Ze země Durianu a Sandokana VII – Vánoce, vánoce přicházejí ( I v Singapuru )


napsal  Václav P

Milý čtenáři Kosy Vlk mě požádal o vánoční příspěvek na téma vánoc v Singapuru. Vyhovím mu napůl. Příspěvek mu napíšu a o vánocích a ani o Singapuru však moc nebude. Napíšu proto, že obdivuji Vlkův podzim. Ne tedy ten životní, ale to neskutečné blogařské nasazení, které pro mě na podzim 2013 udělalo internetovým portálem číslo jedna Kosu. Od Kosy jsem si odskočil pouze v případě sledování podzimu Viktorky na iSportu a iDnes. O vánocích v Singapuru psát nebudu, protože není moc o čem psát. Představte si vánoce v nějakém českém obchodním centru. Třeba v Paladiu nebo na Zličíně, to obchodní centrum 3x zvětšete, naklonujte jich 100 a máte vánoce v Singapuru, opravdu. A o čem tedy psát ? Je konec roku 2013 a tak se pokusím o zhodnocení všech oblastí, které se tu na Kose diskutují pohledem trochu zdálky, ale díky dnešní globalizované době a internetu vlastně i zevnitř.

Začněme politikou. A to tou domácí ! A nejdříve tou regionální, vyrostla nám tu v Plzni nová hvězda a není to Standa Tecl. Je to hejtman Chovanec. Kde je, Jirka Pospíšil, zkoušící vybudovat slávu tancem na hrobu Petra Nečase ? Několikrát sem na Kose kritizoval hejtmana Chovance za jeho vystupování a zjev komunistického aparátníka. Vrátím se na vánoce do Čech a co to nevidím ? Náš hejtman zjevem a chováním připomínající Tonyho Blaira vyjednává o vládě. A bude ministrem vnitra ! Upřímně sem překvapen, a protože jestliže odchod velkého mága Pavla Vrby z Plzně mě zasáhl, odchod hejtmana Chovance vítám ! Česká republika si zvolila levicově-potravinářskou vládu a jako taková si přítomnost ministra Chovance určitě zaslouží. Plzeňský kraj není, jak by řekl Jarek Nohavica, region rázovitý, ale region prosperujíci, takže nám odchod Chovance nejenom že neublíží, ale dokonce prospěje.

A pojďme k politice celostátní. Jako u fanouška u mě panuje smíšená spokojenost. Lidovci se dostali do vlády a uhráli z minima maximum. Ministerstvo zemědělství může být zkouškou jejich schopností a dobrou investicí do budoucna. Jako u občana u mě panuje spokojenost. ODS dostala lekci za arogantní chování a vláda ANO, KDU a ČSSD je vlastně pro pravicového voliče tou nejlepší možnou prohrou. Jako u ekonoma u mě panuje rezignace. Tahle vláda je a bude vládou udržovací a vládou sociálně spravedlivou, ale těžko, až na KDU-ČSL odstartuje cokoliv co by se dalo nazvat třeba jako investicí, která se téhle zemi vrátí třeba za deset a více let.

Udržovací proto, že bude pouze bránit privatizaci zdravotnictví a penzijního systému a pokud se jí podaří vybrat daně navíc, ať už zdaněním regulovaných sektorů, živnostníků nebo zabráněním daňových úniků, těžko je bude moci použít na něco jiného než snižování dluhů. Vláda vidí pouze na horizont 4 let a tak těžko bude chtít dělat něco jiného než nastartovat ekonomický růst, to bude mantra příštích dvou let a tak možná teprve v dalších dvou letech uvidíme nějaké ambicioznější cíle i když já bych jako ten nejambicióznější viděl zastavení zadlužování.

A na závěr pojďmě do Singapuru, tady je politika velká nuda. Máme tu vládnoucí rodinu a stranu s 90% hlasy ve volbách, ekonomika roste a tak největší událostí podzimu byly jednodenní protesty a výtržnosti chudých indických dělníků posílených alkoholem ve čtvrti Little India. Protesty trvaly pár hodin a další víkend přišel mezi indické dělníky singapurský Karel Gott, vysvětlil jim, že bouřením si nepomůžou a je zase klid.

Sport. Sport je druhý nejdůležitější po politice. No minimálně v mém hodnocení roku 2013, Za zmínku my stojí tři jména – Pavel Vrba, Lukáš Bauer a Tomáš Berdych.

Nemůžu nezačít u prvního. Způsob odchodu Pavla Vrby od Viktorky nazval Vlk Vázacím aktem. Nebudu tak nekompromisní, ale Pavel Vrba si vybral tu jednodušší cestu I když to prezentoval, že si jako chlap vybral výzvu. Fotbalový svět je specifická komunita a tím, že na něj všichni tlačili ať “repre” vezme, tak neměl moc na vybranou, naopak pokud by v Plzni zůstal, potvrdit nebo vylepšit to co dokázal by se rovnalo zázraku. Ale pro mě je jeho pobyt v Plzní nádherným zážitkem a potěšil mě i posledním výrokem o sedlácích. Pro nezasvěcené připomenu – Věčný kritik poměrů v českém fotbale Milan Luhový prohlásil, že Vrbovo oslavy v Plzni byly sedlácké. Tak pane Luhový, to opravdu může říct jenom idiot. Luhový se businessu a fotbalovému managementu učil ve Španělsku. Tam opravdu sedláci nejsou a taky je tam mezi mladými 50% nezaměstnanost. Shodou okolností jsem se vracel letos do Čech přes mnichovské letiště, cestou přes Bavorsko jsem si uvědomil, že Bavorsko jsou vlastně jenom sedláci a daří se jim vcelku dobře. Takže více Vrbů a sedláků, méně Luhových.

A proč Lukáš Bauer a Tomáš Berdych. Oba jsou pro mě příkladem sportovců co nemají v hlavě prázdno, dokázali toho v tomhle roce strašně moc, oba rádi reprezentují Česko, což není až tak samozřejmé.Oba bych si dokázal představit jako úspěšné regionální politiky.

Sport v Singapuru. Vysoká úroveň stolního tenisu a badmintonu, Fotbal na úrovni ČFL.

Média – rozebrána na Kose strašně podrobně, nemám co bych dodal, jenom přání aby papírová média nezanikla moc brzy a rád bych čtenářům Kosi ukázal 200 stránkové sobotní singapůrské The Straits Times.

Ekonomika – Problém ekonomické teorie je , že vždycky vymyslí po nějaké krizi řešení aby se krize neopakovala. ( např. ropné šoky, vysoká inflace ), aby pak přišla další krize z jiných důvodů a nikdo na začátku moc neví jak jí řešit. A v Čechách a v Evropě – běžný občan projevuje skvělou intuici, cítí delší krizi a šetří. Vlády, které se ještě nedávno oháněli liberalismem a volným trhem šílí. Co si to občan dovoluje šetřit ? Musíme ho přinutit utrácet. A nejlépe domácí zboží. Takže tu máme nulové úroky z úspor a měnový kurz skoro jako v devadesátých letech. Úspory jsou totiž odložené úspory, když neutrácíte dneska, budete utrácet za deset let. Ekonomika ty peníze dostane, akorát vládu horizont deseti let nezajímá, vláda chce růst hned.

Kultura – Nemám čas, mimochodem mám sám ten pocit, že za současné vlády nějaká nová filmová vlna jako v šedesátých letech nevznikne ? Nechci tím říct, že by Sobotka, Zeman, Babíš a Škromach byli nekulturní….

A na závěr  všem z Kosy pěkný  zbytek  Vánoc a Šťastný nový rok 2013

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Ze země Durianu a Sandokana VII – Vánoce, vánoce přicházejí ( I v Singapuru )

 1. Bob napsal:

  Moc hezký, nekonfliktní hodnotící pohled z dálky.
  Jenom ty lidovce bych nepřeceňoval, ale třeba jsem zaujatý a křivdím jim.

 2. Občan napsal:

  Plzeňský kraj prosperuje?
  25 000 nezaměstnaných na 387 000 obyvatel (z toho 1700 s VOŠ a VŠ a 5400 s maturitou) na to asi bude mít poněkud jiný názor.

  Singapur roste? No, jak se to vezme…
  HDP – 1.3% (2012) , 5.2% (2011) , 14.8% (2010)
  Dluh – 111.4% of GDP (2012) , 106% of GDP (2011)

  Co se postavení Indů v Singapuru týče, tak asi bude dost děsivé. Ačkoli jich je 8 % populace, hindština dodnes není v Singapuru úředním jazykem – na rozdíl od angličtiny, mnadarinské čínštiny a malajštiny.
  A že se bouří proti pracovním a platovým podmínkám? No, ani se jim nedivím. Na rozdíl od rezidentů skutečně fyzicky pracují (pro rezidenty nemyslitelné) a tak celkem logicky požadují slušné zacházení a plat.

  Pořád čekám, že se o Singapuru konečně dočkám nějakých zajímavých informací od člověka, který tam pobývá. To je tam opravdu tak o držku napsat o té de facto vojenské pevnosti (5,5 mil. obyvatel, z toho 1,3 mil. v aktivní záloze a 2,1 mil. v záloze – muži i ženy, rozpočet armády – 3,7% HDP) něco konkrétního mimobedekrového?

  • Jan cermak napsal:

   Vase znalosti jsou obdivuhodne. Ale vzdycky tu sklenici vidite poloprazdnou. Protoze mam podobne sklony, dovolim si pratelskou radu: be more optimistic. Jinak by se z toho clovek musel zvencnout. Hezke svatky.

  • VaclavP napsal:

   Pane Občane, něco konkrétnp –
   Indové jsou levná pracovní síla hlavně pro stavebnictví, mimo to se prosazují ve směnárenství. Pro mě je nepochopitelné jak při nájmech začínajících na 2000 SGD/měsíčně přežívají s platy 800-1000 SGD měsíčně, řekl bych horší postavení než Ukrajinci u nás.
   Prosperita ano, a to hlavně jako finanční a business centrum. Prostě když budete chtít pro svojí firmu pobočku pro trhy ASEAN ( Thajsko, Indonesie, Malajsie, Filipiny), pravděpodobně jí založíte v Singapuru. Bude Vás to stát spoustu peněz, ale v jednom městě získáte fungující stát, fungující IT a dopravní infrastrukturu. Taky v jednom městě jsou desetisíce zastoupení firem pro region, takže získáte kontakty. Snaží se prezentovat teď i jako R&D centrum, ale to mi nepřijde, před 10-20 lety to byly i továrny, ale ty už jsou většinou v Malajsii, Vietnamu , Číně.
   Nesvoboda. Lidi se s váma v hospodě nebudou bavit o politice, pokud si chcete založit novou webovou stránku, obsah musí schválit úřad atd.

   • Občan napsal:

    To už je lepší 🙂
    Protože je Singapur opravdu hodně exotická země, tak mě zajímá. Dohledatelné nformace mu moc hezkou vizitku nevystavují a tak bych se rád dozvěděl něco o životě místních běžných obyvatel od někoho zevnitř. Třeba i to, jaký vliv má „anglizace“ na místní svátky – zda tam převažují svátky řekněme západní nebo čínské, zda mohou menšiny slavit své svátky a tak podobně.
    Myslím, že byste našel hodně témat, o nichž by se dalo napsat pár článků. Ale třeba nemáte čas a jako businessman s běžnou populací vůbec nepřijdete do kontaktu.

 3. zemedelec napsal:

  Pane Václav P.
  Také poznamenám,že je to vhodně laděný příspěvek.
  Pro mě je Singapur hodně neznámá země.
  K tomu Chovancovi,nemá také diplom z Plzeňských práv,zatím jsem to nezjistil,jestli to nebude dvojče Pospíšila a spol.K té politice,co všechno bylo ve schůzce Haška a spol ze Zemanem,jsou jenom dohady.Musím jen dodat,kdyby to ČSSD vzdala sestavovat vládu,tak tu máme pravicovou vládu v čele z Babišem.Mám silné podezření,že šlo o to vyřadit ČSSD z jednání,je k tomu dost signálů,náznaků,jak od Babiše,Bělobrádka a média tomu asistují.Proto také očekávám neustálou flustraci proti ČSSD.

  • VaclavP napsal:

   Já vidim jenom šanci, že by mohl být v Čechách nějaký prosperující region vládě navzdory, nejlíp teda i s jinou vládou než je ta celostátní. Nevim jak je to přesně ale Praha je na 120% EU a ostatní regiony 60-80% ? Nebylo by špatný kdyby se třeba Plzeň dostala na 100% taky.

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Václave P, Díky za opravdu svěží dílko, nejvíc mě pobavil termín, že jsme si zvolili levicově-potravinářskou vládu. To je fakt originální termín, moc vtipný, kdyby měla kosa větší sledovanost, vsadil bych se, že to od Vás přebere i nejeden žumpálista. Hodně zdraví a spokojenosti v daleké cizině!

  • VaclavP napsal:

   Díky zdravim do Brna. Já už vařim z vody, chtěl sem původně na Kosu dát rozhovor třeba s lidma s businessu, doktorama , vědcema, ale neni lehký se do tý společnosti dostat víc dovnitř, lidi si drží odstup a rozohdně vám neřeknou názor při prvním, druhým setkání.

 5. český maloměšťák napsal:

  Se svolením autora zde pouze vzkážu Trabantovi, že mě teda svým rozhodnutím odejít dost….nebo raději nic – buďme k sobě milí aspoň tak ze dva dny.
  Tak tedy Trabante /TTT/ – ať se dílo daří a kdyby už díky Vaší píli, předvídavosti, hospodárnosti a moudrosti nebylo co na tom dílu vylepšovat…tak zase přindite, však Bible má mnoho set stran, stále je odkud brát. A kdyby došla Bible – jsou tady přeci ještě Korán, Bhagavadgíta nebo Kapitál, popř. Zápisky z cest.
  Mějte se.

 6. Jos napsal:

  K vašemu hodnocení šancí nastupující vlády mohu jen konstatovat pane Václave P, že pokud alespoň částečně napraví děsivé škody, způsobené pravicovými vládami hromadného ničení od roku 2006, bude to pro občany dobrá vláda. I když vaše naděje, KDU ČSL, se jasně prezentovala již nyní jako nejvíce škůdcovská část současné vznikající koalice. Nechápu zálibu pravičáků vašeho typu v ničení státu. To je úchylné!

Komentáře nejsou povoleny.