Jména a příjmení aneb kolik vás je?


dnes budu  docela  krátký. Nechce  se mi psát a  chci si  ještě  jednou , v klidu a bez nervů, pustit  zápas  Viktorky  v  Manchesteru.  Byla  to  totiž  moc  pěkná  podívaná. Aspoň  pro mne. Byť  se zarmucujím  výsledkem.

Proto sem  dnes  dám, místo  nějakého úderného  článku  o špatnostech a nepravovostech naší  doby,  či  analyzování  něčeho takového,  jen  šidítko. Pro mne  docela roztomilé.

Dostal jsem  v týdnu od  známého  mail. Kdysi jsem mu tvrdil,  že  celý  náš  rod  v tuzemsku  jsou jen obyvatelé  Vlčštejna. Že  víc  nás  prostě, tedy těch, co nosíme naše  jméno  už  v  Česku není. Nevěřil mi.  Asi proto mi  poslal  ten  link, co  teď  předávám já  vám:

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Nov%C3%A1k/hustota/

Když  ho  rozkliknete, objeví se  vám tohle:

Mapa

Další postup, abyste  zjistili, kolik nositelů stejného příjmení  nebo dokonce jména  a příjmení  běhá v  Čechách a na Moravě, je  triviální.  Dostanete  to  i s geografickým  rozmístěním, včetně  hustoty.  Prostě  pěkná  hračka. A možná , že  docela užitečná  pro  ty, co  si vytvářejí své  rodokmeny.

A  přeji  vám, abyste  si nepotvrdili to , co já,  že  totiž  v  celé  zemi  je nás  s naším jménem jen  5…

P.S: Když  zadáte  Novák,  vyjedou  vám jen  mužští Nováci, pro zjištění počtu dam s tímto  jménem musíte  napsat  do  vyhledávacího okénka  Nováková.

P.P.S. Pěknou zábavu

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Jména a příjmení aneb kolik vás je?

 1. Dan napsal:

  V těch mapách se dá najít hodně zajímavostí, celá česká historie:
  1) „Vlašic“ – potomci jihomoravských Chorvatů, již asimilovaných, tedy nevysídlených
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Vlašic/pocet/
  2) „Sič“ – jihomoravští Chorvaté ze tří neasimilovaných vesnic, vysídlení po střední a severní Moravě
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Sič/pocet/
  3) „Iliadis“ – Řekové na severní Moravě
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Iliadis/pocet/
  4) „Horvát“ – Romové (velká města, Ostravsko, Sudety)
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Horvát/pocet/
  5) „Szücs“ – vysídlení Maďarů do Sudet
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Szücs/pocet/
  6) „Slovák“ – moravskoslovenská hranice
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Slovák/hustota/
  7) „Moravec“ – Čechy, Slezsko
  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Moravec/hustota/
  a tak dále

 2. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Takové uklidňující téma,dobré.
  Ano,těch Nováku je nejvíc,traduje se to dlouho,jen ať jich přibývá.
  Znám rodinu Vlk na Nymbursku,ale i Mor.Třebové.

 3. Petrpavel napsal:

  Hezká hříčka.
  Jinak vlku k těm Vašim včerejším vývodům o spolčení KSČM a TOP 09 při hlasování o místopředsedech: jsou dvě hlasování (a, pravda, ještě třetí – fotovoltaika, ale ten dobrý úmysl byl pak Topolem a Fischherem a ERÚ zprzněn) o kterých hovoří antikomunisté a mají je jako ukázku zaprodanosti komunistů v patlamentu – kdysi volba Klause a nyní volba místopředsedů.
  Obojí hlasování TAJNÁ. Jinými slovy : cucáte si z prstu „argumenty“, když jiných argumentů není. Podívejte se raděj na ověřitelná hlasování …

 4. avespasseri napsal:

  S tímhle prográmkem jsem si už kdysi také hrála… dostala jsem ho mailem od tety 🙂 Zjistila jsem, že nositelů mého rodného příjmení je cca 50 🙂 A hlavně v jižních Čechách (což tak nějak odpovídá tomu, co jsme kdysi zjistili právě díky rodokmenu). Provdala jsem se do trochu většího klanu nacházejícího se hlavně na Blanensku 🙂
  Také si pamatuju, že jsem tenkrát hledala jména mých známých a zjistila, že třeba naše sekretářka patří do rodiny, která má v celé republice jen 5! příslušníků (plus 2! muži) a všichni žijí v Brně :-))))) To, obávám se, vypadá na vymření… 😦

 5. Václav napsal:

  článek a příspěvky s odkazy no asi se časem podívám, jak je na tom ten náš rod, díky. K výkonu Plzně hrála jak za starých časů s Jiránkem a Plašilem a Rajtoral dvě gólovky . Nedůležitý doplněk po tv utkání Plzně v Boleslavi jsem napsal do diskuze na čt,že přenos jednou kamerou byl nekvalitní a na druhou polovinu hřiště skoro nebylo vidět a od té doby mám zablokovaný přístup do diskuzí na čt. Síla fotbalu je prostě veliká…

  • Václav napsal:

   odkaz na výborný pořad kde je díl věnován historii kopané u nás ..
   http://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/video/

  • okolojdouci napsal:

   To s tím zablokovaným přístupem, to myslíte vážně?! Jestli jste nevyjádřil tu nekvalitu nějak expresivněji, tak opravdu nechápu. Asi jsem naivní, ale to je (veřejnoprávní) síla!

  • Petrpavel napsal:

   No vidíte, a já žiju v pocitu, že ČT už všechny své diskuse či hlasování pro snadnou manipulovanost i špatné výsledky (komunisti byli moc úspěšní) zrušila.
   Ale je faktem, že o fotbalu či kytičkách jsem tam diskutovat nikdy nezkoušel …

  • vlk napsal:

   Václave,

   ne že bych byl hnidopich, ale ani Jiránek za nás nikdy nehrál. A Plašil také ne. Pravděpodobně jst e měl na mysli Jiráčka a Pilaře.

  • VaclavP napsal:

   Ano, ale to bylo deja vu, Viktorka jde zase pomalu zpátky do průměru.

  • VaclavP napsal:

   pardon, ne deja vu, ale labutí píseň

   • vlk napsal:

    Taky to tak vidím. Bohužel. Pohádka skončila.

    • rybářka napsal:

     Podle čeho tak soudíte vlku a Václave P, že mistr GL jde do průměru ? Což jste nekoukali na zápas s CITY ? Jak dobrý fotbal Viktorka hrála. Byl to naprosto rovnocenný soupeř CITY a uhrát dva góly na jejich vlastním poli si zaslouží uznání. Škoda chyb v obraně, a remíza by byl výsledek o moc víc odpovídající úrovni zápasu.
     No, doufejme, že Viktorka převálcuje CSKA. A když nepřeválcuje, tak to s čím prohrála, nebo prohraje v LM je fotbalová absolutní špička. A žádný jiný náš klub by nebyl ani zdaleka tak dobrý, jako Viktorka s CITY. To říkám i když v GL fandím Spartě. Ale Viktorka je nejlepší. Bude i bez Vrby.

    • Petrpavel napsal:

     Rybářko, souhlas. Hra Plzně měla úroveň, je ty góly navíc chyběly.
     Docela mám pocit, že český fotbal chytá dech, je dost hodnotných vyrovnaných zápasů v GL, tohle před léty nebývalo. Ještě reprezentace aby se chytla. S Vrbou má naději.

 6. Jan Čermák napsal:

  Znám a dost často používám.

 7. okolojdouci napsal:

  Díky, tuhle stránku jsem dosud neznal. Hned jsem náš rod prověřil a výsledek odpovídá očekávání. Akorát jsem nově objevil, kde je nás „nejhustěji“ 🙂

 8. tresen napsal:

  Představte si, že Hliníkové jsou celkem tři a v Humpolci ani jeden.

 9. Brejlovec napsal:

  Zajímavé je hledat např. příjmení Nguyen. Mimochodem, dozvěděl jsem se o jiné zajímavé službě: na http://archiv.ucl.cas.cz/ jsou on-line k dispozici archivy různých českých novin a časopisů až do 19. století.

  • okolojdoucí napsal:

   Nádhera! Čeština je úžasný jazyk, akorát možná lehce na ústupu.

  • vlk napsal:

   Brejlovče – díky! Skvělý link! čí dál si myslím, že tenhle nick je někdo, koho znám osobně. Pletu se? Že jsme se potkali u Kotvy?

Komentáře nejsou povoleny.