Tak do toho Nového


vkročte či  vevrávorejte  Kosířové,  či  cokoli  mezi  tím,  každému  dle jeho gusta,  vždy  pravou  nohou! Nikoli  kvůli  politické  orientaci, ale  jen tak pro pořádek.Aby  se  dařilo.

Nemám a nikdy jsem  neměl Silverstra, kromě  pubertálních  dob,  kdy  tenhle  den znamenal  legální  možnost , jak si nalejt  makovici,  rád.Nemám  rád  organizované. A  organizované  vesel  už  vůbec  ne.

Bral  jsem tenhle den  vždycky  jako  bilanční. Knihu s  365 nebo 366 záznamy  typu  jak  Vyšlo má  dáti  proti  Dal. Letos  neudělám ani  to. Prostě  nechci.  Včera  mne  zastihl a zpráva, že mi  zemřel kolega z  poslední práce. Chlap  jako hora. Má ho na  svědomí  embolka.  S  uvážením  faktů, že  byl před  chemoterapií,  asi dost  milosrdné  řešení.

Prima  chlapík,  věčný  žertéř, bavič  a  srandičkář.

Proč o  tom píši zrovna  dneska  na  Silvestra? Protože  byl o  3 roky  mladší než  já.A protože, jakmile mohl  zmizet  do předčasného důchodu,  neztrácel  ani  den.  Normálně  by  byl měl ještě  18 měsíců  hákovat, aby  naplnil  zákonnou  lhůtu pro  standardní  penzi.

Patřil jsem  k  těm, kteří mu  to  velmi rozmlouvali.Říkal jsem  Jirko,  to, co bereš  tady  nemůžeš  nikde jinde získat a  rodině  i  tobě  se  to bude hodit.Výpočty  byly  triviálně  jasné.

Stál  si na  svém.  Říkal,  víš,  já  už  chci na  chatu. Abych  tam mohl být  celý  rok.A užít  si jí.  Už  mne nebaví  řešit  problémy  jiných.Ani  kdyby  mi  platili  3x  tolik,  tak  stejně  chci  pryč!

Takže  šel  . Skutečně hned  první den, jak  to bylo  možné.  Měl pravdu. O  své nemoci tenkrát  nic netušil.  Ale  věděl,  že  nemá  kalkulovat  a  že má  ctít  staré  římské  Carpe Diem!  Rozhodl se správně.

Tohle  je  ten pravý  důvod  proč  o  tom  dnes  tady mluvím. Lidé si  dnes  přejí do Nového hodně  zdraví a  štěstí.Totéž  přeji i já  vám. Jednomu  každému.  Ale  ten neurčitý pojem  štěstí  jsme  schopen  definovat – přeji  Vám  schopnost  rozeznat  podstatné od  banálního,  správné od  nesprávného a  především schopnost  se  vždycky  správně  rozhodnout. A  dále  – být  ve  správný čs  na správném místě. TO  JE PRO MNE  ŠTĚSTÍ. a  JIRKA HO, PŘI  VŠÍ  SMÚLE , PODLE MNE  MĚL  VRCHOVATĚ!

JIŘÍKU,  DÍKY  ZA  TUHLE  ŽIVOTNÍ  LEKCI.

Vše  dobré  v  roce  2014 Kosíři -Carpe  Diem, Carpe  Diem§

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 reakcí na Tak do toho Nového

 1. Slim napsal:

  Dobré! Mohlo se to taky jmenovat Memento mori

 2. Soumar napsal:

  Vlku,
  do nového roku 2014 především hodně nesmiřitelných diskusí. 🙂

  S jednou začnu – nikdo nevíme, kdy zemřeme a o mrtvých se má mluvit s úctou a jen v dobrém, ale mně přijde popisovaný život strašně smutný. Těšit se na důchod. Vždyť přece život, aby byl naplněn, vyžaduje rozvoj ve všech svých kvalitách; jak v tom, v čem jsme drobně prospěšní celému světu (práce), velmi prospěšní svým několika blízkým (rodina) a neméně prospěšní sami sobě (koníčky).
  Těšit se, že jednu z oněch faset života zapudím, je hrozně smutné. Já bych se toho spíš bál.

  A Horatius se bál stejně jako já; ne jak se zkresleně traduje.

  Spatio brevi spem longam reseces. Dum loquimur, fugerit invida aetas: carpe diem, quam minimum credula postero.
  Omez vlastní přání na krátký čas. Zatímco si povídáme, čas nám utíká pryč. Využij (nikoli užij!) dne a co nejméně důvěřuj budoucnosti.

  Šťastný Nový rok!

 3. Jan Čermák napsal:

  Pravdu díš vlčku.
  Napadá mne u toho Schumi. Držím mu palce.
  Ale taky jsem tuhle viděl Homera, jak se Apuovi narodí osmerčata, stará se o ně, snaží se to zvládnout a večer vyčerpaně usne v šuplíku na prádlo. Ráno ho budí žena. Vstávej, už jsou 4 ráno, musíš do práce. A on ji povídá. Nebuď mě, měl jsem krásnej sen, že jsem mrtvej.
  Tohle mívám taky, v práci, někdy.
  Takže se tam spolu sejdem……

 4. zemedelec napsal:

  Pane Vlk i pan Čermák.
  Tak ještě něco veselejšího,když je ten silvestr.

 5. Leo K napsal:

  Tak já dodám grafiku trochu rozporné úlohy Silvestra:

 6. Martin V. napsal:

  Díky, vlku, za užitečné přání, pěkně napsáno. On totiž zřejmě ještě nikdy nikdo (a to není z mojí hlavy) na smrtelné posteli neřekl: Kéž bych býval trávil více času v kanceláři!

 7. Šims. napsal:

  No, tak bych řekla, že to bilancování moc silvestrovsky nevypadá, ale co mohu o tomto dni říci já osobně? Patřím svým založením k lidem, kterým nějaké ponocování nedělá žádný problém, stačí mi spát fakt cca 5 hodin, vždycky jsem nejvíce práce udělala, když šla rodina spát. Ale mám jeden problém – padne Silvestr a mně se chce jít spát ve 22 hodin. A to mám v sobě zakódované již od žákovských let. Pak mne sice probudí okolo 00,00 hodin petardy místních ožralů, ale já rozhodně nebouchám šampaňské, tak nějak mi připadá, že není co slavit. Odchází něco co není bez poskvrny, každý si bilancujeme co ten rok přinesl a řekla bych, že toho přináší čím dále tím více horšího, protože klima ve společnosti a v duši se tak nějak prolíná ať chceme či nechceme. A slavit a vítat nový rok, to mi nepřidá z neznalosti vývoje to nejlepší. Pak ještě připadají do úvahy různá předsevzetí, ale to už známe…………….ty mají dát tomu novému roku tak trochu osobnostní ráz. Takže si myslím, že nejlepším řešením je popřát všem zúčastněným zde na kose hodně zdraví a jak se říká: „Bože, dej mi vytrvalost, abych překonal věci, které změnit nemohu, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu, dej mi moudrost, abych tyto věci dokázal rozlišit.“ A tohle se tak nějak dotýká i nás zde na tomto blogu. Z tohoto pak někdy plynou úplně hloupé souboje a šarvátky mezi diskutujícími, které jsou často zbytečné, protože při znalosti významu slov výše uvedeného rčení jsou fakt nadbytečné. Proto si dejme předsevzetí, že nebudeme spolu „bojovat“, ale opravdu jen diskutovat bez náznaků hostility a rivality. Jsme jedné krve – nejsme spokojení s poměry, které ovlivňují životy nás a našich blízkých, nedělme se na zemanisty, klausisty etc., nenapadejme se, ale buďme k sobě vždycky slušní, aby se při našich projevech nesahalo k odstavení blogera, diskuzí a dalších opatřeních.

 8. Rys Ostrovid napsal:

  Tak, snáď, priatelia, bodaj by sme sa tu takto všetci zišli aj o rok 🙂

 9. Dedek napsal:

  Taky přeji všem do dalšího roku hlavně hodně zdraví a taky trochu štěstí. K tomu proč štěstí dodávám , že na Titanicu byli všichni zdraví a houby jim to bylo platné. A Vlku tobě k tomu ještě přeju hodně pevné nervy. Já jsem se zachoval stejně jako tvůj kamarád Jiří s odúvodněním , že není ani tak důležité jak je důchod vysoký ale kolikrát ho dostanu.
  A k paní Šims. Myslím si , že Vaše předsevzetí pro diskuse se mi daří dodržovat. Jenom někdy se musím hodně držet při diskusích ,které mohou být provokací nebo placené. Bohužel jsem to pro sebe vyřešil tím , že se tu a tam účastnim a čtu diskuse pouze zde na Kose a jinde už diskuse ani nečtu.

 10. Skogen napsal:

  Vlku, přeji Vám pevné zdraví, štěstí v rodině, nadále i mezi přáteli i v širší společnosti, mnoho elánu do dalších skvělých textů a Kose přízeň nespoutaného internetu.

  Šťastný rok 2014 také všem ostatním, kteří Kosu navštěvují, přispívají a diskutují, zejména pak těm, kteří to s druhými myslí dobře způsobem, jenž namísto vlastních reflektuje především jejich zájmy a přání, zvlášťě jsou-li v souladu s většinou.

  Vše dobré.

 11. Sebastian napsal:

  Moc pěkné zamyšlení. Včetně vzpomínky na moudrého kolegu, který chápal že jsou větší hodnoty než potištěné papírky. Vše nej všem slušným lidem.

 12. Gerd napsal:

  Co zbyde po úředníkovi po 30 letech? Prázdný stůl v kanceláři a hromada papírů, které další následník vyhodí.
  Netušil jsem, že vlk začne citovat Horáce. 🙂 Ale když už se zde rozjel koutek latiníků (i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále), hodím do placu také jeden citát od Cicera:

  Tria genera bonorum, maxima animi, secunda corporis externa tertia. (Existuji tři druhy bohatství (dobra), největší ducha, druhé těla, třetí to vnější.)

 13. Elév napsal:

  Tož, nevadí, že je smutno, hlavně, když je veselo.
  Vám všem do nového roku přeji pěkně zvesela …bude líp … možná.

 14. Řezníček z Brna napsal:

  Krásný blog, dokonce jsem přečetl manželce, která jinak na blogy vůbec nechodí. Když jsem dočetl o úmrtí kolegy, už měla slzičky v očičkách. Rozhodně také půjde do důchodu a nebude pracovat ani den na víc (ještě jí není 50 let, ale už plánuje). Díky!

 15. prirodovedec napsal:

  Vsem hlavne zdravi a spokojenost, stesti a skutecneho prozivani podstatnych udalosti v rodine a vice optimismu skrze rozvoj schopnosti prijimat osudove a politické věci kolem nas s humorem a nadhledem dokud to jen je mozne.

 16. est napsal:

  Budhisti říkají Dlouhý život a krátký život jsou jen dvě kapky v moři věčnosti. Čili plnost života nenahradí jeho délka.
  Carpe Diem, člověče! Užij chvíle, neboť další ještě nepřišla. Přítomnost je vše, co máš.

  Do Nového Roku přeji všem více vzájemného respektu, úcty a solidarity. Všichni dýcháme stejný vzduch, ať už si o světě myslíme cokoliv.

 17. Eddie napsal:

  Hodne zdravi a stesti preji vsem.

 18. český maloměšťák napsal:

  Vlk
  Z jiného soudku…ale podobné.
  Jeden z mých příbuzných všecko, co ve svém podniku kdy vydělal…. rval jenom do toho podniku.
  Mám doma lejstro – kolaudační rozhodnutí z druhé dekády února 1948. Nové budovy, nové mašiny….nové odhodlání nová republika/.
  Co následovalo…to asi víš , že.
  Naštěstí mu zbyla hudba, to bylo jeho velké terno – hudba a hodná a tolerantní manželka a děti, které ho měly v úctě.

  Tydle věci jsou k zamyšlení, je třeba si uvědomit, že nejvzácnější věcí / a můžeme si stokrát nalhávat že je to láska, moudrost adt./ co každé boží stvoření na světě skutečně po nějakou poměrně dlouhou dobu /ve srovnání se vším ostatním/ vlastní…je čas, který má vyhrazeno k žití /např.římští katolíci to vidí jinak, já si ale s dovolením myslím, že jen chtějí podvádět jiné, když už tedy jednou budou podvedeni Hospodinem či Kristem oni/.
  A tak je třeba zacházet s tímto statkem dost opatrně, nejdůležitějším je, aby ten statek skutečně patřil dotyčnému, respektive aby dotyčný věděl, že je to ON – skutečný on, kdo tomu času dává smysl, bez ohledu na okolnosti a samozřejmě že i nutně přijímané kompromisy, ale vždy by měl vědět že ON a ČAS jedno jsou a že teda je třeba si také užívat, ostatně i o tom “ protestantském duchu kapitalismu “ si myslím svoje, tenvyfabulovaný ideál už nahlodali spisovatelé ve století osmnáctém, netřeba je zmiňovat.

  Správně se rozhodnout je dobré..ale lepší je se rozhodnout moudře, to je fakt někdy složité, zejména pokud se to rozhodnutí může dotknout i jiných osob, tady teze nepomohou, ale ani zdravý selský rozum, ba někdy ani životní zkušenosti…proto byl človělu dán dar jazyka, komumikace s ostatními lidmi, takže ono se to pak celé redukuje na počet osob, které se trápí stejně jako vy…vaše otázky chápou jako své otázky, které si kladou se vší vážností, s přihlédnutím k oné jednotě JÁ /ON(a) a ČAS.
  Někdy ale naštěstí stačí jen štulec do zad a : “ Tys na to teď káp, kámo, todle udělej“.

  Já znám takové lidi tři.

 19. Germanicus napsal:

  K již vysloveným přáním pro vlka a všechny Kosíře jen dodávám, volně inspirován klasikem Jiřím Suchým a lidovou moudrostí, DRŽTE SE!!!
  Čeho se máte držet, to si už musíte zvolit každý sám (v tom je asi právě ta lidová moudrost). 🙂

 20. cobolik pacholik napsal:

  na vychode germanicusi sa hovori drz sa plota…

  • Germanicus napsal:

   Díky coboliku, jasně budu se držet plotu!!! 🙂

   • cobolik pacholik napsal:

    to nijaka sranda ,bo plot ten pomyslny ma kazdy,ci pijany sa drzi plota,ci uzernicka hnida plota,ci chromy plota,vsetci sa drzime nejakeho plota,bez ktoreho by sme boli nic.
    ja len tym co sa drzia podobneho plota vcetne pijakov a mojich banditov,proste obycajnej holoty,co ma cit ku svojej holote a brani ju nadovsetko, za kazdu cenu, tym mocnu ruku v drzani a tym druhym plotom ani hovno,bo oni na vlas podobny,len to nenapisu otvorene jak ja buran,pre nich bude moje dristanie tu o cite falosny obrazek tajtrlika,lez u mna je jeden bohovy rozdiel,ja svoju holotu nezradim a neprevratim kabatik za nejaky zasrany peniaz,ja stojim za svojou holotou na smrt,bo ta holota to moja najvyzsia cena,jaka existuje v tej sibnutej drotarskej palici howgh.
    PS.je hlaska ,ze cokolvek sa da kupit,co relitvne pravda,ale cit ku bande nema zlateho prachu,aby prevratil v tej cobolskej palici, ani boha.

 21. AlenaK napsal:

  Vlkovi a všem Kosířům, těm co píší, diskutují a nebo jenom čtou přeji do nového roku hodně zdraví, štěstí, pohody, úsměv a vůbec vše nejlepší. Všem díky.

 22. vonrammstein napsal:

  Všem dobrým lidem tady i jinde vše dobré. Těm ostatním pak hojnost léčivé bolesti při srůstání polámaných duší a charakterů.

 23. Aldo napsal:

  Vlku, i ostatní, hodně štěstí.

 24. cobolik pacholik napsal:

  wolfovy prajem,nie jak vlastnikovy blogu,ale cloveku,ktory tu dava priestor hlasu boziemu,hlasu lidu,nech to udrzuje na plne tocky,do coho musi mat zdravie a bohove nervy vela stastia a radosti z tej vojny casom tu,ostatnym clenom prajem nepovedal by som, pokoru,bo za boha mi nepasuje,ale menej hasterivosti,pritom stat za svojim jak dabel,oponentom,ze sa maju na co tesit,bo ja bodak brusim stale,aby sa tu dristalo,nebolo len veselo,ale skakali aj iskry,do coho nam kazdemu treba len zdravie,vlastne prajem zdravie,aj tym,co mi nepasuju bo len plujeme na seba,co mi nevadi,ale keby bolo horsie,neprajem takym ani hovno,kopu tu obdivujem bo mam z nich kopa v tej sibnutej palici,takze nadalej majte sa radi,ci nenavidte bo naisto nie len dalsi rok,ci nasledujuce,ktore pridu,ked dozijeme nebude len stastie,ale starost,obava,casom strach do coho prajem bohovu silu,vsetko to prekonat.

 25. Akela Vlková napsal:

  Kosířům i Kosířkám přeju do roku 2014 vše jen dobré. ❤

 26. jir65 napsal:

  Vlkovi i všem ostatním autorům a diskutujícím na Kose i jejich blízkým přeji hodně štěstí a pevné zdarví do Nového roku 2014. Sleduji tento prostor, který mě osobně hodně duševně obohacuje, pravidelně více než rok a na českém webu asi nic lepšího není. Takže ještě jednou přeji všem autorům „plodný“ Nový rok.

  • Xaver napsal:

   Pane jir65 a ostatní,
   kteří přejete dobrý a plodný rok AUTORŮM, dovolte (snad mně to vlk a ostatní psavci odsouhlasí), abych jejich jménem poděkoval VÁM DISKUTUJÍCÍM, kteří si nás tu přívětivě, tu kriticky „podáváte“; ale většinou vždy se vzájemným respektem, což právě činí tento blog tak kvalitní, tak oblíbený a vyhledávaný. Na oplátku tedy i já jménem všech autorů Vám všem – naší kosířské rodině na všech světových stranách – přeji dobrý a zdravý rok a mnoho dobrého, nejraději optimistického čtiva na těchto stránkách NÁM VŠEM!

 27. Rošádek napsal:

  V Německu se každý rok vyhlašuje anketa „Unwort des Jahres“, čili „pa-slovo roku“, nebo volněji „nejzkompromitovanější, nejprotivnější slovo roku“.
  Jak by asi dopadla taková anketa v ČR? Můj favorit je jasný. Je to slovo „odborník“.

  Takže všechno nejlepší Vám všem do nového roku 2014.

 28. palosino123 napsal:

  Především štěstí, zdraví, fest svěžesti duševní, bo pak všecko více baví, bujné ptáky, svaly poševní. Umývejte se pravidelně, i když zasmrdět je občas změna, vzkvétejte Vy lidské plémě, vše nejlepší mužům, ženám, ať další rok je opět sličný, krásný a to bez nadsázky, doma, ne pod lampou pouliční, není jí mnoho, týdle blbý lásky…hezky o tom zpívaj Bítlsáci…úspěchy samozřejmě v práci, ale to v pořadí až na konci, přece tam nezhebnete jako Japonci, važte, mějte dobré váhy, podivná občas venku osvěta, dobře stravitelné vztahy, a když ne, třeba zde u Ferneta! PF 2014.

 29. Tacit napsal:

  Milý Vlku, milí Kosíři,
  přeji vám, aby v nastávajícím roce byli vaši blízcí alespoň trochu šťastni.
  Pak určitě budete šťastni i vy!
  Přeje všem Tacit.

 30. Občan napsal:

  Zdraví, to hlavně. A taky alespoň trochu štěstí přeji vám/nám všem.

Komentáře nejsou povoleny.