Vyhlásil Obama ekonomickou válku?


napsal Jan Hladík, řečený  Hladísek

Prezident Obama právě vyhlásil Executive Order, v němž blokuje: „all property and interests in property that are in the United States, that hereafter come within the United States, or that are or hereafter come within the possession or control of any United States person“ (jinými slovy všechna aktiva pod správou US). Tento výnos se týká nejen Janukovyče, ale i krymského lídra Aksyonova, spolu se všemi Rusy ze zbrojního průmyslu, ale zejména 7 Putinových nejbližších spolupracovníků, jmenovitě je to: Vladislav Surkov, Sergey Glazyev, Leonid Slutsky, Andrei Klishas, Valentina Matviyenko, Dmitry Rogozin a Yelena Mizulina. (psáno 15.00 UTC 17. 3. 2014)

7 ‚Statečných‘ a ti další

Pomiňme, že Vladimíra Putina z těchto sankcí samozřejmě vynechal (to by asi bylo asi příliš k eskalaci mnohem závažnějšího konfliktu). Zároveň vynechal zmínit, že ruští oligarchové a společnosti mezitím ‚potají‘ svá aktiva dávno přesunuli do Ruska a tamních bank (jak před třemi dny informoval Financial Times). Poučeni podobným scénářem z Kypru, který ironicky právě nyní slaví výročí. Samozřejmě, nutno dodat, že od začátku roku ruští miliardáři zaznamenali také spoustu ztrát. Ale zase si je třeba uvědomit, že s objemem jejich majetku a kvalitativní rovinou organizačních struktur nejde o skupinu osob, která by nedokázala tržní výkyvy řešit a balancovat (hedge), či rovnou obracet v určitý zisk. Podívejme se blíže na oněch 7 nejbližších, co se jich sankce přímo dotýkají:

 • Vladislav Surkov
 • Sergey GlazyevJde o tu samou osobu, která vyhrožovala USA, že v případě ekonomických sankcí může dojít k likvidaci ruských státních dolarových rezerv. Rusko má dle prosincových dat k dispozici 138,6 mld USD v US bondech, což z něj činí 11. největšího věřitele USA (více zde). Dá se předpokládat, že zbavit se US bondů a dolarových aktiv budou pak moci i všichni oligarchové, což by znamenalo navýšení předpokládaného objemu.
 • Leonid Slutsky
 • Andrei Klishas
 • Valentina MatviyenkoVýznamná členka Putinovy strany z důležitého Petrohradu, která zřejmě tajně vlastní petrohradskou banku ‚Saint Petersburg‘.
 • Dmitry RogozinOd roku 2008 byl ruským ambasadorem v NATO, v roce 2011 získal funkci ve vyjednávání o protiraketové obraně tamtéž. V prosinci toho roku byl jmenován do ruské agentury pro pokročilý výzkum a zbrojní průmysl.
 • Yelena Mizulina

Při psaní článku jsem mezitím zaznamenal, že sankce na ruské a krymské politiky, spolu s vojenskými představiteli Ruska, vyhlásila také EU (jak bylo ohlašováno v pátek). Viz regulace Rady EU č. 269/2014. Celá regulace se seznamem sankcionovaných osob je zde: http://www.scribd.com/doc/212909690/EU-List-of-Russians

Putin v reakci uznal Krym jako ‚nezávislý a suverénní‘ stát.

Je to ekonomická válka?

Prezident Obama byl k tomuto kroku prakticky donucen rychlým vývojem okolností, neboť by musel čekat na konec dovolené Kongresu, jehož další zasedání by bylo až za týden, 24. března. Putin se zároveň nechal slyšet, že západ se svými hrozbami pouze blafuje, takže něco zřejmě skutečně muselo přijít. Oba prezidenti si v neděli telefonovali, přičemž Obama zdůraznil, že z jejich strany nebude referendum nikdy uznáno a Putin kontroval tím, že bylo provedeno dle kosovského precedentu (Putin by zároveň rád do všech ukrajinských regionů vyslal pozorovací misi OSCE – Organization for Security and Co-operation in Europe). Dnešní Obamův výnos byl zajisté předem diskutován a lze předpokládat, že byly projednány i případné reakce. Jak jste se dočetli výše, ruští oligarchové své majetky zajišťovali postupně a s předstihem, neboť se o sankcích proti nim mluví již dostatečně dlouhou dobu.

Obama si však v USA nijak na popularitě nepřidal. Jeho očekávaný efekt včera nenastal, ruské akcie začaly po otevření trhů růst a rubl posiloval. To samé se však nedá tvrdit o US bondech, dolaru  a indexu S&P 500. Pro Ruské oligarchy pak akciové výkyvy (jejich indexu MICEX) nepředstavují nějak závažný problém. Pro ně je zásadní vývoj komoditních trhů (crude oil a plyn) a jejich indexů, nikoli ohodnocení papírových aktiv na burze. Stejně tak nebudou akciové burzy nijak znepokojovat běžné ruské občany. Putin může z celé situace paradoxně těžit, neboť oslabení velmi vlivných oligarchů je také plusem pro jeho domácí pozice. Schválně, koho tohle vůbec ve vztahu k jejich specifickému režimu napadlo? Většinová populace nyní Putina podporuje a stejně tak může být spokojena s případnými ztrátami oligarchů.

Co je však zajímavé, že někteří ruští oligarchové už tuto výzvu dávno přivítali. Proč? Ve hře je potenciálně významné geo-ekonomické vychýlení těžiště globálních ekonomických vztahů. Nejbohatší Rus, Alisher Usmanov, prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil znepokojení ze sankcí, ale nevnímá je jako zásadní v případných dopadech na svůj byznys. Jeho nejcennější aktivum, ruský největší rudný producent Metalloinvest Holding Co., prý může čelit ukončení aktivit na evropských a amerických trzích, ale ‚it can re-direct sales to China and other markets‘. Což jinými slovy znamená obchodní sblížení na základě bilaterálních dohod s Čínou, nebo též ‚to poslední, co by si US diplomacie přála‘. Nijak oslavně takový potenciál nevnímají ani US občané. Nejen Rusové totiž stahují své majetky ze západu, ale západní banky dle burzovních brokerů ve velkém prodávají ruské dluhopisy, aby vůči nim snížily svou expozici. Dle BIS (Bank for International Settlements) US banky a fondy drží cca 75 mld USD pozic na ruskému dluhu. Banky však doposud nezastavily své půjčování ruským společnostem a firmám.

Jak připravené jsou USA a EU? Ruští boháči svou prozíravost prokázali loňským rokem v případě Kypru, kdy svá aktiva stáhli. Jak připravená je však zejména Evropa, když by měla rázem existovat bez třetiny svých plynových dodávek? Spočítejte ještě efekt ropy, který se do cen ostatních, především spotřebních komodit promítá mnohem výrazněji. Ne, zatím ještě nejde o ekonomickou válku, ale je vcelku pozorovatelné, že se na ní mnozí významní aktéři globální ekonomiky připravují. Už to je zásadní, když takový scénář považují za reálný a podnikají dle něj své kroky, ale také jím ovlivní své úvahy a jednání ve vztahu s dalšími. Na vrcholové úrovni je to především věcí osobních vztahů a osobní komunikace, resp. také intuice.

Čína nikoho nezajímá?

Proč se nejen v ČR celý svět smrskl do Bílého domu, Kremlu a Krymu? Proč se úvahy hlavního proudu vezou ve virtuální realitě bipolárního světa? Nerozumím tomu, neboť ani za oné studené války nebyl vliv dalších mocností bezvýznamný. Po multipolaritních škatulatech na přelomu století se přitom i někteří západní mediální komentátoři naučili počítat s Asijskými ekonomikami, latinskou Amerikou, bohužel bez významu Afriky (Čína si v ní mezitím rozšiřuje pozice, Zimbabwe přijala remnimbi jako svou měnu a nabídla k čínskému užívání vojenskou leteckou základnu).

V sobotu 15. se na zasedání Rady bezpečnosti samozřejmě dostalo na ruské veto USA navrhované rezoluce o nelegitimnosti Krymského referenda. Zároveň se však druhá největší světová ekonomika (Čína) zdržela hlasování. I když se Čína dlouhodobě držela politiky nevměšování a spolu s Ruskem kritiky ‚dvojího metru‘ v mezinárodních vztazích, proti ruskému zasahování aktivně nevystoupila. Zatím si užívá svou pozici velmi žádané partnerky pro následující postupy, neboť jí na svou stranu tlačí jak Rusko, tak USA. Stále jde o pozici chytré horákyně, neboť situace zdaleka není natolik vyhrocená, aby Číně zúžila diplomatický manévrovací prostor natolik, že bude třeba zaujmout jasné stanovisko. To ostatně prohlásil i její ministr zahraničí. Doufám, že se tak ani nestane a na takové stanovisko nebudeme muset čekat. Více o možných směrech vývoje pak dále.

Ministr zahraničí Číny Wang Yi také v Lidovém shromáždění prohlásil, že vojenská přítomnost Ruska, coby bezpečnostní garance autonomního Krymu, je v zájmu Ukrajiny, Ruska a mezinárodní komunity. Nabízí se jako zprostředkovatel mírových ujednání a hledání kompromisu (někdo to v podobných situacích na mezinárodním poli udělat musí), neboť prý sleduje shodný zájem obou stran nerozpoutat naprosto nežádoucí /studenou?/ válku. Ve své řeči se obrací na Německo a na jeho nesouhlasný postoj s postupem USA a některých evropských států (které to asi tak jsou?) s vidinou možné kooperace při hledání řešení.

Vzhledem k tomuto opatrnému přístupu není třeba malovat na zeď čerty o spojení Ruska a Číny, ale v případě nevyřešení krizové situace tyto čerty můžeme předpokládat v rozličných podobách. Zde by šlo o ono významné geo-ekonomické vychýlení. Obchod totiž bude muset nějak proudit, stejně jako komodity, spolu s energetickými surovinami, které nejen Čína velmi nutně potřebuje pro své ekonomické ‚zázraky‘.

Krym po referendu

EU a její státníci mají vcelku těžké období, neboť nejsou schopni plně nahlédnout Putinovu strategii. Je pro ně těžké hledat cesty k nátlaku, když nevědí, jak daleko a jakým způsobem hodlá Putin postoupit. Jeho vpád na Ukrajinu rozhodně nemohl patřit mezi snadné a jasné úvahy, neboť Putina můžeme řadit k legalistům v mezinárodních vztazích. Své zahraničněpolitické pozice budoval na obhajobě mezinárodního práva, což se posledně projevilo jak v Lybii, tak v Sýrii. Krym je pro Rusko geopoliticky významný, nejen již existujícími vojenskými základnami s přístupem do Černého a potažmo Středozemního moře se všemi výhodami z toho plynoucími. S Krymem totiž Kreml získal i nerostné bohatství v podobě zemního plynu. Zároveň je v krymské ekonomice zajímavá ropná produkce, konkrétně 7 mil tun/rok. Tady Kreml šlápl na hodnotné ‚kuří oko‘ USA a Británie, jejichž korporace Exxon Mobile a Royal Dutch Shell měli s ukrajinskou vládou na krymu kontrakt na těžbu v hodnotě 1 mld USD. Zatímco krymský vice-premiér Temurgaliyev nyní ohlásil znárodnění všech ukrajinských státních podniků na Krymu. Pro tento důvod obě zmíněné země, USA a UK, svrhávaly vlády, či do záležitostí cizích států v minulosti zasahovaly po svém.

Situace kolem Krymu se prostě stala a neuznání ze strany jedněch přesto nebrání existenci ve spolupráci s druhými. Kosovo je toho důkazem. Místo toho se na pozorování voleb mohla alespoň EU podílet a ohlídat si jejich výsledek (o jejich korektnosti si v žádném případě nedělám iluze, i když většina obyvatel Krymu chtěla vyšší autonomii i před kyjevským převratem), zkrátka hledat diplomatické řešení.  Aksyonov se nechal slyšet, že si budoucí postavení Krymu maluje podobně jako autonomní Singapur. Rusko by v takovém případě mohlo Krymu užívat jako páky na Kijev, ale na druhé straně nemá žádnou potřebu s Kijevskou vládou nijak vyjednávat. Krym 1. dubna přijme rubl jako svou měnu.

Ano, ekonomika Krymu je na Ukrajině a její infrastruktuře závislá, konkrétně na vodě a elektřině, ale také ruští představitelé všechny ujišťují, že i v případě odpojení dodávek jsou připraveni situaci řešit. Osobně v tomto problému vidím vcelku podstatnou příležitost pro oligarchii kolem Kremlu a ty, co Kremlu s Krymem pomohli. Investice do chybějící infrastruktury a rozvojové projekty si na Krymu vytvoří novou podnikatelskou elitu, přisátou na finance z Kremlu. Očekává se až 5 mld USD investic v následujících 3 – 5 letech. Pokud by vize ‚Singapur‘ byla alespoň zčásti úspěšná a v oblasti by se nabízely příznivé daňové podmínky (především pak třeba pro finanční instituce), mohli bychom očekávat vzestup přímých zahraničních investic a zakládání některých operačních středisek pro ty korporace, co působí v Rusku. Peníze a finanční zájmy dle historických zkušeností příliš nedbají zahraničně politických ideálů.

Rusko doposud Ukrajině platilo 98 mil USD ročně za pronájem základen pro černomořskou flotilu. Taky mu to ušetří a bude moc přesunout peníze jinam, na kupování si tamější ekonomiky a jejích představitelů. Zároveň plánují postavit most mezi Krymem a krásnodarskou oblastí.

Rusko se může mstít na Ukrajině

Ukrajina, a její kyjevský režim, trpí nejen vysokým rizikem státního defaultu a z něj vyplývajícího nedostatku finančních prostředků. Jde také o smluvní závazky, které se jejích dluhů týkají. Mezi Ruskem jde o nezanedbatelné částky a vzhledem k sankcím je Rusko využije proti Ukrajině, resp. proti společenství EU a USA. Pokud totiž EU s USA skrze IMF (Mezinárodní měnový fond) poskytnou kyjevské vládě finanční prostředky, zvýší se jednorázově zadluženost Ukrajiny, čímž se naplní podmínka  první splátky (poměr vládního dluhu vůči HDP překročí 60 %) v prosinci vypsaného dluhu Rusku v řádu 3 mld USD. Tento úvěr je vystaven pod britským právem a tedy dohledem britských soudů, takže by šel jen stěží obejít.

Rusko může hrát naplno a Ukrajinu do defaultu natlačit, pokud bude skutečně vyžadovat jednorázové splacení dluhu v řádu cca 20 mld USD ještě ze sovětské éry. Kdo je bude skrze instituce EU a USA platit? Samozřejmě že my, ať už v podobě daní, nebo vyšších cen zboží. Takže skrze Ukrajinu bude moc zpětně ekonomicky trestat i nás všechny. Není to ale konec konců tragicky komické? Na jedné straně chceme Rusko sankcionovat a z úst našich politických vůdců slýcháme o tom, aby je sankce boleli, načež na druhé straně tito státníci budou Rusku splácet ukrajinské dluhy a bránit kyjevský režim před pádem.

Závěrem

Úplně nejhorším scénářem by byla neustálá eskalace napětí, která by mohla i neúmyslně vyvrcholit v nějaké významné změny na globálním trhu. Třeba pojištění se některých západních bank proti ztrátám tím, že přestanou půjčovat ruským firmám a nechají si vyplatit své úvěry. Ta by znejistěla i jiné státy, jež by se rázem ocitly před volbou, kam a jak diverzifikovat svá vlastní ekonomická aktiva. Měnové války (jejich možná forma by si vyžádala samostatný příspěvek) by následně vypadaly úplně jinak, než jak sugerovala kniha Jamese Rickardse, Currency Wars: The Making of The Next Global Crisis. Tak už to ale bývá, historie dělá psí kusy, není lineární, natož jasně predikovatelná. Brazílie o svou vlastní měnovou oblast usiluje, stejně jako ambici učinit z remnimbi světovou měnu ohlásila i Čína. Rusko svou ekonomickou zónu plánuje také po léta, ale státy NATO mu v tomto ohledu plány poněkud kazí.

Pokud bychom tento rizikový scénář dále rozvíjeli, mohli bychom se dočkat výhradních zbrojních kontraktů na nejmodernější ruskou výzbroj nejen pro Čínu, ale též pro Írán, al-Asadův režim v Sýrii, a podobné proxy vyvažování US působnosti ve světě. Rusové by pak nejspíš přivítali nakupení investic v domácím rámci, což by pak mohlo zvednout jejich životní úroveň (jistě ruku v ruce s nárůstem korupce) a zajistit rozvojové projekty v infrastruktuře, technologiích a produkci (něco, co také zoufale chybí EU).

Krymské referendum bylo ohlášeno dlouho předem. Nyní se však nacházíme v naprosto neprobádané oblasti a začíná to vypadat, že kromě USA a Ruska nikdo skutečně neví, co v ní můžeme očekávat. O to větší nároky jsou teď kladeny na rozvážnost a ‚strategickou inteligenci‘ nejvýznamnějších státníku, tedy představitelů USA, Ruska, Německa, Číny, Brazílie a Indie. Lékem na bezradnou politickou elitu ČR je zřejmě odstínění jejího zprostředkovaného šumu.  Vzájemné reakce totiž mohou být disproporční. Pochybuji totiž o tom, že EU je skutečně připravena na ekonomickou válku s Ruskem a jeho satelity (ať už jde o reálné státy, či organizace jeho tajných služeb, usazených porůznu ve všemožných ekonomických vlivových sítí. Pokud by však taková situace nebyla v jejím zájmu při řešení vlastních ekonomických problémů (avšak: nějak si nedovedu představit snadné a rychlé řešení výpadku dodávek energetických surovin a nárůst jejich tržních cen).

Příspěvek byl publikován v rubrice Pohled bratří Hladíků se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

291 reakcí na Vyhlásil Obama ekonomickou válku?

 1. janhladik napsal:

  Mluvčí čínského ministerstva obchodu mezitím dnes promluvil o představě obchodních vztahů s Krymem. Zdůraznil, že celá situace je pouze dočasná.

  Znehodnocení ukrajinské měny dle něj rozhodně ovlivní obchodní vztahy (negativně samozřejmě pro Ukrajinu). U Krymu si počkají, než se situace dostane do normálu, pak zahájí obchodní vztahy:

  ‚As for Crimea, we are ready for cooperation after the situation there gets back to normal.‘

  Všimli jste si také, že naproti výhružným zprávám českých médií Kyjev nijak otevřeně neplánuje odříznout Krym od vody a elektřiny? Je otázkou, jaký význam tento průvodní jev má, zda vypovídá o skutečné intenzitě napětí, či o obavách z možné záminky pro ruský postup hlouběji do východních regionů Ukrajiny.

 2. xpow napsal:

  Pane Hladík, proti posledním vlkovým častuškám (pardon pane Vlk, psal jste i výborné blogy) je tohle jiné kafe.
  Nicméně podle mě problém trochu zužujete na ekonomiku a finance,
  Ukrajinská krize má velmi silný politický rozměr. Bez ohledu na tlachy různých propagandistů kolem Kosova apod. spolu západ s Ruskem nepřestal v posledních letech komunikovat. Tou komunikací mám na mysli reálné rozhovory vrcholných představitelů ne nějaké balónky vypouštěné pohůnky z ITAR-TAS apod. Mám pocit, že po cca třiceti letech jsme se dostali do bodu, kdy Rusko prostě jednat přestalo a nikdo ani zasvěcení neví , co chce reálně udělat. Tohle pokud bude pokračovat, bude zdrojem nové studené války. Ostatně potřebu starých bipolárních časů zmínil ve svém dnešním projevu sám i VV Putin..Západ prostě musí reagovat i kdyby na to momentálně nebyl připravený. To , že jsou připraveni oligarchové ještě neznamená., že je připravené celé Rusko.
  Druhou věc , kterou jste nějak nezmínil je Ukrajina a její obvyvatelé. Ani dění okolo Majdanu ani Ruská anexe Krymu nepřinesla nic pozitivního, Ukrajina stojí na pokraji občanské války a nikdo teď asi neví jak to skončí. Chci tím říct, že situace n Ukrajině se teď už nedá ovládnout potřebami globální finanční stability, tak jako se jí nedají ovládnout silné lidské emoce.

  • Narcis napsal:

   Pro Ukrajinu je zásadní začít budovat efektivnější ekonomiku. Nikdo ji totiž nebude dlouhodobě vydržovat. Pro to potřebuje mj. udržet a rozšiřovat i obchodní vztahy s Ruskem a EU. Měla by hledat cesty, jak při rozšíření obchodu s EU nepřijde o export do Ruska. Návrh na jednání, jak najít potřebné mechanismy, leží na stole od podzimu. EU ho ovšem neakceptovala, protože chtěla hlavně dostat na svobodu Julii a až poté jí šlo o nějaké racionální vztahy. Mezitím do konfliktu investovala politický kapitál, který se jí uvážlivým postupem nevrátí. Dostala se do pasti, kdy musí neustále vyhlašovat ultimáta, která stejně není schopna vynutit. Do voleb do evropského parlamentu s tím asi nic neudělá. Výsledek voleb jí ale může dát příležitost na Ukrajinu zapomenout a tiše z konfliktu vycouvat. Politické aspekty problém zjevně jen komplikují.
   Putin není nepředvídatelný. Rusko bude dál normálně obchodovat a snažit se situaci na Ukrajině uklidnit. To má podporu u ruského obyvatelstva a i během včerejšího Putinova projevu bylo vidět, jak na takovýto přístup obecenstvo pozitivně reagovalo. Pokud se ovšem Ukrajina pokusí vyvolat vojenský konflikt nebo EU přistoupí k nějakým opravdu citelným ekonomickým sankcím, tak se dočkají odpovědi, kterou už dnes předpokládají. Ale to může Ukrajina i EU ovlivnit sama, pozitivně i negativně.

  • Vidlák napsal:

   Po včerejšku tvrdím, že cenou za Krym je Sýrie (Rus tam má v Tarsu základnu). Velcí kluci se domluvili určitě už před nějakým týdnem, teď už se hraje jen na bezzubá gesta – chléb a hry pro obyvatelstvo, aby to nevypadalo tak blbě.
   Řekl bych, že elektrika i voda na Krym potečou tak jak mají a EU bude pěkně cálovat Rusku ukrajinské dluhy jako by se nechumelilo. Jen ten Jaceňuk poměrně brzy zešediví a s ním většina jeho nových kamarádů z vlády. Pak se ukáže, že si svoje otroctví na Západě vykompenzují pořádnou dačou se soukromou ZOO a bude zaděláno na další parcelaci Ukrajiny.

   • kchodl napsal:

    Sýrie na druhé misce vah nebude. Tam nastal podstatný posun.
    Proč myslíte, že mediální žumpomety o tom zcela mlčí ?

    Syrská armáda vyhrává naprosto všude. Nedávno uzavřeli průchod do Libanonu.
    Zmáčkli islamisty i kolem Damašku, tam zbyla jen Ghůta na východě, obklíčená.
    Na jihu od města pár obklíčených enkláv.
    Sever kolem Aleppa je také zajištěný. Postupně jsou islamisté zaháněni. Na východě země to ovládl ISIL, to je grupa, proti které Al-Nusra (bývalá Al-Kajda v Sýrii) jsou ti hodní.
    Proti nim půjdou všichni, i ti syřané, co byli proti Assadovi.
    Vládní tábor se sjednocuje, zatímco „povstalecký“ rozkládá. Rusáci futrují Assada moderními zbraněmi, jídlem, léčivy, náhradními díly. Má všeho dost, na rozdíl od protistrany. Teď tam budou prezidentské volby.

    A důležitá změna nastala kolem islamistických sponzorů – Saudská Arábie odvolala všechny „bojovníky“ domů, do 15 dnů jinak kriminál. SA také odvolala velvyslance z Kataru, přerušila katarské finanční a zásobovací linie do Sýrie. Požaduje zakázat Al-Džazíru. Obrátili se proti Kataru.
    Do všech těch monarchií se natáhlo tolik islamistické verbeže, že se trůny začaly houpat, takže je brzo rozjezdí tanky, rozbombardují a rozstřílí z vrtulníků, jak je tamním zvykem (jako v Bahrainu). CIA cvičí v Jordánsku posily, ale pokaždé je někdo (asi přímo Jordánci věrní králi) práskne Assadovi, takže je pobijí hned za hranicemi, když jsou ještě pohromadě.

    Zdá se, že tahle otevřená rána se brzy zatáhne.

  • vlkp napsal:

   ANo Hladískův blog je opravdu dobrý. O tom žádná.
   Jestli se vám líbí víc e než moje, nemám s tím sebemenší problém.
   S čím naopak problém mám, je ve vašem podání dokonalá ilustrace přísloví – připřahat vůz před koně.
   Míním zejména tohle:

   Bez ohledu na tlachy různých propagandistů kolem Kosova apod. spolu západ s Ruskem nepřestal v posledních letech komunikovat. Tou komunikací mám na mysli reálné rozhovory vrcholných představitelů ne nějaké balónky vypouštěné pohůnky z ITAR-TAS apod. Mám pocit, že po cca třiceti letech jsme se dostali do bodu, kdy Rusko prostě jednat přestalo a nikdo ani zasvěcení neví , co chce reálně udělat. Tohle pokud bude pokračovat, bude zdrojem nové studené války.

   Takže Putin je vinen a nKosovo je tlach?
   Milej xpowe
   bez Kosova by nebylo dnešního Krymu.
   A Putinovy kroky jsou vynucené elementární hloupou agresivitou západu na účet Ruska.

   Jen naprostý ignorant / prominte, ale jinak to označit nemohu/ to vidí tak , že všechno je a bylo ok, jen v Rusku se náhle probudily imperialistické ambice.
   Souhlasit s e dá s tím, že Ukrajina je na pokraji občanské války. Do té situace Ukrajinu nedostalo Ruska a už vůbec ne Janukovyč, ale militanti z Majadanu a ti, co je podporovali a podporují. Nikdo jiný není za současnou situaci odpovědný.

   • xpow napsal:

    Kosovo jako zdůvodnění anexe Krymu je prázdná propagandistická fráze. Mě to, že by se západ v Kosovu dopustil jakési fatální neodvolatelné chyby , na kterou prostě muselo Rusko zareagovat vojenskou agresí zdá jako dětská říkanka. Chyb se velmoci doupouštějí a Rusko se svými akcemi v nedávné minulosti je toho dobrým příkladem. Důležité je ale, jestli dokážou najít cestu k jednání a to se zatím neděje. To je důležité.
    Rusko prostě v dohledné době změnilo svoji zahraničně politickou doktrínu , včerejší projev Putina to myslím jasně dokazuje. Je tu snaha o obnovu bipolárního světa. To je Ruské rozhodnutí ne rozhodnutí západu. Západ je možná agresivní ve své obchodní a politické rozpínavosti, ale v jiném smyslu než to prezentujete, alespoň vůči Rusku. Já si prostě nemyslím, že za změnou ruské doktríny stojí malichernosti jako je Kosovo, ale potřeba Ruska zastavit kulturní, politický a ekonomický vliv západu na teritoriu, které považuje za své pískoviště. Tato změna je v současnosti největším zdrojem napětí, protože nikdo neví kam až to bude pokračovat.
    Rusko je samozřjmě viníkem i současného napětí na Ukrajině, které může vést k občanské válce. Svoji vojenskou akcí destabilizovalo politickou situaci na Ukrajině naprosto bezvýhradně.

     • vahy napsal:

      Komentář k Narcis v 9.33

      Možná by bylo vhodné uvést na pravou míru o co se jedná. Je to jen a pouze návrh jednoho radikála! Nic takového nebylo a s největší pravděpodobností ani nebude přijato ukrajinským parlamentem. Oleg Lyashko je poslanec za radikální stranu (která získala ve volbách jediné křeslo) a těmito návrhy se snaží pouze zviditelnit v boji o post prezidenta, ve kterém nemá šanci na úspěch. Takovýchto prohlášení se samozřejmě chytnou ruská média a hned to vypadá, že je to snad rozhodnutí celého ukrajinského parlamentu a už je málem přijato. Realita je ovšem jiná. Doporučuju odhodit jednostrannou zaslepenost a veškeré informace týkající se Ukrajiny ověřovat z více médií a důkladně. A to jak informace západních, tak ruských médií.
      Tuto informaci jsem našel jako reakci na výše uvedený odkaz. Pokud by to byla pravda, tak je to nakročení k občanské válce. I tak to ovšem není dobré a lze očekávat
      další provokace

     • Narcis napsal:

      OK vahy,

      návrh se dal stáhnout ze serveru Nejvyšší rady Ukrajiny, tedy jsem ho považoval za reálný. Česká, ruská i ukrajinská verze korespondují. Že je to návrh jediného poslance a zda má naději na alespoň částečné přijetí přirozeně nedokážu posoudit. Díky za korekci.

      Každopádně je to v příkrém rozporu s postojem, který artikuloval včera Putin a který se snaží situaci co nejméně hrotit. Naproti tomu současné vedení Ukrajiny i podle dnešních zpráv usiluje o zatažení VB a USA do možného budoucího konfliktu. I kdyby v něm byla Ukrajina nějakým způsobem úspěšná, ze současné zoufalé ekonomické situace jí to nepomůže.

    • vlkp napsal:

     Malichernosti jako je Kosovo Člověče neštastná, to myslíte vážně? SJte schopen vůbec pochopit, co Kosovo znamenalo? A znamená?

     Rusko je viníkem současného stavu na Ukrajině???? A jinak jste v pořádku? pro vás dění na Ukrajině začíná až událostmi na Krymu? Pro mne, milej pane Majdanem. Respektive Majdenem z ledna a zejména února 2014. Protože bez toho by žádný Krym nebyl! A už vůbec ne bez Kosova!

     • xpow napsal:

      Ano, Kosovo je vzhledem k možnosti nové globální studené války malichernost. Tou malicherností samozřejmě myslím pouze tento rozměr, stejně jako válečné dobrodružství v Gruzii má jiný globální rozměr a jiný lokální nebo lidský rozměr.
      S tím vlivem Ruska mě napadá stejná otázka. A jinak jste v pořádku? Ruští vojáci mířící na kasárna v Simferopolu, anexe ukrajinského území, ultimativní požadavky to podle vás nemá na napětí na Ukrajině zásadní vliv? Krym pro mě není reakcí na majdan , ale pokračování politiky jinými prostředky.

     • Vidlák napsal:

      Vlku, to je zbytečné… on prostě vidí Rusa i pod postelí a když už neví, kdo by mohl za dnešní marast, vždycky se dá z těch stepí vyhrabat nějaký ten Stalinův pohůnek a strašit s ním okolí… ten neskutečný kulturní politický a ekonomický vliv… Alexandrovci přijedou, Rachmaninov… to je taková ruská zbraň. A ropa… proč ji má zrovna Rus a ne my?
      Vsadím se, že před dvaceti lety tleskal Klausovi k jeho neviditelné ruce trhu a privatizaci a dneska se diví, že si to Rus koupil.
      Když ho čtu, tak se nedivím, že Putin říká, že Rusko budou mít na západě rádi, až zruší armádu a odevzdá území i suroviny.

    • Evix napsal:

     Jak může Rusko za současný stav na Ukrajině? Tím, že stále existuje?

    • Mac napsal:

     no to je blbý, že se tomu zlému Putinovi moc nechce se Západem jednat o krymu, že jo.

     A přitom US- fracci tak rádi a intenzivně jednali s Ruskem o Kosovu, Iráku, Libyi

     běžte s tou svou nekonečnou jednosměnou neobjektivní optikou konečně do……… postele :-)))

   • Hudec napsal:

    To je marné, vlku. Modlicí mlýnek.

   • prirodovedec napsal:

    vlku, nema moc chut psat, ale z vypadu nekterych vuci Tobe se mi dela soufl, takze napisu zostra sve. Zda se mi, ze chlapcum a devcatum chybi jedna zasadni schopnost (u vetsiny „pravicujicich“ ci nekterych „levicujicich“ 🙂 to není divu), a to schopnost empatie. Prosty pokus vcítit se do toho, proc to vlk napsal. Rikam si sice, nech reakce xpowa (tresne, nove Hladise) byt. Ale ridit se tim sam nebudu, rada tedy chybna. Z nejakeho duvodu projevuji neodstup k Tvym textum k Ukrajine, zejména v poslední době. Nevim, zda se do Tvého proziteho psani umim vcítit lepe nez oni, ale zda se mi, ze nekteri Tvi kritici nechapou, ze:

    1) POTOMCI – HEZKY ZIVOT PRO NE A NEOBETOVAT JE PRO POFIDERNI IDEALY ZAKRYVAJICI KSEFTY A ZAJMY DRUHYCH: Jsi tak jako ja starsi pan, který ma rodinu, syna, vnuka, preje jim co nejlepší budoucnost bez naprostého zniceni (jako ja a mnozi). A to je (normalnim) lidem cennejsi nez jakykoliv „princip“. Co s tim?

    Pro mne velmi jednodusse: Dusledne nebojovat za druhé, za principy (promin Hladisi), za jednotici myslenky, ale zachranit sebe a sve blizke, a pokud možno obetovat vcas hlasatele velkych myslenek vyzadovanim, aby sli osobním prikladem. Bud utecou a zmlknou nebo hrde naplni svi idealy a padnou v prvni rade a postavime jim pomnik. Malomestak je kouzelny 🙂 dozadovanim se, aby nositele principu kupovali ukrajinske dluhopisy. Zustava většinou bez odpovedi a i otrli „tresnoviti“ .) mu utikaji z diskuse.

    2) PAMET – ANEB KDYZ PALI DOBRE BYDLO: Doba před Velkou valkou se v tom opakuje. My starsi ještě pamatujeme vypraveni otcu a dedu o 2.svetove valce a zazili jsme vypraveni nebo osobne o momenty krizi jako berlinska, ci kubanska nebo krece rovnovahy po umrti Andropova a Cernenka aj. A na rozdil od mladších „blbcu“ zname daeko lepe nez oni cenu miru. Nikoliv Chamberlainova miru ale miru pro bezneho obcana, který se v case krizi stava diky velkym principum vykrikovanych (tresnemi, xpow, SS … ) v duchu nejlepších tradic nemeckeho ucitele z Na zapadni fronte klid potravou pro dela. A pokud ho nestreli při utoku do cela, streli ho bud sovetsky politruk nebo britsky lampasak do tyla za zbabelost před nepritelem. Jak tomu celit?

    Nestaci jen uteci, když to vypukne (jako presuny do Terezina a transporty do Osvetimi) nebo ještě drive. Je třeba tomu předcházet, co se da. A idiocii a diletanstvi vudcu zavcas zverejnovat. Nenechat se zblbnout hesly (vykrikovanym na namestich za zpevu internacionaly nebo zvoneni klicu) a frazemi, ale lpet na profesionalite, sve, druhých a zejména tech „co nam slouží“. Pravda, roky se propasly, probehly previtizace minulosti, soucasnosti jen se jim nedari ty budoucnosti. Třeba to obcas vuci verchusce pomuze, když zjisti, ze nemaji zglajchsaltovany narod. A umet predat mladsim cenu miru a umet predat cenu (s tim souhlasit nebudes) schopnost obyvatel kotlinky svejkovsky prezit místo souhlasu s tim byt obetovani, schopnost vyhnout se konfliktu. To samozrejme nebrani idealistum, aby za sve ideály se obetovali a nam to nebrani v tom takove idealisty podle toho, zda zemi znicili nebo zachranili bud poplivat nebo oslavovat (často se to stejne meni). Zkratka je treba prezit (podobne jako preziji všichni „valecni stvaci“ a signatari petic a dopisu barelovitych ci chemického aliho). Pravda, sice prezijeme spolecne s Kcharlem, Bursem, Alim ci Zaoralkem, kteří poslou pluky, lec sami preziji, ale i s tim se srovnáme.

    3) ORWELL V PRAXI – DVOJMYSLENI A NOVOREC: Navíc asi jako ja vidíš ten des, kdy VELKA slova a VELKE principy byly zprofanovany a pokrytectvi mnoha (politiku, zumpalistu ale i zde diskutujících – fakan fagan je vzorem) diky neschopnosti hovorit otevrene je ocividne.

    Co s tim? Pokud to jde, prejit na pravdive: Jsou to lumpove a vylhane argumenty, ale jsou to naší lumpove. A pokud nevyhrajeme a nezotročíme je, neporazime je, neokrademe je, budeme se mit my na Zapade hure. Takze hura na ne a krast v duchu nejlepších tradic nasich imperii spanelskeho, britského, francouzského ci emerickeho … Prestanme si hrat na vylhane ideály selektivních lidských prav a humanity. Cestny zlodejsky pristup nas osvobodi od nateru civilizace ci náboženství a vrati do doby staroveku, kdy drancovani protivniku bylo uslechtile … Zkratka diky impotenci pouzivani i natlak pomoci ideologie obhajoby lidských prav selhava. Noam Chomsky jako každý genius se muze usmívat, doslo na jeho slova.

    Ze to pry to tak není, ze se nam to ekluje? Ze radeji to nase pokrytectvi? Nu ano, ale kdo se z tech nasich pokryteckych zumpalistickych zvratku tolik pripominajicich ruzne minule doby nepozvraci? Z tech neuveritelnych kydu neustale potvrzujících dvoji metr a piti vina a kazani vody? Kdo se zaroven důvěrou v tyto nesmysly nestane smesnym? Jako „kocaboviti“ nebo „katuskoviti“?

    4) DILETANSTVI A AKTIVISMUS – NEJHORSI JE AKTIVNI BLBEC: Se značnou hruzou si asi také uvědomuješ neschopnost elit. Zejména tech nam viditelnych. Ceskych i zapadnich. Amaterstvi nabidek z EU pro UK a ponoukani prevratu pusobi desive. Neschopnost předvídat, co se muze stat, ochota akceptovat, ze „nas fasoun“ je především nas a uz ne fasoun to vse pusobi desive. Kombinuje se neproziti zadne vazne krize politiky (války, ci hrozby poveseni) a diletanstvi v kombinaci se sebedůvěrou roste. Co s tim?

    Snad jedine si z nich neustale delat legraci tam kde si to zaslouzi (vždy a všude a všichni). Tak si uvedomi omezeni sve moci. A volit a volit (dokud muzeme). Ocekavam, ze „valecni stvaci“ budou muset udelat nektere nevratne kroky do voleb do EU, protože při tomto diletanstvi a hura vlastenectvi bych se byt temi EU-UAhujery desil voleb do struktur EU a toho, ze dostanou vyprask od nacionalistu všech zemi. A takto oslabena EU bude tvarnejsim partnerem pro Rusko. Podobne jiste hrozi na UA při volbach. Cili zde lze verit tomu, ze Rusko si ted rado pocka. Dalo se to předvídat? Dalo. Amaterstvi nasich (sosanu, kteří stezi obhaji mandaty) i tech EU desi.

    Ještě další lze delat. Projevovat neDiletanstvi zpusobem jako jsou Tve analyzy a ukazovat normalne myslicim lidem, ze ještě existuji lide, kteří umi myslet, argumentovat, analyzovat – nejen kyvalove a prebiraci mediálních frazi. A pamatujme, ze je zde rada historických zkusenosti, jak konflikty vznikaji, kdo z nich tezi, kdo do nich radostne bezi, ale i kam a kdy z nich utikat …

    5) STALE JESTE PLATI NENAVIST NICI – HUMOR OSVOBOZUJE: Mne nenavistne mobilizujici zobecňující vypady jedne nebo druhé strany odpuzuji. Jenze zrejme se zase blizi doba, kdy neschopne věrchušky při pokusu o svoji záchranu musí najit vnějšího nepritele a pokusit se sjednotit ty sve (ty ve svém podruci) meciarovsky vyvolavanim obrazu nepritele.

    Nenechat se pohltit nenávistnou atmosférou jedne ci druhé strany je asi velmi obtizne. Koneckoncu proklamace socanskych stran před Velkou valkou vydržela par dni (zabiti Jaurese), a pak se jejich volici stali nejlepší potravou všech mlynku na maso … a vždy po valce bylo pro predvalecne věrchušky obtizne zastavovat rozzurene levicujici pozustale … Takze mobilizujici stetinujici antikomancove by sve snazeni měli zvážit (pokud tedy stále nepracuji v duchu svých upisu …).

    Muzeme-li smejme se. I v nsich diskusich povedenzmym agitkam. Cteme si klasiky o blbnuti lidi i vysmivajici se vojne ci valce. I když si tim humorem prodloužíme život ale zkratime zivotnost – viz osud novinaru smějících se Adovi v Nemecku – měli v koncentracích mista z nejprvnejsich a nejcestnejsich. Není celkem legracni, ze jakesici ve sve naproste a zjevne imbecilite se jevi skoro schopnejsi nez soucasni akcni hrdinove? Mozna spravny politik ma byt neschopny a necinny diletant (viz dobrodini Buzkove pro VS) nez dnesni premnozeni aktivni blbci?

    • vlkp napsal:

     Zdar přírodovědče!

     Už jsme si říkal, kd e s e asi touláš, že jsi tad y dlouhou dobu nepsal.
     K tomu všemu, co píšeš mohu mít jen tři poznámky.
     1- tvůj text z mého pohledu sedí na 99,9% s tím, jak to vidím já a v mnohém ohledu ti děkuji za daleko přesnější pojmenování toho, co jsem chtěl říci, než jsem sám svedl.
     2- to 0,1% kde mám odlišný postoj bych vyjádřil takto – ostatně napsal jsme o tom zde několik článků – jsou hodnoty od kterých s e neustupuje a a se kterými se nekšeftuje. . Al přiznávám, že se mi tenhle nedotknutelný pool nestále zmenšuje. Tím, jak to, co pokládám za jeho součást , si berou do huby Kalouskové Schwarzenbergové, Nečasové, Němcové, Zemanové, Semelové, Bbaišové a tak podobně.
     A jejich nájemná brka. Ale prostě tyhle hodnoty zatím jsou.
     Přiznávám ovšem, že bych měl zásadní problém , kdybych měl snad někdy jít bojovat za stát reprezentovaný těmi , co jsem právě vyjmenoval a řadu dalších. A svému synovi bych to rozhodně zakázal a koukal jej, se všemi přenositelnými rodinnými aktivy dostat co nejrychleji a co nejdál i s rodinou ze země! Nejsem si ovšem vůbec jist, že by se mi to podařilo.

     3- v souvislosti s Tvým příspěvkem mne mrzí jedna věc – totiž, žes to neklepnul jako článek pro Kosu a neposlal. Ne kvůli té osobní formě – vlku ty… ale prostě kvůli obsahu. nepochybně tě lidé tady v diskusi budou číst. Na českém politickém internetu jsi výjimečná značka. Stejně jako Lex a jako byl kdysi dávno třeba i Fagan. Než se dal na tupou propagandu.. A mám ještě čtvrtého naprosto výjimečného diskutér a do hry – pinuse a také pátého tady zafungovala skleroza to byl finanční expert, který se párkrát objevil u Stejskalů. Prostě extraliga z těch, co jsme v diskusích potkal. Jakkoli nezakrávám, že tady s e také objevila řad a úžasných borců. ZA všechny budu jmenovat Tenca. Ale rozhodně není sám.
     Jenže já bych si přál, abyste vy,co opravdu umíte ,místo občasného nebo trvalého psaní do diskuse to zkusili autorsky! byt nepravidelně!!!
     Tímhle způsobem by jednak Kosa dále rostla do kvality i záběru a každý z vás by sám šel do nové osobní dimenze. Větší, než je ta diskusní.
     A nijak nezastírám, že mám k tomu ještě jeden důvod – nemusel bych tak často psát já 🙂 🙂 🙂

     Když už jsme u toho – jistě jsi zaznamenal, co se mele kolem grantové agentury a jejího šéfíka Matějů. Chtěl bych o tom na Kosu článek. Ale nemám do věci vhled. Jen to, co najdu v Lidovkách, které se tomu dost věnují. Nicméně – schází mi nějaký druhý pohled. Nebo třeba ještě třetí a čtvrtý. NEchceš si tohle téma klepnout? Velmi by mne to potěšilo.

     Ještě na konec – Čankajšek sem dal link na BL. Tenhle:
     http://www.blisty.cz/art/72608.html

     Nevím, jestli jsi ho nepřeskočil. Najdeš tam autenticky z Ukrajiny to o čem sám píšeš. Ale formou, která jde do kostí.

     • prirodovedec napsal:

      Vlku, dekuji za reakci. Mne to opravdu nedalo. Ale situace je tristni pro vsechny i pro mne: Kdyz mluvi zbrane, mlci muzy – i ty vyukove a i vedecke. Pokud by to moje někdo chtěl preeditovat a vynechat nektere prilisne urazky, muze to pouzit sam, ma svoleni i třeba muze to pouzit na polemiku (nebo jako spoluautor 🙂 ), na rubriku si opravdu netroufam.

      Ten financ byl mozna outsider? Odnekud od Kelnera? Neoliberal Marty to asi nebyl ac sectely byl a Rothabarda s Miesesem citoval lepe nez Sevcik se Schwarzem dohromady :). Pinus je samozrejme trida. Lex také. Fagana jsem mel zarazeneho jinde, ale ted tady je pekny fakan :). Keca dele nez ja, ale ja alespoň trousím sarkasmy, on mainstreamova hesla, uz ho preskakuji, jako Hladis tebe (jak psal 🙂 ) a mne. 🙂

      Co se tyka GACR. No je tam (s)expolitik Mateju 🙂 podepreny odesakem Hoeschlem. Pravda, pokud se vyradi na zakladnim vyzkumu a neporada snowball sampling pro reformu VS – chválabohu. 🙂 I když Chladek vypada po Dobesovi podle vystupu také nadejne – viz nazev clanku v Tydnu, casopis bohužel zde nemam.

      Co se tyka GACRu doporucuji prohledat Ceskou pozici. Rychlik sice pise jako agent nekterych skupin z VS (Brno) :), ale snazi se. Dále tam napsal Hocek proGACR a Horejsi protiGACR. Plus v diskusich u Rychlika hledej vstupy bývalého ministra Styse.

      Problemy lze shrnout podle mne takto:

      – protože CR vydava největší podíl HDP na verejne zakazky (tj. finacovani soukromych firem a politických stran z dani) v EU, nemá CR odpovídající podily s prumerem EU ve zdravotnictvi, skolstvi, vyzkumu. Cili tyto oblasti jsou podfinancovane nejen absolutne ale i relativne. Nekde znamy opakovane citoval (viz materiály CKR a RVS), ze CR dava na provoz VS 0,7% HDP a EU15 1,4%. Uvyzkumu to bude podobne. Over si.

      – zachranuji a zatemnuji to EU projekty, kde diky potrebe zaměstnávat mlade hezke prazske absolventky soft oboru na MSMT a jinde 🙂 je kladen duraz na stupidni byrokracii (pry poslední Aliho MF vystup je, ze jízdenka CD není danove uznatelny doklad, takze kolega když jede přednášet z Prahy do Olomouce zada k ni danovy doklad – nemá chybu, hura na Rusko, znicime je ne tanky, ne pocitacovymi viry, ale byrokracii! Kdo toho blba zde bere vazne?). Ty ale ted hodne konci a co bude dal?

      – A EU projekty, miri hodne na male domu tj. investice a jsou tam téměř zamerne vratky diky nastaveni byrokracie, coz priblizi VS ke krachu a usnadni po 2018 jejich privatizaci a zavedeni skolneho.

      – Podstatne je, ze pry v CR instituce jako AV a VS dostanou na provoz tretinu a dve tretiny musí vysoutezit v projektech, kde uspesnost klesa k deseti procentum. Na Zapade je to vetsinou naopak – instituce dve tretiny jistota, projekty pak tretina plus samozrejme spoluprace na vyzkumu velkych domacich firem (v CR téměř domaci nejsou takze tato podpora téměř neexistuje). Podobne uspesnost projektu na Zapade kelem triceti procent, nepisu o ERC.

      – K tomu papirovaci kafkiady vykaznictvi vysledku ala RIV, které predci statisticke stupidity prumyslu publikaci, ze kterého tezi ne ani tak veda, ale forbesacky Thomson viz WoS.

      Pridejme valku mezi zakladnim výzkumem nakladove náročných oboru chemie, bio, lekarstvi, nano … (ala Horejsiho nebo Hockuv) a prumyslovym zdali-výzkumem, který chce byt podporen vice. Neb ten zakladni podle nich nic spolecnosti nevraci, mozna farmaceutum z USA …

      Když k tomu pridas, ze doktorand v CR ma zakladni stipko byt nedanene cca osm tisíc Kc mesicne a zbytek je o projektech, které to mozna priblizi přes dvacet u nej-, zatimco projekt doktoranda ve Skandinavii (vcetne stipka) je podporen cca 150 tis. mesicne tak co chces?

      Z toho pohledu P.Mateju na cele GACR je jen další pohroma a relativne nepatrna :). Takovy uplne maly jezdec apokalypsy … na poniku … Která se chova cesky diletantsky: PR jak u blbcu, arogance, suverenita, podezrela rozhodnuti svedcici o malych domu, nezverejnovani dat … jiste, mlady vyzkumnik, postdok, hledici na zmeny juniorských projektu plny idealu, který nepochopil, ze musí zmizet ven to proziva vice nez ja.

      Tak si vyber … 🙂 ale hura na Rusa … místo využijme cas, který nam zbyva nez dorazi Rus, Cinan nebo Muslman a promysleme co a jak a zamerme se na to …

      Uhanim něco delat uzitecneho … za pul dne zase kouknu.

     • vlkp napsal:

      nepotěšil jsi men. Je sic e zajímavé číst , co píšeš, ale já bych chtěl hotový článek. Ne cosi ve stylu Do-DO / dodělej doma/. Popřemýšlej. Protože tohle přecte pár desítek lidí. Hotový článek nejméně tisícovka a výsledkem bud e zřejmě hodně rozsáhlá a fundovaná diskuse. Toto tvrzení si dovolím s ohledem na to, že mám přehled, kolik lidí na Kosu přistupuje ze serveru vysokých škol a kolik z AV. Jen pro tvou informaci – z těchto adres chodí možná tak 1/3 všech čtenářů v hlavních čtecích hodinách. Je to pohledový odhad. Nepočítal jsem to. Ale nebude daleko od pravdy.
      ten článek bys nepsal pro mne, ale tohle publikum!
      Víš, já s e dost nadřu nad svými články, než abych ještě kutal na tom, že dostanu polotovar a dodám mu tu nezajímavou runamřinu výsledného textu. Tohle jsem jednou udělal s Lexem, když poslal opravdu obsahově výjimečný disksuní koment – mimochodem , ten článek je dodnes tuším že třetím nejčetnější kouskem Kosy všech dob, ale to byla opravdu naprostá výjimka. Kos a mi už takhle bere víc času než jsem kd y předpokládal a chtěl. A nebaví mne.

    • kchodl napsal:

     Skvělé.
     100% souhlas.

    • Qiedo napsal:

     Podpořím Váš příspěvek odkazem na :
     http://www.blisty.cz/art/72608.html

   • Řezníček z Brna napsal:

    Podle Respektu je teď hlavní úkol CIA „zjistit, co leží Putinovi v hlavě“. Najednu už není priorita Al-kajda, ale Putin.

    • Admirál napsal:

     Ale ono to tak bylo od jisté doby vždy, potud žádná změna. Když se oháněli al kájidou, bylo to vlastně hurá na Rusa ale oklikou.

     Teď jen napřímili směr.

   • Hladis napsal:

    Krym by byl i bez Kosova. Nechapu tohle najizdeni na Kremelskou propagandu, když velci hosi si rekli, ze Kosovo je „specificky pripad“ a s Krymem nesouvisi. Ani nemuze, protoze Rusko Kosovo neuznava, takze nemuze ani Kosovo pouzit ako precedens na Krym. Stejne tak porad vynechavani toho, ze Rusko primo garantovalo hranice Ukrajiny. Putin to vytahuje jen pro svoje ovecky. Najdete si, co presne si Lavrov rikal s Kerrym. Rozlisujte, co se říká ovcanum a co velci kluci mezi sebou.

    Jsem dle vas ignorant. Rusko mluvi o restauratio imperii uz dlouho a nacionalismus tam hezky kvete. Historie konfliktu v Gruzi taky nezacala ostrelovanim Gradama. Podnestri taky porad ignorovane. Ne ty ambice ma Rusko uz dlouho a potvrzuje to uz dlouho. Jen ted zahodili masku. Tvrzeni, ze Ukrajinu do toho nedostalo Rusko je rekneme povrchni. Rusko se na likvidaci Ukrajiny podilelo merou vrchovatou. Ale jasne. Za vse muzou „fasisti“ z Majdanu podobne, jako to skouseli proti vyborne ceske vlade Necasove a nejlepsimu ministru financi na svete „komunisti“ na Vaclavaku. To jiste taky byli podvratne zivly placene tentokrát z vychodu.

    • prirodovedec napsal:

     Zdravim ignoranta. Co tak zkusit překonat brachu (syna, otce, jmenovce)? Je opravdu DOST dobry. Takze odlozit ouzo, prestat zobat olivy a odirat Reky 🙂 a napsat něco co si od Fendrycha a spol. neprecteme a co není heslovite a zalozene na „všichni vime, ze …“? 🙂

    • Qiedo napsal:

     Hladiši, Vy jste opravdu nic nepochopil, melete pořád tu svou. Přečtěte si třeba vyjádření Gorbačova, přidejte ještě toto:
     http://www.blisty.cz/art/72608.html

     • Hladis napsal:

      Ano nic jsem nepochopil. Vytahovat Gorbacova, jako bývalého predstavitele SSSR, který to imperiu pohnojil je usmevne.

     • Martin V. napsal:

      Oni to nebudou číst, možná by si tím mohli připustit nějakou pochybující myšlenku. Takhle mají svoji nezpochybnitelnou kolovrátkovou pravdu, servírovanou do omrzení Mladou frontou, Bleskem nebo TV FOX, a budou klidně tvrdit, že samozřejmě věří tomu, že černá je jen speciálním případem bílé.

     • Hladis napsal:

      Usmevne. Vyjadreni Gorbiho jsem uz slysel primo z jeho ust. Dotycna media které jmenujete fakt nesleduju. Zkuste to jinak.

    • Vidlák napsal:

     Jo, byl by i bez Kosova. Ale my bychom neměli máslo na hlavě a mohli to Putinovi otloukat o hlavu. Za Zaorálkem by teď stál i někdo jiný než jen Merkelová, ale třeba vlastní obyvatelstvo.

     • xpow napsal:

      To je furt jak kolovrátek. Bez Kosova by jsme měli onu auru globální morální autority, ze které by se Putin posadil na zadek Ale my ji ztratili a jsme navždy zneuctění už nás nikdo nebude poslouchat. A Vladimír Vladimírovič musí prostě konat, je to jeho povinnost.

     • Vidlák napsal:

      Mňo… protože to pořád nejste schopen pochopit… když jsem já hajzl a soused hajzl, nemám moc smysl mu říkat, že je hajzl, protože on ví, že jsem taky hajzl a nemám co kecat. A když soused vidí, jaký jsem hajzl a rozšiřuju si plot postupně do úhoru mezi pozemky, není divu, že si řekne, že bude taky hajzl a bude si plot rozšiřovat taky.
      Milý Putine, zabral jsem si Kosovo, rozšířil několikanásobně NATO, pronikám do tvé tradiční sféry vlivu, ale já můžu, protože to dělám ve jménu svobody a demokracie a neboj, fakt, ale opravdu fakt tě tím nechci obklíčit, i když to tak na mapě vypadá.
      Ty ale nic pdobného dělat nesmíš, protože to je nemístné šíření tvého vlivu.
      Tak běžte a spolu s Kchárlem vezměte šavle a běžte bránit naše kulturní vlivy. Ale beze mně prosím. Já se připojím, až si zameteme před vlastním prahem.

    • jan hladik napsal:

     Nemuzu si pomoc, ale ta prvni veta je nehorazne vtipna! Z ceho vychazi? Z teoreticke fyziky a konceptu o alternativnich vesmirech? V nasi realite jsi zkratka odsouzen posuzovat pouze co se stalo, co se stat muze a jak to vsechno vnimas. Je pravda, ze Rusko hodlalo obnovit svuj velmocensky status, ale co je na tom divneho? To ma jen s usmevem sedet na zadku a cekat, jak si svoje imperium na jeho ukor upevnuji USA? Kde zijes?

     • Hladis napsal:

      V realite. Ta první veta není legracni ale fakticka. Dam ti tu citaci:

      „Lidi, kteří nekriticky obdivují cokoli co Rusko v průběhu dějin udělalo a to bez ohledu na režim pochopit nedokážu, zvlášť když to všechno obhajují ne právem, ne zdravym rozumem, ale tim, že přece USA a nebo někdo jinej dělá úplně to samý.“

      „Argument rusofilov: Rusko to Muselo urobiť! Tým je povedané všetko a žiadne argumenty neplatia. Nuž tak potom zaklincujem: aj Veľ.Británia, USA, Nemecko To Museli urobiť.“

      Jsi tady v prostoru pokrytectvi a sebemrskacstvi. Vlastne si tu kopete do vlastnich zadku. Kdyby neslo o vaznou vec, bylo by to spis legracni. V tehle veci ale neni a to mi tady vadi. Jinak vztah USA a Ruska se da vystihnout jednim obrazkem. Nemuzu ho najit, tak ho popisu. Na jedne casti je maly medvídek koukajici na globus, který objima zly strycek Sam s sipkami k obkliceni Ruska. Na druhem je maly vystraseny strycek Sam a kouka na globus, který objima zly medved s sipkami k expanzi z Ruska.

     • Martin V. napsal:

      A teď si vezměme globus nebo mapu a spočtěme si, kolik má v reálu těch obkličujících šipek, tedy vojenských základen, ten malý medvídek a kolik ten dobrácký strýček. A bude celkem rychle jasno, který obrázek je realitě blíž.

     • Hladis napsal:

      Jeden druhemu davaji argument, aby ten obrazek byl pravdivy cely a ne jen polovina.

     • Martin V. napsal:

      Úsměvné. Tak kolik základen má ten medvěd a kolik ten strýček? A kolik jich je do 500 km od hranic toho druhého? To jsou tvrdá data.

   • Rošádek napsal:

    Pro zajímavost, připomeňte mi někdo, ke které mocnosti se Kosovo po odtržení od Srbska připojilo? Která mocnost na jeho odtržení tlačila, a pojistila si to svým vpádem do Kosova a „referendem“ ve své režii a pod svým dohledem?

    • Hladis napsal:

     Kosovu bylo zakazani pripojit se k Albanii.

     • Hladis napsal:

      BTW: Idea Velke Albanie je ziva a tyka se i zde Recka. Pripojeni Kosova k Albanii by byl uz opravdu pruser.

     • Firefly napsal:

      Není důvod, aby se Kosovo nespojilo s Albánií, pakliže s tím obě strany budou souhlasit.

      A Velká Albánie ? Pakliže by se albánská menšina na nějakém území rozhodla odpojit se od Řecka a připojit se k Albánii, proč ne ?

      Lidé jsou svobodní, mají svobodnou vůli a není na státech jim to zakazovat. Státy jsou jen správci společného majetku a vykonavatelé služeb pro obyvatelstvo.

     • Hladis napsal:

      Carlosi. Je tam důvod a sakra velky. Zadna země v okoli to nepripusti. Recko nemá tak velkou armadu pro paradu a nepouziva jasnou a silnou retoriku smerem k Makedonii a Albanii. Ohrozuje to integritu státu a stabilitu regionu. Nebo by jste rad další kolo Balkánských valek ? Recko ma problém i s „Velkym Bulharskem“ a hned vedle jsou ještě turbani. Rekove si sakra uvedomuji svou krehkou existenci a svou velkou armadu povazuji za záruku jejich bezpecnosti i přes vydaje, které do ni proudi. Recko je jednou z mala zemi EU, ktera ma skutecne pouzitelnou armadu. Jen tak mimochodem. Nakoupili 170 nejmodernějších stroju Leopard 2 a nahrazuji stary M60 ojetymy Abrahamsy z USA v poctu 400 kusu. Proti Cesku při stejne velikosti je to vyrazny nepomer. Recko je schopno se skutecne nejaky cas bránit a je schopno svým obyvatelum davat nejake garance bezpecnosti i proti silnějšímu nepriteli. Cesko by se tak akorát vzdalo.

     • Narcis napsal:

      Hladisi, to s Řeckem vědí i v USA a někteří hlavouni v EU. Proč tedy dotlačili Rusko k připojení Krymu?

     • Firefly napsal:

      Hladisi, princip je v tom, že lidé tvoří státy – a ne naopak. Pakliže tedy Bulhaři na území jimi obývaném chtejí být samostatní či k Bulharsku, pčo ne. Dtto s Turky.

      Samozřejmě by mezinárodní společenství muselo otočit – ze zásady neměnnosti hranic přejít na zásadu uznávání plebiscitů.

      Velice by pomoho stanovit pro plebiscity mezináriodně uznávaná pravidla – včetně nepřípustnosti aktivit cizích armád či stanovení pravidel pro dělení majetku a dluhů.

     • Hladis napsal:

      Ja videl asi opak toho co vy. Velky tlak z Ruska aby se nahodou loutka nevydala směrem opacnym a tlaceni loutky ke zdi. Když to nevyslo, prisel si Putin zahojit bebi z rozkopnute babovicky na Krym stylem „Fuhrer“. Vy s tim krokem souhlasite ? Ja tedy ne a nejsem takovy pokrytec a blazen, abych zpochybnil vlastní statnost a styl jakym vznikla. Dal jsem sem i citaci, tak ji zopakuju: „Argument rusofilov: Rusko to Muselo urobiť! Tým je povedané všetko a žiadne argumenty neplatia. Nuž tak potom zaklincujem: aj Veľ.Británia, USA, Nemecko To Museli urobiť.” Je to jednoducha logika věci.

     • Firefly napsal:

      Odlišme konkrétní od obecného. Ano, jistěže nesouhlasím s ruskou invazí na Krym. A nesouhlasím s tím, že referendum bylo konáno pod ruskou kuratelou.

      Obecně by ale refendum o oddělení – samozřejmě lokální referendum, ne celostátní – mělo mít nadřazenost všem Ústavám hovořících o nedělitelnosti území atd. A ideální by bylo mít pro tato referenda nastavená mezinárodně uznávaná pravidla.

      Problém referenda na Krymu má totiž i druhou stranu než ruskou okupaci – pod vládou Kyjeva by se nikdy neuskutečnilo. A to je možná ještě horší.

     • Hladis napsal:

      Carlosi. Lide tvori staty a v tom state je 10 milionu lidi, kteří uznavaji nejakou hranici a povazuji ji za nedelitelnou. Pokud se 10 00 lidi v nejake enklave rozhodne pripojit k státu jinému a udelaji si vlastní referendum bez centrálních autorit a dialogu, ci zacnou terorizovat okoli, tak je to jako ok ? To jeste nemluvim o tom, pokud stat druhy tam posle armadu k „ochrane“. Vy by jste z tehdejsi CSR klidne udelal mrzaka ? Vite ze slo primarne o oslabeni a zmrzaceni země, která pak mela byt zaclenena komplet do rise ? Vite, ze pripadne pozadavky sousedu Recka by vedli skoro k likvidaci statu ? O lidi Carlosi jde az v poslední rade. Stejne jako skanzen komunismu ci anarchokapitalismu je utopie, která v globale proste nemůže fungovat a nakonec zkrachuje, tak to same je i ta vase teze. Nehlede na to, ze by jste mel znat zakladni kameny statu a proc staty existuji.

     • Hladis napsal:

      Carlosi, každý stat a kultura je jina. Nemuzete aplikovat systém referend celoplanetarne. To je utopie.

     • Firefly napsal:

      Hladisi, neschvaluju pritomnost ruske armady na Krymu, urcite jsem nepsla neco o schvalovani terorizovani okoli.

      A je to vzdy o rozumu. Paklize se vycleni Brdy, pak asi tezko muzou pocitat s tim, ze budou ekonomicky sobestacne, navic muzou pocitat s neexistenci hranicnich prechodu do CR…

      Samozrejme, v roce 1918-9 byla Nemcum ucinena krivda, kdyz nemeli sanci pripojit se ke statu, ve kterem chteli byt.

      P.S. K statu anarchokapitalistu – kouknete se na http://freestateproject.org/

      Osobne tomu neverim, libertariani se obecne moc tezko sdruzuji 🙂

     • Hladis napsal:

      Jen davam priklady. Pokud se Krym chtěl trhnout, mělo to byt reseno dialogem. K tomu vubec nedoslo. Nemam třeba nic proti tom, jak se chce odtrhnout Skotsko. Mam vse proti tomu, jak se odtrhl Krym. Vse ale zalezi na dannem státu. Nemuzu souhlasit s tim, ze by se takova věc mela takto resit globalne bez ohledu na rozdilnost prostředí. Uz vůbec ne agresi.

      To zda Nemcum v 38 byla nebo nebyla ucinena krivda se mi moc nechce hodnotit kvůli zaujatosti. Existence samostatného CSR závisela i na tom, kudy povede hranice. Vznikl umely stat, ale stat, který tu snad každý Cech chce hajit a který povazuje za svůj domov. Tedy ja tu vidim hodne tech, kteří by vlastní zem zlikvidovali a to me tedy desi, protože svými postoji zde vlastne uplne popiraji vlastní statnost a jak vznikla. Vlastne si davaji vlastní gol.

    • xpow napsal:

     Naštěstí k žádné. Pokud by ale Kosovská válka trvala dostatečně dlouho mohla do sebe vtáhnout skoro všechny okolní země. V Makedonii už se střílelo a makedoncký problém může být i velmi lehce řeckým problémem apod.

    • Admirál napsal:

     Dobré je, také se zeptat, kde že je nevětší vojenská základna jisté nejmenované mocnosti.

    • Martin V. napsal:

     Ano, která mocnost má v Kosovu a Metohiji několik tisíc vojáků? Na co formalizovat připojení, když cíle je dosaženo.

  • janhladik napsal:

   Nejsem toho názoru, že by šlo o zúžení. Ve svém předchozím seriálu jsem zdůraznil, proč je ekonomická a finanční rovina tak zásadní – Ukrajina bude defaultovat, nebo jí někdo zachrání. To je zkrátka politická realita, o kterou hraje nejen Obama v Kongresu, ale i EU v Komisi a s Německem.

   Pokud jste si v celém 20. století nevšiml, finance a ekonomika řídí nejednu zásadní událost. Ať už skrze suroviny a snahu jejich ložiska kontrolovat (naše ekonomiky jsou na nich stále závislé, víc a víc), nebo třeba roztržky uvnitř západního bloku vůči pevným směnným kurzům s dolarem, které v případě Francie vedly až k jejímu vystoupení z vojenských struktur NATO. Při poslední finanční krizi jste mohl zaznamenat, kde se nacházejí mocenská centra, jež je třeba z našich kapes za každou cenu zachraňovat, děj se co děj. Zároveň si všimněte, jak třeba USA dokáží díky dolaru provozovat po 30 let deficit masivních rozměrů, bez závažných problémů. Apod.

   Ne, takový metodologický lapsus, poplatný české kotlince, kdy bych politiku odděloval od ekonomiky, si dovolit opravdu nemohu.

   Rovina motivů jednotlivých aktérů je také zahrnuta. Převážně musí kalkulovat s ohledem na zdroje a na vlastní potřeby (Německo je konstruktivnější především z tohoto důvodu). Zároveň je pro tzv. ‚foreign policy analysis‘ třeba zohlednit zdroje zahraniční politiky jednotlivých aktérů, jejich vnitrostátní situaci, ideje, jež konstruují jejich programové pozice, státnost a zájmy. To u Ruska nikdo nedělá. Je to složité a daleko jednodušší je vypůjčit si zjednodušeni a nesmysly studenoválečných institucí, či českých novinářů.

   Nemáte pravdu, že by přestávala komunikace. Co se děje, je divadlo pro voliče, běžné diváky. Dochází k mocenskému vypořádání a k soutěži, kdo a jak (!) dočůrá dál. Reálná politika na nejvyšší úrovni samozřejmě pokračuje. Analýza té finanční roviny Vám k tomu mnohé napoví.

   Putin především změnil strategii poté, co ruská umírněnost a pouhé spoléhání na diplomacii nefungovalo. Byly porušovány rozličné dohody, stejně jako USA začaly se svými neokonzervativci budovat revolucionářskou, některými autory označovanou jako spasitelskou, zahraniční politiku. G. W. Bush byl jejím symbolickým ztělesněním, paradoxně také předznamenal zpochybnění hegemona nejen ze strany spojenců (roztržka v NATO), ale ostatních velmocí, jež slabost USA vycítili již v Iráku. Rusko do té doby pouze protestovalo, psalo nóty a chodilo na jednání. Pak došlo na Gruzii, kdy Sakašvilli začal ostřelovat ruské oblasti, reakce byla jasná a stručná. Existují tvrzení z US administrativy, že by to gruzínský prezident nikdy neudělal, bez předchozího posvěcení z Bushovy strany.

   Velmi silně doporučuji odfiltrovat šum mediálního hlavního proudu a vydat se do oblasti kritického studia mezinárodních vztahů a zahraniční politiky. Spíše historizujícím, nikoli normativním způsobem. Mnohé věci snadněji uvidíte, i když se Vám nebudou líbit, tak jako mně.

   • Hladis napsal:

    U Gruzie nezacina historie tamějšího konfliktu gradama strilejicima na město. Mel bys vedet co se tam delo uz před tim a jak tam Rusko postupovalo. Putin zadnou strategii nezmenil. Sakra vzdyt vis, ze o tom mluvi v Rusku uz dlouho a tu armadu nemodernizovali a nevytvareli specialni jednotky na podobny akce pro srandu kralikum.

   • Hladis napsal:

    Ja a když jsi u tech ekonomických aspektu, tak Rusko je na tom blede. Bez roury je nicim. Není schopny zapad vůbec stihat. Oni jsou v prdeli. Cely Krym byl propagandistickym gestem pro utuzeni vnitřních pomeru státu, který na tom není dobře. Zvlast kdyz se Putinovi rozbila hracka s jeho spolecenstvim. Je to maskovani vlastní slabosti. Když mas vnitrni problém……expanduj. Vyslo to dokonale a Rusove jasaji, jak Nemci po dobyti Francie.

    Slysel jsem v Evrope uz názory, ze dluhy a problém Evropy by vyresila valka. Doufej, aby k tomu nedoslo a ruzny radikalni evropsky spolky se nedostali pomalu k lizu, protože Putin tomu dal punc verohodnosti.

    • Ahele napsal:

     To s tím Ruskem kdesi a utužení vtnitřních poměrů státu atd. buď kopírujete mainstream nebo jste jim to napověděl a oni kopírují vás. Totéž, možná dokonce stejnými slovy je od rána slyšet od různých mluvívích hlav. Jako první hned po ránu Ivan Kraus na ČRo2.
     Včetně doslovně tohoto……když máš problém expanduj. Toto mně konkrétně přišlo jestli se nespletl nemyslel USA a jen v zápalu omylem nepronesl Rusko. Skutečně to spíš než co jiného pobavilo přesně jak radí výše přírodovědec. Ve spojení s českým zpravodajstvím je to zřejmě opravdu ta nejlepší rada..

    • strejda napsal:

     Slysel jsem v Evrope uz názory, ze dluhy a problém Evropy by vyresila valka. To píšete.
     Fajn.
     A Rusko, potažmo Putin, budou sedět a čekat jak to dopadne. Nechají věcem pro vaši radost a radost podobných, volný průběh. Vás bych nechtěl mít za šéfa, zcela vám chybí strategické myšlení.
     Válce nezabráníte zalezením do kouta a posloucháním agresora s dluhy a problémy, který by své problémy řešil na cizí účet. Válce nejspíš zabráníte tím, že budete tak silný, že to druhého z obav ze ztrát nebo zničení nenapadne. Tak podobně jsem se choval ve svém životě a nemohu si stěžovat.
     A Kosovo? Přečtěte si tehdejší kritiky, ti něco podobného (nekonkrétně) předpovídali. Když otevřete pandořinu skříňku, tak se vás běsi již neptají. A jednají podle svého. Nemusím s něčím souhlasit, ale když se to stane normou, musím se podle toho zařídit. Jinak končím. Je to velice jednoduché. Prazáklad, žádná intelektuální nadstava.

     • jan hladik napsal:

      Ano, prazaklad.

     • vlkp napsal:

      Nekonkrétně strejdo? Tak proti tomu se musím ohradit! Byt klidně přiznám, že jsem nejmenoval tehdy výslovně Krym, ale postsovětský prostor.

     • Hladis napsal:

      Rad bych upozornil, ze ty názory jsou od kruhu, které obdvuji autokrativni systém vcetne toho ruského a nenavidi EU. To vam ale jaksi unika.

    • Admirál napsal:

     A my jsme bez roury co?

    • Vidlák napsal:

     Taky bych na tom chtěl být tak ekonomicky bledě jako Rusko. Nedá se to nějak zařídit? Státní dluh minimální, obrovský fond blahobytu, hospodářský růst skoro o řád vyšší než ten náš. Roury na západ a roury na východ, celá Sibiř prakticky ještě netknutá, atomové ledoborce (jako jediná), lety s lidmi na oběžnou dráhu (dnes jediná), nejspolehlivější komerční starty s družicemi, Suchoje s technologii Stealh, Kamazy vyhrávají Rallye Dakkar,… zrovna dneska jsem podepsal objednávku na dvacet servopohonů z Ruska – levnější, jednodušší, normálně na USB, žádná plastová kolečka, všechno slušný materiál.
     Kde se to dá zařídit?

     • Mičman napsal:

      Tak bohužel to skvělé není, problémem medvěda na hliněných nohou je permanentní alkoholismus, na 117 žen připadá sice 100 mužů, ale čtvrtina z nich propadla zcela alkoholu a jako chlapi jsou použitelní ( asi tak jako mít děti s chronickým alkoholikem a z toho plynoucí následky) a zbytek se k tomu blíží a jejich dožití je do 55 let, Za nedlouho bude mít Rusko míň lidí, než v UK nebo v Německu, kdo by takový blahobyt nechtěl. Vámi adorovaná technologie na oběžnou dráhu je zastaralá, ledoborce, škoda mluvit, například atomnyj ledokol Lenin dávno rezne a uniká z nej nebezpečné záření a nejen z něj = skvělá technika a takových je tam na vrakovištích více, tak černobylská elektrárna = výtvor Sovětského Svazu rovněž mluví sama za sebe, kdo by to nechtěl, nebýt EU, která to sanuje a nebude to ani za 50 let dělat dobrotu, tak jelikož právní nástupce (obr na hliněných nohou) od toho zbaběle utekl(je to přeci ukáček) a takhle je zamořené u nich vše, kde je odstavený ojetý ledoborec, ojetá či atomová ponorka. Není se s čím chlubit.

     • Vidlák napsal:

      He, he, to teď svět kouká na obra na hliněných nohách. Obzvlášť u té Krymské domobrany je to hezky vidět. Vzorní, ukáznění, sakra to je armáda. Moderní uniformy, moderní zbraně, na hranicích cvičení s tanky T 90, nad tím Kamovy Ka50 a Mil-Mi 24 a 28. Nad tím Suchoje a nad tím Mig 31čky.
      To jsou mi hliněné nohy. Putin řekne slovo Iskander a nebo Bulava a Kchárlovi strčit do zadnice pětku drát, tak ho přeštípne.
      Jo, možná mají krátký věk dožití, ale v boji se hoši nad šedesát běžně nevyskytují, takže je to celkem jedno. Holek mají dost, pracovitých i hezkých, však i můj kamarád se oženil do Permu a nemůže si to vynachválit.
      Na severu kromě Lenina jezdí ještě i 50 let Pobědy a další, asi deset reaktorů typu RBKM normálně funguje furt dál a nikdy se podobná katastrofa neopakovala ostatně Japonci umějí sedmičkovou havárii taky.
      Do Indie dodávají zbraně Rusové, ne Američané. Čína staví letadlovou loď podle Rusa a ne strýčka Sama, Turecko kupuje ruské vojenské helikoptéry a ne ty americké a na oběžnou dráhu se lítá v Sojuzech, zatímco Orion nepřekročil fázi testů.
      Jo, nejsou nejlepší ani nejvyspělejší. Dokonce jsou někdy primitivní a s lecčím si nedělají hlavu. Umějí si potopit Kursk, upálit řadu vynikajících kosmonautů, zabít řadu zkušebních pilotů. Ale nejsou zase tak pozadu. Ještě pár let a budou mít na obyvatele vyšší HDP než my.
      Ostatně kdo by v roce 1995 řekl, že Čína bude světovou dvojkou že?

    • Admirál napsal:

     Hladisi, roura má obvykle dva konce:)

     • Gerd napsal:

      Pokud je to roura od děla, pak zatraceně záleží na tom, na kterém konci zrovna jste.

     • Mičman napsal:

      Tak můžete jej následovat, hezké jsou jen chvíli, asi jako cigošky,ale pak je to o to horší, ostatně na práci tam moc nejsou, ani chlapi ani ženský, geny poškozené alkoholem nespravíte , vpodstatě nemají co vyvážet, černobyl zničila hloupost sovětských jaderných „odborníků“ , v Japonsku byla cunami a zemětřesení a malé území japonska, kde není kam co pomalu dát ,nakonec Japonsko bude mít víc obyvatelů, než rusko, které bude čím dál víc prázdná země,
      vlastně mi připomínáte takové na vojně, jejichž rodiče se rekrutovali z lampasáckých nebo stranických rodin kteří naprosto shodně takhle těmito Vašimi slovy toto sovětské alias ruské také adorovali. To musí být nějaká zvrhlá radost, radovat se z činů nějakého pošahaného diktátora a ještě mu dělat zadarmo advokáta.A chlubit se hdp z výroby zbraní, které z principu věci jsou k ničemu, to může jen morálně poškozený člověk.Spíš je neuvěřitelné, že velká země nedovede dobře uživit nevelký počet obyvatelů, brzy stejný, jako o mnoho menší japonsko, tak co čekat od ochlastů.

     • kočka šklíba napsal:

      Bože vy jste blb, ne Admirál, Mičman.

   • xpow napsal:

    Možný default Ukr. je podle mě stejná realita jako ruští ozbrojenci mířící na ukrajinské vojáky v Simferopolu, ruské vlajky na východě Ukr. atd..
    Musím se přiznat , že moc nechápu jaká mocenská centra současná krize odhalila, pokud tím myslíte banky, tak není divu. Jejich kolaps by náš svět uvrhnul do chaosu.
    Nemůžu souhlasit s tím, že Putin změnil strategii poté, co nezafungovala jeho dobrá vůle. V Moldávii, Gruzii, Čečensku se Rusové s žádnou holubičí strategii nepárali a rovnou bránili brutálně svoje zájmy. Mimochodem Gruzínci operovali na svém území a Rusko Gruzii jako samostatnou zemi v podstatě vymazalo z mapy. Já považuju za daleko pravděpodobnější to, že Putin prostě ztratil trpělivost a zvlolil budování ruského impéria cestou konfrontace. Na tuto konfrontaci jsou jeho nejbližší připraveni, otázka je, ja je na takovou konfrontaci připraveno Rusko jako celek. A jak se vidina konfrontace bude líbit ruské střední třídě.

    • jan hladik napsal:

     Tomu defaultu se bude zabranovat za kazdou cenu. Pokud jste z mych textu tu cenu nepochopil, nema pro me ani cenu se opakovat.

     Putin? Putin neprebral Rusko po Gorbacovi, ale po Jelcinovi a predevsim Primakovovi. U toho druheho zacala prava diplomacie, malem byl i prezidentem. Studujte, pak ta tvrzeni vice pochopite, tohle se deje v dlouhodobem a slozitem kontextu a komplexu. Ano, souhlasim, ze Putin nyni predevsim reagoval, rychlym, krizovym resenim. Nebylo to v meho zajmu, ale takovyhle teatralni konflikt neni ani v zajmu EU.

     • xpow napsal:

      Píšete jako ekonomicko politický expert, který se nehodlá opakovat z vysvětlováním triviálních zákonitostí nějakému hlupáčkovi. To mě trochu zaráží. Neodpiustím si to, že linky ve vašem článku naopak nemají velkou informační hodnotu, aspoň ne v tom smyslu, že by se z nich dalo něco nastudovat. Naprosto mimo je ale to, že anexe Krymu nebyla v Putinově zájmu. Konal snad pouhou vlasteneckou povinnost, nebo co?

  • cobolik pacholik napsal:

   jake fajne pises velmi fajne,jak som vcera kukal novy film ide do kin captain america ci jak sa vola,to taka ista bajka jak ta tvoja a uz len kukat jak tela a dristnut zname WOW…
   neries tu nieco,ked nevies preco je taky stav,bo pre mna ta tvoja gumovacka to len jak ta o omarovy a fatime….

  • Ernest napsal:

   Jak jste došel k tomu, že Rusko nechce jednat? Rusové se západem jednají neustále. Rusové nechtějí jednat pouze se samozvanou vládou Ukrajiny. V podstatě říkají západu: Vy jste Majdanem vypustili džina z láhve, tak donuťte Ukrajinu, aby se zbavula nacionalistů a urychleně uspořádala svobodné volby. Putin bude jednat pouze s LEGÁLNÍ A LEGITIMNÍ ukrajinskou vládou. Je třeba si uvědomit, že kdyby mebylo Majdanu, byl by Krym i nadále ukrajinský.

  • Kanalnik napsal:

   xpow:

   “ Mám pocit, že po cca třiceti letech jsme se dostali do bodu, kdy Rusko prostě jednat přestalo a nikdo ani zasvěcení neví , co chce reálně udělat.“

   No, problem je v tom, ze se (na prahu Ruska) ve veci Majdanu hodne angazovali EU a USA politici, pricemz Rusko bylo ve spadu udalosti uplne vytlaceno ze hry, coz Zapad stvrdil mlcenim k poruseni smlouvy z 22.2. opozici a uznanim nove nelegitmni a neustavni vlady de facto Rusku na truc To cele probehlo bez zapojeni Ruska. Ja tedy vidim problem v tom, ze prestal komunikovat Zapad a zcela jednoznacne Rusko izoloval. A Rusko zareagovalo, protoze kvuli pocitu ohrozeni muselo.

   Soucasny postup Zapadu tedy nic neresi, protoze neresi ten puvodni problem. Zapad by mel na Ukrajine prestat vehementne prolobovavat svoje zajmy, dat ruce pryc od nelegitmni vlady s ucasti extremistu, sednout s Ruskem ke stolu a pockat na nove parlamentni volby.

 3. Skogen napsal:

  Opět perfektní. Kdyby toho bylo třeba, povzdechl bych si, proč jen nejsou obdobné analýzy schopny naše standardní média…

  xpow, vlk záležitost vnímá daleko více v domácím kontextu a s panem Hladíkem se tak spíše doplňují, nemám problém ani nejmenší.

  • Oto Les napsal:

   Proč nejsou schopna naše média analýzy? Taková analýza přednesená živě během TV zpráv, jak to bývalo dobrým zvykem třeba v rakouské TV, vyžaduje čas a soustředěného diváka.
   Čas je prodán, prostě není. Ale zato máme reklamy. Netěší Vás to?

   • kchodl napsal:

    Ony média by analýzy schopná byla, jen se jim pak nelíbí, co z toho vyleze za výsledky.
    Pak by se jim totiž mohl „ztratit“ nejen ten analytik, ale třeba i dotčený redaktor …

    (vojín Kotas, měl bych dotaz…. měl bych dotaz, kde je vojín Kotas)

  • Bob napsal:

   Ano, řekl jsem si to samé.Naprosto profesionální analýza.
   Co se týče našich médií, tak ta byla k Američanům v době vietnamské války objektivnější, než nyní k Rusům

   • Šims. napsal:

    Jenže to tam seděli jiní „majitelé“ a jiní redaktoři. Za peníze vše.

   • Hladis napsal:

    Jasne. Komunisticky tisk byl etalonem objektivity 😀

    • strejda napsal:

     Proč si to myslíte, jako vždy se velice mýlíte. To je ale váš osud. Nebyl etalonem objektivity, to si nikdo nemyslel, ale byl objektivnější než dnešní tisk. To není až takový problém posoudit. Musíte počítat s tím, že pamětníci ještě nevymřeli.
     Dokážete pochopit, že i když je něco mizerné, může být něco jiného ježtě mizernějš?

     • Hladis napsal:

      Beru jako vtip. Pokud to myslite vazne, tak kupředu leva soudruhu.

     • Hladis napsal:

      Jo a rad bych vas upozornil, ze existuje něco jako archiv. Docela sranda to cist a sledovat jak „objektivni“ to bylo.

     • Admirál napsal:

      Strejdo, můžete si prý zpívat. Kupředu, levá!

      Velí Hladis.

    • severočech napsal:

     To není argument, to je hysterické štěknutí.

 4. Čankajšek napsal:

  Po přečtení toho článku v BL – http://www.blisty.cz/art/72608.html -jsem si vzpomněl na to, co vlk napsal už v lednu o Grigorijovi a Mikolajovi z Majdanu. Naštěstí tato lůza a sliz u nás, soudě podle ohlasů v internetových diskuzích, a „kacabové a Moskalové“ na Ukrajině jak píše ve svém otevřeném dopise zoufalý Ukrajinec, si to začínají uvědomovat. Podobnost čistě náhodná. Ti úředníci, oligarchové a politici, kteří tyjí z lidí a štvou je proti sobě, jsou totiž všude stejní.

 5. Laco G. mlynář napsal:

  Dobré připomenutí souvislostí globální ekonomiky pane Hladíku. Je opravdu legrační, jak propagátoři globalizace řeší své problémy nesystémově sankcemi, které jsou právě v té globální ekonomice předem odsouzeny k neúspěchu. Rusko není Irán.

  Jen bych dodal, že Putin jedná naprosto racionálně (řekl to správně Klaus) a tudíž předvídatelně. Nechtělo se mi věřit, že Merkelová myslí vážně svůj závěr, že Putin je psychicky mimo, naznačila, že je asi nejméně napůl blázen. Kdepak. Tak je blázen Merkelová? Ne. Jenom žije ve světě svých představ a teprve vždy v druhém následném tahu po tahu bílého je korigována okolím, například svými oligarchy (třeba VW, neblbni Andělko, my chceme do roku 2018 vyrábět nejvíc aut na zeměkouli a bez ruského a ukrajinského trhu to nedáme dohromady). Nebo RWE a EON, neblbni Andělko, vždyt jsme zavřeli atomky, větrníky nám energetickou bilanci dohromady nedají!
  A tak Andělka rychle včera přicupitala s prohlášením, že Rusko z G8 nevyženou, jen s ním pozastaví spolupráci. No je to legrace s nimi. Vždyt musí cítit, že se zesměšňují před celým světem!

  Z toho plyne úvaha pana Hladíka o statutu Krymu, bude snad nějakým Singapurem? Myslím, že ne, bude standardní republikou Ruské federace. Časem z ní Rusové udělají výkladní skříň podobnou Soči. Ostatně, když vidím v čem jezdí a chodí oblečeni místní obyvatelé už nyní, řekl bych, že se jim nevede zle.

  No a na závěr naše média, tak to je vrchol. Myslím námět pro pana Prakse, když už nedostal Katolickou Buznu do Rady pro televizní vysílání, co kdyby tam poslal pár námětů na prošetření objektivity informování ČT, například včera večer u Veselovského, který griloval onoho poslance, co měl tu drzost jet se podívat na Krym na referendum. Já myslel, že se dozvím jak to tam probíhalo, kdepak Veselovský předvedl parádní mediální manipulaci, kdy se během 10ti minut snažil vsugerovat divákům, že onen poslanec je užitečný blb, neb naletěl jakési firmě napojené na Kreml.
  Co tam viděl už nebylo důležité a divák se to nedozvěděl. Jako obvykle totiž naše média škodí tím jak o věci píší. Ostatně tak jak to dělají už 25 let i u nás uvnitř. Problém je, že výsledkem je společenská atmosféra, která vede nakonec k ekonomické stagnaci a úpadku.

  • vahy napsal:

   Souhlasím s Vámi. Také jsem viděl Veselovského, jak Šarapatku zatlačil do kouta.
   Pozval ho do pořadu určitě kvůli jeho pozorovatelské misi, na průběh voleb se však
   ani nezeptal. Pochopil bych, kdyby rozhovor vedl vyváženě. Byly doby, kdy jsem
   považoval Veselovského za solidního a talentovaného novináře. Talent mu sice zůstal,
   ale již delší dobu u mne ztratil kredit objektivního novináře. Jinak snaha vnutit
   divákovi dojem, že referendum bylo zmanipulované se táhlo jako červená nit celý
   den na ČT-24. Jinak o referendu píše další pozorovatel na Krymu
   http://www.denik.cz/ze_sveta/poslanec-berkovec-i-pro-krymske-tatary-je-rusko-symbolem-jistoty-20140318.html

   • Hladis napsal:

    Šarapatka je totiž ukazkovy debil co se dostal bozim dopustenim do snemovny. Hold Usvit prime demence. Veselovsky ho vykoupal perfektne.

    • Martin V. napsal:

     Redaktor veřejnoprávní televize ho neměl co koupat. Redaktor veřejnoprávní televize, placený z mých daní a poplatků, se ho měl ptát profesionálně, tj. tak, aby divák nepoznal jeho soukromý názor. Ten si může vyjádřit večer doma nebo v hospodě s kamarády. Ostatě to ČT má ve svém kodexu a je to myslím i v zákoně, ale na spočtení těch, kdo to dodržují, by bohatě stačily prsty jedné ruky.

     • Hladis napsal:

      Redaktor ho mel poradnwe cvykoupat. Nelibi se vam to, ze Sarapatka byl uzitecny idiot, kdy ještě idiotovi krivdim ? Sarapatka koukal jen na Potemkynovu vesnici a udelal si vylet jako ustavni cinitel zeme, který mu zaplatili nackove a on se ani nazajimal o to, kdo ho tam zve a kdo to plati. To je sakra dulrzity problém a ukázka debila, co se dostal do snemovny.

     • Martin V. napsal:

      Nikoliv, redaktor ho neměl co koupat a znovu opakuji, že své soukromé názory si měl dle platných pravidel ponechat do soukromého života. Pokud tohle nechápete, je Vaše hra na demokracii velmi falešnou pózou.
      Jo a mimochodem – pochybuji, že by mu Jaroš nebo Teňuch nebo jiní náckové cestu zaplatili.

    • strejda napsal:

     Zvát ukázkové debily na rozhovor nesvědčí o profesionalitě moderátora ale o jeho silném sklonu k manipulování.

    • ujo napsal:

     dle dnešního vyjádření Okamury dělal Šarapatka 12 let velvyslance….

     • ujo napsal:

      podíval jsem se na jeho cv; vystudoval VŠE a práva, podnikal a také dlouho na zamini – 2x zastával funkci velvyslance.
      nyní poslanec.
      Ukázka kam až to u nás debil může dotahnout…

     • Laco G. mlynář napsal:

      Byl jste někdy před kamerou, kamerami, když na Vás svítilo 10 světel a kolem lítalo dalších deset lidí? Ještě nutně onen člověk nemusí být blb, může být pouze mediálně neprocvičený.

    • Laco G. mlynář napsal:

     Pane Hladisi, pan poslanec Šarapatka je minimálně mediálně nešikovný, když ne trouba, ale, co to mění na skutečnostech, které popisoval? Myslíte, že opravdu nějakých 70 % nehlasovalo docela s nadšením pro připojení k Rusku? A to bylo jádro sdělení Šarapatky, které muselo být zpochybněno. Věru velká hanebnost.
     Tedy být tam místo Šarapatky, dostal by Veselovský ceres.

     Veselovský je přeci od toho, aby moderoval analyzování materie, nikoliv aby mediálně manipuloval.

     • xpow napsal:

      Veselovský v tom rozhovoru naprosto naplnil povinnost veřejnoprávního žurnalisty. Odhalení pozadí cesty poslanců ČR na Krym v situaci, kdy byly jiní pozorovatelé násilím vyhánění a spojení tohoto kroku s neonacistickými kruhy je jasným veřejnoprávním zájmem občanů našeho státu. Stejně jako kdyby vykoupal jiného poslance , pokud by si nechal hradit cesty mafií. To co Šarapatka a spol. udělal a jaké to mělo pozadí je věc, kterou by se občané měli dozvědět. Ceres by měl dostat Šarapatka od Tomia, podezření , že je Úsvit napojený na nazi kruhy je nabíledni.

     • Hladis napsal:

      Teda tohle povazovat za medialni neprocvicenost a manipulaci…….to uz chce hodne fantazie.

   • Ernest napsal:

    Veselovskí si asi na Šarapatku netroufl, protože ten v neděli předtím utřel komentátora při telefonickém rozhovoru z Krymu. Bylo to ve zprávách ČT24 v 19 hodin.

  • Hudec napsal:

   „Merkelová… žije ve světě svých představ.“
   Myslím, že nejen Merkelová. Celé bruselské vedení EU se mi stále více jeví jako odtržené od reality, kterou se snaží posouvat ke svým představám salámovou metodou, tak skvěle ověřenou třeba při prosazení Evropské ústavy/Lisabonské smlouvy.
   Stárnu a blbnu a o skutečně vysoké politice vím celkem prd (jako zdrcující většina lidí tu i onde), leč zkušenost mi velí hledat paralely nejen historické, ale i ze svého krátkého brožovaného života.
   Před dvaceti lety jsem se pokoušel jednu tehdy významnou firmu líčit veřejnosti v poněkud růžovějších barvách, než jak byla skutečně kolorována. Zdůrazňoval jsem pozitivní aspekty jejího reálného stavu a také optimistické vize budoucnosti okřídleného šípu. Nejen veřejnost, ale třeba i bankovní analytici tu moji potravu polykali celkem důvěřivě. Pokud si dobře vzpomínám, cenu akcií jsme tak dotlačili asi na osminásobek původního stavu (jistě tam byly i jiné vlivy, já vím). Vedení firmy jsem ovšem upozornil na to, že je potřebné během několika málo let realitu firmy alespoň trochu přiblížit oněm vizím, jinak ztratíme důvěru veřejnosti i odborníků, a že nám růžová barva ztmavne nikoliv do šedi, ale do temné černě ještě více, než bychom si zasloužili.
   Zajímavé bylo, že vedení firmy, jinak celkem racionální, samo podlehlo iluzím, prakticky se odřezalo od zpětných vazeb, přestalo vnímat realitu a uzavřelo se do svého světa optimistických snů, jimž samo uvěřilo.
   Ne že by se za tu dobu ve firmě nic nezměnilo k lepšímu, ale vize utíkaly ke stále světlejším zítřkům a jejich náskok před realitou stále narůstal. Konce byly tristní, konkurzní řízení.
   Nevím, zda to může být paralelou k vývoji EU, přemýšlím o tom.

   Třeba jsme ale ohledně Merkelové úplně vedle. Je to Němka a hájí německé zájmy. A to možná nedělá tak úplně špatně. 🙂

   • Narcis napsal:

    EU se už dlouho podobá socialistickému plánování. Vyhlašuje velké cíle, aby lidi získalo, a nakonec zakrátko všichni vidí, že to bylo plácnutí do vody. Politici jsou nuceni vyhlašovat čím dál tím ambicióznější cíle a tudíž rozpor vizí a reality je postupně stále zřejmější. Ztráta důvěry občanů EU je už asi neodvratná.

   • aga napsal:

    Národní zájmy už nehájí nikde nikdo, v globalizovaném světě to není košer, nikdo takový by se ve vedení národních států neudržel, budoucnost je v internacionále.

    • Hudec napsal:

     No, to je hezky šedivá teorie, ale obávám se že strom národních zájmů je věčně zelený. Zejména u těch velkých.

     • aga napsal:

      Jak to jen říci a neurazit. Určitě je ten strom národních zájmů zelených, ale národy si jaxi nechaly vládu věcí svých vyrazit z rukou čímsi, čemu se eufemisticky říká „nadnárodní zájmy“. Možná i za nimi je především zájem nějakého šikovného národa, kdoví…

     • Ernest napsal:

      To aga:ale ono nejde o to, zda národní či nadnárodní zájmy. Ony národní zájmy NÁRODNÍCH států jsou vcelku s NADNÁRODNÍMI zájmy národních států V SOULADU. Ale nejsou v souladu s nadnárodními zájmy velkách firem – globáního kapitálu.

   • Ernest napsal:

    Myslím, ře USA tlačí EU před sebou jako kamufláž.

   • Laco G. mlynář napsal:

    Pane Hudec, znám taky jednu takovou co plédovala za firmu – banku, co byla před konkurzem, tlapala si na jazyk. Na tu si pamatuji, protože na Vás ne, tak jste svoji práci asi dělal dobře.
    Já bych řekl, že to se Soudkem ani nemohlo v té době dopadnout jinak, rok 2001 byl hodně hnusný v byznyse pro firmy vyrábějící investiční statky ( a roky 1999 – 2001 ). S tím by si poradila pouze silná zahraniční firma (Siemens, GE, Alsthom, víc jich nebylo), která by měla trh a stejně by 3/4 fabriky zlikvidovala. Takže Soudka bych až tak nehaněl, ke konci už v souladu s Rittigem zoufalý člověk dělá zoufalé věci. Stejně Stehlík. Ale nevěřím, že to chtěli položit. Jen to bylo silnější než oni. Ale Vy jste byl u toho, tak jste to viděl z první ruky.

    • Hudec napsal:

     No jo, vy píšete o „mojí“ Barče (o té feministické intelektuálce židovského původu 🙂 ) a IPB. Ta trochu naletěla Tomáši Ježkovi, protože když dostala opakovanou nabídku od Procházky a Tesaře, tak to s ním konzultovala. On jí potvrdil, že ta banka je úplně O.K. a že ji tam nějaká velká rizika nečekají.
     To byla doba velmi výrazných tiskových mluvčích (obojího pohlaví) – Hrabovský v Boleslavi, Tománek v ČSOB, Irena Šatavová v KB, Vadim Petrov u Junka, Kamil Čermák u telekomunikací atd. Barča patřila k nejlepším a vlastně jen ona dokázala udělat dvojitý přemet: po práci v ČRo a ČT na druhou stranu do IPB a pak zpátky do novinařiny (dnes jednou týdně celostránkový rozhovor do MFD). Dnes už to vypadá jinak, mám k tomu skvělý Renčínův vtip, ale ten se sem nehodí, pošlu vám ho někdy přes Bavora.
     Berte jako nadsázku doporučení, abyste si o ŠKODĚ a Soudkovi přečetl moji knihu – jsou v ní jen dvě věci, které bych po 15 let od vytištění chtěl změnit – jednu způsobil ve své snaze editor (výrobu Kamazů umístil do města Naberežnyje Čelny, což je blbost – já to měl správně) a druhou já idiotským titulkem jedné z kapitol „Víření polnic“. Víří bubny, to ví každý blbec, jen já to nějak přehlédl. Ostatní ale mohu podepsat i dnes.
     Ne, položit to nechtěli, to máte recht, ale to je na dlouhé povídání. Nebo na knihu… 🙂 .

  • severočech napsal:

   Souhlas, Veselovský neměl zájem o to, jak to tam probíhalo. Ale Šarapatka je krapet ňouma. Stačilo říct: „Ale to na co se ptáte, není to podstatné, vy nechcete, aby posluchači slyšeli jak to tam bylo? Místo toho se neobratně bránil Veselovského atakům.

 6. Bob napsal:

  Naplňuje se klišé – bohatí zbohatnou, chudí schudnou.
  Teď si taky plně uvědomuji naši roli v EU.
  Přirovnal bych to ke vzteklé čivavě. Jednou na EU štěká zleva, jednou zprava, někdy se lísá, ale té EU je to v podstatě jedno
  Naše maximum je role chytrého čekého „voříška“..
  Proto je, jak je vidět úplně lhostejné, koho člověk volí, nakonec to všechno za nás vyřeší EU.
  No a potom to chce hledat odpověď, komu ekonomická válka prospěje.
  Číně?
  Rusku?
  USA?
  EU?
  Podle mě z toho nejhůře vyleze EU.

  • zemedelec napsal:

   Pane Bob.
   Přesně,už jsem to napsal včera,takové poštěkávání,jen aby bylo něco slyšet.Víme kdo ovládá média,jak to bylo před prezidentskou volbou.Neprošel ten jejich favorit,ale jedou v té jednostrané manipulaci neustále.Jasně to ukazuje,kdo se z naších angažuje pro Majdan.
   Naprosto souhlasím s příspěvkem pana Hladíka,že se víc jedná o ekonomické problémy,jak USA,tak EU,než nějaké ohrožení demokracie.

   • Šims. napsal:

    Vždyť o demokracii v pravém slova smyslu už dávno nejde. Tento pojem vymysleli za Zlatého věku jako přiblížení ideálu, ale žije se to úplně jinak. Vždyť i Marx s Engelsem chtěli absolutně spravedlivou společnost a jak to dopadalo. Ani jeden recept nefunguje, fungují velmi dobře jenom peníze, ty se osvědčily vždy a vůbec nevadí, že ještě neuschly, jak vypadly ráno z rotaček. USA už prožralo co se dalo, EU je dle mne již taky na pokraji krachu a jenom to Rusko ne a ne prodlužit. Hledají se cesty………………….nedej Bože, aby jednou určovala běh světa jen Čína a Rusko. Pomalu, ale jistě tam spějeme.

  • Věra Říhová napsal:

   Také jsem to tak podobně včera myslela. Včera jsem napsala, že je u nás konec svobody, napsala jsem to po rozhovoru s jedním podnikatelem, který po nějaké obchodní schůzce s několika dalšími podnikateli přišel na to, že i majitelé firem jsou součástí obchodního řetězce, za jehož oba konce tahá někdo úplně jiný a že jsou překvapení, jak málo mají vlastní svobody, že jsou vlastně lehce zranitelní. Koncem svobody jsem myslela konec zidealizovaných představ, procitnutí jedněch, ale i zuřivé kopání druhých v čele s vojevůdcem Schwarzenbergem. Spousta podnikatelů si až dosud myslela, že jsou absolutně svobodní, protože jsou geniální a schopní, a to jim stačí, a najednou se začalo mluvit o sankcích, které by postihli hlavně je. Najednou ten svobodný trh není tak svobodný, jak si představovali, a neviditelná ruka se zviditelnila.

   Já si nemyslím, že by to s těmi sankcemi bylo tak hrozné, spíše to vidím jako vzteklé plácnutí do vody po zjištění, že si někdo dovolil neskákat, jak se v americko-evropské globalizaci píská, myslím si, že USA bude vyvíjet užší spolupráci s Čínou a EU na to šeredně doplatí.

 7. Jan Čermák napsal:

  Skvělá , skvělá analýza. Navážu ještě na včera. Z dlouhodobého pohledu je konflikt Ruska a Ukrajiny absurdní a nemožný. Jsouto dvojčata. byl by sebezničující, i když více Ukrajinozničující. A nikdo na něm nemá zájem. A z dlouhodobého pohledu je hloupá naše ale i Ruská konfrontační politika. Rusko je potencionálním spojencem Evropy. musí být. Ne nepřítelem. Té konfrontaci se musíme vyhnout. Oba k tomu máme vážné důvody. Bohužel se naše elity chovají nebezpečně hloupě, a to se týká i Putina. Ta nebezpečná UK vláda tam byla nějaké dva dny, a už reagovali. Nikdo mne nepřesvědčí, že to nebylo dobředu připravené, dokonce s Soči načasované. Postup naprosto špatný. Referendum mohlo být po domluvě, jako v Československu nebo Británii.
  Z dlouhodobého pohledu členství Estonska v NATo nemusí vadit, když Rusko nebude náš nepřítel, ale spojenec. Dvě otázky. Kdo je náš skutečný strategický „nepřítel“? A potřebujeme ještě něco takového?

  • Šims. napsal:

   Myslím si, že hloupou politiku dělá Merkelová, Němci jsou vlastně hráči EU a pokud se bude něco ekonomicky dít i oni hodně zaplatí.

   • Věra Říhová napsal:

    Také si to myslím, že Merkelová zpanikařila, bohužel pro nás, naše ekonomika je na té německé z velké části závislá.

  • xpow napsal:

   Vidím to podobně jako vy, ale s tím, že dneska už tyto předpoklady asi neplatí. Rusko zřejmě nechce být spojencem Evropy. Důvodem může být to, že se bojí toho, že by se z Ruska stala časem jedna z mnoha evropských zemí a ne imprérium nad kterým slunce nezapadá.

   • Ernest napsal:

    Nesmysl. Rusko CHCE být spojencem Evropy, ale Evropa musí respektovat jeho zájmy tak jako Rusko musí respektovat zájmy Evropy. V současné době to vypadá tak, že Evropou manipuluje USA přes NATO a Evropa se mu podvoluje a jedná proti vlastním zájmům.

  • vlkp napsal:

   Jeníky
   ta nebezpečná vlád a je v Kyjevě pořád! Není známo, že by Jaroš a ostatní o kterých jsem psal jako io militantech ve vládě z ní odešli! Naopak dál vedou silové struktury!

   A ted svým paramilitárním a v podstatě ilegálním strukturám zajištují legální rámec přes tzv. Národní gardu.
   Uniká mi, proč stát s pravidelnou armádou potřebuje cosi jako jako speciální miliční útvary. Předpokládám, že i na Ukrajině platí zákon o mobilizaci v době ohrožení a že tedy si mohou povolat kdykoli o kohokoli do řádné armády!

   A Rusko reagovalo hned. protože nejsnazší reakc e je tehdy, když protivník není zkonsolidovaný. Čím později, tím hůře s e věci napravují. Ostatně , znáš to ze svého řemesla. Co je lepší pro pacouše – preventuvní prohlídka nebo blesková operace v naprosté nouzi?

   Referendum po žádné domluvě být nemohlo. Kyjev a západ by ho nikdy nepřipustili, pokud by neměli zaručeno, že dopadne , jak potřebují.

   • Šims. napsal:

    pořád mi to všechno něco připomíná, asi před čtvrt stoletím.

    • zemedelec napsal:

     Pro Šims.
     Přesně.
     Akorát u nás stačila jedna mrtvola,ale na Ukrajině nezabralo několik desítek skutečných mrtvol.Nedokázaly pozvednout celý národ pro změnu,nebo-li jen vyměnit oligarchové.

    • Firefly napsal:

     Nepamatuji se (z doslechu), že by se u nás konalo referendum, na které by se okupanti snažili pozvat pozorovatele z OBSE.

   • Jan Čermák napsal:

    Petře,
    tvé argumenty jsou jako obvykle neprůstřelné. Uznávám, ale pocitově jsme stále malinko jinde. Zkusím najít skulinku. Ano ta vláda je tam stále, ale ta reakce byla neskutečně rychlá.Nevěřím, že by i jiná velmoc dokázala tak rychle reagovat. Příkladů hafo. Rozumím proč se Rus chová jak se chová, viděl jsi včera Velkou vlasteneckou? Dřív bych mu i fandil. Ty naši panáci jsou fakt jen panáci. Problem je ten, že jsou naši. Mám prostě problem fandit soupeři. A i když bych se s ním rád kamarádil, nejsem si vůbec jist, zda on o to stojí. Jestli on ten Putin vlastně nepředstavuje tytéž síly jako Jaroš , nacionalista, jenže Ruský, možná i kousky fašismu by se daly najít. Nabízím paranoidní teorii k verifikaci časem. Jsou „ukrajinští fašisté“ samovolně vzniklí, nebo placení CIA, nebo placení KGB? Cui bono tu padla otázka kdysi. Je evidentní, že Rusku.
    UK nemá jinou šanci než rozvoj spolu s Ruskem. Proti němu prostě nemůže jít a ty nacionalisti u vlády si to zdá se uvědomují. A Evropa je na tom v bleděmodrém podobně. Jen aby jim to-Rusům nestouplo do hlavy. Jakou vlastně dělat vůči ním politiku, že? Co já pán ty pán?
    A k tvému doktorskému příměru: jak kdy, jak kdy. To je právě to, a rozhodnout se správně je umění.:/

    • vlkp napsal:

     Ano, ta akce nepochybně byla připravena. Nikoli jako snaha anektovat Krym , ale jako nouzový krizový scénář, pokud by Ukrajina začala být antiruská.! To má každá normální vláda. Myslíš, že Amíci nemají scénář na negativní zvrat v Mexiku nebo v Kanadě?
     Ano, včera jsme viděl Sevastopol!
     A říkáš, že máš zábrany proti ti panáci jsou naši panáci? Mám tomu rozumět tak , že když uvidíš krást našeho grázla, zavřeš obě oči a řekneš si – no co, on sic e krade, ale je to náš grázl??? Kosu jsem zakládal právě proto, abych bránil tomuhle pohledu. A proto vyjíždím nekompromisně proti fanatikům všech barev, co rozlišují mezi svýma cizím gaunerem!Ohledně Putina a Jaroše. nemyslím, ež jsou stejní. Nevím, že by Putin hlásal, že kdo není Rus, toho je třeba podříznoutr.

     • Jan Čermák napsal:

      Myslím, že naše vláda to nemá. Nebo někde schované a v případě potřeby by to nikdo nenašel. To samý amíci v Mexiku. Byli by úplně auf hodnou chvíli, vzpomeň na 11 září, nebo na Irák. Na to vsadím boty. Nemám problem, že fackuješ naše panáky, zaslouží si to. Jen bych řekl, že nefackuješ Putina, jak by si taky zasloužil. A nerozumím tomu.
      Jinak proboha všechno v dobrém.

     • vlkp napsal:

      Jeníku,

      nemohu fackovat Putina, když na jeho místě bych dělal úplně to samé jako on.Pokud nemám naprosto příhlížet tomu, jak se mi rozpadne stát, který řídím.

     • Ernest napsal:

      To Jan Čermák: To je jenom iluze, že naše vláda tyto scénáře nemá. Ty nepřipravuje vláda, ale genštáb. Vláda se s nimi jenom seznamuje. Stejně tak mají připraveny scénáře pro případ vnitřních nepokojů. jako byly na Majdanu.

     • Hladis napsal:

      Vlku. pokud by jste udelal to same co Putin, mate tedy vazny vnitrni a moralni problém. Jen tak mimochodem, Putin Ukrajinu neridil a Rusko nebylo před rozpadem ani vzdalene. Mluvite tak o rozpadle bábovičce Putinova spolecenstvi, kdy jedna část rekla razne ne. Doufam ze si uvědomujete, ze nyní zahazujete objektivitu a mereni jednim metrem.

    • kočka šklíba napsal:

     Jane Čermáku, tohle jste napsal: „Problem je ten, že jsou naši. Mám prostě problem fandit soupeři.“
     Možná ale to není náš soupeř. Možná to je právě ten problém ve Vašich příspěvcích.
     Nejednou zde i na na jiných webech někteří napsali, že jen spolupráce EU a Ruska přinese pozitivní výsledky. Takže ne soupeř, ale rámci možností spolupráce.
     Já se domnívám, že na této krizi, ekonomicky, vydělají především, kromě Číny, USA. A to na úkor ne Ruska, ale EU.

     • Jan Čermák napsal:

      Myslím, že ekonomicky na krizi nevydělá nikdo. A mám silný dojem, že jde jen o nedorozumění, mezi námi. Myslím si to co vy, neměl by to být soupeř. Ale mám neodbytný pocit,že i když nechceme, tak je, že Putin se nám směje a bude hůř.
      P.S. soupeř není nepřítel.A zdravím.

     • kočka šklíba napsal:

      Ano máte pravdu soupeř nutně nemusí být nepřítel, ovšem i z Vašeho psaní jsem si odvodila, že pro Vás v tomto případě Rusko nepřítel je. Pokud jsem se spletla, tak se omlouvám.
      Jinak s Vámi nesouhlasím.
      O Číně nebudu psát, nic moc o tom nevím, ale myslím, že tam je to jasné, že Čína nemůže prodělat.
      A proč se domnívám, že ekonomicky získají USA oproti EU?
      Nedávno jsem četla, že vývoz USA do Ruska je 5% jejich exportu. Domnívám se, že vývoz EU do Ruska je mnohonásobně vyšší. A jistě se shodneme, že nejen vyrobit, ale hlavně prodat je důležité. Pokud Rusko nahradí dovoz z EU dovozem odjinud, nepůjde jen o výpadek příjmů států EU, ale hlavně o zvýšení již tak vysoké nezaměstnanosti. A my již dobře víme, co to znamená vyklizení zahraničních trhů, a to nejen v Rusku (viz Havlovo motání se do zbrojařské výroby).
      Na druhou stranu je EU z 30% závislá na dovozu ruského plynu. Objevují se zde teorie, že by se dovezl břidlicový plyn z USA. Nevím jak technicky jsou na to USA připraveny, nicméně by skoro určitě plyn nebyl levnější (na to jsou zde na Kose ale jiní odborníci, aby to posoudili), ale jedno je logické, USA by dostaly výhodný obchod, pro ně. Nejspíš by to víc než nahradilo výpadek exportů do Ruska. A také oslabilo EU. Jistě to má ještě mnoho dalších stránek, vlk, tenco, Hladísek a další by na toto téma jistě byli schopni psát zasvěceněji, ale domnívám se, že to co jsem napsala, není mimo mísu.

    • Cermak napsal:

     Petre, na misto Putina se dostat nemuzes, protoze jsi hodny a moudry clovek. Jinak uznavam, ze se zda sve „protivniky prevysovat o tridu. Ale nedokazu odhadnout jak to bude z vetsiho casoveho odstupu. Zalezi jak se veci vyvrbi.
     Erneste skutecne si myslite , ze na Slovenskem generalnim stabu jsou plany pro obsazeni dunajskeho poloostrova pro pripad madarske iredenty? Nebo v americkem pro pripad nutnosti obsadit Mexiko? Nebo na nasem pro nepokoje v vyloucenych lokalitach? A ze by jsme je byli schopni v tak kratkem case naplnit? Vzpominate na ochranu svobodne evropy? Mam o tom vazne pochybnosti.

     • Firefly napsal:

      Věřím, že v americkém generálním štábu jsou plány na obsazení jakéhokoliv místa na zeměkouli.

      A věřím, že v našem generálním štábu jsou plány na dosažení jakéhokoliv místa v budově.

     • Qiedo napsal:

      Pro Kočku- v titulcích 24ky – Německo odstupuje od jakýchsi zbrojních dodávek a NATO bude v případě agrese proti jeho členu okamžitě reagovat.
      Zítra Nato přijme za člena UA a pozítří si to rozdá s agresorem. Asi bych toho neměl tolik brát, že?

   • Skogen napsal:

    Přesné. Krym například OBSE žádal o vyslání mezinárodních pozorovatelů, byl si zcela pevný v kramflecích a bylo by to v jeho zájmu. Mluvčí OBSE však nabídku Autonomní republiky Krym odmítla s tím, že nemá k takovému kroku oprávnění. Mluvčí OBSE měla agentuře Reuters říct: „Pokud víme, Krym není účastnickým státem OBSE, a tak je jaksi obtížné připustit, že nás mohou zvát“.

    Obratem mezinárodní společenství argumentovalo, že referendum bez účasti pozorovatelů OBSE neuzná. Tedy dokonalé pokrytectví.

    Naše zpravodajství (A.cz) nyní navíc lže: „Pozorovatelé OBSE nebyli na Krym vpuštěni. Čeští politici Berkovec, Šarapatka a Soušek zde díky neznámému hostiteli dohlíželi na průběh referenda.“

  • prirodovedec napsal:

   Problém je jednoduchy. Viz mnoho zde odkazovanych analyz. Objektivni imperialni zajmy Ruska, ktere zminujete Vy a xpow, a ktere nejsou u velmoci nic neobvykleho, ma se s nimi pocitat, plus subjektivni vedomi narustu neduvery mezi Ruskem a Zapadem (zkusenosti s povestnym Kosovem, interpretaci rezoluce k Lybii, hratky kolem Syrie aj.) korenene stupidni medialni kampani kolem Soci nejen u nas vedlo k logickému sachovemu zaveru – vytahnout jiste pripraveny plan (kdo ho proboha z velmoci nema) a bleskurychle reagovat a obsadit si Krym, a pak to doladit. Nepripustit další situaci, kdy by to bylo o vzajemne duvere mezi Ruskem a Zapadem, protože by Rusku třeba hrozilo, ze zase bude tahat za kratsi konec (viz povestna kratka dohoda Janukovyc-Klicko). Srozumitelne, pochopitelne, citelne, nelze se zlobit, tak se velmoci chovaji (jiste lze zkouset medialni hratky a blaboly, které v populacích trenovanych vymyvanim mozku od komancu je znacne kontraproduktivni, viz CR, zejména když uz předtím se ukazalo, na barelovi, ze praglovita kavarna na to nema). Obrovskym problémem je, ze zatímco rusky velky bratr to zvladl, tak emericky velky bratr a nemecka velka sestra se jevi jako naprosti nepredvidavi diletanti. Tom Clancy by radost nemel … 🙂 Pokud tedy valceni horke ci studene není plan, jak se zachranit před bankrotem a lyncem vyvolanim války.

   • Ernest napsal:

    Ta poslední věta je podstatná!

   • Skogen napsal:

    Dokud jsem to tvrdil jen já, říkal jsem si, že stačí dát si na hlavu mokrý hadr a chvíli počkat 🙂 Když už to ale říkáte i vy (byť výrok z kategorie „problematický“), budu ty hadry asi potřebovat dva. Vytáhl jste ze šuplete teorii her :)?

 8. Berkowitz napsal:

  Poděkování!
  Děkuji, za perfektní analýzu situace kolem UA. Chodím na různé webové stránky, ale něco tak dokonalého jsem nikde nečetl.
  Abych nezapomněl : „Ať žijí dnešní oslavenci – Josefové, Pepíci……..“

 9. jezevec napsal:

  mně se na tom nelíbí ten explicitní návod na jakékoliv další přepisování hranic, který se (s nejapnou výmluvou, že když kosovo, pak už cokoliv) má považovat za standard.
  takže až novodobí náckové povyrostou a dostanou chuť na sudety – nepotřebují bojovat, dokonce si je nemusí ani koupit. pošlou tam pár kanonů a dvě roty, a uspořádají DEMOKRATICKÉ REFERENDUM. a kosíři se budou moc poprdět nadšením, jak je to správné, a vlk osobně donese fýrerovi pantofle. vždyt přece kosovo, a velmoc jedná velmocensky.
  hoši, aby vás to ještě nemrzelo.
  až putin schlamstne i zbytek ukrajiny (byla přete taky vždycky ruská, a obyvatelstvo se mezitím dosídlí), a bude stát na hranicích slovenska – budeme už bojovat, nebo pořád ještě vrtět ocáskem a hýkat nadšením?

  • Martin V. napsal:

   Jenže ten návod náckům dal „Západ“ právě už v případě Kosova a Metohije.

   • jezevec napsal:

    obhajovat ruskou agresi chybami euroatlantické civilizace v kosovu?
    že se to vlkovi takhle sešlusovalo v hlavě, ještě neznamená že to spolu souvisí.
    nebo dáme němcům sudety a rusům slovensko – protože kosovo?

    ostatně, nevšiml jsem si, že kosovo by zabrala německá armáda a udělala si z něj součást náckovské republiky. vítej na zemi, potvůrko podivná – nebolelo to moc, spadnout sem až z mlhovin andromedy?

    • jozka napsal:

     Takze „Krym=ruska agrese“ a „Kosova=chyba EA civilizace“.

     Gratuluji, takove pokrytectvi aby jeden pohledal. A mimochodem, Ne, nemecka armada v Kosovu neni. Nemecka ne 🙂

     • jezevec napsal:

      pojďme se přestat fackovat bezobsažnými slovíčky a pojdme si porovnat fakta:
      rozdíly kosovo/ukrajina:
      1) boje v kosovu rozpoutali domácí kosovani, deklarujíce, že se na jejich právo na sebeurčení po ww2 zapomnělo – boje v ukrajině rozpoutali ruští přistěhovalci na základě demonstrace proti ukrajinské vládě, jejíž spontaneita je přinejmenším důvodem k pochybnostem
      2) do kosova vlítly jednotky spojené aliance, částečně pod záštitou osn – na ukrajinu vlítly privátně jednotky ruské.
      3) účelem bitvy o kosovo bylo zabránit vyvražďování obyvatel mezi sebou, v krvavé občanské válce – účelem bitvy na ukrajině je územní zisk sovětského svazu, implantovaný v období míru.
      4) výsledkem bojů v kosovu je samostatné kosovo – výsledkem bojů na ukrajině má být připojení části republiky k rusku.
      5) v kosovu je hovno, leda hory, cikáni, drogy a nekázeň, dost pochybuji co by kdo získal tím že obsadí kosovo, dám se poddat – krym je jedna z nejbohatších enkláv regionu a rusové v něm mají vojenský přístav, zájem ne nesouměřitelný
      7) nedotknutelnost ukrajiny byla ukrajincům slíbena za vzdání-se jaderných zbraní – v kosovu jde pouze o hypertrofovanou národnostní hysterii

      a co je stejně?
      a) obojí je překreslování postupimské dohody
      b) obojí je chyba
      chytrý se z chyb poučí, blb se na ně vymlouvá aby je mohl opakovat

     • jozka napsal:

      Hele, to mate tezky, jezevec, kdyz vas upozornim, ze v souladu se svym videnim sveta vzdy jedne strane pridate pouzitim „bezobsaznych“ slovicek nebo primo nejakym vymyslem minus a te druhe plus, obstastnite mne tim samym, jen obsahlejsim.

      Co s vama?

     • jezevec napsal:

      máte tady sedm strohých argumentů – můžete mi říct, které si myslíte že nejsou pravda, a jak je to podle vás. nebo podle vaší propagandy, to je fuck.

     • Vidlák napsal:

      Ještě jeden rozdíl by se našel Jezevče… V Kosovu byly stovky a tisíce mrtvých, statisíce lidí mazaly přes hranice, soukromý majetek z více jak 50ti procent změnil majitele. Kosovo je také Judenrein, protože tamní židovská komunita musela hodně rychle zmizet. Desítky srbských civilistů jsou dodnes nezvěstné. Ve vlastním Srbsku zahynulo následkem bombardování asi 2500 civilistů. Výsledkem byla státní narkomafie.
      Na Krymu zahynul jeden voják (ještě se neví, kdo a jestli vůbec) a ani jeden civilista. Následkem vpádu armády zvenčí nemusel odejít jediný civilista, nikdo nepřišel o soukromý majetek, nikdo nebyl lynčován, Ukrajinci a další menšiny na Krymu tam jsou pořád a nikdo jim nevypaluje domy.
      Zatímco v Kosovu se kromě vlajky slušně vyměnilo i obyvatelstvo, na Krymu se vyměnila jen vlajka.
      A budu pokračovat… V Kosovu armáda zvenčí pomáhala tím, že sypala tuny bomb na tak strategické objekty jako byly třeba sklárny a na zemi nebyl nebyl jediný voják, následkem čehož vznikl nepředstavitelný bordel ve kterém zařvaly spousty lidí. Na Krymu napochodovala pěchota a během několika hodin obsadila všechno a všude. Druhý den ráno všude stály hlídky a troufám si říct, že ani jeden bytový zloděj tu noc neloupil.
      Když se mám rozhodovat mezi dvěma zly, hádejte jakému dám přednost?

     • xpow napsal:

      Tím vlastě Vidláku volíte to, že velmoci by měly napochodovat všude tam, kde by podle jejich uvážení mohlo dojít k občasnké válce. Je to lepší a efektivnější než potom urovnávat probíhající spor, že? Ne je to smozřejmě blobost, z tohohle pohledu to nelze srovnávat. Na Krymu žádná občanská válka nebyla. Množství mrtvých není zásluhou ani vinou mocností, jedná se o z tohoto pohledu zcela jiné problémy.

     • Vidlák napsal:

      Já jen odpovídám Jezevcovi, jaké další rozdíly by se našly. Obě události se už staly a žádné co by kdyby neplatí. A nedávejte mi do úst, co bych volil. Kdybychom se jako ČR čirou náhodou stali předmětem podobného zájmu z obou stran jako Ukrajina (a já tu čirou náhodou ještě byl) tak prosím zabrat jako na Krymu a ne jako v Kosovu.
      Kdybychom ovšemv té době byli ekonomicky soběstační, samostatní a sebevědomí bez elit typu Kchárla a spol, tak bych třeba po zvážení situace šel i narukovat. Ale neberte to jako příslib předem.

     • jezevec napsal:

      však já jsem vidláku psal už včera vlkoj – že s tím spolkem co se schází tady, kdyby fašouni dneska zabrali Sudety, stačí jim tam poslat rotu vojáků a vyhlásit referendum, a najde se dost vidláků i vlků co jim budou nosit pantofle. nedokážu to kritizovat, ale hluboce s tím nesouhlasím.

     • Vidlák napsal:

      Oj Jezevče, to se nebojte… akorát to nebudeme řešit zvaním si těch, kteří takového džina pustili z lahve. Takové fašistické sudeťáky bychom si museli vyřídit sami. Určitě bych nechtěl aby u toho asistovala Merkelová, Obama, Ashotnová a nebo Putin. Ale s chutí bych se podíval, jak Kchárl vytáhne tu svojí šavli.

    • Martin V. napsal:

     Jezevče, kromě toho, že papouškujete oficiální propagandu, se projevujete jako ubožák. Nejspíš to značí, že té neudržitelné propagandě sám nevěříte. Zkuste si ještě jednou přečíst svůj příspěvek a pak to, co jsem odpověděl.

     • jezevec napsal:

      neskrývám, že moje názory vznikly na základě dostupných informací – a že tyto informace čerpám převážně z médií (tím nemyslím CT-1 nebo blesk). a upřímně závidím každému, kdo má přístup k hodnověrným, nikým a ničím nezkresleným informacím, na ukrajině žije asi osobně, a má informace z tech nejvyšších míst a z první ruky. nevim teda co takový super expert dělá na kose, ale prohání se tady více takových potvůrek. z lidí který „prohlédli propagandu“ a o věci maj kříšťálově maj jasno, a všichni kdo čerpají z jiných informací jsou pro ně ubožáci, mi bylo vždycky na blití – dříve či později se obvykle ukázalo, že byl k tomu důvod.

     • Martin V. napsal:

      Buď máte vážný problém s pochopením psaného textu nebo zkoušíte velmi průhlednou manipulaci. Vaše žaludeční potíže mě skutečně nezajímají. A skutečně nemusím být expert, co má od všeho klíče, abych poznal snahu vydávat sytě černou za zvláštní odstín bílé .

     • jezevec napsal:

      chápu. stačí prolistovat kosu, poblisty, rudé právo a novinky – a hned je člověk expertem na zeměkouli, ani nemusí nic vědět 🙂
      škoda že se tak nedají už diktovat rozsudky, viďte, to by byl mazec!

     • Martin V. napsal:

      Buď máte vážný problém s pochopením psaného textu nebo zkoušíte velmi průhlednou manipulaci.

    • Vidlák napsal:

     Abychom nedali Němcům Sudety a Rusům Slovensko, musíme nejprve vrátit Srbům Kosovo… Já vím, ono to nejde… Jakmile je džin jednou venku z lahve, tak to prostě jede svojí cestou…
     Jenže, aby to nepostupovalo dál, chtělo by to jednotrannou deklaraci EU – nechovali jsme se hezky a správně, nemůžeme to vzít zpět, aby nenastaly nové křivdy, ale deklarujeme návrat k dohodám z Postupimi a od dnešního dne nepřipustíme změny státních hranic, atd, atd. Slavnostně podepsat v Bruselu, odnést na zlatém podnose Putinovi.
     Pokud totiž budeme pořád tvrdit, že my nic, my hodní a Putin zlý, ačkoliv dohody nedodržujeme, pak zákonitě protistrana dospěje k tomu stejnému a nebude se chovat podle dohod, ale podle svých zájmů. Proč by měl Putin dneska věřit nějaké dohodě s EU, když už byla mnohokrát porušena? Ne, oni teď jsou na delší straně páky a dají nám to sežrat.
     Nic není ztraceno… budujme si nezávislou ekonomiku, dodržujme naše vlastní dohody a až budeme mít větší klacek, tak Rusko třeba trochu vychladne. Teď nemá důvod, jeho protivníkem je věrolomný západ nectící dohody a jednající podle svých zájmů a oni to dělají taky tak. Takhle nás vidí.

  • Leo K napsal:

   Poznámka pro jezevce: To chce preventivně 1× 400 mg ibuprofen proti horečce. Rozdíl mezi článkem a příspěvkem je v hledání skutečně možných motivů a ve vašem případě o ničím nezdůvodněnou excitovanou fantazii. Právě tak by bylo možné se totiž ptát, co potom až nás obsadí invazijní vojska zelených mužíčků.

  • Ernest napsal:

   Ale tady nikdo netvrdí, že pžepisování hranic je správné. Jenom říkáme, že ZA SOUČASNÉHO STAVU VĚCÍ Putin jinak jednat nemohl, aniž by ohrozil vlastní národ a stát.

 10. Fagan napsal:

  Souhlasím s Vámi, xpowe. Jen bych nesouhlasil s vaším hodnocením článku. Je nejenže slabý, ale navazuje i na propagandu, jakou jsem četl naposledy na OutsiderMedia. Jak ruští oligarchové jásají nad sankcemi, jak propad akciového indexu zajistil výkup hlavních ruských titulů ze západních buržoasních rukou za hubičku do bodré otcovské náruče ruského státu. Že propad hodnoty rublu je vlastně požehnáním pro Rusko, protože tak vlastně ani nemusí devalvovat pro zvýšení konkurenceschopnosti především na čínském trhu. Že začnou splácet svůj dluh v rublech či snad indických rupiích, a tím tytytyty, potrestají ty zlé upíry z WallStreetu. Co udělají s US dolary, co je mají našpárované a za kolik je smění na ty rupie a s kým, jsem se však od hochů z redakce e-republiky, už bohužel nedočetl.

  Takže jsem se opět podíval do západních, navýsost buržoasních médíí, o kterých jsem před časem napsal, že mají mezinárodní respekt a i u těch, co se kloní ve svém světonázoru k tzv. „levici“. Že u nás patrně ona „levice“ pořád nechápe, že to není lítý marxismus-leninismus, ani všespasitelná ruka sovětského impéria, která osvobodí své východo- a středoevropské ovečky z jha evropského liberálního kapitalismu, ale že je to celé jen O TOM, jak řekl můj druhý nejoblíbenější US prezident z řad Demokratické strany, Bill Clinton – „It’s the economy, stupid“…:-)

  Takže první je z britského BBC

  What further sanctions could Russia face?

  píše se tu

  „What specific action might be taken?

  The introduction of direct economic sanctions would probably mean import/export bans.
  If specific firms were targeted, then the state-owned energy giant Gazprom would probably be high on the list.
  For instance, Gazprom could be banned from winning more contracts within the EU.
  The US and Europe might also restrict Russian banks and corporations from access to finance.
  It was revealed this month that the UK had considered closing London’s financial centre to Russians as one possible sanction.“

  Vyloučení Gazpromu ze všech evropských tendrů, zákaz většiny exportu a importu by Rusko položil na kolena, jak vidíme z tohoto grafu Russia TOP Trading partners 2012.

  Dakší článek je z mého oblíbeného Wall Street Journal

  Russians Fret About Economic Impact of Sanctions Over Ukraine

  Ten ale hovoří naprosto o opačných indiciích, jak ne jen do budoucna pocítí Rusko euro-americké sankce, ale jak už je pocítili aniž by je Západ ještě kdy zavedl! Takže kdo už vlastně Rusko potrestal ztrátou v řádu miliard? Ano, byla to ta dnes už docela dobře „viditelná“ tlapa TRHU.

  píše se tu

  Since Russian forces took control of Crimea on Feb. 28, markets in Moscow have plunged to levels not seen since the global economic crisis, with the top 50 companies shedding $110 billion in capitalization.

  Russia was already dealing with slowing growth, rising inflation, a weakening ruble and persistent capital flight. Economic growth last year clocked in at just 1.3%, and Russia’s central bank has forecast just 1.5% growth this year.

  Russia’s primary stock index plummeted 11% on March 3, the first day of trading after Russian troops entered Crimea, and has lost ground since. The ruble has declined 11% against the dollar since the beginning of the year and the central bank was forced to spend $11.3 billion on the day of the market plunge to stabilize the currency.

  On Wednesday, Mr. Putin said in a meeting with the heads of Russia’s central bank, finance ministry and economy ministry that the current growth rate wasn’t good enough, and „we need to achieve stronger dynamics.“

  Alexei Kudrin, a former finance minister who attended the meeting, warned in a speech in St. Petersburg on Thursday that the authorities were underestimating the potential impact of sanctions, the Interfax news agency reported.

  Ano, zato byl už Kudrin dříve vyhozen, protože říkal Putinovi nepříjemnou ekonomickou pravdu, které měl tento rozvědčík odchovaný státním plánováním resp. chozrasčotem za buržoasní pavědu.

  • Martin V. napsal:

   K dokonale objektivnímu pohledu už chybí jenom info o tom, co píše Jefimko, Doležal nebo člověcivtísni 😀

  • Firefly napsal:

   Jen technická poznámka – chozrasčot byl právě pokusem zavést „kapitalistický“ pohled do vedení podniků, tedy zavedení ideje že výdaje (náklady) mají být kryté příjmy (výnosy) a zajištěna rentabilita.

   Netvrdím, že to fungovalo, ale byl to pokus o krok správným směrem, na tu tomu téměř revoluční 🙂

   • Admirál napsal:

    Jinak, chozrasščot se používá v různé modulaci běžně v západních firmách.

   • Ernest napsal:

    „Jen technická poznámka – chozrasčot byl právě pokusem zavést “kapitalistický” pohled do vedení podniků, tedy zavedení ideje že výdaje (náklady) mají být kryté příjmy (výnosy) a zajištěna rentabilita“. kONEC CITÁTU.
    Rentabilita NENÍ ziskovost. Podnik může být rentabilní, pokud z příjmů pokryje veškeré své náklady. Kapitalistický PODNIK NAVÍC MUSÍ PRODUKOVAT zisk.

    • Firefly napsal:

     zjednoduším-li názvosloví – pakliže pokryju z příjmů (výnosů) náklady, mám minimálně kladnou nulu. Pakliže nejsem čaroděj nebo nejedu na čistou přefakturaci bez mark-upu, pak s 99% pravděpodobností mám zisk.

     • Fagan napsal:

      Tento chozrasčot je dosti něco jiného v prostředí netržní ekonomiky, kde neexistuje konkurence a trh, a tam kde stát má monopol na veškeré ekonomické transfery a provádí je jen sám mezi sebou (neberu v potaz vývoz a tedy řízení se na zahraničních trzích tržními pravidly).

  • jan hladik napsal:

   Odkazy tam mate, tak co bulite nad nejakou propagandou? Stejne jako argumenty.

   • Fagan napsal:

    Jestli myslíte ten odkaz na vyjádření nejbohatšího Rusa, že sankce jsou sranda, nikomu neublíží, pak to je pro mne asi tak „relevantní“ odkaz jako poslouchat přednášku od faráře jak používání pánské ochrany při koitálních praktikách nemá vliv na šíření pohlavních chorob, ergo dokonce má škodlivý vliv na udržení mužské potence atp.

  • Joda napsal:

   S tvrzením BBC“Vyloučení Gazpromu ze všech evropských tendrů, zákaz většiny exportu a importu by Rusko položil na kolena“ je možné souhlasit. Je tu ale druhá strana mince. Co by to udělalo s Evropou?

 11. kchodl napsal:

  Pěkná ekonomická analýza.
  Jen pár věcí byl dodal – například podíly ruských firem v západních koncernech. Třeba Exxon, tam mají rusáci snad už 30%, nedivil bych se, kdyby v těch dalších ropných firmách to bylo podobné.
  Provázanost dnešního světa je obrovská.

  Podstatou problému není Krym, ale postupná agrese Západu. Co se teď děje na UA, to je jako přes kopírák arabské jaro a Sýrie. Skoro to vypadá jako starý dobrý evropský Drang nach Osten, jen jinými prostředky. S tím, že evidentně má jiné cíle EU a jiné US. Američané situaci ovládli – jim bohužel stačí Ukrajinu rozvrátit. Což se děje.

  Komické je, že ani rozjetý mediální stroj v režimu turbo nedokáže přelakovat černou na bílou.

  Takže „podporujeme demokracii“, ale v Kyjevě podporujeme marginální pouliční partu násilníků, ultra-nacionalistů, židobijců a lupičů. Při „revoluci“ se nepovedlo udělat generální stávku – nikde, ani v omezené oblasti. Ani toho prezidenta nedokázali odvolat legálně – 75% poslanců, byť s kvérem za zády, dalo to jen 73%, tak to neplatí. Vláda je totálně nelegální, „parlament“ to je výsměch, ústavní soud pro jistotu rozehnali – tak zmršená revoluce, to se jen tak nevidí.
  Armáda se s nimi nechce bavit a dělá mrtvého brouka. Z cca 140 tisíc chlapů zbylo nejednou 6 tisíc, ostatní jsou asi marod nebo co. Nově jmenované velení námořnictva frnkne pár hodin po potom, včetně všech struktur. Vlajková loď se kamsi ztratila. Policii rozehnali.
  Ani sázka na Krym nějak nevyšla, protože „vlak Družby“ z Kyjeva ani snad nevyjel, jelikož na Krymu se najednou objevili „domobranci“. A proti nim majdanští hrdinové nenastoupí.
  A nikde žádné velké davy na náměstích – a když, tak ty „proti nám“. Tak to přece v Egyptě nebo jinde nebylo, takže za to může Putin. Určitě se za chvíli objeví, jak lišácky dlouhá léta podporoval ruské nacionalisty, posílal jim pirožky.

  Teď EU musí rychle podepsat s pseudovládou celou kupu nevypověditelných smluv, než dojdou peníze a celá ta situace exploduje. Ale budou to stejně jen cáry papíru, protože do pár měsíců začnou úkáčka pociťovat nedostatek všeho, současnou bandu u vesla velmi nepěkně zprovodí ze světa – ta buď sáhne po teroru nebo emigruje nebo umře. JV se utrhne, některé západní části také. Tedy pokud se neobjeví pan Deus Ex Mašina s alespoň 30 miliardami ve šrajtofli, který ten večírek velkoryse zatáhne.

  Economy rules, fools. Ale Billa se nezeptali, co kdyby jim odpověděl.

  • kchodl napsal:

   zde Kchodl. WordPress fixluje, ačkoliv jsem přilogován, nepřiřadí nick. Vadí mu mobilní IP.

 12. jaa napsal:

  Je to zvláštní, jak je to v podstatě jednoduché, když pár lidí dá dokopy co ví a jak to krásně zapadá. Co ale nechápu, je postoj našeho ZAMINI a jejich nejvyššího. To běsnění většiny méédií napříč spektrem jak se říká. To vyvolávání nenávisti bez jaékoliv špetky rozumu. Ato navzdory tomu, že v diskuzích mají lidi – ti obyčejní úplně jiné názory. samozřrjmě kromě zepár lehce poznatelných provokatérů. Copak jim nevadí, že jejich vystupování má úplně opačný efekt. Že lidi na ty válečné štváče kašlou a nevěří jim. Sleduji převážně slovenské zprávy, kde není žádné rozňahňávání, prostě jen fakta a ani těch nic moc, protože se starají a řeší své problémy. A musím přiznat, že je to uklidňující. Světová médie se drží zpátky ,ale ta naše jsou jak utržená z řetězu. Proč?

  • Cech napsal:

   No nevím ona to nejsou jen média.
   http://blog.aktualne.cz/blogy/simon-heller.php?itemid=22496
   Jen mi stále uniká ten Komunizmus v Rusku.
   Prostě neumím si představit jak to vysvětlují pedagogičtí pracovníci podle metodik na současném Putinovi.
   Proto považuji tyto pedagogy za to, co deformuje realitu pro ty, kteří se ještě nemohou bránit.

   • jozka napsal:

    Hellera nebrat vazne on je jen neprilis bystry fanatik snazici se najit teply flicek.

   • Tacit napsal:

    No a takoví grázlové jako Heler učí naše děti, pardon u mě už vnoučata. Je to furt stejný, akorát teď zrovna podle pravé strany zdi.

   • Hudec napsal:

    Co k tomu…? Je to vůl, no…

  • Puck napsal:

   Docela mě těší, že jsem to hodil komunistům. Podotýkám, že poprvé.
   🙂

   • Šims. napsal:

    Heller je v Č. Budějovicích a okolí profláklý ještě z akce proti radní za KSČM. Podotýkám, že se jednalo o nekontroverzní, slušnou a oblíbenou učitelku. Taky myslím organizoval hladovky studenů a podobné blbosti.

    • Hudec napsal:

     Řetězová hladovka je skvělá věc, zcela v intencích směrnic EU. Garantuje, že při ní nikdo nehladoví. Tak trochu jako současné EU-sankce…. Jsou vidět, ale ne cítit. 🙂

 13. Puck napsal:

  Podstatou, a příčinou celého maléru s Krymem je nenažranost lidí, kteří se po zániku soc. bloku dostali k moci. Vůbec nesejde na tom, která partička jde novodobým zbohatlíkům na ruku, a to platí jak na Ukrajině, tak všude jinde. Demokracie slouží jen jako zástěrka, aby se vytvořilo zdání, že si lidé vládnou sami, podle své vůle.
  Tím, jak zloději dále bohatnou, dále ničí základy státu, a lidé v nich naopak dále chudnou, bude podobných kolapsů přibývat.

 14. Petens napsal:

  Výborná analýza pane Hladísku, díky.

 15. Hladis napsal:

  Jen tak mimochodem http://blog.aktualne.cz/blogy/miroslav-zak.php?itemid=22488 by si tohle měli všichni povine precist.

  • Jan Čermák napsal:

   Bezvadný, zcela souhlas. A tane mi přitom na mysli něco čím Vám možná trošku naruším diskusi. Pardon, ale k odkazu to je. Byl jsem v Praze. Vylezlo plné metro a pražáci se srotili před jeden funkční eskalátor. A byli jsme tam 5 minut, protože si na schody stoupali po jednom! Vyvodil jsem z toho vědecký důkaz, že Češi nejsou schopni sebeorganizace. Jako nedokážou zip. Zcela spontánně se chovají takto, žádný politik tam nestál. A prokazatelně všichni byli nahoře 2x pomaleji než mohli.Svěřil jsem se sestře pražandě a dozvěděl se, že ona chodí, spěchá! a tudíž nesnese aby stáli dva vedle sebe. Takže jasný závěr, protože se rádi předbíháme a podvádíme budem se mít dál všichni blbě. A kolega v práci zase rád chodí, protože nevydrží stát. Samorosti, navzájem neschopní se dohodnout, dát přednost společnému zájmu před zájmem vlastním. To jsme my a jakoby každá snaha byla marná….
   Samozřejmě, že dle DP je chození zakázáno…

   • Hladis napsal:

    Tak to jste mi nahral. Podivejte se na tohle. I bez titulku by vam to mělo byt jasne https://www.youtube.com/watch?v=LTRw02ytryQ 🙂

   • Mičman napsal:

    O předbíhání se nejedná, rozumný člověk raději nechá vedle sebe místo.Já také nikdy nestoupám vedle nikoho a počkám, až přede mnou nastoupí a já pak za něj, většina se drží napravo, a kdo chce, tak má možnost po levé volné polovině jít .Nikdy nevíte jestli nebude třeba ten volný půlschod třeba pro urgentní případ. Asi jako v Holešovičkách, tak máte tři pruhy, ale jeden je jen pro autobusy a protože je jich menšina, tak je vlastně ponejvíce prázdný, takže dle Vašeho nápadu by měl být také zaplněn, že ale umožňuje například pro urgentní případy rychlý přesun, s tím asi nepočítáte.A podobně to může pomoci i v metru, dokud se Vás to netýká, tak to považujete za neorganizovanost, já to vidím jako rozumné počínání, které může někomu zachránit život i za cenu zpomalení odchodu davu cestujících z metra.

   • robe napsal:

    jene, já z toho města jsem. tak vám sem dám odkaz, jelikož se podle mě pletete:

    http://www.dpp.cz/musim-pri-jizde-na-eskalatoru-stat-vpravo/

    že dva vedle sebe jedou rychleji nerozporuji, ale zvzk je zvyk )

    • Cermak napsal:

     Ctl jsem ta pravidla ne tento odkaz. Neni tam vyslovne zakazano chodit, ale je tam vyslovne doporuceno se drzet. Coz je dle meho totez. Kdyz jsem studoval tam co musite bydlet, cca 20 let zpet, chodilo se taktez, ale ne ve spicce, prijelo li plne metro stavalo se po dvou. Matematicky je to myslim jasne.

  • Narcis napsal:

   Co vás na tom Hladisi tak zaujalo? Mně jen tato studentova věta: „A když se účastní nějakého referenda a jejich názor se neprosadí, cítí se jeho výsledkem vázáni stejně, jako by hlasovali pro.“ Ta je o příčinách Ukrajinských krizí. Abyste to nebral doslovně „A když se účastní nějakých voleb …“

 16. Šims. napsal:

  Na PL je nyní video, jak současní vládci parlamenu v UK vyřeršili ukončení pracovního vztahu ředieli ve státní televizi. Tohle udělat u nás Dvořákovi, to by byla fakt legrace a nechci namítat, že by to hošík za ty pořady zasloužil. Jinak je to asi demokracie po ukrajinsku. Ve stylu každý chvilku, tahá pilku.

  • Tacit napsal:

   A pro info: toto se též řeší v dnešním Ukrajinském parlamentu.

   • Puck napsal:

    Nezahálejí. Mimo jiné vydali toto ustanovení :
    Obrátit se na :

    2) Organizaci Severoatlantické smlouvy (NATO), – se žádostí o členství v této mezinárodní vojensko-politické organizaci.

   • Admirál napsal:

    Dobré. Demokraté nezahálejí.

    Kolik Ukrajinců tohle asi schvaluje.

   • strejda napsal:

    EU bude mít hodně velké starosti jim ten fašismus vymýtit z hlavy. Zdá se, že ti co na uKrajině tahají za nitky se dočista zbláznili. Pokud připustíme, že se občané mohou bránit, tak máme ode dneška na Ukrajině občanskou válku.
    Dokáže někdo vysvětlit jak to že má Putin tak dlouhé prsty a dosáhl až na parlament Ukrajiny. I když leccos z toho neprojde – naráz vstoupit do EU, zavést trest smrti a zakázat dovoz plynu do EU je opravdu docela silné i na Ashtonovou.
    Co na to Zaorálek až bude muset ze svobodné a prozápadní Ukrajiny odvážet ožebračené Volyňské čechy aby jim zachránil, když ne majetek, tak život.

    • Laco G. mlynář napsal:

     Jó USák z EU otevřely Pandořinu skříňku.
     A ti Volynští Češi podle naší ČT prý prchají před hrozbou Rusů.

     • Vidlák napsal:

      Taky jsem to zaslechl. Ale jen od reportérky. Že se jich na ty důvody raději nezeptali v přímém přenosu, to naprosto chápu. Nedej Bože by se chudáci krajané mohli bát těch správňáků.
      Ale je sympatické na nich vidět, že jsou to Češi… vypadnout dokud je čas… moje řeč.

   • jaa napsal:

    Což ale potvrzuje, že Putin měl pravdu a že tam ty ukrajinsko-ruské „třenice“ musely existovat už dlouho, to není otázka pár měsíců. Kdo ví možná zhoršující se stále životné pomínky.

    • strejda napsal:

     Ukrajinsko-ruské, ukrajinsko-polské a polsko-ruské třenice, když to tak nazveme jsou místním folklórem. K nim přidejte ukrajinsko-rusínské, ukrajinsko-židovské, polsko-židovské. Je to složitý kraj na pomezí a vhodit do toho sudu doutnák může jen skutečný blb. Ten blb, nebyl sám, se našel. Kdo to byl je jednoduché zjistit, nechali se fotit na Majdanu, když říkali, že si to Ukrajinci vyřídí sami. Co také od blba čekat, že. Když se mu scénář zadrhne.
     Ukrajina je v obrovském maléru a EU s ní. Vůbec nemá představu jak to bude řešit. Jenže čas nečeká a události jdou s ním. Ještě tak USA z toho mohou vycouvat, jsou daleko.

   • kchodl napsal:

    Je to jen návrh, ale je z toho vidět, co je tam za pomatence.
    Samozřejmě je to neschvalitelné.

    Měli by si to užít, působení ve „vládě“, protože za pár měsíců budou kdo ví kde.
    Jak jim správně zavěštil Sikorski „Pokud to nepodepíšete, jste mrtví“. To se projevil jako kvalitní Kasandra. Jen to bude ještě pár měsíců trvat.

 17. papilio napsal:

  Úroveň diskusí ke článkům je nesrovnatelně lepší než je mimomainstreamový průměr,s tím štrejchnutým Outsider Media máte dost pravdu,ale pořád to není třeba diskuse na Aktuálně.CZ…..Řada komentátorů už není schopna fendrichovat-to platí o Neviditelném psovi Neffovi,který stále častěji zapomíná ideologiucké brýle.Tak zůstávají jen trotlové typu Libora Dvořáka z ČRo Plus,který se hodí tak na impresionária Pussy Ryott pro Prahu a Středočeský kraj.

 18. Fagan napsal:

  Následující reakce je sice trochu mimo dosah článku, který si činí ambici predikovat vliv ekonomických sankcí na Rusko, včetně těch sankcí, co zatím ještě nebyly zavedeny a jehož relevanci mám za stejnou propagandu jako obrázky z Russia Today, jak údajně mlácení Rusové z Krymu hromadně emigrují do Ruska, a jaká je zácpa těchto „chudáků“ na hraničních přechodech, aby se pak ukázalo, že se jedná o ukrajinsko-polskou hranici a frontu západních Ukrajinců na hranicích při nedělním výjezdu na nákup do polských supermarketů:-)

  Unikl mi pro mě dost šokující článek z Britských listů, jehož dopad na pochopení dnešní situace v Rusku je zásadní. Tento článek beru jako doznání, doznání někoho komu už ruply nervy a nedokáže dále zachovávat salonní dekodorum, buržoasní etiketu pánů ve fraku a bílých rukavičkách, stojících v kuloárech v mírném předklonu s pravou rukou za zády, v levé držící sklenku šampaňského…Je to řev zraněného zvířete, co už nedokáže nadále schovat svoji agresivitu…Podle této zpovědi je jasné, že žádný fašista neměl na Putinovo rozhodnutí napadnout suverénní zemi žádný vliv, naopak byl jen vhodnou záminkou, stejně jako pro jeho ukázání se světu, že „na to má“ potřeboval získat pořádání zimní olympiády v letním přímořském letovisku. Podobně postupoval už Hitler v r. 1936, ale to ještě neříkal nic o tom, jak musí ochránit Sudetské Němce trpící pod knutou českého nacionalismu, a že si vymiňuje ochránit německou menšinu, kdekoli na světě ozbrojenou intervencí. Ten ale na to potřeboval ještě 3 roky. Putin to stihl v řádu týdnů. Nu vot maladěc:-)

  „V Rusku vždy existovala – nejdřív v úzkých, pak ve stále širších kruzích – představa, že SSSR nejenže prohrál, ale spíš kapituloval, opustil bojiště. Částečně z naivity, veden opratěmi iluzí o „všelidském“, částečně, jak jsou přesvědčeny rostoucí řady konspirologů, v důsledku zrady.

  Status Ruska jako poraženého státu, nikde oficiálně nestvrzený, ale obecně uznaný, nevedl pouze k nutnosti znovu a znovu ustupovat, ale také k nemožnosti znovu získat žádoucí práva v novém systému.

  To znamená, že se nikdo nemá k uzavírání dohod za rovných podmínek. Postavení „věčně emergentní“ mocnosti Rusko neuspokojuje. Cílevědomé, trpělivé a dlouhodobé práce na čínský způsob Moskva není schopna, tím spíš, že její existující konkurenční výhody ve střednědobé a ještě více v dlouhodobé perspektivě slábnou. Všechno, čeho bylo možné dosáhnout bez rázných pohybů, bez iniciativních kroků, bylo dosaženo ke konci prvního desetiletí po roce 2000 – v rovině mezinárodního prestiže i obnovujícího růstu.

  Předchozí model rozvoje se vyčerpal. Získávat plnocenné výhody z globální integrace jsme se nenaučili, uznání jako skutečně rovnocenného partnera jsme nedosáhli. Nepočítá se s tím, že by se společně s Ruskem posuzovala pravidla hry, která by je uspokojovala; přední hráči se domnívají, že systém vzniklý jako důsledek studené války není třeba vážněji korigovat.

  Zdá se, že ruské vedení došlo k tomuto závěru: Pokud se půjde dál dosavadní cestou, není šance na průlom a čeká nás vyhasínání. Proto se buď podaří zlomit trend a vynutit si přijetí do „jádra“, nebo se vytvoří nějaká konfrontační rovnováha – s orientací na partnery mimo Západ.

  V Radě bezpečnosti OSN hlasovalo 13 zemí z 15 za rezoluci o nezákonnosti krymského referenda a Čína se zdržela, reálný vztah nezápadního světa k tomu, co se děje, je nejednoznačný. Samozřejmě nikdo nemůže oficiálně uznat přechod části země pod jinou jurisdikci bez souhlasu metropole. Ale mnozí se zájmem sledují, jak poprvé od rozpadu SSSR někdo hodil nesmiřitelně rukavici Spojeným státům.“

  *****

  Ano, 1000x ano! Tady nejde o nic jiného než resuscitovat nejstrašnější režim a zemi zla, jménem sovětský komunismus a SSSR, je to touha po revanši za dějinnou prohru režimu, který sprovodil ze světa kolem 100 milionů lidí jen proto, že s ním nesouhlasili v jeho surovosti, demagogii a nenávisti, na které byla založena ideologie, jenž hlásal. Oslavy Putina poté, co proběhlo „referendum“ na Krymu a po jeho projevu v ruské Dumě, tak čekaly na Putina takové oslavy, jež svoji symbolikou, alegorií a entusiasmem přesahujícím až do fanatického vzývání, připomínají doby Josifa Visarionoviče anebo Adolfa Hitlera v jeho stranické katedrále Lichtdomu při projev na Reichsparteitagu v Norimberku. Rudé vlajky, rudé uniformy krok sun krok, mašírn marš, semtam portrét Stalina. To už není tragikomická podobizna hladomory mučené Severní Koreje rodinou tyranií Kimů, ale obraz našeho někdejšího velkého bratra i s jeho internacinální pomoci naší zemi a ležícího za našimi eurounijními humny.

  To je jasně formulovaná snaha o resuscitaci „Říše zla“ která se už nechce klečet na kolenou, před liberálně dekadentním západem, kde lidi nekloní hlavy před státem v cudné bázni, “ a kde si snad opravdu myslí, že si tam každý může dělat co se mu zachce“ a nikdo, žádná autorita, ani „státní“ církev nemá autoritu a potřebné zákony (jako třeba zákony proti rouhání a proti propagaci homosexuality), kde si každý pisálek může svými štvavými články rozvracet režim a nebojí se kriminálu, za „poškozování obrazu státu/režimu v médiích“ jako je tomu teď u nového zákona, kdy už státní prokurator dává příkaz k blokování internetových adres opozičních serverů vůči prezidentskému samoděržaví (Kosa nechť je ráda, že žije v té zlolajné liberálně burožoasní EU, tam se jim nic podobného stát nemůže, čehož důkazem jsou obskurní servery vyzývající k k odkazu národního socialismu a otevřeně adorující stalinismus), na „proburžoasní“ liberálně demokratické strany EU coby zástupce pozorovatelů OBSE je stříleno, aby pak byli nahrazeni fašistickými stranami jako je Národní fronta Marine Le Penové nebo Vlámského zájmu Bruna Valkenierse.

  Je tu snaha o revanš a pozvednutí „Mordoru“ (jaký režim „ležící na Východě“ měl J.R. Tolkien na mysli když vydal v 50.letech poprvé Pána prstenů každý ví), tedy snaha o vzkříšení SSSR, takže Západ by neměl, jak správně predikuje ruský politolog a specialista na mezinárodní vztahy, se chovat politicky korektně, diplomaticky uctivě, ale začít jednat tak jak se patří, na hrubý pytel patří vždy jen hrubá záplata. Tady je namístě připomenout výrok mého nejoblíbenějšího ministra Reaganovy vlády ministra obrany Caspara Weinbergera (syna českého otce Heřmana Weinbergera) že „síla, je jediné mezinárodně platné esperanto, kterému jakožto dorozumívacímu jazyku Sověti a Arabové jako jedinému naprosto dobře rozumí“.

  Je jasné, že plukovník KGB když je mu připomínáno, že vládne rozvojové zemi, kde žije něco okolo 40 milionů lidí na úrovni chudoby, musí stejně jako Adolf, když mu Francie a Británie každý rok posílala složenku na zaplacení válečných reparací, zatínat vzteky ruce v pěst a na čele mu zlostí naběhly žíly. Že se nedá žít dlouho v porobě, v posměchu a přehlížení od ostatních zahraničních států, je jasné, a že vydobýt si znovu autoritu v případě Ruska, když na to nemám ekonomicky, technologicky ani svoji životní úrovní, takže to půjde po staru – hrubou silou, by nám mělo být jasné díky událostem co se odehrály v posledních 3 týdnech.

  • Firefly napsal:

   Hlavní je, že máte jasno, kdo je hodný a kdo zlý. A že zlý koná vždy jen a jen zlo a naproti tomu hodný jen a jen dobro.

   Je je komu do lidí, kde chtějí žít. O ně nejde, jde o princip, že ? Potažmo, chtějí-li se připojit ke zlému, pak jsou zlí také, a tak s nimi budiž nakládáno.

   • Fagan napsal:

    On se k tomu, že chtějí být zase zlí hoši, přeci sám doznává nebo snad zemi jako SSSR nepovažujete ze zami zla? Já ano a v tom mám, vážený pane, naprosté jasno….

    • Tacit napsal:

     A které že SSSR máte na mysli? A kde to prosím je?
     Jestli v tom chcete mít skutečně jasno, tak se probuďte. Už je rok 2014!

    • Firefly napsal:

     SSSR ? Jestli nechtejí k Rusku. Ukrajinci dost hloupe nahodili jakykovy zakon, Putin neco slibi, proc musi byt zli ?

     Netvrdim, ze je to rozhodnuti moudre – ani ze je hloupe. Tolik o tom nevim. Ale maji narok na rozhodnuti svobodné.

     • Fagan napsal:

      Najděte si ten článek na BL celý, onen politolog tvrdí, že snaha o znovuvytvoření vlivu a síly SSSR je tím, co je leitmotivem Putinovi vlády silné ruky….Putinovo doznání se k tomu, že „rozpad SSSR je největší geopolitickou katastrofou 20.století“ snad mluví samo za sebe.

      Tragikomická estráda oslav po krymském referendu Putina jako hrdiny se symbolikou SSSR, stejně jako podpora a demonstrace těsně před jeho konáním v rudých uniformách, pochodovým útvarem a frenetickým skandování, nemůže být patrná jen slepému anebo tomu, komu tyto motivy a symbolika samotnému konvenují.

      Teď už tvrzení že Rusko nechce (pomocí své snahy vlákat do tzv. euroasijské unie, daší obskurní režimy nástupnických státu) obnovit „věhlas a slávu“ rozpadlého SSSR, za pomocí asistence a podpory ultrapravicových fašistických stran z celé Evropy prostě neobstojí. Boj proti Západu už není tedy jen fikcí, ale samotní lidé ze současné ruské inteligence a politických elit se k němu sami přiznávají.

     • Tacit napsal:

      No, když už jste vzal blisty na milost, zkuste třeba tohle . Víte ono to není jen černobílý….

  • Jethro napsal:

   Berete na to něco?

  • Vidlák napsal:

   Jak jsem se dočetl k Mordoru, tak to jsem už nevydržel… 🙂 Chudák Tolkien… tak už i z něj udělali protiruského bojovníka. Ach Aragorne… ty vlastně bojuješ proti Rusku. Frodo se vypravil hodit ruské dluhopisy do vysoké pece v Uralmašzavodu… A každý to ví, jen já to četl nějak blbě.

  • Vidlák napsal:

   A ano, Putin teď ukazuje, že jediné, čemu bude EU a USA rozumět, je armáda. Dokud to Jelcin rozpouštěl, tak mu káleli na hlavu, jen přezbrojili a zasílili, už z nich jde taková hrůza, že snad ty rusy už vidí i v kredenci.

  • vonrammstein napsal:

   Ty vole, todle by se už vážně mělo začít léčit. Zhoršuje se to 😦

   • Laco G. mlynář napsal:

    Ramy, není teď o víkendu oslava 600 let bitvy u Sudoměře a nemáte tam namířeno v rytířské zbroji brodit se bahnem k sedlákům na vozech s cepy?

    • vonrammstein napsal:

     No jo, sakra, neklapne to. S životníma změnama se mi průběžně mění i program. Ostatně nikdo ze skupiny nemá čas, část marodí, musel bych jet sám. Bez přátel bych si to zdaleka tolik neužil. Tak holt až Libušín.

     • Tacit napsal:

      Safra, na Libušín jezdí mí synové ze Sentiment du feur v plné zbroji. Holt svět je malej.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Tak to jste mě zklamal, takhle to dopadne, když chlap narazí na babu, konec rytířských ctností je tu. Rigorózní rytíři ctili všichni pouze jednu ženskou ne?
      Vypadá to, že Žižkovo borci opět zvítězí.

  • Sylva Šauerová napsal:

   Něco Vám posílám, pane Fagane, na dokreslení obrazu (pramen : ČT, Události, Komentáře, moderátor Martin Veselovský, stopáž zhruba 20:12).

   Rozhovor s poslancem Úsvitu Z. Šarapatkou :

   Pane poslanče ve vaší tiskové zprávě stojí tato věta: „Nehodnotím nyní právní rámec referenda ani situaci, ve které probíhalo, ale zda se jeho účastníci mohli k otázkám referenda svobodně vyjádřit, zda bylo s jejich hlasy náležitě zacházeno atd. Můj názor je, že ano“. Zajímalo by mě, pane poslanče, kdo vám nabídl účast v této misi.
   Tak já jsem přímo dostal nabídku na účast v té misi od jednoho z exposlanců z čssd a…
   pardon, kdo to byl?…
   byl to pan Soušek, současný starosta ve Vysokém Mýtě…. a současně ta organizace byla ze strany nevládní organizace, která se jmenovala International organization for democracy and elections…je to organizace, která pořádá monitoring i dalších voleb a právě pan Soušek a další čeští členové parlamentu se zůčastnili těch monitoringů už i dříve…..
   Můžu se jenom zeptat, kdo tu vaši cestu platil? …
   Tak letenky platila tato organizace a já jsem tam byl grátis, samozřejmě…
   Takže tato organizace. Víte, kdo financuje tuto organizaci? …
   Nevím, vy to víte? Vy to víte?…
   Budete možná překvapen, ale nevím….
   Já taky ne…
   A vás to nezajímalo?….
   No tak, okrajově samozřejmě ano, ale důležité, myslím, že pro mě bylo, důležité bylo vidět, co tomu říkají účastníci toho hlasování, jaká tam je atmosféra, protože Ukrajinou jsem se zabýval už předtím, vyjadřoval jsem se…..
   Já tomu rozumím, jenom dostal jste nějakou nabídku, že někdo vám zaplatí cestu na Krym a budete tam mezinárodním pozorovatelem. Nezajímalo vás, něco o té organizaci, kdo jí vede, kdo ji založil, kdo ji platí?….
   Přiznám se, že ne, mě zajímalo jen, že se můžu zúčastnit toho hlasování, a být u toho, abych se přesvědčil, jaký je názor těch lidí…
   Já vím, vy jste poslanec parlamentu ČR, zákonodárce, asi byste měl dbát na svou dobrou pověst, abyste si nezadal s někým, kdo by vás mohl řekněme uvrhnout do špatného světla….
   Tak já si myslím, že o svou dobrou pověst určitě dbám…
   a přesto nevíte, kdo za tou organizací stojí…
   Nevím…
   Víte, co je zvláštní? Třeba na tom webu té organizace není žádný kontakt vyjma jednoho anonymního mailu, není tam k nalezení ani jediná výroční zpráva,
   …ticho….
   Nestudoval jsem ji takto podrobně…
   Vás to nezajímalo?….
   Jak říkám, pro mě bylo podstatnější být u toho, já myslím, že …kdyby to bylo…ne….
   Já tomu rozumím, já jsem citoval na začátku tu větu, kterou jste vy dnes říkal na té tiskovce, jenom, víte, že na těch stránkách té organizace, která vám zaplatila tu cestu, je zmiňováno výhradně jenom jedno jméno? Jako autora příspěvků, jako autora videí, článků atd?…
   Přiznám se, že v tu chvíli mě to netrápilo…
   A teď vás to trápí?….
   Ne….
   Znáte jméno Luc Michel?? ….
   Ne….
   To je ten muž. Víte, kdo to je? ….
   Ne…Nevím to. Vy mě tady zkoušíte….Nevím….
   Jste zákonodárce ČR a nechal jste si zaplatit cestu na pozorovatelskou misi od organizace, která jako jediného člověka na svém webu, který řídí kroky této organizace zmiňuje člověka, který je belgický politický ultrapravicový aktivista, který se v osmdesátých letech podílel na přípravě neonacistického bulletinu Naše Evropa, který spolupracoval s francouzskými antisemitskými organizacemi a který v současné době tráví čas tím, že objíždí světové diktátory a pomáhá jim, jak on říká, v boji proti západnímu imperialismu? ….
   ticho…
   nojo to je ale právě to, co vy tady říkáte, prý, vy to nevíte, já to nevím, prý to dělá, a to si myslím, že…
   Mně to trvalo půl hodiny, než jsem našel odkazy na veškerá videa, která se týkají jeho kontaktů s Assadem, Kaddáfím či Husajnem. …
   to určitě není příjemná společnost, nicméně tady se diskutovalo o legitimitě či nelegitimitě referenda a EK tam nikoho neposlala, tak jak bychom se měli dozvědět…
   Já tomu úplně rozumím, ale já se teď ptám, jak hodnověrný je váš názor, jak hodnověrné je vaše svědectví, které jste přivezl tam odtud sem, když vám to nestálo za to se podívat, kdo stojí za tou organizací, která vám to celé zaplatila? ….
   Tak moje svědectví je zrovnatak hodnověrné, jako svědectví těch dvou poslanců, kteří tam byli se mnou…
   teď tady ale sedíte vy….

   ….pak je tam ještě, že ty stránky sponzorují Rusáci, Hlas Ruska a Russia TV.

   P.S.: Vladimír-mírotvorce to vymyslel dobře, totiž ve stylu staré dobré KGB. Z toho, co dělám sám, zásadně osočuji jiné. A jak pěkně se to ujalo …

   • Sylva Šauerová napsal:

    Oprava : ČT, Události, komentáře, 18.3.2014
    Možno vidět zde
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000370318/

    • Jethro napsal:

     madam,
     chcete naznačit, že to, že ho tam poslala nějaká obskurní organizace, o čemž zjevně nevěděl, nějak podlamuje jeho svědectví, že odpůrci připojení k Rusku byli na místě střílení a ponecháni na pospas supům, což značí, že ti lidé tam hlasovali pod hlavněmi a pohrůžkou smrti?
     Ten poslanec tam nic takového neviděl. To tvrdí. Já mu věřím.
     A spíš mi vadí, že náš premiér má tak pitomě připravené ospravedlnění nadiktovaného postoje, že použije argumentaci o nevpuštění zahraničních pozorovatelů, tudíž referendum je neplatné…To mimochodem nepotvrdila ani CNN a další komunistická média.

     • vonrammstein napsal:

      …CNN a další komunistická média…No Vy jste tomu dal 😀

     • jezevec napsal:

      jeho svědectví nepodlamuje to, že ho tam poslala nějaká obskurní a latentně nacistická organizace.
      jeho svědectví podlamuje to, že ta obskurní a latentně nacistická organizace měla zřejmě jakýsi důvod pro to, aby si z několika set poslanců a politiků vybrala právě jeho.
      určitě si dovedete snadno představit, jak klimatičtí alarmisti zaplatí klausovi nějakou pozorovatelskou misi…. to se prostě tak obvykle dělá, že na podporu svých postojů, pozvete někoho kdo s vámi až fanaticky nesouhlasí, a proto mu zaplatíte cestu.

     • Tacit napsal:

      Btw, vonrammsteine, např. příznivci Fox News mají CNN za čistě levicovou stanici.

     • Jethro napsal:

      OK. Tomu rozumím. Až budou USáci příště někde demokraticky masakrovat civily, rád přispěju na letenku Faganovi…

     • vonrammstein napsal:

      Tacit: Ale to já taky 🙂 Jen mě maximálně pobavilo, jak to Jethro pustil na plnou hubu 🙂

     • Jethro napsal:

      Taky mne překvapili, jak tam prali spoďáry Obamovi za drony v Afgu. Zdálo se mi, že ho za to zas až tak moc nechválí…

     • Mac napsal:

      nezlobte se na šauerku, ona dnes pociťuje silé nutkání to všude tapetovat

   • Fagan napsal:

    Ano, pan Šarapatka za Úsvit přesně zapadl do „kolektivu“ Lepenovců a Haiderovců se svým plánem, že by se Romům nemělo bránit kdyby se třeba „sami“ rozhodli hromadně přestěhovat do Indie, tak jsem slyšel jeho odpověď na otázku: „Jak proběhly volby?“

    „Klidně, bez nátlaku ze strany proruských voličů, nikde jsem neviděl ani jeden plakát s ruskou vlajkou…“

    To je jako říct že na oslavách hitlerových narozenin nebylo vidět jedinej haknkrajc….Já se jen bavím a čekám co se stane, až rupnou nervy místním putinovým „demokratům“, až dojde na první střílení a mrtvé v zájmu ruského lidu, až se k Rusku bude mít jen evropská ultrapravicvová scéna fašistů a separistů, až Putin nenajde už nikoko kdo by pro ně hlasoval v RB OSN (nikdo to neudělal, Čína se zdržela, bylo to 13:1),až začnou první demonstrace jako byly nedávno a Bolotnym náměstí, proti Putinovi…..Být sám jako kůl v plotě pak ještě více utvrzuje v nenávisti a „oprávněnosti“ druhým ukázat, že přehlážení ruských zájmů, musí být kompenzováno násilím, válkou….Když jsem četl názor na blogu „Ostrov Janiky“ (jak ji zde říká vlk „milostivá“) tento, ehm, názor, tak mi přišlo že už se někteří se ani netají s tím, že násilí a represe je to, co na ty „evropský hajzly jedny liberální“ vážně platí

    „lomikel

    ano, tak presne nejak to mysle, na barevnou revoluci nema nikdo monopol. Kod se o sebe, jako stat nestara (treba CR), tak na to dojede a vytunelovan do globalich struktur. V rumunsku se buduje zakladna Nato s (zatim antiraketami), v Polsku take. Rusko nema kam dake ustupovat. Dokonce i kdyby se to na urkajine podarilo usolichat tak aby tam nato nevlezlo je IMHO nutne aby Rusko umistilo sve jaderne zbranove systemi co nejblize USA – Kuba, Venezuela, Severni ledovy ocean.

    Cim dale se podari odrazit agresory z Nato od Ruska tim vetsi je sance na stabilitu, tim vetsi je sance na to ze se nedozijme 3. svetove. Je to proto ze se americti fasiste budou bat do toho jit.Ukrajina, je mi lito, je nepodstatna, zda bude nebo ne a v jake podobe, podstate celeho deni je obklicovanii ruska ktere provadi Nato.

    Rusko bud pujde ostreji do konvencnich lokalnjch konfliktuu ve sve sfere zajmu – neni li uz pozde, s tim ze bude pocitat ze se Nato stale jeste neodhodla zacit jadernou valku, nebo bude drive nebo pozdeji zniceno.“

  • Hladis napsal:

   Fagane nemuzu jinak, ale u toho Tolkiena jsem uz nemohl. Informuji vas. Tolkien razne odmítl jakoukoliv spojitost Stredozeme s realnym svetem. Uz vůbec kladeni rovnitka SSSR=Mordor. To jste dost mimo. Kazdopadne pro pobaveni publika http://www.jcsoft.cz/fantasy/viewnews.asp?id=386 enjoy.

   • vonrammstein napsal:

    Moc pěkný 🙂

    • Jethro napsal:

     Myslíte, že jsem to pro paní moc zkrátil? Příště to tedy vypíšu pro jistotu v plném znění „ani CNN a další média, které nelze zajisté podezřívat z nějakého nadržování ruskému medvědovi, spíše naopak…“
     To už by asi mělo být jasné 🙂

   • Fagan napsal:

    Dobrá jestli to odmítl, tak to berte jen jako moji čtenářskou obrazotvornost. Ovšem hned někdy začátkem 90.let jsem četl na Tolkiena nějaké životopisné pojednání a jakýsi literární kritik se o této symbolice zmiňoval a tvrdil, že spojitost s tím, že Pána Prstenů začal psát (tudíž linii příběhu už musel mít asi vymyšlenou) někdy v r. 1937 tedy v době, kdy Stalin na počátku 30.let započal svůj teror a stranické čistky, že je reálný a že tento podtext tento román má. Že i symbolika vševidoucího oka objevivší se pak v Orwellových románech, měla původ v sovětské totalitě, jejíž povědomí na západě bylo daleko větší než u nás…Takže berte toto mé beletristické přirovnání jen jako můj dojem, ovšem který na mém pohledu na skutečné motivy, které odhaluje onen ruský politolog v případě současné kulminující politiky Putina jako snahy o znovuvzkřísení imperiálního sebevědomí Ruska a návratu k „velikosti“ SSSR jako na této úvaze nic neměnící věci.

    • strejda napsal:

     Nebojte se, je známo, že píšete jen své dojmy bez znalosti věci. To by nevadilo, co vadí je kopírování cizích názorů a nejraději těch hodně dlouhých. Něco jako líný grafoman. To je ďábelská kombinace.

    • Vidlák napsal:

     Chudák Hladis… mít takové bojovníky jako Fagan a Xpow v jdné řadě… Takhle nějak se musel cítit Patton s Leclerkem za zády.

     • Hladis napsal:

      Ja v zadne lini nejsem. Nestavim se do nejake skupiny ci linie. Pokud se s nekym shoduje ci neshoduje muj názor moc to neresim. Ja jsem svůj se svým hodnotovym zebrickem.

    • Cermak napsal:

     Vidite a ja hlupak u toho dycky placu kdyz prijdou elfove, to jako rusaci, ze se spojili vsichni proti Adolfovi, a Mordor videl jsem v poruri, a maly clovicek, cech v spitfairu , ze muze zmenit beh dejin. Jak je svet barevny a mnohotvarny…..

  • jaa napsal:

   Ono je to Fagane poněkud jinak. Naprostou neschopnost Gorbačova , dodnes nevím jestli záměrnou nebo řízenou s pokračováním Brežněvova trendu, – řídit takovou velmoc a asi to nikdo nepřizná. Po Glasnosti a nevím nakolik nahodilé čií záměrné , zahlcením lidí – otevřením všech problematických činů za dobu budování a existence SSSR. Lidi na to nebyli připravení, BYL TO PRO NĚ ŠOK. Najednou neviděli co se všechno vybudovalo, co všechno dokázali – když dostali příležitost,
   Vezla jsem tenkrát puťák, a hned na začátku mne kolegyně, která nás přebírala prosila, abychom nemluvili o politice, že jsou na to teď rusové citliví a že se stydí. No podle nátury – někdo stydí někdo vzteká. Faktem je, že už tenkrát to byl zájezd jaký jsem dosud nezažila. Co jen trochu mohlo to nefungovalo – prostě rozklad začínal- a ochmelka Jelcin to dorazil. .
   Kdysi dávno kdosi slavný řekl, že „není-li řád – nastává neřád“. A v tom je pes zakopaný. A to se stalo. Lidi musí mít alespoň nějakou jistotu, konec konců ta neexistence řádu a plně projevila i u nás. Žádná kontrola, všechno se může, gauneři mají zelenou.. hrajeme si na demogracii i když víme jak athénská demokracie vypadala. no mohla bych pokračovat. Snad proto rusové stojí při Putinovi – nastavil znovu základy řádu. Je jiný než znali, ale je. A to je důležité. A teď brání svý lidi – ať už z jakýchkoliv důvodů , je nadějí že se Rusko opět vzpamatuje, že jej nerozparcelují a nevydrancují… A když se tak koukám, jak to vypadá u nás, nebo v Lybii, Irán/ku Syrii ani se jim nevidím. Taková velmoc se nedá řídit sliby a pardony-tam musí být pevná ruka. Ostatně ani Petr Veliký nebyl žádný lidumil – proto dokázal co dokázal-

   • Fagan napsal:

    Tohoto nazoru si pani jaa vazim, ne proto, ze bych s nim souhlasil, ale protoze ty duvody jake uvadite chapu a mam je za relevantni. Ovsem souhlasit jako liberal s niki nemohu. To co tito lide povazuji za onen „rad“ ja mam prave za projev nejmene autoritarstvi a vynenu osobnich svobod za jistotu statniho eraru v podobe nevalne slichty vymenou za nahubek a podrizeni se statu. At je to fasismus nebo komunismus, stoji na okridlenem uslovi „Ordnung muss sein“.

    Zapadoevropska civilizace stoji na zakladni premise liberalismu jako INDIVIDUALNICH A NEPRENOSITELNYCH lidskych a obcanskych pravech, nic moc lidem negarantuje krom toho, ze jim rika, ze jim TENTO soubor prav a svobod NIKDY nevezme. A krom obcanskych a politickych prav je to nedotknutelnost soukromeho vlastnicvi a pravni stat. Toto je pro kazdeho svobodomyslneho cloveka prave ten zasadni predpoklad toho, aby od statu uz nic dalsiho, zadnou dalsi tzv.jistotu nevyzadoval, ale byl si ji schopen zajistit na volnem trhu SAM. Kdo ma tu abilitu snizenou tim, ze jeho schopnosti, vydrz a pile nedosahuje te konkurencni urovne, jenz maji k dispozici schopnejsi ucastnici teto celospolecenske souteze, pak logicky v podobe onoho radu vynucenou statni autoritou, vyzaduji omezeni osobniho zisku plynouci z konkurencni spolecenske souteze a jeho prerozdeleni od tech schopnejsich jedincu, ovecne receno, omezeni prirozene superiorni pozice profesnich a spolecenskych elit ve prospech plebsu.

    A neni to jen vec ekonomicka, ale i spolecenska. Mit moznost si rikat ve verejnem prostoru co chci, chovat se nepristojne na verejnosti a timto ji „poburovat“ ( v x statech kde plati onen rad je trestne nebo trestano vysokou pomutou sexualni prichylnost na verejnosti, libani se, objimani se ), zeny maji podradne postaveni, neslusi se pro ne vykonavat nejake cinnosti ci povolani, je ji davano za povinnost byt matkou a radne vykonavat materskou funkci, obecne takova spolecnost inklinuje ke xenofibii a sovinismu nema rada jinakost, persekvuje homosexualy, to „sve“ povazuje druhym kulturam za nadrazene, narodni pospolitost nadrazuje ci primo potira individualusmus, multikulturalismus a migranty z jinych kultur a etnik povazuje automaticky za ohrozeni sve tradicni spolecnisti, vliv na tyto archetypy mysleni ma cirkev, zvlaste dominuje-li takove spolecnosti jen jedna „statni“. Narod ma vyssi prava nez kosmopolitismus a je mu nadrazena i pravni jurisdikce jeho ochrany.

    Takovouto spolecnost chapu v jeji genealogii a dalsimu udrzovani jeji rigidni podoby, ale takova odporuje zapadnim evropskym hodnotam a ta nikdy nebude respektocat spolecnost kde dodrzovani lidskych prav jde na ukor onoho „radu a socialnich jistot“.

    • Firefly napsal:

     Je zvláštní, pakliže liberál upírá lidem možnost svobodné volby. Byť si může tisíckrát myslet, že zvolí podle něj špatně.

     Je zvláštní, pakliže liberál nekritizuje Kyjev a Západ za to, že tito se jako první neptají občanů Krymu, v jakém státě chtějí žít. A samozřejmě netlačí na Rusko,aby takové hlasování proběhlo podle pravidel.

     • tresen napsal:

      Ptát se občanů Krymu, v jakém státu chtějí žít, bylo pro Západ i Kyjev od určitého momentu, kdy se projevilo, že by bylo vhodné se ptát, poměrně obtížné, až nemožné. Nemyslíte?

     • Firefly napsal:

      Nikoli. Nekladli referendu podmínky, odmítali ho principiálně a kategoricky.

     • Fagan napsal:

      Jakákoliv svobodná volba nemůže být o omezování lidských práv, protože pak by i Norimberské zákony, které jistě většinou Němců byly zvoleny v podobě asi takové podpory jakou mělo tehdy NSDAP jakou má dnes „svobodná“ volba na Krymu, musely být považovány za akt „svobodné“ volby.

      Liberalismus je opravdu o něčem jiném, přečtěte si něco (zajisté jej nemáte za neoliberála) od prof. Václava Bělohradskýho o liberalismu a střídání tzv. „lib-lab“ režimu, který nastává tehdy, kdy jsou vyvažovány osobní svobody sociálním státem a to vždy v pravidelných cyklech, tj. že při každé další volbě se tomu, kdo v těch volbách prohraje (lib. je zkratka pro liberalismus osobních svobod a volného trhu, lab. je pak „labour“ tedy ochrana práce a jejích nositelů pře nerovnostmi trhu) nevyplatí jít se zbraní na barikády, protože má tolik svobod a adektvátního životního zajištění, že by občanská válka pro něj, ať by dopadla jakkoli, vždy byla pro něj osobní ztrátou, tedy jestli by ji vůbec přežil.

      Autorem této terie je americká liberální filozof a politolog Robert Nozick, možná vám to jméno něco říká, byl mj. nesmlouvavým kritikem Johna Rawlse a jeho „Teorie spravedlnosti“, která byla v prostředí USA považována za ospravedlnění „sociálního státu“ s jeho redistribuční úlohou vyvažování „nespravedlností“ při tzv. „nerovném“ postavení těch, co nemají stejné šance díky nerovné startovní čáře do života v závislosti na prostředí rodiny, kvality výchovy a bohatství jímž jeho rodina disponovala ve srovnání s těmi, kteří neměli takovou oporu v rodině, jejím bohatství a pozornosti jenž věnovala rozvoji jeho osobnosti jako u těch v tomto ohledu šťastnějších.

      Pravda je, že Rawls by byl v našem evropském prostředí považován taktéž za liberála, spíše liberálního sociálního demokrata a já bych jej rozhodně nekritizoval za jeho snahu „zajistit rovné postavení“ i tam, kde přirozenou nerovnost nelze sanovat zvýhodněním či větším vyvažováním jeho státní ochrany formou omezování druhých v těch intencích, jak tento stav sociálních práv máme konstituován my v Evropě. Holt pro velkou většinu Američanů je toto ideová svatokrádež.

      Ale to už bych odbočil jinam.

      Dobrou noc.

     • Firefly napsal:

      Inu přiznávám, že vymezení pojmu liberál je hodně široké. Od Bursíka, Peake, EU liberály, Vás, anglické libdem, neoliberály, Hayeka, Misese a Rothbarta.

      Pak se v tom má jeden vyznat.

     • tresen napsal:

      Firefly, asi mluvíte o něčem jiném, než já, když jste napsal tohle:
      „Nikoli. Nekladli referendu podmínky, odmítali ho principiálně a kategoricky.“
      Já jsem chtěla říct, že zeptat se lidí žijících na Krymu, k jakému státu chtějí patřit, bylo dost obtížné, když na přístupových trasách stáli chlapci s kvérama, sice bez výložek, ale ostře nabito měli.

     • Firefly napsal:

      tresni, vy jste snad slysela výzvu stylu :
      Referendum je třeba uspořádat a jeho výsledku se podrobit, ovšem poue ař poté, co odejdou ruské jednotky, domobrana složí zbraně, pořádek budou řídit modré přilby a pozorovatelé OECD budou dohlížet na průbeh referedna ?

      Já ne. Já slyšel výkrřiky typu :
      Ukrajina je nedělitelná, Krym je součástí Ukrajiny podle ústavy, jakékoliv referendum by se muselo konat na celé Ukrajině, ovšem ze všeho nejdůležitější je územní celistvost Ukrajiny a neměnnost hranic.

      Tedy : co je nám po tobě, človíčku, my to chceme jinak.

  • Hudec napsal:

   To je, Fagane, naprosto typický příklad vaší neschopnosti pochopit psaný text v souvislosti. Četl jsem ten článek a souhlasím, že (alespoň podle mne) celkem odpovídá realitě. Jenomže jeho obsah zasazený do souvislostí si vykládám úplně jinak, než vy. To jen na okraj, protože diskuse s vámi se jeví jako zcela marnou a zbytečnou.
   Kurnik, kdy vy jste byl naposledy v Rusku a seznámil se s tamní realitou také nějak jinak, než jen prostřednictvím počítače?
   Hlavně se netrápit nějakým poznáním a mít jasný názor…. Čtete rád Orwella?

   • Fagan napsal:

    Jak jste jej pochopil vy je jen a jen vase vec. Rozdil v nasem chapani tedy nebudu rozhodne hodnotit jako vasi neschopnost, protoze krom toho, ze vam vase pravo chapat veci opacne nez ja neupiram a pak hlavne proto, ze osobni hodnoceni ad hominem bez fakticke argumentace ad rem beru za diskvalifikaci ze slusne diskuse a snizeni tak jakehokoli sveho dalsiho „nazoru“ na uroven poklesle a irelevantni hadky.

 19. český maloměšťák napsal:

  Kurva, to je tak dobrý článek a diskuze…a já nemám zrovna čas….
  😦

 20. Admirál napsal:

  Když tu úvahy o ekonomické stránce války o Ukrajinu shrnu, v tomhle případě je kur.vsky dobře, že jsme tak globalizovaní, že trhy a ekomomika světa jsou propojené.

  Jak už jsem napsal: Roury mají dva konce, Následků přivření kohoutků na jedné straně jsou nevypočitatelné a těžko proveditelné. To je velký rozdíl oproti situaci, ve které stál svět před 100 lety.

  Být tu ekonomické vazby jako tenkrát, už by se válčil. Novináři a podobná sebranka a svoloč se nás snaží dostat do bojové nálady (Russen muss sterben). To už tu také bylo.

  Přírodovědec to tu řekl přesně: Je jim jasně říct NE.

  Slovníkem náměstkyně Nulandové.

  Jděte do prdele s pravdoualáskou, serem vám na drang nach Ost, máme svých starostí menáme chuť si lámat nohy za vaše transatlantické zájmy. Do prdele s nimi.

  Doufám, že vybraným diplomatickým slovníkem vyšší společnosti neurazím ani vlka, ani ostatní diskutéry.

  • Vidlák napsal:

   Tohle kurva podepíšu… 🙂

   • Jethro napsal:

    Bohušu, kurva sa neříká … ale i tak i já souhlas 🙂

    • Admirál napsal:

     Jehro, jsem slušný člověk, tak silné výrazy jako použila Nulandová, jsem se přece jen z přirozeného studu použít neodvážil.

     • Admirál napsal:

      Jsem slušný člověk…

      No, spíš jsme na první pohled od slušného člověka k nerozeznání.

     • Hudec napsal:

      To já si na slušňáka nehraju. Ano, ať jdou do piči (mluví ze mne Čecho/Slovák)

    • Šims. napsal:

     Takhle to vidím i já. Válku si vždycky rozehrály mocnáři a vojáčky si rozestavili plebsu.

     • Vidlák napsal:

      a to je to hlavní,c o musí přestat. Právě od nás, plebsu musí zaznít, že jim na tu jejich válku sereme.

     • Hladis napsal:

      Mno historie v nekterych pripadech mluvi dost jinak.

     • Vidlák napsal:

      Jo, prtoože se furt opakuje a furt se najde dost blbců, kteří se chtějí nechat zabít.

     • Hladis napsal:

      A to je ten pruser Vidlaku. Tech blbcu je hodne nahore i dole. Pruser je, kdy na jedne strane je tech blbcu vic a primo tahaji za paky a jsou schopni pro sve cile umřít, nebo lepe posilat druhé motivovane, aby ten život polozili za ne pro „vyssi cile“. Pak nezbyva i te strane druhé udelat to same.

     • Vidlák napsal:

      Ne, pak zbývá nejdřív se zbavit těch, kteří na té naší straně tahají za nitky. Pak teprve má smysl umírat za vlast, pak teprve je to vlast, která je naše, za naše zájmy a ne za zájmy nějakých oligarchů. Pak teprve stojí za to navléct mundůr. A stojí za to těm naproti vysvětlit, že by to mohli taky zkusit a nemuseli bychom se bít. A pak, kdyby se náhodou zadařilo a my to díky morální převaze vyhráli, tak má smysl zkusit ty bývalé nepřátele zpřátelit. Ale nejdřív svoboda doma, pak teprve boj, obráceně se mnou nepočítejte.
      No a kdyby to nešlo a nebylo možné ty naše loutkáře odstavit, tak je lepší zdrhnout než se nechat zabít za výměnu jednoho otroctví za druhé.

  • Martin V. napsal:

   Do kamene tesat! A připravit se na reakce středových voličů, jejichž celé rodiny uvědoměle kroužkují Kalouska, na kecy o „čecháčkovském mnichovanství“. Partička militantních důchodců na NP je tohohle ukázkovým vzorkem.

  • XY napsal:

   Inu, Admirále, někteří vás chtějí tesat do kamene – jen se potom proboha nedivme, že zachce-li se zase někomu tohoto smutného území, že po nás s podobným přístupem neštěkne ani pes. Jeden takový historický případ si pamatuji z vlastní zkušenosti, moji předkové si zase prožili ještě krutějsí zkušenost podobného rázu. Vy sám jste tu snad nežil? Nechce se mi věřit, že by moje zkušenost byla tak výlučná.
   No, dobrý večer všem.

   • Skogen napsal:

    Ten neštěkne tak jako tak. V té hře o Ukrajinu jsme pouhopouzí pěšáci, na čest a zásluhy se nehraje, leda až pak, dodatečně, na vítězné straně. Naši předkové si válku rovněž nepřáli, byli do ní vtaženi, jako můžeme být nakonec i my sami.

 21. tresen napsal:

  Oblast, které se tak podrobně věnuje autor článku, není můj šálek kávy, nedokážu to posoudit, nemohu tedy jeho snahu kritizovat ani velebit.
  Diskuse se stejně, jak se zdá, ubírá jinudy, lépe řečeno sjela do obvyklých kolejí vzájemné nesmiřitelnosti a jen málokdo se z toho dokáže vymanit.
  Vlk a Fagan, dvě strany téže mince, reprezentanti těch, co to mají jasně utříděné, jenom to všechno bohužel vidí hezky naopak. Co jeden označí za černé, druhý vidí bílé a naopak.
  Tak a co na to my, chudáci, co si v koutku duše myslíme, že Ukrajina není jen fašista Jaroš a Rusko není jen Putin, kříženec mezi Stalinem a Hitlerem, že Západ nepodniká Drang nach Osten ani že ruský kozák nechce pozítří napájet své kobyly v Rýně, ale jen v Dněstru? Tedy aspoň doufám. 🙂
  Asi nezbývá, než vás nechat, abyste se vypovídali, přátelé. Časem se ukáže, kdo byl blíž skutečnosti, i když se nedá očekávat, že ten druhý to někdy dokáže uznat.
  A mně osobně nakonec nezbývá, než poděkovat panu přírodovědcovi, jak tu o mně hezky mluvil. Nebyla bych čekala, že mi přizná, že hájím principy. Jaké, to už nenapsal, ale i tak mě to potěšilo.
  Mimochodem, znáte tu historku, vyprávěnou nimrodem, co včas zaujal pozici nezúčastněného pozorovatele? Existuje ještě jedna, dost podobná, až na závěr. Posluchači se ptají lovce, který líčí, jak se ocitl v obklíčení rozzuřených lvů: „A co jste udělal, sire?“
  „No co, nechal jsem se sežrat“.

 22. kchodl napsal:

  A když už je dnešní téma ekonomika, zajímalo by mě, zda má EU stále v plánu podepisovat přístupové smlouvy již příští týden. Tedy před jakýmikoliv ukrajinskými volbami.

  Současná ukrajinská vláda je absolutně nelegitimní. Je vzniklá ozbrojeným pučem, podpořená cizí mocí cizích mocností. Dlouholetou technikou subverze, NGOs, tajných plateb. Není to vláda, jsou to ozbrojení uchvatitelé moci.

  Tato vláda nemá nic společného s demokracií. Její složení najmenovala Viktorie Nullandová v proslulém telefonátu.

  Při „změně“ vlády neprošla jediná procedura legálně. Ústava byla porušena ve všech myslitelných bodech. Parlament je zčásti rozehnán, zčásti zastrašen a vydírán. Ústavní soud byl rozehnán.

  S touto grupou zločinců chce EU podepisovat přístupové smlouvy. S šéfem (nemohu napsat premiérem) gangu jedná i americký prezident v Bílém domě.

  EU se chová jako zločinecký podvodník, který se chystá podepsat smlouvy s někým, kdo k tomu nemá oprávnění. A EU to ví, vědomě se tohoto podvodu bude účastnit.

  Tím končí jakákoliv legitimita EU. Kromě mezinárodního práva budeme mít i mezinárodní zločinné spolčení.

  To mi připadá, jako bych jel na chvíli pryč a po návratu zjistil, že můj dům prodel někdo kdo se vydával za majitele někomu jinému. Pokud by mě ten jiný tvrdil, že je to v pořádku, a policie by nepomohla, ustřelil bych mu hlavu.

  Takže tak nějak dopadne nynější mezinárodně-zločinecká šaráda. Pochybyji, že by se Ukrajinci dali okrást tímto profláknutým způsobem. Jistě tento trik znají, je starý jako svět. A věší se za něj.

  • ujo napsal:

   smutný , bohužel pravdivý komentář..
   a naše vláda? Zaorálek? Darmo mluvit!

   • jaa napsal:

    proč mluvit, stačí spočítat jim to u voleb. je to jediná možnost aby se socdem vzpamatovala. Tedy pokud chce.

    • kočka šklíba napsal:

     U voleb, na to lidi zapomenou, bohužel.

    • kočka šklíba napsal:

     Pokud myslíte volby do EU, tak tam to není pro stát tak významné. Já chtěla volit Kelera, moc si ho vážím, ale na kandidátce ČSSD? Váhám.

  • Qiedo napsal:

   Pan Fištejn ( před chvílí v Událostech u Veselovského) má názor odlišný. Nerad užiji takto expresivní výraz.- bylo mi z jeho demagogických konstrukcí na zvracení.

 23. kočka šklíba napsal:

  „EU se chová jako zločinecký podvodník, který se chystá podepsat smlouvy s někým, kdo k tomu nemá oprávnění. A EU to ví, vědomě se tohoto podvodu bude účastnit.“
  No není to poprvé, že? Thaci, ze dne na den přítel, obchodník s lidskými orgány, to že bohatl na obchodu s drogami je už zcela normální pro ty panáky, spojí se s kýmkoliv, vždyt to zde vidíte u havloidů jako je Šauerová a další.

 24. kočka šklíba napsal:

  Třešni vy tomuhle opravdu věříte? :“Já jsem chtěla říct, že zeptat se lidí žijících na Krymu, k jakému státu chtějí patřit, bylo dost obtížné, když na přístupových trasách stáli chlapci s kvérama, sice bez výložek, ale ostře nabito měli.“
  Když na Krymu je asi 60% ruských obyvatel? Když na Majdanu řádili pohrobci banderovců? Když i průměrně inteligentnímu občanu Ukrajiny,bez ohledu na jeho národnost, je jasné, že nyní si budou muset utáhnout opasky nejméně o 3 dírky, a že je měli už utažené až dost? Tak hloupá nemůžete přece být.

  • jaa napsal:

   Ten kdo tam byl a trošku to zná, nepotřebuje se ptát. Přifaření Krymu k Ukrajině nesli těžce lidi nejmíň dvě generace. Jen se o tom nesmělo mluvit nahlas, protože i Brežněv byl Ukrajinec….

  • tresen napsal:

   Šlo to možná korespondenčně, na to jsem zapomněla. Holubí poštou, dejme tomu.

 25. kočka šklíba napsal:

  Qiedo napsal:
  Březen 19, 2014 v 23.18
  Přiznám se, že ČT již nesleduji. Ale pochybuji, že dodávky z Německa nenahradí rychle někdo jiný 😉 . To si zbrojaři na 100% nenechají uniknout ;). Já se spíše zabývám zemědělskými komoditami a i tam již, Němci především, naříkají nad stopem dovozu prasat do Ruska (nemá to nic společného se sankcemi, kterými vyhrožuje Merkelová).

 26. tresen napsal:

  Nejde moc dohromady vyčítat někomu, že se lidí na Krymu neptal, kam chtějí patřit, a zároveň říkat, že by to nemělo smysl.

Komentáře nejsou povoleny.