Vojáci a politici


Být  dnes  vojákem není  opravdu  žádný  med.  Rozhodně ne  v  Evropě.  Náš kontinent, naštěstí!!!!, si  užívá, až  na peripetii  jugoslávských  válek,  historicky nejdelší  období  míru  ve  svých dějinách!!!  Jestliže  status  quo  vydrží, pak  to za  rok bude celých  70 let!!!  Neuvěřitelné!  V  Evropě, která  válčila  v celé své historii nepřetržitě a  má  na kontě  hekatomby  mrtvých….

Není  divu,  že  vojenské řemeslo není  váženo. A  že se  upozaďováno. Co kdo delší čas  nepotřebuje, to pokládá  za  zbytečné a neváží si toho a neinvestuje  do  do  jeho  rozvoje.  Ozbrojené síly  většiny  zemí kontinentu se transformovaly  z braneckých   a velkých na silně miniaturizované profesionální armády. Rozpočty  na  armádu  prodělávají dlouhodobé systematické  krácení a  psal  jsem už  v jednom  z minulých  článků,  že  v rámci EU  a  evropské  části NATO jsou už jen dvě plně  funkční  národní  armády –  francouzská a  německá.  Britskou  jsem  už  ze  seznamu  vypustil.  Není  plnohodnotná,  ačkoli  její profesionální  kádr  je tradičně  skvělý a  vycvičený. Zatímco  francouzskému letectvu  v  kampani proti  Libyi  došly  zásoby  pum  a musely  tak  svrhávat často  jen  betonové atrapy  pum, RAF na tom byla  ještě  hůře – té  došli  piloti!  Prostě  původní letetecký personál  nalétal  normy  svých  hodin a  do kokpitů  nebylo další obsazení. Nakonec  to  v Londýně  vyřešili  uschopnění pro bojové akce a přesunutím  leteckých  výcvikových instruktorů, z kterých zase udělali bojové piloty. A  než  stihli vyřešit problém, kde sebrat  další várku pilotů, Kaddáfí  se naštěstí zhroutil.  Británie  má  sice  velmi dobře  vyzbrojené  a  vycvičené  vojsko, ale  rozhodně nemá  lidské rezervy , kterými disponují  Francouzi a  Němci.  Mají jen první obsazení a dost.A provést dnes akci na  Malvínách jako před  40 roky?  Nemožné! Nemají potřebnou  sílu, zejména  námořní.  Jejich poslední letadlová  loď  byla  zrušena  v  rámci úspor. Tudíž nezbývá, než učinit  závěr, že Britové  nejsou  schopni svou  armádou  vykrýt  ani  kompletní obranu vlastní země. Na  rozdíl od Německa nebo Francie.

Ale  o tomhle  psát  dneska  nebudu.  To jen  tak uvádím, abych  popsal  rámec,  v němž  se Evropa  a její ozbrojené síly  nacházejí.  Prostě – není zde vůle  k obraně mezi  politiky  ani mezi občany a  už  vůbec ne  zajištění dostatku prostředků na  obranu. Což je nejlépe  vidět na  armádě  české, kterou  nelze  nazvat jinak  než operetní.  Bojová síla necelé dvě  divize,  30 tanků,dvanáct bojových letadel.

Neumím si představit, že  tenhle  mikroskopický  vojenský kontigent  je  schopen  na území  ČR  plnit  cokoli jiného než  zajištovat, při  maximálním využití  svých  kapacit,  tak jednou za  deset let  nějakou tu přehlídku!  Rozhodně ne  chránit  zemi proti nějakému  ohrožení.

O  zrušení  ženijních jednotek, které se velmi osvědčily  při minulých mimořádných povodních jsem na Kose kdysi také  psal. Armáda  pro  republiku v podstatě ztratila  jakýkoli  měřitelný  význam  nebo  jej  aspoň  silně ztrácí. Ale  ani tenhle naprosto směšný  stav  české armády, která prostě nemůže  dostát  své  primární  úloze  a nejspíš, kdyby  došlo  v zemi  k puči, který  by  teoreticky mohli  zorganizovat  držitelé loveckých lístků /a  tedy i  dlouhých  zbraní/, museli  by  vojáci nutně podlehnout, protože  myslivců  by zkrátka  byla  mnohonásobně  větší přesila  a  nejspíš    budou i  daleko lépe ovládat své zbraně, protože  , s výjimkou misí,  střílejí častěji  než  podfinancované vojsko…. Ale  ani  tahle tristní  úvaha  není dnes předmětem mého zájmu.

A  rovnou předesílám, že  ani Ukrajina. Jakkoli v dalším o  ní  bude řeč. Dění  na  Ukrajině  a  pro dnešek  speciálně jeden  aspekt  toho,  co se odehrálo na  Krymu je pro mne  zajímavý. A  tím je  vztah politik – voják!

Být  vojákem , v  době  dnešních politiků je opravdu  nevděčná  úloha.  Opět se pro ilustraci  vrátím do Česka   Před  volbami  2010 jsem poslouchal při cestách do Prahy  a zejména z Prahy tehdejší předvolební debaty. na Radiožurnálu. Jako dnes  slyším  tohle předvolební plkání  ze  severních  Čech. Moderoval ho Martin Veselovský.  Ten se ptal jednotlivých přítomných zástupců politických  formací, co chtějí dosáhnout ve volebním  období. Lídr  severočeské kandidátky, litvínovský starosta  Štóvíček, tehdy vyjevil  cosi  o  rekultivacích a  dalším  bla bla bla. Veselovský se jej okamžitě  zeptal, kde na  to  chce  vzít peníze. A  dočkal se  následující  odpovědi  / parafrázuji/.

No já  myslím, že hlavně  odbouráním nepotřebných  vojenských kapacit. Nechápu, proč  když  jsme  v NATO musíme  mít ještě vlastní tankové divize!

A bylo vymalováno…  Podotýkám, že  už  tehdy byla  bojová  síla  celé  armády ony necelé dvě  divize  a třicet tanků… Nikomu ta  zjevná  a  do očí bijící  blbina ani trochu nevadila! Tohle  uvádím  jako příklad  kompetence těch, kteří následně o  armádě, jejích rozpočtech  a případném nasazení  rozhodují.. Není potom  divu,  že   vojáci  mají padáky,  které  když musí použít, ušetří případnému nepříteli  práci  z  jejich sestřelováním, protože  se na nich  zabijí tak jako tak a  že  dokonce i v hlubokém míru  už v  armádních skladech  nejsou  žádné výstrojní součástky… Takže  vojáci  nemohou  dostat  náhradní  uniformy a prádlo, když  to  staré doslouží..

Ale  zpět  k hlavnímu  tématu.  Současné dění na Ukrajině  je  opravdu  studnicí námětů  a  interesantních  situací  obcného významu.

Pamatujete  si ještě, že  ruská kontrola  na  Krymu v podstatě  začala  tím,  že  na  stranu  Moskvy  přešel  hned   šéf ukrajinského námořnictva Denys Berezovský a to hned  v prvních  dnech? A  to byl  čerstvě  jmenován  do své  funkce vládou  majdanských  demokratů!!!

Tohle, tak  rychlé  zběhnutí od praporů naprosto čelného ukrajinského  oficíra mi vrtalo hlavou  a nechápal jsem  jej. Mimochodem, v pondělí  byl uveden na pozici  zástupce velitele  ruské  Černomořské flotily… Ale  to ho  k  defekci určitě neinspirovalo.  Dost možná   by  se  té  superšarži v  ruské flotě  nebyl dočkal, kdyby  jeho případu  nebylo  následovalo velmi mnoho  původně  ukrajinských  vojáků a  námořníků na  Krymu.

Ruské zdroje, citované  i  na  českém internetu  mluví o  16 000  z původních , na  Krymu sloužících ,  18 000 vojenských osob ukrajinského armádního personálu. Nemám jak tohle  číslo verifikovat,  ale  i kdyby byla  správná  cifra jen poloviční,  je  takový  přechod na  druhou stranu  nepochopitelný!  Nebo snad  není?

Bádal jsem  jak  nad  nepochopitelně  rychlým přeběhnutím  Berezovského i nad  tou  masovou  akceptací  ruské  nabídky  ukrajinskými vojáky.  A  samozřejmě, že také  registroval  zprávy  o  tom,  že  velitelé  obklíčených ukrajinských   krymských posádek se  opakovaně, ale  vždy  marně,  dovolávají  Kyjeva  se žádostí o instrukce, jak v  nastalé situaci mají postupovat. Oficiální  Kyjev  vytrvale  mlčel. Až  do  tohoto  pondělka, kdy  nařídil  vydat základny  a evakuovat  vojenský personál i jejich  rodiny. V době,  kdy  tenhle  příkaz už byl  úplně  zbytečný. protože v  té době nejspíš  už  ukrajinská  vlajka  nad  žádným  vojenským zařízením na poloostrově  nevlála  a  trosky  vojska, věrné Kyjevu  už většinově asi byly  dávno  na  pevninské části  vlastní země, či  na  ni  v  autobusech  už mířily.

Až  jsem narazil na tento link:

http://www.lidovky.cz/rusove-obsadili-jedinou-ponorku-ukrajiny-posadka-se-pridala-na-stranu-moskvy-1xx-/zpravy-svet.aspx?c=A140322_125233_ln_zahranici_hm

Kde,mimo jiné, stojí:

Na postup velitelů stěžoval například Aleksej Nikiforov, důstojník z námořní základny nedaleko Kerče.

„Nepřijel sem nikdo z generálního štábu, na Krymu se neobjevil ani nikdo z velení námořnictva. Každý den jsem v kontaktu jen s ruskými generály. Dozvěděl jsem se toho od nich víc než z Kyjeva,“ dodal Nikiforov, podle kterého se s nimi velitelé nespojili ani telefonicky.

Takže  jsem začal  řešit  proč Kyjev  tak vytrvale  mlčel. V luštění  téhle  šarády a  myslím, že  i vyluštění,   mi  pomohl  samý  závěr článku, který také ocituji:

Ministr obrany Ihor Teňuch obvinil Nikiforova a jeho podřízené ze slabého charakteru a špatné morálky. „Pláč a nářky nejsou mužskou záležitostí, a už vůbec ne záležitostí pěšáků. Stydím se, že je mezi vašimi muži tak špatná morálka,“ citovala agentura ministrova slova.

O  tomhle  pánovi  jsem se  zmiňoval detailně  v  druhém  dílu svého  ukrajinského kvatra –

Přemýšlení o Ukrajině II – Majdan,moje dávka ze samopalu a atomové hodiny

Jde o ministerského nominanta banderovské strany  Vlast  Oleha  Tahnyboka! Která by  v  každé  normální demokracii nejspíš  byla  zakázána.

Rázem jsem  měl jasno, proč  asi  admirál Berezovský  přešel k  Rusům a  proč  ho následovala asi  většina  původně  ukrajinských  silových struktur na  Krymu!

Zkuste  si představit, že  jste  velitelem ukrajinské posádky  na  Krymu. Kterékoli. Vaše  pozice je obklíčená,  vy trvale pod  tlakem. Vojensky  jste  v beznadějné stuaci. Žádáte   stejně opakovaně  jako marně  své nadřízené, co máte  dělat. Ti na  vás  naprosto kašlou, pořád nic. Je to zjevně jen   na  vás!

Máte  jen tři  řešení:

1- splnit jako hrdina  takzvaně  svou povinnost a  padnout  se  svými muži / o nichž  netušíte, na kolik z nich se lze vůbec  spolehnout/ hrdinskou smrtí  v marném boji s okupantem.   Následně  dostat svou  rodinu do kritického stavu  díky vaší  smrti. A  to jak lidsky , tak ekonomicky, protože  s  nějakou  vděčností  vlády  svým padlým hrdinům nelze naprosto počítat.

2- poslechnout  ultimatum  ruských  agresorů složit zbraně, vydat  posádku a  odejít na Ukrajinu.

S  tím, že tam budete, nejspíš někdy hodně  rychle, postaven před  vojenský  soud – viz  příkrá  výtka ministra  obrany  Ihora Teňucha nebo v „lepším případě“  předhozen nacionalistickým  davům, aby vám  „vysvětlily“,  jak se chová  správný  obránce vlasti?

3- můžete  spáchat sebevraždu. Jak  velí například  pruská  vojenská tradice. Ovšem s  tím, že  rodina  garantovaně  nedostane  ani  tu  ubohou vdovskou a  sirotčí  penzi…Protože jste nepadl při obraně  vlasti.

V případě volby  č. 1  nebo č. 3 budete  nutně určitě  řešit, jestli chcete  umřít  za majdanské demokraty, ukrajinské oligarchy, banderovské pohrobky z  ukrajinského západu  a podobnou  pakáž..

Zodpovědně  říkám, že  já bych  také  nechtěl  zaklepat  bačkorami, pardon – kanadami  ze Kalouska, občana  Schwarzenberga,  Marka  Bendu, Němcovou, Klause,  Zemana, Zaorálka, Babiše  nebo   Bělobrádka! Nemluvě o Kellnerovi, Komárkovi, Bakalovi, členech senátu Nejvyššího soudu, kteří  mají tak specifický  výklad  pojmu imunita, exekutory, advokáty typu Sokol, žurnalisty třídy  Steigerwald nebo Zlámalová, atd. atd.

Prostě  řečeno  s klasikem –  máte na výběr „ze  samých  pozitiv  a sociálních jistot…“

Politici  vás, tak jako ostatně, když o něco  zásadního jde,  nechali na holičkách. Mlčí!  Vytrvale mlčí. Včetně  pozdně hrdinného  ministra  obrany  za nácky. Který se silnými řečmi o vojenské cti a povinnosti přijde  tehdy, když  už  ho  vůbec nepotřebujete, protože  je dávno rozhodnuto.

Pozici vojáka  jsme  si definovali. Ted´ ještě  si řekněme , proč  mlčeli /kyjevští/ politici a  ani nehlesli.

Ti samozřejmě  o  těch třech možnostech věděli také. A  viděli je  takto

1- marný  boj

tak ten by  se jim rozhodně  hodil. Zejména tehdy, když  byste o něm rozhodl vy sám! Měli by  své  hrdiny a  mučedníky, které by  propagandisticky  velmi uměli využít!  Jenže  dát  přímý  rozkaz, aby  došlo k masakru?  Před  volbami?  Kdy  by nemalá  část  voličů  s  tím měla nejspíš zásadní problém a neodpustila jim  smrt  svých blízkých? Tak to opravdu  nešlo!!  Proto mlčí

2- vydání  Krymu a rozkaz k opuštění  základen

tak tohle  rozhodně nejde, i když jim muselo být  jasné, že  jeho udržení nemá  sebemenší  šanci… Jednak  kvůli militantnímu  Majdanu, který  je pořád obsazen  ve velkém množství  lidmi , co kupodivu jednak nemusí  vůbec  pracovat a zajišťovat nějaký příjem ani sobě  ani svým blízkým a opět  – máme  přece  před  volbami.  A  další skupina  voličů  by  tohle  vzdání pozic  rozhodně  neocenila! Protože  jde o nacionalistické fanatiky – jádro  majdanské  demokracie!

3- vaše sebevražda

Tak tohle byla nepochybně  absolutně  snová  varianta  řešení  pro  vládu majdanských demokratů!!!  Získají své hrdiny a mučedníky! Propaganda zajištěna! Za  vaši smrt nenesou  naprosto žádnou odpovědnost. Hosana! A  ztráty  ostatních životů  žádné.  Odchod  z Krymu vynucený!!! Naprostá  paráda.  To záměrné mlčení  bylo prostě  vykalkulováno  na  řešení  číslo  3!

Takhle mi to vychází.  Proto  žádné rozkazy. Proto  ten nácek  v pozici  ministra  obrany  Ukrajiny drze mele  o pláči a nářku  krymských  vojáků a  jejich mizerné morálce!

Tohle  si určitě  rychle spočítal admirál Berezovský.  Že má jen tři naprosto špatná  řešení.  Zvolil  tedy  to čtvrté.  V Kyjevě  by, po návratu nepochybně  šel okamžitě  před  vojenský soud!  Pro smrt , v kterékoli variantě neviděl  důvod. Přísahal  Ukrajině, nikoli  těm z Majdanu. A  totéž  rychle pochopili  i jeho vojáci a důstojníci. Výsledkem  byl nulový  odpor a masová defekce k Rusům.

Ti mezi vojáky,co pochází  z Krymu nebo se tam přiženili, tak tam to bude  naprosto jasné  – ti budou  v drtivé  většině  bud´proruští  nebo  je pro ně  ruská armáda  skvělým existenčním východiskem  z   kyjevské nouze.

Vojáci původem z východní Ukrajiny  jsou na  tom  velmi podobně! Převážná část z nich  má sotva motivaci  riskovat  krev  a  život  za  současný  Kyjev.  Doma  je, když by  se vrátili,  ovšem nečeká  nic  příjemného. I tady je  přechod na  ruskou stranu  řešením. Samozřejmě  s   rizikem dopadů  na  rodinu…. Ale  tu lze  třeba  přestěhovat…

No a  pak zde máme  vojáky a námořníky původem z Kyjeva a  západní  Ukrajiny.  Ti se pochopitelně  vrátili a bude jim odpuštěno. Mezi a pod  zrádci svaté věci neměli  šanci!

Ukrajina  dnes není mým cílem.  Je  ilustrací. O  tom, že voják  je  vždy  pro politika otloukánkem. S  kterým je  manipulováno.  Který je  v osudových okamžicích ponechán sám sobě  a  bez prostředků  / viz  stav  armád  západní Evropy a  jmenovitě  ČR/  a  kterého politici chtějí bezskrupulozně  vytěžit  a  zneužít, protože  cizí rány nebolí a  cizí  smrt  může  zachránit  i politickou budoucnost  politika….

Být  dnes  vojákem opravdu  není žádný  med…..

Tady  měl článek v ponědlí odpoledne, kdy  jsem jej psal,  konec.

Mezi  tím, se  objevil další třeskutý odposlech sovisející  s Ukrajinou a děním kolem  ní – rozhovor Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Nestorem Šufryčem se údajně uskutečnil minulé úterý.

Link na něj  dávat nebudu, všichni  už jej  dávno znáte. Demokratka  každým  coulem, jak  nám  tuhle plynovou  velkotunelářku, srovnatelnou  asi  tak s nezapomenutelným Koženým Vikim sděluje  v onom  rozhovoru  dva  zásadní názory

1-„Využiju teď všechny své styky. Jakmile toho budu schopna, zapojím celý svět, aby z Ruska nezbyla než spálená země,“  řekla do telefonu

2-Na otázku Šufryče, jaký osud teď čeká osm milionů Rusů žijících v ukrajinském vnitrozemí, odpověděla emotivní Tymošenková rezolutně: „Ať je sakra postřílejí atomovými zbraněmi!“

Tak takhle  vypadá  majdanská demokracie  pur. Zkuste  si představit sebe  sama  jako  původně ukrajinského  vojáka  nebo námořníka na  Krymu!

Za  Tymošenkovou a  její  politické  ideály -ať je  Rusko /a  tím celá planeta/ spálenou  zemí!  máte  umřít?

A půjdu  dál  – zkuste  si představit,  že  jste  původně ukrajinským  vojákem nebo námořníkem ruského  nebo aspoň  ruskojazyčného původu – co že  s e vám  má  v „nové“ Ukrajině  nyní přihodit?  Tohle – „Ať je sakra postřílejí atomovými zbraněmi!“

Ještě s e někdo  diví tomu,  že  ruskojazyčné oblasti  chtějí  od  Kyjeva a nových  mocipánů, tam etablovaných  Majadnem co nejdále?

A nic  na  tom nemůže  změnit  prohlášení Tymošenkové,  že  její rozhovor  byl  Rusy  upraven. Nemá totiž  žádnou jinou  možnost, než právě takhle,  zkusit omezit  smrtící  dopad  svých  horrových  výkřiků. Chce Západ  takovéhle  partnery, co ho přivedou  na  cestu bez návratu?    Kdo ze  zdejších  fandů  Majdanu  chce  umřít  za Tymošenkovou, Saakašvilliho  a  podobné  figury?

Ti v  ukrajinských  uniformách  na  Krymu  většinově  řekli,  že  je  to ani nenapadne.  Vezmou  to  xpow, Hladis a  další  zde  přítomní za  ně?  To nemíním  jako dehonestaci jmenovaných, ale  jako  výzvu  k diskusi.  Jste  ochotni  , podle  přání  Tymošenkové za  ni umřít?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

262 reakcí na Vojáci a politici

 1. jezevec napsal:

  že nějaký salonní diskutér z bezpečného zázemí české kotliny nebude ochoten bojovat a zemřít za ukrajinu – mi nepřipadá tak bizarní, jakože se nenašel žádný k tomu ochotný ukrajinec.
  i když, vztah voják-politik má snad být ze zásady nulitní, nein, voják si nemá co myslet a nemá mít žádné vztahy k režimu, voják má sloužit tomu režimu který je zrovna u moci. byť mi připadá, že na ukrajině akceptovali tu změnu režimu a chlebodárce až příliš přeochotně.

  • vlkp napsal:

   A napadlo tě někdy , že voják je vedle vojáka také občan? Bizarní úvaha , co,

   • jezevec napsal:

    to je teda fakt bizarní představa. pak už jen aby vojáci měli odbory, dovolenou, právo na teplý oběd, a povinný odpočinek po čtyřhodinové části směny.
    voják, který poslouchá rozkazy, jen pokud konvenují jeho občanskému postoji – prosímtě, pouč blba, která armáda na světě takhle funguje?

    • Eagle napsal:

     Vojaci maji dovolenou. Meli ji i ti co slouzili 2 roky za komancu v CSLA. 🙂

     • prirodovedec napsal:

      jezevec nemá chybu 🙂

     • jezevec napsal:

      myslel jsem dovolenou za války, nebo v době napadení své země. jakože voják řekne svému veliteli – soryvole, okupace musí počkat, já mám nárok na přestávku ….
      jinak odkroucené dva roky v dobách temna mám taky, i s tou dovolenou.

     • vlkp napsal:

      Jo a teď s e ptáš na dovču za války?
      Že bys třeba zkusil film? Takové jeřáby táhnou? Ruské provenience? Kd e pokud vím, je líčen příběh kluka z fronty co dostal dovolenou domů a co mu z ní zbylo.
      Dokonce i v sovětské armádě za války dovolená existovala. Ve Wehrmacht celkem běžně. Ale to nejsou demorkatické armády. Ale soudím, že i tam nějaká byla.
      Tak zas e někdy!

     • Laco G. mlynář napsal:

      Ano měli. Za každý odsloužený rok základní vojenské služby měli nárok vojáci ČSLA na 10 dní (pracovních), takže 14 dní včetně SO+NE dovolené s úhradou jízdného tam i zpět 2 třídou vlaku, nebo autobusu. Pokud byla vzdálenost od místa posádky do místa dovolené větší než 200 km, ještě dostávali navíc dny na cestu. Po dobu dovolené dostávali také náhradu za nevydanou stravu v tzv relutách, takže penězích + samozřejmě žold, služné.
      Kromě toho občas dostávali i tzv. VOP ( volno k opuštění posádky ) na několik dní. Na vycházku se smělo jen v hranicích posádky a to většinou do večerky.

    • vlkp napsal:

     No tak když s i o to říkáš- jsou demokratické země , kd e vojsko má dokonce i odbory..
     Dovolená u vojska? To jaksi má každá profesionální armáda a dokonce ji měl a i branecká armáda sovětského typu.
     Právo na teplý oběd? V posádce to za komoušů existovalo. dneska netuším. K vydání dávky studené stravy musel být důvod. Dokonce i polní řád pro operace v poli cosi o teplé stravě píše – podle možností…
     Odpočinek? Tak i tohle reguluje služební řád. A rozšířím tvoje vzdělání – jsme li správně informován, pak za Čepičky údajně existovalo v armádě i cosi jako polední klid. Ale možná, že to je jen kec. Ale slyšel jsem to.
     Poučil jsem tě?

     • Mac napsal:

      když tak matně vzpomenu na Remarquea, tak i na klidné západní frontě dostávali kluci ze zákopů občas dovolenou. A to bylo před 100 lety. Jojo, na některé jezevce čekají za každým rohem překvapení :-))

     • kchodl napsal:

      Nejen v ČSLA trpěli takové móresy. Po 90. roce jsem na hangár párty po CIAFu slyšel vzpomínání holandských pilotů na „horká“ 80. léta. Takže, jistě by letectvo VS zastavili nebo alespoň zpomalili, ale muselo by přiletět ve všední den, mezi 9:00 a 16:00 a to by nesměl být nějaký svátek. Jediní, kdo to na Západě žrali, byl Bundeswehr a amíci. Nějaké neustálé pohotovosti jako tady, to neznali.

     • jezevec napsal:

      pokud nekecáš, a nemám důvod to ověřovat – je to jen další důkaz toho, jak svět se v prdel obrací

     • kchodl napsal:

      Jezevče, nejsem malej fagan, abys mi tykal. Takže pokud nechceš, abych Tě poslal do prdele, tak se chovej slušně. To znamená, můžeš mi říci, „pokud tedy nekecáte“.

      Že se svět v kravskou prdel obrací, to je samozřejmě pravda. Pamětníci tvrdí, že se tak již mnohokrát stalo, takže to není nic nového.

     • kchodl napsal:

      Teď mi došlo, že jste to možná myslel na Vlka, se kterým máte vztahy, takže to byla z mé strany rána do prázdna. No nicméně, vyřčené platí a není to nic proti ničemu.
      🙂

     • Řezníček z Brna napsal:

      Na vojně jsme měli teplé večeře, což bylo naposledy v mém životě, pouze v neděli byla k večeři studená strava.

     • Qiedo napsal:

      No Vlku, já jsem sloužil něco let po Čepičkovi, a polední klid jsme v PŠ opravdu měli. Z obědu pochodem, rozchod a hodina volna. Tu jsme trávili na kavalcích (tehdy ještě vycpaných slámou). No je fakt, že jsme v tom čase museli stihnout přeleštit půlitráky.

    • danaver napsal:

     V zásadě je armáda postavená na drilu a voják musí poslouchat, vo tom žádná. Ale velitel má a musí rozhodovat – a někdy to činí kupodivu samostatně. Když má rozhled a zjistí, že prospěch ze splněného rozkazu je nulový, nebo dokonce neuvěřitelně záporný, může se vzepřít – s vědomím rizika. Ať to byl Paulus u Stalingradu, nebo James Blunt u Prištiny. Nechci poučovat, jenom jsem o tom někde četla:-)

     • vlkp napsal:

      O Bluntovi jsem tady psal já v jedné minulé diskusi.Paulus dopadl jak dopadl právě proto, že se nevzepřel. Jen se nezastřelil.

    • kchodl napsal:

     Hodně jsem teď četl o čs. legiích – skutečnou historii a paměti, ne ty oslavné pseudo-romány. A kupodivu, tahle armáda fungovala skutečně takto demokraticky – podle postoje vojáků. Měli svoje výbory a rozhodovali demokraticky. Byla to zcela dobrovolná armáda. Když nechtěli vojáci velitele poslechnout, tak se zastřelil – plukovník Švec. Výsledkem byla vysoce schopná a agilní armáda, rychlý postup schopných velitelů a vysoká bojová účinnost. BTW, podobný „spirit-of-the-corpse“ a velitelské postupy pak používali Izraelci.
     Z druhé strany jsem četl paměti ruského (původně carského) generála snad Radionova (nevím přesně, někdo od R, nemám u sebe poznámky), který píše, že ho nikdy nikdo neporazil, kromě 20+ letého čs. generála Radola Gajdy, který mu uštědřil brutální porážku i při nepoměru sil.

     Takže odpověď je, tak nějak fungovaly čs. legie v Rusku.

     • vonrammstein napsal:

      Gajdu mám hodně rád.

     • kchodl napsal:

      Von z Ramsteinů:
      Také je to můj oblíbenec. Génius, se kterým zametli. Udělali z něj naprostého blba.
      Proto jsem si užil fantazijní potěšení u pseudo-historie Jana Drnka – Žáby v mlíku, btw jeden Plzeňák, možná ho vy ze z Plzně znáte osobně, který Gajdovi svěřil románovou tankovou armádu, aby podnikla výpad ve stylu blitzkriegu směrem na Vídeň a Linec.
      Ten Gajdu adoruje. No, alespoň někdo. Když se k tomu skutečná oficiální historie nějak nemá.

     • kchodl napsal:

      A jestli se kVám dosud ty věci od Drnka nedostaly, tak se dají stáhnout. Nebo i koupit 🙂
      Najdete to třeba na xtrance.info. To asi znáte, taková databáze knih. S odkazy na stažení, které jak praví judikatura nejsou porušením copyrightu. Ale i tak, panu Drnkovi jsem pár korun poslal, má vlastní server a činí se velmi dobře.
      Velmi zajímavou pseudo-historii například napsal o ne-konci R-U. Kdyby prošla ta federalizace, co chtěl císař Karel. Jak by to mohlo optimisticky probíhat, kdyby se Československo neoddělilo, kdyby Karel v roce 1916 vsadil na čs. kliku v R-U parlamentu. Drnek shromáždil tolik historických reálií, že je z toho patrné, že to bylo zcela iluzorní – ten rozklad byl učiněn již v roce 1848, ne-li dříve.

      Vlastně provedl takový důkaz sporem. Že by to nešlo.
      Opravdu zajímavé čtení, a historicky relevantní, Drnek je vážně pečlivý a neprolhaný.

      Stejné to je o tom 1938. Je to optimista, samozřejmě. Což je mi blízké.
      🙂

      Ale určitě to už znáte a já tady bouchám do otevřených vrat.

      BTW, jak jsme se nedávno bavili, Saiga Molot Verp 12, to je super věc. Zkáza asfaltových holubů široko daleko. Bojí se lítat. Přes špatné počasí o víkendu jsem neodolal.
      🙂

     • Michal napsal:

      „Když nechtěli vojáci velitele poslechnout, tak se zastřelil – plukovník Švec“
      Vy to popisujete, jakko by to v legiích byla běžná věc. Ve skutečnosti šlo o reakci na duševně velmi unaveného velitele poté, co bolševickou agitací rozleptávané mužstvo odmítlo provést rozkaz. A nakonec i ona demokracie v čs. legiích (včetně volby velitelů) vzala postupně zasvé.

     • Hudec napsal:

      Nic ve zlém a jen tak na okraj. Pan Drnek je celkem zdatný grafoman.

     • Michal napsal:

      Jo jo, Žáby v mlíku jsou úžasné čtení, akorát se člověk nesmí zabývat podrobnostmi, třeba tím, jak asi mohla čs. a polská armáda bojovat o v té době neexistující Havířov. 🙂 Stejně tak je pozoruhodné, jak čs. armádě v podstatě neubývaly tanky a mohl být postaven tankový sbor Přemysl Otakar vedený právě gen. Gajdou, který (pokud si to dobře pamatuju) nebyl příliš oblíben ani v knize.

     • vonrammstein napsal:

      Jo, Akélu znám pomalu třicet let. Jen jsem ho dlouho neviděl a tuhle věc neznám. Ale určitě seženu, četl jsem od něj jiné věci včetně nikdy nevydané rukopisné „Žluté knihy“ a bavil jsem se náramně 🙂 Ano, je hodně chytrej.
      Díky za odkaz, teď s mým bleskovým mobilním připojením nestáhnu ani blbou písničku, radši si to koupím 🙂 Neznám ani tu další věc, mám co dohánět. Zato mám přímo od Gajdy knížku „Stavovská demokracie národního státu“, vyšla v nevelkém nákladu v r. 1924.
      Já bych na Vašem místě ten nádhernej kvér tahal i do práce 🙂 Nu což, já jdu zas zítra do práce s mojí milovanou sekerou bradaticí, bo pak jedu rovnou na trénink. Detektor kovů na vrátnici se bude radostí tetelit 😀

     • kchodl napsal:

      Ohledně Švece. Ano, vždyť o tom jsem psal. Což donutilo vojáky pochopit, co je špatně a mlčící většinu promluvit. Demokracie. A že demokracie vzala za své ? To není pravda.
      Kdy, kde ?

      Ohledně Drnka. Nevím proč grafoman. To je pak každý spisovatel. Tenhle maník napsal rekonstrukci roku 1938, s prostudovanými mnoha a mnoha podklady. Neslyšel jsem, že by někdo nějaký jeho vývod vyvrátil, třeba o zásobách, jednotkách, rozkazech atd. Celkem úctyhodná historická práce. A že nad tím rozpoutal fantazii, no proč ne. Četlo se to dobře.

      I o tom Rakousku-Uhersku pro mě bylo objevné. Netušil jsem ani zbla nic o rakouské politice, klerikálech, aristokracii, politických proudech a vlivech. V té jeho knížce je to na jednom místě a pokud jsem se o jednotlivosti zajímal, nenašel jsem nikde chybu.

      Takže jestli je to grafoman, více takových.

     • kchodl napsal:

      Neexistující Havířov bych Drnkovi odpustil. Stejně kolem té Ostravy je to se jmény nějaké podivné. Nedávno jsem tam vystoupil z vlaku ve Svinově a zčistajasna se ocitl v Porubě. Fakt to bylo moc divné.
      I jezdit tam autem je dost psychedelické, jedete do jedné čtvrtě, podle GPS nebo mapy a cedule jsou úplně jiné ! Domorodci mluvi kratkimi zobaky. Všude roby a baně.
      I ten Bezruč se prý jmenoval nějak jinak !
      🙂

      Tak to se divím, že Vám tento Akélův obří počin unikl. Fakt super. Náramně jsem se bavil.
      Ale přiznám se, že další dva díly už mě tolik nebraly, ale ten první je super.

      Ta R-U fikce je ovšem fantastická. To bych dal jako povinnost prostudovat všem těm monarchistickým magorům – ze kterých se téměř vždy nakonec vyklubou sudeťáci případně klerofašouni jako z ODS Fialy a dalších.

      Ohledně Saigy, jasně, je to můj miláček. Asfalťáci se strachy krčí v odpalovací mašině, kdykoliv je tato kráska nablízku. Dostává ten nejlepší zbraňový olej, čištění a tak.
      Nechávám si dělat kufr, abych to mohl nosit místo houslí. Budou to takové větší housle, ale kontrabas ne. Violončelo, takové to menší. Galapetr+. Moje nové střelecké (střelené) jméno.
      🙂

      Do práce si to beru, vozím to v kufru auta, kolega mi na to dělá bezpečnostní kufr, aby to bylo komplet podle zákona. Auťák parkuji samozřejmě v baráku pod ostrahou, v zamykaném stání, pod kamerami. Jen na jednání to tahat nemohu, to mě nejvíce mrzí.
      Prolamuje to ledy, jsem zjistil.
      🙂

     • Michal napsal:

      ad Kchodl 20:01
      s dovolením odpovím dole, tady už je to poněkud nepřehledné…

     • vonrammstein napsal:

      O tom žádná 🙂 Já když si vezu sekeru v ruce busem, kolikrát sedím sám na čtyřsedadle, ačkoliv je jinak docela plno a spousta lidí stojí 🙂
      Jste můj člověk 🙂

     • kchodl napsal:

      🙂
      Zvláštní je, když jsem jezdil na střelnici busem, případně v Praze metrem, tehdy s prostou 858 nebo malorážkou v obalu, který skutečně připomínal prut na ryby jen zdálky, tak jsem také seděl na čtyřsedadle sám. Přitom jsem vypadal tak nějak obyčejně, alespoň myslím.
      Ale bitevní sekyru jsem tedy neměl.
      🙂

      Mám kamaráda, co takto cestuje obvykle s katanou, a vždy když je v metru veseleji, tak se kolem něj shlukují obyčejní lidé, tak nějak chápou, že cestuje samuraj. Což on opravdu je, tedy po přeslici, dokonce pro větší věrnost mluví velmi dobře japonsky (tj. jeden velmi chytrý a ujetý IT inženýr, co strávil posledních 15 let v JV Asii a má japonskou ženu a tchána z rodu samurajů, velmi bohatého, btw). Vyžívá se v haiku, jinak nemluví, takže komunikace s ním je poněkud problematická, i když se uvolí mluvit česky.

      Asi je nás slušných normálních bláznů opravdu více.
      Tak až pojedu někdy do Plzně, můžeme dát průjezd MHD.

     • vonrammstein napsal:

      Prevence a profylaxe 🙂 Haiku já rád, konvenuje mému smyslu pro stručnost. Jo, ozvěte se, až budete mít cestu, ve dvou budem mít počítám pro sebe celej bus 🙂

  • Ernest napsal:

   Ať chceš, nebo nechceš, voják vždycky bude myslet. A to je správné. Není to nemyslící tvor a nenechá se pro cizí zájmy nacpat do masového mlýnku, zvaného válka.

 2. Věra Říhová napsal:

  Při zprávě o Tymošenkové mi přeběhl mráz po zádech. Vzpomněla jsem si na všechny naše antirusi, za Tymošenkovou by umírat nešli, ale klidně by nechali umřít každého, komu by se nelíbila.
  Díky za skvělý článek, konečně jsem pochopila, o čem na Krymu z vojenského hlediska šlo. Jako žena nevoják jsem to vůbec nechápala, ale teď mi to už dává smysl. Můžu se ještě zeptat, jaké kontakty ve světě Tymošenková má ? Má vůbec nějaké ? Abych měla představu, kam až mohou zasáhnout její prsty, protože u nás už je má.

 3. Fagan napsal:

  Tento výkřik berte jako emotivní a bezmocný výkřik toho, kdo přihlíží tomu, jak se cizí armáda a její místní soukmenovci zmocňují prostě doposud integrální části země, za kterou Tymošenková vystupuje coby politička. Takových by bylo, kdyby měly být všechny soukromé telefonáty odposlouchávány, a to nejen u ukrajinských prominentů, ale kohokoli, kdo byl podobně napaden a de facto ve válečném stavu s tím, co mu násilím odebere část jeho země.. Co si asi telefonovali obránci Vukovaru při srbském masakru /pravda, tehdy ještě nebyly mobily/, anebo kdokoli dříve, třeba ti místní na Falklandech, co většinově nechtěli s režimem argentické fašistické junty mít nic společného, a byli jimi napadeni? Jde jen o to, kdo a v jakou chvíli podobný výkřik nenávisti a touze po pomstě prostě řekne a komu se ho podaří odsposlechnout a zveřejnit.

  Kdo by chtěl umírat za Tymošenkovou? Nejspíš nikdo z těch, koho se věc na Ukrajině bezprostředně netýká, možná že ani spousta těch, co se jich týká, protože umřít za vlast je patetický, v dnešní době dosti nepraktický krok ponechání si vlastní cti za cenu obětování vlastního života. Nicméně i pro nezúčastněné západní státy a jejich obyvatele je asi (u každého individuálně) nějaká hranice, odkdy by se otevřenému násilí byl ochoten s rizikem ztráty vlastního života postavit se zbraní v ruce. Za použití alespoň těch prostředků, kterými vládne, byť jakkoli směšnými materiální a technické převaze protivníka. Věřím, že i vy nějakou takovou, alespoň podvědomě nastavenou laťku máte, bez ohledu na stranu barikády, kterou byste si vybral.

  Jak jsem řekl, možností nemá Západ mnoho, tedy těch, co by způsobily Rusku nějaké politické a materuiální škody za cenu zachování kontinuity lidské existence a toho civilizačního stupně rozvoje, kterého jsme za těch x tisíc let od prvních vyspělých civilizací v Evropě a Americe dosáhli. Vyjmenovávat je netřeba, jsou přetřásány v mediích ze všech stran.Předpokládám, že i Putin zná své limity, i když u jeho národa je v dobách násáklých nenávistí větší ochota ztratit více z onoho civilizačního blahobytu, co nakonec většina Rusů ani nikdy nepoznala, a nacionalistické uspokojení ze zachování si vlastní národní sebeúcty má práh bolestivosti nastaven dosti nízko kam až zajít k vlastnímu sebezničení výměnou za prchavý okamžik naplnění svého vlastního uspokojení z vymaněni se pocitu méněcennosti v otázce národní cti než u na blahobyt navyklé západní civilizace, včetně té naší, ještě nedávno patřící do podobné úrovně materiální životní úrovně a kvality života, jako panuje dodnes v Rusku.

  Ovšem v Rusku nejsou jen chudí, co jim mocní nemají nabídnout víc než ono halasné „Nic než národ!“

  Tady je výborný článek britského Guardianu, že poslední vlna sankcí USA zasáhla přímo Putina, i když nepřímo přes jeho chlebodárce z řad petrolejářských oligarchů a banky blízké Kremlu.

  Gennady Timchenko denies Putin links made him one of Russia’s top oligarchs
  US sanctions target friend of Putin who became one of Russia’s richest men through oil firm Gunvor and Sochi construction deals

  When the US expanded its sanctions on Thursday to include members of Vladimir Putin’s inner circle, one name in particular jumped out: Gennady Timchenko, a long-time acquaintance of Putin who rose from relative obscurity to become one of Russia’s richest men. Timchenko’s Gunvor Group enjoyed a similarly meteoric rise and is now the fourth-largest oil-trading firm in the world.

  In explaining the sanctions, the US treasury department claimed what others have long suspected. „Timchenko’s activities in the energy sector have been directly linked to Putin. Putin has investments in Gunvor and may have access to Gunvor funds,“ it said.

  Gunvor rushed to deny the Putin link, calling the allegations „outrageous“ and saying: „President Putin has not and never has had any ownership, beneficial or otherwise, in Gunvor.“

  But the long personal ties between the two have raised many questions about the serendipity of Timchenko’s rise. Like Arkady Rotenberg, another businessman on the sanctions list who has enjoyed astounding business success under Putin, Timchenko is an old judo buddy of Putin’s, and they even reportedly founded a judo club together.

  This year, Forbes estimated Timchenko’s wealth at $15.3bn (£9.3bn), calling him „one of the most powerful people in Russia“.

  Putin has previously said that he has had nothing to do with the oligarch’s business activities. At a meeting with writers and publishers in 2011, Putin said that although he had known Timchenko from when Putin worked in St Petersburg city hall in the 1990s, he „had never meddled“ in Timchenko’s business interests and did not plan to.

  „Timchenko got into business … from the very start, when privatisation was allowed. And I assure you … it was absolutely without my participation,“ Putin said.

  *****

  Poslední věta ujišťující že Putin má jen ten majetek, co si vydělal ze svých prezidentských platů, je asi tak věrohodná, jako když ujišťoval Kaddáfí nebo Arafat, že jako lidoví vůdci národů mají jen to, co je jejich zákonem předepsanou odměnou za jejich práci v pozici státního úředníka sloužícího lidu:-))

  • kchodl napsal:

   Zablokování pár účtů kreditních karet, to muselo udělat Putinovi fakt špatný den.
   Asi to schytal od milenek a manželky.

   Nakonec jediný postižený budou mezinárodní kreditní společnosti Visa a Mastercard, protože si rusáci udělají vlastní karetní clearing. Svázaný s JV Asii a jediný výsledek tedy budou stamiliardové ztráty západních bankéřů. Bezva finta !

   Putin nelegálně bohatne, zatímco takový G.W.Bush nebo „Wesley Clark“ nebo madame Albreight má jenom úspory ze svého platu, že. Žádné Halliburtony, mobilní telekomunikace, ropné podíly.

   Jo, vůdci „svobodného světa“, ti přece nekradou. Ne, oni jen kupují akcie, investují, zakládají podniky. Jsou podobně podnikatelsky a investičně geniální jako náš premiér Gross. Téměř tak geniální, jak nespravedlivě souzená plynová princezna Tymošenková.
   To je skutečně zásadní rozdíl proti Kaddáfímu. Nebo Arafatovi.

   Je dobře, že píšete, Fagane. Kromě S.Š tu nikdo tak zábavný není. Někdy tresen nebo xpow, ale Vy jste jednička. Díky za zábavu.

   • Fagan napsal:

    Asi jste si ten clanek spatne precetl nebo neumite anglicky. O kreditni karte ani uveru tam neni ani slovo. Jinak Mastercard neni vubec to za co ji povazujete. Stejne jako fakt, ze prokremelska banka Rossija nema majetek v aktivech ruskych firem, ale presne v tech samych o jakych tvrdite, ze ma Bush a Albraightova:-)

    Pekny vecer.

    • kchodl napsal:

     Tak pravdu máte v tom, že jsem neoponoval přímo tomu, o čem píšete.

     Jen jsem poznamenal, že třeba zablokování karet některých ruských bank (ano byla to především Rossija, ale bylo jich více), bylo kontraproduktivní. Nakonec trvalo jen přes víkend. Rusáci na základě toho dali dohromady projekt, který do podzimu má dosáhnout nezávislosti jejich karet na Západu.

     A blokování majetku pár rusákům, to bylo vážně směšné. Nakonec se tomu vysmívají i na amerických serverech, teď zrovna nevím kde, ale někde jsem četl fiktivní Putinovu odpověď, kde děkuje Obamovi, že vydal (Putin) nedávno zákon, zakazující ruské administrativě mít účty v cizině – že to to amíci podpořili.

     Samozřejmě, že anglicky ani rusky úplně neumím, nejsem rodilý angličan nebo američan (ani rusák), takže Shakespeara nebo Poea nebo Whitmana nebo Hughese nebo Londona … nepřeložím správně. Ani neznám věci, co znají americké děti. Nečetl jsem v 6-ti letech Supermana a ve čtyřech nekoukal na Mickeyho. Ale jinak rozumím, svým způsobem. Pokud jste na tom s angličtinou lépe, gratuluji.

     Jenom celkem klasicky jste neodpověděl na moje námitky ke svému proslovu a opět jste uhnul někam jinam. To je takový osvědčený způsob průběžné lži. Znám to z obchodu – pořád to valit dál, co bylo před chvílí, si nikdo už nepamatuje a nakonec vypadáte jako vítěz, co má pravdu.

     Takže pravdu nemáte, to jsem Vám chtěl říci. Lžete, manipulujete.
     A co je nejlepší, Vy to víte, protože blbý a naivní jako někteří nejste. Ne až tak, abyste tomu věřil a nevěděl, že je to prolhané.

     Také hezký večer.

 4. Bob napsal:

  Jak že nás to učili o válkách?
  Že jsou spravedlivé a nespravedlivé.
  Pokud bych byl voják a válku vyhodnotil jako spravedlivou, pak je asi věcí vojenské cti položit život.
  Dnes, resp. včera bylo výročí „Velkého útěku“ (článek v příloze sobotního Práva) a kupodivu jsem se nasazeným tehdy životům nedivil.
  Odpověď na Vlkovu otázku.
  Nejsem, resp. nebyl jsem profesionální voják.
  Ten, kdo je profesionální voják má to „položení života“ v „popisu práce“.Tečka.
  Nikdo ho nenutí tím profesionálním vojákem být.
  Co se týče Krymu.
  Ti profesionální vojáci tam měli (mají)rodiny, byty….., hodně z nich je asi Rusů a i v řípadě Ukrajinců, nevím, co by je čekalo.
  „Záklaďáci“ – asi záleželo odkud jsou, jaké národnosti.
  Ten rozbor by byl zajímavý – jak těch 16 000 kteří zůstali, tak těch 2000 co se vrátilo.
  Mimochodem, existuje informace o těch 16000, resp. 2000?

 5. xpow napsal:

  Upřímně nevím o čem článek je. Připadá mi to trochu poslepované ve stylu co se hodí do krámu.
  Vztah demokracie a armády je jiný než má k armádě diktátorský režim. V demokracii se prostě nikomu nechce utrácet za armádu, když se necítí bezprostředně ohrožený. A tak tomu bylo v posledních 30 letech v Evropě. Po pádu železné opony byly i takové nálady, že už armáda nebude vůbec potřeba, demokracie spolu neválčí. Válka v zálivu, poté zvládnutá krize v Jugoslávii , to vše nahrálo pocitu nezranitelnosti. Míra bezpečnosti a sebeuspokojení, která v Evropě zavládla byla úměrná také důvěře v hi-tech zbraně. Asi tohle období pomalu končí, ale nemyslím sí, že by měly evropské země znovu budovat vševojskové armády. Míra globální technologické a technické převahy stále umožňuje jít cestou vysoké specializace , to spolu s vysokou mírou evropské integrace umožňuje stále mít alespoň základní důvěru ve spolupráci v rámci NATO. NATO nemá útočné cíle a jako obranná síla má stále odstrašující efekt snad dostatečný.
  Smozřejmě další věc je , že v demokracii občané znají své Kalousky a mají ke státu trochu skeptický vztah. Chybí tu ta masáž dobrým carem Vovkou a jeho silnou rukou, která nám malým dodá patřičnou hrdost..
  Proč ukrajinští vojáci masově přecházeli na ruskou stranu upřímně nevím, to co vlk píše může být velmi blízko pravdě (kromě tradičního plivance na Majdan, ale to už beru jako folklor). Ti vojáci to opravdu neměli jednoduché, byly odříznuti od komunikace, zásobování , pod neustálým tlakem. Navíc jsou to většinou námořníci, Rusové ukrajinské lodě bez skurpulí ukradli, a pokud by nepřešli na ruskou stranu, své lodě by už nikdy neviděli. Nejspíš dostali nabídku dál sloužit s dobrým platem kus od domova. Ale uznám, k pravdivému obrázku této podivné války to patří.
  Komentovat nahrávku z odposlechu ruské tajné služby soukromého telefonátu , který odvysílala známá propagandistická stanice RT je opravdu těžké. Položme si otázku, kdyby kohokoli z nás nahrávala FSB ve chvíli, kdy si ulevujeme z frustrace, bylo by to publikovatelné? A je to etické nebo je to manipulace par excelence? Vlku věty jako „Tak takhle vypadá majdanská demokracie“ znám velmi dobře z doby totality. Díky dobré spolupráci STB a různých redaktůrků jsme mohli koukat na zábery operativců a slyšet Tak takhle si ti zaprodanci představují demokracii .

  • Qiedo napsal:

   A já pořád, co to za bílou holubici tady nade mnou lítá- a ono NATO. Pár záběrů z Majdanu jsem taky shlédl, ale tam neříkali, že je to z Moskevského Barrandova. Ale stály za víc, než jen plivanec, jak to vidí xpow. A s těmi zaprodanci, k tomu po dvaceti letech se už vůbec nic říct nedá, já jsem si tu demokracii představoval také jinak, než jako demokratůru podle K.Kryla.
   Frau Tymošenko by se měla dál léčit, není asi v dobré duševní kondici. Mohla by tam ssebou vzít i pár chlapců od nás.
   Včera odletěli dva amíci s Rusem na ISS, než nasedli, všichni se chytili za ruce, ještě asi není tak zle.

   • Qiedo napsal:

    Oprava dva rusové s amíkem

   • kchodl napsal:

    Ohledně létající holubice míru, vzpomněl jsem si na otce spolužáka, který coby vojenský pilot ČSLA létal v sedmdesátých letech s MiG-21 PFM. To byla stíhačka, která neměla už kanón, jediná výzbroj byla raketová. Jenže letadla byla objednána před rokem 1968, dodána po 70. roce a z důvodu politické nespolehlivosti většiny leteckého personálu rusáci svoje AA-rakety nedodali. Tudíž letoun byl doslova a do písmene „holubice míru“, absolutně bez výzbroje. Pak to bylo vojákům už trapné, tak na tento typ upravili staré rakety z 60. let, s bojovou hodnotou limitně padající k nule – fakticky úplně k ničemu. Funkční rakety na to dostali až někdy v 80. letech, ale i tak to byly nějaké prastaré typy (v případě války bude nahrazeno …).
    Tak vzpomínám na toho pána, skvělého letce, jak si pochvaloval, že si užívá absolutně mírové létání rychlostí Mach 2. Nejlepší aeroklub na světě, buzerace snesitelná a ještě ho za to celkem dobře platí. Lázně 2x ročně, lyžovačka zdarma. Švejkovina neuvěřitelná.

    • Hudec napsal:

     U kterého leteckého pluku jste sloužil? Já u 5.leteckého stíhacího. Plácáte nesmysly, ale třicet let zpětně se to bude blbě dokazovat. Na to hřeší většina talachalů.

     • Anonymní napsal:

      S tou raketovou výzbrojí MiGů 21 v 60. a 70 letech, jak píše „kchodl“, to není žádný nesmysl, to je přímo ptákovina.

     • Michal napsal:

      Doporučují tento článek, tváří se docela fundovaně:
      http://www.valka.cz/clanek_10769.html

     • kchodl napsal:

      A Hudče, Vy coby bývalý novinář podléháte dojmu neomylnosti vlastní osoby.
      5. stíhací, kde to bylo ? Co jste tam coby pozdější novinář dělal ? K čemu Vás pustili ?
      Pokud vím, studenti žurnalistiky většinou chodili někam ke štábu. Neměli nic společného s technikou ani s provozem, technicky myšleno.
      Takže pokud nejste ukrytý stíhací pilot, který se po 90. roce realizoval v novinařině, tak bych na Vaše znalosti moc nesázel.

      Já prostě prodávám, jak jsem nakoupil. Říkal mi tyhle věci kamarád, který mě učil meterologii, navigaci a pak i lítat v aeroklubu, fotr mého spolužáka ze základky. Takže jsem mu věřil, možná mi lhal nebo přeháněl. To netuším, ale dosud jsem v tom chybu nezjistil.

      Každopádně, na neomylnost si nehraju. Napište, jak to je. Doložte. Pak řeknu, OK, co jsem psal je špatně.

    • Michal napsal:

     Nebyl to ovšem MiG 21 PFM, ale PF; jednalo se o přepadový letoun určený k použití v rámci protivzdušné obrany a skutečně neměl kromě dvojice raket žádnou další výzbroj.

     • kchodl napsal:

      Přesně tak, díky. Bylo to o PF.
      Uznávám, že je to lapsus, a to absolutní, protože v technických věcech je chyba o jedno písmenko chybou totální. Ale prostě je to tak, ten můj známý na té holubici míru dlouhou dobu lítal a moc si to pochvaloval.
      Jenže to samé co jsem psal se týkalo i těch dalších typů, ohledně výzbroje.
      Zlepšilo se to až s nástupem Mig-29 a R-73. Jenže – víte, kolik dostalo letectvo přilbových zaměřovačů k těmto věcem (bez nichž to bylo poloviční) ? Jeden. S tím pak Double Vendy dával kouř frantíkům v Mirage2000 na cvičeních v roce 1988. To bylo všechno.

     • kchodl napsal:

      PFM byl až o asi 10 let nebo kolik později, díky. To už samozřejmě bylo o něčem jiném.
      Tyhle letadla modernizovaná u nás létala až do nástupu Grippenu, byla to poslední dovezená verze.

      Ale vážně by mě zajímalo, co napíše Hudec o těch raketách pro Mig-21 PF.
      To bylo to, co jsem o tom psal – holubice míru. Přepadová stíhačka s raketovou výzbrojí.
      Na kterou Československo nedostalo rakety, to bylo vše, co jsem tvrdil – jak jsem slyšel.

    • kchodl napsal:

     No tak to vy „znalci“ není žádná ptákovina, ale pravda.

     U žádného pluku jsem nesloužil, jen jsem létal v aeroklubu a několik mých instruktorů bylo z letectva.
     Ohledně „holubic míru“, alias Migů PFM, si to můžete zjistit kdekoliv z literatury. V 70. letech rusáci nedodali objednané rakety, jen nakonec R-60 nějaké exportní verze (lepší dávali i Egyptu). A tak dále. Jestli chcete jít do sporu, mohu Vám dokázat, jak mám pravdu. Armáda dost dlouhou dobu neměla pro tyto mašiny žádné odpovídající zbraně, žádné radarem letounu naváděné. Jen infračerveně, ze 60. let a jen ze zadní polosféry. V zásadě blbé kopie Sidewinder B/C.

     A pokud by vás to pochybovače zajímalo, můj instruktor sloužil v Hradci Králové, ale po dobu PFM byl v Žatci, kde byla stíhací letka, kam dostali tyto stroje, holubice míru jako první, jelikož odtamtud létala PV hotovost. Pak se to různě přesouvalo, jak se rekonstruovala letiště nebo to vojáci z vlastních důvodů šibovali.

     A jak to tedy bylo pane Anonymní s raketovou výzbrojí Mig-21 PFM, znalče ? AA-2, AA-3, to už si nepamatuji ruský kód, prostě Atol a to další – sračky. A pak R-60 první verze. To byly mikro-rakety s minimálním doletem, pak u nás používané na Mig-23, ale v Rusku na tom vozili už úplně jiné věci. S Mig-29 přišly R-73 a R-77. Jenže to už bylo o něčem jiném.

     Kde jste sloužil a co jste tam měli, u 5. stíhacího ?
     Mig 21 PFM byla mnoho let čistá holubice míru, nic jiného.

     Ohledně pochybností, zavítejte na valka.cz, nebo na palba.cz a pohrabejte se historii služby typu v ČSLA. Tam to je napsané naostro také. Ale ne tak naostro, jak jsem to slyšel osobně – prostě možná to podle výkazů tak bylo, ale u útvarů ty zbraně neměli. Jenom registry – vybrakované modely raket pro výcvik. Jen elektronika a chlazení.

     Jak jsem napsal – holubice míru.

     • Petr B. napsal:

      Jen technická poznámka – Double Wendy (Václav Vašek) v roce 1988 zcela zjevně s Mirage 2000 nemohl cvičit. MiGy-29 byly dodávány v roce 1989 a především v roce 1988 ještě cvičení čs. letectva se zeměmi NATO probíhalo jen podél západní hranice a v poměrně ostrém režimu. 🙂 Cvičení MiGů a Mirage tedy probíhalo někdy mezi lety 1990 a 1995 a s tím dáváním kouře bych to nepřeháněl.

  • prirodovedec napsal:

   Prekvapive, ze necitelne pro Vas, snazte se vice, není to tezke:), Vlk podle mne identifikuje znacny problém CR. Tedy o neco strucneji pro von rammsteina :): Problém, ze (bez dostatečného mediálního zfanatizovani a vymyti mozku – zda se, ze nefunguje, nadeji je jen, ze se dlouho nebojovalo a mladi lide si valceni spletou s PC hrou) za CR dnes málokdo bude bojovat v pripade potřeby (protože ji ma spojenou s barely, ovary, chemickym Alim Calousem), a pokud ano, nemá na to zbrane a vycvik.

   Pokud toto ctu spravne a je to sdeleni vlka a je to pravda, je to ponekud tristni, ne? Navíc, jak se zda, ani Ti spravedlivi nejsou ochotni nest svoji kuzi na trh (Sauerova a tresen nekupuji zatím ukrajinske dluhopisy podle malomestaka a xpow a další se nehlasi k dobrovolnikum na obranu Ukrajiny).

   • Šims. napsal:

    k tomu není co dodat.

   • jezevec napsal:

    zpravodajci tenkrát tvrdili, že i breivik bude jednou přehodnocen. povraždit 80 dětí je sice cosi obludného – nicméně správně poukázal na neochotu a neschopnost dnešní mládeže bojovat, což může stát násobky životů. bohužel, zatím se tyto postoje příliš nemění. ale třeba někomu došlo, že pět set lidí utluče jednoho šmejda třeba i čepicema, pokud je to ovšem napadne.
    s moderními armádami je to dosti podobné. lidi nechtějí bojovat, čumí na cizí kanony, případně houfně dezertují, pindají o bezmoci proti velmoci, vlci jim rovnou nosí pantofle, bolševici jezdí na „pozorovatelské“ mise a nikomu to není divný. za vrchol boje se považuje zablokování dvaceti kreditek….

    • prirodovedec napsal:

     Však casto pisu, ze CR miri do bankrotu … O tom, co jsou mladi ochotni se jen dohadujete (vlk je mlady jen duchem). Vetsinou asi každý bude ochoten bránit sebe a rodinu, zda se, ze vetsi pospolitosti nez sidlo, ale budou mit problém tj. CR a EU, protože zkratka jezevec nemá chut hajit jizliveho a vychloubačného prirodovedce a prirodovedec sebestředného a socialne nesounaleziteho jezevce. Klasicka situace pozdního Rima – je potřeba tedy najmout jedny barbary proti druhym. Zatím se za cenu barbaru dari – viz Egypt, Syrie aj. Stále zde ale je zadrzovaci technologicka sila USA v ramci NATO. Cili dokud USA nebude chtit jako Rim opouštět „Germansky val“ je stále klid.

   • xpow napsal:

    Od vás se nic chytřejšího než osobní útoky očekávat nedá.
    Občané mají stejnou zkušenost s Kalouskem jako s Paroubkem, oba k jejich nadšení nepřispěli. Vtipné je , že zrovna Schwarzenberg by byl jeden z mála českých politiků , který by mohl mít charisma mladé lidi ke službě v armádě přivést. Jenže v kotlince je kromě pacifismu taky zvykem hlavně po všech házet hnůj, toho je i vám dáno vrchovatě. Hloupé salonní chytráctví, skepse , neúcta k hrdinům, to je obraz trochu demoralizované a zpohodlněné společnosti, která si zvykla na to, že oni jsou špatní a oni za to hlavně můžou. Pro vás jsou možná oni Kalouskové, Kchárlové atd. Pro jiné Sobotkové, Paroubkové apod. Bohužel my češi jsme v tomhle velmistři. Chtělo by to infuzi polské krve.

    • jozka napsal:

     Jako polovicni Polak vam klidne napisu, ze o Polsku to neni. Je to o zemi, jejiz predstavitele ci elita vam nervou do hlavy dnes a denne, ze jste jen cechacek, ktery neumi tohle a tamhle to a mel by odcinit tohle a tamto. Ze jeho predci byli jen zlodeji, rabiati pripadne zbabelci. Nejnovejsi priklad mate u Stejskala.

     • xpow napsal:

      Souhasím. Je to z mé strany samozřejmě nadsázka, já polskou společnost zas až tak neznám, ale v mnohém mi jejich postoje imponují.

    • prirodovedec napsal:

     To nebylo mineno jako osobní utok, to bylo vyjadreni prekvapeni, ze si otázku nepoložíte a nezodpovite sam. Ted se o to snažíte a dari se lepe nez predtim. Pisete:

     „Občané mají stejnou zkušenost s Kalouskem jako s Paroubkem, oba k jejich nadšení nepřispěli. … Pro vás jsou možná oni Kalouskové, Kchárlové atd. Pro jiné Sobotkové, Paroubkové apod.“

     Ano jde o věrchušku. Levou i pravou a zejména tu presstitutskou masazni a previtazatorskou v pozadi. Zklamala, prokazala neschopnost. Zatím ale celkem o nic nejde nebo je ten dojem. V pripade skutečného ohrozeni se uvidi. Pisete:

     „Vtipné je , že zrovna Schwarzenberg by byl jeden z mála českých politiků , který by mohl mít charisma mladé lidi ke službě v armádě přivést.“

     To ze previtazator (viz Becherovka) Kcharl svoji barelovitost zatím nepouzil k mobilizaci mladych do armády, je pro mne potěšující. Prece jen by mohl uspet a par mladych zivotu jeste zmarit v duchu tradic vrahounskych, loupezivych a generálských predku. Také by to byl ale test nejvyssi, zda praglovite mlade dozene nejen k urnam, ale i k necemu, co trva dele – armadni sluzba. Pisete:

     „Jenže v kotlince je kromě pacifismu taky zvykem hlavně po všech házet hnůj, toho je i vám dáno vrchovatě. Hloupé salonní chytráctví, skepse , neúcta k hrdinům, to je obraz trochu demoralizované a zpohodlněné společnosti, která si zvykla na to, že oni jsou špatní a oni za to hlavně můžou.“

     Jak vite, jsem rad, ze mnozi Cesi jsou takovi. DIky monha staletim snah je zblbnout, ovládnout, vyhladit se naucili to, co vidíte jako slabost a ja jako silu az na momenty prichodu Cingischana ci Heydricha. Nedaji se snadno zmanipulovat. Pisete:

     „Bohužel my češi jsme v tomhle velmistři. “

     Pieste myCesi, jednak takovy podle psaneho nejste a jedna nemluvte za myCechy, pusobi to Sauerovsky a mentorsky. Hloupe. Nedemokraticky. Manipulativne. Pisete:

     „Chtělo by to infuzi polské krve.“

     Zni to klasicky: narod, volici, obcane zklamali, je třeba je vymenit, vychovat nejak upravit – infuzi … Jinou moznosti je zacit premyslet a u sebe. Proc Vase vypjate podle mne mainstreamove názory pusobi na mne a dalsi neverohodne a vedou k reakcim, které povazujete za osobní, ale které jsou pro mne spise zkoumanim „strevlika“ ve snaze pochopit, proc po tolika zkušenostech zustava takovy mainstreamovy.

     Nejste-li spokojen, reseni jsou snazsi: smířit se, ze ostatní nejsou tak dokonali jako Vy (to znam 🙂 a jde to 🙂 ) nebo se vydat nekam, kde se naplni Vase ideály a budete moci stat v ucte před vlajkou s rukou na hrudi a pet vasnive hymnu a vazit si věrchušky. Mozna ani nemusíte přes ocean. Cili místo vymeny obcanu CR presunte sebe.

     • xpow napsal:

      Proč tak zhurta, já jsem to tak pateticky nepsal.Ani jsem nikoho nevyzýval ke vstupu do dobrovolnických jednotek. Stěhovat se nehodlám. Mě tohle ušlápnutý nadávání na věrchušky a vysmívání se všemu co zavání patosem příliš neimponuje. Chytrácká malověrnost, tak se o tom zpívá. Hymny si vážím, ale před vlajkou stát nepotřebuju.

    • kchodl napsal:

     Schwarzenberg a charisma přivézt lidi k armádě ?
     Xpowe, a teď tu o Karkulce.

     25 let se tady kulturní fronta a média snaží pomlouvat čs. státnost, národ, snižovat sebevědomí lidí a sepětí mezi lidmi a státem, znevažovat české dějiny a kulturu, znechutit jakoukoliv nesobeckou myšlenku … a pak najednou hledáte kanonenfutr ? To jste spadli z višně.
     Fuck off! , abych použil sofistikované diplomatické mluvy těch „kulturně vyspělejších národů“.

     Leda že byste to myslel ironicky, ba dokonce v opačném gardu. Některé bláboly barela a jeho equipy mají tu sílu, donutit vlastence vzít do rukou mašinkvér – například ty proslovy jisté báby „za protektorátu se tu moc nedělo“ nebo „německá kultura je nadřazená a jediná, viz. Schiller atd.“.
     Tak to pak jo.

     • xpow napsal:

      Schwarzenberg je jeden z mála charizmatických politiků, schwarzenberkové jsou stará zemská vlastenecká šlechta. Vlastenectví ale není v souladu s jednoduchým nacionalismem, jak ho prezentujete vy.

     • vlkp napsal:

      A jak se to vlastenectví pozná? Podle otce a strýce občana Schwarzenberga nebo podle toho jejich předka co jako reakci na bouře 1848 tvrdě potalčil jako ministerský předseda jakékoli demokratické principy a oktrojoval ústavu?
      Tak to mne fakt zajímá!

     • Leo K napsal:

      Odpověď pro nick xpow: Žádná šlechta nebyla a není vlastenecká – navzdory pověrám a povídačkám. Každá šlechta je z povahy věcí internacionální a je doma všude, kde má majetek Pro Schwarzenberga to platí tuplem. Tuplem proto, že jeho příbuzní jsou zpravidla inteligentnější.

     • xpow napsal:

      Já v tom nevidím takový problém , být vlastenec i internacionální. Já rozumné vlastenectví nevidím nacionalisticky. Osobně se i cítím docela (středo)evropský vlastenec, kromě toho, že doma se cítím v česku. A to mám majetek akorát v jednom zaplivaným městečku.

     • kchodl napsal:

      Těmi žvásty o vlastenectví a jednoduchém nacionalismu mi připomínáte Emanuela Moravce. Jeho projevy jsou velmi moderní, klidně by je dnešní pravda a láska mohla publikovat, pokud by to bylo bez autora, stačilo by vyměnit pár slov a všichni by aplaudovali. Jen místo Reichu dát EU.
      Naprosto stejně zamítali ten „jednoduchý nacionalismus“ bolševici, pro ně pravé vlastenectví byl ten „proletářský internacionalismus“, tedy kanónenfutr pro imperiálního všeruského bolševika. Dneska je to kanonenfutr pro EU, ale nacionalismus, ten je fujfuj.
      Nová Evropa ! To je ono.

      Pokud je Schwarzenberg vlastenec, tak jeho vlast jistě není ČR. Jen těch stovek miliard ztrát, co stál náš průmysl, kolik kulturních věcí a dlouholetého působení našich lidí, třeba z Českých center a průmyslových afilací při ambasádách bylo zničeno. Desítky let práce a obětavosti lidí v čudu, ministerstvo zahraničí za těch 8 let jeho působení je značně rozvráceno.
      V normální zemi by za takové působení šel ke zdi.

     • Sylva Šauerová napsal:

      A pane kchodle, které jsou to ty „normální země“, kde by Schwarzenberg „šel ke zdi“ ? Mohl byste takové země vyjmenovat ?
      Odkopal jste se ale docela pěkně, to zas jo … 🙂

     • Laco G. mlynář napsal:

      Stará zemská vlastenecká šlechta? Jak jste na to přišel? V Čechách jsou teprve od konce třicetileté války. Navíc kámoši jediných otevřených nepřátel Česka sudeťáků. Pěkná svoloč.

     • kchodl napsal:

      pí Šauerová, možná jsem chtěl napsat … ke zdi klečet na hrách. Nebo ke zdi aby se styděl. Jinými slovy, nejsem samozřejmě soudce ani kat – ten člověk by si zasloužil odsouzení a to že na hodně dlouho, protože škoda stovek miliard je více než dost.

      Jistěže relativistická soudkyně všehomíra se nezabývá vůbec podstatou mého příspěvku.
      To jest, že Schwarzenberg je škůdce a to velmi prokázaný našeho národa a státu.
      To pomíjíte a je Vám to docela jedno.

      Ale děláte ze mě fašistu, který staví lidi ke zdi, ačkoliv jinde Vám nevadí, když řežou policajtům hlavy a vypichují oči. To je demokratické. Majdan.

      Kolik Vám za tohle platí ? To se nestydíte ?

     • Ernest napsal:

      Schwarzenberkové jsou tak vlastenečtí, že si nechali zřídit za protrktorátu vlastní koncentrák v Letech, aby měli lacinou pracovní sílu do svých lesů.

   • Cech napsal:

    Nevím pane profesore ale pokud pan Babiš zprivatizuje státní rezervy,Singr koncem roku korunu hodí zpátky na její cenu a všechny ty půjčky firem v € a si smáznou těch 10 %,tak si myslím,že nějaký ten zupák v bezvýchodné situaci na tu Ukrajinu půjde.
    Prostě jak říkají naše veřejnoprávní pluralitní média, ono se to časem usměrní.

   • vonrammstein napsal:

    No vida! Děkuji 🙂

 6. Skogen napsal:

  Viděl bych to prozaičtěji. Člověk je dnes všestranně informovanější, civilnější ve vztahu k veřejnosti i rodině, nežije pouze v ulitě své funkce, takže i vojenská čest poněkud „vzala za své“. Při vší úctě je i ona především výslednicí nutností.

  Pokud by Kyjev mohl doufat v loajalitu svých krymských vojáků, musel by se z šestnácti tisíc najít některý, který by to přání podpořil. Počet důstojníků je přitom kompenzován determinací. To, že devět z deseti vojáků jednoduše přeběhlo, však spíše svědčí, že si Kyjev byl dobře vědom rizika ohromné blamáže v případě, že rozkaz k obraně vydá. Že se v podstatě okamžitě prokáže, že na Krym nemá žádný vliv a nárok. A kalkulace s mezinárodním společenstvím ihned dostanou vážnou ránu.

  Ono se řekne loajalita, ale aby se lidé zabíjeli, je až na psychopaty a úchyly typu Muzyčka (a pokud nebyla jen hysterická, nebo teatrální, pak i Tymošenkové) potřeba je zfanatizovat, využít averzí, xenofobií, strachu. Ani jedno se v případě Rusů využít nedalo, vždyť 60 % je jich přímo v populaci. Bojovat, by znamenalo zpronevěřit se vlastním lidem a to je morálně závažnější než neuposlechnout rozkaz. Situaci ilustruje i ono jmenování někdejšího ukrajinského admirála do vysoké funkce v armádě Ruské federace. U obyčejného zrádce by to nepřicházelo v úvahu.

  Krym jednak nikdy Kyjevu nepodléhal natolik, aby mu dal přednost před přirozeným sebeurčením, zejména je pak vidět, jakou autoritu kyjevští samozvanci mají. A že naopak oni jsou schopni proti svým lidem jít. Přes to vlak nejede.

  Putin to při ochraně zájmu (svých) občanů Krymu, včetně dle referenda nejméně třetiny Tatarů, vyhodnotil perfektně. Občané Ruska na svou vládu mohou být právem hrdí.

  • Bob napsal:

   Prakticky s Vámi souhlasím.
   Zastanu se výjimečně a prvně ukrajinské vlády.
   To že nevydala žádný rozkaz bylo podle mě moudré.
   Vydat rozkaz k obraně = masakr nebo neuposlechnutí rozkazu u vojáků, kteří by masakru chtěli zabránit se všemi důsledky (vojenský soud…)
   Vydat rozkaz vzdát se = při politické konstelaci, která na Ukrajině může nastat se jedná o vlastizradu se všemi důsledky
   Nevydat žádný rozkaz = jediné rozumné řešení, i když při určité nové politické konstelaci to může mít pro dotyčné opět fatální důsledky.
   Kyjevská vláda se ocitla v klasické situaci, tzn, ať udělá cokoli je to špatně.
   Mimochodem v otázce Krymu se v situaci ať udělá to. či ono je to špatně ocitl Putin.

   • Skogen napsal:

    Ano, taky s Vámi souhlasím. Nevím ovšem, zda si to zastání kyjevská vláda zasluhuje, protože nijak nepochybuji, že kdyby jen trochu měla šanci na úspěch, do střetu by šla. Viz pokusy mobilizovat, které namísto odstrašujícího efektu Putinovi naznačily, že kdyby chtěl, s ohledem čistě na Ukrajinu by si mohl sáhnout mnohem dál.

    Putin udělal odvážný krok v tom, že dal jasně navědomí, že euroamerický svět nepotřebuje. Hlavně v tomto ohledu se nejspíš naše repre domnívala, že jí odříznutí Ukrajiny (tehdy, takže včetně Krymu) projde. Že má ještě čas upevnit své pozice. Putin řekl, že ten čas už nemá. Že zde je tlustá čára a Rusko se definitivně rozhodlo opět tvořit plnohodnotnou protiváhu západu a může se spolehnout na alianci s Čínou a zbylými zeměmi BRICS.

    Otázkou je, zda to končí. Nemyslím, že by si Rusové přáli zabrat celou Ukrajinu, to by ze sociopolitického hlediska nebylo rozumné, vhodnější pro ně jednoznačně bude, když radikály a dluhy ponechají Evropě, ať si sní, co si nadrobila. Stále se ale může pokusit získat jihozápad Ukrajiny. Průmysl, zásobování, půdu… Třeba i pro „alianční ochranu čínských investic a zájmů“. Ukrajina sice podepsala první dvě (politické) kapitoly asociační smlouvy s EU, ale členem NATO stále není. Chytřejší z Ukrajinců vědí, že za zlaté rezervy mají všehovšudy příslib 1 mld a pár mio dolarů, zatímco už teď potřebovali 15 miliard z celkem 35. A že na Ukrajině je pořádek jak ústavní, tak společenský, kdesi v naprostém nedohlednu.

    Každopádně by to ale byl větší problém, než díky rozhodnosti a jednoznačné podpoře s prakticky vyřešeným Krymem.

    • strejda napsal:

     Máte naprostou pravdu. Strategicky bylo jediným možným řešením nevydat žádný rozkaz. Vydávat rozkazy když vím, že nemohou a nebudou splněny, může jen šašek a zločinec. Pak ovšem musí následovat demise ministra. To se atalo. Lze říci, že se Ukrajinská armáda rozhodla správně. Však také vznikají jiné polovojenské struktury – Národní garda. Ty se na příklad v Německu osvědčily pro boj s vnitřním nepřítelem. Do té doby než je Adolf, když splnily své úkoly, zpacifikoval.

     • xpow napsal:

      Až po slovo správně s vámi naprosto souhlasím.

     • kchodl napsal:

      Přesně. Náckové to mají zmáknuté – viz. třeba dávný premiér jedné nám nejbližší spolkové země, známý příznivce našich bývalých spoluobčanů Franz-Josef Strauss, tuším někdy v roce 1970: „Je nutné využít nacionalistické síly, ať již jsou jakkoliv reakční. Posléze je vždy možné se jich elegantně zbavit. Neboť s pomocnými oddíly se nesmí dělat okolky.“
      🙂

     • tresen napsal:

      Strauss žeby používal slovo reakční?
      To tu vaši citaci hodně znevěrohodňuje. 🙂

     • kchodl napsal:

      Der Spiegel, 12/1970. Stačí ?

     • jozka napsal:

      to vite tresen, spousta slov, ktera vam zneji divne komancove nevymysleli a spousta se jich pouziva dodneska.

     • kchodl napsal:

      A koukám nejsem sám, kdo si na ten citát vzpomněl. Teď jsem narazil na prima článek v Literárkách:
      http://literarky.cz/blogy/petr-schnur/17139-demokraticky-matrix-nebo-faizujici-realita

      Tam ten citát máte přesně stejně – sice autora neznám, ale použil naprosto stejný překlad (ten můj je z mého EverNote záznamníku, už nevím kde jsem to vzal – jen jsem si poznamenal ten Spiegel, ale autor toho článku v literárkách tam má odkazy, tak se můžete dopátrat originál německého znění).

      Ano, slovo „reakční“ není výmysl bolševika. Dokonce to není ani výmysl nacistů.
      🙂

     • Ernest napsal:

      A protože ty polovojenské struktury nejsou vycvičené a sládají se z podobných typů jako byl Muzičko, pozvala si na „zpacifikování“ východu Ukrajiny nelegální vláda nelegální „vojsko“ – žoldáky firmy Blackwater, která působila jako ochranka v Iráku.

  • vahy napsal:

   Jako téměř vždy dokázal Vlk upozornit na problematiku,
   která je skutečně aktuální. Na pozadí Ukrajiny můžemer
   reflektovat i aktuální stav naší společnosti. Zároveň nám
   to vyvolává spoustu nových otázek.
   Přiznám se, že i já jsem si kladl otázku nad tím jak
   jednoduše a bez problému odevzdali Krym. Proč velitelský
   sbor reagoval, tak jak reagoval. Při velmi jednoduchém
   pohledu se to jeví jako zrada. Je však třeba se vcítit do
   problémů v souvislostech.
   Souvisí to přímo s Majdanem.
   Jestli vláda a velení ozbrojených složek nechá své
   ozbrojené složky na Majdanu doslova masakrovat.
   Situace eskaluje řadu měsíců. Armáda plní mimo
   Funkce vnější i funkci vnitřní. Byla jistě v pohotovosti.
   Dokonce jsem četl, že paradesantní jednotky, které
   Byly vyslaný do Kyjeva byly rozkazem náčelníka
   Generálního štábu zastaveny před Kyjevem
   a vráceny do posádek. Nemá to cenu rozpitvávat.
   Nechci hodnotit kdo všechno je zrádce a kdo koho
   zradil. To ať posoudí historici a analytici. Výsledkem
   je jednoznačně bezradnost velitelského sboru, který
   byl ponechán na Krymu na pospas osudu.
   S naprostou bezradností ostře kontrastovala
   jasná odpověď Ruska.
   Nechci se moc rozepisovat. Jen chci upozornit na
   složitost situace. Není jistě náhodou, jak rychle je
   organizovaná domobrana a na jakém personálním
   základě. Je náhodou, že byl zastřelen Mozyčev ?
   V ČT jsme najednou mohli vidět šoty, jak cvičí a jak
   jsou organizované pravicové síly. Včetně reakce
   na smrt svého vůdce.
   Myslím si,že pravý „mejdan“ nás ještě čeká.

 7. Sylva Šauerová napsal:

  Já bych vlku, spíše s motivacemi ukrajinských vojáků asi souhlasila tak, jak jste je popsal. Je to každopádně smutné.

  Co mě ale praštilo do očí, je věta, že by se Vám nechtělo umírat za naše politiky a další pro Vás nepřijatelné osoby. Vy byste – pokud byste – šel (musel) jít někam bránit svou zemi, bojoval ZA POLITIKY (variantně novináře, státní zástupce, soudce, etc.)? Nebránil byste náhodou spíše svou zemi ? To, co jste napsal, mně přijde velmi pozoruhodné. A víte, že jsem se s tímtéž názorem už na internetu potkala („nešel bych bojovat za tuhle rozkradenou, zkorumpovanou zemi a její politiky“, autor známý levicový diskutér z idnes.cz Ing. Jiří Řezník, patrně bývalý a možná i současný člen KSČ(M)) ? To mně připomíná, musím se zeptat mých synů, jak by to viděli, resp. jak by se jim chtělo bojovat za Českou republiku a jestli by v takovém případě bojovali za ni, za své rodiny, ženy a děti, za naši státnost a nezávislost, nebo za současné politiky. Nejlepší je průzkum bojem … 🙂
  Jo a ještě něco : jako voják, resp. býv. příslušník pracující ve služebním poměru, musím podotknout, že neuposlechnutí rozkazu, zejména v mimořádném či dokonce válečném stavu, rovná se čemu (jistě, tohle není případ Ukrajiny, tam rozkazy nepřišly a z Kyjeva si teď /post factum/ mohou říkat, co chtějí) ? To asi všichni chlapi vědí, anebo ne ? Tak to by se Vás, vlku, potom třeba taky mohlo týkat … 🙂 Představte si hypoteticky, že ruská bota znovu šlápne na Českou republiku. Vy byste řekl, kašlu na to, jaké bránění, momentálně tady vládne ten či onen (darebák, protože darebáci jsou všichni, v očích nemalé části národa určitě), tak se zase pěkně znormalizujeme, však nám tady s Rusy bylo pěkně ? A co – fantaskní případ – co kdyby přitáhli Germáni ? Taky byste nešel, protože tady máme Zemana, Zaorálka, Kalouska, Schwarzenberga, Bělobrádka, Bendu, Němcovou a Steigerwalda se Zlámalovou, jakož i zjevného darebáka Tomáše Sokola ? Tomu s mi nechce věřit. Jen mě napadá, že mezi národovcem a vlastencem skutečně asi může být rozdíl docela velký.

  Pokud jde o paní Tymošenkovou, … ale to je škoda psát, napsal již pan xpow, Tymošenková po dlouhém věznění určitě také není v dobré psychické kondici (kdo by byl). Napadá mě nicméně jedna věc navíc : kdyz Tymošenková hrozí v soukromém tlf. ne vyfakováním celého Ruska i s Putinem dohromady, ale nukleárními zbraněmi, proč tedy v závěru mluví o tom, že nezbývá nic jiného nez podat stížnost u mezinárodního tribunálu v Haagu ? To asi těm hlupcům v RT nedošlo, že vlastně tato věta neguje vše, co bylo řečeno předtím ? Někdo zkrátka svou práci odflákl… 🙂

  P.S.: Aby to bylo vyvážené, připomenu vystoupení Putinova televizního zpravodaje, který s obrázkem atomového výbuchu za zády pravil, že Rusové by taky mohli udělat z U.S. hromadu radioaktivního popela (o tom vlk nic nepíše). Řekla bych, že s paní Tymošenkovou se to dá vcelku směle srovnat. Jeden za 18, etc.

  Pěkný den a příjemnou diskusi.

  • Skogen napsal:

   Zkuste rozlišit boj za systém a boj za vlast. Vlast je domovina tak jak leží a běží, systém je forma. Pokud by krymští bojovali za systém, riskovali by právě že svou vlast.

   Zjednodušení na principy holt občas nefunguje. Až se tedy budete synů ptát, zeptejte se jich, zda by šli střílet Slováky, kdyby si to někdo z všelijak spatlaného systému přál. Navíc za situace, kdy bychom se (jen hypoteticky) chtěli opět spojit. A pokud by 60 % hovořilo totožným jazykem a sdílelo totožnou identitu. Na odpověď jsem zvědavý, podělte se.

   Já vám prozradím, že bych je střílet nešel.

   • tresen napsal:

    Věřím, že Slováci sem nevpadnou, takže nehrozí, že by něčí syny stavěli před takové dilema.

    • Skogen napsal:

     Dilema našich něčích synů v přirovnání je ovšem vyjádřením reálného dilematu ukrajinských, krymských a ruských synů. Protože některé okolnosti jsou takto zdálky neprávem opomíjeny a deformují vnímání situace.

  • Qiedo napsal:

   Rád bych k Vaší úvaze o válčení za někoho, jak je vyjmenovává Vlk. Už jsem z vojskové evidence vyjmutý, ale přísahu jsem kdysi vykonal. Doslovně si její text už nepamatuji, ale kdybych (teoreticky) dnes měl jít z nějakých důvodů bojovat, musel bych ji složit znovu, abych se cítil jí být vázán. Je tu ale druhá okolnost, co bych měl vlastně bránit. Skoro nic nám tu nepatří. Měl bych tedy stát se zbraní v ruce v Ml. Boleslavi a bránit Němcovu automobilku před Němcem? Nebo Korejcovu fabriku před Číňanem? Říkáte, že hlavně bránit svobodu? Čí a jakou? No není to tak jednoduché s odpovědí, že?

  • Hudec napsal:

   aní Šauerová,
   já byl vždycky celkem pyšný na své záložácké kapitánské hvězdy. Ačkoliv „socialistická“ armáda byla nepochybně zdrojem mnohé buzerace, v onom okřídleném úsloví „vojna dělá z chlapců chlapy“ bylo racionální jádro. Z vyhřátého pelíšku u maminky do kolektivu mnohdy neurvalých vrstevníků. Sám si vyboxovat své místo na slunci. Naučit se hledat spojence v nepříjemných situacích. Poznání nezbytnosti kooperace v kolektivu. A také schopnost rozlišit blafy politruků při PŠM od fyzické a bojové přípravy (každý chlap si rád zastřílí). K tomu všemu vedla vojna.
   Nejen ČR, ale prakticky celá Evropa dospěla do stádia vojenské degenerace, systém je stále dekadentnější. Zatím se v něm příjemně žije. ZATÍM. Svobodu si uhájí jen ten, kdo je ochoten za ni položit život. To neznamená, že nutně musí zemřít, klíčovým slovem je ta „ochota“ – odhodlání, chcete-li.
   Máme krásný, jak správně uvedl vlk, operetní sbor. Jeho členové si občas rádi odprásknout nějakého toho mudžahedína, ale skutečných významných bojových operací jako celek schopni nejsou. Z mnoha důvodu, některé vlk uvedl.

   Perlička bokem: před pár lety v polovině února „strašidelný“ mráz mínus 13 stupňů. Hradní stráž opustila své budky při vjezdu na II. Hradní nádvoří, protože přece má svá lidská práva. Mohli jsme se v nich, spolu s nějakými Japonci, v půl desáté dopoledne vesele fotografovat, což gardisty, vyběhnuvší z tepla, k smrti rozčílilo. Operetní armáda, pravda?

   ALE TO HLAVNÍ – MOTIVACE. Mně osobně už hrdost na kapitánské hvězdy opouští. Z toho důvodu, že souhlasím s vlkem. Ani mně by se nechtělo jít bojovat za ty, které jmenuje. Nejde o obranu vlasti, ale o to – JAKÉHO NEPŘÍTELE mi vyberou.
   Pro ně jsou nepřáteli vesničané v Afghánistánu? Pro mě ne!
   Pro ně jsou nepřátelé Srbové? Pro mě ne!
   Pro ně jsou nepřátelé (zatím jen političtí) Maďaři, kteří se neplazí před Bruselem? Pro mě ne!
   Pro ně jsou teď nepřátelé Rusové? Pro mě jsou ještě před nimi nepřátelé fašisté z Majdanu a ti, kdo je podporují.

   S pojmem vlast by se mnozí politici rádi ztotožnili. Ztotožňuje je s ním národ?

  • Věra Říhová napsal:

   Já si myslím, že naši zem by nebránil vůbec nikdo. Proč taky ? My umíme přece s každým vyjít. Mě přímo nějaká Tymošenková může být ukradená, pokud jí někdo nezneužije. Dneska plácá nereálné nesmysly, ale zítra by mohla plácnout něco, co se bude hodit do krámu poddaným pana knížete, ještě si dobře pamatuji euforii po prohraných prezidentských volbách, kdy (alespoň u nás v Podkrkonoší) se za jiný názor vyhazovalo z práce v malých soukromých firmách s jediným majitelem.

   Proto jsem se ptala, jaké vazby má nebo může mít Tymošenková dnes, popřípadě její skupina. Její vazby jsou i vazby našich pravicových antirusů a co se děje doma, to mě zajímá, protože frustrace pravičáků z pokračující krize stoupá. Já vím, že si to můžu vygůglovat, ale mě zajímá názor vlčí smečky.

  • prirodovedec napsal:

   Ze budete jako povestna prazska patricijka momentalne v LA bojovat Vy i Vase rodina za stat – CR – po zmene rezimu, ve kterem jste se z disidentstvi za komancu povznesli do vysin primo náměstkovských u novych tajnych, které Vasemu rodu drive zrejme (podle Vas pravem) patrily a o které jste byli komanči (podle Vas nepravem) pripraveni je zrejme logicke a spravne a ocekavatelne. Samozrejme je zde podezreni, ze za sebe nekoho poslete – nejen zminovane syny. Viz Vase mobilizacni vyhláška. Budete tedy v pripade nutnosti po historicke zkusenosti bránit sve vydobytky. Snad Vas pripadne bude dost, abyste dokázala prosadit zminovana mobilizacni opatreni a ztrestat vlka (mobilizovaneho v duchodovem veku 🙂 ) a další jednajici podobne. Mozna lze tomu predchazet, napr. koupit ty ukrajinske dluhopisy podle malomestaka :). Koneckoncu Vase metody se pouzivaly uspesne i v minulosti, kdy byli za ustup strileni politruky prvoliniovi sovetsti vojaci a drive souzeni prvoliniovi britští vojaci z WW1 z rozhodnuti jinych pro zmenu patricijskych darebáku usazenych za místy boju. Pravdu o zakonu jiste mate, jen zda jej dokážete prosadit nebo spise bude hrozit nejaky mistni Majdan v reakci na drakonicke postupy. Jak jsem psal otázkou je, zda je uspechem věrchušky, ze to sem dovedla. Do situace, kdy to co se zde zminuje jako obrana vlasti není vnimano jako obrana vlasti ani rezimu, ale obrana jmenovanych a zkratka věrchušky. Z pohledu potravy pro dela je to momentalni uspech (do obsazeni a zotroceni) z pohledu věrchušky je to naprosty neuspech, jak vlk i Vy uvadite.

  • Mathias napsal:

   Já už delší dobu čtu vaše názory a dospěl jsem k zjištění, že dovedete krásně relativizovat, paní Šauerová. Je to svého druhu umění naučit se takto myslet, ale po dlouhých letech tréningu se to dá naučit. Příkladem může být fakt, že protiústavně dosazená pučistická vláda v Kyjevě je pro vás příkladem ryzích demokratů, ale občanské referendum na Krymu musí svobodný svět odmítnout. Janukovič je odporná Putinova loutka, ale kdyby byl podepsal asociační dohodu, klidně byste ho přivítala v EU. Když naši kamarádi bombardují území cizího státu, je to boj za svobodu a demokracii, ale když rusové postávají kolem ukrajinských kasáren na Krymu, jsou hnusní agresoři. Konečně chápu správně, že celý váš postoj k Ukrajině a Krymu lze shrnout do jediné věty: „Očekávám, že ruská bota zase šlápne do naší země.“ Zajímavé, že třeba ve vztahu k Německu žádné obavy nemáte. To je pro vás jen faktaskní případ. Ovšem Rus, to je jiná. To je bolševik a normalizátor a má to v podstatě v genech. Přitom nepamatuji se, že by někdy národu hrozilo totální vyhlazení jindy než za německé okupace. Ale pardon, já zapomněl. Ono se toho za protektorátu vlastně ani tak moc nedělo, že. Ta moje proklatá letora. Víte, vy trpíte stejným syndromem, kterým trpěla a trpí převážná část naší populace i politiků. A který nás znovu a znovu dostává do totálních marasmu. Že totiž stále bojujete minulé války a nevidíte budoucí nebezpečí. Za první republiky lidi tak dlouho strašili návratem Habsburků, až nás zabrali nacisti. Po válce zase byl až paranoidní strach z návratu Němců, že si nikdo nevšiml, jak republiku zabírá stalinistický bolševik. Dnes zase mají všichni mrazení z návratu Rusů a komoušů a nevidí, že jsme se mezitím stali loutkovým státem, který schvaluje a podílí se aktivně na všech agresivních válkách tohoto světa v posledních 20. letech. Říkáte, že voják bojuje nikoliv za politiky, ale za svou zemi. Blbost. Voják bojuje za režim, který v jeho zemi právě vládne. Jak by totiž jinak podle vás bylo možné vysvětlit, že třeba za 1. světové války bojovali někteří Češi v legiích a jiní v R-U armádě. Oba bojovali za svou vlast, ale každý na jiné straně barikády.

  • vlkp napsal:

   Paní Sylvo,

   abych byl ochoten kvůli něčemu zemřít, musím tomu něčemu věřit. Že hodnota , kterou BRANIM stojí za to, že velmi pravděpodobně se nevrátím domů.
   Takže, chápu, že v roce 38 byli naši otcové ochotni bránit svou zem. Chápu, že v roce 68 to řada lidí viděl stejně.
   Říká, kdyby ruská bota? A co bych dělal? No je to asi stejné, jako kdybych bádal, co udělám s výhrou 114 milionů, který je v jackpotu Sportky.
   Zeptám se vás – co myslíte, že by se tady asi tak nyní stalo, pod tou ruskou botou?
   Zásadního? Já bych řekl, že by proběhl zejmén a přesun určitého procenta soukromých a veřejných aktiv od dnešních držitelů na držitele nové. Důvod k tomu se nechat zabít?
   A ptáte se také, co kdyby Germán? Pokdu by to bylo ve stejné poloze jako u toho hypotetického Rusa, stejná otázka, stejná odpověd´. Kdybych ovšem slyšel z poza hranic hlásání o panské rase, o méněcenných, o životním prostoru nebo o tom, že je nutno silou odčinit křivdy odsunu, neváhám ani okamžik. A půjdu /se nechat zastřelit/ jako dobrovolník.

   A jako Ukrajinec? Tak to už jsem psal – jako ruskojazyčný bych na východní Ukrajině už dávno byl v uniformě místní domobrany a demokraty z Majdanu vítal pouze dávkami ze samopalu.
   JAko západní Ukrajinec? Nevím. Ale se současným kyjevským režimem bych určitě nechtěl mít nic společného.

   • tresen napsal:

    Tuhle vaši repliku jsem nečetla, když jsem se dole otázala, cože se to honí hlavou vám i dalším, že myslíte na naši armádu a na její momentální nefukčnost.
    Teď je mi jasnější, kam se snažíte dostat mysl vašich čtenářů, ale vaše myšlení je mi nadále záhadou.
    Takže tady říkáte, že kdyby hrozilo obsazení naší republiky cizí armádou, nebyl byste ochoten se angažovat. A že vaše ochota by se dostavila jen tehdy, kdyby agresor hlásal rasové či podobné vyhlazování.
    To je dost zvláštní stanovisko. Aspoň pro mne je opravdu nečekané. Když to domyslím, řekla bych, že aplikace téhle vaší doktríny /proč dávat všanc vlastní život, když jde „pouze“ o vpád cizí armády do země, nikoli o selektivní genocidu obyvatelstva/ na jiné mezinárodní události musí dost drhnout i vám.

    • Ernest napsal:

     Za okupace Němci vylepovali plakáty s obrysy Hradu a rudého pařátu a s textem „zachvátí li tě, zahyneš“. A Češi k nim připisovali: „My se nebojíme, my tam nebydlíme“. Tím je řečeno vše.

   • xpow napsal:

    Habsburkové, proč jen jsme to udělali. Problém je v tom, že Rusové nikdy nežili, nežijí a v nejbliží době nebudou žít svobodně. Rusové mají bohužel jenom tu botu.

    • Martin V. napsal:

     Zato za toho Habsburka, to byla pane svobodička!

     • prirodovedec napsal:

      Martine :), no, no, nebudte osobní … když ono to tak laka reagovat, ze?

     • xpow napsal:

      Nebyla, ale bylo ji víc než v Rusku. Jak v devatenáctém století, tak dnes. Pokud nepříjde nový Hitler , tak i bude. Jenže v tom Rusku nebyla, není a nebude, v tom je problém. Rusko prostě svobodnou alternativu nenabízí. Můj povzdech po RU byl nadsázka, netoužím po něm, ale oproti různým botám 20 století , to byl velmi rozumný a spořádaný stát.

    • kočka šklíba napsal:

     Předpokládám, že to máte z doslechu, že jste v Rusku nežil (já také nežila). Víte co je zvláštní? Že ti obyvatelé Krymu, co hlasovali pro připojení v Rusku, tam někteří žili, před rozpadem SSSR to nejspíš bylo stejné na Ukrajině jako v Rusku. A ti ostatní co hlasovali pro připojení k Rusku, mají také informace z doslechu, ale od lidí, co zažili ještě SSSR. Vám to nepřipadá zvláštní, že si vybrali, ovšem podle vás, nesvobodu? Že nechtěli být ve „svobodě“ v UA?
     Že by jim ta „svoboda“ v UA s nelegitimní vládou, prezidentem a parlamentem, s fašounskými ministry a s kandidátkou na prezidenta, co si přeje spálené Rusko a vystřílení 8 miliónů lidí, nepřipadala dost svobodná?
     Jo a nezapomeňte zde s Šauerovou hodit hymničku R.-U., už dlouho to zde nebylo, Šauerová to sice občas jinde dá (minimálně rok se snaží analytička, takže žádná nadsázka jak se snažila zde namluvit)), zvlášt barel je na tom videu pěkný 😀

     • xpow napsal:

      Proč mi váš projev připomíná Milouše Jakeše. K „referendu“ na Krymu toho bylo napsáno už víc než dost. Zlaté RU proti vaší milované komunistické totalitě.

     • kchodl napsal:

      Tedy xpowe, tohle byla dost nesouvislá poznámka. Kde jste v příspěvku kočky šklíby odhalil „milovanou komunistickou totalitu“ a styl Milouše Jakeše ?

      Asi to bude nějaká Vaše univerzální odpověď. Když nevíte kudy kam, vypadne z Vás „komunistická totalita“ a Milouš Jakeš. Nezapomněl jste na bojlery místo brojlerů a celovodiče místo polovodičů ? A na Zagorku ?

     • Mac napsal:

      xpowe, vy furt melete a melete ty samé ideologické krávoviny, jako kolovrátek.
      Až člověka může napadnout, jestli náhodou nemelete z posledního 🙂

     • xpow napsal:

      Umíte jenom hloupoučké osobní útoky nebo taky něco k věci.

     • Mac napsal:

      k věci? myslíte , stejně jako vy, tisíckrát omílat dokola ta vaše ideologická klišé? Tak sorry, to fakt neumím, nebo spíš, připadal bych si trapně

      K věci tady píše spousta lidí, ty si rád přečtu, vás jenom prolítnu, a protože to je pořád na jedno brdo, jdu dál. Nevím, co bych k „vaší věci“ měl psát.
      Kromě toho nemám zase tolik času, abych tady sáhodlouze oponoval fanatikům, kteří neznají nic, než černou a bílou a trpí fixní ideou, že USák je bez debaty HUJ a rusák je bez debaty FUJ.
      Nazdar. A zase brzy napište „něco k věci “ 🙂

     • xpow napsal:

      Jo odpověděl jste, umíte jenom hloupoučké osobní útoky.

    • Hudec napsal:

     Kdy jste byl naposledy v Rusku, že je tak dobře znáte?

   • Dedek napsal:

    Vlku , jenom jsem si vzpoměl na jednu diskusi s německým obchodníkem už někdy v 80 letech. Protože jsem žil 25 let na území bývalých sudet , tak při večeři došlo i na Hitlera.
    Jeho reakce byla zajímavá. Řekl , že Hotler byl blbec , protože si myslel , že dobije svět zbraněmi. My teď máme jinou filosofii. Naplníme měšec penězi a budeme jím mávat před Vami. A vy budete skákat jak my budeme pískat. Asi to byl jasnovidec

    • Mac napsal:

     jinými slovy – WW2 skončila v roce 1990 zbouráním zdi a sjednocením Německa.A skončila totálním vítězstvím Německa

   • kchodl napsal:

    Přesně.

 8. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Výborné.
  Ono v současnosti si z něčím začít,asi nebude moc příjemné.
  Také naprosto souhlasím s příspěvkem pana Skogena.

 9. Petrpavel napsal:

  Výsledek hlasování o ZAMÍTNUTÍ návrhu Okamury na obecné referendum :

  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=58818&l=cz

  Tady je zase těch 121 miláčků ultrapravého ma(e)jdanu na Ukrajině hlasujících PRO :

  http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=58801&l=cz

 10. scallop napsal:

  Dovolim si pripomenout dve z[pravy ze vcerejska. Jedna je telefonat tymosenkove zmineny v blogu, druhy navrh Zirinovskeho rozdelit ukrajinu.

  Na tomto foru je myslim potreba dodat, ze tymosenkova je soukroma osoba, fasisiste a krvelacni banderovci z Majdanu (pisu to sprvne, pane vlku?) ji radi nemaji, a se soucansou (pochopitelne nelegitimni!!) vladou na ukrajine nema nic spolecneho. Nicmene pro vlka je to mluvci nove ukrajiny. To me zmanipulovana media zatajila a jsem rad, ze diky blogosfere mi byla odhalena pravda.

  Zirinovsky je poslancem ruskeho (legitimniho!!) parlamentu, vyzva k deleni (2., 3. nebo 4. – sam nevim, kolikate dleni ukrajine momentalne probiha) je oficialnim dopisem paralmentu ruske federace, legitmne a demokraticky zvoleneho telesa.

  Mame dve zpravy, kterapak se stane tematem pro vlka? Kazdy dlouhodoby ctenar kosy znal odpoved predem – zdejsi blgy jsou prece na rozdil od mainstreamu NEZMANIPULOVANE a meri vsem STEJNYM METREM.

  PS Zmanipulovana media jeste napsala, ze fasiste z majdanu zastrelil (pri pokusu o zadrzeni) sefa fasistickeho praveho sektoru. Jelikoz se nedam lehce zmanipulovat (a mam z mladi zkusenost s marxistickou dialektikou), beru to jako dukaz prohnanosti a uskocnosti fasistu z Majdanu.

  • Skogen napsal:

   Tymošenková je politicky aktivní, usiluje o prezidentský úřad a má jednoznačnou podporu přinejmenším Německa, Merkelová se nijak sympatiemi netají. Ihned po propuštění odcestovala tam a poté se zúčastnila sjezdu Evropské lidové strany v Dublinu, jejímž členem je mimo jiné CDU.

  • prirodovedec napsal:

   Zprava o ZIrinovskem byla podana okamzite a zrejme zkreslene zumpalisty a nejen jimi (viz blisty omlouvajici se a opravujici prevzeti polske zrejme zkreslene verze „o dopisu parlamentu“ „o mistopredsedovi parlamentu“ – diletantska lez uvedena rychle na pravou miru ne ale v idnes aj. Pisete o oficialnim dopisu parlamentu – to je podle puvodni lzi v idnes nebo Vase nova domněnka?). S ohledem na moc, kterou ma a ktere muze dosáhnout je zatím méně nebezpecny, nez kandidátka na kvetnovou prezidentku podporovana Nemeckem a lecena, chranena a schovana tam (před FSB a Muzyckovym osudem?). Jiste, asi podobne jako v souboji nemeckeho Klicka a amerického Jacenuka podle Nulandove i tentokrát zrejme nezvitezi nemecka kandidátka.

   • scallop napsal:

    MElo byt oficialni dopisem z parlamentu (alespon predpokladam, ze to poslal ze sve poslanecke kancelare – i kdyz v tom se mohu mylit). Tymosenkova je jako kandidatka na prezidenta podporovana Nemeckem? Odkdy? Nemecko podporovalo jeji propusteni, ale kdy ji podporovalo jako ukrajinskou politicku? Nemecko (opravnene) zpochybnovalo regulernost soudu, ten pracoval zjevne na natlak vlady. Je „schovavana“ – kdyz kazdy vi kde je? To je spatna schovka. Ze je to pred Muzyckovym osudem je Vase interpretace (uzitim Vaseho slovniku bych psal „Vase manipulace“).

  • vlkp napsal:

   Tymošenková, scallope, je bývalá premierka a nyní kaprezidentská kandidátka. A musíte ten telefonát reprodukovat celý. Ona sama si myslí, že je dokonce tak významná hráčka, že by byla uměla zabránit odtržení Krymu. Kdyby náhodou nebyl a v Berlíně! Takže je to něco, jakoobskurní a šílený poslanec, který je svým šílenstvím dlouhodobě obecně znám. Jehož výkon je nulitní.
   Abych vám to přiblížil. Měli jsme kdysi ministra, dokonc e obrany, jménem Baudyš. On sic e byl daleko spíš e jasnovidec než ministr, ale to není důležité. Když se to mlelo v Jugošce, tak se s nikým nebavil a ofiko diplomatickou poštou poslal plán na řešení jugoslávské krize. Získal pro to snad i Řeky.
   Jenže NIKDO z adresátů se nenamáhal mu vůbec odpovědět. Přesto, že se jednalo o ministra obecně akceptovaného státu, ministra obrany a snažil se řešit skutečný problém. Nikomu nestál za odpověd!
   A cvok Žirinovský je jen poslanec..

   A ted k těm fašistům z Majdanu a Muzyčkovi. Kupodivu se ho zbavili až ted´. Ne v době, kdy řídil úderné jednotky na Majdanu. Přísloví – mouřením posloužil, mouřenín může jít, jste někdy slyšel? Kdyby ne, tak tady máte příklad toho, co znamená.
   Neslyšel jsem ovšem, že by Kyjev také rozpustil paramilitantní jednotky Pravého sektoru. Dmytro Jaroš je pořád ve funkci místopředsedy rady obrany.
   Ano, Kos a měří všem stejným metrem. Líbit se vám to nemusí.

   • strejda napsal:

    Mně se to, vlku, líbí. Jasné, konzistentní a pro většinu zcela srozumitelné. Pokračujte.

   • XY napsal:

    Dmytr Jaroš je tč. šéfem politické strany, v niž přeměnil svůj Pravý sektor a kandidát na hlavu státu. Na druhé straně jeho Pravý sektor vyhlásil za Muzyčka víceméně válku jsoucímu kyjevskému ministrovi vnitra. No, pan Muzyčko nejspíše dostal, co si zasloužil, z lidské stránky vzato, toho pána žádná škoda není. Zlikvidovat ho ovšem bylo pro jsoucí kyjevské pány nejspíše krutou nutností – kromě toho, že to byl zjevně nebezpečný psychopat, hrozilo, že by mohl míit případně zbytečné řeči.
    K tématu samotnému – zjevně platí, že ukrajinští vojáci na Krymu necítili za sebou pražádnou hodnotu, za niž by měli případně položit život, protože jinou perspektivu před sebou neměli. Více ostatně u nedoživšího se sedmdesátníka Kryla a jeho písni o Neznámém vojínovi: Nasrat, jó nasrat.

   • scallop napsal:

    Kolik je prezidentskych kandidatu v ukrajine? Jiste vic a predpokladam, ze se najde i extremistictejsi nez Julinka. Sveho casu byl u nas Sladek kandidatem na prezidenta – melo smysl se jeho slovy zabyvat? Co je dnes Tymosenkova? Je oficialni reprezentatem (pro Vas samozvane) vlady? Respektuje ji nektera ze skupin z Majdanu jako svou mluvci? Ani jedno. One je myslim porad sefkou jedne partaje, ale ta ji za kandidaktu na prezidenta sama nechce.

    Zirinovskij je obycejny poslanec, Tymosenkova obycejna obcanka (co si o sobe mysli sama je nepodstatne), oba v minulosti ve vyssich funkcich (zirinovskij byl mluvcim parlamentu, tj. byl ruskym paralmentem zvolen jako reprezentatnt.). Co je vic??

    Ne, v pripade Ukrajiny nemerite stejnym metrem. Vyber zpsrav ktery rozeberete vblogu, je jasny. (Militantni hlas z ukrajiny je pro Vas tematem, analogie z Moskvy pro Vas neni tema). Nebo viz nase drivejsi diskuze (Kosovo byl zlocin, okupace Krymu logicky krok, podnestri zapomenuto) nebo treba privlstek „tunelarka“ u Tymosenkove ale u Janukovice „kleptokrat“ u jeho jmena nepridate. (Oboji je pravdive, vyberem podporite jednu stranu.)

    Daly by se najit i drobnosti v domaci politice, kdy stejnym metrem nemerite, ale to mi dosud nestalo za rozbor. V pripade ukrajiny to je ale do oci bijici – hlavne proto, ze jste v blozich o ukrajine zacal sam zduraznovat, ze merite stejnym metrem.

   • Hudec napsal:

    O Baudyšově svéprávnosti svědčí ostatně i historka o tom, jak si málem sám sestřelil vlastní letadlo, na jehož palubě se nacházel. Bum prásk ratata bum!

    • kchodl napsal:

     Slyšel jsem o tom přímo od Baudyše, můj kamarád mu opravoval počítače pro ten jeho věštecký astrologický bussiness, já jsem to konzultoval, a osobně jsem se ho přímo na tohle ptal.

     Takže prý to prostřelil jeden z bodyguardů. Ze státní ochranné služby, profík z tajné služby. Baudyš ho jenom nepráskl, protože to byl, navzdory obecným pomluvám, docela solidní chlápek. Jen neměl dělat ministra obrany, to byla opravdu abnormalita.

 11. tresen napsal:

  Celá léta na naši armádu, na její rozpočet a z něho vycházející úroveň a funkčnost nikdo ani nevzdechl. Ani já.
  I když to vlkovými slovy není předmětem jeho zájmu, přece jen si něco v duchu, podobně jako spousta dalších Čechů, pravděpodobně přehrával.
  Copak se to stalo, že je z toho najednou taková vtíravá otázka?
  Že by zase hrozilo něco z Bavorska?
  To je asi tak stejně pravděpodobné, jako že naše hochy požene Martin Stropnický jen tak z plezíru do války za znovudobytí Krymu..
  Tak kde se vzal ten stín?

 12. Admirál napsal:

  Ukrajinci mě příjemně překvapili. Když začínala viditelná a násilná část krize na Ukrajině, předpovídal jsem kromě jiného reálnou možnost krvavé občanské války. Všechny mé ostatní předpovědi došly naplnění, tato se však, zaplaťpánbůh, (zatím) nenaplnila.

  To ukazuje na soudnost a dostatečnou orientaci v situaci u valné části obyvatel Ukrajiny. Dobře pochopili, že pro ně je krajně nevýhodné, stát se bojištěm (mají s tím bohaté zkušenosti). Většině z nich je jasné, že by v tomto boji byli kanonenrutr ve válce, kterou pro ně připravují ti samí, kteří zemi dovedli do v podstatě bezvýchodné ekonomické situace.

  Doufám, že jim to vydrží.

  Těm, co volají u nás „šavle hore, na Rusa!“ bych doporučil mokrý hadr na hlavu a zvýšenou pozornost ošetřovatelů.

 13. tresen napsal:

  Celá léta na naši armádu, na její rozpočet a z něho vycházející úroveň a funkčnost nikdo ani nevzdechl. Ani já.
  I když to vlkovými slovy není předmětem jeho zájmu, přece jen si něco v duchu, podobně jako spousta dalších Čechů, pravděpodobně přehrával.
  Copak se to stalo, že je z toho najednou taková vtíravá otázka?
  Že by zase hrozilo něco z Berlína?
  /opraveno, původně jsem měla větu Že by zase hrozilo něco z B. – jisté spolkové země na naší západní hranici, ale to čekalo na schválení komentáře/
  To je asi tak stejně pravděpodobné, jako že naše hochy požene Martin Stropnický jen tak z plezíru do války za znovudobytí Krymu..
  Tak kde se vzal ten stín?

  • Šims. napsal:

   Pokud by někdo hnal naše mládence do nějakého boje, tak by hošani rychle vystřízlivěli, poněvadž to fakt není PC hra, kde zastřelení vstanou, otřesou se a bojují dál. Bylo by hodně rychlé a kruté probuzení z „realityšou“. Ona pak vždycky vyvstane otázka oč se vede válka, aby to pak nevypadalo, že je knoflíková.

  • vlkp napsal:

   Milá paní, co vaše slovo, to perla!
   Vlk se o armádě zmínil na Kose několikrát. V různých peripetiích. Stačí si pamatovat.
   A soustavně o ní píši jako o armádě operetní. Nic jiného totiž není. A kdyby hrozil Berlín, ta vy byste nejspíš ke svému překvapení zjistila,v jak tristním stavu vojsko a jeho infrastruktura je.
   Mimochodem , soudím například, že bychom už nedokázali obnovit ani armádu, tzv. všelidovou, tedy že by opět rukovali povinně branci. Kasárna jsou většinově prodána nebo zbořena. Vojsko by na dřívějších stavech nebylo kde ubytovat. Vlastě jo, – po soukromých hotelech. To by byl byznys.. Bavit se o tom, že by pro ně nebyly uniformy a kromě samopalů ani žádná výzbroj nemá smysl. Oni by totiž nebyly ani boty…. No zas e něco napište.

   • Ernest napsal:

    Jedině snad povolat ty myslivce, jak jste napsal. Ti mají uniformy i kvéry. Šchwarzenberg by jim mohl velet,

 14. Šims. napsal:

  Tak nevím, ale jestliže se soudný člověk podívá na dnešní frau Tymošenko, nemůže mít o její duševní kondici žádných pochyb. Kdeže je ten její životní druh dnes? Pokud vím, užíval si u nás v Česku, kampak asi nyní zamířil? Tymošenková je podle mne snad již natolik zdiskreditovaná, že jen hlupák jí může podporovat. Hrát na city a utíkat do nemoce jsou praktiky malých dětí, když nechtějí jít do školky. Ikony typu Tymošenkové nepřinesou nic dobrého, to by si měla uvědomit i sympatizatnka v Němcích.

 15. Mathias napsal:

  Když vidím osoby typu Tahnyboka, Tymošenkové a podobných, musím si vzpomenout na památná slova prezidenta Cartera na adresu A. Pinocheta. „Je to sice hajzl, ale je to náš hajzl.“ (pro zachování alespoň přijatelné úrovně této diskuse jsem výrok poněkud zmírnil). Je vidět, že staré dobré studenoválečné návyky bipolárního světa se jen tak nelze odnaučit.

 16. Šims. napsal:

  Tak trochu mimo mísu: podívala jsem se dnes na na ono ECHO24, přidala jsem do diskuze na včerejší jednání sněmovny ohedně Válkové níže uvedený příspěvek, hádejte co se do 1/2 hodiny stalo – příspěvek zmizel. A nejen můj, zůstaly tam jen dva ze sedmi. Zkrátka takové ty správné.
  Tak nevím, že by v tomto novém „médiu“ byla cenzura?

  Není dobré vidět vše černobíle. Vadí mi, když se něčí slova vykládají jednostranně a demagogicky, zkrátka, jak se to komu hodí. Jen si dovolím upozornit, že tímto křepčením a hulákáním, braním za slovíčko, výklady po svém přinesou zvýšenou vzájemnou agresivitu, mezi lidmi se stále více staví zdi a nevzejde z toho nic dobrého. Vždyť již dnes mi vše začíná připomínat spíše bratrovražedný boj než „obyčejnou“ politiku. Zajímalo by mne, kdo z normálních lidí se necítí být podvedený celou tou mašinérií a hádejte co z toho může vzejít. A mám stále více dojem, že lidé si začínají či začnou říkat následující (použiji analogii): za protektorátu se nám zas tolik nestalo x za socialismu nám zas tak špatně nebylo. Snadno lze pak nastavit Thomasův teorém – „Jestliže je určitá situace lidmi definovaná jako reálná, pak je reálná ve svých důsledcích.“

  • prirodovedec napsal:

   ECHO24 je zrejme najemny zumpalista Balsinek, tajemne financovani a Ti kteří se tam prelili nebo preliji z rad vyhozenych a utekaru … Bylo by idealni, pokud by vznikla takova soustredena a jasna pravdolaskove bulvarni platforma nezavisla na bakalovitych a babisovitych mediich. Pokud ale budou plamenne psat jako tam Drazan, preliji se asi brzy do jiného projektu – Veselovsky a Drtinova pokud se udelaji pro sebe asi nebudou az takovy bulvar. Klasicky pristup, který je znamy z množství pravdolaskovych petic a dopisu. Od jedne k druhé.

   • tresen napsal:

    Koukám, že vaše představa o táboře „pravdy a lásky“ je taková – no jak bych to řekla – všezahrnující. 🙂
    Věřím ale, že vaším cílem není urazit Dalibora Balšínka, ale spíš ty, co už si za ta léta zvykli, že jsou takhle nálepkováni, a to tím, že by k nim měl Balšínek patřit.

   • vlkp napsal:

    Přírodovědče, počkej si na zítřejší článek. A řekl bych, že se možná v jistých pasážích budeš dost divit.

  • Germanicus napsal:

   Apropos Echo24. Vlku, už jsem tě chtěl včera informovat o tom, že tvoji „oblíbenci“ – Balšínek, Kaiser, Zlámalová, kteří odešli z Babišových Lidových novin se udělali, tak říkajíc pro sebe a založili internetový deník Echo24.cz http://echo24.cz/
   Najdou se tam však i vážně zajímavé věci. Např. v rubrice blogy publikuje každý týden zajímavý článek Václav Cílek.

   • vlkp napsal:

    Vydrž Germanicu vydrž! Článek na zítra byl napsán už včera a do poslední minuty jsem se rozhodoval, zda pustím to, co jsi právě dočetl nebo ten zítřejší. Nakonec jsem s e rozhodl takhle. Takže vydrž do půlnoci a zjistíš, že to vím. Ale v každém případě – díky.

  • jozka napsal:

   Schvalne jsem to zkusil, korigoval jsem tam jeden nepravdivy/lzivy prispevek. A je fuc, ackoliv neobsahoval nic nepristojneho.

   Demokrati kazdym coulem 🙂

   • jozka napsal:

    Tak jsem to zkusil znovu. A je pryc, byl tam napis, ze ceka na schvaleni ze strany Echo24. Zjevne jejich Stejskal ma casu dost 🙂

 17. Laco G. mlynář napsal:

  K tomu co tu napsal Vlk o stavu ukrajinské armády ještě dodám, že ti co přeběhli na stranu Rudé armády na Krymu dostanou okamžitě nejméně dvojnásobný žold. A to jistě s měsíční pravidelností.
  Na chlapce ukrajinské muselo zapůsobit také to, že byli okupováni perfektně, organizovaně a bleskově, prakticky bez jediného výstřelu a co je zejména legrační, ve vztahu ke zde se opět objevivší plukovnici SŠ, aniž západní rozvědné agentury cokoliv tušily. To že nic netušila ta naše rozvědka není s ohledem na její běžné úkolování exoty typu kantýnské z Chodosu Chodov pochopitelné. Co čekat od organismu, který nemá ani na maskáče. Až do minulého týdne jsem si myslel, že taková CIA je onačejší podnik. Řekl bych, že být Obamou, ne jen šéf ukrajinské armády by musel rezignovat.
  Celkem to všechno vypovídalo o západních lžích o dění na Ukrajině. I Antouškovi ze čtvrté cenové jen těžko lžiredaktor Karas vysvětlí, jak jsou Ukrajinci natěšení do EU, když prchají i oficíři do toho hrozného Ruska.
  Korunu všemu nasadila česká vláda, když odmítla pomoci na Haliči našim krajanům, prý je tam všechno OK, až na to že tam střílí milice kriminálníky – revolucionáře na ulici, členy nové legální strany podporované USA a EU.
  Jó milá komunito z Volyně, špatnou dobu jste si vybrali, vy přece musíte jásat, že se teď nacházíte v době, kdy vám kyne jen světlá budoucnost. Pokud by Vás z toho budoucího bahna, které tušíte, naše vláda vyzvedla, popřela by to co její žumpálisté a ministerští amatéři typu Zaorálka o Vaší zemi zde šíří. Prostě lež na lež. Na lžích nelze cokoliv vybudovat.
  Vlk se ptal, kdo by bojoval za současné Česko. No Šauerová a spol nás naučili za minulých 25 let, že se máme každý starat sám o sebe a nepodléhat nacionalismu. No tak určitě by narukovali Šauerovo synové, někam do hlubokého štábního bunkru.
  A ti ostatní, přišlo by na to, kdyby dali dvojnásobný žold, nechali bychom ty papaláše tam kde jsou.
  I když natahovat závěr SA 58 ( pozor, ze zadní polohy pustit, netáhnout, jinak se zasekne ) ještě umí odhadem tak 3/4 mužské populace.

  • Berkowitz napsal:

   Citát dne od Zaorálka :
   „Zahájit repatriaci volyňských Čechů by vyznělo jako projev nedůvěry ukrajinské vládě a její schopnosti stabilizovat poměry v zemi.“

   • Laco G. mlynář napsal:

    Ten Zaorálek je takový primitiv, že to řekne na plnou hubu. Jenom ještě nedodal, že ti volyňští Češi hlavně tuší co je na Ukrajině bude čekat příštích tak 10 let, zejména až Ukrajina podepíše dealy s Mezinárodním měnovým fondem.

    Řekl bych, že ti na Volyni, stejně jako ti co už jsou tady to Zaorálkovi a Sobotkovi nikdy nezapomenou.

    • Ernest napsal:

     No ono už to začíná. Dnes oznámili zvýšení ceny plynu o polovinu a dále zvýšení DPH na léky.

   • kchodl napsal:

    Zaorálek a další tito vlastizrádci jsou tak tupí a mimo, že mi připomínají nadšení Emanuela Moravce a Henleina tak někdy v roce 1940. Stejně jako dnešní pro-sudeťácká pravdo-láska, katolické kruhy. Svým nenávistným proválečným vřeštěním se to dá srovnat s druhou republikou. Možná to potrvá déle, ale dopadne to navlas stejně.

  • tresen napsal:

   Co by podle vás dělal Obama, kdyby byl informován? Čím by se to lišilo od eventuality, že informován nebyl?

   Jinak musím říct, že jsem vážně v úžasu, jak se na rozdíl od pana Karase dokážete vžít do myšlení Ukrajinců a jejich jednotného postoje k EU.

   • Laco G. mlynář napsal:

    Milá Třešni,

    k Vaší otázce ad 1, pokud by byl informován, nezesměšnil by se před celým světem, jako že jej CIA zostudila. Proti tomu co udělalo Rusko na Krymu by samozřejmě nezasáhl, stejně jako nezasáhli jeho předchůdci v roce 1956 v Maďarsku, v roce 1968 v Praze, roce 1981 ve Varšavě atd. atd..
    Ale určitě by vypustil včas nějaký podporující blábol.

    K Vašemu výroku ad 2.
    Já se nevžívám do myšlení Ukrajinců, porovnávám jen statistická data.
    18 000 ukrajinských vojáků, z toho 16 000 dezertérů do Rudé armády nechce ani náhodou za Tymošenkovou a Kličkem. Chtějí do Ruska Třešni, chtějí do Ruska. Stejně jako jejich spoluobčané civilové zhruba ve stejném procentu podle výsledků referenda. Prý zatím z Krymu na Ukrajinu uteklo asi 300 lidí, zato z Ukrajiny na Krym asi 2 000.

    Fakt to ti lháři žumpálisté mají těžké toto vysvětlit, aby tomu rozuměl i český Antoušek ze čtvrté cenové skupiny a nezvencnul se z toho.

    • Laco G. mlynář napsal:

     Teď jsem se díval na tu parodii s Hitlerem tady dole, tak toho by ten mulat z Bílého domu schopen nebyl, ten na to nemá koule. Ještě by tak řekl, že z regionální mocností jakou je Rusko se nebude zahazovat. Ha, ha.

    • tresen napsal:

     Pátrala jsem po potvrzení oné masové dezerce a nikde nemohu nic najít. Máte k dispozici nějaký jakžtakž nezávislý zdroj, nebo to je pořád ta původní zpráva převzatá od Rusů?

     • prirodovedec napsal:

      Zrejme je to zvelicena medialni manipulace, koneckonců se valci v mediich. Amatérstvím je, ze neumíme okamzite vyhodit skutecna cisla (a nasadit roubik bozke Julii – nemyslim Roberts 🙂 ). Kdyby Ti naší zlodeji nebyli tak neschopni … je nutne jim fandit (i když za ne nepokládat zivoty), ale je to prilisne diletantstvi.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Tak ta zpráva může pocházet pouze ze dvou zdrojů, z ruského a z ukrajinského. Jednomu vojáci přibývají na výplatní listinu, druhému ubývají. S ohledem na to, že Ukrajina informaci nevyvrátila, platí korektnost té ruské. To je jasné každému, kdo měl z logiky alespoň 4 na vysvědčení.

     • XY napsal:

      „…Podle ukrajinského ministerstva obrany projevilo přání odejít z Krymu kolem dvou tisíc ukrajinských vojáků. Podle dřívějších zpráv měla Ukrajina na poloostrově téměř 19 tisíc příslušníků svých ozbrojených sil. Po ruském záboru dostali možnost vybrat si ze tří možností – přejít k ruské armádě, odejít do civilu a zůstat na Krymu, nebo sloužit dál v ukrajinské armádě ve vnitrozemí.“

      http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/267478-moskva-a-kyjev-dojednaly-odchod-ukrajinskych-vojaku-z-krymu/

     • tresen napsal:

      Ale Ukrajinci to prý dementovali. Že skutečně k částečné dezerci došlo, ale jednalo se spíš o jednotlivce. Tuhle informaci jsem zaslechla v nějakém televizním rozhovoru, jenže jsem přišla pozdě a uniklo mi jméno toho dotazovaného.
      Proto jsem se ptala, jestli je tu nějaký poznatek z jiné, neutrálnější strany.

     • tresen napsal:

      Aha, díky, pane XY.
      Pro ty, co vyrůstali na Krymu anebo tam mají rodiny, je to asi jasné. Pro ostatní to musí být dost nesnadné rozhodování, když nedostávají z domova žádné informace.

     • XY napsal:

      No, osobně odhaduji, že vzhledem k lokální usazenosti branců na Krymu budou ty dva tisíce plánovaných navrátilců nejspíše důstojnické kádry za západních částí Ukrajiny. Při takové branecké politice předpokládám že to byl jeden z mála způsobů, jak zajistit z Kyjeva elementární loajalitu krymských jednotek.

     • kchodl napsal:

      Přírodovědče:
      Julia Roberts, jo to je ta pusinka, co měla roubík v Noci s nepřítelem ?
      Nebo byla agilní v Erin Brockovich ? Nebo slušná děvka v dalším filmu ?

      Tak na tu božská Julie nemá, i kdyby si dala na hlavu čtyři vánočky a měla miliardy.
      🙂

      Jinak ten poměr 18 tisíc vojáků, 16 tisíc přeběhlo ke Krymu, to je potvrzené z mnoha zdrojů. Pro pochybovače, admirál ukrajinské flotily, co den po jmenování Kyjevem s celým svým štábem přešel k „nezávislému Krymu“, byl v pondělí jmenován zástupcem velitele Černomořské flotily.

      Pokud to někoho zajímá, jukněte na server palba.cz, tam se o tom obšírně píše s mnoha zdroji. Ohledně počtů a faktů.

   • Firefly napsal:

    Nesmíte hned všemu věřit..Pakliže by Američané přiznali, že o invazi na Krym věděli dopředu pak :

    1) Přiznali lepší funčnost CIA, než jakou si Rusové (a svět) myslí. Rusové by podle stop začli čenichat a měnit. Takhle je mají všichni za blbečky a oni si zatím můžou v klidu pracovat dál.

    2) Museli by přiznat, že od počátku kontraplánem bylo nedělat nic. Tedy vydat pár pohlášení, svolat pár schůzí, zakázat dovoz jarní mrkve. A to přece garant světové demokracie přiznat nemůže.

    • lujjza napsal:

     Firefly
     k bodu 1) – ano, to je důležité mít na paměti

    • xpow napsal:

     Ta neznalost příprav invaze je podle mě pojem vzniklý novinářskou interpretací, to nemůže mít žádný reálný základ. US přece nebudou vést diskuze o tom co z komunikace zachytili a co ne. Z čistě vojenského hlediska byla invaze nejspíš naplánovaná dopředu, Rusové jenom uvedli příslušná vojska do bojové pohotovsti a pak Vladimíír jednou kývnul.

    • bara napsal:

     Invaze… Jestli 16000 vojáků změnilo vlaječku na uniformě, tak ani nemusel nikdo další „invazovat“ , oni byli přímo na místě, jen se změnilo velení. Že Rusové „nacvičovali“ hned za rohem bylo všeobecně známo.
     A k těm otázkám úplně nahoře: Ani jedna z nabízených možností by mě nenapadla, takovej materialista teda nejsu, a že jinak su materialista fest. Já bych se v duchu zeptala svých předků.

   • Ahele napsal:

    No hlavně, že ho neděsil majdan.To je už vážně na pováženou, mluví tak ten člověk díky nedostatku informací, což by bylo zláště divné, vzhledem k tomu, že je zpravodajem na UK nebo díky nízkému IQ, když předpokládáná, že může být ještě uvěřitelný?

    • kočka šklíba napsal:

     Nevzal jste v úvahu to nejpravděpodobnější, tedy, že až tak nízké IQ nemá, jen je to prostě presstitut jako 90% všech tzv.“novinářů“ v ČR. Mopslík lízající tuku pánovi. Njn platí taky složenky, ale já teda tímhle tyto odporné osoby nedokáži omlouvat.
     A všimněte si slovníku, bud on opisuje od Šauerové nebo ona od něj ;). Pro tyhle osoby jsou fašouni jen radikálové, Putin to vše narafičil atd…….. Jsou tak směšní. Ale mají to těžké, když na netu je informací dost, navíc se občas nějaký ten tzv. demokrat prokecne, jako naposled Tymošenková.

   • tresen napsal:

    „Na východě Ukrajiny žije velká ruskojazyčná skupina Ukrajinců, ale i etnických Rusů, kteří se cítí jako Ukrajinci. Měli by tedy získat pocit, že o ně Ukrajina opravdu stojí. A pak v ní také zůstanou. Právě tohle je teď pro Kyjev jedna z klíčových věcí. Pro novou garnituru ukrajinských politiků bude tato jejich snaha, aby občany z východu země neztratila, velkým testem.“
    Nojo, takové nebezpečné myšlenky, že by Ukrajina nemusela být rozervaná, to vás musí lekat. 🙂

    • kočka šklíba napsal:

     Jj a Tymošenková to přece chce také, že? Na Majdanu se o tom také ti vámi (mopslem) vyjmenovaní mohli přesvědčit, i třeba při přijetí jazykového zákona nelegitimním parlamentem UA. Také při „přesvědčování“ ředitele televize a tak dál. .

     • tresen napsal:

      Vy víte, jaká bude nová politická garnitura na Ukrajině?
      Já to nevím a budu si muset počkat na volby. Můžu mluvit jen o pravděpodobnosti: což je, že tam Tymošenková nebude. Ať tak či tak, to, o čem píše Pazderka, bude klíčové pro všechny budoucí ukrajinské vlády. Samozřejmě taky odvrácení hospodářského kolapsu.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Já myslím Třešni, že čekat na volby je zbytečné, ta buranka Nolandová přece jasně řekla jak chce USák aby to na Ukrajině bylo a tak to bude. Vrazil do toho přece už 5 miliard USD, buranka dokonce osobně roznášela po Majdanu keksy. Výsledek je předem jasný. Ale dobře jim tak.

     • tresen napsal:

      Janukovyče tam taky posadili?

  • Germanicus napsal:

   Bingo, Laco.
   Tedy s tím selháním americké rozvědky. Oni zřejmě vůbec neměli tušení o připravované Putinově reakci (bleskové a bezproblémové obsazení Krymu) na americkou přípravu a podporu majdanu a kyjevského převratu. To vážně naštve, když jim Putin vyfouknul vítězství a nechal černého Petra…
   Také jaksi nevěděli, že i „zaostalé“ Rusko ovládá technologie typu Echelon a pod. – viz zvěřejňované odposlechy. 🙂

   • Laco G. mlynář napsal:

    No jo, byly to brilantní tahy od Putina. Nakonec zůstala Ukrajina i s dluhy na krku USákovi a EU. Rusku dluží Ukrajina prý asi 16 miliard USD, tak si Putin vybral zálohu prostřednictvím Krymu. A až se situace uklidní, hezky si sednou ke stolu a pěkně si to propočítají MáDáti Dal.
    Možná že i vyjde, že Rusko bude dlužit Ukrajině.
    Jenže nejvíc peněz poteče na účty ukrajinských oligarchů z evropské pokladny.

    No a vrcholem všeho je situace zamrzlého konfliktu o Krym, který znemožní, aby Ukrajina byla přijata do NATO. A o to Rusku šlo hlavně.

    Pokud jde o nás, pořád nikde neslyším, co je v této kauze náš národní zájem. Rozhodně není stejný s USákem, s EU, ba ani ne s Německem.
    Já bych řekl, že náším národním zájmem je silné Rusko, které nebude ohrožováno NATem. Ovšem také konsolidovaná, nerozpadlá Ukrajina. Jenže to všem těm rusofobům dojde až za pár měsíců až v Pekingu podepíše Putin s Čínou smlouvu o dodávkách plynu a řekne Evropě, jak chcete, zunkněte si třeba zkapalněný drahý plyn od drahého USáka. Já vás nepotřebuju.

 18. Berkowitz napsal:

  Na UA byl zabit fašista Muzyčko a to ukrajinským represivním aparátem. Mne napadá pouze jeden důvod : mohli ho zabít kdykoliv, ale byl z něj mouřenín, svou práci jsi vykonal, teď můžeš jít. Existuje možná i jiná varianta, věděl příliš mnoho o praktikách a zákulisních hrách současných fašistických mocipánů na UA a ti se báli toho, že bude „zpívat“!

  Buďme optimisty, někdy se taky trochu zasmějme, třeba u této parodie :
  Hitler se dozvěděl, že nepojede na dovolenou na Krym.

  • jozka napsal:

   Jen si rikam, jaky orgie by nastaly, kdyby ho skripli jeste za Janukovyce. Nejspis by mu prazska kavarna uz vybirala na pomnik.

   • Vidlák napsal:

    Třeba tam mají ještě další podobné hajzlíky… až se to tam otočí, třeba na ten pomník dojde.

  • Vidlák napsal:

   Doufám, že je to první krok k tomu, co tady už naznačil Kchódl… že si normální ukrajinci uvědomili, kdo na ně co chystá a rozhodli se nácky bít sami. Nejdřív se zbavit svých vlastních zlodějů, gaunerů a fašistů a pak si začít před Ruskem (ale i EU a USA) obhajovat území.

 19. Puck napsal:

  Já to poněkud zjednoduším.
  Všimněme si, kdo všechno skládá slib České republice, že bude konat v jejím zájmu a v zájmu jejích občanů. Budete překvapeni. zdroj Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_slib%C5%AF_v_%C4%8Desk%C3%A9m_pr%C3%A1vu

  Poslanec i senátor na první schůzi komory parlamentu, které jsou členem a které se účastní, skládají tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“[2]
  Prezident republiky skládá při nástupu do funkce do rukou předsedy Senátu tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“[3]
  Člen vlády skládá při nástupu do úřadu do rukou prezidenta republiky tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.“[4]
  Soudce Ústavního soudu se ujímá své funkce složením tohoto slibu do rukou prezidenta republiky: „Slibuji na svou čest a svědomí, že budu chránit neporušitelnost přirozených práv člověka a práv občana, řídit se ústavními zákony a rozhodovat podle svého nejlepšího přesvědčení nezávisle a nestranně.“[5]
  Soudce (i přísedící) skládá do rukou prezidenta republiky (přísedící do rukou předsedy soudu) tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“[6]
  Justiční čekatel skládá do rukou předsedy krajského soudu tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že se budu svědomitě připravovat na výkon funkce soudce a že si osvojím zásady soudcovské etiky.“[7]
  Přísedící kárného soudu skládá do rukou předsedy tohoto soudu tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“[8]
  Státní zástupce skládá po svém jmenování do rukou ministra spravedlnosti tento slib: „Slibuji na svou čest a svědomí, že budu při ochraně veřejného zájmu postupovat vždy v souladu s Ústavou a zákony České republiky, jakož i mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, budu respektovat lidská práva, základní svobody a lidskou důstojnost a zachovávat mlčenlivost o věcech, které se dozvím v souvislosti s výkonem funkce státního zástupce, a to i po skončení výkonu této funkce. Při výkonu funkce státního zástupce i v soukromém životě budu chránit důstojnost svého povolání.“[9]
  Právní čekatel skládá při nástupu do práce do rukou krajského státního zástupce tento slib: „Slibuji, že se budu řídit právním řádem České republiky, svědomitě se připravovat na výkon funkce státního zástupce a že si osvojím zásady etiky výkonu funkce státního zástupce.“[10]
  Veřejný ochránce práv se ujímá výkonu funkce složením do rukou předsedy Poslanecké sněmovny tohoto slibu: „Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat nezávisle a nestranně, v souladu s Ústavou a ostatními zákony a že budu chránit neporušitelnost práv.“[11]
  Členové Nejvyššího kontrolního úřadu skládají do rukou prezidenta republiky (prezident a viceprezident) či do rukou předsedy Poslanecké sněmovny (ostatní) tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že budu svoji funkci vykonávat nezávisle a nestranně a nezneužiji svého postavení.“[12]

  Plní tito lidé, aspoň ve své většině, slib, který dali ? Mám vážné pochybnosti, protože by celková situace v zemi musela vypadat určitě jinak.

  Jak pak má voják plnit přísahu, kterou vlasti dal ? Nebyl by považován za pitomce ?

  A Ukrajina je na tom ještě o hodně hůře, než my. Bohužel. 🙂

  • Šims. napsal:

   Nemělo by mít porušení slibu nějaké právní následky, Stálo by to za rozšíření v tr. zákoníku. Aby si našinci nedělali z ústavních slibů trhací kalendář.

   • Puck napsal:

    Když nakouknete na odkaz, zjistíte, že slibujících je o hodně víc, než ti, které jsem vypsal. Jsou to členové veřejné správy a členové svobodných povolání.
    Až bude tato armáda slibovatelů plnit sliby, které dali občanům, pak budou moci vyžadovat stejnou morálku od vojáků.
    Nemám zdání, co s tím. Pokud by se občané nakrásně chovalí příkladně, byli by těm důležitým jen k smíchu.

 20. český maloměšťák napsal:

  Zajímavou postavou /spojenou i s kauzou tkzv. lehkých topných olejů, v Praze měl být zatčen, ale asi od někoho z BIS dostal echo/ je Semjon Mogilevič, rodák z příkyjevského městečka. Boss východních bossů.
  Údajně to byl on, kdo Tymošenkové zajistil její obchody s Ruskem.
  Turčynov /nynější prozat. pezident Ukrajiny/ byl vyšetřován kvůli podezření, že se podílel na tom, že Mogilevičovy soudní spisy se ztratily….

  http://www.fbi.gov/wanted/topten/semion-mogilevich

  Na guardianu jsou k dispozici leaknuté výpovědí Firtaše, který financoval Janukovyčovu kampaň, Mogilevič má zřejmě užitečné kontakty i na ruskou justici. Zajímavé čtení.
  Jim nejde o Rusy, Ukrajince …ti jsou jen prostředkem k dosahování jejich cílů, ale tak tomu je v podstatě i nás.
  Nmeá cenu bojovat s Rusy, kteří by bojovali za zájmy jejich oligarchů…kvli zájmům zdejších oligarchů.

  A připomeňme si, že kdyby Janukovyč Asociační dohodu s EU podepsal, tak je zřejmě dnes médií chválen a možná by se jedniou stal dokonce i komisařem EU a Šauerová by po něm loudila autogram..
  Tož tak je to.

 21. milo napsal:

  – Válka je už zase běžnou součástí geopolitických vizí a soudobých politických strategií ( viz. web Stratfor , Friedmanova analýza (angtlicky) , česky vyšel Friedman „Evropa za sto let “ – špatně přeložená kniha)
  – Válečné konflikty (tzv. floating blietzkriegy) se nejspíše vyskytnou i na hranicích příštích evropských a euroasijských státně politických entit – je to jen otázka času
  – Zpoždění předstihu ve strategickém uvažování v Česku odpovídá relativně zastaralému byznys modelu ekonomiky (kreditní ekonomika, bez výrazných inovací a specializací, decizí zcela nesamostatná)
  -V kultuře se populace na válku připravuje ( baví a vzrušuje se násilím, emoční stereotypy jsou přímo trollovsky výrazné atd.)

  Není o čem uvažovat, pánové, chce to jistou odolnost uvědomit si jen realitu

 22. Hladis napsal:

  A jeje to je zase clanecek. Takovy detail, Evropa ma tech schopných armad vic. Takova Italska flotila by to rusky Cernomorsky lodni muzeum sfoukla. Jiste se zapomina, ze Recko ma hodne velkou a moderne vyzbrojenou armadu s brannou povinosti, která by tu Ceskou prejela v ramci par dni. Co ale ctu je znepokojujici. Tak se to tu vlastne priznava, ze by se vyvesil bily prapor. Když se tady podivam na Recko jako zemi a na zkorumpovanou politikou reprezentaci, proc ti rekove uvazuji uplne jinak, nez banda sebemrskackych zababelcu nekde v Bohemii ? Proc svou armadu povazuji za garanci jejich bezpecnosti ? Proc akceptuji vydaji do sve armády ? Proc jsou schopni za kazdou cenu jit a bojovat klidne sebevrazedny boj za svou zemi ? Proc Rekove hrde vyvesuji sve vlajky a rikaji jasne a hlasite „OCHI“ ? Proc takto reaguji i s politickou reprezentaci jakou maji ? Padali snad sovetsti vojaci za Stalina a za svou politickou reprezentaci ? A ted si tu prectu takovy text. No nastesti banda duchodcu uz opravdu nikde kanadama klepat nebude. Tak backorama.

  Kazdopadne nadešel cas, aby se Evropa skutecne probrala a zacala pracovat na velkem klacku. Zatím to vypada, ze Rusku ještě podekuje za budicek, protože Rusko Evropu nalezite zaskočilo a vystrašilo a mozna se to konecne nekam hne. Evropa si snad uvedomi, ze skončilo obdobi soft power a ze se zacina hrat dle 80 let starych pravidel, které vytahnul „Adolf“ Putin. Evropa potrebovala takovou studenou sprchu a doufam, ze to bude mit i nalezity efekt. Evropa potřebuje novou koncepci a to i mimo struktury NATO.

  • strejda napsal:

   Hladisi, italská flotila? Za jak dlouho by šla ke dnu? Hned u Bosporu nebo by doplula dál?
   Vy jste ještě zažil vojenskou službu nebo se vám již vyhnula? Kolik platíte v Česku daní a o kolik jste ochoten platit více. To je zajímavější než nějalá rétorika.

  • prirodovedec napsal:

   Je cenne, ze Atheny zbroji i za Prahu :). Doufejme, ze to za nemecke peníze vydrzi. Pravda, historicky jsou s armadou zrejme jednotni (jak kteří, potomci po valce vytlucenych komancu asi ne) jenze hlavne proti Turkovi. My nejsme se Sauerovou a Vami proti Rusovi (kvuli tomu ze by to bylo s Vami a Sauerovou 🙂 ) a naopak s Lacem nejdou jini proti Nemcovi. S temi duchodci mate pravdu na ne a jejich nazory netřeba brat zretel, vymrou. Jak psal xpow, verim, ze u mladych ma barel ještě sanci je do armády dostat a o nem a Vas ted uz také nepochybuji, ze budete bránit sve vydobytky. Podobne tresen a SS koupi ty malomestakovy ukrajinske dluhopisy a bankrot CR nebude … :). Nebo je vhodne prijmout realitu. Spise ale cekam, ze dlouhodoba medialni masaz uspeje.

   Podstata je jednoducha: Masarykovske nebat se a nekrást. Ale ne od 2014 ale uz od 1989 a život v pravde podle jiného klasika.Nepit vino, kdyz kazu vodu. Nebyt selektivni humanrightista. A skutecna sounalezitost a opora meiy lidmi a por lidi. Místo neoliberálních kecu po obdobi marxistických kecu. A nelhat v mediich a nemanipulovat, oceňovat profesionalitu vykonu nejen ve sportu a všude. Tak by se prokazala zrejma převaha Zapadu a vznosných ideji. A nebylo by treba se bat Ruska. A byla by důvěra a duveryhodnost pomalu naveky. Misto toho kombinace podpory uchvaceni okamzitych zisku, uvolneni prostoru hamiznym a prostor neokolonialistickym metodam doveld situaci tam, kde je. Takto je to my a oni a hrdy smich tech, kteří se nedaji balamutit.

   • Laco G. mlynář napsal:

    No tak Přírodovědče. Já nikdy nevelel na Germána. Jen jsem vždycky tvrdil, že je potřeba na něj dávat bacha. Jako ostatně i na Rusa. Fanda Palacký tvrdil, vyvažovat vlivy obou, nedopustit jednomu pod Řípem nabýt převahy. Finský přístup se mi líbí. Nepoklonkovat, nepoštívat, nepoštěkávat jako švarzenberský ratlík, hrdě se držet svého.

   • kočka šklíba napsal:

    Hezké, zdravím :).

   • scallop napsal:

    „A nelhat v mediich a nemanipulovat, oceňovat profesionalitu vykonu nejen ve sportu a všude. Tak by se prokazala zrejma převaha Zapadu a vznosných ideji. A nebylo by treba se bat Ruska. A byla by důvěra a duveryhodnost pomalu naveky. “

    Uzasne pane prirodovedce. Vzdyt by stacilo byt hodny na ostatni a nastal by na zei raj, konec dejin a vykoupeni lidstva. Jenze kdyz ostatni delaji prasarny, je to LOGICKY nase chyba a meli bychom za to byt potrestani.

    Tak dlouho jste nalepkoval kdekoho jako neoflagelanta, az jste se ocitl v cele neoflagelantskeho procesi. Gratuluji.

  • zemedelec napsal:

   Pane Hledis.
   Díky za to,že se Evropa probudila včas,neharašit zbraněmi proti Rusku.
   Ono by to nemuselo skončit u konvenčních zbraní.Snad opravdu nejste na straně,vyvolat válečným konfliktem připojení Ukrajiny k EU.

  • vlkp napsal:

   Když vynechám hloupé invektivy, tak mi z vašeho příspěvku zrovna moc nezústane.
   Jak moc je řecká armád a dobrá nebo ne, to by se vidělo, až kdyby došlo na lámání chleba.
   Já mám ohledně řecké armády v hlavě jen tři informace
   1- šílená korupce při pořizování zbraňových systémů. Jakkoli moderních. Ale právě armádní zakázky mocně přispěli k tomu, že je Řecko tam kde je
   2- jediné prokazatelné vystoupení řecké arády po válce bylo při puči plukovníků vůči vlastnímu národu. Pokud máte na mysli tohle jako ono vaše řecké odhodlání bojovat, tak vám musím dát zapravdu. Já si ovšem představuji účel armády zcela jiný.
   3- když Turecko provedlo invazi na Kypr, řecká armáda ani necekla.
   Jakkoli je budována a udržována na svých, mimořádně vysokých stavech pouze a jedině kvůli tureckému sousedovi. Žádný jiný smysl její existence nemá! Tím jsou zdůvodňovány vysoké náklady s jejím udržováním.
   Řecko, na rozdíl od zbytku Evropy MÁ SVÉHO KONKRÉTNÍHO NEPŘÍTELE:

   Noa teĎ k těm invektivám. Kdyby tady šlo z tlustých do tenkých a já seznal , že je mojí povinností jít, nabídl bych se, protože už nejsem v žádném případě odvodní ročník. Je otázkou jestli by tak učinili všichni. Třeba ti, co jsou v dost vzdálené zemi. Ale nad tím nebudu skekulovat.

   Jo a s tou italskou flotilou jste mne docela pobavil. Italská statečnost a bojová kvalifkovanost se stala naprosto unikátním pojmem v obou světových válkách.
   Že je ruská armáda zanedbaná jsem tady psal několikrát. A o její síle, kvalitě, morálce jsem nedal ani slovo. Nechápu tedy, na co reagujete.

 23. rehbergus napsal:

  Myslím, že jedinou funkční armádou která je schopná dostát svému účelu,tedy obrany vlastní země, disponuje v Evropě snad jedině Švýcarsko. Nedávno jsem někde četl zajímavé prohlášení ruského ministra obrany Šojgu na téma „švýcarský armádní model náš vzor“. Asi na tom něco bude. 🙂

  • Admirál napsal:

   Naprostý souhlas.

  • Hladis napsal:

   Hmm, az na to, ze Svysarsko tvrde od 90 let snížovalo rozpocet a celkove pocty armády a je pod polovinou svého stavu v 90 letech. Kazdopadne ma jistou silu. Porad lepsi nez Cesko. Ale jinak myslite hodne spatne. Tech schopnych a moderne vybavenych armad v Evrope je opravdu hodne, co nejsou jen cernymi pasažéry s baletkama místo vojaku. Neposuzujte to dle Ceskyho prizmatu. Hlavni problém je nejednotnost a nekoncepcnost evropských armad jako jednoho akceschopneho celku i bez NATO s nejakym zastrašujícím účinkem.

   • xpow napsal:

    Evropské armády bez NATO – takhle daleko rozhodně evropa není. A ani nemám tušení jestli se o něco takového snaží. Aby to fungovalo efektivně, musely by se jednotlivé armády vzdát primárního cíle , obrany své země, aspoň do určité míry.

    • Hladis napsal:

     Myslim, ze to jde i bez toho, aniz by se musela omezit vlastní obrana země. Uz ted nektere země nemůžou garantovat vlastní bezpečnost hranic, coz je i pripad Ceska. Evropa nemuz byt zavisla ciste na USA: V diplomacii proste plati a platit bude, ze sila slova se posuzuji i dle sili klacku.Evropa takovy klacek nemá a tak za ni vse resi USA: Tz. ze jsme uplne zbytecne ve vleku mocnosti, která nemusi mit vždy stejne zajmy jako my v Evrope. NATO je jen velky obrany spolek, ale zahrnuje země, které nemaji nic spolecneho s Evropou, nebo presneji s EU. Takze EU v Rusko-Ukrajinske krizi hraje roli skoro pitomecka. Ja uz dloho si myslim, ze tohle je zasadni chyba EU v globalni politice, kde rostou novy velci kluci a roste i nacionalismus a spory o kusy země. Cekal jsem to tedy vic v Asii a pro me je krok Ruska opravdu jako nepochopeni reality Putinem a jeho suitou, kteří se najednou dostali do pasti sve vyvolenosti a nadrazenosti sprezene s nacionalismem a vnitřním strachem se zakryvanim vnitřních problemu. EU je na to hrube nepripravena. Proto doufam, ze Evropa nyní dostala lekci a pouci se, ze svet se meni a stare metody se vraceji. Pokud EU, potažmo země v EU, chce hrat nejakou roli ve svete, tak musí myslet i na vnitrni a vnejsi bezpečnost i bez USA. Respektive s USA, jako velkym spojencem a partnerem, ale ne jako tim, kdo vlastne v pripade konfliktu prebira oteze a EU jen kouka, ci schvalne necha USA, aby za EU tahalo kastany z ohne a pak se po USA svezlo.

   • Vidlák napsal:

    Ono není zapotřebí velký rozpočet, ale jeho efektivní využití… A to umí Švýcaři rozhodně líp než my a zřejmě už to umí líp i Rusové. Když někdo koupí granát v hodnotě tak 100 Kč za 1300 Kč, tak to žádný rozpočet nezachrání.
    Ostatně i armáda USA nakupuje prý kladiva po 300 dolarech kus.

    • kchodl napsal:

     Prkénko na záchod do letadla za $2400, vedle to samé z Walmartu stálo $89.
     Nedávno to proběhlo na jednom slyšení v US Kongresu. A nebylo to poprvé.

     To je stejné u nás. V Rusku jsou díky tomu často věci nepochopitelně levnější. Takže přímé porovnávání vojenských rozpočtů není možné.
     🙂

     • Vidlák napsal:

      Moje řeč… teď všichni koukají… Rusové dávají na armádu míň než Británie… sakra, jak to, že mají tolik tanků, vojáků a všeho. Jak to, že mají hospodářský růst, skoro žádné dluhy.
      Obama povídá, jak je Rusko slabé, jak má zranitelnou ekonomiku… A jeho vlastní USA mají dluhy, které se dají jedině vystřílet, ale ne splatit. Obama vykládá, jak je Rusko izolované a ve stejné řeči musí přiznat, že sankce poškodí i ostatní (nejvíc EU).

      Jo, nechtěl bych být v Rusku proletářem, ale asi si budeme muset začít zvykat, že nesvobodný ruský dělník si v podmínkách Putinova velkého stínu najde práci snáz než svobodný český inženýr.
      Ostatně ukrajinská armija to pochopila hned… pěkně k Putinovi do jeho děsné imperialistické armády.

    • Hladis napsal:

     No o tom se da povídat jak efektivne naklada s rozpoctem třeba Recko.

     • Vidlák napsal:

      Nechce se mi věřit, že země, která se zadlužila úplně děsně a zároveň falšovala údaje o své ekonomice, udělá v případě armády výjimku a tam utrácí peníze efektivně, promyšleně a dokonale. Proč pak teda nepoužijí armádní systém na zbytek ekonomiky?

  • Hudec napsal:

   Ano, je to jen jeden z řady dalších důvodů, proč Švýcary obdivovat.

 24. Laco G. mlynář napsal:

  Hladis také napsal,

  Takova Italska flotila by to rusky Cernomorsky lodni muzeum sfoukla.

  Asi nevíte, že nebýt černomořské ruské floty ve východním Středomoří, dnes by už bylo po kampani létajících střel s plochou dráhou letu US Air Force na Damašek. Stačil jeden raketový křižník kolem Kypru a US Marine stáhla ocas.
  No ale to je jen epizodka z Vašich stálých bludů.

  Kdepak byli hrdinní Řekové, když jim Turci okupovali sever Kypru?

  Operetní řecká armáda je dobrá tak leda na to aby utrácela horentní prachy za německé a americké kvéry. A pořádně zemi zase zadlužila a tak pořád dokola.

 25. Fagan napsal:

  Mam tu od jedne od rana komentar cekajici na schvaleni, vlku. Kdybyste mel chvilku…

 26. rehbergus napsal:

  Možná by nebylo od věci si uvědomit velikost a rozsah ruských investic v naší malé české kotlince a jejím přilehlém i vzdáleném okolí. Ekonomická okupace proběhla tiše, úspěšně a bez boje.
  Kde byli rusofobní alarmisté? Proč nezabránili finanční invazi Moskalů? 🙂

  • Admirál napsal:

   Srovnejte Molkalskou ek. okupaci s tím samým od našich západních sousedů.

   • rehbergus napsal:

    Osobní zkušenost praví, že ruští investoři rabují naší gubernii podstatně méně. Nadlidé ze Západu mají koloniální manýry a podle toho to vypadá. 🙂

 27. Karl napsal:

  Přečetl jsem si článek a v mnohém musím souhlasit. V současné době se nedá říct, že by ČR měla armádu, která by byla schopná smysluplně se bránit. Je to bohužel vina politiků, kteří považují armádu za dobrý zdroj příjmů do stranických pokladen. Jeden z nich nad všemi vyčnívá a to je Kalousek, který armádě pěkně „pustil žilou“! Sám jsem absolventem vojenské školy v armádě jsem byl od svých 15 let do cca 30. Prošel jsem funkcemi od náčelníka rádiové provozovny přes velitele čety a roty. V 90 letech jsem byl nasazený v Jugoslávii a Iráku. Myslím, že na rozdíl od většiny lidí co jsou tady na blogu vím o čem je armáda a koneckonců i válka. Z armády jsem odešel poté co jsme vstoupili do NATO a tím začala celková konečná likvidace naší armády a u toho jsem nechtěl být! V současné době ČR má armádu, která může plnit funkce alianční a expediční, ale ne funkci obrannou a bránit stát. Jedna věc je mít profesionální armádu, která může plnit omezené operační úkoly a druhá věc je mít plnohodnotnou vševojskovou armádu se všemi fungujícími komponenty např. PVOS, VS, PV. Takovou armádu v současné době nemáme! A co je nejdůležitější je to, že i kdyby se v případě válečného stavu provedla mobilizace tak není kdo by narukoval, protože nemáme žádné vycvičené zálohy. Nemluvím už o uloženém materiálu pro tyto zálohy, který také není. Zajímavé je to, že v NATO v současné době zůstala prakticky jenom armáda USA, částečně VB, Německa a Francie a Polska, které jsou schopné se aktivně vojensky bránit. V případě VB a Německa je to diskutabilní, protože mají profesionální armádu a neustále snižují počty. Takže tady máme situaci ve které se reálně nacházíme a to je, že vznikne na území Evropy plnocenný válečný konflikt jak ho známe z filmů. Geopoliticky a ekonomicky je to více než zřejmé a žádný pacifista ani politik mi to nevymluví! Válka je pouze pokračováním politiky a tím jak se politika a ekonomika světa dostala do slepé uličky je jisté, že se něco stane. Je to pouze otázka času. Také bych chtěl uvést ještě jednu poznámku. Často cestuji do zemí bývalého SSSR, ale hlavně do Ruska, kde mám mnoho přátel a to i mezi vojáky. Velmi rozšířená informace mezi Rusy je ta, že se schyluje k tzv. velké válce. Mnohokrát jsem na toto téma s Rusy hovořil a potvrzují mi při našich debatách.
  Pro informaci:
  1) záložáci v Rusku začali mnohem aktivněji cvičit
  2) bývalým armádním specialistům se nabízí velmi dobré podmínky pro opětovný vstup do armády, především letců, členům speciálních jednotek, lékařům a námořníkům
  3) ve veřejných mediích se toto téma války stalo velmi diskutovaným
  4) odborná vojenská veřejnost a politici vystupují s tím, že válka se západem je nevyhnutelná
  5) masivní přezbrojování armády a námořnictva novými zbraňovými systémy
  6) obnova všech podzemních krytů CO a výstavba nových
  7) obnova vojenské infrastruktury po celém Rusku
  8) velká vojenská cvičení největší od doby SSSR
  9) hlídkování vojenských lodí se provádí s přítomností jaderných zbraní na palubě (donedávna to tak nebylo)
  10) obnova starých vojenských útvarů a vytváření nových

  To je jenom co mě velmi rychle napadlo a teď jak z toho ven?!

 28. Lex napsal:

  Měl jsem v úmyslu přičinit něco ze svých názorů, ale abych nechytal kočku za ocas, pršel jsem nejdříve celou diskusi. A můj poznatek?
  Vlkův článek je primárně o NAŠÍ „operetní“ armádě. A tomu odpovídá i duet altu a sopránu dvou zdejších také operetních subret, které tomu rozumí ze všech nejlépe. Také k sobě mají vhodné tanečníky. Že netrefují ani stodolu? Koho to z těch „jejich“ zajímá – vždyť jde o ideologii a té ony (oni) v diskusích slouží věrně.

  Na podporu vlkových tvrzení tu ocituji pár odpovědí jednoho bývalého vysokého důstojníka (subrety, padejte do bezvědomí, pro vás to jméno neznamená nic jiného než heslo „tanky na Prahu“, o realitě asi víte bzum) Zdeňka Zbytka na otázky časopisu Armádní noviny –

  „ČSLA měla 200 000 vojáků, současná armáda má 20 000 vojáků. Jak vidíte přechod z obří armády na malou profesionální? Jedná se o nevyhnutelnou reflexi doby nebo je to podle Vás nerozumné snižování obranných schopností České republiky?

  ZZ: Armáda ČR je jedním ze zásadních dlouhodobých problémů naší společnosti. Vzhledem k tomu, že armádní problematice málokdo rozumí, včetně řady současných generálů, kteří doslova přeskočili jednotlivé velitelské stupně a nemají dostatek zkušeností z praxe, se stala (obdobně jako jiné resorty) fakticky pouze bojem vládnoucích politických stran o armádní rozpočet a armádní zakázky.

  Z podrobné analýzy reálného bojového potenciálu AČR vyplývá, že AČR je fakticky neschopná plnit ani elementární úkoly zabezpečení obrany a územní celistvosti ČR! I když náš stát má teoreticky k dispozici cca 2 mil. mužů ve věku 18-50 let, od roku 2004 již mužská populace neprochází ani elementárním základním výcvikem a neumí ovládat ani základní pěchotní zbraně, jakou jsou pistole, samopaly a kulomety.

  Z podrobné analýzy reálného bojového potenciálu AČR vyplývá, že AČR je fakticky neschopná plnit ani elementární úkoly zabezpečení obrany a územní celistvosti ČR!

  Chybí jakýkoliv promyšlený zákon, na základě kterého by v případě krizové situace stát mohl povolat do zbraně a vycvičit alespoň část mužské populace! Chybí jakýkoliv, byť elementární promyšlený systém pravidelného výcviku záloh.

  A když si uděláte podrobnou analýzu struktury současné armády, zjistíte, že z celkového počtu 32 tisíc placených příslušníků Armády ČR je z nich asi 8 tisíc občanských zaměstnanců, tedy civilních úředníků, a necelých 22 tisíc uniformovaných zaměstnanců.

  Tragédií však je, že těch 22 tisíc uniformovaných zaměstnanců by v případě konfliktu byli schopni ve vycvičených jednotkách (rotách, praporech) bojovat se zbraní v ruce podle mého hrubého odhadu maximálně 6 tisíc vycvičených profesionálů!

  Tragédií však je, že těch 22 tisíc uniformovaných zaměstnanců by v případě konfliktu byli schopni ve vycvičených jednotkách (rotách, praporech) bojovat se zbraní v ruce podle mého hrubého odhadu maximálně 6 tisíc vycvičených profesionálů!

  Ostatní jsou (cca 16 tisíc!), nechť mi prominou, dobře placení „uniformovaní úředníci“! Tedy fakticky jednoho „bojovníka“ zabezpečují cca 3- 4 ostatní uniformovaní «úředníci» a navíc jeden až dva „neuniformovaní úředníci“ – občanští pracovníci vojenské správy! Přitom paradoxně ve většině případů armádní „úředníci“ mají vyšší platy než řadoví „bojovníci“. “

  No, a pokud jde o rozpočty armády, škoda slov. Pro jednoduchou ilustraci třeba tenhle článek – http://www.novinky.cz/domaci/331173-armada-si-lame-hlavu-co-s-nespolehlivymi-granaty.html
  Tři tisíce útočných granátů (kdo byl na vojně, ví, jak to vypadá – klasická RG-4 – dvě malé konzervičky s pár deka TNT a rozbuškou) za cenu 39 mega! Jářku, jedna ta hračka za 1.300,- českých kaček. Nekupte to!
  Zmiňovat jiné armádní zakázky snad netřeba.

  A na závěr (má to také vztah k těm rozpočtům) ještě několik vět Zdeňka Zbytka –

  „Fakticky, až na Zbrojovku Uherský Brod byl zcela zničen český (i slovenský) obranný průmysl, který ještě před čtvrt stoletím patřil k jedněm z nejlepších na světě a přinášel do státního rozpočtu za export zbraní velké finanční prostředky, o zaměstnanosti nemluvě, atd.

  A to již nemluvím o tom, že dnes jsme zcela závislí na nákupu zahraničních, ve většině případů předražených, zbraňových a technických prostředků, výstroje a výzbroje. Za tragikomický příklad považuji, že látky na uniformy našich vojáků pochází prý z Číny a naše textilky krachují!

  To vše, spolu s rozkrádáním a mrháním nesmírně prodražuje výdaje na AČR, na provoz techniky a zbraní, na jejich ošetřování, běžné, střední i generální opravy naši armádu v očích veřejnosti degraduje.

  Nemohu si pomoci, ale celý současný systém AČR lze přirovnat k „PYRAMIDĚ OBRÁCENÉ ŠPIČKOU K ZEMI“!!! A to je zcela špatně. Více bych to nechtěl komentovat, nemá to smyl!“

  No, a můžete spustit svou kakofonii, subrety a šantánoví šviháci v jejich doprovodu!

  • strejda napsal:

   Lexi, k tomu není moc co dodat. Snad vzít kapesník, utřít si čelo a pustit se do jalových řečí. Kdyby to byl jen problém Česka, byli by vinni Češi, je to ale široký problém a viníkem je systém. Bohužel systém naráží na dno a nikde není vidět ani náznak toho, že by se situace zlepšila. Jsou dvě možnosti, počítalo se s tím a po vysátí všeho bude skořápka ponechána osudu, nebo se s tím nepočítalo a vedou nás lidé nekompetentní.
   Zlí jazykové tvrdí, že platí obě varianty. Jakýkoli boj je předem prohrán a jedinou strategií boje je boj za mír 🙂

 29. strejda napsal:

  Zajímavá zpráva z dneška, která ilustruje kam až mohou dojít sankce.
  NATO se obrátilo na Rusko se žádostí, aby pomohlo v hledání přenosných protiletadlových raketových kompletů Igla, které zmizely ze skladišť v Libyi, oznámil vedoucí Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Alexandr Fomin na tiskové konferenci v rámci mezinárodní výstavy vojenské a kosmické techniky FIDAE 2014.

  „Zemi rozbombardovali, a pak zapomněli udělat pořádek. A tyto protiletadlové raketové komplety se rozběhly po celém světě, dostaly se do rukou teroristů. Nebylo to vinou Ruska, ale těch, kdo bombardovali. To je demokracie na způsob NATO. A teď nás prosí, abychom jim pomohli tu Iglu najít“, řekl Fomin.
  Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_03_26/NATO-poprosila-Rusko-aby-vyhledalo-raketovy-komplety-Igla-ztracene-v-Libyi-9786/

  Jak vidno, řeči se vedou a voda teče. nebo také, něco je zpráva pro plebs a něco ne. O této zprávě se v Česku nepíše

 30. kočka šklíba napsal:

  xpow napsal:
  Březen 26, 2014 v 13.54
  Proč mi váš projev připomíná Milouše Jakeše. K “referendu” na Krymu toho bylo napsáno už víc než dost. Zlaté RU proti vaší milované komunistické totalitě.

  😀 to nevím, uvedte argumenty, nálepkování vám jde skvěle, tak ted něco konkrétního xpowe ;). Pokud se na nějaké ovšem zmůžete O čemž při vašem zdejším psaní dost pochybuji. Napište proč tedy si ti hlasující v referendu vybrali nesvobodné Rusko, to bude mít nějakou vypovídací hodnotu, ne to co jste napsal ;). Také vám nepíši, že mě připomínáte třeba Goebbelse i když já bych pro toto své případné tvrzení argumenty alespoň uvedla. Tak do toho xpowe ;).

  • xpow napsal:

   Já jsem toho tady na kose na téma referenda naplácal víc než dost, můžete si to najít. O svobodu opravdu nešlo. Pokud jste to nepochopila a nevíte, tak vám ještě napovím. ti hlasující co si vybrali Rusko byly převážně rusové. Tak jako by si naši němci v sudetech kdysi vybrali Německo i když na tom se svobodou nebylo zrovna nejlépe. Můžete mi psát , že vám připomínám Goebbelse, mě to je opravdu jedno, nijak mě to neznepokujuje. Mě prostě váš zmatený styl plný smajlíků připomíná zmatený styl oné slavné řeči Milouše Jakeše.

  • Cloudy napsal:

   Já bych řekl,
   že velkou vypovídající hodnotu má vyjádření Lukašenka, i on to nevidí moc košer a zřejmě má strach co se s malým Běloruskem stane, až začnou ruští nacionalisti vykřikovat, že chtějí zpátky do SSSR, pardon do Ruska.

 31. rehbergus napsal:

  Karl zmiňuje nebývalý rozkvět ruské armády. Pravdu má.
  Není to tak dávno co jsem zažil v Karelii žebrající vojáčky u silnice, měli hlad.
  Po období totálního rozpadu, demoralizace, korupce a rozkrádání, poté co co zavřeli ministra obrany Serďukova (kradl) nastoupil do úřadu spasitel a vizionář Šojgu..Je vojskem i lidem oblíben. Probíhá modernizace, prověrky hospodářství a výcviku, profesionální úroveň stoupá. Nastala obnova Ruského Impéria . Moc je to baví.Že by plánovali jezdit tanky po Evropě jsem nic neslyšel. Bojí se invaze k nim. Ono slavné prohlášení Madlenky ze Smíchova (a nebyla sama) o nespravedlivě rozdělených přírodních zdrojích se doneslo do až Moskvy.

 32. Jan Čermák napsal:

  Smutné čtení. Chodí sem samí vzdělaní sečtělí lidé, a mě z toho vychází závěr, že nejsme schopni a ochotni bránit naši zemi, vojensky. Přeci nebudeme bránit Kalouska.
  Myslím, že je to o okolnostech. První republika přeci taky nebyla „skvělá“. Kalousků tam bylo mraky. A vždycky ve všech válkách umírají ti dobří a šmejd se v zázemí směje a prosperuje.
  A ty okolnosti tady nejsou. Není před kým se bránit. Ještě tak před tím Kalouskem.
  Zapomínáte také, že je to tu samý intoš. Ti nebojují nikdy a nikde. V kryptě jsou samí moravští venkovani.
  A jsou tady i dnes a věřte, že kdyby to bylo nutné a měli příležitost/otcové ji taky nedostali/
  tak svou zemi bránit budou!
  Nakonec ve všech možných misích mají naši vojáci to nejlepší hodnocení.
  Méně sebemrskačství a více hrdosti.
  A jak by dopadla naše armáda? Záleželo by na soupeři samozřejmě. Měřit se s Ruskem či Německem je pro zemi naší velikosti neřešitelný problem, kolektivní bezpečnost jediná šance. Co Zemanova Evropská armáda? Já jsem pro.

  • Michal napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím, Kalouskové a spol. navazovali na bohatou tradici – klasickou ukázkou prvorepublikové korupce bylo např. zavedení zbytečného tančíku vz. 33 do výzbroje. Ale stejně jako tenkrát, i dnes bychom rukovali a bojovali ne za politiky, ale za stát samotný, za rodinu…
   Akorát by mě zajímalo chování dvou specifických skupin lidí – poslanců a „nicnežnárodů“. U poslanců nemám na mysli „kdo v čím žoldu“, ale odolnost proti stresu. Pokud se někteří poslanci při volbě prezidenta hroutili po rozhovoru na toaletě, případně po otevření obálky s nábojnicí, jak by asi jednali někde v krytu, když by jim nad hlavou bouchaly bomby? A naší „nicnežnárodi“, tedy ti, co mají ústa, blogy a transparenty plná národa a národních zájmů – zdalipak by dobrovolně nastoupili do první linie? Nebo by najednou začali hromadně trpět nemocnými plícemi, tikem v pravém oku znemožňujícím míření a slabýma rukama, do kterých jim tedy z úst rozhodně vlastenectví přejít nemůže? 🙂

  • český maloměšťák napsal:

   Kdo by v té Zemanově Evropské Armádě /ZEA/ vyhlašoval válku ? Zeman ?
   Jsem pro !!!
   Ale trvám na tom, aby rozkaz o vyhlášení války byl nejprve projednán grémiem ODS a mohli se k němu vyjádřit hejtmané krajů, starostové obcí a Duka. Až poté by bylo možné narukovat.

   Bránit svou vlast chceme samozřejmě každý – například před vzrostlými černochy z Mali anebo před malými Severokorejci ze Severní Koreje /já osobně bych se nebránil ani tomu bránit svou vlast před afghánskou narkomafií či před íráckými teroristy a íránskými islamisty, ale neumím ani islámsky, ani irácky, těžko bych tak mohl po nich chtít, aby se například vzdali/.
   A klidně jen za stravu a ošacení…ale musel byste mi garantovat, že jak v případě porážky, tak v případě vítězství z toho kromě smrti či těžké újmy na zdraví budu mít i něco málo navíc – coby kompenzaci za ušlý výdělek…stačilo by mi klidně i deset procent toho, co z toho budou mít ti, co to budou financovat.
   Válčit ano, ale ať je to aspoň trochu spravedlivé, rozumíte – aby ta motivace nespočívala jen v takovývh těch vágních slibech, jako třeba když vás uvrtávají na životní pojištění. Ttrochu fér hra – nic víc. Chci snad mnoho ?!?

 33. Cloudy napsal:

  Hezký článek,
  v Kievě jsou fašisti. Ale co Rusko? Já bych řekl, že víc jako fanatičtí fašisti se chovají Putin a spol. Prý se nedá srovnávat zabrání Sudet Hitlerem s anšlusem Krymu. Já si myslím, že to srovnání snese. V každém případě je evidentní, že státy NATO budou muset začít vydávat víc prostředků na obranu. Rusko bylo, je a ještě dlouho bude imperialistická velmoc, která nemá s demokratickým světem nastavené stejné hodnoty.

  • Skogen napsal:

   Nesnese to srovnání. V České republice tehdy byla legální a legitimní vláda, která vykonávala vůli suveréna – lidu, za takových okolností bylo nepřípustné do vůle suveréna zvenčí zasahovat. Oproti tomu v Kyjevě byla moc suveréna (lidu) uzurpována samozvanou vládou, přičemž selhaly legitimní prostředky. Občanská neposlušnost má opodstatnění, když selžou všechny zákonnější možnosti, což zde ale splněno nebylo, protože Janukovyč nabídl a byl připraven realizovat ústavně čistší řešení. Jelikož ukrajinský suverén byl o moc připraven, krymský suverén požádal o ochranu svých zájmů ruského suveréna, který za daných okolností vyhověl a byl to, opět za daných okolností, zásah legitimní.

   • Fagan napsal:

    . V České republice tehdy byla legální a legitimní vláda, která vykonávala vůli suveréna – lidu, za takových okolností bylo nepřípustné do vůle suveréna zvenčí zasahovat. Oproti tomu v Kyjevě byla moc suveréna (lidu) uzurpována samozvanou vládou, přičemž selhaly legitimní prostředky. Občanská neposlušnost má opodstatnění, když selžou všechny zákonnější možnosti, což zde ale splněno nebylo, protože Janukovyč nabídl a byl připraven realizovat ústavně čistší řešení. Jelikož ukrajinský suverén byl o moc připraven, krymský suverén požádal o ochranu svých zájmů ruského suveréna, který za daných okolností vyhověl a byl to, opět za daných okolností, zásah legitimní.

    *****

    Ja to vidim ponekud jinak. Suveren podal demisi tim, ze ze zeme utekl a cast jeho strany presla k opozici. Stejne jako Klausova ODS v dobe tzv. Sarajevskeho atentatu se rozstepila na ODS a Unii svobody a ta nikym navic nevolena vysla proti premieru Klausovi take legalne zvolenemu. Obcanska neposlusnost to byl prave ten Maidan. Vlada co se pak ustanovila ma stejnou legitimitu jako nikym nevolena vlada Rusnoka. Tedy legitimitu ma:-)

    • Skogen napsal:

     Nebyl to suverén, tím je v demokracii lid. Janukovyč byl legálně zvoleným zástupcem suveréna a vykonával svůj mandát, který byl ochoten vzhledem k mimořádným okolnostem zkrátit. Přijal demisi dosavadní vlády, dohodl se na dočasné vládě shody, která do prosincových předčasných voleb měla vést zemi a do ustanovení dočasné vlády shody pověřil odstupující ministry výkonem funkcí v demisi.

     V tuto chvíli, vzdor zárukám ministrů vnitra Německa, Francie a Polska za dohodu mezi Janukovyčem a opozicí, propukly násilnosti na Euromajdanu a Janukovyč byl nucen požádat o ochranu své osoby Ruskou federaci, která jeho žádosti vyhověla.

     O tom, že byl k dispozici legitimní dohodnutý postup změny vlády v mantinelech ústavnosti, nemůže být pochyb. Ani o tom, že vzdor garancím evropských ministrů byla dohoda zmařena pučem a ukrajinský suverén (na Janukovyč, ale lid) byl zbaven své vůle. Kdy vlastně budou na Ukrajině nějaké parlamentní volby a budou vůbec? Kdo jmenoval Jaceňuka a jeho ministry? Janukovyč neodstoupil, za prezidenta se stále považuje a je za něj považován i Ruskou federací. Že byl nucen opustit zemi, která upadla do chaosu a bezpráví, na tom nic nemění.

    • Skogen napsal:

     Ještě k Rusnokovi. Jeho vláda byla dočasná s mandátem pouze do předčasných voleb, premiér a ministři byli řádně jmenováni řádně zvoleným prezidentem. Nemusím snad vysvětlovat, jak to bylo v Kyjevě. Anebo ano?

     • Fagan napsal:

      Predcasne volby na Ukrajine maji jazne dany termin. Kdo zvolil Rusnoka? Suveren lid take zvolil Klause nebo Necase. Kdo zvolil Jacenuka? Nikdo, stejne jako Rusnoka. Oba byli ustavni autoritou jmenovani.Dobrovolna emigrace = vzdani se vykonu mandatu. V ustavnim systemu na validaci zakonu, pokud nevladnete dekrety musite mit nadpolovicni pocet zakonodarcu. Ti maji vzdy moznost bez ohledu na stranickou prislusnost svuj nazor zmenit. Dokonce maji moznost i svoji stranu za kterou byli zvoleni zmenit za jinou, jako u nas a hlasovat proti strane za kterou byli zvoleni. A vyslovit tak i neduveru sve strane nebo i svemu prezidentovi.

     • Skogen napsal:

      Kdy tedy budou? Hovořím o volbách do parlamentu, nikoliv o volbách prezidentských. stejně tak, která že autorita jmenovala Jaceňuka a jeho ministry? U Rusnoka to byl Zeman. Podle vás Janukovyč emigroval, podle mého odešel do nuceného exilu. My sami jsme měli dvě exilové vlády.

     • Fagan napsal:

      To ano, jakou exilovou vladu ma Janukovyc? Parlament se v jejich systemu nemeni, jen prezident.Parlament neemigroval.

     • Skogen napsal:

      Vládu Janukovyč nemá, ta jeho mu do rukou složila demisi 🙂 Podstatné je, že sám neodstoupil, protože se ho napodařilo chytit za flígr, a podle tou dobou platné ústavy ho nelze odvolat. Tuhle možnost dává až ústava nová, která je ovšem neplatná, protože pod ni Janukovyč svůj podpis nepřipojil.

      Změnila se celá vláda. Nemohu si vzpomenout, kolik procent Jaceňuk ve volbách získal, ani kdo ho jmenoval…

      Totiž, oni si prostě jednoduše najmenovali celou prozatimní vládu i prozatimního prezidenta. Pochopitelně, pokud máte jednu ruku špinavou, tak sama sebe neumyje, potřebujete na to ruce obě. Proto je moc za standardní situace dělená a proti podobnému eskamotérství pojištěná.

 34. Vidlák napsal:

  Měl bych jednu odpověď pro všechny, které překvapuje, že hodně zdejších diskutujících nemá ani v nejmenším chuť nechat se zatáhnout do nějaké války. Přece nebudou bojovat za Kalouska či jiné zloděje z vlády. Rovnou říkám, že já k nim patřím také… rozhodně nemám chuť posloužit jako terč v nějaké válce do které troubí náš barel dobroty.
  Ale uvedená rovnice má celkem snadné řešení… když už nás někdo do nějaké války zažene a nějaká východní nebo západní bota by nám měla šlápnout na krk, tak není nutné bojovat za Kalousky, Schwarzenbergy, Rittigy Kellnery a Bakaly. Naopak, je zapotřebí je donutit, aby šli jako první. Aby si to vyžrali.
  Kdyby mi na mou vlast měl šlápnout nějký šmejd, tak ji bránit budu… ale rovnou říkám, že se postarám, aby v té mé vlasti nezbyl žádný z těch, který by tu válku vyprovokoval. Když už mám posloužit jako potrava pro kanóny, tak chci schytat granát s vědomím, že všichni ti váleční štváči to schytali přede mnou. Že jsem neumřel jenom proto, aby se kvůli idiotům na vládě nedostal do země Rus nebo Němec, ale také proto, aby už na vládě žádní idioti nebyli.
  Není problém bránit vlast, ale nejprve je třeba se zbavit škůdců ve vlastním zázemí. Umožnit všem těm Halíkům a dalším, aby šli do boje proti antikristovi jako první. Při troše štěstí by se chvíli poté už daly dohodnout slušné podmínky míru.

  • scallop napsal:

   Myslim, ze Vas prispevek je presna reakce na vlkuv blog (i kdyz neumyslne) – a zapada i do toho prechoziho (o medialnich manipulacich).

  • zemedelec napsal:

   Pane Vidlák.
   Hodně tvrdé,ale jasné.
   Proto jsem už někde napsal,zklamali komunisté,noví kapitalisté zklamali ještě víc,ale co dál.Není síla,dostat lidi aspoň do ulic,nevědí proč a pro koho.Jak píšete,ještě vystavit život pro tuhle verbež,tak to ne.

  • Skogen napsal:

   Bylo by to krásné, dát válečným štváčům ochutnat jejich vlastní medicíny, ale bohužel, nepochybuji, že tak jako vždy by se i nyní prostřednictvím namotivovaných jedinců nejprve postarali o vás. Vždy se najdou užiteční idioti a jakmile to bouchne, tíhne se ke stádnosti a primitivismu, provokatéři na vás ukáží a stádo vás zašlape. Věrchuška, jak ji má skvěle pojmenovanou přírodovědec, dokáže držet při sobě.

   • Vidlák napsal:

    A pro tento případ přichází plán B – vypadnout. Moje rodina takhle vypadla z čech za Marie Terezie, když se smyčka bijců evangelíků (mohli tehdy za všechna neštěstí včetně sucha) začala stahovat kolem Horní Sloupnice. Mám emigrantství v genech.
    Ať tu klidně zůstane Dobroty Barel s Halíkem samotný a bojuje si proti východním satanům sám. A všichni namotivovaní jedinci ať si bojují s nimi.
    Moje ruce budou držet kvér jedině tehdy, když budu bojovat za poctivou zemi bez zlodějů a mafiánů. Jinak ať si to vybojují naši mafiáni sami.

   • Lex napsal:

    Ano,
    takhle se dělají války, tak se dělá politika, k tomuhle slouží „satelity“ –
    „Tehdejší premiér Zeman mu prý řekl, že ho Američané nutili, aby prohlásil, že byl útok na věže Světového obchodního centra v New Yorku naplánován v českém hlavním městě. „Měli jsme sehrát roli užitečného idiota, z jehož iniciativy vznikne válečný konflikt a na jehož hlavu se sesype všechna kritika, až se zjistí, že žádná ‚irácká stopa‘ a propojení na Al-Káidu neexistovalo,“ napsal Růžek.“ http://www.novinky.cz/domaci/331647-usa-nutily-zemana-prohlasit-ze-plan-na-11-zari-vznikl-v-praze-pise-exsef-bis.html

  • český maloměšťák napsal:

   Pane Vidlák, od dob Jana Lucemburského je spíše výjimkou, že by fírové táhli v předním šiku – zachraňovat republiku.
   A nezapomeňte , že Taťka Otce vlasti už byl tehdy téměř slepý…. a tak kdoví jak to celé bylo. Zda nejde jen o legendu…. nebo o propagandu.
   Znáte tohle ?

   http://www.tuxboard.com/la-pyramide-du-systeme-capitaliste/

 35. Michal napsal:

  odpověď Kchodlovi na příspěvek z 20:01
  Koncem demokracie v čs. legiích v rusku jsem měl na mysli sérii opatření M.R. Štefánika z přelomu let 1918 a 1919, např. zrušení plukovních zastupitelstev.
  Jestli někdo hodnotil Žáby v mlíku z odborného hlediska, to skutečně nevím. Ale sám Drnek přiznává, že pravděpodobnost jím popsaného vývoje je asi jedna k milionu, nebo ta nějak, navíc to není odborná publikace, ale fikce. Kdybychom například zůstali u tanků – vzhledem k dislokaci tankových praporů (na Slovensku bylo tanků minimum) nelze příliš předpokládat, že by po nějakých dvou týdnech války bylo k dispozici tolik techniky, aby z ní bylo možné postavit nějakou další vyšší jednotku. Stejně tak nebylo mobilizováno těžké dělostřelectvo (teď z hlavy nevím, jestli se v knize vyskytují 24cm kanóny nebo 30,5cm moždíře). Rovněž nasazení německých výsadkářů u Bruntálu nikdo neplánoval (tento mýtus vytvořil v osmdesátých letech Miroslav John, ve skutečnosti mělo jít o masivní přesun běžných vojsk dopravními Junkersy a kluzáky). Takhle by šlo pokračovat dál a dál, ale přijde mi to jako kazišuctví – ta knížka si to prostě nezaslouží :-).

 36. Eddie napsal:

  Zajimave cteni a pekna diskuse, jeste ze my Rakusani jsme neutralni 🙂

 37. standa.e napsal:

  K tématu doporučuji v posledním Historie a vojenství od Jindřicha Marka „Beránci, lvi a malé děti – Nekonečný spor o českého vojáka v letech 1.světové války“.
  No a zajímavý ráz může dodat debatě třeba takový článek „Případ soudce Eberharda Rölliga“ v Hobby Historie 23 (Pojednává o někdejším německém soudci, který tak dlouho vyměřoval náckům rovinu, až musel utéct do ČSR a poté do Británie, kde se (v podstatě marně) snažil dostat k našim bojovým jednotkám, aby pomohl ČSR osvobodit.)

 38. Artur napsal:

  Nyní zpět k původnímu Vlkově tématu:No řekněte mi Vy „odborníci“ koho chce ten divadelní kašpar s 12 funkčními gripeny, s cca 30modernizovanými tanky dnes již zastaralé, ještě sovětské konstrukce a mužstvem v síle jedné motostřelecké divize na válečných stavech chránit??Podle mne je celé tzv.ministerstvo obrany tak akorát,pračka na peníze a velice příjemný pelech pro zasloužilé.No a tu fanatickou „tetinu“SŠ bych vysadil na padáku do týlu nepřítele,aby mohla podávat skutečně fundované analýzy se znalostí prostředí a přispěla tak ke konečnému vítězství.

Komentáře nejsou povoleny.