“TOTO NENÍ SPRÁVNÉ”: Chceme-li něco změnit, tak nemáme jinou cestu než se spojit a ozvat


napsal Radek Novotný, Vodalidem.cz

Začnu otázkou. Souhlasíte se mnou, že privatizace vody a zisků z ní je pro lidi a stát nevýhodná? Chcete pomoci zastavit tento nesmysl? Pokud ANO, pošlete mi kontakt. Zašlu Vám rozsudky soudů a budete vědět, že nejsme blázni, když si myslíme “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ”. Dáte je svým známým a ti svým známým a dál  svým známým atd. V určitém okamžiku již nás bude dost na to, aby politici začali pracovat pro lidi.

Ve Franci se objevily kauzy, které prokázaly, že vodárenské koncerny uplácí politiky. Ti poté koordinují veškeré potřebné činnosti vedoucí k privatizaci prodeje vody a uzavření nevýhodných smluv s koncerny. S komunálního politika se díky tomu stává “politický zaměstnanec koncernu” a tím pejsek na vodítku, který musí poslouchat povely svého koncernového pána, protože jinak nedostane napapat, případně příště dlouho politikem nezůstane. Ve Francii řadu těchto případů řešila úspěšně policie. Případy skončily u soudu a odsouzením zaměstnanců koncernů i politiků. Vedení koncernů dalo od svých zaměstnanců ruce pryč. Pro koho zaměstnanci pracovali je ovšem všem jasné.

Probíhá v České republice stejný proces?  Můj názor je, že ANO. Při předání monopolu prodeje vody do rukou koncernu se často nehledaly nejlepší nabídky. Naopak. Chování „politiků“, kteří přišli s nápadem privatizovat městskou vodárnu a předložili ho svým kolegům do zastupitelstev, bylo zcela opačné. Vše bylo organizováno tak, aby městská vodárna skončila v rukou předem vyvoleného, za podmínek, které byly výhodné především pro koncern. ( Vodné a stočné i zisky politik možná okecá, ale nevysvětlí). Jakékoliv jiné firmy a jejich nabídky neměly šanci. Existují regiony, kde se nabídky konkurentů před zastupiteli tajily, nebo byl postup výběru organizován tak, aby jiné nabídky nebyly projednány. V jednom případě bylo dokonce prokázáno, že všichni politici působící v orgánech městské vodárny měli po privatizaci městské vodárny přejít ke koncernu jako zaměstnanci v podobě skladníků atd..

Stejně jako k nám přišly “francouzské” koncerny, tak k nám přijde i “francouzské” právo. Z pohledu činnosti soudů a policie zatím ve Francii nejsme. Z pohledu sběru důkazů o protiprávním jednání a porušování řady zákonů České republiky je můj názor takový, že ve Francii jsme. Řada důkazů o nekalých praktikách existuje a byly soudům i policii předloženy. Např. v kauzách privatizace Vodovodů a kanalizací Zlín, a.s. a Vodáren Kladno-Mělník, a.s..

Tyto městské vodárny byly nejprve ovládnuty soukromým subjektem, který při dodržení zákonů České republiky nemohl vodárnu ovládnout!  Přitom tento subjekt z pozice osoby ovládající vodárnu poté přes “kooperující politiky” připravil realizaci všeho potřebného k privatizaci zisků městské vodárny, to znamená k uzavření smluv s koncernem s platností na 30 let. V těchto městských vodárnách „vyhodili“ z orgánů městské vodárny lidi, kteří nesouhlasili s privatizací a nahradili je přímo lidmi pracujícími pro koncern nebo poslušnými. Zde rovněž existuje v České republice legislativa zakazující porušování zákazu konkurence a zneužité informací v obchodním styku. Za těchto okolností neměl  žádný konkurent vyvoleného koncernu šanci se účastnit volné hospodářské soutěže o městskou vodárnu. Žádná soutěž nebyla připuštěna a výběrové řízení umožňující posoudit nabídky všech možných zájemců nebyly vyhlášeno. Zde existuje v České republice zákon o ochraně hospodářské soutěže.

Poté, co byly smlouvy mezi vodárnou a koncernem podepsané lidé z městské vodárny vesměs odešli pracovat zpět k nadnárodním koncernům. Někteří “politici” si spokojeně chrochtají. Mezi tím reálný vývoj doložil, že vodné a stočné neroste o inflaci, že smlouvy s koncernem znamenaly stop dotacím z EU a pokud vodárny potřebují peníze na investice, tak není problém = koncern zaplatí vyšší nájemné, což okamžitě promítne do vodného a stočného, tím  lidem zdraží vodu a vše za něj vlastně zaplatí lidé. To mohly udělat městské vodárny napřímo a nemusely nechat zahraniční koncern inkasovat desítky miliónů korun zisků ročně.  A co koncern? Ten pouze provozuje a přitom tiše vydělává.

O tom, že mám pravdu v tom, že provozní model je tunel na peněženky občanů a veřejné rozpočty jsem přesvědčený, stejně tak jako o tom, že byl zaveden protiprávně. Proto, přestože máme oproti Francii zpoždění, zůstanu na svém stanovisku “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ” a dotáhnu soudní spory. Před 10 lety jsem se obrátil na soudy a policii a v soudních sporech pokračuji dodnes. Soudy mi po 10 letech v minulém roce začaly dávat pravomocně za pravdu. Politici ve Zlíně místo řešení protiprávního stavu a uplatňování škod po svých předchůdcích, předvádí tanečky, kterými se pokouší namotivovat města, která podala podobné žalobu jako já, aby je stáhly.  Ministerstvo spravedlnosti mi zaplatilo za neoprávněné průtahy soudních řízení a policie se dál tváří, že problém neexistuje. Holt, zatím nejsme ve Francii.

Můj názor na to proč a co můžeme dělat najdete na http://www.vodalidem.cz/co-mohu-udelat/

Příspěvek byl publikován v rubrice Vodalidem se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na “TOTO NENÍ SPRÁVNÉ”: Chceme-li něco změnit, tak nemáme jinou cestu než se spojit a ozvat

 1. kopelman napsal:

  Samozřejmě, že v ČR probíhá stejný proces. A nazývejme to konečně bez obalu, privatizace vodohospodářství byla zločinem. Důkaz je snadný. Z ekonomického hlediska je voda stejným spotřebním statkem jako vzduch. Je v přírodě volně dostupná a vyloučením ze spotřeby člověk umírá. Statky, kde spotřebitel nemůže být vyloučen z jeho spotřeby a nemusí o jeho spotřebu soutěžit, se nazývají veřejné statky. Veřejné statky, jakými jsou i školství a zdravotnictví, existují proto, že jejich pořizování, provoz a rozvoj ve správě státu je ekonomicky nejefektivnější. V článku popisované důsledky tohoto zločinu se týkají i energetické soustavy. Kolik nových přehrad, dálkových vodovodů, vodních a přečerpávacích elektráren postavili noví „lépe hospodařící“ soukromí vlastníci. Kdybychom tu z dob „neschopného“ státu neměli Dlouhé Stráně, tak už jsme v ČR několikrát zažili blackout. Přečerpávací elektrárna totiž umí „naběhnout“ a poskytnou do sítě výkon v řádech desítek sekund a vyrovná tak destabilizujcící výkyv v síti. Ale máme, co jsme chtěli, že?

  • Narcis napsal:

   Člověče, vy ale máte zmatek v hlavě. Stále existuje právo veřejného užívání vody, a to bez omezení množství a jen pro vlastní potřebu. Můžete si kdykoli dojít k řece a nabrat si vody, co unesete, pokud tak budete činit bez pomoci nějakého zvláštního technického zařízení. Potud je mezi vodu a vzduchem shoda. Ale naprostá většina vzduchu se k místu spotřeby nemusí nijak přivádět, je všude k dispozici. Výjimkou jsou třeba ponorky a potápěči nebo velké stavby využívající vzduchotechniku. Naprostá většina vody pro lidskou potřebu se ale k místům spotřeby přivádí pomocí technických zařízení a ještě se přitom upravuje. Za to se platí. Podle vaší logiky byste si z obchodu mohl odnášet balenou vodu taky bezplatně.
   V souvislosti s veřejnými statky se používá pojem uživatel, nikoli spotřebitel. A označovat žáky a studenty za spotřebitele školství nebo nemocné za spotřebitele zdravotnictví je dost kuriózní.
   Jinak outsourcování mnoha činností státu je od vládnoucích skupin docela fikané. Před listopadem za všechno odpovídal stát, respektive komunisti. Když nebyl k sehnání toaletní papír nebo sůl, mohl za to stát. Pak bylo snadné kanalizovat hněv lidu proti státu a svrhnout předchozí zřízení. Dnes za nedostatky a problémy odpovídají tisíce a statisíce konkrétních osob a stát je o obliga. Kdyby zůstaly vodovody a kanalizace v rukou státu, vyčítali bychom mu i v této oblasti podobné nedostatky jako jsou u výplaty sociálních dávek, registru vozidel, tendrů LČR ap. Tím ale vůbec nechci říct, že privatizace správy vodohospodářských soustav je zcela v pořádku.

   • okolojdoucí napsal:

    Zkusil jste si na zahradě zřídit v dnešní době legálně studnu?

 2. Zdeněk napsal:

  Ovšem ani v té Francii, kde byly úplatky politikům prokázány policií, nedošlo k tomu, co se zdá být logické. Vedení koncernů dalo od svých lidí ruce pryč a majetek, získaný trestnou činností si ponechalo. Takto funguje zdejší civilizace. Pokud by došlo spolu s rozsudkerm k navrácení věci do stavu před spácháním trestné činnosti, a ono to je prakticky proveditelné, naše civilizace by zřejmě zanikla. Pokud tuto příležitost nevyužily francouzské soudy, nevidím kauzu zrovna nadějně, české soudy s ní zametly průtahy, které v konečném důsledku znamenají, že pokud k trestnému činu došlo, soud není povinen věc soudit, jelikož je promlčena.

 3. Šims. napsal:

  Když se ale to problému všeobecně ví, tak je důežité něco udělat pro to, aby se nové nevýhodné smlouvy neuzavíraly. O tom je závěr odkazu – zkrátka těch potřebných 6% lidí se musí najít, nebo skončíme „na suchu“. To co se píše a hovoří o vodě bohužel platí pro další komodity – doly, energetika…………………..a my pořád nemůžeme dát dohromady těch 6%, v čem to asi je? Že by pořád fungovaly ty bůčky, dovolené v Chorvatsku, seriály ……………………………………..

Komentáře nejsou povoleny.