Je načase poslat koncerny domů: Jejich sliby neplatí. Šlo o účelové manipulace se zastupiteli.


napsal Radek Novotný Vodalidem.cz

 

Je zřejmé, že v roce 2014 voda u většiny privatizovaných vodáren opět zdražila. Někteří politici počítají s tím, že lidé nemyslí, protože přes pokles cen energií „vysvětlují“ lidem, že zdražení vody způsobuje růst ceny energií. Ti chytřejší tvrdí, že důvodem zdražení je to, že byrokrati z EU nedali privatizovaným vodárnám dotace. Zapomněli ovšem říct: „PROČ odmítla EU dotace poskytnout?“. Důvodem je totiž fakt, že byly uzavřeny pro města nevýhodné smlouvy, privatizující zisky původně okresních a krajských vodáren, do rukou koncernů. Dotace EU jsou určeny pro podporu veřejného sektoru, nikoliv k tvorbě zisků koncernů. O chování koncernů více na www.vodalidem.cz/our-blog/.

PROČ roste pořád cena vody? 

Skutečný důvod jsou nevýhodné smlouvy s koncerny privatizující zisky vodáren. Smlouvy byly v řadě regionů realizovány na základě manipulací se zastupiteli a na základě nepravdivých slibů. Okresní a krajské vodárny díky tomu přišly o významný finanční zdroj (nezdražující cenu vody), o dotace z EU. Investice musí být financovány výhradně z plateb lidí za vodné a stočné, přitom 60-80% potřebných investic mohly pokrýt právě dotace z EU.

Druhý, neméně závažný důvod je ten, že dokonce ani peníze lidí vybrané za vodu nekončí v investicích do infrastruktury. Zisky z vody kalkulované koncerny v ceně vody, tečou  na zahraniční účty koncernům a velká část z inkasovaných peněz za vodu končí místo v infrastruktuře na účtech vlastníků nadnárodních koncernů, zcela mimo vodárenskou infrastrukturu České republiky. Nedostatek peněz na investice musejí dotovat ze svých veřejných rozpočtů města a obce.

Důvodem neustálého růstu cen vody jsou především nevyvážené smlouvy s koncerny, které, jak upozorňovala Evropská komise, jsou pro města a lidi nevýhodné, protože umožňují nevýhodné přerozdělování peněz vybraných za vodné a stočné.

Vodné a stočné

Bylo a je jediný vlastní zdroj financí pro vodárenství. Do privatizace s ním disponovaly města a obce. Když potřebovaly peníze na investice, zvýšily cenu vody a vybrané peníze od lidí investovaly do infrastruktury. Díky nevýhodným smlouvám dnes zaplacené vodné a stočné neslouží výhradně jako zdroj financí pro rozvoj vodárenských sítí, ale slouží také jako zdroj zisků zahraničních korporací. Ty logicky podnikají a jejich cílem je dosažení zisků. Toto politikům korporace před privatizací neříkali, naopak – slibovali růst cen vody o inflaci. Koncerny vodu dnes „jen“ vodu prodávají a „jen“ inkasují zisky, o kterých se městům a obcím vlastnícím drahou infrastrukturu, ani nesní.

Dotace EU

Před privatizací vodáren koncerny často zastupitelům slibovaly, že zajistí dotace z EU a jejich spolufinancování. Realita je přesně opačná. Okresním vodárnám, na kterých po privatizaci zůstaly dál povinnosti financovat investice, odmítla Evropská komise dotace poskytnout, protože hrozilo zneužití dotací určených pro rozvoj veřejného sektoru, pro zisky soukromých korporací. Dotace z EU přitom měly významnou měrou pomoci dofinancovat rozvoj vodárenské infrastruktury v České republice.

Stačí selský rozum?

Z čeho se financuje infrastruktura?  Z vodného a stočného a z dotací plynoucích z veřejných rozpočtů, případně z EU.

Kde končí peníze za vodné a stočné? V nákladech, v investicích do infrastruktury a po privatizaci vodáren na účtech zahraničních korporací.

Funguje to jinak u neprivatizovaných vodáren? Ano. Cenu vody mají vesměs levnější, někdy dokonce o 10-15 Kč/m3. Jinde roste cena pomaleji než u privatizovaných vodáren. Do infrastruktury přitom investují vesměs více než ty privatizované, protože realizují velké investice za přispění EU a volné peníze z vodného a stočného používají na místo výplaty dividend na financování investic.

Běž domů Ivane …….. 

V roce 1968 se do ČR nastěhovala v rámci internacionální pomoci Rudá armáda. Ukázalo se, že šlo o vše jiné, jen ne o pomoc.  Něco podobného, ba horšího,  se stalo po roce 1998 v ČR znovu v rámci vodárenského odvětví. Tentokrát jde o internacionální pomoc koncernů s dotacemi a inflačním růstem ceny vody. Opět se ukazuje, že jde o vše jiné, jen ne o pomoc.

Pokud politici nechtějí z lidí a z veřejných rozpočtů dělat dojné krávy, (již značně podvyživené), tak je třeba, aby smlouvy uzavřené na základě manipulací a lží byly zrušeny a vodu prodávaly lidem přímo a bez prostředníků okresní a krajské vodárny.

Privatizace „vody“ byly realizovány v řadě regionů na základě manipulací se zastupiteli. Je proto načase, aby se politici obrátili na soudy a policii a ukončili nevýhodné smlouvy s koncerny. Evidentně již dnes mají důkazy o tom, že dnešní systém prodeje vody je pro města i lidi nevýhodný. Navíc ví, že tyto smlouvy lidi a stát poškozují, protože dotace z EU a inflační růst ceny vody (nejdůležitější a jediné manipulační argumenty, kterými byli zastupitelé přesvědčováni k hlasování pro privatizaci „prodeje vody“) neplatí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vodalidem se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Je načase poslat koncerny domů: Jejich sliby neplatí. Šlo o účelové manipulace se zastupiteli.

 1. Narcis. napsal:

  Vy dnes zase perlíte.

 2. Vidlák napsal:

  Já se v práci starám taky o několik vodovodních sítí, kterými dodáváme vodu jednotlivým subjektům v našich areálech. Taky opravujeme trubky, čistíme kanalizaci, kopeme díry v asfáltu, abychom se k nim dostali. Taky provozujeme vrty(studny) čističky a vodojemy. A máme to taky zastaralé, ze stejné doby jako jsou vodovody ve městech. Máme spočítáno, že ceny oprav představují necelých sedm (7Kč) korun za kubík vody. Stejně tak máme spočítáno, že jsme na tom hůř než města, protože máme na kilometr potrubí méně odběratelů, menší průtok a tím pádem inkasujeme míň.
  Už se začalo mluvit o tom, aby vodárenství bylo další segment našeho byznysu. i kdybychom šli na poloviční ceny, pořád bychom na tom královsky vydělali. Ale jasně – nesmělo by jít tolik peněz na úplatky radnicím, aby dělaly smlouvy s Veolií.

 3. Laco G. mlynář napsal:

  Na východní straně Staroměstského náměstí v Praze stojí palác Kinských z poloviny 18. století ( dnes v majetku Národní galerie ). Když se na něj podíváte z ptačí perspektivy zjistíte, že vystupuje do náměstí z linie okolních domů asi o 10 metrů. Původní stavitel dosáhl mimořádného povolení k tomuto půdorysu uplacením pražských radních. Když aféra praskla, radní byli popraveni. Ale to byla taková necivilizovaná doba za doby Marie Terezie.

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Autor píše, že je na čase, aby se politici obrátili na soudy a policii a zrušili tak nevýhodné smlouvy. Tito to ovšem nikdy neudělají, protože smlouvy jsou koncipovány tak, aby nešly vypovědět a navíc naší milí regionální politici jsou jistě dobře „ošetření“ od těchto koncernů, aby jim šli na ruku. V Německu se ale pod tlakem lidí k tomu některé radnice odhodlaly a Berlín provedl deprivatizaci a vodárna je již v majetku města. V Německu je ale ovšem úplně jiná kultura, tak spolkový prezident odstoupil kvůli takové prkotině, to by u nás museli odstoupit všichni.

  • Radek Novotný napsal:

   Odinstalování koncernů z peněžních toků za vodu proběhlo nejen v Berlíně, ale i v dalších městech Německa a velmi zajímavé, je, že to začalo přímo ve Francii. Češi to nevědí, proto se zatím nic neděje, ale že to je u nás nastaveno špatně to už vědí, proto je třeba dát lidem více informací a ono to půjde změnit.
   O praktikách koncernů krásně vypovídají sami Francouzi: http://www.vodalidem.cz/film/
   V ČR již není kde brát a lidi ani obce nemají peníze nazbyt. Je třeba dostat téma mezi lidi a ukázat, že to funguje jinak a levněji.

 5. Puck napsal:

  Za chyby se platí.
  Ale, snad už jsme zaplatili dost. A je na čase znárodňování !
  Nic totiž není na věčné časy, ani láska k Sovětskému svazu, jak potvrzují nedávné dějiny.
  Suverénem je občan. Mělo by tedy platit, že rozhodnutí občanů má přednost, i když smlouvy s koncerny uzavřeli jejich zastupitelé.
  Byla tehdy demokracie ještě mladá, a jak občan, tak zastupitelé, se jí teprve učili. Bylo by krajně nespravedlivé, aby za pochybení trpěly další generace, až na věky věkův, a mezinárodní soudy, ke kterým se koncerny jistě odvolají, y měly k této skutečnosti přihlédnout.
  Pro poctivé vyrovnání by stačilo zaplatit koncernům pořizovací cenu + inflaci. Pak by se jen muselo zohlednit, kdyby čirou náhodou investovaly víc, než vybraly. 🙂

 6. zemedelec napsal:

  Pane Novotný.
  Velice správně.
  Asi ty smlouvy nebyly uzavřeny na základě manipulací a lží,spíš na základě úplatků,jak píše pan Vidlák.Také je nutno k tomu přičíst,velice zajímavou možnost vedlejšího příjmu,jak starostů,ale i některých zastupitelů v různých těch správních a dozorčích radách.Také jsem zaznamenal,že město přispěje a.s.a pak se lépe dělí.Podobnou činnost lze najít i jinde,nejen u Veolií.

 7. Narcis napsal:

  Pánové, denně za těch svých 100 l v pohodlí dopravené vody až do bytu, následně odvedené na čistírnu a vyčištěné zaplatíte při obvyklém vodném a stočném 8 Kč. To se vám zdá moc a kořistění vodárenských společností jako jeden z největších problémů dnešní doby?

  • Puck napsal:

   To není argument. Nepřímo říkáte :
   “ Buďme rádi, že to není horší. “
   Podstatný je rozdíl mezi cenami. Kolik účtuje za vodné a stočné naše obecní a státní správa a kolik soukromé subjekty. Jistě souhlasíte s tím, že obecní a státní organizace jsou neschopné, neumí hospodařit, jsou drahé, atd. Tudíž čekám, jak zdůvodníte fakt, že cena u nich je podstatně nižší ?
   Myslím si, že takové a podobné sítě jsou monopoly, neexistuje alternativa. Nemůžete pod každým panelákem vykopat studnu. A kde není konkurence, kde občan nemá šanci monopol obejít, tam se hrabe nejlépe.

   • Narcis napsal:

    Znám docela dobře obec, kde je vodné a stočné pro místní 12 Kč na kubík vody. Mají pár set obyvatel, vlastní zdroj podzemní vody nad obcí a rozvádějí ji samospádem. Obec před několika lety vybudovala kanalizaci, kořenovou čistírnu a dočišťovací rybník, ale to se na stočném neprojevilo. Obec totiž živí poplatky za skládku na hranici katastru a tak si může dovolit náklady na infrastrukturu dotovat.

    Nízké vodné a stočné tak mají obce s obdobnými příznivými podmínkami, které by byly opravdu hloupé, kdyby nechaly občany platit vyšší cenu obvyklou v okolí. Ale to je vyzobávání rozinek a nejde to srovnávat s obvyklými podmínkami.

    Mé bývalé okresní město si vzalo obhospodařování vodohospodářské soustavy zpět do svých rukou, a má vodné a stočné na stejné úrovni jako okolní obce využívající služby zahraniční společnosti.

    Když budete srovnávat ty nejhorší příklady na jedné straně s těmi nejlepšími na druhé straně, vždycky dokážete ilustrovat svůj pohled na věc. Ale objektivní hodnocení to v žádném případě není.

    • Puck napsal:

     Je jisté, že malé regionální společnosti, i obce se přizpůsobují cenám průměrným. A když něco vydělají, lepí díry v rozpočtech i tímto způsobem.
     Tady je docela zajímavý údaj :
     Celostátní spotřeba vody dlouhodobě klesá, mezi lety 2003 a 2011 se snížila o 9 %. Během téhož období ale naopak o 44 % narostl objem peněz, které jsme dohromady odvedli na vodném a stočném.
     Že by tedy všichni tak masivně investovali do obnovy zařízení ? Anebo jim došlo, že se čeští občané jsou ovečky vhodné ke kvalitnějšímu holení ?
     Průměrná cena vodné + stočné v roce 2013 v ČR = 78 Kč/m3 s DPH

     • vonrammstein napsal:

      To je přece jasný. Vodný a stočný zdražuje=lidi začínají šetřit=vodárnám klesají zisky=vodný a stočný zdražuje ještě víc=lidi začínají ještě víc šetřit…a tak furt dokola. Ale do nekonečna to nepůjde.

     • Puck napsal:

      To je pravda. Fixní náklady zůstávají i když spotřeba klesá. Ovšem, nepoměr je poněkud zarážející.

     • vonrammstein napsal:

      Je, souhlasím. Někdo tu nehorázně rejžuje.

  • ernest napsal:

   Jo, to se nám zdá moc. Protože zaNAČI vodu, která je přivedena NAŠÍM potrubím, CIZÍ společnosti inkasují NAŠE peníze. Měli bychom platit POUZE náklady. K čemu potřebujeme CIZÍ společnosti?

   • VaclavP napsal:

    Ano a společnost ČEZ prodává BULHARSKOU elektřinu BULHARSKÝM zákaznikům, a využívá přitom vedení postavené rukama BULHARSKÝCH dělníků. Získané peníze pak přivádí do rozpočtu České republiky, z kterého se platí sociální dávky, důchody atd. Jediný kdo na tuto hru nepřistoupil je ALBÁNIE.

  • Radek Novotný napsal:

   Téma článku je manipulace
   Sliby dotací, sliby inflačního růstu cen vody, sliby financování investic na místo obcí a měst. Prostá manipulace vedoucí zastupitele k provedení majetkové dispozice s vodárenským monopolem. Píšu o tom knížku.

   Arabi mají krásné přísloví – ukradeš jehlu nebo velblouda – pořád jsi zloděj. Říkat jinými slovy o 6-8 Kč se nestojí za to starat – voda teče, je dle mého názoru účelový argument. Stojí to pouze 6-8Kč, je často používaný argument politiků pracujících pro koncerny, který někdy vědomě jindy v dobré víře přebírají lidé. Vynásobit objem vody těmito penězi a dojdete k stovkám miliónů. Sečtěte vodárny po celé republice a jste na miliardách. O 6-8 Kč rozhodně nejde. Jde o stamilióny a v rámci ČR o miliardy Kč.
   Sousední, neprivatizovaná vodárna tyto peníze vráží do trubek. Privatizovaná vodárna je posílá na účty koncernů.
   Českou vodu, české trubky a české peníze si umíme přerozdělit sami, bez provizí do zahraniční „přerozdělovače“.

   • Narcis napsal:

    Fajn. Ale pak byste měl bojovat proti kapitalismu obecně a proti principu zisku. Jsou odvětví, kde je ten zisk nepoměrně větší a občanů se to dotýká mnohem víc.

 8. VaclavP napsal:

  Článek na úrovni slohu žáka 5.třídy. Zajímala by mě tvrdá čísla..např( pro ilustraci !!!!!)
  Vybráno vodné stočně 10 000 000 000
  Městské společnosti 3 000 000 000
  Soukromé společnosti 7 000 000 000
  z toho posledního čísla
  platy 3 000 000 000
  náklady 3 000 000 000
  zisk 1 000 000 000
  pak by šlo diskutovat
  u položky platy nepředpokládám přeplácení obsluhy, u položky náklady by bylo třeba dokazovat zda jde o přiměřené ceny, u položky zisk zda je např 10% atd a porovnat s návratností investice

  • vlkp napsal:

   Leccos z toho najdeš myslí pod minulým článkem. Jinak n justic.cz sinajdi Veolia a určitě tam budou i finační výkazy.
   Jenže si dobře přečti Vidáka, kolik mají náklady na opravu podnikové vodovodní sítě a srovnej třeba s vývojem vodného a stočnéhov Plzni.
   Vše , co požaduješ, je na netu.

  • ernest napsal:

   Ono by stačilo znát pouze ZISK těch zahraničních společností.

   • Narcis napsal:

    Co mám povědomí z výkazů, které jsem při minulé diskusi na toto téma našel na internetu, pohybuje se někde mezi 4 a 7 %.

  • Radek Novotný napsal:

   1) Tvrdá čísla vodáren. Dobrá volba. Tento přístup beru. Všechny vodárny, všechna čísla – možnost vše porovnat i matematicky – http://www.vodarenstvi.com. Účetní závěrky většiny vodáren v ČR. ZE ZNALOSTI TĚCHTO ČÍSEL DĚLÁM SVÉ ZÁVĚRY.
   2) Vodárny do privatizace měly vše a o všem rozhodovaly:
   – portfolio smluvních partnerů
   – monopolní postavení
   – provozní techniku
   – infrasturkturu a rozhodování o investicích
   – určovat cenu vody a i výše zisků z prodeje vody
   – možnost čerpat dotace

   dnes mají tyto vodárny:
   – pouze infrastrukturu a povinnost financovat infrastrukturu
   – pokud zvýší nájemné za trubky, koncern zvýší cenu vody = to mohly vodárny udělat bez koncernů taky.
   – případné provozní úspory se promítnou výhradně v zisku koncernu – jak?
   http://www.vodalidem.cz/film/
   http://www.vodalidem.cz/our-blog/

   JDE O PRIVATIZACI ZISKŮ A ZESTÁTNĚNÍ NÁKLADŮ, COŽ PLATÍ LIDÉ A TO DVAKRÁT.

 9. český maloměšťák napsal:

  No, synka z komunistické rodiny Tošenovského /později mnohoobročník z ODS a europoslanec/ asi nemusili nijak moc manipulovat.
  —————————————————-
  Na začátku 90 let stačilo umět dovézt a podstčit šéfovi banky starší audinu a šel na ruku, záruky už vymyslel on. Ani nechci domyslet co stačilo Tošenovskému a spol.

  Narcis
  Ano – správně píšete “ svých“.
  Neboť nechápu ,.jak někomu konkrétnímu, nějaké osobě může patřit voda…cožpak se bude jednou upravovat a prodávat i vzduch ? A bude patřit nějaké fyzické či právnické osobě ?
  Takové osobě tak ale pak budou patřit i životy lidí, bude o nich rozhodovat na valné hromadě
  “ Vzduchárny a okysličovárny a.s.“ – komu ano a komu ne. Samozřejmě že dle pravidel tkzv. trhu – zaplatíš…žiješ, nezaplatíš…šup s tebou do díry.

  Hezký den všem , zejména Hospodinovi, ten zatím vodu rozdává, třesme se strachy až ho naserem tak, že už nepustí ani kapku.

  • Jan cermak napsal:

   Mne to pripomnelo tohle: http://ld.johanesville.net/wolker-03-pohadky?page=2
   Brezen ma byt neobvykle suchy, mozna ze hospodin uz je……

   • zemedelec napsal:

    Pane Čermák.
    Opravdu se s přírodou něco děje.
    Doufejme,že ten nedostatek srážek a vláhy,ať už v podobě sněhu nebo deště,nebude dlouhý.Už se seje,prakticky o měsíc i více dřív,každá plodina má svoje vegetační období,tak by měli být i žně dříve.Dalo by se možno něco využít,pro dvě úrody do roka.

  • Narcis napsal:

   U nás stále existuje právo veřejného užívání vody. Voda tedy opravdu nepatří nikomu, dokud si ji z toků či nádrží neodebere. Můžete k řece nebo k rybníku a nabrat si zadarmo vody, co unesete. Když si takhle zabezpečíte veškerou potřebnou vodu, budete platit jen za stočné. Ti ostatní platí prakticky jen za zadržení vody v přehradách (podnikům Povodí) nebo provoz na čerpání spodní vody. To se pohybuje někde do 10 Kč na kubík. Zbytek je na provoz vodovodních a kanalizačních sítí, úpraven vody na pitnou a čistíren odpadní vody, na kontrolu kvality vody a velmi podstatná částka je nájem vlastníkům, tzn. obcím.

   • Gerd napsal:

    Stočné se platí podle spotřeby vodného, měřiče průtoku na odpadech zatím ještě nejsou.

    • Narcis napsal:

     Ano, platí. Pokud ovšem vodu neodebíráte z veřejné sítě, ale třeba z vlastní studny, a tu vodu vypouštíte do veřejné kanalizace, stočné se platí podle odhadnuté spotřeby vody.

 10. Carlos V. napsal:

  Komunál. Navíc ubohý, opakovaně matoucí a lživý. Novotný a Praks jsou cestou do žumpy, ze které oni vylézají ku svému zisku. Zoufalé. Vlku, smiř se s Bavorem a nechoď do komplotu s těmito profi-protestanty.

 11. Carlos V. napsal:

  Komunál. Navíc ubohý, opakovaně matoucí a lživý. Novotný a Praks jsou cestou do žumpy, ze které oni vylézají ku svému zisku. Zoufalé. Vlku, smiř se s B..orem a nechoď do komplotu s těmito profi-protestanty.

Komentáře nejsou povoleny.