Mínus dva -vytáhnout kalhoty, zapálit svíčku


Vím, že  přicházím o den později než bych měl.  Že  mínus dva roky od poslední opony  Václava  Havla bylo  včera.  Ale  nechtělo se mi zapojovat se  do obecného havlování. Takže  až  dnes.  Když  už  všechny  tekuté  řeči  odplynuly, kdy  svíčky  už  dohořely.

Patřím k  té  výrazné  menšině  národa, které  Havel  schází.Nikoli proto, že bych snad  byl  jeho bezvýhradný obdivovatel. Ale  proto,  že po něm  zůstalo prázdné  místo. Které  nikdo, ne  že  nezaujal, ale  ani  se o to  nepokusil. Myslím doopravdy.  Ten narcisismus,  kterým  ho  zkusili  nahradit, za potlesku své klaky   ti dva po něm  nebo  to  jak po jeho odkazu  vztáhl  ruku  prostřednictvím  své  loutky  Kalousek, ten mi  přijde docela  odporný.

O  tom, že  naše společnost  je nemocná, nemůže  být  pochyb.  Koirupce, kam se člověk podívá.  Jakmile  někdo něco udělá,  hned  za  tím  všichni  /píši  to s  tím, že  ukazuji na  sebe/ hledáme  nějaký  pokoutní  kšeft. Zkuste  si představit  jinou  civilizovanou zemi z  našeho  kulturního okruhu,  kde centrální banka provede nějakou  měnovou operaci a hned  se vynoří  spekulace,  že  za  tím  tvrdý  soukromý  deal  do vlastní  kapsy…  A  skoro všem  nám  to připadá, při nejmenším  – možné!

Tohle  vážení  nám zbylo  z  naší  sametové  revoluce.  Tohle je ta  díra  po Václavu  Havlovi!  Chybějící a  hlavně obtěžující  morální korektiv a  absence  občanské  kuráže.  Je  nepříjemné se koukat  do zrcadla, které  nám  , chtě nechtě  Havel  nastavuje.

Chápu, že  jej  nenávidí  bolševici a jejich  sympatizanti.  Zbavil je moci.  To se  neodpouští.

Nechápu ty  ostatní.  Třeba zastydlé  postbojovníky  proti bolševikovi. Kteří  mu vyčítají, že nedal  pokyn k pogromu na  ně a že  se postaral o právní kontinuitu. Například.  Pro mne jde o  stejnou  sortu lidí,  kteří byli  zalezlí  za  války, aby byli hrozně  stateční  jako  příslušníci  Rabovacích, pardon  Rudých  gard  po ní.  Míním ty z nich, kteří  si neodpustili  excesy proti  odsouvaným  Němcům a  tak  vlastně  přihráli  věčné argumenty  těm, kdo nyní  správnost odsunu  relativizují a  chtějí  revanš!  Ostatně  problém  tzv.  zúčtování s komunisty  tady skvěle před  pár dny popsala  Majka. Takže  si  další exkurz  tímhle  směrem mohu  odpustit. – viz Proč “jsme” nebyli jako oni

Mám se bavit  o  klausovitech  /klausovita  podle  vzoru  jezuita/? Zbytečné.  Havel je pro ně jméno  jiné  jméno samotného satana.  Totéž  zemanisté  / zemanista podle  vzoru  jehovista/. Jakkoli  sám Zeman  o  něm mluvill  včera  v ČT  velmi  hezky.

A  zbytek  společnosti?  Podle  ankety, kterou  jsem včera  zahlédl na internetu, neodpustil  Václavovi  v  krátkých  kalhotech nikdy. A  co mu  vlastně neodpustil?  Nějak  sám nevím. Pravdalaskař  je dnes nadávkou!  Pravděpodobně  správným  vítězstvím  je tedy vítězství  lži a  nenávisti  nad  pravdou a láskou.  Nechápu ovšem, nač  si potom většina  národa  stěžuje – vždyť  tedy  tuhle výhru zažívá  denodenně.

Ne   nejsem  nekritickým  obdivovatelem  Václava I. novodobého. Ani si nehraji na  intoše,co na něj nedá  dopustit. Odcházení  mám třeba  za  absurdno a nikoli  za  umění. Moc mne   štvalo mne jeho  mentorování.  Když  pronesl ve vrtulníku svůj  známý  výrok o králíkárnách, okamžitě jsem  tehdy vypálil  – no jen  aby  lidé  na  ty  králíkárny  vždycky  měli,  aniž bych tenkrát  tušil něco  o  beznaději  bezdomovectví a o lidech  bydlících pod  dálničním mostem  na  D5, při odbočce na  Zbiroh….  A  samozřejmě, že  mne  doslova nadzvedl  výrok o humanitárním bombardování.  Jenže.. jenže, kdo je  dokonalý?

Snad  ti, co  nepochybně  budou právě  na  tomhle výroku v  diskusi rajtovat?  Tak těm bych  doporučoval, než tuhle  palbu  spustí  aby  si  vzpomenuli  na  dvě  data. To první je  12. března  1999, tím druhým 24. březen  téhož  roku.  Dvanáctého nás  tehdejší  vláda  přivedla  do NATO a o  12. dní později  tehdejší  vláda  dala  souhlas  s operací Spojenecká  síla  a  dala  k ní k dispozici  české nebe! To nebylo  verbální prohlášení,  to  byla  zelená  pro reálné bombardéry!  Od  suverénní  vlády!  Nebo snad  vazalské? Která ovšem měla  naprosto jisté  krytí, svým úhlavním  nepřítelem,  v  parlamentu.  Ačkoli  měla  na  většinu  naprostý nedostatek  vlastních poslanců.  To  nechám  na  řešení těm,  co  kteří  se hodlají otřít  o Havla   a s  nadšením  mluví  o některém  z   těch,  co přišli po něm.

Havel  je pro mne  symbol.  Třeba  té  tolik chybějící  civilní kuráže. Nikoli  moudrého a  vševědného orákula. Které  vždycky  všechno ví  a  vidí  správně.  Chyby  dělá  každý.  Ale ne  každý  je  schopen  si  za svou pravdou  stát až do hrdel a  statků.  Havel, ať  chceme  nebo nechceme ,  takový  byl. Kolik  znáte podobných?  Aspoň podobných.  Neptám se, zcela záměrně  kolik znáte  lepších.

Kde jsou  ti, kteří  když měli příležitost  vést nebo formovat národ  svůj part  odehráli  alespoň přibližně  jako on?  Vyjmenujeme  si je  –

prezidenti:

Klaus, Zeman

premieři:

Klaus, Tošovský, Zeman, Špidla, Gross, Paroubek,Topolánek, Fischer, Nečas, Rusnok

předsedové  parlamentu:

Uhde, Zeman, Klaus,Zaorálek, Vlček, Němcová,  Hamáček,,,,

předsedové senátu:

Pithardt , Sobotka,Štěch…

Nebo snad  ti ostatní? Lux, Kalousek Svoboda,Grebeníček, Vojta  Filip, Mareš, Němec, Bursík, Schwarzenberg,  Bárta, Peake, Babiš?

Tak který  z  téhle  galerie? Sem s ním! Od koho z nich mohu čerpat  aspoň zlomek  té  občanské  kuráže? Kdo  z nich  je  nespornou  autoritou , hodnou nějakého následování?

Jakou pověst  tihle  získali  Česku mezinárodně?  Nebo co  udělali zlomového pro tuhle zemi a její  občany?  Že  je  Václav Havel tak nenáviděný?

Koho jsme,  od  vzniku státu, s výjimkou TGM,  měli  s  tak jasnou  dějinnou  stopou?

Nevadí nám takhle  náhodou  přesně  to, co  Havel  chtěl?  Tedy občanská  společnost?  S  tím, že  je povinností  každého občana  bránit  své  občanství?  S  tím, že když  to neudělá, dostaneme  se přesně  tam, kde jsme nyní?

Občan  vlk  v téhle  zkoušce  selhal.  Vím to.  Bylo pohodlné, můj  vlastní prostor  přepustit  jiným. S  tím, že  oni ho využijí v mém a nikoli  jejich zájmu. Havel mne před  tím varoval. Třeba  takhle:

První tvář tvoří to, čemu se lidé hlavně věnují: chodí do práce, která se jim více či méně daří, soukromě podnikají, žení se či se rozvádějí, plodí či neplodí děti, různě se sdružují, cestují do ciziny na dovolenou, čtou knihy nebo sledují televizi, a jsou-li mladší než většina z nás, navštěvují diskotéky. Myslím, že – navzdory všemu – je tento každodenní život nepoměrně lepší a pestřejší než v dobách, kdy se téměř nic nesmělo a skoro každý se bál říct nahlas, co si myslí.

Život naší společnosti však má i svou druhou tvář, která by se dala snad nazvat poměrem občanů k vlastnímu státu, ke společenskému systému, k atmosféře veřejného života, k politice. Zdá se mi, že je naší povinností zabývat se především touto druhou tváří, zkoumat, proč je dnes tak zachmuřená, a přemýšlet o tom, jak ji co nejdřív aspoň trochu rozjasnit.

  Marně. chtěl mou  aktivitu. A  mne  štvalo jeho  mentorství  a mistrování.Radši jsem  šel  a  tím, co mne bavilo a  naplňovalo. Tehdy to  byla moje práce.  Takže  mám  to, co jsem  chtěl. Tohle:

mnoho lidí si myslí, že – demokracie nedemokracie – opět jsou u moci lidé nedůvěryhodní, kterým jde víc o vlastní prospěch než o zájem obecný; mnoho lidí je přesvědčeno, že poctiví podnikatelé jsou na tom špatně, zatímco podvodní zbohatlíci mají zelenou; převládá přesvědčení, že se v této zemi vyplácí lhát i krást, že mnozí politici i státní úředníci jsou úplatní a že politické strany – ač všechny bez rozdílu krásně mluví o svých čestných úmyslech – jsou tajně manipulovány podezřelými finančními skupinami; mnoho lidí se diví, proč po osmi letech budování tržní ekonomiky je na tom naše hospodářství nevalně, takže vláda musí narychlo balit různé úsporné balíčky, proč se dusíme ve smogu, když se údajně tolik dává na ekologické účely, proč musí růst ceny všeho, včetně nájmů a energie, aniž přiměřeně k tomu rostou důchody či jiné sociální platby, proč se musíme bát chodit v noci centry našich měst, proč se nestaví téměř nic jiného než banky, hotely a vily pro bohaté, a tak dále a tak dále a tak dále.

Tohle  tehdy za mne  řekl  Václav Havel. A říkal,  vlku, bez tebe  se to nezmění.    Ta  slova  jsou  stará, skoro na  den,  16 let.  Šestnáct.

Slyšeli je, spolu se mnou,  všichni  ti, co  dnes Havlovi  nemohou přijít na jméno a je pro ně  předmětem nejméně  úšklebků.  Ale většinou opovržení. Zvláštní stav – pošklebovat se a  opovrhovat  tím, kdo varoval a věděl.A kdo  sám  do těch hrdel a statků klidně  šel.

Těhle  se chci zeptat  kdo  tedy místo  toho vámi  zesměšňovaného a nenáviděného?  Aby  bylo  líp?

Nerad  jdu s  davem. To není moje  silná  disciplina. Ani  respekt k autoritám.  Proto  až dneska  hodně  utáhnu  kšandy  nahoru, abych měl  kalhoty  hodně  krátké. Aby  to bylo jen za mne.  Karkule mne nepochybně sjede. Ale  bude mít smůlu, je  to moje  vnitřní věc.  Konec konců, aspoň bude posíleno  její  vědomí , že  mne neustále  i   v mých letech, musí vychovávat. Jinak , že  bych  rost  jako dříví v lese  a dokonale  zvlčil…

A  zapálím  virtuální   svíci. Má výhodu, že  nezhasne.  Tomu , koho postrádám.  Třeba  se někdo z  vás připojí. Teď, když  už  konjunkturalisté a profesionální  plačky to mají za  sebou a  bez nás.  A zkusme  ji připojit  k těm  ostatním:Díky.

svice2

Zdroj: wikimedia Autor: David  Sedlecký

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

116 reakcí na Mínus dva -vytáhnout kalhoty, zapálit svíčku

 1. Eddie napsal:

  Dekuji Vam moc, napsal jste to i za mne.

 2. Plsik napsal:

  Pane Vlku napsal jste to nadherne, dekuji moc.

 3. jezevec napsal:

  jsem hrdý na to být považován za (zastydlého) bojovníka proti bolševikovi. ale nevyčítám havlovi, že nedal pokyn k pogromu na ně. vyčítám mu, že se s nimi paktoval a miliskoval. nikdy se ideově nerozešel s bývalými komunisty – ani s těmi 68 (pithart, dientsbier), ani s těmi 89 (čalfa ve vládě). superkomunista mathé jako kancléř. nečistý kšeft s bolševickým sajrajtem junkem, který navíc doplatili daňoví poplatníci. a v závěru svého života si vzal za ženu signatářku anticharty …. paradoxní jako sám život, pane vaněk.
  neřeknu o havlovi nic špatného, ani bych nechtěl říci. nevyčítám mu, že kázal o chrámech konzumu spoza oken svého dvanáctiválcového mercedesu. a ano autorita jeho charakteru tu dnes chybí. nicméně myslím, že historie ho přehodnotí, a s odstupem času bude jeho osobnost vnímána jako bezesporu výrazná, přesto však poněkud ambivalentní.

  kdo s kočkami do spolku se dá, bude asi myši darmo ubezpečovati, že jest i jejich dobrým přítelem (k.h.borovský, 1848)

 4. Kanalnik napsal:

  Mooooc hezke.

 5. Sebastian napsal:

  Poprvé s autorem bezvýhradně nesouhlasím. Dotknu se 2 zmíněných věcí. Jakéhosi morálního odkazu. Myslíte tu morálku, když prolamoval Benešovy dekrety aby mohl restituovat a následně prodat Stbákovi Junkovi za stamiliony, které jsme následně zaplatli všichni v konsolidační agentuře? Nebo jak musel jeden poslanec na den do cely předběžného zadržení, protože ho nechtěl volit a o ten jeden hlas se hrálo? Nebo ten morální odkaz spočivá v opuštění manželky na srtelné posteli? A další a další, dalo by to na celej článek.
  O tom jak ho komunisti nemají rádi, protože je odstavil od moci nemá ani smysl polemizovat. Byl to právě Havel kdo je rehabilitoval a přetransformoval jejich moc politickou na moc ekonomickou. Pravověrní předlistopadoví komunisti přetransformovaní přes noc na velkokapitalisty ( jeden nám teď skoro vyhrál volby) ho musí naopak milovat.

 6. Rošádek napsal:

  Vlku, díky za tento článek.

 7. cobolik pacholik napsal:

  toto,co vyznelo v prispevku wolfa moze kludne pasovat,aj na hitlera,stalina,matku terezu a aj na nacelnika sitting bull zo sioux oglala howgh.
  PS.jedno je nejake politicke popisovanie,utoku na pevnost,jej obrana a druhe je obycajna holota,co musi tomu vsetkemu celit so smrtelnym strachom v ociach a zrastenou ritkou,lebo ja za boha nemusim politicke hodnotenie osobnosti,jak od politickeho komisara od red star tak od experta od demokracie,jasne,ze jak jednoduchy buran to beriem dost jednoducho,ale je pravda,ze 30 rokov dozadu jak havel,tak walensa,neznamenali vo vedomi pracujucej delnickej tridy na zapade,valnu znamost ich boja proti komune,nakoniec v poland sa spieva walenso vruc mi mojich dwadsiescia milionu,co sluboval,kazdej polskej kervi a podobne spieva neviem presne kto,pane presidente aa srbska holota,tiez pamata…

  • kočka šklíba napsal:

   No čobolíku s tím zde možná neuspějete a pokud vyjádřím s Vaším příspěvkem souhlas,jsem soudružka a nebo rudá komiskařka, mně je to jedno, ale vás bych zde nechtěla svým souhlasem nějak znepřátelit s majitelem blogu. Ale přesto, zase trefné :).

  • mongol napsal:

   Sitting Bull byl Hunkapa Dakota 🙂

 8. cobolik pacholik napsal:

  hele krasnaja komisarko,ja ne pavka korcagin,ani mc carthy,ja taky ludovy dristac a wolf ma moze milovat? nenavidiet?to ja neriesim ja riesim,ci zajtra brat jegorovky,ci nie,ci budem viacej dnuka robit,ci vonku s pozdarvom meresiev.

 9. kočka šklíba napsal:

  Ok meresjeve 😉

 10. MaB napsal:

  Jen pro pořádek: dobrý text, nemám víc co dodat.

 11. zemedelec napsal:

  Poděkuji autorovi také.
  Přidám asi toto.
  Havel dost pozdě zjistil,že sním bylo manipulováno.Nejdřív mu rozmělnili OH,pak mu odlákali penězi dosti kamarádů.To,že ho Klaus odstavil ze všeho rozhodování,jak politického,ale i hospodářského,je známo.Vyvrcholením pak bylo jeho podlomené zdraví.Proč všechny špatnosti byly házeny na Havla a ne na Klause,se také postaraly média.

  • Šims. napsal:

   A on byl nesvéprávný? Kdyby byl chlap, tak si dokázal udělat pořádek, ale v jeho případě s jednalo o určitý druh slabošství. On tady nechal vyrůst všechnu tu trávu, kterou slyšel Pithart růst. Havel byl svého druhu hedonista a nikdy nepřekročil svůj stín. Masaryk taky nebyl žádný bezchybný člověk, v mládí si taky tak trochu užíval, ale dokázal se z žitého poučit a vyrůst v rovného chlapa. Havlovi byl bohužel často bližší alkohol a večírky. To potom kazí pohled na svět a jeho obklopenci toho dokázali náležitě využívat. Nemohu a ani nechci zapomínat na koloběžky na Hradě, na převlékačky hradní stráže a dalí symboly v době, kdy se měl nastolovat jakýsi řád, poblitá letadla z pracovních cest. Na to se fakt nedá zapomenout, protože pod tímto závojem infalntilností a pseudohumanity a nadustosti vyrostlo to co nyní sklízíme.

   • tresen napsal:

    Na to, co mu bylo bližší, jste přišla jak?
    Prozradila vám to Olga?
    Nebo to máte od těch, co mu předtím dávali mikrofony do bytu?
    Radši nechám stranou takové pohoršlivé záležitosti, jako koloběžky v posvátných koridorech Husákova hájemství. 🙂

 12. Marcela napsal:

  Vlku, patří Vám velký dík,krásně jste to napsal! I za ty,kteří to přesně tak cítí,ale nedokáží to vyjádřit a ke kterým patřím i já.

 13. vrk napsal:

  1993 –
  Kdyby Havel již dobrovolně nekandidoval v roce 1998, budiž. Poté se ale postavil v řad a držel basu. Pro mne je Václav Havel jen jedním z mnoha.

 14. Skogen napsal:

  Tak nevím, zda je to text k diskuzi a jestli je vhodné diskutovat způsobem obvyklým…

  Text se mi líbí, v tom podání, v jakém je sepsán, lze věcně namítat máloco. Společnost Havlovi neodpustila, protože Havel se stal osobou veřejnou a hlavně se stal přesně tím, co zmínil vlk sám, totiž symbolem. A symbolizuje přerod nejen k těm pozitivním diferencím, jakože bezpochyby jsou, ale i k té mizérii, která bezpochyby rovněž je, a která, opět slovy vlka, činí společnost nemocnou. Není to fér, ale tak už se to se symboly má. A tak už to bývá i se svatými, že se od nich čekají zázraky a prorocká slova berou se vážně. A jestliže mi budu odpuštěna i jízlivá slova, jestliže má kdo k deifikaci skutečně blízko, není to ani Klaus, ani Zeman, ale ten, který nestál sám, ale byl před sebou tlačen půlkou světa. Proto když hovoříme o Havlovi, mělo by být vždy jasné, jestli hovoříme o symbolu, anebo hovoříme o člověku.

  Havel jako člověk měl bezpochyby charisma, které v sobě mívají lidé bezprostřední a schopní nadchnout se pro věc. Překvapivě však ve vztahu ke své historické roli nevládl bůhvíjakou vnitřní silou a ta dodávaná zvenčí spíše lidsky podtrhovala jeho zranitelnost. Havel byl člověkem, u něhož bylo jasné, že dokáže oslovit.

  Havel jako symbol je věc složitější, protože Havlem reprezentovaná symbolika se nejednou dostala do konfliktu s Havlovým chybujícím lidstvím. Což je lidsky přirozené, ale u symbolu to působí rozpaky. Ať už se jedná o havlovské ideové výšiny v protikladu k přízemnímu materialismu, ať už jde o nezpochybnitelný imperativ humanismu v kontrapunktu k podivně pragmatické (ovšemže symbolické) roli v jisté válce, a ať jde o celý bohémský život, na jehož sklonku se Havel uchýlil k duchovnu způsobem, který působí, jakoby ve chvílích, kdy měl prakticky dosáhnout všeho, za co měl v životě bojovat, měl náhle naléhavou potřebu z jakýchsi příčin v duchovnu hledat útěchu.

  Za Havla člověka, který nebyl silným, zato bezvýhradně odpovídal historické potřebě, a byl takto v jistém smyslu sám spíše obětí, v duchu svíci zapálím. Symbol však přesahuje rozměr osobnosti a vstupuje do zásadní souvislosti s obecným a jakožto symbol je pro mne Havel až příliš rozporuplný.

 15. prirodovedec napsal:

  vlku citim potrebu citovat a reagovat: „Patřím k té výrazné menšině národa, které Havel schází.“ Neumim odhadnout jak je velka. Zda se, ze velka většina nestoji o to medialni svickovani a kultikovani. Zajimave je proc. Asi proto, ze se dnes muze svobodne na budovani jeho kultu osobnosti nepodilet – ano to je podle mne kladny prinos take Havla.

  Zkratka Cesi nemaji ve vetsine prilis radi veřejne prezentovanou svatou viru, viz vetsinovym vztah k cirkvim. Jak sve kulty resi lide doma, nevim ani ja ani dalsi.

  „Ale proto, že po něm zůstalo prázdné místo. Které nikdo, ne že nezaujal, ale ani se o to nepokusil.“ Skoda, ze to místo neni definovano. Ono se asi vyvíjelo v case a u každého obcana CR jinak, viz zminky Sebastiana. Zahranicni vzpomínka na chaavel sice slábne, ale zatím jako pozitivni ještě pretrvava podle mnych zkusenosti u tech jednotlivcu venku, co ho zaregistrovali. Ja to mam celkem jednoduche – vyvolal velke nadeje, sliby a ocekavani, formuloval moralni apely, jenze nadejim a slibum nedostal az presprilis a kazany moral nedostal osobnim životem a pristupy prilis okate. Tim nedostal obrazku sv. Vaclava a za to jeho odkaz v myslich mnoha trpi, protože lidstejsi momenty vyznacujici se vcitenim a civilnim chovanim jsou zapominany. A tak jak v CR je tradici, méně kritiky vzbudi darebak, který je svůj a nekaze vodu při hltani vina. Priklady: rudolfinske vystoupeni s viceletym zpozdenim kdy bylo ne bojem ale vykopanim klause (pravda o previtizaci pravdu prohlizeji mnozi az dnes), TV hovor pod lampou o cene lampy ukazal patricijskou odtrzenost od starosti ostatních, aj.

  „O tom, že naše společnost je nemocná, nemůže být pochyb.“ Nemyslim si, ze je společnost nemocna. Podle mne ji pouze infikuje věrchuška a společnost se mirumilovne brani, co muze. Neschopne, ale snazi se.

  „Koirupce, kam se člověk podívá. Jakmile někdo něco udělá, hned za tím všichni /píši to s tím, že ukazuji na sebe/ hledáme nějaký pokoutní kšeft.“ Toto naopak povazuji za skvělou prednost kotlinky. V CR velmi tezko nasadite ruzove bryle. I v zahranici plati, ze za mnohym je ten obvykly pokoutni kseft. Jde o moc, o prachy … takovy je život. Pro mne projev zdravi CR a nadeje.
  „Zkuste si představit jinou civilizovanou zemi z našeho kulturního okruhu, kde centrální banka provede nějakou měnovou operaci a hned se vynoří spekulace, že za tím tvrdý soukromý deal do vlastní kapsy…A skoro všem nám to připadá, při nejmenším – možné!“ Podle mne brilantni. Bravo. I venku jsou tato podezreni vyslovovana. A v CR to svedci i o kreditu tzv. urednich autorit a jak byla prohospodarena.

  „Tohle vážení nám zbylo z naší sametové revoluce. Tohle je ta díra po Václavu Havlovi! Chybějící a hlavně obtěžující morální korektiv a absence občanské kuráže. Je nepříjemné se koukat do zrcadla, které nám , chtě nechtě Havel nastavuje.“ Ja mam pocit, ze se vlku ozyvas co jen muzes, cili se do zrcadla klidne a divej. Obcanske kuraze ti, co se v CR snazi prezit maji dnes podle mne vice nez mnohy disident. Viz svobodne matky s detmi nenalezajici praci, mnozi duchodci aj. Problém je, ze ten moralni korektiv vycpel, protože mnozi jej diky porovnani apelu s realitou zacali povazovat za falesny a mnozi zde za vylhany od samého pocatku. Ze sametove revoluce zustala především uzasna zkušenost a srovnani, prožitek toho uvodniho nadseni a jak pak vyprchava a mizi a konci … inu (pro zemedelce) krachem a bankrotem. Nic nového v historii …

  „Nechápu ty ostatní. Třeba zastydlé postbojovníky proti bolševikovi. Kteří mu vyčítají, že nedal pokyn k pogromu na ně a že se postaral o právní kontinuitu. Například.“ Chapu je. Pokud se systém hrouti, nelze videt chyby v previtizaci a souvisejících krocich, je nutne si nepripoustet vlastní „ideove“ nebo skutecne viny, ale nepritel a vinik musí byt vnejsi a nejlepší je minulost. To osvobozuje. A personifikaci toho, který to zavinil je chaaavel.

  „Mám se bavit o klausovitech /klausovita podle vzoru jezuita/? Zbytečné. Havel je pro ně jméno jiné jméno samotného satana. Totéž zemanisté / zemanista podle vzoru jehovista/. Jakkoli sám Zeman o něm mluvill včera v ČT velmi hezky.“

  Z obecneho hlediska a nechuti ke kultum kohokoliv vitam, ze jsou havliste/pravdolaskoviti a kritici klausiste kirtizujici, ze nebyl pogom a zemaniste kritizujici podle psani zde jako ja kazani vody a piti vina. Rozmanitost nazoru vzdy dava nadeji.Pravda musí se umet diskutovat a hledat stycne body. Coz ještě nejde, proto bude vhodny ten ozdravny krach, který od balastu diskusi, zda za to mohl prechod ci previtizace ci přetvářka to privede společnost k existencnim otazkam. Preziji asi zase ti nejsilnejsi nebo budou kolektivne utluceni jako nebezpečí …

  „A zbytek společnosti? Podle ankety, kterou jsem včera zahlédl na internetu, neodpustil Václavovi v krátkých kalhotech nikdy. A co mu vlastně neodpustil? Nějak sám nevím.“ Pokusil jsem se naznacit vyse. A myslim si, ze i ty vis. Nerekl bych, ze neodpustil, pouze po reklamnim medialnim obdobi svateho a vlne odmitani jsme v normalu – lide mají starosti o sebe a ne o nejaky kult budovany casti tzv. elit (z duvodu potvrzeni jejich vlivu).

  „Pravdalaskař je dnes nadávkou! Pravděpodobně správným vítězstvím je tedy vítězství lži a nenávisti nad pravdou a láskou. Nechápu ovšem, nač si potom většina národa stěžuje – vždyť tedy tuhle výhru zažívá denodenně.“

  Pravdolaskar je podle mne ironickym oznacenim presvedcenych a presvedcivych kazatelu morálky ci čehokoliv, kteří to ale nepotvrzuji svým životem, ciny, slovy … Zkratka podle mne je to vtipne oznaceni tech, kteří se pretvaruji i když mozna často nevedome a svým slovum veri, ale nezvladaji povestne nastaveni zrcadla.

  „Ne nejsem nekritickým obdivovatelem Václava I. novodobého. Ani si nehraji na intoše,co na něj nedá dopustit. Odcházení mám třeba za absurdno a nikoli za umění. Moc mne štvalo mne jeho mentorování. Když pronesl ve vrtulníku svůj známý výrok o králíkárnách, okamžitě jsem tehdy vypálil – no jen aby lidé na ty králíkárny vždycky měli, aniž bych tenkrát tušil něco o beznaději bezdomovectví a o lidech bydlících pod dálničním mostem na D5, při odbočce na Zbiroh…. A samozřejmě, že mne doslova nadzvedl výrok o humanitárním bombardování. Jenže.. jenže, kdo je dokonalý?“ Souhlas i s následujícím odstavcem. Pravda ta slova rici jako i jina nemusel. Zatímco vláda bud z presvedceni nebo zbabelosti nebo jineho vazalského postaveni, jak pises souhlasila.

  „Havel je pro mne symbol. Třeba té tolik chybějící civilní kuráže. Nikoli moudrého a vševědného orákula. Které vždycky všechno ví a vidí správně. Chyby dělá každý. Ale ne každý je schopen si za svou pravdou stát až do hrdel a statků. Havel, ať chceme nebo nechceme , takový byl. Kolik znáte podobných? Aspoň podobných. Neptám se, zcela záměrně kolik znáte lepších.“ Jako clovek odborne obklopen symboly v beznem zivote velka slova, velke symboly nevyhledavam a ani neobdivuji. Prilis cynicky se divam i na ty co trpi a bojuji za velke myslenky tak, az uspeji a pro zmenu z zeleznou pravidelnosti uspech jejich idealu znici zivoty jinych. Existuji takovi, ale duleziti jsou pro mne jini, které znam a vazim si jich.

  „Kde jsou ti, kteří když měli příležitost vést nebo formovat národ svůj part odehráli alespoň přibližně jako on? Vyjmenujeme si je -“ Na mne prilis velka slova. Jak jsem zminil, zda se mi, ze z pohledu dneska part mohl byt odehran vyrazne lepe. Bezesporu i temi dalšími. Inu selhal i selhali a CR je tam, kde je a miri tam, kde skonci. Mohla zeme porazena svym vitezstvim ve studen valce a rozebrana vitezi dopadnout lepe? Co mohl udelat Marcus Aurelius lepe? Jeste vice zdrzet upadek rise rimske? Cte se ale vyborne, lepe nez Havel :). Co se tyka tech dalších, kultiky osobnosti se asi trochu tykaji klause a malinko, spise usmevne, zemana – ve srovnani s Havlem. Cili nejen co vykonali, ale i co mohl vykonat ten, který mel prilis velkou duveru a kult.

  „Jakou pověst tihle získali Česku mezinárodně? Nebo co udělali zlomového pro tuhle zemi a její občany? Že je Václav Havel tak nenáviděný?“ Nemyslim, ze je nenavideny, zda se mi, ze je jen nemilovany nebo podle pravdolaskaru a havlistu nedostatecne milovany, relativne se jim muze jevit jako nenavideny. On je asi jen pro mnohe davno mrtvy, a tedy je jim burt, ci sesel z mysli. Pouze v boji o budovani tatíčkovského kultu v hlavách mlade generace dochazi asi k prceni jako při prejmenovani miniulicky v Brne ci maxilestiste v Praze. Jeho zahranicni jmeno je dulezite, ale uz je vetsinou prekryto mnohymi jinými a zapominano. Bezesporu je ale kladem jakkoliv zahranicnimi medii generovanym (drive něco ala miniMandela).

  „Koho jsme, od vzniku státu, s výjimkou TGM, měli s tak jasnou dějinnou stopou?“ Asi jak v cem. Pokud statnika, ci politika, Masaryk uz nic moc nerika nez historikum.

  „Nevadí nám takhle náhodou přesně to, co Havel chtěl? Tedy občanská společnost? S tím, že je povinností každého občana bránit své občanství? S tím, že když to neudělá, dostaneme se přesně tam, kde jsme nyní?“ Nebo se tam dostaneme i přes braneni svého obcanstvi? Zda se mi, ze i zde v diskusich lide brani sve obcanske postoje a mnozi se angazuji. Jedna věc je bránit sve obcanstvi, druha věc je prezit. A otázkou je, zda Havlovo poselstvi není – brante se obcanstvi a pamatujte, ze po dalším Listopadu prijde zase další 2013. Cili i když se snažíte pro všechny vidíte, jak to dopada. Zkratka velak slova, velka hesla, tradice predku věci, které uznáváš, nestoji mnoha lidem potom, co mnohe z toho bylo vyprazdneno, aby za to bojovali. Bojuji za sebe, chovaji se racionalne ze svého pohledu. Vezmi to prakticky -. pokud se zde po letech v diskusich hadame, jsme ironicti ci sarkasticti, nalepkujeme se a nejsme smirlivi (a plati pro Tebe i pro mne viz třeba mne najezdy do SS ci Vaclava P. ci nekdy Hladise, u sebe si najdi sam) tak ja to povazuji za plus a projev obcanske otevrenosti, ale vidim, ze pak lide to nedokazi prejit a rozhodne se na barikade obcanskosti nepodpori. Protože haji sve zamy a idealy a ty jejich nesdili ostatní. Tak to je.

  „Občan vlk v téhle zkoušce selhal. Vím to. Bylo pohodlné, můj vlastní prostor přepustit jiným. S tím, že oni ho využijí v mém a nikoli jejich zájmu. Havel mne před tím varoval.“

  Zni mi pateticky. Neselhal jsi. Pracovne i rodinne jsi uspel, I virtualne zde. Rozhodne mas moji uctu vetsi nez Havel. Paradox, vid :). Porovnej sva a jeho selhani.

  Citace je moc pekna. Ale pozorovatele odstupujícího od role hybatele. Nevnímajícího jiz tehdy, ze mnozi nejen chodili do práce, ale vedli existencni boj a chladne vyhodnotili, ze na další angažmá nemaji sily.

  „Zdá se mi, že je naší povinností zabývat se především touto druhou tváří, zkoumat, proč je dnes tak zachmuřená, a přemýšlet o tom, jak ji co nejdřív aspoň trochu rozjasnit.“ Ano, ale mozna malo a pozde zkoumal, malo pojmenovaval, malo konal. Casty osud strujcu revoluce, kterym to pak uteklo. Nic kritického, jen normalni.

  „Marně. chtěl mou aktivitu. A mne štvalo jeho mentorství a mistrování.“ Pravem. 🙂 Mel jsi pravdu. On ne.

  „Radši jsem šel a tím, co mne bavilo a naplňovalo. Tehdy to byla moje práce. Takže mám to, co jsem chtěl.“ Rodinu, zazemi a schopnost prezit i v rozlozene zemi. Misto toho jsi mohl byt frustrovanym neuspesnym politikem, ktery by nicemu nezabranil. Nelze zastavit bystřinu.

  „mnoho lidí si myslí, že – demokracie nedemokracie – opět jsou u moci lidé nedůvěryhodní, kterým jde víc o vlastní prospěch než o zájem obecný; mnoho lidí je přesvědčeno, že poctiví podnikatelé jsou na tom špatně, zatímco podvodní zbohatlíci mají zelenou; převládá přesvědčení, že se v této zemi vyplácí lhát i krást, že mnozí politici i státní úředníci jsou úplatní a že politické strany – ač všechny bez rozdílu krásně mluví o svých čestných úmyslech – jsou tajně manipulovány podezřelými finančními skupinami; mnoho lidí se diví, proč po osmi letech budování tržní ekonomiky je na tom naše hospodářství nevalně, takže vláda musí narychlo balit různé úsporné balíčky, proč se dusíme ve smogu, když se údajně tolik dává na ekologické účely, proč musí růst ceny všeho, včetně nájmů a energie, aniž přiměřeně k tomu rostou důchody či jiné sociální platby, proč se musíme bát chodit v noci centry našich měst, proč se nestaví téměř nic jiného než banky, hotely a vily pro bohaté, a tak dále a tak dále a tak dále.“

  Vystizne, ze? Cenne je ovšem, ze slova pronesl jeden ze symbolu obdobi, které k tomu stavu vedlo. Pronesl a nekonal. Mozna zvladl intriku na shozeni Klause.

  „Tohle tehdy za mne řekl Václav Havel. A říkal, vlku, bez tebe se to nezmění. Ta slova jsou stará, skoro na den, 16 let. Šestnáct.“ Nebylo co a jak zmenit. Trend byl nastolen. Pouze ozdravny bankrot prinese napravu, protože se tradicne zacne znovu.

  „Slyšeli je, spolu se mnou, všichni ti, co dnes Havlovi nemohou přijít na jméno a je pro ně předmětem nejméně úšklebků.“ Ver spise na merlinovske zapomenuti carodejky Mab.

  „Ale většinou opovržení.“ Zase podle mne vnimas expresivne. Starsi nez my a jako my zvykli na taticky jej dilem miluji a nenavidi. Mladsi zapaluji svicky nebo postklausuji nebo novozemanuji a nejcasteji zapominaji. A mladi uz znaji svaty obrazek. Cili opovrzeni? Spise jako reakce na zboznovani fandu a budovani kultiku. Vnimane expresivne fanousky.

  Kdo jiny? Nikdo. Je to zakonite.

  „Nerad jdu s davem. To není moje silná disciplina. Ani respekt k autoritám.“ Zde se asi shodneme.

  „Proto až dneska hodně utáhnu kšandy nahoru, abych měl kalhoty hodně krátké. Aby to bylo jen za mne. Karkule mne nepochybně sjede. Ale bude mít smůlu, je to moje vnitřní věc.“ Tady se neshodneme. Neoslovuji mne symboly a podle mne to, co jsou prazdna gesta. Dost jsi udelal pro památku zesnulého z pohledu sve ucty k nemu napsani tohoto clanku. Mnohem vice nez potahovani za ksandy. Ke Tve svicce jsem se pripojil timto diskusnim vstupem. Je projevem ucty k tomu, který prispel (u mne vice Gorbi a stále si nejsem jist Lorencem) k tomu, ze tu muzeme svobodne diskutovat bez sileneho krvaveho prechodu a ja se mohl po 89 (asi jako jeden z male mensiny) seberealizovat, jak jsem chtěl.

  • zemedelec napsal:

   Pane přírodovědec.
   Vynikající příspěvek.
   Ohledně toho státního bankrotu,byste měl napsat více,při jiné příležitosti.Já s toho mám hrůzu.

   • scallop napsal:

    Jen jesttli se z ocekavaneho bankrotu nestal pro prirodovedce jen symbol 🙂 – takova prirodovedcova kosmologicka konstanta.

    • tresen napsal:

     Možná je to takové zaklínadlo ve smyslu když to budu pořád opakovat, tak se to možná nestane. Myslím, že přírodovědec dobře ví, že pokud zbankrotujeme, tak jedině ruku v ruce s krajinami, kde pobývá a odkud není kam utéct.

   • Skogen napsal:

    Já si zejména myslím, že v globalizovaném světě nic jako ozdravný bankrot na úrovni státu existovat nemůže. Bankrot vždy znamená zvláštní režim, ztrátu vlivu, oslabení standardních norem. A předefinování. To v globalizovaném prostředí škrtá přívlastek a ponechává jen podmět. Navíc jsme v postavení, kdy zahraničním vlastníkům vyděláváme a bankrot by ohrozil jejich investice. Za těchto okolností nám bankrot dopřán nebude a lze si představovat spíše permanentní agónii, která umožní optimalizovat zisky a náklady.

    • Skogen napsal:

     To platí v Evropě. Pokud se Amerika rozhodne zprivatizovat Ukrajinu a udělat tam železnou oponu oddělující nejen Rusko, ale také do Ukrajiny investující Čínu, těžko říct, jaký bordel celkem nedaleko napáchá.

 16. Laco Grőssling napsal:

  Stručně, na solidní hodnocení je brzo. Tak za 30 let, až se otevřou archivy, uvidíme víc.

  Ale, to že tu po 24 letech je to co tu je, je z velké části také jeho vina, protože je to dlouhodobě postaveno na lži a dluhu. 60 procentům lidí dodnes bydlícím v králíkárnách, žijícím z podprůměrných platů a každodenně bojujícím se schopností zaplacení složenek naskakují osýpky, když se o něm mluví a vzpomenou si na jeho „Naše země nevzkvétá“.
  Chválí jej tak 10 % zbohatlíků a restituentů, jako byl on.
  Proto pro většinu je slovo pravdoláskař spojeno se slovem pokrytec.

  • Anonymní napsal:

   Tak zase lepsi pokrytec nez hola prdel 😀

   • Laco Grőssling napsal:

    Tak Havel holá prdel nikdy nebyl, to jak rozvážel po Praze Chartu 77 popsal Landovský s neskrývaným uspokojením, že STbáci na Havlův mercedes nestačili.

    • tresen napsal:

     Ty svodky už se vám pletou. Jeli tenkrát Landovského saabem.

     • Šims. napsal:

      No Saab nebo Meďour, o holé zadky se se fakt nejednalo ani v jednom případě. Špatně si ti disidenti nežili, takový Benda měl horu dětí a všechny dobře uživil, zvlášť když měl pod placem rozdávání dárečků ze Švédska a dalších západních zemí.

     • Michal napsal:

      A nebylo to třeba náhodou tak, že VH měl příjmy především z honorářů v zahraničí v zahraničních měnách a tudíž automaticky směňované za tuzexové bony? Jak by asi dopadl pokus o výměnu bonů na Kčs? Nejspíš stíháním za poškozování devizového hospodářství s následným dokonalým propagandistickým využitím. No a když měl bony, proč by si to auto nekoupil?

     • Michal napsal:

      Mimochodem, o „dárečcích ze Švédska“ psala velmi podrobně – včetně konkrétních jmen a částek – tuším že v lednu 1989 Tribuna, politický časopis ÚV KSČ :-).

     • Laco Grőssling napsal:

      Michale, určitě na oko měl ty příjmy legálně z tantiém za hry na které se dívá zlomek promile společnosti. Já reagoval na poznámku anonyma, viz výše, lepší pokrytec, než holá prdel, Člověk, který nakupoval i kilo mouky v Tuzexu prostě nebyl holá prdel. Nezáviděl a nezávidím nikomu, když jezdí v medvědu, ale holá prdel to být nemůže.

     • Laco Grőssling napsal:

      Třešni, let me see, SAAB, SAAB, to bylo to švédské auto co se prodávalo v Tuzexu za bony pro vyvolené, nebo snad v Mototechně za kačky ?

     • tresen napsal:

      Na to, jak přišel Lanďák k saabu, je potřeba zeptat se Lanďáka.
      Mně šlo o to, že jste si asi popletl dvě různá hlášení.

     • Laco Grőssling napsal:

      Třešni, nemyslím si, že bych se spletl, svědčí o tom následující svodka z idnes :

      Od půli 70. let měl dramatik a disident Václav Havel mercedes, podle fotografií to byl model 200. „I v době, kdy jsem byl pivovarským dělníkem, jsem jezdil do pivovaru mercedesem.“
      Zdroj: http://auto.idnes.cz/vaclav-havel-byl-vasnivy-ridic-krotil-mercedesy-skodovky-i-lancie-1cg-/auto_ojetiny.aspx?c=A111221_153122_auto_ojetiny_fdv

      Určitě to bude tak, že prominentní disidenti rozváželi Chartu 77 několikrát rozličnými luxusními vozy. Takže Havlovým přepychovým medvědem i Saabem chudšího Landovského. 99 % občanů tehdy mělo šanci pořídit si nanejvýš Škodu 1000 MB, když už, nebo jezdili na kolech.
      Jó žili si, „elita“.

     • jezevec napsal:

      zapomněl jste říci, že „si žili“ z potu a krve dělníků a rolníků (západoevropských chudinek vykořisťovaných)

     • Laco Grőssling napsal:

      Píšete to nesprávně a Vy to dobře víte. Žili si nad poměry z peněz západoevropských daňových poplatníků, stejně jako dnes fašisti – banderovci na Ukrajině žijí z dotací států EU . Je to pořád stejné.

 17. tresen napsal:

  Připojuji se k poděkování za článek
  Havel se přičinil o to, že jsme dostali velký dar – příležitost. Příležitost změnit zemi i sebe k lepšímu. Neměl sílu udělat to za nás, mohl jen naznačovat své představy.
  Ten dar tu pořád ještě leží v koutě na zemi, je pravda po těch letech, co sloužil partajím za mičudu, okopaný a zablácený, ale je tu.

 18. Mathias napsal:

  Milý Vlku, podle mě byl Havel člověk dvojí tváře. Je tu Havel prezident, tedy člověk dokonale vykreslený porevoluční propagandou. Slušný, skromný, spravedlivý humanista. Bojující proti nesvobodě, sobeckosti. Prostě Havel dobroty barel (abych použil Váš příměr, který dokonale sedí nejen na pana knížete). A pak je tu skutečný Havel. Prominentní vězeň komunismu a profesionální disident. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl hovořit s člověkem, který s ním seděl ve vězení. Člověk, který si z disidentství udělal krásnou a velice výnosnou živnost. Vůbec bych mu nevyčítal, že lhal (ať už úmyslně, nebo z nevědomosti) v lednu 1990. Ale jeho selektivní humanismus podle scénáře Washingtonu, ten mu odpustit nemůžu. Absolutně nemám problém s tím, že byl alkoholik. Nicméně jeho podivné restituce, příklon k Sudetským Němcům a další prohřešky mu nemůžu odpustit. Docel se divím, že jste schopen odfiltrovat mediální obraz Karla Schwarzenberga od hrozivé reality a u Havla toho schopen nejste.

  • Skogen napsal:

   Tím spíše, že Havel a Schwarzenberg jedno jest.

   Co se týče Havlových revolučních proslovů, on to byl dramatik. Takže to pojal s uměleckou hyperbolou. Beru. Co už neberu je to, že ho absolutně nikdo nekorigoval. Viz slova Václava Žáka v diskuzi na Aktuálně (případně dohledám), že nic z toho, co Havel lidem ve směru k ekonomice navykládal, nikdo rozumný nemohl brát vážně. Ani slovo o tom, na jaké úrovni byla obecná ekonomická a politická gramotnost, a že díky tomu byla společnost na svých tehdejších elitách extrémně závislá. A z našich sedmi statečných (samurajů či kovbojů – vyberte si dle své laterality) se nenašel nikdo, komu by národ neposloužil v šachové partii. Tedy absolutní zklamání.

  • tresen napsal:

   Člověk, který si z disidentství udělal krásnou a velice výnosnou živnost?
   Pořád jednou nohou v kriminále, a když zrovna neseděl, tak s estébáky za každým smrčkem, bez možnosti cokoli publikovat a vidět své hry na jevišti…
   To bylo tak krásné a výnosné, že ho na takto lákavé disidentské dráze následovaly tisíce spoluobčanů, že?

   • Mathias napsal:

    Asi moc nevíte, jak to v nejvyšších patrech Charty chodilo. No nic, není radno brát lidem jejich sny.

    • tresen napsal:

     Byl jste přímo na drátě?

    • Šims. napsal:

     To Mathias. Úplný souhlas. Uherák a malbora byly tenkrát jen v tuzexu a na hrádečku.

    • tresen napsal:

     Ono mít příjem jenom od zahraničních nakladatelů a divadel, případně od Janouchovy nadace, znamenalo mít bony a žádné koruny a kupovat v Tuzexu pak byla nutnost.
     Estébáci se určitě těšili, že se jim podaří Havla chytit při nelegální výměně neboli vekslu, ale tu radost jim asi udělat nechtěl.

 19. Admirál napsal:

  Nejdřív, než se začne diskutovat o VH, je třeba přísně oddělit, kde diskutujeme o VH a kde o jeho mediálním obraze.

  • tresen napsal:

   Nejdřív, než se začne diskutovat o VH, je třeba přísně oddělit, kde diskutujeme o VH a kde o jeho virtuálním obraze, pilně budovaném lůzry, které pomáhal odstavit a kteří mu to nikdy neodpustí.

   • Laco Grőssling napsal:

    Třešni dobře jste načala téma vztahu lůzrú a Havla. 60 % obyvatel ČSSR, obyvatel paneláků, když slyšelo jeho výraz o králíkárnách se zaradovalo, že určitě budou za pět let bydlet ve vilách a marka bude za kačku. Tak hodný pán přece nemůže s opovržením mluvit o jejich obydlí, aniž by pro ně neměl připraveny recepty jak si polepšit.
    Troubové, no lůzři.
    V našem paneláku, ze 72 bývalých partají – lůzrú, jich 5 nyní bydlí v domcích, ostatní pořád v králíkárně. Přibyla jim plastová okna.
    Tak tyto lůzry Havel skutečně odstavil, od jejich iluzí.

    • tresen napsal:

     Jasně, nikdo nemůže čekat, že byste pochopil, jak to tenkrát myslel.

     • Laco Grőssling napsal:

      Jak to myslel ? Tak jak to řekl.
      Ostatně v pražských kavárnách bylo opovržení obyvateli králíkáren běžné už v osmdesátých letech, viz. Chytilové film „Panelstory“.

     • tresen napsal:

      Pletete si opovržení obyvatel králíkáren s opovržením jejich původci.

     • Laco Grőssling napsal:

      Tak to si nepletu ani náhodou. Jeden z tvůrců tohoto filmu je můj dobrý kamarád, tak vím dobře jak mysleli. A to byla ještě Chytilová „lidovější“.

   • Mathias napsal:

    A které lůzry máte na mysli. Myslíte těch 90% obyvatel? Tak to sedí. Nicméně Havlovi v této hře nepřipadla role aktivního hráče, ale mediální ikony.

   • Admirál napsal:

    Myslel jsem to spíš tak, že V. Havlovi můžu připsat dobré vlastnosti, odpustit slabosti a chyby.

    Mediálnímu obrazu nikoli.

 20. Puck napsal:

  Nelíbí se mi, jak si vlk myje hlavu. A nám všem taky.
  My jsme udělala chybu, že jsme se málo starali o věci veřejné! My můžeme za současný marasmus! …

  Vždyť to není pravda. Za to přece mohou naši zastupitelé, které jsme si vybrali do čela. To oni převzali odpovědnost. To oni měli povinnost dbát na chod státu. Oni ji dobrovolně a rádi za nás převzali.

  Já se necítím vinen,. Já své povinnosti plnil tak, jak mi je předepisuje zákon. Pokud by stejně tak činili ti, kteří mě zastupují, mohli jsme být vzorem pro jiné země, a ne Absurdistánem.

  • tresen napsal:

   „Já se necítím vinen,. Já své povinnosti plnil tak, jak mi je předepisuje zákon.“
   Dokonalý Norimberk. 🙂

   • Puck napsal:

    Tak mi tedy laskavě povězte, co mám dělat ? Vzít kvér ?

    • Anonymní napsal:

     nevím, kvér bych nebral.
     mě by se líbil např.:
     – spolek levicových důchodců, kteří by svou víru v přerozdělování dávali najevo tak, že by ti kteří mohou žít z vlastního svůj důchod rozdávali potřebným. mohli by mít třeba na autě nějakou nálepku a tak dávat živý příklad ostatním
     – spolek vonrammsteinů, kteří by svoje katolictví dávali najevo prací mezi nejchudšími potřebnými ve volném čase, spíše než verbální proklamací příslušnosti k něčemu… ( reakce na starši koment v-r k přistěhovalcům..)
     – spolky okrášlovací ve velké míře ovlivnily naše města za 1.republiky, tak proč ne i nyní jedno opravené náměstí za pár dovolených u moře.

     Prostě živé příklady, ne slovní rozbory. Ostatně příkladu aktivit v druhém dnešním článku je dost, respekt obč. monitoringu..
     Jasně, kdo nemůže a nemá má jiné starosti. Ale i zde na webu tací nejsou všichni…

     robe.

  • Anonymní napsal:

   …Učiteli, tato žena byla přistižena při činu cizoložství. V zákoně nám Mojžíš přikázal takové kamenovat. Co říkáš Ty ? …. ( Jan 8,5)

  • Rošádek napsal:

   Problém je ovšem mimo jiné zejména v tom, že jsme většinou zcela neomylně vybrali ty špatné lidi za zastupitele 🙂

   • Puck napsal:

    Každý je snad odpovědný za své činy. Pokud dotyčný zastupitel neměl vědomostní,anebo morální vlastnosti, neměl vůbec kandidovat. Pokud do funkcí lezl s tím, že si bezpracně nahrabe, a důvěřivého voliče podvede, měl by být trestán. A to tvrdě. Jinak si můžeme nechat o demokracii jenom zdát.

  • Kanalnik napsal:

   „To oni převzali odpovědnost. To oni měli povinnost dbát na chod státu.“ – No, spise bych rekl, ze tu odpovednost obcane na ne delegovali. A hlavne, a to je podstata fungovani demokracie, jsou to obcane, kteri maji vsichni dbat na chod statu a spravu veci verejnych. Tedy aktivne kontrolovat a zasahovat do one spravy, pokud zvolenymi zastupci neni ta delegovana odpovednost nalezite a svedomite realizovana.

   To, co jste napsal je karikatura demokracie a alibismus. Proto to taky v teto zemi negunguje, protoze skoro vsichni jsou jaksi z obliga tim, ze volili, a pak uz jen kritizuji, jakoby sami nemeli zadnou odpovednost. Proste zda se, ze vetsina naroda tu odpovednost neprijala.

   • Petens napsal:

    To co píšete vy, pane Kanalniku, je demagogie.
    Jediné právo, které lidi mají v dnešním systému, je zvolit politiky, jednou za 4 roky.
    Nemáme právo odvolat zvoleného politika a dodnes není zákon o referendu, takže není možnost přímého odvolání a tím kontroly.
    To ostatní co píšete jsou jenom takové keci, jako když někomu ukradnou auto a ostatní z toho viní majitele, že prý si ho tam neměl nechávat bez hlídání, že je to jeho chyba. A chudák zloděj se pouze nechal zlákat a v podstatě za to nemůže. 🙂
    Takže abych to shrnul, částečně s vámi souhlasím a v určitém malém rozsahu je to chybka lidí, kteří naletěli, politiky zvolili a podporují dnešní systém. Ale, v rozhodujícím rozsahu je to zásadní odpovědnost politiků, kteří kradli, zneužívali a využívali.
    A je důležité to říkat a ne rozplizávat odpovědnost na masu občanů.

    • Kanalnik napsal:

     To neni demagogie. Tohle je nas stat, nase zeme, a je na nas, jestli dame ruce pryc od verejnych veci odchodem z volebni mistnosti a pak uz jen donekonecna nadavame, nebo ne. Pokud ano, tak to pak opravdu povazuji za alibismus a karikaturu demokracie. Sebe z toho nevyvinuji, abychom si rozumeli. Mame pravo volit, ale mame i svobodu zasahovat do procesu kolem nas a aktivne svoje okoli tvorit. Dobrym prikladem, abych nechodil daleko, je dnesni posledni clanek na Kose. Proste rict, ze to jsou politici, kteri maji dbat na chod statu (coz je jiste pravda) a vynechat z toho zbytek obcanu, je podle meho recept na katastrofu.

   • Skogen napsal:

    Každá pravomoc vyžaduje kompetenci. Jestliže kompetence není, pak je buď výkon pravomoci svéhlavý, anebo je pravomoc loutková. Po listopadu masy kompetentní pro správu věcí veřejných nebyly. Nemohly být. Nikdo je k tomu nevedl, neměly fundament, neznaly teorii, natož aby měly praktické zkušenosti. Po listopadu měla v rukou vývoj společnosti hrstka lidí, lid jako takový jim dělal akorát stafáž. Dnes už je situace jiná, do produktivního věku dospěla generace, které je tržní prostředí zcela vlastní a měla by jim být vlastnější i občanská společnost. Pochopitelně ani tak není, protože příklady táhnou a příklady také neměli. Ale alespoň ten základ a teorie už tam jsou.

 21. avespasseri napsal:

  Také děkuji za článek… až mě překvapilo, že bych měla být v menšině těch, které nemají potřebu Havla jen kritizovat. Člověk je tvor chybující, tak už to holt je. Podle mě snad ani první nekomunistický prezident ani nemohl neselhat… i vládnutí je svého druhu umění. A profese. Každý obvykle na začátku naseká fůru chyb. Ať již z neznalosti, nezkušenosti, nebo prostě proto, že není dokonalý. Dá se mu vyčítat spousta věcí. Ale souhlasím s Vlkem – určitý apel, nadhled, tu chybí. Možná moc filozofoval, ale tak už to filozofové možná někdy mají – vnímají, přemýšlejí, možná o to víc, oč sami své ideály bolestně naplnit neumějí. Nastavují zrcadlo – společnosti, i sami sobě.

 22. fifty napsal:

  Čekání na Godota : Pig.
  Jinak myslím,že aspoň pro mne občas není nad hospůdku českou,utrmácen v parném létě.Svaté Jany Nepomucké podél cest znám nazpaměť po létech.

 23. passant napsal:

  Hezký článek. Nuti oprášit vzpomínky, informace. Havla jako člověka jsem neznal. Můj postoj k Havlovi politikovi je rozporuplný. Za ty dva roky se nic nezměnilo. A ne,nebudu zkracovat kalhoty.
  A tak sem dám, co jsem jinam napsal před těma dvěma roky. A také jeden svůj obrázek, už jsem ho sem dával. ale snad se hodí.

  „Skončilo jedno absurdní drama. Nebudu pět pajány ani stavět pomník. Nemám proč. Snad jenom.
  Ať je mu země lehká.“

  „Na světě umře každý den přibližně 25 000 lidí hlady a to převážně v chudých … V důsledku podvýživy a hladu zemře každých pět vteřin jedno dítě.
  Přívalové záplavy, způsobené tropickou bouří, si vyžádaly na ostrově Mindanao na jihu Filipín už přes 800 obětí.
  U Sachalinu se převrátila a potopila ropná plošina, zmizelo 49 lidí.
  Zemřel Václav Havel….
  Každý z těch životů byl jedinečný. Líto je mi hlavně těch dětí, které ani nedostali šanci.
  Ať všichni odpočívají v pokoji.“

  „Co pořád řešit. Pieta se nedá nařídit. Je veskrze soukromná a spontánní. Neslučují se s ní cirkusácké akce. Pieta je tiché smutnění.
  Prohlédněte si pozorně Michelangelovu pietu,je v ni vše,není zapotřebí nic víc,vše ostatní je jenom zviditelňování se.“

 24. Leccos si ještě pamatuji napsal:

  Moje zkušenost:

  1. Havla před prosincem 1989 mimo Prahu téměř nikdo neznal. Někteří rozpoznávali jeho jméno, protože zaznamenali cosi kdesi v Rudém právu.

  2. V cyklostylovaných a xeroxovaných dokumentech, které na konci listopadu doslova zaplavily ČSSR – na všech školách, úřadech, nárožích… byla častá zmínka o nějakém Havlovi. Někteří měli nejasné tušení, že už jméno „Havel“ kdesi zaslechli.

  3. Když pak Havla poprvé viděli v televizi a začaly se objevovat barvotiskové plakáty typu: „Havel na Hrad!“ , pro mnohé z lidí v mém okolí to byl šok. TOHLE že je TEN HAVEL? Vzpomínám si, jak se vzdělaní lidé se slušným rozhledem byli ohromeni představou, že člověk s touto vizáží a tímto slovním projevem by měl být československým prezidentem. Většina z nich si dovedla představit návaznost na r. 68 – jména Dubček, Císař… Ale člověk S TOUTO ÚROVNÍ? To snad ne…

  4. Pak přišla ohromná PR kampaň – Havel byl veřejnosti donekonečna prezentován jako za živa svatý, neustále se opakovaly rozbory jeho příkoří, miliony svědků dosvědčovaly, jak statečný a známý člověk to byl a že je ostudou o životě a díle světoznámého dramatika nic nevědět.

  5. Za pár měsíců mnozí z lidí, kteří o Havlovi na konci listopadu nic nevěděli, měli silný dojem, že s Havlem doslova vyrůstali bok po boku a Havel je Kamarád, co nezkazí žádnou srandu. Zanedlouho začal boj „Havlovek“ (krása Havlovýk myšlenek!) a „Klausovek“ (ten Klaus je ale fešák!). Zkáza byla dokonána.

  —–

  Anketa nakonec:

  1. Znali jste Havla před listopadem 89? Věděli jste, jak vypadá, co konkrétně říká, jak to říká?

  2. Co vše jste o něm věděli?

  • okolojdouci napsal:

   Pochopil jsem z Vašeho příspěvku, že:
   – jste byl mimopražský,
   – čítával jste Rudé právo,
   – trpěl jste na nejasné předtuchy,
   – byl jste na úrovni,
   – neměl jste rád ženy,
   – máte rád ankety,
   – leccos si už nepamatujete.

   • Leccos si ještě pamatuji napsal:

    Pochopil jsem z vašeho příspěvku že:
    – rád dezinterpretujete,
    – rád podsouváte,
    – nerad se vyjadřujete k věci,
    – rád rozbíjíte diskusi,
    – nemáte rád ověřující otázky,
    – neváháte bez příčiny zaútočit.
    .
    Každopádně budu rád, když se někdo k mým dvěma otázkám vyjádří.

  • MaB napsal:

   Jméno a činnost Václava Havla jsem znal nejprve z vysílání Sv. Evropy a Hlasu Ameriky, asi tak od poloviny 80. let, čili as od mých 15 let. Zajímal jsem se o literaturu, takže jsem nějaké Havlovy texty četl v časopisech ze 60. let, v LtN a Hostu do domu. I když jsem se k nějakým samizdatům dostal, myslím, že v žádném jsem nečetl nic z pozdější Havlovy tvorby. V roce 1988 jsem hlas VH slyšel poprvé na Hlasu Ameriky, když komentoval demisi Štrougala na premiérskou pozici a nástup Adamce. Zapůsobil na mne chytře, ale bylo zřejmé, že to není žádný řečník. Havla jsem poprvé viděl mluvit tuším někdy koncem listopadu 1989.
   Následující rok či dva po převratu jsem od VH přečetl skoro vše, co bylo dostupné, a jeho vliv (nezapomínejte, bylo mi tehdy 19!) na mne tehdy byl obrovský. Asi těžko uvedu někoho, kdo by mne kdy myšlenkově ovlivnil víc.
   Popřevratové Havlovy postoje a myšlenky mne ovšem ovlivňovaly podstatně méně a postupně jsem je víceméně přestal sledovat, protože to podstatné – podle mne – řekl a napsal už do roku 1990. Pak už se – opět podle mne – v jeho projevech a textech proplétal pragmatický postoj vrcholového politika s neúčinným proklamativním idealismem.

  • tresen napsal:

   Odpověď na anketu:
   Znali jsme Havla, věděli jsme, co píše, ale nevěděli jsme, že ráčkuje, bylo nám to jedno. Taky nám nezáleželo na tom, jak vypadá, znali jsme jen jeho dřívější podobu, než se na něm podepsalo vězení.
   Stačí?

  • jezevec napsal:

   znal jsem havla před listopadem 1989.
   věděl jsem jak vypadá, několikrát jsme se potkali, znal jsem jeho hlas.
   četl jsem od něj v podstatě všechno co kdy napsal, byl jsem zaangažován v distribuci. ostatně, možná dodnes jsou někde v archivech stb nejméně dva moje psací stroje.
   o havlovi jsem věděl jen kde bydlí a co píše, ves kde má chatu. víc mně nezajímalo.
   spíš mně zajímá, proč to zajímá bolševiky.

  • Sylva Šauerová napsal:

   1) Ano.
   2) Všechno. Tedy všechno, co bylo běžně známo mezi odpůrci režimu. To dobré (dramatická a literární tvorba, vize spojené s jistým snílkovstvím, schopnost sebereflexe a sebeironie, nejistota, pokora a určitá stydlivost a hlavně schopnost stát za svým a nestupovat, byť za cenu ztráty osobní svobody, /v kriminálu přece Havel málem umřel/, smysl pro spravedlnost, schopnost držet přátelství, pohostinnost, skvělé guláše), i to horší (mejdany na Hrádečku byly někdy vskutku bohatýrské, Olga to ale měla pod palcem a uměla zakročit a třeba i hosty vyházet; četné mimomanželské styky s vědomím Olgy, byla i v těchto věcech jeho důvěrnicí; zvláštní závislost na osobnostně silných ženách).
   Chyb udělal v letech po převratu spoustu, vesměs ale jiné, než jsou mu připisovány. A leckteré zdejší komenty, některé vysloveně lživé, to dobře ilustrují (restituční pohádky, ap.).

 25. okolojdouci napsal:

  Když si na Václava Havla vzpomenu, tak se mimoděk usměju. Není to takový ten řehot, jako když si vzpomenu na blahé paměti Miroslava Sládka či Augustína Mariána Húsku, abyste rozuměli 🙂

  Na Václavu Havlovi mě iritovala jediná věc, a to jeho nekritičtí obdivovatelé, paraziti a vzývači. Jak dopadne u národa, jsem začal tušit už za jeho života při četbě Peroutkova Budování státu a dobového tisku. Odsudky a urážky na adresu T.G.M. byly dost obdobné. Třeba to je v našich končinách znak opravdové velikosti, kdo ví?

  Možný důvod Havlovy všeobecné neobliby věrně ilustrované i některými zdejšími komentáři ve zkratce vyjádřil Jarek Nohavica v písni Pane prezidente, přičemž galantně pominul logicky následující zhrzenost a nenávist pisatele, když pan prezident „nevyřešil a nezachránil“. Snad mi Nohavica i vlk odpustí, že ho sem zkrácený níže vložím.

  Nám i našim dětem přeji, abychom mohli i v budoucnu nadávat na někoho alespoň trochu srovnatelného. Vlku, děkuji, hezky jste mě „zpomalil“ a přiměl k ohlédnutí a pousmání.

  Přidávám svůj pocit z osobního setkání. Václav Havel se často styděl, nebyla to póza, on se prostě styděl, a to i za burany ve svém okolí. A měl smysl pro humor, ironii a sebeironii, takže si mě jako člověk získal celkem snadno. Jako politik už méně, a jako spasitel zcela selhal 🙂

  Pane prezidente, ústavní činiteli,
  píšu vám dopis, že moje děti na mě zapomněli.
  Jde o syna Karla a mladší dceru Evu,
  rok už nenapsali, rok už nepřijeli, na návštěvu.

  Pane prezidente a ještě stěžuju si,
  že mi podražili pivo, jugurty, párky i trolejbusy
  i poštovní známky i bločky na poznámky
  i telecí plecko, Řecko i Německo, no prostě všecko.

  Pane prezidente, mé České republiky,
  oni mě propustili na hodinu z mý fabriky.
  Celých 30 roků všecko bylo v cajku,
  teď přišli nový mladí a ti tu řádí, jak na klondajku.

  Pane prezidente, moje Anežka kdyby žila,
  ta by mě za ten dopis, co tu teď píšu, patrně přizabila. Řekla by: „Jaromíre, chováš se jak malé děcko,
  víš co on má starostí s celů tu Evropů, s vesmírem a vůbec všecko.“

  Ale Vy mě pochopíte, Vy přece všechno víte,
  Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte.
  Pane prezidente, já chci jen kousek štěstí,
  pro co jiného jsme přeci zvonili klíčema na náměstí.

 26. XY napsal:

  Jo, pěkný osobní článek vlkův pěkně okomentovaný Nohavicou.
  Tak třeba takhle – aspoň tu virtuální svíci za všechny naděje, které jsme si tenkrát tak malovali.
  Pěkný den!

 27. Petens napsal:

  Cituji Vlka: „Tohle vážení nám zbylo z naší sametové revoluce. Tohle je ta díra po Václavu Havlovi! Chybějící a hlavně obtěžující morální korektiv a absence občanské kuráže.“

  Lol Vlku, spadl jste z višně? Pokládat Havla za „morální korektiv“ a přisuzovat mu nějakou „občanskou kuráž“?
  Havel byl podle mě zmanipulovaný amorální slaboch s plnou hubou keců, ze kterého média dělají svatého a snaží se z něho vytvořit vzor. Proč z něho udělali prezidanta a proč ho dnes blahořečí, to v zásadě chápu.
  Ale proči jim Vlku pomáháte Vy, to fakt nechápu. Měl jsem Vás zařazeného jinde.

  • okolojdouci napsal:

   Přečetl jsem si Váš příspěvek dvakrát, a opravdu jste napsal: „Havel byl podle mě zmanipulovaný amorální slaboch s plnou hubou keců.“ To je hezky zhutněný příznak dnešní doby.

 28. Eddie napsal:

  Na rovinu : Copak si mohl stoupnout pred lidi a rict „Jste banda komunistickych bastardu, vymlatili jste si elity do 3. kolene, kolaborovali se zlocinnym rezimem, a protoze jste prohrali studenou valku, budete platit reparace az se z toho poserete“. To asi nemohl, i kdyz je to pravda.

  • XY napsal:

   „… vymlatili jste si elity do 3. kolene…“
   Hm, VH nebyl z rodiny elit? Jaksi unikl tomu vymlácení, čím to? 🙂
   IMHO historicky vzato, české elity nikdy za moc nestály. Ne že by přežily nácky a posléze bolševika beze ztrát, to ani náhodou, ale nijak elitně se povětšinou nechovaly, to si klidně přiznejte…

 29. Jan Čermák napsal:

  Hlásím se k Havloidismu, jsem Havloid a zůstanu. Čest jeho památce.
  Přitom zůstávám Kryloidem, snad si to kluci nahoře vyříkají.
  A kdo jsme dokonalý hoďme kamenem.

  • Ruda51 napsal:

   Jane, Vašeho vyznání si vážím, i když se k němu nehlásím, nějakou víru asi potřebujeme ……….

  • Laco Grőssling napsal:

   Pane Čermáku vážím si každého, kdo si stojí za svým přesvědčením, zejména umí-li je zdůvodnit a to i za nepříznivých časů. Takže i Vás.
   Nicméně jak asi známo, mám na věc jiný názor.

   • Jan Čermák napsal:

    Mílí, nevím jestli to je víra. Díky, mám k Vám respekt veliký a velmi zhusta, mám pocit, že skoro pořád, se s Vámi shodnu. Myslím, že ty naše rozepře zde nejsou o podstatě, spíš o drobnostech. A právě asi pro pana Laca jsem to napsal, aby viděl, že i člověk, se kterým se shodne skoro ve všem může být havloid, že všichni havloidi nemusí být nutně pitomci. Na rozdíl od Kalouskoidů? Nevím, nevím, asi by se taky našli. VH je kritizován zhusta právem,mít na věc jiný názor by mu naprosto konvenovalo, demokrat bytostný, žádný vůdce. Myšlením je to člověk zvídavý, pokorný, moudrý. Osobně statečný, občansky angažovaný…..pravda Bakala jako sponzor jeho filmu, to je hnus, a našlo by se spousty dalšího. Ale spolu s ním se tu na kose přeci ptáme, co nutí toho zelináře dát tam to heslo? Jsme jeho souputníci, na kose by se mu líbilo. Vylepoval jsem jeho plakáty po vsích před první volbou, a na rozdíl od mnoha jiných věcí toho nelituju. Klaus je pro mne symbol polistopadového zla. Ale vím, že jen symbol, za všechno to zlo nemůže. Chápu, že tam mnozí řadí i VH, ale myslím, že to není úplně spravedlivé. Toho dobrého je mnohem víc, napadá mne pohádka Anděl páně, jak Ondra Trojan pošle do pekla tu hodnou paní co klevetila, protože klepna do ráje nepatří. Tohle myslím mnozí dělají Vaškovi.

 30. Alice napsal:

  Myslím si, že nejsem „havloid“ (co to vlastně je?). Jen cítím i po těch letech zklamá/vá/ní k Havlovi úctu. Zřejmě ho tedy mám v srdci (asi i proto že pro mne je spojen s nejhezčím obdobím mého života – i soukromého).
  Nevím, jestli se spíš něco nestalo s námi. Kde se bere ta závist a nenávist? Měl Mercedesa – no a co? Vám tehdy meďák chyběl? Nepostrádali jsme něco úplně jiného?
  Proč nám chybí nadhled? Opravdu byl Havel původcem všeho zla?
  Těší mne, že i jeho největší odpůrci uznávají, že to snad „myslel dobře“. Já jsem o tom přesvědčená. Pro mne byl Havel člověk z masa a kostí, chybující, občas i zklamávající, nebyl ale politik (resp. byl mizerný). Já vím, že „za to si nic nekoupíme“. Ale ruku na srdce – znali jste v té době někoho lepšího?

  Co mne štve, jsou lidé, kteří se k němu hlásí (Vondra, Schwarzenberg, apod.). Ti všichni se nejvíc zpronevěřili jeho krédu „pravdy a lásky“ a dnes se ani trochu nestydí. To přes ně si lidé připomínají Havla a jejich darebáctví špiní i jeho. Málokdo si uvědomí, že tohle Havel s největší pravděpodobností nechtěl. Ale to je asi zbytečné psát, obecný názor je bohužel nespíš jiný.

  Tak mne napadl:

  Karel Havlíček Borovský

  „Tak to chodí na tom světě,
  každou chvíli jinák,
  dneska ctí tě za svatého,
  zejtra budeš sviňák!
  Dnes vám,bozi,vy ubozí,
  kadidlo lid pálí,
  a zejtra vás jako smetí
  v kalužinách válí.
  Dělají si nové bohy
  dle svého pohodlí,
  koho včera oběsili,
  k tomu se dnes modlí.
  Česká historie – jiná a přesto pořád stejná 

  • Skogen napsal:

   Proboha, proč zase vytahujete jakousi závist? To je přesně ten demagogicko-populistický argument sorty kuků a hoek, co spolu mluví, který mi dokáže autora výroku shodit o dva řády dolů, aniž bych měl závist vůbec šanci pocítit.

   Pan Grőssling mercedesem vyvracel tvrzení, že Havel trpěl chudobou. Ten argument je validní.

   • Alice napsal:

    Skogene, přečtěte si jakoukoliv diskuzi na tohle téma. Vůbec jsem neměla na mysli někoho konkrétního (ani Laca Groesslinga, to bych reagovala pod něj), i když jsem použila ten mercedes. Není jediný. Pokud to není závist proč se na to téma vedou sáhodlouhé diskuze (často je v nich i ta nenávist)? V té části jsem se snažila o obecný pohled, zdá se, že mi to nevyšlo 😦

  • Sylva Šauerová napsal:

   Paní Alice, mohla byste uvést nějaký relevantní důvod, proč by se Vondra (a Schwarzenberg) neměli hlásit k Havlovi ? Vztah Havel – Vondra trval celá desetiletí a pokud jde o Schwarzenberga, významnou část života pomáhal jak emigrantům, tak po Chartě disidentům, nakonec byl Havlovým kancléřem a je vskutku také jediným (či posledním ?), kdo dnes na Havlův odkaz (lépe či hůře) navazuje a je zcela irelevantní, kdo si o tom co myslí či píše, na věci to nemění nic.

   • Jan Čermák napsal:

    Díky za toho Karla, jsem rodák.
    A zkusím paní Sylvě. To je jako když Landa zpívá Kryla víte? Kchárl byl přítelem VH, to nepochybně, nicméně myšlenkový odkaz VH je v přímém rozporu toho co tu posledních 7 let činili nakyslíci, těžko si představit, že by s tím VH souhlasil, či to dokonce podporoval. Já bych dokonce řekl, že i mnohé z posledních kroků VH byly v přímém rozporu sama se sebou, z minula. A napadá mne spoustu vysvětlení proč tomu tak bylo. Například přišel o Olgu….

    • Sylva Šauerová napsal:

     Jo, jo, vždyť to přece píšu, pane Čermáku, viz má poslední věta. Vy máte na mysli „kalouskoviny“, já zase to, jak je Schwarzenberg vnímán – Vy si asi budete myslet, že zcela náhodně – v celém západním světě. Myslím, že v zahraničně-politických postojích by dodnes žádný rozpor mezi Havlem a Schwarzenbergem nebyl, pokud jde o domácí politiku, Schwarzenberg byl původně členem ODA, zatímco Havel byl zejména v posledních 2 desetiletích života výrazněji levicově zaměřen (a také to říkal), naposled volil, nemýlím-li se, Zelené. Je to můj laický odhad, ale mám za to, že na jejich přátelství by se nic nezměnilo.
     Jinak je tato debata zcela zbytečná, tedy odnikud nikam, přesvědčení o svých pravdách se k opačnému postoji přimět nedají, řeč je pochopitelně o obou stranách sporu.

   • Alice napsal:

    Paní Šauerová, nikde nepíši, že by se neměli hlásit k Havlovi. I když to čtu znovu, nenacházím to tam. Nekritizuji to, že se k němu hlásí, ale to, jací jsou. Jsou symbolem lži, nenávisti a korupce. To oni udělali z pravdy a lásky pravý opak, takže je z toho dnes nadávka. Jedna z nejsmutnějších polistopadových deformací. A čím KS navazuje? Kecy nestačí….zavzpomínejte, co pro tuhle zem udělali, kam ji přivedli.

    • Sylva Šauerová napsal:

     „Co mne štve, jsou lidé, kteří se k němu hlásí (Vondra, Schwarzenberg, apod.)“.

     Otázala jsem se, proč by se hlásit neměli (když se k němu hlásili a stejné hodnoty vyznávali, jakož i pro ně něco dělali) celá desetiletí. Ale odpověděla jste mi, díky. Nadávku udělal z „pravdy a lásky“ ovšem Václav Klaus, aby bylo jasno. Proč ? Přečtěte si znovu Radulfinský projev. Tam je to všechno. Nedávno jsem se jinde v debatě o Rudolfinském projevu tázala, v čem přesně se zde Havel mýlil a proč. Nikdo mi neodpověděl, resp. odpověď byla jedna : Rudolfinský projev „byla sprosťárna“. 🙂
     Váš názor na Vondru a Schwarzenberga samozřejmě nesdílím, jakkoliv bych chyby obou popsat jistě uměla. Bylo by to ale zcela jiné psaní, než po internetu čtu.

     Víte co, paní Alice ? Ne Schwarzenberg nebo Vondra, ne zbytky z toho, co bylo nazýváno Chartou, tihle jsou naší nadějí. Ti, co nesou tuhle vlajku, aby mně bylo dobře porozuměno. Dívejte se na ně dobře.

     P.S.: Na V.H. bylo – dle mého vnímání – nejhezčí to, že si sám ze sebe uměl dělat legraci. Který z našich politiků je toho schopen ?

     • Alice napsal:

      Víte, paní Šauerová, my dvě si rozumět asi nebudeme. I když připustím, že jste si ten můj první text mohla vyložit po vašem, v mém druhém příspěvku jsem to napsala jednoznačně. Opět jste nejspíš nepochopila, že mi nešlo o to, že se hlásí, ale jací ti lidé jsou. Ocenění jejich „kvalit“ a jejich obdiv klidně nechám vám, já mám názor jiný a myslím si, že mezi námi shoda opravdu nehrozí. Takže sorry. Dobrou noc.

      P.S. Ještě k tomu Rudolfinskému projevu – Havel měl v té době až božskou důvěru lidí. Byl nadějí po desítkách let. A lidé mu věřili. Z toho zklamání pramení dnešní vášně při vyslovení jeho jména. Osobně si myslím, že nelhal, možná tomu sám věřil, jen už neřekl, že on sám pro to už nic neudělá. Možná chtěl, možná neuměl, možná zapomněl. To už je dnes jedno. Oprava se nekoná. Ať je mu země lehká!

     • est napsal:

      Paní Alice, Vaše P.S. je pro mě dokonalý epitaf. Díky.

     • tresen napsal:

      „Havel měl v té době až božskou důvěru lidí. Byl nadějí po desítkách let. A lidé mu věřili. Z toho zklamání pramení dnešní vášně při vyslovení jeho jména.“
      Nevím, co má tahle sentence co dělat s rudolfinským projevem, spíš bych viděla souvislost s Nohavicovou písničkou, ale napadlo mě, když si vás tak čtu, něco jiného:
      Kdo myslíte, že byl zklamaný víc? Lidi nebo Havel?

     • Sylva Šauerová napsal:

      Ale pochopila jsem to, paní Alice, pochopila. Rozdíl mezi námi je toliko v tom, že já se na činy těch lidí dívám komplexně a možná ještě spíše s ohledem na světové, resp. evropské dění a také vztahy mezi našimi a světovými politiky, zatímco Vy výhradně se zaujetím na domácí události, to jest celé. Na mně opravdu vztah mezi americkými, britskými, německými a bůhví ještě jakými politiky a Schwarzenbergem nezáleží, mohu je jenom pozorovat a konstatovat, zda jsou dobré nebo horší, nebo zda vůbec nějaké či dokonce záporné. To vůbec není o „obdivu“ jakési Šauerové. Tak to jste zase prozměnu nepochopila Vy. No, nejste sama.

  • Skogen napsal:

   Ještě něco. Havel byl Schwarzenbergův člověk. Ne naopak, nebo že by spolu dokonce neměli vůbec co dělat a knížepán se na něj jen nalepil. Znal Havla od Pražského jara, kdy z Bavorska podporoval chartisty.

 31. Slim napsal:

  Dotaz pro Rysa Ostrovida:

  Co si myslite o Ficove manevru do Gross. palace?

  A co si počne Smer ?

  • Rys Ostrovid napsal:

   Toto bude vyžadovať troška obsiahlejšiu odpoveď z mojej strany, pán Slim. Hneď na začiatok vybavme interpretáciu opozície:

   Fico uteká pred zodpovednosťou voči svojim voličom. Zistil, že Slovensko smeruje do katastrofy, že nedokáže splniť sľuby, ktoré dal, a tak sa snaží zachrániť aspoň sám seba. Zároveň sa snaží strhnúť na seba všetku moc v štáte, pretože je zarytým nepriateľom demokracie a neznáša pluralitnú spoločnosť. On je dokonca horší než Mečiar.

   A teraz, keď sme učinili zadosť pluralite názorov, podám svoju úvahu: o kandidatúre R. Fica na post prezidenta sa na Slovensku špekuluje vlastne od posledných volieb. Už počas roka 2012 (po voľbách) na túto tému vychádzali najrôznejšie blogy, bolo to témou rozhovorov s politológmi atď. Niektorí si tým boli istí od začiatku, iní sa k tomu názoru priklonili až v neskoršom období roka 2012, niektorí ďalší až počas tohto roka, no a boli aj takí, ktorí očakávali kandidatúru niekoho iného ešte v minulom mesiaci. Nejaké prekvapenie. Podľa prieskumu zverejneného pred pár dňami očakávalo kandidatúru R. Fica cca 53% občanov.

   Myslím, že toto rozhodnutie R. Fica je výslednicou viacerých motivácií:
   1) je momentálne na vrchole svojej popularity a súhlasím s názorom, že možno väčšia šanca na jeho zvolenie už v budúcnosti nebude (5 rokov je dlhá doba a všeličo sa môže stať),
   2) jeho kandidatúra je nevyhnutná z pohľadu zákonitostí politiky (keď máte šancu obsadiť kompletnú mocenskú triádu – prezident, premiér, predseda parlamentu – musíte sa o to pokúsiť, a aj z pohľadu perspektívy ďalšieho vládnutia (medzi ostatnými kandidátmi sú totiž ľudia, ktorí vyzývajú ku konfrontačnej politike voči Smeru a bohužiaľ nie sú úplne bez šance na zvolenie, jeden označil poslancov Smeru za extrémistov (M. Kňažko), druhý pred pár dňami vyrevúval, že veru on by odmietol podpísať rozpočet na rok 2014 (A. Kiska) a pod.),
   3) R. Fico ako osoba, ako politik sa už nemá kam ďalej posunúť na „kariérnom“ politickom rebríčku, prezident je jediná ďalšia možnosť,
   4) myslím si však, že jeho úvahy sa nesú aj v dlhodobejšom (strategickom) rámci: pred pár dňami definitívne skončil na Slovensku V. Mečiar (opustil HZDS, dnes už marginálnu stranu). Zdá sa, že jeho vektorom sa vybrala aj SDKÚ (zostali jej momentálne už len 8 poslanci, čo je minimum vôbec pre fungovanie poslaneckého klubu). Ja by som povedal, že je úplne jasné, že ak Smer nemá opakovať osud HZDS a SDKÚ (ktoré tak ako povstali so svojimi predsedami – zakladateľmi, tak aj spolu s nimi odchádzajú), musí predseda Smeru skončiť inak ako V. Mečiar a M. Dzurinda. Pretože aj Smer vznikol s R. Ficom a R. Fico je jeho dušou, tvárou, motorom.
   5) V pozícii korunného princa Smeru je R. Kaliňák, jeho preferencie stabilne okolo 20%, vo voľbách získal cca 500 tisíc preferenčných hlasov (R. Fico získal trištvte milióna). Najhoršie obdobie má Slovensko za sebou, konsolidácia je v podstate zvládnutá, prognózy na ďalšie 3 roky sľubujú pokles nezamestnanosti, rast reálnych miezd a HDP. Ostávajú 2 roky do volieb (2016).

   Je možné, že R. Fico sa rozhodol proste strategicky s ohľadom na stranu prenechať vládne kreslo mladšiemu R. Kaliňákovi, ktorý by zároveň získal 2 roky relatívne „ľahkého“ vládnutia na to, aby sa vyprofiloval ako premiér a viedol Smer do ďalších volieb. Smer sa skrátka MUSÍ odpútať od R. Fica, inak je jeho koniec len otázkou času (Fico nebude populárny večne). Plus, sú tu dva naozaj poriadne odstrašujúce príklady a veľmi silno pochybujem, žeby R. Ficovi nezáležalo na vlastnej strane – a hoci to bude pôsobiť naivne, verím tomu (áno, „iba“ verím), že si uvedomuje, že má šancu stať sa pre Smer niečím ako je čo ja viem H. Kohl pre nemeckých konzervatívcov. Skrátka veľa je tu v hre.

   Táto mocenská rošáda má samozrejme aj svoje riziká:
   1) postoj samotných voličov Smeru: prieskumy ukázali, že nie všetci súhlasia s prechodom R. Fica na post prezidenta (chcú ho skrátka ako premiéra), takže R. Fico bude – paradoxne – musieť presviedčať aj vlastnú voličskú základňu,
   2) prípadná výrazná prehra (či nebodaj nejaký nešťastný nepostup do 2. kola) by mohol predsa len nakopnúť v kŕčoch sa zmietajúcu pravicu (tá už teraz mobilizuje do boja proti „štátostrane“), otázny je vývoj v prípade síce prehry, no so silným voličským ziskom,
   3) priamo s odchodom R. Fica z funkcie predsedu strany po zvolení (čo dnes ohlásil v jednom rádiu) možno očakávať určitý pokles preferencií (preto by boli tie 2 roky vhodné, aby sa prípadný nástupca pokúsil dostať Smer naspäť do aspoň podobnej formy).

   Isté je jedno: v Smere sú už dohodnutí na alternatívach v prípade akéhokoľvek vývoja. A Smer sa nerozpadne, hoci to istý typ rýchlokvasených politológov – konšpirátorov očakáva. Všetko ostatné je vo hviezdach. Momentálne sa hovorí o modeli: R. Kaliňák (minister vnútra) – premiér, P. Paška (predseda parlamentu) – predseda Smeru.

   P.S. Prezidentský palác je Grassalkovičov, pán Slim. Podľa tej skratky som sa trošku pousmial, či to nie je palác pána Grosslinga 🙂 A pozdravujem vás…

   • Rys Ostrovid napsal:

    Ešte dodatok: istú dobu bol v úvahách aj súčasný minister zahraničných vecí, p. Miroslav Lajčák, ktorý je u nás všeobecne uznávaný a ako jedinému sa mu dávali podobné šance na ziska voličských hlasov ako R. Ficovi. A v Smere sa tým určite zaoberali. Bohužiaľ p. Lajčák nemal záujem kandidovať.

    • Plsik napsal:

     Zrejme ma pan Lajcak velky zajem kandidovat do OSN po Ban Ki-mun, ze ano ne…

     • Rys Ostrovid napsal:

      Mne sa dosť ťažko verí tomu, že by mal niekedy nejaký Slovák naozaj reálnu šancu v takej kandidatúre uspieť (raz sme malá krajina). Hoci úspech by to bol ohromný.

     • Plsik napsal:

      Pane Ostrovide, tak to si zrovna vubec nemyslim, pristi SG bude z Evropy, sance ze bude ze stredni Evropy jsou velke, Slovensko je temer vzorny clen EU a bude mit podporu od A. Merkel, to je sila, ze. Urcite nikdo z Jihu, Italie ci Spanelska, jinak Madarsko je mimo hru a CR tez, mozna Polaci.
      Vy mate dokonce 2 kandidaty ve hre je i p. Kubis…

 32. český maloměšťák napsal:

  Na zajímavý a knižním byznysem odmítnutý text pana Tippelta odkázal kdosi , už teď nevím kdo, ale odkaz je zde :

  http://tippelt.wordpress.com/2012/10/20/pohadka-o-havlovi-2006/

  Já si stále myslím, že když tak bychom měli zapálit také svíčku za Teng Siao Pchinga , možná za Nixona a určitě za Wall Street, bez nich by asi nedošlo KGB a sovětské nomenklatuře, že v 21. století již není prostor pro ten starý , zprofanovaný a lživý mýtus, že půjde do tuhého a kdo v bitvě o zdroje a o profit vyplývající z dostupnosti k nim bude mít moc skutečnou, ne tu legitimizovanou pohádkami či donucovacími prostředky, ale tu legitimizovanou majetkem a vlivem, konexemi a tlakem médií…tak ten obstojí, toho bude ta moc.
  Jistě že pohádka je přitažlivá a emočně laděná pohádka navíc posiluje onu sounáležitost, tak chybějící každému individuu v atomizovaném společenství…ale neprospívá to tomu důležitému, nejdůležitějšímu – aby došlo k pochopení toho, že nedošlo k odsouzení k problematickému stavu a kvalitě tunajšej demokrácii tak, že by to mělo být historicky nevyhnutelné, že tedy byla společnost nemocná a je tedy nemocná i nyní…ale že mocní konali tak, že mohli konat prakticky neomezeně, ta media a lidé v nich se také přizpůsobili novým okolnostem , legitimizační prostředky též, i tkzv. kulturní fronta /ta podel mě neví už ani kde jí hlava stojí – vývoj od prokomunistického antichartistického názoru až smerěm k číroknížefilství musí nutně na dotyčných zanechat trvalých následků/, zákonodárci…celá ta veteš jen dostala v rámci inventury nové štítky – a zákazníci bohužel koupili, i tak to koupili – ale kdo by nekoupil, vážení, vždyť to tak krásně znělo na jedné straně /“ vláda věcí tvých se k tobě (Alojzi Lorenci) opět navrací“/ a tak hrozivě na straně druhé / “ není třetí cesty, třetí cesta neexistuje, jsou hlupáci ti, kdo chtějí třetí cestu“/….
  Všichni koupili, mysleli si že levně – ale opak je pravdou, Koupili draze, moc draze – a kdo to nevidí, že zde prakticky není síly, která by mohla být považována za důvěryhodnou – a to dokonce uvnitř institucí , které mají hájit SPRAVEDLNOST…tak toho je mi líto, ale zavařil si to sám, to když uvěřil těm pohádkám, to když se pak stal jejich součástí, totiž kašpárkem…

  Ano, ty krátké kalhoty, které v Hemingwayových a Fitzgeraldových povídkách nosí nedospělí chlapci – ty sedí, to je trefné. To je docela přesná symbolika, ve zkratce je tím řečeno téměř vše.
  Jen maličkost tomu chybí – mohly by se stát hitem v předvánočních nákupních horečkách…a také chybí ženský ekvivalent, zde vzniká prostor pro odborníky na marketing…..

  Až na to, že ti chlapci děsně touží po tom, nosit kalhoty dlouhé, ty krátké jsou jim protivné – a oni ví proč jsou jim protivné….

  Klaus a jeho amnestie není oddělitelná od Havla..a. není to jen o těch amnestiích, kdo ty věci chce od sebe oddělit, nehledat tu kauzalitu a společný kontext – ten chce nosit ty krátké kalhoty. Ať je nosí…ale proboha !!!…ať je nevnucuje jiným lidem !!!
  Vždyť je to odporné. Ať si koupí třeba troje, čtvery takové kalhůtky…ale ať jde zapálit aspoň jednu svíčku za komunistu Teng Siao Pchinga, pravičák pak za Nixona a realista za Wall Street.

  Hezký večer všem.

  • okolojdouci napsal:

   Tím odkazem jste mi přepomněl Petra Rezka. Chodil jsem na jeho přednášky, sledoval jeho „boje“ na FF UK a četl jeho Filosofii a politiku kýče. Je neuvěřitelné, jak napřed (nejen) ohledně Havla tento člověk byl. O pár let později jsem si vyzvedával nádherná vydání Křížových překladů Aristotela a předával mi je Rezek osobně. Neměl jsem z toho dobrý pocit, ani nevím proč. Melancholie, rezignace?
   Proč to ale píšu, Rezek do Havla opravdu šil, přesto mu projevoval respekt, protože s Havlem se dalo polemizovat, nesouhlasit. Přece jen, Havel něco „do hry“ vsadil, čtyři roky v lochu nejsou otázkou plezíru, i Husák ho prý v tomto ohledu respektoval. Jako člověk je Václav Havel velice inspirující. Věděl toho na sebe očividně víc, než jeho kritici typu Petense, a musel s tím žít. Nejzajímavější na něm je právě ten pocit vlastní nedostatečnosti, pochybností, studu. Zkuste to srovnat s gigantem z Proseka či poustevníkem z Vysočiny.

 33. Vidlák napsal:

  Já si také dovolím poznatek… Není tak úplně náhoda, že Hitler přišel po čase Výmarské republiky Stejně není tak úplně náhoda, že přišel Havel po čase ČSSR. A už vůbec není náhoda, že po něm musel přijít Klaus a po něm Zeman. Ono nám to souvisí. Kdyby nebyl Havel, byl by někdo jiný, ale tehdejší doba prostě někoho takového chtěla. Stejně jako chtěla Klause. Ti dva nejsou nějací samozvanci českého trůnu. Oba tam byli proto, že národ chtěl. Na Klause jsem jako desetiletý střílel špuntovkou a schytal jsem to. Takový měl tenkrát kredit. Na Havla zase můj spolužák na pražském hradě zakřičel na celé nádvoří: „Vašku vylez!“. Záhadně se mu propadl prospěch o tři stupně. Žádné STB, žádná cenzura… to tak prostě národ viděl jako správné.

  Kopat do mrtvého je hrozně jednoduché a zbytečné. V podstatě existuje banální odpověď. Havel tam byl, protože po něm byla poptávka. Kdyby nebyl on, našel by se jiný Havel. Možná by nosil delší nohavice a neráčkoval by, ale také by humanitárně bombardoval a velice krotce hovořil o tom, jak nevzkvétáme.
  Klaus i Zeman je stejný produkt… všichni jsou za toho tatíčka prezidenta, tatíčka národa. Možná je to hezké, ale demokracie to není. Demokrati budeme,až těm tam nahoře neodpustíme ani podrbání na zadku, protože oni tam nejsou na umění, ani na líbivé fráze a začleňování se do Evropy a příklonu k USA. Oni jsou tam jako naši zaměstnanci.

  Neberu Havlovi jeho lidský rozměr, snahu o dobro a další a další. Ale to neznamená, že bych si právě jeho vybral, aby pracoval pro mé národní blaho.

 34. palosino123 napsal:

  Hmm, nikdy jsem nevěděl, kdo je právdoláskař a co to znamená. Je to jen vrtěti psem, protože láska a pravda do politiky nepatří. Nejsem schopen posuzovat Havla, jako politickou figuru. Ještě za jeho života u mě jaksi zdomácněl, no, i tím srdéčkem a takové já nemohu kritizovat. Hra na tuzexovýho boye byla draze zaplacená, ale jako v každých skupinkách, ješitných umělců, intelektuálů má tendenci zakořenit hierarchie, struktura příznivější k vyvolencům v rámci organizace. Možná, pár nadávek a přihřát hladovému polívku v lavóru klukovské duše. Outsider bez vyhlídky, bez naděje, unikátně vláčen dějinami si to zaslouží. Kdo dokázal odhadnout monstra typu Koženého, Klause, Kalouska?

 35. Skogen napsal:

  Nu, já moc nevím, v čem je lepší obviňovat ze závisti paušálně (chcete-li obecně), to by se právě že mělo dít adresně a konkrétně.

  Na vaši otázku nedovedu odpovědět, jestliže sama jiné důvody nenacházíte. Nenávist jistěže existuje, nenávidět je negací milovat, a jestliže umíte milovat, umíte i nenávidět, třeba zrovna ty, co nechtějí milovat a vy jim hledáte příčinu v závisti, t.j. v pocitu méněcennosti. Nenávidět lze ovšem mnoha způsoby, stejně jako milovat 🙂 Krom takto nekritických postojů existuje ještě mít a nemít rád.

  • Alice napsal:

   Moc jsem nepochopila tu větu „… ty, co nechtějí milovat a vy jim hledáte příčinu v závisti, t.j. v pocitu méněcennosti“. Já opravdu nic nehledám. Před 2 roky jsem se zapletla do jedné diskuze na téma Havlův pohřeb. Tvrdě. OD té doby jsem se zařekla, že už nikdy více.
   Havla mám pořád v duši ráda, i přes jeho chyby (protože kdo jsme my? jsme lepší?), ale není pro mne žádnou ikonou. Člověk vzpomíná v sobě, není třeba to házet na papír. Navíc mám dojem, že takovéhle diskuze vůbec nemají význam. Nic nového se z nich nedozvíte. Dnes jsem se nechala vlkovým textem svést a hned jsem „klesla o dva řády“ 🙂 Jo, mlčeti zlato! 🙂
   Dobrou noc.

Komentáře nejsou povoleny.