Mráz přichází z Východu


napsal joshuatree

Nový rok se nám pořádně ještě ani nerozjel a už se nám objevují zajímavé zprávy, které dozajista rozproudí emoce všech, kdo si je přečtou a vyvolají (a částečně už i vyvolaly) bouřlivé diskuze. Konkrétně mám na mysli článek z německého deníku Die Welt, převzatý dne 1.1.2014 českými zpravodajskými servery IHNED, E15, Týden a IDNES týkající se přeshraničních kontrol. Článek referuje o záměru Bavorska zvýšit v rámci boje s přeshraniční kriminalitou v třicetikilometrovém pásu u bavorsko-české hranice počet nečekaných/přepadových kontrol vozidel a osob ze strany bavorské policie. Kontroly mají probíhat formou tzv. závojových pátrání, kdy bavorští policisté provádějící kontroly budou v civilu a budou se pohybovat v civilních autech. Některé z nich budou prováděny ve spolupráci s německou celostátní policí, celníky i s českými policisty. Opatření má být reakcí na zaplavování Bavorska pervitinem, pašování lidí, krádeže aut a vloupání do bytů. Potud oficiální zpráva. Vzhledem k tomu, že podobné kontroly v minulosti již probíhaly a byly terčem četných stížností mnoha osob pojďme se na téma podívat ze širší, historické perspektivy.

Dne 21.12.2007 se Česká Republika stala součástí schengenského prostoru (spolu s dalšími osmi státy) a zrušila kontroly podél celé své pozemní hranice se sousedními státy. Výsledkem „vstupu do Schengenu“ byla pro občany ČR možnost překračovat hranice v jakoukoliv denní/noční dobu, v jakémkoliv místě, pro policii využívání schengenského informačního systému (SIS, v roce 2013 má dojít ke spuštění SIS II) a pro cizince ze třetích zemí podléhajícím vízové povinnosti zjednodušené cestování s jednotným schengenským vízem pro celý schengenský prostor. Samotné přistoupení k Schengenu nebylo uděláno přes noc, ale v letech 2005–2007 probíhalo tzv. schengenské hodnocení, jehož cílem bylo prověření připravenosti jednotlivých států pro vstup do Schengenu. Členové Schengenu pak museli na základě výsledku hodnocení přistoupení konkrétního státu jednomyslně schválit. Tím vším ČR prošla. Ještě před plným přistoupením bylo oznámeno zavedení závojových kontrol na obou stranách česko- bavorské hranice (pro další výklad se omezme pouze na Bavorsko, byť závojové kontroly probíhají také na česko-saské a česko-rakouské hranici) a posílení českých a německých policejních útvarů v příhraničních regionech. Pro koordinaci policejní a celní spolupráce bylo v roce 2007 založeno a funguje společné centrum ve Schwandorfu. To fungovalo a funguje zdá se k plné spokojenosti jak české tak německé strany. Co je zajímavé tak kontroly měly, dle původního prohlášení z roku 2007, probíhat na obou stranách hranice tzn. i na české. A tady se zastavme hned u prvního bodu, nevím jak Vy (čtenáři Kosy), ale z osobní zkušenosti mohu říci, že jsem při svých cestách do Bavorska rozhodně žádnou policejní aktivitu na české straně hranice nezaznamenal. Žádná označená ani neoznačená policejní auta stavící náhodně motoristy jsem v Čechách nikde neviděl. Když už, jsem někoho viděl tak celní správu, ale to bylo také dost vyjímečné. Zkrátka, kde nic, tu nic. Zato na německé straně bylo dost živo. Kontroly probíhaly poměrně razantně jak co do počtu tak do způsobu provedení. V letech 2008–2012 se začaly ze strany českých motoristů množit stížnosti na postup německých orgánů během kontrol. Byly kritizovány zejména: jejich zacílenost na vozidla s českou SPZ, bezdůvodnost, rozsah, důkladnost s jakou byly prováděny, zabavování předmětů, slovní urážky, a arogance policistů hraničící až se šikanou. Například dle zkušeností řidičů jako podezření na požití drog stačily policejním orgánům zarudlé červené oči (což není po hodinách řízení nic neobvyklého), kontrolovaní občas museli do spodního prádla, odevzdat vzorek moči (i přímo na silnici a ne jen ve speciálním civilním karavanu, který pro tyto účely pořídila bavorská policie), policisté důkladně

prohledávali celé auto, kontroly se protahovaly až na několik hodin!!!, v jednom případě došlo k zabavení celého auta jen proto, že popelník měl jiný rok výroby než karoserie. Kontroly se údajně měly zaměřovat pouze na podezřelé automobily, ale běžně docházelo a dochází i ke kontrole linkových autobusů – statistiky dopravců údajně mluví o tom, že kontrolou projde více než polovina (55,3 %) všech autobusů s českou poznávací značkou (to bylo německou stranou zdůvodněno, tím, že dle jejich zkušeností jsou linkové autobusy velice oblíbené pro přepravu nejrůznějšího zboží). Na stížnosti kontrolovaných řidičů reagovaly jak německá tak česká strana vydáváním informačních kartiček (Cizinecká policie ČR) a informačních brožur (Němci). Počty stížností nicméně pořád stoupaly např. v roce 2010 si stěžovalo cca třikrát více osob než v roce 2009 (23 vs. 62) a vše se začalo řešit na politické úrovni. A v podstatě se řeší dodnes a zdá se, že řešení je v nedohlednu. v roce 2008 to začal řešit s bavorským ministrem vnitra bývalý ministr Langer, ve 2010 pokračoval Pecina (předseda ODS Topolánek), pak John, ve 2012 pokračoval Jan Kubice a jak se zdá problém není vyřešen dodnes. Řešilo se to také v Europarlamentu.

Situaci vysloveně zhoršila novela českého trestního zákona platná od 1.1.2010, která mj. říká, že přechovávání drogy v množstvím menším než 15g je jen přestupkem. To si německá strana vyložila v podstatě jako plošnou toleranci drog.

Přese všechny české protesty si Němci stále stojí za svým, kontroly jsou v pořádku, nejedná se o porušení schengenských dohod, je to naplňování pravomocí policie na vlastním území atd. Argumentují hlavně statistikou a nárůstem odhalených případů, což je „zlé“, protože konkrétním číslům se dá velice těžce oponovat. Popravdě, mají číselně vyargumentováno téměř vše, čeho se týkaly výhrady české strany. Ať už je to zacílenost na Čechy (není) nebo důkladnost s jakou se kontroly odehrávají. Poslední české statistiky kriminality, nárůst přeshraniční kriminality přímo či nepřímo potvrzují – např. potvrzují nárůst u přeshraničního sledování a pronásledování, potvrzují statut ČR coby „pračky odcizených vozidel“ (jakožto důsledek špatné legislativy a nečinnosti státní správy) a zmiňují se o zvyšující se drogové kriminalitě a v pohraničí a velkém počtu záchytů na německé straně. Ať si to tedy chceme přiznat nebo ne je dle mě evidentní že česká strana v tomto „sporu“ tahá za kratší konec a kromě stížností řidičů nemá v ruce vlastně vůbec nic. Je sice chvályhodné, že se čeští politici snaží zastat svých občanů, ale obávám se, že tváří tvář těm strašným číslům se sto, dvě stě nebo i tři sta stížností ztratí jako nic a rétorika nic nezmůže. V poslední době jsou sice k vidění signály o vzrůstající aktivitě na české straně (např. tady, tady nebo tady), ale „jedna vlaštovka jaro nedělá“ a boj s přeshraniční kriminalitou je během na hodně dlouhou trať. S podporou jakou se policistům/celníkům na všech stupních dostává od našich politiků, legislativců, se všeobecnou úrovní korupce a škrty ve státní správě to je prakticky vyloučené. Situace na hranicích jakoby ilustrovala stav jakým je vykonávána státní správa v ČR. Na druhou stranu, odpovědným lidem v ČR to evidentně nevadí, a když to za nás oddřou Bavoři tak aspoň ušetříme, no né? Vždyť všechny ty náklady na ty kontroly jdou za nimi. A kdo šetří má za tři!!! Dost se ale obávám, že to ve finále nebudou občané ČR kdo ušetří, ale někdo úplně jiný. A statut a reputace černých pasažérů a hloupých troubů, kteří si ve své vlastní zemi neumí sjednat elementární pořádek, nám také dvakrát nepomůže. No uvidíme jak to dopadne …

Příspěvek byl publikován v rubrice Joshuatree a jeho strom se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

50 reakcí na Mráz přichází z Východu

 1. Skogen napsal:

  S Němci v tomto souhlasím. To, že my si demokracii vykládáme jako anarchii a práva různých dysfunkčních elementů povyšujeme vysoko nad jejich povinnosti, přece neznamená, že si to musí nechat líbit i oni. Jestliže jsme rezignovali na řadu funkcí státu a podstatně omezili i funkce přeživší, kam patří i stíhání kriminality, v sociální oblasti pak přímo podpořili orientaci obyvatel na šedou a černou ekonomiku, protože nic jiného jim dost možná ani nezbude, pak si to Němci na rozdíl od nás uvědomují. A je jim jasné, že ČR, která vstupovala do EU, potažmo do Schengenu, není tou Českou republikou dneška. Perspektivy se zvrátily a velmi křehká životní úroveň balancující na samé hranici příjmů a výdajů podstatné části obyvatelstva dost dobře může zanedlouho pro naše bohatší sousedy, kterými bude kdekdo, znamenat bezpečnostní riziko.

  • Bob napsal:

   Bohužel s Vámi musím souhlasit.
   Opatření se mi samozřejmě nelíbí, ale vůbec se Němcům nedivím.

  • Cech napsal:

   Nemohu jinak než s Vámi souhlasit.
   Tato opatření se bezesporu nemohou běžnému čechovi líbit ani náhodou ale bohužel být v roli Bavoráka dělám to samé.
   V zemi kde budoucí ministr financí není schopen pochopit co je to střet zájmů, kde budoucí ministr vnitra namačká 8 semestrů do jednoho,kde pro získání doktorátu je postačující změnit řádkování,kde titul má pevně stanovenou cenu, podle toho do kolika semestrů jej potřebujete namačkat.
   V zemi v které bez šedé ekonomiky nepřežije cca. 25 % obyvatel, tak je naprosto normální postavit se proti tomuto bezprostřednímu nebezpečí, než postihne více jak přihraniční region.

 2. Hladis napsal:

  Jako clovek z prihranici vam muzu rici, ze organizovane gangy zlodeju aut, najezdy na obchody a bytarinu plus drogy….bezny kolorit ceskeho pohranici a netyka se to jen minority, na kterou se to často svadi. Není problém, aby banda pubertaku se sebrala a sla na lup přes caru.

 3. strejda napsal:

  Železná opona se vrací, tentokrát jako kriminální záležitost. Tak, jak se postupně rozkládá český stát (nejen on, smozřejmě), tak se problémy zhoršují. Řeší se to klasickým způsobem, pokud se nějaký nevládní (proč by to dělal vládní) politik poptá za naší hranicí, tak mu velké množství lidí v Sasku i v Bavorsku potvrdí, že by jim zátarasy na hranicích nevadily. Když byly bylo bezpečno a klid. Ale u nás se na toho politika spustí hon a nejraději by ho upálili.
  Kontroly probíhají i v příhraničních vlacích do Bavorska. Civilní i uniformované. A nacházejí své cíle. Někdy kontrolují plošně všechny, nejčastěji ale selektivně. Mně ani nikoho z mých přátel to nevadí, jen se stydíme. Ani ne tak za české lidi, jako za poměry, které u nás vládnou.

  • strejda napsal:

   Jak vidím jsem na Kose nevítaný host. Nikdy jsem nepařil k těm co se někam tlačí.
   Sbohem

   • vlkp napsal:

    Byl jste jen ch\cen spamovým filtrem . Tak jako 3 další.Nic více nic méně. A já se podíval až teď.

    • strejda napsal:

     Všiml jsem si, že jste na Kose dnes již dvakrát byl a ostrakizace trvala a tak jsem si udělal vlastní závěr. Patrně mylný. Myslel jsem si, že je filtr nastaven na strejdu, teprve nyní jsem si všimnul, že závadným bude ta sousední země vedle Saska. Málem jsem ji napsal znovu. 😀 Já nejezdím do Německa ale do B nebo S.
     Nejsem z těch, co nedokáží změnit názor, když poznají, že fakta jsou jiná a že se proto nerozhodnul adekvátně..

 4. cobolik pacholik napsal:

  to mali v reichu casy,ked nasa army perfektne strazila caru a reich polizei mal taky veget,ze sa im dnes o tom ani nesniva.drogy su smejd to jedna vec a druha vec je,ked sa prejde hranica,treba respektovat pravo ineho kraju a este budu mali v tom reichu pepikov,za holotu,co im robi bordel,treba ist kuknut do laredo na mexican us border a previezt sa,ani nepisem,treba vidiet tisice aut a kontrola,jak v leopldove za komuny v 3 skupine,pre tych z reichu budu pepici,taka holota,jak ty cigani z pod and pre tych ritiarov na hranici s reichom,kukaju len na znacku a v laredo na color…

 5. Lex napsal:

  Hned při čtení článku mě napadly dvě nosné myšlenky případného komentáře.
  Tu první mi „vyfoukl“ Skogen, a tu druhou „čobolík“.
  Nemám, co bych k nim dodal, než že souhlasím.

 6. hans napsal:

  …důkladnost s jakou byly prováděny, zabavování předmětů, slovní urážky, a arogance policistů hraničící až se šikanou…. atd. atd.

  Češi si za několik generací zvykli na komunistické esenbáky, není divu, že je šokuje chování policistů vyznávajících hodnoty západní liberální židovsko-křesťanské civilizace. Holt respekt k individidální hodnotě lidského jedince není dán každému.

  Kontrast s běžným politickým školením mužstva je ovšem zábavný…

 7. zemedelec napsal:

  Také si myslím,že to není nic příjemného,podrobit se takové kontrole a jak píšete,může se to i hezky protáhnout,že to znechutí i účel cesty.Osobně do Německa za nákupy nejezdím,ale domnívám se,že naprostá většina tam jde z dobrým úmyslem,ať je cíl cesty jakýkoliv.Ono je to na první pohled těžko rozpoznat,kdo co má v úmyslu,zřejmě by to ani u nás kontrola nezjistila,spíš ten důvtip a znalost policie,by mohla něco odhalit.

 8. myrta napsal:

  Je to úpně v pořádku,Němci si chtějí své území ochránit od živlů,valících se z našeho nebo přes naše území. Že to my nedokážem,je smutné. Kdo má čisté svědomí,nemá se čeho bát a tak můžeme být jedně rádi,když pochytají gaunery ,co hřeší na naši benevoletnost nebo nedostatečnost.

 9. jezevec napsal:

  jezdím do německa a přes německo dost často, minimálně tak 2x za měsíc. jsem prošedivělý, slušně oblečený padesátník bílé pleti, jezdím novým autem střední třídy, prázdným, dodržuji předpisy – řekl bych tedy, že nejsem typickým dealerem drog ani parkovištním lupičem, a že policajt s minimální mírou inteligence by tohle mohl vyhodnotit shodně. buzeraci a selektivní šikanu německých pohraničníků mohu potvrdit, rozsahem i časem a ponižující prohlídky, zbytečně arogantní personál – ostatně patřím mezi ty kdo tam jezdí opravdu dost často, a několikrát jsem si na to i na německé straně stěžoval.
  pokud někdo hýká nadšením, že kradnoucí český proletariát dostává od pořádkumilovných němců hašte, a že to dopadlo i na neoblíbeného jezevce – nezapomeňte, že schenghen pohraniční kontroly ZAKAZUJE.

  • vlk napsal:

   No já si nejsem jistej, jestli třeba německá BND nechodí taky na Kosu. ..
   To by jinak ty prohlídky u tebe vysvětlovalo víc než dobře…. 🙂 🙂 🙂

   • ZdeněkJ. napsal:

    Nejen to, možná že si BND přečetla závěry NERVu o ročním rozkradení cca 100mld českými podnikateli a nyní se místo na kradnoucí český proletariát zaměřuje na kradnoucí české podnikatele.

  • Lex napsal:

   Tak tak, jezevče.
   Chápu, že vás osobně to obtěžuje – právem. Protože „Schenghen“ pohraniční kontroly zakazuje. Obavám se ale, že vnitrostátní kontroly ne. A ty, o kterých píšete, se sice konají v blízkosti hranic (jinde by s ohledem na daný účel neměly smysl), ale nejsou to zcela jistě pohraniční kontroly ve smyslu úmluvy.
   To tedy za prvé.
   A za druhé – ty pohraniční kontroly Němci vykonávají z důvodu jistého stereotypu ve svém myšlení, že kdo přichází z Česka, je potenciální zloděj nebo pašerák drog (hlavně ti druzí vypadají jako prošedivěli padesátníci, co jezdí zachovalými auty střední třídy – tedy podle toho stereotypu německých policistů). Vůbec se jim nedivím, když sledují, co všechno je v Česku možné a beztrestné.

   Jde o stejný stereotyp v myšlení, jako tomu je u některých německých novinářů (třeba těch v „Süddeutsche Zeitung“), když napíší – cituji – „Prezident a levicový populista Miloš Zeman se nad nyní vytvořenou vládní koalicí vznáší jako zlý duch. Celé měsíce se snažil novému sociálnědemokratickému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi klást do cesty překážky,“…. „Nyní, když Sobotka po tvrdých jednáních upekl koalici s hnutím ANO miliardáře Andreje Babiše a s křesťanskými demokraty, hrozí Kazimír na Pražském hradu tím, že odmítne jmenovat některé kandidáty na ministry,“ … „Čisté motivy ho k tomu nevedou, spíše nenávist a přehnaná touha po odplatě.“
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/323755-kazimir-z-hradu-z-nenavisti-sabotuje-koalici-pisi-o-zemanovi-v-nemecku.html
   Oni ti němečtí žumpálisté totiž stereotypně přeberou tyhle kecy od těch našich presstitutů jako mantry své vlastní geniality, aniž jim dojde (a aniž jim kdo řekne), že ústavní role prezidenta republiky při jmenování vlády vzešlé z voleb nestojí na řečech, tím spíš novinářských, ani na vzkazech politiků pronášených přes ty samé žumpy slov, ale poté, co mu osoba pověřena jednáním o sestavení vlády DORUČÍ – prosím, opakuji – oficiální cestou doručí dokument o vzniku koalice.
   Jestli se nemýlím, to se stalo až dnes v 15.00 hod.
   Do té doby byl balónek na straně politiků zvolených ve volbách a na straně osoby pověřené jednáním o sestavení vlády, tj. Bohuslava Sobotky při vytváření koalice a jejího programu.
   Kydy o prezidentovi jdou zcela mimo mísu.

   Tož tak s těmi stereotypy a s tím, co spolu ZDÁNLIVĚ nesouvisí.

   • vlk napsal:

    Nono to tak úplně není. ÚSsava říká, že prezident jmenuje nového předsedu vůlády. Nestanovuje pro to ŽÁDNOU, ale vůbec žádnou podmínku. Kromě jediné, že jmenovaný musí do 30-ti dní o jmenování pro svou vládu požádat v parlamentu o důvěru sněmovny. Nic více nic méně.
    Zeman , pokud by byl chtěl, mohl Sobotku jmenovat kdykoli, jakmile bylo jasné, že má parlamentní většinu k disposici. Což se ukázalo prakticky například při obsazení sněmovních funkcí a zejména při hlasování o rozpočtu.
    že Zeman se snažil zvětšovat svůj hrací prostor do krajnosti, že házel klacky pod nohy všude, kde mohl, si žádný německý nebo český žumpalista nevymyslel. To je snadno doložitelný fakt. Tuhle nálepku si Zeman nalepil na čelo svou usilovnou obstrukcí – sám.

    Nicméně, když jsme těch německých stereotypů – zvláštní že jezevcovi vadí prohlídky. Mně zase zatraceně , když se otevřely hranice vadili plakáty -Češi nekrást tady! Byly všude. Taky jsme si tuhle nálepku, stejně jako Zeman, nalepili na čelo sami.
    Joa ještě dodám, jsem asi jedinej na Kose, kdo jezevce zná osobně. Známe se dlouho. Je to roztomilej kluk. Nicméně, kdybych ho neznal, a byl jsme německým policistou, co sleduje cvrkot, tak bych ho automaticky bral pokaždý. Je prostě ten typ. 🙂

    • zemedelec napsal:

     Pane Vlk.
     Já jenom nenápadně podotknu,kdyby Sobotku jmenoval premiérem,třeba v listopadu a on nedokázal se domluvit a do těch 30dnů nepožádal o důvěru parlamentu,co by bylo dál.

     • Gerd napsal:

      Ztratil by pověření a možnost požádat o důvěru své vládě.

     • vlk napsal:

      zemědělče,
      já netvrdím, že to měl dělat v listopadu, j říkám, že žádná podmínka, jako doručení čehosi v ústavě není. A že pokud někoho jmenuje po volbách premierem, musí tento do 30 dní získat od jmenování v parlamentu důvěru.
      Jinak věřím, že ten dnešní projev si Zeman skutečně užil. Není to nic jiného než serie skrytých urážek a výhrůžek a také koncesí pro budoucí útoky. Zítra si rozmyslím, jestli ten Zemanův projev okomentuji nebo ne.

    • eywin napsal:

     Chopím se toho méně podstatného ve vašem příspěvku.
     Cedule „Češi nekrást tady“ nebyly všude. Visely hlavně v Rakousku a to ještě někde.
     A víc než o zlodějích s českým pasem vypovídaly o těch idiotech, kteří je tam pověsili. A nejinak než o idiotech mluvím i v případě Čechů, kteří žvatlají o ukrajinském či rumunském „póvlu“
     Já jsem si tedy žádnou nálepku na čelo kvůli zamidrákovanejm blbům ze všech stran všech možných hranic nenalepil.

     • Hladis napsal:

      A vidíte. Jeden znamy (recky taxikar) mi vypravel, jak ho udivila cedule v parku ve Svycarsku v blizkosti hotelu, aby tam rekove nedelali bordel. Byl docela zaskocen 🙂

   • okolojdoucí napsal:

    Vážený pane Lexi, dovolte, abych Vás citoval: „Hezky, hrát si na arbitra, jestli někdo pravdu má nebo nemá.“ Jste kouzelný, jak tu házíte pravdou, žumpálisty a presstituty a pak volně fantazírujete na téma ústavní role prezidenta 🙂

    Je ale fakt, že formování vlády pan prezident doposud nějak zvlášť neovlivňoval. Teprve teď se uvidí. A novináři jsou uhranutí Zemanem odjakživa, jemu to očividně moc nevadí, naopak, často provokuje záměrně a dosud mu to na popularitě spíš přidávalo, to opravdu umí. Z toho pohledu bych mírnil příkrost Vašich odsudků, ona je to mezi novináři a Zemanem často taková maskovaná symbióza. Potřebují se navzájem.

    • hans napsal:

     Zeman taky formování vlády zvlášť neovlivňuje. Není jeho vina, že se parlamentní většina dávala dohromady přes dva měsíce. Má výhrady k některým ministrům, stejně jako prezidenti před ním, a stejně jako prezidenti před ním (soudě podle „ohromně důvěryhodných“ novinářů) se snaží docílit stavu, kde mu předseda vlády předloží návrhy na ministry, které bude moci spokojeně jmenovat.

     Akorát u předešlých prezidentů jejich výhrady vůči ministrům novináři nerozmazávali a netvrdili, že je prezident nesmí mít.

   • Sylva Šauerová napsal:

    http://www.novinky.cz/domaci/307453-zeman-koalice-se-101-podpisy-ma-urcite-nadeji-na-pokus-o-sestaveni-vlady.html
    🙂
    Jednou hot, podruhé čehý, to podle potřeby. Ústavní právo rozhodně není Vaší doménou, pane Lexi. Z takové neznalosti, jakou jste právě předvedl, Vás nicméně nepodezírám, zůstává tedy jen prostá účelovost.

    Samozřejmě že pan Zeman MOHL jmenovat premiéra dříve, totiž dříve v řádu týdnů, již po ustanovení PS (jak ostatně píše již vlk). Argumentovat nehotovou, resp. nepodepsanou, koaliční smlouvou nelze. Jednak byla hotová již 13. prosince a následně i publikovaná (že by si ji od té doby pan prezident nepřečetl ?) a jednak mu do koaliční smlouvy nic není. Podstatné pro prezidenta republiky je, že existuje většina v PS, na níž se politické strany dohodly a že – kromě B. Sobotky – fakticky nikdo jiný žádnou jinou vládu sestavit nemohl.
    Jaký seznam ministrů vyžadoval pan Zeman po IHNED (!) jmenovaném premiéru Rusnokovi ? Měl ve chvíli jmenování připravený Rusnok nějaký vládní program ? Nikoliv. Byla sjednána parlamentní shoda ? Nikoliv. A nebylo známo jméno jediného ministra. Navíc pan Zeman (viz výše) prohlásil, že Rusnokovi do výběru ministrů nebude zasahovat, neboť jde o výsostné právo předsedy sestavit svou vládu. Tehdy kupodivu správně vyložit ústavu uměl.
    To, co píšete, je neobhajitelné.
    Teprve ve chvíli, kdy začala sílit zahraniční kritika a ve chvíli, kdy se mu nad hlavou začala vznášet žaloba, významně poklesla popularita a začaly se objevovat články tu Kysely, tu Kudrny, tu Wintra, hnul sebou. Jistě, opět svým typickým zemanovským způsobem. Pikantní na tom je, že zas natřel jen uvažované ministry za ČSSD. A říkat, že Sobotku jmenuje, protože SPLNIL STANOVENÉ PODMÍNKY, tak to už se člověk musí smát. O jakých podmínkách hovoří ústava ?

    • Gerd napsal:

     To nebyly podmínky Ústavy, ale jen Zemana. Chtěl klasicky dostat premiéra do podřízeného postavení a ukázat, kdože je pánem. Jde jen o boj o moc.

     • Sylva Šauerová napsal:

      Ano. Jenže vznikající vláda má na své straně nepochybné výhody. Ona je vrcholným orgánem moci výkonné, nikoliv prezident. Nicméně k věci se už vyjádřili Gerloch, Wagnerová, Přibáň, Balaš, Wintr, Kysela a v Hydeparku za pár okamžiků znovu Eliška Wagnerová. Jdu poslouchat.

     • hans napsal:

      …Jde jen o boj o moc….
      Ten Zeman je fakt zákeřný, když se chová stejně jako oblíbenci jeho kritiků.

      …se už vyjádřili …
      To je tedy sestava.

      Autor příslušných článků Ústavy se vyjádřil taky. Podpořil Zemana.

     • vlk napsal:

      NoHansi, vřele doporučuji, abyste si to vyjádření přečetl celé. Ne jen tu jednu větu nebo odstavec, co si Mlha účelově vytrhnul.

     • hans napsal:

      A pointa je?

      Když věříte, že je novináři odnášejí rozhovory s C. Svobodou na Hrad k proškrtání, aby pak publikovali pouze odstavce účelově Zemanem vytrhnuté… tak si věřte..

    • Janika napsal:

     „O jakých podmínkách hovoří ústava ?“ – a jaké podmínky zakazuje?

     A kde je v Ústavě napsáno, že prezident může odmítnout jmenovat jen kanibala nebo analfabeta?

     To musíte brát z obou stran, aby to bylo vyvážené :-).

   • XY napsal:

    No, tady s tím odkazovaným článkem z SDZ je trochu problém – nějak se mi ho nedaří najít. Třeba bude mít někdo větší štěstí a najde původní zdroj.
    Vřelé díky předem!

   • prirodovedec napsal:

    Aktualni Schmidt? 🙂

 10. VaclavP napsal:

  I když argumenty v článku jsou logické, tak ale s kontrolami souhlasím. V kolika knížek z Ameriky a filmech je vidět co si tam dovolí šerif v jednom městě, jen ať si Bavorsko svojí zemi chraní.

 11. Šims. napsal:

  Nevím, ale nechtěla bych si domů pouštět nějakého živla, který mne vykrade nebo bude prodávat drogy. Možná, že to Němci berou až s moc velkou německou důkladností, ale ani se nedivím, že to berou tak trochu jako vrácené hrušky. Vždyť s námi za poslední leta neudělali nejlepší zkušenost. A k tomu si přečtou, jak to u nás chodí, co se děje s unijními penězi (cpou je do EU především oni), no fakt se ani trochu nedivím.

 12. XY napsal:

  Inu, je to těžké – a jak je vidno, pak ten, koho takto bavorská Polizei bezdůvodně šikanovala, bude mít na věc jiný náhled než běžný transiťák.
  Co se mi ale zdá klíčové – je zapotřebí, abychom si na své straně čáry taky udělali pořádek.

 13. Lex napsal:

  Nemíním se tu přít s nikým, ani s Američany či Američankami, kteří tu patlají (zaměňují) politiku s formálními (v případě sporu jedině platnými) úkony pramenícími z Ústavy.
  Jistě – kdo chtěl, mohl cokoliv, co mu Ústava či zákony výslovně dovolují (u orgánu státu nestačí, že mu to nezakazují). Ale MUSEL jen to, co je formálně průkazné. Formálně nejsou průkazné vzkazy přes noviny.
  A o tom, zda je PRÁVO jako takové vůbec jejich silná stránka, se tu nemíním rozšiřovat.

  Komentovat plácání ohledně situace nastalé po řádných (byť předčasných) parlamentních volbách ve vztahu k situaci pro krachu vlády z důvodů jejích průserů personifikovaných samotným premiérem, to by bylo házení perel.

  Vlku,
  ani ty nejsi schopen pochopit, že nesmíš směšovat ústavní povinnosti a politiku jako negociaci?
  Pak jo, pak máš nepochybně pravdu.
  Blahopřeji ti k ní. Já si ponechám tu svou. Tu, kterou už nejméně týden chápou i dotčení politici. Jen dogmatici ne (vůbec to nevztahuj na sebe).

  • vlk napsal:

   Lexi,
   promiň, ale na d ústavu není nic. To, co ty nazýváš negociací, já více méně chápu jako zvůli. Zejména, když není žádný problém prokázat, že ten kdo jako by nyní negociuje , jindy tuto potřebu naprosto necítil.
   Velmi jsem s e zatím držel zpět, ohledně hodnocení Zemana. Naprosto jsem nešel do spekulací, co učiní nebo ne. Ale může být, že se do toho budu muset dát.
   A něco akceptují politici, aby zkrátili proces jmenování? Vymstí se jim to. Dělat ústupky, jakékoli, ještěrovi, je cesta do pekel.

   • Lex napsal:

    Jen se dej, vlku, jen se dej.
    Nic nezměníš na faktu, že vedle plnění „ústavních povinností“ existuje ještě „politika“.
    A nemáš pravdu, že nad Ústavu nic není. Je. Ta politika. Výsledkem politiky může být i změna té Ústavy. Například, že prezident bude volen přímo občany. A že v souvislosti s přímou volbou se budou měnit „ústavní zvyklosti“, protože ty dosavadní – při respektu k textu Ústavy v obou případech – se odvíjely od pozice prezidenta voleného parlamentem.
    Nebo v jakémkoliv jiném směru, který nebude negovat demokratické základy společnosti.
    Na to nezapomeň.
    Jsou to jen řeči. Třeba i absolventů právnických studií. I těch devítiměsíčních, jako v případě Chovance. Ty žblebty u Takáče a Wagnerové, že šlo o „jen“ o nějaká studia veřejné správy a že to souviselo s „celoživotním vzděláváním“, tak to byla síla. Externí studium bakalářského studijního programu trvá obvykle 4 roky, konkrétní zaměření studia na tom nic nemění.
    Fakt „Kraft“!. Demonstrace šílenosti.

    • vlk napsal:

     Překvapuje mne,že něco takového čtu od právníka když je tématem jmenování vlády.
     Platí pouze to, co platí. Tedy ústava v platném znění. Až bud epolitická vůle ji změnit předepsanou většinou, třeba za účelem vykázat mocichtivého narcise do patřičných mezí, tak s eprostě ta změna stane. Do té chvíle ovšem všichni musí respektovat platné znění ústavy. I kdyby si stokrát vyjednali, že ho změní. A ústavní zvyklosti nemohou také být jednou idiocií a jednou mantrou.
     Zejména, když jak jsem psal prezidentovi jednou něco vadí, co mu před pár měsíci – tedy tomu samému, se stejným mandátem – nevadilo. Nebo naopak.

     • Lex napsal:

      Vlku,
      mohl bys v rámci toho, co píšeš výše, kromě keců, uvést jediný příklad toho, kdy prezident v souvislosti s povolební situací postupoval v rozporu s Ústavou?
      Neber si to moc k srdci, když říkám „kromě keců“, to nesměřuje vůči tobě, to je obecné konstatování hlavně vůči jiným politikům a novinářům.
      K tomu, že prezident nazval idiotským „pojem ústavní zvyklosti“, nikoliv ty zvyklosti jako takové, se snad nebudeme vracet. Protože tady jsi minule předvedl neuvěřitelnou eklektiku.

     • hans napsal:

      Zeman Ústavu vzorně dodržuje. Čímž překáží mnoha mocichtivým narcisům.

      Váš požadavek na jmenování Sobotky premiérem už v listopadu ovšem žádnou oporu v ústavě nemá a s chováním předešlých prezidentů je v přímém rozporu.

      Například roku 2002 byl nový předseda vlády taky jmenován až po podepsání koaliční smlouvy a po vyřešení všech personálních otázek ke spokojenosti prezidenta.

  • Ernest napsal:

   Lexi, já to chápu tak, že zde od mimořádných voleb probíhá mediální kampaň, ve které se žurnalisté a velká část politiků snaží Zemana znectít za to, co by MOHL UDĚLAT (a bylo vby to MOŽNÁ na hraně ústavy), aniž by dosud cokoliv, z čeho jej obviňují, dosud UDĚLAL. Vidím to jako pokračování prezidentské volební kampaně po volbách. A jak Babiše nemusím, tak se mi jeví jako jeho vztah k prezidentovi daleko lepší, nežli vztah Sobotky, nebo Bělobrádka.

 14. hans napsal:

  Děkujme aspoň Němcům, že v budování svobodné liberální společnosti poněkud zaostali a ještě nepřevzali ten zákon USA, který dovoluje tamním policajtům zabavit kterémukoliv kontrolovanému občanovi všechny peníze, které má u sebe (skutečně všechny: vyplatí se to u rodin co jedou na dovolenou, podnikatelů vezoucích tržbu do banky…; jsou tak financovány platy šerifů). Pod hrozbou vězení, nebo zabavení dětí sociálkou. To by bylo teprve stížností 🙂

 15. Petr B napsal:

  S článkem souhlasím. Do Bavorska jezdím už roky na nákupy, výlety i na návštěvy. Poslední roky jsem tam v průměru asi tak jednou měsíčně. Zatím jsem ani jednou nebyl kontrolován, ačkoliv se pohybuji po silnicích všech tříd a jezdím i po bavorském venkově. Nebyl jsem ani svědkem žádné kontroly české posádky, i když auta bavorské policie potkávám skoro vždy – evidentně mají na benzín. Z různých zdrojů však vím, že situace je docela vážná, a nedivím se Bavorsku, že vlastní občany chrání. Bavorská policie však nedělá žádné monstrakce na efekt, ale selektivně provádí kontroly podezřelých vozidel, a to na základě vlastních poznatků nebo i spolupráce s PČR. O řadě akcí se dozví jenom zúčastnění. Podle toho, jaké mám informace, se opravdu nejedná o šikanu vůči Čechům, bavorská policie jen v rámci svých možností plní úkoly, pro které ji platí.

 16. prirodovedec napsal:

  Nemohli byste priste avizovat, ze nakonec doslo na mne (sice jen v diskusi) a uz je tu zase (huraa) Zeman a s nim i jeho verna ctitelka pani exnamestkyne? 🙂 Vlku, vlku, stacilo jen pripsat :).

 17. prirodovedec napsal:

  Ještě dulezity postreh. To ze zlodeji Anglie v 16.stoleti za Jindricha okradajici Anglicany (viz Mark Twain, Princ a chudas) se obratili vne Anglie za Alzbety postavlo zaklady bohatstvi Britanie 🙂 takze zvazte, zda i CR nemá sanci konecne zamířit k blahobytu – i mali zlodeji nasli spravny směr ted ještě naší banksteri … 🙂

Komentáře nejsou povoleny.