Prioritou vodárenských korporací jsou vaše peníze aneb Afrika ze dvou pohledů


napsal Radek Novotný, Vodalidem.cz

Byznys korporací nejen ve vodě je postaven na public relation (PR), na tvorbě „brandu“, reklam, sloganů. V posledních letech je oblíbenou reklamou „Nadační fond“.  To vše společně vytváří u lidí podprahové vjemy, které odvádí jejich pozornost od konečného cíle korporací – dostat peníze z peněženek lidí na účty korporací.  Právě proto je třeba se dívat na PR aktivity korporací s odstupem a s pochopením, že výše uvedené aktivity jsou pro ně především jen jiná forma reklamy vedoucí k ziskům. Podpora neziskových organizací je dobrá věc, ale bohužel jde často jen jinou formu reklamy.

Nejen v České republice se místy objevují jako by náhodou články, ve kterých nadnárodní korporace poskytuje dary, granty, půjčky a velkoryse rozdává peníze veřejnému sektoru a neziskovým organizacím. Neziskové organizace, kterých si pro jejich pomoc lidem lidé váží, odvádí skutečný a neuvěřitelný kus práce, mají ve světě i v ČR mezi lidmi pozitivní zvuk. Voda je často jen jedna z mnoha činností, které neziskové organizace vykonávají, ale lidé si díky článkům podprahově spojují korporaci s celou jejich činností.

Jak to ve vodě funguje?

Tvorba a přerozdělení peněz, z nichž jen malá část následně putuje k nadacím a neziskovým organizacím. V případě vodárenských korporací tečou k neziskovým organizacím především peníze, které korporace inkasují a vydělávají především na platbách lidí za vodné a stočné. Navíc převážná část zisků, které korporace inkasují, rozhodně v nadačních fondech nekončí. Kdyby tomu tak bylo, tak řada problémů s vodou, například v Africe, již vůbec neexistuje.  V případě vodárenského odvětví v ČR navíc často platí, že zisky, které korporace tvoří, tvoří jen díky tomu, že byly zavedeny  pro lidi nevýhodné modely správy vodáren, kdy lidé, stát a veřejné rozpočty měst a obcí dál financují vodárenské investice, na kterých následně korporace inkasují zisky.

Nadace a přerozdělení peněz

V České republice je příkladem reklamní dobročinnosti korporace Veolia, která pro podporu své značky zvolila organizaci „Člověk v tísni“, která díky finančním z Nadačního fondu Veolie zprovoznila v Etiopii několik vodních vrtů a tím umožnila lidem přístup k vodě. Nedávno se o této aktivitě Veolie objevil PR článek, který o tom lidi informuje.

Tento podstup funguje také v zahraničí, když prostředky z různých fondů získávají organizace, kterých si lidé pro jejich činnost velmi váží. Příkladem je NFE, který získává prostředky od Veolia Proprete, ale další organizace Červený  kříž, La solidarité či Akce proti hladu atd.

Prioritou vodárenských korporací jsou vaše peníze.  

O tom, zda je pro koncern Veolia prioritou blaho lidí v Africe, či má jiné priority, vypovídá právnička Wangui Mbatia z Nairobi. Která o působení Veolie v hlavním městě Nairobi, ve státu Keňa v Africe řekla zkráceně toto:

Veolia převzala v Nairobi dodávky vody v roce 1999. Vedení města Veolii přislíbilo garance procent z příjmů z vody. Následoval každoroční růst ceny vody kolem 40%. Voda poté stála tolik, že si jí lidé nemohli dovolit a museli se od vodovodů odpojit. Veolia prosadila, že město propustí 3.500 pracovníků vodních služeb a potom najme 45 expertů z Francie. Náklady na tuto skupinu byly vyšší než náklady na 3500 Keňanů. Smlouva s Veolií byla nakonec pod tlakem lidí vypovězena.  Od července 2001 se Veolia o vodu nestará. Nikdo přesně neví, kolik peněz stálo Keňu vypovězení kontraktu s Veolií. Ví se jen, že krátce poté si vláda Keni, musela vzít půjčku u Světové banky – pustit VIDEO ZDE.

http://www.vodalidem.cz/prioritou-vodarenskych-korporaci-jsou-vase-penize-aneb-afrika-ze-dvou-pohledu/

Závěr

Bylo by jistě zajímavé zjistit, kolik peněz inkasovala Veolia za předčasné ukončí smlouvy v Nairobi či v jiných městech, kde její obchodní aktivity lidé odmítli a proti tomu postavit objem peněz, které Veolie poskytuje na podporu nadačních fondů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vodalidem se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 reakcí na Prioritou vodárenských korporací jsou vaše peníze aneb Afrika ze dvou pohledů

 1. Narcis napsal:

  Taky bych ocenil, kdyby vodárenské společnosti nepodporovaly neziskovky a díky tomu byla voda levnější. Ale tyto společnosti se v oblasti PR nijak neliší od jiných soukromých firem a rozhodně nejsou větším nepřítelem lidu než třeba Google, BP, Agrofert, TESCO či Vodafone.

  • Občan napsal:

   Ty „neziskovky“ zhusta vlastní vodárenské a další obchodní společnosti nebo v nich mají hlavní slovo. A jejich zrušením by voda rozhodně nezlevnila.

 2. Občan napsal:

  Ona si Veolia na to vymývání mozků dokonce založila minimálně jednu „neziskovku“ („Veolia Environnement Foundation „), a to dokonce pod záštitou OSN:
  http://unfccc.int/adaptation/knowledge_resources/databases/partners_action_pledges/items/5005.php?detail=j&id=137&nwp=org&dirc=DESC&seite=3&anf=50&organisation=4&region=&sector=&del_activity=&work_area=&cl_hazard=

  Zcela jistě není sama a podobné „proudžekty“ nejspíš budou mít i ty Narcisem zmíněné podnikatelské korporace. Roční rozpočet má Veolií zřízená „neziskovka“ kolem 5 mil. euro.

  Slovo „neziskovka“ nabylo v ČR už dávno silně pejorativního významu a obsahově se rovná pojmům „parazit“, vyžírka“, „lhář“, „lehkoživka“, „pračka na peníze“ a pod. Dtto pojmy „dobročinnost“, „charita“, „nadace“.

  Dobrou rejžovačku si Veolia pořídila i v Egyptě:
  http: // www. unhabitat. org /downloads /docs/2843_11594_WasteMgmntAlexandria.pdf
  A nejen tam:
  http: / /www. citizen. org/ documents/Vivendi-USFilter.pdf

 3. Skogen napsal:

  OT technická pro webmastera – asi by bylo dobré dát v CSS elementům „entry-content“ a „comment-body“ vlastnost „overflow: hidden“.

  Pokud pak nějaký prvek bude širší než nadřazený element (šířka pro text, šířka pro komentář), přebývající část se nezobrazí (což je vcelku fuk, u obrázku by určitě nebylo zamýšleno, aby lezl ven, a u příliš dlouhého odkazu by se sice nezobrazila celá adresa, ale fungoval by úplně normálně, potenciální bejkoviny typu 50 x A po sobě by neplechu taky neudělaly), a proto nepřeteče někam, kde nemá co dělat.

  • Občan napsal:

   Skogene,
   to je moje chyba. Nevšiml jsem si délky „adresy“ a odeslal to, aniž bych ji rozdělil na řádky.

   • Skogen napsal:

    Ne, to není chyba uživatele 🙂 s tím se počítá. Uživatel může cokoliv, přál bych Vám jistou kuchařku, která mi objednávky z jídelníčků proklepla takovým způsobem, že by profi beta tester bledl závistí a já prostě jen nevěřícně koukal, co všechno je možné 😀

 4. Dasha napsal:

  Tak to je zajimave tema, a nahodou o nem neco vim, ale bohuzel nemam dneska moc casu se do debaty zapojit podrobneji, tak jenom kratce

  S clankem nelze nesouhlasit, ale vadi mi, ze spojuje dve veci – neziskove organizace a charity s firmami podnikajicimi za ucelem zisku a tak troche to vyzniva, ze vinikem jsou prave tyto neziskove organizace. Je pravda, ze tato spojeni bezne funguji k oboustrane spokojenosti a jeste se muze udelat pro lidi, kteri se nachazeji v kritickych situacich. Nechci a nebudu komentovat neziskove organizace v CR, protoze neznam presne podminky jejich fungovan podle zakona CR, v jinych statech jsou vetsinou velmi prisne.

  Ten PR system funguje celkem jednoduse – najdu vhodnou charitu se kterou se muzu vhodnym zpusobem identifikovat – treba v pripade Veolia to muze jakokoliv charita, ktera ma cokoliv spolecneho s vodou, vetsinou se jedna a akce v Africe, protoze tam je situace zdaleka nejhorsi – a uzavru dohodu, podle ktere is budu moct na webove stranky a dalsi propagacni material umistit jejich logo a za to jim odvedu cast zisku – treba 100 Kc z kazdeho prodaneho vyrobku, nebo urcite procento ze zisku, pripadne treba dohodnu vyvrtani 10 studni v rovnikove Africe – moznosti jsou omezene pouze fantazii. Samozrejme to je spojene i s urcitymi danovymi ulevami podle toho jak to ma ten ktery stat nastavene. Na to nevidim nic spatneho a povazuji to za dobry marketingovy nastroj.

  Ale to neni problem vysokych cen vod v CR, ten hlavni problem je tady nedostatek regulace ze strany statu, a hlad nadnarodnich korporaci po co nejvetsim zisku.

  Kazda firma bude v kazdem statu kde podnika delat presne to, co ji povoli mistni zakony a vzdycky se bude snazit vyjednat pro sebe ty nejlepsi podminky, ktere ji prinesou ten nejvetsi zisk. A pokud ten ktery stat uzavre s temito spolecnostmi smlouvy, ktere jsou pro ten stat a jeho obyvatele nevyhodne bez toho aby reguloval povolene procento zisku, presne danove povinnosti apod – neni to vina neziskovych organizaci. Co se tyka toho pripadu v Keni, ja nepochybuju, ze kdokoliv z kenske vlady uzaviral smlouvu s Veolii, nezustal ztratny – o smeckach v mnoha statech Afriky a na strednim vychode vim svoje. A o tom jak se uzaviraji smlouvy v CR vime svoje vsichni…..

  • Občan napsal:

   Těch pár „dobročinných“ studní v Africe stojí v reálu tolik, že by za to mohla mít půlka Afriky vodovody a kanalizace vedené ve zlatém potrubí.
   No, a nejen o tom jsou článek a moje odkazy (je třeba z nich umáznout vložené mezery).

   Žádná „charita“ ani „neziskovost“ v businessu neexistují; stejně jako neexistuje žádný „altruismus“ obchodních korporací. SKUTEČNOU charitu totiž dělají většinou nejchudší z chudých pro své ještě chudší sousedy z toho mála, co sami mají. Na místní úrovni, bez „charitativních“ rautů, marketingu, PR, daňových odpočtů a jednostranně výhodných smluv. NEZIŠTNĚ, OPERATIVNĚ a tak, aby OPRAVDU pomohli.

   • Dasha napsal:

    No samozrejme, ze zadna charita a neziskovost v businessu neexistuji – to je presne to co rikam.
    Od toho jsou tady vlady statu, aby nastavili podminky tak, aby nedochazelo k takovym excesum a zisky byly primerene
    Ale za to nemuzou ty neziskovky – pokud nebudou prisne regulovane a to je zalezitost statu a statu (mn.c.)

    • Ernest napsal:

     Nebylo by tedy lepší, kdyby stát zřídil STÁTNÍ podnik, který by SÁM fungoval jako nezisková organizace?

   • jaa napsal:

    K těm neziskovkám jen jedno…. všechny zrušit nebo dát pod přísnou kuratelu – tedy myslím finanční…. Neexistuje asi neziskovka, která by byla to co vyhlašuje… Sbírají se paníze od lidí… obrovské sumy ale kam ty peníze opravdu jdou je ve hvězdách, když se kouknete na jejich stránkách co udělali za „dobro“ co rozdaly… mezi příjmy a výdaji… obrovský rozdíl a nikdo je nekontroluje… Vyberou miliony a vydají tak statisíce.. v tom lepším případě i když to počítám v maloobchodních cenách…. tajkže kampak ty vybrané peníze jdou????Ta jejich ?režie? je neskutečná…

  • vlk napsal:

   I to by bylo téma na článek…

 5. Alice napsal:

  Dobré ráno všem!
  Omlouvám se za to, že nepíši k tématu.
  Vlku, měla bych k vám jednu prosbu. Už je to dávno (2010), co Vám profesor Hořejší dal na svém blogu prostor, kde byla Vaše skvělá tabulka o „rozhazování socdem“ v době jejich vlády. Něco jsem hledala, tak jsem se k ní chtěla vrátit:
  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9672
  (jmenuje se Švindly s rozpočtem a dluhy – doplněk od vlka) a celý váš text je tam překryt. Pokoušela jsem se několikrát to otevřít, bohužel marně. Nemáte ji náhodou uloženou? A šlo by – jen ten výčet (dluhy+výdaje jako na povodně, dluh v KB, apod.) sem dát? Ještě jednou se omlouvám a děkuji alespoň za odpověď. Alice

  Jo, cenzura u nás ale vůbec neexistuje :-(((

  • Anonymní napsal:

   Mrkněte na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9665
   02. 05. 2010 08:28 a dále

   Profesorův článek lze též uložit na disk a otevřít v PSPadu, zvolit náhled HTML stránky. Text se objeví.

   • Alice napsal:

    Děkuji Vám. Je to i v tom Vámi odkazovaném článku (v diskuzi, jak píše vlk) a je to přesně to, co jsem hledala. Mně nějak utkvěl víc ten druhý článek profesora Hořejšího, kde má v titulku to -„doplnění od vlka“ a tam ho zřejmě jen citoval z diskuze v jeho předchozím blogu. Ještě jednou díky. Hezký víkend.

  • vlk napsal:

   Ne nemám to uloženo, protože jsem to psal jako příspěvek do diskuse, nikoli článek. Je mi líto.

 6. krajan napsal:

  „Kazda firma bude v kazdem statu kde podnika delat presne to, co ji povoli mistni zakony a vzdycky se bude snazit vyjednat pro sebe ty nejlepsi podminky, ktere ji prinesou ten nejvetsi zisk…“
  To je přesně ono! Dodnes nechápu, proč náš stát prodal prakticky celou strategickou soustavu hospodaření s vodou cizím korporacím. Stejně netuším, kdo si na tom namastil (a zřejmě důkladně) kapsu.

  • Qiedo napsal:

   Myslím, že to šlo postupně v několika krocích v průběhu privatizace Státnebo obecnení dbrým hospodářem, tak to zprivatizovala nějaká místní (? v té době ještě asi s utajeným spolu a nebo vlastníkem) společnost,posléze přeměněná na akciovku a pak se to asi nějak dál dostávalo do rukou těch zahraničních společností. Já si myslím, že tento proces byl připraven už v okamžiku pádu režimu. Tyto firmy měly určitě dostatek zkušeností z let předchozích. Podobně teplárenství nebo odpady. Ještě stále zbývá slunce a vzduch.

 7. Gustavson napsal:

  A já si myslel, že kromě Nového Prostoru na žádnou „charitu“ nepřispívám. Takže asi ještě víc budu muset omezit svoji spotřebu produktů nadnárodních i místních korporací vč. vody a žít v ještě větší nepohodě. Ale co pak s těmi miliony na kontě? Jen aby je po mé smrti nedostala nějaká charita…

  Můj názor je podobný tomu od Dashi. Co si sami nadrobíme, to si i sami musíme vyjíst, popř. vyluxovat. To, že amíci a frantíci jsou největší hejna kobylek na světě je sice pravda, ale pokud bychom na ně uplatnili nějaký pesticid v podobě našich vlastních zákonů (to platí o kterémkoliv koutu světa, vč. Afriky), jejich mandibuly na okusování naší ekonomiky by byly dostatečně otupené. To, že oni dokáží uplatit naše čelní představitele, je jen náš vlastní problém jako národa.

  P.S. Mám ještě jednu poznámku k vlčákovo (= vlkovo) webu vzhledem k tomuto článku. Věřím, že ti, kdož na tento web „ab und zu“ zabrouzdají, nejsou žádní komerční hlupáci z dolních 5-ti milionů komerčních voličů, tzn. všichni si dokáží vlastní hlavou dopomoci k percepci reality a všem vezdejším jsou alespoň přibližně známé globální toky peněz a kapce, v nichž končí. Článek o tom, jak u korporací založených za účelem maximalizace zisku a nikoliv maximalizace „well-being“ slouží podpora neziskovek a „charity“ jen jako PR, je zde pro mě tak trochu „off topic“. Co myslíte vy?

  • okolojdouci napsal:

   Nějak jsem se styděl to tu napsat. Sdělení, že Veolia a další vodárenské korporace chtějí naše peníze, přispívají neziskovkám, z nichž některé dělají záslužnou práci. Domácí úkol zjistit, kolik si někde nahrabali, a porovnat to s výší jejich příspěvků. Vlastně moc netuším, co s tím.

 8. VaclavP napsal:

  Pořád nechápu tohle téma, samotné nadace přeci nejsou problém, jestli firma dává třeba 0.5% obratu nadacím, tak to nikdo nepocítí, to samé dělá ČEZ. Spíš by mě zajímalo jestli je možné v oblasti dělat výběrová řízení a kontrolovat firemní náklady

 9. český maloměšťák napsal:

  Sponzorské dary, příspěvky nadacím atd….nejdou mnohdy ničím jiným než daňovými zpronevěrami. Je to již systém, žádná akce ad hoc vymyšlená na podporu místního hasičského spolku. Někdy systém koncipovaný tak, aby pomocí takových dańových zpronevěr peníze – místo do společenskou smlouvou zřízených a oeštřených /kvalita ošetření je různá, to je již jiná kapitola/ institucí. směřovaly ZPĚT do enkláv e entit těch, kdo takové daňové zpronevěry realizují, využívají. je to doprovodný jev tkzv. “ nového třídění“, třídění nejen socioekonomického, ale i geografického, urbanistického, třídění daného přístupy ke kvalitnímu vzdělání, kvalitnímu zdravotnictví, kvalitnímu životnímu prostředí atd. , kořenem je zde podíl na ekonomické globalizační základně – to ona stále více a více určue stupeň antagonismů v rámci takovéhoto „nového třídění“, staronové klasifikace kvality života toho kterého jedince, té které skupiny, někdy toho kterého národa nejsou ničím novým, jen systém je propracovanější a prolhanější /často ze totiž takové akce zaštují právě že slovy jako soucit, dobročinnost, altruismus, podpora vzdělávání, podpora sportu, kultury atd./. Často jde o zcela normální korupci, brutálního rázu, protože zdvojenou /veřejné prostředky jsou manipulovány jak na straně akumulace, tak na straně jejich konzumace/ : firma přesune původně daňový transfer formou daňové zpronevěry /sponzorský dar atd./ k tomu subjektu státní správy, který má vliv na rozhodovací procesy na straně veřejných výdajů a ten tak získá impuls k tomu, aby jednal při správě veřejných výdajů ve prospěch firmy, přítomna je často i cykličnost takových procesů maligní kooperace.. a opět je argumentováno veřejným zájmem, společenským dobrem a podobnými zjevnými lžemi a polopravdami, jde zhusta o čistě selektivní zájmy, veřejnost je do toho vtahována pouze zástupně / i když občas nějakou tu kost v podobě např. charitativního koncertu atd. zkonzumuje/.
  Samostatnou kapitolou je hybridizovaný systém zdravotnictví, tam si dokonce zaměstnanci nemocnic přihrávají kšefty sami sobě – v době kdy vykonávají úvazek v nemocnici přihrávají zdroje svým soukromým ambulancím , nemusí jít vždy jen o tkzv. daňové zpronevěry, často jde o jinou formu vyvádění aktiv, původně směřovaných do nemocnic. .

  Velmi dobře na veřejnost pak zapůsobí fotka hladového černošského děcka svírajícího v ruce vyhublý prs ještě vyhublejší matky, to pak jdou někdy dolů i akcie zbrojařských firem /část drobných investorů se jich zbavuje, protože nechtějí vydělávat na alokaci a využití zdrojů, které jsou obětovanou příležitostí – obětovanou příležitostí jak být skutečně člověku člověkem…toho všask ihned využívají jiní investoři, které naopoak na takovém propuku náhleho rozkvětu maligního sektoru svědomí…vydělají – neb nakoupí levně/.
  —————
  Maličký příklad.
  Nadace OKD se kasala, jak je “ in“ a “ friendly“ protože finančně podporovala jistý hudební klub. ten klub ale – jeho produkce, dokázal docela slušným způsobem vylikvidovat kvalitu bydlení lidí, kteří bydleli nedaleko toho klubu. Takto poctivé daňové poplatníky.Dost absurdní, že ? Když se zamyslíme nad toky daní . /Absurdita vynikne ještě více, když uvedu, že i místní radnice na provoz tohoto klubu přispívala – vědouc – a to empiricky zjištěnými a verifikovaným způsobem pootvrzenými měřemními – že hudební klub porušuje zákony (hygienické limity). Kajnarovi spratci však působí v tkzv. kulturním sektoru národního hospodářaství, takže máš smůlu, kultůůůůra je velmi potřebná, a sponzory nesmíme nahněvat, od nich se ta kultůůůůra odvíjí/.
  (Co je to vlastně ta klutura – tak to je nejen o etymologii slova, ale o negaci té dnešní nafouklosti a perverzní okázalosti…taky téma na blog)

  Ale jak tvrdí paní Dasha /určitě ví, že v USA díky zákonům o alokaci místních daní je právě že možné daně směřovat zpět do lokalit – např. na školství, daně, které byly původně určeny coby podpora těm méně úspěšnějším, bohatí si tak jednak zmenší daňový základ a jednak se jim ty peníze vrátí zpět v podobě podpor těch škol, na které chodí jejich děti, na podporu již tak “ dobrých škol“./…tedy jak praví paní Dasha – je to kus od kusu .
  Jenže ten systém tam vkomponovaný je, je to podle mě systém, který je zákeřnou nadstavbou systému daňovému a až na výjimky podporuje “ nové třídění“.

  Panu Novotnému díky, je to pěkný seriál o vodě, co zde načal a provozuje, doufám, že bude pokračovat. Snad jen by měl trochu potlačit expresi svých vyjádření – to, že korporace a jejich akcionáře zajímají zisky a tak i peníze jejich zákazníků…to je celkem dost banální zjištění, proč to zvýrazňovat – například formou fontu bold verze. Formou bold verze písma bych napsal například “ A co tak prodávat lidem i upravený , vyčištěný a například karcinogenů zbavený vzduch ? Vždyť bez vody lidé pár dní vydrží – ale bez vzduchu jen pár minut – to by byl kšeft !!!
  A co terpvá až ovládneme gravitaci – pak budeme lidem prodávat gravitaci, a kdo si nebude moct dovolit koupit si paušál na celý rok – tak frrrrrrr s ním do Vesmíru /neplést s ostravským kinem!!! To bude teprvá dokonalé a dokonané třídění lidí !!!!“

  No nic, jen takový pokus o nejapný a černý žert. Dyť bez srandy bychom se již někteří možná již dávno autodestruovali – i bez zásahu korporací.
  🙂

 10. jaa napsal:

  Tak trochu s křížkem po funuse… Už když začal hon na |Saddáma, se diskutovalo o – pod jeho velením objevená podsaharská voda, Peníze z ropy dával do budování odsolovacích stanic a budování cesty vody na pobřeží.. Měl to rozpočteno na řadu let, první etapa byla úspěšně dokončena .. a pak na něj začal hon.. Moc by mne zajímalo KDOPAK DOSTAL VÝSADNÍ PRÁVA.od nynější vlády a kdopak se na tom pakuje…. Ropa a kvalitní vody, na pouštních územích mnohem dražší než zlato… Proto byli frantíci tak aktivní v podporování 5.té kolony nejen l\bijské jak se ukazuje… totéž v dalších stítech nejnověji na Ukrajině… co si myslíte..— KDOPAK SE TAM NAPAKUJE… A NA ČEM.. .. bylo by zajímavé vědět KDO podporuje tamější disidenty a opozici. Já osobně se domnívám, že by Ukrajina mohla být nástupní stanicí na Rusko a jeho nesmírná nerostná bohatství…. Co záleží na lidech, když jde o moc , a prachy… Zkoušejí to jak se dá… joo pátá kolona disidentů… fujtajxl…

  • Občan napsal:

   To byl Kaddáfí v Libyi 🙂 Ale jinak to je přesné.
   Ta saharská vodárna už existuje a skutečně se jim podařilo přivést vodu až do hlavního města, další větve byly ve výstavbě. Teď je Libye „osvobozená“ a „demokratická“, takže vodu bude nejspíš spotřebovávat nějaká šikovná americká vojenská základna; nebo možná nějací spřátelení alkajdisté.

   K Ukrajině – tohle by mohlo stačit: http://rt.com/news/color-revolutions-technology-piskorsky-938/

   • jaa napsal:

    No divme se, takové bohatství nemůže být v nároních rukách…. zahraniční kapitál je zužitkuje rozhodně líp… To ja jako když my zaplatíme vybudování a rozvoj Temelína a prachy za EE dostane KDO??? když navzdory všemu je elektřina čím dál dražší…. je to to samé…

Komentáře nejsou povoleny.