Protest: Proč nedostala pražská egyptologie akreditaci?


sef

V loňském roce se pražská egyptologie svými objevy dostala mezi 10 největších světových objevů (viz článek Nález českých egyptologů se dostal na žebříček největších objevů roku 2013). Obrovský úspěch. A nikoliv ojedinělý. Česká egyptologie je již desítky let na špičkové světové úrovni, má za sebou celou řadu fantastických objevů. V loňském roce (2013) tatáž katedra nedostala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy akreditaci. (viz článek Karlova univerzita nezískala akreditaci pro magisterský obor egyptologie). Neudělení akreditace znamená, že studenti nemohou pokračovat dál ve svém studiu. Pro učitelský tým znamená neudělení akreditace faktické rozmetání pracoviště.

Zpráva prošuměla médii víceméně bez povšimnutí. Zaznamenal jsem pouze protesty na straně Univerzity Karlovy. Viz článek pana rektora Hampla:  Hampl: Neudělení akreditace pro egyptology je nepochopitelné.

Co bylo příčinou neudělení akreditace? Náhoda? Záměr? Nehoda? Ať tak či tak, nemůžeme si jako Česko domluvit takovou střelbu do vlastního kolene. Nemáme až tolik oblastí, ve kterých bychom dosáhli významnosti v pravém slova smyslu světové. Každou takovou oblast si tedy musíme hýčkat a snažit se prvenství či excelenci si ze všech sil udržet.

A rozhodně také nemůžeme takto poškodit světovou kulturu, pro niž tento český tým znamenal očividně zásadní přínos. Zklamat očekávání dalších vynikajících výsledků práce…

Reakce – žádost o informace

Počátkem minulého týdne jsem poslal přes Občanský monitoring na MŠMT žádost dle zákona o svobodném přístupu k informacím o tyto dokumenty:

 • Elektronickou verzi žádosti o akreditaci, kterou podala Univerzita Karlova MŠMT (akreditační komisi Ministerstva školství).
 • Sdělení o zamítnutí akreditace egyptologii.
 • Zdůvodnění zamítnutí akreditace.
 • Vytýkací dopis upozorňující na případné nedostatky v zadání žádosti, pokud existuje.
 • Jakékoliv další dokumenty a přílohy, které se vztahují k této žádosti, pokud existují.

Celý dokument žádosti je zde.

Jakmile tyto dokumenty obdržím, zveřejním je, ať je všeobecně známo, z jakých důvodů je ničena takto zásadní světová kulturní hodnota. Proč je ničena veřejná hodnota enormní kulturní ceny a jejíž vytvoření stálo daňové poplatníky nemálo peněz. Jsem si jist, že důvody nebudou věcné, nýbrž formální úřední pochybení. Jistě nebude důvodem neudělení akreditace nedostatek profesorů… Podle konkrétní podoby dokumentů zvážím pak další právní kroky a další kroky protestu. Cílem tlaku je dosáhnout opravy formálních chyb,  nápravy stavu, zamezení destrukce pracoviště, zamezení zásadní vědecké i kulturní újmy – fakticky světového rozsahu.

Chcete-li se do dalších plánovaných protestů zapojit, pošlete na sebe kontakt.

vitezslavpraks se představuje:

K psaní blogu mne přivedla snaha zorientovat se v množství lží kolem nás. Cílem mého psaní je pochopit a vyložit podstatu problému. Snažit se o nápravu v naprosto konkrétních kauzách, kde je zlepšení ještě možné. Jsem dost kritický k okolnímu světu. Jsem však odpůrce revolucí. Vedou jen ke zločinu. Rozetnout gordický uzel je chyba. Jediný přístup, který někam vede, je trpělivě vytvářet předpoklady řešení. Je to pracnější a méně atraktivní cesta, ale je to jediná cesta, která někam vede.
Příspěvek byl publikován v rubrice Praksův prak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Protest: Proč nedostala pražská egyptologie akreditaci?

 1. Laco G. mlynář napsal:

  Pane Praks, tak toto je užitečná iniciativa. Jenom mi připadá prozatím předčasné Vaše tvrzení, že:

  „Proč je ničena veřejná hodnota enormní kulturní ceny a jejíž vytvoření stálo daňové poplatníky nemálo peněz. Jsem si jist, že důvody nebudou věcné, nýbrž formální úřední pochybení.“

  V rámci objektivity je třeba s takovýmto závěrem počkat až na posouzení příslušných dokumentů. Také jsem zvědavý co zjistíte.

 2. avespasseri napsal:

  Pokud vím, tak akreditaci již egyptologii nedávno udělili. Zahlédla jsem v novinách zprávu. A pokud vím, byl problém ten, že egyptologie žádala o akreditaci na navazující magisterské studium (normálně běží pětileté magisterské, tam problém s akreditací nebyl. O doktorském nemluvě. ). Ohledně toho byly nějaké připomínky (detaily si nevybavuji), katedra žádost přepracovala a ta potom byla schválena. Tuším, že se mimo jiné přepisoval profil absolventa.

  • XY napsal:

   No, pokud něco málo vím o lidech a především pravidlech práce v akreditační komisi, pak se obávám, že pan Praks bude velice zklamán. Ale jistě se s námi o výsledky rozdělí.

 3. Soumar napsal:

  Pane Praxi, akreditační komise udělila akreditaci magisterskému oboru egyptologie na FF UK na dobu 6 let.
  Je to v zápisu: http://www.akreditacnikomise.cz/cs/component/content/article/78-2014/507-zapis-01-2014.html

  Historické vědy rozšíř. NMgr. P 2 Egyptologie (dvouoborové) ANO
  A 6
  AK doporučuje zvážit při budoucí
  reakreditaci, zda u takto výrazně specifického
  a náročného oboru je vhodné navazující
  magisterské studium koncipovat jako
  dvouoborové.

 4. XY napsal:

  No, možná by bylo stačilo si pořádně přečíst ten v článku odkazovaný materiál (zpracovaný ČT nikoli Hamplem) o celé patálii:

  „Komise neudělila akreditaci navazujícímu magisterskému programu s odůvodněním, že struktura studia neposkytuje komplexní vzdělanost. Neexistuje zde navíc adekvátní bakalářské studium, z něhož by mohli absolventi přejít na chystanou egyptologii. „Předměty jsou tematicky značně rozptýlené, chybí však dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru. Vyjádření vysoké školy výslovně uvádí, že v některých předmětech mají studenti získat základní vědomosti, což nemůže být náplní magisterského studia,“ uvedla komise. “

  Jak píše výše Soumar, mezitím egyptologie zřejmě své plány upravila a akreditaci dostala a jistým návrhem…

 5. Soumar napsal:

  Tolik ke kvalifikovanosti občanských iniciativ obecně a přetržené gumě praku pana Praxe zejména.

  Vlku, vím, že mi do toho není vůbec nic a možná to budete vnímat jako drzost, ale kontrast Vašich fundovaných článků s Praxovými štěky, zkopírovanými z jeho serveru, je omračující. Je nutné jimi Kosu ředit?

  • vlkp napsal:

   Soumare,
   máte pravdu.Vnímám to celkem jako drzost a je to jen moje věc. Potud souhlas.

   Vy byste měl začít přemýšlet nad tím, jestli je lepší psát články, o kterých zítra už nikdo nic neví a které ničím nepohnou – tak to bohužel s tím, co na Kose vyrábím já – chodí nebo jestli je přínosnější a pro naši obecnou budoucnost lepší jít občansky za nějakým ,byť dílčím problémem a to i za cenu, že tomu, kdo chce tu věc dotáhnout do nějakého konce, sem tam něco uteče.
   Kdyby nebylo pana Prakse, pak moje frustrace z Kosy o její naprosté neužitečnosti už dávno je taková, že bych ji prostě a jednoduše byl, nejpozději začátkem listopadu -ZAVŘEL: A každý týden mne to napadá znovu jako nejlepší řešení. Pan Praks si sakra zaslouží něco lepšího než posměch.

   • Soumar napsal:

    Vaše články (a nejen Vaše, ale např. Asfalta, Hladise apod.) čtu rád; a přestože s nimi nesouhlasím, dávají mi hodně informací a odlišného náhledu na svět.
    Svůj názor na hodnotu a kvalitu amatérského občanského „angažování se“ nezměním; pokusím se tedy články pana Praxe nečíst, nevyjadřovat se k nim a doufám, že minimálně kvůli svrchu zmíněným třem oblíbeným autorům Kosu nezrušíte.

 6. jaa napsal:

  Vlku vydrž, čeká nás letos přehršel voleb, tedy o těch p lterých už víme :-). Byla by to škoda a k panu Praksovi – co říct – holt byl ve skluzu, kdoví, možná to nezaaregistroval, nebo nečekal že to bude takovým fofrem napraveno. I když, kdoví, možná se sama velectěná komise čapla za nos – za takovou botu. Možná tam, jak je v našich šířkách zvykem ,závist využila něčí nepřítomnosti a pokusila se úspěšné odstranit. kdo ví.. Normálně myslící člověk by takovou vtákovinu neudělal, zvlášť, když ponechala Plzni, přes všechn maléry co ponechala. Jasně, že kosíři remcají. . Nasadil jste vysokou laťku , ale myslím, že se to naučí, vždyť žádný UČENÝ Z NEBE NESPAD8 NIKDO a zdejší debaty jsou většinou , na velmi zasvěcené .a jinde nevídané úrovni. A´t pro nebo proti….

 7. tresen napsal:

  Inu, stane se, zvlášť když je člověk na takovou kládu, jako je občanský monitoring, sám /nebo skoro sám/. Jinde mají na takovou záslužnou činnost celé týmy dobrovolníků.
  Pane Praksi, nenechte se odradit. Vážím si toho, co děláte.
  Možná by leckdo z Kosířů mohl místo kritiky pomáhat.
  Kdybyste měl nápad, jak využít služby internetově gramotných důchodců, třeba jako předběžných ověřovatelů informací /z otevřených zdrojů/, dejte vědět.

 8. Tacit napsal:

  Pane Praksi, nenechte se odradit těmi zdejšími chytráky, co si vše lehce vygůglí, aniž by možná znali souvislosti a jen ukazují, jak vás nachytali na švestkách. A možná, že ti zdejší chytráci ani nevědí, že se akreditace magisterského studia egyptologie na UK vlekla víc než rok, ještě v polovině prosince 2013 to Dvořáková a spol. znovu zamítla, takže noví studenti nemohli být přijímáni už od podzimu, ztráta jsou tedy dva semestry a to, že jste si nevšiml zápisu AK z února 2014, tak to mi celkem nevadí.
  Psi štěkají ….Držte se.

 9. JiB napsal:

  Pokud si dobře vzpomínám, pane Praksi, tak pod minulým článkem jsem Vám přiložil link, ve kterém byly podrobně uvedeny okolnosti, z nichž poměrně jednoznačně vyplývá, že se ve svých závěrech hrubě mýlíte. Dokonce některé okolnosti zde dnes již uvedli jiní.
  Budu proto velice zvědav, zda po té, co obdržíte Vámi požadované dokumenty, budete s to uznat svou chybu a zda budete schopen se také veřejně paní Dvořákové omluvit….
  Zde je odkaz na mnou již jednou linkovaný odkaz:

  http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-zak.php?itemid=21949

  • XY napsal:

   No, řekl bych, že to pan Žák vysvětlil v celém rozsahu nejen panu P. Žantovskému…
   To se holt někdy stává, že se někdo vlamuje do otevřených dveří.
   Nechtěl jsem to psát tak na plnou hubu – ale dle všeho egyptologie, potažmo UK svou žádost o akreditaci zpracovala systémem levá zadní.
   Pan P. Žantovský ve svatém nadšení poněkud šlápl do fialek, pan Praks podlehl tak trochu mediální masáži. A pan (ex)rektor Hampl mohl své univerzitě taky ušetřit ostudu. No už se stalo.
   V každém případě díky za odkaz.

Komentáře nejsou povoleny.