Vázací akt Pavla Vrby


Václav  P  nějaký takovýhle  článek  ode mne očekával  hned, jak  vyšlo ven,  že  Pavel Vrba opouští  Viktorku a  odchází  k národnímu  mužstvu.  Kdyby  se bylo jednalo o trenéra kteréhokoliv  ligového klubu,  byl  by se  skutečně okamžitě  mého komentáře  dočkal.  Ale  já  s  tím musel počkat na  dobu,  až  Vrbův odchod  aspoň trochu  vydýchám.  Vydýchám.  Akceptovat  jej nebudu nikdy.  Správné slovo je  vlastně nikoli nebudu, ale  nemohu.  Proč , to se pokusím vysvětlit  v  dalším. Stejně  jako  si obhájit  dnešní  titulek, protože  Pavel Vrba  neměl s  nějakou StB opravdu  nic  společného.  Přesto podpis  jeho smlouvy  s Peltou a FAČRem je pro mne  vázacím aktem.

Hned  v  úvodu  tohoto  článku  musím  zdůraznit  několik  věcí:

1- Pavla  Vrbu považuji, s odstupem, za nejlepšího trenéra široko daleko. Ve  střední Evropě mu mohou konkurovat  je  můj  dortmundský  oblíbenec  Juergen Klopp a samozřejmě  Pepek  v Bayernu a  jeho předchůdce   Jupp Heynckes.

2- každý  člověk má podle mne  právo  na  karierní  rozvoj  a na  to, aby  šel za  lepším.

3- udělal Viktorku a  její  úspěchy.

4- jednou by  stejně u nás  skončil

Proč  tedy nikdy  neakceptuji jeho  odchod  z Plzně?  Kvůli  způsobu,  jakým se tím  stalo! To za  prvé.  Za  druhé  kvůli  následkům,  jaké   ten  velmi  podivný konec  na  Viktorku  nutně  musí mít.

Včera  jsem  psal   jak málo  stačilo,  aby  se  nároďák protáhl  do Brazílie.  Kéž by  se tak bylo stalo!  Tenhle  článek  bych  si mohl  ušetřit….  Viktorka  je  moje  dlouholetá srdeční  záležitost.  Za nějaký ten pátek to bude 60 let, co  jsem ji viděl hrát poprvé. A prožil s ní  hodně.  Dobrého i  zlého. Skoro bych  řekl, že  toho  druhého  bylo, až  do  příchodu  Velkého mága tak nějak  více.  Byli  jsme  nezajímavé  tzv. jo -jo  mužstvo.  Jednou v první, jindy v  druhé lize. Teď  jsme  mančaftem  slušného evropského rozměru.  nikoli velkoklubem,  ale  entitou,  která  když  se  sama  předem neporazí,  může  hrát v podstatě  s kýmkoli. Nikoli  na vítězství, ale  velmi velmi slušný a koukatelný  zápas.  Zkrátka  Viktorka  byla  poslední roky  jednou  z nemnoha  vlkových  radostí. Každý  z nás potřebuje  svůj  záchytný  bod, který  mu  pomáhá  nést  břímě  doby a zejména  všech  možných  v  Česku působících  lumpů. Něco, kam se do radosti  schováte, když potřebujete.  Teď  vše  nasvědčuje  tomu,  že  o  tuhle radost  a  výhybku od  tristní reality  – přijdu.  Věděl jsem, že  se tak stane, ale netušil  jak!

Fandové  Viktorky  všechny  peripetie  dobře  znají.  Nicméně  většina  čtenářů asi  detaily  Vrbova  odchodu znát  nebude.A  o některých  dokonce nebude ani  uvažovat. Následující  text  je  určen  jim.

Už v  době  , kdy  byl  ještě  u repre  Bílek a houpala  se  s ním židle, spekulovala  media o tom, kdo ho  pravděpodobně  vystřídá. A  přirozeně , že  nejčastěji  bylo  skloňováno  jméno  našeho tehdejšího kouče. Je  to logické.  A  bylo  zřejmé,  že  Pavel Vrba  bude mít  o tohle  angažmá  zájem. Tak jako  ho  před  nějakým časem interesoval odchod  k slovenskému výběru.

Vše  se z roviny  spekulační dostalo  do reálu v okamžiku,  kdy Bílek hodil ručník  do  ringu.  Vzápětí  Pelta  prohlásil , že  má jediného kandidáta ale  že  o něm začne  jednat  až  v  době , kdy  jeho klub bude mít po sezoně, že by to nebylo  fér  v rozehrané sezoně.Ovšem když  týpek  jako je  Peltič  něco takového  říká, pak jen hlupák  tomu věří.Což se bleskově   potvrdilo.

Téměř  vzápětí vyvolal  utajenou schůzku  s  Vrbou za  zády  Viktorky. A tady pro mne  začíná  příběh  člověka  Pavla  Vrby. Nikoli trenéra  Pavla  Vrby. Ten je  bez  poskvrnky. Příběh  vázacího aktu!

Informace o schůzce nakonec  unikla  do medií. V Plzni z  toho byl pořádný  rozruch. Vrba  vše bagatelizoval,  že  vlastně o nic  nešlo, že  prý jenom  Mírovi, cinklé jaro sdělil, že  má platnou  smlouvu a  ať se  domluví  s klubem. Tak  prý  to bylo.

Klub následně  vše  přikryl,  že prý o tom věděl a  že  jen chtěl ukázat na  Peltovy praktiky. Už  tenkrát mi  docvaklo,  že   vedení Viktorky těžce  mlží a  Vrba?  Ještě  hůře. Protože  ta schůzka , pokud  by  platilo  jeho podání  , by neměla  vůbec žádný  smysl. Zřejmě  si to  mysleli  i kluci v  kabině, protože  následně  přišla  serie  hodně  špatných  výsledků  – Dukla, Slávie, Bayern, Teplice… Prostě  každému soudnému  člověku, který  byl schopen  sečíst  1+1 muselo být  jasné, že  něco  je  tu  fuj. A hlavně jinak.

Asi si to  uvědomil i Paclík, majitel  Viktorky a podnikl  ráznou  akci s tiskovou  konferencí kde  oznámil, že klidně bude nepřítelem celého národa, ale  Vrba  smlouvu v Plzni  dodrží. vše důležité, což trenér  veřejně potvrdil, jak  si můžete  přečíst  ve Vrbově  rozhovoru z  21.října – viz

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-reprezentace/182471/vrba-o-namluvach-s-reprezentaci-se-slovaky-jsme-byli-dohode-bliz.html

Jeho vyjádření bylo jednoznačné – když se FAČR a klub nedohodnou,  zůstávám v Plzni! Dám sem  pro jistotu  klíčovou  pasáž  celou:

Neměl jste ani malou chuť reprezentační angažmá zkusit a hledat shodu mezi pány Paclíkem a Peltou?
„Bavil jsem se o tom s oběma, i když s každým zvlášť. Budu se opakovat. Pokud vás někdo ohledně národního týmu osloví, ať už jde třeba o reprezentaci Nového Zélandu, určitě o tom přemýšlíte. Na druhou stranu jsem řekl panu Peltovi, že mám smlouvu v Plzni a je důležité, aby nejdřív proběhla jednání mezi klubem a svazem. Pokud tam nedojde k dohodě, pak jsou další jednání složitá a víceméně bezpředmětná.“

Nicméně, indicie  ukazují,  že  už tehdy  asi bylo všechno jinak! Například Pelta  na  to reagoval  zdánlivě  nepochopitelně  – na mém seznamu  je jen jedno  jméno  a  rozhodně  se  budu  snažit , abych ho k nároďáku přivedl.

Podobně , když je  teď  známé,  že  Vrba bude mít  u nároďáku velmi  rozsáhlé pravomoce, daleko větší než  jeho předchůdci,   že  si tohle  musel  někdy ,  časově hodně náročně, někdy vyjednat.  dávno před  konečným  rozhodnutím.  Po  něm  už by  z Pelty nic  nedostal.

K tomu  náhle do  médií , nejprve  velmi nesměle , začaly prosakovat  informace,  že  Vrbova trenérská  smlouva  obsahuje  tzv.  výstupní  klauzuli. Která  říká  tolik,  že  pokud někdo  složí  klubu  určitou sumu  k určitému datumu a  trenér  bude chtít  odejít, je  jeho plzeňská  smlouva  dále neplatná! A  od  první informace o  téhle  díře  v  plzeňské  obraně, do asi  deseti  dní, se objevily  konkrétní detaily – že  cena  za  ten  vynucený  odchod  je naprosto  směšná – 8 milionů od  tuzemského a  dokonce jen  5 od  zahraničního zájemce!!  Nechtěl jsem  tomu  věřit, ale  ono se to potvrzovalo z  různých stran. Sumy , které si může  v podstatě  dovolit  i  nějaký  bohatší klub  z  divize!

Dlouho  mi nebylo dáno pochopit, Dvě  věci:

-jak  je  možné,  že  Paclík  mohl na  takovouhle  nesmyslnou  sumu  přistoupit  a  do  smlouvy  jí  vůbec dát?

-jak to, že  takovéhle  detaily  tisk  ví  a jak se k nim mohl dostat?

Naprosto  jednoduché  bylo řešení  té  druhé.  V okamžiku, kdy člověk uvěří,  že  těch výstupních  8 míčů  je  realita  a nikoli propaganda,  vám snadno doklapne, kdo  byl zdrojem primární informace! Tehle  smrtící detail  znali pouze  dva  subjekty  –  klub a  trenér.  Že  Viktorka  tu jobovku proti sobě  nepustila, bylo  jasné.  Logicky mi vyšlo,  kdo  tedy prolomil tajemství  a  Peltu nabrífoval, aby  nic nevzdával.  Míra  cinklé jaro   to pak určitě probral  s několika  svými nejbližším a někdo  z nich dal echo novinám..  Od  té  doby  už  jsem nebyl  schopen  člověku Pavlu  Vrbovi věřit vůbec  nic  a jen  čekal,  kdy  sekera  jeho odchodu  na  můj  klub  dopadne… Už  nebylo  co řešit. Proto jsem v podstatě  přestal  v  té době  i chodit  na klubové diskusní  forum.A doslova  se vybíjel na předvolební Kose.

Jistě  si  říkáte,  jak proboha  mohl  Paclík  přistoupit  na  takovýhle  nesmysl a  ty  směšné  výstupní podmínky  zamontovat  do smlouvy  s člověkem, který  mu za  poslední  3 roky  na  premiích od  UEFY  a  za přestupy  Jiráčka, Pilaře a Daridy vydělal nejméně  900 milionů  korun?  Jo tak  tahle  šaráda mi také  nedávala  spát.  Až  se podařilo vygůglit  tohle : http://sport.ihned.cz/c1-56589550-plzen-prodlouzila-smlouvu-s-vrbou-spokojeny-kapitan-horvath-uz-pocita-zapisne-do-kasy

Vracíme  se  do  půlky července  2012. Kdy Viktorka  oznamuje, že  s Pavlem  Vrbou podepsala  novou  smlouvu až  do  půlky  roku  2015…..

A opět  citujme  trenéra  , co   ohledně  kontraktu a jednání  o něm  tehdy konstatoval  následující:

„Měl jsem jiné nabídky, proto jsem se zprvu rozmýšlel. Ale vzhledem k přístupu, jaký ke mě Plzeň měla, jsem neváhal. Dostal jsem nabídku, která byla velice korektní a měl jsem z toho pocit, že jednají rovnocenní partneři, což v otázkách klub a trenér často nebývá,“

A také  jsem  si  vzpomněl  , jak  jsem  někdy  v už prvním červnovém  týdnu  dal  na  diskusním  foru  Viktorky  informaci získanou z   opravdu  mimořádně  dobře  informovaného zdroje –  Viktorka  se  na smlouvě s Vrbou dohodla a  že  vše je  prima hotovo. A  následně   si  celých  6 neděl připadal  jako hlupák, protože  oficiální  potvrzení  stále  chybělo. A liga  už byla přede  dveřmi.. Tehdy  neřešitelná záhada,  dnes  jasná  zpráva – podle  všeho  podpisu  bránila jedna  malá drobnost  – výstupní  klauzule. Paclík ji  evidentně , minimálně  v téhle  podobě,  nechtěl, Vrba  ano.  Nakonec  vyhrál  trenér. Proto  tato jeho slova : ….měl jsem z toho pocit, že jednají rovnocenní partneři, což v otázkách klub a trenér často nebývá,… Dobře  si je  pamatujte. Ještě  jednou se k nim  vrátím.

V každém případě,  tím byly  zodpovězeny  obě  záhady. Proč  nesmyslná výstupka a kdo  nabil  lauf  Peltovi. Zkrátka  –  Vrba  něco jiného  říkal a opak dělal.

A  vše  vyvrcholilo 15. a  16.  listopadu. Ona  rozvázačka  z  klubu  musela  být  uplatněna  nejpozději  v pátek  15.  kdy v Olomouci  hrála  repre nesmyslný   kasamač    s Kanadou.  Pod vedením  Pešiceho.   Horečně  jsem  tehdy  do jedné  hodiny  po půlnoci projížděl internet  jestli  něco  o  tom, že  byla  přeci jen uplatněna nenajdu  na internetu.  Nebylo tam nic.  Ani druhý  den. Jen Peltovo prohlášení, že  se věc komplikuje.  Ale  já  se už  v té  době  Pavlu  Vrbovi za  svoje  temná podezření pokorně  omluvil.. Viktorka  ten den  hrála pohát  v Domažlicích. Za hojné  účasti  skalních  viktoriánů. A  ti na  tom byli jako já.  Hromadně Vrbu  oslavovali, že  u nás  zůstal.  Ten  nehnul  ani  brvou a do kamer  usměvavě  vykládal,  jak  jako na jaře  v odvětě  už  bude všechno prima a jak se těší na zbytek sezony.Dokonalá nirvána  splynutí  všech viktoriánských  duší.

Abychom  v pondělí  ránu, my  všichni naivové  dostali  pořádnou  ránu  mezi oči. Asi takovou,  jako když  se  na  jatkách  dříve  zabíjelo hovězí  palicí.. Vrba  doručil  klubu  uplatnění  výstupního  paragrafu  dopisem s  datem  15.11….

Z   reprezentačního stopera  Sivoka  ovšem později  vypadlo,  že  oni  už  to v pátek v Olomouci  věděli!!!!Pro mne  neuvěřitelný  podtrh! Prostě  Vrba podepsal  svůj  vázací  akt!

Jak jsem uvedl hned  na  samém začátku – každý má právo jít  za  svým snem. Nebo za  lepším.  Nic proti  tomu. Ale  od  fachmana  rozměru  Pavla  Vrby  bych byl očekával, že tak  učiní  příslušnou  formou! Že bude mít  odbornosti odpovídající lidský  rozměr.  A  v příslušném  čase.

Tedy nikoli, že  bude 21.10.  na  tiskovce  veřejně  tvrdit,  že  zůstává  v Plzni, že jednání  skončila, ale   že  chce  k  národnímu mužstvu . Samozřejmě po předchozí  dohodě  s Viktorií a jejím managementem,  že  klauzuli  uplatní. Jestli by  to následně utajili  , aby  se sezona  dojela  v klidu  nebo  ne   je už jiná  kapitola.  Ale  být  to takhle,  pak by mne  jeho  odchod  také moc  mrzel, ale  řekl bych  si  – když  to bylo  podle  regulí    a bylo to oznámeno veřejně,  nedá se nic dělat. Díky  pane  Vrbo a hodně  štěstí!  Ale  to pokoutní  jednání, které  mi  ze  všeho  nejvíc  připomíná  praktiky  českých politiků  devadesátých let?  To nemohu a nebudu  akceptovat  nikdy.  Pavel Vrba pro mne  skončil. Jednou pro  vždy.

Nepochybně  mi někteří  z vás  budou psát  cosi  ve  smyslu,  že  bych měl  být  rád za všechno, co  on udělal  pro Plzeň a  být mu za  to vděčný. Nedělejte  to!  Bylo by  to úplně  zbytečné.  mám celou  řadu  důvodů, proč  to  odmítnu:

– Vrba  byl zaměstnancem klubu  a cílem jeho práce bylo dostat  Viktorku  na  co nejvyšší level a tam ho  co nejdéle  udržet. Takže  dělal  jen svou práci. Ano, lépe  než jiní. Ale podle  svých schopností.  A  byl za  to  také  zaplacen.  Už  vám  ve  vaší  firmě  byl  majitel  někdy  za něco  vděčen?  Nebo  se  vždycky  domníval, že  vše je  vyřešeno z jeho strany  mzdou a eventuálně  nějakým  bonusem?  Proč  já bych  měl  ve  Vrbově případě akceptovat  jinou morálku, než  která je denně  pokládána  vaší  firmou za normální ve  vztahu k vám? Snad ne kvůli  tomu,  že jde o fotbal?!

-způsob  jak trenér  práskl  za sebou dveřmi  naprosto  negoval  vše,  čeho  tady dosáhl.  V podstatě  klamal a  to nikoli jednou a na krátko  všechny kolem  sebe. Pamatujete  co  řekl při  podpisu  smlouvy  v červenci  2012 ? Upozorňoval jsem, že  vám  to ještě připomenu- tohle:

měl jsem z toho pocit, že jednají rovnocenní partneři, což v otázkách klub a trenér často nebývá,  

Takže  klub, který s ním, na  rozdíl od  jiných  jednal  jako s rovnocenným  partnerem,  byl  přesně  ten, který to také od něj  schytal!  To nemá  chybu!

Ten  Vrbův konec tady  nás  těžce poznamená. Já si opravdu myslím, že  jako  fotbalový  odborník  je  naprosto jedinečný. A  svým  způsobem nenahraditelný.  Nevěřím, že  najdeme  alespoň  přibližně  rovnocennou  náhradu. Ne, u nás  je vyloučeno, aby  po  Heynckesovi přišel Guardiola. Náš případ bude Ferguson  a Moyes…. V  United  celou  akci  pečlivě  připravovali, pečlivě  vybírali, měli  čas.. a  .. no teď  také vůbec nemusí  být   příště  v pohárové  Evropě. I  se  skvělým kádrem, který  mají. A v podstatě  nekonečnými finančními  možnostmi!

Ona  totiž  trenéřina  není  pouze  o  tom, jak  sestavit  treninkové  jednotky,  dát  mužstvu  styl  hry, který  mu bude vlastní, složit  správnou sestavu,  dokupovat do kádru  správné  posily. Tohle  umí  leckdo.  Jistě  to  dovede  i nešťastník Moyes.  A přeci to nestačí.  Dobrý trenér  musí  být  trvalým miláčkem  štěstěny.  Takoví  lidé  existují.  Židé  ostatně  o něčem takovém  mají  velmi staré přísloví. To  říká  – varuj se  smolařů! Jiný výklad je  – drž se těch,  co  mají kliku.  Osobně  jsem  v posledním zaměstnání  zažil  dva  klienty, kteří pro mne byli v  kategorii  „zlatá  ručička“. Na  co sáhli,  ať  to bylo cokoli, se nakonec  ve  zlato proměnilo. Jakkoli  bylo daleko pravděpodobnější,  že  to skončí finančním  debaklem…A  prý jim to takhle  jde dál.

Do stejné  sorty  podle  mne  patří  viktoriánský extrenér.  Vyhrál  všechny  tituly s  mládežnickými družstvy  Baníku, které  v ČR  známe.  Když byl Baník naposled  mistrem,  dělal  asistenta  Komňackému.  vyhrál slovenskou ligu se Žilinou, a dvakrát  v Plzni!  Tohle není jen  o  schopnostech  připravovat a koučovat! Tohle je  prostě  o  tom, že  štěstí ho má  rádo. Teď  ovšem někde jinde než  u nás.

Ale  budiž.  Tohle je  iracionalita. I když  já na  ní  hodně  věřím. Jenže  Vrbův  odchod  bude mít  další  důsledky.  V  kabině  i  ve vedení  Viktorky.

Začnu  vedením.  Trenér, aby  mohl být  dobrý, potřebuje  jednak podporu  majitele a  hlavně  – jeho plnou  důvěru.  To není  totéž. Vrba  měl obojí.  Paclík mu  důvěřoval i  ho podporoval. A ona  nesmyslně formulovaná  výstupní  klauzule ukazuje,  že nejen  v  ryze  fotbalových  otázkách. Prostě  Vrba pro něj  byl onou  klasickou biblickou  skálou.   Jeho reakce na  odchod musela  být  jediná  možná. Taková , jakou  zná  až příliš  dobře bohužel, řada z vás- zaměstnanci  jsou  pakáž, které  majitel nikdy nemůže  věřit.  Ať  je platíš  jakkoli ,  ať  jim jdeš na  ruku  jak chceš. Nakonec  se vždycky postaví proti  tobě. Takhle  už  to  u nás  asi bude mít  každý  další  lodivod.  A nebude lze se tomu divit. S nutným dopadem  do výkonnosti!

Jenže  škody a  nenapravitelné, zasáhnou  i  hráčskou  kabinu.  Starší  z vás  pamatují, že se kdysi  používal  hodně  často pro  hodně  úspěšná  mužstva  termín  team  work. Dá se snando přeložit, ale  velmi nesnadně  správně  popsat a ještě  hůře  se buduje. Je  to prostě velmi vzácný  stav, kdy  se celá  kabina  semkne,  bezmezně  věří  sobě, ale  zejména  tomu  kdo  mužstvo vede a  řídí,  kdy trenér  je prostě  bohem.  Tohle  měl  Ferguson  v  United a  Vrba  v Plzni.   A  to  Vrba  způsobem  svého odchodu  prostě   rozbil na kusy. Musel  totiž dělat hlupáky  i  z hráčů!  Každý  z nich, ať  to dá najevo nebo  ne je prostě zrazený. Ať  si teď  říkají  cokoliv.  O tohle  kouzlo, které  Viktorku dělalo, jsme  přišli  .  A nevěřím, že  půjde obnovit. Minimálně ne  rychle. Viz opět případ  Ferguson.

Vím, že  jsem  dlouhý, ale  skončit  nemohu a  dnes  stejně  čtou jen  ti , co  je  fotbal a věci kolem něj   zajímají.  Takže  se nebudu omezovat. Protože  ještě je  třeba popsat  další  důležitý  dopad.  Nick  rybářka  včera  do  diskuse napsal, že  v Plzni zůstane  i tak  dobrý  kádr  a proč  tedy já i Václav P  tak vyšilujeme. A  nick  Sebatsian zase hloubal nad  tím, jak  to udělat, aby  vedle  Sparty  měla liga  trvale  další  silný  klub a  ne   že  někdo jako kometa  na  pár  sezon  vyletí  vzhůru, aby následně se horko těžko zachraňoval.  viz  Baník a nebo Slávie.

Tyhle  dvě  repliky  spolu  velmi  úzce  souvisí a vlastně jedna  podmiňuje  druhou  a  týkají se také  velmi Vrbova  působení v  Plzni.

Dnešní  fotbal je  hodně o penězích.  Máte li je, hrajete  nahoře.  Když ne, tak máte  smůlu. Bez peněz  to nejde.  Viktorka  byla  onou pověstnou  výjimkou, co potvrzovala  toto  železné  pravidlo! Vyšvihla  se vzhůru  bez  peněz!  V podstatě  v prvním  mistrovské půlsezoně  drtila ligu, ale od  finančního bankrotu  ji tehdy dělily  doslova jen hodiny.   Až se v posledním okamžiku , jak  ve  špatném  filmu, objevil s  naditou prkenicí  Paclík, který poplatil dluhy.A následně přišel na jaře  titul.  Takže  nejdřív  byl  velký sportovní  úspěch a  teprv  potom přišly  peníze.  Tohle  se nechá  opakovat  jen  jednou  za  hrozně  moc  let.  Musí  se  toho sejít najednou  naprosto výjimečně  mnoho.

Já  jsem  si , celou  dobu  té  spanilé viktoriánské  jízdy moc  přál, aby   dokud je  tady Vrba,  přišel nějaký  velký a  silný  sponzor  typu  Křetínského ve  Spartě.  Dokud  se nám  takhle  daří.Že právě  Vrbova  neuvěřitelná  úspěšnost  může  být  pro  někoho takového  rozhodujícím momentem, proč  do  fotbalu  strčí  velké peníze. Teď  vím,  že  to bylo    marné  doufání.  A  že  už  se  to nepovede a  tedy  v nějaké  historicky  krátkém  čase se  nutně musíme  vrátit  tam, kde jsme  byli.

Viktorka  už  dávno není  tím klubem, co  stluče  rozpočet  nějakých  70 milionů po malých sponzorech a platí nic  moc  hráče  a je  ráda, když jim včas stihne  poslat  výplaty.  Na  víc  totiž  ekonomické  zázemí  a  potenciál Plzně a okolí  nemůže  stačit.  Zejména  ne  tehdy, když  jsou  zde ještě  nejméně stejně potřebné hokejky.  Náš  roční  budget  je  teď prý někde kolem  180.  To už se od  sponzorů  drobásků pokrýt nedá.  Viktorka  ho zatím  vyfinancovává  tím, co  získala na pohárových  odměnách od  EUFY  a za  prodej  hlavně  Jiráčka  a Daridy. Ale  stačí rok , dva  bez pohárů a  je  konec.

Odbočím – musel jsme se minulý  týden při sledování  zápasi  Německého poháru  Augsburg  – Bayern  hořce pousmát,  když  komentátor  ocenil  slušný  výkon poražených  domácích  slovy,  že  prostě  prohra  0:2 není  žádná  ostuda, pokud  si  člověk uvědomí,  že oni mají na  personální  náklady  20 milionů  eur a  mnichovští  200. Že prostě  chuďas hrál  nad své možnosti.  Mno  – takže  ten německý  klubový proletář má  nikoli na  celý  chod klubu, ale na platy  / možná  všech zaměstnanců/ jen  něco přes půl miliardy. Singrovek. Sparta, pokud vím, má  rozpočet  jako  celek  asi  370… Plzeň  180…Ale  jen tehdy, když má k  disposici  silně  nejisté a nepředvídatelné příjmy  z  Evropy. Na  tomhle  finančním modelu nejde naprosto nic  dlouhodobého budovat. Vrba  mohl kohosi, kdo by  případné  výpadky zatáhl,  eventuálně  vygenerovat.  Bez něj  na  to nevěřím.  Tohle  je konec  plzeňské  pohádky.

Kdyby  mi náhodou  někdo  nechtěl věřit,  pak mu  posloužím  už  vzpomínanými pražskými  S.  A  stavem jejich  financí.  Sparta,  je neustále  huj.  Ale  nikdo se nebaví o tom,  že  je  klubem  s největší kumulovanou ztrátou  ve  střední  Evropě.  tedy  bez  toho , aby  byl  v  úředním bankrotu. Její  bilanční  deficit  letos , podle mého odhadu  dosáhne  někam k miliardě. Kdyby  byla  financována normálním modelem, už by  dávno by byla  v  soudní insolvenci. Není.  jen proto,  že  Křetínský  teď  dost let za  sebou  solil z vlastní  kapsy nejméně  100 milionů  ročně. Aby  jeho investice do  fotbalu neskončila  totální  blamáží.  Kdyby  mne  někdo  chtěl  osočit  z  antispaťanské propagandy,  pak nechť  si nejdříve přečte  tohle:

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-gambrinus-liga-gambrinus-liga-12-13/139121/857-milionu-podivejte-se-jak-pod-kretinskym-rostla-ztrata-sparty.html

Může  si  to dovolit  jen proto, že má  kvetoucí  a  zisk  velmi generující  byznys.  Však také  Erik  Best , ne nadarmo řadí  J  and  T, mezi  svých pět  rodin, co jim to tady patří.

A  proč  že je  Slávka  dole? Protože  ji  kdysi  Sisák, Rozen a podobní  doslova  vyrabovali.  Zlatokop  Řebíček myslel, že  když  narube  miliardové  prachy,  tak si  Bicanův  klub  může  v klidu koupit, že  bude stačit, když poplatí staré  dluhy, naleje  nějaký ten milionek  další, klub se rozběhne  a on  z  toho bude profitovat jak růstem společenské prestiže, které se mu  ohavně  nedostává, tak  tím, že  se mu vložená investice vrátí přes poháry  a lukrativní prodeje  hráčů. No teď  už  ví,  že  fotbal není  Topolánkova vláda a  dělat jej  , že není totéž  jako z pozice ministra fedrovat státní zakázky  Viamontu.  No vlastně  ne tak  úplně.  Alespoň z  části  si myslí,  že  to tak nějak  funguje  a bude  fungovat  v  budoucnu. Detaily  najdete  zde:

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-gambrinus-liga-rocnik-13-14/186375/do-slavie-nakoupi-nove-hrace-investorem-ma-byt-byznysmen-z-lukoilu.html

Prostě  do  Slávky  nasypal, bez  sebemenšího efektu,  už  nějakých  až  600 milionů!  A pořád  nic.  Jenže  na  rozdíl  od  Křetínského  má  jen  to, co si  kdysi nabačoval a  žádný  velký nový  byznys. Takže  to vypadá,  že odprodá nominální půlku  svého klubu  Rusovi,  kterému  kdysi  umožnil  napojit se na velký penězovod.  A  Rus  se svou půlkou  a  dalšími čerstvými merglemi bude  sešívané  fakticky  ovládat..

Když  to  shrnu  –  proč nemůže  mít  Sparta  trvalou konkurenci? Protože  v ČR  je  evidentně  jen jeden  blázen, co je ochoten každý  rok vytáhnout  z  kešeně  stovku  v milionech  a hodit  ji  do  černé  díry jménem  kopaná. Znojmo prý  hraje ligu  za  25 a Bohemka  za  27….   A „chudý“   Augsburg  za  540 jen na platy…

Takže  proto je Sparta předurčena  k  tomu, aby se stala  evropskou  fotbalovou kopií  BATE  Borisov.  A  česká liga  jen  replikou  té běloruské. Kde je jeden  bohatý  klub, který prostě hraje  pořád  Evropu / je jedno jak/ a ostatní mu dělají  jen  nezajímavé a výkonnostně  ubohé  křoví. Viktorka  pod  Vrbou měla  šanci  to  změnit.  Spartu  doplnit. Na  dlouho.   V konci  by  z  toho, kdyby  se to podařilo, profitoval  celý  český  fotbal, včetně  samotné  Sparty.  I Křetínského  každoroční  stovka  nic  zásadního neřeší.  Evropa  je někde jinde  a ten  trend rozevírání  nůžek bude jen  stále  rychleji pokračovat. Ani Křetínský není  finačně  dost velké numero, aby  vybudoval  tým trvale  evropského rozměru. Ale může trvale příštipkařit. to ano.. Tenhle   chasník byl nepříčetný  z  toho, že  se tady,  z  čista  jasna, objevil klub,  který  ho zesměšňoval a  mařil mu investici.  A tím se dostáváme k poslední  části tohoto, pravděpodobně  nejdelšího blogu Kosy  všech  dob. dovysvětlení, proč  Pavel Vrba  pro mne  skutečně podepsal  vázací  akt! Nebo chcete  li  – smlouvu se zlem.

Psal jsme to už  včera  / a také  hodně  konkrétně  v  jarních  článcích na  fotbalová  témata/ – český  fotbal je pro mne  koncentrace  vší špatnosti  z  toho , co vidíme kolem sebe.  Jeho vedení, představované  jmény  Pelta a  Berbr  má prostě  svůj  zvuk a odér.  Jediné, co  je může  už konečně  zarazit  je  odchod  sponzorů.  Ono totiž  rčení  neny  penyz? Neny  láska!  neplatí jen  na  E 55.a  v přilehlém okolí.  A  FAČRu  se ztrácí jeden  velký  sponzor  za  druhým. Moc  fotbalových  šéfíků je  postavena  na  tom, jestli dokáží  do českého fotbalu přivést prašule  z venku v  dostatečném  množství nebo ne. A se zdrahajícími  sponzory  by  dlouho nepřežili.   Z těch pár  zbylých, velkých,  končí  na  jaře smlouvy  dvěma – Prazdroji a  T mobilu.  A  minimálně  v plzeňské  fotbalové komunitě  / že  Maxime?/ převládá názor, že  podmínkou  obou aby  obnovili  kontrakty,  bylo, aby   k nároďáku přišel  Vrba.

Pelta se pokusil  Plzeň  v posledním  roce několikrát  zničit.  Vyhladit Vrbovo  dílo jinými prostředky.  A  teď  mu  ten samý  Vrba , jemu, Berbrovi a podobným  zachraňuje  zadek?!  Znáte  absurdnější  kousek???  Tyhle lidi  vyměnil  za  Paclíkovu  absolutní  důvěru! Nepochopitelné!

Prostě podepsal  vázací  akt!  Tečka.

No tečka   ještě ne. Ještě mám jednu  drobnost,  bez které by nebyl článek  úplný. Nejsem  si  tak  úplně  jist tím  , do jaké míry  bylo Peltovou  prioritou  dostat    Vrbu k nároďáku a  do jaké  byl zaúkolován  Křetínským,  aby  jej prostě  za každou cenu  dostal z Plzně. To není posedlost  nějakým sparťanským stihomamem.  Jen dost reálná  spekulace. Nějak mi  uniká,  kd e FAČR, který žene  k  soudu, kde nemá  šanci, Spořitelnu a  chce z ní  dostat  15 milionů, vezme  mýrnyx  týrnyx  osmičku. Ale  hlavně – zkuste    si  uvědomit  celou genezi  konfliktu  mezi Letnou a Plzní.

Když  Viktorka  začala  Spartě  přerůstat  fotbalově  přes  hlavu a bylo jasné, že   nejde jen  o sezonní  epizodku, která  za  další půlsezonu už  nebude existovat, provedl Křetínský  něco,  co se  se prostě nedělá. Podle Paclíkových slov  začal objíždět  sponzory Viktorky  a  přemlouval je  , aby vypověděli  plzeňským   kontrakty.    A tam, kde měl údajně  nějaké páky  typu zakázky  pro EPH, prý neváhal  přitlačit. Když  to nezafungovalo, zjevila  se ona pověstná Křetínského kabela….  Historie  dostatečně  známá a  na Kose opět  velmi detailně  rozvedená… Když  neuspěl, přes  neuvěřitelnou Peltovou podporu  ani takto,  tak si umím představit,  že  na  to  šel  přes  odlákání  Vrby  k  reprezentaci… Takhle nějak musí  vypadat, podle mne  spojení příjemného s  užitečným.   V  rozměru BATE  Borisov. A zdejšího fotbalu.

Pavel Vrba  nepodepsal  trenérskou  smlouvu. Podepsal  vázací  akt.

Václeve  P.  jsi teď  uspokojen?

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

49 reakcí na Vázací akt Pavla Vrby

 1. Sebastian napsal:

  Peltu můžeme mít rádi i nemusíme. Jeho obdivovatele i odpůrci ( sám se řadím někam doprostřed) se musí shodnout na jednom. Pelta je nejlepší bafuňář široko daleko. Řekl „chci Vrbu“. Na začatku se všichni smáli a Paclík bil do prsou a vydával silná prohlášen ve smyslu Pelto zapomeň. Nakonec Pelta Vrbu má a Paclík si v koutu líže rány. Dokonce v době kdy už Pelta veděl že Vrba kývl, tak v ČT vykládal, jak je Paclík proti a tedy to asi neklapne. V této kauze si Paclíka vychutnal podobně jako dnes Bayern Brémy. Nejenom że mu Vrbu vzal, ale ještě z něj udělal pitomce a tlučhubu.
  Já osobně jsem za Peltu na této pozici rád, jedinej dokáže zařídit nemožný a to nároďák potřebuje. Co si o něm myslím lidsky je v této souvislosti vedlejší, ale lepšího funkcionáře nemáme. Stejně jako nemáme lepšího trenéra než toho co přivedl. Ač se to plzeňským fanouškům logicky nelíbí, tak Pelta udělal co musel. Šel hlava nehlava po nejlepší volbě, Paclík šel logicky proti. Kdo byl v tomto ten pověstnej silnější pes, kterej …. vidíme všichni.

  • Pepikk napsal:

   Máš pravdu s Peltou.Taky se mě některé jeho věci nepozdávají ale u nás nemá konkurenci.Právě proto si nemyslím že by vedl s Paclíkem nějaký boj na život a na smrt.To by neprospělo ani jednomu,Myslím že kluci jsou pragmatici.
   A myslím že Pelta,Paclík a Vrba tu novou smlouvu tak postavili s tou výpovědní klauzulí aby z toho vyšli jakž takž se ctí.Týden,čtrnáct dní byl kolem toho humbuk a „na jaře to bude dávná historie“Protože ve fotbale nová dlouhodobá smlouva většinou znamená brzký prodej.Viz V.Kadlec naposledy.A taky předpokládám že tam těch peněz bude podstatně víc anebo tam bude nefinanční plnění“které se nedá odmítnout“.
   Ale to jsou jen moje spekulace a všechno bude úplně jinak,Jak už to tak bývá.
   Jinak Vlku.Nechci být domýšlivý ale.P.Vrba mi začal pomáhat trenovat v r. 93 na školním hříšti zš. Za mlýnem.No pomáhat,,,,,,po pravdě když měl čas tak to vedl,abych nebyl z
   rypákem tak nahoře.Přece jenom bývalý ligový hráč a s bídou divizní čučkař je rozdíl .Vrbové jsou na Přerovsku fotbalový pojem.Jeho bratranec Jan Vrba,též zvaný“hanácké H.Hrubesch“ hrával někdy v 80letech za Sigmu Ol Famozní hlavičkář.Pavlovy synovce .Jana a Ondru jsem trénoval dohromady 8 let.Fotbaloví talenti samozřejmě, ale tam se dala přednost vzdělání před výkonostním sportem:Oba VŠ.
   Asi tak.

 2. VaclavP napsal:

  Díky Vlku, díky. Narozdíl od politických komentářů jsem to dočetl až dokonce a dvakrát. Sám sem v zaměstnání několikrát hrál roli užitečného idiota, takže mám pro chopení pro Vrbu, že jí sehrál. Na jedné straně ho celý fotbalový národ, Vízkové, Čechové, Jiračkové vzýval, aby to vzal. To byl první plán a druhý plán byl Křetinský a Pelta. A ještě mě zaujala ta zmínka o vhodné době k příchodu zahraničního partnera. Nedokážu posoudit jak v tom byl Paclík aktivní, žádné zdroje nemám.

 3. Řezníček z Brna napsal:

  Výborná analýza, četl jsem jedním dechem. Asi se mnou Vlku nebudete souhlasit, ale já si myslím, že ještě jeden aspekt mohl působit na Vrbovo rozhodování. A to ten, že si Vrba uvědomil, že Viktorka se ocitá za svým výkonnostním zenitem a že tento mančaft nejen že letos titul nezíská, ale jeho výkonnost půjde pomalu dolů. Zkrátka v nejlepším končit. Velmi se mě letos na podzim líbila Viktorka v Anglii na City, ale v některých utkáním bylo jasně vidět, že tento tým už nehraje ten super fotbal jako minulou a předminulou sezonu. Třeba zrovna u nás v Brně Viktorka vyhrála 3:1, Zbrojovka na ní neměla v žádném případě, ale ten výkon Viktorky byl pro mě zklamáním. Už to zkrátka není ono.

  • VaclavP napsal:

   Mimochodem na Zbrojovku chodily po revoluci 30tisícové návštěvy, i tenhle klub v české Silicon Valley by měl velký potenciál zatápět Spartě a Viktorce.

  • vlk napsal:

   Řezníčku,
   trefil jste se přesně. Já tohle v článku původně měl také. Nicméně článek měl přes 4 000 slov. To bylo k neučtení. Takže jsem pár věcí, o kterých jsem si myslel, že jsou nejpostradatelnější vyhodil. A tohle byla jedna z nich. Ano, máte pravdu. A co s e týče posledního utkání v Brně – já byl naším výkonem tam velmi zklamán. Nicméně – to byl důsledek té vrboviny, která už tehdy jela s plnou parádou. Takže jsem se velmi divil tomu, že jsme tam u vás vůbec vyhráli.
   Ano, máte recht. Mužstvo bud e nutno znov a postavit. V následujících dvou letech. A to nebude ani lehká a už vůbec ne levná záležitost. Budeme muset někde sehnat asi tam nejméně 6 prvotřídních plejerů. Odhaduji to na 100 mega.

 4. Laco Grőssling napsal:

  Vlku, ačkoliv nejsem čutálista a o fotbalu vím prd, tvůj článek předešlý i tento, je velmi poučné čtení. Už po přečtení souhrnu hodnocení klubů GL jsem se Tě chtěl zeptat a kde máš analýzu finančního stavu každého z oněch klubů ?
  Protože a Ty to jistě dobře víš, po roce 1989 už je všechno, nejen fotbal, tvrdě o penězích. A to je hlavní problém, ne morálka pana Vrby, neboť ten pracuje i se chová čistě kapitalisticky ( na rozdíl od mnoha jiných „nesystémových“ ). No a jako bonus Vám k tomu ještě přidal trochu toho srdíčka.
  Fakt bych řekl, že si Plzen nemá vůbec na co stěžovat.

  Napsal jsi : Proč já bych měl ve Vrbově případě akceptovat jinou morálku, než která je denně pokládána vaší firmou za normální ve vztahu k vám? Snad ne kvůli tomu, že jde o fotbal?!

  Tak toto platí ve vztahu zaměstnavatel – zaměstnanec, ale ber pana Vrbu jako OSVČ, takže také jako podnikatele. V byznyse si naprosto rovné vztahy, tj. „tak já Vám to teda šéfe ( obchodní partnere ) říkám na rovinu“ a opravdu to říct, může dovolit jen málokdo. Blázen zaměstnanec, který by tak postupoval, budoucí bankrotář podnikatel, který by toto dělal. A srdcaři v byznyse jsou první, kdo končí. Toto je kapitalismus a neříkej mi, že ne. Dělají to tak i ty nejslavnější firmy. Kecy o podaných rukách, kde není třeba smluv.

  A ještě jeden dodatek. Systém, který generuje takovéto nejen mezilidské vztahy je nemocný. Bývaly doby, kdy férové zápolení ve sportu, nahrazující v dobách míru válečnou řežbu mohlo být sledováno s obdivem k rytířům sportu. A není to až tak dávno, co se tak dělo.
  Dnes je sport, jak píšeš jako válka, tvrdý byznys, takže o penězích, o profesionalismu a dřině a taky o štěstí. Velké divadlo pro uchlácholení masy lůzrů, kteří by jinak demonstrovali v ulicích. To divadlo ve špičkových zápasech hrají profíci vypiplaní ve svém kumštu k nebývalé dokonalosti, takže je na co se dívat, asi jako v cirkuse na skvělé artisty. Ale to je tak všechno.
  Srdíčko se dávno vytratilo, fair play stejně tak. Zápasí mezi sebou armády najatých žoldnéřů. Neny peniz, neny valka, říkali katoličtí Švejcaři, když jim šéfko neplatil za chladné a profesionální masakrování jejich bližních.

  Vrátí se někdy většinové pojetí sportu alespoň tam, kde bylo ještě před 24 lety ? Takže špičkový sport ano, reprezentuje zemi, ale hlavně podporujme sport masový, protože bude vychovávat mládež a starším pomáhat udržet se v kondici ? Kdepak, to by byl přece „nesystémový přístup k věci“. At si ty srandičky ti parchanti hezky zaplatí !

  • VaclavP napsal:

   V roce 1993 se začal hrát v ČR florbal a dneska je druhým kolektivním sportem co do počtu aktivních hráčů. Profesionál není v Čechách snad nikdo, a to všechno bez státní podpory ať už levicové nebo pravicové. Náklady pro začátek na rozdíl od hokeje minimální.

   • Laco Grőssling napsal:

    Nepochybně se najdou i výjimky z toho co jsem napsal. Ale zpět k čutálistům. slavná generace po roce 1989 Nedvěd a spol. byla vychována masovou Husákovou tělovýchovou. potom už jenom úpadek, dtto hokej atd. a tak podobně.

    • Jan Čermák napsal:

     To je blbost, každý ročník prostě nevyjde a my jsme maličká zemička a konkurence veliká.Ale s hokejem máš pravdu, z toho se stal sport pro horních 10tisíc a je to vidět.

   • ros napsal:

    Tak to není tak úplně přesné. Florbalisté jsou skutečně „porevoluční“ sportovní fenomén. Vytěžili svou vlastní šikovností z faktu, že sport není tak finančně náročný, vynikající postavení. Dokázali z něj udělat sport, o který je zájem mezi dětmi.
    Ale stát je podporuje. Letos od něj dostali 24,37 mil. Kč. Pokud se to srovná s dalšími sporty, tak to není zase tak málo. Pro srovnání, fotbalový svaz dostává od státu letos 232,7 mil. Kč.

  • gerd@atlas.cz napsal:

   Laco,
   to není jen systém, to je celá společnost. Na fotbale je vidět celý stav současné české společnosti. Takže nutně není lepší.

   • Laco Grőssling napsal:

    Jo, jo, je to tak, dnes super poučný článek Petra Robejška na Aktualne o Machiavellim. Je rozdíl mezi tím jak bychom chtěli, aby věci byly a tím jaké jsou. Prostě srdcaři nemají v dnešním světě šanci, snad jen v rodině.

 5. filipo napsal:

  Donner Wetter, vosková Mona Lisa mezi diváky footbalu,neplatič

 6. Mischa73 napsal:

  Vlku, velmi dobrá analýza odchodu PV. Dle mého na mnohem vyšší úrovni než Tvé hodnocení probíhající pohárové a ligové sezóny. Jen malé doporučení:dej text před zveřejněním ke korekci chyb a překlepů! Zbytečně to kazí jinak velmi dobrý dojem…

 7. Jan Čermák napsal:

  Nezlob se vlku, ale do hlav jim nevidíš. To odsouzení mi přijde prostě moc příkré. A čtl jsem poctivě a pozorně. Totiž čím se tak liší Křetínský od Řebíčka? Větším formátem , určitě, ale skutečně i jinou kvalitou? Nejsem si jist. A znovu musím připomenou co jsem viděl na vlastní oči, když hrála Viktorka v Jihlavě, není to dobro proti zlu, je to určitě ještě zamotanější, rozhodčí poslední dobou Viktorce nadržují, proč je si možno domýšlet.
  Kardinálním problemem fotbalu jsou diváci. Všude venku – na západě jej uživí, a dobře. Tady musí být velmi podivní až mafiánští sponzoři, aby byli kluci ve vatě. Vidím to tak, že buď budou lidi chodit a fotbalisty dobře živit, nebo budou kluci v menší vatě. Současný stav je jednoznačně ekonomicky patologický. Vidím to v HB na hokeji 24 profesionálních a dobrých smluv v II lize !!! Na západě nemožné, na této úrovni amatéři, ve volném čase. Financování vrcholového sportu zhusta z našich daní, jak je tu běžné. Mafiánské a polomafiánské struktury, z lásky k fotbalu do něj investující peníze. To není cesta do budoucna. Tou může být jen poctivost. A teď jsem se ztratil, není to polemika s tebou, spíš doplňující úhel pohledu. Pelta „peníze vždycky nějak sehnal“, to je klasický Klaus, když to rozhodčí nevidí… Takhle to prostě musíme přestat dělat, a možná nebudeme tolik vyhrávat, protože nám víc kluků odejde ven, ale třeba časem…

 8. Ruda51 napsal:

  Vlku, jsi zaslepen fandovstvím, jsem rád, že nároďák má Vrbu, Pelta je křivák, jasný, ale to je asi 99% vrcholových fotbalových bafuňářů. Teď mně ani losování MS v Brazilii nebere, nejsme tam :-).

 9. Aldo napsal:

  Život v česku není o morálce, je o přežití, nejen ve sportu(Majka promine touto parafrázi). Hledat charaktery v té špíně která se jmenuje fotbal, to musí být jeden postižený šedým zákalem. Ať se na mne Vlk nezlobí.

 10. radek napsal:

  Souhlasím, proč jde Vrba k Peltovi jsem také nepochopil. Navíc tahle práce prostě není jeho job. Repre a chlastačky k Vrbovi prostě nesedí. Snad to pochopí a vrátí se zavčasu tam, kde je bůh a kde si ho váží.

 11. mega.pc napsal:

  Už před začátkem nové sezóny jsem měl takové neblahé tušení. Nešlo mi do hlavy, proč dáváme Štípka na hostování? Logicky jsem si dal dohromady, že Paclík potřebuje zpeněžit nejdříve starší hráče, proto tedy Štipajs do MB. V tu chvílí mi bylo jasné, že Paclíkovi byznys kulhá. Koncepčně měl již v tu dobu Vrba pro pravou lajnu připravenou a skoro dopilanou dvojici Řezník Štípek. V řešení generačního problému dělá velký mág krok zpět. Bere zřetel na vedení klubu, kterému se nedaří ve spolupráci s agenty realizovat tak dlouho avizované a proklamované odchody některých hráčů (Rajtoral, Kolář a asi i Bakoš). Z tak často skloňované obměny kádru bych PV v žádném případě nevinil. Kde majitele klubu tlačí bota? Proč Vrba musel risknout restart Štípka? To jsou možná další střípky do mozaiky, které musel PV také rozdýchat???

  • vlk napsal:

   máte moc zajímavý FB. Díky z a návštěvu i názor.

  • Tacit napsal:

   Tak přesně tohle mě taky napadlo. Dokonce si myslím, že to začalo už prodejem Jiráčka a pak Daridy, Představte si, že dotáhnete mančaft na takovou úroveň a někdo vám to začne rozprodávat pod rukama. Tak trochu marnost, ne? Docela Vrbu chápu, i když mě to kolem jeho odcházení taky moc nesedlo.

   • radek napsal:

    Kterej českej klub to ale nedělá…? I v Evropě je jich asi většina.

    • mega.pc napsal:

     V mém příspěvku se mi nejednalo o to, že hráče jako Jiráček, Pilař a Darida vedení rozprodalo. S tím P.Vrba i Paclík museli v našich hájích zajisté počítat. Předpokládám, že PV měl u těchto odchodů i rozhodující slovo, byl na ně z větší části připraven. Marnost své práce však mohl pocítit, když si připraví mladou krev (Řezník, Štípek) na kompletní pravou stranu a vedení s agenty za celý rok není schopné signal. přestupy st. hráčů zrealizovat. Pak se nablýskané Ferrari připravené k mezinárodním závodům zapůjčí staré sousedce, která s ním neuměle rajtuje chatrné okresky v okolí MB a to jen někdy! Do plzeňské stáje se po půl-možná roce vrátí a opět se ladí, leští a šteluje.

   • Řezníček z Brna napsal:

    Tacite, Prodává i Sparta, to už je osud českých klubu, jakmile se vyskytne hráč s talentem, jde do zahraničí, nejčastěji do bundesligy. Naše kluby z toho ekonomicky žijí, fanoušci zuří , ale to je všechno co s tím udělají.

 12. Vidlák napsal:

  Vrba si na sebe upletl docela pěkný bič. Jde do nároďáku, kde se hráči promenují více jako primabaleríny s móresy hollywoodské smetánky, chlastají, pořvávají, potácejí se z letadel a on z toho má udělat něco jako mančaft. A zahajuje svoje angažmá několika mlženími a nechutnostmi… Jako křesťanský Helvét bych řekl, že po takovém úvodu nebude mít moc požehnání pro svoji práci.
  V podstatě je to jednoduché… pokud uspěje a převezou zvenku nějakou tu medaili, tak se na tohle všechno zapomene a stane se to roztomilým hříchem minulosti Ó Velkého (podobně, jako když Schwarzenbergovi žerou jeho pospávání a kecy). Ale pokud neuspěje (a nevsadil bych si na to), tak ho to jen přiblíží infarktu a všeobecné úlevě, až zmizí na smetiště dějin… Pochybuju, že ten pohádkovej plat mu to nahradí…

 13. okolojdouci napsal:

  Vlku, vidíte do toho neskonale více, ale dvě poznámky bych si dovolil. Paclík a spol. nejsou žádní svatoušci, umí též velmi tvrdě jednat. A Vrba má za sebou mj. i žilinskou zkušenost. Stručně řečeno, stálo by za to připustit, že Vrba jako trenér měl sen (cíl) jednou trénovat repre, nebo zahraniční velkoklub, a v Plzni už se letos necítil tak dobře, aby riskoval, že o šanci na splnění snu svojí váhavostí příjde. Jestli ho Plzeň podepsala s „odchozí“ klauzulí, těžko mu může vyčítal, že ji využil, zvlášť když nejde k přímé konkurenci, ale k repre.
  Na druhou stranu, nedivil bych se, kdyby příští rok Křetínský odepsal 108 mil. Kč 🙂

  • vlk napsal:

   nejsme ve sporu. Paclík je pro mne všechno jiné než muž bez poskvrnky.
   Ohledně Vrby – hned v úvodu najdete, že zcela rigorozně přiznávám každému právo na karierní postup nebo třeba posun finanční. S tím nemám sebemenší problém. Dokonce mu nevyčítám a ni využití výstupní klauzule. To, co je námětem článku je
   1- jeho mlžení a klamání partnerů, klubu, mužstva, fanoušků
   2- způsob jak tu klausuli nakonec uplatnil.
   3- že se spojil s vysloveným zlem
   O tomhle jsem psal.

   • okolojdouci napsal:

    Mlžit, určitě, bez toho u nás snad nejde vůbec nic. Ale klamat? V dnešní okoralé době bych tohle sloveso rezervoval větším „formátům“.
    Způsob uplatnění klauzuje byl, velmi jemně řečeno, nešťastný. Souhlasím bez reptání.
    Spojení s vysloveným zlem neberu, to bych musel zanevřít na celý fotbal v okamžiku, kdy si zvolil do čela Peltu. Pořád chovám naději, že za Vrby nebude repre jen „výkladní skříní“ těch správných klubů (každý si dosaďte, co chcete), a že celá ta záležitost nebyla jen „proti Plzni“, ale taky, aspoň z části, „pro český fotbal“.
    Ještě poznámka na okraj, Vrba je super trenér, ale není to Mesiáš. Proč by měla Viktorka stát a padat jen s jedním mužem? Ať se teď Paclík předvede, např. Liberec taky ukázal, že všechno nebylo jen o Škorpilovi.

    • vlk napsal:

     Proč by měl ManU padat s jedním Fergusonem? Nebo Chelsea s jedním Mourinhem?
     A že to je také z části pro český fotbal???? Co je pro český fotbal? záměrné zničení jednoho klubu? Lhaní jako základní pracovní metoda? A co to dobro přinese? to, že v pozicích zůstanou estébáci a cinklá jara? To má být to dobro?
     Díky, nechci.

     • okolojdouci napsal:

      Fandím naší repre, v tom snad nejsem takový exot. No, a mám naději, že Vrba s A-týmem něco udělá, když už ho má trénovat. Víc v tom nehledejte. Jestli je to celé jen komplot na Plzeň, tak to nás nic dobrého nečeká, a Vrba v logice věci u repre rychle skončí. Ale já prostě nejsem takový pesimista, tak mi to přejte.
      A jestli se odchod Vrby rovná zničení klubu, tak opravdu nechápu, proč si ho Paclík pořádně nepojistil, peníze na to Vrba vydělal dostatečné.

    • VaclavP napsal:

     Pokud je ale pravda co se tu píše tak porovnejte patriotismus firmy Prazdroj, která defacto odtáhla Vrbu z Plzně a třeba firmy Škoda, která vedle Tour de France a hokejového mistrovství světa dál sponzoruje nepříliš úspěšný mladoboleslavský fotbal a hokej

     • vlk napsal:

      Václave
      na Škoda, co sponzoruje Bolku, tak to je ta , co dělá auťáky v Boleslavi, ne ta co dělá v Plzni lokomotivy a tramvaje.

 14. Fanda napsal:

  Jasně komplot proti jednomu klubu. Český fotbal je špína plná Peltů, Křetínských a Řebíčků. A tihle gauneři sypou do svých klubů peníze, které se jim ne a ne vrátit a přitom by stačilo mnohem menší částky rozpustily mezi rozhodčí nebo hráče soupeřů, ale to tyhle gaunery vůbec nenapadne. A tak žumpu, kterou český fotbal představuje ovládla čisťounká Viktorka s prádelníkem Paclíkem co pral úplně dočista pro Ivánka Langerovic. To už fakt tihle zlojedi nemohou unést a tak Křetinský objíždí sponzory Viktorky, jak tvrdil pravdomluvný Paclík na jehož slovo můžete vzít Daridu. Ani to však nezabralo a nakonec jaká to ironie sponzora ztratila samotná Sparta. Křetinskýmu se tak nakonec zrodí v hlavě šílený plán, který se za pomoci Pelty podařilo zrealizovat a zlo a lež konečně zvítězilo nad pravdou a láskou a Vrba skončil u reprezentace.

 15. spiklenec napsal:

  No to jsem si dal. Já blbec jsem myslel, že článek je o textaři Pavlu Vrbovi a STB. Toto jde poněkud mimo mě.

 16. prirodovedec napsal:

  Dvolim si par poznámek: Včera a dnes hezke a ctive (a procitene fandovske a znale – tak to ma byt) rozbory.

  Mnozi uz to napsali, neco napsal i vlk, shrnu sve pohledy:

  – Ani kopana ani hokej ani jiné sporty mne uz neberou jako fanouska ani tak, jako v mladi, spise se rad kocham peknym profesionalnim vykonem tak, jako v jinych oborech – je pro mne hezke pozorovat dokonalost i nedokonalost tech, kteří něco umi skvele. Navíc se mi libi dramata. Presto CR kopanou a hokej alespoň sem tam sleduji (vyjimecne prime prenosy, spise si rad prectu něco zpetne).

  – Po odchodu Bilka jsem prichod Vrby k repre CR necekal. Co se tyka bafunaru v CR, i diky vlkovym textum nemam iluze, navíc, kde je Rebicek, tam cisto byt nemůže. Proc by Vrba k repre v CR chodil? Perspektiva nevalna, země v upadku, na sport bue sotva od státu i sponzoru. Lepe prece hledat kontakty do nejake nadejnejsi země, ne?

  – Cili jeho odchod z Plzne a zejmena zpusob jeho odchodu mne puvodne prekvapil a zaskocil. Podle mne to rozhodne, zejména medialne, nezvladl. Na druhé strane mi i předtím pripadalo, ze trenér je asi dobry, ale jeho komunikace s medii ma sanci byt bilkovskou, pokud se ocitne pod jejich tlakem …

  – Po dnesnim rozboru vlka jsem si uvedomil, ze jsem asi par věci nevzal v potaz:

  1) Je mozne, ze ty temer bratrske ci idealni vztahy mezi vedenim Plzne a Vrbou dostaly uz trhliny, když mu bylo vymluveno to Slovensko. Proc by jinak tak trval na zminene doložce? Mne zni logicky: Aby jiz nikdy nebyl v situaci, kdy on nemá sanci. Prekvapive mu v tomto ustoupili.

  2) To, co zaznělo vyse, Plzen pravdepodobne s ohledem na vykony a srovnani moznosti přes CSKA do EL nepostoupi a na jare naskok Sparty zrejme nedozene. Za pul roku tedy vehlas Vrby, pokud zustane v Plzni bude vyrazne mensi. Pokud tedy plati to, co Laco, vlk a Gerd vyse diskutovali, ze dnes uz mezi zaměstnavatelem a zamestnancem nejde o „srdicko“, ale je to kseft, chova se odchodem pro sebe spravne – maximalizuje svoji karieru. Sam si muze rici, ze Plzni prinesl po financne bilancni strance velmi mnoho, takze si muze namlouvat uspesne, ze plzenakum nic nedluzi. Podobne si Plzen muze myslet, ze diky ni Vrba vyrostl. Rozchod timto zpusobem ma tu vadu, ze pak vede při navratu ne k tleskani, ale k piskani a na necem, co vypadalo fandovsky krasne a idealne, i když to asi byl jen další tvrdy (byt uspesny) byznys, ulpely zbytecne skvrny. Ty, kteří pdole mne jako vlk touzi po tom, mit kolem sebe alespoň nektere pozitivni ideály to logicky zranuje. Ti, kteří sve ideály nespojuji s politikou, medii nebo fandovskym sledovanim vrcholového sportu, jsou tim asi nedotceni, ale třeba se trochu dokazi vcítit, jak se snazim ja.

  3) Otazka zni, jestli to nemohlo byt oznameno drive. Chce se rici, ze mohlo a elegantněji. Je-li ovšem Vrba famozni trenér, který ale s medii neumi, je to logicky postup. Je-li navíc cesky fotbal takova zumpa, jako vlk pise, a sahali ta zumpa az k sefum Plzne, jak pisi jini, oznamovat věci předem prakticky znamena stat se předmět tlaku, aby odvolal, od shormazdeni davu fanousku před bydlistem, přes promluvy s cleny rodiny az po nejaka ta bezna ceska vydiranicka. Takze z tohoto pohledu oznámit zpetne, ze je uplatnena doložka vede k obdobi klidu pro Vrbu a k jistote, ze se vyhne tlaku před a nevyhne nenavisti po.

  Když to shrnu, byl to a i je docela hezky pribeh, který mozna konci nebo bude jiny: fotbalovy tym z ne hlavního města co uhraval tituly, titan Horvi, mladi co vyrostli a zanikli pak po prodeji v cizine (Jiracek, Pilar, Darida, ted ten co se vratil …), rozmanita utkani s velkokluby … pravda také se clovek docital o pripiskavani, penaltách, Kretinskeho tasce …. ale pokud něco hrala repre, tahali to kluci ze zplzne a na jejich fotbal se dalo koukat rozhodne vice nez za ten za venglose :).

  Jenze koho to do opravdy dnes zajima? Par tisíc, kteří sem tam na fotbal chodi a za jejich peníze kluby nevyziji tak je třeba je krmit ze sponzoru a nebo ze státu. Pak to pro toho chudnoucího vypada, jako ziveni přísavek, i když tyto alespoň nekterym udelali radost v povestne nove etape „chleb a hry“. Neprecenuji, nepřeháním, je to zkratka jeden z existujících a v CR prezivajicich fenomenu dneska, stoji za to jej sledovat a neprilis prozivat.

 17. prirodovedec napsal:

  Ještě včera pani sims sem pridala odkaz na medialni zhnuseni nad „vole, vole …“ premiéra. Když jsem cetl ty diskusni vstupy, usoudil jsem nakonec, ze ani u sportovního tématu uz nedokazu diskutovat se singapurskym pravicovym trznim komsomolcem – Vaclave zdravim a stále nevim, zda je horsi krast pera nebo hodit savli na klenoty nebo zacinat kazdou vetu vole vole 🙂 a pockal jsem si na dnesek.

  Pravdou je, ze se mi samozrejme potvrdilo: co za sber jsou politici a co za sber jsou novinari a jak neschopni jsou ti neviditelni kolem politiku. Pravda uz není doba titana 🙂 JFK, kdy kazdou stetku i mafiana kolem se podarilo utajit … i když ještě před par dny barelovu stetku resil jen bulvar … a přitom pro každého „slusneho“ a „ceskeho“ 🙂 novinare, je to v době sjezdu topinek prece téma, ne? 🙂

  Na druhé strane – Rusnok je hlupak, ze se neovladl. Snazi se pusobit jako rutiner, byt je pro mne nebezpecny sprezenec soukromych penzijnich zlodejskych fondu, pak z neho vypadne tohle. Kdyby byl ozrala a hulvat od pohledu jako chemicky Ali, ani by si toho nevsimli. Centralni banker tak při sanci byt odposlechnut nemluvi, i když pry na CNB vole vole od mladych za jejich studii také zaznívalo. 🙂

  Zajimave pohledy pak nabízí povestne a i zde neprilis oblibene „blici“ listy, doporucuji. Plni to, co je pro mne ve zprávách o CR vitane (a co nachazim sice ne tak casto, ale i zde, pokud se neresi Zeman nebo jiné téma proprane v hlavnich mediich CR), nabizeji to, co si jinde nepřečtu – i kdyz to jsou treba pohledy se kterými sice třeba nesouhlasim, ale bavim se u nich (viz Ktrba, Culik, Dolejsi). Nevim, zda v CR bezi povestny britsky seriál (kam se urazilo od doby „Ano, pane ministre“), kde poradci i ministri „fuckuji“ prakticky v kazde druhé vete (skoro jako Bidden 🙂 ). Jsem uz docela zvedav na rozbor Petra Zantovskeho na parlamentních listech – není muj salek kavy, ale krome vlka je snad jediny, kdo hlidaci mopslíky reze a reze, jak to ma byt.

  • robe napsal:

   ad:…vole vole…
   krome sondy do autentickeho vyjadrovani nynejsich sefu zeme, kterou neprecenuji, me zajima zda se z toho zaznamu da odhadnout nazor lidi kteri vidaji prezidenta zblizka na nej a jeho stav, a to z hlediska jeho kondice fyzicke a dusevni.
   proto premyslim, zda fischerova veta o pruseru mirila smerem zdravotnim nebo k schopnosti reprezentovat…

  • Skogen napsal:

   Dokonale popsáno. V souvislostech, se zajímavými paradoxy. Ano ani mým šálkem čaje Rusnok není a to přesně z uvedených důvodů spřažení se se zlatokopeckými spolky, z jejichž zájmů vycouval až když se z nadějného stavu staly prakticky neprosaditelnými. O to více je zajímavé, jak se ty kapitálové partičky mezi sebou štětí, a že tedy díkybohu netáhnou za jeden provaz.

 18. Jos napsal:

  Už to tady padlo nejméně 2x (Řezníček. přírodovědec). Plzeň je momentálně výkonostně na sestupu, za zenitem, jak už to ve fotbale chodí. Je to vidět. A nic by se na tom nezměnilo, i kdyby Vrba zůstal. Přestavět mužstvo to je v této zemi a v této době práce sakra problémová. A Vrba ve správný okamžik udělal další logický krok své kariéry a jde k nároďáku. Podobně jako postupovali ve své kariéře jiní slavní trenéři, na př. Vytlačil nebo Ježek. Je totiž vynikající fotbalový trenér, nikoliv plzeňský fanoušek. Všechno ostatní je jenom plzeňský fanouškovský folklor.

  • ujo napsal:

   už to sotva k – vzhledem k pokročilé hodině- to někdo bude číst (opravdu je nutné diskusi uzavírat?) ale Vrba rozhodl správně – ze svého hlediska a koneckonců i z hlediska Viktorky.
   A způsob sdělení? u nás?!?

Komentáře nejsou povoleny.