VELKÉ UCHO V PROBLÉMECH


napsal Xaver

 

K největším a nejrozšířenějším vynálezům našeho věku patří nepochybně mobilní telefon. Využívají jej sotva žvatlající děti, mládež, dospělí, staří – a všechny profese bez rozdílu. A to přesto, že vědci se stále ještě nesjednotili na tom, zda je tajemné vlnění tohoto přístroje zdravé nebo není. Velmi „nezdravé“ ovšem bývá v případech, kdy nějaká SMS zpráva z něj zavítá omylem do nevhodných rukou a kdy leckteré manželství pak praská ve švech. (Kdyby žil skvělý pan Holzman, prohlásil by asi, že „moula“, který neumí SMS, nemá na zálety ani pomyslet.) To je ovšem nanejvýš specifický případ, který nebude v zorném poli tohoto příspěvku… Totiž aniž to tušíme, je možné, ba téměř jisté, že všechny naše SMS zprávy i všechny naše hovory procházejí těma „nevhodnýma rukama“ – kromě těch, jimž byly určeny.

Kde jsou a kdo jsou ti nevychovanci, kteří nás – bůhví, z jakých důvodů – tak odsouzeníhodným způsobem šmírují? No samozřejmě, že to většinou nevíme, ba ani netušíme. Ale jednoho z nich před nějakým časem „práskl“ jistý Edward Snowden, a byl z toho poprask přes půl světa. Protože nejméně na takovém kuse planety sledoval, odposlouchával, zapisoval, koho se mu zachtělo. Včetně těch největších „kamarádů“, což nadělalo v jejich vzájemných vztazích hodně horké krve, ba doslova paseku. Ten „jeden“, o němž chci ztratit dnes pár slov, který zmíněného „zrádce“ zaměstnával a který jej chce za každou cenu dostat před soud, se jmenuje National Security Agency (NSA).

NSA vznikla v USA v roce 1952, aby mimo veškerou pozornost veřejnosti sledovala činnost zahraničních tajných služeb. Ale také se trochu angažovala – např. v íránsko-irácké válce stála při Saddamovi Hussejnovi. Největší pšenka jí ovšem kvetla v průběhu studené války a pak bylo chvíli „prázdno“ – což se projevilo i na snížení rozpočtu. Ovšem po 11. září 2001 přichází opět oživení, protože je tu definován nový nepřítel: mezinárodní terorismus. To se odrazilo i v pořádném rozpočtu, který dnes obnáší (podle novin Die Zeit) 10,8 miliardy dolarů ročně a na stabilizaci počtu zaměstnanců na úrovni 35 tisíc.

Sídlo NSA, nazývané mezi zasvěcenými také krypto-city, je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a špičkovými odborníky, jež z ní dělají nejdokonalejší organizaci svého druhu na světě. Štáb spolupracovníků se skládá z techniků, počítačových expertů, matematiků a lingvistů, které na práci láká

hlavně perspektiva odborného růstu, ale u mnohých hraje roli i příslušná dávka typického amerického vlastenectví. Tito zaměstnanci se nerekrutují z nějaké vlastní „špionážní školy“, nýbrž přicházejí z nejrůznějších podniků a institucí. To samozřejmě s sebou nese jistou „ideologickou“ nesoudržnost, a tedy riziko vyzrazení, jak dokazuje známý a ve své době dlouho přetřásaný příběh Edwarda Snowdena. NSA se těmto možným průšvihům brání kromě jiného tím, že na klíčových pozicích nesmí nikdo pracovat déle než pět roků.

Přičiněním zmíněného „whistleblowera“ se agentura zamotala snad do největšího skandálu v dějinách tajných služeb. E. Snowden tam pracoval údajně deset roků a před sběhnutím nakopíroval hory citlivých dat, která pak pouštěl postupně do světa. Tak vyšlo najevo i sledování a odposlouchávání čelných politiků těch USA nejbližších a nejnakloněnějších zemí. Roztržka byla na světě a dodnes je její urovnání v nedohlednu (a kdoví, co má uprchlý chlápek ještě v rukávu?!).

Amíci teď s ostudou i vztekem nad tím, že se to provalilo, utírají rozlité mléko a slibují, že „uberou“. Jen se ještě stále nemohou dohodnout, kde a o kolik (je to takové německé „jain“, což je složenina z ja-nein, nebo také „ja, aber“). Vůbec bych se nedivil, kdyby to skončilo typicky po americku: tak jako ten souboj bez vítěze o omezení volného prodeje zbraní.

Než jsem dopsal, je to tady: prezident Obama prohlásil („se zavázal“ by znělo lépe), že USA přestanou sledovat hlavy spojeneckých zemí. Z Berlína a Paříže bude „určitě“ zaznívat silný děkovný jásot…Prezident tak koneckonců vyjadřuje fakt, že sledování telefonů paní Merkelové, pana Hollandea a potentátů EU není z hlediska upevňování bezpečnosti USA (a s velkou pravděpodobností nejen jejich!) zapotřebí. Přitom nikdo nemůže popřít – snad ani ti jmenovaní -tuto pozitivní a chvályhodnou stránku činnosti NSA.

V souvislosti s tímto olbřímým špehováním mně v závěru vrtá neodbytná myšlenka – aniž bych měl s touto „disciplínou“ (bohudík!) jakoukoli zkušenost. Totiž jak stačí ta NSA všechny ty stamilióny nahraných hovorů a sebraných SMS zpráv probrat a vyhodnotit? Hodinu za hodinou, den za dnem, po týdnech…Neumím si to představit ani při mamutích počítačích a špičkových IT expertech.

Kdesi jsem ale slyšel, že v té technice mají nastavená klíčová slova, která okamžitě alarmují příslušnou obsluhu. Například určitě by byla zachycena věta se slovem bomba (Mařko, to bude bomba, jestli vyhraju). Nebo něco s výbuchem (Kájo, ta zkouška z matiky byl obrovský výbuch). Dále jsou prý nastavena určitá „lotrovská“ jména, názvy vybraných lokalit atd.

Tak nevím, jak vy, ale já se tím trápit nebudu a ani v jazyku a dikci se omezovat nehodlám. Pokud je to ovšem pravda, pak bohužel asi hrozí, že na základě těch dvou slov už teď v NSA registrují „vlka“ a toto jeho dílo…Ale on už se s tím nějak vypořádá – jako se vším doposud. (Ostatně trochu cynicky si myslím, že ho tam už dávno „mají“).

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

108 reakcí na VELKÉ UCHO V PROBLÉMECH

 1. VaclavP napsal:

  Pane Xavere, super článek, přinutil mě k obsáhlejší reakci.
  Zaprvé si myslím, že v současném světě bude docházet k omezení klasických konvenčních válek a bude se přecházet k válkám a moci ekonomické a informační. Takže jestli nějací legionáři bojovali za svobodu a zanechali to nějaký odkaz, tak jeho uchování nebude v klasické službě v armádě ( i když s povinnou vojenskou službou, která se tu probírala, bych souhlasil ), ale ve službě ekonomické a informační.
  Mělo by být udělem pravice obhajovat menšinové názory, které by například v referendu nikdy neprošly ( rovná daň, církevní restituce ) a taky například „obranu před špehováním“. Myslím, že pro normálního občana, voliče soc dem to nebude vůbec téma, pro mě je to téma velké a omezení svobody tímhle způsobem nepřijatelné.
  Bohužel strana, která má v genech takové téma uchopit ( ODS ) je zcela neschopná nacházet skutečná témata a maximálně bojovala v oligopolu s ČSSD o evropské dotace pro věrné.
  Mimo to bych rozdělil šmírování do několika kategorií
  – vládní( tajné služby) za učelem národní bezpečnosti = absolutně přijatelné
  – vládní( tajné služby) za učelem ekonomických zájmů = spíše nesouhlas
  – vládní( policie) za učelem vyšetřování = spíše souhlas, ale šetřit
  – soukromé(firmy, bezpečnostní agentury) – tvrdě stíhat na urovni ekonomické kriminality

  • Jan cermak napsal:

   No to je hezke. Ale strujcem a tvurcem tohodle letiteho a nejvetsiho spehovani v dejinach je bezesporu pravice!! Souvislost nsa a nasi politicke sceny je nulova. Otazky ktere z toho vyplyvaji pro mne, se tykaji spis naseho vztahu k usa. A tady je pravice zase pro spehovani ve jmenu tech pravych spravnych hochu.
   Vtip je ten, ze tohle neni pravolevy problem, je mnohem hloubeji.
   Pravice bude vzdycky pro valky ve jmenu moci, autenticka levice je obecne proti valkam. Real je samozrejme jinde a slozitejsi.
   No a definoval jste skvele pravici jako obhajce bohate mensiny, proti chude vetsine. To je pomerne presne.

   • zemedelec napsal:

    Pane Čermák.
    Velice dobře.
    Už jsme v situaci,že výborné a včas získané informace mají velkou cenu,ovlivňují cokoliv.Toho se určitě nevzdá ani ODS.Po tolika letech vládnutí,tak má všude svoje lidi,kteří ji budou dodávat informace.Kolik se provalilo odposlechu pod režii pravice a že toho dokázaly využít ve svůj prospěch.Na mezinárodní scéně,se toho moc nezmění,bylo do toho investováno příliš moc prostředku. Kdyby se jednalo jen o různé protistátní činy,ale jedná se i o politické jednání a záměry,také si hodně do toho zapadají i ekonomické informace.

  • Občan napsal:

   – vládní( tajné služby) za učelem národní bezpečnosti = absolutně přijatelné
   O tom, co je „národní bezpečnost“ a „národní zájmy“, rozhodují mocenské skupiny. Obvykle to bývá JEJICH bezpečnost a bezpečnost JEJICH EKONOMICKÝCH zájmů BEZ ohledu na „lid“ a jeho bezpečnost a zájmy. Proto také vznikla „aféra Snowden“, americký „Patriot Act“, politické policie apod; „vnitřní nepřítel“ (který se podle paranoidních amíků nachází kdekoli na světě) – to je hlavní důvod existence NSA a jim podobných zločineckých organizací.
   Pořád Vám to připadá absolutně přijatelné?

   – vládní( tajné služby) za učelem ekonomických zájmů = spíše nesouhlas
   Hm… Tajné služby vždy fungovaly a fugnují PŘEDEVŠÍM za účelem ochrany EKONOMICKÝCH zájmů mocenských skupin, které SI je za tím účelem financují. USA používají proti EU – tedy proti svému „spojenci“ – např. výzvědný ekonomický systém ECHELON (a také TIAS, Carnivore, Efnopol…). Československo mělo civilní a vojenskou kontrarozvědku; Česká republika stojí nahá v trní, protože si tajné služby totálně rozvrátila (za krátkou historii samostatného státu od r. 1918 se tak stalo již nejméně čtyřikrát, což znamená nenapravitelné škody bezpečnostní i ekonomické).
   – vládní( policie) za učelem vyšetřování = spíše souhlas, ale šetřit
   „Politická policie“; byla tu a bude. Byla tu za R-U, za první republiky (to se obzvlášť činila), za komunistů, za nacistů, je tu i za „svobody a demokracie“ (prokázaně opakovaně zneužívaná mocenskými skupinami proti politické konkurenci)
   – soukromé(firmy, bezpečnostní agentury) – tvrdě stíhat na urovni ekonomické kriminality
   Soukromé firmy jsou pevnou součástí zejména amerických tajných a bezpečnostních služeb. Americká vláda už úplně ztratila přehled o tom, kde všude se povalují „její“ citlivá data, protože vládních agentur mají USA asi 14 a ty nakupují služby od neznámého počtu privátních firem; proto možná jsou amíci tak paranoidní – protože postupnou privatizací bezpečnosti ztratili kontrolu nad tím kdo, co a hlavně PROČ a PRO KOHO vlastně dělá. Takže pro jistotu šmírují všechny a furt.

   ČEZké tajné služby jsou dnes patrně ve velkých problémech. Stačí chvíli sledovat pracovní servery, kde vycházejí inzeráty typu „Státní úřad hledá/přijme…“ a člověk si udělá obrázek o personální situaci v nich. Shánějí kvanta lidí od údržbářů přes personalisty, psychology, referenty, překladatele po agenty; taková fluktuace není normální a stejně tak není normální, aby tajné služby hledaly lidi veřejnými náborovými akcemi. Politiky napříč politickým spektrem to, bohužel, zjevně neznepokojuje.

  • Admirál napsal:

   Myslíte, že by Orvelovské šmírování Velkým bratrem referendem prošlo?

  • Mathias napsal:

   Mam to chapat tak, ze napriklad smirovani NKVD ve stalinskem SSSR za ucelem narodni bezpecnosti je pro vas absolutne prijatelne? Dale bych rad podokl, ze mensinove nazory jsou tradicne tema spise levice. ODS ma celkem zajimavy genotyp, ale onrana mensin, hajeni svobody v nem neni ani nahodou.

  • Jos napsal:

   Pane Václave P. nespadl jste na hlavu? Takže pachatel jímý je pravice už celé věky to skutečně má v genech. Asi jako zloděj recidivista. A oběti jak vy říkáte “ voliče soc dem to nebude vůbec téma, „? No jasně. Okradený se nebude domáhat svých práv. A zařídí to ze něj pachatel, protože „to má v genech“. Už dlouho jsem nečetl takovou příšernost a blbost.

 2. tresen napsal:

  Dát státu absolutní souhlas se šmírováním v zájmu národní bezpečnosti moc pravicové není.
  Zaráží mě hlavně to slůvko absolutní.
  Stát má mít samozřejmě možnost odhalovat bezpečnostní rizika, ale princip nezasahování do soukromí občanů je tak mocný, že jeho překročení musí mít pevná pravidla, respektive zásah by měl být výjimkou, neprůstřelně odůvodněnou.
  Asi se ozvou mnozí a řeknou, že jsem naivní, že v době moderních technologií není činnost tajných služeb jednoduše usměrnitelná.
  Možná je to tak. Ale co dělat, aby náš pocit, že jsme jako mravenci pod drobnohledem, dále nenarůstal?
  Jedna cesta je individuální – znamená vzdát se všech vymožeností, jako je mobil, internet, bankovní služby a pod., pohybovat se mimo dosah kamerových systémů a smířit se pouze s okem satelitů.
  Druhá je cesta politická, tj. vyvinout tlak na stát, aby se občanům zpovídal, jak šmírování vlastní i cizí kontroluje a omezuje.

  • Jan cermak napsal:

   Jeste jednou. George Bush jr. Je podle Vas levicak?

   • tresen napsal:

    Proč se ptáte?
    Z mého hlediska každý, kdo jako Bush jr. šmahem šmíruje své spoluobčany, porušuje zásady, které by měl ctít pravicový liberál. Je jedno, jakou jinak používá rétoriku.

   • Firefly napsal:

    Podle mě je zcestné zde odlišovat pravici a levici. Jde spíše o autoritáře a svobodomyslné. Bush ml. byl zcela jistě autoritář.

    • Jan cermak napsal:

     Prima Bush tedy neni pravicak. Kdo tedy je pravicak?
     A jestlize je zcestne pravici a levici odlisovat, proc je podle vas pravice ochrankyni svobody?

     • Firefly napsal:

      Jo, je pravičák. Autoritářský pravičák. Stejně jako jsou autoritářtí levičáci – a svobodomyslni levičáci i pravičáci.

     • vonrammstein napsal:

      Já jsem pravičák.

     • Firefly napsal:

      Jinak, pravice z ekonomického slova smyslu se dá považovat za ochránce svobody – ekonomické svobody. I když ne vždy a všude, občas zbyde jen nálepka zakrývající fuj, viz Kalousek s Nečasem.

     • Ernest napsal:

      TO Firefly: Co je to ekonomická svoboda? Možnost generovat zisk i za cenu toho, že někdo jiný strádá? Nebo je to stav, kdy jedinec se nemusí obávat oto, že neuživí rodinu, že bude vystěhován z bytu, že ztratí možnost živit se vlastní pracá.

     • Firefly napsal:

      Ernest : I tak. Každému podle jeho zásluh.

     • vojnov napsal:

      Firefly: „každému podle jeho zásluh“ je ovšem komunistické heslo. podle vaší interpretace ovšem nejde než o nalakování upřímnějšího „každému podle jeho loktů“

     • Firefly napsal:

      Je vám milejší : Kdo nepracuje, ať nejí ?

     • Občan napsal:

      Už jsme o level výš, Carlosi.
      Protože v ČR se nám rozrůstá skupina lidí, kteří nemají na pořádné zrádlo přesto, že pilně pracují na plný úvazek.

      „Kdo nepracuje, ať nejí“ – hm, fajn nápad. Takže necháme pochcípat hladem děti, nemocné, staré, invalidy a nezaměstnané?
      Do toho, synku. Jděte příkladem a předveďte, jak to chcete zařídit.

     • Firefly napsal:

      Kdo chvíli stál, už stojí opodál.

     • Firefly napsal:

      Papír k papírku, tuna za chvilku
      Učit se, učit se, učit se
      Povaleči z kaváren do polí a továren
      Včasným příchodem do práce zasadíme zdrcující úder americkým agresorům

  • Admirál napsal:

   „Dát státu absolutní souhlas se šmírováním v zájmu národní bezpečnosti moc pravicové není.“

   Ano, souhlas, na plošném státem organizovaném šmírování nic pravicového není. To je metoda států fašistických, totalitních.

   Fašistický, totalitní. Hezké atributy pro státy.

   Aféra uvedla spoustu lidí do reálu.

   • Jan cermak napsal:

    Prima shodnem se tedy , ze svoboda neni levicova ci pravicova.
    Moje otazka je, proc je “ boj za svobodu “ standartni soucasti agendy pravicovych stran?
    Viz prispevky pana Vaclava a pani Tresne. Pricemz to zjevne nesouhlasi s jejich realnou politikou.
    A dalsi , ekonomicka svoboda je od te obecne svobody nejak odlisna? Jak?
    A posledni, jednoho svobodomyslneho pravicaka jako priklad. Zejmena ve vztahu k meritu veci.
    P.s. Muj dojem z toho je, ze pro pravici je svoboda absolutizace vlastnickeho prava vuci pravum ostatnim a pravo nosit zbran.

    • Firefly napsal:

     K Vašemu P.S. – Ano. Ane zdaleka nejen to. Ale tam už se odlišuje pravice svobodomyslná a autoritářská

    • Jos napsal:

     Zapomněl jste pane cermaku, že součástí té jejich svobody je nejčastěji absolutizece JEJICH vlastnického práva, práva ostatních, včetně vlastnických, je moc nezajímají. Často považují za součást svých práv fakt, že ostatní zbaví jejich vlastnických práv. A tu zbraň chtějí pro sebe. Ostatním ji různými způsoby zabraňujhí nosit. Po celé věky.

 3. čtenář napsal:

  nemalujme si to v růžových barvách.dle mého,lidé chtějí aby se toto dělo.
  ono se sice žádnému šmírovanému nebude líbit,že šmírují jeho,ale málokterý se bude bránit tomu,že šmírují někoho jiného.
  neslyšíte to neustálé volání po větším počtu policistů,větším počtu kamer v ulicích?
  větším počtu všeho možného,aby……….aby bylo „bezpečno“
  já tedy ano,to volání ale nepochází pouze od těch co se tím šmírováním živí.

  • Občan napsal:

   To je hrozně jednoduché – nejprve se v „prostém lidu“ vyvolá pocit permanentního ohrožení zevnitř i zvenku a „lid“ už pak poslušně sám začne volat po šmírování všech, všeho a neustále.
   Proto je také třeba udržovat „lid“ nevzdělaný, doma sedící a bez informací o vnějším světě. US mocenské skupiny jsou v tomto ohledu velmi úspěšné, protože „prostý amík“ je nedotčený všeobecným rozhledem a povědomím o vnějším světě. Věděl jste, že cestovní pas má jen asi 20% US Američanů?

   • čtenář napsal:

    nezahrnuji do tohoto pouze amíky,beru to celkově,vyjděte na ulici,zeptejte se prvního chodce jaké má vzdělání,poté s ním prohoďte několiv slov aby bylo jasno jaký má všeobecný rozhled atd.,pokud usoudíte,že vše je ok,tak mu položte otázku,jestli souhlasí s tím stále větším počtem kamer na každém rohu.s největší pravděpodobností se dozvíte že ano.
    Z tohoto vycházím,pokud někdo dokáže odkývat,že mu nevadí kamera na ulici,tak by neměl mít problém s tím,že jsou zaznamenávany jeho telefonní hovory.
    Ale beru to pouze z vlastního pohledu,ať mi moniturují hovory jak chtějí,daleko více jsem proti kamerám na každém rohu,kdy městská policie přijede pomalu dřív,než člověk stačí uklidit výkaly od psa.
    Ale,vadí mi kamery opravdu tolik,že bych z toho šílel?
    To zase nikoliv,protože pro nějakou bezpečnost mohou v mnoha případech posloužit a zabránit i vraždě,či vraha dohledat.

    ne,o 20% cestovních pasů jsem nevěděl,kdybych byl ale amíkem,tak bych ho asi také nevlastnil,než bych si procestoval vlastní zemi,tak bych stejně stihnul i umřít,takže bych ho nepotřeboval,i tak si ale myslím,že nežijeme v pravěku a to povědomí o vnějším světě se dá získávat už pěknou řádku let i jiným způsobem než vycestováním,tím,že někdo nemá cestovní pas,bych nedokladoval to,že to je člověk bez rozhledu a povědomí o vnějším světě,pokud bych si to totiž myslel,tak bych musel souhlasit s tím,že před 25lety jsme tu byli všichni „prostí Čechoslováci“,bez rozhledu atd,sice s cestovním pasem,ale s možností vycestovat pouze do spřátelených destinací.

 4. Leo K napsal:

  Takto si představuji blázinec. Že tam může říkat každý co chce a služebný personál ví své. Pokusil jsem se napsat něco zásadního (http://www.blisty.cz/art/71748.html) a mnohokrát jsem na to odkázal – a nic. Zkusím to tedy citovat: Tresty a trestající instituce nemohou být nikdy tím, co zaručuje spravedlnost a morálku ve společnosti. – Snad jsem měl použít místo slov tresty a trestající slova represe a represívní. Souhlasem se sledováním nebo i mlčenlivým tolerováním téhož SCHVALUJI apriori koncept koncentračního tábora mnohonásobně horšího než kdy byl odsuzovaný totalitní režim. Internet se zrodil jako distribuovaná veřejná služba, jako svobodná síť bez vlastníka založená na sdílení. Tak to musí zůstat a kdo s tím nesouhlasí anebo toleruje zneužívání sítě směřující k její kontrole a posléze i podřízení je stejným zločincem jako byl např. V.K., když se stal zárukou privatizace založené na vědomé lži a na státem posvěcené zlodějině.
  Především to byl zločin na morálce, která je předpokladem svobody člověka. A stejné je to se souhlasem s plošným sledováním občanů.
  Stáváme se svědky jednoho z nejodpornějších zločinů (a byli jsme varováni, viz např. Orwell 1984) a kdo se mu nepostaví, tak svým způsobem tomu zločinu napomáhá.

  • Xaver napsal:

   Pane Leo, s Vaším „konceptem koncentračního tábora“ hluboce nesouhlasím. Necítím, že žiju v něčem „mnohonásobně horším“ než za totality, kterou mám za sebou celou. A navrch dotaz „amatéra“: jak jinak odhalovat plány a úmysly teroristů, kteří JSOU A BUDOU (zhrzených pitomců a zločinců bude statisticky spíše přibývat než ubývat)? Jak vydělit z toho „špehovaného balíku“ ty, kteří nejsou tou „cílovou skupinou“?

   • Leo K napsal:

    Xaver: doporučuji ČÍST,,,SCHVALUJI apriori koncept koncentračního tábora …v žádném případě není minulý čas. …zhrzených pitomců a zločinců bude statisticky spíše přibývat…tohle odlidštění, koncentrace na své JÁ…to jde všechno na účet devadesátým létům. Je to spíše bolestné než ohyzdné, ale pro mě – starce – je to jako drátem do oka. Všichni ti „zhrzení pitomci a jiní zločinci“ někde vyrůstali. Nebo snad spadli z Měsíce? Co myslíte? Jakým právem se od nich odtahujete? Kdo se na nich provinil, že jsou tací?
    Jestliže společnost nastaví nejvyšší preferenci svých soukromých zájmů, jestliže nastaví nenávistný boj – hergot co myslíte, že sklidí?
    Jezevec:
    V podstatě jste se trefil do popisu egoistické společnosti, kde zatím ještě funguje servisní třída. Samozřejmě s kulturou slova vám vlastní, ale trefil jste se. Jenom pak nechápu, že nejdete do důsledků. Zrušit svobodu! A z občanů nadělat nevolníky, poddané. Jde to jednak ideologickou manipulací, ale případně i terorem. Co by však citlivější duše nedaly za nádherný pocit ztotožnění se s ideou, celkem, vůdcem, stranou, církví a tak dále. Jakmile totiž tajné služby přerostou systém – rozhodují o tom, co je svoboda a co ne, tak po nějaké době dojde i na systém. Co si přečíst něco o souboji Canaris vs. Himmler
    Oběma:
    Tajné služby mají svoje oprávnění, ale v demokratickém státě nemohou být mimo demokratickou kontrolu. Když Demokracie – tak bez výjimek. Je to jako s těhotenstvím. Buď je to těhotenství nebo je to nádor. Bez kontrol to nepoznáte, když se nechcete spoléhat na patologa.

   • Firefly napsal:

    Jak ? Sledovat jen a pouze osoby s vážným podezdřením. Údaje o ostatních neuchovávat, mazat – a to nejen hovory, ale i záznamy kamer, lokace telefonů atd.

  • český maloměšťák napsal:

   Je to tak, to jsou ty malé krůčky, ty prstíky Jezinek v škvíře mezi dveřmi….
   je smutné, že hlavně tkzv. manifestní pravičáci / plus např. romanticko-sentimentální monarchisté či “ dobří katiolíci“ – ale u těchto dvou skupin je to spíše tradicí, společenské systémy uzavřených křesťanských společností či monarchií zhusta užívaly udavačů, špehů, špiclů, donašečů a práskačů a tedy opět není třeba se tomu až tak divit – že oni kvitují to, pokud se takovéto metody používají plošně, nebýt Francouzské revoluce tak by možná orwellovsko-zamjatinovský svět nastal už před sto lety nejen v Rusku ale i v západní Evropě/…tedy že tkzv. manifestní pravičáci vidí roli státu coby špicla jako jednu z nejdůležitějších (jezevec dokonce píše o konci civilizace !!!).
   Respektive ne smutné – ale tragikomické, stojí tu totiž náhle naháč , v ruce třímá sice modrý prapor a huláká : “ Svoboda individua je posvátná!!“, …ale ejhle – na jedné půlce zadniei má vytetovaný hakenkrajc a na druhé srp a kladivo.

   Ale ani tomu se není třeba divit, zhusta se tito manifestní pravičáci totiž rekrutují z vesklácko estébácké bolševické spodiny, z takovéhoto rodinného zázemí.
   Pokud se tedy zabýváme pravičáctvím v Čechomoroslezskoromsku tak je tomu v mnoha případech prostě tak. hrome!

   Ničemu se netřeba divit, pouze tomu, že je tak málo odvážných insiderů, kteří tomu zamjatinovko-orwellovskému světu staví hráz, vždyť i oni ztrácejí.

   • Firefly napsal:

    řízni si do pravice, hezky to roztáhni. Jako by špehování bylo znakem pravice.

 5. jezevec napsal:

  božínku, co to je za komentáře, zlá pravice a hodná levice, dokonce pravicové šmírování a levicový světový mír, mocenské skupiny z jůesej proti prostému lidu – nejste s těmi pravolevými stigmaty už fakt nemocný????
  tajné služby nejsou pravé ani levé, ale chrání stát. proti vnějšími nepříteli i proti hyperkorektním dobroserům. proto už z principu věci, odposlouchávají a šmírují vše k čemu se dostanou. ve všech režimech na světě, to je jaxi jejich podstata. a každými je do toho uplný hovno, proto se ta služba jmenuje tajná, chápete? mění se jen úroveň technologie, ale tajné služby samozřejmě vždy používají tu nejlepší dostupnou, a nic není zakázané.
  a ano ubývá národní hrdosti,, možná přibývá vynucené hyperkorektnosti – takže přibývá insider práskačů. lidi jako snowden nebo asanage nejsou levicoví ani hodní – jsou jen špína, nikoli nepodobná našim televizním šmírákům s příposlechy – to nejsou žádní hrdinové, ale normální zrádci. které bohužel dnes už nelze tak snadno odprásknout.
  jestli někoho překvapuje, že tajná služba odposlouchává i šmíruje VŠE, i své spojence (a jak jinak by asi kurvafix mohli vědět, že jsou to stále ještě spojenci), i své vlastní lidi nebo i vlastní politiky(nepřítel ve vlastních řadách je vždy nejnebezpečnější) – tak dobrý den. ano. nezapomeňte, že civilizace v historii lidstva končily obvykle na neochotě bojovat. vědět proti komu, to fakt není pravicová zvůle ….

  • Firefly napsal:

   Blbost. Asagne a Snowden zaslouží nejvyšší ocenění a pochvalu.

   Jde o svobodu, opravdovou svobodu bez šmírování, odposlechů a sledování normálních občanů tajnými službami.

   Naopak – tito lidé by nám měli otevřt oči, měli bychom více protestovat nejen proti odposlechům, ale i zneužívání například stalitní techniky a – a to zejména – sledovacích kamerových systémů.

   • Ernest napsal:

    Máte na mysli „vědecký“ projekt EU pod jménem „INDECT“?

   • jezevec napsal:

    firefly, dva drobné dotazy:
    1) pamatujete na film šakal? jak jinak odhalit, že ministerský předseda píchá profesionální špionku nasazenou od teroristické bunky, a nevědouc jí práská postupy bezpečnostních složek – než že budete odposlouchávat všechny?
    2) někdo vás majzne v noci zezadu po palici, což zjistíte až když se znásilněná a bez kabelky proberete z bezvědomí. chcete z nejbližší bezpečnostní kamery vědět kdo to byl, nebo radši svobodu?
    tyto a podobné svobody u mně mají jen malé pochopení.
    asanage a snowden by byli hrdinové, kdyby tyto informace ukořistili jako špioni svému nepříteli. a předali to zase své tajné službě. oceňovat lidi, kteří zneužili přístupu k vědomě důvěrným datům, které jim svěřila jejich zem, podvedli svou vlast a okradli svého zaměstnavatele, a rozkecali to po internetu – tito lidí by měli otevírat oči? inu, každá doba má své vzory.

    ale možná pochopíte aspoň tohle:
    například lidi obvykle doma souloží, podobně jako že tajné služby obvykle odposlouchávají a sledují. takže kdo pokoutně natočí vaše domácí porno, nebo nějakou šťavnatou hádku, a vyvěsí to na internet – zaslouží vaše ocenění a pochvalu? a pokud by to byl někdo, koho platíte za to aby vás chránil a hlídal – pak pochvalu a ocenění nejvyšší, je tak?
    nějak se vám ty svobody pletou!
    nebo snad ti, o kterých byly z té šmíry zveřejněny nelichotivé informace, nemají právo na svobodu? jen protože tu šmíru zjistila nějaká tajná služba? dobrý návod, jak kohokoliv společensky znemožnit – nechat ho sledovat tajnou službou, pak podplatit nějakou zakomplexovanou buzničku a „jakoby omylem“ to střelit na internet, a ještě máme novodobého hrdinu.
    věděl jsem, že světlušky svítí zadečkem – uvažuji, čím ony přemýšlejí?

    • Firefly napsal:

     dvě drobné odpovědi :
     1) Jistě se dá uznat, že bude-li vše a všude pod kamerami a odposlechy, když každý bude mít voperované GPS, bude méně zločinu. A naprosto nesvobodné. A je jisté, že bez kamer a nahrávek by mohlo být více zločinu. Jistě. Stejně tak bez tlupy konfidentů. Ale svět by byl svobodnější.

     Dávám přednosti nejistotě svobody před jistotou totality.

     a Šakal ? Tak by bylo o jednoho prezidenta méně.

     2) Pakliže si najmu ochranku – a ta mě práskne, protože ve sklepě mučím a zabíjím děcka, pak určitě nebudete obviňovat ochranku z neloajálnosti. Případ Snowden je jasnou paralelou.

     Nevěděl jsem, že jezevci nejradši bydlí v zoo. A myslí si, že za těmi mřížemi jsou ti ostatní.

     • jezevec napsal:

      🙂 sto bodů!
      naštěstí nesleduji ani nejsem sledován, nemřížuji ani nejsem mřížován. tak se mi dobře kecá o svobodách jiných – tak jako vám.

  • Ernest napsal:

   Proč máte tedy připomínky k činnosti bývalé STB?

   • jezevec napsal:

    činnost stb byla korektní ve své době a ve svém režimu. proti tomu nemám nic, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. ostatně taky většina zpravodajců si svoji práci udržela i po pádu doby temna.
    mám proti tomu, aby komunisti nebo dokonce komunističtí práskači měli šanci POLITICKY reprezentovat svobodnou vlast.
    málokterý nacista byl po válce politicky aktivní, koho nezabili tak byl rád že na něj neni vidět – tato slušnost komunistům chybí. snad je starej pan waldheim, ale ten strávil většinu svého politicky aktivního života v mezinárodním opovržení.

  • Aldo napsal:

   Pánové, Jezevec a vonrammstein, věřte že jste mne nepřekvapili.

  • cobolik pacholik napsal:

   jake fajne vysvetlenie politruka od soudruhu z demokracie tkzv.pravice(co mne u tej drotarskej riti pravy,lavy).
   tajne sluzby su len take komu lestia vaska,ci od red star,alebo od znacky $.
   ja seriem odjakziva na obidve znacky vzdy najlepsie mi prezentovane,bo ja zradca typu tych dvoch,bo jasne,ze tajna sluzba nechrani holotu daneho burakova,ale tych spravnych ,ktorym bud ide o zvezdu,alebo o $ nic viac,a nic menej.
   pre takeho,co je pren spina,taky,co chrani svojich pred tymy,co im prisahali vernost a pritom ten establisment preda a oderie svoju holotu a este jej vtiska do tej palice,ze to tak ma byt a neide o nejaku bezpecnost holoty v nejakom vojenskom stave ci comkolvek,ale o to,aby ten hore sa chranil,aby im ta spodna holota neodkrutila tu sisku z tej ojebavovacky,co nema obdoby,ich bezpecnost urcitej skupiny sa zakryva bezpecnostou holoty a ked nejaky z holoty na to ukaze,tak zradca,je jasne v nasej historii,kto potom zradil,takych politrukov od red star,ked som im podobne dristnul,sedel som pred kontrarozviedkou a teraz taky isty spravny politruk,co tiez siri spravnost spravnych a vacsia polovica sveta nemusim mat nejaku gramotnost by naisto chranila tych zradcov typu snowden a tych smirakov skurvenych,co lakuje holotu by upiekla za ziva.
   pan jezevec,jak mi pan vysvetly,ze taky obycajny contractor snowden,je oznacovany spravnymy za zradcu a ty spravny behaju s vyplasenkamy pocnuc najvyzsim mulatom a musia vysvetlovat a lakuju dalej,bo ta holota za boha nechce drzat ich stranu,co mysli pan,ta holota tiez zradcovia?uz len to by malo panovy stacit,ze neide o ochranu ich kraju,ale ide o ich smirovanie,ked sa im kuka az do dierky,cez ktoru chciju,lebo system ostatnych 20 rokov ma heslo demokraticky proletari vsetkych krajin spojte sa.

 6. jihočech napsal:

  Neni pochyb, že to tak je, a i bude navždy, tedy to odposlouhávací ucho. Zastavit to nejde.
  Navíc to dělá nebo bude dělat každý stát, kdo na to bude mít.
  Nejmoudřejší je se tím nezabývat. Naše názory zde na Cose se utopí v moři jiných zpráv,

  Xaver
  „Necítím, že žiju v něčem “mnohonásobně horším” než za totality“
  … a ani my tj většína v totalitě jsme necítíli, že jsme žili v něčem horsím než za RU monarchie…

 7. český maloměšťák napsal:

  Servisní třída, její špička – ve vládě a vládních agenturách USA, je složena z lidí srostlých s byznysem, například zbrojním anebo finančním. Tento byznys samozřejmě potřebuje k svému úspěšnému rozvoji a expanzi jak informace včasné, tak také perfektně zanalyzované a vyhodnocené, pokud pak jde o informace exhluzivní – tím lépe, to je obrovská výhoda.
  Takové věci, jako je nedotknutelnost privátních svobod či práv – to jde stranou, jde přece o “ národní zájem“/netřeba snad připomínat kdy takový “ národní zájem“ přerostl v státní terorismus/.

  Jistěže profašističtí perverti a jim podobní budou takové počínání kvitovat a Snowdena /ale např. i Michálka/ ostrakizovat a nazývat je nepřáteli společnosti, tomu není třeba se divit, oni by – kdyby se nedejpánbů ,dohrabali někdy k většímu podílu na moci… také by takových metod špiclování, špiclování, které jde jak proti obecnému právu , tak proti spravedlnosti…také by jich užívali, bez nich by totiž neuspěli.

  jezevec
  Které civilizace skončily na neochotě bojovat ? Pár příkladů prosím.
  Jak se má špiclování spojenců s jejich mírou ochoty bojovat za společnou věc ? Není tomu spíše naopak – že tedy ti špiclovaní spojenci se mohou cítit být ukřivděni, zasaženi ve svých právech a svobodách, mohou mít realný pocit, že jsou stavěno na roveň nepřátelům, že jspou klamaní /protože neinformovan/ atd…což může naopak vyústit v oslabení míry jejich spojenectví, loajality k spojeneckému svazku ?
  Odkud berete jistotu, že je to tak jak tvrdíte ? Vždyť odezva ze stran spojenců byla negativní a USA slibují , že zjednají nápravu, tedy uznávají, že „přepískly“ a dávají zapravdu spojencům, kde tedy berete podporu pro svá tvrzení, přesvědčení ?

  Hezký den.

  • tresen napsal:

   Opravdu vám připadá, že případ Michálek, neboli případ člověka, který se snažil zabránit zneužití veřejného fondu, je srovnatelný s případem lidí, kteří vynesli tajná diplomatická data?
   Jak píšu výš, je žádoucí donutit stát, aby z použití tajných služeb skládal účty, ale nemyslím si, že dobrou cestou je chválit bezbřehé porušování loajality ze strany jednotlivců.

   • Firefly napsal:

    Loajalita neznamená nic v případě takových činů, která páchala NSA. Loajalita ke zločinu je zločin.

   • český maloměšťák napsal:

    Bezbřehá je jen blbost.
    Asymetrie ve sdílení informací je zločinem proti demokracii, možná že tím nejhorším – neboť je většinou tou hlavní příčinou rozvratu demokracií. Informovaný a správně konstruovaný lid by možná zabránil i WW2. Když špiclovat – tak všechny a všem poskytovat informace. Což je ale absurdní – taková bezbřehost, stejně jako je absurdní vydávat Snowdena za bezbřehého insidera, samozřejmě že vynesl , cos e dalo, ale kolik to je z toho , co se nedalo ? A jak víte, že on sám nepodlehl autocenzuře ?

    Jak by se asi potenciální teroristé cítili, kdyby věděli že o jejich úmyslech či pohybech ví téměř každý ? Jak by se asi cítili nacisté – kdyby věděli, že tkzv. lid zná jejich úmysly ?
    Kařdý jeden člověk – z tkzv. “ lidu“ , ne dvacet třicet lidí z korporací a bank, možná že kléru ?i

    Je zajímavé, že jednou jsou ti, co píší o různých možných konspiracích stavění do role bláznů…aby pak těmi samými byli znovu osočováni – protože jsou proti konspiracím, teď už ale ne smyšleným, ale zjevným.

    Diplomatická jednání stojí u vzniku téměř všech válek, mimo jiné právě že i proto, že jsou tajná.

    Hezký den. Hezký den bez bubáků typu teroristů apod. A při procházce si dávejte pozor – více lidí zabijí řidiči s dvěmi promilemi alkoholu v krvi, než teroristé. O držitelích rátkých střelných zbraní ani nemluvě /hlavně USA/.
    Odposlouchává je někdo ? Odkud to víte ? 🙂

    /jistě, tkzv, teroristé mohou být nebezpeční, velmi nebezpeční…ale jednak i oni jednají z nějakých příčin a určitě nikdo nepopírá , že je nutné mít efektivní policii, vnější i vnitřní,,,ale zde právě hrozí ta BEZBŘEHOST – že se bude odposlouchávat každý projev každého, v každé situaci…/

   • český maloměšťák napsal:

    Chce to umět číst diskuzmí vlákno.
    Viz jezevec a jeho nenávist . “ ….ubývá národní hrdosti,, možná přibývá vynucené hyperkorektnosti – takže přibývá insider práskačů. lidi jako snowden nebo asanage nejsou levicoví ani hodní – jsou jen špína, nikoli nepodobná našim televizním šmírákům s příposlechy – to nejsou žádní hrdinové, ale normální zrádci. které bohužel dnes už nelze tak snadno odprásknout….“

    „BOHUŽEL NELZE ODPRÁSKNOUT SNADNO insider práskače ….“ /parafráze/
    Co si mám o tom myslet ? Když právě že Michálek se zachoval korektně a “ prásknul“ to co jako insider měl možnost sledovat.
    Tedy já chápu jezevcovo prohlášení tak, že člověk má být téměř za každých okolností loajální instituci jejíž je insiderem, Držet hubu a věřit, že instituce se chová správně. Nebo ne ?
    A proč pak ty co s takovým postupem nesouhlasí – tak proč je alespoň nepozavírat nebo je nepřetáhnout obuškem, když už je tedy nezastřelíme /zde vyvstává pikantní otázka – kdo je v tomto případě onim “ MY“ – zřejmě právě že ta servisní třída těch, co z takových aktivit mají největší profit , plus ti, co by chtěli do takové servisní třídy patřit/.
    Nebýt lidí jako MIchálek apod. bylo by možné instituce pronajmout nějakému kmotrovi/.

    Já nejsem idealista, ale na druhé straně si myslím , že lidi zatáhli do války vždypár korytáůi a prasečkářů, kteří ten „lid“ vidí coby prasata a výsledky práce těch prasat coby potenciální žrádlo v korytu, to žrádlo vidí i v těch prasatech, i z té jeich porážky mají profit… a tak s nim taky podle takové optiky zacházejí – s tím “ lidem“ a žrádlem…no a asymetrie ve sdílení informací je jednou z příčin takového stavu – toho, že se to stále a stále opakuje a že až po těch jatkách se dohledává pravda… a tak si myslím, že každé takové prohlubování příkopu je zločinem.
    Prostě vám se dostane hesel jako je “ boj s terorismem“ apod, /například “ třídní boj“/, tohoto hesla se pak použije coby legitimizace šmírování kdekoho, přičemž výstupy takových činností končí bůhvíkde a využívají se k bůhvíčemu….prostě ty jsi jen malé prasátko tam dole, nech to na nás, my to s tebou myslíme dobře, uvidíš !
    Kde je ta zpětná vazba – ty instituce stvořil kdo a kdo je financuje a komu tak vlastně patří?

  • jezevec napsal:

   odposlouchávají všechny tajné služby, ale u jedné se to rozkecá.
   vy fakt nechápete jistou asymetričnost nápadu dělat nad tím nějaké závěry?
   nebo jste uvěřil tomu, že jedině zlé a ošklivé jůesej skenuje komunikaci?

   • vojnov napsal:

    Jezevče, vy jste asi nic nepochopil. Pokud režim, ve kterém žijeme, má plnou hubu soukromí a lidských práv a pak se prolákne, že je tak nějak omnipresent jako pánbůh a chce znát i nejintimnější detaily našeho života… bez jakéhokoliv omezení… tak se vcelku nebude moct divit, že mu ti špehovaní vystaví vztyčený prostředníček.

    Nu a teprve PAK se naše civilizace nebude bránit a (eventuelně) zkolabuje a bude přejeta někým z východu, západu, severu či jihu. Protože civilizace kolabují, když nemají loyalitu obyvatel. A tu, jak známo, z hovna a lží neupleteš.

    • jezevec napsal:

     svatá prostoto – a prosím jich, že jsem taxmělej – který že režim je ten váš vyvolený bez prostředníčku, který narovinu a veřejně přiznává, že všechny sleduje a dává si bacha? nebo který vámi obdivovaný režim se nebrání tajnou službou?
     (kromě židovského státu, ti to samozřejmě pochopili, ale o takové omnipresenci skenování se vám ani nezdá)

 8. Ernest napsal:

  Vlku, buďte si jist, že Kosa je „monitorována“ z mnohem menší vzdálenosti, než z USA. A organizace, která ji monitoruje, má mnoho „snowdenů“, kteří ale neslouží „veřejnosti“, ale „kmotrům“, tak, jak to v ČR bývá tradicí.

  • vlk napsal:

   Erneste
   jednak to předpokládám a jednak mi to kdosi i soukromě napsal. A že denně na KOSU chodí z vnitra, tak to lze snadno doložit. Podobně jako byly přístupy VOZ. Až jsme s e divil, že t dělali přes v podstat ě veřejné adresy svých serverů.

   • jezevec napsal:

    🙂 proč ti dali do logu své veřejné ajpiny?
    a že by proto, abys to věděl?

   • Hladis napsal:

    To je standartni monitoring tisku. A nebojte se vlka nic, jste proste sledovan 🙂

 9. okolojdoucí napsal:

  Hlavně pro jezevce: Víte, ono jde hlavně o proporce. Vezměte 200 mld. Kč ročně, 35 tis. lidí a nakupte či vyviňte nejmodernější technologie, seberte ohromné množství dat a nějak je utřiďte a vyhodnoťte. Rychle zjistíte, že máte „trochu“ víc informací, než potřebujete k identifikaci nepřítele.

  S tím spojená moc je obrovská, kontrola nepatrná, neboť co je tajné, to je tajné, to dá přece rozum. K tomu si přidejte pro mně osobně neuvěřitelný rozsah „outsourcování“ i v takto typicky státních záležitostech, jako je obrana, výzvědná činnost, atp.

  Výsledkem je obrovská informační asymetrie ve prospěch těch, kteří mají přímo či nepřímo přístup k takto obrovským objemům dat, popř. mohou účelově předkládat „zadání“ k jejich využití. A co víc, je zde minimální kontrola takových osob či institucí, a pokud už je, tak je pochopitelně také tajná.

  V poslední době tyto tendence zrychlují, což stojí obrovské množství peněz. Jaký je původ těchto potřebných peněz? Dnes už to nejsou ani tak peníze daňových poplatníků, ti by to těžko sami utáhli, ale spíše od těch, kteří je v rámci dalšího outsourcingu za úplatu „vyrábí“. Rozsah a kontrola této „výroby“ je mimochodem podobně skrytá a nedostatečná. Stát celkem přirozeně stojí na těch, co ho platí, čí zájmy tedy bude nejspíš hájit?

 10. Vidlák napsal:

  Kdysi jsme došli na podobnou diskusi s mým tatíkem. Sedělo nás tam víc a mluvilo se horem dolem o tajných službách a sledování pomocí kreditních karet, mobilů, venkovních kamer, ale i pracovních karet ve velkých firmách, diskuse se rozjížděla, argumenty pršely, pak můj tatík bouchl pěstí do stolu a řekl:
  V padesátých letech, když STB chtěla někoho chytit, tak ho do 48mi hodin měla i bez družic a mobilů. Jen výjimečně se někomu podařilo ji setřást ze stopy a to jen dočasně. Bylo jedno, zda jste odjeli autem do lesa nebo prchali pěšky, stejně vás vždycky někde někdo viděl a ten to po pár dobře volených otázkách prásknul. Nacisti to uměli stejně dobře i za situace, kdy jim na hlavy padaly tisíce tun bomb. Místo mobilů proti vám použili vaše vlastní děcka, vlastní manželku, kamarády, nadřízené i podřízené.
  Tak o co vám jde? Když vás budou chtít zmáčknout, tak vás zmáčknou. Je úplně jedno, jestli budou mít k dispozici práskače, falešný svědky, odposlech nebo mobily. Vymetou s vámi i když budete bez mobilu, počítače i bez kreditky. Dokud nežijete sami na pustém ostrově, tak vás pořád někdo sleduje a pořád na vás existují páky.

  • Firefly napsal:

   nevědeli to online a o všech. Museli si s tím dát dost práce, teď jen napíšou jméno do kompu

   • Vidlák napsal:

    Jo, ale zdá se, že v uplynulých sto letech nebyl problém, aby si s tím tu práci dali, když vás chtěli. Předtím aktivovali síť špiclů, dneska aktivují hard disk. Co by asi taková NSA dělala, kdyby jí zakázali sledovat internet? Rozpočet jako prase, co s tím? Že by začali platit konfidenty a vypsali odměny pro udavače? Co jiného s těmi miliardami dolarů? Na věci se nic nezmění, dokud budou existovat nepřátelé, budou existovat služby na jejich sledování i likvidaci. A když jim jednu metodu zakážete, najdou si jinou.

    • Jan cermak napsal:

     Teoreticky pravda. Ale fakticky vas nedesi, ze se 1984 naplnil v praxi?
     Ona ma kazda hul dva konce. A jde o ty proporce. Monitorovat Merkelovou je jasny faul. Stejne tak nas. At si monitoruji americany a afgance a Saudy, ty hlavne. Od nas muzou dostat svodku od bis. Vse nad ramec je neprijatelne a nas stat by se mel standartne branit.

  • český maloměšťák napsal:

   Omyl, nejvíce podezřelým jste tehdy, když žijete na pustém ostrově a nemáte mobil.
   Oni si myslí, že tam připravujete mezinárodní revoluci. A jdou po vás tím víc, čím víc je ten ostrov pustý a Vy víc vousatý.

   Základní výbavou každého revolucionáře příštích revolucí musí být nejméně dva mobily, jeden bude putovat např. na korbě náklaďáku a druhý podstrčí někomu do tašky /dotyčným by neměl být revolucionář, nejpépe kdyby to byl kontrarevolucionář anebo alespoň obchodní zástupce/.Předtím z nich revolucionář pošle SMS s textem “ Sraz pod vocasem, bandasky s teplým čajem sebou, zbraně musí být nabité ostrýma, ale ne zas tak ostrýma aby se někomu něco stalo. Přijdte všichni. Hlavně Jarda s Verčou. Smrt utiskovatelům, ať žije svoboda , láska, rovnost, bratrství, pravda atd. !“
   Pak nasedne na Pendolino a odjíždí do Ostravy, na Masarykáči to pak celé začne.
   A tam to i skončí. Respektive na Stodolní.

 11. Ernest napsal:

  český maloměšťák napsal:
  Leden 19, 2014 v 12.30
  Není tomu spíše naopak – že tedy ti špiclovaní spojenci se mohou cítit být ukřivděni, zasaženi ve svých právech a svobodách, mohou mít realný pocit, že jsou stavěno na roveň nepřátelům, že jspou klamaní /protože neinformovan/ atd…což může naopak vyústit v oslabení míry jejich spojenectví, loajality k spojeneckému svazku ?Odkud berete jistotu, že je to tak jak tvrdíte ? Vždyť odezva ze stran spojenců byla negativní a USA slibují , že zjednají nápravu, tedy uznávají, že “přepískly” a dávají zapravdu spojencům, kde tedy berete podporu pro svá tvrzení, přesvědčení ? KONEC CITÁTU.
  To je idealizovaný a neinformovaný pohled na věc. Může se to týkat šmírování jedinců z řad elity, ale chtěl bych se vsadit, že tajné služby VŠECH států o toto věděly a z těchto zdrojů čerpaly, alespoň pokud se to týkalo normálních občanů. A příslib USA se týká rovněž POUZE elit.

  • český maloměšťák napsal:

   Ano, zcela jistě. Jsem obvykle vemi špatně informován, málo totiž odposlouchávám.
   Jaká je vlastně Vaše hodnost, poručíku Erneste ?
   A při Vaší práci spíše posloucháte…anebo raději jen mluvíte ?

   Hezký den.

  • Xaver napsal:

   Přesně tak, pane Erneste: POUZE elit. V překladu české TV dokonce pouze HLAV spojeneckých států (co řekl přesně Obama jsem nezachytil, jeho hlas v pozadí byl utlumen).

   • český maloměšťák napsal:

    Vy, coby podmnožina “ lidu“ o takové konstrukci jak je aktualně takový “ lid“ konstruován , máte prostě smůlu,
    Ale proč by toho vláda USA neměla využít ?
    Baly by hloupá. Když to jde takhle…tak proč by měla mít zájem o nějaký “ lid“?
    Mnoho lidí si dovolí přesně to, co jim ostatní dovolí si dovolit. To je z jejich strany v podstatě korektní.

 12. kopelman napsal:

  Xavere, velmi důležitá úvaha! Pokusím se zjednodušeně vysvětlit, že vaše neodbytná myšlenka, jak to NSA a spol. všechno stačí vyhodnit, je ve skutečnosti velmi triviální a funkční algoritmus. Nejprve si ale dovolím mírné štouchnutí. Stejně důležitá jako vaše úvaha, je i úvaha Leo K. Skutečnost, že se lidé na blozích většinou jen přou, místo aby s pokorou a důkladně přemýšleli o myšlenkách druhých, je důvod, proč jsem zatím ignoroval Vlkovy výzvy mu něco poslat na sklo. Takové přemýšlení a obohacování se myšlenkami druhých zabere celý život a nikdy nekončí. A teď k věci.

  Nejprve trochu zjednodušené informatické teorie. Odposloucháváním komunikačních kanálů Internetu, mobilních telefonů a dalších dochází ke sběru a ukládání 2 typů dat:
  1. metadata – jedná se o základní informace o komunikačním spojení, tedy:
  • kdo – identifikace komunikujícího, typicky IP a MAC adresa počítače, telefonní číslo, IMEI telefonu, identifikátor uživatele počítačové služby (v Googlu, Skype apod.);
  • kdy – začátek a konec spojení / přenosu dat;
  • s kým – identifikace druhé strany, tedy s kým komunikace probíhá (webový server, jiný uživatel služby apod.);
  • jak – specifikace použitých komunikačních protokolů (komunikace probíhá pomocí více vrstev a každá vrstva má svůj protokol) z důvodu schopnosti „přehrát“ 2. typ dat přesně tak, jako komunikujícímu uživateli (např. přehrát video, které uživatel sledoval na YouTube).
  2. raw data – tedy co bylo přenášeno. Jedná se o samotný datový tok přenášený mezi komunikujícími stranami.
  Tento datový tok je často šifrován, ale pro NSA, spřátelené agentury NATO a EU, ale i pro nepřátele to většinou není překážkou. Důvodem je vložení tzv. zadních vrátek do systému a kdo je zná, umí vstoupit. Vzpomeňme na nedávné provalení informace, že NSA uplatila nejprestižnější firmu v oboru, RSA, 10 milióny dolarů, aby to zas takové odolné šifrování nebylo. To ale není nic nového, když Američani „osvobozovali“ Kuvajt, vypli Saddámovi telekomunikační systém Alcatel pořízený ze „spřátelené“ Francie.

  Samotná metadata jsou tak malá, že jejich trvalé ukládání není žádný problém. Naopak raw data jsou z podstaty zachycení celého datového toku natolik rozsáhlá, že je zapotřebí značných diskových kapacit, proto se ukládají jen na omezenou dobu. Tedy pokud neobsahují zajímavé informace, které si naslouchající přítel nebo nepřítel (podle momentální politické nebo ekonomické situace) chce ponechat. A tady se dostáváme k jádru věci. Zajímavé jsou informace, nikoliv data.

  Informace interpretují význam dat. Interpretace je to, když Vlk napíše do blogu větu složenou ze slov (dat) a jeden tu větu pochopí tak, druhý onak a oba úplně jinak než Vlk zamýšlel. Nad zachycenými daty pak agentury velkého bratra provádějí dvoustupňovou interpretaci:

  1. automatické vyhodnocení metadat. K tomu slouží systémy, které jsou naprogramovány tak, aby dokázaly uložená metadata pospojovat a vyhodnotit tak, aby z toho vzniknul příběh o životě sledovaného. Tato první úroveň vyhodnocení, tedy jen samotných metadat, poskytuje tak dokonalé informace, že kdo viděl poprvé, ten byl vždy překvapen. Jen z metadat je možné sestavit velmi kvalitní psychologické, ekonomické, politické a jiné profily osob. „Amatérským“ způsobem se tomu věnují i marketingová oddělení obchodních firem. Nástroj na analýzu metadat síťové komunikace poskytuje zmíněná firma RSA zdarma zde http://www.emc.com/security/rsa-netwitness.htm#!freeware

  2. člověkem vyhodnocená raw-data. K vyhodnocení a interpretaci obsahu těchto je třeba člověk. Ten musí přečíst, poslechnout, shlédnout a následně interpretovat. Pro tato vyhodnocení potřebují velkobratrské agentury věrné a věci oddané zaměstnance. Někdo prostě musí celý záznam poslechnout, co Tante Angela do telefonu povídala. A pokud usoudí, že to stojí za to, hlásí. I toto vyhodnocení lze hodně automatizovat, např. převod řeči do textu je dnes na velmi pokročilé úrovni.

  Co z toho všeho vyplývá? Více přemýšlet o názorech Leo K.

 13. Řezníček z Brna napsal:

  Šmírovalo se, šmíruje se a šmírovat se bude, pouze od písemných hlášení se civilizace dobrala k sofistikovaným metodám sledováním zájmových osob. V Olomouci našli historici písemné zprávy, ze 17 století, kde pověření šmíráci sledovali zájmové osoby, hlavně šlechtu a měšťanstvo a podávali zprávy na olomoucké arcibiskupství kardinálu Dietrichsteinovi . Zprávy mapovaly účast sledovaných osob na mších, průvodech na Boží tělo, účasti na poutích. Na základě těchto zpráv se pak zřejmě vyhodnocovalo, zda-li dotyční jsou řádní katolíci, nebo v nich ještě nedříme protestanství. Nemá smysl tuto činnost dělit na levičáckou nebo pravičáckou, pouze bych ji přičlenil z hlediska jazykového do ženského rodu – ta šmírovačka.

 14. cobolik pacholik napsal:

  fajne sa tu drista,je jasne,ze nejaka stb,securitate,ci stasi,boli sracky oproti NSA,tu je vidiet,ze demokraticky proletar sa neboji nejakeho nepriatela za kriakom z poza hranice jeho kraju,ale boji sa svojej holoty,co zakryva velmi tenkou utierkou,cez ktoru vidim z tej riti,az tam do tych kopeckov,kde som vyrastol,casom mam take tusenie,ci v tej najlespej demokracii sveta sa ma nejaky pani v civile,nebudu pytat,co tu robim,jak tam,kde som vyrastol a ked k tomu dojde,co je velmi pravdepodobne(bo cop sa ma uz pytal,kde idem z kade idem)co ja nenavidim od mala,nenavidel som to,ked som povyrastol a po 4 petiletkach tu,zacina byt lepsie jak tem pred 6 petiletkamy,jedno je urcite jak facka,boja sa a to ma tesi jak svina,bo vidia,ze im nejak lakovacka nevychadza,v riti sa neboja nejakeho hadraka,boja sa svojej holoty,ktora po zuby ozbrojena a tych,co dristaju podobne jak ja,len maju vacsiu gramotnost,tych dusia a nepustia k slovu bo vedia,ktora bije,bo volnost nasa je na prvom mieste a nie ich lakovacky.

 15. Admirál napsal:

  Snowden a přístup k jeho skandálnímu odhalení je zajímavá dělicí čára mezi těmi, kteří si vyplachují svobodou ústa jen proto, aby jejich manipulace byly účinnější a těmi, kteří to myslí se svobodou pro všechny vážně.

  • Firefly napsal:

   No, neplatí to zcela – je dost takových, kteří adorují Snowdena kvůli svému antiamerikanismu.

   Stát se to v zemi s jim oblíbeným režimem, jde o zradu národa.

   • Admirál napsal:

    Ano, souhlas.

    Samozřejmě platí to i obráceně.

    Idealisté, kteří považují USA za zemi svobody, nepřipustí zkalení svých představ a nepřijmou fakt, že realita je mnohem složitější.

    • Leo K napsal:

     No, američané u nás říkají, že nevíme co máme, že v Americe se to mění na policejní stát. Tak nevím.

 16. est napsal:

  Dnešní diskuse hezky ukazuje co jsem napsal už pod Palachem, furt jim skáčeme na špek divide et impera, hádáme se jako koně o své „pravdy“, zatímco pod svícnem se vesele krade. Šmírování je jen pojistka, kdyby nám to náhodou došlo.

 17. tresen napsal:

  Mluvím o tom hochovi /jméno mi vypadlo/, co poskytl Wikileaks diplomatickou korespondenci své země, a to proto, že se o něm zmínil pan ČM, nemluvím o Snowdenovi a vyzrazení činnosti NSA. Vidím mezi těmi případy dost velký rozdíl.

 18. VaclavP napsal:

  Ještě bych podotknul, že současná vládní sestava moc optimizmu nedáva. Z ČSSD jsou schopni myslet tímto směrem Špidla a Dienstbier, nevím do jak moc problemových oblastí by byl ochoten zabrousit Chovanec. ANO je korporátní firma a od KDU-ČSL se liberalismus asi čekat nedá,

 19. Hladis napsal:

  Jediny pruser cele tehle kauzy bylo to, ze se provalilo na veřejnost něco, co funguje celou dobu a ma to každý relevantni stat na tyhle planete. Tak se politici na verejnosti zlobi a zlobi, ale ve skrytu všichni mluvi o tom, jak zabranit takovym unikum. To ze smiruje každý každého ? Zadna novinka. I takove Svycarsko ma podobny program a další zeme. V tom humbuku se uplne vytraci i Echelon, COMSAT……….

  • Plsik napsal:

   Presne tak.

   …“To ze smiruje každý každého ? Zadna novinka. I takove Svycarsko ma podobny program“…

   Jisteze, bodet by ne, vzdyt v Zeneve je nejvice spionu na metr ctverecni…

 20. Kanalnik napsal:

  Snowden je podle meho nazoru hrdina a skutecny Americky vlastenec, verny principum svobody a demokracie, ktere si jinak mnoho Americkych politiku bere do ust, ale chovaji se zcela opacne. Dokazal se vzdat vseho, rodiny, pritelkyne, zamestnani, vysokeho prijmu a postavit se masinerii, ktera tajne a bez jakekoli poradne kontroly zvenci odposlouchava kde koho a naklada se ziskanymi informacemi kdovi jak.

  Jako, to, co Snowden odhalil, ukazuje na skutecnost, ze stat USA ve spolupraci s NSA jiz nabehli na krystalicky totalitni mod, kdy stat ma jakoukoli moc na ukor obycejneho obcana, ktery nema zadny zpusob se branit. A to se tyka nejen obcana vlastniho, ale i obcana jineho statu, treba me. (Totalitni myselni mnohych predstavitelu vysokych kruhu USA se mimo jine dobre projevuje i v jejich reakci na Snowdena.)

  Kolik chybi k tomu, aby takhle propracovana masienrie spadla do klina autoritarskemu prezidentovi, ktery pro sve vladnuti vyuzije dnesnich schopnosti NSA upevnit svou moc a pronasledovat sve oponenty? Vzdyt je to silene. Duverovat statu v teto otazce je jako duverovat lekari, ze bude na operacnim sale s mym telem nakladat podle svych nejlepsich znalosti a ze mne dobre odoperuje. Ja takovou duveru ve stat rozhodne nemam.

  Davat dobrovolne svoje soukromi vsanc je vzdanim se vlastni svobody.

  • Firefly napsal:

   Skoda, ze k tomuto tematu tu neni vetsi debata. Docela by me zajimaly nazory i kolegu zleva.

   Jo, holt cekaj az vlk nahodi Zeman III/14

   • Kanalnik napsal:

    jo, tohle tema je podstatne, tyka se kazdeho z nas… jsem rad, ze ho tu Xaver nacal, a docela se divim, ze se mu nevenuje vice pozornosti v mediich (to bych ale asi chtel moc)… nazory dalsich pravidelne chodicich by mne take zajimaly (je docela dobre videt, ze to fakt neni o prave a leve, ale o svobode/nesvobode, pro mne mnohem lepsi deleni… nektere nazory mne dnes prekvapily)

    • Admirál napsal:

     „docela se divim, ze se mu nevenuje vice pozornosti v mediichů“

     Nezajímavé téma.

     Naše svobodná demokratická, vyvážená, profesionální média mají na práci mnohem důležitější kauzy.

   • prirodovedec napsal:

    Asi necekaji. Bud jsou na vikendu nebo je to nahodna výchylka a zase se objevi nebo diskutuji (zase) jinde (nedival jsem se tam) nebo (konecne 🙂 ) zemanici prestali prichazet, viz uz diskuse včera, kde byli na poradu odbornici a Zeman a krome Obcana a mne az na zaver diskuse se behem ni zadny zemanik neobjevil, pouze jste diskutovali „Vy“ :). Třeba zkratka zemanikovska levice tichne (prozrela? 🙂 ) a zustava ta, co ted zde diskutuje (asi ji nevidíte 🙂 ). Kazdopadne ja mam opet narocnejsi pracovni obdobi, takze se objevim sporadicky i na cteni. Vstup si dovolim zrejme jen tehdy, pokud bude nahodou cas a oslovi mne prave téma nebo moment v diskusi. Dnesni téma zajimave, Xaver si dal praci, diskuse hezka, ale nemam cas ani napady. Takze pozdrav a at se dari.

   • Jan cermak napsal:

    Padouch nebo hrdina? Jsme vsichni jedna rodina…
    Vazne, je to hero jak z Solzenicina, v dilematu poslusnosti a pravdy, systemu a cloveka zvolil lidsky, vsechny klobouky dolu, ta odvaha je podle mne podobna jako skocit do protektoratu, muze ho to stat i zivot! Maji trest smrti! A to je taky pozoruhodne, cena zivota, Tri dny Kondora…
    Jeste mne napada argument pro jezevce, nic proti odposlouchavani nepratel, oni spehuji vlastni lidi, jako bolsevici! Ta paralela je preci jasna, a jestli by byli vsichni stejni, jaky by mel prevrat smysl?
    A jeste osobni, myslim, ze bych tu odvahu nemel. Dat treba vypoved, ale doslova prevratit vlastni zivot? Anticka zapletka, dej mu panbu stesti.
    Jejda cobolda pise to same, prima…

  • cobolik pacholik napsal:

   kanalniku,snowden,nie je hrdina je jeden z mnohych s velkym rozdielom,ktory je,ze videl realitu v narabani s holotou a jeho svedomie,ktore rozhodlo v jeho znicujuci neprospech,je na maximalny prospech pre nas a ja osobne za seba, ho za to obdivujem a uznavam,vsadil vsetko (da sa povedat aj zivot bo kurvy,by ho radi videli na marach),dalej ma presvinsky tesi,bo neohrozil nijak americku bezpecnost,dobre vedel,co robi,nezradit bezpecnost svojej zeme,ale ukazal,ako sa naraba s freedom svojich spoluobcanov a obyvatelov planety,podobne ten prihriaty,co zradil?ze ukazal,ako american hero striela do nevinnej holoty z apache?ze nejaky americky vlastnec,premenil krv ich boys v boji za nejaku zasranu slobodu pre svoj zisk? a rozvratenie druhej krajiny?
   jak im moze niekto verit,ten ich freedom,ktory sa cmara na celej ciare,niekto premenil ideal volnosti na skurveny peniaz a cely cas drista,ze pre volnost,komuna boli bridilove,ze neviem,co dristam?skade ta kurva spravna vie,ze ona drista spravne…

   • Kanalnik napsal:

    coboliku, souhlasim, vidim to podobne… jinak prave v tom, ze Snowden na zaklade sveho svehomi neco udelal, je pro mne hrdina… mnoho jemu podobnych to neudelalo a neudela (budou dal radeji pracovat pro NSA za pekny peniz)

    • cobolik pacholik napsal:

     tak podobne,ked som kuknul na google,to vidi aj kopa tych ritiarov,tu mozno pisat rovno na CNN,ked sa zivo vysiela news a kopa tam pisala,lez neuvernejili ich chaty priamo na obrazovku,tu mi staci ten mongolid,tak vyzera moore,alebo z toho co robia blbecka z wrestlig mania,ale ked drista ventura,to redaktorik je znemozneny a este holota dookola jemu tlieska a spravnemu buci,takych neukazuju,bo nebezpecny jak svina,lebo ritiar moze zacat pri popcorn dumat a to je nebezpecnejsie jak pearl harbor a hlavne sa pytam sam seba ty drotariku,mal by si taku odvahu? a kopa z nas a preto sa zvezieme na nejakom ,co odvahu mal,ale treba uznat,aspon ja za seba ,ze som priposrakulakny,hoci ja nerobim v NSA ja robim v earle company…

   • fotrák napsal:

    Vezmi mě ssebou, Čobolíku, jestli Ti nevadí, že se stále budu ptát ne proč, ne kdy, ne kde ale KDO? Tedy kdo a kdy, kdo a proč, kdo kdy kde a proč.

    • fotrák napsal:

     koukám, že jsem za „ptydepe“. Taky kdo a proč.

     • cobolik pacholik napsal:

      kde chces ta zoberiem ale,kdo,kdy ,kde a proc?to sa neuci na skole a ja vobec nie som nejaky ukazovatel,ci nejaky spravny, si dristam,len svoje lidove povidacky,co mne pasuju a stojim za nimi,ked snovden poviem,ze slusny clovek,nema peniaza,aby som odvolal,ale ked,zacnu lamat prsty,to uz tazko mozem rucit, a velmi tazko povedat,ked ti systematicky budem lamat kosti na male kosticky,to drviva vacsina spieva jak caruso bo strach smrtelny,ktory som raz zazil v zlomku sekundy,ci myslienky zo zazitkov,hladu,chladu,brudu,ponevierky a velmi slabej nadeje u mna starovali,pud zvierata a ked tak po viac jak 2 petiletkach spominam,co ma stale serie,jak by som reagoval,keby mi kosticky lamali,jedno je dristanie a druhe,ci by som sa nepochcal a neposral,hned po prvej rane do lakta a spieval,jak vtacik na jar,to mam celozivotnu dilemu,jak svina jak by som sa zachoval,toto ma pecie jak svina…
      takze fotraku sam hladaj,kdo,kdy,kde a proc?

 21. český maloměšťák napsal:

  Mimochodem – nezdá se, že by Obama mluvil jen o elitách spojeneckých zemí . A že by šlo o antiamerikanismus :

  http://www.chron.com/business/technology/article/Tech-industry-Obama-s-NSA-reforms-insufficient-5155441.php

 22. cobolik pacholik napsal:

  dokoncim,fotraku,ked bude trebalo ukazat svoju osobnu statocnost,to budes sam,jak ja bol a po rokoch potom porovnat,bo my sa vacsina,aspon ja vezieme na statocnosti druhych,hoci v najtajsich situaciach,som bol vzdy sam a len moje nasadenie rozhodlo,nemyslim v nejakej NSA,ale ked som mal na male a ritka mi trenirky stikala a s cigaretou ktoru so si zobral z chodnika som musel nejak konat,bo by bolo po cobololikovy.
  treba sa zamysleit nad konanim takych jak snowden,ci len taky,co pridrzi dvere starej babe,alebo taky,co bez najmensich skurpuli,zoberie zobrakovy,aj tu palici o ktoru sa opiera,ta to som nabulikal toto je kdy,kde,proc?

Komentáře nejsou povoleny.