Mlha odbornictví


Na psaní  tohohle kousku jsem se docela  těšil. Proto si  ho  také  nechávám na konec  volné serie  článku o tvoření  vlády.

Zeman ve  svém  veřejném hodnocení  členů Sobotkovy listiny  kandidátů na ministranty  neopomenul  trousit moudra o nutné odbornosti  budoucích ministrů.  A  přidal svůj tradiční rádo by  bonmot  o tom,  že  jako se do toho  nehodlá  až tak moc vměšovat, s  jedinou  výjimkou  – případů,  kdy  žádná  odbornost  prokazatelně není……

Zvláštní…  Mám asi  osobní těžký  handicap.  Totiž  jakž tak  fungující paměť. A  když byl a vypálena  ona  slova  o nulové kompetenci,  okamžitě  mi  vyskočila  jména – Píka, John,Dobeš Pavel, Gross, Stanislav, Březina  Karel….

Jistě by  se našli  další  – Dobeš  Josef, Hanáková,….Ale  těch  prvních  5 je  pro mne  prostě  nepřekročitelný  standard  politických rychlokvašek – lidí, kteří  ve vysoké politice  obecně a  na ministerských  pozicích  zejména  by  neměli  být  ani v příslovečném  Absurdistánu.  Kupodivu  na  následné  Zemanově  tiskovce se zdejšími  hlídacími ratlíky  demokracie ani náznakem nezazněla  otázka -a  pane prezidente   čím vás  odborně  kdysi, když  jste  je  navrhl  do funkcí  ministrů,  kompetenčně  uchvátili  pánové  Březina  a Gross?  A  ještě  více, že  si  na  něco takového netroufl o  víkendu  Václav Moravec. ….

Nicméně  tohle  je jen  špílec. Důležitý  pouze  v tom, že  Zemanova  slova  a reálně doložitelné  činy k sobě  mají  asi tak  daleko  jako  Viktorka k  vítězství v Lize Mistrů. Což  normálního člověka  už  dávno nemůže  překvapit a  členy  církve  jediného Ježíše  pravého  nijak  netkne.

Tématem  dnešního  článku  ovšem není  konfrontace se Zemanem jako taková,  ale  s  demagogií,  kterou naprosto  účelově  vypustil  a  kterou značná  část  veřejnosti mu   ráda zbaštila – ministr  by měl  být  odborník a  já Zeman na  to  dohlídnu!  Nemáte  z toho husí  kůži?  když  si představíte,  jaké  taky  odborníky  dokázal vyštrachat pro svou  vládu?  Namátkou byl  to on kdo přivedl  do vysoké  politiky jedno  z nejprovařenějšíchjmen  vůbec – Luftjardu Tvrdíka – udělal ho ministrem obrany. Pamatujete?  Byl odborník a měl pro to  kvalifikaci  – byl to dost  vysoký lampasák. než se stal  ministrem.  Jakou  paseku  pak tenhle  odborník nadělal  a  kolik desítek  miliard  / a to  mu možná  v rozměru  silně  křivdím/ nás  stál tenhle nesporně   odborník ,  je známo.

Přidám ještě  druhé podobné  odbornické  jméno  -Schling…  Vzpomínáte na průšvih jménem  D47?  Která  měla  být  daleko nejdražší  dálnicí  ze všech předražených  dálnic  české  historie?   A kteroužto se následně, naštěstí povedlo  včas  a s poměrně  akceptovatelnými,  byť  zatraceně  vysokými ztrátami,  zarazit. Protože  je  to  už  přeci jen nějaký ten pátek – 12 let, dám sem  dobové  foto, které  jsem  si  dovolil  převzít  z  iDnes:

D47

A  když  už  jsme  u téhle  dálnice, tak  ta na  sobě  nese  zcela  zjevně  nějaké prokletí,  které  zdaleka  neskončilo. Viz  včerejší  vyhazov šéfky  oddělení kontroly  kvality  dodávek  ŘSD Pošvářové odborníkem  Kočicou, kterého  přivedl do ouřadu  Zemanem  výslovně  chválený  superodborník  – ministr  -sekerník  Žák…  Ale to  vlastně odbíhám od  svého  ústředního tématu – totiž  demagogii  odbornictví, které je náhle  objeveno a vyžadováno prezidententem a kterou  veřejnost tak  baští.

Ministr  by měl být odborník!  Zní  to pěkně,  že.  Jako samozřejmost! Vypadá to přísně  logicky. A kdokoli se mne může  zeptat  – a co proti tomu  vlku máš?

Odpovím možná  překvapivě – nic, vůbec nic!  Pokud  mi tazatel  bude schopen  nějak rozumně popsat  onu požadovanou odbornost!!!  Ne  obecnými  kecy, ale  konkrétně!

Jak  by  měl  vypadat  ministr  odborník?  Už  slyším  – měl  by  rozumět  rezortu přece!

Fajn.  tak  jo.  si vytáhněme  namátkou některé minsiterstvo – třeba  průmyslu. A prozkoumejme  to nikoli obecně, ale konkrétně. Co  vím,  současný ministr  Ciencala byl  výslovně  Zemanem  zmíněn  jak prototyp ministra odborníka.  Předesílám, že proti  panu Ciencalovi  vůbec nic  nemám. Naprosto nic.  A nehodlám se do něj trefovat. Jistě  bude opravdu odborník na robotické systémy, které vystudoval a  technologie  hutnictví a  zpracování  železa a  řízení  velkého průmyslového  koncernu, ktermi se živil.  Je  toto průmysl?  Respektive ta  otázka  je  nepřesná, protože  ano,  hutnictví železa průmyslem  je.  Ale  v  mém  chápání  je  přesnou odpovědí  – I hutnitcví železa  je  průmyslem.Klíčovým slovem  je  spojka  I!

Abyste pochopili  kam mířím, položím ještě  jednu otázku  –  zkuste  definovat  tři hlavní  úkoly  ministerstva  průmyslu, pro  nejbližší  vládní periodu. Jen  se  o to pokuste  Já osobně  bych je  definoval takto:

1- dostavba  Temelína  – ano/ ne   a když  ano , tak zvládnutí výběrového řízení na  dodavatele a vyřešení  míry  státní ingerence, zejména  v oblasti  garantovaných cen  elektřiny. Pro mne   gordický uzel pur!

2- řešení  doslova katastrofického propadu stavebnictví, které s sebou táhne ke  dnu celou ekonomiku

3- systémové  vyřešení problematiky  podpory  českého exportu

Tohle  jsou  nejhlavnější  úkoly pro příštího ministra. Ale jen podle  vlka. Zrovna  tak  to mohou být   těžební limity nebo  podpora  nových investic a vytváření pracovních  míst , či  čerpání  bruselských  dotací,  rozvoj oborů s vysokou přidanou  hodnotou, dodefinování  státní energetické politiky,  atd. atd. A  všechno to budou  nepochybně  velmi  žádoucí  a vysoce ambiciozní  cíle  pro příštího šéfa  tohoto rezortu.Držím  pana  Ciencalu  za hodně nadprůměrně kvalifikovaného a úctyhodného ministra.  Nicméně nad  tím,  že  je  současně  odborníkem  na komplex gordického uzlu  typu  Temelín a stavebnictví a k tomu ještě  podporu  exportu  se mohu jen pousmát! Borec takových parametrů, co do odbornosti, v Čechách a nejspíš  ani jinde ve  světě, prostě neběhá.A tak bych mohl jít  rezort od  rezortu!

Pro veřejnost  je dostatečnou zárukou odbornosti,  když  spravedlnost vede  vystudovaný právník, zdravotnictví  lékař…..  Pro mne  to je  na  úrovni  té  včerejší  ankety, koho jako že by Zeman neměl učinit ministrem…. Protože  titíž, co  soudí, jak jsem právě popsal,  když  si  sednou  v létě  do  ajroplánu  a  letí  někam  za  sluncem,  by  jistě  velmi protestovali,  kdyby  jejich  letadlo  měl pilotovat  někdo, má  průkaz  na větroň.  Oni  pro sebe  a svou rodinu  jistě  vyžadují  certifikovanéhoa zkušeného pilota  velkého  tryskáče.  A  já se jim nedivím.  Že ono právnické vzdělání a  a ev.  praxe na spravedlnosti může  být  jen  průkazem na  řízení  kluzáku,  tak to je  ani nenapadne.  Hlavně odborník!!!

Opět  se vrátím k těm, které  už  Zeman  stačil,,  z navrhované sestavy,  vypíchnout    jako  odborně  připravené  kandidáty. Vezmu si  dvě jména – profesorka  Válková na  už  zmíněnou spravedlnost a  Prachař,  takto  zřejmě  budoucí  šéf  dopravy.  Oba  dva  to  u Mlhy mají dobré.  Za sebe  dodávám, že  ani jednoho z nich  jsem nikdy nepotkal, neznám je, informace o  nich mám jen  z otevřených zdrojů a neslouží mi  jako cíl. A  chci k nim být naprosto  korektní.  Nepochybuji ani o tom, že  rozumí  naprosto výborně  své práci, kterou  dosud  vykonávali.

Paní profesorkoa  Válková, pokud  vím, vedla  katedru trestního práva  na PF  v Plzni.  Nikdy na  ní neulpěl  ani  nějaký  vzdálený odlesk podezření,  že  jela  v  té těžké Kindlovině,  co  v podstatě  plzeňská práva zničila. A nejspíš  odbornicí  na  právo bude. Přesněji  – teoretickou odbornicí na právo  trestní.  Je  to  dost pro  řízení  kolosu  jménem ministerstvo spravedlnosti?

Paní profesorka  je  dobrá  v  důležitém  úseku  z oboru práva. Ale  jen jednoho.  Kde je právo  správní, ústavní,  obchodní, konkurzní, občanské, evropské,  ústavní?  Kde je  znalost problematiky  vězeňství a probačních služeb?  Jak se vypořádá  s problematikou  státních zástupců  a požadavku na  nový zákon, který by nově  definoval postavení a strukturu  státního zastupitelství? Například.  Jistě je  toho daleko více.    Ale zejména  – kde sežene  do  zjevně podfinancvaného rezortu  další  peníze, aby  se nezhroutil? To je  alfa  a omega jejího příštího působení! A jak  vyřeší stále větší propojení  evropské a  české legislativy. A soukromě  mne  velmi zajímá, jak se pod jejím vedením  rezort vypořádá s  „dárkem“  Nového občanského zákoníku, který nemůže  vést  k ničemu jinému  než zahlcení  soudů a  to na tak dlouho,  než se časem vytvoří příslušná  judikatura:  Zeman ovšem konstatoval, že  paní profesorka  je odbornice. neposmívám se tomu soudu,doufám, že  se neplete.  Ale člověk, který  zvládne úspěšně  většinu z toho, co jsem  definoval  výše pro mne  bude gigantem výjimečných schopností!!!

Pro  koblihovatou veřejnost ovšem stačí, že  paní profesorka  má  právní kvalifikaci a  je to ok.

A  co druhé jméno -Antonín Prachař?  Rovnou konstatuji, že  po vyhledání jeho  životopisu na  Wikině  viz . http://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Pracha%C5%99

mne  čekalo  velmi milé překvapení.  Tím co vystudoval  i  co má za  sebou. Ano, dá  se  říci, že  už  dlouho  nešel na  dopravu  někdo s tak  rozsáhlým vějířem  znalostí z tohoto  oboru, jestli  vůbec. Takhle  bych  si  asi i já představoval profil   ministra a bych řekl – fakt odborník…   Nicméně  budou jeho znalosti  získané  studiem a  následnou praxí stačit? NA  ukočírování  toho , co jmenuje Ministerstvo dopravy  České republiky?Uvidíme!

Je  zřejmé,  že se  pan Prachař  vyzná v  silniční dopravě,  včetně mýtných systémů.  Z hlediska  uživatele.  Ale  jistě i navazujících souvislostí a  praxe v různých  evropských zemích. Což nikdo z jeho předchůdců neměl! Jenže  doprava  je  nejen  na  silnici.  Je  stejným fachmanem  na  železnici? Na  vodní přepravu. A co kosmická  agentura, která  pod  ministerstvo  také  patří?  A nebude takhle  náhodou, protože  je  od  autíčkářů,  upřednostňovat  transport  po  silnici  nad  ostatní druhy  přeprav? A  co  přeprava  osob po kolejích a její specifika  a černá  díra  jménem ČD  Cargo?  Ale  chleba  se pro něj  bude lámat  stejně někde úplně jinde.  Totiž v zamořené  džungli  zvané  investice do dopravní  infrastruktury a  další  snad  ještě zamořenější  jménem  Použití, čerpání a kontrola  evropských  fondů!  tak  abychom přestali v  případě prvním  mít  nejdražší  kilometr  nových nebo opravovaných  dálnic a železnic na světě a  v případě druhém  nebyli  synonymem pro  zlodějskou bandu, co  umí  jediné  – špičkově  krást  bruselské peníze.

On sice bude ministr – tedy někdo, kdo všemu  velí, ale  jak  se vypořádá  s dávno etablovanou  chobotnicí  dodavatelských  firem, zprostředkovatelů, propojenou  na ty ty, co projekty  a stavby  připravují a řídí a které navíc  ani ministr  neřídí přímo, nýbrž  zprostředkovaně, protože  jsou  tu ukryti v ŘSD, SŽDC, Cargu, ČD, Fondu  dopravní infrastruktury  a kdo ví kde ještě.Kteří “  v tom“ jedou už  dlouhá léta   mají své propracované mechanismy  jak  ukrást, vyprat a  rozdělit? Tahle  chobotnice  vypadá  že je nesmrtelná, že pro ni platí  – ministři přicházejí a odcházejí a  my  zůstáváme a sosáme! Jsem velmi zvědav.  Pro jeho předchůdce za  x posledních let spíše platilo,  že jakmile  uměli projít  vrátnicí na  ministerstvu, inklinovali  k tomu  stát  se  součástí onoho věčného a  výkonného hlavonožce. Viz  smlouva  na D47, viz  smlouva na mýtné  systémy, viz  smlouvy  na výstavbu dálnic  a koridorů, viz nákupy  na  ČD, viz prodeje  „zbytných “ nemovitostí  drah, atd. atd.

Speciálně pozice ministra  dopravy, ale  nepochybně i  dalších  – například  zdravotnictví NENÍ a NEBUDE  o  odbornosti.  Nýbrž  o osobní statečnosti, odvaze  a  chuti. Rozmetat  zavedené  vazby a  vztahy, o schopnosti  donutit  ty pod sebou  aby  akceptovali  heslo nebát se  a nekrást. A  o tisíci jiných věcech.   Které  s  nějakou odborností  nemají co společného. Říká se jim třeba  charisma, osobní integrita, odhodlání a  tak podobně.

Zeman  vypustil účelovou demagogickou  mlhu. Aby mohl  čeřit  vodu podle  svých představ.  A  koblihovatá veřejnost  to baští  – my chceme  odborníky. Já chci manažery a především charaktery.

Zatím to  schytává  třeba neodborník Stropnický. Včera  jsem  ho vynechal. S poukazem na  dnešek. Ano,  ani já  jej  za odborníka na  vojenskou problematiku nepovažuji.  Nicméně nevidím důvod, proč  by  na obraně  být   generelně   neměl.  A  zejména prezidentovi  by,  u tohohle  rezortu, prospělo, kdyby  fetiš  odbornictví  nechal v  šupleti.  Jestli si  dobře pamatuji,  je on z  titulu své  funkce vrchním velitelem ozbrojených  sil. A nevěřím, že má o  sobě  a  své  kvalifikaci  téhle  skutečnosti dostát,  nepochybuje.  Jakkoli  mám někde v paměti,  že  snad  je nositelem modré  knížky! Oč je  na  tom jinak, než naštěstí  už politická nebožka  Píka?

Hůře  než za  jasnovidce  Baudyše či  za  lampasáka  Luftjardy  v  tomhle  rezortu  pod  Stropnickým sotva bude. On totiž  bude především  řešit  to, co  ostatní  jeho vládní kolegové a  co jistě  bylo  jeho hlavní  starostí v jeho posledním působišti  – na pozici  ředitele  Vinohradského divadla – kde vzít  peníze. A  jak  s nimi  vyjít. Tohle žádného Clausewitze věru nevyžaduje. Ale  spíše, když  už nějakého genia, pak nejlépe  typ  Colbert.

Jestliže  teď  některý z Kosířů  získal  dojem, že  je mi jedno,  kdo  je  ve  vládě, co má za  sebou a  jak si  asi tak bude vést, jde  o mýlku. Není.  Jen si  v  rozporu  se  Zemanovým  účelovým tvrzením, které si tak snadno a  chytlavě  osvojila  část veřejnosti, nemyslím,  že  první a nejhlavnější,co musí  mít  člen vládní sestavy,  je  ona   „odbornost“. Tedy  že  je  zevnitř  profesní skupiny, které se rezort  zejména  týká. To je  asi  stejně  dobré tvrzení,  jako  to, že  případným ministrem pro vědu  by měl  být ten, kdo v republice  má nejvíc  patentů a vynálezů.

Ministr  by  především  měl být  manažer. Výborný  manažer. Měl  by mít nikoli  úzké  odborné zaměření, ale  co nejširší  interdisciplinární přesah. Jednak to bude potřebovat na svém vlastním ministerstvu a  dále  určitě na  vládě, když bude hlasovat o věcech, předkládaných ostatními ministry. Protože  i tohle , spíš e zejména tohle,  je prací ministra a  bude nepochybně řádově  častější než těch hlasování, které bude vyvolávat on sám.  Dále  je  žádoucí  hodnotou schopnost přijmout a  zpracovat  velké množství informací v  krátkém čase, ale  zejména oddělit ty  podstatné a  nejpodstatnější od  balastu, schopnost  vyhmátnout  hlavní problém a odhadnout  cesty  kudy  kam. Velmi žádoucí je, aby byl  vynikající diplomat.  Vzhledem k  členství v  EU a  důležitosti  této organizace pro  Českou republiku.   A jak už bylo  řečeno – kouzelník přes  finanční management. Představujete  si  takhle  odborníka, ve smyslu toho, co  do větru pustil Zeman? A  co vyčítá  Stropnickému?  Když  kdysi nominoval  Březinu do vlády?

Může  být, že mi opáčíte  – fajn  vlku, ale kde  tyhle  lidi, podle  tvých představ,  brát?  Poctivá odpověď  je  – nevím.  Asi tam, kde je  berou  v zemích na  západ a sever  od nás.

Tam ona „odbornost“   není  tématem. Jestli vůbec. Hned z několika  důvodů  –  odbornost výkonu zajišťuje profesionální  a  politicky inertní státní  správa!  Kterou  nemáme  a pro kterou  se  politické  reprezentace, doslova  už  půl celkové existence země od převratu,  brání  vytvořit  funkčním zákonem potřebné podmínky. To je jeden předpoklad. Tím druhým je  celkové klima  ve společnosti. Umí si někdo představit, že  v Německu by  se stal členem  vlády  někdo, kdo byl zapletený se Stasi?  Prostě  občané  by  to nedovolili. Neexistuje, aby  někdo z papalášů nerespektoval zákon a už  vůbec  ne, aby  se  veřejně  chlubil  tím, že  ho pomohl obejít. Například.

Třetím předpokladem  je karierní politika  tamních  hlavních stran.  ta funguje  na jednoduchém principu  – odpracuj si to!  Začni na komunální úrovni postup dobrou prací  a pozitivní  reakcí voličů  na  úroveň vyšší a  tak dál, až  budeš  celostátní personou!  Prosté, jednoduché a funkční.  Takhle  vyextrahovaný ministerský  kandidát  má za  sebou  bohaté  zkušenosti  z řízení v  samosprávě. Musel osvědčit  manažerské  schopnosti, osobní  odpovědnost,  velké procento správných rozhodnutí v  celé  řadě  odlišných problémů…Žádný náhodný a nahodilý  výběr!

A  u nás?  Vždyť  to  sami znáte.  Zde politické strany, alespoň ty  hlavní od převratu působí  zejména  jako  lupičské gangy. A  na krajských úrovních  tak  jsou doslova zakonzervovány.  Nahoru se postupuje podle  zákulisních  dohod.  Kdo  z  bývalých současných  nebo budoucích ministrů  má za  sebou poctivou cestu  zdola  přes komunální politiku, kde je za ním vidět  nějaký  hmatatelný  výsledek  bez  skandálu s pozitivní rezonancí veřejnosti? Zkuste  hledat  s lampou za bílého dne…

A  nyní,  už dvě  volební periody  to všechno máme  okořeněno  českou  specialitou  – významným a při sestavování  vlády nepominutelným  procentem hlasů  pro  protestní strany.  Ti staří jsou lumpové, tak  to mámo dáme  tomu  Radkovi nebo tomu Babišovi!  Že ten Radek nebo  ten Babiš  potom  dodávají ministry  do vlády? V podstatě  náhodným výběrem?  Proč  by tohle  mělo  pana Koblihu a paní  Koblihovou nějak  zajímat?  Oni přece chtějí, aby  tam byli odborníci. Tak  ať se  snaží! Nebo to najust a na  truc  hodí příště někomu jinému.

Už jsem tady několikrát  psal o svém  prvním  německém šéfovi.  A  o jeho  různých  hodnoceních  naší  popřevratové  situace. Kterým jsem  tehdy velmi oponoval.  Jedním z takových témat, o kterých tady nebyla  řeč,  byla  i  tom, čemu on říkal kontinuita  systému.  Já  mu tehdy oponoval, že  jsme  v situaci, kdy  prostě musíme  a najdeme  zkratku.  Že  to jde.  Že  oni ve východním Německu  také  musí.  Útrpně  se tehdy usmál a  prohlásil  – bohužel…A  ještě dodal – žádné  zkratky v  tomhle neexistují. Pochopil jsem jej  v roce 2002.  Naplno.  Nebudu psát o tom proč, to je  mezi ním a  mnou  a  ještě mnoha  dalšími, kdy  se cosi   zhroutilo. Co jsme měli  za  pevný bod ve vesmíru.. A ohledně  politiky  jsem  dospěl  až v  koncem roku  2013. díky za  tu lekci  pane  B. Odbornictví  je opravdu jen demagogická mlha.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

65 reakcí na Mlha odbornictví

 1. jezevec napsal:

  odborník v českém pojetí = osoba, která přes subdodávky rezortu dokáže spřízněným stranickým pokladnám přihrát nejvíc prachů, a zaměstnat co nejvíc správných kamarádů, ale aby to tak nevypadalo.
  mimochodem: služební zákon v českém pojetí = zabetonovat poslední tuto politickou garnituru na vyšších postech ministerstev a úřadů tak, aby byli jakýmkoliv nově příchozím nevyrazitelní. nejde tedy o funkční zákon, ale za čí vlády se ti „funkční“ odborníci opevní na svých postech.

  • babaluba napsal:

   Proč tedy ho nepřijala žádná vláda od roku 2002, od kdy je zákon v podstatě hotový? To nemá logiku.

   • jezevec napsal:

    že by proto, že dosud se žádné mocenské skupině nepodařilo úřady ovládnout s takovou převahou, aby chtěla nějaký stav zakonzervovat na všech ministerstvech?

    • Puck napsal:

     Toto hodnocení, a tento úsudek, nemá chybu.

     • okolojdoucí napsal:

      Ta možnost tu je, zvlášť pokud by jmenování „superúředníka“ měl ve své moci prezident. Prostě by Žákovo, Tomanovo atd. lidé využili „dějinného“ okamžiku schválení služebního zákona, aby získali elegantně „definitivu“. Vezměte si „efekt“ Harabin ve slovenské justici.

  • palosino123 napsal:

   Mám za to, že zmiňované betonování a nevoli reprezentovala především ODS nebo spíš její loutkáři. Když už mají dneska sjezd, že jo. Ta paní Mirka je buď mimo nebo mozkově vyčerpaná…po jejich pár odpovědích nějakému novináři jsem vypnul zvuk. Vůbec…oni se v bedně odkazovali na Topolánka věštícího katastrofické vize dnešní ODS. Ten pán byl mnohem nebezpečnější a efektivnější, než ten, jemuž zde přejete spravedlivý proces. Dokonce si myslím, že spolu se svou vládou, může být považován za spoluzakladatele ANO. Není nad to, jak elegantně a nenápadně zmizet (kontakty, Dalíka a balík peněz s sebou). Myšlenkové konstrukty pana Jezevce jsou mírně cynické, ale asi nejblíže realitě. Zleva, zprava. Obecně, personální politika současného hradního pána byla pro mě vždycky záhadou a osmým divem světa, to nic neměnní na tom, že aniž příznivcem, jsem jeho voličem, ať si ta baba z jinak půvabného Žďáru myslí o někdy příště napravovaných omylech jeho voličů cokoli. Slepice je nejlepší na polívku.

 2. VaclavP napsal:

  velice dobrý článek, pokud bych měl definovat požadavky na ministra měl by to být manažer
  ( se schopností rychle pochopit a analyzovat problém ) a autorita ( aby všechny strany byly přístupné diskusi a poskytovaly mu informace ). Jinak nesouhlasím moc s tím se vypracovat od píky, to je jako ve fotbale, bývalý ligový hráči začínají jako asistenti nebo rovnou trenéři ligových mužstev, taky nezačínají trénovaním žáčků i když by to možná bylo dobře.

  • vlk napsal:

   Jak který Václave. Jak který. Vrba má jako trenér tituly ze všech věkových kategori, počínajíc mladšími žáky..

 3. čtenář napsal:

  jedno se ale Zemanovi musí nechat,řídit to umí skvěle.

  Vždy byla jakákoliv dočasná vláda nazývána úřednickou a stačilo to,protože toto označení ztratilo jaksi nádech té vyjímečnosti,tak ji nazval vládou odborníků,no a od této doby si budeme hrát hru na odborníky.
  Ještě bude potřeba nezávisle složit komisi z těch největších odborníků,která bude rozhodovat o tom,jestli navrhovaný kandidát je odborníkem.
  Proč by měl o tomto rozhodovat jedinec,který je přesvědčen o tom,že odborník je už jen z toho důvodu,že vyhrál prezidentské volby.
  Aha,zapomněl jsem,křivdím mu,komise největších odborníků už je složena,je to tým jeho poradců.

  PS:Ke Stropnickému včera prohodil pár slov Špidla,že ministr obrany není ministr armády,že pro ministra obrany je velmi dobrou kvalifikací zahraničně politická orientace.

  • vlk napsal:

   V mém slovníku není rovnítko mezi významy slov
   řídit
   a
   intrikovat

  • babaluba napsal:

   Pokud se nepletu, tak úřednická vláda je vládou státních tajemníků, kteří více či méně automaticky přebírají ministerské pravomoci, pokud přestana fungovat politická vláda. To je ovšem možné pouze v zemi, kde platí zákon o státní správě.
   Proto Zeman musel najít pro svou vládu jiné pojmenování.

   • Rošádek napsal:

    Je dobré, že už si na nic nehrajeme, a mluvíme bez obalu o Zemanově vládě.

 4. schlimbach napsal:

  Pane Vlku – vynikající článek. Jako vždy ale, problém je složitější a má více vrstev. Pokud jde o odbornost ministra . ano, jistě to musí být člověk, který má vynikající organizační schopnosti, ALE !!! musí to být člověk se „selským rozumem“, aby dokázal s nadhledem vyhmátnout podstatu jakéhokoliv problému – toto je podle mě asi to nejdůležitější, protože ať je řešená situace odborně sebesložitější, ministr ji nemusí po odborné stránce řešit – vybere si poradce (je to na něm jaké) – nebo zadá konkurenční analýzy či posudky na různá odborná pracoviště. Pokud bude mít ministr zdravý selský rozum, dokáže bez ohledu na odbornost faktickou vyhodnotit celospolečenskou výhodnost nebo nevýhodnost toho kterého poradci nebo odborníky navrhovaného řešení. On nemusí vybírat podle odborných hledisek, ale podle konečného celospolečenského dopadu toho kterého řešení.
  Stupidní je v naší zemi to, že se vše atomizuje, individualizuje a celospolečenský prospěch se považuje za něco nepatřičného, škodlivého. Je to stejné i v oblasti ekonomiky – každý se žene za vyšší produktivitou práce – ALE Z JEHO POHLEDU – z pohledu celospolečenského tato tupá individuální honba vytváří na celospolečenské úrovni celou řadu neřešitelných situací – nezaměstnanost, chudobu, stres, naštvanost lidí atd. Pokud započítáme do všech těch individuálních „úspěchů“ tyto celospolečenské dopady a náklady, nelze se divit tomu, že se blížíme spíše rozvojové zemi než zemi mlékem a medem oplývající.

 5. schlimbach napsal:

  K odbornosti pana prezidenta. Podotknu předem, že jsem ho volil jako menší zlo. Může si o tom myslet kdo chce, co chce. Bylo to mé rozhodnutí. Některá rozhodnutí pana prezidenta jsem přivítal, nad jinými kroutím hlavou.
  Kdysi jsem četl jeho první knihu, když jsem začal číst tu další, zhnuseně jsem ji odhodil, protože její energetický náboj byl vysloveně odporný – pro mě. Na dlouhou dobu tím tato osoba pro mě přestala existovat a de facto jsem se jí začal zabývat až před volbami.
  Odbornost pana prezidenta – pokud považujeme za odbornost encyklopedické znalosti a schopnost citace „starých“ „autorit“ kdykoliv a kdekoliv, potom je pan prezident velký oidborník. pokud budeme ale za odbornost považovat spíše analytické schopnosti a předkládání řešení, obávám se, že pan prezident nebude vhodný arbitr na odbornost kohokoliv, což doložím těmito postřehy:
  a) obklopoval se vždy lidmi různorodých povah a schopností, kterým důvěřoval a které se nakonec ukázaly jako nedůvěryhodné z řady důvodů
  b) ano, vybrakl si svého korunního prince, aniž by oplýval korunními vlastnostmi
  c) považuje-li lidi, kteří v podnikání zbankrotovali za méně cenné nebo občany, kteří se dostali do neřešitelných situací a do spárů exekutorů, je to pro mě primitiv, který nezná, ale opravdu vůbec nezná právní řád této republiky, nevidí, jaké svinstvo v této zemi vládne a vůbec nemá potuchy o tom, jak snadno se člověk může stát objektem „útoku“ primitiva, který vyznává pouze kult zlatého telete a který se neštítí žádného podrazu
  d) jak zapadá do sobnostní integrity odkopnutí přátel? Ať si říká kdo chce co chce o panu Šloufovi, bez něj by prezident byl nula a jak je vidět, brzy to pochopí kde kdo

  Prezident má velmi mnoho možností, jak něco v této zemi změnit k lepšímu. Bohužel kroky, které v poslední době činí, ve mě zanechávají stopy smutnu a zmaru. Oč přijatelnější a smysluplnější by byla pdopora prezidenta celospolečenskému kvasu na úrovni občanské společnosti, spojování zájmů lidí na celospolečenské úrovni, atd. Podpora soběstačnosti, podpora národní hrdosti, vlastenectví atd. Proč Američan může být hrdý na svoji ústavu, na svoji zemi? Proč Čech, když by chtěl vyjádřit hrdost na svoji zemi, vlastenecký pocit nemůže, protože není na co za prvé a za druhé tupci by z něj hned udělali nacionalistu?
  Kdyby v této zemi vládl selský rozum posledních 24 let, byli bychom zemí zaslíbenou. protože zde hraje roli „odbornost“ individualismus a absolutní absence svědomí v řídících strukturách, jsme prostě v pr..li.

  • vlk napsal:

   Zdarvím Jiří,
   právě jsi dosáhl toho, že Zemanisté si tvé jméno dali na listinu , která počíná slovem Wanted

   Teď už jen shánějí tvou fotku…

  • Jan Čermák napsal:

   Já bych se otočil na tom hrdém američanovi. Totiž myslím, že je ta kauzalita jaksi opačná. Američan má taky mraky důvodů proč na svou zemi nadávat, ale je na ni přesto, jaksi principiálně hrdý. To Čech je jiný, principiálně je se svou zemí nespokojen, ze zásady je všechno špatně. Ono to má i své přednosti. Jen si myslím, že kdyby byl Zeman svatý, Češi budou stejně nadávat. Samozřejmě to nic nevypovídá o Zemanovi. Ale můžem být hrdý i tak, jaksi navzdory, jestli si rozumíme… Včera jsem čet Jízní hlídku, supr.

  • Rošádek napsal:

   Encyklopedické znalosti? To snad ne.
   Citace starých autorit. Já jsem zaznamenal pouze únavné opakování starých vousatých vtipů. Podle hesla „Teprve opakovaný vtip se stává vtipem“. A ještě tak zoufale úúúnavně poomaalýýým hlasem a tempem, takže člověk jenom trpí a doufá, že se snad už konečně dočká „pointy“.

 6. tresen napsal:

  Fakt dobrý článek.
  Nevypadlo totiž důležité slůvko charakter.

  Připomínky mám vlastně jen dvě. Taky nepovažuju politicko-manažerské vypracování od píky za jedinou možnou kvalifikaci. A k programu příštího ministra průmyslu bych dodala, že by měl umět vysvětlit koblihám, že k některým bodům, např. pozvednutí stavebnictví, by potřeboval hůlku Harryho Pottera. A že když se ten rezort zvedne, ministrova zásluha to nebude.
  I když je tu otázka, proč vlastně něco upřímně vysvětlovat koblihám, že? Na to je potřeba charakter přímo olbřímý.

 7. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Uznávám Vaši snahu.
  Já to chápu i tak,že po všech tech zkušenostech z odborníky,už by to chtělo opravdové odborníky.Hospodářská situace státu si to okamžitě vyžaduje.U toho stavebnicství je to hodně špatné,asi je to nejrychlejší krok,pokrátit výdaje a lepit díry v rozpočtu.

 8. Mirukube napsal:

  S článkem souhlas
  není nic směšnějšího, než když si představím profesora z první republiky, jak rozpozná kdejakou rostlinku na světě, tedy nepochybně odborník, který si ale neumí uvařit ani čaj a souvislosti světa mu vzhledem k vášni pro bádání zcela unikají 🙂
  Ale Zeman podotknul i argument na námitku, že v zahraničí nejsou, zrovna třeba na obraně vždycky odborníci, že u nás je jiná situace a my nemáme ten služební zákon, který zaručuje, že je v čele aparátu odborně zdatná osoba, kterou ministr nemůže odvolat a nasadit si tam všude nové politicky loajální, ale třeba vygumované lidi, jak se to začastné stává, kteří nezajistí ani odborné vedení ani kontinuitu a potom jsou z toho ty evidentní lapsy.
  To by měl sice pravdu, kdyby to v minulosti bylo něco jiného a tím se dostávám zpět k vlkovu článku, že je to od Zemana jen účelový blaf.

 9. Jan Čermák napsal:

  Samozřejmý souhlas.
  Jen dotaz. Mlhovi je vyčítáno leccos a nenechají na něm nit suchou, myslím media. A protože noviny už nečtu, zaznamenal někdo takto jasnou a věcnou argumentaci na toto tema v mediích?
  Já nikoli. A připisuji to jejich tuposti, nikoli jejím vlastníkům. Jestli se pletu, předem se omlouvám.

 10. ld napsal:

  „Paní profesorka je dobrá v důležitém úseku z oboru práva. Ale jen jednoho. Kde je právo správní, ústavní, obchodní, konkurzní, občanské, evropské, ústavní? Kde je znalost problematiky vězeňství a probačních služeb?“

  Zná někdo osobu, která je s to tuto problematiku vstřebat, ovládat? Píšu osobu, nikoli počítač či paragrafového terminátora. Jo, a to ústavní právo stačí obsáhnout jen jedenkrát :-).
  To je jako vyčítat ministru zdravotnictví, že je jen zubař, ale už ne chirurg, patolog, psychiatr, gynekolog či ortoped.

 11. Dedek napsal:

  V prvni rade se omlouvam , ze prispevek bude bez carek a hacku. Pisu z notebooku , kde nemam a nechci mit ceskou klavesnici. Puvodne se me na tento clanek nechtelo reagovat , protoze takovou snusku hlouposti a demagogie jsem dlouho necetl. Autor se dokonce uchylil minimalne k jedne lzi. Pokud vim , tak Moravec se Zemana ptal na nektere jeho personalni omyly a Zeman odpovedel. Ale to je to nejmensi. Nejvice me nadzvedlo , ze autor chvali ministra Simonovskeho , ze zrusil vystavbu D47 jako dodavatelsky projekt a dal prilezitost ceskym zlodejum se na vystavbe napakovat. Kolik nas to bude stat celkem nevim , ale pravdepodobne to bude mnohem drazsi.
  Nevim jake ma autor znalosti a praxi v rizeni vetsich kolektivu . Pokud jeho nazor na odbornost ministru zironizuji , ze staci spravna stranicka prislusnost , tak je otazka , kde se tento pozadavek zastavi. A to co jsem si precetl v rozhovoru Prava s Babisem , me nakonec donutilo prispevek napsat. Cituji.Posledni dobou si nerozumime hlavne v tom , ze se nam snazi na ministersrva nacpat svoje namestky, Moc jich nechceme , ale pan Sobotka nam rika ,ze to je tradice. Konec citatu.
  A co vedouci odboru a jejich primi podrizeni. Jak dlouho uz i zde plati jako nejvyssi kvalifikace spravna stranicka prislusnost. Vzpomente na kauzu Drobil.

  • okolojdoucí napsal:

   S tou D47-kou jste to jen tak střelil, ne? To je jedna z mála věcí, která se včas zastavila. I podle tehdejšího projektu (ten je vždy optimističtější než realita) měla být dálnice o desítky mld dražší, než nakonec stála, resp. bude stát vč. posledního úseku u Přerova a Lipníku n. B. Související informace jsou celkem snadno dohledatelné, tak to tu nebudu „tapetovat“.

  • vlk napsal:

   Dědku, to že píšete bez diakritiky není nic proti ničemu. Nedotýká se mne ani to, pokud cosi označíte demagogií a hloupostí. Zejména ne tehdy, když nejste schopen sebemenší faktické argumentace -váš problém, nikoli můj. Co se mne ovšem dotýká velmi, je pokud píšete o tom , že lžu. A to třeba v souvislosti s D47. S tím, že chválím Šimonovského. Takže se podívejme, co jsem opravdu napsal:
   Přidám ještě druhé podobné odbornické jméno -Schling… Vzpomínáte na průšvih jménem D47? Která měla být daleko nejdražší dálnicí ze všech předražených dálnic české historie? A kteroužto se následně, naštěstí povedlo včas a s poměrně akceptovatelnými, byť zatraceně vysokými ztrátami, zarazit.
   Nikde ani slovo adorace Šimonovského. Ono to tiž bylo rozhodnutí vlády! Celé vlády.Šimonovský osobně je pro mne osobně darebák, zodpovědný za nejdražší mýtný systém v Evropě. To jen na okraj. Zcela pomíjím, že ostatní už vám vyvrátili vaše tvrzení o tom, jak je to s cenou nové dálnice. Nicméně – i o té píši – jako o proklaté. Pokud jste si vůbec ráčil všimnout. O čemž si dovoluji velmi pochybovat.
   Názor autora si klidně ironizujte podle libosti. Vhodné by ovšem bylo, kdybyste byl schopen, aspoň z části, pochopit, co autor chce sdělit. Speciálně pro vás, protože s normálním textem máte evidentní problém to zkusím zhustit. Říkám tohle:
   1- Zemanova rétorika ohledně odbornosti ministrů je účelový blábol.
   2- je to účelový blábol proto, že problematika každého rezortu je natolik široká, že nikdo nemůže být odborníkem na celou šíři činnosti rezortu
   3- nikde ve fungující demokracii na demagogickém hlásání odbornictví nerajtují. Nemají k tomu důvod.Mají totiž demokratické a vyzkoušené mechanismy a nikoli prezidenta narcise a demagoga
   4- ministr je především politický manažer. Který rezortu určuje kudy povede příští politicko funkční linie rezortu a zajišťuje pro to lidem na ministerstvu notné podmínky – ekonomické i politické. Což za něj nikdo jiný udělat nemůže.
   5- u nás, vzhledem k tomu, že do politiky pronikají stále nové a nové politické subjekty a proto, že politické strany jsou lupičsko oligarchickými skupinami, nefunguje to, co je normální všude na západě, totiž že politik s e do vrcholového patra dostátává trpělivou prací odspodu. Takže nahoru pronikají jen ti nejlepší a nejchopnější. Kteří si to prostě odslouží. Po cestě zespoda nahoru získávají jednak odbornou kompetenci a jednak důvěru a respekt voličů
   Tak tohle jsem se snažil sdělit. Možná že ne dobře. Ale jak e zdá z ostatních komentářů, dost ostatních to naprosto pochopilo.

   • Plsik napsal:

    …“politické strany jsou lupičsko oligarchickými skupinami“…

    Presne tak, to je ten nejvetsi problem CR !
    Naprosty souhlas s dnesnim clankem.

 12. Soumar napsal:

  Rozumím Vám, ale trochu to posouváte. Ministrem by měl být člověk, který má zároveň představu o problematice (trestní právník ví o ústavním právu MNOHEM více, než neprávník; zná hlavně celý způsob, jak se na jakékoli právo nazírá; stejně tak strojírenství má některé společné aspekty a technik z hutí poměrně dobře rozumí průmyslu obecně; především ví koho se zeptat) a ZÁROVEŇ zkušenosti s řízením. Tedy ministrem spravedlnosti by měl být nejen právník, ale zejména někdo, kdo vedl právní firmu nebo alespoň katedru práva. Ministrem zdravotnictví nejen bývalý pracovník ve zdravotnictví, ale bývalý ředitel (nemocnice). Herec na ministerstvu obrany je pro smích, to se na mě nezlobte.
  Jednoho politika, který vyrostl pouze ve straně a nemá prakticky žádné zkušenosti s reálným světem, natož s řízením něčeho v reálné ekonomice, tu máme. Sobotku. Mně se to moc nelíbí.
  Inu, uvidíme.

  • čtenář napsal:

   ministerstvo obrany není ministerstvo války.

   bývalý diplomat by mohl být dobrým ministrem,ale jak to tak vidím,asi budu jeden z mála,který si to myslí.

   • eywin napsal:

    V podstatě souhlas. On taky nikdo netrvdí, že ministr obrany musí být bývalý lampasák. Nicméně je ideální, pokud je budoucí ministr vybaven jistým odborným zázemím. Samozřejmě i v zahraniční politice. To třeba platilo u Saši Vondry, zde na Kose nenáviděného. Jestli to platí u Stropnického netuším. To, že někdo pracoval jako koncový článek v zahraniční politice neznamená, že má vhled do celého komplexu reálné geopolitiky.
    Ještě ke Stropnickému. Nejsměšnější na celé situaci je, že je nominantem za hnutí, které se vůči politické praxi vymezuje. „Nejsme jako politici, makáme!“ No a pak ANO nominuje člověka podle nejlepší tradice zatuchlé české politiky. Stropnický prostě na post ministra obrany zbyl. Nic co bychom neviděli stokrát v minulosti.

  • babaluba napsal:

   Pamatuji si z dob krátce po revoluci na diskuse, které vznikly právě z toho, že do politických funkcí se dostávali lidé bez politických zkušeností. Nadělali spoustu chyb, které nás stály nemalé peníze. V té souvislosti se mluvilo hodně o tom, jak jsou lidé pro politiku vychováváni v zemích s dlouhou demokraticku tradicí. Že do politických stran vstupují velmi mladí, strany pro ně organizují různá školení, začínají prací na komunální úrovni atd. Že „politik“ je profese jako každá jiná a člověk ji musí „vystudovat“ a mít v ní praxi, jinak dělá chyby stejně jako kdokoli, kdo fušuje do profese ve které nemá znalosti.
   Pokud se nepletu, Sobotka této definici vcelku dobře odpovídá. Někde jsem zahlédla, že donedávna byl, nebo dokunce ještě stále je v zastupitelstvu nějaké obce nebo městečka.
   Tím nechci říci, že jistojistě zvládne dobře řídit celou zemi, ne každý kdo touto průpravou projde musí být zákonitě úspěčný, stejně jako to platí v každé jiné profesi.

 13. eywin napsal:

  Díky za obsáhlý článek. Až na pár detailů a povinných antizemanovských invektiv souhlasím, vyhmátl jste to dobře.
  Dovolím si trochu odbočit. Na nové vládě a vlastně na celém povolebním vyjednávání mě zaujala věc, kterou překvapivě v médiích ani zde na Kose nikdo nereflektoval. Já celou tuto záležitost soukromě nazývám „Tah Hamáčkem“. Hamáček je (byl?) v mých očích jedním z nejnadějnějších čekých politiků. Politik, který nejenom že dobře působí navenek, ale má i skvělé odborné zázemí. Je dlouhodobě respektovaným politikem-odborníkem, který se dlouhodobě zabývá obranně-bezpečnostní problematikou. Uznáván odbornou veřejností, ale i svými politickými konkurenty. V mých očích, minimálně z odborného hlediska, ideál. Takto by měl vypadat kandidát na ministra obrany. Nejen obrany, podobný profil by měl mít jakýkoliv ministr. V ideálním světě. Chápu, že v ideálním světě nežijeme, ale to co předvedla sobotkovská ČSSD v případě Hamáčka je NEPOCHOPITELNÉ. Mladý Hamáček byl vystřelen na post předsedy sněmovny. Přeskočil několik levelů v politické kariéře a obsadil post, který je sice neuvěřitelně prestižní, ale zároveň post, kde už toho moc nezměníte a neuděláte, protože se fakticky jedná o funkci mimo exekutivu. Je to post pro starého politického harcovníka, s reprezentativním vystupováním a vzezřením. Post pro politika, který je na konci aktivní kariéry.
  Mám obavy, že ČSSD zničila kariéru jednoho nadějného, mladého muže. Nevím jestli to byl záměr, nebo jen projev nedostatku personální strategie. Obojí je strašné. Plýtvání lidského potenciálu v přímém přenosu. Strašná škoda a pro mě věc, která mi na sobotkovské ČSSD a na nové vládě vadí nejvíc.

  • Soumar napsal:

   To je fakt, Hamáček na obraně a Stropnický jako předseda PSP, to by bylo lepší. Herec se tam hodí. 🙂

  • Ahele napsal:

   Hamáček byl stínový ministr vnitra. Což by, kromě obrany, nejvíce odpovídalo tomu, co o něm píšete. No není. Je tam Chovanec.

 14. Rys Ostrovid napsal:

  „1- dostavba Temelína – ano/ ne a když ano , tak zvládnutí výběrového řízení na dodavatele a vyřešení míry státní ingerence, zejména v oblasti garantovaných cen elektřiny. Pro mne gordický uzel pur!“

  „Ruská strana netrvá na použití mechanismu garantovaných cen a je připravena zvážit jakoukoli formu podpory od slovenské strany, která zajistí, aby byl projekt ekonomicky uskutečnitelný jak pro investory, tak pro věřitele,“ řekla mluvčí slovenské divize Rosatomu Andrea Krajniaková

  finance.cz/zpravy/finance/409150-rosatom-mozna-elektrarnu-v-sr-postavi-ustoupil-od-pozadavku/

  Nič tým nechcem povedať, nerozumiem tejto problematike, ale zdá sa mi to zaujímavé. Čisto ako správa. Možno aj vo vzťahu k Českej republike (aj u vás sú v hre Rusi, nie?)

 15. cobolik pacholik napsal:

  moze mat vlada pepikov, neviem akych odbornikov,ja tak letmo citam,vlastne ja tam nikoho nepoznam,tak by som mal trimat klapacku a nevopruzovat,ale neda mi,ked vidim jak kazdy ma nejakeho odbornika a vy okolo toho napisete choraly,co musi mat prve je ucta a zodpovednost k svojim,nijake strany,ci loby,ci nejake zaujmy,uz je vidiet,ked po volbach sa zacina jednat o tych svetovych specialistov,jak sa pomaly biju,kto co bude mat a nenavidim na smrt,ked sa povie nase strana bude mit post tohoto resortu,ma byt pre nasich obcanov budeme robit maximum.ja neviem za tej komuny kradla jedna strana a s nou holota,kazdy bral podla moznosti a hlavne sa bal,aby neprehol,ale teraz to sa nikto neboji hlavne strany a holotu zatvoria za vrece srotu,co ukradne podnikatelovy z jzd,co kupil za korunu,dokedy vy budete hladat stranickych odbornikov?uz s tou odbornostou za tie 4 petiletky je vidiet,ze sa tam len odborne kradne a ja nevidim,ze by v dalsej petiletke sa nieco zmenilo,ked dozijem ,lebo ja cezpolny sledujem nezaujate,tu srandu tam,tak,co mam to skielko a citam o tom pepikove,ci spravy,ci akekolvek postrehy stale jedno,odbornik,lepsi zitrek ,lebo ja v tej riti robim a nema,ze mi niekdo pomaha,vsetci robime pre firmu,boha neviem,jak to tu tak vychovali,ale jak za komuny v tej firme rano miting,jak za komuny,hesla jak za komuny ked ich tak sledujem jak managers dristaju tak z boka bo ja independent zberac psich hovien a oni naozaj robia,jak celok pre tu firmu…

 16. Vidlák napsal:

  Che che, pamatujete, jak v roce 90 řekl Klaus (a Havel to po něm zopakoval), že je konec stranickým šíbrům na ministerstvech, že teď už nám budou vládnout odborníci?

  Tleskalo se tomu, div pracky neupadly…

  Mňo, jsme o dvacet let dál a už o tom něco víme. Straničtí šíbři vesměs zůstali a když se objevili odborníci, tak se ukázalo, že se dost těžko určuje jejich kvalifikace pro ministerstvo a rozhodně nejsou zárukou žádné odbornosti.
  Nemohu nevzpomenout jednoho stranického a zároveň lékaře odborníka, který se zároveň tvářil jako ten hodný, který na zdravotnictví napáchal ty nejhorší škody.

  Nakonec budeme nostaligicky vzpomínat na stranické šíbry předchozího režimu, kteří sice museli mít zkoušku na VUMLu, ale zároveň měla strana takovou hojnost rezerv, že se na tom ministerstvu zpravidla nějaký ten odborník objevil a když se ukázal neschopným, bylo kým ho nahradit.

 17. eywin napsal:

  Omlouvám se za OT, ale jsem zoufalý a už nevím komu bych to řekl.
  Včera na ČT24 přenos ze jmenování premiéra. Komentátoři: Fischer z HN (bakalonoviny) a „proti němu“ Jelínek, dlouhodobě podporující sobotkovské křídlo. Na závěr přenosu komentátor Respektu (bakalonoviny) Ondřej Kundra.
  Dnes sjezd ODS. Komentátoři: Šídlo z HN (bakalonoviny) a následně Leschtina, jak překvapivé opět HN. Jako protiváha dva bezkrvní politologičtí akademici.
  Já jen, abyste si na to vzpoměli, až zase zaměstatnci zpravodajství ČT polezou do spacáků v boji za nezávislost, páč údajně Kellner nebo Babiš neumožňují Drtinové a spol. kopat do Zemana.

 18. Rošádek napsal:

  Už jsem to sem myslím jednou napsal. „Odborník“ je pro mě paslovem roku 2013.

 19. vonrammstein napsal:

  Já bych si vládu odborníků přál. Ten příklad s průmyslem je celkem trefný, ale má to ale. Není nutné, aby ministr byl odborníkem na všechny jednotlivé obory celého resortu. Postačí, když se vyzná dobře v jednom a bude mít všeobecný přehled o dalších. Na jednotlivé obory může mít specializované poradce. Politický ministr, který dva roky kurví školství, protože mu vůbec nerozumí, a když už je to k nevydržení, tak ho pošlou na další dva roky kurvit zdravotnictví, kterému nerozumí taky, je trestuhodná zhovadilost.

  • Firefly napsal:

   To je otázka. Zrovna „odborníci“ kurví školství už leta, tak že nejsme schopni zařídit maturity aspoň tak, jak tomu bylo za císaře pána.

 20. jvf napsal:

  Pokud někdo učiní svým prvním rádcem pologramotného vlekaře a vymahače dluhů, tak je sotva oprávněn posuzovat odbornost jiných. Tečka.

 21. Řezníček z Brna napsal:

  Určitě se všichni shodneme na tom, že ideální ministr by měl mít pevný charakter, selský rozum inteligenci, ale také odbornost a znalost rezortu, který je mu svěřen. Často se stává, že se říká, on o tomto rezortu nic nevím ale dejme mu šanci, on se rozhouká, on to zmapuje… A pak zůstávají po ministrovi rozvrácené úřady, zbytečně objednané pandury, nefunkční systémy evidence sociálních dávek nebo registr automobilů. Já jsem jen obyčejnej zedník, ale když si mě objednáte, tak Vám obložím koupelnu, že se nebudete stydět jí ukázat návštěvě. Ale představte si, že by na tu práci místo mě přišel třeba sociolog a řekli jste, dejme mu šanci, on se rozkouká, on se do toho dostane. Tak vám garantuji, že vám tu koupelnu tak zprasí, že se tam už nebudete mít chuť ani cachtat ve vaně. A tak je to se vším. Ale čert vem koupelnu, tady se jedná o celé národní hospodářství, o miliardy a osudy lidí, tady by se nemělo experimentovat, tady by opravdu měli být odborníci.

  • vonrammstein napsal:

   Roztomilý překlep, s tím rozhoukáním 🙂

  • Firefly napsal:

   Objednat dvěstě pandurů, pak přijít na to že jich potřebujem sto a možná vlastně žádné – to není profesností.

   Čenichaje zloděje, nechce se mi věřit, že jsou někteří tak blbí, ale – jednou z podstatných závad při předání bylo, že plovací Pandury neplavou. Dlouhou komunikací s výrobcem se přišlo na to, že k těmto plovacím pandurům si MO přiobjednalo dodatečné pancéřování ….

   • okolojdoucí napsal:

    Poprskal jsem si monitor 🙂 Ale vlastně je to smutné, že prosté konstatování reality takto razantně útočí na mojí bránici…

   • čtenář napsal:

    oni ale zas tak blbí nebyli,zavčas si to uvědomili a chtěli chyby napravit,proto Fischerova úřednická vláda narychlo schválila ten projekt ve Střešovicích,kde měl být i bazén,tam chtěli odborníci ty Pandury naučit plavat,uvažovalo se i o tom,že do nich budou tankovat Red Bull a budou umět i létat.

   • vlk napsal:

    CArlosi, když už o něčem píšeš, měl bys o tom psát komplexně a hlavně správně.
    Takže, někdo kdosi objednal 200 plovoucích Pandurů. Někdo jiný později přišel na to, že jich je potřeba jen polovic. OK. Má na to právo. Je to otázka definice obranné doktriny. Problém nastává až tehdy, když ta polovina PAndurů stojí 3/4 původní ceny. Ne polovinu ale 75%.
    No pak zde máme schopnost plovat. Ta platila pro verzi stroje se standardním pancířem. Který je ovšem prostřelitelný ž ruční automatikou zbraní se speciální municí. Nakonec jsme si vzpomněli, že chceme bezpečnější pancéřování. Takže s e muselo přidat a tudíž Pandur se stal těžším a ztratil schopnost plavat. Je to jednoduché. A Topolánkova vlád a měla jedinečnou příležitost Pandury smést se stolu – neprošly vojskovými zkouškami. Kdyby byla chtěla. Jenže ona se dohodla. Dalím si řekl o půl miliardy. Jednoduché.

    • Firefly napsal:

     vlku, zdaleka ne vsechny Pandury mely umet plavat.

     Otazka komplexnosti dodavek, ceny, zkousek i moznost vypovedet smlouvu je trochu slozitejsi, ovsem tvoji verzi s Dalikem tim nevylucuju.

 22. český maloměšťák napsal:

  Odborníkem v bankovním kapitalismu mafijního typu je ten, kdo na sebe či svou skupinu umí strhnout co největší podíl na moci , moci činit druhým to, coby v životě neučinil sám sobě.
  Činí to skrze peníze – což ale není žádným překvapením, v monetárním systému je penězi měřitelné a tak i zobchodovatelné téměř vše, možná že i budoucnost je takto zobchodovatelná a determinovatelná…
  Oběťmi jsou především ti bezmocní, ti dole – ale to také není nijak překvapivé, zcela normální a přirozenou životní strategií každého organismu je jít cestou co nejmenších potíží, co nejmenšího vydání sil – proč tedy bojovat se sebou rovnýmI ? Ne – to by nemělo smysl, se sobě rovnými je lépe se domluvit.
  A ti dole stále ještě nesou zisk, pořád je možné jim mnohé ukrást, možná že i tu budoucnost si nechají ukrást, tvrdě chrápajícímu jste údajně schopni ukrást cokoliv, i spodky co má na sobě.
  Já to nezkoušel, ale asi je to pravděpodobné, ne -li jisté.
  Proto raději spodky nenosím.

  Doporučuji shlédnout :

  http://www.csfd.cz/film/299967-kapital/

  Costa Gavras kdysi natočil i film inspirovaný událostmi v zdejší republice /Doznání/. Poměrně starý chlapík, ale umí vyhmátnout to podstatné tak, že je to i působivé,,,a snad i kulturně významné /otázkou je, zda ještě vůbec víme co je to ta kultúúúúúra., zda si tak trochu nepleteme pojmy s dojmy a Homo sapiens sapiens s šimpanzem či s krabicí od vína/.
  Ale to už je stejná kapitola.

 23. Firefly napsal:

  Odborníci ? Politici ? Mnohem horší, než jsme si mysleli.
  Podívejte se na http://zpravy.ihned.cz/c1-61567790-poslanci-vahaji-jaky-majetek-priznat-a-ktery-radeji-skryt

  Tak naše elita mívá spotřebitelské úvěry, úspory v řádě desetisíců, vysoce zadlužené domy. Nebo lžou.

  Přitom to nejsou žádní alternativci či akademici, kteří nelpějí na penězích. Ne – užívají si mála a do politiky jdou zjevně kvůli poslaneckému platu či jiným prebendám.

  Nezáleží na straně, ztrostokanci jsou všude. Navrch huj, uvnitř fuj, vede nás tlupa okázalých neschopů.

  • babaluba napsal:

   Jenže když se mezi těmi neschopy objeví nějaký schopa (Babiš), tak je to také špatně. Tak co by bylo správné?

 24. Puck napsal:

  Nejlépe popsal problém Schlibach 7.31.
  Já bych jen dal ještě větší důraz na charakter, než na odbornost.

  Blbec může nadělat hodně škody, ale byli u nás po revoluci ve funkcích ministrů opravdoví blbci ? Nebyli, jen se to obvykle na blbost napasuje !
  Ono je to tak jednodušší, ale při bližším rozboru zjistíme, že šlo o záměr. že občan byl záměrně poškozen v zájmu někoho jiného v pozadí. Málokteré rozhodnutí ministrů bylo k prospěchu občanů. I když to ministři při nástupu do funkce svatosvatě národu slíbili. Takřka ve všech případech vidíme plnění zájmů někoho, kdo je v pozadí a tahá za nitky. V tom je celá katastrofa současného stavu.

  • Firefly napsal:

   Neužiečnější ministr je takový, co je zcela líný a nedocházi do práce. Ideálním předpokladem pro funkci ministra – a politika vůbec – je dlouhodobé kóma.

 25. Elév napsal:

  Odborníků máme přebytek.
  Jednu vysoce odbornou velvyslankyni pán president poslal na Slovensko.
  Měla zkušenosti v politice … a nyní chce srovnávat pán president podobné odborníky.

  • Rys Ostrovid napsal:

   Necítim potrebu obhajovať p. Líviu Klausovú, ale pre mňa osobne je veľmi zaujímavá skutočnosť, že po jej príchode okamžite po nej vyštartoval ideologicky najdogmatickejší pravicový denník na Slovensku. Rád by som vedel, o čo tam presne ide.

 26. Občan napsal:

  Ona ten problém s odborníky a „odborníky“, se studiem i „studiem“ a s uznáváním titulů nemá jen Česká republika, nýbrž i konzervativní katolické a jánevímjakéještě Bavorsko, resp. Německo jako takové (na lustrování dalších zemí jsem dnes líný):
  http://zpravy.ihned.cz/c1-61574230-skandal-generalniho-tajemnika-bavorske-csu-neopravnene-uzival-titul-ktery-ziskal-v-praze

  Rozdíl je ovšem v řešení takových situací. V Německu někteří funkcionáři – partajní, vládní nebo parlamentní – odstoupili nebo byli k odstoupení donuceni. Ale že by se do vrcholné politiky vůbec nedostali, to v Německu neplatí zjevně ani omylem. Stejně jako v ČR tam naopak platí „Dokud mi na to nepřijdou a nerozmáznou to ve sdělovadlech nad únosnou míru, na svém pobytu u koryta nic měnit nebudu“.

  • Občan napsal:

   To už musí čekat na schválení i komentář s jedním odkazem?
   Nebo jsou schvalovány všechny příspěvky?
   Achjo…

 27. Qiedo napsal:

  Takoví odborníci nyní mluví o konstruktivní opozici:

  http://www.blisty.cz/art/71739.html

 28. prirodovedec napsal:

  Skoda, ze se diskuse uz zavre, s necim souhlasim něco mi pripada od vlka prilis zjednodusene. Rad bych zkusil dojit po diskusi s autorem ke zpresneni ale nebude moznost.

  Viz staticky pohled na jindy akceptovany dynamicky vyvoj nazoru a vnimani kontextu: jako sef si odborniky vybirat nemusim a nemusim na to klast duraz, jako dozorce nad sefem ovšem rad mohu zdůrazňovat, ze sef si ma vybrat odborniky.

  Podobne je něco jineho neodborníky vybirat a neodborníky zamitat – viz testovani hypotez aj :).

  Dale pokud někdo zna část tematiky ala Valkova – obvykle ovladne principy a rozumi i dalším oblastem oboru a zpusobu mysleni (zminil někdo vyse), pokud není fachidiot – celkem bezne, jsem zde prekvapen, ze to vlk opomina.

  V pro mne prilisne jednoduchosti pojeti uvedeného mi tedy text pripada slabsi.

  Ještě k Valkove – podle vseho tamni situaci pry pomáhala rozkrývat, ale na druhé strane tam zustala, kdyz si Pospisil neprosadil svého prof. Eliase tedy autora občanského zakonika jako dekana – ale je to spletite.

  Jinak téma zemanovske, pokrokem asi je, ze zemanici (az na Obcana a mne v zaveru 🙂 ) to uz asi vzdali a toto zde nediskutuji. Asi si zapisuji schlimbacha na cernou listinu :). Podobne nekteri povestni antizemanici. Takze nuda coz k vyse uvedenému skoda.

  Třeba to tu zítra ozije kongresem odees? 🙂

Komentáře nejsou povoleny.