Konec věrné lásky?


Páteční Lidovky  odpálili do českého  mediálního prostředí  takovou menší  bombu – jako hlavní článek na  titulce mají kus s nadpisem

TOP 09 opouští spojenec

s podtitulkem Starostové a nezávislí chtějí v pražských komunálních  volbách spolupracovat s Babišovým ANO. Jako tradičně – není volně k disposici na  webu, jen v placeném archivu LN.  Nicméně  to podstatné  z něj  přetiskl iHned a  to  už  k mání  je  viz :

http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-61674210-starostove-gazdik-top09-ano

Jádrem původního článku i  jeho remarku  na  iHned  je  informace,  že  v  Praze  situace  vypadá tak, že se zvažuje,  že  by  zde nebyla  společná  kandidátka  TOPless a  Gazdíků,  ale  dvě oddělené. S  tím, že  ta  starostenská by byla navázána na Babiše s centrálním  kandidátem , pražským exprimátorem Janem Kaslem.

Kalousekpartaj i  Gazdíci  reagovali okamžitě – Kalouskův  fámulus  z Horní Dolní, pardon, ze  Suché Lozy vydal na  webu TOPless  krátké prohlášení, v kterém s epraví že:

„Vylučujeme tvrzení Lidových novin. Jednali jsme s Janem Kaslem jako možným budoucím lídrem, ale nedohodli jsme se nakonec právě proto, že nám oznámil svoji spolupráci s ANO,“

zdroj:http://www.top09.cz/co-delame/tiskove-zpravy/prohlaseni-stan-nebudeme-spolupracovat-s-ano-15018.html

A v pátečních hlavních  zprávách na  ČT 1 Gazdík své dementi  zopakoval a  Kalousek potvrdil. Oba prohlásili, že  jsou pořád jedno tělo, jedna  duše….A  že s i budou věrni až za  hrob a  s nikým jiným do společných  peřin, omlouvám se – komunálních voleb nepůjdou.

Jenže…Jenže  oni  nikoli o  voze, nýbrž  zcela záměrně , jak správně  tušíte – o koze. Navíc  se sakra  velkými rohy.

Protože  páteční Lidovky  nepustily  jen onen  otvírací  článek, ale na  straně  4 je i poměrně  velký  rozhovor s  druhou naprosto nejviditelnější starostenskou  tváří – poslancem Polčákem.  I  část  z tohoto  převzal  iDnes. A  tady už  se nikoli  od  Babišem placených písmáků, ale  od prvního místopředsedy  Starostů dozvídáme,  kde je  asi tak jádro pudla.  A  je zřejmé že

– starostům se do  tradiční koaly  v Práglu s Kalousekpartají  vůbec nijak nechce

-důvodem je  to, že    v hlavním městě  už  etablovali  svou  stranickou buňku, která má  sice jen asi  100 členů , ale  evidentně  naprosto nebetyčné  ambice a chce  ovládnout  nebo aspoň spoluovládnout  magistrát a  obvodní radnice.

-evidentně  nejsou nadšeni  z  toho,  že  by  se měli  o místa na společné kandidátce přetlačovat s topáky a  ti, alespoň  ti pražští, to  vidí úplně  stejně,  takže  prý myšlenka, aby  starostové kandidovali sami za  sebe  vyšla  od nich. Zkrátka – chce ke korytům.

-Polčák navíc  zcela  pragmaticky  konstatuje  totéž, co jsem  napsal já po sjezdu Kalousků – totiž  že Hudeček  tam byl veřejně popraven a pro  budoucí použití znemožněn. On  na  to jde dokonce ještě  tvrději, když  říká,  že  pokud  dnes  zdaleka  nejvýše politicky výkonně postavenému členu  uskupení, navíc  chvilku před  volbami, je takto exemplárně vyjádřena  nedůvěra,  měl by být  odvolán z postu primátora  a nahrazen respektovaným  lídrem pro budoucí  volby. Já mohu dodat jen, že  zjevně má pravdu

-mezi řádky jde však Polčák ještě  dál  – je  zřejmé,  že  Kalouskovy pražské  „hvězdy“ ,  které lze  čekat  jako na nejhornějších pozicích volebních  lístků  uskupení,  tedy Hudeček, Nouza a Vávra, ho do žádného nadšeného tranzu  neuvádí. I  tohle bych, být jím, viděl shodně. |Protože  pokud náhodou  bych  zhloupl  natolik,  že bych  Gazdíkovi  věřil, že  v  české politice hodlá sehrát  roli vzorňáka Timura a  jeho  houf  je  Timurova  parta,  pak  pánové Hudeček, Vávra a Nouza  vypadají přesně  tak, jak  v mé dětské fantazii kdysi vyhlížel   záporňák Serjoža  Kvakin a jeho  komanda. Však to někteří také račte znát….

-že  původně  vyhlídnutým kandidátem  Gazdíků pro Prahu byl skutečně exprimátor  Jan  Kasl, jenže  ten se, zdá se, spojil s  Babišem.

Takže  můžeme  vše  shrnout  a konstatovat,  že  sice Kalousek  Gazdík  vypouští svými dementi jen   mlhu, ale  je  jasné, že  problém tady  pro ně je a nikoli  malý. V Semilech nebo Postoloprtech  jistě  budou kandidovat společně. Jo,  budou si v nadcházejících  volbách  věrni, to  asi  ano.  Jenže  Lidovky  nepíší  ani tak  o  volbách jako celku, nýbrž  o naprosto  specifické  volbě. Jedinečné  – v Praze.

A tady platí  hned několik velkých premis

– votum v Praze  má  naprosto výjimečný politický význam. Post pražského primátora  a řízení  50-ti miliardového rozpočtu  je  podle pozice, svým významem srovnatelná nikoli s ministrováním  silovému rezortu, ale vzhledem k politické a mocenské pozici a ambici  hlavního města,  s pozicí  místopředsedy  vlády, který ještě  drží silový rezort!  Kvůli míře  politické, finanční a rozhodovací autonomie.

-hlavní  město bylo vždycky  neochvějnou baštou pravice

-Kalouskovi se podařilo  v minulých pražských  volbách, jako už tradičně  – elegantně podvést  voliče. Předhodil jim  Zdeňka  Tůmu, ale nakonec jim nadělil Hudečka. A je jasné, že  Tůma  další osobní  blamáž s  Kalouskem  riskovat nebude.A  že by  chemickofinanční Alí  české politiky narychlo pro Prahu vytáhl z klobouku další tvář Tůmova  kalibru je velmi nepravděpodobné. Zejména, když  uvážíme, že  vše  nasvědčuje  tomu, že  eurokandidátku  za TOPless  povede  dost možná  Jiří Pospíšil, který právě  zběhl od modrých.

-přidejme  si k  tomu zjevně  vadnoucího občana  Schwarzenberga,  jehož  reklamně oblbovací potenciál se  začíná  dramaticky snižovat,  Kalouskovo tvrdé  řízení  personální politiky  své osobní partaje, které předvedl na  jejím posledním sjezdu,  kdy  jednoduše  doslova zařízl ambice  mladých vlčáků a protlačil do funkce svou  osobní  Kabrhelku  Langšádlovou a jinak,  z mladších mužských kolem sebe  trpí jen vyzkoušené a  spolehlivé přitakávače bez vlastního názoru   typu  Ženíšek.

-jak má takovýhle  a takhle  řízený spolek vygenerovat tvář, která v Praze  zaujme. protože  o tomhle  pražská  kampaň   bude?  Hudeček má  na krku trestní oznámení, navíc  je  všeobecně  neoblíbený.  Nouza  a Vávra?  Jejich  politická  vesta  je  stejně  pokecaná  jako ta Kalouskova.. Byť  hořčicí a kečupem  místní provenience, ale  nikoli  menší flekatosti..

Plně  chápu  Jana  Kasla, že  s TOP  ani Gazdíky  nechtěl mít nic  společného. Aby eventuálně  volby  vyhrál a  chodil se denně ptát  Kalouska, co  smí a nesmí?  Aby  denně   třel  rozhodovací Nouzy a  Vávroval? A  tomu mu  minimálně nominálně stranicky  šéfoval nějaký  cápek  ze  Suché z Nosu,  Jemu, z Prahy? Uznejte, že  tohle  je  směšné kino!

Kalousek  s Gazdíkem si  tisíckrát mohou  veřejně  vyznávat vzájemnou lásku, ale  v Praze problém  mají. To je  evidentní.  Klidně  tam může  být už  starostenská   stohlavá  buňka / no já bych  to spíš nazval  stohlavou saní/, ale  že   právě tady  mohl  nějak  zabodovat  houfec, který je veden  gazdíkovskou karieristickou rychlokvaškou odněkud  z pralesa?  Tomu přece  nemůže  věřit ani tenhle  klučík, co tak  nahlas, veřejně   a hořce  fňukal, jak jsou na něj všichni oškliví a zlí, když ho nezvolili do vedení  sněmovny. Tohle  má  být hlavní  alfasamec  strany, která v Praze  cosi chce  dokázat? Tak to mne rozesmálo.

Na druhé straně Polčák, to je jiná  liga. A tipnul bych si, že  to byl on, kdo  Jana  Kasla  vymyslel a kdo vedl  jednání.  Proč  ale neměl  úspěch, je popsáno  už  výše.    Jan Kasl, po  svých politických zkušenostech  uvažuje  pragmaticky. Už několikrát  absolvoval kampaň bez finančních prostředků, Stejně  tak několikrát vsadil na  ty  z Pražáků, kteří jsou ochotni u  voleb přemýšlet. A  nikdy to pořádně  nevyšlo. Teď  je zde  Babiš. Se  svou momentální popularitou, vezoucí se na vlně  obecné a hrubé nespokojenosti s  dosavadní politickou garniturou a  partajemi, na kterých dosud  česká politika stála. A především – může  se opřít  o Babišovy  peníze  a  mediální dosah. Co mu  mohl nabídnout  Gazdík s Polčákem, o Kalouskovi  vůbec nemluvě? Jan Kasl  chce  zpět na  radnici. Ale nikoli jako nějaká řadovka. A  to teď  asi opravdu jde nejlépe u Babiše.

Pro toho  je naopak  někdo jako Kasl  ternem. On takové lidi  sbírá naprosto programově. Viz Jourová, viz Telička. Kandidáty s renomé vysoké odbornosti , na kterých  se politici  dopustili očividných křivd! A  tohle  právě jeho  budoucí pražský lídr  splňuje dokonale. Takže  ANO má  najednou  velkou šanci v  konzervativní Praze  těžce zabodovat. ODS je  zcela odvařená o čemž  svědčí  úprk řady jejích  místních pražských lídrů z  řad  ptákostrany a Kalouskové se  asi  docela  v Práglu také zprotivili.  Ostatně,  jsem  zvědav, kam modří zběhové  kalibru asi nejrespektovanějšího  pražského starosty  z ODS  – Žďárského  a  dalších zamíří. Ke Kalouskovi  to asi nebude…. A podobně je  to u nás  ve  statutárním městysu, kde v pátek bouchli dveřmi za  svou modrou minulostí dva  místostarostové na  obvodech.

Kdyby  byl Babiš  také  vinař,  napsal bych,  že přišel  pro něj vhodný  čas, aby  vyrobil pozdní sběr. Kalousek s  Gazdíkem by ovšem tuhle  sortu sotva  ocenili, ti  mají problém. Momentálně  s Prahou. Spíše  bych  řekl  – zatím jen s Prahou. Ale za nějaký  čas  to  nutně  bude jinak. Jestli tedy ta podivná  tlupa, co si  říká Starostové,  vydrží  pohromadě. Což  vůbec není  jisté.  Jde o spolek individualit, většinou starostenských. A těm se  ani náhodou nemůže  líbit  Kalouskova  tuhá  centralizace moci.Už proto, že  jsou  z venkova. Budou chtít  dostat  více rozhodovacích kompetencí  do regionů. A  to je přesně  věc, kterou Kalousek, poučen  vlastní politickou zkušeností, nehodlá v  žádném případě připustit. Aby  mu ve  vlastní, či spíše osobní politické straně vyrostla,  na něm hodně nezávislá, paralelní  mocenská  centra  v  krajích.

Tohle, věčná  válka  mezi centrálou a  kraji,  zničilo  ODS a  vše nasvědčuje  tomu,  že  může  rozvrátit  i  oranžové.  Kalousek ví,  že  když  něco takové dopustí, je  to začátek jeho konce.  Jenže  starostové  jsou  starostové A  nejsou zvyklí,  že jim trvale někdo bude foukat. A možná, že  dojdou  ke  stejnému  závěru / či spíše někteří už  asi došli/ jako já,  že jestli  mají  nějakou hlavouna  dlouhodobě   poslouchat, pak radši toho, co má  jasně věčně  plnou  kasu a  kde  mohou  snadno získat mediální publicitu, kterou tolik potřebují a  mají  rádi…. Takže přeci jen  konec  věrné  lásky? Uvidíme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

52 reakcí na Konec věrné lásky?

 1. okolojdoucí napsal:

  Vlku, nádherně jste to shrnul. Navíc to zní i trochu nadějně. Pokud by dali Starostové Kalouskovi vale, tak by se snad nikdo nemohl zlobit.

  • vonrammstein napsal:

   Mohl. Kalousek.

  • Hladis napsal:

   Jo jako stylem včera fujky a dneska hujky 🙂 Prelozeno Starostove a minuly ODSaci by se karieristicky preskupili k Babisovi a jako najednou je vse fajn ? No to mate hodne nizka ocekavani. Jen by se skatulata preskupili a nezmenilo by se nic. Spis to ukazuje nahotu cesky politicky sceny v osobnostni vyprazdnenosti a tupého karierismu. Vlk vlastne rika, ze Ceska politicka scena je jen hejno kurev s par pasaky. Cesko ma tak malo osobnosti a schopnosti je generovat, ze se prelevaji a pretahuji sem a tam porad ty same ksichtiky a jde se tam, kde se da cekat uspech. Na tohle dojizdeji všechny strany v Cesku s naprosto spatnym stranickym systémem a moralnim kreditem lidi obecne. Proto me zajima, jak dlouho to vydrzi Babisovi, nez prijdou první průšvihy a pokud si ANO vytvori zakladnu v krajích a obcich a centralismus Agrofertu bude v trapu.

   • okolojdouci napsal:

    Ta dvě uskupení nejsou zase tak soudržná, ani názorově, ani svými skutečnými zájmy. To, že Starostové přestanou „krýt“ Kalouskovo one man show, by nebyl projev kariérismu. A změnilo by se hodně, protože bez Starostů by si Kalousek na lokální úrovni s výjimkou Prahy ani neškrtl.

    • Hladis napsal:

     Ale jsou. Jediny zajem který je rozdeluje jsou preference a kresilka. Starostove z toho meli profit a TOP09 je vytahli nahoru, kde si pak mohli prosadit třeba novy způsob prerozdeleni ve prospěch mensich obci. Samozrejme ten profit se ted zmensil, jelikož TOP09 je mimo vladu, takze jsou urcite tlaky nekterych hodit to přes palubu a jit tam, kde zase něco kapne. Tam nejde o ideologickou rozepri. Jde ciste o prachy a preference. Jinak TOP09 ve svém zajmu chce centralismus bez obecni urovne, která by mu do toho ve strane kecala a tudíž pakt se Starosty je vyhodny. Starostove nemůžou ovlivňovat vedeni TOP09, měli z toho angažmá prospěch, kdy je TOP09 vytahla nahoru a dava TOPce support na obecni urovni. TOP se nemusi moc starat o obecni uroven a nemá problémy s hlasy z kraju a obci, které by narusovali jednotu vedeni strany. Problém je v tom, ze TOP09 uz není u lizu, vladni angazma se podepsalo na preferencích, takze se ten snatek muze nekterym zdat jiz vycpely a kontraproduktivni. Ikdyby se Starostove trhli, tak TOP to nejak extra neublizi. Stejne to není strana, která by se rozkročila na vetsi část politického spektra a hrala nejakou dominantni ulohu. Na to proste nemá potencial.

 2. Firefly napsal:

  Myslím, vlku, že Kalouska podceňuješ. Pochybuju, že by na čelo pražské kandidátky pustil nýmady typu Hudečka či Vávry. A už vůbec ne někoho noname od starostů. Spíš čekám nějaké velké jméno, ve stylu Tůmy – vždyť do eurovoleb láká Kalousek Niedermayera.

  A nedivil bych se ani velkým překvapením. Spíš čekej někoho ve stylu Jahna, Švejnara, z ODS přetaženého (TOP09 zakopnutého) Svobody, nebo třeba i toho Nidermayera. Kohokoliv s dobrým velkým jménem z ekonomiky.

  Když zmobilizuje Schwancenbergovy voliče, má velikou šanci. A Starostové ? Všude jinde jsou snad podstatní, v Praze nula. Nikoho nezajímají.

  Má co slíbít – velkou šanci ovládnout pravicovou Prahu., která levici volit nebude, ODS je mrtvá a Babiš ? Ví bůh, ale s Kaslem je mimo. Člověk, co stále jen prohrává, skuhrá po zákulisí a skutek utek.

  • okolojdouci napsal:

   S tím Kalouskem a jeho tahem na Prahu to vidím podobně, ale Kasla jste odsoudil až moc. Kasl reprezentoval Prahu slušně, od ODS se distancoval právě kvůli tomu marastu, který následně dovedl k vrcholu Bém. A na losera nevypadá, na to má ostatně Babiš (až na úlet s Komárkem) dosud dobrý čuch. Kasl je pro Babiše z jeho pohledu logická volba, již praxí prověřený primátor se zřetelným protikorupčním zaměřením a přitom dostatečně napravo, jak se to pražským voličům líbí.

  • Gerd napsal:

   A co když Kalousek pošle do Prahy přímo Kchárla Schwarzenberga? Momentálně je bez angažmá (pokud nepočítám hlas zanedbatelného poslance ve sněmovně) a Kalousek má jednu z posledních šancí nějak slušně využít miliony, které věrní dali do prezidentské kampaně. Karel by mohl být třeba dvojkou na kandidátce a láskyplně se objímat s tou hlavní tváří.

 3. Bob napsal:

  O charakteru politiků bylo psáno pod článkem o Bilakovi.
  Samozřejmě, že spousta z nich nyní pozná, že se ztotožňuje s hnutí ANO (nejvíce preferencí) a Babiš si bude vybírat…
  Já tedy bych o žádné přeběhlíky nestál, ale v politice to chodí jinak.
  V původních stranách zůstanou pouze fundamentalisté a ti, které nikdo nechce.
  Jinak takového hlupáka jako je Hudeček si ani my Pražáci nezasloužíme.

 4. Laco G. mlynář napsal:

  Je to tak jak píše Vlk. Kalousek má těžký problém. A poprvé se to ukáže už v jarních volbách do EU. ODS je v Praze totálně odvařená a bývalí europoslanci si už mohou balit kufry. Dtto TOP 09. Zejména když Schwarzenberg zaplať Pán Bůh končí, neb je to už jen troska.
  Pořád to ale zkouší, jenže v zahraničí z Česka byl jako jediný mimo Füleho na Bezpečností konferenci minulou neděli v Mnichově. No vždyť zastupuje Parlament, ne? Pokecal si tam z McCainem, Brzezinským, kráskou Ashotonovou a rozdělovali si tam úkoly jak na Rusa. Ale to už je jeho labutí píseň. Jsem zvědav, zda pojede taky do Sarajeva podpořit demonstranty.
  On v Praze byl problém pro topinky signalizován už parlamentními volbami. A od té doby jen ztrácejí a ztrácejí. Kasl je z těch slušnějších a schopnějších odeesáků. V době konání MMF jsem jej viděl na CNN hodinu odpovídat na dotazy redaktora, velmi rozumně a samozřejmě plynule v AJ. Kdo by to z dnešního, ale i minulého parlamentu dokázal?

 5. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Velice dobře a výstižně napsané.
  Který včas zachytí vítr,tak popluje lépe,jestli to bude ku prospěchu ANO,když nabere převlékače kabátů,doposud různých barev,neodhadnu.Mohlo by to fungovat,ale jen pod dlouhým bičem.

  • Gerd napsal:

   Nemyslím, nabrání přeběhlíků bude jen zdrojem problémů. I když, kdo ví. Babiš může být tím jediným stmelujícím prvkem ANO a k tomu účelu nabrání přeběhlíků může sloužit. Pak se z ANO stane něco jako OF a taky tak dopadne – rozpadne se.

   • zemedelec napsal:

    Pane Gerd.
    Nejsem sice jasnovidec.
    Projekt Ano,podle mne není na jedno použití,tady je úplně jiný cíl.Nečeká je rozpad,propad,ale něco na s působ národní fronty,dostat všechno pod jednu střechu.Má výhodu,že si může přeběhlíci vybírat.Musí všem být podezřelé,že jsou nervozní pravičáci,ale i komunisté.

 6. Jan cermak napsal:

  Vyborny, vyborny clanek. Nemusim cist noviny a brzo vynecham i tv:-)
  Vidim to tak, ze starostove jsou spolek, ktery ze sve podstaty nemuze mit dlouhodobou perspektivu. A topka je jednorazovy marketingovy projekt roku 09 a ten se vzdaluje. Budou muset na pravici se tezce preskupit, az ods letos zmizi.Babis si bude moct vybirat…..
  P.s. Ac socan, kasla bych klidne volil.
  Hezkou nedeli.

  • okolojdouci napsal:

   Vy na socdem primátora nevěříte? No, ale když si vzpomenu na poslední volby do PS a lídra Zavadila, tak se Vám vlastně ani nedivím.

   • Jan cermak napsal:

    V Praze 2014 ne. Jsem zvedav co nam nabidnou. Hulinsky mi uplne nekonvenuje:-(

  • VaclavP napsal:

   Přečtete si včerejší článek z brněnského magistrátu, pravice kradla, ale levice už začíná utahovat šrouby svobody. Kdyby Soc Dem a KSČM získali ustavní většinu, tak vznikne komise pro nová média a za měsíc zakáže i Kosu.

   • Jan cermak napsal:

    Tohle si vazne myslite? Nebo si delate legraci?
    Jestli si legraci nedelate prectete si na vcerejsich tusim blistech Salminen.

    • VaclavP napsal:

     Legraci. Jinak se snažim se vyvážit prostor na Kose, který je levicový a první kdo by na levicovou vládu v Čecách doplatil by byli právě levicový čtenáři Kosy.

 7. Sebastian napsal:

  Obávám se že se autor mýli. Bohužel.Po smrti ODS má bohužel Kalouskova zločinecká organizace našlápnuto k tomu, aby volby v Praze bez problému vyhrála. Na Babiše slyší venkov. V Praze volič ODS jinam než k Top neuteče 😦 . Musím dodat, že velmi rád bych se mýlil.

  • Šims. napsal:

   No s tím Babišem se trochu mýlíte – venkov má více vyhraněnou základnu proti Babišovi – soukromí zemědělci mu nemohou přijít na jméno, dotační politika je sžírá nenávistí. Já si myslím, že když bude Babiš stále konzistentní a zatím to zvládá, tak Prahu může dobýt.
   Lidé s rozumem přeci vědí co je Kalousek zač a dále frakce mladých starostů bude dělat dále svoji politiku proti Kalouskovi. A ještě může ledacos vyplout na povrch z MF až Babiš nechá udělat audity, odlifruje Kalouskovi lidi, provětrá odpouštění dní a podobné kalouskoviny a bude po přízni. Kníže odjíždí do zapomění, myslím, že po posledním vzepětí s lehkou divou ho stálo poslední síly, konec sexuálního kultu na obzoru. Bezesporu – je vidět, že dochází ke střídání stráží a dopadne to i na Kalouska. Koleje na odjezd jsou již vyjeté, předskokani z ODS odvedli dobrou práci.

   • zemedelec napsal:

    Paní Šims.
    Hodně souhlasím.
    Pokud se Babišovi podaří,přivřít peněžní kohoutky těmto stranám,má vyhráno.
    ODS už odkopli podnikatelé,ještě dávají určitou naději Kalouskovi,ale pokud neudělá nějakou botu Babiš a tady vidím jeden problém,že může preferovat firmy,které budou spolupracovat z jeho firmami a tím si je naklonit.

 8. Soumar napsal:

  Musím říct, že mě Babiš a jeho lidé nepřestávají příjemně překvapovat – Ondřej Závodský:

  …nejvážnější diagnózou je podle něj „chlípnost po moci“. Jinými slovy stát disponuje příliš velkým majetkem na příliš velkém prostoru a připravuje tak ideální prostředí pro korupci s velmi obtížnou možností jí předcházet nebo ji trestat.

  Stát je doslova zahnojený neuvěřitelným množstvím drobného nemovitého majetku – nejrůznějších garáží, sportovních hal, polí, luk, hájů, lesů, přehrad, tedy věcí, které absolutně nepotřebuje k samotnému výkonu státní správy a kterých je třeba se zbavit, aby se s nimi nešmelilo.

  Já je snad budu volit.

  • zemedelec napsal:

   Pane Soumar.
   Na tohle čekal a předvídal,že se s Babišem otevře tento prostor,kdy se bude uvažovat o doprodeji státního majetku.Ono to může začít drobnostmi,ale později může do toho spadnout,Budvar,Lesy,Nemocnice,ČD,dokonce se uvažuje i o energetice.Něco v tom duchu psal Havlík,že si potom stát musí najímat soukromé služby pochopitelně dráž.Pak může docházet ke korupci a ne že se tím sníží.

   • Soumar napsal:

    Proč by si musel stát najímat soukromé služby na vaření piva? Kácení stromů? (když lesy nebudou státní) Nemocnice jsou financované zdravotním pojištěním, to jde mimo.
    Naopak, stát má být rozhodčím v ekonomice. A jako takový by neměl být současně hráčem.

    • Puck napsal:

     Surovina – dřevo – memá žádnou cenu ?
     Jekmile se stát zbaví svých lesů, jde jednou pro vždy zisk z této suroviny do soukromých rukou. Stát pak může je vybrat daň z prodeje, pokud se mu to vůbec podaří. Stejně by si stát musel nechat dohled nad zalesňováním a nad nějakými limity těžby. Takže náklady by státu zůstaly. jen zisk by šel jinam.
     Pane, vy chcete pokračovat v ničení základů tohoto státu !

     • Soumar napsal:

      Nikoliv, stejně jako chráněné krajinné oblasti omezují nakládání s majetkem i soukromých vlastníků, může stát omezovat využívání půdy i tehdy, nebude-li vlastníkem. Naopak, bude tak mnohem více akcentovat ekologii, než když na bezuzdném kácení sám vydělává, jako dnes.
      Odpadne tak neblahá situace, kdy je stát zároveň rozhodčím a zároveň jedním ze závodníků.

     • Firefly napsal:

      Soumar : a proč by stát ovlivňoval, jestli na půdě bude les, louka, pole či třeba obchoďák ?

      Takhle nakonec stejně vždy vše povolí, pakliže se správně a dost zaplatí. Krom rezervací ale není důvod, aby to mluvil do využití půdy.

     • Soumar napsal:

      Světluško, jednoduše proto, že stavba na území soukromníka může ovlivňovat okolní pozemky. A proto je tu stát (a jeho územní plánování), které tyhle vazby zohlední.
      Samozřejmě stát nebude nestranným arbitrem tehdy, nevzdá-li se sám jakéhokoli hospodaření, což si níže pánové neuvědomují.
      Stát hospodařit NESMÍ. Jinak se ocitne ve stejné roli, jako by soudce, který soudí zemědělce, byl zároveň hospodářem na sousedním pozemku a oba by prodávali témuž obchodníkovi řepu.

     • vojnov napsal:

      Soumar, Firefly:
      Pokud má stát nasazovat malé daně, pak nutně musí mít i (jiný) zdroj příjmů, než jen ty daně. Odhlédneme-li od toho, že jsou suroviny, jejichž význam je vpravdě strategický. Třeba ty lesy (tj. mimo jiné i pitná voda), přehrady (voda), energetika a rudy.
      Pokud nad nimi nemá přímou kontrolu, pak jednoduše nemá sílu na to, prosazovat pravidla. Že tohle nechtějí připustit lidé, co se hlásí k pravici (vy) mě minimálně překvapuje.

      Firefly:
      Jednoduše proto, že to, co děláte na svém pozemku vy, má dosah daleko mimo váš pozemek. Třebas to pěstění domečků za velkými městy vyvolává nutnost investic např. do tunelu Blanka. Odhlédneme-li od bleskových povodní, such… Je nás hodně, proto se musíme nějak koordinovat. Nejen trestněprávně, ale i v prostoru.
      (vzpomeňte si na to, až Vám někdo před okny postaví věžák a hodnota vašeho bytu klesne na polovinu)

     • Firefly napsal:

      Soumar : To už tak bývá, že stavba čehokoliv ovlivní okolí. Fakt, že ji schváluje úřad, jen stavbu prodražuje o bakšiš. Mimochodem – toto platí tak o stavbách. Co je pvšem komukoliv do mého pole, ze kterého udělám les či louku – či jakkoliv naopak. A co je komu do toho, jestli kácím dle plánu, nebo po přírodnu výběrově.

      Vojnov : nejde jen o nízké daně, stát by měl minimalizovat své aktivity, a tedy i výdaje. A tedy nepotřeboval příjmy.

      Nota bene, prodej za správnou cenu nahrazuje příjmy, protože – zmenší úrokové výdaje. I budoucí, záleží na stanovení ceny.

      P.S. věžák za chalupou si nikdo nepostaví. Koupil jsem to kam je vidět – naštěstí je to údolíčko 🙂

     • Soumar napsal:

      Světluško,
      i vykácením lesa můžete kupříkladu změnit hydrogeologické poměry a způsobit záplavy tam, kde dříve nebývaly.
      Být pravičák je fajn (sám jsem :-)), ale chce to promýšlet externality a mít rozum.

     • Firefly napsal:

      Dobrý hospodář si neudělá holoseč bez zalesnění. A blbci časem vymřou hlady, když jim nějaký trouba nedá dávky.

    • Puck napsal:

     Stát musí být dozorcem při hospodaření v lesích. V tom se nas shodneme. To ale nevylučuje, aby byl také majitelem lesů, které soukromého vlastníka nemají.
     Každý pořádný hospodář Vám řekne že les, anebo pole se neprodává. Byl by sám proti sobě. Proč by stát nemohl být pořádným hospodářem ?
     Prodávat něco, co nese stabilní zisk, je nesmysl.

     • čtenář napsal:

      naprostý souhlas,jen pitomec by prodával něco co vynáší,jestli se tam ale na více úrovních hospodaří takto,tak je to moc smutné,to je přístup „z cizího krev neteče“.

      Lesy ČR a podivný tendr na 30 SUV pro manažery: Jde o korupci?

      „Státní podnik Lesy ČR vypsal v listopadu tendr na třicet vozů s karoserií SUV. Vypadá však, jako kdyby byl ušitý na míru.

      Lesy ČR, což je státní podnik, vypsaly tendr na třicet osobních automobilů v předpokládané ceně 30.250.000 Kč s DPH. Potud je všechno v pořádku, pokud tedy odhlédneme od faktu, že vyšší manažeři ve státním podniku by možná nutně nemuseli jezdit automobily za milion korun. Zvláště po nálezech NKÚ a podezřeních BIS, týkajících se nesprávného hospodaření, kdy v této souvislosti padla i trestní oznámení.

      Ale zpět k vypsanému tendru. Podobně jako při vypisování výběrového řízení na nové dálniční stíhací vozy pro Policii ČR (kde následně po vlně kritiky došlo k úpravě požadavků) se zdá, že zadavatel úmyslně požadavky ušil na míru“

      http://www.auto.cz/lesy-cr-podivny-tendr-30-suv-manazery-jde-korupci-79286

     • Puck napsal:

      A nakonec uslyšíme, že je to normální, a že se s tím nic nedá dělat. Vlastně dá, můžeme ten majetek prodat. 🙂
      Občas si připadám jako v cvokárně !

     • Soumar napsal:

      Viz výše uvedené. Pokud stát bude sedět na dvou židlích – hospodář a zároveň (!) jeho kontrolor, bude obrovský prostor pro korupci.
      Stát musí být NEZÁVISLÝM arbitrem. Nic jiného nemá dělat.

     • Puck napsal:

      A výsledek ? Stát příjde o několik miliard, které získává i při špatné správě lesů, a na Bahamách přibude jeden bachratý miliardář, který se bude chechtat, jací jsou ti Češi pitomci !

  • VaclavP napsal:

   Správně, protože Babiš bere angažmá ve vládě jako manažerský úkol a ne jako stranický. Vlastně je Babiš Vláda odborníků, která se nechala zvolit.

   • Soumar napsal:

    V ideálním světě by politické strany do funkcí ministrů kandidovaly manažery, a ne na státu závislé pablby.

    • Firefly napsal:

     A v ideálním světě by v parlamentu seděli lidé, co se netřesou na šedesát tisíc měsíčně jako na vejvar. A že jich ze všech stran je.

     • Soumar napsal:

      Je. A proto při výběru strany je třeba koukat nejen na program, ale i na to, jestli je pro kandidáty státní pašalík spásou (Sobotka, ale i Mach), nebo jen zajímavou alternativou na přechodnou dobu (Babiš, Schwarzenberg, Fiala).

 9. Cech napsal:

  Bakalův projekt TOP 09 a starostové je celorepublikovým pouze díky Gazdíkovým starostům.
  Jinak v Praze si myslím, že Kalousek problémy mít nebude.
  V současnosti již méně progresivní (pro vlastní budoucnost a další kariéru) ODS opouští nyní poměrně hodně Pospíšilů, kteří směřují do TOP 09 a starostové.
  Opravdu si Kalousek vybere jestli Nidermayera,Svobodu nebo Švejnara a další,kteří nepotřebují velkou budoucnost.

  Prostě většině politických osobností ODS v současnosti stačí, pokud je Kalousek přikryje aby na ně nemohla policie.

  Vzhledem k naprosto jasnému faktu, že justici doposud má ODS tak je to postačující.
  Než se Helena Válková dopracuje k možnosti, krom přikrytí převodu nepotřebného státního majetku v Babišův prospěch, zabezpečit ještě převod justice do Babišových rukou, tak již bude vlastně nahrazena někým dalším.Pokud ovšem ono vystoupení Babišova muže je realitou a né polechtáním diváků veřejnoprávní TV.

  No a na konec, naprosto jednoznačně nám všem Petr již poněkolikáté jasně dokazuje, že v Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vládne on a nikdo jiný a že vládne svoji tvrdou rukou.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/S-ANO-pri-volbach-v-Praze-spolupracovat-nebudeme-prohlasuje-durazne-Gazdik-303006

  Proto, pokud lehce Kalousek zmobilizuje(polehtá) Schwancenbergovy voliče, má jasné vítězství v kapse.

  • Šims. napsal:

   Ono lechtat chcípající kobylu může přinést i vyražené zuby.

  • Cech napsal:

   No já nevím,když se účelně a cíleně využijí všechna Dvořákova veřejnoprávní média, tak se to věřte paní Šims musí podařit.

   Tak jak již nyní se cíleně zviditelnil pan Schwarzenberg.
   Poukázal na skutečnost, že Adolf Hitler při pořádání her v roce 1936 v Berlíně přišel na to, že se olympiáda dá využít k propagandě ideologie. A všichni ostatní se to od něj posléze naučili.
   V originále :
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Knize-neprimo-srovnal-letosni-olympiadu-s-tou-Hitlerovou-Moravec-pridal-zertovne-oznaceni-303128
   No a skok do řeči od pana Moravce byl opravdu láskyplně žertovný.

   Je sice pravda že nikoho ze zúčastněných sport jako takový nezajímá ale ti velvyslanci opravdu ale opravdu, to je problém i pro pana Moravce !!

   No a po takovéto lekci od Dvořákovy veřejnoprávní televize, si jste opravdu stále tak jistá, že Dvořákova veřejnoprávní televize nezvládne takový detail, jako je zabezpečení voleb pro TOP 09 a starostové

   • Šims. napsal:

    No máte pravdu v tom, že ČT zůstane své „veřejnoprávnosti“ věrná, ale když si uvědomíte jaké nákupy médií učinil Babiš, tak bych se té prodejné děvky ČT neobávala až tak moc. A dalším elementem je čas a jak latinícic říkali – časy se mění a my se měníme v nich.

  • Hladis napsal:

   „Bakaluv projekt“ pobavilo 🙂 Je třeba dat do vseho trochu konspirace at to ma stavu ze 🙂

Komentáře nejsou povoleny.