Mír až do příští války


napsal Vidlák

Slyšeli jste to dunění z východu? To mému rozsáhlému ukrajinskému příbuzenstvu spadl kámen ze srdce. Janukovyč už není. Odjel kamsi daleko za Dněpr, mluví se o jeho útěku za kamarádem Lukašenkem, bo kamarád Putin nemá rád břídily, obzvlášť ne ty, kterým půjčil prachy.

Vlastně je to tak trochu trapné. policajtům rozdali ostré náboje, pár snajprů si zastřílelo do davu, dav si zastřílel do policie a najednou je ikona pryč. Nepoužil armádu, nepřivolal posily, nepokusil se zachraňovat pozice, nevykoupal Majdan v krvi. Stovka rakví mezi těmi desetitisíci na náměstí, to není tak hrozné. Svým rozsahem to není o moc horší než panika na německé Love Parade.
Milí demonstranti si mohou z hlav stáhnout svoje blembáky posbírané na stavbách v západní Evropě, poškrábat se mezi ušima a začít přemýšlet, jak se svým vítězstvím naloží. V parlamentu zákon stíhá zákon, ústavní většina je nalezena, prezident už není zapotřebí ani svým podpisem. Jeden z prvních zákonů propustil z vězení Julinku. Tu jak měla hlavu omotanou copy. Zpráva o propuštění ji zázračně uzdravila z problémů s páteří, kvůli kterým nutně potřebovala zahraniční péči. Proslavila se tím, že si nakradla na ruském plynu a podrazila kamaráda Juščenka, který ji vytáhl nahoru při minulé revoluci. Hezký začátek nových lepších časů.
Televize přispěchala se záběry prezidentského luxusu, ale mojí rodince právě z toho úsměv zamrzl a naskočil nový šutr na komoru. Takových rezidencí tam kolem nich je…. V každém městě je nějaký podobný podnikatel, který na to vydělal svojí usilovnou prací a má podobný barák. Kolem ale není prázdno, u brány stojí chlap s brokovnicí a tváří se odhodlaně.
Sebranka západních ministrů zahraničí si může blahopřát, v Kyjevě už není síla,která by se opírala o Rusko. Až se navzájem poplácají po zádech a přejde je euforie z revoluce, možná si všimnou, že na východ od Dněpru panuje jiný kraj a jiný mrav. Tam Klička s Jaceňukem nevítají, ale vypalují jejich stranám kanceláře. Tam Ukrajinci vítají navrátivší se policajty, co stříleli do jiných Ukrajinců na Majdanu. Tak stojí továrny a ocelárny. Charkov, Donbas, tam se montují Antonovy, sestavují rakety, odlévají děla. Tam vzniká velká část HDP, tam má armáda sklady. Letadlová loď Krym pluje do Ruska. Tam není Majdan, tam se nemává banderovskou vlajkou. Tam někde sedí sesazený prezident a kdo ví, co se mu honí hlavou.
Co teď Kličko, Jaroši, Jaceňuku? I za vámi stojí oligarchové. I vás sponzorují ti, kteří si v předešlých časech pěkně nakradli a rozparcelovali si zemi do rodových údělů. Privatizace se tomu říká. Ti vám majetek ve jménu vlasti nedají. Nemáte nic než holou řiť. Všichni borci ze západu, kteří vás hnali na barikády ve jménu boje proti zlu, se teď začnou pomalu vytrácet a na vaše žádosti o prachy budou nervózně koulet očima. Mezinárodní měnový fond se na vás chystá. Aby nebyl bankrot, budete muset vaše spolurevolucionáře uvrhnout do bídy. přestat jim sponzorovat plyn, zkrouhnout důchody, omezit sociální pomoc.  Lidi vám nebudou prchat od střílení, ale od hladu.
Nebo budete muset přilézt za Putinem, nasypat si popel na hlavu a stát se mnohem horším Janukovyčem, aby vám půjčilo Rusko. A až budete mít bývalé kamarády opět na Majdanu, budete do nich muset také střílet.
Nebo můžete přijít se staronovým hororem, kterého se začíná děsit moje příbuzenstvo – bít židy. Hitler si takhle zachránil hospodářství a váš Pravý sektor to má přímo ve svém svatém programu.
Ukrajina je veliká. V Kyjevě si můžete demonstrovat jak chcete, ale když už nevelí prezident, vylézají krysy z kanálů a zabírají si ulice pro sebe. Za Užhorodem  a kolem Lvova už kontroluje silnice jakási samozvaná domobrana a rozhoduje o příteli a nepříteli podle ceny nákladu. Anarchie vítězí. Místní starostové a na ně napojení „podnikatelé“ už dělají smlouvy, které je navždy spojí a oberou všechny okolo. Policie je loajální revoluci… tedy bude, až do první nezaplacené výplaty.  Pak přejde na stranu místního bosse.
Role užitečných idiotů končí, boj proti oligarchům za jiné oligarchy je prozatím minulostí. Prozatím. Za nějaký čas, až se to provalí, tak se to zase otočí. Pak si třeba na Majdanu vzpomenou, jak Kličko zval do země cizí vojska a dají mu to sežrat. A i kdyby to pak stálo tisíc mrtvých, nic se nezmění. Pořád se budou muset plazit mezi EU, MMF a nebo Putinem. Pořád jim někdo bude muset házet drobty ze stolu, protože dokud nepochopí, že jsou jen nástrojem mezi klikami, dokud nepochopí, že jejich hlavní škůdci jsou ti místní podnikatelé a defraudanti a zloději, do té doby budou ve srabu a budou vzhlížet na západ nebo východ, které si s nimi svorně vytřou prdel. Bez ohledu na hesla o demokracii. Je s podivem, jak velká země s miliony hektarů nejlepší černozemě, obrovskými zásobami uhlí, zemního plynu a železné rudy, plná mírných a splavných řek a pětačtyřiceti miliony gramotnými obyvateli, vyrobí ročně menší HDP než Česká republika.
Ne, nemá smysl dostat na Václavák půl milionu lidí. Ani my neznáme recepty na naše problémy. Ani my si nedokážeme poradit s místními mafiemi. Jsme na tom vlastně podobně, jen si nebereme stavařské přilby a neděláme bordel. Ať se mafiáni perou sami.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

166 reakcí na Mír až do příští války

 1. vonrammstein napsal:

  Opět naprosto vynikající.

 2. Firefly napsal:

  Stovka rakví mezi těmi desetitisíci na náměstí, to není tak hrozné.

  Skvělá logika. Ani ten Stalin vlastně nebyl tak zlý, co je nějaký ten milión lidí proti šesti miliardám, co nás tu je.

  Chápu, máte svého favorita, ale nemusíte být kvůli tomu blbem.

  P.S. Ukrajinské události nekomentuji. Z toho, co vím, vím, že věci jsou mnohem složitější než barvotiskové pohledy z kterékoliv strany. Jisté je jen jedno – člověk by neměl jen tak mávat rukou nad nepodstatnými mrtvými.

  • cobolik pacholik napsal:

   hele carlos,ked sa nemylim,vies ty kolko mrtvych je v syrii,ci na hranici s mexico,kolko zarve v afganistane,ci iraq,kolko holoty zamrzne na alaska bo sa opiju jak svina,vies ty kolko malej holoty zdochne v tej preklatej afrike a nie len tam,kym zacne chodit,bo sa nikdy nenazralo do syta ani nenapilo vody,co v cesku v mlake po dazdi cistejsia?
   chapem mas svojho favorita,ale nemusis byt kvoli tomu tak blby.
   PS:ja ziadne udalosti nekomentujem z toho,co viem,viem,ze veci su omnoho zlozitejsie,nez farebne pohlady z ktorejkolvek strany.iste je len jedno,clovek by nemal len tak mavat rukou nad TOU VSETKOU holotou,co chcipne,nad smiesnymy rozhodnutiami mocnych,ci demokratickym postupom,akehokolvek blba,co sa vola politik nazdar.

   • Firefly napsal:

    Nebudu hodnotit mrtvé tam či jinde. A ještě bych pobral, kdyby mrtví byli obětí spíše náhodnou, jako výsledek pouličních bitev.

    Ale nechat střílet do demonstrace ostřelovači je fakt svinstvo.

    • hans napsal:

     To jo. Fakt hnusné svinstvo. Kdo ale za něj může? Kdo je úkoluje?

     Snajpry nikdy nikdo nepoužil k rozehnání nebo zastavení demonstrací, demonstrující si totiž ani nevšimnou že v dáli štěkla puška a v davu někdo upadl. Demonstrace se rozhánějí otevřenou hlasitou střelbou nad hlavy, v malém viz četníci za první republiky. Snajpři se používají k získání fotogenických obětí, pomocí nichž média nasměrují obyvatelstvo proti „zločinnému režimu“ a zradikalizují dav. Současně snajpři střílejí i do policistů, taky kvůli radikalizaci. http://nstarikov.ru/blog/7984

     „Neznámí ostřelovači“ střílející do policistů i demonstrantů se neobjevili poprvé. Do obojích stříleli v Sýrii – výsledek byl dokonalý. Ale objevili se i roku 2010 v Kirgizii, Thajsku, roku 2009 v Íránu, opakovaně ve Venezuele, roku 1993 v Moskvě (na střeše amerického vyslanectví; evidentně metodika použití nebyla ještě dokonalá), vždy byla výsledkem radikalizace a zesílení Západem sponzorovaných demonstrací a velké propagandistické škody způsobené režimu nepohodlnému Americe.

     Takže se ptám, kdo úkoloval „neznámé snajpry“ v Kyjevě? kdo měl z jejich činnosti prospěch?

  • Vidlák napsal:

   Jen říkám,. že sto mrtvých se dá vyrobit i panikou na pařbě, případně panikou na stadiónu. Nedopadlo to tak špatně… O sto let dřív to stálo tři miliony mrtvých. To už je pokrok ne?

   • Jan Čermák napsal:

    Metanol je na 51. Vzhledem k počtu obyvatel je Kalousek horší!!!
    Neukázalo se, že bouřit se je správné?

    • Laco G. mlynář napsal:

     Tak, tak pane Čermáku, jenom je třeba dodat, že demokraticky zvolenou vládu je legální svrhnout, pokud revolucionář je náš parchant, odsouhlasený v Bílém domě. Pokud ne, tak do báně s ním.

    • Vidlák napsal:

     Správnost vzpoury se ukáže až když noví velitelé zařídí lepší svět než ti staří. Aby bylo ještě hůř než předtím, za to nestojí ani bebíčko, natož lidská krev.

     • Jan Čermák napsal:

      Souhlas. Ale alternativou je nedělat nic. A co bude, to neví dopředu nikdy nikdo.

     • jezevec napsal:

      svět mimo čermákštejn je daleko pestřejší, než jen „bouřit se“ a nebo „nedělat nic“, a pak už nic.
      taky se dá pracovat, chodit k volbám, sám v nich kandidovat, budovat místní občanské sdružení a pomáhat bližním, …. a provádět celou řadu užitečných činností, nudných a bez třeskutého efektu, ale podstatně smysluplnějších, než pouhé bouření. a taky vám při nich obvykle nezabijou děti.

     • ernest napsal:

      To Jezevec: „chodit k volbám, sám v nich kandidovat, budovat místní občanské sdružení a pomáhat bližním, …. a provádět celou řadu užitečných činností“ je totéž, jako nedělat nic. Jak je vidět na našich volbách a na výsledných koalicích.,

     • jezevec napsal:

      je mi to jasný, erneste.
      pokud svobodné volby nedopadnou podle mého gusta, a občanská společnost se nevyvíjí v můj prospěch – je třeba krvavá revoluce.
      díky, už jsem měl.

    • Firefly napsal:

     Kalousek někoho otrávil ?

     • Puck napsal:

      Kalousek a spol. má nepřímou vinu na metanolové aféře. A docela podstatnou.
      O tom, že se pančuje líh a ve velkém se vědělo už mnohem dříve. Lihovarnická unie odhadovala, že černý trh obsadil až pětadvacet procent celkového obchodu s alkoholem.
      Jaká byla reakce vlády a stran, které vládu sestavily ?
      Místo toho, aby se zpřísnila kontrola a zavedl se nějaký účinnější systém, došlo k úpravě lihového zákona tak, že zůstal úplně bezzubý a tresty za porušování tohoto zákona se snížily na směšné částky. To se odehrálo už za Topolánka a dodnes se neví, kteří výtečníci se o úpravu zákona nejvíc přičinili. Jednoznačně byl už v té době ministrem financí Kalousek, takže odpovědnost za výběr daní je na něm.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Samozřejmě, že Kalousek nese na těch mrtvých odpovědnost. Tím že byl proti zavedení registračních pokladen například, není možné dohledat cestu otráveného alkoholu. Na Slovensku se otrávilo pouze pár lidí, kteří si šnaps koupili v Česku.

     • Firefly napsal:

      Takže je úkolem státu kontrolovat výrobu a distribuci každého produktu ?

      Nechcete raději používat vlastní hlavu a nekupovat třeba alkohol někde u stánku ?

      Ano, svoboda se snoubí s odpovědností sama za sebe. Je překvapivé, kolik lidí bude radši žít v zoo za mřížemi s garancí nezávadné a pravidlné stravy.

     • oh napsal:

      Přesně tak, Carlosi. Úkolem státu je zajišťovat mimo jiné bezpečnost potravin. Především proto, že vy, jako samostatně za sebe odpovědný jednotlivec, si sebou asi nenosíte po nákupech chemickou laboratoř.
      A jako nakupující máte právo očekávat, že ani stánkový prodejce nebude pod krycím názvem slivovice prodávat jed na krysy a když to zkusí, skončí špatně a rychle. Když to fungovalo feudálům ve středověku, nevidím jediný důvod, proč by totéž neměl umět zařídit současný stát (kromě toho, že se zodpovědným papalášům z nějakého důvodu nechce to umět).

   • Firefly napsal:

    Chápu vaši logiku. Opravdu nemyslím, že bych byl upjatým humanistou, ale prostě je to na můj vkus napsané nešikovně.

    • Kanalnik napsal:

     je to jednoduše syrový cynismus, také ho nemusím, je mi dost proti srsti … při čtení článku, i když obsahově s ním souzním, jsem místy skřípal zubama

 3. Skogen napsal:

  Já mám, Vidláku, obavu, že teď to teprve začíná. Protože teď se dostávají ke slovu nejen všechny domácí zájmové skupiny, ale i ty velmocenské. A Janukovyč ke všemu vládu nepředal, nerezignoval, nepodepsal… Takže, co teď? Budete mít jednu vládu v Kyjevě a druhou v exilu?

  Navíc jsem nezaznamenal, že by si opozičníci přáli Ukrajinu rozdělit podél přirozené afinity, naopak trvají na územní celistvosti, což je na prvý pohled dobrá zpráva, na ten druhý ale naplno vtahuje do hry právě ty velmocenské záležitosti. EU s USA chtějí „umírněné demokraty“ (zřejmě by se spokojili s Tymošenkovou, jenže tu lid nepřijal s bůhvíjakým nadšením) a přirozeně to znamená co nejdál od Putina. Může však Putin východní Ukrajinu i s Krymem oželet? Myslím, že nemůže a ani nechce. A nejhalasnější jsou tak jako tak radikálové, kteří na „konstruktivní“ opozici zvysoka kašlou.

  Obávám se, že s Janukovyčem jste přišli akorát o hromosvod. Uvidíme a budeme doufat.

  • Vidlák napsal:

   Proto se to jmenuje: Mír až do příští války. Udržení míru bude mnohem těžší než celá revoluce. Okruh problémů jsem naznačil.

   • Skogen napsal:

    Ano. A je to velmi dobře napsáno, hodnotím zde něčí text všehovšudy asi podruhé, takže mě skutečně oslovil.

    Velice zajímavé je to s osobou Tymošenkové. Takový indikátor, kdo si hřeje želízko v ohni. První cesta Tymošenkové totiž vedla za demonstranty, kteří ji ale ovacemi nepřijali. Před tím byla budována atmosféra návratu evrosojuzské kobyly do politiky, dokonce i dcerka se nechala slyšet, že se vydá politikařit do Charkova, což asi těžko mohlo být z její hlavy. Po ledové spršce už je vše jinak. A chronologicky dle Aktuálně:

    Julija Tymošenková telefonicky mluvila s Angelou Merkelovou. Německá kancléřka podle svého mluvčího Tymošenkové poblahopřála k sobotnímu propuštění a vyjádřila přesvědčení, že návrat expremiérky do politiky „bude jedním z klíčových faktorů stabilizace situace na Ukrajině“ a výrazně pomůže zachování jednoty v zemi.

    Podle zpravodaje britského Guardianu se po skončení dnešního zasedání shromáždily před kyjevským parlamentem zhruba dvě stovky lidí, kteří skandovali „Nebojovali jsme za Juliju“ a „Svoboda pro Juliji, ale žádnou politiku“. Někteří kolemjdoucí se pustili do hádky s demonstranty, celý incident nicméně ukazuje, jak rozdělené je veřejné mínění na Ukrajině i v případě Tymošenkové.

    „Informace o kandidatuře byla pro mě překvapením. Nikdo o tom se mnou nejednal. Jsem poctěna, ale žádám, aby se s mojí kandidaturou nepočítalo,“ napsala Tymošenková na svém webu.

    Evrosujuz se vyznamenal 🙂 Háček nevyšel, budou se muset krotit noví koně.

    • Admirál napsal:

     S těma novýma koněma to bude docela fuška, v té situaci, co se demokraticky podařilo dosáhnout,..

     Ne každý si myslí, že se dá vládnout s pistolí v týlu. Hejlové se budou těžko hledat.

     A Tymošenková zřejmě čeká, až to někdo vyžere a ona přijde a slízne smetanu.

     Jen aby na tu smetanu došlo.

     • PREMEK napsal:

      já myslím, že tito „střemistři“byli iniciování ŠVEJKEM! Ten také měl řešení….-a dát jim přes dršťku–!!

    • tresen napsal:

     Po internetu kolují minimálně dvě koláže – jedna s obrazem Bandery, druhá s Hitlerem. Napravo chlápek na žebříku. Těžko říci, který je fake. Nejspíš oba.

 4. Bob napsal:

  Souhlas s blogem.
  Dodatek, který s blogem nesouvisí.
  Osobně jsem byl naprosto zoufalý z našich sdělovacích prostředků a jejich „objektivních“ informací

  • Tacit napsal:

   Ano, včera mi bylo z „objektivních“ zpráv ČT o Ukrajině fyzicky nevolno.

   • Věra Říhová napsal:

    Já jsem zase při závěrečném ceremoniálu v Soči musela vypnout zvuk, chtělo se mi z komentářů zvracet.

    • Tacit napsal:

     Ano. Zuzana Tvarůžková byla jako vždy famózní. Chtěl jsem pro ni nalézt srovnání s obdobnou personou z normalizační ČT, ale ona je snad strčí do kapsy všechny.

    • lujjza napsal:

     Koukala jste na Novu, nebo na ČT Sport? Já na to druhé, a poměrně uznalé komentáře mě příjemně překvapily.

  • Admirál napsal:

   Bobe, to pan Fendrych to vidí jinak.

   Máte zřejmě „české postbolbolševické trauma“

   Píše to ve svá článku k dění na Ukrajině.

   Také píše: „Přitom zpravodajství ČT bylo v této oblasti velmi kvalitní.“

   Tak to vidíte, Bobe. Ještě k tomu „postbolbolševickému traumatu“ máte ještě vlčí mhu.

 5. Narcis napsal:

  Ty rychlé změny zákonů tam a zase zpět by v právním státě způsobily strašný chaos, ale Ukrajina si na právní stát asi moc nehraje.

  Docela by mně zajímalo, proč velká část poslanců najednou otočila, aby parlament mohl začít sekat zákony podle představ demonstrantů.

  A ještě jednu poznámku si neodpustím. Není proti Vidlákovi a jeho příbuzenstvu. Myslím, že řada našinců teď bude na většinu Ukrajinců hledět jako na potenciální radikály a bude je tu vidět ještě neochotněji, než dosud. A jestli politici typu Zaorálka nějaké množství Ukrajinců pozvou, tak se to jen vyhrotí.

  • Věra Říhová napsal:

   To už se dávno děje, nedá se zapomenout na ukrajinské vyděračské gangy z počátku devadesátých let, dnes mnozí Ukrajinci berou práci našim lidem v oblastech, kde je situace nejhorší, Ukrajinci pracují za podminimální mzdy a bydlí několik rodin v jednom bytě či domě nebo na ubytovnách, práce na černo je všeobecně známá a dnes více státem hlídaná, často si u nás odpracovávají své ukrajinské dluhy na hotelích přes personální agentury, takže našinci nemají naději na práci. „Ukrajinci kradou našincům práci“ – to je všeobecný názor českých občanů. Nenávist vůči Ukrajincům je u nás podobná jako nenávist k Romům, jenom Ukrajinců se všichni více bojí.

   • Firefly napsal:

    Co brání našincům pracovat ? Že by Ukrajinci dělali více či za méně peněz ? To je ale běžná konkurence.

    A že dělají načerno ? Mohou jinak ? A že nedělají našinci stejně načerno ?

    • Věra Říhová napsal:

     Ano, můžeme opustit civilizaci a vrátit se na stromy, tam by konkurence a neviditelná ruka trhu platila 100%.
     Můžeme absolutně zrušit hranici minimální mzdy, můžeme se sestěhovat do kolektivních bytů a ubytoven, můžeme žít na jedné hromadě jako opice. Můžeme všichni pracovat na černo, na co platit nějaké blbé daně a pojistky a zdržovat se s nějakými smlouvami ? Konečně naši prarodiče takto žili, tak proč ne my ?

     • Firefly napsal:

      Jistě. Můžeme absolutně zrušit hranici minimální mzdy, můžeme se sestěhovat do kolektivních bytů a ubytoven. A když je nejhůř, můžeme pracovat na černo.

      Protože kdo by nás měl živit, že ? A kdo by měl živit prosté Ukrajince a jiné jak říkáte opice ?

     • Vidlák napsal:

      Pro Firefly:
      A až budeme žít jako opice a chcípat ve třiceti na běžné nemoci z nedostatku hygieny a výživy, tak se budeme bavit o konkurenci a koukat na ta velká mramorem zdobená průčelí těch, kteří si naši práci přivlastní a budou z ní tloustnout. Co konečně… oni jsou ti schopní.

     • ernest napsal:

      Práci našim lidem neberou Ukrajinci, ale ti vydřiduši, kteří je za tu podminimální mzdu a načerno zaměstnávají. A mají z toho zisk.

     • Firefly napsal:

      Přesně tak. Znám několik podnikatelů ve stavebnictví, co více či méně najímají i Ukrajince. A máte pravdu, jsou to všechno děsně tlustí vydřiduši, co jen kynou a sádelnatí z potu Ukrajincovy práce.

      Anebo snáhí kšefty, kde se dá. A Ukrajince neberou zdaleka kvůli ceně, hlavně kvůli pracovitosti a – divte se – po těch letech co jsou u nás někdy i dovednosti. Samozřejmě kus od kusu…

     • Vidlák napsal:

      Jo,hlavn+ě když se za ty pracovité Ukrajince nemusejí odvádět daně, plastit jim zdravotní pojištění a ještě je pokutovat, když nestíhají. Jo, je to kvůli pracovitosti, obzvlášť na těch ušetřených penězích za zákonné povinnosti je to vidět…

    • Evix napsal:

     Jen aby vám nějaký Ukrajinec práci nevyfoukl v rámci pomoci utečencům. Pak se budete divit sám. Už teď se za minimálku nedá vyžít a co pak, pokud se sníží i platy, které dnes přesahují 12 tisíc?
     Mimochodem, protiromské demonstrace přestaly zabírat, lidi čekají co bude dál…….

   • Kanalnik napsal:

    S dovolením nesouhlasím a to jako občan ČR žijící v zahraničí, který se s tímto arugmentem setkává (i když velmi vlemi zřídka) zde v cizině („východoevropané nám berou práci“). Svádět nezaměstnanost na cizince, podle mého názoru, slouží jako alibi pro následující: a) domácí nechtejí pracovat za nízkou mzdu nebo neudělají za stejnou mzdu stejné množství práce b) společnost/stát selhává ve vymáhání práva a potírání ilegálního zaměstnávání. Oboje není problémem cizinců ale domácí populace. Navíc tento argument často implikuje koletivní stigma založené na národnosti.

    • Věra Říhová napsal:

     Naprosto s Vámi souhlasím, ale těžko se to bude lidem vysvětlovat, jak píše Narcis, budou to mít Ukrajinci u nás těžší nežli před tím. Slyším kolem sebe hodně nenávistných nadávek.

     • Občan napsal:

      Paní Říhová,
      ten kdo sem jezdí pracovat načerno nabo na „živnosťák“, zneužívá našeho liberálního systému, nežije a neutrácí tu a vědomě porušuje naše zákony, je prachobyčejný vyžírka.
      Totéž samozřejmě platí o Češích a Polácích jezdících dělat „úkáčka“ do Británie, Francie a jinam; domácí populací jsou/jsme nenáviděni úplně stejně jako Ukrajinci u nás; plným právem.

      Protože Britové žijí v Británii za britské NÁKLADY. Nemají KAM utéci před naším, polským ukrajinským a jiným chytráctvím. ONI nesou náklady a důsledky a) blbosti britké vlády a b) naší (polské, ukrajinské) „vychytralosti“. ONI chudnou, JIM klesají mzdy a zhoršují se pracovní podmínky, JIM klesá koupěschopnost.
      Ve druhém sledu však JEJICH chudnutí zasahuje pochopitelně i nás. Protože klesá odbyt montoven a skladoven na našem území; klesá však i odbyt SKUTEČNÝCH výrobců.
      Totéž ale platí i o nás ve vztahu k Ukrajincům. Je jich tu skoro 300 000 – to je 300 000 pracovních míst ztracených pro Čechy. A 300 000 neexistujících DOMÁCÍCH spotřebitelů a plátců daní, poplatků a odvodů. PLUS snižování mezd a zhoršování pracovních podmínek pod heslem „Když za takových podmínek může pracovat úkáčko, může Čech taky“. Jenže pitomci, co si tohle myslí, zapomněli, že to „úkáčko“ nenakupuje tady, ale doma. Zatímco MY žijeme a spotřebováváme TADY a za MÍSTNÍ NÁKLADY.

      Víte, každá akce má svou reakci. Ti, kdo na počátku 90. let varovali před „volným pohybem pracovních sil“ a před globalizací, byli dlouhá leta vysmíváni. Teď se potvrdilo, že měli pravdu.
      Chytrolíni, co si mysleli, že chudobu lze exportovat donekonečna, zneužívali hyperlevné pracovní síly doma i v zahraničí tak dlouho, až jim došli konzumenti zboží i služeb. A teď nevědí, co s tím.

     • okolojdoucí napsal:

      Pro občana: Volný pohyb pracovních sil nemá jen samá negativa, za prací se stěhovalo vždy. Ale v současnosti je ve velkém zneužíván, to máte určitě pravdu. Profit jde ovšem hlavně šikovným tuzemcům. Obrat „až jim došli konzumenti“ je geniálně lapidární!

  • hans napsal:

   Proč otočili? Těch co otočili je minimum. „Mírumilovný lid“ vtrhnul do parlamentu, zbil neposlušné poslance, sebral jim hlasovací karty a dal je „spolehlivým“. „nespolehliví“ jsou drženi neznámo kde, jejich mobily mlčí, nebo je berou zástupci „mírumilovného lidu“. http://putnik1.livejournal.com/2754928.html Starší verze článku česky http://janica9.wordpress.com/2014/02/23/931790/#more-931790

  • pepan napsal:

   no, jestli sem si dobře všiml, tak na fotce ve vašem odkazu, svatému Adolfovi nadšený, proevropský a jistě dobrovolný demograt přibíjí o něco níže, po levici neméně svatého Stepana Banderu. A Pravda und Láska a StB pode mnou z toho hýká blahem.
   Nu što, vot éto děmogracíja.

  • xpow napsal:

   Hezký článek pane Ernest, zvlášt to jak je potřeba ty hnusný demonstranty rozjezdit tankama, to se musí místním stalinčíkům líbit..takhle kdyby to vzaly i k nám a rozjezdily hlavy i havlistům, co?

   • ernest napsal:

    Tak tedy vy nemáte nic proti „Hitlerovi osvoboditeli“ a proti Banderovi? No ostatně ani „demokrat“ Václav Benda neměl nic proti Pinochetovi a malého Vašíka Havlů houpal na kolenou sám „osvoboditel a protektor Čechů Reinhadt Heidrich.

    • xpow napsal:

     Tohle je problém vás komunistů, vymyslíte si nějakou lež, aby jste mohli zabíjet. Já jsem nic o hitlerovi nepsal. Mj. na Ukrajině je stále víc soch masových vrahů ze sovětských dob než Bandery. Ty busty Uljanova vám ale nevadí, i když má ale na rudkou víc krve než Banderovci.

     • Vidlák napsal:

      No, Uljanov střílel ty, kteří s ním nesouhlasili. Hitler střílel ty, kteří se narodili jako židé, romové a slované… a ty kteří s ním nesouhlasili. Leninovo učení je internacionální, Hitlerovo nacionalistické. Komunismus TGM označil ve své knize Ideály humanitní, jako humanitní ideál, Nacismus si označil Hitler v Mein Kampfu.
      Já bych v tom trochu rozdíl viděl. Ne moc, ale dost na to, abych neházel nacisty na stejnou hromadu s komunisty. Už proto, že komunista nestřílí za barvu pleti nebo rasovou příslušnost matky.

     • xpow napsal:

      Nechápu pane Vidlák jakou má vaše replika souvislost s tím co jsem napsal. Ale na druhou stranu, pokud chcípáte v lágru, je vám jedno, jestli jste kulak, kněz, žid nebo cikán. Hitler na Ukrajině sochy nemá, Uljanov jich má hodně, je to tak?

     • Vidlák napsal:

      Ze sopvětského lágru jste se mohl dostat.. pokud jste se stal přesvědčeným komunistou. Z německého těžko, protože jste se nemohl stát árijcem. Tak asi tolik…

 6. Sylva Šauerová napsal:

  Nu, pane Vidláku, vidím – ve chvíli, kdy začínám psát – dvacet hlasujících a celkem dvě, slovy d v ě , hvězdičky. Jdu Vám vylepšit skóre.

  Na oplátku za výborné čtení Vám posílám jednoho Timothyho Snydera.
  http://www.nybooks.com/articles/archives/2014/mar/20/fascism-russia-and-ukraine/?pagination=false

  P.S.: Klausovci nechť nečtou. Proč říkám „klausovci“ ? Nu, to proto, že komunisté, jak jsem dnes, a nejen dnes, sledovala reakce KSČM a V. Filipa, zastávají – až na skutečně ojedinělé výjimky vůči EU a Západu v širším slova smyslu – nesrovnatelně umírněnější stanovisko než Klaus. Konečně mně také došlo, proč KSČM nepodporovala prezidenta Janukovyče : nepodprovala ho z principu jako představitele vlády oligarchů, a také s odůvodněním, že ho nepodporovala ani Komunistická strana Ukrajiny. V. Filip si také – to na rozdíl od Klause – dokázal povšimnout, že na Majdanu nestáli a vlajkami nemávali jenom radikálové. Jak prosté.

  • cobolik pacholik napsal:

   pani sauerova,ja pani osobne nemusim,co viem aj pani mna,respektujem pani nazor,ale na jakeho boha tu pridristava nejake nuly vo svete,jak je nejaka cz ods ci ty zasrany komunisti v takej hre jak je ukrajina a zaujmy najmocnejsich tohto sveta,pricom umreli ludia,ktorych bolo zmanipulovane,na co tu pani preboha miesa nieco,co vo svete nema vahy hovna toho vtacka ,co pije nektar z kvetu.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Že tomu nerozumíte ? To nevadí, ja Vám taky nerozumím. Podívejte, třeba : „na jakeho boha tu pridristava nejake nuly vo svete“. Opravdu nevím. Určitě nemůžete myslet prof. Timothyho Snydera, profesora historie z Yale University, uznávaného autora překládaného do všech hlavních jazyků světa, že ne ? Nebo třeba „cz ods“ : co to je, kde ji vidíte v tom, co jsem napsala ? Nerozumím. Za další : naši komunisté ? Co zlého na tom, že se projevili rozumně, navíc, nesmí se to napsat ? A ještě naposled : lidé (Ukrajinci) že byli „zmanipulovaní“ ? Vážně ? Samí blbci, kteří nevědí, co si mají myslet a nechají sebou cloumat jako třtina ve větru ? Věříte podle všeho na pohádky a navíc máte věru špatné smýšlení o lidech, já mám lepší.
    Jsem ale ráda, že respektujete můj názor. Jen nevím, čím jste ten „respekt“ projevil. Nevadí, člověk nemusí vědět všechno. 🙂 Zdravím.

    • cobolik pacholik napsal:

     ta kukaj ,nebol by som pocital,ze pani zareaguje na holotu, a hned pani zareagovala jak politicky,len on mal tie mena inaksie a aj ta univerzita sa volala inac,jak tu pani zacala sermovat,lebo ja sa vobec nechcem s pani rozumiet,vlastne sa nikdy nedorozumieme,ale neda mi,ked tak po 30 rokoch vidim reakciu podobnu do politickeho soudruha,hoci pani z inej barikady,bo nejaka ods,ci teraz ty zasrany komunisti,nech ma pani nechce presvedcit,ze ich hlasky budu niekde na ploscadke ,ci v DC brane v nejaku debatu,ja viem,pani napise,ze som neporozumel bo yale,takze vychadza,ze ja mam proklete daleko do yale a pani cita snydera,co neznamena,ze pani chytrejsia…ja nezdravim politickych zo zasady uz 30 rokov.

  • Admirál napsal:

   Jestlipak Filip zaznamenal podobiznu Hitlera osvoboditele a jeho věrného nashleda Bendery vyvěšené s květinami v ukrajinském parlamentu:)

  • Hladis napsal:

   Mno pani Sylvie, nekteri komousi zaujali jasne stanovisko a všechny protestujici nahazeli do fastickeho pytle. Moc se jim nelíbilo zakazovani komunisticky strany a strhavani soch Lenina 🙂

  • Fagan napsal:

   Díky paní Šauerová za zmínku mého oblíveného historika, amerického profesora z Yale a autora knihy „Krvané země“ Timothy Snyder. On si všiml jedné věci, že největší masakry v dějinách Evropy, se odehrávaly na hlavně na východě, ať to byly koncentráky nacistické, předtím komunistické až po koncentráky srbské v Bosně a Hercegovině. Že hlavní občanské nepokoje a zvůle diktátorů, podporované hlavně „lidem“, demonstrujícím tu proti židům anebo proti kulakům, píšící protestní dopisy a vyjadřující odpor nad činy „zrádců“ a „zahraničních agentů“, aby viníci byli co nejpřísněji potrestání (kdy trest smrti by měl být nejmírnějším trestem:-).

   Jak si tento paradox vysvětluje? Vysvětluje si jej rozdílností slovanské a anglosaské kultury. Protestantská etika individiduální sebediscplíny, odříkání a tvrdé práce, občanská úcta k profesním a kulturním elitám, namísto kolektivní „státem udržované“ paměti (přehršel státních svátků a výročí, namisfestací a politických proklamací) a naproti tomu rodinná, spolková pospolitost. Kdo kdy byl třeba v Rakousku ví jak se tam slaví „Fasching“ nebo klasická výročí hlavních obecních spolků (velkou část z nich tvoří církevní spolky a organizace v rámci diecéze) v daném hejtmmanství, tedy vyšším regionálním územním jednotkám než je obec či okres.

   Bohužel, postkomunistický prostor si nese do vínku vše to, co tvoří člověka primitivnějším tvorem než kdyby žil v prostředí, kde se nikdo neschovává za „lid“, za „partaj“, za „závod“, ale v apologetice prostestantských ctností, jak píše můj oblíbenec Max Weber a v jednom z nedávných rozhovorů uvedl i prof. Václav Bělohradský, občanských ctností, které prostě „nejdou nařídit“ a udržovat je v chodu bičem drába, třeba jako solidarita v anonymním prostědí státu, kde Pražák má asi tak daleko k Ostravákovi, jako v tom Rakousku občan Voralbergu k Korutanům a proto, tam platí poněkud jiná forma přerozdělování než od bohatých k chudých (u nás koncentrované především do velkých měst najmě do Prahy), ale reflektují především regionální původ a v každé společnosti na západ od nás, si dráb/stát nečiní jediný patent na to jak je přerozdělit, než on sám, ale existují něco jako daňové asignace, kdy sám poplatník určí, KOHO JMENOVITĚ chce podporovat. Takováto „míra individuální odpovědnosti a vlastní svobody“ je ovšem ve slovanských, kolektivistických a rovnostářských, materialisticky (a v případě Česka navíc silně antireligiozních) orientovaných národech je ovšem nepřípustná, protože představa o občanské rovnosti v právu určovat i to, co je to „veřejné blaho“ a KOHO JMENOVITĚ on sám svým vlastním VÝDĚLKEM chce podpořit, by byla chápána povyšování se bohatých nad potřebnými, proto se sází na blahosklonost našich „vůdců“ toto „moudře“ udělat sami. Tato představa korporativistickéhého státi je u nás natolik zakořeněna, že mít pocit, že mi někdo nějaký vládce, nezajistí alespoň nějaké ty „jistoty“, že bych mohl být někdy odkázán sám na sebe, pak snad představa, že bych bídně zhynul, a proto vytáhnu do ulic a zvolím toho „KDO DÁ VÍC“ (ano, to je prý hlavním „ekonomickým měřítkem“ racionální ukrajinské Janukovyčovi orientace na Mosvu než na EU, protože ta aktuálně „dává víc“) je symptomatická a bude vždy hlavním leitmotivem východoevropských občanských válek.

   Má mít někdo svobodu a dokonce právo se s ostatními nědělit, nebýt s nimi ideově a politicky pospolitý, od něktrerých se dokonce odtahovat a starat se, snad opovážlivě, sám o své vlastní blaho?

   Má mít, jak psala Ayn Randová, každý právo na svoje sobecké budování svého vlastního šťastného života, bez ohledu na stav života ostatních lidí, bez toho, že oni by měli mít právo moji cestu ke štěstí nějak, z hlediska morálního imperativu nějakého „veřejného blaha“, mi v tom (prostřednictvím státu i násilím) bránit?

   Já si myslím, že o to jde nyní na Ukrajině. Přičemž paradoxně symptomatické je, že každý vůdce a zastánce chudých, má za svůj veřejný plat paláce postavené ve stylu Marie Antoinetty, soukromou ZOO s aquaparkem, ať se jedná o Janukovyče nebo Kaddáfího, zatímco lid nemá co huby.

   Na západě mají majetky daleko vyšší občanské profese jako právníci, manageři, špičkoví doktoři, projektanti a architekti než obyčejní politici a to platí i pro v nejvyšších ústavních funkcích. Ne jako na východě gubernátoři a političtí zastánci chudých. Když vstupoval do úřadu premiér Tony Blair, bral jako britský premiér podstaně méně než jeho manželka Cherie, špičková právnička, specialistka na obchodního. a směnečného právo.

   Holt protestanská etika a slovanský duch kolektivismu ústící do občanských, „politicky klanových“ válek je dosti rozdílným pojetí občanské sounáležitosti, určované především výkonem individuálních práv, ale i odpovědností a vyspělostí občanské a politické kultury na ZÁPADĚ.

   Jelikož jsem na horách, a chci si užít sluníčka a prašanu, k případným reakcím se vyjádřím až večer, zda-li vůbec. Příjemný den všem.

   • vlkp napsal:

    No tak to máme jasno -vlastně je to na rasovém principu… Někdo má v genech individualismus a odpovědnost, někdo chamtivou verzi kolektivismu.
    Jen mi při tom uniká, jak mohl vzniknout britský koloniální system,s hladomory v Indii nebo burskou válkou, kde byly prvně, vynecháme li Španěly na Kubě , masově vyzkoušeny koncentrační tábory. Pro ženy a děti. Ztráty na internovaných – 25% !!!!
    Znovu opakuji, na ženách a dětech. Ale nemusíme v britské historii hodit do Indie nebo jižní Afriky, stačí se podívat na to, jak Angličané zacházeli opakovaně s Iry…
    No a protože je zde citována Ayn Randová že každý má právo na vlastní sobectví bez ohledu na stav života ostatních lidí, aniž by tito měli právo onomu sobci bránit v uskutečňování jeho štěstí, pak na to lze odpovědět celkem jednoduše – takový stav na světě v praxi panoval do vypuknutí I.ww. Tehdy byl , tak říkajíc ráj Ayn Randové.
    Z dnešního hlediska téměř nic nebylo regulováno – kromě daní a přerozdělování bylo minimální. Tedy směrem od privilegovaných k neprivilegovaným.
    Výsledkem toho byl a SVĚTOVÁ VÁLKA vznik alternativního kolektivistického systému. A také uplatnění Randové principu při konstrukci Versalleiského míru. Který vedl k II,ww, kterou civilizovaný svět přečkal pouze díky onomu kolektivistickému režimu..
    No, můžeme spekulovat, jestli ke III.ww nás dovedeme nezřízený a neřízený individualismus těch nejbohatších, kteří , z nějakého mně neznámého důvodu, chtějí být ještě bohatší nebo jestli k ní dá impuls nějaký autoritativní systém, který se ocitne v úzkých, či bude potřebovat expandovat za každou cenu. Jenže ve finiši je to jedno, pokud k tomu dojde, bude to válka úplně poslední. A pak už to bude jedno.
    Problém je jen v tom, že zvyšování nerovností vede k růstu napětí. A je jedno jestli uvnitř jednoho státu nebo globálně. Výsledek je vždycky stejný. A ten problém je násoben tím, že stále více režimů a států je schopno zvládnout a zaplatit ultimativní zbraň. A jednou se určitě najde někdo, kdo s tímhle arzenálem bude jednat podle hesla – když nemohu mít já, co chci, tak skončíme všichni.
    Rardová je vůbec kouzelná – já mám právo na své sobectví, ale vy už nemáte gebír na to svoje, pokud koliduje s tím mým!
    Jo, dá se to také říci eufemisticky – mám právo se starat o své blaho. Vy ale ne. Pokud vaše blaho koliduje s tím mým.

    • Martin V. napsal:

     Díky, teď už nemám co dodat.

    • Firefly napsal:

     Aha. Takže I. a II. světová byly následkem individualismu a sobectví.

     Ohledně nesmyslnosti argumentu v případě II. světové snad není třeba se dlouho rozepisovat – nacismus i fašismus byly vrcholně kolektivistické systémy. Ostatně, mnozí levičáci stále tajně pokukují k Musolinimu a myšlence korporativního státu, kdy rozhodují nevolené kolektivní organizace.

     I. světová byla jiný případ. Šlo o historickou návaznost, kdy v té době bylo „zvykem“ řešit vše válkami a válka byla naprosto běžným způsobem komunikace. Vzpomeňme balkánské války, německo-francouzské, krymskou atd. Do této války se ale zapojili všichni – a zejména nastoupila nová technika. Kombinace těchto faktorů způsobila její následky.

     • MaB napsal:

      „Ohledně nesmyslnosti argumentu v případě II. světové…“…je občas dobré použít hlavu. A pouvažovat nad tím, zda jistá selhání individualistického a asociálního systému nevedla lidi zcela logicky a nutně do náruče kolektivistických ideologií nacismu a komunismu. Jedna věc je důsledek (ty režimy a 2. světová válka) a druhá věc je příčina.

    • jezevec napsal:

     tomuhle se, myslím, říká henleinova doktrína, že?
     je to VAŠE vina, že jsme vám dali přes hubu. my jsme vám jasně říkali, že nám to máte navalit, a vy jste nám to dobrovolně nedali. tak my jsme si to MUSELI vzít násilím – a je to vaše vina, že jste nás k tomu dohnali.
     wir muessen also immer so fordern, dass wir nicht zufriedengestellt werden koennen.

    • kočka šklíba napsal:

     To teda vlku, klobouk dolů.

    • Evix napsal:

     Velmi dobré, oni vůbec ti Angláni byli dárečkové a Španělé, ti původní obyvatele Kanárských ostrovů vyvraždili….

    • Majka napsal:

     Jo jo, viděla jsem film o životě Ayn Randové, a bylo to přesně tak, ona měla právo žádat co chtěla, ostatní měli svá přání obětovat.

     • tresen napsal:

      Vlk zřejmě nepíše o Ayn Randové, ale o nějaké jiné paní.
      Ale to není podstatné. Západní svět je dnes postaven na jiných principech, než jaké prosazovala skutečná A.R.
      Mimochodem, ani v nejkrajnějších polohách, jaké obsahuje její učení, nikdy myslím po nikom nechtěla, aby se v její prospěch něčeho vzdával.

    • fotrák napsal:

     Cokoli dodáno by bylo navíc.

    • prirodovedec napsal:

     vlku jsi jednicka 🙂 v diskusi s fagany.

   • Tacit napsal:

    Poznámka pro Fagan:
    Víte co znamená Ctrl+C Ctrl+V?
    Control-Cizí = Control-Vlastní !

   • Kanalnik napsal:

    myslím, že na tom něco je, ale není to podle mého názoru v rase či v genech, jak nadhodil vlk, ale v mentalitě, tedy ve výchově… a každá mentalita si nese svá pozitiva i negativa, což se pak projevuje v hodnotách dané společnosti a jejích postojích vůči okolnimu světu

   • kchodl napsal:

    No velmi zajímavé …
    Takže je to vlastně na bázi rasy. Skvělí anglosasové a proti nim ty východní pronárody.
    Kdepak jsem něco takového už četl …
    Dál nemám slov.

    A plést do toho ještě Ayn Randovou, s její teorií (no, někdo tomu říká filosofie) objektivismu … já tomu tedy říkám jen krásná literatura (protože to bych pak mohl prohlásit za „bibli“ třeba „Hitchhiker’s Guide to the Galaxy“ a vybudovat na tom nějaký práskaný filosofický systém: nepropadejte panice).

    A btw, možná Vám to uniklo, víte, že Ayn Randová byla ruská židovka ? Uprchlá po revoluci do USA, rychle se naučila anglicky, psala do novin a různé krátké věci, pak v Hollywoodu jako scenaristka. Nakonec napsala pár knih – a ve finále jsem četl, že litovala, že ze své „filosofie“ neudělala náboženství, jako jiný výtečník (scientologie).

    Zdá se mi, že jste zmatený velmi sofistikovaným způsobem; asi se tím živíte.

 7. cobolik pacholik napsal:

  hlavne co sa tam dalo posrat boli ty vsetci bojovnici za demokraciu mimo ukrajinu z tej riti,z tej unie a mali to nechat nech si to vyriesia chocholy samy medzi sebou to zaklad v takej pakarni,ked nastane ci na ukrajine,ci v burkina faso,ci v phoenix az,bo ked si holota v chocholove mysli,ze tam nastupi do vlady jezis kristus a z luftu narobi plyn a ropu,ze tych chocholskych vlastencov,co nahnali holotu na barikady,dokonca jej kazali strielat,ci dovolili,ze oni budu mali take hrivny za svoju makacku,jak nejaky buran v lvive,tak ked sa rozplynie fatamorgana z big victory nad tym zasranym presidentom,tak maju na sto pro zarucene,ze pride uzernicka hnida z tyma dvoma m a jednym efkom,ze sa z toho len % posrakulkaju a mozu brusit noze uz teraz,vlastne na co tu poblinkavam tie svoje cobolske lidove vypraveni,ked v clanku neni napisana nijaka pravda,len velmi realny scenar ten fond to bity scenar,hlavne co ma serie to skurvene krivactvo tych spravnych a tych slizkych pisalkov,tu v tej riti to by cop strielal odrazu,ked bili vo francii ta zandarmeria,najhorsia policia na svete v nejakej normalnej zemi(to mi povedal taky prikureny z algeria)tu hetero holotu,co nechcela,aby postulat natury niekto menil na love parade,to ani slovo,ked v bahrain strielali do tej hadrackej holoty odrazu tie hnidy demokraticke ani nepipli,nech ty cobolici s pepikmi utvoria koridor,hlavne zeleznica a volny prejazd pre tych chocholov z tej west biednej ukrajiny co uderia za demokraciou,hlavne do svedska a krajin beneluxu,traktare nam velmi radi zaplatia za to a som zvezavy,jak bude reagovat bundes polizei,ked tam zacnu rabovat tu ich demokraciu,co im nabulikali,bo my prehlasime,ze nemozeme jak demokraticky stat,co stoji na strane humanity,robit druhym toto,co sa robilo nam,ked sme hranicu strazili,jak oko v hlave,slovaci prehlasia,ze je to aj z religijnych dovodov,bo to velmi svata nacia a pepici jak ancikristi povedia,ze uz prekukli a tiez su nakloneny k bohu a hlavne potrebnemu,jak kaze biblia.
  kukam,ze tu trochu debilkujem,aby obcania tych demokratickych krajov,ked by vyrazila ta chocholska holota za zvancem,jak by samy nabijali zasobniki svojej policii a ta slizka politicka devka,by dalej hovorila,ze v mene demokracie a ochrany obyvatelov ich kraju,robo grigorov spieva pane boze pomoz rebelom,ja pridam pane boze osviet tej chocholskej holote rozum a vidlaka vyslat na ukrajinu so zivotnou poistkou na 10 mil U$D,hlasat toto,co tu napisal,jasne ,ze by skoncil jak hus,ale za par rokov by bol vyhlaseny za svateho.
  vidlaku ja si z teba ani najmenej neutahujem,ci nerobim srandu z chocholov,bo mas kus ich krvy v sebe,ja nemo kukam jak tela co sa to v tom svete porobilo,ze mi z toho zacina odbijat na koulicku.

 8. Řezníček z Brna napsal:

  Velmi dobrý blog Vidlákův. Ještě bych rád upozornil, že Ukrajina je rozdělena politicky, ale také náboženský. Dominantní Řeckokatolíci a Pravoslavní se nenávidí až za hrob. Tam jsou rodiny, že bratr je Řeckokatolík a sestra Pravoslavná a nemluví spolu 20 let. Že jsou všichni křestané a vyznávají jednoho Boha, to jim vůbec nevadí – nenávist až za hrob.

  • strejda napsal:

   Řezníčku, je to ještě horší, i ukrajinští pravoslavní se bezohledně řežou mezi sebou. Den po převratu ti kyjevští přebrali kostel těm ruským. Když demokracie, tak demokracie. Ukrajina je takový boršč a eitopf najednou. Když se to nechá, tak to buje jako když pejsek s kočičkou važili dort. A EU z toho bude mít projímání.

 9. Občan napsal:

  Vidláku,
  já jen, aby Vaši příbuzní věděli, do čeho jdou:
  http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1503-nacisticky-statni-prevrat-na-ukrajine-by-mel-byt-tvrde-a-krvave-potlacen-armadou-na-kyjevske-radnici-visi-obraz-hitlera-osvoboditele-a-zapad-vsemu-nadsene-tleska.aspx

  K těm střílejícím policistům – oni nejprve „pokojní demonstranti“ několik z nich upálili zaživa a dalších pár zlynčovali, aby je mohli okrást o zbraně.
  Další kvanta zbraní ukradli „pokojní demonstranti“ z vojenských a policejních skladů. Kampak se asi ty zbraně podějí?

  Komunisté tomu, co s stalo na Ukrajině, říkají neokolonialismus a imperialismus. Mají, bohužel, ZASE pravdu. Ukrajinci za to, a jedno jakého vyznání, tvrdě zaplatí a budou platit leta. Stejně jako my.
  Zisels se Šejchetem dostali od Kligera instrukce, aby se do ničeho nemíchali a vyčkali, až se vyjasní, kdo je kdo, s kým, za kolik a jak.

 10. Hudec napsal:

  Vidláku, píšete den ode dne lépe.
  Poklona a bez komentáře.

 11. pepan napsal:

  „Pozoruhodný byl vývoj ukrajinské hrivny, která na rozdíl od dramatických událostí na Majdanu byla celkem v klidu. Jistěže to byl výsledek tuhé regulace, ale ta by nestačila. FT (Financial Times) vývoj komentovaly v tom smyslu, že dokud vládne Janukovič, je situace stabilní. Teprve v posledních dnech začala hrivna prudce oslabovat……..Případný státní bankrot Ukrajiny by ublížil především Moskvě, shrnuje zpravodajství internetový deník e15.cz.
  „Ruské banky a vláda drží kolem 30 miliard dolarů pohledávek za Ukrajinou, jakákoli restrukturalizace dluhu by se projevila propadem hodnoty těchto pohledávek,“ uvádí Tim Ash ze Standard Bank….“

  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/byznys/zbynek-fiala-rozhodla-ukrajinska-ekonomika/

 12. Admirál napsal:

  Vkládám zajímavý komentář odjinud:

  Vždyť ještě ani neskončilo první kolo. Už se pravda rozestavují figury na kolo další. Řevoluce je dál v plném proudu. Řev je většinou mimo kamery. Jedním z prvních zákonů přijatých upraveným parlamentem je zákon proti separatismu. (kdyby náááhodou někoho napadlo, že jej to už vůbec nebaví,že třeba nebude platit do Kijevské kasičky, aby byl zásah v souladu s nejnovějšími zákony.) Další moc milý zákon je zákon omezující jazyková práva národnostních menšin. (Kdyby někoho napadlo, že jeho mateřským jazykem není ukrajinština), další je zákon zakazující šíření některých televizních stanic. (no některých… ruských a běloruských, páč jsou neobjektivní a „majdanu“ nenakloněné. ).

  Je pěkné i konstatování Turčinova, že státní kasa je prázdná, že nejsou love na výplatu důchodů a dalších sociálních plateb (o platech nemluvě)¨Teda ale zjistil to fakt brzy! Bude to hlava, ten Turčinov! Po téměř čtyřech měsících možná pochopil slova Nikolaje Azarova.

  Velice se mi líbí i vystoupení Tigipka (v podstatě druhý muž ve „Straně Regionů“) v parlamentě. Žádal, aby silové struktury ochránili životy a domy členů SR, protože probíhají lynče a vypalování domů lidí, jejichž jediným proviněním je členství v této straně. Dostalo se mu ujištění, že za dva-tři dny bude ve věci naveden pořádek. (takže spěchat kluci! za dva-tři dny se na vás bude pan ministr mračit.)

  Na jednoho z žurnalistů je vypsána odměna. Jedná se o reportéra zpravodajského kanálu „Rossija 24″. no odměna 10 000 Hrivňů je spíš urážka, než odměna. (už se těším na vyjádření yndžynýra Štětináče, o svobodě slova. Měl by nám o tom něco hezkého povědět. Určitě to neušlo jeho senátorské pozornosti, zvlášť když bydlel ve stejném hotelu s ruskými novináři. Ačkoliv… možná právě zachraňoval zásadní dokumenty v prezidentském paláci. Pan odvolaný prezident je absolutní debil, a nechal na místě kompromitující materiály, on mu určitě Štětináč neřekl, že některé kusy papíru jsou cennější zlata. )

  Na začátku jsem řekl, že to je jenom první kolo. protože tak nějak to i je. Bleskový návrat k ústavě z 2004 je věcí poměrně bolestivou. Tuto ústavu prosadil Leonid Kučma, když odcházel z presidentského postu. On se totiž domníval, že se vrátí k moci jako silný premiér. Vše bylo jinak. Nicméně tato ústava vytvářela prostředí, ve kterém nebylo vůbec snadné něco prosadit v parlamentu. (to jsou ty oblíbené rvačky v ukrajinském parlamentu, které pronikly i do české volovize.)
  Ono by bylo co komentovat. Třeba požadavek na zatčení a dostavení před lidový soud vyjmenovaných guibernátorů a starostů z východních oblastí země, přečetl ho jeden ze jmenovaných (gubernátor Charkovské oblasti) včera na sjezdu představitelů samospráv v Charkově. Inu o vládě národního porozumění jsou zřejmě různé představy ( A teď budeš poslouchat nás POROZUMĚL SI ?!?).“

  Jak je vidět, parlament (nebo kdo vlastně drží moc v Kyjevě a okolí) se snaží, seč může, aby k dělení Ukrajiny došlo a pokud možno krvavou, tou nejkrvavější cestou.

  A je tu víc otázek, než odpovědí:

  Jak moc, je ten kyjevský parlament legitimní?

  Může takový parlament (a vůbec parlament na Ukrajině) odvolat přímo voleného prezidenta?

  Komu vlastně dosažený stav s výhledy vyhovuje (soudné Ukrajince, EU a Rusko vyjímám)?

  Kyjevský parlament dává dohromady exekutivu. Nejedná se o žádný Jack pot. I plynová kradiprincezna to ví.

  A pomoci Ukrajině ekonomicky? Kdo to udělá v situaci, když vládne pouze Kyjevský parlament?

  Ano, první kolo pomalu končí, další kola se rýsují. Řekl bych nic moc. Zvláště pro Ukrajince a země přilehlé.

 13. okolojdoucí napsal:

  Ach jo, více naděje pro Ukrajinu (a vlastně i pro nás) by nebylo? Té skepse je na mě v poslední době nějak moc. A to ještě Občan vytáhl Hitlera osvoboditele…

  Vladimír Holan: „Bez ryzí transcendentály se žádná stavba nedostaví. Nikdy, ach, nikdy nedostaví.“

  Etymologie slova „pověra“: víra, která vede z cesty.

  • Laco G. mlynář napsal:

   Proto to taky u nás jde za posledních 25 roků dolu kopcem nejrychleji za posledních 100 let.

   • okolojdoucí napsal:

    I těch posledních 25 let má svůj vývoj, v lidech se postupně střádá pocit, že jen s kupeckou mentalitou už moc daleko nedojdeme. Jenže najít nějakou cestu vpřed, veřit v její správnost a nesejít z ní, to je věc druhá.

    Národní skepticismus až cynismus nás často chrání před zbytečným patosem a působí to, co Vídlák vyjádřil slovy, že „si nebereme stavařské přilby a neděláme bordel“. Na druhou stranu nám pak chybí více víry ve vlastní budoucnost, ve schopnost něco změnit. Pocit zmaru a rezignace bychom mohli exportovat, třeba i na tu Ukrajinu.

    • Jan Čermák napsal:

     Nebojte, jinam než vpřed se jít nedá:-/
     A většina populace naše diskuse vůbec nesleduje a je v poho….
     A pan Laco nemá naštěstí pravdu. Vidí tu sklenici poloprázdnou, ale ona je poloplná.
     Uvidíte, že postoupíme i z téhle těžké skupiny…

     • okolojdoucí napsal:

      Díky, hned to s námi vypadá trochu lépe 🙂

     • Laco G. mlynář napsal:

      Pane Čermáku o Laca nejde, to říkají tvrdá statistická čísla:
      Za posledních 100 let Česko neustále svoje pozice v tomto ukazateli (HDP na obyvatele) ztrácelo a to za každého režimu, který v této kotlince kdy vládl. Největší pokles statistiky zaznamenávají za dobu po roce 1989, kdy jsme klesli z 28. na 38. místo ve světovém porovnání za pouhých 23 let (poslední údaje 100 let dlouhé číselné řady jsou za rok 2012). A zřejmě bude ještě hůř, neboť na paty Česku šlapou Slovensko, Estonsko, Polsko, ba co hůř Rusko a Kazachstán.

      Čím to?

      Pokusím se opět o zjednodušení. 24 let po roce 1989 bylo obdobím, během kterého Česko ztratilo velkou část národní ekonomiky, která generovala vždy v minulosti hlavní část národní přidané hodnoty. Výsledkem transformace ekonomiky po roce 1989 byl vznik montoven a transferových skladů, který spolu s obsazením českého trhu zahraničními firmami způsobily, že hlavní zisky a tím i přidanou hodnotu realizovali zahraniční majitelé. Čechům až na výjimky zbyla jen práce ve mzdě.

     • okolojdoucí napsal:

      Pro Laca G. mlynáře:
      To jste nakousl hodně zajímavé téma. Sice nevím, jak to přesně myslíte s tou národní přidanou hodnotou, ale mohu Vám posloužit zajímavým názorem, který jsem odposlechl od velmi erudovaného a světem i věkem poučeného člověka – jak jinak – v hospodě.
      Ten velmi přesvědčivě tvrdil a konkrétně argumentoval, že české země byly ve druhé polovině 19. století jednou z nejbohatších a nejrychleji se rozvíjejících oblastí světa, kterou omezoval jen chybějící přístup k moři. Po první světové válce se RČS zařadila mezi země Západu, které exportovaly zboží a technologie s velkou přidanou hodnotou a byly schopné expandovat i kapitálově. Vše se zlomilo po druhé světové válce, kdy po nástupu prosovětské vlády se celé národní hospodářství zaměřilo téměř výlučně na plnění zadání ze strany sovětského vedení. Absolutní prioritu přitom měla ocel, těžké strojírenství a uran, vše s relativně nižší přidanou hodnotou. Teprve postupem padesátých let byla tato orientace trochu zmírněna. Export se rozvíjel, resp. upadal v podobných obrysech. Zoufalou honbu za devizami, popř. někdy až pohádku O kohoutkovi a slepičce připomínající bártrování v rámci RVHP asi nemusím popisovat.

      Ano, po roce 1989 jsme vlastní naivitou přišli i o velkou část z těch několika málo úspěšných exportních odvětví. Ale naše tehdejší hospodářství a jeho výkonnost bych si neidealizoval. Jiná věc je to, jak jsme naložili s našimi surovinovými zdroji a strategickými odvětvími. Tady jsme přešli plynule z role ruského pohunka do role rozvojového pohunka. Dodnes (EU, neEU) jsme v důležitých ohledech řazeni do rozvojového světa a takto se s námi i nakládá. Zlom ovšem nenastal v roce 1989, ale podstatně dříve, v roce 1948, resp. 1939. Tradice „elit“ kolaborujících s cizí politickou a ekonomickou mocí je u nás podstatně delší, než Vámi uváděných 24 let. Naopak, v posledních letech si začínáme lépe uvědomovat svoji situaci, já sám jsem toho zářným příkladem. Za moji naivitu z počátku let devadesátých byste mě patrně umlátil klávesnicí 🙂

     • Laco G. mlynář napsal:

      Pane Okolojdoucí, to je stále dokola opakovaný mýtus, jací jsme byli pašáci. Podle statistik jsme pašáci nikdy nebyli, viz. lacogroessling.wordpress.com/2014/01/15/patrilo-nekdy-cesko-mezi-10-nejrozvinutejsich-statu-sveta/

     • Jan Čermák napsal:

      Zdravím pane Laco. Ten graf dlouhodobého vývoje HDP jsem taky někde viděl. Ale zase s Vámi „nesouhlasím“ ze stejného důvodu jako minule, je to o interpretaci. Nejsme nejlepší na světě, nikdy jsme nebyli a nebudem. A co ,máme se kvůlivá tomu picnout?A tam mířila má poznámka k Vám. Vývoj po 89 mne rozhodně nenaplňuje radostí, v podstatě s Vašimi fakty jsem souhlasen, jen je na mne toho pesimismu moc. To je taky náš národní sport. Viděl jste včera ten Islandský na artu? Dívat se na život z optimistické stránky…Nejde o fakta, jen o jejich interpretaci a perspektivu.Můžete to vidět i tak, že nám přeci jen ještě nějaký průmysl zbyl, a mohlo být hůř. Třeba jak na Ukrajině. Dokonce i ty naše kreatury kradou míň než ty jejich. Nu a máme zdravé ruce a můžem s tím něco dělat, kde bylo před 20ti lety Rakousko, Korea, Čína. Nesrovnávám, jen , že vývoj je možný.
      P.S. Včera tu byla velmi nesouvislá poznámka, že jste z Chytráčkova . Jste? Jestli to není drzost. /mohli by jsme na pivo/

     • okolojdoucí napsal:

      Pane Laco, děkuji za odkaz. Ta statistika se týká RČS včetně Slovenska a Podkarpatské Rusi, navíc v roce 1937 nebyla naše ekonomika ani na své úrovni z roku 1928. Přesto se dle srovnatelných statistik té doby odhaduje, že samotné české země byly z hlediska výše HDP na osobu i tehdy na úrovni blížící se Belgii, která dle Vámi odkazované tabulky roku 1937 v Top 10 byla. Na vrcholu bylo hospodářství českých zemí pravděpodobně v roce 1928, v té době stoupalo HDP meziročně přímo „čínským“ tempem, nezaměstnanost byla minimální (38 tis. osob) a lze s velkou mírou pravděpodobnosti tvrdit, že tehdy v té první desítce české země byly. Poté ovšem přišel brutální propad, HDP kleslo o více jak třetinu a už nikdy se na reálnou úroveň z roku 1928 nedostalo, přičemž před vypuknutím druhé světové války se k ní alespoň přiblížilo. Pak už to s námi šlo jen dolů, pochopitelně i vlivem obrovského propadu počtu obyvatel, to jsem výše zapomněl zmínit.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Pane Okolojdoucí, ta číselná řada je přepočítaná celá za 100 let pouze pro Česko. Pro pana Čermáka, z těch statistik plynou dva závěry:
      1.
      nikdy jsme nebyli nic extra, rozhodně ne mezi 10ti nejrozvinutějšími státy světa v přepočtu na obyvatele, jak někteří mlžili a mlží.
      2.
      co je ale horší je, že nejen že ztrácíme pozici v mezistátním srovnání 193 členských zemí OSN, ale zvyšuje se i propast mezi námi a zakládajícími členy EU v čase, místo abychom je doháněli. A to zejména po roce 1989, kdy je ten sešup za 100 let nejrychlejší.

      Ještě k té národní přidané hodnotě.
      Pokud díky například VW produkujeme špičková auta, tak je to výborné, ale problém je, že mimořádnou prémii za patenty v nich uplatněné inkasuje Německo. Proto v souhrnu produkujeme za nižší přidanou hodnotu, nebo méně o mimořádný zisk.

      Pane Čermáku, já nepropadám pesimismu, snažím se věci vidět reálně. Nepodloženého optimismu se děsím. A na to pivo můžeme vyrazit bez problémů, jen nevím, kde bytujete.

     • okolojdoucí napsal:

      Pro pan Laco: Nenašel jsem tu původní tabulku, ale paralelu mezi hospodářskou úrovní celé RČS a Rakouska či Finska, resp. jen českých zemí blížících se hospodářskou úrovní Belgii, uvádí v jedné své knize i prof. Jindra. Ale vlastně to není tak důležité.

      Se současným trendem máte pravdu, zlomilo se to, pro někoho možná paradoxně, po našem vstupu do EU. Aspoň, že některé členské státy na jižní periferii jsme dohnali.

    • Laco G. mlynář napsal:

     A ještě jsem zapomněl na hodně důležitou věc. Ta číselná řada je po roce 1989 sice upadající, ale pokud bychom splatili astronomický stání dluh byla by ještě horší. K tomu ještě dary z EU 500 – 600 miliard? No bez těch půjček a darů by tato země byla s pravdoláskařským a ódeesáckýn vedením na kolenou jako Ukrajina.
     Říká se, že 1 % HDP = 30 miliard Kč, tak si přepočtěte o kolik jsme si to HDP vylepšili na dluh 1.700 miliardy státního + 500 miliard darů z EU.

     • xpow napsal:

      Pane Laco z té statistiky vyplývá akorát to, že by jste měl přijmout čestný doktorát brouka pytlíka. ČSR i přes to, že spojila vyspělé české země (díky vám naši předkové a dobré a spořádané mocnářství, žijeme z vás dodnes, nestačili vámi vyprodukované bohatství rozkrást ani komunističní pohlaváři v roce 48 ani jejich synové po roce 89) s hospodářsky zaostalým Slovenkem a naprostou bídou zakarpatí, patřila mezi nejvyspělejší země, zatímco po roce 89 ji bývalé chudé evropské země, které nestačil bolševik svojí přízní zahrnout, ukázaly záda. Nevidět, že po roce 89 měla kromě nízké produktuvity i pořádný strukturální problém, to chce silné brýle nebo náturu brouka pytlíka.

  • Hudec napsal:

   Vzájemná nerovnost je normální lidský stav a skepse standardní stav mysli.
   Podle zásady, že optimista je pouze špatně informovaný pesimista.

   • okolojdoucí napsal:

    Lidé jsou různí, někdy i hrůzní, v posledku jsou si však rovni, alespoň před Bohem a zákonem. Vzájemná různost je normální lidský stav, jakákoliv podstatná nerovnost mezi lidmi není normální.

    Skepse je sestrou naděje, jedna bez druhé strádá.

    • Hudec napsal:

     Jak je to s bohem, to nevím, to je mimo obzor mých zájmů. Ale před zákonem si lidé nikdy rovni nebyli, nejsou a nejspíš ani nebudou.
     Míchají se vám vaše přání (tak trochu i moje) s realitou.
     Skepse je sestrou naděje, jedna bez druhé strádá – to jsem přiznávám, nepochopil.

     • okolojdoucí napsal:

      Skeptická mysl má problém udržet smysl sám. Kdo se utápí v bezbřehých nadějích, často se v nich opravdu utopí. Naděje je motor, zdravá skepse volant, brzda, plyn.

      Místo Boha si dosaďte třeba lidskou smrtelnost či nesmírnost toho, co nás obklopuje, ve vztahu k těmto konečnostem a nekonečnostem jsme si opravdu rovni. Rovnost před zákonem je ústředním bodem systému, ve kterém žijeme (vláda práva a jeho obecný charakter, zastupitelská demokracie, všeobecné volební právo). Alespoň v tomto smyslu existuje. Reálné výsledky uplatňování rovnosti lidí před zákonem mohou být diskutabilní, to ano, ale to není důvodem k závěru, že lidé si před zákonem rovni nejsou.

      Jsem velmi skeptický k současnému naplňování principu rovnosti lidí před zákonem, ale mám určitou naději, že se to postupem času zlepší. Vy jste rovnost lidí před zákonem odepsal úplně. Vidíte, kam Vás ta skepse bez naděje dovedla 🙂

 14. Laco G. mlynář napsal:

  Vidláku, dnes píšu 5 hvězd. Jen se divím, že tam zatím vychází za 3. Někdo asi řádil.

 15. scallop napsal:

  Kdyz se u nas nekdo mapise o tom, kolik lidi se v poslednich par let propadfa do chudoby, standradni (relativizujici) odpoved, ze u nas je chudych v proovnani s evropou temer nejmene.

  Kdyz prisli zpravy o hruze na Majdanu, existuje pochopitelne tez standardni (relativizujici) odpoved, ve smyslu „Stovka rakví mezi těmi desetitisíci na náměstí, to není tak hrozné.“

  Relativizovat je jednoduche (a ja sam to obcas udelam). Ale neni lepsi tuhle touhu v sobe prekousnout, i kdyz zrovna prijdou zpravy neprijemne pro meho favorita (at uz jsem levoun, pravoun, rusofil nebo eurooptimista) ?

 16. Šims. napsal:

  Revoluce na UK je pokusem číslo dvě. Jak dopadla jejich oranžová revoluce víme, sklízeli vlastně její ovoce. Ale tak nějak mi to všechno nyní připomíná to, čemu jsme zde říkali sametová revoluce a sklízíme její ovoce také dodnes. Disident a vězeň komunismu Havel na hrad. Že identita je možná – Tymošenková chce být prezidentkou. Na to už fakt není co dodat, jen by mne zajímalo, jak to všechno bylo kolem toho soudu s ní a obohacování se. Není šprochu, aby nebylo……..Ale proč píši, Janukovyč je v čudu, ale ostatní zbohatlíci a asi jich není málo zůstávají a budou si to všechno opět ovlivňovat po svém, aby nezchudli. Takže na obzoru opět nová „ukradená “ revoluce, nemyslíte? A to nehovořím nic o možnostech, které známe např. z bývalé Jugoslavie. Vyšší zájmy, jak se říká mohou také být nastoleny, to pak bude mazec.

  • jozka napsal:

   Tymosenkova se pokud vim politickych ambic (alespon tech zjevnych) vzdala). Zrejme neni blba.

   • Občan napsal:

    Tymošenková vylezla z krimu, odskotačila na mejdan na Majdanu, tam několik hodin povykovala,, pobíhala a postávala, načež se odebrala na invalidní vozík a začala prohlašovat, že vlastně nemá o funkce zájem.
    Realita je taková, že bystře pochopila, že MOMENTÁLNĚ jí pšenka nepokvete. Tudíž se teď nechá pár měsíců fotit na kárce, aby se v podzimních volbách objevila coby kandidátka na prezidentku. A bude „demokraticky zvolena“, na to vemte jed. Jen co se vyjasní kdo, s kým, jak a co jí z toho kápne 😉

 17. XY napsal:

  No, připadá mi, že se na Ukrajině ukazuje s daleko větší nahotou než tady, že tamní vůdcové, prezidenti, disidenti a jiní potentáti jsou jen loutkami v rukou oligarchů. Tempo, s jakým hodila strana regionů svého fýru přes palubu, je zábavně udivující. Některé ukazy nové vlády zase státně sebevražedné – např. nová jazyková nařízení. Uvidíme, jak se pánům v pozadí podaří uklidnit dovádivý lid na Majdanu a vyrobit vládu a prezidenta, jenž jim pomůže tentokrát podojit už nejen Východ, ale i natěšený Západ. Jak říkají kdesi klasikové v Katovi a bláznovi: Lid je svatý pojem – s tím jsme vůbec nehýbali. Mám jakési neblahé tušení, že se ten lid vlastně ani moc nehýbal při celé té majdanské mele, soudě podle zpravodajských reportů z místa, že za bojovou linií v Kyjevě panoval víceméně letargický klid a nezájem. Rituální čtvrcení Janukovyče a jeho kamarily je jedna věc, majetkové poměry pak druhá. A na ty se také nikterak sahat nebude.
  Takže jak se teď dívám o glosu výše, vychází mi cosi podobného jako paní Šims.

 18. vlkp napsal:

  Myslím, že ještě nikdy žádný blog v historii Kosy neměl tolik hodnocení přes hvězdy na jeho začátku, jako jich bude mít tenhle.
  Jenže překvapeně doslova zírám na tu drtivou kritiku, která je blogu přes hvězdy vyjádřena. A zcel a jasné je, že nejde o sem tam někoho, kdo má zásadně, ale zásadně úplně jiný názor než Vidlák a klidně dodám pro úplnost, že i já, Velmi by mne proto zajímal názor těch, kteří mají s Vidlákem evidentní hluboký problém,kdyby se zapojili do diskuse a sdělili ostatním, proč je podle nich Vidlákův blog názorovou katastrofou. Jsem na tyto názory velmi zvědav, protože jejich množství je značné a jistě mají pro svou pozici pádné argumenty, v nichž musí být cosi podstatného, co nám s Vidlákem uniká.
  Předem děkuj těm, kteří tuto výzvu uposlechnou.

  • Skogen napsal:

   No, já osobně pod svým vláknem čekám na schválení… Zřídkakdy hodnotím, vlastně jen zcela výjimečně. Tentokrát za plný vůz, protože jsem i tím nočním příspěvkem Vidlákovi nijak neoponoval.

  • Laco G. mlynář napsal:

   Vlku, na vině je nedotažený software wordpressu, který umožňuje, aby z jednoho ID PC se dalo klikat do aleluja. Takže stačí jeden zapšklý podporovatel nacistů na Majdanu a Vidlák je utlučen špatným hodnocením.

   • vlkp napsal:

    To je naprostá kravina!! A lze to snadno ověřit. Z jednoho Pc budeš hlasovat jen jednou. Pokud tedy nezměníš připojení. Třeba místo pevné nepoužiješ mobilní připojení. Co ovšem funguje, je, pokud máš na jednom připojení více počítačů. Pak z každého z nich můžeš dávat hvězdičky. Tohle mám otestované. Takže někdo může mít klidně dvě počítadla a mobil, ale víc než 6x tím hlasovat nebude.

    • Skogen napsal:

     Není to kravina, vlku. Právě jsem hlasoval podruhé. Z totožného PC s pevnou ajpinou. Jestli to řešíte pomocí cookies (to by vysvětlovalo, proč by to mělo jít ze stejné IP z různých strojů), tak na to absolutně nespoléhejte. Jakože stejně asi ne, protože cookies mám v prohlížeči povoleny a s tejně jsem dvakrát odhlasoval.

     Jediné více méně spolehlivé zajištění jakž takž objektivity hlasování je umožnit hlasovat pouze registrovaným.

     • vlkp napsal:

      Já mám ze svých připojení vyzkoušeno, ž e to nejde a znovu jsem si to ověřil. Zkusil jsem hlasovat znovu. Na počítadlo bylo 129 hlasování. A je tam , po tom pokusu 129 hlasování!!
      Jak je to ošetřeno? Nevím. To si dělá nějakou rutinou WordPress. Já ovládám jen možnost, jestli hlasování přes hvězd y umožnit nebo ne. Nic víc.Ale čím si hlídají vícenásobné hlasování – tak to netuším.

     • Anonymní napsal:

      No, já už to vím. Brnknul jsem vám tam dva další započtené hlasy (tak, abych to celkově nezkreslil, tedy o hvězdu + a o hvězdu -). Šířit se nebudu, ale Laco Groesling má pravdu, že zabezpečení je triviální, a že lze úplně snadno brnknout asi 20 hlasů za minutu.

     • Skogen napsal:

      Pardon, anonymní jsem být nechtěl 🙂

    • Sal napsal:

     Vlku, taky potvrzuji, že jde hlasovat víckrát. Kliknu na hvězdičku, objeví se „Thank you“ a během pár vteřin lze hvězdičkovat znovu.

     • vlkp napsal:

      Zkusit hvězdičkovat znovu lze. Thank you se objeví vždycky po hlasování. Ale počítadlo se neotočí a nepřidá další hlas. Aspoň mně ne.

    • anita napsal:

     Nevím, jak komu, ale můžu hvězdičkovat kolik chci a to z jednoho počítače i IP. Postačí vyjít ze stránek a znova na ně kouknout a ohodnotit a tak stále dokola, dokonce i pod starými články. Přiznám se, že dříve jsem tak některým vylepšovala hodnocení článků, nikdy však sama sobě. Teď už hodnotím velmi sporadicky, nemám čas, někdy jsem ráda, že článek dočtu, jak jsem unavená. Bohužel, Vidlákův dnešní článek vnímám stejně jako Kanálník Únor 24, 2014 v 13.42

  • fotrák napsal:

   jsem tu jen krátce, možná proto jsem nepochopil, jak hvězdovat. Vysvětlí někdo?

 19. Karl napsal:

  Zasílám odkaz na to co se děje na Krymu. Naše media jsou naprosto nulová!
  http://vk.com/wall-62338399?z=video24552173_167574917%2Fbe05937b382055bdd4

  • Admirál napsal:

   Vlastenecká píseň na závěr a pak urááá. No, to mají se banderovci na co těšit.

   A my s nimi. Těch uprchlíků.

 20. Hladis napsal:

  Me staci tato zprava Vidlaku :

  „Americký ministr financí Jack Lew vyzval Ukrajinu, aby co nejdříve po vzniku nové vlády zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem o balíčku finanční pomoci. Lew o situaci v zemi hovořil telefonicky s vůdcem ukrajinské opozice Arsenijem Jaceňukem, který je jedním z kandidátů na premiéra přechodného kabinetu, uvedla agentura Reuters.“

  To bude kocovina jak z praku 🙂 MMF jim naordinuje tuhou ozdravnou kuru, az se budou divit. Ale ono to je vcelku jedno, bylo to nevyhnutelne at by tam sedel Janukovic nebo Tymosenkova.

 21. okolojdoucí napsal:

  Reaguji na vlkovu výzvu. Vidlákův článek je napsán správně vyhroceně, jen prostě nesouhlasím s tím „nic se nezmění“ a „budou vzhlížet na západ nebo východ, které si s nimi svorně vytřou prdel“. Třeba v Německu či ve Skandinávii lze narazit na místní mafiány opravdu zřídka, státní správa či justice též funguje dobře. Ukrajina je bohatá země, která potřebuje (stejně jako my) hlavně větší provázanost a otevřenost se zeměmi, kde se tolik nekrade a stát funguje lépe. Ukrajinci se potřebují v co nejširším rozsahu přesvědčit, že to jde i jinak. Jim by ten náš „eurobordýlek“ určitě nesmrděl. Nic složitého, prostě příklady táhnou. Jasně, MMF číhá, geopolitika vládne, atp. Ale přece jen, řečeno s Janem Čermákem, i Ukrajina má šanci postoupit ze své velice těžké skupiny.

  • Hladis napsal:

   Problém ale je, zda dokazi vytrvat ten cas, který na napravu budou potrebovat. Pripojenim k EU a kopirovanim zapadnich standartu se muzou dostat pomalu na lepsi uroven, ale clovek je tvor, který ma kratky život a chce většinou vse hned. Jsou Ukrajinci ochotni utáhnout si opasky az k bolesti, když nad nimi visi Damokluv mec defaultu a MMF jim naordinuje tvrdou dietu ? Vydrzi to ve vizi lepsi budoucnosti, která se skryva nekde v mlze vestecke koule ?

   • hans napsal:

    Pche. V Bosně vládnou úředníci EU zcela neomezeně podle západních standardů už devatenáct let, od roku 1995 a jak ta něšťastná země dopadla? Vize lepší budoucnosti Ukrajiny v EU je podvod.

    Dieta MMF vždy vedla k lepší budoucnosti pouze papalášů z MMF a jejich v City a Manhattanu. K lepší budoucnosti zaostalých zemí vedly pouze opačné recepty – viz poválečná Evropa, Japonsko, J. Korea, Tchaj-wan, Čína…

   • okolojdoucí napsal:

    Pane Bože, pokud si mají Ukrajinci nyní začít utahovat opasky (doteď si zřejmě žili jak prasata v žitě), tak je opravdu nic dobrého nečeká. Ty Kalouskovy fráze se nám dostaly pěkně pod kůži.

    • Hladis napsal:

     Pruser je, ze prave uz tak utazene opasky si budou muset uahnout ještě vic. Jejich země je na pokraji defaultu a MMF není charita, co rozdava peníze pro hezky oci. Podmínky půjčky jsou zverejneny a Ukrajince ceka drasticky zvyseni cen energii a dalšího snizeni vydaju státu. Tady nejde o zadneho Kalouska, tady jde o ekonomickou realitu jejich země. Ted jde o to, za jakých podmínek bude Ukrajina schopna fungovat a zda vůbec ma Ukrajina ted schopnost vygenerovat osobnosti, které mají silu, schopnosti a vuli z toho vybřednout.

     • okolojdoucí napsal:

      Ukrajina je neuvěřitelně podkapitalizovaná, objem reálné spotřeby je tam též podstatně nižší, než v našich krajích. Je ale fakt, že rozsah šedé ekonomiky tam bude pro změnu podstatně vyšší. Ukrajina potřebuje hlavně nastavení civilizovaných pravidel státního hospodaření. Bez toho nemají nějaké půjčky či utahování opasků už vůbec žádný smysl.

      Vlivu EU na Ukrajině se bojím podstatně méně, než vlivu USA či Ruska, a to i kvůli menší pravděpodobnosti, že třeba „obilnici Evropy“ ovládne Monsanto či nějaká jeho ruská obdoba (Rusové prohlašují, že GMO nikdy, ale výzkumy tam pokračují a zákaz zatím žádný, v tom si o nich iluze nedělám).

     • hans napsal:

      No, o tom mluvím. Drastické zvýšení cen energií, drastické snížení státních výdajů. Čili poptávka obyvatel šupem dolů. Do toho přidružení k EU ještě znamená naprosto volný evropský export na Ukrajinu, zatímco z překážek pro ukrajinský vývoz neubude nic. Čili vnitřní trh Ukrajiny se smrskne tak na polovinu za současného nárůstu dovozů z EU. Čili ukrajinský průmysl a zemědělství se zaručeně nebude modernizovat, ale likvidovat. Konečný cíl mezi Moldávií, Bosnou a Řeckem. Jakoukoliv osobnost mající schopnost a vůli z toho vybřednout EU a US předhodí haličským vlkům.

    • strejda napsal:

     On to myslí dobře, byli rozežraní, projedli svoji budoucnost, žili si nad poměry. Ti, co si skutečně opasky utahovali dělali za pár šupů v EU, kde lidé jak víme, pracovat nechtějí. Tak EU přijme několik milionů dalších utahovačů opasků a naučí je při tom jíst příbory a mýti ruce.

 22. jozka napsal:

  Zajimavy rozhovor s pani Magdou:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Podivejte-na-Ukrajinu-a-budte-radi-ze-Vas-Havel-dovedl-do-bezpecneho-pristavu-rika-Magda-Vasaryova-304806

  At to ctu, jak ctu, vychazi mi „schovejte se pod ta spravna kridla a nebudou do vas vandrovat“. Tolik uprimnosti bych necekal.

  • Admirál napsal:

   Paní Vašáriová musí mít zvláštní nadpřirozenou schopnost získat relevantní informace z ČT.
   „Poslouchám i vašeho českého zpravodaje televize“

   Druhá možnost je, že je úlně, ale uplně….

   Třetí možnost je, že manipuluje stejně jako ostatní z pravdyalásky.

 23. hans napsal:

  pro autora: píšete „policajtům rozdali ostré náboje, pár snajprů si zastřílelo do davu, dav si zastřílel do policie “ . zatím ve všech zprávách bylo pořadí výrazně odlišné:
  — dav si zastřílel do davu (ten Bělorus a Gruzínec zabití střelbou z loveckých pušek), dav si zastřílel do policie, pár (evidentně nepolicejních) snajprů střílelo do policie a současně do davu, a nakonec policajtům rozdali ostré náboje, načež je odzbrojili.

  Ale nikde nikdo nepíše o tom, že by na nějakém konkrétním místě nějací konkrétní policisté stříleli do davu.

  • hans napsal:

   Taky dav střílel do civilistů.

   Davem rozumím, předpokládám, že vy také, ty ozbrojené „sotně“ banderovců.

 24. hans napsal:

  Pučistický parlament zrušil zákon, který dával ruské menšině běžná lidská práva (v oblastech nad x % je úřední jazyk atd.) schváleném teprve roku 2012(!) s odůvodněním, že byl v rozporu s evropskými standardy (evidentně stejný zákon platící pro Těšínsko je taky neevropský a Maďaři na Slovensku škoda mluvit..).

  Včera k tomu majdanovci vydali vysvětlení, ve kterém se přihlásili k národnostní politice Stěpana Bandery, který zřejmě ztělesňuje ty správné evropské standardy (no, on je vlastně zaváděl ve spolupráci s Evropany, že). http://ru.tsn.ua/politika/v-pravom-sektore-otkrestilis-ot-rusofobii-i-poobeschali-otstaivat-prava-nacmenshinstv-350834.html Židé pochopili přihlášení k západním standardům po svém http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/1.575732

 25. strejda napsal:

  Vidláku, Vám psaní očividně prospívá. Lepšíte se článek od článku. A to jste již na počátku byl velmi zajímavý a podnětný. Máte to v hlavě srovnané a nejste žádný dogmatik. Těším se na další nápady. A dávám plný počet hvězdiček – ne poprvé a jistě ne naposled – jak také jinak.

 26. Kanalnik napsal:

  ach jo… škoda no, po víkendových událostech je jasné, že Ukrajina se dostala ze starého srabu do nového… nebo-li revoluce byla ukradena zájmy organizovaných skupinek… ale asi to bude jak u nás, nebo asi ještě horší, tedy v tom smyslu, že společnost je nemocná a není s to vyvinout úsilí a kroky k tomu si aktivně vládnout sama a vždycky to vládnutí pasivně přenechá spasitelům…

  jinak po pátečním uzavření dobré dohody za přispění ministrů zahraničí Polska a Německa, jejím sobotním porušení opozicí a následných kejklích v parlamentu za mohutného přikivování potentátů z EU a místních medií, je mi z toho všeho tak nějak dost špatně

  • Laco G. mlynář napsal:

   Jedním z hlavních míst, kde se o Ukrajině hlavně rozhodovalo o minulém víkendu byla australská Sydney, kde zasedali ministři financí, šéfové centrálních bank G 20 spolu se šéfkou MMF. Tam dali dohromady ďábelský úpis, který teď předloží Ukrajině k podpisu krví.
   Na family photo je hezky vidět šéfku MMF těsně vedle šéfky centrální banky Ruska, ministra financí Ruska, na opačné straně ministr financí SRN a nad nimi ministr financí USA.
   Závěr, Ukrajina nepadne, bude cálovat a smetanu si rozdělíme tak a tak.
   Hlupáčkové majdanysti.
   Více ZDE : dw.de/g20-leaders-vow-to-raise-collective-gdp-by-2-percent-in-five-years/a-17451748

   • Cech napsal:

    Děkuji myslel jsem si to,že to takto dopadne ale to znamená,že ukrajinec bude muset makat za cca. 20 Kč/h a to je od našeho 35 Kč/h sešup o 15 Kč/h – > musí přežít na cca. 58 % z 11 760 hrubého tj. musí vyžít z 246,6 € jako průměrné mzdy.
    Nezlobte se na mne pane Laco G. mlynáři, je toto reálné?

    • Občan napsal:

     Je to reálné. V ČR ze „mzdy“ kolem 11 000.- hrubého musejí přežívat dnes již statisíce lidí i s dětmi.
     Kromě toho je na Ukrajině citelně levněji než u nás. Takže Ukrajinci, kteří v ČR kazí mzdy i pracovní podmínky svým dumpingem, nakupují doma nebo v ukrajinských enklávách v ČR za SVÉ ceny, ani je nenapadne cokoli kupovat u nás a s přehledem uživí CELOU svou rodinu na Ukrajině ze svého pidiplatu. Takto mi to vysvětlili Ukrajinci, s nimiž jsem pracoval.
     A vězte, že ty cenové rozdíly jsou sakra markantní. Ukrajinský zubař působící v Praze dělá korunky Ukrajincům za 1500.- Kč, zatímco Čech za tutéž vysolí 5000.- Kč. Zpáteční jízdenka busem (Praha-Užhorod a zpět) stojí Ukrajince s JEHO cestovní agenturou necelých 1000.- Kč. PROTO se jim vyplatí pracovat tady za nicotné mzdy. Oni totiž, na rozdíl od nás, mají KDE nakupovat vše myslitelné nesrovnatelně levněji.
     Ukrajinci v ČR fungují tak, že tady pracují měsíc a pak jedou na týden domů. Tam si vyerou, vymění ložní prádlo, nakoupí jídlo, oblečení, boty atd. a jedou zpět do ČR. Proto ty velikánské plastové tašky, které neustále tahají sebou. V ČR si platí jen lůžko na ubytovně a maximálně „oupnkradku“.

     • pepan napsal:

      sakra, občane, neztrapňujte se.
      Už ste to někdy zkusil, spakovat si do pinklu hadry a gábl na měsíc?
      A vydržel byste měsíc na nudlích a čínskejch polívkách?
      To bych rád vás viděl, a myslím, že místo měsíce by vám stačil týden.
      Ještě byste mohl vyjevit tu idylku, když UK-áčko zde pracující onemocní, nebo si způsobí ouraz.
      Realita je daleko děsivější, viz třeba uklizečka z Ukrajiny, co uklízí v manželčině zaměstnání. Za těch cca 10 let tady, je ráda, když se aspoň na pravoslavný Vánoce podívá domů, jinak je v zápřahu, včetně víkendů. Bere cokoliv, včetně dřiny na poli. Osobně bych se při takovým vytížení brzo složil. A to su z vesnice, a gastarbajtra sem dělal taky.
      Má dvě děti. o který se ji stará babička. Její manžel nemůže je mrtvý.
      A jak vypadá reálně ten ukrajinskej komunismus, kde je všechno zadarmo?
      Invalidnímu otci musí platit doktory, skládá se společně se sestrou. Pro starší děcko musela vydělat v přepočtu na naše cca 90 tisíc. Tolik stojí na Ukrajině střední škola. Platí se dopředu a na dřevo. Mladší dcera chce na zdravku, takže ji to čeká znova.
      Tolik k vašemu tvrzení, že „se Ukáčku vyplatí pracovat za nicotnou mzdu“.
      Dost obdivuju jejího „pasáka“, vlastně politicky korektně a správně zaměstnavatele, že má takovou důvěru v drobnou čtyřicetiletou ženskou, že při takovým efektivním pracovním využití na pracovišti nezkolabuje, a on si pak bude muset sehnat novýho otroka. Za zhruba 40 českejch/hodina…
      Mimochodem, mimo téma líčení sladkého života gastarbajtra, dneska jsem brněnskýmu, domorodýmu zubaři platil za korunku.
      Chtěl po mě cca 1700 kč.

   • Kanalnik napsal:

    nějaké hlasy ze Sydney jsem přes víkend zaregistroval, díky za odkaz … jinak koukám, že se mi povedlo vytvořit pěkné slovo „přikivování“ 🙂

   • Cech napsal:

    Promiňte, trochu jsem již za ten 1/2 rok pozapoměl, jak se takovéto věci zdůvodňují před veřejností :
    http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lide-se-prejidaji-a-kouri-deti-tloustnou-Heger-z-TOPky-kara-vladu-Kubera-pridal-peprna-slova-304521

 27. Admirál napsal:

  A jeden komentář k věci od Letka z E-republiky.
  http://news.e-republika.cz/article2445-Ukrajina-skoncovala-s-demokracii

 28. VaclavP napsal:

  Můj pocit z toho všeho je, že vše se dělo za souhlasu Putina a nebo bylo načasováno tak aby se Putin nemohl zlobit ( olympiáda ) . Takže v roce 2022 je v Rusko mistrovství světa ve fotbale a to asi EU přime Bělorusko.

  • Laco G. mlynář napsal:

   Jak jste na to přišel? Bělorusko není ani zahrnuto do programu východního partnerství, takže ani o asociaci se s nimi nejedná, takže členství v EU?
   Ukrajina tak nejdřív za 10 let a Bělorusko o něco později. Vše za přepdokladu, že EU najde peníze a nebude krize zpátky.

  • hans napsal:

   Bělorusko? Pochybuji. Tamní vládci si s davem dokáží poradit stejně efektivně jako v Londýně nebo Paříži.

 29. hans napsal:

  http://el-murid.livejournal.com/1579185.html realisticky ukazuje rozdíl mezi (modrými) agresivními separatisty v sevastopolu a (červenými) mírumilovnými demonstranty v Kijevě

  • Ahele napsal:

   Zajímavé je video pod. Vypadá to na, pokud dobře rozumím, zakládání oddílů domobrany v Simferopolu.

 30. Slim napsal:

  Skvělé, už počínaje názvem. 🙂

 31. JiB napsal:

  Jedno staré přísloví praví, že „není zlato vše, co se třpytí“ a tak jeví-li se dnes východ Ukrajiny bohatší, neznamená to, že tomu tak bude i zítra. To co má na Ukrajině skutečnou hodnotu je právě ta úrodná půda na východě, která dala Ukrajině přezdívku „obilnice Evropy“. Ono totiž s celkovým rostoucím počtem obyvatel Země s velkým „Z“ bude mít v dohledné době větší hodnotu lán úrodné půdy než nějaká huť. A nebude to dlouho trvat…ono totiž kanony se lidé mohou tak nanejvýš postřílet ale nezasytí se.

  A nebo proč si myslíte, že Číňané dnes skupují na Ukrajině polnosti a ne hutě a fabriky na kanony?!?!

  Přičemž už se někomu podařilo zodpovědět otázku, které velmoci současná situace Cui bono???

  • vlkp napsal:

   Uniká mi, jak východ Ukrajiny zbohatne, když černozem skoupí Číňan…

  • Vidlák napsal:

   Číňané nemusí kupovat továrny na kanony, protože už je mají… každý kupuje, co mu chybí, ne to čeho má přebytek… Ale Ukrajincům to může být fuk, protože si neudrží ani továrny, ani půdu. A je jedno jestli stalinisticky, putinovsky a nebo eurohujersky.

 32. pepík napsal:

  zajímavá drobnost. odvolání Janukoviče bylo pravděpodobně nelegální.

  Ukrajisnká ústava říká:

  „The President of Ukraine may be removed from office by the Verkhovna Rada of Ukraine by the procedure of impeachment, in the event that he or she commits state treason or other crime.
  The issue of the removal of the President of Ukraine from office by the procedure of impeachment is initiated by the majority of the constitutional composition of the Verkhovna Rada of Ukraine.
  To conduct the investigation, the Verkhovna Rada of Ukraine establishes a special temporary investigatory commission whose composition includes a special Prosecutor and special investigators.
  The conclusions and proposals of the temporary investigatory commission are considered at a meeting of the Verkhovna Rada of Ukraine.
  For cause, the Verkhovna Rada of Ukraine, by no less than two-thirds of its constitutional composition, adopts a decision on the accusation of the President of Ukraine.
  The decision on the removal of the President of Ukraine from office by the procedure of impeachment is adopted by the Verkhovna Rada of Ukraine by no less than three-quarters of its constitutional composition, after the review of the case by the Constitutional Court of Ukraine and the receipt of its opinion on the observance of the constitutional procedure of investigation and consideration of the case of impeachment, and the receipt of the opinion of the Supreme Court of Ukraine to the effect that the acts, of which the President of Ukraine is accused, contain elements of state treason or other crime.
  Based on this, they have a 2/3rds requirement for impeachment and a 3/4ths.2

  stránky prezidenstkého úřadu (http://www.president.gov.ua/en/content/chapter05.html) jsou v současnosti nedostupné (celý text je převzatý z http://www.reddit.com/r/news/comments/1ymm79/ukrainian_president_yanukovych_impeached/ ) a potvrzuje ho i wiki:
  http://en.wikipedia.org/wiki/President_of_Ukraine#Impeachment_and_succession

  Pokud na tom bude někdo trvat mohlo by to zajímavě zkomplikovat situaci.

Komentáře nejsou povoleny.