#Komiks #ANO #Válková #Spravedlnost


Komiks ano valkova spravedlnost

Kontext

Válková: Za nacistů se Čechům zas tolik nedělo. 

Wiki: Počet obětí druhé světové války.

Video: Místopředseda vlády a ministr financí Babiš vyhrožuje v této kauze na tiskové konferenci novinářům

vitezslavpraks se představuje:

K psaní blogu mne přivedla snaha zorientovat se v množství lží kolem nás. Cílem mého psaní je pochopit a vyložit podstatu problému. Snažit se o nápravu v naprosto konkrétních kauzách, kde je zlepšení ještě možné. Jsem dost kritický k okolnímu světu. Jsem však odpůrce revolucí. Vedou jen ke zločinu. Rozetnout gordický uzel je chyba. Jediný přístup, který někam vede, je trpělivě vytvářet předpoklady řešení. Je to pracnější a méně atraktivní cesta, ale je to jediná cesta, která někam vede.
Příspěvek byl publikován v rubrice Komiks. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

71 reakcí na #Komiks #ANO #Válková #Spravedlnost

 1. Šims. napsal:

  Myslím si, že celá kauza Válková a její vyjádření je velmi dobře zpracovaná našimi novináři, hlavně těmi, kteří narychlo opustili redakci LN, myslím. Včera jsem v několika blogách vyjádřila, nebudu opakovat údaje, ale jen krátce ČR podíl 3,51%, PL 16,07% a SSSR 13,77%. Faktem je, že naše republika z tohto vyvázla ještě hodně dobře. Číslo by bylo jistě ještě nižší, kdyby nebylo onoho pro mne rozporuplného atentátu na Heydricha – do té doby mohlo být naše civilní obyvatelstvo jaksi v klidu. Vojáci 25000, kteří padli byli v cizích armádách. Nejhůře na tom dopadli židé 227tis.). Divím se paní Válkové, že se pustila do takovéto diskuze, která snad politikovi do úst nenáleží, ani já se k tomuto tématu nemohu vyjadřovat jinak, než na základě fakt a sdělním např. mojí babičky, která žila v Pardubicích a díky tomu, že jí nebylo ten den dobře a nešla do divadla na zkoušku, ji nezatkli a následně nepopravili Na zámečku, kde každý den v 19 hodin zastřelili vždy až desítku lidí. Naši říkali, že vždycky byli celí zkoprnělí, když se blížila osudná hodina a začala střelba. V Pardubicích a okolí se skrýval celý výsadek a zato zaplatily např. Ležáky. Dělala se za války zvěrtsva, zamýšlím se za jaké války se nedělala. Odsun německého obyvatelstva byl následkem nahromaděné agrese a vzteku. Že se potom děla zase zvěrstva i ze strany našich lidí, je také pravda, ale bylo to nesrovnatelné s tím co se dělo předtím. Vše se odvíjí od toho, že válku sice vyhlašují politici, generálové, postaví do války vojáky a nakonec to nejhorším způsobem odnesou ti, kteří si válku třeba vůbec nepřáli a jsou neviní, jen třeba projevili lidskost v tom, že ošetřili raněného, dali někomu najíst či ho ukryli. Víme co válka znamená i díky přenesené zkušenosti genereační, dnešní mládež to ví díky filmům, kterých je více než dost a přesto si s válkou pořád pohráváme. No a Válková je skoro jak od slova válka, tak pocítila nutkání se vyjádřit, dnes by určitě hovor neposkytla.

  • tresen napsal:

   Myslím, že čísla, která uvádíte, jsou správná, jen upozorňuju, že se netýkají pouze českých zemí, ale celého Československa v předválečných hranicích, tedy i Slovenska a Podkarpatské Rusi.
   Pro samotné české země, respektive protektorát, je souhrnný počet obětí tuším 120 až 130 tisíc.

  • Michal napsal:

   Paní Šims, vezměte prosím atentát na milost, pochyby zde myslím nejsou nutné. Byla to akce, jejíž dosah si ani nedokážeme představit. R.H. byl mnohem víc, než jen zastupující říšský protektor, to měl víceméně jako bokovku. Byl to jeden z nejvýše postavených nacistů, spoluautor holocaustu.
   Pokud by nebyl odstraněn, klidně by mohly třeba na začátku roku 1944 vyjít ve všech novinách smuteční oznámení o úmrtí Hitlera a Himmlera. Psalo by se třeba, že „po podlém útoku skupinky teroristů, kteří se sami vyloučili z německého národa, zemřel Vůdce Německé říše Adolf Hitler, těžkým zraněním podlehli později také říšský vedoucí SS Heinrich Himmler a říšský vedoucí NSDAP Martin Bormann. Novým Vůdcem Německé říše se stal SS-Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich…“ Nikdo by už nikdy nezjistil, že ochranky výše zmíněných byly poslední dobou záměrně zeslabovány a že odbojová skupina, která úspěšné atentáty provedla, byla plně pod kontrolou Heydrichových lidí. A v té době už pološíleného Hitlera by nahradil chladný a tvrdý diktátor v nejlepší fyzické kondici, který se prostě rozhodl zabránit porážce Německa.
   Proto byl ten atentát tak důležitý.

   • xpow napsal:

    Heydrich byl chladné vraždící monstrum. Je smutné, že kvůli jeho smrti zemřelo tolik dobrých lidí. Ale můžeme být taky pyšní na to, že jsme tuhle zrůdu zabili my Česi. (No je to trochu „zkalené“ tím, že Gabčík byl Slovák) Ale nikdo neví, co hrozného mohla tahle kreatura nejenom nám Čechům udělat a vymyslet v rámci konečného řešení. Buďme hrdí na ty výsadkáře i skvělé lidi v domácím odboji.

 2. tresen napsal:

  Já jenom doufám, že tuhle nešťastnou aféru Válková ustojí a že už do podobné pasti nevleze. Pokud by ji odvolali, udělalo by to totiž velkou radost justiční mafii i kruhům, se kterými je její síť propojena.
  Tahle ministryně je jedna z výjimek současné vlády, kterým jsem ochotna věřit, že udělají něco pozitivního pro správu tohoto státu.

  • Anonymní napsal:

   Já ji také plně věřím, v protektorátu byla pohodička. Můj táta jen v pohodě seděl 2 a půl roku v Dachau, byl student, kdyby byl nádeníkem, nestalo se mu to, dědečka manželky utloukli v Dachau, nehaljloval když kolem šel průvod Hitlerjugend, mohl hajlovat. Strejda manželky skončil jako soc.dem také v Dachau. Dachau je prokletí rodiny, ale děda začal v Buchenwaldu a tatínek v Sachcenhausenu. Strejda se jako mladý kluk mohl dát do NSDAP a měl by vystaráno. Konec konců, když byl v Dachau a pak v Buchenwaldu nemusel narukovat a tak si zachránil život.
   Třešni, jak vysoko létáte. Vy si opravdu, ale opravdu, myslíte, že Válková, dcera protektorátního četníka, neřekla svůj názor, ale byla pod tlakem jako ředitel ukrajinské TV když podepisoval abdikaci? Odkdy nemáte ráda novináře?

   • Michal napsal:

    A ono je nějak závadné a společensky škodlivé, být dcerou protektorátního četníka? Něco jako dcera bývalého živnostníka nebo dcera kulaka? Skutečně se domníváte, že protektorátní četnictvo bylo monolitickým blokem plným vyvrhelů a kolaborantů?

    • strejda napsal:

     . Anonymní je strejda, omlouvám se, uteklo mi to.
     Ne není to ani závadné ani škodlivé, jen to dokresluje vcítěnost pohledu. Já jako syn koncentráčníka a manžel koncentráčníkovy vnučky mám zcela jiný pohled na realitu protektorátu nežli dcera protektorátního četníka.
     Víte, každý člověk vyrůstal v určitém prostředí a z něho také čerpá své základní poznatky a poučení. Je tím prostředím silně ovlivněn. Nemůže ho dost dobře zapřít. A to se týká jak živnostníků, kulaků, četníků (můj dědeček byl ku podivu také četník, prvorepublikový), legionářů, horníků, dělníků, učitelů. Kdybyste se o problematiku zajímal tak vám doporučím zajímavou studii s názvem : Jste chudý, tak za za to může váš předek před 10 generacemi. Archeotypy rodin a taedy i lidí se mění velice pomalu. A tak i sociální postavení předků řekne hodně o současném sociálním postavení člověka. Svět není tak jednoduchý, jak byste si představoval a proniknutí do jeho skladby není ani tak složité, jako si vyžádá dost času.
     Ale Michale, jistě jste si všimul, že meritem věci nebyl otec, protektorátní četník, Válková se jistě narodila po válce, ale neuvěřitelné tvrzení jak bylo za okupace dobře. Zhruba 360 000 občanů ČSR neněmeckého původu to stálo život. To není za sedm let tak málo. Dával jsem ale jen konkrétní příklady.
     Pro Vás, jak by vám jako mladíkovi bylo, kdybyste v té pohodě musel lámat ruce a nohy spoluvězňům kteří v zimě 1939-40 umrzli a vy jste je musel nakládat na vozík a odvážet do spalovacích pecí. Myslíte si, že se na to dá zapomenout a myslet si jaká to byla pohoda. I když, pravda, většina těch vězňů byli Němci.

     • Michal napsal:

      Pane strejdo, vzhledem k vaší rodinné historii naprosto chápu Vaše rozhořčení nad výroky paní Válkové a naprosto upřímně vzdávám úctu Vašim předkům i předkům vaší manželky.
      S čím ovšem nemohu zcela souhlasit, je nakolik názory paní Válkové formovalo to, že její otec byl protektorátní četník. Nevíme, jestli to byl vlastenec (jako třeba Václav Kněz z Vrbatova Kostelce, ale i naprostá většina ostatních, kteří se pokud možno snažili neopouštět četnickou stanici, aby je někdo aktivní nemohl nařknout, že šli a neviděli), zbrkloun, který se zbytečně exponuje (jako třeba ti z Hřiště u Přibyslavi, co se postarali o konec gen. Luži) nebo kolaborant (jako např. Jaroslav Nachtman). Stejně tak ji mohlo názorově formovat okolí, přátelé, širší rodina, kdoví. Ale argumentace „je to dcera…“ mi prostě přijde hodně zjednodušená a zprofanovaná. Hlavně to jsem měl na mysli.
      A jestli tu bylo za okupace dobře? Zkusme se na podívat jinak – jak moc snesitelné to tady bylo v porovnání s jinými okupovanými zeměmi? Troufnul bych si tvrdit, že běžný Polák, Bělorus nebo Srb by určitě měnil. Ale podobná srovnání jsou vždycky ošemetná a slouží vesměs jen jako berlička.

     • strejda napsal:

      Michale, věděl jsem že odpovíte, děkuji. Ale toho protektorátního četníka vytáhla paní Válková. Co ji k tomu vedlo, nevím ani já ani vy. Jestli to ona považovala za důležité není se co divit, že se to používá. Mluvit o tom, že je paní ministryně naivní a důvěřivá je zcela mimo věc (píše se to). Od ministra bych očekával docela vysokou úroveň mediálních schopností.
      A co se týká porovnávání je to vždy ošemetné. Ti odsunutí z Československa na tom nebyli dobře z mnoha a mnoha důvodů, ale bylo pro ně lepší než kdyby byli ve vlaku do Osvětimi.
      Když jsem u toho Dachau, již jsem to tu psal. Ale opakování matka moudrosti. Těsně před osvobezením přijel do Dachau vlak s vězni z Buchewaldu. Nejedli 2 týdny a někteří se prý i hýbali. Na dvoře leželi mrví a umírající vězňové na tyfus. Byly jich stovky. Když to viděli vojáci US Army, tak spontáně postříleli asi 520 SS, kápů a strážců. Střílely je i kulomety. Tedy vydatně jim pomohli i vězňové lopatami i rukama. Postříleli i nemocné SS z místního lazaretu. Je to posáno, vyfotografováno a nedá se to popřít. Nikdy to nebylo na příkaz generála Pattona vyšetřeno. Moc dobře rozumím těm vojákům i Pattonovi. Přesto to byl válečný zločin par excellence.
      Zkuste proti tomu něco napsat v USA. Zdravý z toho nevylezete. Udělat to Češi, tak budeme slyšet o Haagu. Ne od Němců, Rusů, Američanů ale od Čechů.
      Pokud vás to zajímá, tak klíčová slova jsou Masakr v Dachau.

     • scallop napsal:

      „Zkuste proti tomu něco napsat v USA. Zdravý z toho nevylezete.“

      Koukam, ze na USA jste nedostizny expert.

     • Michal napsal:

      Taky těm vojákům i vězňům rozumím, velmi dobře. Jenže problém v těhle situacích je v tom, že se kromě zločinců občas svině zbaví nepohodlných svědků.

     • strejda napsal:

      Scallope, klidně koukejte, to vám neuškodí. 🙂 Mylím, že vám může být šuma fuk na co jsem expert. Na Scallopy určitě. Raději bych větší rybu.

     • strejda napsal:

      Michale, máte pravdu. Ale tak to ve světě chodilo, chodí a chodit bude. Dá se proti tomu bojovat, to právě na malé úrovni dělám, ale vyhrát se to nedá.
      V tom Dachau také vězni utloukli pár kápů. Vězňů, politických i kriminálních. Grázla nezlepší ani vězení ani převýchovný tábor. Ale i mezi SS byli lidé, kteří měli rozum a snažili se pochopit co se děje a jaká je v tom jejich role. Doporučuji k přečtení Almanach Dachau, vydaný roku 1946. Jsou tam vzpomínky vězňů. Třeba Henycha, tedy čísla 24507, který spravoval knihovnu SS brigadeführera E.Deisenhofera. Knihovna se skládala ze svozů židovských knihoven a nositel ryrířského kříže chtěl mít toho nejlepšího bibliotékaře. Vedli spolu velmi otevřené rozhovory a filosofické debaty. Také KL Dachau. Ale to nic nemění na desítkách tisíc zabitých vězňů v KT a strašném utrpení těch co přežili.
      Jste mladý, čtěte, studujde a dávejte si věci do příčinných souvislostí ať neskončíte jako štějakící pes na řetězu.

     • Michal napsal:

      Za toho mladého děkuji 🙂
      Každopádně čtu a dávám si do souvislostí, oborem mého „zájmu“ v této oblasti jsou ovšem zejména tábory Akce Reinhard, tedy Treblinka, Sobibor a Belzec. A věřte mi, že oči takového Kurta Franze se dokážou zarýt hodně hluboko. Jistý umělec je ztvárnil tak, že líp to ani nejde:
      http://sulf-98.deviantart.com/art/Treblinka-In-Me-II-216019510#/art/The-Mask-277909758?_sid=3a1dd966

 3. XY napsal:

  Válková si naběhla stejně hloupě jako svého času jistý Rath s Hitlerem. Hoši z Echa si udělali pěkné píárko.
  Tomu se říká dát nepříteli do ruky klacek, aby měl čím vás vzít přes hlavu. Každý svého štěstí strůjcem.

  • Michal napsal:

   Pokud jsem to dobře zachytil, tak paní Válková onen rozhovor ani neautorizovala.

   • XY napsal:

    Rozhovory politiků se autorizují pouze výjimečně – je to dáno povahou jejich práce. Nicméně nepochybuji, že autoři rozhovoru mají záznam s tou hloupou větou k dispozici. Stejně tak nepochybuji o jejich divoké radostí, když ji Válková vyslovila.

   • Hudec napsal:

    S autorizací rozhovorů pro novináře se vracíte někam hodně hluboko do minulého století. Dnes na něco takového zapomeňte, co vypustíte z úst a hned neopravíte je prostě venku a hotovo.

  • tresen napsal:

   Jednoho, co si takhle naběhl, to stálo křeslo prezidenta.

   • Anonymní napsal:

    A Válková by to měla ustát? Oni někteří politici si v této otázce nějak příliš nabíhají. A vždy je tam to samé podhoubí spojené s německými vztahy. Možná by jim pomohlo kdyby se seznámili s nezvratnými fakty. Ale o to ani exkandidát na presidenta ani paní ministryně nestály. Jinak by tak mluvit nemohli.
    Provádějí jen průzkum bojem aby zjistili jak klesá historické povědomí národa a jeho odolnost.

    • strejda napsal:

     Omlouvám se, ne Anonymní ale strejda. To je radosti.

    • tresen napsal:

     Žádný průzkum bojem to nebyl, jen naivita. Samozřejmě jako test, zdali historické povědomí, nalité do hlaviček žactva soudružkami učitelkami v padesátých až osmdesátých letech, klesá, to může posloužit. Já pak hlásím: ani náhodou.
     V budoucnosti paní ministryně asi nebude tak odvážná, aby následovala ty, co v devadesátých letech zkusili do společenského povědomí, silně ovládaného nacionalistickými emocemi, vnést trochu racionality. A hlavně aby neposkytovala munici těm, kteří sice nemají historické povědomí ani takové ani onaké, ale jsou připraveni využít každou příležitost, aby smetli nepohodlného politika.

     • strejda napsal:

      Tresni, mně do hlavičky nemusely soudružky učitelky nic nalévat, ovšem nevím co dělaly s vámi. Moje generace ANI NÁHODOU nezapomíná, musíte počkat až vymřeme. Racionalitu která popírá historická fakta a snaží se zalíbit zemi trvalého pobytu neuznávám. To není racionalita.
      Víte, mně je zcala jedno která politická strana řeči paní ministryně využije, mohu se jen podivovat tomu, že neměří všem stejně. Ale vy také ne.
      Události které se staly jsou řádně zadokumentované a ověřené. Samozřejmě se dají řečmi porazit a to tu jde. Do těch hlaviček nalít nové myšlenky že se za okupace nic nestalo, že byla pohoda. Také se tvrdí, že se Třetí říše jen bránila, trochu to hatí to, že Západ na tu hru nepřistoupil. Ale prochází tvrzení, že jsme v roce 1945 nebyli osvobozeni. Také náš vrcholný politik okřikuje jako malého kluka vojáka který bojoval za svobodu své vlasti. Naštěstí si tím zlomil vaz v politické kariéře.
      Je to postupná eroze a pokus vymazat z paměti co se stalo a českému národu naočkovat pocit viny za zvěrstva II.světové války. I vy se na tom podílíte, váš pohled není historický a pokouší se měnit fakta.

     • tresen napsal:

      „Je to postupná eroze a pokus vymazat z paměti co se stalo a českému národu naočkovat pocit viny za zvěrstva II.světové války. I vy se na tom podílíte, váš pohled není historický a pokouší se měnit fakta.“
      Ano, to je oblíbená floskule všech, co se snaží zdiskreditovat snahy o zjištění a zveřejnění všech fakt, zasutých vinou nezájmu nebo strachu starorežimních historiků.

     • strejda napsal:

      Tresni, pište, objevujte a já to jen uvítám. Je potřeba znát celou pravdu o konání všech. Ale držte se faktů. Jestli bude někdo plakat nad osudem odsunutých a vinu dávat těm, kteří je odsunuli a nebude se zajímat o příčiny a podíl odsunutých na tom co stalo, tak těžko věřit čistotě jeho konání. Němce nevyhnala genetická nenávist Čechů a Židů, ale činy Němců v celé Evropě, snaha o to, aby se taková hrůza již nikdy neopakovala. To se povedlo.

   • Zdena napsal:

    No to by byl panečku prezident, brrr

 4. scallop napsal:

  Tak si rikam co by se stalo, kdyby podobny vyrok pronesl napr. nekdo TOP09 nebo lidovcu. Merili by mu diskutujici na kosa STEJNYM METREM?

  • strejda napsal:

   To si lehce zjistíte, stalo se to panu knížeti Karlu Schwarzenbergovi. Šli za ním jako nerozborný val a bojovali by za něj do těch hrdel i statků. U mnoha diskutujících je důležitější příslušnost ke klanu než objektivní pravda. Ale, ruku na srdce, je s nimi docela zábava.
   V tomto konkrétním případu ale sranda končí. Tento test odolnosti české veřejnosti by měl skončit rezignací paní ministryně. Snad se v Česku najde ještě jeden schopný kandidát na ministra spravedlnosti.

   • scallop napsal:

    Mohl byste upresnit, kdy Karel Ukrutny rekl, ze Cechum se za priotektoratu nic moc nestalo?

    • prirodovedec napsal:

     Kdyz so ho ptali na Lety a praci v lesich? Aha. To byli Romove … 🙂

     • Michal napsal:

      Abychom byli úplně přesní – nebyla tenkrát na majetku orlických Schwarzenbergů něco jako nucená správa? Víme třeba, nakolik mohli ovlivnit to, co se v Letech dělo nebo zda se v této věci nějak angažovali, lhostejno v čí (ne)prospěch? Nechci se K.S. nikterak zastávat, ale abychom nevytvářeli nové mýty…

     • scallop napsal:

      No ja si zive predstavuji toho petileteho chlapce, ktery nad robotujicimi Romy praska bicem (a kolemjdouci kadrovaky, kteri si delaji zapisky do notysku).

      Jo kdyby blbost, jaka se podarila valkove, vypustil z ust Satan Karel, to by byl na kose tyjatr. Ale na Valkovou se musi v rukavickach, stejne jako treba na Sarapatku. Tohle jsou totiz novi a lepsi politici a my na ne musime byt hodni, protoze oni by nas jinak vymenili za jine obcany.

    • strejda napsal:

     Scallope zjistěte si co znamená slovo podobný. Paní ministryni ani panu knížeti se nelíbí odsun, respektivě jak probíhal. A knížepán by za to dnes hnal Beneše do Haagu. Myslíte si, že by Harry Truman měl být také souzen jako válečný zločinec? Jistě, kdyby vyhrálo Německo a Japonsko tak by visel. Ale nevyhrálo. Beneš by souzen nebyl. Odsun Čechů by zařídil někdo jiný.

     • scallop napsal:

      Ale za podobne veci skuitecne dnes lide konci v Haagu. Presuny takove masy obyvatel se dnes trestaji – alespon v prohnile zapadni Evrope.

     • strejda napsal:

      Rád bych pohnal před soud v Haagu Attilu a Napolena. Ale nebál bych se tam hnát ani Sulejmana Náherného.
      Víte, k základním znalostem patří časové rozlišení událostí. Myslíte si, že kdyby dnes v Sarajevu odpráskli nějakého arcivévodu, že by začala světová válka? Nebo, že by dnes prošlo bombardování Drážďan nebo Hirošimy? Myslím, že ne.
      Ale Čingischána bych tam rád viděl. Nová demokratická vláda mu Ulan Bátaru postavila přeobrovský pomník jako národnímu hrdinovi. Ten by se v Haagu vyjímal skvěle. Běžte to ale říct Mongolům. Jsem přes ně také expert. Haagu by se nelíbilo co s by s vámi udělali. A to na kůl již nenapichují.

     • scallop napsal:

      Obavam se, ze neuvidite. Ale mohu jen zopakovat, co rekl ten arcidabel, tj. ze dnes se za podobne veci posila do Haagu. Muzeme tu vetu podrobit vetnemu rozboru, precist ji treba pozpatku nebo prelozit do kecuanstiny, ale nic se nezmeni na tom, ze takto v Evrope je. Ja jsem patrne jeden z mala na tomto serveru, ktereho to netraumatizuje.

     • strejda napsal:

      Také se obávám i když už jsem někde zažil, že soudili zemřelého. I v Haagu, když jin zemřel Milošević proces ukončili.
      Víte, kdyby, kdyby, to je takové povídání opravdu jen na větný rozbor. Ovšem pokud za tím není záměr jak zkusit revidovat minulé u ukončené děje.
      Do Haagu se dostanou jen občané poražených států, ne vítězných. A tak se tam dostal Milošević a ne Thaci.
      Zajímavé by bylo v kterou chvíli procesu proti Benešovi by byli obviněni Truman, Atlee a Stalin za to, že odsun v Postupimi schválili a považovali za správné řešení.
      Mluvnicky je knížecí věta správně, věcně nikoli. Třeba jako tvrzení: delfín je ryba. Mluvnicky je nenapadnutelná, mnoho lidí si to myslí, ale pravda to není 🙂 ale ukončeme naši polemiku.

     • scallop napsal:

      To uz tak byva ze soucasny soud nesoudi davno mrtve jedince. On ale vyznam psaneho textu je nekdy pekny orisek.

 5. Věra Říhová napsal:

  Logiku Válkové chápu, bylo totiž hodně lidí, kteří po celou válku žili v pohodě a spokojeně a její rodina k těmto lidem nejspíš patřila. Problém je, že jsme se s tímto fenoménem nikdy nedokázali vypořádat. V Čechách žije 10 milionů lidí, válečné oběti byly zhruba 360 tisíc. Moji předkové k těm obětem patřili také, ale moje babička mi často vyprávěla, šeptem aby ji nikdo neslyšel, které rodiny kolaborovali a svoji válečnou kořist si přenesli do socialismu. Některé rodiny mají válečnou kořist dodnes. Znám paní, která nenávidí Rusáky, protože jim při osvobozování města pošlapali pole s pšenicí a rozjezdili řepu. Takhle asi paní Válková uvažuje a bohužel není sama. Šlápla do porcelánu a to se nedělá.
  Naštvalo mě, že se ozval zrovna Kalousek. Zrovna ten, který má na svědomí bídu a smrt mnoha lidí v současnosti. Zrovna ten nemá právo se ohánět hrdinskými skutky ani obětmi z války. Je to pokrytectví, které jenom dokazuje, že na Babiše a Okamuru a jejich spolky byly nasazení mediální štváči mající za úkol politickou likvidaci obou politických stran. Takhle se na zprávy dívám.
  A ještě se chci zeptat, jak a čím konkrétně vyhrožoval Babiš novinářům. Možná přestřelil s tunelováním Lidovek, to nevím, ale já tam slyším jenom doufání, že náklady na novináře jsou obsaženy v daňovém přiznání. Možná skryté upozornění, že by se mohlo, kdyby se chtělo, ale zatím to na vyhrožování nevidím.

  • strejda napsal:

   Paní Říhová tentokrát s Vámi souhlasit nemohu. Já sem jako kojenc a pak batole také žil v protektorátu skvěle. Vůbec mně tehdy nevadilo, že se v Terezíně těsně před koncem války popravovalo. Jen jsem ale nabral rozum, dokázal jsem si to přebrat. A k tomu přibyla ještě empatie. Nic z toho se o paní Válkové říci nedá, nezná ani fakta ani nemá empatii, tady má ale jen k těm odsunutým.
   A to mně od českého ministra moc vadí. Už třeba proto, že je lepší být špatně odsunutý než dobře zavražděný.

   • Věra Říhová napsal:

    Ano, takhle jak to píšete jsem to i myslela. Jako ministryně si to nemůže dovolit, šlápla do porcelánu a na to nemá ve své funkci nárok. I když jsme se už u vlka bavili o tom, do jaké míry mají ministři a poslanci se senátory vůbec právo na soukromý názor. Ona se přesně vyjadřuje jako to spokojené mimino. Proto píšu, že chápu její logiku – tedy postavenou na neznalosti faktů a pouze ovlivněnou životem svých nejbližších. Proto jsem ji přirovnala k té selce, co jim postupující armáda zničila pole a kterou absolutně nezajímá osud ostatních lidí. Bohužel je takových lidí u nás hodně, jsou cyničtí k minulosti i přítomnosti.

 6. Šims. napsal:

  Když jsme již tématu protektorátní četník – tak já jsem vnučka protektorátního vrchního nadstrážmistra z Novohradských hor. Mamka byla nasazená v reichu, nějaký Němec jí tam rozbil hlavu, když měl podezření, že sabotuje válečnou výrobu, než ji stihli potrestat, byl tam nálet a továrnu rozmbombardovali a mamka utekla. Protože uměla moc dobře německy (byla na handlech jako dítě), tak se dokázala i cizím prostředí skrývat a pěšky dojít domů. Naši nikdy neříkali, že by měli nějaké výhody z postavení dědy. Děda před válkou sloužil i na Zakarpatské Rusi, tam se také narodila moje mamka, babička vždycky o tamním obyvatelstvu mluvila jako o Rusínech a že to tam bylo opravdu hrozně bídné. Ale proč to píši – pamětníci odsunu Němců mi říkali po dědově smrti, že byl na Němce v odsunu hodně přísný až krutý, asi měl pocit, že jim má národ co vracet za utrpení z války. Ale, jak ta Válková může ve svých letech vzpomínat na protektorát?

 7. Tacit napsal:

  Paní Válková odpovídala (řekněme) nedobře, možná si to Kaiser zapsal po svém (a bez autorizace).
  Zde je ta dílčí pasáž. z ECHO24:
  …..
  E: Řekněte čtenářům ještě něco o sobě. V LN nedávno psali, že existuje dokument, podle kterého si vás v roce 1978 proklepávali jako případnou zaměstnankyni na IX. Správě SNB.
  V:Ale já se u Sboru národní bezpečnosti skutečně o žádnou práci nehlásila! Považuji to za dezinformace, která mě má poškodit. Já jsem se o sobě dozvídala různé věci. Třeba že mám německé občanství. Přitom žádné nemám.
  E: A to tedy vzniklo jak?
  V: Mám trvalý pobyt v Pasově, mám tam byt, zhruba jednou měsíčně tam jezdím. Víte, já jsem částečně z německé rodiny, tatínek byl z Opavy, v roce 1938 se ale přihlásil k české národnosti, šel do protektorátu a protože školy byly zavřené, přihlásil se k protektorátní policii. Ale vždycky, i po válce, trval na tom, abychom se učili německy, že německá kultura je ta skutečná kultura, Goethe, Schiller… A vyrostla jsem v podstatě bilinguálně.
  E: Co si myslíte o odsunu německého obyvatelstva?
  V: To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.
  E: Počkejte, to platí řekněme oproti Polsku. Ale neplatí to vůči předchozím obdobím českých dějin. Nepoužíváte tu měřítka nacistů?
  V: Ne. Chci říct, že je prostě hrozná škoda, že česko-německé soužití skončilo, a neříkám, že Němci na tom nenesou vinu.
  …..

  Prostě řekla, co řekla, už to nikdo neodpáře a neomluví. Asi to i tak cítí. A to není dobré.
  A, že to platí oproti Polsku, jak to Válková teď omlouvá, že to tak myslela, tak ne. To řekl v další otázce Kaiser, ne Válková.

  • Šims. napsal:

   Děkuji za odkaz, ale z uvedeného vyplývá, že se ona sama cítí být částečně němkou a proto také ta zlá slovíčka……………………..jak by řekl náš velký Santa. myslím si, že rozmazávané h…. smrdí a asi bych to raději neřešila. Důležitější je, aby se napravovaliy křivdy nové, na ty staré si vlastně už moc lidí autenticky vzpomínat nemůže.

   • strejda napsal:

    Máte pravdu, dnes je to spíš otázka pro historiky, ale přesto se od nás neustále chtějí omluvy, případně i náhrady. Vina se nehledá tam kde vznikla, ale na nejslabším místě, na kterém jsou teď Češi. Ani Váš krutý dědeček by takový nebyl, kdyby za sebou neměl své zkušenosti. A jako četník asi věděl o hodně víc než obyčejný občan.
    Předávejte své rodinné znalosti dalším generacím. Ať si to nemusí zopakovat.

 8. tresen napsal:

  Paní Válková řekla, že Čechům se toho v protektorátu moc nedělo. To samozřejmě není pravda, respektive není to pravda úplná. Nedělo se nic moc tomu, kdo nevyčuhoval, hleděl si svého, pracoval pilně pro Reich, nepaktoval se s živly Reichu nepřátelskými, neroznášel letáky, neposlouchal cizí rádio a navrch měl štěstí, že se nikdy nechtěně nenamotal do špatné situace na špatném místě. A že taková jako on byla celá rodina, včetně všech strýců a tetiček. Když se choval jinak, riskoval, že dopadne stejně tragicky jako zhruba 40 až 50 tisíc Čechů, které nacisti připravili o život. Mluvím v tomto případě o Češích jako příslušnících českého národa, protože tak to asi paní Válková myslela. Ale já říkám, že to nejhorší, co se jí dá vytýkat, spočívá v tom, že zapomněla na ty, kteří se taky cítili být Čechy, jenže nacisti jim to upřeli, prohlásili je za Židy a vyvraždili je skoro všechny. Jen kvůli zvrácené rasové teorii, bez ohledu na to, jestli nacistům škodili anebo ne. Já těmto mrtvým českou příslušnost upřít nechci, a i proto nemohu souhlasit, že se Čechům nic nedělo.
  Ale zároveň nechci, aby paní ministryně Válkové musela kvůli tomuto výroku opustit své místo, protože se domnívám, že hon na ni je účelový.

  • strejda napsal:

   Tresni, hon je to účelový, stačí se podívat na to, kdo ho vede. Zrovna Fiala je ten pravý. Ale to bohužel nemůže být omluvou. Třeba se jednou naučíme, že politik za své činy nebo hříchy musí nést odpovědnost.
   Taková by měla být praxe v demokratické společnosti. Tu tvoří lidé, na nich záleží.

  • Sylva Šauerová napsal:

   Paní třešni, z věty „Nedělo se nic tomu, kdo …“, bych vyňala „pracoval pilně pro Reich“, je to totiž nepřesné. Ne o každém, kdo pracoval, se to dá totiž říct. Abych dala příklad : jeden z mých dědů vyučoval v Plzni na reálném gymnasiu fyziku a matematiku, druhý děd byl tamtéž zaměstnancem české pojišťovny Slávia. Lze o nich říci, že pracovali „pro Reich“ ? A zajisté že nebyli jenom učitelé nebo pojišťováci. Co třeba drobní živnostníci nebo rolníci a další profese, všichni, kteří dál prostě jen vykonávali svá povolání tak jako před válkou, Němci-neněmci ? Nelze přece srovnat kupř. s dělníky plzeňské Škody, která se stala součástí nacistického gigantu Reichswerke AG. O těch lze říci, že pracovali „pro Reich“. V ostatním souhlasím.
   K výroku Válkové : její životní zkušenost docela nepochybně sdílí víc doposud žijících Čechů a Moravanů, o tom nebudiž pochybností. Ona udělala politickou chybu, vpravdě grandiózní, že to řekla. Češi se doposud nevyrovnali s II. světovou válkou, to napsala paní Říhová velmi správně. Svědčí o tom každá debata k tématu, emoce stále s lidmi cloumají, létají nálepky, nadávky a odsudky, nu, totéž jako s Ukrajinou.
   A že vystartovali zrovna Kalousek s Fialou, je docela úsměvné. Chápu, že potřebují sbírat body, na tomhle je ale neseženou, neboť jim to nikdo nezblajzne. U Kalouska bych to skoro viděla jako chybu v úsudku. To se mu dřív nestávalo.

   • tresen napsal:

    Víte, paní Sylvo, já když jsem to psala, tak jsem myslela i na to, že takovým se ani o pár let nic moc nedělo, pokud nevyčuhovali, hleděli si svého, pracovali pilně pro socialismus, nepaktovali se s živly socialismu nepřátelskými, neroznášeli letáky, neposlouchali cizí rádio a navrch měli štěstí, že se nikdy nechtěně nenamotali do špatné situace na špatném místě. Asi proto, že tihle, co se jim nic moc nedělo, jsou často zmiňováni v diskusích o padesátých a pozdějších letech, když se začne mluvit o procesech, lágrech a jiných nepříjemných věcech.

    • Sylva Šauerová napsal:

     No jasně, vždyť jsem napsala, že „v ostatním souhlasím“. Je to, resp. bylo, přesně tak.

   • tresen napsal:

    Ještě dodám, že útok na Válkovou začal vlastně už na tiskovce po jejím jmenování, a to zpochybněním vhodnosti navržení Hany Marvanové do funkce náměstkyně.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Souhlasím. Musí být docela spousta lidí, kteří se mají čeho bát. Doteď to měli v zásadě v pohodě. Víte, vlk tady psal o Rittigovi. Nezapojila jsem se do toho, ač se mi v počátku chtělo. Koncem minulého týdne totiž znovu vyvázl rozhodnutím Městského soudu v Praze Tomáš Kadlec, který u nás – jako úředník státu (!) – doposud nemá žádnou konkurenci. Na jeho účtu ve Švýcarsku totiž přiskákalo několik set tisíc EUR a rovný milion USD. Soudu se to zdá v pořádku, protože se Kadlecovými penězi neráčil vůbec zabývat. Ani slovem. Je to k uvěření ? Prostě to pro něj nebylo podstatné. Pro tyhle a podobné grázlíky musí být Válková s Marvanovou samozřejmě vhodné k okamžité „popravě“.

  • xpow napsal:

   Třešni tohle jste napsala velice hezky. Ano možná chtěla paní Válková říct něco jako, že kromě teroru pro židům, který byl ve všech nacisty ovládaných zemích, se čechům neděly tak strašné věci , aby je opravňovaly k dalšímu kolu krutostí. Nejhorší na tom je to, že byhcom zapoměli na tu krutost proti těm, kteří byli označeni za židy a masově vražděni.

 9. Michal napsal:

  A už se nám to hezky rozjelo:
  http://zpravy.idnes.cz/fiala-vyzval-valkovou-aby-zvazila-odchod-z-vlady-f6v-/domaci.aspx?c=A140325_145239_domaci_kop a titulek zní: „Jděte a čtěte jména zavražděných Židů, řekla Němcová ministryni“.
  Zdalipak byla již tradičně velmi starostlivá paní Němcová tak znepokojená, když se Marek Dalík přirovnával k Martinu Bormannovi a Mirek Topolánek sliboval „Noc dlouhých nožů“? Každopádně hoši z Echo24 už mají asi popáleniny na dlaních od toho jak si mnou ruce – Babiše vytočili, ministryni znevěrohodnili, reklamu si udělali…

  • Hudec napsal:

   Dovoluji si zde připomenout svoji nedávnou tezi, že mnohé mediální kauzy nejsou výsledkem nějakého dobře připraveného plánu, ale důsledkem toho, že kauza živelně vznikne, kolem novináře „letí“ a on ji zachytí a profesně šikovně využije. Kauza už pak žije vlastním životem. Bude-li ministryně Válková psychicky odolná a vydrží do nějaké další kauzy (to může trvat jen pár dnů), na vše se v podstatě zapomene. Má-li kontakt na nějakou dobrou PR firmu, tak ta může nějakou novou kauzu vyvolat, aby tuto dosavadní překryla.
   Tož tak nějak, řekl bych…

  • xpow napsal:

   To je tradiční politické pokrytectví, něco jako když soupeř nešťastně přihraje soupeřovi na gól. Politik stejně jako fotbalista nemůže takovou šanci pustit.

 10. Jos napsal:

  Paní Válková je dnes jednou nohou v Pasově a klidně nám odprezentovala názor, který panuje v Německu. Jak báječně se měli Češi za protektorátu jak ti chudáci Němci v téže době trpěli válkou. Jen si jaksi nechtějí vzpomenout, že tu válku sami vyvolali. Že v tom „poklidném“ protektorátu okupační moc systematicky vyvražďovala, kromě našich židovských spoluobčanů, právě ty vrstvy národa, které byly oporou demokratické státnosti předmnichovského Československa. A které pak tak velmi chyběly v poválečném vývoji. Paní Válková má sice právo na své názory. Ale se svým názorem nemá právo na žádnou vedoucí funkci v České republice. Na prezentaci názorů Německa zde je velvyslanectví Spolkové republiky.
  Co mne ovšem poděsilo jsou názory některých diskutujících.. Šims. se zdá 365 000 obětí okupace málo. O Třešeni ani nemluvit. Je z ní dost odporný štváč.

  • xpow napsal:

   Štváč jste vy, překrucujete, co válková řekla. Nesmyslně štvete proti Německu, Co se týká těch předmnichovských elit, tak tam to obzvlášť pikantní, protože ty co nestačili zlikvidovat Němci, spolehlivě dodělali naši soudruzi.

   • Jos napsal:

    No jasně, vám fakta a pravda vadí xpow. A znalosti chybí. Ostatně to jste ukázal už dříve.

   • xpow napsal:

    A copak, už je vám lépe, máte něco konkrétního nebo něco jenom tak vypadlo z pusy?

 11. Admirál napsal:

  Paní ministryně by si měla přečíst Heidrichův projev, ve kterém říká, jak že to s námi naši němečtí sousedi plánují.

  Vyvraždit, poněmčit, vysídlit na Sibiř, do Patagónie.

  Takže se nic moc nedělo, sem tam ňákej mrtvej, jen se plánovalo, co a jak po konečném vítězství.

  • Michal napsal:

   Heydrichův (nikoliv Heidrichův – Arnošt Heidrich byl čs. diplomat) si přečtěte Vy. Za každou zmínku o Patagonii Vám pošlu 50 korun 🙂

  • xpow napsal:

   Heydrich nebyl můj německý soused. To byl zločinec pane Admirále.

 12. jvf napsal:

  Nevzdělaná a hloupá paní Válková blábolí o věcech, které neviděla ani z vrtulníku, protože holt nic jiného neumí. Čím se prosím liší od zbytku českých novinářů a politiků?

 13. prirodovedec napsal:

  Problém vyrovnani a nevyrovnani myCechu zminovany pani SS zrejme uzce souvisi s vnimanim osudu predku a schopnosti se nad ne povznest, oprostit se od nich nebo je naopak pocitovat.

  Ti, jejichz pribuzni nebo byli postizeni nebo zahynuli vetsinove jsou alergicti na pindy o nevyrovnani se s minulosti a zejména na bagatelizaci – viz dialog strejda a tresen. Jsou ale pomerne tolerantni vuci zvidavym viz strejda versus Michal. Naopak Ti, kteří jsou z rodiny, která pomerne dobře prezila, pripadne ma nemecke pribuzne nebo blizke, a to je ani nemuseli kolebat na kolenou na fotografiich :), jsou priznivci prevypraveni minulosti podle jejich preferenci a zadaji vyrovnani se s minulosti od tech prvních jiz davno plne vyrovnanych. Je to logicke, prece jen musi pocitovat urcitou nalepku na predcich, kterou povazuji casto za neopravnenou. Do toho take samozrejme vstupuji související agendy (podpora z Bavori pro pronasledovane za minulého rezimu, zahranicni kontakty a prijmy a oceneni dnes, aj). Jde o jednoduchy problém – boj o moc a nadvladu. Ten se samozrejme vždy vede pod temi nejušlechtilejšími hesly, mezi která usili o vyrovnani se s minulosti patri. Problém je, ze ockovat pocity viny obcanu zvladal naposledy jen Havel začátkem devadesátých let. Po klausovských zlodejnach to uz neslo a dnes je to k smichu. Je to ale zbytecny boj, protože boj o nadvaldu byl ekonomicky vyhran. Pravda vymyti mozku „podrazackych Cechu, kteří i Heydricha zabili nefer zpusobem a ne v primem stretu, kdy by byl obklopen pocetnou ochranou“, které by pomohlo stabilizaci zmen zabudovanim pocitu viny se uz nedari. Snad az rekatolizace uspeje? 🙂

Komentáře nejsou povoleny.