Polemika o vodě s Václavem P


napsal Radek Novotný, vodalidem.cz

Pan Václav P v polemice k mým článkům (poslední „Běž domů Ivane ….“) o vodě došel jinou cestou k tomu, co říkám já, ale vyvodil jiný závěr. Jeho článek je na www.vodalidem.cz/polemika/ Kvituji, že se v problematice zorientoval a svůj názor napsal. Zde je má reakce, kterou jsem schválně pozdržel, aby jste si mohli udělat nejdříve vlastní názor. Dle mého názoru pan Václav možná nechtě dokonale popsal, jak funguje tunel vodárenství v ČR.

 

1)  (Václav P)    Pokud za sledovaných 12 let se zaplatilo na vodném stočném např. 350 miliard, za stejné období jsme pro vodohospodářství získali cca 70 miliard z EU. Jestli sou Francie a Německo hlavní plátci do EU, tak si pak ve formě dividend tu pomoc zase odvedli zpět!

Jinými slovy –  takže nám nic nedali, respektive dali, ale my jsme tyto peníze daňových poplatníků EU poslali na účty koncernů. Buď jsme blázni nebo funguje propojení koncernů a politiků a vodárenství ČR funguje jako „ průtokáč“ dotačních peněz ke koncernům.

2)  (Václav P)   Ale ta vybudovaná infrastruktura už tu zůstane.

Ano, vybudovaná infrastruktura tu skutečně zůstane. Z čeho se financovala, když stejný objem peněz poskytnutých EU otekl ke koncernům přes zisky? Zaplatili ji daňoví poplatníci státu ČR, dále byly použity peníze z rozpočtů měst a obcí a peníze spotřebitelů inkasované z vodného a stočného.

3)  (Václav P)    Vidím to na remízu.

Já toto za remízu rozhodně nepovažuji. Je to – 70 miliard Kč pro ČR, tedy pro nás. Vidím dokonalý tunel, hloupost politiků, plýtvání veřejnými prostředky a další tlak na peněženky lidí.

4)  (Václav P)    Vodárenství nepochybně bude zlatý důl, ale situace v něm mi nepřijde horší než v telekomunikacích, energetice.

To je přesné. Stejný systém je zaveden v dalších přirozených monopolech – plynárenství, teplárenství, zdravotnictví, či telekomunikacích. Což neznamená, že na tento systém nedoplácíme a zlatý důl je to pro koncerny také v těchto odvětvích. Ve zdravotnictví dnes stejná skupina lidí, která privatizovala vodárny koncernům zavádí provozní modely.

5)  (Václav P)    Objem peněz, který proteče vodohospodářstvím za deset let, může být obdobný jako objem zdravotního pojištění za rok. Tržby vodárenského odvětví vychází na úrovni 35 miliard Kč ročně. Jestliže tedy například ve zdravotním pojištění je balík 300 miliard, je dobře, že Babiš začal se zdravotními pojišťovnami a ne vodárenstvím.

Těžko můžu souhlasit s názorem, že když někdo znásilňuje dcerky měst a obcí, tak mi to nemá vadit, protože ještě více jsou znásilňovány dcerky Hlavního města Prahy, kde jde o více peněz (Na vodárenství se vykašlete, ještě více se krade ve zdravotnictví). Ve vládě je nejen Babiš a ministr zdravotnictví, ale také ministr zemědělství, životního prostředí atd. Babiš ať udělá pořádek ve zdravotnictví a pan Jurečka ať udělá pořádek ve vodárenství.  

6)  (Václav P)    Zisky koncernů.

Níže jsou čísla zisků ze skutečných kalkulací  cen vodného a stočného ve společnosti  Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.  které dle mého názoru dokládají, jak jsou drancovány peněženky lidí a rozpočty obcí, resp. jaké zisky inkasuje z vody Veolia.  Stránky www.vodarenstvi.com mají kromě přehledů účetních dokumentů také zdokumentováno, jaké manipulace použily koncerny na zastupitele, aby hlasovali PRO smlouvy mezi Veolií a okresní vodárnou.  Je to velmi zajímavé čtení.  Tady je příklad Zlína:  2001  2002  2003  2004.O všem, jak to funguje, vypovídá níže uvedený přehled  dosahovaných zisků.

Veolia Vak Zlín
roky Zisk tis.Kč Zisk tis. Kč

2007

    99.611       9.123
2008   136.915       6.153
2009   173.489       6.748
2010   168.503       6.435
2011   170.849   -12.623
2012   189.838       5.732
Celkem 07-12  939.205     21.568
Rozdíl pro Veolii    917.637

Smlouva mezi Vak Zlín a Veolií byla uzavřena v roce 2004 a provozní část podniku Vaku Zlín, která vytváří Veolii tyto zisky byla v roce 2004 Vakem Zlín prodána za 83 mil. Kč!

Zkuste si sami odpovědět na tyto otázky.

1)      Jestli z fondů EU přišly do Českého vodárenství dotace ve výši 70 miliard Kč, proč by mělo těchto 70 miliard Kč odtéct koncernům?

2)      Považujete za plichtu, když si infrastrukturu financujete z vodného a stočného a objem poskytnutých dotací odteče ke koncernům?

3)      Komu jsou určeny dotace z fondů EU? Rozvoji veřejného sektoru nebo na tvorbu zisků koncernů?

4)      Proč nefunguje systém, že infrastrukturu financujeme s vodného a stočného, z dotací EU a veřejných rozpočtů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vodalidem se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Polemika o vodě s Václavem P

  1. Gerd napsal:

    Vidím, že budu muset využít studnu. Tedy než někdo přijde na vládělibý nápad zdanit i vodu ze studen.

Komentáře nejsou povoleny.