Tak teď už tomu nerozumím vůbec!


Těsně  po  poledni  vysílal Radiožurnál  přímým přenosem  tiskovou konferenci, kterou  svolal narychlo Bělobrádek.  jako reakci  na nové jednání o rozdělení  židlí.

Opravdovým politickým fajnšmekrům  bych  doporučil nezkrácený  poslech! Tady je možnost

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3027085

Bělobrádek sděluje, že  jejich  cílem je zemědělství. A nic  jiného.  Ale  že jim ho nikdo nechce  dát. Aniž   by se dozvěděli proč. Z hlasu je  cítit , jak je zklamán!

Také se  tam dozvíte, že  zcela nečekaně – a to je pravda, změnila svůj postoj  soc dem,  která ještě  ráno signalizovala  vstřícnost , že jako mít  agrár nemusí. Teď  prý totálně   změnili pozici a  řekli  – mi to chcem, pro nás je  to klíčový rezort!  A basta.

Bělobrádek skoro  brečí, když  to  říká. Co se  ale  do samého konce nedozvíte  vůbec, je, zda  při tomhle  zásadním zklamání  budou  lidovci jednat  okoale  dál.  Jejich  šéf  se  schoval  za prohlášení, že  o  dalším postupu  bude rozhodovat jejich  ústřední výbor..  Zvláštní pozice. Kromě jiného – také nevůdcovská.

A co je nejpodivnějšího?  Že  soc  dem   a ANO jim nabídli, že  když  to zemědělství pustí, jim dají  dvojkombinaci  MPSV a  Dopravu  nebo MPSV  a životní prostředí!

Doprava?  Tahle  věčná  kasa  na peníze?  Pro každého, kdo ji ovládal?  Se  svým  poměrně  velkým  rozpočtem a  evropskými  dotacemi?  Tohle  Babiš  pouští?  Byť  prý nerad?  A lidovcům? Vzpomínáte  na  úděsné  bačování   lidovce  Šimonovského  a  jeho megadeal se  smlouvami s Kapschem na  mýto? Takže  máme  na  provoz  systému  nesrovnatelně  větší, nevypověditelné  náklady , než kdokoli jiný v  Evropě? A tedy podstatně menší výnosy… Nebo na   tehdejší  čachry  ŘSD?

A  oranžoví  pustí  ministerstvo  s vůbec  největším  rozpočtem?  Když se koala  dohodla , že  zvýší některé  dávky  a hlavně  důchody?Kde  se s  velkou slávou bude  rušit podvod  zvaný  II. pilíř? Opět s body pro toho, kdo to udělá? Kde  musí jít snadno  nalézt na  Drábka  a bývalou   korupici?  Tedy pokud někdo bude chtít?

Tohle  všechno  dostanou lidovci, když pustí  MZe!!! Naprosto nepochopitelné!!!!  Ale oni přesto váhají!

Sakra o co  se  to hraje?  Co je ten vejvar,  že  socani se otočí na obrtlíku a Babiš  pustí  jeden z nejlukrativnějších  rezortů?  Kde navíc  se snadno může  osvědčit  jako  antikorupční bijec, při snadném tažení  proti  dodavatelským  kartelům? Lidovec  váhá  sebrat  cenu, na kterou  nemohl normálně  ani pomyslet?  Tohle není  normální.

Osobně mám  jen  tohle  vysvětlení:

1- udělal se  socanem nějakou  hodně  zajímavou dohodu a  fakticky  bude MZe  řídit  on i když nominálně tam bude oranžový. Jaké má v  zemědělství  zájmy  jsem popsal  zde:  Babiš – zvedne jack pot a jak se postaví k řadě problémů – třeba církevním restitucím.

2- socan evidentně  buď  otočil proto, že mu  Babiš  hrozil  krachem jednání nebo uzavřel dohodu,  že lidovce  časem, až vláda dostane  důvěru , nahradí neoficiálně  při hlasování v  parlamentu  někým jiným..že  se jim tak bude vládnout  snáze.

Nic  chytřejšího mne nenapadlo!  Ale  nikdy bych  si neuměl představit,  že  někdo pustí  dopravu a  jiný  MPSV za  zemědělství!  To je  nad moje  chápání. A  ještě  více fakt,  že  černí  mohou také  říci  – neny  zemědelstvi? Neny  laska!  A  dosavadní  sestavování  vlády  skončí.

Mimochodem  – závěry  z  té  tiskovky jsou k  nalezení také zde:

http://www.novinky.cz/domaci/322434-cssd-se-odmitla-vzdat-ministerstva-zemedelstvi.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

124 reakcí na Tak teď už tomu nerozumím vůbec!

 1. XY napsal:

  Nojo, Bělobrádci zkoušejí, jak moc je ochoten Sobotka vyměknout a ten z principu vyměknout nesmí. Typická koaliční přetlačovaná, dost možná také inspirovaná zvenčí.
  Tož uvidíme, jak dalece budou obě strany ochotné se vzdát své mrkve. Půjde-li na variantu menšinové vlády, vůbec Sobotkovi nezávidím – soudím, že to by byla ztracená bitva.

  • vlk napsal:

   Ne! tohle není ten případ! O to MZe je ta rvačka příliš velká. A nabízená cena za puštění příliš a nepochopitelně velká.

   • Laco Grőssling napsal:

    No bodejť by to nebyla rvačka. Přes MZ má jít schvalovacím procesem v příštím roce za 75 miliard Kč nemovitostí. Jenže je klidně možné, že ta hodnota oněch nemovitostí bude dvojnásobná. Proto se brání seznamu, nebo tržnímu ocenění.
    Kterým resortem příští rok poteče mimořádně a netransparentně 150 miliard ?

    • vlk napsal:

     Ty jsi opravdu směšněj. V prvním dnešním článku jsem napsal, že vydávání lze snadno ošéfovat. I jak. A lidovci dnes na jednání předložili návrh, že klidně vyjmou právo jmenovat šéfa Pozemkového fondu z pravomoci ministra a přenesou ho na celou vládu: Ale proč by jsi si netvrdil kolem dokola , že země je placatá a nesou ji na hřbetu 4 bílí sloni! Jen tak dál. Jen tak dál. A nezapoměň zas e něco úderného dodat o slabingrovi a kočičkovi! Už by mi to scházelo!

     • Laco Grőssling napsal:

      Provedl jsem šéfe, dole zmínka o tom proč Sobotka, vulgo Slabinger kočička v pátek odpoledne končí.

     • vlk napsal:

      Rozesmál jsi mne. Jak si přečteš dole. V anketě komik roku dostaneš můj hlas. Jen jsi jaksi zapomněl vysvětlit, jak lidovci budou profitovat z těch církevních restitucí, když nebudou mít pod kontrolou vydávací úřad.

  • XY napsal:

   No, pokud chcete mocí mermo konspirovat, vlku, tady máte třeba jeden námět.:
   http://www.lidovky.cz/spor-v-koalici-ministr-toman-by-mohl-zustat-za-zemanova-kone-se-postavil-babis-1yf-/zpravy-domov.aspx?c=A131218_171749_ln_domov_sm
   Zatím je to od bělobrádků jen takové bezbřehé fňukání, jak je jim uloženo hýčkat zemědělský rezort a mít tak ošéfovanou tu svou zemědělskou prioritu, kterou si nechali vnutit…
   Může to být cokoli, od českého furiantství až po běžnou politickou skrčku, kterou by si tak přál zdejší zemaník. Osobně se přikláním k té první variantě, možná s cílem ve vládě nebýt, ale najít si nějaký důvod mimo vlastních obav z účasti.
   Pěkný večer.

   • XY napsal:

    Aha, nepodíval jsem se do komentářů – takže ten odkaz sem už dal Hladis. Přesto si myslím, že to nejjednodušší a nejblbější bývá nejpravdivější. Tak si tu vesele lámejte hlavu vespolek a neberte naději panu Grösslingovi 🙂

 2. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Tam jste to napsal jasně,takové zvláštní,nevůdcovské.
  Podle toho lze usoudit,že je v režii někoho jiného.Jak jsou kolem cirkevních restitucí angažování Kasal,C.Svoboda víme,lépe řečeno všichni s vedení.Musíme počkat co režisér Kalousek doporučí.

  • vlk napsal:

   Zapomeňte na to, že Kalousek režíruje Kasala. A už vůbec ne chamtivého Cyrila. S tím jsou úhlavní nepřátelé! Cyrda tuhle veřejně prohlásil, že církve by měly ustoupit , co do vydávaného majetku a že by si měly začít platit svoje duchovní! Čímž naštval klérus. Takhle to taky určitě není.

   • zemedelec napsal:

    Pane Vlk.
    Jistě,jsou to jen moje spekulace.
    O tom cirkevním majetku to je jasné.Vemte ještě na vědomí,že právě v režii min.zemědělství ještě může jít o velkou část privatizace.Také sleduji,že hodně ZD má problémy

    • vlk napsal:

     Privatizace asi ne. S výjimkou LČR. A ještě i části toho, co drží PF. Plus Budvar.
     A propo Budvar…. Ale kdybych chtěl jít na opravdu drsnou spekulaci, pak… pak bych zkusil thle:
     Babiš chce mimořádný jack pot. Má se socanem nějakou domluvu na privatizaci Budvaru a LČR. Obojí koupí. Tedy u LČR ne všechno. Aby z toho nebyl moc velký křik. Ale Budvar ano. A ten potom přeprodá Američanům. Za hodně velké peníze. Protože oni získají celosvětově značky k názvu Bud a Budweisser.
     Al e tohle už je za hranicí toho, o čem hodlám psát. Fabulace. Ale takhle by to být mohlo.

 3. Admirál napsal:

  Na MZ j zřejmě NĚCO co za to lidovcům hóóódně stojí.

  Spojitost by mohla být s církevní zlodějinou.

  Ale toť spekulace. Jako vše od outsidera v tomto okamžiku.

  • vlk napsal:

   No MZe je něco, o co hlavně stojí Babiš nebo něco o co Babiš nestojí, aby měli pod kontrolou lidovci. Což není totéž.

   • Admirál napsal:

    Babiš, Babiš.

    Pokud bych si mohl vybrat tak raději budu mít řepku i doma v květináčích, když se podaří zaříznout církevní zlodějinu.

    • vlk napsal:

     No a já to mám naprosto opačně! Církve dostanou za x let nějakých 150 miliard. Což je ani ne 15% jednoho státního rozpočtu. Roční obrat Agrofertu je přes 200 miliard korun. Takže veškeré církevní restituce nedosahují ani roční tržby skupiny. Pro mne směšná úvaha.

     • Aldo napsal:

      Vlku, obrat firmy není totéž jako majetek! To vy ovšem víte, ale nějak , patrně účelově, jste pozapomněl.

     • vlk napsal:

      Jistě, že to vím. Nicměně já jsme použil to srovnání, abych ukázal relativitu těch vysokých čísel. Což jsme měl za naprosto zřejmé.

 4. Hladis napsal:

  Ja stále si stojim za tim, co jsem napsal včera. Nejde primarne vubec o cirkevni rerstituce, ale o zemědělskou oblast a pro KDU-CSL jako lidi z obci a zemědělství je to prirozena priorita. Ja verim tomuto:

  „Naznačil, že za vším může stát hnutí ANO Andreje Babiše. To sice samo post kvůli střetu zájmů obsadit nechce, podporuje ale nárok sociálních demokratů. S těmi se totiž hnutí předem dohodlo na podpoře českých chovatelů vepřového a pěstitelů ovoce a zeleniny. Na tiskové konferenci Bělobrádek řekl, že nechce spekulovat, ale „někdo se bojí, že budeme podporovat menší producenty více než ty větší“. Babiš kontroval narážkou na to, že lidovcům jde o resosrt proto, aby mohli kontrolovat církevní restituce.“

  Babis nekde udelal s CSSD deal a situace se najednou znenadani zmenila. Uprime byt lidovcema, tak bych je v tom nechal se vykoupat a z koalice vystoupil.

  • Hladis napsal:

   A uprime bych rad nejaky dukaz, jak je KDU-CSL prodlouženou rukou katolivke církve. Opravdu by me to zajímalo uz vzhledem k jejich postojum k restitucim církvi v minulosti. Ja vim, ze Duka mají tlačenku v TOP09 ale nikoliv v KDU-CSL, který není nijak pevne napojeno na hlavni struktury katolicky církve (prave narozdil od TOP).

   • vlk napsal:

    Příliš málý důvod na to, aby někdo kvůli podpoře vepřového u malých zemědělců pouštěl Dopravu a MPSV.

    • Hladis napsal:

     Spise bych se ptal ne proc Lidivci nechteji dopravu, ale proc chce najednou CSSD s Babisem tak moc zemědělství. Ze Babis to by me neudivilo, ale ze najednou CSSD takhle otocila ? To proc chteji Lidovci zemědělství je zcela logicke stejne, jako proc nechteji doparvu a Lidovci tam skutecne nechteji byt jen jako ten, s kterym se da zametat a je mozne, ze tam nebudou vůbec. Schvalne jsem zvedav, jak se to vyvine. Nekdy jsou Vlku odpovedi prostsi a nekdy se lidi sprajcnou i na věci zcela proste. Nehledal bych za vsim hned nejakou konspiraci. Ja na miste Lidovcu bych se sprajcnul uplne stejne a na dopravu a socialni veci bych na jejich miste taky nechtel. Na miste Belobradka, bych to po jednani vyboru zabalil a z koalice vystoupil, protože něco tam smrdi. Opatrnost je zcela na miste.

     Jinak Vlku, Lidovci do ted nemeli na nic vliv a ani nikdo nepocital, ze by v nejake vlade sedeli. Opravdu si myslite, ze najednou snad nejaky Kalousek ci Duka za jejich zady nebo oni sami chteji svůj penezovod a trasli se na vydojeni zemědělství ? Myslite ze nevedi jak jako mensi strana by mohli zase rychle zmizet mimo parlament a chteji jen podojit si na jedno obdobi a zase zmizet ? Proc by pak meli chtit dopravu a socialni veci ? Takovy hlupaci zase nejsou.

 5. Laco Grőssling napsal:

  Countdown pro Slabingera kočičku začal. Ještě má 172 000 vteřin, než oznámí, že háže ručník do ringu. A další ….

  • radek napsal:

   Ano + soc. dem. stačí. Proč ještě lidovci…?

   • Laco Grőssling napsal:

    No přece aby skončil Kočička.

    • vlk napsal:

     Ty jsi fakt směšný.! Naprosto směšný.

     • Laco Grőssling napsal:

      Tož počkáme si na pátek odpoledne, to skončí countdown.

     • vlk napsal:

      Ona existuje někde nějaká lhůta? Vážně? Sem s ní!

     • Laco Grőssling napsal:

      No jasně, že existuje, lidovci slíbili, že do pátku dají vědět, zda do vlády půjdou, nebo ne. Pokud ne, tak Slabinger kočička končí, to je jasné ne ? Nebude mít k dispozici 101.

     • vlk napsal:

      Myslíš? Zdá se, že hodláš kandidovat na titul komik roku. Ještě pořád je možno jednat s Okamurou a když ne, tak prostě říci – dělal jsem ,co jsme mohl. Dal jsme velkorysou nabídku. Lidovci byli proti. Takže nechť to zkusí někdo jiný. A ty slavně přivítáš koalu Babiš, Lidovci,, Kalousek a ODS. Jistě budeš spokojen. Ale ten titul máš rozhodně velkou šanci získat.

  • Eddie napsal:

   Neuveritelne, ale plne s Vami souhlasim, ja bych sel jeste dal, nedame si nove volby ? 🙂

   • Laco Grőssling napsal:

    Nedáme, pan Babiš musí nejdřív úspěšně během dvou let předvést, že daně není třeba zvedat. Potom budou nové volby, ve kterých drtivě zvítězí. Z ČSSD bude opět marginální stranička.

 6. pražák napsal:

  Tipnu si ty restituce, oni už asi tuší, že s těma prachama to bude špatné, tak potřebují urychleně vydat ty požadované lesy, vody a stráně. Co je doma, to se počítá.

  • Laco Grőssling napsal:

   Hlavně je asi pohádka, že ony nemovitosti mají hodnotu 75 miliard. Nedivil bych se kdyby po vydání detailního seznamu a jeho ocenění tržními cenami byl součet dvojnásobný. A to by už bylo na pováženou.

   • Laco Grőssling napsal:

    Docela by mě také zajímalo, zda ve smlouvě o vydání nemovitostí církví je nějaká finanční hranice, to by mě fakt zajímalo. Pokud ne, tak je to všechno těžký podraz na státu a národu. Pokud ano, tak bych rychle začal počítat tržní ceny v místě obvyklé a co nad 75 miliard jest státu jest na věky.
    Uměl by Wiki vygůglit někde text smlouvy ?

  • vlk napsal:

   Jak urychleně? Mohl byste to rozvést? Kdo jim to asi tak vydá? Vlád a Zemanových kámošů?

   • Laco Grőssling napsal:

    Urychleně = bez správního řízení a soudního prověřování, asi tak jak to udělala Národní galerie ve věci Vyšebrodského souboru. Co kunsthistorik, to katolík.

    • vlk napsal:

     On je nějaký spor o to, komu jaksi ten soubor patřil a k čemu sloužil? Rád se nechám poučit. A jen si tak kladu otázku, jak to, že nezakročil Zemanův odborník Balvín nad touhle nepravostí. NG je v jeho gesci. Že on Duka podplatil Zemana? Jen tak dál, jen tak dál! A něco okočičkovi bych prosil.

     • Laco Grőssling napsal:

      Jasně Vlku, že spor je. Desky Vyšebrodského mistra byly v rozhodný čas, 25. 2 1948 kdesi ve skladišti státu v Praze, ne ve Vyšebrodském klášteře, takže nebyl splněn požadavek zákona o vazbě movitého a nemovitého majetku, dtto Rubensovy obrazy.
      Zajímavé by bylo také prozkoumat, co z Vyšebrodského kláštera patřilo řádu a co patronům Schwarzenbergům, takže pod Lex Schwarzenberg.
      Jenže NG to vzala hopem. Očividně toho o materii, jak říká pan kníže moc nevíš.

     • vlk napsal:

      Takže milej Laco, jestliže obrazy byly někde ve státním skladišti, neznamená, že nebyly odňaty řádu po 25. únoru.
      Jinak klášter vznikl v roc e 1259 a tudíž neměl se Schw. nic společného. A rozhodně jim nikdy nepatřil. Cisterciáci si od nikoho nenechali foukat. A Schw. to moc dobře věděli. O tom, že oltářní a další obrazy jim patří není spor. Nemohly jim být odňaty BD. Protože jim například nebyl nikdy odňat ani tzv. Závišův kříž, což je po korunovačních klenotech a svatém Maurovi v Bečově největší kulturní památka toho druhu v zemi. Ale nemusíš mi věřit.
      Ale já tentokrát zkusím věřit tomu, co naznačuješ. Cisterciáci prolomili vydáním obrazů oltáře BD. Z a ochotné pomoci prozatimního ředitele NG, kterého drží v pozici člen vlád y odborníků, jistý Balvín, který nad NG má rozhodující pravomoc. I ten byl byl podplacen, aby napomáhal neoprávněným vydáním majetků církvím. Z tohoto titulu už nejméně půl roku odmítá jmenovat ředitelem NG řádně vybraného ředitele – docenta Faita. A všechno kryje z Hradu zeman, který je podplacen Dukou.
      Tak jo Laco, ty jsi přece zemanista! Souhlasím s tebou! Je to komplot a takhle to bylo.

     • Laco Grőssling napsal:

      Ale no tak, Vlku. Desky vzal cisterciákům Hitler, po válce je vrátili USáci vyhrabaný někde ze solného lomu československému státu, proto v tom skladišti. Jenže zákon říká, že mobilíář, aby mohl být vydán, musí být v rozhodném období součástí nemovitosti, což v tomto případě nebylo splněno.
      Klášter samozřejmě založili Rožmberkové jako svoji nekropoli, ale poslední pohřbený ač protestant zde byl Petr Vok. Rožmberkové měli nad klášterem patronát. Nevím jak byl rozsáhlý, tj., zda majetek jim patřil a oni jej jen předávali do správy cisterciákům. Nakonec v roce 1945 byli v roli patronů Schwarzenbergové, kteří jsou dědici Rožmberků s mezipřistáním majetku krátkodobě u Schwamberků.

     • vlk napsal:

      Hm. Tak on je vzal Hitler? Takže asi právně dál patřili cisterciákům ne? A stát by jim je byl vrátil , nebýt převratu. Co myslíš, kdyby vaše rodina měla obraz, který by odvezl Hitler, tak komu by po válce patřil, i kdyby ležel v nějakém státním vydávacím depu? Gottwaldovi? Nebo vaší rodině?
      A bavím se těmi Schwarzenbergy. Já fakt barela dobroty nemusím. Ale tvoje konstrukce , to je tedy pošušňáníčko! Prima groteska!
      Jo a Zeman v tom spojení s Dukou a tajné podpoře restitucí a urychleného vydávání majetku, co je vidět názorně, podle tebe na Národní galerii jede a to velmi rafinovaně už hodně dlouho. Dnes mu prošli další dva ústavní soudci. Má skvělé skore. Jen dvě minely. Prvním byl naprosto neudržitelný Sváček. A kdo že byl tím druhým, Laco? Kdo že ? Řeknu ti to – soudce zpravodaj ve věci církevních restitucí -Výborný. Od lidovců. Kterého Zeman rafinovaně a záškodnicky chtěl protlačit do ÚS. Ovšem zlý Dienstbier a Antl a pár dalších se proti tomu postavili a Výborného, právě kvůli postoji k církevním restitucím smetli. Nějak s e ti ten Zeman vymyká z ruky milej Laco!

     • Laco Grőssling napsal:

      No Vlku, jen se bav, prospívá to zdraví, zejména nám starcům. Pokud jde o Schwarzenbergy, zcela jistě spousta nemovitostí v nejbližším okolí kláštera patřila hlubocké větvi, takže později spadla pod Lex Schwarzenberg. Budovy kláštera byly vydány výčtovým zákonem co vím, ale více o institutu platného od středověku do současnosti, totiž patronátu nad církevní fundací, by nám uměla v tomto konkrétním případě říci ona dáma co tu kdysi o Schw. psala.
      Vyšebrodský klášter byl založen místním feudálem, nikoliv panovníkem, jako nedaleký rovněž cistericácký klášter Zlatá koruna. A bylo běžné, že takový feudál v rámci patronátu nadále držel majetek fundace, jen ji podpořil finančně. Varianty byly různé a jak jsem psal funguje tento institut dodnes.
      Vzhledem k povrchnosti současných úředníků a jejich uplatitelnosti spojené s neznalostí to klidně může být tak, že ony desky patřili do patronátu a tudíž pod Lex Schwarzenberg, avšak nikdo se tím není ochoten zabývat.
      No a teď pokračuj v zábavě.

 7. Puck napsal:

  Co když je zemědělství jen záminka ? Co když jde o rozložení skoro hotových smluv ?

  Co když je současné dění v režii někoho jiného, než KDU ?
  Laxní přístup předsedy Bělobrádka, třeba odjezdem do USA, který by se dal přátelům za vodou lehce vysvětlit a omluvit. domněmku potvrzuje.

  • vlk napsal:

   Ježkovy voči!!! Pucku, on je Bělobrádek agent SíAj Ej? Hrozně hroznej a hrozně zlej? A lidovci jako pobočka Langley v Česku? A už ne Vatikánu?
   Bělobrádek prý tam měl dlouhodobě domluvenou nějakou stáž. držme s ena zemi a v nějakém reálu.

   • Puck napsal:

    Tak jsem to nemyslel.
    Lidovcům se do vlády nechce. To je zřejmé, především Bělobrádek dal jasně najevo, co má přednost, zda vláda ,anebo cesta do USA.
    Otázkou tedy je, proč KDU takto lavíruje, a neřekne na rovinu, jak se věci mají.
    Odpověď :
    Chtějí být státotvorní. Těžko by sháněli důvody, proč do vlády nepůjdou, když o to byli požádáni. Musí přece uvažovat, jak by vypadali před očima veřejnosti a a před svými voliči. Takto mohou lehce poukázat na to, že projevili dobrou vůli. A není jejich vinou, že s ČSSD a s ANO spolupracovat nelze.

    • vlk napsal:

     Zkuste si představit, jak budou vypadat , když do vlády nepůjdou, protože nedostali ministerstvo zemědělství! Přestože jim byla nabízena naposled dvě mimořádně důležitá jiná. To jsme tedy zvědav, jak vysvětlí, že se nechovali jako trucovité hloupé děcko. Jak se zbaví nálepky, že se nechtěli přiživit nekale na církevních restitucích! Jak se zbaví další, že jim nešlo o nic jiného než o vybrané židle pro úzký okruh bafuňářů.A třetí, že to jsou jenom tradiční podrazáci, kteří jen politikaří. dost vysoká cena ne?Nezapomeňte, že podstatnou část tzv. seriozního tisku ovládá Babiš a ten na nich nenechá nit suchou.

     • Puck napsal:

      Máte pravdu, argumenty, které jste předložil, docela na vysvětlení stačí.
      Já této variantě také moc nevěřím, jen jsem chtěl naznačit, že jde o jednu z možných. Kolikrát se píšou dějiny na variantách, které se na první pohled zdály nemožné. 🙂

   • babaluba napsal:

    S mou znalostí lidských postojů a priorit spekuluji, že mněl Bělobrádek v USA nejspíš dlouhodobě předem domluvené nějaké zdravotní vyšetření. To by v mých očích nejlépe vysvětlovalo a ospravedlňovalo, že tam odjel v té situaci, která byla.

  • Občan napsal:

   Sobotka i Babiš už Bělobrádkovi vzkázali, že se bez lidovců koneckonců mohou obejít (teď to na ČT24 zopakoval). Takže je možné, že si Pavlík prostě testoval, zda skoro stoletý vyděračský potenciál lidovců stále ještě existuje a postupně zjišťuje, že je minimálně citelně oslabený.

   Jinak asi budete mít pravdu – v rozbíjení čehokoli, podrazáctví a jiných lumpárnách jsou lidovci fakt borečkové. Proto se stále víc divím Sobotkovi, že se s nimi vůbec špiní.
   Rovněž nepochybuji o tom, že Bělobrádkovi dělá rejžu Kalousek.
   A nevíme, jaké pokyny si přivezl náš nahnědlý Pavlík z USA. Na webu té partičky, která v USA ty ideonalejvárny organizuje, bylo ve vztahu k němu uvedeno, že se tam jel školit především v US zahraniční politice a „lickejch právech“ – http://www.ivc.org/inbound_delegations.

   • vlk napsal:

    ano soudruhu, ano. Kalousek nesmírně sprostým způsobem rozbil Lidovou stranu, poslal jí svým tahem mimo parlament, ale režíruje Bělobrádka. To je jeho maňásek! A všechno zastřešuje SíAjEj. Už ani Vatikán! Bezva! A to všechno jste vymyslel vlastní hlavou?

    • kočka šklíba napsal:

     Opravdu se nestydíte, asi ne,ptz je tu dost pochlebovačú co vás chválí, že? Proč Občanovi odpovídáte „soudruhu“? Proč mně milostivá, to jste se vlku spletl, nepatřím k, podle vás, k pražské nobilitě, která nazývá voliče jiných, než jim vhodných, prasata, viz šauerová a její příbuzný. Já to chápu, Menzel to napsal dobře o lokajích ;).

   • Admirál napsal:

    Ty lidská práva Bělobrádka zřejmě nesmírně berou…

    Opakuji: Pokud bude vláda bez lidovců, bude pro mě o100 % přijatelnější.

    To říkám i s vědomím, že budu mít řepku i v květináčích.

    Přijatelnější než US lidská práva.

  • pepan napsal:

   asi ste se trefil Pucku, stačí dvě slova:
   Temelín – Westinghouse

 8. zemedelec napsal:

  Pro mě tato diskuse už má grády,tohle to chtělo možná už dřív.
  Čekám kdy se ozve pan přírodovědec z jeho státním bankrotem.Jestli to dopadne podle Babiše,tak s tím můžu počítat.

  • prirodovedec napsal:

   Pocitejte :). I bez Babise. Asi vhodne zvetsit sklep – na brambory (viz Vidlakuv Malevil).

 9. Občan napsal:

  No, teď na ČT 24 dala Agrární komora ČR jasně najevo, že o lidovce na zemědělství rozhodně nestojí. A dost otevřeně řekla ústy Jana Veleby o proč:
  1) Navrhovaný Jurečka neprošel kolem zemědělství ani ve snu – to je takřka přesná citace Veleby
  2) AK ČR nestojí o to, aby zemědělství řídil politik na základě nějakého handlu, ale chce, aby byl ministrem někdo, kdo má zkušenosti s eurorozpočtem a eurofondy PLUS má vztah k ČESKÉMU zemědělství.
  3) O lidovce na MZe nestojí AK ČR také proto, že když sestavoval vládu TOpolánek (s lidovci), obcházeli představitelé AK ČR Pitharta, Kalouska a další (tehdy lidovce) a údajně je PROSILI, aby si vzali zemědělství. Lidovci o tento resort neprojevili žádný zájem. AK ČR tedy nemá důvod věřit lidovcům, že se na tom něco změnilo.
  4) ČR dováží více než 40% veškerých potravin a situace se dále zhoršuje. Na čemž se, podle Veleby, významně podíleli i lidovci.

  Ergo kladívko – lidovcům nevěří podnikatelé v zemědělství ani „dobrej den“ a nemají zájem o to, aby se v resortu jakkoli angažovali.
  Co nám zbylo z důvodů, proč lidovci tak moc chtějí zemědělství? No, církevní „restituce“…

  Vzhledem k tomu, že ČR je EU považována za stabilizovanou zemi, dojde v příštím rozpočtovém období k dalšímu poklesu dotací z EU, a to vč. čerpání z kohezního fondu (fondu soudržnosti). Z čistého příjemce se má v příštím rozpočtovém období stát ČR neutrálem – což se dotkne i dotací do zemědělství, kde EU bude očekávat, že dotace do zemědělství poplynou především z veřejných rozpočtů ČR.
  Řídit a FINANCOVAT tento resort nebude v blízké budoucnosti žádná procházka růžovým sadem; což nemohlo uniknout ani lidovcům. Proto je jejich usilování o něj mimořádně podezřelé. Příčetný politik partaje, která se právě z ARO přesunula na JIPku, by usiloval o něco, kde se nemůže moc spálit. Kdybyyy…. Kdyby nešlo o obrovské majetkové přesuny směrem k především katolické církvi a především v zemědělství a lesnictví.
  Myslím, že zemědělství je lidovcům srdečně ukradené; ale ty přesuny majetku by si neradi nechali ujít.

  • vlk napsal:

   Tyhle důvody já znám. Kupodivu AK neprotestovala ani náznakem, když se stal mistrem Gandalovič, Fuksa nebo Bendl. Nikdo z nich neměl o zemědělství ani šajna. Juračka nejen že je soukromý zemědělec, ale má velmi blízko ke konkurentovi AK – Asociaci soukromého zemědělství. Kd e ostatně hledal a našel podporu. A tihle jednoznačně bojují například proti povinnému členství zemědělců v AK. Jak by rád Veleba.
   Takže žádný div, že AK jde o lidovcích. S argumenty stejně směšnými jako Herman, když pro lidovce nároku MZe.Ergo kladívko, někteří podnikatelé v zemědělství nevěří AK ani dobrej den.

   • Občan napsal:

    Jo, ASZ jsou dobří vyžírkové. Od r. 2006 nafasovalo jenom jejich ústředí v Praze od státu příjemných 17 mega na „podporu evropské integrace nevládních organizací“.
    A celkem chápu, že nemají rádi AK ČR. Ono je příjemnější nemuset dodržovat žádná pravidla a nechat si platit za ladem ležící půdu nebo chování či pěstování nesmyslů než dělat skutečné zemědělství a zaměstnávat lidi.

    Vy teď investujete do agrární oblasti a dal jste se k lidovcům?

    • vlk napsal:

     Ježkovy voči!! Tak tihle vyžírkové dostali dva melouny ročně.. To je tedy vejvar!! A kolik že asi tak proteklo AK? A ta bravurní argumentace – oni si členové AK nenechávají platit dotace? Všeho možného druhu? Tak to jste mne rozesmál! Kdopak je největším příjemcem dotací v zemi? Tak schválně? Kdopak protlačil Lex Babiš, takže si ničíme zemědělskou půdu ve velkém řepkou, kam se jeden podívá?
     A soudruhu, ty kádrovácké otázky mát e z minula nebo vás napadly až teď?
     Investici do agrární oblasti jsem bohužel dávno zmeškal. Teď už je půd a moc drahá. A k lidovcům, kádrující soudruhu, tak k těm jsem s e nedal. Moje politické preference jsou pořád stejné. Spokojen? Dostanu výjezdní doložku?

   • kočka šklíba napsal:

    Vaše kupodivu není žádné kupodivu, tenkrát přece sestavovala vládu ODS, proto taky Veleba zmínil, že tenkrát prosili KDU aby vzali MZe, ptz lidovci ve svých řadách tehdy přece jen měli někoho kdo věděl jak vypadá pšenice. Děsili se právě toho, že tam bude jen politická figura, taky se stalo, Gandalovič byl nejhorší ministr zemědělství od roku 1989, snad kromě toho poskoka od K.., co dělá u barela ted snad šafáře.
    Fuksa nebyl nejhorší ministr, když byl odvolán, zemědělcům se to moc nelíbilo, Bendl, bez komentáře, ale příčina proč tenkrát neprotestovali byla v politické příslušnosti člověka vyjednávající o budoucí vládě.
    Nyní je situace jiná a Babiš do zemědělství dobře vidí, takže může na jejich argumenty slyšet.
    ASZ, ano je proti povinnému členství, ale to je tak marginální záležitost, že snad nestojí ani za zmínku. Zemědělství má mnohem větší problémy a například potravinová soběstačnost je u rozumných lidí na prvním místě.

    • vlk napsal:

     Je zvláštní , že teď už toho, co věděl , jak vypadá pšenice, zřejmě podle AK lidovci nemají. A zajímá mne ta potravinová soběstačnost podle Babiše. Jak kdo a si zabrání právě jemu, aby české obilí nevyvážel do svých německých velkopekáren. Ono by u něj stačilo, kdyby v jeho buřtech a párcích bylo zejména maso. To se mu nějak vymyká. Ale tohle je pod vaši rozlišovací schopnost.
     Tak a teď můžete spolu s pár dalšími zkusit tu o hodném miliardáři, co vymete všechny zlé miliardáře. Tu já fakt moc rád. Zejména od těch, co brojí proti kapitálu velkých korporací.

     • kočka šklíba napsal:

      Vlku, ano , kandidáti KDU na ministra nevědí jak vypadá pšenice, ale rozhodně je důležitější, aby věděli, co naši zemědělci potřebují a tím i my, spotřebitelé.Pokud tedy chcete, aby se sem dováželo tolik potravin a dále zemědělství upadalo, tak tu pořád pište to co píšete. Většina zdejších příspěvků, včetně Vašich, je ovlivněna ideologií, politikou, ne odborností a ne zamyšlením nad tím, co našemu zemědělství prospěje.

      Nevím co Babiš vyváží, je to možné, pšenice je nadbytek, tam je skutečně možné, že se vyváží, v těchto týdnech je u nás i na Slovensku nejlevnější ze zemí SVE, ale jde přece o soběstačnost ve všech komoditách, kterým se zde daří, a to tedy soběstační už dávno nejsme.

     • kočka šklíba napsal:

      O hodném miliardáři jsem nikde nenapsala, máte tohle zapotřebí? Ano nebudu Vám pochlebovat jako zde jiní, ale neurážím Vás a ani vám nepodsunuji něco, co Vy nepíšete, jste pro mě, jako člověk, obrovským zklamáním.

 10. Sylva Šauerová napsal:

  Začíná to být zajímavé, co ? 🙂 Babiš tlačí Zemanova (a Velebova) koně Miroslava Tomana. Nenapíšu nic, co by vlk nevěděl. Prachy plynoucí přes MZe pán Babiš prostě z dohledu pustit nemůže, jsou pro jeho podniky životně důležité.
  A ti lidovci ? Myslím, že opravdu jde o restituce, vlku. Ne že by se chtěli lidovci balíkovat, o to, jak píšete, opravdu nejde. Vydávání majetku ale velmi silně vázne, v podstatě úředníci prostě vydávat nechtějí, vlastně nevydali ještě skoro nic, obstruují. Řekla bych, že na to chtějí lidovci dohlédnout. Nikoliv tak, že by chtěli pro církve urvat něco, co by šlo nad rámec zákona, to ne. Ale aby byl vůbec naplněn.

  • Hladis napsal:

   Pani S.S. s timhle ale ja třeba nesouhlasim. To by museli jit na i kulturu a schvalne mi reknete něco hmatatelného, jak jsou Lidovci tesne napojeni na církve. I dle lidi z CSSD cesticky církvi jdou do TOP09 a nikoliv do KDU-CSL. Ja v tom vidim spor kolem zemědělství, ikdyz to mozna zni iracionalne.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Skoro to začíná vypadat, pane Hladisi, že MZe byl jedním z hlavních cílů ANO. A vlastně to ani nemohlo být jinak. Lidovci by mohli tendovat k větší podpoře malých zemědělců, než velkých zemědělských podniků. Řepka a podobné „kulturní“ rostliny nerostou ani v nemocnicích, ani na soudech, na policejních stanicích a dalších resortech.
    Nu a pokud jde o to napojení lidovců na církve, je tady přece zejména Daniel Herman, laicizovaný katolický kněz a bývalý mluvčí České biskupské konference. Že církevní restituce v minulé koalici tlačila především TOP09, není pochyb. Ve svých útrobách, pokud vím, ale nikoho tak napojeného na katolickou církev jako je Herman nemají.
    Ale nevím, samozřejmě, je to jen můj úsudek, mohu se mýlit.

  • Admirál napsal:

   „Vydávání majetku ale velmi silně vázne, v podstatě úředníci prostě vydávat nechtějí, vlastně nevydali ještě skoro nic, obstruují. “

   Úředníci zaplať pán Bůh mají rozum.

  • vlk napsal:

   Kdyby lidovci šli za tímhle tak nebudou vyvádět tak, jak vyvádí. To na mne nefunguje. příliš málo na to, aby nepřijali MPSV a dopravu.

   • Admirál napsal:

    Vlku, nic lepšího a navíc podloženého se nenabízí.

    Pokud to přijmete, musíte v druhém kroku přijmout tvrzení, že lidovci jsou TOP pátou kolonou, tudíž máte li je ve vládě, máte tam Kalouska s Karlem.

    To je ale na Vás.

    • vlk napsal:

     S Kalouskem je to naprostá hloupost! Naprostá. Ten je podrazil neodpustitelně!

     • Admirál napsal:

      Co je v politice „neodpustitelně“.

      Navíc, nemusí jít o nějakou přímou koordinaci, společné plánování kroků. prostě v některých oblastech přes medializovaný konflikt mají stejný směr a cíl. Kalousek a Karel se bez mohou spolehnout, že díky „přirozenosti“ budou lidovci pokračovat v jejich politice a jsou pro ně šancí.

      Co Kalousek s Karlem zaseli a pohnojili, oni sklidí a odvezou do stodoly.

 11. Germanicus napsal:

  Ještě jednou Veleba… V agrobyznysu je zřejmě parta hochů, kteří spolu mluvěj a outsajdry od lidovců k tomu nepotřebují. Veleba to říká celkem jasně i jmenovitě…
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/veleba-lidovci-chteji-zemedelstvi-kvuli-cirkevnim-restitucim/
  Jinak si vlku vyhmátl (opět!!! 🙂 ) velmi, velmi zajímavé téma.

  • kočka šklíba napsal:

   Zajímavé téma ano, jinak jste dost vedle.

   • vlk napsal:

    vážně milostivá? No když vy máte tenhle názor, tak to jsem tedy úplně klidný.

    • kočka šklíba napsal:

     Vzhledem k tomu, že jsem neměla moc času, napsala jsem jen, že Gerd se mýlí nebo spíše dá na první dojem. Pokud by chtěl upřesnění, naplánovala jsem si že sem nakouknu někdy později. Ozval jste se Vy. Dobře.
     O zemědělství toho moc nevíte, stejně jako většina občanů. Je to obor, který jde mimo zájem mainstreamu. Ale domnívám se, že i Vy se mnou budete souhlasit, že výroba surovina následně výroba potravin je k přežití občanů naprosto zásadní. Potraviny jsou nezbytné a ptz tvoří podstatnou část výdajů běžné rodiny, je i v zájmu většiny občanů aby nebyly drahé. Již nyní nejsme soběstační kromě mléka, snad i hovězího masa a obilovin v žádné surovině. A nejen to, to co se k nám dováží je ve velké většině nekvalitní, jsou to zboží neprodejné v zemi původu nebo je to zboží pochybného původu, případně přímo záměrně kontaminované a a vyráběné v rozporu s hygienickými předpisy (viz POlsko, Francie, Brazílie atd.). Bylo by to na samostatný text.
     A z tohoto pohledu je dobře, že někdo za zájmy zemědělců lobbuje, jako AK ČR. Ministři z ODS to nikdy nedělali. Na ministerstvo si brali své známé, naprosté nýmandy v tomto oboru, prostě koryta.
     Toman může být „z hochů co spolu mluví“, proč ne, když to prospěje tuzemským zemědělcům a i spotřebitelům. A nejen to, na zemědělství je navázána výroba potravin, to není jen Agrofert, tzn. s úpadkem zemědělství se zavírají i provozy potravinářské. Vyjednání co nejlepších podmínek pro naše zemědělce je tedy skutečně zásadní věc a chce to odborníky, ne politické figury. Je to na roky 2014-2020, tedy dost dlouhé období, nezdá se Vám?
     Škoda, že sem nezavítal rys ostrovid, napsal by Vám, že Slováci se snaží chránit své zemědělce mnohem více. Samozřejmě nyní, za vlády Fica. Také jsou na tom o trochu hůře než my.
     Tolik k problému, na vaše agresivní výpady nemá cenu reagovat.

     • kočka šklíba napsal:

      Omlouvám se Germanicovi, zaměnila jsem ho s Gerdem.

     • Plsik napsal:

      …“zboží neprodejné v zemi původu nebo je to zboží pochybného původu, případně přímo záměrně kontaminované a a vyráběné v rozporu s hygienickými předpisy (viz POlsko, Francie, Brazílie atd.)“…

      Francie ? No to nemyslite vazne…

     • Plsik napsal:

      Wiki, ale to konske maso nebylo pochybneho puvodu, zamerne kontaminovane, ani vyrobene v nehygienickych podminkach…
      Podfuk byl zamena hoveziho masa za konske, protoze je lacinejsi, ale vse bylo perfektne jedle. Jedna se celkem o stejny podfuk, jako o salamy a parky, kde jde maso okolo a same klizky – podfuk klienta jisteze, kriminalni zalezitost jisteze.

     • wiki napsal:

      Samozřejmě, z nedostatku času (nevím, kdy se tohle debatní okno „zavře“) jsem vložil odkaz na PRVNÍ ne zcela „košer“ příklad FR produktu ..

  • vlk napsal:

   Zdar Germanicu,
   a co má taky Veleba říkat? M y jedeme s Babišem, resp. zastupujem jeho zájmy?

 12. Laco Grőssling napsal:

  Tak jsem našel text zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi),
  a stejně tak na webu MK text smlouvy mezi vládou a církvemi.
  Konkrétně v těchto dokumentech nikde není uvedena finanční hodnota předávaného majetku, takže 75 miliard uváděných v médiích je jen virál.
  Ve skutečnosti to bude mnohem, mnohem víc, ale to by se nehodilo říci otevřeně před veřejností.

  Takže, doporučil bych schválit NOVELU ZÁKONA s uvedením, že hodnota vydaného majetku může být v místně obvyklých cenách maximálně i církvemi uváděných 75 miliard Kč.

  K tomu není třeba žádných jednání s církvemi. S ohledem na to, že jim šlo hlavně o pozemky a lesy, bude nepochybně částka restituovaná bez této kontroly v dnešních cenách násobně vyšší než zmíněných 75 miliard.

  • Laco Grőssling napsal:

   Tedy tržních, místně obvyklých cenách.

  • vlk napsal:

   Hm, tak to jsi četl špatně. Nevydává se majetek do ceny, ale majetek u kterého církve prokáží, že jim odňat po rozhodném datu. Opozic e už tehdy nárokovala, že zákon postrádá výčet toho majetku. A že bez výčtu NELZE stan. ovit oprávněnost finančních náhrad. US v tom rozpor neshledal Takže smůla, Laco, smůla.

   • Laco Grőssling napsal:

    Při jednáních se pokud vím kalkulovalo s hodnotou majetku, který nebude vydán a ten bude nahrazen finanční kompenzací. Takže se mluvilo o 75 miliardách nemovitého majetku a souvisejících věcí a 48 miliardách finančních náhrad.
    Jenže já tvrdím, že hodnota vydaného majetku bude v místně obvyklých tržních cenách násobně vyšší, takže kalkulace nesprávná v neprospěch státu. Chápu, že bez souhlasu smluvního partnera nelze měnit finanční náhradu. Lze ale novelizací stanovit natvrdo finanční hodnotu majetku který bude maximálně do této výše vydán, což zatím v zákoně stanoveno není.
    Nebylo by to nic proti ničemu a souhlasu církví by nebylo třeba, neb ony o této částce hovořily a navíc by stačila jednoduchá novelizace zákona, která by neměnila uzavřenou smlouvu. Nepochybně by nebyla shledána protiústavní.
    A bylo by vymalováno.
    Škoda, že sem nechodí Lex, docela by mě zajímalo, co by takové konstrukci řekl.

 13. ujo napsal:

  Je pravděpodobnější, že lidovci na velkorysou nabídku kývnou (možná s požadakem další na bonifikaci).
  Pokud ne, bude zatím opravdu něco velkého a někdo velmi vlivný v pozadí. (protože neberte to : z nuly 3 ministři, jistě nějací náměstci, vliv ve vládě)
  Největší problém by pak měl Sobotka, pokud se chtěl udržet musel by za Okamurou (méně pravděpodobné) nebo za komunisty. Ti tuhle řekli (Kováčik), že pro vládu hlasovat nebudou ale mohli by při hlasování odejít.
  Naši hlídací by měli zase o čem psát.
  A vláda by byla třtinou větrem se klátící, sotva by vydržela déle než 2 roky čímž by byl Sobotka +.. znemožněn a hrabě Monte Christo by měl pomstu dokončenu.

 14. tio napsal:

  Zdravím, já osobně mám největší strach z Babišovo spojení s Monsanto corp. Všichni víme čeho je schopen(např. řepka všude kam oko dohlédne) a Monsanto by rádo protlačilo do EU svoje GMO plodiny. ČR je zatím jedna z posledních, tuším že 3, zemí, která pěstování GMO nezakázala. Co jsou lidi z Monsanta zač, jak umí podplácet vlády, lhát, ničit životní prostředí a životy lidí se dá snadno dohledat. http://cs.wikipedia.org/wiki/Monsanto
  takže si myslím, že MZe chtěl od začátku a kreje se socanama, pač jim za to nabídl taky slušnej revanž. Ale dost možná to bude vícero výšepopsaných faktorů dohromady:)

  • vlk napsal:

   Tio zdravím a vítám.
   O tom Monsantu jsem slyšel. Ale nic moc nevím. Pokud víte více, uvítal bych fundovaný původní článek.

   • FM napsal:

    To spojení je prosté. Agrofert je distributorem mnoha výrobků Monsanta (nejznámější je patrně Round Up). EU v současnosti výrazně reguluje trh s GMO v Evropě. To by se ale mohlo výrazně změnit s dojednávaným transatlantickým paktem o bezcelní zóně. Podrobněji o tom Monbiot v Guardianu, tuším z toho kousek citovali na BListech. EK přehodnocuje svůj vztah k agropalivům, snižuje tudíž i dotační politiku, resp. minimální podíly biosložky v pohonných hmotách, to Agrofert nevyhnutelně reflektuje, zatím nejsem s to dohlédnout, co z toho vyvozuje politicky a obchodně.

    • Laco Grőssling napsal:

     Round up je snad širokospektrý herbicid, ne GMO.

     • wiki napsal:

      Ono je to složitější.

      Monsanto ma patent na zavádění genů, jedním ze zaváděných genů je vlastnost “ Roundup Ready“, a na pole s takovou plodinou (např. sójou či kukuřicí) se dá plošně aplikovat herbicid Roundup.

      V mediální zkratce: Monsanto je všeobecný škůdce … 😆

     • tio napsal:

      Monsanto nevyrábí pouze nebezpečný jed pod názvem „round up“, který si spousta neinformovaných lidí zcela dobrovolně leje po svých pozemcích, ale také celou škálu GMO plodin, kukuřici, soju, vojtěšku, bavlnu, řepu atd….

     • FM napsal:

      Však já jsem přeci nepsal, že Roundup je GMO, nebo ano? Roundup je z hlediska pěstění leckterých GMO plodin významný herbicid a Monsanto je jeho výrobce, Agrofert významným distributorem v ČR.

    • Plsik napsal:

     …“To by se ale mohlo výrazně změnit s dojednávaným transatlantickým paktem o bezcelní zóně“…
     Jestli tento pakt bude podepsan, tak to bude velky celoevropsky prusvih, OGM kukurice, maso s hormony apod.
     Je treba doufat, ze se Francie postavi vehementne proti, ovsem A. Merkel chce dohodu za kazdou cenu a co chce Merkel to se v EU stane, ze…

    • tio napsal:

     ano, přesně to mám na mysli, Babišovi utnou tipec s řepkou do biopaliv, ale on už v létě testoval řepku od Monsanta http://byznys.ihned.cz/c1-59503340-agrofert-testuje-zazracnou-repku
     to zda jde o gmo ani čárka, ale já bych si zaspekuloval, že jo….

    • kočka šklíba napsal:

     Ah nepište o něčem co ani nevíte co je. Round Up není GMO, jen to potvrzuje to co píši, většina obyvatel nemá o oboru zemědělství ani ponětí.

   • tio napsal:

    Díky moc vlku, to je jen moje spekulace, protože dnes se nikomu o gmo moc nahlas mluvit nechce
    jsem mile překvapen reakcemi dalších debatérů. Je fajn vědět, že gmo problém neni všem ukradený, jak se mi neustále zdá:)

 15. Alice napsal:

  Co tady nezaznělo je, že asi před dvěma dny byl u Drtičky Herman a ona (asi nedopatřením, protože od té doby to už nezaznělo) mu pustila pár dní staré prohlášení Bělobrádka, že je jim jedno, jaké ministerstvo, ale že chtějí tři. Dnes s Bělobrádkem mluvil Veselovský na RŽ, kde Bělobrádek málem brečel, že druhé dvě strany mění názory a mluví každý den jinak, ale tohle mu Veselovský nejen nevmetl, ani se ho nezeptal.
  Ale uklidnil mne Bělobrádek – oni prý kvůli voličům tahle příkoří unesou. Tak nevím, nemám špatné informace a nevyhráli volby lidovci? Zdravotnictví odmítli, sociální věci odmítají a dokonce i dopravu. I MŽP už jim nabídli, kolik ministerstev ještě zbývá?
  A média mají předčasné vánoce – hurá, přece jen z té vlády nic nebude!

  • Admirál napsal:

   Alice – zde dávám zapravdu vlkovi, Hovorka by byl vhodný kandidát na post min. zdravotnictví.

   Plakat umí pan Bělobrádek hezky to se musí nechat.

 16. Admirál napsal:

  Zaorálek: „Navíc v případě zemědělství jde i o církevní restituce. Nechceme prostě připustit dojem, že tohle pouštíme.“

  Připustit dojem. To je docela zajímavá formulace.

  Pan Zaorálek by měl slova volit spíš tak, aby nevznikl dojem, že mu jde jen o ten dojem.

  Pokud budou ve vládě lidovci, tak já osobně se toho dojmu nezbavím.

  Okamura by byl lepší partner.

 17. VaclavP napsal:

  Pane Bělobrádku MZe principálně držet ! Babiš ho nemůže mít z principu střetu zájmů.

 18. JiB napsal:

  Aniž bych chtěl rušit, tak můj tip je takový, že:

  1) Babišovi jde o to mít vliv oblast svého strategického předmětu podnikání – Faltýnek(Bibišova pravá ruka) coby šéf zemědělského výboru mluví za vše

  2) Babiš si sám však o tento resort pro zjevný střet zájmů netroufne (minimálně dokud nebude mít pod kontrolou všechna významná média včetně veřejnoprávních)

  3) Sobotka nechce MZe pro sebe, ale pro Babiše, který má skrze Faltýnka (bývalý člen ČSSD) dojednaného svého člověka, který bude tančit dle Babišovy píšťalky

  4) podmínka vstupu ANOfertu do vlády je právě bod číslo 3.

  5) A proč to všechno??? No protože se budou vyjednávat v EU zemědělské dotace na další období!!! A lidovci jen pochopili kde leži jackpot koalice. Tak licitují – to je vše.

  Schválně kolik miliard ročně přiteče do AGROFERTU právě skrze eurodotace do zemědělství již dnes a hlavně jaký je zde potenciál do budoucna?

 19. Anonymní napsal:

  Nevím,ale asi vám tady nějak nerozumím.Omlouvám se tímto,že zdánlivě odbíhám od tématu.Jde mi o následující:přečetl jsem zatím jen články z letošního roku a komentáře k nim a znovu říkám-nerozumím.Jsou tam věci o Nečasově vládě.Všechno dělala špatně.Jsou tam věci o vnucené vládě a také tam není nic pozitivního.Teď je tu psáno o ještě vlastně „nenarozené“ vládě a už je zase všechno špatně.Víte,mě už je taky 65 let a byl jsem nucen lecos tu prožít.Nepíšu to proto,že bych chtěl někoho hájit a to z toho prostého důvodu,že do toho nevidím.Řvát,že tamti to dělají špatně,to je velmi jednoduché a umí to skoro každý.Nechá se na tom i urvat „Zlatý slavík“.O tom by mohl vyprávět pan Klus.Mě spíš vadí,že všichni vypočítávají všechny chyby těch ostatních,aniž by třeba přihlédli k těm svým.Dám banální příklad.Jdu po chodníku za dvěma muži,kteří nadávají na to,že cituji:“vláda a ti její poskoci nedodržují ani ty nejjednodušší zákony!!“ a pak svorně a bez rozpaků se promotají mezi auty po přechodu,kde jasně svítí červená pro chodce.Nechci tu omílat to zprofanované „Každý by měl začít u sebe“,na to už nikdo nereflektuje,Ale chtěl bych někde najít nějakou radu či návod,co dál.Nadávat a kritizovat je tak snadné a tak lákavé.A jeden si při tom připadá tak velký a spravedlnost sama.Ale záslužnější by bylo říct:“hele lidi musíme takhle a takhle“.Já sám to nevím,i když kvůli dětem a vnoučatům si tím lámu hlavu denně.Ale co vím jistě je,že když nevím jak nenadávám na ostatní.

  • FM napsal:

   Přesně tak, toto konvenuje s mými úvahami výše. Ještě jedna velice důležitá souvislost. EK mění svůj postoj k agropalivům, čili po nich patrně výrazně klesne poptávka a dotace, které dnes z většiny tečou z unijních peněz, tak půjdou výrazně dolů. Což je samozřejmě hodně ošklivá rána pro Agrofert.

 20. Rošádek napsal:

  Musím říci, že to, co říká Bělobrádek na té tiskovce, dává smysl.

 21. Dan napsal:

  Co když lidovci prostě jenom nechtějí MPSV, protože by mohli hodně věcí zkazit? Vždyť je to dost složitý resort, ne? A zemědělství chtějí proto (kromě jiných důvodů), že jejich voliči žijí na venkově a mají duševní vztah k půdě?

  • kočka šklíba napsal:

   No to jistě a nemají ještě blíže k MPSv ptz jejich rodiny jsou velmi široké? A dále, ptz hodně dětí, tak co nejlepší školství a také zdravotnictví? Zamyslete se Dane ;).

  • wiki napsal:

   Dovoluji si v této souvislosti upozornit na „specializace“ lidoveckých radních v koaličním vedení JM kraje:

   Ing. Stanislav Juránek – KDU-ČSL – pověřen zabezpečováním úkolů v oblasti školství

   Ing. Václav Horák – KDU-ČSL – pověřen zabezpečováním úkolů v oblasti dopravy a oblasti energetiky

   Mgr. David Macek, M.A. – KDU-ČSL – pověřen zabezpečováním úkolů v oblasti územního plánování

   JUDr. Marie Cacková – KDU-ČSL – pověřena v oblasti rodinné politiky a legislativy

   Ing. Pavel Balík – KDU-ČSL – pověřen zabezpečováním úkolů v oblasti kultury

   To máme školství, kulturu, dopravu, rodinné a soc. záležitosti, a žádné zemědělství. A voličům „s duševním vztahem k půdě“ to překvapivě nevadí … 😉

   http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=54674&TypeID=1

 22. kočka šklíba napsal:

  …”zboží neprodejné v zemi původu nebo je to zboží pochybného původu, případně přímo záměrně kontaminované a a vyráběné v rozporu s hygienickými předpisy (viz POlsko, Francie, Brazílie atd.)”…

  Francie ? No to nemyslite vazne…
  To samozřejmě myslím, u nás se prodává,pokud jsem si všimla, drůbež zmrazená z Francie od firmy Doux, a mnoho šarží zachytila Státní veterinární správa, jako nevyhovující, jenže o tom se nepíše .

 23. kočka šklíba napsal:

  Většina zdejších příspěvků prokazuje, že o zemědělství, ani velmi inteligentní a informovaní lidé,téměř nic nevědí. Jak jsem pochopila, ale mohu se mýlit, téměř všichni nechápete, co to znamení potravinová soběstačnost, nechápete že je to jednak strategická nutnost pro jakýkoliv stát (jsou státy jejichž politická vrchnost u vlády, at pravouni nebo levouni to dobře vědí), jednak zemědělství a jeho prosperita má multiplikační efekt, na zaměstnanost na venkově, na krajinnou tvorbu, na další obory.
  Nicméně si myslí, že lidovcům jde o církevní tzv restituce, ptz ted za ministra Tomana se opravdu zkoumají jejich nároky, nakonec na aktuálně, tuším bloger Škop, měl blog,kdy se namátkovou kontrolou zjistilo, že církve nárokují náhrady i za nemovtoisti, které již mají v majetku ;).
  Njn ale Babiš je dábel, možná je, já ho nenbhajuji, ale pořád lepší on,kterému by o naše zemědělství mělo, vzhledem k jeho podnikání, jít, než katolická církev.Užijte si to vlku s šauerovou a hladisem, hodíte se k nim.

 24. prirodovedec napsal:

  Vyzvan zemědělcem:

  1) Jde o restituce. Souhlas s S.S., kockou a dalsimi, nesouhlas s Hladisem, vlkem. Detaily nepodstatne. Ma-li to ctyri nohy, dava-li to mleko a buci to, je vhodne to povazovat za kravu byt je to třeba karibu ci sob … :). Vnjsi projevy a motivace urci chovani ne vnitrni skutecnosti. Nejen vejvar a hladkost restituci, ale o majetkove zaklady dlouhodobého mocenského vlivu – „rekatolizace CR muze trvat staleti ale jde o trend…“, coz znaci jistotu i pro stranu.

  2) Jde i o AK, Agrofert, EU, sobestacnost (s motivaci pozitivni pro obcany i negativni – domaci monopol) jako beznou strategickou dulezitost pro uzemi pro casy malevilnich krizi.

  3) Mozna jde o nezminene. Medialne a u volicu stredu jsou lidovci tak trochu jako politici vyprani vizirem mimo sněmovnu a okamurovci ztelesneni zla. Mozna ne pro volice socanu a ano. Pro politicka vyjednavani by mozna bylo pro socany (ne nutne pro sobotku) a ano prijemne vymenit lidovce za okamuru chtějícího „jen.referenda a primou demokracii“ a trochu utahnou rasisticko-nerasisticky nektere srouby. Jenze z mediálních a stredovych duvodu nelze lidovce vypinknout primo. Je asi vhodnejsi najit na cem se cuknou a vyhrotit to a po jejich odchodu resit statotvorne situaci, aby ne nove volby. Naznaky k tomu jsou.

  S ohledem na 3), pokud ji socani a ano chteji hrat, nemaji lidovci moc moznosti, protože po mistopredsedovi a výborech uz toho moc nedostanou a vlivove penězovody ze státu mohou dále nekterymi smery slábnout 2). A plati, co jsem psal, ze na církevních restitucích a zverejnovani pripadu (vlastnictví medii) lze ziskavat podstatnou část volicu a neutralizovat 1).

  Myslim si, ale ze to tak nehraji,jsou to cesti politici, jsou jen diletantsti.

 25. scallop napsal:

  Temne spady lidovcu tu byly odhaleny dostatecne. Ale proc se MZe tolik drzi socani ? Ze by z cisteho altruismu chteli zabranit nastupujici rekatolizaci ceskych zemi ? Sice neustale cteme o islamizaci Evorpy nebo o tom, jak u nas ubyva vericich, ale je jiste treba zakrocit i proti nebezpeci rekatolizace:-)

  Jak uz napsal vlk, puijde o neco jineho – jinak by na tomto ministerstvu socani tolik nelpeli. Patrne dohoda s Babisem nebo mozna tlak z hradu nebo jen snaha o politicky konflikt, kterym se vykolikuje prostor..

  Jeste napisu poznamku k Babisovi. Musim smeknout pred jeho PR. Z diskuze to vypada, ze je to snad spasitel ceskeho zemedelstvi. Proklinane lany repky (napojene na EU jdouci proti sobestacnosti) jsou zapomenuty.

  Uprimne receno, nerozumim soucasnem mytu o nesobestacnosti. Cesko zhruba receno exportuje obili a dovazi maso a potravinasrke vyrobky. Byl by – v pripade krize -problem zvysit produkci masa behem 2-3 let ? Nemyslim si. Kde je tedy problem s nesobestacnosti ? (On mjuze byt v necem o cem se nemluvi (napr. nektere suroviny nutne k chemickym produktum), ale o tom dnesni diskuze neni.)

  A poznamka na zaver. Po roce 1989 byl nas prumysl rozprodan germanum (no fuj!) a kteri ho rychle zmodernizovali na zapadni uroven. Zemedelstvi zustalo nase „ceske“, a je proste – pres vsechny vrstvy unijnich nebo narodnich dotaci – mene produktivni. Ale zustalo CESKE.

 26. okolojdouci napsal:

  Vlku, s tím Tomanem to vzalo spád, že? Tyhle „dělostřelecké přípravy“ jsou úžasné.
  S tématem jste se trefil perfektně, akorát po přečtení diskuze a odkazů jsem na tom definitivně stejně, jak píšete v titulku. Prostě kombinace desek Vyšebrodského mistra, GMO, francouzské koniny a Temelína mě dost znejistila, asi skončím u Malevila 🙂

Komentáře nejsou povoleny.