Lidovci model 2013


Zdá se,  že  vládu máme pohromadě. A  že  k tomu, aby Rusnokův soubor tzv. „odborníků“  šel konečně od  válu  už nebrání  nic. Ostatně  odborníků  – s těmi,  jak  se zdá, alespoň podle  minulých  diskusí na Kose už nebyli  spokojeni ani  kovaní zemanisté  typu  Laco Groesslinga.   Viz  to , jak  tvrdě napadl,  jako příklad  čachrů kolem  církevních restitucí,vydání  souboru  desek  Vyšebrodského  oltáře  cisterciákům Národní  galerií.  Což ho  mimořádně  rozlítilo.   A  má zjevně  za lumpy  ty, co se tomuto  nároku  nepostavili. Tedy v prvé  řadě nepochybně  prozatímního ředitele  NG Vlnase a určitě  jeho šéfa Balvína, jednoho  z  oněch „odborníků“,  co už  přesvědčině  svou odbornost předvedl v kauze  Burian.

Oba  nejspíš  podle  Laca  budou  spřeženci církve nejchamtivější a  její zaprodanci…..Jen bych  rád  podotkl,  že  tomu třeba  šlo  zabránit,  kdyby  v  čele  NG  už konečně  stál ten, kdo tam, na základě výběrového řízení  patří  – docent  Fajt.  Jež na  své jmenování odborníkem  Balvínem  čeká a čeká. Zatím  marně.Jestlivá  von  samotnej Balvín  není  vlastně  kukaččí  vejce? A  jestlipak  teď  pro  Laca  speciálně,  nebude muset  ten na Hradě napsat  další  díl s názvem  – Jak jsem  se mýlil v politice?

No nechme  špílců… Ale odolat  jsem  nedokázal. On to teď  možná  zemanisté  nebudou mít  vůbec  jednoduché – může  být, že  je  čekají  pravé  orgie,  až jejich –  za  živa  svatý,  teď začne  trucovat s  jmenováním ministrů.  Které  také  místo  ustavením  vlády klidně  může  skončit  velkou  ústavní  žalobou na Zemana. Nepřeji  si to   ani trochu,  ale  pravděpodobnost  vidím rozhodně  větší  než  50:50…

Například proto, že  v  době,  kdy  socan  se náhle probudil a začal, pro mne nepochopitelně  náhle vykřikovat, že  post  vrchního sedláka  v zemi je  jeho zásadní prioritou a  byl ochoten za něj  nabídnout  svou  vlajkovou  loď  -MPSV a k  tomu  ještě  přihodit tradičního  oslíka otřes se jménem  ministerstvo dopravy a  Bělobrádek jej poslal  k  šípku,  tak přesně  v  té  chvíli    nunváře  z Náchoda rád  přijal na  hradě  Zeman a  jak  se zdálo, měl plné pochopení pro jeho  trucpožadavky – viz  http://zpravy.ihned.cz/c1-61470620-bohuslav-sobotka-milos-zeman-vyjednavani-o-vlade-lidovci-resorty-malickost.

Tudíž  s výsledkem  – lidovci mají  své prioritní ministerstvo mohou  být  spokojeni  oba.  Bělobrádek i prezident.Takže  jsem se  přes  tu  dlouhou  hyperbolu konečně  dostal k tématu  svého  dnešního článku  – lidovcům.

Pod  včerejším  článkem byl  okamžitě  Sobotka  označen, díky  tomu, že  „ustoupil“  ohledně  zemědělství,  za  slabingra  a  lůzra.  Inu  zemanista /podle  vzoru  jehovista/ když  chce  Sobotku  bít, si  hůl  vždycky  najde.   Ten kdo  má v  hlavě  mozek a  ví že 83 / součet  hlasů  soc  dem +KSČM/  není  101 a dokonce si uvědomuje, že  to je  výrazně  méně  než  101 a k tomu si ještě pamatuje, že  101 s  33 komunistickými hlasy  prostě  nelze  v  současném parlamentu  funkčně  složit a  když si připomene ještě i Haškův  puč a  vnímá soustavnou snahu toho na Hradě  oslabovat  Sobotkovu  pozici,  měl naprosto jasno  v tom,  že  současný  předseda  sociální demokracie  řešil mimořádně  těžkou šarádu,  kterou  naprosto nemohl  vyřešit  dobře.  Nanejvýš  funkčně.

Po Haškově  puči jsem  popsal  Sobotkovu  pozici ve  vztahu  k  ANO  a KDU  takto:

Situace v Lidovém domě  je  naprosto tristní.  Už takhle  byla vyjednávací pozice socialistů  zoufalá a museli  dát,  jak Babišovi, tak lidovcům  doslova  vše, na  co  si v budoucích jednáních ukáží.  Po včerejšku  jejich  patrneři  před  oranžovou  jakýkoli  respekt!

Viz  Dvě půlky jednoho zadku, Zeman a také jedna omluva

Na  této  definici  nemám, pod  dvou měsících, dnes  co měnit.  Čas  potvrdil,  že můj odhad  byl naprosto správný. Babiš  i  ti z paláce Charitas dostali opravdu  vše, nač  si  ukázali. Oni  ty  volby  ve  skutečnosti  vyhráli.  Sobotka  už  si mohl  vybrat jen mezi  tím, jestli  nějak dokulhá  do  Strakovky  hlavním  vchodem  nebo  zda  tam  nechá  v tanečním kroku  dokráčet  s Babišem s černými a s nimi   ještě  Kalouska  s Němcovou. Nejspíše  za potlesku  Laca  Groesslingra a nicků  Občan, Admirál a Petrpavel.  A možná  některých  dalších. Zvolil to, co  by  vzal kdokoli z nás. A  osobně  si  myslím, že  dosáhl  maxima  možného. Při  volebním  výsledku,  který  měl k disposici a  výše uvedených okolnostech, v které  jednání o vládě  rámovaly..

Už  jsem  psal, že  naprosto nechápu  válku právě o zemědělství.  Velmi rád  bych věděl, jaký  zlatý poklad  se  v něm skrývá,  když  lidovci  dokonce byli ochotni se smířit  s tím, že  SPÚ, který  je  rozhodujícím  správním orgánem v  církevních  restitucích, bude  řízen nikoli  člověkem, kterého vybere jejich ministr, ale  celá  vláda…. No  snad se to časem  dozvíme. Zatím, ať  spekuluji,  jak  spekuluji,  mne opravdu nic  zásadního nenapadá.  A nevyhovuje  mi  ani  Fendrychův názor, že  šlo především o  lesnictví – viz http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=798198.  O  to šlo  také -viz můj  první díl babišiády Babiš – zvedne jack pot a jak se postaví k řadě problémů – třeba církevním restitucím.

ale  přesto se Fendrych mýlí.  Jeho počty mi nevychází.    Jakkoli  lesnictví  Babiše  také  enormně  zajímá.

Jediná věc, z celé  té zemědělské motanice je pro mne  jistá  – nevěřím, že  to náhlé  vzplanutí  oranžových  a jejich  toužení  po  agráru  na poslední  chvíli, bylo z oranžové hlavy!   Podle mne na ně  tvrdě zatlačil velký  Andrej,  když  Chovanec se Zaorálkem veřejně  signalizovali,  že  jim  černokabátník  na  tomhle ministerstvu  zas až  tak  vadit  nebude. Byl to, konec konců,  on kategoricky prohlašoval  -lidovec jako  ministr  zemědělství? Nikdy! A  byl to on, kdo dokonce byl ochoten  pustit  lidovcům  dopravu,  když  od  svého kardinálního požadavku ustoupí.O níž jinak  není ochoten  diskutovat.  Přiznávám, že  jestli jsem  byl v některém okamžiku  jednání o sestavení  vlády  sociální demokracií  hluboce zklamán,  bylo  to  přesně  tenkrát, když  ta  nabídka  – zemědělství ne a místo toho doprava a  MPSV zazněla!  Tenhle  součet je významově  nesrovnatelně  vyšší  než  to, co  dostal  Bělobrádek  teď!  Agrár  + kultura. A  přitom  ještě  z toho čouhalo,  že  onen socialistický ministr všech sedláků  nebude  nic,  než  trapná  Babišova  loutka!  Však také,  kdyby  tohle  bylo došlo naplnění, měl už  jsem  v hlavě  něco, co by  se bylo bývalo  na Kose objevilo s  titulkem – Babišovi  maňásci, aneb  agrofertí užiteční idioti  z Lidového domu. Naštěstí  jsem ušetřen toho, že bych to musel napsat.

Jak už stojí  výše, osobně  si  myslím,  že  Sobotka  dosáhl  maxima možného a unikl  z několika  pastí najednou.  Má  premiera, ministra zahraničí, MPSV, vnitro, průmysl,školství, zdravotnictví a jedno ze  tří křesel bez portfeje. Mně osobně  tam schází  ještě  finance, obrana, doprava , MMR,  ale  Babiš  prostě musel, jako největší  vítěz , dostat  svou kořist. To prostě nebylo k mání.

Ale má to dnes  být  hlavně o lidovcích. To byl  druhý  vítěz  voleb.Jejich vyjednávací  pozice  měla  komfort, jaký nikdy  před  tím nezažili. Za  tímhle, možná pro někoho překvapujícím tvrzením, si  stojím.

Po  téměř  smrtelném  výprasku v  roce 2010 a  Kalouskově  zaříznutí se dokázali, byť o prsa , vrátit  do poslanecké  sněmovny. A to  dokonce  v  té roli,  kterou  lidovec  vždycky  tak miloval  – být oním pověstným  jazýčkem na  váze. Bez  kterého nic nejde. Naprostý sen  každé  parlamentní  strany,  která  nemůže  aspirovat  na  to, že by někdy volby  mohla  vyhrát.

Kalkulovat, že  Bělobrádka   mohl snad vystřídat  Okamura, je  logický  nesmysl. Nikdo totiž  neví, co  polojaponcův  houfec vůbec představuje  a skrývá. Když tam má  už  známé politické  giganty typu  exodeesák Fiala  nebo  exABL  pendrekář  z  obchoďáku  -Kádner. Kteří  ještě ne tak dávno  prohlasovávali s NečasKalousky  kde  co. A ještě méně  je odhadnutelné,  jak  dlouho  tenhle  shluk politických prvoků  zůstane pohromadě. S těmihle  si nikdo,  ať zleva nebo zprava, kdo má všech pět pohromadě  a chce  sestavit  vládu, která  snad  vydrží  déle než  do příštích švestek, zahrávat  nemůže

Zkrátka – bez lidovců nic  sestavit  nejde. Stejně  jako  bez Babiše.  A oni to věděli. A podle  toho jednali.  Ti lidovečtí kluci – míním všechny  tři jejich hlavní  vyjednavače  Bělobrádka,  Jurečku  a  Bartoška, výborně  vyhodnotili  svou pozici, věděli co  chtějí a nebyli  zatíženi  žádnými  vazbami  z minulosti. Byl to právě  Bartošek, kdo  šel dlouhodobě mimořádně  tvrdě  a nekompromisně  po  takovém Drábkovi se Šiškou a  také  Kalouskovi a neváhal  na  ně podat  trestní  oznámení  .Kvůli zlodějnám na  MPSV. A nejen  to,  jeho kritika  Drábka  byla  vždy  daleko  fundovanější,  než  ta, která zněla  z  parlamentních  lavic  ČSSD  nebo KSČM!  Prostě  žádný  nazdárek – viz třeba :

http://zpravy.idnes.cz/lidovci-privezli-drabkovi-v-koleckach-miliardy-korun-na-vyplatu-davek-1zi-/domaci.aspx?c=A120412_120303_domaci_jj

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici-volicum/Bartosek-KDU-CSL-Drabek-lze-bud-svym-koalicnim-partnerum-nebo-Ceske-sporitelne-237553

http://zpravy.ihned.cz/c1-59445470-drabkuv-it-tendr-byl-mafiansky-napad-poskodil-eu-tvrdi-lidovci

abych dal malý  vzorek.

Lidovci si zkrátka  svůj  návrat  odpracovali. A  v mimoparlamentní opozici  se  ještě  nestihli  zkazit  tím, že  by  jeli v nějakých  kšeftech, jak  bylo naprosto běžné  dříve.  Těm, kdo  nemají žádný podíl na moci,  nikdo  nic  nenabídne. Proto odmítám  tu jednostrannou interpretaci, že jim jde o  to tlačit, hlava  nehlava, církevní  restituce. Tam  hlavní  smetanu –  za restituční zákon, už  dávno  kdosi těžce vyinkasoval.  Podruhé nikdo platit  nebude. A  navíc  – osobně  nevěřím, že  by  tihle  tři  mladí kluci, hned potom, co se nějak  znovu dostali do sněmovny, nevěděli nic  lepšího, než  soukromě  začít  vyjednávat ve  smyslu  – jo  my  vám,  až budeme na ministerstvech, nasypeme  , co  vám  nepatří  a  vy nám za  to  dáte  do  kešeně? Protože  jinak  by  nějaký takový  církevně  restituční  švindl  fungovat nemohl. Z kterého jsou  soustavně  bělobradí  podezíráni. Fakt  si  někdo  myslí,  že  to  ti tři lidovečtí kluci  takhle  spáchali?

Ale  psal jsem, že  lidovecká pozice pro vyjednávání  byla  tak komfortní  jako nikdy! je  to tak.  Nejen proto, že  jsou  jazýčkem na  vahách, že  se bez jejich  14 hlasů žádná parlamentní  reálně  sestavitelná většina  neobejde a  také proto, že  jsou  nezatížení minulostí, protože  jde o  úplně jinou  generaci politiků,  kteří  s minulými  kalouskovskými hříchy a praktikami téhle partaje  evidentně nemají nic společného, ale  také proto,  že  oni prostě  se  naprosto  do ničeho nutit  nemusí.

Jim je  jedno , jestli budou  u moci nebo v opozici. Dokonce jsem názoru, že  opoziční lavice, by pro jejich  dlouhodobé přežití  byla  daleko lepší  než ta vládní. Ještě  později  to vysvětlím detailněji.  Ale to, proč  při vyjednávání  na  tom  tentokrát  skutečně  byli  daleko lépe, než  kdykoli před  tím, leží jinde.

K zavedeným tradicím lidovců patřilo,  že byli houfně   rozlezlí po všech  možných ministerstvech a státních  úřadech. Tradovalo se, že  lidovečtí vyjednavači při  každém novém sestavování  vlády  museli  zaopatřit  a myslet na  blaho  cca  500 potřebných  bratří a sester.   Když máte  takovýhle  balvan na  krku,  že  buď  těmhle  zase zaopatříte   koryto nebo vás  interně smetou,  nemáte  moc  na  výběr. Nemůžete  jít na  krev.Máte prostě  jasnou nevýhodu  oproti  partnerům.  Jenže  už  ta Topolovy  vlády, po Kalouskově  partajním exitu,  je  začali  ve velkém  z  jejich teplých  fleků  vyhánět. Což vzorně  dokončil NečasKalousek. Takže  tentokrát?  Nic a  zase nic.Proto  mohli  být  Belobrádek a spol. při jednáních  tak  tvrdí! Podle mne  – zejména proto.  Tohle  jsou lidovci  2013!

Nicméně,  ti  lační  koryt za nimi v partaji  zůstali. Myslím, že  to jsou přesně  ti,  co zaskočili  nakonec  svého předsedu,  který  předběžně  zamítl i poslední  Sobotkovu  nabídku  na  zemědělství  + kulturu a vykřikoval, že  chce  ještě  silové ministerstvo. A  proti  jeho očekávání  mu řekli  :  ber , dokud  dávají!

Bělobrádka  jsem  viděl  v přímém  přenosu a  netajil se překvapením, že  mu předsednictvo  řeklo  – jsme  už  spokojeni, už dej pokoj! Měli pravdu. přepínal luk  Pro  soc  dem  už  další  ústupek  nepřipadal  v úvahu,  pokud  se  neměla zesměšnit. Však  také  signalizovala, že  teď  je  to  už pro ni v pozici  ber  – nech být a  táhni!

Nemám s lidoveckým postojem  osobně  žádný problém. Dělali  to, co bych  provozoval, v jejich pozici  také. Jistý  nick, evidentně se zvykem  kádrovat, se mne  v  jedné  z nedávných  diskusí ptal, jestli  jsem  se teď  takhle nedal k lidovcům. Ne, nedal. A  nedám. Kádrovák může  být  v klidu. Neumím si představit, že  bych je  volil. Ale mám ze  sebou  řadu tvrdých vyjednávání.  A  troufnu  si  říci,  že  umím  dost správně  správně  ocenit  vyjednávací pozici  druhé strany.

Babišova  byla  naprosto vyjímečně  dobrá. A lidovecká  letos  skoro  stejná. Proti nim  stála sociální demokracie, s mizerným  volebním  výsledkem,  jasně  oslabená  hloupým a sebevražedným pučem a soustavně  podrážená prezidentem. Za  potlesku  zemanistů.  Co kdo  chce  a hlavně může, z  této pozice dosáhnout? Sobotka, podle mne, jestliže  vše  dopadne, jak se nyní  zdá  – obstál. Toho betla, co  musel  hrát, uhrál  spřehledem. Na víc neměl kartu.  Teď  určitě.

Premierování  pro něj ale  bude trvalý  život  v  minovém poli.  Tam se teprve ukáže, co  je  zač.   Ale  totéž  čeká i lidovecké  kluky.  časem budou muset přiznat  barvu, proč   že  tak  do krve  šli po zemědělství.  A mimochodem – budou muset  být  velmi opatrní  i  ohledně  těch  církevních  restitucí!  Jejich  dva koalové  jen  čekají na  nějaký  úlet  v tomto  směru!  Být  Bělobrádkem tak  beru smrtelně   vážně  fakt,  že  spousta  jednání  proběhla  bez něj a  že  nikdo  z  ostatních  dvou nezaváhá  ani  vteřinu, pokud  bude potřeba  lidovce  za kohokoli  oficiálně , či spíše neoficiálně  vyměnit. Jakmile  vláda jednou  získá  v parlamentu  důvěru,  je  jako celek  v podstatě  neodvolatelná, když  si  svých  101 udrží. Kdo  však odvolatelný  je, navíc  rychle  a bez  velkých problémů / jestliže je nebude dělat  Zeman/  jsou jednotliví ministři.  A vláda už nebude muset  žádat  o důvěru. A  zkuste  si například  představit  její  doplnění  o  tzv. nestraníky nebo chcete  li  – odborníky,  nahrazující  lidovce,  kteří ovšem  budou  sympatičtí  komunistům, ale  nominálně  s nimi nebudou nijak spojení….A  vláda se pak prohlásí za menšinovou, vyjednávající  si podporu  ad  hoc.  Aby  se  antikomunistický  vlk nažral a komunistická koza  se cítila  komfortně… Bělobrádek  časem  bude dost muset  změknout. Bratři a  sestry  nastoupí  do ministerstev a  centrálních  úřadů.  A to  se pak budou těžko dělat ramena.

A ohledně  onoho věčně  omílaného evergreenu – že lidovec prahne  jen a pouze  po tom, aby  přihrával  církvím  majetek nad  rozsah  restituc9?  Znovu opakuji, pro mne  je  to  prvoplánový  politický primitivismus, na  který  se velmi  zdráhám  naskočit.  Všem, pro které  je  tohle  jako houska  na  krámě, doporučuji , nechť  vezmou zcela vážně  to, co  si ve zkratce najdou  zde:

http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/82856-duka-priznal-vetsina-vericich-nesouhlasi-s-restitucemi/

Totiž  vyjádření  kardinála  Duky:

„Průzkumy ukazují pro mě ne úplně příjemnou skutečnost, že 55 procent věřících nesouhlasí se zákonem o narovnání v této podobě,“

Takže  stejnou pozici nepochybně  zaujímá  i většina  lidoveckých  voličů.  A  těch  není  kdo  ví kolik.  Lidovci se jen  těsně  dostali přes  5%  volební  hranici. A  velmi rychle  se mohou  ocitnout  pod ní.  Třeba  právě kvůli  těm zatraceným a všeobecně  nepopulárním restitucím.Nemohou na nich  rajtovat  systémově. To nejde.  Skončili by.  Jediné, co  by  u nich  mohlo  v  tomto  směru  fungovat,  je prostě hrubé  šméčko, v kterém by  jelo inkasně   pár nejvyšších.  Stranu  by  to zařízlo!  Ne  na tohle,  když  vidím pány Belobrádka,  Jurečku a  Bartoňka nevěřím. Ti  mají  do svých  předchůdců , v  tomhle  směru,   hodně  daleko.

Navíc  z mého hlediska  vyjednali  hloupý  deal.  Musím znovu  zopakovat  – já na  jejich  místě  bych  nechal agrár  agrárem a  socanům,  ať  dělají  Babišovi v  tomhle  rezortu poskoky a  byl  bych  vzal  tu práci a sociální věci  a  dopravu…. Tyhle  dvě ministerstva  jsou nesrovnatelně  významnější. Tohle Bělobrádek prokaučoval. Jakkoli se do tisku prezentoval  jako  mistr  světa.

A  ještě  jedna  drobnost  – osobně  mne  moc  těší,  že  ti  lidovci  si to zemědělství  vzali.  Oni  Babišovi nedají nic  zadarmo.   Užije  si s nimi.  Přesně  tohle  tohle bylo třeba  . Já opravdu nijak netoužím po tom, abych žil v Babišovicích pod  Řípem.

Tohle  všechno jsou pro mne lidovci , model  2013.Koukat na ně  jako  na bigotní černoprdelníky?  To nechám  dogmatikům, pro  které  , když  se to hodí  i voda  teče  do kopce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

97 reakcí na Lidovci model 2013

 1. Bob napsal:

  S článkem bezvýhradně souhlasím, taky nevím, proč nevzali dopravu a MPSV.
  Podle mě šlo o princip.
  Jinak nevím, proč jim Sobotka nedal „za trest“ jejich tradiční zdravotnictví.
  Též čekám, co předvede Zeman.

  • Občan napsal:

   Tak ono klerikálům nejde o restituce?
   🙂 😆 😀 :mrgreen:
   Proto byl na ministra „kultury“ navržen klerikální sekerník Hermann a na ministra zemědělství řepkový „rolník“ Jurečka z ASZ (což je kádrová záloha klerikálů): http://www.novinky.cz/domaci/322774-ministry-za-lidovce-maji-byt-belobradek-jurecka-a-herman-koalice-dojednana.html

   Babišovice pod Řípem jsou málo „světové“ a tak raději honem do Kalouskovic pod Vatikánem (a bez Řípu). Budeme prvním totálně zprivatizovaným státem na světě a právníkům Liechtensteinů, Buquoyů a dlaších příslušníků „tradiční české šlechty“ brzy nastanou sice perné, ale zato zlaté časy. Jen co němečtí řitíři vyhrají první spor…

   Socanům zatím Zeman nepřeložil ani stébélko přes cestu. Nemá důvod se jakkoli namáhat, protože se zahubili sami tím, že po hlavě skočili do vlastnoručně vyrobené pasti.

   • Občan napsal:

    Bobe, sorry!
    Nešlo mi vložit příspěvek pod článek, tak jsem to „zavěsil“ pod Vás.

   • Cech napsal:

    Já vím mám se věnovat svým koníčkům a rozjímat,jsou Vánoce.
    Byl jsem nemilosrdně zkritizován za to, že přece Sobotka je chlap a bude si stát za svým, když jednou řekl že MZ nedá tak ho přece nedá.

    No a on přece jen bílý čtvereček je bílý čtvereček a ne černé kolečko.
    Nakonec je to v pořádku protože Sobotka, který najednou všechny přesvědčuje,jak se musí “obětovat” aby všechno zachránil.
    Tak ten samý Sobotka konečně všem naprosto průkazně a nezpochybnitelně dokázal,že dienstbierovské klice v ČSSD, jde jen a pouze o koryta a to prosím ještě pouze o koryta pro ně.

   • Cech napsal:

    No a to zásadní a rozhodující co Sobotka zdělil svým voličům,tak na to jsem málem zapoměl,promiňte.
    http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/Sobotka-Jsem-rad-ze-se-podarilo-udrzet-lidovce-na-palube-297911

 2. jezevec napsal:

  a co furt s těma restitucemi církvím.
  souhlasí s nima asi 20% populace.
  tedy asi jako volební výsledek vítěze voleb.

  • jvf napsal:

   Souhlasí s restitucemi hlavně ti, co si myslí, že se na nich přiživí. Až ostrouhají (protože kořist je samozřejmě už dávno rozdělena), začnou nejvíc vřeštět, jak byli podvedeni. Klasika.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Myslíte, že nic nedostanu ?? Jak to ? Počítám, že se nabalíkuju, tady v městě andělů je to bída ! Tak to si tedy budu stěžovat, dle Vašeho slovníku „vřeštět“ … :-))

   • český maloměšťák napsal:

    Šauerová kdysi dělala pro Junka /před r. 1989 StB/, odešla tam z BIS A to zhruba v době kdy jedna z jím ovládaných společností kupovala od Havla Lucernu. Pak zkrachovala /ta společnost, ne Šauerová, ani Lucerna/.
    Junek dnes podniká v oblasti těžby dřeva.

    Zvykněte si, že na nepříjemné otázky zejména “ dobří katolíci “ a “ dobré katoličky“ neodpovídají. Budete si na to musit zvykat, taková je a bude doba.

    http://www.psp.cz/eknih/1996ps/stenprot/010schuz/s010051.htm

    Klaus však není katolického vyznání, to je s podivem.
    /viz otázky na něj kladené poslancem Vikem ohledně Chemapolu, Šauerové atd./
    ——————————-
    Mimochodem :
    „..Více takových Kožených je jiná úvahu. Nevím, a nechci nyní analyzovat, jak se vše v této věci otočilo, jakým způsobem byl on dotlačen k odcházení z této země a podobně, ale myslím si, že obrovskou vinu na této změně jeho chování má česká závist, závist lidí vůči komukoliv, kdo o něco usiluje a kdo v něčem získá nějaký úspěch. ..“

    Toto sdělil zástupcům tkzv. “ lidu“ Václav Klaus, později dvakrát zvolen ve svobodných volbách prezidentem ČR…zdá se to neuvěřitelné, ale skutečně byl zvolen DVAKRÁT /jednou – to je omyl, nedorozumění, nedostatek informací atd…ale dvakrát ? – to je divné, anebo ho zvolili blbci či grázli/.
    Nebo že by ty volby byly nesvobodné či zmanipulované ?
    Prostě je to neuvěřitelné, že by si tkzv. „lid“ zvolil Klause za prezidenta DVAKRÁT .
    Je ještě jedna možnost – že tkzv. “ lid“ – coby instituce, je chybně zkonstruován, ta konstrukce “ lidu“ je špatná, chybná, něco jí chybí…

    Závidíte snad Koženému :
    Závidíte snad Církvi ?
    No proto !
    Zítra hybaj do rachoty a vydělávat na ně .

    „Dejte nám daně – poskytneme vám spásu v nebi za ně ! „

  • Sylva Šauerová napsal:

   30%, údaj ze včerejška (pramen : ČT), to je prašť jako uhoď. Naprostá většina si tedy stále myslí, že co bylo ukradeno, je „naše“, jakkoliv mají zřejmě na mysli „státu“, tedy nikoliv „jejich“, chovají se nicméně jako by jim v podobě majetku, který se v nemalé části nachází po 60ti leté správě státu v ruinách, byla odírána kůže vlastního těla. Ale O.K.
   Nu, a pokud jde o Duku : „Průzkumy ukazují pro mě ne úplně příjemnou skutečnost, že 55 procent věřících nesouhlasí se zákonem o narovnání v této podobě. Proč? Jedni říkají: Podívejte se, jak je to strašně málo! A druzí říkají: Vždyť my jsme vůbec nechtěli, aby se to vracelo, my chtěli, aby nás dál platil stát!”, pravil kardinál pro deník Mladá fronta Dnes, citace dle PL, to jen pro přesnost.
   Zavděčit se všem prostě nelze. To mně připomíná, nevíte náhodou, v jaké výši propočetl finanční náhrady před 13 (?) lety ministr kultury Pavel Dostál ? Cosi mně říká, že to bylo 100 mld. Kč dle návrhu ČSSD.
   Já bych s vlkem v naprosto převážné většině textu souhlasila. Oproti němu se však stále domnívám, že lidovcům skutečně jde o restituce. Jak už jsem napsala, nikoliv proto, aby oni nebo církve mohly kořistit, to, jak vlk správně napsal, vůbec nepřichází v úvahu, neboť budou pod takovým drobnohledem, že by to byla jejich konečná, ale proto, aby dohlédli na to, aby zákon vůbec začal být naplňován.

   P.S.: Nu a nedá mi to, abych nepochválila nástup Daniela Hermana na MK, snad to klapne. V této souvislosti bych si dovolila zaslat pozdrav Petrušce Šustrové. 🙂

   • Občan napsal:

    Až proběhnou „restituce“, budou „lidovci“ konečně v takové vatě, že už nějaké poslanecké sesle nebudou potřebovat a „drobnohled“ jim bude srdečně ukradený. Ostatně – kdo a jak by asi tak dozíral?
    Drobnohled bude potřebovat „lid“, aby dohledal drobky, které z České republiky zbudou.

    Pavel Dostál nic nespočítal. Pavel Dostál naopak šlapal prelátům na perka a ti permanentně kničeli jak ratlíci: http://www.novinky.cz/domaci/17818-graubner-odmita-jednat-s-dostalem.html

    Madam, Vy zjevně považujete lidi kolem sebe, vč. majitele Kosy, za úplné blbce s totální amnézií. V ElEj jich asi potkáte dost, ale v ČR jste na špatné adrese.

    • Eddie napsal:

     Lid konecne zaplati reparace za prohranou studenou valku, me to pripada celkem spravedlive.

     • Laco Grőssling napsal:

      Eddie, reparace se když tak platí až po válce, ne po bitvě. Ona studená válka pořád běží, jestli jste si nevšiml.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ano, spory si jistě leckdo pamatuje, to však nic nemění na této věci : Systematická diskuse o církevním vyrovnání byla zahájena vládou Miloše Zemana v letech 1998 – 2002. Ministr kultury tehdejší sociálně demokratické vlády Pavel Dostál ustanovil komisi pro narovnání vztahů mezi církvemi a státem. Hodnota majetkového vyrovnání, s níž se pracovalo v roce 2000, činila 100 miliard korun.
     http://www.novinky.cz/domaci/318920-cirkve-dostanou-prvni-miliardy-na-ruku-dluhopisy-se-nestihnou.html
     Našla jsem ale ještě jiný údaj. Podle Marka Bendy číslo, které položil na stůl Pavel Dostál, bylo 134 mld. Demagog.cz tento výrok ohodnotil jako pravdivý.

   • prirodovedec napsal:

    Humorne 🙂 a vanocni.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ano. Téma dnešního článku je ovšem politické, viďte, pane přírodovědče ? A proč ne ? Je uklizeno, vánoční cukroví napečeno, vánočky kynou … 🙂
     Ale když Vás tady mám, chci Vám něco říct : tuhle jste mi poslal takový roztomilý vzkaz. Velmi, velmi se mýlíte. Můj plat byl 32 tisíc korun a celoroční odměny bratru 100 tisíc. Nic moc, nemyslíte ? Tehdy se ještě žádné extrémní rozhazování (viz Nečas s Nagyovou) ve státní správě nevedlo. Představy lidí jsou ale pozoruhodné.
     Veselé Vánoce, pane přírodovědče.

    • prirodovedec napsal:

     Muzete ten vzkaz citovat? Dekuji. „Tuhle …“ je poněkud nepresne. Vase odpověď mi dnes uz nic nerika a je to takove podivne reagovat „tedkonc“ na „tuhle“ a bez citace. Pripada mi to, ze se neco do Vas zazralo, ale ne zase tolik, aby Vam to stalo za citaci. Presneji – je to opet humorne.

     Pokud ovsem mame diskutovat o Vasem platu, proc ne :). Takze ceska debata o platu SS: Ten plat na par let po 89 zni jako necely trojnásobek prumeru a asi dvojnásobek tehdejších prof ci doc tarifu na VS.. Nebo ne a bylo to pozdeji? Pokud budeme pokracovat po citaci toho, co jsem vzkazal, dohledam nejake statistiky.

     Pamatuji si ale spise sve jiné vzkazy jako zadost o zasveceny clanek o zprave BISu místo Vasi bezne propagace topinek po navratu sem.

     Ještě dodatek – i k politickému tématu muze byt humorny příspěvek, je to naopak prece caste a prijemne, netřeba vse zase prozivat v CR před bankrotem :), natoz z města andelu, ne?

     • Sylva Šauerová napsal:

      Nikoliv, přišla jsem pozdě, stránka byla již uzavřená, ozvat hned jsem se tedy nemohla a od té doby jsem si Vás zde nevšimla, pokud jste zde byl. Citovat Vás nemohu, protože nevidím důvod zaznamenávat si osobní útoky a nejrůznější impertinence, to bych se nedopočítala … 🙂 Ale pochopil jste to v zásadě správně. Dohledávat mně nic nemusíte, netrpím ztrátou paměti. Nu a pokud se plat náměstka orgánu státu pohyboval v r. 1996 v napsané výši, nešlo rozhodně o žádný extrém, to ani kdyby byl trojnásobkem průměrného platu.
      A za poslední, pane přírodovědče, nabádat můžete kohokoliv k čemukoliv. Až na zcela vzácné výjimky skutečně nemám naprosto, ale naprosto žádnou potřebu psát o BIS, také proto, že o její práci dnes nevím vůbec nic, nejenom ale proto. Navíc, pro koho ? Pro kočku šklíbu, Admirála nebo občana ? Vtipálek ale jste, to jo. 🙂

   • Laco Grőssling napsal:

    Bože Herman, to nemůže být Tvé dílo ! Když tak Satanášovo. Člověk, který se dá na velení instituci, která říká, že dělá vědu, ale předem má nakázáno co má vyzkoumat, nemůže být než nula. Ale jako ministra bych jej těm pražským náfukům přál, kdyby nebylo jasné, že to bude destruista a utrpí tak hlavně stát.
    Nedávno byl v TV, už asi propadá demenci, nezplodil ani rychlou souvislou větu bez floskule.

  • vonrammstein napsal:

   S těma procentama je to vošemetný. Záleží na tom, jak byla formulovaná anketní otázka. Kdyby se ptali mě a formulace zněla-Jste pro restituce?-, zněla by odpověď Ano. Kdyby otázka zněla-Jste pro restituce v takové podobě, v jaké byly schváleny?-, odpověděl bych Ne.

 3. Bob napsal:

  Ti lidovci si počínají jako vojsko v boji.Musí překvapit.
  Jediný horký „kvalifikovaný“ kandidát na ministra zemědělství bude najednou ministrem bez portfeje.
  Co se týče Herrmanna , tak ten mi sympatický není (možná mu křivdím a soudím podle úřadu (pardon ústavu), který vedl (a který mi byl nesympatický). Protože to byl ústav (ústavy jsou buď vědecké instituce, popř.zdravotní zařízení, ovšem i pohřební…), tak by měl být spíš ministr bez portfeje pro vědu?:-).
  Ještě by měli do nějaké významné funkce nominovat „studenta“ „učitele“ Hellera.
  Přes výše uvedené drobné invektivy oceňuji, jak si lidovci počínali při vyjednávání.
  Co se týče církevních restitucí, obávám se, že jde o kříšení mrtvé pokojské…

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Pro mě je velkou neznámou osoba Daniela Hermana. Dříve elitní kněz a dokonce mluvčí české biskupské konference. Pak se rozhodl, že se ožení a sekl kněžstvím a tím pádem musel skončit i jako mluvčí České biskupské konference. A to je pěkně vlivný místečko. Navíc za sebou pěkně silně práskl dveřmi, vzpomínám na sérii jeho rozhovorů především na ten v Respektu, kde mluví o pokrytectví v církvi, o tom že minimálně polovina kněží vede aktivní sexuální život, tedy nedodržuje celibát atd. Člověk by řekl osoba nežadoucí jak pro katolickou církev tak pro KDU. A najednou se Herman vrací, jsou ho plné noviny, má pořad na ČR2, stává se odborník na totalitu a komunistobijec číslo 1. Jsem zvědav co se z toho ještě vyklube, ale vůbec tomu chlapíkovi nedůvěřuji. Tipoval bych jej na bezpáteřního kariéristu.

  • zemedelec napsal:

   Pane Řezníček.
   Herman je v prvé řadě žid a křesťanství měl jako džob.
   Zřejmě mu jde převlékání kabátů výborně.

   • Admirál napsal:

    Tak to má stejný fundament jako feldkurát Katz blahé paměti.

    Zajímalo by mě, jestli také řval:

    „Včera jsme byl u arcibiskupa! Vatikán se o mne zajímá!“

    Hašek je měl dobře nastudovaný, Není na tom po 100 letech třeba nic měnit.

    • Anonymní napsal:

     Přišel jsem ke stroji až teď a když jsem četl p.Řezníčka a hned pod tím p. zemědělce, už jsem tam chtěl vložit klasika, ale p.Admirál již velmi správně zareagoval. Díky, ech stejně to tam dám, pánové, to nejde nedat, je to ,myslím, lepší než dlouhá psychologická úvaha, zdravím Vás v úctě.
     KR.

     ..“dokud stát neuzná za dobré, že vojáci, než jdou mřít do bitvy, nepotřebují na to požehnání boží, je polní kurátství slušné honorovaným zaměstnáním, při kterém se člověk nepředře.“ (potud náš geniální klasik)

  • Šims. napsal:

   No, pánové a co takhle materiály z jeho působení na onom ústavu pro totalitní praktiky. Nemá náhodou onen kněžský zběhlík něco pod sutanou? Je ještě mnoho lidí, kteří jsou vydíratelnými, nejsou všichni přestárlými důchodci s Alzheimerem.

  • český maloměšťák napsal:

   http://en.wikipedia.org/wiki/People%27s_Mujahedin_of_Iran

   Herman prý MEK podporuje, nevím co je na tom pravdy -viz Solis a jeho dopis :)…ale nechápu pak proč by k Hermanovi měla vadit dnešní KSČM.

   http://www.katopedia.cz/index.php?title=Daniel_Herman

   Tady je ten dopis :

   http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/Solis-DSZ-Jsme-svedky-primocareho-utoku-na-krestanske-hodnoty-290764

 5. pražák napsal:

  Herman bude boží požehnání pro pražskou uměleckou frontu. To je v pořádku. Zemědělství pro Bělobrádka bude velké sousto, on je oslněn vyjednávacím úspěchem, ale nikdy nic, pokud vím, neřídil, a celé dny mu za zadkem Kasal a Roitová sedět nebudou, takže ten vyhoří. Náměstky mu tam nasadí ANO a socdem, takže nebude mít pořádné zázemí. Pokud to teda vezme, možná si to riziko uvědomuje a vezme raděj tu funkci vicepremiera.

 6. Slim napsal:

  Rys Ostřevidící

  OT, omlouvám se, ale rád bych dokončil diskusi.

  Váš popis situace je zajímavý a budu ho testovat; zdá se mi totiž dost složitý na to, aby mohl reálně fungovat, ALE – uvidíme! Bylo by to rozhodně hezké, kdyby si Fico vychoval následníky.
  V Čechách se člověk doslechne jen onen argument o „útěku před zodpovědností“. To vás jistě nepřekvapí, informace mainstreamu o Slovensku jsou brány ze Sme… 

  Napadá mi přitom, že stejné zdůvodnění užívali psavci typu Hanáka kdysi pro vysvětlení, proč Zeman nejde do druhého období. Kdyby to byla pravda, projevil by MZ mimořádně špatné předvídání: období 02-06 se vyznačovalo růstem až kolem 7%.

  PS. Jak to vidím, tak srovnání Sobotky s malým Mikim moc nevyšlo (akorát tak v jejich religiozitě). Ministerstvo kultury můžeme teď klidně přejmenovat na Ministerstvo KULTU.

  Pozdravujem, pán Ostrovid!

 7. Karas napsal:

  je škoda,že Lidovci nenabídli to ministerstvo Halíkovi,ten už dávno nic jiného než politiku neřeší …
  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3026816

 8. Jan cermak napsal:

  Rozumem to chapu a uznavam. Ale kdesi podvedome citim pokrytectvi a fales. Mam z tehle lidi proste strach, pripominaji mi komunisty. Ale mozna je to paranoia. Jak se divate na mariansky sloup na staromaku? Pozor oni to mysli vazne!

  • Eddie napsal:

   No proc ne, muzou tam na sebe koukat s Mistrem Jenem

  • Admirál napsal:

   Proti Mariánskému sloupu nic nemám. Oborzoborctví mi bylo vždy odporné.

   Když zpátky Mariánský, tak Tank na Smíchov a Šverma na Nábřeží.

   Není liž pravda?

   • tresen napsal:

    A co Stalin na Letnou?

    • Admirál napsal:

     Kdo mluví o Stalinovi?

     Co máte proti Švermovi?

     Mohu to zkusit stejným způsobem.: Myslíte, že lepší, než tank by byl pomník Henleinovi ve Varech a Heidrichovi v Břežanech?

     • ujo napsal:

      máte představu jaký by Stalin na Letné ( největší na světě) byl nyní turistická atrakce?
      Bolševici (jako obvykle) zase vše zkazili

   • Eddie napsal:

    a Habsburg na Hrad, kdyz vsichni, tak vsichni

  • Laco Grőssling napsal:

   Mariansky sloup je jasná perlička ve šňůře rekatolizačních opatření. Katolíci žvaní, že byl postaven jako poděkování císaře Panně Marii za ubránění Prahy před Švédy v roce 1648. Ve skutečnosti to byl symbol zřízení hegemonie Habsburků a katolíků v Čechách ( na dalších skoro 300 let ). Stačí si přečíst nápis na soklu pod sochou PM.
   Líbí-li se někomu cizí vazalství, tak do toho !
   Obnovené zřízení zemské 1627 ani Habsburci arogantně nepřekládali do češtiny.

   A pokud jde o ten růžový smíchovský tank, další akce pravdoláskařských slouhů. Byl jsem před 10ti lety v jednom belgickém městečku a tam měli vystavený na náměstí tank německý. Když jsem se jich ptal proč zrovna německý a ne Shermana, řekli, že proto aby si dobře pamatovali to německé ponížení.

   To němečtí slouhové mezi námi jsou onačejší borečkové, ti budou Habsburkům a Němcům líbat oficírské holínky..

   • Slim napsal:

    Asi si pamatujete, že mezi natěrači tanku na růžovo byl Jiří Ruml (otec Jana). Náramně pyšnej na tu taškařici.
    Jinak fanatický komunistický redaktor rozhlasu v 50. letech. Pamatuju se, jak nadšeně křičíval do rozhlasu na 1. máje. Někteří lidé už jsou zkrátka takoví.. 🙂

 9. Puck napsal:

  Terminologie

  Výraz terminologie se častěji používá pro označení konkrétních systémů termínů, česky označovaných též slovem názvosloví případně odborné názvosloví.

  Nu, a teď si řekněme, co je to krádež.
  Trestní zákoník / část2 / hlava V / §205
  (1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
  a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
  b) čin spáchá vloupáním,
  c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
  d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
  e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,
  bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
  2) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
  (3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.
  (4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
  a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
  b) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
  c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
  (5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,
  a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
  b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).
  (6) Příprava je trestná.

  Nu, a komunisté údajně ukradli církvím majetek. Jak to tedy chtějí odborníci, napasovat na §205 ?

  Aspoň novináři, politici, a podobná verbež, by měla používat správné a odborné termíny. Pokud by měli zájem rád jim poradím. 🙂

  • Řezníček z Brna napsal:

   Odnětí pozemků církvi řešila I. pozemková reforma 1919 a následně zákon odhlasovaný ještě demokraticky zvoleným parlamentem v roce 1947 (zákon o revizi I. pozemkové reformy). Jen pro zajímavost komunisti v něm v žádném případě neměli většinu, jak se dnes často nesprávně říká, a naši milí lidovci hlasovali pro přijetí tohoto zákona. Problém je v tom, že do termínu únor 1948 se nestihlo majetky odebrat a zaplatit náhrady. Takže komunisti ukradli je trochu zkratka, historicky je to nepřesné, ale logicky uvažováno, pokud by zde nebyl zákon z roku 1947, komunisti by to stejně znárodnili, o tom není pochyb.

   • Puck napsal:

    Já jsem neználek, ale nejsou větší neználci všichni ti co tvrdí, že komunisté rozkradli majetek církví ?
    A to nám tu dělá politiku + veřejné mínění. 🙂

   • český maloměšťák napsal:

    http://veres.blog.idnes.cz/c/244906/Dr-Horakova-byla-dokonce-pro-zabaveni-katolickeho-majetku.html

    „Řád německých rytířů byl v historii slovanských národů jedním z nejstrašnějších nepřátel. Po celá staletí vytrvale krok za krokem dral se do východní Evropy, hubil slovanské kmeny a národy, aby si přivlastnil území, těmito obývané. Třebaže se časem skrýval za masku křesťanství, byl to nepřítel krutý a nelítostný, kterému sice Polsko v XV. století zasadilo těžkou ránu, ale zhoubný jeho vliv nezničilo. Ani v posledním století nebyla činnost řádu německých rytířů jiná, než nejtvrdší germanisace všude tam, kam jeho moc sahala. Protože se jednalo o majetek německý a státu i národu našemu tvrdě nepřátelský, byl na základě dekretu presidenta republiky v letošním roce zabaven ve prospěch státu československého. Národní správa byla na majetku řádu německých rytířů ve Slezsku také skutečně ustanovena zemským národním výborem – expositurou v Mor. Ostravě.

    Nyní začíná se zjevně tajně pracovati k tomu, aby zabavení majetku řádu německých rytířů bylo zrušeno z toho důvodu, že majetek ten byl sestátněn v německé Hitlerově říši v r. 1941. Nebyla to žádná persekuce, protože jeden německý majitel byl vyměněn novým německým majitelem. Vedle toho všichni vedoucí činitelé a zaměstnanci řádu německých rytířů ve Slezsku vstoupili do řad Henleinova hnutí. Tím projevili jasně a zřetelně, že jsou činiteli státně nespolehlivými v našem slova smyslu, protože Henleinova strana i všichni její stoupenci na půdě naší republiky byli zrádci a jako takoví musí býti také posuzování.

    Majetek bývalého řádu německých rytířů představuje stamilionové hodnoty, o které náš stát nemůže a nesmí býti ochuzen. Krutá válka Němci vyvolaná, postihla velmi těžce právě východní kraje Moravy a Slezsko. Stát bude nucen pomáhati těmto krajům k obnově a oživení hospodářského života ze všech sil. A kdo má platiti tato vydání, než právě ti, kdo válku zavinili, Henleina a Hitlera podporovali a byli po celá staletí nejkrutějšími nepřáteli slovanských národů?

    Aby se uklidnilo veřejné mínění ve Slezsku a na východní Moravě, pobouřené zprávami, že bude zabavení majetku bývalého řádu německých rytířů zrušeno, táží se podepsaní poslanci:

    1. Jsou příslušným vládním činitelům, zejména panu ministrovi zemědělství, průmyslu a vnitra známy zákulisní kroky za účelem zrušení zabavení majetku bývalého řádu německých rytířů?

    2. Podá nám vláda závazné prohlášení, že zabrání veškerého majetku bývalého řádu německých rytířů ve prospěch republiky bude trvalé?

    V Praze dne 14. listopadu 1945.

    Zeminová, dr Uhlíř, Mikuláš, Křepela, Urbánek,

    Břicháček, Tichota, dr Hobza, Litera, dr Neuman, dr Krajina, Uhlířová, Langr, dr Šíp, Děd, dr Burian, dr Klecanda, Weiland, Bartoš, Wünsch, dr Horáková, Přeučil, Čížek, Vála, Vandrovec, inž. dr Ješ, Kout. „

 10. wiki napsal:

  Jak jsme právě slyšeli v Partii, předseda KDU je/byl mj. i „vědec“. Pokud by to někoho zajímalo, je (spolu)autorem následujících DVOU prací:

  http://actavet.vfu.cz/76/8/0109/ (citováno 5x)

 11. tresen napsal:

  Takže bez problému odst.1 písmeno a) a c).
  Co se týče stanovení a zdůvodnění výše trestu, připadá v úvahu odst. 4 písm. a) nebo odst. 5 písm. a).
  To by stačilo, i když by se dalo uvažovat i o dalších možnostech.
  Chybička se ovšem vloudila. Je to promlčené.

  • Puck napsal:

   Mě se to nějak nezdá. Viděl někdo, někdy, nějakého komunistu, jak utíká s kusem pole, anebo lesa ?

   • tresen napsal:

    Zákon podle mne nestanoví podmínku, že zloděj tu ukradenou věc musí přemístit jinam.
    Stačí, že ji užívá, přemístí naopak právoplatného majitele a užívání mu znemožní pod výhružkou, že ho zavře do sklepa nebo že ho zabije /anebo to místo výhrůžek rovnou provede/. 🙂

    • Puck napsal:

     A teď trochu rozumně. Krádež pro takový přesun majetku po roce 1948, vlastně už po roce 1945, je poněkud expresivní a zavádějící výraz.
     Jednalo se o znárodnění, a byla standardní politika socialistických stran nejen v Československu, ale i ve Spojeném království či ve Francii.
     Jde tedy jen o způsob, jak pomocí výraziva učinit pokračující privatizaci v očích veřejnosti přijatelnější.

     • tresen napsal:

      Jsem pro rozumnou debatu. Takže: Zapomněl jste na jednu zásadní věc, mělo to být za náhradu.
      Pokud znárodňovaní nic nedostali, ačkoli to zákon stanovil, proč se vám slovo krádež tak příčí?
      Zvlášť když zabírání majetku bylo všeobecně doprovázeno internacemi a jinými násilnými metodami, použití toho slova se přímo nabízí.

     • Puck napsal:

      Myslím si, že to krádež nebyla. Žádný z komunistů si majetek v tak ohromném rozsahu nepřivlastnil. Pokud si některý něco málo z něho přihrál, měl být potrestán.
      Majetek přešel do rukou státu, který sice KSČ spravovala, ale majetek ji nepatřil. Byl nás všech, tudíž jsme pak zloději, podle Vás, všichni.
      Nejsem proti vrácení toho, co zbylo, a je toho pořád dost. Náhrady mi nevoní, už proto, že je budou muset platit převážně ti, kteří s konfiskací neměli nic společného.

    • Skogen napsal:

     Jenže to byste musela dokazovat každému jmenovitě, nikoliv principem kolektivní viny.

     • tresen napsal:

      Myslíte členy politbyra, kteří o tom rozhodli, a ministry, kteří to rozpracovali a nařídili?
      Ti všichni se určitě vyjmenovat dají.

     • Skogen napsal:

      🙂 Tak to byste asi musela mít precedentní rozsudky ze současnosti, neb nelze měřit dvojím metrem a tak asi nebudete měřit vůbec. Vždyť víte, že podpis je pouhá formalita 😉

   • český maloměšťák napsal:

    Zde je i dílčí soupis majetku :

    Click to access Bila-kniha-cirkevniho-majetku.pdf

    Odňatého – jak sami vyšebrodští uvádějí – také na základě zákona z roku 1947 /str. 6 a násl./, tehdy nevládla pouze KSČ, není tedy pravda, že to pouze komunisté “ ukradli“ /dle mé maličkosti se ale jednalo když tak o ukradení nakradeného/ Církvi, respektive církvím majetky.

    Obecně pak platí, že když osoba A ukrade něco osobě B a poté osoba C totéž ukrade osobě A, přičemž ale osoba C osobě A toto částěčně kompenzuje například formou pravidelných plateb , ale osobě B nevykompenzuje nic – respektive je jí ve vztahu k takovým kompenzacím kompenzováno podstandardně….je nespravedlností chtít po osobě B, aby tato nesla náklady , kdy je z daní , které odvádí osobě C ona a které budou odvádět její děti, kompenzováno opět jen osobě A, přičemž tato je dokonce daňově zvýhodňována oproti osobě B, proudí k ní také dotace z daní osoby B..
    Spravedlností by bylo dohledatelný majetek vydat osobě B, například dle Bílkovy knihy o konfiskacích v pobělohorské době, o kompenzacích za staletí zpupné nadvlády osoby A nad osobou B ani nemluvě.

    Masyryk blije , dámy a pánové, Chamejní a spol, si mnou ruce.

    P.S. Suverén má samozřejmě realné i legitimní právo přijmout zákon, který takové
    podivné “ restituování“ prohlásí za velkou nespravedlnost a anuluje je, toho bych se do budoucna obával nejvíce, že pak nebude ani církevního majetku, ani těch kompenzačních , respektive povinných pravidelných plateb.
    Ale kdoví – možná že právě taková je vůle Hospodinova a přání Kristovo, kdo z nás může znát jejich záměry ? Snad ani “ dobří katolíci“ toto nemohou tvrditi stoprocentně.
    Špatný a za podivných okolností dosažený souhlas si lidé pamatují po generace, nechtěl bych být v kůži těch, co dnes zakládají do budoucna na velký problém – tedy těch, co vnímají běh času jako neukončený proces, proces , který má jistou kauzalitu a jistý kontext, pokud nejsou zpupnými, tak by to měli být oni, kdo by měli volat po nové kvalitě souhlasu, Pekárek má sice do Jidáše daleko, tak významný on zase není…ale bál bych se toho, té lidské paměti…která neodpouští, to je omyl, to se jen tak říká, nastav druhou a tu máš, tu máš !!…a třída ukřivděných nejenže neodpustí – naopak, ona se bude chtít i pomstít.

    Nechtěl bych mít doma dohodu takové “ kvality“ – coby záruku toho, že došlo ke konečné dohodě, že byl nalezen souhlas, sám bych volal partnery a prosil je ať se to domlouvá znova.

    • Puck napsal:

     Naprostý souhlas. Pokud oprava nespravedlnosti přináší novou nespravedlnost, pak nemůže být oprava trvalá.

    • vonrammstein napsal:

     Myslíte Chomejní, nebo Chameneí? Chamejní sice možná existuje, ale žádnou významnou funkci nikdo toho jména, pokud vím, nemá.

     • český maloměšťák napsal:

      Jste bystrého zraku a přímo wikipedí inteligence.
      Ano , chybil jsem , ještě že zde je k dispozici několik mnou nevyžádaných a doufám také že i nikým neplacených korepetitorů !
      V podstatě jde ale o to , že se takjaksi zřejmě vydáváme tou íránskou cestou, že Církev opět má mít tu moc, co měla kdysi, kdy vládla nejen tělu, ale především duchu.

      Ale stačí málo a je po snech o slavném comebacku, stačí skrouhnout dotace , nejen ty zdejší, i ty bruselské.

      Sdělení příspěvku bylo ale spíše takové, jak je pochopil pan Puck.
      Včetně toho, že nic kromě hlouposti není trvalé.

      Hezký a dobrý večer, jste doufám “ dobrým katolíkem“ a tak věříte Pekárkovi – že to udělal s rozmyslem , stejně jako Jidáš, že to nebylo jen tak…respektive že to byla Hospodinova vůle, to kdybyste byl židovské konfese ? !?
      /of course že až na těch 30 stříbrných, stříbro je dnes dost dole, co takhle nějaký pozemeček na Posázaví – až vylezete z díry, Mr. Pekárek…. was sagen Sie dazu – na pěknou daču ?/

 12. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Osobně,nejsem tomu nadšen,ohledně lidovců na MZem.
  Nesou to jen probírané cirkevní restituce.Jak už jsem psal,Babiš se spíš dohodne s lidovci než s ČSSD.Víme jak to probíhá,nejdřív se to domluví v zákulisí pak teprve ve vládě,kde může být ČSSD přehlasována.Také čekám,že k vůli problémům ve státním rozpočtu,tak nás budou přesvědčovat o výhodnosti doprodeje státního majetku,pochopitelně jeho média,budou pět chválu.
  Všem kosířům přeji pohodové prožití svátků vánočních,do Nového roku 2014,hodně zdraví a samé dobré zprávy.

 13. Skogen napsal:

  Podle mého šlo od počátku o to, co jsem už jednou zmínil, třebaže následný vývoj to až do rozuzlení jakoby popíral. Nedat Babišovy do rukou úplně všechny trumfy a rozhodně ne ten, po kterém baží nejvroucněji, a který by přidal k dalším trumfům v podobě Výboru pro zemědělství a Agrární komory, proti nimž by už ani trochu nešlo hrát. A že socani ve skutečnosti za dané situace o zemědělství vůbec nestáli, protože by se sami vystavili enormnímu tlaku z ANOfertu.

  Ale jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Není mnoho možností koalovat, vlastně tato je co do perspektivy jediná možná, když i ona balancuje na samé hranici možného. Sobotka jednoduše sehrál dobrou partii, jejímž výsledkem je, že Babiš nemá zemědělství, lidovci mají pouze dvě standardní ministerstva z nichž jedním je marginální kultura, a socani tak budou v pozici rozhodčího, což jejich roli posílí.

  Myslím si, že Sobotka z daného vytěžil maximum.

  • Admirál napsal:

   Nezlobte se, ale s lidovci ve vládě se nadá mluvit o vytěženém maximu. Odepsali boj proti církevním.

   • Skogen napsal:

    Nezlobím se, Admirále, jen by mě zajímalo, jak by vypadalo maximum bez lidovců. Samozřejmě za dané situace. Já jimi také nadšený nejsem, ale takto zkrátka voliči rozdali karty a s jinými se moc hrát nedá.

  • babaluba napsal:

   Tohle zvládne i má slábnoucí paměť. Jedním z prvních výborů, který byl v parlamentu po volbách ustanoven a byl zvolen jeho předseda, byl zemědělský výbor. Předsedou se stal člen ANO. Babiš to tehdy v televizi konstatoval s tím, že tím jeho strana dává najevo, že nebude aspirovat na post ministra zemědělství.

   • Skogen napsal:

    POkud vím, Babiš z ANO nechtěl mít ani politickou stranu a on sám rozhodně nechtěl vstupovat do politiky. Skutečně z těch prohlášení něco zásadního vyvozujete?

    Pokud by MZe nemělo KDU-ČSL, ani ANO, zbývala by už jen ČSSD. A ta by nesla buď zcela bezprostřední politickou odpovědnost za cokoliv v zemědělství (ano, ponese i nyní, ale už nelze ukázat prstem a říct, že „to ministr zemědělství za ČSSD“), anebo by s Babišem musela jít do střetu. Takto má smolíka KDU-ČSL a ČSSD má prostor k diplomacii.

 14. Řezníček z Brna napsal:

  Máte pravdu, navíc když vezmeme v potaz, že má Sobotka za zády Haškovce, kteří zcela určitě nerozdejchali nevydařený povolební pučík. Počkal bych s nálepkováním Sobotky jako Slabingra tak na období příštího roku touhle dobou, to už budeme mít jasněji

 15. Elév napsal:

  Skogene, myslím si, že čas ukáže, že se mýlíte o vytěžení maxima Sobotky z dané situace.
  Toto vše, co předvedly „koaliční“ strany, bylo pouze testování možností pro všechny zúčastněné

  Pamatuji si výrok alchymisty před 4lety, dohodli jsme se, že se dohodnem … a nyní byl vyslán voličům stejný vzkaz – dohodli jsme se, že se dohodnem.

  Jaká bude cena za „dohodu“ brzy zjistíme. Ale vítěz je jasný KDU_ČSL.
  Nyní se teprve začnou požadavky KDU stupňovat.
  Po podpisu koaliční sml. a nástupu do funkcí, můžeme očekávat to pravé vyjednávání o přísunu financí a lidí /odborníků/ na jednotlivá ministerstva. Dovedete si představit v zájmu udržení vlády, že nedáte nejlepšímu koaličnímu partnerovi požadované prostředky a místa , jinak „nemusí“ pokračovat ve vládě? Já tedy ne. A wo tom to bude.

  Zkrátka a prostě to vidím jako vyzkoušené kopie vládnutí malé strany za Luxe,Bursíka,Nečase …

  • Puck napsal:

   Podstatné je, jaký vláda a parlament naberou kurz. Doufám, a věřím, že nebudou pokračovat stejným stylem, jako poslední dvě pravicové vlády. Že jim opravdu půjde víc o stát, než o to, kdo si kolik nahrabe.

   Nějaký čas bude trvat, než vůbec budou schopni odhalit rozsah devastace státní správy a na nějaké vnitřní půtky nebude mít koalice ani čas.
   Při schvalování změn a úprav není koalice odkázaná jen na svůj potenciál. Jak tomu bylo u minulých vlád. Komunisté i Okamura jsou připraveni rozumné návrhy podpořit.

  • Skogen napsal:

   Ale samozřejmě, o tom všem přece politika je. Jen chci říct, že Sobotka si vzdor pohybu v minovém poli vůbec nevede špatně a osobně si myslím, že se předvádí jako dobrý stratég. Pokud mu to vydrží a nedostane dýkou do zad opravdu krvavě, mohl by obstát i ve vámi nastíněném vývoji.

 16. Soumar napsal:

  Z jistého úhlu pohledu mohu být spokojen. Tahle vláda bude udržovací; nic nikam příliš neposune, nebude dělat žádné radikální řezy, vše zůstane v rámci mírného pokroku v mezích zákona, lidovci a babišky snad vyváží sluníčkové multikultifemi aktivisty z ČSSD (navíc ti tam už mnoho sluchu nedostávají), snad jen pár dalších drobtů si chudina urve.
  Zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání je pouze otravné; problém je v samotném faktu okrádání produktivní čtvrtiny populace tím zbytkem. Nakonec snížení možnosti se okradení vyhnout mimozákonnými prostředky je do jisté míry pro nás, poctivé berně platící osly či soumary, výhodné.
  Konečně u moci jsou jiní lidé a ti budou muset teprve korupční chapadla napojit. Celkově je to tedy přijatelná situace.
  Snad i ta ODS se obrodí v opozici, lidový hněv na kalousky 🙂 opadne a příští vláda bude zase pravicová, aby se konečně s břemenem sociálismu něco udělalo.
  Aspoň něco. Jinak se pořád budeme potácet mezi socialismem bruselským (můžeš podnikat, budeme trochu přikrádat, ale hlavně ti budeme kecat do každého detailu podnikání, počínaje výběrem zaměstnanců přes barvu ubrusů v knajpě až ke kalibrované tloušťce násad na krumpáč) a scocialismem moskevským (dělej si co chceš, ale sebereme ti skoro všechno).

  • Soumar napsal:

   A jestli opravdu lidovci prosadí zpřísnění liberální potratové legislativy, otevřu na jejich počest lahev šampaňského.

  • wiki napsal:

   Soumar napsal: Zavedení registračních pokladen a majetkových přiznání je pouze otravné

   Pravda, sice by JEN TOHLE zřejmě mohlo zlikvidovat kompletní deficit CZ státního rozpočtu (viz 210 milionů eur vybraných nadplán na Slovensku: http://www.penize.cz/dph/275785-uspech-uctenkove-loterie!-snizi-slovensko-dane ), ale to za tu „otravu“ správnému daň. soumarovi samozřejmě nestojí … 😆

   • Soumar napsal:

    Započetl jste i cenu registračních pokladen? Ostatně jak píšu výše, je [to] do jisté míry pro nás, poctivé berně platící osly či soumary, výhodné.
    Ale nemyslím si, že to bude mít nějak dramatický efekt.

  • VaclavP napsal:

   Soumare přesně tak to je, proto posílit vazby na Višegrád, Německo jako to funkční z Bruselu, Rusko jako odbytiště, USA a zbytek

 17. český maloměšťák napsal:

  V odkaz na DUku se mj. ale praví i toto :
  „…Církevní restituce se staly jedním ze sporných bodů povolebního vyjednávání. ČSSD si přeje navracenou částku snížit. Částečně s ní sympatizuje hnutí ANO. Naopak ostře proti jsou křesťanští demokraté..“

  Že lidovci budou mít velký vydírací potenciál – pokud se dostanou do parlamentu, to bylo známo již dávno, před volbama. A nevyužil by toho jen snad člověk podobný Jěžíši Kristu, takovou možnost.
  Na druhé straně – máme zde nejen „trojkoalici“, ale i další subjekty. Kterým nelze nijak zabránit v tom, aby hlasovali tu s ANO + ČSSD, jindy s ANO + KDU ČSL.
  Bláznivý večírek se ale teprve rozjíždí, masky ještě nejsou ani rozdány, sečkejme, čeká nás řada tragikomických situací, možná že se na večírek dokonce nedostaví ani jeden z hlavních hostitelů – kvůli lustracím. Rozhodně jediným v trojkoalici , kdo je kvalifikovaný k tomu, aby utřel v samotném konci hubu josu…kupodivu lidovci. Pokud se tedy nevyhrabe něco moc velkého na ANO či ČSSD.
  Země potřebuje dobrou správu a předpoklady k ní, to je dnes především efektivní a nestranná police a justice plus efektivní výběr daní.

  Jsem pak velmi zvědav jak skončí kauza Rath, no a kauza Nagyová se nám také celkem slušně rozjela….

  Vítejte všichni kdo máte rádi skvělou zábavu s otevřeným koncem, finále může být totiž velmi, velmi hořké ….dokonce se hlavními dveřmi může nakonec vpotácet opilý Kalousek podpíraný belhajícím se Schwarzenbergem, ne že ne, never say never.

  Na závěr hezký den všem, zejména pak ekonomicky aktivním, vzdělaným, odpovědným a ušlechtilým duším – takto nezemaníkům a pravicovým voličům, “ dobrým katolíkům“ pak i šalom.

 18. Hladis napsal:

  Pekny clanek.

  Kdybych byl v Plzni, tak bych se s Vlkem vsadil, ze to zemědělství chteli Lidovci jako jistou protivahu Babisovi a je to jejich priorita uz od zacatku co jsem je sledoval a ze nejde o nejaky konkretni velky deal. Lahev nejakoho vina bych dal. Mno ale takhle se sazent nemuzu 🙂 Za me je pozitovni, ze Lidovci tento resort mají a muzou tak Babisovi a jeho lobby koukat pod poklicku. Je to jisty vyvazujici faktor. I Sobotka svým zpusobem lidovce potřebuje jako vyvazeni Babise a Sobotka dobře vi, jake jsou jeho mounosti. Porad dokola levicaci bombarduji CSSD s tim, proc nejde místo Lidovci s KSCM a Usvitem. Bohuzel si neuvedomuji, ze je to nesmysl a jde videt, ze cesti volici opravdu postradaji politického ducha. Uz mi pripada, ze ikdyby vyhral Jesus Christ, tak Cesi stejne budou porad remcat a sebemrskat v agonii vlastní frustrace a deprivace. Pozitivni mysleni jako by nebylo. Ale to je na jiny clanek.

  Nemyslim si ani, ze vyjednali hloupy deal. Ja myslim, ze se vyhnuli problemovym ministerstvum, kde by mohla byt velka sance prozit nejaky ten skandal v IT a v resortech, které jsou po předchozí vlade ve stavu rozkladu. Na to se Lidovci necitili a pobrat hned takto slozite resorty, když se ted dostali do parlamentu, není zrovna dobry napad.

  • Plsik napsal:

   Hladisi souhlasim.

   Tohle se vam povedlo:
   …“Uz mi pripada, ze i kdyby vyhral Jesus Christ, tak Cesi stejne budou porad remcat a sebemrskat v agonii vlastní frustrace a deprivace.“…

   Vesele vanoce vsem !

  • zemedelec napsal:

   Pane Hladis.
   Asi tak,vyhnuli problémovým ministerstvům.
   To ještě leží na účtech LČR 14mld.kč,které je potřeba šikovně převést na ty správné konta.S IT zakázkou jsou u lesů problém také a pravě už nějaký převod přes Švýcaři proběhl.

  • Elév napsal:

   Hladisi,
   vono někdy jsou 2 více než 3. V politice obzvlášť. Vono menšinová vláda je taky vláda, a o předčasné volby nikdo nestojí ani lidovci. I kdyby nebyli ve vládě.
   Dohoda za každou cenu jak ji předkládal Sobotka /3pokusy/ již není dohoda.
   Vrátí se mu to jako bumerang. Problém KDU pouze oddálil. Vono totiž sociál v ČR s klerikánem nemůže fungovat. Vlastně může, za diktátu klerikánu, to jo.

  • Skogen napsal:

   Naprostý souhlas.

 19. babaluba napsal:

  Najde se tu nějaký pamětník dějů před cca 20 lety? Kdy ministr za Československou stranu lidovou (snad Sachr?) vydal řádovým sestám (snad Voršilkám?) pozemek, na který si dělaly nárok, i s nově postavenou budovou u Nové scény? Nabo dokonce přímo s onou Novou scénou? Dost se o tom tehdy psalo v tisku. Dotyčný ministr ČSL tehdy zdůvodňoval, že budova je náhradou za to, co nebude moci být vydáno. Mně už ta paměť neslouží jak za mlada.

  • Řezníček z Brna napsal:

   Rád Vám odpovím, protože o této kauze vím opravdu hodně. Voršilky dostali provozní budovu Národního divadla zákonem z roku 1991, byl to výčtový zákon, který vracel budovy a pozemky pouze řeholním řádům. 27.9. 1950 komunisté násilně přerušili provoz řeholních řádů a zabavili majetek, aniž si na to udělali zákon. Zákon z roku 1991 předkládal Cyril Svoboda a přestože byl církvi upozorňován, že jsou tam chyby, zákon byl přijat. Jednalo se tam o tyto chyby:
   + řada řádů dostali pouze budovy, ale nikoliv pozemky, protože v zákoně mělo být napsáno budova s pozemkem, a bylo tam napsáno budova na pozemku. (údajně chyby písařky, nejspíš ale zfušovaná práce předkladatele.
   + sestry Voršilky dostaly provozní budovu ND omylem, na místě budovy stály tkzv. Chaurovy domy, které už za I. republiky sestry prodaly státu. Takže omyl.
   Když sestry zjistili, že vlastní něco, co jim nepatří, obrátili se na ředitele ND Srstku, ale ten budovu nechtěl od sester zpět převzít. Sestry si nechaly poradit od správcovské firmy Christiana Servis a budovu s odhadem 120 mil. korun prodaly firmě THEMOS za 12 milionů korun. Pokud vím, tak firma Themos měla ještě závazek mnoho let financovat voršilské školy, ale k tomu nikdy nedošlo. Podle toho co vím, tak si na té transakci pěkně namazaly kapsy pražští právnici, advokáti a správcovská firma. Sestry z toho měli pouze ostudu, která je bude asi ještě dlouho pronásledovat.

   • český maloměšťák napsal:

    Sestry prodaly cizí majetek ?
    To je zajímavý precedens, nechtěl bych být v kůži někoho, kdo prodá cizí majetek. Ty peníze z takové tržby …co s nima ? Inflace je užere, nebude pak ani na náhrady ušlého zisku právoplatného vlastníka….
    Ta budova dnes patří komu ? Themosesovi ?
    To je také komunista ?
    Hmm, ukradeno to ale nebylo, tedy komunista to nebude …jenže na druhé straně – ta desetina odhadu…to bude nejspíš nějaký zdatný obchodník – ten Themoses. Nejmenuje se jeho stará náhodou Ruth ?

    • Řezníček z Brna napsal:

     Vážený č. maloměsťáku,
     Právně neprodaly sestry cizí majetek, v době, kdy jej prodávaly byl majetek na katastrální listině zapsán na organizaci Českomoravská provincie řádu sv. Voršily. Jiný než právní je pohled morální a tam možná bude mít řada lidí pochyby. Dnes ta budova patří firmě Themos, která jí provozuje na klasickém modelu pronájem nebytových prostor a vesele si mastí kapsy.
     Problémem celé správy církevního majetku je nekompetentnost řady církevních představitelů. Nejlépe to na Christ netu vyjádřil představil arcibiskupství pražského, když řekl:
     Většina kněží a řeholníků má nulovou finanční a komunikační gramotnost. Toto bych podepsat všemi deseti. Však šíbři a kmotři se už slétávají na církevní majetek.

     • Občan napsal:

      Ale prodaly cizí majetek. A velmi dobře věděly, že prodávají něco co jim ani náhodou nepatří a nikdy nepatřilo. Proto to také střelily takovým fofrem.
      1) V rozhodující době žádná taková parta neexistovala a ty tučňáčí děvy neprokázaly právní nástupnictví.
      2) Uplatnily nárok na barák, který jim nepatřil již ve 30. letech 20. století, protože v té době již byl zbourán a pozemek byl prázdný.

      Podobnost s bleskový prodejem neoprávněně nabytého pozemku boromejkami v letošním roce je jistě čistě náhodná 😉
      To tučňáčí bratrstvo nejsou žádní prosťáčci, pane Řezníčku. To je všemi mastmi mazaná parta obchodníků, kteří velice dobře vědí, co činí. Mají pro to školené lidi, protože řeholníci a řeholnice studují kdeco vč. finančního managementu, práv apod.

      A mají i skvělé vzory ve Vatikánu. Ten čile obchoduje na burzách, má podíly v kasinech a ani obchod se zbraněmi mu není cízí…

     • český maloměšťák napsal:

      To ale Vy jste napsal, že :
      „Když sestry zjistili, že vlastní něco, co jim nepatří, obrátili se na ředitele ND Srstku, ale ten budovu nechtěl od sester zpět převzít. Sestry si nechaly poradit od správcovské firmy Christiana Servis a budovu s odhadem 120 mil. korun prodaly firmě THEMOS za 12 milionů korun.“

      Tedy že „SESTRY ZJISTILY /zde si dovoluji malou gramatickou opravu/ , ŽE VLASTNÍ NĚCO, CO JIM NEPATŘÍ“, já jen glosoval a ptal se.

      Kdyby jen šíbři a kmotři…ale hlavně banky a různé finančně zhodnotitelské kapacity si pořídily křížečky na krk, žebraví potulní bankéři se Otčenáš naučili, lidi z Big Four lejtra připravili – není totiž nad empatii .
      No snad je ale Rusnok dobrým katolíkem – ne jako Singer. Snad nebude tak zle a ošéfuje to.
      Na druhé straně…dotace na výměru jdou v eurech….sakra to je ale rozpor ! Čím slabší je koruna – tím více singerovek dostaneš, pokud je částka v eurech. To je jak gordický uzel.

      Ale co, však on to ten Babiš s Bělobrádkem nějak potajlujou ku prospěchu všech. nač si s tím lámat hlavu. Já stejně žádné dotace nepobírám, tak co. Já su klidný, su v tomto zcela vyrovnaný, ani farmu žádnou nemám, nic nemám – to je možná dnes nejlepším řešením..

    • Občan napsal:

     Všechny Themosy (ono jich je ve skutečnosti osm a ten co nakupoval, je již řadu let v exekucích, insolvenci a konkurzu) patří jakémusi Michaelovi Petrův a většina jich sídlí na adrese Vinohradská 10, Praha 2. Část z Themosů je v ikvidaci.

     Miky je „pracovitý“ chlapec, protože vlastní celkem 11 společností (většina jich sídlí na Vinohradské a část jich je v likvidaci nebo konkurzu). Ruth se kolem něho otevřeně nevyskytuje; ale to nic neznamená 🙂

     Na stejné adrese sedí i jiná společnost profláknutá v 90. letech – nechvalně proslulá „Gebrüder Helbig, spol. s r.o. (v likvidaci)“ spolu se svou dcerou „Gebruder Helbig Industrie Messen GmbH, org. složka“.

    • VaclavP napsal:

     Pane Maloměštáku, stalo se roku 1990 nebo kdy ? Dnes podepsal prezident Zeman rozpočet na rok 2014 s deficitem 112 miliard . Jakou že to má školu ? A jeho bonmoty o blbých novinářích…to si vážně nevyberete.

     • český maloměšťák napsal:

      No dobrýkatolík s námi a zlé pryč, jestli takhle uvažují i „dobří pravičáci“ – tedy stylem „oni bijí černochy, co tak dát do držky i Židům ?!….
      Co s tím má co dělat čas – když tedy v případě tkzv. církevních restitucí jde skoro o třičtvrtě století ??

      Co s tím mají co dělat bonmoty, tak to možná ví jen můj osobní korepetitor, korektor i redaktor v jednom – vonrammstein.

      Pane VaclaveP, tak by neměl manifestní pravičák uvažovat – ten by měl chtít korektnost a spravedlnost v konkrétním vyjádření, ne že mávne rukou a řekne“ ale co, co, holenkové, však ten taky krade a taky špatně hospodaří – však se na něj podívejte – důchodcům chce zas dodat více žrádla, zas toho více prožerou, dyť to máte jedno…jeden takový a druhý makový, pojďme tam kam nám dají slevu a je to“.
      To by nastaly kruté časy, kdyby i vzdělaní, odpovědní, ekonomicky aktivní /zkrátka a dobře onen Šauerové výmysl/ uvažovali takto, to by pak lid neměl už vůbec čeho se držet, neměl by se čeho bát a časem by tak zase začal ve velkém krást i on.

      To ne, pane VaclaveP, takto tedy ne, to bychom si nerozuměli, takto se “ dobří pravičáci“ nechovají – to ví dnes již každé malé pravicové děcko.

      Ale i tak hezký večer plný různých takových myšlenek, jsme různí – v tom tkví ta krása. nerovnosti, ten Šauerové levičácký výmysl je na nic

     • Občan napsal:

      Stalo se to v letech 1990-1993.
      V r. 1990 voršilky doslova nafasovaly pozemek a budovu, jež jim od cca r. 1931, resp. nikdy, nepatřily (v tom roce prodaly část svého areálu, který se nacházel mezi ulicemi Ostrovní a Klášterní, státu). Ani nemukly a barák okamžitě pronajaly společnosti THEMOS.
      V r. 1993, kdy už bylo zpochybněno jejich vlastnictví k budově i pozemku, prodaly novou (převážně restaurační a technickou) část Národního divadla téže společnosti za extrémně nízkou cenu.

      Navíc ty voršilky, které tuto transakci provedly, nebyly právními nástupkyněmi voršilek z r. 1931. Ale protože Klausovy vlády neměly nejmenší zájem věc řešit ve prospěch státu, byla celá záležitost postupně zametena pod koberec.

    • babaluba napsal:

     Teď jde o to, zda bude tato transakce, na kterou doplatil stát, započítána do finanční náhrady pro církve. Jestli vám dobře rozumím, tak původní budovy vlastnil stát už za první republiky a jistě vlastnil i pozemny pod nimi. Toto všechno z majetku státu dostali zástupci církve darem od ministra za ČSL.
     Ještě si pamatuji, že Voršilky budovu prodali velice rychle. Budilo to dojem, že urychleným prodejem se má zabránit možnosti celý omyl nebo „omyl“ nějak napravit.
     A to vyjádření zástupce ČSL, že se jedná o náhradu pro církev za to, co nebude vydáno, si určitě pamatuji.
     Myslím, že dnešní pořizovaci cena pozemku a budovy by mohla být cca 0,5 miliardy. Tančící dům se prodal za 350 milionů a ten je určitě menší, lokalita ND je podobná, možná ještě o trochu lepší než u tančícího domu.

 20. Řezníček z Brna napsal:

  Je to Váš názor občane, já jsem se stal shodou okolností v té době přímým svědkem toho prodeje a osobně jsem znal všechny účastníky: majitele Themosu, majitele správcovské firmy Christiana Servis, která sestrám poradila budovu prodat i sestru představenou od Voršilek. Věřte, že jsem napsal poctivě, jak to tenkrát bylo, kdyby to bylo jinak, buď bych to napsal, nebo bych držel pusu a nepsal nic. Kéž by jste měl pravdu o té zázračné finanční gramotnosti sester řeholnic, ale bohužel opak je pravdou. Spíše uvěří nějakým našeptávačům, kteří vidí především vlastní zisk. Mají vysokoškolské tituly, ale převážně bc a mgr za religionistiku, teologii nebo filozofii. Kdyby byly finančně gramotní, nikdy by neprodaly budovu za desetinu ceny s nejasným příslibem dalšího sponzoringu jejich škol, ale spíše by budovu na Národní třídě pronajímaly a tak si zajistily stálý příjem, nebo prodaly, ale minimálně zas tržní odhad

  • Občan napsal:

   Já jsem sice nebyl u prodeje, ale zato jsem byl u následujících událostí. A tak vím, že ty „prosťačky“ už v r. 1990 moc dobře věděly co dělají a daly si sakra pozor na to, aby byl barák včas prodaný. Protože jim reálně hrozilo, že o něj přijdou. Navíc se Themos coby (nejprve) nájemník ukázal jako všechno jiné než husa, co snáší zlatá vejce.

   Společnost „Christiana servis, s.r.o. (vymazána z OR po zamítnutí konkurzu z důvodu nedostatku majetku úpadce v r. 2005; brněnská pobočka dopadla stejně) vznikla až v březnu 1992, takže těm důvěřivým prostoduším moc radit nemohla, neb po většinu doby, kdy voršilky „vlastnily“ kus Národního divadla, neexistovala.

   • Řezníček z Brna napsal:

    Vážený občane,
    Sestry dostaly objekt provozní budovy ND v roce 1991 výčtovým zákonem, v roce 1990 ještě vůbec nevěděly, že budovu dostanou, ale byly v Bílé vodě, kde pracovaly po dobu minulého režimu. Christiana pracovala pro sestry do roku 2000 a k prodeji provozní budovy došlo dávno před jejím úpadkem. Kdyby sestry mohly vrátiti čas zpět, nikdy by Christianu Servis neposlechly a budovu neprodaly, za tu ostudu těch 12 milionů nestálo a dokonce mám dojem, že jim Petrůj ani celou částku nikdy nezaplatil. Christiana Servis sestry Voršilky brala na hůl řádně celé roky, vedla jim účetnictví, ovládala jejich peníze, sestry ztratily kontrolu nad svými účty a nakonec v roce 2000, když končila Christiana byly kousek od úpadku, dokonce se jednalo v Říme o zrušení Českomoravské provincie, tak byla situace vážná. Bohužel to je o té finanční gramotnosti, ale pokud máte představu o řádových sestrách jako o geniálních finančnicích, které promýšlejí všechno dopředu, tak to je hluboký omyl.

    • strejda napsal:

     Nechci Vám do toho mluvit, ale omlouvat něco takového finanční negramotností je nedobrá cesta. Co asi mají v dnešní době dělat lidé s menším IQ než 100 – je jich půlka národa, když lidé s IQ vysoko nad, se chovají takto.
     Pokud byste měl pravdu, tak je obecně vnucovaný pravicový názor, že si za svůj ekonomický stav může každý sám, pouhým propagačním žvástem.

Komentáře nejsou povoleny.