Co má větší smysl než vytáhnout kalhoty a zapálit svíčku


Vzpomínka  na  Václava  Havla je možná  fajn. Kosa je  také možná  fajn.  Nicméně  ani  jedno ani druhé  nepohne  ani  nejmenším lístek na  stromě. Takže  to nemá  moc  smysl. Co naopak  onen  smysl  rozhodně má,  je ona, mou v předchozím  článku  vzpomínaná  OBČANSKÁ KURÁŽ. Jen ta  může  cosi  změnit.  Chuť  se angažovat. Nikoli  placáním někde na internetu, ale  akcí. Nebo sjednocením  roztříštěných. proto jsem  se rozhodl, že  sem bez  jakýchkoli  úprav a komentářů dám mail, který  jsem si právě  přečetl.

Jak s ním  naložíte , je  vaše  věc. Pro   úplnost- vám dobře známý  autor  mne  ani náznakem nepožádal o jeho veřejnou publikaci. Ale  doufám,  že mu  zase nebude vadit,  že  jsem jej  publikoval bez jeho souhlasu.

Zdravím členy a příznivce sdružení Občanský monitoring,

Jste-li z Prahy a můžete, podpořte dnešní protest občanského sdružení Zelená Nikolajka.

http://obcanskymonitoring.cz/?p=1513

Pozvánka nám pišla teprve včera, tak přeposílám takto na poslední chvíli.

A zároveň využiji e-mail ke krátké bilanci aktivit „Ringu“ za poslední rok.

Kauza záměru zbourání Kozákova domu na Václavském náměstí

Kozákův dům na Václavském náměstí stále stojí, i díky našim třem demonstracím, faktu, že jsme dostali případ do Senátu, stížnostem, odvoláním a dalším akcím. Zde si můžete přečíst poslední vývoj v kauze.

Zde si můžete přečíst texty odpovědí na naše stížnosti.

http://obcanskymonitoring.cz/?p=1496

Zřejmě nejúspěšnější letošní akcí v této kauze bylo slyšení v Senátu, které se nám podařilo prosadit.

http://obcanskymonitoring.cz/?s=grilov%C3%A1n%C3%AD&x=-1192&y=-311

Aktuálně je územní řízení nepravomocné, demoliční výměr byl vydán s velkou pravděpodobností protizákonně. Odvolání směřuje na Prahu.

Výsledek je stále ještě nejistý, možná je to jen boj o čas, ale co jiného je život? Každopádně, situace nyní je mnohem lepší než situace před rokem.

Nezpravy.cz

Spustili jsme nový projekt www.nezpravy.cz

Jedná se o automatický agregátor článků z vybraných blogů a nezávislých novin. Server přebírá články z vybraných blogů do deseti minut od jejich publikování.

Čtenář tak může díky agregátoru sledovat ze všech relevantních zdrojů. Projekt pomáhá i samotným bloggerům.

Nezávislý a zajímavý obsah je dnes v Česku publikován na mnoha různých izolovaných adresách, které v důsledku toho trpí nízkou návštěvností.

(I přes nasazení autorů nestíhají vytvářet více než cca dva články týdně, což snižuje plynulost čtení a způsobuje odpadnutí čtenářů.

Naopak na nezpravy.cz se objeví denně desítky článků z nezávislých a kvalitních zdrojů.

Blíže o projektu zde:

http://obcanskymonitoring.cz/?p=1414

Projekt umožňuje agregovat prostřednictvím RSS i videa z youtube kanálů, je tedy možné tímto způsobem fakticky vytvořit virtuální multimediální periodikum.

Projekt považujeme za zcela zásadní – po úspěšně proběhlé oligarchizaci českých novin by tento technický prostředek mohl znamenat způsob obnovy informační infrastruktury.

Pokud by měl někdo zájem pro svou zájmovou oblast vytvořit podobný virtuální časopis (např. líbí se mu myšlenka, nelíbí se mu výběr zdrojů, popřípadě by chtěl vytvořit tematický klon,

může nás kontaktovat, zdarma pomůžeme projekt rozběhat).

Informace jsou jako krev. Musí společností proudit, jinak nastane – infarkt.

Průhoničák

Další náš letošní vzorový projekt je webový časopis Průhoničák.

http://pruhonicak.blogspot.cz/

Zajímejte se o to, co se děje ve Vaší obci, choďte na jednání zastupitelstva a „tweetujte“ informace dál. Vyvarujte se osobního napadání, osobních řešiček, pište však otevřeně relevantní informace. Pravdu.

Vytvořte pro svou obec konsolidovaný kalendář aktivit, je to snadné a nezabere to takřka žádný čas.

Rovněž se jedná o vzorový projekt. Pokud vás projekt zaujal, rádi Vám jej rovněž pomůžeme rozchodit.

http://pruhonicak.blogspot.cz/2013/11/chystame-konsolidovany-kalendar-akci.html

Co chystáme?

Následující studie máme rozepsané, můžete se zapojit.

– Sondu o juvenilní justici – odebírání dětí v ČR ze sociálních důvodů a možnostech nápravy.

– Recenzi nového obchodního zákoníku z pohledu občana, upozornění na problémy a doporučené možnosti nápravy.

– Ostravsko. Problematika zavření / zakonzervování dolu Paskov. Sérií článků představíme možnosti státu v této kauze. Představíme a s odkazy na zákony doložíme možnosti nápravy situace.

– Budeme pokračovat v průběžných recenzích nové legislativy z pohledu občana.

– Budeme pokračovat v upozorňování politiků všech úrovní na problémy, budeme hledat, shromažďovat a systematicky publikovat příklady řešení problémů dle našeho manifestu:

http://obcanskymonitoring.cz/?p=812

– Chystáme se více rozeběhnout spolupráci se skvělou aplikací www.podnety.cz

– Budeme pokračovat ve spolupráci s bloggery a dále tuto spolupráci rozvíjet.

– Budeme pokračovat v našem projektu podpor vzniku nových malých knihoven. O projekt je velký zájem, už takto vznikly čtyři knihovny. Bude ta příští – ta vaše ve vaší obci?

http://www.knihovnapruhonice.cz/?p=2323

– Budeme pokračovat v politických karikaturách. 🙂

Podrobně na stránkách: www.obcanskymonitoring.cz

Hezký, aktivní den, přeje

Občanský monitoring

www.obcanskymonitoring.cz

S pozdravem,

Mgr. Vítězslav Praks, PhD.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Praksův prak se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Co má větší smysl než vytáhnout kalhoty a zapálit svíčku

 1. Akela Vlková napsal:

  Kdyby média nevzpomínala na druhé výročí úmrtí Václava Havla, tak já si nevzpomenu ani náhodou. Kosa je fajn to je pravda, možná lístkem na stromě nepohne, ale jsem přesvědčená o tom, že mnoha lidem pomáhá díky vlkovým analýzám i příspěvkům ostatních Kosířů. Takže smysl má. Zrovna tak, jako má smysl činnost občanského sdružení Zelená Nikolajka, kterému tímto ze srdce přeju hodně úspěchů v jejich aktivitách.

  • Ruda51 napsal:

   Akelo, souhlasím s Vaším výše uvedeným názorem, jak na Havla, tak na Kosu. Díky Kose se např. občas i zamyslím :-). Václav Havel mi byl lidsky celkem sympatický, ale byl velký bojovník proti konzumu? Včera to připomněl v ČT ve vzpomínce na VH Jan Ruml. Bojovník proti konzumu má mercedes, letovisko v Portugalsku, koupí jednu z nejdražších vil v Praze, prodá dědictví po otci (1/2 Lucerny) podivnému Chemapolu? Ty posmrtné glorifikace mediálně známých osobností včetně VH a fabulace sdělovacích prostředků mně štvou, někdy i v příspěvcích na Kose :-).

 2. Qiedo napsal:

  Akelo souhlas, čtu asi všechna vydání Kosy, BL,část Parl.l. vč. diskuzí tam, kde jsou, snažím se dobrat na uváděná témata pokud možno objektivního názoru. Samozřejmě to stojí spoustu času, který, což chápu, převážná část publika nemá. To je to, co mě mrzí, že tato media mají vlastně jen nepatrnou sledovanost s porovnáním, kolik lidí je denně zpracováváno „nezávislými“ sdělovadly.

Komentáře nejsou povoleny.