pokud si strana nepořídí nové rétory (což tedy sobotka není, a nebyl by ani dienstbier) má šanci oslovit jen pobrkané levičáky, na které je opravdický komunismus nepřijatelně násilný. ten zbytek to bude znova a znova házet všelijakým veverkám, okamůrům, babišovi, …. a komukoliv kdo jim slíbí že zdaní bohaté a dá jim nažrat z cizího. i proto by bylo jednodušší volby zrušit a parlament losovat, protože na tomhle se nezmění NIC. leda až nás muslimové anektují populačně.

    • vlk napsal:

     mno, ty bys to bral jako urážku.. klidně to vezmi. Protože já nepíši, ani nevěřím, že socani jsou zi hodní. Jen věřím, že socani, při vší své špatnosti, nejvíc ekryjí zájmy nejvíc e lidí v téhle zemi. A problém pro mne je něco úplně jiného – neschopnost většiny lidí s volebním právem pochopit svůj zájem.
     Tohle bud e na tebe příliš složitá úvaha. Tak nad tím moc nedumej. Nemáš šanci to pochopit.

 4. pepan napsal:

  socani maj smůlu. Nedokázali oslovit, jak dokazuje výšeuvedené, nerozhodnutého, rozvážného středového voliče, který se s paklem volebních lístků rozhoduje teprve až nad urnou, komu že to vlastně svěří správu veřejnejch statků.
  Zda to hodí Sobotkovi, nebo Kalouskovi, či snad Liškovi bez Bursíka, anebo Bursíkovi bez Lišky. V podstatě Sophiina volba jak podle Styrona.
  Jak oslovit debila , vlastně „středového voliče“ vědí moc dobře potulní prodavači předraženejch hrnců, zázračných léčivých přikrývek a podobného šmejdu.
  Možná by to, co ze Socdem přežije a zbyde do příštích voleb, udělalo nejlíp, kdyby pro svou PR využilo služeb ostřílených praktiků z tohoto oboru českého podnikání.
  Jinak tyhle mudrlanty, co maj strach o osud svých dětí v našem státě, tyhle přemýšlivé a rozvážné středové voliče, na svoji stranu nikdy nepřetáhne.

  • Sylva Šauerová napsal:

   Jak oslovit debila , vlastně “středového voliče” … ano, ano, učitelé, zdravotníci, živnostníci, pracovníci veřejné správy … to jsou samí debilové, to dá rozum. A což teprve ti, kteří volí liberální nebo konzervativní strany. Pro ty máte jaké zhodnocení, pane pepane ?

   • Anonymní napsal:

    Baví se dva inženýři:
    „Ty, poslyš, když si vezmu, jací my dva jsme vlastně inženýři, tak se normálně bojím jít k doktorovi…“

    BTW – pracuji ve zdravotnictví.

   • pepan napsal:

    nebuďte zbytečně tak selektivní paní „Libuše“, vlastně SŠ.
    Jistě, máte pravdu, vlastnictví diplomu stvrzující absolvování nějaké VŠ rozhodně nestvrzuje vlastnictví elementární inteligence u vlastníka uvedeného diplomu.
    I mezi námi, analfabety bez jakéhokoliv vzdělání se našlo nemálo těch, co volili Kchárla, či si vybrali snižování zadlužení a boj proti korupci prostřednictvím Kalouska a jeho spolukompliců. Víc, než si myslíte.
    Lidská blbost nemá hranic, jak už kdysi popsal Hašek ve Švejkovi figurkou rezervního lajtnanta Duba, takto v civilu profesora češtiny na gymnáziu a horlivého vlastence.
    Rakouského.

    • XY napsal:

     Nojo, pepane, nezapomínejte, že (dle stejného klasika) se každej může zmejlit. „Mejlej se i ministři.“
     Takže jednou veverky, podruhé Babiš, potřetí Okamura, Bělobrádek nebo Kalousek….:)

  • Petrpavel napsal:

   pepane, velmi přesná charakteristika středového voliče.
   Je to skvělý myslitel, stačí mu zatlouct do hlavy dobrou radu : hlavně nevolit komouše a fašouny. On pak už si mezi KDU-ČSL, VV, ODS, ANO, Zelenými, US, ČSSD, TOP 09 správně vybere.
   A sešup pokračuje.
   Středový volič se diví! Vždyť jsem tak dlouho ( den, minutu, vteřinu ) nad svou volbou přemýšlel…

   • pepan napsal:

    obávám se, že jak už někde bylo napsaný, že debil (aka rozvážnej a odpovědnej středovej volič) věnuje výběru, třeba takovejch novejch bot, daleko víc času, než „výběru“ vhodného kandidáta, kterýmu svěří správu veřejnejch statků.
    O to víc je uraženej a oprávněně dotčenej, když mu nějakej naivní trouba jeho odpovědnou a rozvážnou volbu a následky z ní vyplývající připomene.

  • Hladis napsal:

   Hmm takze na ruzny smejdy s hrncema a perinama slysi hlavne duchodci a ti stredove opravdu nevoli. A teda nazyvat volice debilama muze jen frustrovany jedinec nebo primitiv.

   • pepan napsal:

    „…O to víc je uraženej a oprávněně dotčenej, když mu nějakej naivní trouba jeho odpovědnou a rozvážnou volbu a následky z ní vyplývající připomene.“

 5. Oto Les napsal:

  Je však otázka, nakolik jsou ty průzkumy a z nich vyplývající grafy relevantní. Jestli by nestálo za to odchytnout si v lese vlastní vzorek voličů. Osobně mi přijde divné, že Němcová je šestá a Schwarzenberk čtvrtý, když Okamůra je první a Babiš druhý. A to se říkalo, že zavedené strany dostaly v těchto volbách na frak. Že by se tak lišil názor voličů na lídra od názoru na jeho stranu je divné. Umístění Jany Bobošíkové vzhledem k tomu, jak dopadla její strana, kterou je ona výkladní skříní je rovněž podivné.

  • vlk napsal:

   No snad by stálo za úvahu zvážit, jaký že průzkum vlastně čtete. OStatně je to v jeho titulku.-průzkum akceptace LÍDRÚ stran. Za stranu vždy jen lídr. Nikdo jiný. Takže je to , podle mne ok. A skutečně si myslíte, že bych měl , když chci psát článek na Kosu si sehnat nějaký reprezntativní vzorek a udělat před ním ještě na tom vzorku průzkum?

   • Oto Les napsal:

    Několikrát se mi potvrdilo, že na to, co si nepřipravím sám, není spolehnutí. Možná byste mohl do lesa vyslat průzkumnici paní Karkuli. Pak by bylo zajímavé, porovnat to, co zjistila ona s průzkumem, ze kterého vycházíte vy.

  • kopřík napsal:

   I to se stává, např. v roce 1992 byl Dienstbier st. první nebo druhý nejoblíbenější politik a jeho OH se vůbec nedostalo do sněmovny.

   • okolojdouci napsal:

    Tam ale rozhodla „podpora“ Daniely Kolářové, kterou nepřežije žádná politická strana 🙂

 6. Sylva Šauerová napsal:

  Ad : … Tak on i oranžová propadla.. Rád bych podal svou verzi vysvětlení tohoto fenomenu, ale bohužel – nemohu sloužit. …

  Jak to, že ne, vlku ? Vždyť je to přece tak snadné.

  1) Nárůst nedůvěry v politiku a politiky (zavedené politické strany za 24 let selhaly, darebáci jsou ve všech velkých stranách, kmotry má ODS i ČSSD, to ještě nebylo nic známo o vraždě /zabití ?/ člena ÚVV), navíc, máme zde nového spasitele (!), věčná ochota nemalé části populace dávat znovu a znovu bianco důvěru lidem, o nichž neví ani zbla.
  2) Rozdělená strana. Soustavné, nekončící okopávání Sobotky ze strany Haška a Tejce (a Mynáře s Nejedlým, „Sobotka je slabý jako stisk jeho ruky“, atp.), kteří navíc dávali ostentativně najevo, že mají podporu prezidenta. Zemanova opakovaná sdělení, že sestavením vlády pověří PŘEDSTAVITELE vítězné strany, tedy nikoliv PŘEDSEDU, čímž prezident umně akcentoval existující dvě křídla ve straně. Rozpolcené strany, v nichž se jejich vedoucí představitelé bodají pomyslné kudly do zad, voliče, jak známo, odpuzují.
  3) Špatně zaměřená kampaň. Sobotka cílil po 2/3 kampaně na ODS a TOP09, jakkoliv bylo zřejmé, že žádná z těchto dvou stranu mu nemohla ubírat voliče. To Babiš ho obral o voliče středu, Sobotka si však jeho nástupu všiml pozdě.
  4) Na populismus a demagogické fráze – např. : změníme církevní restituce (!), jakkoliv právník Sobotka MUSEL vědět, že se s nimi už nic (krom dohody s církvemi) udělat nedá (jak by řešil např. otázku právní retroaktivity, vždyť restituce jsou už dávno v běhu ?!), tedy pokud chce česká sociální demokracie respektovat zásady právního státu – má už volič středu vycvičené ucho (je dobré vědět, kdo to jsou voliči středu, znát jejich vzdělání, profese, atd., jak víme, jde o lidi s průměrnými i mírně nadprůměrnými příjmy, učitele, zdravotníky živnostníky, pracovníci veřejné správy, atd.). Jsou to většinou lidé poučitelní, mají jakési historické povědomí (ví také například, jak stát zacházel s církevním majetkem a v jakém stavu zpludrovanosti ho nyní vydává), navíc jejich ochota opakovaně věnovat někomu důvěru má své limity.
  5) Neschopnost podchytit vysokoškoláky (ČSSD volilo jen 14% VŠ) a mladé lidi (jen 9% lidí ve věku do 30 let).
  6) Sobotka několikrát před volbami avizoval vládu ČSSD s podporou nerefermovaných a nereformovatelných komunistů, kteří navíc působí jak strana předpotopních dinosaurů. Semelová chodící lkát k hrobu Gottwalda to v Praze opravdu nemůže vytrhnout, ostatně podobně jako táta pracujících Zavadil). Těsně před volbou (a také ihned po volbě !) se pak sešel s Filipem. Středový volič, vlku, si tohle dobře rozmyslí. A středový volič komunisty nevolí. Ani jim nedá šanci přes další stranu (ČSSD).
  7) Nechuť hodit do Zemanovi (to nebezpečí tady bylo).
  8) Sobotka udělal v průběhu roku dvě opravdu zásadní chyby (podpora Zemana v prezidentské volbě a akceptace vlády Zemanových kamarádů, z nichž se vyklubali kandidáti SPOZ). Toho si středoví voliči také povšimli.
  9) Pro mne stále ještě překvapivá, jakkoliv již opakovaně se potvrzující schopnost českých voličů vyvažovat. Levicový prezident, levicový Senát, PS spojené levice už byla odmítnuta.

  Summary, 20 procent a s bolševikem dohromady celkem 83 mandáty.

  • wiki napsal:

   Sylva Šauerová napsal: …Babiš ho obral o voliče středu…

   Jací pořád voliči středu. Těch minulých voličů VV zas tolik k dispozici nebylo, a volič ODS + TOP až tak úplně do středu nepatří.

   Viz K. Gregor citovaný mnou tady: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/11/25/volici-podle-stem-aneb-vlkuv-evergreen/comment-page-1/#comment-64206

   • filas9 napsal:

    Dovolím si nesouhlasit – pravicově se ty strany tváří jen z pohledu vyhraněně levicového voliče.

  • vlk napsal:

   Jestli budu mít víc e času. Tak většinu těch bodů snadno rozmetám.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Vcelku není nic k rozmetávání, vlku. Krom bodu 9) se jedná o obecně známé skutečnosti.

    • táta napsal:

     S.Š
     S TOHO kape namyšlenost,plno bodů je jen VÁŠ POHLED respektive VÁŠÍ krevní skupiny……………kdyby jste nepsala fakt ale pohled VAŠÍ KREVNÍ skupiny tak asi ano

     1/tady není moc co namítnout
     2/není to bolest jen ČSSD…………SAMOZŘEJMĚ TO JÍ NEOMLOUVÁ
     3/nesouhlasím ŽE SE MĚLI ZAMĚŘIT na BABIŠE………..ALE souhlasím že nezvolili duležitá témata včem je rozdíl levice /kontra pravice………tímpádem by bojovali i proti BABIŠOVY………je to jasně pravicová strana
     4/zde se rozhodně lišíme boj proti restytucím není populismus ani demagogie…………..neumím svými vědomostmi rozhodnout jestli se dá pravně rozhodnout/zvratit…………rozhodně je svinárna že pravice rozhodla to na co morálně neměla pravo to jest přesach jejiho volebního období
     5/S MÉHO POHLEDU podchytit nazorové lidi jako vy…………..nemožné my dva nemužem volit stejnou stranu ziskají VÁS STRATÍ MĚ………..
     6/JAKO 5……….CO BY ZÍSKALA tím že získá VÁS STRATÍ MĚ
     7/OPĚT POHLED vaší krevní skupiny………takže ne fakt ale jednostraný pohled
     8/opět jednostraný pohled
     9/ moc spekulativní samozřejmě tam zamotáte svoji protilevicovost…………určitě Vaše krevní skupina tak volí a i ztoho duvodu my dva nemůžem byt v jedné straně pravice muže udělat cokoliv stejně hlavně budete volit proti levici ne proti darebákům ,ale dále zde je plno co volí podle nepochopitelných věcí atd

     bohužel svuj pohled vydáváte za fakt………nekritizuji VÁŠ POHLED ale že to vydáváte za fakt

  • Hladis napsal:

   To je pekne sesumirovane. Myslim, ze Vlk udelal stejnou chybu, jako panove z CNB. Vidi cisla, ale nevidi lidi za nimi. S jeho clankem nesouhlasim, protože s lidmi v produktivnim veku spolupracuji přes internet bezne a ani ja jsem nedal hlas CSSD a KSCM a za „debila“ se fakt nepovazuju. Myslim ze clankek je spise takove zklamani nad výsledkem.

   Jen k tem bodum. Po setkani s KSCM byla po velkych mestech v clenskych zakladnach CSSD především od mladších jasna zaporna reakce a dost poskodilo CSSD otevrene priznavani spoluprace s KSCM. Spojeni s KSCM spolehlive jakoukoliv podporu pohrbi.

   Zasadni chyby CSSD byla otevrena podpora k takovému spojeni a nezamereni se na stredove volice, ale naopak na jejich odpuzeni a hlavne opet na idiotske siby, které se bud nedaji pravne splnit (restituce), nebo není vysvetleno kde na to chteji vzit. Po precteni programu CSSD jsem se pousmal, protože vydaje prevysovali prijmy zcela zjevne.

   Upozornil bych, ze Sobotka prave vnimal jasne nebezpečí instalovani Zemanovi vlády a vedel dobře co se deje. Zkusil to vzit i do rukou a nabidnul se pak, ze on se vladu sestavit pokusi. Byl ukricen z clensky zakladny a ted si clenska zakladne mlati hlavou do zdi, ze Sobotka mel pravdu a videl co se deje. Ale preci „musíme zastavit Kalouska“ a „Levicovy prezident“ a jiny hlody jsou dulezitejsi. Nejaky dohled dal nez do druhyho dne ? Pche to chce clovek po socanech moc.

   Potreboval bych cas a na tenhle Vlkuv clanek sepsal vlastní polemiku. Bohuzel cas moc není 😦 JInak u nas vyhrali v pruzkumu s prehledem SSO 20% , druhy misto Pirati 17% a treti si rozdelili TOP09 s ANO 2011 s 12%. Ctvrty místo 9% obsadili „nebudu volit“ 🙂 KSCM (8%) dokonce porazila CSSD (5%). Usvit mel 6%. Toz asi tak mezi lidmi v IT businessu.

   • táta napsal:

    HLADIS
    CITACE……..Jen k tem bodum. Po setkani s KSCM byla po velkych mestech v clenskych zakladnach CSSD především od mladších jasna zaporna reakce a dost poskodilo CSSD otevrene priznavani spoluprace s KSCM. Spojeni s KSCM spolehlive jakoukoliv podporu pohrbi.

    PROBOHA vydávat svuj pohled za názor většiny………..oficialní průzkum udělán nebyl…..podle mych informací třeba s rozhovoru s panem FOLDYNOU……ASPON ustecký kraj je to naopak silí tlak zrušit BOHUMIN……..ON SÁM MÁ TEN SAMÍ NÁZOR

    • Hladis napsal:

     To není muj pohled. To primo rikal Chovanec a primo řekl, ze je to poskodilo 😉 Takze asi tak, nez me zase z necoho obvinite.

     • Hladis napsal:

      Jinak tohle tvrdim od zacatku, jen tkz. „levicovy volic“ to ne a ne pochopit. No hold bude odsouzen k vecne opozici a muze snit svůj socialisticky sen.

 7. Řezníček z Brna napsal:

  Podle čeho se voliči rozhodují? Malá ukázka mého předvolebního rozhovoru s kamošem (50 roků, bakalář, pracuje v divadle jako vedoucí skladu rekvizit):
  Koho budeš volit?
  Nevím, asi Svobodné nebo ČSSD
  Svobodní to je Petr Mach
  Já vůbec nevím, ale nechcou, aby se platili skoro žádné daně a to by mě vyhovovalo.
  Ale ČSSD rozhodně není pro neplacení daně, to se rozhoduješ mezi stranami, které se diametrálně liší
  Já vím, daně nechci platit, ale zase si uvědomuji, že už jdu do let a budu potřebovat léky, nemocnice a proto ty socialisty.
  Tož malá ukázka autentického rozhovoru, jedná známá starší paní zase roky volila ODS, protože Klaus nosí pěkné kravaty, sama s nízkým důchodem, pobírající příspěvky na bydlení, ale rozhodovaly ty kravaty.
  A pak spekulujte podle čeho voliči volí

  • wiki napsal:

   Jo, jo. Divadelník (nejspíš) z městem dotovaného divadla, a vadí mu daně … 😆

   Ostatně – neinicializoval S. Moša loni nějakou málem protivládní divadelnickou petici, a letos: http://www.politikajakamabyt.cz/#popup/stanislav-mosa-jeho-pohled-na-problemy-ceska-nabizi-mnoho-re 😉

  • Akela Vlková napsal:

   Podobný rozhovor jsem vyslechla mezi mladými – odhaduji tak kolem 30 let. Woe, komu to hodíš ? No Babišovi ne ? A proč jemu ? Viděl jsi tu reklamu v televizi s Jágrem a kuřatama, jak se tam ptá, jestli to má otočit ? Super woe dám to jemu, to nemá chybu. Moje matka např. měla ráda Klause, protože to podle ní byl rodinný typ. Vždycky si přečetla někde nějaký článek, jak s paní Lívií a vnoučaty…. no a potom vyběhlo v tisku, že Klaus a letuška…. a bylo po lásce. 😀 Takže jak píše Řezníček z Brna – a pak spekulujte, podle čeho voliči volí.

  • Admirál napsal:

   Typický středový volič.

 8. filas9 napsal:

  Názor od těch, na než tímto článkem míříš

  Spadám do skupiny nerozhodnutých voličů, který ale chodí ke každým volbám vždy – ač musím pokaždé 3h cestovat. Tentokrát jsem se dokonce dokonce rozhodoval tak 5 minut před hozením lístku do urny (ANO/KDU/SZ) – nakonec SZ. Ale z naší rodiny volili i ANO, v práci hlavně TOP.

  První dva body „co si lidé slibují“ byly i pro mě hlavní důvody, proč jsem zvažoval strany které jsem uvedl. A mám trochu i radost, že nejsem sám. A mimochodem – k tomu dalšímu bodu, sociálním jistotám, je tu hodně již přesvědčených levicových voličů (v ČSSD/KSČM) – a kdo by nechtěl věci jako nesmrtelnost, vyhrát 400M a ony sociální jistoty 😉

  Co se týká té ČSSD, tak vždycky o ní trochy uvažuji, ale nelíbí se mi ta jejich slibotechna, co se pár týdnů před volbami rozjede na plné obrátky. Nyní do toho ke všemu ještě vstupuje faktor Zeman – nemám ho moc rád, ale budiž. Co mě ale naprosto znechucuje je ten nastupující polopresidentksý režim. A volení jeho otevřených podporovatelů odmítám. Jak bylo řečeno – Dienstbiera rituálně popravili, Sobotka mlčel, takže v tom jede většina významných socialistů (možná tak s výjimkou Štěcha).

  K dalším stranám: ODS je samý kmotr, TOP krade jak protržená – jeden pohled na zakázky Prahy (kterou vede sama) mi stačí. KSČM a další protisystémové strany, které jen zabírají místo ve sněmovně, nevolím a když to hodím nějaké jiné, tak protisystémové strany dostanou méně (když už nic jiného).

  Tedy proč ony zvažované strany (jen krátce)
  KDU – člověk ví co se od nich dá čekat, budou v jakékoliv rozumné koalici jako tmel, haló okolo restitucí mi přijde přehnané – ČNB nás o ty samé prachy obrala za 5 minut, není to vysloveně levicová strana
  SZ – zelená politika v parlamentu chybí, jsou jediný komu věřím „protikorupční kecy“, dávají velký důraz na občanskou společnost a neziskovky
  ANO – doufám že budou rázní a konečně přestanou chodit kolem horké kaše a začnou příjímat efektivní protikorupční zákony, zamezí dalšímu zbytečnému zvyšování daní.

  Jsem středový volič – nevadí mi zda tu „vládne“ levice/pravice. Vadí mi, že se tu nevládne ale jen nekompetentní šíbři a zloději rozkrádají stát a státní podniky. Strany které kradli ve velkém a tváří se, že je to OK (i když je policie zatýká) volit už nebudu! Není tu pro mě žádná optimální strana, jsem už z toho v podstatě zoufalý :/

  Pořád se tu politici plácají na v podstatě drobnostech ala církevní restituce či poplatky (kolikáté volby už – jděte s tím už dopr*** !!!). Ale stamiliady co tu protékají ročně do záchoda nikdo moc řešit nechce – je to na ně složité.

  P.S: Paprsek vesmírného poznání hodně pobavil 🙂
  P.S2: Ten poslední graf říká, co si lidé myslí, ale ne jak jednají. Taky vám začnou všichni svorně tvrdit, že reklama je neovlivňuje. Ale to je prokázaná lež.

  • vlk napsal:

   filasi
   velmi nepříjemně jste mne zaskočil. Byl jsme přesvědčen, že máte jasno. Jestliže to ale u vás funguje, jak jste popsal, tak opravdu asi je čas dělat tu lotynku. Protože vy s eo politiku a souvislosti v ní – zajímáte.
   A přesto, po zkušenosti se zelenými a jejich vládní účastí jste schopen napsat tohle:
   …..jsou jediný komu věřím “protikorupční kecy”, dávají velký důraz na občanskou společnost a neziskovky
   On u toho Liška tehdy snad nebyl?
   A socan vám vadí jako slibotechna? A kdopak slibotechnou nebyl? Socan byl jediný, který tady se státem trochu něco udělal.
   Podivuji se vašemu přemýšlení. Nicméně – máte na to právo. To je nezpochybnitelné. Ale přesně tohle nás vede tam, kde jsme.

   • filas9 napsal:

    Nevšiml jsem si, že by tam něco dělali vysloveně špatně, či někde korumpovali. Znáte takový případ? Jsou tu v nižší politice 20 let. To že jim prchla Zubová bylo nevyhnutelné. Pak za to neměli Bursíka rádi. Teď ale kandidovala za SPOZ! Očividně si plně neprověřili kandidáty a Bursík se zachoval správně. Měli celkem jen 6 poslanců, nebyla tam žádná vlna nováčků (vlastně jen oni) a pěkně je to semlelo. Teď tu Babiš říká, že do vlády nejde, že se to musí naučit, že nevyhrál, že… Pak po právu SZ skončili mimo. Ale snad se poučili.

    Vyčítá se jím i solární panely – ale zase: v době kdy to zaváděli to bylo akceptovatelné a podle mě správné. Že z toho je teď tunel může primárně Fisherova vláda, která s tím i přes četná varování nic nedělala a ten chaos ve sněmovně, že když něco dělat začala, poslanci na to kašlali. A mimochodem pozměňovací návrh, že ceny nemůžou klesnout meziročně o více než 5% podala poslankyně za ČSSD…

    Ale ještě jednou – žádnou stranu nepokládám za spasitele a u každé mám 100+1 důvod proč je nevolit (i SZ). Ale vím, že politka z principu čistá být nikdy nemůže, ale některé věci se prostě nedpouštějí.

    Dám příklad: starosta našeho (okresního) města je socialista a technokrat. Dělá hodně věci se kterými já, i spousta dalších lidí nesouhlasí. Ale město (narozdíl od přecházející ODS) nebere jako svou kořist a protože tam mám i trochu vhled, tak vím že to celkově funguje lépe. Žádné skandály za poslední 3 roky a vlastně celou kariéru! Na kandidátce do PS samozřejmě nebyl. Až budou u socialsitů takovýhle lidé převažovat, tak si stoupnu první do fronty.

    • vlk napsal:

     Byli u všech leváren Topolánkovy vlády. Nesou za to přímou odpovědnost. Za všechny lži, korupci a tak podobně. To mi naprosto stačí. To nebyl problém Zubové. To bylo šméčko Burše a Lišky. Nikoho jiného. Oni to všechno kryli.Oni mohou za občana Schwarzenberga.

   • bara napsal:

    „Socan byl jediný, který tady se státem trochu něco udělal.“
    Bych byla konkrétní. Zeman a Paroubek.

 9. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Velice správně,jít voličům až na dřeň.
  To co zase předvedlo velké procento voličů,nerozhodnutých do poslední chvíle,nemající paměť,když jim stačí podaná kobliha k rozhodnutí,tak na takových nelze stavět demokracii.Snad až opravdu padnou na dlažbu,tak se jim rozsvítí.

  • Rys Ostrovid napsal:

   Pridám poznámku k p. Vlkovi:

   „Přiznám se, že když ten graf vidím před sebou… Tak na mne jdou mrákoty!!“

   Toto ani neriešte, p. Vlk. Pri istom type otázok skúmaná vzorka voličov (respondentov prieskumu) proste KLAME!!! U nás to bolo konštatované (bohužiaľ len jediným politológom a vlastníkom prieskumnej agentúry) už mnoho krát a verejne. Na isté typy otázok ľudia jednoducho nehovoria pravdu. A otázka: „Podľa čoho ste sa rozhodovali pri voľbách?“ je jednou z nich. Nikto nechce (ani v anonymnom prieskume) vyzerať ako hňup. A sú aj iné otázky, ktoré majú (z tohto dôvodu) nulovú výpovednú hodnotu. A vo všeobecnosti k „úrovni voličstva“: je to výsledok interakcie 3 faktorov: vzdelanostná úroveň ľudí kvalita politických strán (ne)profesionalita médií. Nemá význam riešiť to izolovanie.

   U nás sa to teraz ukázalo v plnej nahote v banskobystrickom kraji. Škoda slov…

   • Rys Ostrovid napsal:

    …je to výsledok interakcie 3 faktorov: vzdelanostná úroveň ľudí – kvalita politických strán – (ne)profesionalita médií. Nemá význam riešiť to izolovane…

   • Petrpavel napsal:

    V banskobystrickém kraji se ukázalo totéž co v celé ČR. Lidé se rozhodli volit raděj nového hňupa než ty staré. Klasické rozhodnutí.
    Ale je naštěstí jedna jistota : nový hňup se rychle stává starým.
    Jediná rada : nebýt hňupem a trvat si na tom i když mi věří třeba jen necelá pětina voličů.

    • Rys Ostrovid napsal:

     To je to, pán Petrpavel, o čom by väčšina médií, politológov a politických strán rada presvedčila spoločnosť. A nepochybne sa im to aj podarí. Pretože hlasov, ktoré upozorňujú na iné príčiny volebného výsledku v Banskej Bystrici, je príliš málo a zaznievajú v podstate len z vnútra strany Smer.

     Takže aká je (a bude oficiálna verzia)? Taká, že všetky vlády od 1993 zanedbávali riešenie rómskeho problému (čo je pravda), sociálno-ekonomického postavenia obyvateľstva (čo nie je tak úplne pravda) a preto teraz obyvateľstvo zdvihlo „varovný prst“ a vyslalo signál všeobecnej nespokojnosti. K tomu drvivá väčšina politológov (orientovaná správne, rozumejte liberálne, pravicovo) ešte dodáva s „rozvážnym“ pokyvkaním hlavou, že „No, ale diel zodpovednosti má celá občianska spoločnosť, ktorá sa nedokázala mobilizovať v 2. kole.“ a sem – tam nejaký ojedinený odvážlivec zdvihne bojazlivý hlas, že aj médiá na tom majú svoj podiel. Taký je (a bude) oficiálny výklad tejto „udalosti“.

     A teraz verzia, ktorá je výrazne minoritná (a ako taká nemá šancu na prežitie). V prvom kole krajských volieb kandidát na župana za koalíciu Smer SD – KDH p. V. Maňka získal 49% hlasov (pol percenta ho delilo od kresla župana). Podotýkam, že volebná účasť bolo rovnaká ako o dva týždne neskôr v kole druhom. No na druhom mieste neskončil p. Ľ. Kaník (SDKÚ), považovaný naprosto ale naozaj naprosto celým Slovenskom za človeka neschopného sociálnej empatie – ale p. Kotleba. Získal tuším 20%. Počet hlasov, ktoré dostal, bol okolo 21 000 a politológovia (tí istí, ktorí teraz „rozvážne“ pokyvkávajú hlavou) konštatovali, že to je vrchol jeho voličskej podpory (horný limit, tvorený ľuďmi, ktorí paradoxne ani nepochádzajú z oblastí so zastúpením rómskej menšiny) nejakým spôsobom naviazaný na jeho predchádzajúce pôsobenie.

     A viete, čo sa stalo po prvom kole? Namiesto úplne štandardného vyjadrenia podpory demokratickému kandidátovi (bežného v civilizovanom svete), 2 pravicové politické subjekty (SDKÚ P. Freša a SAS R. Sulíka) odmietli jasne podporiť kandidáta Smeru SD. Dokonca v SDKÚ to zašlo až tak ďaleko, že krajská organizácia v B. Bystrici, za ktorú kandidoval „ohrdnutý“ Ľ. Kaník poslala do riti vlastného straníckeho šéfa P. Freša, keď ju k podpore kandidáta Smeru SD vyzval. SAS to ani neurobila a jej šéf (R. Sulík) včera v Slovenskej televízii krásne predviedol, že mu to vlastne robí radosť, ako to dopadlo. To bola naozaj nádherná psychologická sonda do hlbín duše tohto liberálneho indivídua. Ale aby to bolo veselšie, padali do konca na adresu p. V. Maňka hodnotenia, že medzi ním a p. Kotlebom nie je žiadny rozdiel (!), že Smer je to isté ako Kotlebova strana, že kandidáta Smeru možno voliť len so zaťatými zubami a s rukami v gumených rukaviciach (to neznelo len od politikov ale napríklad aj od Transparency International !!!, ktorej predstavitelia majú „väzby“ na slovenskú pravicu). Zlatým klincom bolo, čo predviedli slovenské médiá. R. Fico to na tlačovke po 2. kole opísal ako kampaň takého rozsahu, akú by on chcel pred každými voľbami. Bohužiaľ – smutná a krutá pravda.

     V 2. kole získal kandidát Smeru p. Maňka už len 44% hlasov a p. Kotleba 55% hlasov. Tvrdím (sám za seba), že sa v rozhodujúcej miere nejednalo o protestné hlasy naštvaného a frustrovaného obyvateľstva, ale o protestné hlasy naštvanej a frustrovanej ŠTANDARDNEJ pravice na Slovensku!!! Pretože od marca 2012 sa neudialo nič také medzi Slovákmi a Rómami (ani na politickej, ani na spoločenskej úrovni), čím by sa Kotlebov úspech dal vysvetliť. Už iná vec je, že takéto vysvetlenie „bojovníkom za demokraciu“ a „proti komunizmu“ na Slovensku nevyhovuje. Čo je horšie – oni si vlastný podiel na celej tej veci ani neuvedomujú! Ale tak to bolo a toto sa na Slovensku stalo. Kotlebu zvolila slovenská štandardná pravica (a nepomôže istému slovenskému denníku ani náhla snaha analyzovať čiastočné výsledky v banskobystrickom kraji a objavovať, že Kotleba získaval hlasy najmä tam, kde je silný Smer a slabá pravica – čo má byť údajne výpoveďou o ľavicových voličoch Kotlebu. Práve naopak, vypovedáva to o tom, že práve pravicovo orientovaní z týchto oblastí volili Kotlebu, nič iné.).

     Nuž ale, keďže je prioritou dnešnej pravice poraziť za každú cenu Smer, tak inak to ani dopadnúť nemohlo. Pretože ak by nebolo víťazstva Kotlebu v B. Bystrici, tak sa dnes píšu titulky „Pravica utrpela debakel!“ a nie „Demokracia utrpela debakel“. Smer totiž oproti krajským voľbám v 2009 posilnil (6 krajských županov z 8, o 25 poslancov viac v krajských zastupiteľstvách, v mnohých krajoch väčšina v zastupiteľstvách).

     Takže teraz, keď sa podarilo zabrániť najhoršiemu a z pomeru 7:1 je pomer 6:1, teraz už môže P. Frešo z SDKÚ s pokojným svedomím vyzývať R. Fica na spoločné rokovania o tom, ako zabrániť šireniu pravicového extrémizmu na Slovensku.

     Byť R. Ficom, napľujem tomu pľuhavcovi do tváre…

     • filas9 napsal:

      Trochu sleduji Slovenskou politiku – a Kotleba mě vůbec nepřekvapuje. Vaše pravice je opravdu něco šíleného. Pohled na Sulíka jak hrdinně porazil Radičovou a smál se na všechny strany, jak se mu daří jeho boj proti EU, aby tam vzápětí přišel Fico a podle očekávání ten zákon schválil. A pak ještě tu Slovenskou pravici rozmetal na nudličky… Co to je?

      P.S: Proč tam máte volby, ke kterým chodí 12% lidí? Nezaznamenal jsem moc komentářů, že by to byl problém….

     • vlk napsal:

      Ostrovide,

      buďte tak laskav a udělejte z toho článek a pošlete mi ho standardní cestou. A já to vydám s velkým potěšením! Zkuste to ještě maličko rozvést.
      Díky předem.

     • Laco Grőssling napsal:

      A stejně by to bylo s českou levicí, pokud by se sjednotila poté, co by se jako die Linke čeští komunisté zbavili toho hnusného názvu a zkrotli by.
      Výsledkem by bylo, že by se je spolu s ČSSD ti pravověrní systémoví štítili volit. Pořád všude stejná písnička buržoazie.

     • vlkp napsal:

      Hm. Až na to, že Die lINKE VLÁDNE VE DVOU SPOLKOVÝCH ZEMÍCH! COŽ JE O DOSTJINÁ KÁVA NEŽ ČESKÁ KRAJ.

     • Laco Grőssling napsal:

      Nejspíš spoluvládne ne ?

     • vlk napsal:

      Jestli se nepletu, tak by měli mít dva zemské ministerské předsedy.

     • Laco Grőssling napsal:

      Bože to jsou odpovědi, mají předsedy. A jinak 100 % rudou vládu ?

      A proč je teď nechtějí socani do vlády, natož CDU a super natož CSU ( prý až od příštích voleb ) ? Úplně stejně jako u nás. Jenom ANO nemají, ono se tam tolik nekrade.

     • vlk napsal:

      To jsou odpovědi? Že v NĚMECKU vedou 2 zemské vlády??? Jo já vím, úplná prkotina!
      A proč je nechtějí Zelení a soc dem? Protože ještě stále si pamatují rozdíl mezi Trabantem a mMercedesem, mezi prázdným anormálním krámem, mezi dovolenou u Balatonu a na Bahamáchmezi východoněmeckým a západoněmeckým cestovním pasem a mezi Grenzpolizei a Národní lidovou armádou. Mezi úřadem na ochranu ústavy a Stasi. V Německu ještě nezapomněli. Proto vědí, že kdyby se spojili na celostátní úrovní , je to jak pro SPD tak zelené Game over.V Německu ještě mají rozum.

     • Pavel.Suchanek napsal:

      Dobrý den, a co to má ten chlap, řečený Kotleba na hlavě za helmu, to se shlédl u wermachtu?

     • Rys Ostrovid napsal:

      Neviem, pán Suchánek.

   • vonrammstein napsal:

    Mariána Kotlebu znám osobně, i když jsem ho už pár let neviděl. Nemám ho rád, ale spíš z osobních, než politických důvodů. Co mu rozhodně neupírám, je osobní odvaha (byl jsem toho svědkem) a funkční radikalismus. Jsem upřimně zvědav, jak si v nové funci povede. Chápu, že se liberálové, Smer a Fedor Gál můžou zbláznit, ale jak je vidět, nemalá část Slováků někoho takového chce.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Pán Vonrammstein, ak dovolíte, odpoviem tu pod vaším príspevkom všetkým. U mňa je to presne naopak – nemám voči M. Kotlebovi osobné výhrady (nepoznám ho) ale mám voči nemu zásadné politické výhrady. Neupieram mu odvahu, dokonca mu neupieram ani inteligenciu a intelekt (má 2 vysoké školy), ale považujem ho za nesystémový prvok v slovenskej politike. Taký ako je Matovič, ako je Sulík, ako je Babiš, ako je Okamura. Ja plne chápem, že existuje skupina ľudí, ktorá si z rôznych dôvodov myslí, že noví ľudia vyriešia problémy. Nevyriešia (a existuje celá rada objektívnych dôvodov, prečo to tak je). Pán Kotleba bude v banskobystrickom kraji solitér, jediný. Nemá v zastupiteľstve ani jedného poslanca, nadpolovičnú väčšinu v ňom má Smer. Dnes vysielali správu, že krajská organizácia Smeru vyjadrila zámer, že má záujem konštruktívne na pôde zastupiteľstva spolupracovať s novým županom a že bude mať záujem na poste podpredsedu župy. Správny krok, obával som sa toho, aby nezačali teraz sabotovať činnosť župy (čo by v konečnom dôsledku len poškodilo ľudí, Smer SD a pomohlo p. Kotlebovi). P. Kotleba proste bude musieť spolupracovať so Smerom SD, pretože ho bude potrebovať, a ak bude chcieť jeho spoluprácu, bude sa musieť správať istým spôsobom.

     Pán Filas9: Nízka účasť na krajských voľbách je notorický problém SR. Dôvodov sa udáva niekoľko: nevhodné krajské členenie Slovenska, nejasné kompetencie krajov, ich prílišná vzdialenosť od občanov, malá pozornosť venovaná straníckymi centrálami krajskej politike. Akurát teraz pozerám TA3 a práve hovorili, že sa začínajú už ozývať hlasy o zrušení 2. kola župných volieb (kde sa podľa mňa voli skôr PROTI niekomu, nie za niečo – to je ešte malá poznámka k p. VonRammsteinovi). Je tiež celkom možné, že nasledujúce 4 roky budú posledným obdobím, kedy Slovensko bude mať 8 krajov. Už pred voľbami totiž R. Fico naznačoval možnosť ich redukcie na 3: západné S., stredné S., východné S. Možno pán Kotleba bude preňho vhodnou zámienkou. K pravici: ja R. Sulíka za pravicu nepovažujem. Pravica na Slovensku, to je SDKÚ, KDH, a Most Híd. Ostatné prvky v parlamente (OĽANO, SAS), to sú………nechcem napísať vulgarizmus. Ako Okamura u vás.

     Pán Vlk: ja som momentálne tak znechutený tým, čo som videl počas 2 týždňov pred 2. kolom župných volieb, že by som sa musel poriadne premáhať, aby som sa v tom ešte rýpal. Ale mňa to zvyčajne prejde, aj keď mi to nejaký čas potrvá…

     Pán Grossling: pozdrav a rád vás vidím.

     • vonrammstein napsal:

      Vím, sleduju to. Situace na Slovensku je trošku jiná než u nás, nemáte tam funkční komunisty, leda ty nalezlé u Fica. Ale máte zas jiné specifické problémy a na ty by Kotleba mohl být odpovědí. Aspoň částečně. To, že je nesystémový, bych v tomhle případě považoval spíš za klad.
      Jestli bude druhé kolo zrušeno-tím spíš, pokud by se tak stalo kvůli Kotlebovi-, můžete si směle říct, že jste právě nastoupili cestu k sociálně demokratické totalitě.

     • Rys Ostrovid napsal:

      Uvidíme, pán vonrammstein.

 10. Jan Čermák napsal:

  Myslím, že fenomen : „přeci nebudu volit socany“, který znemožňuje tyhle lidi oslovit, má nějaké ještě hlubší psychologické pozadí. Bylo by to asi na průzkum hlubší, můj dojem je takový, že za to hodně můžou media, která jsou převážně volímkarla a podařilo se jim položit rovnítko mezi ČSSD a socialismus.Třeba včera jsem viděl kousek NOVy a bylo to naprosto neuvěřitelné. Kombinace hlouposti a zášti, hlavně hlouposti, jako programu. To je myslím fenomen nový. A z tohoto hlediska se zase ukazuje, že KSČ je problem, nenormálnost, a levice se musí spojit, jestli chce ještě v budoucnu hrát nějakou roli. samozřejmě vím, že to neudělá, a aby Dienstbier oslovil středového voliče musel by začít kouřit fajfku a mluvit sprostě.

  • filas9 napsal:

   Problém levice (především u mladších lidí): KSČ(M) – komunisté jsou zpátečníci a proti svobodě, zavřeli hranice, popravovali, proruští i nyní do popředí vystavují lidi jako je Semelová, Grebeníček. ČSSD je taky levice – tedy vlastně komunisti light 🙂

   P.S: Spojení ČSSD a KSČM? Nereálné – vedlo by to k dalšímu „boji o lidový dům“, nyní verze 2.

   • Petrpavel napsal:

    Máte pravdu, nalévárna ve školách a v médiích udělala z mladých, vždy dříve levicově a idealisticky nastavených, zatrpklé nenávistníky jakéhokoli spravedlivějšího režimu.
    Spojení ČSSD a KSČM je skutečně nereálné. Až ČSSD v příštích volbách spadne jako ODS, vydělá na tom KSČM. Ale asi tak jako na ODS vydělala TOP 09, k ničemu, resp. k pokračování práce v opozici. Po US, SZ, VV, ANO se přece vždy najdou další noví středoví bojovníci …

  • Anonymní napsal:

   Jste hodně blízko. ČSSD zapomněla nebo nebyla schopna nakupovat osobnosti – kandidáty mimo systém, totéž i s prezidentem, přičemž obráceně to šlo. Sobotka podpořil vládu přátel a ti se mu odvděčili za podpory Novy. 200 tis. hlasů tak ztratila v Ústeckém, Hlavním důvodem bylo více než opatrné vymezení vůči vládě TOP s ODS. Stačilo slíbit snížení DPH na koblihy.

  • Hladis napsal:

   Ano, za vse mohou media, když tyto volby nebyla zadna silena masaz, jako ty předchozí a kupodivu…..KSCM je zlo a bude zlo a jako zlo bude tedy i vykreslovano.

 11. tresen napsal:

  Obávám se, že se tu někdy zaměňuje „středový volič“ ve smyslu politickém /člověk, který odmítá krajnosti, protože ví dobře, co nechce, a vzhledem k nabídce dost obtížně nachází přijatelné varianty/ s příslušníkem fluktuující, názorově amorfní skupiny voličů, kteří svou přízeň často přelévají na základě víceméně iracionálních impulsů, zmiňovaných v diskusi.
  Taky podotýkám, že fenomén, kterému se říká střední třída a který se nejčastěji definuje příjmy, případně profesní příslušností, se nekryje ani s tou první, natož pak s druhou voličskou skupinou.
  Proč ČSSD odradila ty první, tu přehledně popsala paní S.Š. Proč nenalákala ani ty druhé, je otázka, na kterou se snaží odpovědět vlk, a má to o hodně těžší.

 12. Dedek napsal:

  Dobrá analýza ,díky. Já osobně mám ovšem velké výhrady k tomu , že v ČR rozhodla volby střední třída. Jsem toho názoru , že počet voličů , které je možno zařadit do společensko ekonomické kategorie „střední třída“ je v ČR zanedbatelný. Když ještě Vlk fungoval na Faustově světě ticha , tak tam Gerd popisoval (29.5.2011), jak vidí kategorii střední třídy on . Úryvek z jeho hodnocení:
  Do střední třídy patří ti, kdo:
  1. Vlastní dům nebo luxusní byt na dobré adrese v hodnotě cca 5 mil. Kč. Pokud nemovitost vlastní na hypotéku, mají ještě jiný nezadlužený majetek v hodnotě cca 5 mil. Kč
  2. Měsíční příjem rodiny se rovná min dvaapůlnásobku průměrné mzdy v ČR
  3. Mají ukončené SŠ vzdělání a studují nebo vystudovali VŠ
  4. Jsou ve své pracovní kvalifikaci uznávanými zaměstnanci nebo samostatně výdělečně činnými osobami
  5. Aktiva na běžném účtu umožňují bez problémů pokrýt půlroční výpadek příjmů, aniž by rodina musela změnit své návyky v utrácení peněz
  6. Mají další investice v hodnotě min. 500.000,- Kč (není tím míněno auto, ale akcie, dluhopisy, obligace, apod.)
  7. Jejich majetek nespadá mezi nejbohatší, tedy je pod 30 mil. Kč celkem.
  Následuje diskuse , která je zajímavá.
  Já osobně dávám přednost hodnocení podle britského časopisu The Economists , které je velmi jednoduché a stručně se dá popsat. Do střední třídy spadají lidé , kteří mají pravidelný příjem a po zaplacení všeho nutného k životu jim zbude 30% z tohoto příjmu na volné použití.
  Obávám se , že podle obou definicí , je možno 80% obyvatel ČR zařadit do kategorie chudina.

  • Mirukube napsal:

   Dědku, tou střední třídou ale není myšlena vrstva lidí z hlediska příjmů, ale z pohledu názoru na politiku. Středový volič volí jednou doprava, jindy doleva. Prostě není názorově ukotvený. A to může být z několika důvodů. Například proto, že je hloupý, neorientuje se a stačí mu populistické sliby. Na druhé straně ale to může být i volič vysoce inteligentní, který se orientuje dobře, ale není ideologicky fixován, spíš se rozhoduje pragmaticky z pohledu svých zájmů. A takových kritérií může být mnohem víc. Že je ale přinejmenším nepochopitelné, že existuje řada lidí, kteří se rozhodují na poslední chvíli v návaznosti na některé vyhlášení politiků ve volební kampani, kteří se jim zrovna v tu chvíli libí, to je taky fakt. Jako na druhé straně ta obrovská skupina lidí, kteří k volbám nechodí, ať se děje co se děje.

   • vlk napsal:

    tak tak!

   • Dedek napsal:

    Omlouvám se , že jsem zkratkovitě spojil pojem střední třída se středovým voličem. Domnívám se ale , že výsledkem dobré práce politiků je rostoucí blahobyt obyvatelstva (tak nějak je to formulováno ve švýcarské ústavě). A to se dá podle pragmatika , kterým se cítím měřit počtem občanů řazených do střední třídy. V podstatě všechny výsledky týkající se velké množiny prvků se hodnotí Gaussovou křivkou. Ale přiznám se , že nechápu proč v ČR se ve volbách lidi chovají iracionálně.

    • Cech napsal:

     Není třeba se omlouvat pane Dedku opravdu podle mezinárodních měřítek je naprosto jednoznačně doložitelné, že u nás je 80 % chudiny = > potencionálních levicových voličů.

     To proč u nás volí chudina pravici jsem poměrně podrobně popsal na jiném blogu.

     Tento volební úspěch soukromého politického projektu ANO jsem popsal před 4_mi měsíci no a sekl jsem se o dvě procenta dolů,já předpokládal něco kolem 20 – 22 % procent pro ANO.

     To zásadní upozornění bylo směřováno k masmediální manipulaci, kterou si může dovolit oligarcha u nás a masmediální manipulaci, jaká je dovolena oligarchům v civilizovaném světě.
     Tento poměr lze stanovit cca.4:1.
     Proto protože následně po volbách není žádný soukromý politický projekt v „našich naprosto pluralitních médiích“ zkonfrontován se svými předvolebními sliby.

     Třeba ti brontosauři.

     Na druhou stranu je viditelný pokrok v metodách přístupu dříve a nyní, nyní soukromému politickému projektu stačily 4_ři body voloebního programu ke skoro vítězství no 2 % zase není tak mnoho, že.
     Proto je opravdu nesmírně důležité porovnat co z těch 11 ti bodů splnila ČSSD a co z těch 4 řech bodů splnilo ANO.
     Proto si nyní v klidu pan Babiš může vychutnat 4 ři roky slávy protože on jako pravicový projekt ty 4 ři body asi opravdu splní.

     To nejdůležitější je pro příští volby neustále ČSSD připomínat co svým voličům garantovala a co ve skutečnosti splnila !
     Pakliže nesplnila tak NIKDY, NIKDY NEVOLIT ČSSD.

  • jezevec napsal:

   je mi to jasný.
   proto se tomu říká STŘEDNÍ třída, protože je jich asi tak půl promile někde hodně hodně na kraji – správně?

 13. Laco Grőssling napsal:

  Už mám ve svém kutlochu, tedy mlýnu, docela zařízeno starým nábytkem, ale ještě ne novým. Tato analýza a některé diskusní příspěvky mě tak rozesmály, že mi to nedá i za současných prvních mrazů vystrčit rypák ven.
  Tak především výsledky voleb. Vzpomínáte si na ty úlevné a usmívající se tváře pravičáků ( jiní tam nebyli ) v povolebním studiu, když vyšlo najevo, že ČSSD + KSČM nedá dohromady očekávaných 100 + x křesel v PS ? Úplně stejně se pochechtávala špička ODS po volbách v roce 2010, když rezignoval Paroubek a jak to dopadlo ! Také zde na Kose jistá dáma jásala nad tím, že letos vyhrála pravice. Již tenkrát jsem se v diskusi ptal „ a odkud víte, že ANO je pravicová strana ?“.
  No neuplynula dlouhá doba a tak jak začínalo být jasné, co že vlastně ten Babiš chce, zejména tedy stopnout rozkrádání státu, udělali z něj takzvanou „nesystémovou stranu“. A začali trochu váhat, co že je v jejich obvyklém černo-bílém hodnocení ( na víc nemají IQ ) vlastně Babiš zač ? No bodejť, vždyť všechny „systémové“ ODS, TOP 09 a nakonec i ČSSD ( když se dostala k lizu ) se na státu jen pakovaly.
  Takže, jak že vlastně ty volby dopadly ? Já bych řekl, že z pohledu levice a tím i dlouhodobých zájmů České republiky skvěle. Co že to nejvíc vadilo lidem ? Privatizace státu ve prospěch partají, prohlubující se státní dluh a na něj navazující rostoucí nefunkčnost státu a následná drahota.
  Proč tedy skvěle ? Cosi mi říká, že Babiš jako bytostný podnikatel, jde tvrdě za svým stejně teď v politice, jako dříve v byznyse. A jako krizový manažer ví, že je třeba začít od podstatných položek, chce začít od konsolidace státního rozpočtu nikoliv jako strany „systémové“ růstem daní na vrub nejchudších, ale osekáním příjmů nejbohatších sosajících ze struků státního rozpočtu stále neskutečné benefity a také šidící erár o stamiliardy na daních. Všechny pravicové „systémové“ strany byly proti takovým řešením z politických důvodů a přiznejme si, stejně tak ČSSD, ta jen neměla ještě příležitosti, než sosat drobné na úrovni krajů.
  Takže jakýpak údiv z přídělu hlasů Babišovi a nakonec i KSČM, naprosto logický postup voličů.
  A ještě bajky o středovém voliči, který rozhoduje. Prosil bych Vlka o definici, Was ist das středový volič ? Opravdu bych to rád věděl. Protože podle mne takový neexistuje. V Česku existuje jen jakási karikatura prvorepublikového střeďáka, dnes totálně příjmově zbídačeného, spadlého do kategorie měšťanského proletariátu. Spolu s nejchudšími tvoří v tomto státě 60 % obyvatel. Počítám sem intelektuálně námezdně pracující ( lékaře, učitele, manažery, státní zaměstnance obecně ). A s těmi nejchudšími i sdílí stejné zájmy.
  A největší legrace, všichni tito, nepochybně podle Vlka s IQ nad 120 nemají všech 5 pohromadě, aby volili racionálně ? Zase se nechali oblbnout ? Kdepak oni si jen vybrali toho, kdo je podle nich schopen napravit největší ničemnosti. I když, přece jen trochu oblbnuti byli Babišovým marketingem, jenže na lumpen-zbídačeného střeďáka se jinak nedá. Určitě se mu musí hodit pravicově chutnající návnada. Měl jsem rozmluvu před volbami s člověkem z filmového průmyslu. Ptám se , koho budete volit ? Knížete ? Ale kdepak, odpověděl, my z Barrandova jsme si řekli, že Babiše. Kalousek Schwarzenberga úplně zruinoval. Tak nastavit myšlení těchto lidí tímto směrem byl Babišův Meisterstueck.
  No takže, jak jsem napsal v diskusi nedávno. Výsledek voleb se mi velmi líbí, neboť ANO není pravicová strana. Je to strana čističů. A které že straně takoví čističi ze staré PS asi budou nejvíc po chuti ? No já bych řekl, že KSČM. A jestli na použití Sava neměla koule ČSSD, protože sama má také hodně špíny nejen za nehty, je dobře, že se našel někdo „nesystémový“. Zde, na bitevním poli o příjmy a výdaje státního rozpočtu, se bude nyní rozhodovat o tom zda :
  – konečně dojde ke skutečnému SYSTÉMOVÉMU řešení důsledků českého společenského marastu,
  – a zda ANO přežije, nebo bude jen prskavka na politické scéně.
  Přál bych si, aby Babiš uspěl. Řekl bych, že to co říká, má už dnes v PS podporu nejméně 130ti hlasů, hadi na 3 budou jen křoví, už dneska se to ukáže při prvních hlasováních v nové PS.
  V novinách už má první výsledky, Čásenský, Balšínek, Zlámalová, Němeček a další ničemní žumpálisté spoluodpovědní za marasmus Česka to už vzdali a utekli raději od praporu. Holt se lekli toho co jim Laco Grőssling zde na Kose předpověděl v článku “ Výchova žumpálistů Babišem“, totiž, že budou ochočeni.

  Se sosači struků státního rozpočtu to bude tvrdší bitva.

  • Petrpavel napsal:

   Docela pěkný sen, dobře se to čte, kéž by se vyplnil! I s Komárkem…

   • Laco Grőssling napsal:

    Petřepavle Babišovi nic jiného nezbyde. Pokud v horizontu 6ti měsíců nebude mít první jasné výsledky, zhasne ANO jako prskavka.
    Podnikal jste někdy na otevřeném trhu a měl zodpovědnost za více jak 100 zaměstnanců ? Pokud ano, tak víte, že mentalita takových lidí, pokud postupují + – férově je tvrdě jít za svým cílem. Žádné politické podrazácké měkoty. V byznyse by Hašek dnes už neměl šanci. V politice klidně jede dál.
    Myslím, že toto je Babišův případ.

   • Laco Grőssling napsal:

    Jó a Komárek, jeho role bude dtto Zlámalová, ochočen, nebo odchod. A to beru v úvahu, že je čtvrtinový Žid a katolík.

    • Michal napsal:

     Fakt, že Martin Komárek je čtvrtinový Žid, má podle vás jaký význam?

     • Laco Grőssling napsal:

      Vyčůraný a nadprůměrně inteligentní.

     • vlk napsal:

      Ano soudruh Slánský taky nebyl žádný soudruh, ale nadprůměrně inteligentní a vyčůraný……

     • Laco Grőssling napsal:

      Vlku od té doby co jsem si prošel v mládí staré židovské hřbitovy a neviděl jsem tam jediný náhrobek popsaný česky, ale pouze jidiš ( ty starší ) a německy ( ty novější ), mám vůči židovské komunitě v Česku opravdu rezervovaný vztah. Neupírám jim jejich mimořádné intelektuální a podnikatelské úspěchy jako jim je upíral Hitler. Jen ta mravní stránka věci byla děsná, včetně toho zahrávání si s myšlenkou, že když němčí, tak jsou nedotknutelní za Rakouska i za Hitlera. A že česká kultura je v podstatě podřadná a tak konali podle : Life is too short to learn Czech ( modifikace pořekadla Angličanů vůči Němcům ). Nebo-li k českému národu byli neloajální nejméně od poloviny 19. století i když mezi ním žili a chovali se povýšeně. Hodně lidí proto bralo jejich osud jako odplatu osudu za jejich nafoukanost a konec konců blbost, přes všechnu tu inteligenci.

     • vlkp napsal:

      No a teď můžeš ještě spustit tu o židu Hilsnerovi nebohé Anežce tuším, že Hrůzové,, co jí podříz a její krev sál! Ty jsi si prošel hřbitovy a bylo tam Jiddiš a německy. Takže jsou automaticky špatní… Bezva argument!!
      Takže kdybys byl Němec, echtovní a žil v Lužicích a viděl tam jejich náhrobky v jejich jazyce, tak jsou prostě špatní? No nezbývá mi než zakroutit nevěřícně hlavou.

     • Michal napsal:

      „Hodně lidí proto bralo…“ A co Vy? Taky berete jejich osud jako odplatu za nafoukanost a blbost?

     • Laco Grőssling napsal:

      Za velmi podstatný prvek jejich mentality, který se podílel na jejich osudu byla absence sociální inteligence. Jistě zde byla ještě řada jiných faktorů, nevím jakou váhu měla v celkovém souhrnu vlivů váhu ona nedostatečnost, ale byla tam a velmi důležitá.

     • scallop napsal:

      Pro mne bylo vzdy nepochopitelne, jak mohly miliony lidi v Nemecku a Rakousku ve 30. letech jen tak prihlizet likvidaci zidu, kdyz jim jinak vadil kazdy kapsar. Vase prispevky mi pomahaji pochopit jejich uvazovani – jsou hrozive poucne.

     • vlkp napsal:

      Naprosto přesně řečeno!

     • Laco Grőssling napsal:

      Pánové Scallope a Vlku, protože nevíte o čem hovoříte, budu Vám vyprávět krátký příběh.
      Můj děda měl před válkou živnost nedaleko jednoho poměrně rozsáhlého moravského židovského hřbitova. Po práci, když odpočíval po těžké práci před svým domem, chodili kolem na onen hřbitov příslušníci místní židovské komunity a dávali se s ním většinou lámanou češtinou, či němčinou do řeči.
      Na konci třicátých let jim děda říkal ať se raději odstěhují, neboť byl písmák, hodně četl a také poslouchal rozhlas. Věděl, že Hitler s nimi zatočí. Ne tak jeho židovští spoluobčané. Prý Židovstvo má případně dost peněz, aby se s Hitlerem dohodlo. Děda jim oponoval, že Hitler není člověk, který s nimi bude obchodovat, ale peníze si jednoduše vezme. Ne, ne, ne oni vědí své. Z celkem asi 3 000 se jich vrátili po válce asi 3.
      Dědu to netěšilo, že měl pravdu a v dobách za reálného socialismu, kdy na onen hřbitov skoro nikdo nechodil, tam chodil on a jeho příbuzní alespoň udělat základní práce, zadarmo, tu aby zeď nespadla, tu posekat trávu. I kolem těch 99 % pomníků s německými nápisy.
      Nemuseli.
      Víte houby pánové.

     • scallop napsal:

      Proste to byla chyba zidu, ze se na radu Vaseho dedy neodstehovali z mist, kde po staleti zili.

     • Michal napsal:

      No jo, na Slovensku co žid, to majitel kořalny, v Čechách samý nafoukaný němčící vyčuránek bez sociální inteligence. Inu, hezké odkopání…
      Jen by mě zajímalo, kam zařadit třeba Petra Ginze, Hanse Krásu nebo ty, kteří se starali o děti v rodinném táboře v Auschwitzu. Nebo takový Želo Bloch – jedna z vůdčích osobností povstání v Treblince – to byla přímo esence výše zmíněného!

     • Laco Grőssling napsal:

      Pánové s vámi nemá smysl diskutovat, neboť si vždy najdete záminku jak oponentovi přisoudit názory, které nezastává. Pro tentokrát zdar !

  • scallop napsal:

   Takze clanky zumpalisty Nemecka prispely k marasmu Ceska ? Vy se prekonavate !

   • vlk napsal:

    Scallope díky. Chtěl jsem s e zeptat na totéž!

   • Laco Grőssling napsal:

    No samozřejmě, ten člověk podporoval ničemy jak to šlo a o životě obyčejného člověka neměl ponětí. Zkuste si poslechnout jeho nesmysly ZDE : prý v Česku je jen líp a líp :
    http://video.tyzden.sk/redakcia/2013/11/01/lampa-2–o-tom-ci-sa-zeman-zblaznil/
    Zejména od stopáže 58:00 .

    • vlk napsal:

     Ach tak – Tomáš Němeček se snažil podporovat ničemy co to šlo…
     Proto jemu stejně jako Dostálovi pořezali obličej. Proto získal všechny možné novinářské ceny.
     Bohužel musím a s velkým politováním konstatovat, že Tomáš Němeček viděl daleko dál než já, když jsem ho asi tak před měsícem lámal, jestli by sem tam nedal něco speciálně pro Kosu, odmítl. Jeho argumentace byla tehdy přesná. Byť velmi a velmi decentní.
     A že neměl o životě obyčejného člověka ani ponětí? Hmmm. Tak jo . No ale Laco jistě tě a tobě podobné uklidní, že teď to fest dohání. Živí s e jako právník v Bohnicích. Jsou těžce podfinancované a vidí tam rozval člověka zblízka. Stačí ti to jako zasloužená převýchova pro lumpa? Nebo bys radši, aby šel na pár let do nějakého kamenolomu?

     • Laco Grőssling napsal:

      No tak novinářské ceny za režimu demokratury v Česku, tak to je fakt argument. A že je právníkem v blázinci, celkem nic jiného si nezaslouží. Tam by mohl být užitečný.
      Znáš ten fór jaký je rozdíl mezi personálem a pacienty v blázincích ?
      Ta první skupina má na rozdíl od té druhé klíče v kapse.
      Přesně na Němečka to sedí. Díval jsi se na to video ? No do Bohnic a ještě řád zlaté vařečky !

     • vlkp napsal:

      Teď jsi men tedy argumentačně utlouk!! To tedy fakt nemá chybu! Ceny, protože je neuděluješ ty , tak jsou jistě cinknuté a špatně a za oblbování…A je to vlastně jen cvok, který není hoden tvé velikosti. Nemám problém, klidně budu duševním trpaslíkem, pokud jím je i Tomáš Němeček. A co ten kamenolom? Tam by šla jeho převýchova ještě rychleji, nemyslíš?

     • scallop napsal:

      Nechcete udelat seznam skudcu v radach novinaru ? Uz to zacal jisty Adam.B.Bartos (ktereho mi cim dal vic pripominate), ale Vy mate potencial ho prekonat. Pripadne muzete udelat seznam novinatu, kteri skudci nejsou, uvidite co bude kratsi.

      PS Kdyz tak sleduji vyvoj Vasich prispecku, tipnul bych si, ze za par mesicu odhalite, ze za zdejsi marasmus muze hlavne vlk.

     • Laco Grőssling napsal:

      Kamnolom Vlku ? Jaký myslíš ? No podle toho jak tu manipuluješ, tak mi asi podsouváš ten v Buchenwaldu.
      Ne Vlku, já si myslím, že každý má dělat na co stačí. Jestli bude dobrý právník v blázinci, bude lidstvu užitečný. Jako novinář v Česku neuspěl a podílel se na podpoře ničemného režimu.

     • vlk napsal:

      Týýýýýýýýý jooo! Jako novinář neuspěl!! To nemá chybu! Fakt je, že o práci v Halo novinách se nikdy neucházel a že Kojzar by ho a si nevzal. To Karel Čapek by tam neuspěl taky. No je zjevné, že když ty si myslíš, že někdo neuspěl, tak je to důkaz pravého opaku! Novinářské ceny jsou pro tebe nic. Ale ty přesně víš, kdo uspěl a kdo ne! To mi něco připomíná! Sebekritiku by Tomáš Němeček provést měl? Jak hlubokou?
      A ten kamenolom není z Buchenwaldu, ale klidně když tě dneska čtu, by být mohl, dneska máš i na tohle – viz židovské hřbitovy.
      Já původně chtěl napsat šachta na uran, ale pak jsme sáhl po realitě , že už žádná není. Udělal jsem chybu, byl bys pochopil hned napoprvé.
      Ještě k tomu Buchenwaldu a tamnímu kamenolomu.
      Tak bylo mnoho židů, mnoho demokratů z různých stran. A také něco komunistů. Jen určitá minorita.Ale těch demokratů bylo daleko víc. Nesrovnatelně. Kupodivu si komunisti z toho kamenolomu vzali zejména to, že je dobré tam ty demokraty strčit znovu.

     • Laco Grőssling napsal:

      V poslední době, když nevíš kudy kam, tak blábolíš a ztrácíš glanc tím jak druhému podsouváš to co si nemyslí. Fakt slabota. To myslím nedělal ani ten Kojzar.

  • vlk napsal:

   Tak jo, Babiš není pravicová strana! A copak asi tak miliardář a téměř samý podnikatel, z jeho poslaneckého klubu asi tak bude? nejspíš odnož KSČM! Nebo ještě lépe Sťěpánovy KSČ! Buď tak laskav a projdi si životopisy poslanců ANO na Aktuálně! Pak se teprv můžem bavit.
   A co je středový volič? ˇČlověk politicky neukotvený! bez jasných a trvalých politických preferencí. Ta definice je velmi jednoduchá.
   Popisuje jo politickou neorientaci. Co ale v žádném případě naopak nepopisuje je jeho majetkový stuts – středový volič není ani náhodou totožný se střední třídou a už vůbec není středový volič definován něčím jako IQ!

   Nicméně, ve skupině středový volič je zastoupena jak střední třída, tak i lidé s vyšším IQ. A tyhle měl šanci jediný zleva oslovit JD. Nikdo jiný. Tady jsou ta scházející 2%. Například.
   A jsem rád, že někdo jako ty si Babišovy miliardy dokázal ztransformovat do obrazu socialismu, který hlásá jako budoucí cíl KSČM. To nemá chybu. Asi nemám dost velkou fantasii, aby mne něco takového vůbec někdy napadlo. Gratuluji! Už chápu, proč poustevníci žili v jeskyních, v hlubokých a nepřístupných lesích.

   • Laco Grőssling napsal:

    Negratuluj, tuto Tvoji diskusní reakci si výjimečně zkopíruju, abych Ti ji již brzo mohl připomenout. Babiš nemá se socíkem nic společného, jako obvykle nechápeš napsané. Protože nechceš, anžto se Ti nehodí do krámu Tvých iluzí.
    Tvrdím, že Babiš je čistič a to dnes v Česku stačí. Nemusí být postkomunista, nebo socan, stačí když odstřihne pravicové „systémové zloděje“ od struků státního rozpočtu. Pak už to půjde samo.

    • okolojdouci napsal:

     Vlastně máte pravdu, Babiš nám prodal naději, že to tu vyčistí. A teď se uvidí, zda to byl férový obchod. Pokud by se téhle čistící ideje chytla ČSSD a vzájemně se pak s Anofertem drželi za slovo, mohlo by to nějakou změnu k lepšímu přinést. Ale v krajích nějakou zásadní čistící aktivitu ČSSD nevyvíjí, takže uvidíme.

     • vlk napsal:

      Ano, a teď tu o devítihlavé sani!! Pro vyznavače třídních pravd by Babiš žádným čističem být neměl. Ale někým, kdo rafinovaně oklamal vykořisťované, aby je vykořisťoval ještě více! Soudruhu, nějak mám propadáš těžkým úchylkám. By ti řekli ti, které volíš! Nikdy bych netušil, že Miliardář, 735. nejbohatší člověk na světě může mít jako hlavní cíl své existence obecné blaho!!!
      Laco, byl by s tak laskav a prozradil mi zásadní rozlišovací znamení mezi miliardářem lidumilem a miliardářem lumpem vykořisťovatelem ? To abych je příště dokázal rozpoznat hned i slepec jako jsem já.

     • Laco Grőssling napsal:

      V neděli v Partii na Primě řekl mimo jiné :

      „Nakoupil jsem asi pět set firem a každá byla ve stejnom stave, jako Česká republika. V dezolatním stavu, s managmentem, který krade. A my jsme všude našli ty ranaře, kteří to začali dělat jinak,“ zakončil debatu šéf hnutí ANO.

      Jak jsem napsal, pokud se mu toto povede jsem na výsost spokojen a všichni voliči KSČM se mnou, včetně všech poslanců za tuto stranu. KDU-ČSL je jen křoví, musí to vědět.

     • vlkp napsal:

      Jistě lidovci budou jen za křoví , na které lze libovolně močit! Už to v minulosti dokázali a předvedou to znovu!! No hlavně, že voliči KSČM jsou spokojeni. Kdyby pár z nich to bylo dalo socanovi, tak lidovci nebyli vůbe c k ničemu potřební. Sice jsem to napsal v textu, ale proč by jsi se takovou drobností zabýval. Byl bys výrazně pomohl svému miliardáři čističi!

      A to nemluvím o takové drobnosti, že ten citát Babiše, cos použil, je o tom, že on si KOUPIL, tedy získal do svého výhradního majetku!!! nějakou firmu, která byla v mizerném stavu a sám pro sebe ji vyčistil. Pro sebe. Zřejmě toužíš být součástí jeho soukromého majetku. Já ne.

     • Laco Grőssling napsal:

      Vlku Ty jsi fakt legrační jak něco napíšeš a tím popíráš svá dlouhodobá tvrzení. Takže miliardář je třídně špatně, protože co udělá dělá jen kvůli rafinovanějšímu vykořisťování ? Já myslel, že podle Tebe existuje jen třídní smír.
      Ale teď vážně. Co je špatně na miliardáři čističi, který deratizuje jiné miliardáře, kteří nehrají fér ? Já myslím, že slouží dobré věci, naší věci, zájmům České republiky.
      To jsou paradoxy , že paní Blažková ?

     • vlkp napsal:

      Ježkovy věci!! Čistí jiné miliardáře. A až tu dobrou věc dokončí tak co? Rozdá majetek a zdrhne za tebou do lesní jeskyně??? Má ty svatá prostoto.

     • scallop napsal:

      „Tvrdím, že Babiš je čistič a to dnes v Česku stačí.“

      Timto mohu jen pogratulovat tvurcum Babisovy predvolebni kampane. Jsou to profici.

     • scallop napsal:

      Ovsem volicu jako pan Groosling je zjevne vic. Na slovensku hodne z nich volilo s myslenkou

      “Tvrdím, že Kotleba je čistič a to dnes na Slovensku stačí.”

     • Laco Grőssling napsal:

      Chápu, že fandům „systémových“ stran co to tu válcovali 24 let existence čističe vadí. Chápu.

     • Laco Grőssling napsal:

      Scallope, zase nevíte o čem píšete. Kotleba je čistič čeho, koho ?
      Babiš chce vyčistit tento stát od neférově podnikajících podnikatelů parazitujících prokazatelně na státním rozpočtu. Bohulibý záměr nepochybně.
      Kotleba chce čistit stát od etnika.
      Máte v hlavě gulage.

     • Petrpavel napsal:

      Pánové, o čem že se to hádáte?
      O budoucnosti. Jako kartářky které si vjedou do vlasů. Chápu, každá chce prodat své zboží.
      Tak počkejme rok, dva..chtělo by se říci. Ale za ten rok či čtyři se to hnutí tak rozplizne, že pravdu budete mít oba, čili nikdo.
      (Vždyť konečně US, SZ, VV udělaly totéž co udělá ANO – rozložily vždy koalici, ke spokojenosti jedněch, a k žalu druhých).
      No jo, ale to vlastně dávám za pravdu vlkovi, a já bych tak chtěl věřit že tentokrát to „čističům“ vyjde…

     • Laco Grőssling napsal:

      Petřepavle já netvrdím, že ANO uspěje. Jen si přeji, aby se panu Babišovi podařilo uskutečnit to co říká. Zavést do českého rozpočtu pořádek a zamezit kradení. Co je na tom špatně ?
      To že se Vlkovi nelíbí, to je špatně. Jemu se líbí Táňa Fischerová, která v parlamentu jen dřepěla.
      Také jsem napsal, že Babiš jede závod o bytí nebo nebytí svého ANO. Pokud se mu nezdaří zamezit ničemnostem, skončil.

 14. vlasta napsal:

  Já si myslím že o výsledku voleb nerozhodovala střední třída, ta tady opravdu tvoří pár procent, ale zoufalá městská chudina ,co měla v sobě zodpovědnost jít vůbec k volbám. Na vesnicích a malých městech volí pár lidí, spíše komunisty ,nebo na jižní Moravě lidovce. A pak velká část národa má opravdu vygumované mozky o což se zasloužila v plné míře média ať soukromá nebo veřejnoprávní. To je naše realita a lepší už to nebude, při úrovni našeho vzdělávacího systému a ochoty mladých vůbec myslet na něco jiného než na své potěšení.

  • Hladis napsal:

   Ale rozhoduje stredni trida a budete se divit, je jich hodne. Není tak bohata na zapadni pomery, ale na české je bohata dost a je i velmi pocetna. Stredovy a pravicovy volic se sklada především z lidi s vyssim vzdelanim. Staci si najit pruzkum, kdo koho vlastne voli a jake vzdelani ma. Ale uz to tu nekde zaznělo. Stredovy volic je vlastne „debil“ a za vse samozrejme mohou zla media 🙂 Ještě ze je vždy na koho to svest.

   • táta napsal:

    STŘEDOVÝ VOLIČ vzenešenými kecy kryje za antikomunismus a sobeckost…..jen si dusledně hají své zájmi to bohužel.ta většina se středním vzdělaním,řemeslo nebo zakladním vzdělaním na své zájmi bohužel kašle,bud nejde vubec volit nebo se nechá oblbnout

 15. Puck napsal:

  Vypadá to tak, že ČSSD ztratila nejvíce hlasů ve finále, tedy zhruba v posledním měsíci před volbami. Z 32% preferencí se v konečném účtování stalo 20 %.

  Je s podivem, že nikoho netrkne 12% rozdíl mezi fikcí a skutečností. Co když ČSSD nikdy takové preference neměla ? Odkud máme údaj 32 % ?
  Nu přece z výzkumů veřejného mínění ! Nemůže být tento údaj manipulací ? Záměrnou ?

  Úplně stejná taktika se osvědčila u parlamentních voleb z roce 2010. Z Paroubkových 35 % preferencí se vyvinula skutečnost 22%. Taktika je to poměrně jednoduchá, základem je psychologie. Volič, který předpokládá jasné vítězství strany, kterou chce volit ztrácí motivaci a odpovědnost. Proč se obtěžovat k volbám, když výsledek je jasný ? Proč by si nezaexperimentoval, a nevolil někoho jiného, který může také naplnit jeho přání ?

  Výzkumy veřejného mínění jsou jedním ze způsobů, jímž se veřejné mínění také tvoří. A v Česku, kde je volič masírován všemi dostupnými prostředky, je nemožné, aby takový instrument nebyl využit tím správným způsobem. 🙂

  • pražák napsal:

   Přesně, vždycky jim tam nahlásí o třetinu víc hlasů a začnou strašení, že budou mít socdem ústavní většinu, takže to vystrašený volič raději hodí někomu, kdo se dostane, ale není ještě umazaný. Funguje to výborně.

 16. Šims. napsal:

  Zavedení referenda jako institutu přímé demokracie by pomohlo kultivovat voličskou základnu, lidé by již neříkali, že nemá cenu chodit k volbám, potože se nic nezmění. Referendum by lidem ukázalo, že jejich hlas může i něco znamenat a konečně by odpovídali na úplně jasnou otázku, takže ne hlas za nějaký podivný politický pogram.

 17. filipo napsal:

  Volič je materiální Leukippův-Marxův-Heisenbergův atom se svobodnou vůlí v rámci principu neurčitosti (platonickou?) rozhodující se dle Dirichletova principu o n-přihrádkách a n+1 koulích
  Takže vznikají vítězné koaliční trojice s programem o ničem co by za řeč stálo,co se shodnou.Jak výběr vznikl?

 18. CarlosV napsal:

  vlku, mnoh0 z toho, čemu se pdivuješ, není vůbec ku podivu.

  Existuje pěkná řádka nelevicových voličů. Voličů kteří levici odmítají levici z různých důvodů – od prostého antikomunismu a odporu k puštění komunistů k lizu přes uhranutí fajfkou a Svěrákem až po odmítání silného státu s jeho atributy (vysoké daně atd..).

  Jejich důvody můžeme – já i ty ze svých pozic – chápat či nechápat. Vtip je ale v tom, že tito voliči velkou ětšinou cítili před volbami silné zklamání z výkonu ODS/TOP09. Nešlo ale o zklamání z pravicových myšlenek či pravicových řešení – šlo čistě o selhání osob, které tyto myšlenky měly uvádět v život. Někteří jim dali další šanci, většina ale do poslední chvíle hledala nelevicovou alternativu. A proto (jsme) často váhali a čekali s rozhodnutím do poslední chvíle.

  Tvůj pohled občas omezuje zeštíhlení problémů – zde v ose pravice=TOP09+ODS=zloději či tvoje zkracování pravice=zloději.

  Velká část voličů pravice – i já – tuto zkratku odmítá. Pakliže myšlenky „prosazovali“ špatní lidé, nedehonestuje tento fakt myšlenku, ale jen tyto lidi.

  • vlkp napsal:

   Omyl Carlosi! Mohl bys mi laskavě vysvětlit, proč by rozložení preferencí nerozhodnutých voličů nemělo plus mínus kopírovat v konci preference těch rozhodnutých? Ono to tak totiž zpravidla je. Je to přesně opačně – falešné konstrukce nevytvářím já, ale ty.
   Z průzkumů totiž vyplývá, že asi tak 2/3 obyvatel zastává levicové hodnoty, či je jim velmi blízko.
   Viz http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61002800-socialnedemokraticke-nazory-jsou-cechum-nejblizsi-dve-tretiny-si-mysli-ze-praci-ma-zajistit-stat

   Bohužel jsem na tenhle průzkum včera při psaní také zapomněl. Jinak bych to byl s gustem použil.

   • Carlos V napsal:

    To je prosté, milý Watsone. Voliči levice neměli před sebou bolestné rozhodnutí – maximálně mírné lavírování okolo SPOZ eventuelně KDU. Volič levice vybíral z relativně konsolidovaných celků a mohl si udělat názor dlouho dopředu – tudíž nebýt nerozhodnutý.

    Volič pravice měl rozhodování mnohem těžší. Důvěra ve staré strany těžce otřesena, důvěra v nová hnutí nevybudována, nové celky se navíc profilovaly až do posledního okamžiku.

    Nemůžes se dívat na „nerozhodnuté“ jako na kompaktní množinu – zejména ne v době „rozesranosti“ pravé části politické scény. Proto bylo mezi nerozhodnutými mnohem více lidí, považujících se za pravičáky. A proto tito volili více vpravo.

    Carlos V.

    • vlkp napsal:

     Ach tak, tak oni ti nerozhodnutí byli voliči pravice, kteří váhali a váhali… Takže sociologické průzkumy lžou. Češi nikoli ze 2/3 vyznávají levicové, ale pravicové hodnoty!
     No ještě ,že ten první graf, co jsem dal, popisuje také, jak to bylo v roce 2010… To taky byli váhající pravicoví voliči, že ? Protože jich bylo jen o 2% méně…Díky, že jsi mi to objasnil.

 19. okolojdouci napsal:

  Ach jo, tady nelze než si povzdechnout. Jsme veskrze levicový národ inklinující k levicovým hodnotám, který se z historického, či jakého, sentimentu, z velké části štítí volit skutečně levicové strany.
  Za normální situace by tu měla dlouhodobě vládnout levicová vláda, jednou za čas z „hygienických“ důvodů vystřídaná středopravicovou. Mám ale pochyby, zda si strany, až na výjimky, označení pravicová, levicová u nás vůbec zaslouží. Ve své většině jsou to jen „obslužné“ organizace napojené na různé zájmové skupiny. Uvěřitelně vypadají jen Svobodní a KSČM. A zajímalo by mě, kam byste v pravolevém spektru zařadili Piráty, jejichž výsledek mě osobně docela zaujal.

  • filas9 napsal:

   Jo, Svobodní jsou ti správní pravičáci. Jestli se tu někomu zdá TOP nebo ODS pravicová, tak tihle by je hodně rychle vyvedli z omylu. Tak rychle, že by i průměrný volič TOP09 začal hledat kde má Gottwald hrob, aby tam vzýval komunisty.

   Realita je ale taková, že jsou stejně protisystémoví jako komunisté (ti se ale postupně obrušují) a nikdo by s nima nechtěl nic mít.

   P.S: Piráty volí z hecu prvovoliči, protože jsou jim sympatičtí. Umístění – jak v čem, ale spíše doleva.

  • Hladis napsal:

   Hmm dva utopisticky a ve sve veci extremisticke celky. SSO je totiž presny protipol KSCM. Extremni pravice proti extremni levici (DSSS je prosim klasicka extremni levice). Takze hledani v extremu at pravicovem nebo levicovem ? Eh to snad ne.

 20. Vašek A. napsal:

  Nečetl jsem zatím celou diskusi, tak možná někdo už na to reagoval, nicméně dovolím si rýpnutí do Vlka. Ti, co to dali KSČM prý mohou za to, že soc. dem neměla o 4 mandáty více a nevyjednala lepší podmínky. No tak zatím jednaly hlavně ČSSD a ANO mezi sebou a to, co soc. dem. vyjednala je velmi slabé. Takže mohu konstatovat, že tito voliči si oddychli, že nevolili soc. dem. Poté, když viděli, co za vnitrostranickou válku o koryta ČSSD předvedla a co dosud vyjednala.

  • brtnikvbrlohu napsal:

   Tak tenhle odkaz jsem dával už i jinde – ale všichni diskutující by si to měli poslechnout, je to už nějaký rok staré, ale stále jaksi aktuálnější:

   A pak si dát otázku – co třeba z postoje k – například – KSČM jsou fakta a co emoce.
   A část o propagandě si pustit opakovaně – sebekriticky.
   A další – nakolik pak Kobliha splňuje kriteria v přednášce zmiňovaná, a taky si položit otázku – cui bono vše koná, co mu to přinese být u lizu.

  • Alice napsal:

   Cituji z Vaškova příspěvku : „Ti, co to dali KSČM prý mohou za to, že soc. dem neměla o 4 mandáty více a nevyjednala lepší podmínky. “
   Ne tak docela. Ono je to spíš tak, že kdyby tihle voliči uvažovali, tak by jim došlo, že ČSSD slibovala nějaký program a SObotka v předvolební době neustále dokola opakoval, že aby to mohli splnit, musí mít přes 30% ve volbách. V takovém případě by byla vaše kritika oprávněná. Dostali jen 20%, tak holt splní o třetinu méně. Takže vy, kteří jste to hodili komunistům (a jiným), dnes nevyčítejte Sobotkovi, že neprosadí právě vaši prioritu. Já si navíc myslím, že každému mohlo být jasné, že i kdyby komunisti vyhráli, rozpoutali by pravičáci spíš občanskou válku, než aby je pustili k vládě. K tomu ještě čas nedozrál, to snad až dostane KSČM ve volbách 90% :-).Pokud vyznáváte skutečně levicové hodnoty, neměl vám vadit Sobotkův „tvarohový ksicht“ (stejně jako kdysi Paroubkova bradavice), ale to, že váš hlas v podstatě vládní program neovlivní. To má vlk pravdu.

   • zemedelec napsal:

    Pro Alici.
    Velice dobře,souhlasím.
    Jistě jste si všimla,Babišovci nic konkrétní program,teď jenom dolaďují požadavky na Sobotku a on se nemá o co opřít,jenom slevit.Myslím si,že program ANO,je programem pravice,pod hesly levice.

  • vlk napsal:

   Kdybste si chtěl rýpnout do vlka, tak byste musel opravdu rýpnout.Pokud si někdo oddychl, že místo možné dvoučlenné koalice bude tříčlenná, s tradičními potížisty a nyní jasně zabetonovanými církevními restitucemi, tak mi nezbývá na jeho adresu říci nic jiného – než ten si fakt Babiše a lidovce zaslouží. A dvojnásobně, že při tom svůj hla s utopil u komoušů. Nádherná devastace jakékoli logiky!

   • Petrpavel napsal:

    Mylná a účelová interpretace.
    Sledujte hlasování v Poslanecké sněmovně a teprve pak zjistíte které hlasy byly utopené a naopak.
    Majetková přiznání (dohledatelnost se zpětnou platností, ne až od 2015), služební zákon-nutná jeho měna, veřejné zakázky-nutná změna stávajícího, církevní restituce-referendum, progresivní daň pro fyzické osoby , zvýšení korporátní daně o 1 %, zákon o obecném referendu …

    • Alice napsal:

     Petřepavle! Ale přece nejde o hlasování v PS. Bavíme se o volbách. I když komunisti dostali dost hlasů, do programového prohlášení vlády se jejich cíle dostanou jen tehdy, když je bude mít některá z vládních strana totožné. Jinak šanci nemají. Dokonce i kdyby měli víc procent, než třeba socdem, pochybuji, že by sestavovali vládu. Nemají koaliční potenciál. Tohle si myslím, že měli lidé zvážit.
     A o tom je vlkův článek – nepochopitelné jednání voličů před každými volbami.

   • Dedek napsal:

    Vlku , já fakt nedovedu pochopit , jak můžeš kritizovat voliče , že nevolili podle tvojí představy. Jak sem chodím , tak si myslím , že každý čtenář a přispívajíci tohoto blogu ví velice přesně koho bude volit a proč. Za volební výsledek ČSSD může především Sobotka a spol. Prostě nedokázali přesvědčit více voličů . A těch chyb ve volební kampani bylo dost. Jen jeden příklad. Nasadit Zavadila v Praze , nasadit Sobotku , Haška a Tejce v jednom kraji zavání buď diletantismem nebo hloupostí .

 21. Vašek A. napsal:

  Jinak já bych považoval v dané velmi špatné povolební situaci (nevěřím na „čističe Babiše“) za nejméně špatné řešení menšinovou vládu ČSSD s tichou podporou KSČM a TOP 09 (tuším 109 mandátů). Ale to je asi nepřijatelné kvůli antikomunismu voličů TOP 09 (nikoliv Kalouska, ten už měl kdysi našlápnuto ke vládě tolerované od KSČM).

  • okolojdouci napsal:

   Tuto neuvěřitelnou variantu bych pracovně nazval vládou ČSSD s tichou podporou provozovatelů VLT 🙂 Jak Vás to, prosím, napadlo?

   • Vašek A. napsal:

    Jak tak pozoruji ta jednání, tak ekonomický program ANO je stejný jako ekonomický program TOP 09. A TOP 09 je standardní politický subjekt, zatímco ANO funguje jako divize Agrofertu.

    • okolojdouci napsal:

     Nerad bych se přel o to, co je v naší současné realitě standardním politickým subjektem. Já měl na spíš mysli, jak se Vám tam objevila KSČM. Obviňoval jsem je tady nedávno z historického oportunismu, ale takoví oportunisté to určitě nejsou, že? Na druhou stranu, Kalousek by to možná vzal 🙂

 22. Šims. napsal:

  V duchu já jsem Vám říkal posílám odkaz na něco fantastického, moc se pobavíte.

 23. český maloměšťák napsal:

  Já teda přidám pouze takový malý dílčí vhled do problematiky kdo asi volil platformu “ Já Andrej budu míňat vaše peníze aj ako ministr financí, nie iba jako pobírač dotací“..
  Vrtalo mně stále hlavou odkud vzal Agrokombinát Babišovice tolik hlasů, začal jsmem přemítat , kdo asi tak z mých známých mohl volit ANO. A začal jsem se jich ptát.
  Odpovědi se dají vměstnat asi do takovéhoto závěru :
  „Já je nevolil, nejsem padlý na hlavu. Ale volila je moje tchyně, moje starší sestra, moje sestřenice / a snad i její muž/, volila je moje matka a její kamarádka…“

  Nicméně i tak se to snažím vidět pozitivně. Už jen když vidím ty kyselé ksichty „komunistických“ /Filip a spol. jsou spíše parazitní maloburžua, tihle mají komunismus coby živnostenský list, kancelářskou židli, notebook atd./ poslanců…už jen kvůli tomu by stálo za to, kdyby se tahle vláda osvědčila a poslala voliče KSČM – jejich rozumnější část konečně mimo tábor pravice /to KSČM paralyzuje povolební mocenský potenciál levice/.
  Moc tomu nevěřím, ale horší jak Nagystická vláda to být nemůže – i když i to je pouze otázka víry.

  • Petrpavel napsal:

   „…./to KSČM paralyzuje povolební mocenský potenciál levice/….“
   Čímpak asi? Svoji trvale ČSSD odmítanou a znevažovanou snahou o spolupráci na levici?

   • český maloměšťák napsal:

    KSČM je pro autentičtější levici, její voliče, /autentičtější než jsou „, komunisté“/ nevolitelnou, snad jen v opravdu vyhrocené situaci by na ni kývli.
    Tak se hlasy pro KSČM od leviových hlasů odečítají, de facto se přičítají k pravici .
    Možná je to náhoda, já věřím spíše tomu, že nic se neděje jen tak, pravice si může již téměř tři dekády mnout ruce, jak jim KSČM jde na ruku – to nekonsolidace levice pomohla Klausovi v tom, že si tady udfělal on a jeho šíbři Klondyke, že instituce jsou v hajzlu ještě i po tolika letech jejich stavění na nohy…komunisté se mohou vesele šklebit, dílo se daří.

    Vy ale považujete za levici Grebeníčka, Filipa Semelovou…já vám to brát nebudu, to je váš názor, jen zkuste trochu a chvíli zapřemýšlet jinak. Tedy jak MÁLO se leta chce po KSČM, což by jim těch pár vět nestálo za to, kdyby ale CHTĚLI – ptejte se tedy PROČ nechtějí – Kominterna by je dnes odniklud nevykopla, Stalin by je nenechal odvléct do Gulagu či na popraviště, Kola dějin by je nesemlela….PROČ SE BOJÍ O MÁLO ?

    Podle mě proto, že jde o HODNÉ. Jí – ale zejména těm, které tak kryje.
    Odidealizujte si i KSČM? Nejen Babiše atd., KSČM není Panenka Maria, je to stejný spolek , jak všecky ostatní, jen jinak proradnější.

    Pár vět seriozní omluvy, sebereflexe …navíc.
    To je moc ?

    Chybí to všade, nejen v KSČM /např. i Církev tím dost ztrácí/ a není to náhoda že tomu tak je. Oni chtějí být takového stavu a kvality záměrně, protže je to výhodné.

    • Petrpavel napsal:

     Je to Váš názor. Já mám jiný. S tím nic nenaděláme.
     Jenom mudrujete, kdybych byl neslušný napsal bych papouškujete.
     Zkuste se podívat na hlasování v Poslanecké sněmovně. Majetková přiznání, referendum o církevním daru, zvýšení korporátní daně o mizerné 1 %, důchody vers. obyčejný inflační nárůst, progresivní zdanění fyzických osob, paušály pro živnostníky, služební zákon, obecné referendum…

     • český maloměšťák napsal:

      Klidně buďte neslušný…ale hlavně zkuste konečně použít mozek.
      V dalším nerozumím – převracíte příčinu /ubírání hlasů a tak nemožnost sestavit většinovou levicovou vládu/ s následkem /hlasování menšiny proti většině/ do nějaké nesmyslné kauzality.

    • brtnikvbrlohu napsal:

     A co vám takhle říká jméno Gočev??

 24. Oto Les napsal:

  Takzvaní nerozhodnutí voliči, co na poslední chvíli volí tu komunisty, tu kontroverzního Babiše ze Slovenska či jiné Věci, disponují takzvanými protestními hlasy, ale zároveň krátkou pamětí. Vždyť si vzpomeňme, kdy nám protestně zoranžověl senát. Bylo to poté, co lidé tímto hlasovali v poločase proti Topolánkově vládě. V následujících sněmovních volbách však už nechali svou paměť navrtat a dílo zkázy dokonala Krabiceho zpráva. Letos to byla kobliha zapomnění. Lidé by si měli více trénovat paměť a jíst více ořechů. Jinak by se mohlo stát, že příštím prezidentem se stane Václav Klaus blahé paměti.

  • Pavel.Suchanek napsal:

   To máte nějak přehozené pořadí, Kubicova zpráva byla před červnovými volbami 2006 a čas, kdy zoranžověl senát, nastal nejprve v roce 2008, pak v říjnu 2010.A Topolánkova vláda zmizela na jaře 2009, tak těžko mohla dokonat dílo zkázy Kubicova zpráva v následjících volbách 2010. Ta mohla či měla údajně ovlivnit volby 2006, kdy se Paroubtek prohlásil za druhého vítěze voleb,ačkoliv už tehdy měl
   asi o 200 000 hlasů od lidí méně, než ods.

 25. jogín napsal:

  Na volby mám názor velice jednoduchý. Každý posun doleva by byl dobrý. A řekl bych, že socdem přišla o voliče díky boji proti Zemanovy místo proti pravici a nemalou zásluhu má Dienstbier právě kvůli propagací knižepána.

 26. jogín napsal:

  Fuj, hrubka!

 27. jogín napsal:

  Pokud jde o Babiše, při nedostatku našich informací jsou jeho akce s otazníkem. Daších deset šampáň k snídani nepotřebuje, takže se zřejmě rozhodl zapsat se do historie. Pravé třídní stanovisko jako Vlk nezastávám, ale miliardář lidumil mě připadá jako protimluv. Souhlasím s Laco Grősslingem, že by se B. rád stal čističem. Jenže bohužel nejde jen o úmysly, v ekonomické strategii i mírně zkreslený pohled může vést k prvotřídnímu maléru. Příklad? Klausovo Nezáleží na tom, kdo je majitelem, hlavně aby byla práce a mzdy. A 100- 200 miliard ročně exportovaného zisku. Takže máme šanci že i přes omezení krádeží skončíme v louži.

 28. Soumar napsal:

  Vlku,
  ty to nechápeš a přitom je to tak jednoduché. Ale já vím, odporuje to tvému vidění světa. Mám kolem sebe pár takových přelétavých voličů a jejich postoj je obdobný. Řídí se ve zkratce tímto:
  1) nebudou nikdy volit KSČM, protože chtějí sice třeba sociálně ohleduplný, ale kapitalismus
  2) nebudou volit stranu, která se asi nedostane do parlamentu, protože už jim hlas propadl několikrát a nechtějí to riskovat
  3) nebudou volit ODS nebo TOP09, protože je neskutečně naštval Drábek, Šiška, Nečas a Vondra a protože chtějí přetnout zavedené korupční vztahy
  4) nechtějí volit ČSSD (ač v průzkumech klidně řeknou, že by volili ČSSD nebo KSČM), protože je moc vlevo. Tady u toho se zastavím a budu trochu citovat – útočí na živnostníky, podporuje nemakačenky, útočí na bohaté (a to i poctivě bohaté), chce spolupracovat s komunisty.
  5) budou tedy volit kohokoliv, kdo není úplně vpravo, ani komunista a nekrade.

  Zbývá někdo jiný, než Babiš? Volba Babiše nebyla volbou nejlepšího, ale posledního zbylého.

  No a jestli chce ČSSD víc % hlasů, musí se posunout doprava. Krajně levicoví a dělničtí voliči (na tomto webu lidé typu „tata“, „petrpavel“) buď zůstanou, nebou utečou ke komunistům, jinou možnost beztak nemají, takže jde i o taktický tah.
  A pořídit si leadera.
  A nezapomínat, že staré levicové myšlenky jsou v mladších generacích populární stále méně. I proto hlasů ČSSD ubývá.

  • Petrpavel napsal:

   Nic víc si, jako už několik let nevolič ČSSD, nepřeji než její další úkrok tzv. doprava. Zařadí se konečna správně mezi systémové strany našeho mafiokapitalismu, kam nepochybně patří, byť se to mnohdy mnohým nezdá.
   Koho budou volit nejenom levicoví ale i utlačení, netřeba popisovat.

  • Vašek A. napsal:

   ČSSD že je příliš levicová? Sociální systém v ČR je tvrdší než německý po reformách Hartz a reformách Merkelové, např. co se týče délky podpory v nezaměstnanosti. Byla to ČSSD za Škromacha, kdo zavedl, že sociální dávky se počítají za celou domácnost, ne za jednotlivce, tak 70 letí rodiče musí živit 50 letého nezaměstnaného atd. Byla to ČSSD za Škromacha, kdo sebral podporu v nezaměstnanosti absolventům škol. Byla to ČSSD, kdo udělal restrikce v nemocenské, pravice pak šla jen dále. Po vládách pravice tu máme minimální mzdu nižší než Slovensko či Turecko. ČSSD navrhuje jen symbolickou daňovou progresi a jen pro lidi s příjmem nad 100000 Kč měsíčně (je to proto, že poslanci mají plat pod 100000?) Před Topolánkovým baťohem bylo 5 sazeb a nejvyšší 32% byla už od příjmu kolem 30000 měsíčně. ČSSD tu zavedla paušály pro živnostníky. Když Mládek řekl, že jsou přehnané, omlátili mu to o hlavu a ČSSD slibovala , že jim daně nezvýší. Tohle je extrémní levice? A KSČM? Ta je komunistická jen podle názvu. Je to v podstatě podnikatelská strana (jako všechny ostatní). V ČR není žádná relevantní levicová strana.

   • Vašek A. napsal:

    Pardon, ty sazby byly 4, a to 15%, 20%, 25% a 32%. Sobotka jako min. financí pod tlakem opoziční ODS a její rovné 15% daně snížil první dvě sazby na 12% a 19%.

    • Vašek A. napsal:

     A ještě jsem zapomněl napsat, že za vlády ČSSD klesly daně z příjmů firem z 31% na 24% a Topolánek to dále snížil na 19%. Babiš nyní zvýšení korporátních daní zakázal. Ale jak si chce ČSSD vydělat na politický cyklus? Každá rozumná vláda dělá nepopulární věci na začátku své vlády. ČSSD možná zvýší daně (jestli Babiš dovolí) až ve druhé půlce svého mandátu. To už je čas (jak by řekl sir Arnold z Jistě, pane ministře) „podkuřování voličům“. Nevěřím, že se podaří získat nějaké zázračné úspory na ministerstvech (aniž by to bylo na úkor zaměstnanců nebo veřejnosti) nebo zázračně zlepšit výběr daní. Ono je v módě všude psát o předražených zakázkách atd. Ale já vím, že úřad XY dělal nějaké stavební úpravy a museli to dát té nejlevnější firmě (podle zákona o veřejných zakázkách) a vůbec s ní nebyla spokojenost. Termín se prodloužil, byl tam nepořádek a prach i v místě, kde se mělo normálně úřadovat. Spousta provozních problémů. Vím, že zaměstnanci si už po Kalouskových škrtech museli nosit vlastní toaletní papír, protože nebyly peníze. Babišovci chtějí šetřit na provozu státu? No uvidíme.

     • Jan cermak napsal:

      Naprosto presne. Ale jak pise vlk, tyhle lidi nezajimaji fakta, ziji v virtulalnim primitivnim svete jednoduchych hesel. A byt socialni dnes proste neni in. In je byt asocialni. Mne staci si na chvilicku pustit novu, jejich svet nema s realitou nic spolecneho. Vladcum se podarilo dokonale vymyt mozky ovladanym. Babis je dukazem.

  • jezevec napsal:

   souhlasím se soumarem v bodech 1-5, a 7 (pro středové voliče je čssd nevolitelná svou mesalinací s komunisty – srdcoví levičáci radši volí „opravdické“ komunisty“ – takže pokud chce čssd víc % hlasů, musí se posunout doprava).
   nemohu ovšem souhlasit s tezí (6) že babiš by byl tím nekomunistickým „zbytkem“ – babiš je komunistický práskač a levicový populista. prokazatelně krade – jeho biosračky v palivech nám ničí motory a okrádají nás o 2-3 koruny z každého litru do babišovy kapsy. voliči babiše jsou zhrzení voliči veverek, který se již dříve zhrdili od čssd, a ještě předtím od národních socialistů a dnes již neeexistujících pidistraniček – takoví by nikdy nevolili nic co se byť jen nazve pravicovou myšlenkou. prostor pro slušnou levicovou stranu je v desítkách procent, bohužel jí nikdo nenabízí.

   • Soumar napsal:

    Ale no tak, Babiš je (a byl) kariérista, ale i on potřebuje stabilní podnikatelské prostředí. Navíc lidi nevolili jen jeho, ale i třeba Ivana Pilného, což je fajn člověk, jak vím z osobní zkušenosti.
    Já bych ANO nevolil, ale volbu chápu.

    • vlk napsal:

     Tak lidi volili Ivana Pilného???? Tak to tedy zírám! Lidé volili Babiše! viz ten jeho jmenovec, co s ena to dostal do parlamentu! nějaká Pilný dostal tak maximálně hlas své rodiny a svých kamarádů! Kdyby byl na kandidátce svobodných, utřel by nudli jako každý, kdo tam byl.
     Jo a mimochodem, když s tebou OSumare, souhlasí někdo jako jezevec, máš naprostou jistotu, že jsi mimo mísu.

  • vlk napsal:

   Dokonalý volič blbec! Proto volí podnikatelský projekt bývalého komouše a práskače StB! Prot, že nechce volit komouše, a nechc e volit moc napravo. Takže volí byznys projekt jednoho z nejbohatších lidí na světě. Inu – logika voliče blbce.

   • Petrpavel napsal:

    Máte pravdu : volič ODS nebo ČSSD je volič inteligent, volič ANO nebo KSČM je volič blbec. Je správné to říkat naplno. Aby všichni měli jasno …

 29. táta napsal:

  VLKU
  KDYŽ POZORNĚ čtu VÁŠ BLOG v mnohém souhlasím…….v jednom si ale silně odporujete CHÁPU ŽE TO NEUZNÁTE ale napsat to musím.

  uvadíte dvě věci……….tu první……….hodně diskutabilní……..1/.nerozhodnutí…DÁ SE JIM vubec říkat středový.????………… nebylo by minimálně spravnější o 30/40 procent těchto voličů označit jako nevyzpitatelní….plno lidí to zde popsalo co unich například rozhoduje……….O TY SE DEFAKTO nedá rozumně smysuplně bojovat.

  2/naká část těchto středových tak do 20 procent o ty se dá bojovat,ty jsou tak chovaním velkych stran tak rozezleni že věří že je spravné to hodit nové malé straně………teoreticky mají pravdu…….prakticky bohužel né…………nebot malá strana nemá aparát a lidi aby učině něco změnila jakmile rozroste..a měla by něco znamenat………je to defakto zárodek toho proč tyto lidi nevolí ty velké

  3/Zbytek to co VY NAZÝVATE středový JE Z MÉHO POHLEDU STŘED DO PRAVA…..u ni je nejduležitější naprostá izolace KSČ……..TO JE z hlediska levicového voliče naprosto nepřijatelné.

  ted se konečně dostávám ktomu v čem si defakto odporujete………..CITACE………..

  Zkrátka tenhle volič je klíčový. Všichni ostatní se mohou jít klouzat, jen on určuje , kdo bude vládnout! X krát jsem to psal zde na Kose. Stejně tolikrát s tímhle fenomenem bylo polemizováno, ba byl vysmíván.

  tak zaprvé formulujete to znění…………….. bylo polemizováno, ba byl vysmíván.

  nikoliv bylo polemizováno uplně jinak a vlastně vtom si odporujete nebot to i udávate A TO………………..JAK CHCETE OVLIVNIT tu první skupinu která se rozhoduje podle naprosto nelogických ,neduležitych věcí tím pádem neodhadnutelných.

  TU 2 BY JSTE TEORETICKY MOHL OVLIVNIT……..PAKTICKY je to sen do velkych stran vždy budou lízt prospěcháři,čím duležitější ta strana tím větší tlak

  3 SKUPINA………….je spohledu levicového nemožné vyhovět to je ta skupina jako S.Š

  nebylo s VÁMI polemizováno že nerozhodují ale že defakto jestli nechcete opustit své zasadní pohledy na věc nemužete jim vyhovět………jaký vyznam by asi mělo získat S.Š A STRATIT voliče jako já………….vtomto uhlů byla vždy vedena polemika

  ZDE není postavena otázka že jsou klíčový ale co stím…………u první a druhé……musíme doufat až padnem na dno že ty co rozhodují podle pitomostí si to uvědomí,ty co volí a jejich hlasy propadají zvolí aspon náznak možné změny

  U 3………VZNIKNE náká středová strana,neboli ta pravá imaginarní pravice co bude dobrá i pro nás dole

  VE SVÉ PODSTATĚ KDYŽ SE ČTE pozorně co jste napsal na jednu stranu píšete co já………popisujete to stejnými slovy………ale trváte na tom že rozhodují………sice rozhodují ale těžko nebo minimálně to mužem smysuplně ovlivnit…………..hlavně s pohledu společnosti kde se dost schodujem

  • Soumar napsal:

   Vy si pořád odmítáte připustit, že velká část populace prostě nechce komunisty, nechce tvrdou levici. Nezakrývejte to přelétavostí a neexistencí jasných důvodů, proč nevolit; ti lidé prostě nemají koho volit.
   Vaše (komunistická) levice prostě NIKDY nebude už mít většinu. A dokud nepřestane být komunistická, nebude moci mluvit do dění.

 30. táta napsal:

  vlku
  velice zajimavá je debata na téma Babiš/čistič……………je velice složité se rozhodnout,spíš nemožné kde je víc pravděpodobnosti………….nebot čistič asi muže fungovat ale muže to dopadnout že vyženete dábla příde belzebub to ukáže jen čas.

  KAŽDOPÁDNĚ Babiš na sobě pracuje……………..z naprostého HULVATA,JE ČLOVĚK CO DISKUTUJE a dost často rozumně…………je to poza naučená opravdu nevím,na druhou stranu co ryskujem vtomto chaosu že jedna mafie nahradí jinou………….ale aspon 10 procentní naděje je………….že on podniká zde tudíž chce změnit i podnikatelské prostředí pro české firmi v určité konstalaci by to mohlo být přínosné…………sice mu nevěřím ale zase tolik stratit nemůžeme horší než KALOUSEK už snad to být nemůže………….za mě bych mu nákej čas dal…………ono stejně nic jiného dělat nejde než čekat voliči tak rozhodli

 31. varardero napsal:

  Zajímavé podle vlková článku mohu zato ,že když jsem volil KSČM ,že ČSSD nebude tady vládnout bez KDU jenže pro mě je strana ČSSD absolutně NEVOLITELNÁ!!!!

  Jak bych mohl volit špínu kterou ČSSD představuje je snad málo kauz a málo kmotrů v této straně?podle vlka tam snad ani žádni nejsou ! a co například jen ten poslední kterého kdosi prachobyčejně odstřelil jak mafianského kapa ?takové lidi bych měl volit podle vlka. To je na zblití, takovíto lidé usazení v ČSSD by měli změnit poměry k lepšímu v naši zemi to je absolutní výsměch všem,vůbec absolutně nepochybuji ,že ČSSD s polu s KDU budou aktivně bránit Babišovi v politice čištění naši země až to nakonec skončí s tím ,že Babiš je kopne někam a budou předčasné volby číslo 2 a pokud to tak bude a Babiš se do té doby projeví jako opravdu ,že mu jde o vyčištění našeho rybníku tak jsem jeho volič pokud se projeví jak bylo zvykem například u VV nebo zelených tak ho volit nebudu ani omylem a samozřejmě nebudu volit ani žádnou stranu která tady v uplynulých 24 letech vládla.

  • jezevec napsal:

   je mi jasný, že pro lidi jako vy, je příkladně soudružka semelová, lkající s kyticí u hrobu gottwalda – intelektuální elita a žaludek vám to netrýzní, a ke změně poměrů k lepšímu jsou takové lidé přímo předurčeni.
   no a jiný zase vnímá špínu jinde, a i proto je svoboda tak krásná ….

   • varardero napsal:

    Gratuluji máte neprůstřelné argumenty v podstatě na takovéto žvásty nemám odpověd.
    Děkuji za fascinujíci argumentaci.

  • vlk napsal:

   Nečekám, že někdy něco pochopíte. Dokonce ani ne to, co je ve vašem zájmu.A inak koukám, že ona demence Babišem se těď u fandů komoušů šíří rychlostí světla . 735. nejbohatší člověk světa jako čištič v zájmu vykořisťovaných vrstev!!!
   Ti nemá chybu! Soudruzi opustili třídní antagonismus!!
   Paráda! A pak , že se nedějí zázraky.

   • varardero napsal:

    Pořád lepší než propagovat a volit staré struktury neboli etablované strejce z ČSSD jsem jen zvědav koho budete propagovat až tato zprofanovana strana se totalně odvaří stejně jak ODS ,předpokládam jak je vašim zvykem až vaši prominenti kteří zdevastovali naši zem nebudou mit šanci na zvolení a nepůjde obhajit neobhajitelné skutky které zas provedou tak zas budetet zavírat kosu,samozřejmě to svedete na netolerantní diskutující.

   • varardero napsal:

    Ještě jedna věc ja to nebyl kdo prosil aby to lidi pokud to nehodí ČSSD tak at to hodí KSČM ja ne ,ale byl jste to vy a dneska tady píšete o blaboly o třídnim antagonismu ,ja možná nikdy nic nepochopím podle vás ,ale podle sebe vím jedno nehodlám podporovat někoho kdo už někdy nějak zklamal a podle vysledku voleb nejsem sám.

Komentáře nejsou povoleny.