ŠEDÉ VÁNOCE


napsal Trabant

Vánoce podstatně registrujeme od nějakých čtyř let věku, alespoň má osobní zkušenost tam někde lapá první vzpomínky. Právě v tom dětství, někde mezi mateřskou školou a odchodem ze základky, se do nás každoročně otiskují vánoční atributy, vytváří se pocit Vánoc, který si pak poneseme dalším životem, a který nám z každých Vánoc vždy znovu nezaměnitelně zavoní. My, generace narozené v období mezi lety obklopujícími jediný únor s velkým Ú a lety těsně následujícími po trpkém srpnu, opíráme své Vánoce spíše o pocit, vyrůstající z vánočních atributů, než ze zvěsti, která kdysi právem převládnuvších silnějších přeznačila pohanský slunovrat. Ani Děda Mráz ovšem nedokázal z Vánoc osekat naději, spočívající ve zvěsti, ukryté za nimi. A nedaří se to ani Santa Clausovi s jeho soby a vánočními kamióny nadnárodního výrobce hnědého nápoje, louhujícími z Vánoc všechno hřejivé a teplé standardní břečkou laciného a mezilidsky inertního konzumu.

Naději nelze od Vánoc separovat, nelze ji z Vánoc odstředit, protože naděje není atributem Vánoc, to Vánoce jsou atributem naděje. A my z generací, jimž dětství odplouvá daleko za horizont, si z těch bezstarostných let neseme sebou do života nezaměnitelný pocit, že o Vánocích nemáme být sami, protože Vánoce jsou svátkem iniciujícím a utvrzujícím vzájemné společenství spolu – a s nadějí. Nám narodil se, nám – slyšíte z toho ten plurál, křičící do naší singularitu oslavující doby?

A tak o Vánocích většinou nejsme sami, navzdory tomu, že Česko je zavaleno rozvalinami vztahů, že trosky rozbitých manželství jsou na každém kroku, nejen u Jičína, že Klokánek potřebuje kapsu nejméně tak velkou, jako Otesánek břicho. Všude, kde jsme, se o Vánocích snažíme být spolu, společně, protože ve „spolu“ rezonuje naděje.

Doba se změnila, být spolu je dnes těžší – odstřeďuje nás tlak na pracovní výkon, separuje nás trend malých domácností, mezigeneračně se izolujeme. V téměř pěti stovkách domovů pro seniory stráví letošní Vánoce přes 38 000 našich otců a matek (matky převládají). Ve dvou stovkách domovů se zvláštním režimem se mezi deseti tisíci osob najde tak sedm tisíc těch, které za dveře zavřela nemoc s německým jménem, která si brousí zuby na stále více z nás. Všichni ti šedovlasí obyvatelé velkých budov se s přicházejícími Vánocemi otáčejí ke vchodovým dveřím s otázkou: „Přijdou za mnou ti moji“? A část těch šedovlasých už věk či všelijaká slota připravil nejen o vrstevníky, ale i o všechny zbylé blízké. Žijí bez člověka na světě, zakováni do samoty, odkázáni na zaměstnance pobytových zařízení sociálních služeb, na jejich uloupnutý čas, na jejich zájem, lidskost, stavovskou čest.

Zatímco vdechuješ ten nezaměnitelný vánoční pocit, obklopen rodinou či přáteli, možná máš tetu, strýce, maminku, tatínka, babičku, dědečka, sestru, bratra někde jinde, za zdí, za sklem, na lůžku. Možná přechází po náhle vyprázdněné chodbě, možná zkoumá praskliny v omítce stropu nad postelí, protože hlavu už neotočí ani nezvedne. Nezapomeň, že Domovy mají o vánocích otevřeno!

Zatímco vdechuješ ten nezaměnitelný vánoční pocit, přecházeje po náhle vyprázdněné chodbě, zkoumaje praskliny v omítce stropu nad postelí, protože hlavu už neotočíš ani nezvedneš, nám narodil se, nám. V onom nám lze směle číst – tobě. Právě tobě, lazare, člověče.

Zatímco vdechuješ ten nezaměnitelný vánoční pocit, vyplakávajíce uprostřed rozvalin, uprostřed trosek, do polštáře svoje vztahy, svou nezaměstnanost, svou bídu a všelijakou životní slotu, nám narodil se, nám. V onom nám lze směle číst – tobě. Právě tobě, lazare, člověče.

Požehnané Vánoce!

Příspěvek byl publikován v rubrice Trabantův nedělník se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

51 reakcí na ŠEDÉ VÁNOCE

 1. Tom napsal:

  Jako vždy k zamyšlení, není co dodat. Každý máme nebo jsme měli vztahovou třináctou komnatu. Hlavně ve vlastní rodině.

 2. Soumar napsal:

  Tentokrát se pohybujete po povrchu, Trabante. Nikdy v dějinách lidstva se lidé neměli tak dobře, jako dnes. Ještě nikdy lidé nepracovali tak krátkou dobu jako dnes; a stejně tak dosud nikdy drtivá většina lidí nemohla ani pomýšlet na to, že kvůli nim bude existovat celý obor zábavního průmyslu, který jim pomůže vyplňovat volný čas.
  S tím souvisí všeobecná lidská zpovykanost. Přesadit dnešního depresivního, ve svých pocitečcích se nimrajícího člověka do doby o několik set let zpět by neskončilo dobře. Odvykli jsme si snášet jakékoli nepohodlí; a stejně jako nutnost intenzivně pracovat bereme jako vykořisťování zaměstnavatelem a fňukáme, i nutnost pracovat na vztazích a dobře zastávat některou z rolí, která je po nás v (partnerském) vztahu žádána, přijímáme jako trauma a ze vztahu hned utíkáme pod vidinou nějakého lepšího, nebo jen prostě pod vidinou času na zábavu. Proto se rozpadají rodiny, proto utíkáme od svých blízkých, proto dáváme své nesoběstačné děti i staré lidi do ústavů. Jak pravý lidový vtip, domov důchodců je pomstou za jesle.
  Nezměnila se doba, změnili jsme se my – a jako obvykle, na dobu se vymlouváme a jen kňučíme. A když někdo nekňučí s námi, bývá nazván sociopatem, extremistou, konzervativcem.

  Podstatnou měrou s tím souvisí odklon od víry (křesťanské), ale spíše jako symptom stejného problému. Víra je (byla) něco, co má jakási pevná pravidla nezávislá na naší vůli, s nimiž nelze hnout tím, že si odhlasujeme, že jsou nepohodlná a překonaná a vůbec nehodící se do dnešní doby; a to je to, co dnešnímu člověku vadí. Ale psát o tom zrovna Vám je troufalé.
  Nicméně křesťanská víra není jediná, stejné místo v životě člověka může zaujmout i víra v nezlomnou sílu lidského ducha, nikoli však ducha současného lidstva.

  Šťastný Nový rok!

  • okolojdouci napsal:

   Nezlomná síla lidského ducha se kolem nás každodenně projevuje tak rafinovaně, že těžko uvěřit. S projevy boží prozřetelnosti je to obdobné. Takže zbývá ta naděje sdílená vespolek. Detaily bych neřešil.

   Hezké svátky přeji!

   • Soumar napsal:

    Mám to štěstí, že žiju a pracuju mezi lidmi, kde se síla lidského ducha projevuje velmi výrazně. Ať už v posouvání hranic lidského poznání drobnými krůčky, nebo v pomoci těm, kteří jsou opravdu nešťastní a potřebují naši pomoc, byť se snaží ze všech sil (ať už mají čtyři nohy, nebo invalidní vozík). Možná právě proto mě tak iritují lidé, kteří vyžadují pomoc druhých, aniž by se sami patřičně snažili.
    I Vám hezké svátky.

    • český maloměšťák napsal:

     U nás se praví, že koksovatelné je jen uhlí – a ne snaha. A ne každý má na to otevřít si důl /to je taková ta díra v zemi/ s žílou či slojí, ne a ne, prostě to nejde, jen samý jíl nebo šutr.
     Také šťastné a veselé všem snažícím se…. ale i těm lenivým – čtyřnohým i rostlinám, neb i tito /neplést s jugoslávským vůdcem/ a tyto jsou stvořeními božími.
     I lenivým, pokud neškodí víc jak například ti patogenně snaživí ….patří, respektive jednou bude patřit malý claim v Království Božím – co by to bylo za Království bez lenivých !!
     Vždyť leniví jsou motorem pokroku, což si myslíte, že např. kolo vynalezl nějaký soumar ? Který se od rána do večera dřel , smýkaje sebou břemena nahoru dolů, odsud tam a pak zase zpět ? Nikolivěk, byl to ten , kdo takového dlouhé hodiny, dny a možná i týdny pozoroval. leže na kavalci a pak jednoho dne za ním zašel, rce “ ty, a proč si vlastně nezrobíš trakař nebo nějaký vozík ? „.
     I leniví mají své místo na Slunci, nejen přičinliví /např. Fuld nebo Madoff (o Vánocích bychom měli ale pomyslet i na ty ve vězení, nejen zaměstnanci využívající své svobody být mobilní pracovní silou jsou odloučeni od rodin, i vězňové)/ .

     Hezké Vánoce, pane Soumar, nechte i lenivých k sobě přijíti, oni mají občas dobré nápady a mnohdy nadělají /už takjaksi z podstaty míry dvého konání/ mnohem méně škod než ti vysoce přičinliví….

     • bara napsal:

      Ja, si občas vzpomenu na průpovídku: „Iniciativní blb je horší jak třídní nepřítel.“ 🙂

     • Soumar napsal:

      Což o to, mně ti líní začínají vadit až když chtějí, abych je živil. Což jaxi ti s dobrými nápady nedělají.
      O existenci království božího silně pochybuji.

  • český maloměšťák napsal:

   Pane “ My“ , šťastné a veselé i vám,
   Za nás české maloměšťáky, ale i za jinověrce.

  • cobolik pacholik napsal:

   her soumar jeste nikdy ta zasrana holota zvana lidstvo nebola tak zmagorena jak teraz a jej cit este nikdy nebol tak otupeny jak teraz a este nikdy tak nebolo prerobene ucenie kinga,lebo sila ducha lidskeho je uzavrena v tom uceni,ktore sa na padrt prerobilo v ducha soucasneho lidstva,lebo duch sa neda prerobit,duch sa vytraca jak jeste nikdy.

 3. Jan Čermák napsal:

  Chybíte tu pane trabante. A dnes se Vám to povedlo moc.
  Hezké svátky a naději všem.

 4. Rys Ostrovid napsal:

  Ospravedlnenie autorovi za to, že budem mimo tému:

  Pán Slim,

  tam sú ešte 2 momenty. Jeho odchodom by v súčasnej dobe už naplno bežiaca kampaň „antificizmu“ stratila svoj hlavný terč, resp. tento terč by sa presunul mimo parlament a exekutívu. Druhým momentom je, že počas svojej 1. vlády R. Fico viackrát vyhlásil, že po roku 2014 už neplánuje byť v politike (i keď vtedy asi počítal s druhým vládnym obdobím 2010 – 2014, ktoré nakoniec nevyšlo). Ale môžem sa samozrejme mýliť.

  K 2. záležitosti. Presne tak, ako teraz všetci odpisujú B. Sobotku u vás, odpisovali všetci M. Dzurindu u nás. Tiež mu prorokovali rozpad „5-palubového Titaniku“ do 2 rokov. Nakoniec vládol 8. Ako sa u nás vraví: „Na konci bič plieska.“.

  • Slim napsal:

   Nuž, ako to povedal ten slepý? UVIDÍME.. 🙂

   Ale, chcete-li se vsadit, tvrdím, že Sobotkova vláda nedoslouží. Co rád pijete?

   • Rys Ostrovid napsal:

    Ja by som vás nevyšiel draho, pán Slim. Postačí Coca – Cola (keď už toho Fica obhajujem) 🙂

    • Rys Ostrovid napsal:

     A samozrejme Vám a aj všetkým čitateľom Kosy (a samozrejme aj autorovi) prajem príjemné prežitie Vianoc 🙂

  • Slim napsal:

   No, uvidíme.
   Já se vsadím, že Sobotka svůj „term“ nedoslouží. Co pijete?

 5. Admirál napsal:

  Přeji všem příjemné prožití Vánočních svátků bez shonu a nervozity.

  Den se již prodlužuje, což považuji za největší a nejnadčasovější důvod k oslavě stejně tak jako naši pradávní moudří předci. Více světla, více života, světlo znamená život.

  Půjdu zapálit svíčku, světlo na místo, kde je uložen popel mích předků a znovu jim slíbím, že učiním vše pro udržení jejich věčného života, pro zachování jejich krve, která zaručí jejich pokračování.

 6. Vojnov napsal:

  Trabante, tohle je opravdu dobré. Pokojné Vánoce i Tobě, snad je neprožíváš sám (i když my doma radši tu naději Slunovratu :).

  • Trabant napsal:

   Ne, nejsem sám, Vojnove. Děti mám ještě relativně malé, ženu mladou, rodinu spokojenou, k penzi dosud nedohlédnu, tak je daleko. Ale byla před jedenadvaceti lety doba, kdy jsem o Vánocích sám byl, zoufale sám, z vlastního rozhodnutí – a nebylo to prima.

 7. Kanalnik napsal:

  Moc pekne, dekuji za takove cetni.

 8. český maloměšťák napsal:

  Trabant
  Vše nejlepší k Vánocům, k Slunovratu popř.dodatečně k Chanuce.
  A v neděli na plac ! Nebo si mě jinak nepřejte.
  🙂

 9. Akela Vlková napsal:

  Všem Kosířům a Kosířkám přeju v klidu a pohodě prožité vánoční svátky, do roku 2014 hlavně hodně zdraví (byla doba, kdy jsem toto brala jako klišé, ale dnes už přeju jenom to zdraví). Salát odpočívá na balkoně, dárky zabaleny, čeká mě cesta za mladými a vnučkou, předám dárky, popřeju, se synem se zastavíme posvítit a zavzpomínat na ty, kteří už nejsou mezi námi, ale na které nikdy nezapomeneme. A zítra se u štědrovečerního stolu sejdeme čtyři, příjde dcera s naším nejmladším, který první své vánoce prožil jako miminko a letos už je bude vnímat. A já se budu ze všech sil snažit, aby je opravdu měli šťastné a veselé. 😀

  • zemedelec napsal:

   Paní Vlková.
   Nápodobně.
   Tohle mi řekl známí i to štěstí je nutno míti.Prý na Titaniku byly všichni zdrávi,ale neměly štěstí.Takže přejí zdraví i štěstí všem.

   • prirodovedec napsal:

    Zdravi stesti i Vam (na povestnem ozdravne bankrotujicim Titanicu CR – psal jste kdysi, abych napsal o bankrotu něco vice, tak alespoň prani 🙂 a poznámka. Psal jste, ze se ho obavate, nebojte se. bude cesky (tj. takovy ladovsky utesny ala rvacka v hospode) a ozdravny (to vždy pisi neoliberalove, když pisi o bankrotu tech druhých a ne sebe a ti jiste vedi, co pisi … 🙂 ) ).

    • zemedelec napsal:

     Pane přírodověděc.
     Děkuji za poznámku o bankrotu,necháme si to na příhodnější dobu,něco hlouběji o tom napsat.Tak jen,radujme se veselme se,narodil se Kristus pán.

    • Firefly napsal:

     kde jsou protofašisti ?

 10. Leo K napsal:

  Vlkovi a všem Kosířům: http.//www.kyslinger.info/ksrm.jpg

 11. Řezníček z Brna napsal:

  Děkuji Trabante za krásný text a přeji klidné prožití Svátků vánočních Tobě i celé rodině.

 12. Alice napsal:

  Trabant – moc hezké, až z toho mrazí.

  Leo K. – nejsem sice asi ten pravý Kosíř, ale děkuji za přání. Pěkné, tohle já neumím. Ale našla jsem na netu něco, co by se vám všem taky mohlo líbit:

  http://www.e-zabava.net/animace/ostatni/149-prani-k-vanocum/

  Proklikejte se až k té hvězdě, snad nám taková v dálce bliká taky i když to chce bezesporu trpělivost.

  Všem hezké prožití svátků. Alice

 13. Alex napsal:

  Trabante, je škoda, že jste přestal s nedělníky. Jinak Vám i všem kosířům příjemné, klidné vánoční svátky a zvláště vlkovi.

 14. prirodovedec napsal:

  Pekne a klidne svatky v kruhu rodinnem, hodne zdravi a stesti autorum, diskutujicim i ctenarum.

 15. vonrammstein napsal:

  Zdraví, lásku, dostatek, bystrý zrak a jasný rozum.
  vR

 16. fiflena napsal:

  Všem přeji krásné svátky, štěstí a zdraví.

 17. est napsal:

  Mír a štěstí všem. Hezké vánoce přeju.

 18. Eddie napsal:

  Hezke svatky, hodne zdravi vsem bez vyjimky.

 19. táta napsal:

  Klidné a pohodové vánoce, hodně zdraví a ať nás neopouští humor a dobrá nálada.

  PŘEJE ZDENEK HRABĚ alias táta

 20. ujo napsal:

  Slunovrat potěší – před námi je ale zima
  Takže: radovat se přiměřeně.
  Situace kdy lze verifikovat rozdíl mezi optimisty a pesimisty.
  Přání všeho dobrého všem !

  • Leo K napsal:

   Pesimista versus optimista:
   Pesimista si myslí, že všechny dívky jsou nemravné. Optimista v to doufá!

   • vonrammstein napsal:

    Znám dva podobné:
    Optimista se domnívá, že lepší už to ani být nemůže. Pesimista se obává, že je tomu skutečně tak.
    Optimista se učí anglicky. Pesimista rusky. Realista střílet.

    • Qiedo napsal:

     Já Vám tu jeden přidám:
     Pesimista říká, že horší to snad už být nemůže. Optimista říká, „Ale může! “

     Jinak tu ale raději čtu, než píšu. Nicméně se přidám se svým přáním všeho dobrého do budoucích časů. Qiedo.

 21. Občan napsal:

  Příjemné svátky slunovratu, ať jsou jakkoli přemalované 🙂
  Všem Kosířům bez vyjímky hlavně štěstí, zdraví a dobrá témata i inspiraci.

 22. AlenaK napsal:

  Krásné pohodové vánoce, hodně zdraví všem Kosířům a Kosířkám. Totéž jejich rodinám.
  A „pokoj lidem dobré vůle“.

 23. tresen napsal:

  Salát je v míse, nadešla chvíle klidného štěstí. Aspoň do doby, než bude podroben přísné kritice. 🙂
  Přeju všem zdejším debatérům pohodu o svátcích a do příštího roku mnohé krásné chvíle a žádné nemoci a nesváry. Zkrátka ať se všem daří.

 24. est napsal:

  Nakoukl jsem do svého srdce a nenalezl tam žádný pocit nedostatku, osamělosti nebo úzkosti.
  Jen mysl si mele svou. Ale netřeba naslouchat.
  Dík za připomenutí.

 25. Firefly napsal:

  Dojemné. V jeden okamžik se většina lidí oddává pocitu, že je třeba být jiný. Šťastný, zádumčivý, veselý, osamoceně rozjímající nad svoji bídou, vesele užívající své existence, dosaď co chceš.

  Protože tak velí tradice a dělají to všichni.

  Tedy, je racionální důvod pro radost. Dny se budou prodlužovat. Platí jen pro ty, co radši den a noc a tedy i pro ty, co vycházejí od kompů ven.

  Jinak .. když chvi mít něco extra a nemám důvod, vymyslím si ho. Ježíška, výročí revoluce, den podpisu papíru nebo cokoli jiného.

  • vonrammstein napsal:

   Tak to je mi Vás líto.

   • Firefly napsal:

    Když mám radost, tak mám radost. Když cítím potřebu rozjímat, rozjímám. Povel k tomu nepotřebuji, ba ani masu spoluradostných či samovkoutěrozjímajících.

    Vás mi je líto, je omezující míti pocity na rozkaz. I když, některým lidem vyhovuje kráčet s davem podle itineráře.

 26. cobolik pacholik napsal:

  lietajuci ohen ked budes mal na male a blato na hristi,pridal by sa niekto a vobec nemyslim o nejakom veriacom ,bo myslim,ze mas malo citu v tele a bude ti velmi lito,ked nejaky prejde okolo teba bez povsimnutia,to ma niekedy ucili a myslel som podobne jak ty,ale ked som bol osrakulkany,bo ma presvinsky pritislo a cierny jak uhlie v ostrava mi kupil boty,bo cierny jak uhlie v ostrava mi ukradli tie,co som mal,ked som pijany na sracku spal na betone a nikdy som neisiel s davom podla nejakeho itinerare bo ja slabe 20 rokov sam razic v skale zivota,kde som sem tam trafil na nejakych pomocnikov,ale malo ich bolo jak brudu za nechtem.
  PS.pred 30000rokmi dala holota znak na kus kamena a od vtedy znakuje,ked si litajici ohen mysli ze len den dlhsi ,ked vypadne niekto od kompu,tak to mas proklete slaby ohnik a dristas jak vatrar,ked palil ohne na znamenie,ze turek uz tu.

 27. Carlos V. alias Firefly napsal:

  A když Vám to dělá radost, tak si tu radost opravdu užijte. Upřímně užijte. Myslím to upřímně.

Komentáře nejsou povoleny.