Ficova těžká nakládačka – doplněno!


Na  Slovensku  je  sečteno nějakých  33%  hlasů  a  Fico prohrává  řádově  v poměru  40:60 , takže  nemá  smysl  dál čekat  a zkusím  rychle klepnout  hodně  nedokonalý  komentář.

Konstatuji velmi nerad, že  mi moje  proroctví o   vítězství  podivuhodného zjevu slovenské politiky  jménem  Andrej Kiska – vyšlo.  Dal jsem si  před  druhým kolem  dobrý pozor  na  to, abych  chytil na  slovenských   televizních  kanálech  debaty  obou  kandidátů a  osahal si  je, tak  říkajíc, z blízka. Tedy  co  obrazovka  dovolí. A kdybych měl  volit já,  neváhal bych  ani sekundu a  hodil bych  to jasně  Ficovi.  Prostě bych se snažil  volit kompetenci  před  něčím, co je jen  marketingová  bublina.  Přiznávám  ovšem  velkou  díru v  tomto pohledu   a  tou  je  denní praktický  dopad  současné  slovenské  vlády  na běžného občana. Tohle  je mimořádně  důležitý  faktor,  který  nemám pod  kůží.  takže  rovnou  říkám,  že  celý  dnešní komentář  je  s  touto  velkou  výhradou a proto  jsem  vyzýval Rysa  Ostrovida ,  jestli  nenapsal  komentář  k  druhému kolu  prezidentské  volby, jako insider,  on. Já opravdu mohu  klouzat  jen po povrchu. Jestliže  jej pošle, půjde okamžitě na  sklo.

Výsledek, zdá se,  bude naprosto jednoznačný. Teď  se začnou  sčítat  velká  města  a tam  Fico nemá  ani stín  šance.  V Bratislavě  a okolí  to  chápu –  to  je  stejné  jako  u nás  Praha  a nejbližší okolí,  ale  Košice,  kde Fico  prohrál už  v prvním kole?  Nebo dokonce  Orava a okolí?  Kde v  prvém kole  prohrál také  a včera to pro něj muselo  být v  tomto regionu doslova ponižující?

Po prvém kole  jsem napsal, že  Slováci  hledají  svého Mesiáše,  který  by  jim  zaručil blahobyt  nejlépe do  14 dní…  Dnes  bych  tuhle  definici  charakterizoval jako  zkratku.  Nemám k disposici  průzkumy,   jak se kde volilo v  detailu, ale  je zřejmé,  že se  marketingový  fantom Kiska  opřel  o  tři  základní  typy  voliče:

1- deklasovaná slovenská  pravice , zejména  z  velkých  měst.  Ekvivalent  volímKarlů a  „úspěšných, které nelze  trestat“

2- slovenských  Maďarů

3- hledačů  onoho  mesiáše,  který  přinese blahobyt  pozítří  ráno

Tyhle  tři skupiny  se  vyprofilovaly  velmi  markantně.

Slovenští  volímKArlové, opřeni  o  masivní podporu  slovenského mediálního světa měli  jedinou  touhu  – pomstít  se osobně  Ficovi  za  selhání  jejich posledních  vlád, který skončil debaklem  Raadičové kabinetu, kdy  se prostě  slovenská pravice  ukázala  jako naprosto neschopná rozumně  vládnout a užívat  moc. Její  voliči  prostě  našli  sjednocující  punkt  v hesle  – pojďme  to Ficovi spočítat!  Bylo  to velmi  osobní.  Ne spočítat to  Smeru, ale  Ficovi. Jejich základním heslem  bylo  – ďábel  má  vládu,  ďábel má  sněmovnu. Kdyby  měl ještě  prezidentský  úřad, nastal by konec  světa. Nesmí mít  všechno! Že  ďábel  byl  asi tak o  tři  třídy kompetentnější  kandidát, než  marketingový výtvor? Nevadí!  Ďábel, jak známo,  musí  být poražen!  I kdyby  země  měla  zkolabovat!

Slovenští  Maďaři?  Je  vidět,  že mají  dlouhou  paměť.  Být  slovenskými politiky,  měl bych  z  tohoto  faktu  do budoucna  husí  kůži.  Maďaroni, jak  je  posměšně  občas  nazývají  jejich soukmenovci  z  Maďarska, si dobře  pamatovali jednak Ficovi  výroky na jejich  adresu  ještě  v dresu  SDL a pochopitelně  zejména  to, že  vzal do své předchozí  vlády šíleného cvoka  Slotu, který  chtěl sedat  do  tanků  a  hnát se na Budapešť. Naopak – zcela žádnou hodnotou pro ně  nepředstavovalo, že  to byl právě  Fico, který se zaranžoval s  budapešťskou  vládou  a  dosáhl  úrovně  vztahů, která  mezi tzv.  Dolní a Horní  zemí  uherskou  nemá obdoby. Co do kvality   a momentální bezkonfliktnosti.  Důležité slovo  je momentálně.  Protože  se vracíme  k  tomu,  proč  bych, být  kterýmkoli slovenským politikem, měl  po těchto prezidentských  volbách  husí  kůži. Její  příčinou  je,  že  na jihu  Slovenska  v prvním kole  / viz grafika na  konci  sloupku/ si  vlastně nikdo,  s  výjimkou  maďarského kandidáta,  ani neškrtnul. Ten tam  běžně, proti zbytku peletonu  dostával  přes  60%.  Dnes  je velké objímání  mezi Kiskovci a  Maďarony. Jsem  ovšem zvědav,  jak dlouho tohle  podivné spojení  duší  vydrží.  Maďarská komunita  evidentně  neuvažuje  celostátně , ale přísně   nacionálně.  Zatím jen nacionálně, nikoli  nacionalisticky!  Ale  to přijde v okamžiku,  kdy na  Slovensku začne  být  viditelně  hůře  než  za  jižní hranicí… Slabý a nevýrazný  prezident  se  hodí. Což  byl  byť významově  menší, ale přesto – druhý  významový  faktor pro  obyvatele  slovenských  jižních okresů. Nicméně,  leitmotiivem jejich konání  byla  naprostá nechuť  k Ficovi.

Takže máme  za  sebou  stručný popis  bratislavské  kavárny / obdoba  té pražské/ a  maďarského jihu. Tedy prvních  dvou velkých    skupin kiskovských  voličů.  A  přicházíme  ke  skupině  kteří.  Těm, kteří  prezidentské  volby opravdu  rozhodli. Nazval jsem je  čekateli na  Mesiáše, co  zítra zařídí  blahobyt.

Bylo jich překvapivě  hodně.  A  ještě  více překvapilo, kolik  z  nich přišlo  k  volbám.  Zcela nepochybně  mezi nimi  muselo  být mnoho  dřívějších  voličů  Smeru a  Fica osobně,  kteří se nejspíš  cítí tím,  co  Smer  předvedl ve vládních   křeslech, zklamáni.   A nejspíš  řada z  nich  k  tomu  bude  mít  i nějaký  dobrý  důvod. Vlád a je  schopna  jen malých zázraků. Nikoli velkých, které byly  nutně  třeba.

Další velkou  částí,  tohoto  segmentu,  jsou opravdu  vzývatelé  Mesiáše, zařizujícího  blahobyt.  Tihle  slyšeli na  nesmírně  dementní , ale  zjevně přitažlivé  Kiskovo  vykřikovaní, že on bude prezidentem,  který  když  vláda  bude chtít  přijmout  špatný  zákon, tak si  nejdříve  předvolá na kobereček  příslušného ministra, aby  se  to změnilo.Když  to nepomůže, tak následně premiera a  když  nezafunguje  ani to, tak spustí  mediální  kampaň, aby  ten špatný zákon zastavil.  Když  jsem to  od  Kisky  zaslechl prvně, nechtěl jsem věřit  vlastním uším.  Ale ono to pak v rozličných besedách přišlo  ještě  3x…  Teď jistě   řada  z pravicových  na Kose  , už na základě předchozích  řádek  se chystá mi  cosi  peprného napsat.  No nechť  nejdříve podumají  nad  těmi tézemi, podle  kterých  Kiska  hodlá  vládnout!  Nepřipomíná  vám to náhodou  Zemanovy  metody?  Prostě  jasný  konfrontační  kurz  s  vládou.

Kdy Kiska  říká  – vážení občané, já budu , jako prezident  chránit  vaše  zájmy, ale ve skutečnosti sděluje,  já  neuznávám právo  vlády , vzešlé z  parlamentních  voleb  řídit stát,  jak má za  vhodné, ale  chci, aby  ho řídila, jak budu  požadovat  já! Jinak s ní půjdu  do ostrého střetu!  Pro obyčejné  lidi je  to, zatím, v pozici – on to bude  dělat  kvůli nám.  Inu potřebují  lekci,  aby  se probrali. A podle mne  ji dostanou  velmi rychle. Mesiáš  nepřijde. Ono to  totiž  s  tím Kiskovým prezidentováním pro lidi bude asi velmi podobné  jako s jeho  filantropií..   Jeho  dobročinná organizace jménem  Dobrý  Anjel koná  charitu. Asi tak  6 let.  A  Kiska  hrdě prezentuje,  že  on přes  ní rozdělil 20 milionů  Eur  mezi asi   7000 potřebných  rodin.   On rozdělil!  Jenže  ona  je  to klasika  rádia  Jerevan. Skutečně  přes  onu  charitu proteklo  zřejmě oněch 20 milionů  eur. Tedy  asi  500 milionů korun.Což je nepochybně  úctyhodné  číslo. Jenže  naprosto  falešný je  dojem, že  donátorem  je Kiska.  Těmi,  kdo  tenhle pozoruhodný  peníz  věnovali    je  asi  120 000 lidí, co se svými příspěvky  do  „anjelského systému“  svými penězi  zapojilo!

Ano, pan  Andrej Kiska  vytvořil systém.. Jak  jsem slyšel ve  Slovenské televizi. Systém. Nikoli  že  dal ty  velké peníze.  Nicméně zdá se, že  tahle  drobnost je pro  čekatele  na Mesiáše  a blahobyt pod  jejich  rozlišovací schopnost.

Nehodlám  to  rozvíjet  dnes příliš  do  šíře.  Fico  drtivě  prohrál. Je  pár  minut po půlnoci, Fico právě  uznává porážku a  výsledek je opravdu  těch  40:60. Tihle nepředpokládal nikdo.  Ani  v  naší tipovačce.  Bylo nás  pár, co jsme  favorizovali  reálného vítěze. Ale  jen  těsně.

K  zodpovězení  mi zbývají  dvě  otázky:

1- co to znamená pro Slovensko

2- co to znamená pro  Českou republiku

Začnu  tím  Slovenskem.  Nepochybně  jde o  komplikaci,  která  nemůže  přinést  nic  dobrého.  Zcela  evidentní, alespoň na  slovenském internetu  a  zejména  sítích, je jedna  věc – prezidentské  volby  zemi těžce  rozdělily.  Přesně tak, jak je  tomu  u nás.  Kdy  volímKarlové  do  teď  nepřijali  svou  prohru.

Slovensko  zažije  druhou variantu  téhož – kiskovci,  zejména z prvních  dvou  skupin, takzvaně „nebudou  brát zajatce“.  Projděte  si  diskuse a zjistíte, co mám na  mysli.  Tolik nenávisti, co jsem tam vůči příznivcům Smeru našel, se hned  tak nevidí.  Něco podobného jsem  zažil  jen  na  fandovském  webu Viktorky  od vetřelých rudých  fanatiků.  Tam není prostor  ke  smíru.

Ale  známe  to i  od  nás. Ten příkop, co nám tady po prezidentských  volbách  zůstal, se nedá zasypat. Pokud  Kiska  bude postupovat  jak  říká,  bude mít  Slovensko  kompetenční  problém. Vládě  se bude výrazně  hůře  vládnout,  tlak  ze  všech  směrů na ni zesílí.  Fico osobně  byl pokořen a  tuhle  ránu  mu  budou  při každé příležitosti  rozdírat. Teď nejdřív tím, že  by z porážky  měl vyvodit  osobní  zodpovědnost. A  že  je  srab, když  to neudělá, jak  lze  reálně  čekat.

Slovenská  pravice výrazně  zvedne  hlavu.   V  té souvislosti  jsem ovšem zvědav,  jestli bude schopna  se shodnout  na jednom  jasném lídrovi nebo jestli to bude , jako dosud  ve stylu  – samý  náčelník, žádný indián.. Uvidíme.

V  každém  případě  – Slovensko si to vybralo samo a  dobrovolně.

Navíc  drobnost –  pamatujete  si ještě , jak  Kiska  chce  vstupovat  do  domácích  úkolů  vlády?  Tak  s  tím  ostře  kontrastoval jeho přístup  k zahraničním  problémům. V  diskusích  naprosto nevěděl, jak se k nim  postavit.  Nulový  názor.  Jeho jediná  odpověď  byla, sešel bych se  s premierem a vládou, respektoval bych, s čím přijdou oni. S  jedinou výjimkou – chce uznat Kosovo!   Upozorňoval jsem na  tento moment  už po prvém kole. Nechápu, proč  Fico  tohle  téma  nezvedl a  neudělal z něj  doslova  klíčový  bod  své závěrečné  kampaně.  Nemohl  přeci mít iluze o tom, jak dopadne  v  maďarských  okresech..  Ale  teď  už  je  to všechno jedno.  Skončím tenhle  bod  konstatováním, že  Slovensko má  nyní  dost vážný problém, který do včerejška  nemělo. Ale  je  to výsledek  demokratické  volby. Jejich  volby.

Co slovenská  volba znamená  pro  českou politiku?  Na  přímo a první pohled  – nic.  vztahy  zůstanou  nadstandardní  dále. Na pohled  druhý  a další?  Z mého hlediska  další zahuštění  české politické  scény.

Je  evidentní,  že  syndrom Babiš  zafungoval i na  Slovensku. Jakkoli Kiska, v  žádném ohledu,  nesnese  s  Babišem  srovnání. Je  to spíš jakási jeho, dost nepovedená,  karikatura. Ale  potvrdil se marketingový  koncept  výroby  politických  veličin. A  to je průšvih. Ostatně  – Babiš  nám, co do voličských  preferencí soustavně  roste…Takže  těžko můžeme dělat na  Slováky, ohledně  Kisky, dlouhý  nos.  My  jsme na tom  hůře a  to výrazně, než  oni.S  tendencí –  bude  to ještě  houstnout.

Co  ale bude přímým dopadem slovenského výsledku na  naši politickou scénu bych  kvalifikoval jako  politi místní lumpenpravice živou  vodou.   Oni si  schema  Kiska  už  několikrát  s úspěchem vyzkoušeli.  V roce 2006 přes  Buršovy  zelené, v roce 2010 přes lovce dinosaurů. Vždycky  tyhle „nové a neumazané“, nastrčili  jako vějičku  na naivního  voliče  – věčného hledače  altenativ.  Na Slovensku zjistili, že  to  funguje,  že  tam dokonce zapomněli i na  Gorilu.. Takže  obživnou.  Mají ovšem  problém s  tím,  že  tady  pro  nějakou  politickou  atrapu  typu Kiska  není  místo. My  tu máme  Babiše…. Já bych  radši  tu a trapu. Její  vyprázdněnost  se rychle ukáže.  Daleko rychleji  než  u  našeho Andyho.

A  dám ještě  rozložení  volebních preferencí po prvém kole  slovenských prezidentek. Ono  to  v  tom druhém  bylo nejspíš  úplně  shodné.

Zdroj: ČT 1

Slovensko 6

Právě  jsem našel  grafiku  hlasování  v  druhém kole  na  slovenském statáku. Je  z  ní zřejmý  důvod  debaklu Roberta  Fica.  Ve  většině  okresů, kde ještě  v prvním kole  zvítězil, se proti němu postavili evidentně  voliči všech ostatních  kandidátů. Nejen  to  – přišli také k volbám. Jsem docela překvapen  tím  fenomenem, že  když  „jejich“ kandidát  vypadl, šli volit  i  následně. Prostě    vendeta  za prohrané  parlamentní  volby  byla  obrovským hnacím motorem. Osobně  jsem si  do ted  myslel, že  porážka  byla  zapříčiněna  spíše  tím, že  přišly  volit zejména tradiční  protifiovské  bašty  – madarský  jih a  velká  města a  že  naopak ve  „ficovských“ regionech  byla  účast menší. Ale  Fico prohrál  skoro všude! O to je  to pro něj osobně  i Smer  horší. Ten nářez  je prostě  zásadní a  výmluvný.

Zdroj: http://prezident2014.statistics.sk/Prezident-dv/Kartogram3d_sk.html

Slovensko7

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

178 reakcí na Ficova těžká nakládačka – doplněno!

 1. Firefly napsal:

  Jan maly test – uz to funguje ?

 2. Skogen napsal:

  Hm. Docela by mě zajímalo, kde přišel k tomu jménu a zda ho v Rusku budou psát azbukou.

 3. Šims. napsal:

  Zase na druhou stranu, preident není až tak „politicky“ důležitá figura oproti premiérovi. Akorát, že už asi mají na Slovensku přeficováno.

 4. Sylva Šauerová napsal:

  Dobrý den, vlku. Nebudu dnes psát, s čím nesouhlasím, nýbrž s čím souhlasím, a to velmi. Ta Vaše věta je tady : „My jsme na tom hůře a to výrazně, než oni. S tendencí – bude to ještě houstnout.“

  To, řekla bych, sedí. A nejen v tom kontextu, jejž zmiňujete. Dnes v 0:16 jsem na idnes.cz pod čl. „Kiska bude slovenským prezidentem“, umístila tento příspěvek :

  „Souhlas s panem Markem Tůmou. A dokonce to vypadá, že Slováci, kteří byli tolik let ze strany Čechů podceňováni, se najednou ukazují v nejednom ohledu před námi. Mají euro, EU není nenáviděna, ale většinově podporována, a zde dokázali odmítnout nejen Ficovu politiku, ale také jeho útočnou, negativistickou kampaň. Mám-li se vrátit o rok zpátky, Češi naopak na podobně vedenou kampaň Zemanovu přistoupili a nejen to : znovu selhali, když opět – pokolikáté už (!) – se dali zneužít přes E. Beneše, vysídlení českých Němců a vyvolávání válečnických reminiscencí.
  Blahopřeji slovenským lidem.“

  Za pozornost stojí, že nejlepší odhad měli z Kosířů pan fagan, pani tresne a panove Cech a Občan. Všichni zbylí ukázali spíše své osobní politické preference než smysl pro realitu.

  A ještě jedna poznámka : S rozpaky čtu Vaše slova o „lumpenpravici“. „Lumpenlevice“ existuje taky ? Víte, já totiž rozpad české pravice – a je jasné, že nic jiného se jí stát nemohlo, nakonec, jak to musí skončit, jsme avizovali několik let – vnímám jako docela dost velký průšvih, který vedl právě k nástupu Andreje Babiše. Kdyby se totéž stalo levici, resp. ČSSD, napsala bych totéž, protože k vyváženému systému je třeba stabilizovaných pravicových i levicových stran, a protože nárůst preferencí pro populisty (speciálně pro ty, kteří chtějí stát řídit jako firmu, t.j. centralizovaně) provažuji za nebezpečný. Tím spíš, že doposud v zásadě nikdo netuší, jaké názory vlastně zastává pan Babiš, a souhlasím, že bude trvat dlouho, než na to lidé přijdou, protože to, co je skutečně podstatné si (valnou většinou) nechává pro sebe. I když, ten, kdo si dal tu práci, a postavil si vedle sebe jeho výroky dejme tomu za poslední tři roky zpět (již udělali v Deníku Referendum), musí mít vcelku jasno. Pan Babiš ve skutečnosti není konkurent pravicových stran, jakkoliv se do něj vcelku chytře stylizuje. Jeho nejlepším životním obdobím, značně lépe hodnoceným než polistopadový režim, je totiž normalizace. S kýmpak se nám to tady asi shoduje ?

  • Bob napsal:

   .“……Češi naopak na podobně vedenou kampaň Zemanovu přistoupili…..“
   Osobně si myslím, že prezidentské volby v Čechách a na Slovensku měly podobnost v tom, že lidi volili „menší zlo“.
   Rozdíl je v tom, že na Slovensku to „druhé zlo“ neměli možnost poznat, takže mohli doufat podobně jako v Česku v parlamentních volbách v případě p.Babiše, že je to určitá naděje.
   Jak v Čechách v případě Babiše, tak na Slovensku v případě Kisky (oba Andrejové :-)) čas ukáže.
   Mimochodem nemá jméno Andrej v sobě něco magického :-)???

  • Rys Ostrovid napsal:

   „…a zde dokázali odmítnout nejen Ficovu politiku, ale také jeho útočnou, negativistickou kampaň…“

   To máte tak, p. Šauerová. Keď Fico predloží nespochybniteľné dôkazy o tom, že Kiska má kontakty na slovenských scientológov a keď predloží právoplatné rozhodnutia Slovenskej obchodnej inšpekcie(!) o tom, ako klamal spotrebiteľov, ako im v zmluvách dával zjavne nevýhodné podmienky, ako zaplatil ťažké pokuty za porušovanie obchodného zákonníka a dával ľuďom viac ako 70% úroky – tak je to „útočná negativistická kampaň“.

   Keď ale Kiska celú svoju kampaň založí na jednom(!) prieskume, z ktorého dokolečka dokola cituje, koľko percent ľudí je nespokojných so zdravotníctvom, so školstvom atp. a ako sa on za nich postaví – vtedy je to „vecná a konštruktívna kritika“.

   Viete, to je podobné, ako keď v jednej diskusii (zhodou okolností tej „najekonomickejšej“), po večnom Kiskovom omieľaní toho, ako by on riešil nezamestnanosť (v pozícii prezidenta) ho Fico vyzve, aby teda ľuďom povedal, že ako by to riešil, načo nasleduje cca 15 minútové táranie doslova o ničom (až aj moderátor musí zopakovať otázku) – pričom výsledkom je, že v textových výstupoch o takejto diskusii nielenže nezaznie, že Kiska 15 minút nevedel ani len ceknúť o tom, akoby riešil nezamestnanosť mladých (hoci o nej stále rozpráva), ale dokonca takýto textový výstup má nadpis:

   „Kiska si podal Fica“.

   Ľudia ako vy, p. Šauerová, žijú vo virtuálnej realite, ktorú si sami vyrábajú. A, bohužiaľ, ťaháte do nej celú spoločnosť (aj u vás, aj u nás).

   K voľbám ako takým: skončilo to v podstate najhoršie ako mohlo. Prezidentom bude nekompetentný blb (to je ešte slabé slovo) a čo je horšie ani Fico nemá priestor na opustenie premiérskeho postu a jeho prepustenie niekomu inému. Získal cca 900.000 hlasov (viac než mal preferenčných v roku 2012), takže jeho odchod je prakticky vylúčený. Celkom zodpovedne môžem po včerajších výsledkoch povedať jednu vec:

   Smer je asi to posledné, čo zostáva/zostane na Slovensku z celej tzv. štandardnej politickej scény. To, čo sa už teraz rysuje napravo – to bude asi masaker. Je totižto dosť pravdepodobné, že Smer tých 40% (plus mínus) bude mať aj o dva roky. Pochybujem však, že Kiska tých 1 300 000 hlasov ešte o rok bude mať.

   • zemedelec napsal:

    Pán Rys Ostrovid.
    Veľmi dobrý príspevok.
    Už jsem něco napsal hodně v zpovzdálí,ale od Vás to zní upřimně a hodnověrně.
    Uvidíme až se začnou přetlačovat,kdo bude mít navrch,snad to voliči odhalí.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Pán Zemedelec,

     slovenský volič by neodhalil absolútne nič. Môžem naozaj len súhlasiť s jedným kritickým komentárom po našom 1. kole, tuším od p. Jezevca, ktorý napísal niečo v tom zmysle, že ak národ dá takú dôveru nímandovi/úžerníkovi v protiklade k úradujúcemu premiérovi – tak je to proste vizitka inteligencie daného národa. Ja by som skôr povedal, že vizitka jeho vzdelanosti. Ale to je fuk. „Prašť jak uhoď“.

     • Slim napsal:

      Milý Ryse,
      nechci připomínat naši podzimní malou diskusi, kde jsem se divil, co to Fica napadlo. Nicméně, jak výsledek ovlivnil váš názor ?
      Já už dlouho nesleduji slovenskou politiku zblízka, ale předpokládám, že příčina tkví taky ve 2-kolovém systému.
      V roce 99 měl Vlado Mečiar asi 43% a teď se všichni spojili proti favoritovi ještě víc. To je pro mně překvapivé. No a negativní volba je nebezpečná věc. My jsme svého Zemana, kterého mnozí volili také proti KS aspoň znali. U vás je to „divoká karta“

     • Rys Ostrovid napsal:

      Srdečne zdravím, p. Slim,

      načrtnem vám situáciu:
      SMK (5,5%) vs Most-Híd (6,5%) vs SNS (cca 5%)
      SDKÚ (cca 7%), KDH (cca 8,5%), Matovičove OĽANO (cca 8,5%) vs R. Procházka (?20%?)
      Lipšicova NOVA (cca 3%) vs Sulíkova SAS (cca 3%)

      a Smer (cca 35 – 40%).

      Máme 2 roky do volieb, pán Slim, a pôjde o „život“. O ten politický. A pôjde oň mnohým. A teraz si vezmite, že sme ako národ mali možnosť posunúť na prezidentský stolec politika s 20-ročnou rutinou, aby čelil tomu masakru, ktorý nás nevyhnutne čaká, no my sem tam zvolili nekompetentného debila.

      Myslím, že popri tom, čo som tu napísal kedysi, aj toto bol jeden zo silných motívov Ficovho rozhodnutia. Pretože to, čo nás čaká…na to škoda pomyslieť.

     • Slim napsal:

      V pořádku. Měl jsem na mysli jen vliv 2-kolového systému.
      Přiznám se, že jsem si neuměl představit, že proti F. se spojí ještě víc %, než proti VM. (Vím, že v abs. číslech to může být jinak).

      Pozdravujem vás a prajem pevné nervy!

     • Rys Ostrovid napsal:

      Ďakujem.

   • kočka šklíba napsal:

    Ryse ostrovide, několikrát to zde pod texty zaznělo, není lepší, že Fico zůstane premiérem? Pokud zůstane. Mě by zajímalo, proč vlastně na prezidenta kandidoval. Bylo to už jeho přemrštěné sebevědomí, ambice? A jaké kompetence bude mít prezident a jak se může vymezovat vůči vládě?

    • Rys Ostrovid napsal:

     Pani kočka šklíba,

     toto je ošemetná otázka, na ktorú nie je ľahké zodpovedať. Treba si totiž uvedomiť, že všetky „vplyvové“ skupiny na Slovensku (podnikatelia, banky, súdnictvo, odbory…) teraz začnú kalkulovať. Je toto začiatok konca hegemónie Smeru? A ak áno, nebolo by dobre začať sa radšej „približovať“ dnes opozičným politickým subjektom? A tak ďalej, a tak podobne. Všetci budú teraz prehodnocovať svoju „afinitu“, svoje postoje. Toto je to nebezpečné pre Smer. Pravdu má pán Vlk, keď napísal, že pre Smer bude teraz všetko podstatne ťažšie. Sám som zvedavý, ako sa Smer rozhodne, či si bude udržiavať svoje terajšie pozície (niekde okolo 40%), alebo či pritvrdí (v tom prípade by to znamenalo výraznejší konflikt s podnikateľskou societou).

     Pokiaľ ide o samotný prípadný konflikt Fico vs. Kiska po línii kompetencií či politickej taktiky, tam som kľudný. Kiska je blbec (doslova) a voči Ficovi by nemal šancu. Problémom je však to, čo som opísal vyššie. Jediné, okolo čoho by mohol vzniknúť výraznejší personálny konflikt, je predseda Najvyššieho súdu (ten sa ešte len bude obsadzovať) prípadne niektoré miesta sudcov Ústavného súdu. Ale tam sa budú musieť obe strany dohodnúť. Inak ostatné pozície už poobsadzované sú, resp. budú v nadchádzajúcich mesiacoch (generálny prokurátor je, špeciálny prokurátor ešte nie ale tam je len jeden kandidát – doterajší).

     No a samostatnou oblasťou je potom „osvetové“ pôsobenie nového prezidenta. Od ktorého budú ľudia čakať to, čo od Fica:“Zázraky na počkanie – nemožné do 3 dní“. A keďže nebude v tom môcť urobiť nič, začne strácať podporu. A keď ju začne strácať, začne kopať a robiť bordel.

     V každom prípade nás čakajú zaujímavé časy…

     • Občan napsal:

      Jsem docela zvědavý, jak dlouho ještě bude fungovat Kiskova účelová „dobročinnost“ zvaná „Dobrý anděl“. V ČR působí dva roky jako zprostředkovatel mezi příjemci a drobnými donory.
      Navenek.
      Ve skutečnosti to je pračka jako pro Kisku (který provozuje v ČR dvě lichevní společnosti), tak pro jistého Lubora Žalmana.
      Kiska provozuje či ovlivňuje společnosti „CONSUMER FINANCE HOLDING, a.s.“ (poskytování nebo zprostředkování úvěrů) a „42 Financial Services a.s.“ (kapitálové a jiné investice, další finanční činnosti).
      No, a Žalman – EB1 s.r.o., CORIOLANUS a.s., Fincentrum a.s., EnCor s.r.o. a EnCor Wealth Management s.r.o. (vše reality, finanční poradenství a podnikatelské poradenství). Kromě společnosti Fincentrum nemá ani jedna z jeho společností webové stránky ani jiné kontakty.

      Každopádně vás čekají zajímavé časy…

     • Michal napsal:

      Jistě svoje závažná obvinění na adresu Dobrého anděla doplníte něčím konkrétním, nejen výčtem společností Andreje Kisky. Takhle se totiž pohybujete na velmi, ale velmi tenkém ledě.

   • Jos napsal:

    Lidi jako je Sauerová, Třešen a podobní mne přesvědčují neustále o tom, že ve státě máme nebeypečnou „pátou kolonu“.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ano, pane Jos ? A jak byste s ní naložil, kdybyste mohl ? 🙂

     • Dasha napsal:

      Neda mi to neodpovedet za Jose
      Ignorovat je nejlepsi zpusob. Nebo zesmesnit. Ale kdyz je dostatecne dlouho nekdo ignorovan, drive nebo pozdeji se zesmesni sam…
      A ted se omlouvam a opet odchazim bojovat s ‚patou kolonou po svem… 🙂

     • prirodovedec napsal:

      Nebo staci az se zesmesni sama? Staci jen davat prostor?

   • Sylva Šauerová napsal:

    I Vy, pane Ostrovide, řekla bych, byste si měl začít zvykat, že jsou zkrátka lidé, kteří vidí věci odlišně od Vás. To přece není nic mimořádného.
    http://zpravy.idnes.cz/komentar-k-volbam-na-slovensku-palata-d8e-/zahranicni.aspx?c=A140330_010545_zahranicni_jj

    P.S.: A také, domnívám se, bychom se měli odnaučit to, co nám jde tak zhusta, nemůžeme-li s někým souhlasit : „No jo, to přece napsal ten Pehe … variantně Hvížďala, Fištejn, Steigerwald, Palata, Tabery, Šídlo, Kaiser, Palata, Placák, Lipold, Fendrych, Peňás …“, etc., to jen tak na okraj.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Pani Šauerová. Jedna vec je vidieť veci „Inak“ a druhá vec je deformovať realitu.

     • Sylva Šauerová napsal:

      Ano, to je velmi snadná odpověď. Universální. Ti, kdo vnímají a vyhodnocují události jinak, deformují realitu, jak jinak.
      A všímáte si, pane Ostrovide, že Váš pohled na věc nikdo nenapadá ?

     • Rys Ostrovid napsal:

      Možno preto, p. Šauerová, že z mojich príspevkov nie je cítiť prvoplánovú tendenčnosť.

     • Sylva Šauerová napsal:

      Nikoliv, nesouhlasím. Jednak si poněkud fandíte (není nad to, než se sám pochválit) a jednak : memůže to být třeba proto, že jiný člověk může respektovat Váš názor a necítí s ním potřebu polemizovat, co myslíte ? 🙂

     • prirodovedec napsal:

      Nu, pak se ten jiny clovek, co to vidi jinak nesmí ale divit, když si zjeho povysenosti a hrane jistoty drui delaji legraci, ze?

    • prirodovedec napsal:

     Ale když ono je to tak jednoduche a pravdive: Napr. probiha diskuse o Beneosvych dekretech, vidíte příspěvek, pise Sauerova. Nu a jak říká Hladis – uz to ani nemusime cist a vime, co tam bude :). Zjednodusuje to orientaci. Je to chybne, jak rika vlk, kdyz se pise s ohledem na to, kdo pise a ne co se pise. Jenze ono je to tak lakave a často prukazne. Pravdu je, ze si Vas sice zaradim a funguje to, ale se zajmem Vas ctu, protoze mivate nove detaily. Nu a podobne je to u tech Vami vypsanych. Problém je, ze u nich pak navíc funguje reflex ctenaru na pisici jako Slovaku na Fica – uz je jich všude plno (jako Fica) jsou rezolutni (jako Fico).

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ukoptěná legrace, ze které čiší nervozita … a trapnost, aby bylo jasno.

   • Evix napsal:

    Díky za příspěvek, ráno jsem dost zírala kdo to na Slovensku vyhrál 😦 Taky jsem zvědavá kolik bude mít za rok příznivců…

  • vlkp napsal:

   Paní Sylvo,

   nezbývá mi, než abych se vás zeptal ?
   kolik že jste slovenských televizních debat, nebo rozhlasových viděla na vlastní oči. %Ci slyšela. Že mluvíte o Ficově nenávistné kampani. Já viděl tři a slyšel jednu na radiu Expres. Nenávistná? Pokud ano, tak ta Kiskova. A také hloupá. Argumentačně. Ale marketingově zřejmě dobrá.
   A úplný nonsens je vytažení Benešových dekretů!! Tak ty se jako téma do diskuse dostaly také. Minulou středu na STV1! A dovolím si vás upozornit že oba kandidáti naprosto jednoznačně prohlásili, že BD jsou pevnou součástí slovenského ústavího pořádku a zcel a jednoznačně odmítli jejich zpochybnování! Slyšel jsme na vlastní uši, viděl na vlastní oči. Takže provozujete těžkou dojmologii. Je mi líto, ale je to tak. Vaše blahopřání slovenským lidem kulhá na obě nohy.
   Jinak krátce k tipovačce. Ano vámi zmínění odhadli správně , kdo bude prezidentem.
   Kdo nejlépe tak to teprve vyhodnotím. Nicméně osobně se nemám také za co stydět. V komentu po prvním kole snadno najdete, že jsem už tehdy preferoval Kisku a při vyhlašování tuto preferenci potvrdil. To jen tak na okraj. Ačkoli moje osobní preference byly přesně opačné. Zejména po absolvování oněch besed, kterýžto vjem vám zjevně chybí.

   • tresen napsal:

    Asi nejde o to, že by u nás či na Slovensku kdokoli zpochybňoval Benešovy dekrety /respektive hodlal měnit jejich právní a tedy i majetkové důsledky, zejména ty, co dopadly na vysídlence/, ale o to, že jeden z kandidátů byl vystaven dosti křiváckým náznakům, že má něco takového v úmyslu.

    • kočka šklíba napsal:

     Třešni nemáte pravdu, BD téma Beneš nevytáhl Zeman ale moderátor, poprvé, a barel v domnění, že to má v kapse, odpověděl jak odpověděl. Na Šuarovou s manipulací nemáte, i když ona je také směšná, vy jí opravdu přetrumfnete.

    • prirodovedec napsal:

     A barel nemel? Když vezmeme formulace blizke stanoviskum landsmansaftu u Vas, pani SS, fagana (viz povestna jim uvadena M. Heinmann) a dalsich?

     • tresen napsal:

      No vida, jak to hezky ilustrujete. Ne, barel neměl. Ani já, paní SŠ, Fagan a další. Když už jste mě do té společnosti zahrnul, protože víte, že myslím podobně. Asi je zbytečné po xté opakovat, že poukazování na blízkost stanoviskům landsmanšaftu je lež jako věž, protože mně i dalším jde pouze a jedině o to, aby byli Češi konečně upřímní sami k sobě, přestali ze svých předků dělat výhradně nevinné bílé holubice a vzali na vědomí, že budoucí generace historiků popíší události 20. století méně pokřiveně, než by to rádi viděly spojené šiky fangličkářů všech barev, hrdých dědiců Zdeňka Nejedlého a Kojzara neblahé paměti.
      Je to zbytečné, protože si povedete svou. Ale to neva, čas pracuje pro mne.

     • prirodovedec napsal:

      A pro landsmansaft?

     • tresen napsal:

      Neřekla bych, že čas pracuje pro landsmanšaft, spíš by se to dalo formulovat tak, že čas otázku landsmanšaftu vyřeší spolehlivě a definitivně, a to bez naší účasti.
      Je to formulace vůči těm staříkům možná tvrdá. Ale ono je mezi nimi opravdu dost těch, co si tvrdé slovo zaslouží.
      Z vaší strany bych pak ještě prosila o zaznamenání jinde celkem uznávaného faktu, že vyhnanec nerovná se člen landsmanšaftu a člen landsmanšaftu nerovná se zarytý revanšista.

     • prirodovedec napsal:

      Nicmene se nezda, ze by vyhnanec, člen landsmansaftu pohrdli, kdyby revansiste nebo nekteri vyrovnavaci s minulosti v CR, kteří by pak byli asi videni jako pata kolona diky sve hlouposit, naivite, nerovnému pristupu … privedli situaci at uz z jakkoliv haagských duvodu tam, kde by se pro ne ukazala vyhodnejsi nez dnes, ze.

     • tresen napsal:

      Stejně tak jako je zbytečné opakování faktu, že podsouvat mi snahu splnit požadavky landsmanšaftu je lež, je zbytečné též opakovat, že žádná taková cesta pro případnou skutečnou pátou kolonu neexistuje.
      To, co tu povídáte, je jen opakování účelových báchorek, určených k dehonestaci nepohodlných názorových protivníků v očích trumberů, kteří na takové věci ochotně skáčou. 🙂

     • prirodovedec napsal:

      Podobne 🙂 Vase prohlasovani, ze takove cesty nejsou mozne, jsou bezna strategie k momentálnímu opiti trumberu rohlikem. aby se později prosadilo, co je třeba. Kdyz jde o moc, majetky a penize, vse je mozne. Staci systemove zmeny, vasne, krize. Z pohledu dneska se ve dlouhodobych vecech rozhoduje jen hlupak (pripadne cesky pravicak 🙂 pravdolaska aj. 🙂 – ale to ma tradici předtím to byli zase levicaci a komancove). Zkusenosti od slibu Gottwalda (neznarodnime), přes Husaka (sotjim pevne za Dubcekem) po Havla (povestne budou nas strasit nezamestnanosti 🙂 ) a další musí byt dostacujici pro to byt opatrny, zejmena pokud ma zkusenosti v rodine. Nedostacujic je pro naivky, pripadne pate kolony nebo ty, kteri sleduji nejaky svuj zajem, ze ktereho plyne, ze hajeni zajmu druhych je pro neho vyhodnejsi (napr. i vnitrne). Rozumne je vzdy hajit si sve zajmy a neustupovat. kdo ustupuje dobrovolne a asymetricky, spoleha na milosrdenstvi druhých. Historicky se to nevyplaci. Fakta jsou jasna: CR přes porážku ve studen valce sice prisla téměř o vse strategicke, ale zatím lidem jeste vetsinove patri jejich mozky a sily a ma historicke hranice.

     • tresen napsal:

      Hehe. Máte to marné. Čas a biologické zákonitosti jsou neúprosné. Vymře landsmanšaft a s ním i ti, co si z něj udělali strašáka.

     • prirodovedec napsal:

      Bezesporu. Ale i muslimove co pak zdedi Nemecko se radi prihlasi k jejich dedictvi po deutschbohmen a budou zadat dedictvi techto praotcu, koneckonců i sultan Sulejman snil o sumavskych hvozdech 🙂 a sireni viry v nich.

     • pepan napsal:

      jak tak koukám, třešni, neopisujete vy od těch, co je chcete nechat „vymřít“?
      „Zeman svými ,symbolickými gesty‘ většinou ukazuje, jak smýšlí“, komentoval to spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SLÖ) Gerhard Zeihsel. Uctěním Edvarda Beneše si Zeman opětovně posloužil domnělými „jističi loupeže“ na dřívějším sudetoněmecky osídleném území, řekl Zeihsel. Tím prý Zeman zůstává věrný své linii.
      „Tímto postojem se současný český prezident nově diskvalifikuje a v zájmu rakousko-českých vztahů by byla omluva všem vyhnancům, úplně jedno jakého původu, nejen přiměřená, ale absolutně nutná“, domnívá se Anneliese Kitzmüllerová, vyhnanecká mluvčí za FPÖ [tato politická strana by podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění v Rakousku obdržela aktuálně nejvíce hlasů při volbách do parlamentu EU – pozn. překl.]. Beneš je podle ní nejvíce nechvalně proslulým člověkem, nenávidějícím Starorakušany ve 20. století, a vynalezl podle sebe pojmenované Benešovy dekrety (sic!)….“
      Také Zemanova výzva učitelstvu z místní školy je „dalším důkazem nedostatečných historických znalostí pana Zemana a neměla by být vládními stranami takto ponechána bez reakce“, řekla Kitzmüllerová. „Budeme další vývoj v České republice velmi pozorně sledovat a pana Zemana také v budoucnu poukazovat na jeho zpustlou představu o dějinách ( 😀 ) a nebudeme přijímat takováto uklouznutí bez komentáře. Také [rakouští] sociální demokraté a lidovci jsou tímto vyzváni, aby vyjádřili svůj postoj protestní nótou proti chování pana Zemana.“

      http://nassmer.blogspot.cz/2014/03/zeman-uctiva-benese-prezidentskou.html#more

     • tresen napsal:

      Vážně? Taky říkají, že mezi sebou mají lidi, kteří zaslouží tvrdá slova, a taky jsou rádi, že nakonec vymřou a s nimi i sváry, které vzbuzují?

     • prirodovedec napsal:

      Inu staci jen citovat pro uplnost, nez vymrou.

    • vlkp napsal:

     To žádné a tím méně křivácké náznaky nebyly! Zkusil jsem už nejméně 20x vysvětlit, proč občan Schwarzenberg a čím republiku jasně poškodil! některým to zjevně nestačí ani desetkrát.

    • Sylva Šauerová napsal:

     No, ony to nebyly jen „náznaky“, pani treseni. Hitlerové na rodovém hradě Theresie Hardeg, etc., jenom lítaly, ta obecná hysterie z „cizího“ (německého) byla přece šílená. A Klausovi … fujtajbl. To mně připomíná, a to je jen poznámka bokem, teď v souvislosti s Válkovou se Klaus opět navezl do Schwarzenberga, a nejenom do něj, také do zemřelého Jiřího Gruši. Prasáctví.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Tak jsem přečetla zatím dostupné komentáře, a musím říct, vlku, že se se mnou vcelku shodují. „Slovensko je různorodá společnost bez velkých idejí, nicméně její demokratické instinkty jsou mnohem zdravější, než by člověk od tak mladého a malého národa, který po staletí dřepěl v koutě ve stínu velkých dějin, očekával“, píše kupř Martin M. Šimečka. „Ficova kampaň, to byl kobercový nálet idejí, o nichž byl on – a mnozí jiní – přesvědčen, že definují slovenskou společnost jako jakýsi hybrid katolických, komunistických a nacionalistických sentimentů. Těsně před volbami Fico prosadil ve spojení s křesťanskými demokraty dodatek ústavy, že manželství je výlučný svazek muže a ženy, vzpomínal na své katolické mládí a vyžádal si podporu stařičkého kardinála. Vyžádal si také podporu svých prezidentských předchůdců (všechno bývalých komunistů) a Matice slovenské (coby symbolu národního cítění). A vyšel vstříc slovenskému izolacionismu, když v souvislosti s napětím po ruské invazi na Krymu prohlásil, že Slovensko jakožto člen NATO neuzná svůj závazek vojenské pomoci jinému členovi. Nic z toho nezabralo. To je bez přehánění opravdu skvělá zpráva o této zemi. Slovenská společnost sice přesně neví, co chce, ale je mnohem liberálnější a modernější, než si možná ona sama o sobě myslela – a navíc má touhu být lepší. Andrej Kiska je v tomto smyslu jen vyjádřením této touhy, ničím jiným (a silně pochybuji o tom, že by ji dokázal naplnit)“, dodává Šimečka.
    To je, řekla bych, docela hezky pojmenováno. Slováci se zkrátka – a to již opakovaně – souvisí s tím i to euro a vztah ke členství v EU – ukazují být jako liberálnější a modernější než Češi, to je klíčové poselství. A k tomu směřovalo také mé blahopřání Slovákům. Jako „další výhru Slovenska“ (to oproti nám) ovšem výsledek slovenských voleb vidí také další komentátoři.

    P.S.: Ano, to, že BD se v kampani také objevily, mně neuniklo. Na Slovensku z toho ovšem neudělali takový cirkus, který následně musel řešit Nejvyšší správní soud, jako se to povedlo za pomoci Adama B. Bartoše a jiných nacionalistů (jakož i pomoci prakticky celé Klausovy rodiny) u nás. Jak dopadl Zeman u NSS, jistě víte. A že Klaus dokázal v v r. 2002 a 2009 účinně těžit z téhož, taky.

    • prirodovedec napsal:

     Problém je, ze to je vse „ta Vase parta“ a k tomu jeden jediny nezavisly vlk 🙂 zatím. Uvidíme co protiproud .. 🙂

  • kočka šklíba napsal:

   Šauerová, zase jste ukázala svůj dvojí metr. Babiš – hrůza, Kisko – výborně. Oba jsou přitom ze stejné stáje. Naprosto přesně to dokladoval vlk ve svém textu. Není třeba to dále uvádět.
   Ale u vás, havloidů, je cokoliv, co by trochu mohlo být levicové, od ďábla. Tedy i Babiš, ptz on se vymezoval proti té lumpenpravici, kterou mimochodem dobře reprezentuje barel.
   A navíc, to že si nejste jistá, že pravici Babiš reprezentuje, potvrzujete i ve svém textu. Jo takhle kdyby jeho příznivci byli fašouni, kdyby měl organizované skupiny mučící a týrající i vraždící své odpůrce, měla byste jasno a Babiše byste vzala do své „party“. My víme, v minulých debatách jste to jasně ukázala.
   Ještě že vám zde odpověděl rys ostrovid, který slovenské reálie samozřejmě z nás zná nejlépe.

   • Sylva Šauerová napsal:

    Vy jste zcela mimořádně aliterární osoba, paní kočko šklíbo. Mohla byste mi, prosím, říct, kde přesně jsem psala cokoliv, byť jen jediné slovo, o panu Kiskovi ? Opakuji ještě jednou, jenom pro Vás :

    „…A dokonce to vypadá, že Slováci, kteří byli tolik let ze strany Čechů podceňováni, se najednou ukazují v nejednom ohledu před námi. Mají euro, EU není nenáviděna, ale většinově podporována, a zde dokázali odmítnout nejen Ficovu politiku, ale také jeho útočnou, negativistickou kampaň. Mám-li se vrátit o rok zpátky, Češi naopak na podobně vedenou kampaň Zemanovu přistoupili a nejen to : znovu selhali, když opět – pokolikáté už (!) – se dali zneužít přes E. Beneše, vysídlení českých Němců a vyvolávání válečnických reminiscencí. Blahopřeji slovenským lidem“.

    Tak chutě do toho. 🙂

    P.S.: „Jo takhle kdyby jeho příznivci byli fašouni, kdyby měl organizované skupiny mučící a týrající i vraždící své odpůrce, měla byste jasno“. Máte to v hlavě v pořádku, paní kočko ?

    • Evix napsal:

     Mám-li se vrátit o rok zpátky, Češi naopak na podobně vedenou kampaň Zemanovu přistoupili a nejen to : znovu selhali, když opět – pokolikáté už (!) – se dali zneužít přes E. Beneše, vysídlení českých Němců a vyvolávání válečnických reminiscencí.
     ———————————–
     To máte špatně, už vám to tu psali jiní. Takže znovu – NE Zeman, ale otřesná a agresívní mediální kampaň médií a různých kulturních ideologů na podporu Schwarcenberga!
     Lidi volili proti této kampaní a proto Zeman vyhrál..
     Můžete poděkovat všem pitomcům z kulturní fronty, ty kecy o Benešovi jako o válečném zločinci, už jen přesvědčily, ty co váhali….Já jsem totiž Zemana vůbec volit nechtěla, ale to co tu předváděli Moravec, psavci typu Peheho a ostatní, bylo už přespříliš 😦

    • kočka šklíba napsal:

     Já si samozřejmě myslím že to v hlavě v pořádku mám ;). A pokud vím jste bývalá úřednice BIS, vlastně kádrovačka, což vám zůstalo, a nyní se vydáváte za analytičku, takže diagnózu o pořádku v něčí hlavě zřejmě stanovit neumíte ;). A jako „analytička“ tak umíte maximálně kopírovat články co se vám hodí do vašeho ideologického vidění světa ;).
     Ale máte pravdu, o Kiskovi jste napřímo vůbec nic nenapsala, ovšem kdo si pročte vaše reakce na idnesu, tak nemá pochyby ;).Tady píšete dost rozplizle, jak je vaším zvykem, pokud vás ovšem nepopadne vztek ;)..Pak „bouchnete dveřmi“, ale ráda se vracíte ;).
     A slovo „aliterární“ čtu poprvé, možná že existuje, ona pražská kavárna má zřejmě svůj specifický slovník :D,,ale nevím jak souvisí s mými příspěvky ;). Můžete zase vysvětlit vy, Šauerová?

     • Sylva Šauerová napsal:

      Víte co bych Vám doporučovala, paní kočko ? Seberte si ty svoje zdejší příspěvečky, zejména ty, v nichž jiné obviňujete přesně v souladu se stávající ruskou propagandou z dílny Alexandra Dugina z fašismu a dojděte je ukázat nějakému odborníkovi. Poradí Vám, co se s tím dá dělat. O míře Vaší hysterie vypovídají i připojení smajlíci.

      A že jste neslyšela slovo „aliterární“ ? No, nedivím se. Vy jste toho v životě neslyšela víc. Ale zkuste anglický slovník. Pokud jde o míru kádrování, kdo že to tady koho kádruje, osobo ? Btw., analytikou se živím přesně 18 let, možná, že bych to za své povolání mohla už pomalu vydávat. Nebo že bych počkala, až mi to povolíte ? 🙂

      P.S.: Teď zas prozměnu nevíte, kdo je to Alexander Dugin, co ?

     • prirodovedec napsal:

      Hmm, ale tady analytiku beprovozujete, ze ne, tady jen agtitky. Nebo ty analyzy jsou podobne? Rusko prece není jen Dugin,

     • kočka šklíba napsal:

      Nervy pracují Šauerová, co? :D. Už nejste tak zdánlivě solidní, no nakonec na idnesu jste také dost primitivní. Nakonec váš výpad na aktuálně vůči Lexovi byl opravdu hnusný, a přesně v duchu kádrovačů.

     • kočka šklíba napsal:

      Moje otázka Šauerová zněla: „A slovo “aliterární” čtu poprvé, možná že existuje, ona pražská kavárna má zřejmě svůj specifický slovník :D,,ale nevím jak souvisí s mými příspěvky ;). “
      Tak co odpovědět a poučit jedno z těch „zvířátek“ (vašimi, Placákovým ia Hřebejkovými slovy) co nevolilo barela ;)? Nic, no tak nic. Ovšem čekala bych v české větě, česká slova, analytičko povoláním ;). A smajlíky, ano opravdu znak hysterie, máme už nejméně dvě generace hysteriků, ted jste na to kápla ;). Ale zamyslete se, možná je to jinak, ti smajlíci ;).

   • vonrammstein napsal:

    „My víme.“ Kurva, kdepa jsem to už slyšel?

    • kočka šklíba napsal:

     To nevím kde vy jste to slyšel, ale omlouvám se, vy samozřejmě nevíte. Zároveň si myslím, že za pár zdejších diskutujících jsem to “ my“ mohla napsat, příště doplním a napíši „někteří z nás zde ví“ Takže děkuji za upozornění,myslím to upřímně, ne ironicky.

     • vonrammstein napsal:

      Já samozřejmě vím, kde jsem to slyšel. Vás kulturní rozhled ovšem doplňovat nebudu, to by byla ztráta času. Myslím to upřimně, ne ironicky.

     • kočka šklíba napsal:

      To jistě, vy přece čníte co se týká kulturního rozhledu, velmi vysoko ;), jste ale poněkud na dně co se týká obyčejné empatie a morálky.. A čekala jsem kdy si porozumíte se Šauerovou, i když zprostředkovaně přes mě. Ona sice dokonce mě obvinila ze sympatií k D.O.S.T (brrrr)., ovšem vás nikdy, to je zajímavé, že?

  • mathias napsal:

   Vazeni, divim se, ze mate porad jeste potrebu reagovat na lidi typu Sauerova. To je jako diskuse s jezuitou. Racionalni na tom neni nic, zato z toho couha tupa ideologie jak slama z bot.

   • prirodovedec napsal:

    Ale ta zabava :). Predstavte si, ze mate moznost diskutovat s Koniasem a on Vas nemůže nechat upalit :). Navíc to nemusi byt nutne Konias, ale i někdo erudovanejsi – třeba nejaky jezuitsky tajny.

    • Ikena napsal:

     Akorát, že váš svazek u BIS a podobných bobtná a bobtná, no můj asi taky.

    • prirodovedec napsal:

     Coz asi je plus po bankrotu ne? 🙂 Po kazdem prevratu je plusem, pokud na Vas minula moc vedla slozky … Navíc si musite uvědomit, ze podle otevrenych zdroju se pani Sylva tehdy s tehdejsim vedenim bisky rozhádala, takze bych to videl tak, ze bobtna svazek na ni u bisky a na nas zase jinde :). V LA? 🙂 Objektivne vzato, internetove diskuse dnes nikomu za nic prilis nestoji. Zakladni problém je, kdo se ve všech tech odposleších a názorech ma vyznat, ze. 🙂 Navic si musite uvedomit, kdo v takovych sluzbach dela. Tech schopnych analytiku jako pani Sylva nebo Lorence byva jen par … Jak rikaji statistici, mnoho informaci je skoro stejne sporne jako malo. A pokud lide diskutuji na netu a pracuji a buduji – nezlobi, tak proc je honit, staci at plati! A jen ukládat na disky, pro strycka prihodu, jako kazda skryta ci verejna totalitka. Jenze problém je v tom, ze v ruznych zemich vznikaji zatím pomerne neumele pokusy, jak se obejit bez věrchušky. Ty pokusy samozrejme hraji do karet nekomu, kdo ma momentalne nejpevnejsi krehkou moc (ala putin dnes), ale ta je krome zniceni sveta nebo docasneho obsazeni par zemi a nasledneho rozkladu vlastni zeme nepouzitelna. Zkratka budme optimiste spejeme celosvetove k ozdravnym bankrotum a nastolovani primych demokracii … kde všichni si povedou slozky na všechny …

   • kočka šklíba napsal:

    Mathiasi, podle mého, to děláme jen a jen k jejímu prospěchu. Protože třeba na základě našich kritických připomínek vypiluje svoji manipulaci k takové dokonalosti, že jí uvěří/me někteří další. Potom jí a jí podobné (Urban, Hvížďala, Pehe, barel dobroty…, kavárenští povaleči z Prahy) budeme moci konečně spojit se slovy pravda a láska a ne, jako doposud, se slovy lež a nenávist.

  • prirodovedec napsal:

   Zkusim si doprat te zabavy, kterou jsem zminil nize a zareagovat na citace:

   “A dokonce to vypadá, že Slováci, kteří byli tolik let ze strany Čechů podceňováni,“

   A často jsou i dále.

   „se najednou ukazují v nejednom ohledu před námi.“

   Chybi tam autorcino „podle mne“. Co je „před nekym“ zalezi na hodnotovem zebřičku pisatele, ktery vetsinou nebyva jednotne prijiman a zde asi rada ctenaru nemene inteligentních nez autorka je schopna prinest vecne argumenty, proc je to dobře.

   „Mají euro,“

   Mela mit, ma mit CR ted Euro? Vetsina obcanu i expertu i tech z praglovite kavarny je odmitava nebo velmi rezervovana. Mini to autorka složitěji? Mela by mit CR vykonnost na prijeti eura bez otresu? Když je SK prijimala, bezprostredni dopad na obyvatelstvo byl negativni. Mela by byt CR na urovni GER? Nebo GB která ovšem euro nemá.

   „EU není nenáviděna, ale většinově podporována,“

   Prilis vyhranene? Nejaky odkaz na průzkumy? „Nejnovejsi“ EU barometer (ale 2011!):

   http://ec.europa.eu/public_opinion/cf/showchart_column.cfm?keyID=5&nationID=17,26,&startdate=2011.05&enddate=2011.05

   potvrzuje slabou vetsinovou podporu, ale je v CR EU vetsinove nenavidena? Mozna v par diskusich a na protiproudu, ale jinak bych řekl, ze je pojimana s despektem asi jako kazda věrchuška a slouží k odvadeni neuspechu lokálních vladcu na vzdalene viniky.

   „a zde dokázali odmítnout nejen Ficovu politiku, ale také jeho útočnou, negativistickou kampaň.“

   Jde o klasicky problém interpretace, viz reakce vlka. Odbornice přes media a tajne služby musí vedet, ze pokud je zretelna medialni vyhoda na jedne strane (všichni jdou po Zemanovi nebo po Ficovi), muze si protikandidat (barel, Kiska) udrzet dojem slusneho a státotvorného, protože spinavou praci za neho udelaji media. Od toho dnes media v politických kampaních a PR prece jsou, to je v kazde ucebnici. Samozrejme i tam jsou rady, jak postupovat sofistikovaneji nez bojem ala Zeman nebo Fico, který bavi ctenare jako jsem ja a dokazuje zumpovitost medii, ale bojujici politiky dlouhodobe likviduje. Samozrejme varianta media neutralizovat jejich koupi ci inzerci patri opet mezi ty méně sofistikovane.

   „Mám-li se vrátit o rok zpátky, Češi naopak na podobně vedenou kampaň Zemanovu přistoupili a nejen to : znovu selhali, když opět – pokolikáté už (!) – se dali zneužít přes E. Beneše, vysídlení českých Němců a vyvolávání válečnických reminiscencí.
   Blahopřeji slovenským lidem.”“

   Podstatou nebyli ovšem sudetaci a hloupost barela a jeho fandu v této veci, ale také vzepreni se volicu vladnouci politické verchusce v CR (slib vymést vladu byt sporne splnitelny) a samozrejme venkova praglovite kavarne a medialni masazi. Na Slovensku doslo k vzepreni se vládnoucímu Ficovi za podpory medii a blavske kavarny. Sudetaci byli pouze naivne a predcasne prezentovana politicka hloupost. Zkratka pulka naroda chrani zemi před zlym Putinem a druha pulka před zlymi Nemci. Mezitím CR je rozebrana oběma. 🙂

   „Za pozornost stojí, že nejlepší odhad měli z Kosířů pan fagan, pani tresne a panove Cech a Občan. Všichni zbylí ukázali spíše své osobní politické preference než smysl pro realitu.“

   Ja bych řekl, ze rozumny odhad nemel nikdo a bude celkem absurdni, pokud vlk vyhlasi viteze. Mozna to bude nekdo jako tipar, který predpokladal vcera vitezstvi Viktorky o dva goly. 🙂

   Za zaznamenani ale stoji slusne odhady volebni ucasti a velky počet tech, kteří se nedali strhnout myslenkou, ze vetsi ucast prinese dostatek hlasu Ficovi. Pokud někdo ma odhady, kam se presouvaly hlasy, byl by to zajimavy odkaz. Prosta konstrukce, kterou jsme si mohli vsichni udelat po 1.kole mohla vyoadat takto:

   1. kolo ucast 1,9 mil.
   2. kolo ucast

   Kiska = 455 tis. Kiska 1. kolo + 400 Prochazka + 244 Knazko
   + 97 Bardos + 65 Hrusovsky =cca= 1,260 beze ztrat,
   pokud všichni proti Ficovi. Odhadujeme-i, ze část Prochazkovcu a Knazkovcu
   zustala doma a jen část Hrusovskeho se vydala k Ficovi a prisli novi, tak
   logicky cca 100-150 tis. novych hlasu získal Kiska na
   1,307 mil. volicu.

   Tzv. realisticke odhady pred 2. kolem by byly kolem 1-1,1 mil. hlasu.

   Fico = 531 Fico 1.kolo + 362 novych hlasu v 2.kole (zrejme par tisíc Hrusovskeho,
   pak drobne pocty od malych kandidatu, cca 350 tis zcela novych) dava vyslednych
   893

   Tzv. realisticke odhady by jen vyjimecne presahly v záchvatech optimismu 1 mil. hlasu.

   Fico by musel tedy zmobilizovat vice nez dvojnásobek toho, co dokazal pro druhé kolo, aby vyhral – nemozne. Rozhodla zrejme ukaznenost tech, kteří volili proti nemu. Prisli opet.

   „A ještě jedna poznámka : S rozpaky čtu Vaše slova o “lumpenpravici”. “Lumpenlevice” existuje taky ?“

   Urcite. Část je u vlády, ne?

   „Víte, já totiž rozpad české pravice – a je jasné, že nic jiného se jí stát nemohlo, nakonec, jak to musí skončit, jsme avizovali několik let – vnímám jako docela dost velký průšvih, který vedl právě k nástupu Andreje Babiše. Kdyby se totéž stalo levici, resp. ČSSD, napsala bych totéž, protože k vyváženému systému je třeba stabilizovaných pravicových i levicových stran, a protože nárůst preferencí pro populisty (speciálně pro ty, kteří chtějí stát řídit jako firmu, t.j. centralizovaně) provažuji za nebezpečný.“

   Nebezpecny, nenebezpecny, je to selhani tech, kteří vladli, elit, věrchušky, jejich fandu, tedy i Vas. Napr. Vaseho psani. Pro nekoho jednostranného. Pro mne logického – musite se také historicky znemožnit, jak pise klasik :). Nebezpecny jak pro koho opet. Nebezpecny pro věrchušku a samozrejme pro ty, kteří chteji zit v CR normalni život. Naopak muze byt pozitivni pro ty, kteří citi sanci v novem rozdani karet nebo se chteji odreagovat nebo chteji vydělat na bankrotu CR aj.

   „Tím spíš, že doposud v zásadě nikdo netuší, jaké názory vlastně zastává pan Babiš, a souhlasím, že bude trvat dlouho, než na to lidé přijdou, protože to, co je skutečně podstatné si (valnou většinou) nechává pro sebe.“

   Z hlediska politické a mocenského – dobře cini pro sebe nedobre pro obcany,

   „I když, ten, kdo si dal tu práci, a postavil si vedle sebe jeho výroky dejme tomu za poslední tři roky zpět (již udělali v Deníku Referendum), musí mít vcelku jasno. Pan Babiš ve skutečnosti není konkurent pravicových stran, jakkoliv se do něj vcelku chytře stylizuje. Jeho nejlepším životním obdobím, značně lépe hodnoceným než polistopadový režim, je totiž normalizace. S kýmpak se nám to tady asi shoduje ?“

   Shoduje se s temi, kteří nechutne 🙂 zbohatli po 89, s uspesnymi, kteří po obdobi loupeni chteji fungovani a užívat si bohatstvi a stability systemu a nechteji sve bohatstvi prenaset na bahamy, kajmany, do svajcu ci monaka nebo svoji existenci dale od CR :), a pripadne se shoduje s temi, kteri chteji dále bohatnout mirnym zmacknutim tech druhých od tech pravicujicich, kteří chteji bohatnout poradnym zmacknutim tech druhých ala topka. A shoduje se samozrejme s temi, kteří touzi po poradku a manazerskem pristupu, zkratka s temi neuspesnymi, které jeho populismus obalamutil. Cilenim typicka populisticka pravicova strana hrajici si na presahy přes stred. Podobnou hru jinych (chvilku odesaku chvilku topaku nemluve o jinych obskurnějších projektech ani o Vasi 🙂 pravdolasce) pokazila jejich vlastní ideologicnost a neschopny reformismus a zejména neschopnost dusledne se ridit vlastnimi ideály ve svém konani. Takze mlcenlivy pragmatik, který neutralizoval část medii jejich nakupem a zbytek se neutralizuje vlastním rvanim zatím ještě boduje, a to přes jakoukoliv minulost. Pro Vas musí byt desive. Pricinou ale nejsou hloupi obcane CR, ale Vase nejen osobní ale skupinova neschopnost.

   Jinak zase to Vase mentorovani a podsouvani? 🙂 A s kympak se casto shoduje autorka? A proc? Pokud padaji takove dotazy, je zde udiveni, ale nejde o nic jiného nez o jeji styl dotazu adresovany ji.

   • VaclavP napsal:

    Pane Přírorodvědec, souhlasím s vámi většinově, tedy v tom, že rozhodně na tom Slováci nejsou líp. Ve srovnání Babiš Kiška mi ten prvně jmenovaný vychází mnohem líp. Nevidim ani problém rozpadu pravice, ale spíš neochoty domluvit se. Jinak to vidim, že Česko má šanci nebýt montovnou Evropy a přidat něco navíc. Slovensko pokud spoustu z těch málo vysokoškoláku co jako malá země má, pošle do Čech, tak má „montovnu Evropy“ zatím jako strop.

    • prirodovedec napsal:

     Zda se mi, ze nekteri zde to berou: Babis = populista, estebak, darebak, Kiska = byvaly podnikatel, filantrop. O jake stesti Slovaci maji 🙂 a jak nam jdou prikladem. Otázkou je jaka je realita. Podobne pri porovnavani podnikatelskych uspechu. Babisuv medialni obraz pusobi jako obraz uspesneho prohnaneho pragmatika. Slovo filantrop mi naopak ve stredni Evrope navic pripada jako medialni nalepka a duvod ke zjistovani, co je za tim. A protože podle mne v politice uspeje většinou vetsi darebak, i proto pak Babis, protože medialne podle ceskych medii vypada jako vetsi darebak nez lidumil Kiska podle slovenskych medii, mame v CR to lepsi :). Coz zni hereticky nebo zabavne.

     O rozpadu pravice psali jini, je otázka zda se jeji slovenske pozůstatky dokážou stmelit kolem Kisky nebo ji preberou Sulik, Prochazka a další. Predpokladam, ze heslo protiSmeru je spoji a po skupinove vyhraných volbách se zase servou.

     Ano, dobrym Vasim postřehem je, ze CR braindrainem diky placeni VS studii Slovakum odsava jejich talenty, které se pak nevraceji a zvysuje si sance nebyt montovnou. Bohuzel podle mne ale je prilis vyprodany strategicky prumysl CR a korporace si výzkum drzi pro nekoho prekvapive doma a domaci uspechy jsou zatím jen male. Ale ano, to je nadeje pro CR. Podle mne mala, pro mlade je vetsinou snazsi vydat se do světa nez něco budovat v prostředí CR.

   • Tacit napsal:

    Přírodovědče, dal jste si věru hodně práce s rozborem toho příspěvku výše a v tomto případě to určitě stálo za to. Teda je to pěkné počtení a dívám se na to podobně. I když se tak trochu domnívám, že ten rozebíraný příspěvek patří spíše mezi taková kukaččí vejce, systematicky snášená do různých diskusí, aby ta vajíčka (k jistě k nemalému a vrtkavému potěšení autora) místní diskutující náležitě rozhodila, což se kupodivu velmi daří.
    Takže ono rozebírání úmyslů i postojů autora v tomto případě za tolik úsilí ani nestojí. Protože to bylo sestaveno za jiným účelem.

    • prirodovedec napsal:

     Ja vim, ale mne to bavi a ani moc casu to nezabralo. Trosku dele jsem po pameti dohledaval prameny k Mary Heinmann když se před jeji autoritou sklanel Fgan

     To vite, to ta cetba Clancyho :). Kdy mate takovou prilezitost rozebirat analyzy byvale namestkyne tajne služby, kterou analyzy podle ni dodnes zivi a vlastne se tak dozvědět za jakou uroven je dnes ochota platit :). A pokud je to kukacci vejce no tak to pak bude potřeba je třeba zkvalitnit, aby nevypadalo jako takto analyzovatelna analyza … ne? Koneckoncu pro Vas postoj by svedcilo – pohodim vejce a jdu dále. Podstatne je vzdy nejen vejce ale i reakce.

     • Tacit napsal:

      Souhlas až na tohle:
      „…Koneckoncu pro Vas postoj by svedcilo – pohodim vejce a jdu dále… “
      Tak toto rozhodně není můj postoj, ale spíš postoj autorky příspěvku, který jste analyzoval.

     • Tacit napsal:

      A ještě k Heinmann: Taky jsem nejdřív o ní studoval, co se dalo. Ale po přečtení mě to vedlo a vede k dílčímu studiu děl skutečných historiků, což na tom vlastně bylo pozitivní. 🙂
      PS: Český překlad té knihy MH zatím nevyšel, originál se dá koupit zde.

     • prirodovedec napsal:

      Nekde jsem zasantrocil napsane k Vasemu:

      Souhlas až na tohle:
      “…Koneckoncu pro Vas postoj by svedcilo – pohodim vejce a jdu dále… ”
      Tak toto rozhodně není můj postoj, ale spíš postoj autorky příspěvku, který jste analyzoval.

      To bylo mineno a chybne zkraceno: “Koneckoncu pro Vas postoj ke stylu diskutovani zminene by svedcilo i to často u ni videne – pohodim diskusni vejce a jdu dále.”

     • pepan napsal:

      pro ty, co by snad něvěděli co Mrs. Heinmannová vypotila je v odkazu výstižná recenze. Kupodivu, ta recenze vyšla v Respektu:
      „Logika žalobce
      Kniha Czechoslovakia: The State That Failed se čte jako výpověď žalobce, který se rozhodl, že před soudem historiků prokáže Československu vinu za vlastní existenci. Tato snaha autorku vede ke zvláštním závěrům. Podle velmi kuriózní logiky nás informuje, že první republika zavedla volební právo pro ženy, „aby zdvojnásobila volební sílu Čechů“. Jinde vyčítá vládě, která složila slib v Košicích v dubnu 1945, že nebyla demokraticky zvolená, a tak dále.“

      http://respekt.ihned.cz/c1-39755250-spatny-stat-i-narod

  • český maloměšťák napsal:

   Vy jste fakt chtěla Schwarzenberga za prezidenta ? Kolik Vám je let ?
   Že by dvacet dva a jste furt panna…nebo co ?
   Dyť jste už dospělá ženská, dopělý lidský tvor , který se leta už umí postarat o sebe sám, ne ?

   Víte vo tvrdil před časem Schwarzenberbg ? O sobě ? Že je jak římským katolíkem, tak i revolucionářem ….kromě toho je i konzervativcem a líbí se mu anarchistické číro, co k tomu dodat – k takové rozpolcenosti ducha, nic – nic než lomit rukama a volat “ Svatá prostoto ! “

   Zkuste to už konečně přežvejknout, svět jde dál…apropo -. a kým hodláte vyrukovat příště ? S Langšádlovou ?
   To by bylo fiasko, realnější je “ Premiérka Stojedníčky“ /PS/.
   Nebo to zkuste sama, pokud stále nebudete létat po internetu jak nějaké třeštidlo a při každé příležitosti vyzývat lidi, aby podpořili zrušení Benešových dekretů..možná byste něla šanci…

   Schwarzenberg seděl ve vládě, která zákony prosazovala válcovací metodou – i protiústavní zákony, neváhali využít dokonce hlasu kriminálníka, seděl ve vládě, jejíž členové se podepsali pod Klausovou amnestii…copak to nestačí ? Už jen proto by lidé nad ním měli ohrnout nos.
   Jenže vy nešťastníci jste zralí zřejmě na to, ho za 3 roky zas vytáhnout – z toho vašeho kašpárkovakého kloboučku. Jak malé děti.

   Buďte ráda, že tam sedí Zeman, děkujte za to těm , co ho zvolili…. tak šestkrát denně – jihu, západu, severu, východu, nahoru, dolů….“ děkuji kočko šklíbo, děkuji Laco, děkuji vám všem. moc vám děkuji…“
   ——————-
   Babiš má stejné záměry jako každý druhý v politice – získat poro sebe a své kumpány co nejvíc.Na tom není nic levicového ani pravicového, to je normální chování v kapitalismu volné soutěže, i v kapitalismu soutěže manipulované.
   Jistěže ale konkuruje pravici co se týče rýžování volebních hlasů -.odkud si myslíte , že posbíral ty hlasy ? Komu asi chybí ? Kam asi soudruzi z TOP 09 a ODS ty hlasy odehnali – co myslíte, amatérská politoložko ? K Okamurovi ? Či snad do KDU ČSL ?

   • Evix napsal:

    Nějak utichla ta aférka s Vopěnkovou :-D…To by byla první dáma 😀 Vždycky mě překvapí, jak příznivci velkého Kárla tohle nevidí a nevidí….

 5. Bob napsal:

  Perfektní komentář!!!!
  Když jsem o porážce Fica přemýšlel ( jasně, po bitvě je každý generál ) vyšlo mi, že to jinak dopadnout nemohlo.
  Že to nedokázal odhadnout Fico, to ho jako politika diskvalifikuje
  Musel vědět, že se všichni spojí proti němu.
  Musel vědět, že preference ( a úspěchy ) Smeru až tak úžasné po dvou letech nejsou.
  Vychází mi z toho, že byl naprosto zahleděný sám do sebe a neviděl napravo nalevo.
  Úplně jsem nepochopil jeho motivaci stát se prezidentem, když za sebe neměl relevantní náhradu.
  Takže vsadil do hry úplně všechno a podle mě úplně všechno prohrál.
  A tu svoji porážku zrovna moc profesionálně ( s určitou grácií…) nepřijal.
  Jestli si dobře vzpomínám, tak prohlásil cosi ve smyslu, že když nevyhraje prezidentské volby, že končí.
  Osobně si dovedu těžko představit, že bude v čele vlády dále.
  Trochu na odlehčení na závěr otázka.
  Myslíte si taky, že Zemanova podpora byl polibek smrti? Že by zapřičinila tato podpora Ficovu porážku, takový význam Zemanovi nepřikládám, ale pár procent možná ubrala.

  • Občan napsal:

   Bobe,
   my nevíme, jestli má ve své partaji svého „Medveděva“ (myslím tím korunního prince). Při nulové inforovanosti o Slovensku to ani nemáme jak zjistit a stíhat ještě slovenské blogy, to už by byl docela nadlidský výkon 🙂

   Já jsem nakonec usoudil, že Fico ví, co dělá. Prezident je méně vidět, není přímo účastný v exekutivě, může částečně ovlivňovat legislativu a může neviděn tahat za provázky.
   Možná už Fico své „Medveděvy“ měl vybrané a proto šel do kandidatury na prezidenta. To je ta lepší varianta.
   Ta horší je, že do toho šel na blint a nevyšlo to. Ale tím spíš by se mohl rychle oklepat, hodit to za hlavu a úderničit na dalším volebním vítězství. I s tím vědomím, že po příštích volbách už bude potřebovat koaličního partnera. Je na něm, aby si ho našel; zatím ještě má dost času.

   • prirodovedec napsal:

    Co pisete se mi zda logicke. Logictejsi nez Bobovo, ten sve stanovisko doplnuje prozitkem („diskvalifikuje“, „naprosto zahledeny sam do sebe“). Z dalky videna situace umoznuje se otřepat a jit dále. Medialni frontu ma nadále proti sobe, ted mu bude připomínat, ze slibil odejit. Pokud je novy prezident tak neschopny, jak se zde lici, Ficove strane to brzy pomuze. Tezko se Dzurinda ci Prochazka kolem neho pak semknou snadno. Zustavaji ctyri problémy plus jeden: 1) Zda je Fico schopen ze sebe castecne smyt ci neutralizovat medialni nanos aroganta prilis drazdiciho mnohe, pripadne jej odklonit na jine – podle mne nemůže a media na Slovensku zrejme pusobi na volice vice nez v CR, 2) zda muze nalezt nejake koalicni partnery – odhaduji nenajde, bude proti jednotna fronta, protože se to ted osvědčilo, pouze je otazkou, zda se porvou před volbami nebo volbách, az vyhraji, 3) zda muze ještě udelat konkretni kroky, kterými oslovi volice, ale nepodrazdi prilis nadnarodni korporace a velke bratry, kteri mají stredni Evropu rozebranou a kteří by mohli delat neprijemne tytyty. To asi je schopen zvladnout, pokud o to bude stat. 4) zda muze odrazit tlak svých vnitřních Sobotku a Zaoralku ci Necasu uvnitř Smeru jako kdysi Topol ci Paroubek aj. Zde je otazkou, zda existuji a jsou jiz vyrysovani a vyhladli. Nezda se mi. Paty problém je, jak to unese. Manevr ala Zeman ci Paroubek – odejit a chtit se vratit, zrejme jemu ani jeho jinym ted nepomuze. Navic by cesta zpet byla zarubana. Ihned. Samozrejme byt tercem a odejit az ve chvili, kdy je cilem kampane (viz odejiti MT a nahrada Necasem v CR u ODS „kdysi“) by bylo pro Směr lepsi, ale ne pro neho. Snad jedine, kdyby miril do EU struktur, budou-li ještě existovat.

   • Tacit napsal:

    Ale víme, Občane, Fico má Kaliňáka. To připravené bylo….

 6. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Perfektní.
  Tipovačku jsem neodhadl,ale jde se dál.
  Měl jsem názor,že se během vládnutí Ficově vlády hodně zlepšilo a že si ho většina Slováků přeje.Tady musím souhlasit s tím,že nastanou rozepře mezi vládou a prezidentem.Kiska není solitér,za ním se rekrutuje nebezpečná síla,možná už proto Fico avizoval,že může skončit.Asi si budou muset Slováci znova ověřit na vlastní kůži,že o dobro se musí dlouho bojovat a udržet si ho,ale dá se rychle ztratit.Fico je ještě mladý a na jeho trumf dojde.

 7. Občan napsal:

  Výsledek je zde:
  http://www.aktuality.sk/prezidentske-volby-2014/

  Celková účast 50.48%. Ti, co se na volby vykašlali, se mohou začít fackovat.
  Ve více či méně maďarských okrscích totiž získal Kiska i přes 90%, což pro Slováky znamená VELKÝ problém. De facto si můžeme z mapy Slovenska vygumovat „Žitný ostrov“ a další části jižního pohraničí, protože o to Slovensko pravděpodobně přijde.
  Otázkou je, bude-li schopno ekonomicky přežít ztrátu přístupu k Dunaji; já se domnívám, že ne.

  Pak tu máme Cikány. Na Slovensku jich je hodně přes 10% populace. Těm musel Kiska naslibovat něco komerčně velmi zajímavého (a okamžitě poskytnout alespoň část plnění), protože se jich k volbám dostavilo nebývale mnoho. Alespoň podle fotografií a videí.
  „Bratislavská kavárna“ byla jasná a slovenská obdoba „koblihistů“ také, takže to nejspíš ani nemá smysl komentovat.
  Zvolit si za prezidenta jasného oligarchu a navíc lichváře (i v ČR provozuje dvě lichevní společnosti), to je skutečně majstrštyk. Doufal jsem, že není možné být hloupější než „český koblihista“, ale Slováci se vybičovali k ještě silnějšímu „výkonu“.

  Další tázkou jsou sousedé. Zejména fašizující Maďarsko a Ukrajina. Podle toho, co z Kisky tak porůznu padalo, to budou mít „dobrý“, samozřejmě na úkor Slovenska. A když to bude mít Slovensko „blbý“, tak to okamžitě pocítíme my v podobě dalšího přílivu gastarbeiterů NEJEN ze Slovenska.
  Při stavu našeho „pracovního trhu“ neveselá vyhlídka.

  Teď je důležité, aby Fico osobně překonal porážku a aby dokopal vládu a parlament k výkonům, které přinesou obyčejným Slovákům rychle nějaké hmatatelné pozitivní výsledky. A protože se u nás o Slovensku vůbec nepíše a nemluví (myslím tím média vč. TV a rozhlasu), slovenská vláda už nějaké pozitivní výsledky má.

  P.S.: Mám stále větší pochopení pro ty, kdo chtějí uzákonit povinnou volební účast…

 8. tresen napsal:

  Počet Maďarů, počet po pomstě bažících voličů rozpadlé pravice ani počet příslušníků obdoby tzv. pražské kavárny /či příznivců občanské společnosti, jak by je nazval ten, komu neleží v žaludku/ se na Slovensku od posledních parlamentních voleb pravděpodobně nezvedl, takže Ficovu porážku mají zjevně na svědomí ti, kteří tenkrát volili Smer. Že je mezi nimi mnoho takových, co hledají Mesiáše, je jasné. Vždyť ho hledali i minule a budou ho hledat pokaždé. Čím je konkrétně Fico zklamal, si netroufnu rozebírat, ale třeba mi to dopodrobna vyloží nějaký insider.
  Situace, kdy byla slovenská společnost ostře rozdělená, podle mne není nová. Mečiar to svého času dokázal zařídit taky. Co to bude pro Slovensko znamenat nyní, nevím.
  Každopádně držím palce a doufám, že milí Slováci na oplátku nám taky.

  • Občan napsal:

   Třešni,
   k volbám dorazilo pouhých 50% voličů. Takže stejně jako v ČR se nesjpíš většina voličů Smeru válela na kanapi a k urnám se dostavili pouze ti, jimž o něco šlo (třeba o pomstu) nebo ti, již prostě berou volební účast jako svou OBČANSKOU povinnost.

   Řekl bych, že v parlamentní demokracii se občanská společnost projevuje (měla by se projevovat) právě vysokou volební účastí. V tomto ohledu lze konstatovat, že ani na Slovensku, ani v ČR občanská společnost není, resp. je v silné defensivě. Ale on to není jen náš problém; ten mají v EU i jinde všechny země, kde není uzákoněna povinná volební účast, nejlépe společně s uzákoněním neplatnosti voleb při účasti pod 50%.

   • Rys Ostrovid napsal:

    Pán Občan,

    ono je, bohužiaľ, pravdepodobnejšie, že ak by aj volebná účasť bola vyššia, percentuálny pomer medzi oboma kandidátmi by zostával zachovaný a výrazne by sa nemenil (zväčša to tak býva). Keď si vezmete, že účasť bola cca 50% a Fico získal cca 900.000 hlasov (40,5%), tak pri väčšej účasti – tých 60% – by to asi kopírovalo viac menej volebný výsledok z roku 2012 (44% a tuším 1 100 000 hlasov).

    Musím priznať, že som včera len s údivom sledoval, ako sa na tlačovke A. Kisku objavovali tváre ako D. Lipšic, R. Procházka a ďalší pravicoví politici. Či skôr ani nie to, že sa objavovali, ale to, že oni – zdá sa – stále nechápu, čo sa to vlastne deje. Snáď s výnimkou Procházku.

    Oni absolútne nechápu, že Fico možno prehral prezidentský súboj a možno po voľbách 2016 nebude vo vláde. Ale oni (štandardné pravicové strany) práve začínajú súboj o prežitie. A bude to kruté, a bude to „krvavé“.

    • Anonymní napsal:

     Asi ano. Pořád mi vrtá hlavou, co se to děje s mozky voličstva kdykoli vypuknou nějaké volby. Proč elektorát neuvažuje v souvislostech. Protože se mi pořád ještě nechce uvěřit, že „lid“ je opravdu tak hloupý, jak to dává najevo u volebních uren.

     V souvislosti s Vaším druhým odstavcem mě zaujala Kiskova věta: „Slovensko je zemí báječných lidí. Uděláme z ní zemi, kde budou lidé chtít žít.“
     KDO jsou ti Kiskovi „my“? Zní to docela zlověstně a nejsem si jistý, zda to slovenští politici alespoň tuší. Pokud to jsou všelijací „Lipšicové“, pak čekají Slovensko hodně ošklivé časy.

     • Občan napsal:

      Pardon, zapomněl jsem se přihlásit.

     • Jos napsal:

      Media Občane, záškodnická media. To je to rozhoduje. Je to totéž jako u Paroubka. Vláda fungovala dobře, ovšem mediální podvodná kampan nalhala občanům pravý opak. To se težko překonává.

     • Rys Ostrovid napsal:

      Pán Občan,

      pravda bude asi kombináciou viacerých faktorov. Určite zohráva úlohu vzdelanosť obyvateľstva. Ochota zaujímať sa o politiku a aj ju (na nejakej úrovni) sledovať. Jedno aj druhé je zase závislé od práce médií (ako kvalitnú robotu robia, ako objektívne informácie ľuďom podávajú). Ďalej je to o politikoch (o ich kvalite a schopnostiach). Ale popri tom je tu proste aj rozmer, ktorý žiadny politik neovplyvní. Národ si totiž vo svojom vnútri sám žije vlastným životom, niekam sa uberá a s niečím sa vyrovnáva.

      A hlavným motívom dnes na Slovensku je: nasratosť na celý svet. Zato, že sme 20 rokov „volili grázlov“ – keďže rozlišovať a pripomínať si, v ktorých konkrétnych rokoch to bolo a ktorí konkrétni grázli to boli, by bolo príliš náročné a asi aj nepríjemné z pohľadu sebareflexie, tak sa uspokojíme s paušálnym rozsudkom: „Smrť všetkým!!!“.

      Keď tak nad tým uvažujem, tak je zázrak, že Smer tie posledné 2 roky ustál tak, ako ich ustál…teraz sa však bude musieť adaptovať na novú situáciu.

   • Laco G. mlynář napsal:

    Velmi hrubě řečeno rozdíl mezi těmi co hledali Mesiáše ve volbách 2010 a 2012 je ten, že ti v roce 2010 zvolení vládci udělali Gorilu ( Radičová, Mikloš, Dzurinda), rozuměj hrabali těžce do vlastních kapes, zatímco Směr zvolený v roce 2012 tvrdě maká ve prospěch Slovenska, jenom se to holt nemohlo projevit za pár měsíců. V čem Smer pochybil, je nedostatečná komunikace so zberbou. Jak opovržlivě slovenská aristokracie nazývá chudinu.

    • halladin napsal:

     Laco,
     mám na Slovensku potomstvo, a to tvrdí, že Smer krade taky.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Tvrdí, tvrdí, podali už trestní oznámení?

     • Rys Ostrovid napsal:

      Pán Grossling,

      súhlasím s tou výčitkou ohľadom komunikácie. Ja som – priznám sa – vôbec nepochopil, prečo napríklad Fico nechal v diskusiách Kiskovi taký priestor nato, aby rozprával ako porieši hento, toto, tamto. Zvlášť, keď v jedinej z 5 diskusií (zrovna v tej, ktorá nebola v televíziách) na tú notu zahral a Kiska si utrel strašnú hanbu. Totálne nechápem ten jeho zmierlivý prístup, ktorí viacerí hodnotili ako nevyužitú príležitosť, ktorú bude druhá strana hodnotiť ako slabosť. Iste bolo to v súlade s ním komunikovaným posolstvom (stabilita, kľud, pokoj), ale aj tak…

 9. Laco G. mlynář napsal:

  Jó takhle taky funguje buržoazní demokracie. To co se stalo mělo několik hlavních aspektů,
  1.
  na Fica se vykašlali ti co čekali ráj za 14 dní, jak píše Vlk a Směr na tom má taky svůj podíl viny, pohrozením už bylo zvolení Kotleby. Lidé kterým se žilo bídně, zejména ve středu Slovenska se žije pořád bídně a oni si myslí, že na ně každý kašle, i Smer. Tak se těm co vládnou pomstili tím, že k volbám nepřišli, nebo volili opozičně.
  2.
  Kdo tvrdě zatroubil do útoku proti Smeru byla bratislavská kavárna, viz. seznam profesí v tomto provolání známého pravičáka Hríba: http://dennik.tyzden.sk/stefan-hrib/2014/03/25/ide-o-nas-vsetkych/, je o tam samý psycholog, sociolog, historik a občanský aktivista. Samí, co věru HDP země nezvedají. Nenašel jsem mezi signatáři žádného podnikatele například.
  3.
  Povstal Žitný ostrov, i když nevím kolik že Kiskovi dal. 100 000? Nedivil bych se. Toto jsou lidé, kteří jednají proti slovenskému státu, zatím potichu. Feldvidék je na tom hospodářsky podstatně lépe, než centrální Maďarsko. Fico s nimi zkoušel komunikovat, nabídl jim cosi, ale oni hned chtěli víc, tak z kamarádšoftu sešlo. Jenže čas hraje proti nim. Jednak to nevypadá, že by dnešní Magyorszák měl dohnat Feldvidék hospodářsky a jednak Fico využil mezinárodní slabosti Orbána a dohodl se s ním. Navíc početní stav maďarské menšiny se snižuje, za poslední sčítání lidí ze 580 000 na 470 000 duší.

  Když ty hlavní tři body projdeme, jedná se až na bod první o záporné nestátnické motivace, u položky ad 1 jde tak z 50 % o vinu Smeru. Se zklamanými nedostatečně komunikoval, když si člověk poslechne protikandidáta Kotleby, je tam cítit zpanštění.

  Ale všechno zlé pro něco dobré. Smer jednoznačně ukázal za necelé 2 roky od posledních voleb, že dokáže efektivně vládnout, zejména v oblasti vládního rozpočtu. Včera Radičová v ČT lhala, že neumí něco udělat s deficitem. Dupnul na kuří oka spoustě podnikatelů, na jedné straně je chválen za zavedení pořádku obyčejným obyvatelstvem, na druhé si tím určitě musel zasloužit nenávist tak 400 000 voličů, které připravil o nelegální příjmy. Babiše totéž u nás čeká. Tak to v buržoazní demokracii už chodí, můžete být na Nobelovku za ekonomii, zavést pořádek ve státě, být respektován v zahraničí a vždy se najde dost kverulantů z kavárenské elity, Blavě tý na západ od Zlatých pieskov, co vám to znepříjemní podle pravidla čím hůře státu, tím lépe pro nás. To je na tom smutné.

  • tresen napsal:

   Minule tatáž „buržoazní demokracie“ zafungovala tak, že Ficův Smer získal pohodlnou parlamentní většinu.

   • Rys Ostrovid napsal:

    Lenže čo tomu predchádzalo, p. tresen. Ostrý štrak lekárov, štrajk učiteľov, roztržky medzi živnostníkmi a vládou, odbormi a vládou, rozpad vlády atp. To je treba si uvedomiť. To bolo proste také psychické rozpoloženie krajiny, že to sa už nedalo prekryť žiadnou mediálnou masážou.

  • vahy napsal:

   Výsledek voleb je pro mne důsledkem přirozené
   reakce voličů, kteří čekali po vítězných parlamentních
   volbách, že Fico začne ze dne na den měnit skutečnou
   realitu k lepšímu. Obyčejný občan nedokáže v souvislostech
   pochopit složitost situace při řízení státu. Kdo sleduje
   denní zprávy na slovenské TV tak si dovede představit
   problémy, které musí na Slovensku řešit. Bohužel všechno
   co se nedaří, padá na vrub Směru, a jak všichni zdůrazňuji,
   Fico rovná se Směr. Zafungoval tedy tzv. Efekt „zklamaného
   očekávání“.
   Přemýšlel jsem o tom, co vedlo Fica k tomu, aby kandidoval
   na prezidentský úřad. Myslím si, že to byla pravděpodobně
   skutečnost, že nechtěl, aby stav ve společnosti byl ztotožňován
   s jeho osobou. Možná chtěl dát prostor novým osobnostem
   ve straně, aby se vyprofilovali ve vedoucích funkcích strany
   A společnosti. Tento kalkul mu nevyšel. Teď bude zajímavé
   Sledovat jak se zachová v dalším. Všechno zlé je k něčemu
   dobré. Prezidentské volby ve skutečnosti na Slovensku podle
   mne nebyly referendem o Ficovi a Směru. Tady si Fico naběhl.
   Podle mne to bylo referendum o politice jako takové.
   Voliči prostě dali volbou Kiska najevo, že chtějí změnu.
   Porážka v prezidentských volbách není nic fatálního.
   Je to však varování, že něco se děje a je nutno na tyto
   změny adekvátně reagovat. Pokud to levice správně nepochopí
   a občané nepocítí, že se něco mění v jejich prospěch,
   tak neúspěch nebude poslední. Fico po prohrané bitvě nezůstal
   generálem bez vojska. Volilo ho 900 000 lidí.
   Skutečné referendum přijde v parlamentních volbách
   Na druhé straně moment „zklamaného očekávání“ funguje
   Obdobně. Občané Slovenska se budou sami moci přesvědčit
   nakolik se jejich život bude volbou nového prezidenta měnit
   k lepšímu.
   Další politický vývoj na Slovensku bude velmi zajímavý.
   My v Čechách se můžeme těšit na nového „filantropa“,
   Kterého nám vymysli. Máme dost času.

 10. pozorovatel napsal:

  mě je vcelku jedno, kdo je na SVK prezident. Co mě zaujalo je, jak se zachovali po volbě Ficovi podporovatelé z tzv. umělecké fronty. Viděl jsem neskutečně pěkný rozhovor s výsedkem zklamaným panem Jakubiskem. Pusťte si ho pane Hřebejku, Svěráku a další „umělci“ a učte se co to znamená respektovat výsledek voleb.

  • vlkp napsal:

   Tak tohle , bohužel, také není pravda a jde o jednu z příčin Ficovy nakládačky. Jakubisko mu 100x mohl vyslovit podporu, ale bratislavská kavárna byla tvrdě proti němu! Právě umělci si dali velmi záležet, aby se vůči němu vymezili! Však také v prvním kole tady vyhrál, jako v jediném regionu, Knažko.
   Sledoval jsem včera večer volební studio Markízy. Bylo daleko lepší než STV, protože tam byla moderátorka a dva chlápci jako její respondenti, kteří komentovali už první kolo. Na STV byla přiliš velká sešlost moderujících i respondentů, takže to bylo příliš rozplizlé. Proč o tom píši – protože ti dva borci z Markízi, kromě jiného konstatovali, že Fico ztratil své tradiční spojence. Že na rozdíl od západní Evropy kolem něj nebyla žádná intelektuální levice, Dále konstatovali, že se v posledním čase za čal velmi vzdalovat klasické levicové scéně a nahrazoval ji nadbíháním naprosto nepřirozeným spojencům typu Matice slovenská a Společnost Andreje Hlinky. Na mne dělali velmi verzírovaný dojem. Zejména ten, co mluvil z těch dvou méně.
   Jako první výsledek se totiž objevilo sčítání po 1,7% sečtených hlasů. A už tehdy Kiska těsně vedl. Ten ukecanější z těch dvou okamžitě prohlásil, že z toho nelze naprosto nic říci. Já jsem se jen trpc e usmál a byl bych mu odpověděl, že to pro Fic a nevěští vůbec nic dobrého. Že totiž tohle číslo je tvořeno nejmenšími sčítanými okrsky a když už zde vede Kiska, tak to asi špatně skončí. Nemusel jsem. Když konečně pustil ke slovu toho málomluvnějšího, řekl mu to také.

   Jakubisko byl zřejmě výjimka.Navíc – on e na tom jako já – na Slovensku nežije. A tedy mu chybí vjem toho, co Smer a |Fico dělají špatně a v čem zklamali své původní voliče. A asi toho nemohlo být úplně málo. Zejména , co s e voličských očekávání týče.

   • tresen napsal:

    Tak tenhle váš komentář beru bez výhrad.

   • pozorovatel napsal:

    já jsem průběh kampaně nesledoval. jen jsem došel domů a připletl se k rozhovoru s Jakubiskem. Vyjadřoval zklamání, respekt k výsledkům a ty co volili jinak nenazýval pitomci a hlupáky na rozdíl od Hřebejků a Svěráků kteří za daně těch „pitomců“ točí filmy. Jinak díky za doplnění.

 11. Lex napsal:

  Ve včerejší tipovačce jsem významně porušil své zásady a vyjádřil jsem „důvěru ve zdravý rozum Slováků, že nezblbnuli“.
  Chyba, člověk se nemá odchylovat od svých zásad. Jakoby nevěděl, že jediné, na co se může absolutně spolehnout, je lidská blbost (promiňte, vážení slovenští voliči, já vím, že jste to mysleli „upřímně“).

  Dneska jsem napsal svým slovenským kamarádům e-mail tohoto znění:
  „Dovolte, vážení kamarádi, abych vám blahopřál k nové hlavě státu.
  Voliči jsou skoro všude stejní.
  Před nedávnem proběhla třeba na Islandu revoluce. Lid, nespokojený s vládnutím nenažranců, globálního kapitálu a korupčních zmrdů, rozbil dosavadní systém a změnil ústavu.
  Poté proběhly nové volby do zastupitelských orgánů podle nových pravidel.
  A lid si znovu zvolil ty „staré“.
  C´est la vie!“.

  Jsem docela rád, že žiju více na západ. Doufám, že se východ nebude posunovat dále.
  „Kavárna“ zatím u nás dostává na frak (aspoň loni to tak bylo). I když Dienstbier & comp. – kdo ví, jak to bude dále.

 12. halladin napsal:

  Jen dotaz.
  Zaslechl jsem cosi o tom, že Kisku volili i Ficovci,kteří si nepřejí, aby Fico přestal být premiérem, protože míste něj nevidí ve Smeru adekvátní náhradu.
  Co si o tom myslíte.?

  • Šims. napsal:

   To samé, napsala jsem hned včera v druhém příspěvku.

  • bara napsal:

   Mě napadlo, proč vůbec kandidoval a jak by pak vypadala vláda, kdyby se presidentem stal… Ale nesleduju to a nevím, jestli má či nemá „Medveděva“. Spíš nemá.

 13. Šims. napsal:

  Můj názor je, že Slováci už jaksi měli Fica všude dost, ono i dobré se časem přejí a chtěli zkusit nový dortík. Teď bude záležet na tom, zda z něj dostanou žlučníkový záchvat, nebo zda jej stráví s pomocí kozlíkových kapek. Myslím si, že v každém případě budou mít problémy s trávením.

 14. český maloměšťák napsal:

  U nás Babiš, na Slovensku Kiska (nebo jak se ten chlap jmenuje), na Ukrajině Porošenko….
  Prostě lidé volí ekonomicky úspěšné a zdánlivě nezávislé vzory. Také by chtěli být ekonomicky úspěšnými a zdánlivě nezávislými, je to celkem pochopitelné, kdo by nechtěl, že…
  V příštích volbách /po vystřízlivění/ tak možná uspějí i nějací recesisté, docela to zvažuji také – že bych takovou stranu založil, např. stranu s názvem “ Hnutí Forresta Gumpa“ nebo “ Strana rychlého útěku před mezemi zákona“….ale vždy to po čase opadne, takové nadšení…a čistě mezi námi – vy byste ,bez toho, že bych vás podplatil -.takovou stranu volili ? No vidíte, v tom se spolu naprosto shodneme.

 15. halladin napsal:

  Uvidíme, co bude.
  Jednoho prezidenta už Fico zdědil, ochočil si ho, a neměl s ním naprosto žádnej problém.
  Dokonce ho podpořil ve volbách do druhého období.
  Ale zatím je všechno bohapusté odhadování bez dostatečných podkladů.
  Ale každopádně dostal Fico důrazné upozornění,že žádný strom neroste do nebe, a nic není zaručeno natrvalo.

  • tresen napsal:

   Škoda, že nemáš stejně dobře informované kontakty i na Ukrajině.

   • halladin napsal:

    A když ti vadí jako zdroj informací hlas ruska, tady to máš odjinud
    http://news.yahoo.com/darth-vader-runs-president-ukraine-172730691.html

   • prirodovedec napsal:

    Ale tato recese je prece elementarne dohledatelna? Nebo to berete tak, ze halladin povazuje za představitelku temne sily atomovou bombarderku Julii?

    • halladin napsal:

     Tresen, a pokud mi chceš oponovat, tak nic proti tomu. Ale prosil bych konkrétně a ne nic neříkajícími a nekonkrétními řečmi. Skoro bych dodal dehonestujícími a zpochybňujícími…..
     Toho Vadera jsem uvedl jako perličku a reakci na stranu Forresta Gumpa od českého maloměšťáka…..
     A jinak ( až na toho Vadera) jsem se tady k Ukrajině vůbec nevyjadřoval, takže nechápu,proč se vyjadřuješ k tomu, jestli mám či nemám informace z Ukrajiny, a jaké kvality.

     • tresen napsal:

      No tak promiň. Vždyť mě znáš a víš, že ráda popichuju a nemyslím to zle.
      Ale fakt to vidím tak, že tvůj pohled na slovenské dění je podstatně objektivnější než na to ukrajinské /který prezentuješ jinde/. Přičítám to pochopitelně tomu, že na Slovensku máš rodinu.

     • halladin napsal:

      Tresen,
      Aha, já si to myslel 🙂
      nebylo by spíš na místě se svými výhradami vystoupit tam,kde o Ukrajině něco píšu ?
      Místo toho, tady , kde o tom pravděpodobně skoro nikdo nic neví ?
      A pak kouká jako puk, o co vlastně jde?

 16. prirodovedec napsal:

  vlku zajimavy pohled autora deniku referendum ze Slovenska. Zrejme patockovsky levicového?

  http://denikreferendum.cz/clanek/17669-preco-volim-kisku

  Lze shrnout: Fico nemá uz co SK dat, je znamy, stale stejny, konfrontacni, rozdeluje společnost, nic nezlepsil a co mate proti filantropovi (lichvari) není horsi nez banky, je navic nepopsany list, bude třeba sjednocovat, je novy, dejme mu sanci. Zjednodusuji. Samozrejme.

 17. Firefly napsal:

  Už to jde ?

 18. Narcis napsal:

  Pokusím se na výsledku najít nějaká plus.

  I přes korupci a zpanštění části Ficových politiků na různých úrovních veřejné správy považuji Smer za lepší volbu pro Slováky než možné alternativy. Prezidentská volba není v podmínkách Slovenska z hlediska řízení státu zásadní. Prezident může vládě trochu komplikovat vládnutí, ale směr neurčuje. Navíc motivace voličů, proč nedat hlas Ficovi, mohou být různé včetně toho, že preferují, aby zůstal premiérem. Z hlediska postavení Smeru budou mít za 2 měsíce větší výpovědní hodnotu volby do parlamentu EU, kde se volí stranicky. A pak je tu jiné zacházení s výsledky různého typu voleb. V parlamentních volbách, kde soutěží mnoho stran, je 40 % hodně a stačí to k absolutní převaze v novém parlamentu. Ve volbách prezidentských, kde platí buď anebo, je zisk 49,9 % málo. Současný výsledek se tudíž dal očekávat, i kdyby se nic v preferencích voličů nezměnilo.

  Nezávisle na tom, jestli to Fico zamýšlel nebo ne, dosáhl poměrně zajímavou novou politickou situaci. Přiměl své odpůrce, aby se sjednotili při poměrně bezvýznamných volbách. Motivoval své stoupence pro větší nasazení v dalších parlamentních volbách. Během následujících 2 let může prezidenta buď ochočit, nebo ukázat, že není všechno zlato, co se třpytí. Pak by byly prezidentské volby pouhým Pyrrhovým vítězstvím „pravice“.

 19. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Ještě taková poznámečka.
  Už jsem to někde napsal z České strany,udělají kavářenští všechno proto,aby to Ficovi osladili.Dobře jste napsal,jsou úplně stejný.Už to několikrát zaznělo,jak se Slovensku postupně daří,dokonce nás chtějí předehnat a to nemůžou dovolit.

 20. jezevec napsal:

  dokud bude hloupý volič volit podle toho, co mu kdo naslibuje že mu dá (nejépe do 14 dní), nebo dokonce „protestně“ – pak to žádné dobré řešení nemá. pak volič nejen nevybírá mezi variantami, on dokonce nemá na výběr ani mezi dobrým a špatným – jen mezi bídou a sračkama. a doma zůstanou i mnozí chytří, protože volby za těchto okolností jsou urážkou jejich inteligence.
  teprve až si volič položí otázku, kdo mi dá šanci, namísto toho kdo mi dá nažrat z cizího – začínají mít volby nějaký smysl, potažmo i účast. zatím nezbývá než bratiam slovákum konmizerovat, že si zvolili bez dvou za dvacet. a znovu dát za pravdu Velkému Klausovi, že v přímé volbě prezidenta může klidně příště vyhrát karel gott (nebo tomáš klus).

  • táta napsal:

   problém lidí jako VY pane jezevec je že krom uspěšných kam se počítáte, bohužel mnohdy spíše všehoschopných nebo co ve VÁŠEM případě nejspíše bude že přecenujete svůj přínos a podcenujete naprosto ty mravence…..když pomineme vyložené vlastní vinou nemakačenky tak ten zbytek není co píšete jsou jen produktem toho vašeho opěvavaného kapitalismu 30 let co zde je.

   nikoliv ……žrát s cizího je respektive vykořistování těch mravenců …….co je žraní s cizího když zde plno uspěšných jsou uspěšný že za poctivou práci davají minimální mzdu.ZATO KDEJAKÝ ,,NEDOCENĚNÝ,, uspěšný berou desetitisíce až statísíce a přivedou podnik na buben…….kté volbě oco je lepší volba poltiků…….když zvolili Klause….který postavil lumpárnu na bestrestnost …….ano jen typ jak VY MUŽE NAPSAT……a znovu dát za pravdu Velkému Klausovi,

   Přesně to vystihuje Vaší podstatu a hloupost prohlášení……. namísto toho kdo mi dá nažrat z cizího –

   jestli tady někdo žere se společného na ukor tak jsou to ty všehoschopní

   • jezevec napsal:

    problém tato lidí jako VY – je ten, že se dokážete neskutečně sebevědomě vyjadřovat o věcech a lidech, o kterých víte absolutní hovno. v životě jste je neviděl, nevíte co si myslí, a dokonce ani nechápete co napsali – to vám však nebrání tvořit si cosi jako názor, a vynášet sveřepé soudy. ty jsou pak nutně stejně mizerné a nedostatečné, jako vaše vstupní množina informací. ale samozřejmě vždy neméně přesně chápete, že za vaši neschopnost a mizerii může někdo jiný – tu bohatec, onde neúspěšný podnikatel, prezident na slovensku, či dokonce klaus.
    diskuse by měla smysl, pokud byste alespoň okrajově naznačil, JAK že osoba prezidenta někomu přinese blahobyt. jenže tak daleko vy nevidíte, žeano. vy si najdete prvního, o kom si myslíte nebo chcete myslet, že on si myslí že úspěšný – a po tom si flusnete. dušička se vám zatetelí štěstím, jak jste mu to nandal, kapitalistovi jednomu – a zpátky do svého jednoduchoučkého světa minimální mzdy a permanentního pocitu ukřivděnosti. je mi vás líto.

    • Puck napsal:

     Ne každý má ambice dobýt svět.
     A je to tak dobře zařízeno, protože jinak už by se lidé mezi sebou dávno vyvraždili.
     Nu, a člověk, který se raduje ze svých malých radostí, který se trápí nad svými malými strastmi, nechce nic jiného, než aby vůdci se jako vůdci chovali. To znamená tak, aby si svých vůdců mohl vážit.
     Jak prosté, že ano ?

     • jezevec napsal:

      genau, tohle beru.
      chtít od vůdců aby si zasloužili úctu je samozřejmě dvě galaxie rozdíl od toho, aby mi zajistili (cokoliv). tím spíš blahobyt, nebo snad dokonce do 14 dnů. obávám se že v tech vlkových komentářích bylo jen málo sarkasmu, a mnoho se dá extrapolovat i na naše poměry.

  • český maloměšťák napsal:

   Pořád lepší než kdyby v nepřímých byl zas zvolen nějaký obskurní podivín typu Václava Klause.

 21. halladin napsal:

  Je docela možné, že se to všechno změní ve větší průser slovenské pravice než levice.
  .U nás si Babiš založil stranu, dostal se do vlády a preference mu stoupaj… Sice i na úkor levice, ale mnohem podstatněji pravice. A nedivil bych se, kdyby ho v příštích volbách pokoušela i funkce prezidenta…
  Na Slovensku se Kiska dostal do prezidentské funkce- co když si teď začne budovat stranu , aby se pokusila získat vládní moc, anebo aspoň podíl na ni díky křeslům v parlamentě ?
  Protože ta pozice rozdrobené slovenské pravice, více-méně neschopné se dohodnout na spolupráci je neutěšená…..

  • Rys Ostrovid napsal:

   „Je docela možné, že se to všechno změní ve větší průser slovenské pravice než levice“

   To už je skutočnosťou teraz, p. Halladin.

 22. Tacit napsal:

  Byla to jen a jen kontrola sil a došlo k dalšímu (nesmiřitelnému ?) rozdělení národa. Kiska nasliboval, ale naprosto nic nezmění. Nemá čím.
  Ale fakticky k žádnému posunu nedošlo.

  • halladin napsal:

   Tacite,
   i ztráta nimbu nepřemožitelnosti má svou váhu…….Jeden kamínek,který se pohne z kopce.
   A může strhnout další. Nakonec i velké balvany.

   • Tacit napsal:

    Tohle byly volby presidenta. Do parlamentu nemá rozhádaná opozice nejmenší šance. A to na hodně dlouho.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Bude to u nás veru zaujímavé, p. Tacit. Rozmýšľam, či sa v dohľadnej dobe nebudeme na Slovensku lúčiť buď s SDKÚ alebo s KDH. Procházka už ohlásil vznik novej strany. A ide nato – zdá sa – po kalouskovsky. Snaží sa podchytiť starostov miest.

     • kočka šklíba napsal:

      Ano zrovna rozhovor s ním jsem na TA3 zahlédla, a byla to, podle mého, další snůška prázdných hesel, nic konkrétního, kromě toho, že zřejmě cílí na malé živnostníky. Zatím.

 23. halladin napsal:

  Chěl bychu upozornit na jednu možná důležitou věc.Slovenský prezident, jak upozornil na facebooku právník Hasenkopf potřrbuje kontrasignaci premiéra jen k jmenování velvyslanců a amnestii.Jeho pozice je tedy silnější než v CR

 24. Oto Les napsal:

  Pokud by měl být prezidentem člověk, který již něco pro lidi vykonal a je občanům delší dobu na očích a pokud by měl být prezidentský úřad završením politického života, pak mohu jen žasnout nad odvážnou volbou Slováků. Je vidět, že na Slovensku se volič ocitl ve stavu, kdy strpí, aby prezident přišel takzvaně „z ulice“ a navíc měl kontroverzní pověst. V tomto se od českého voliče ten slovenský liší. Češi nejspíš jsou ještě konzervativní. Nepodlehli mediální masáži Schwarzenbergsky naladěných médií a zvolili jistotu, byť bez červeného číra. Nicméně přeji všem Slovákům, aby je jejich volba nezklamala.

  • tresen napsal:

   Není to naopak? Že Češi jsou odvážnější, když volili tak jak volili, přestože dotyčného měli dlouhou dobu na očích?
   Tomuto druhu odvahy se říká sebevražedná. Trpí jí zejména ti, kteří volili shodně v obou kolech. 🙂

   • Oto Les napsal:

    Sebevražednou odvahu měli zákonodárci při obou volbách Václava Klause, což se nakonec potvrdilo vrchovatě při vyhlášení Klausovy amnestie podvodníkům. Domnívám se, že toto se Zemanem nehrozí.

 25. cobolik pacholik napsal:

  nejaky sasek pocmaranej zvany prezident a komentare kolo toho to jedno a to iste,len gard sa obracia.ja som raz volil za komuny pijany na sracku a potom som uz ani pijany nevolil a ked som prestal pijakovat,tak som zistil,ze seriem na nejake volenie,to budem sam vol,vlastne na co pisem ja seriem na nejake cobolovo a nejakych tych mocnych predstavitelov,pravo,kde mam volit,to nemienim vyzit,bo aj tak nic z toho a v riti nemam najiake pravo volit a moznost zmeny nemienim ani najmenej vyuzit,bo nema cenu pre mna nijaku,moja jedina cena ja sam.

 26. JiB napsal:

  Těm co si berou neustále do úst Benešovy dekrety, bych doporučil, aby se nejdřív podívali na to, o čem vlastně píšou:

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Vysídlení_Němců_z_Československa

  Za pozornost stojí zejména statistiky a způsob jakým byly vyřešeny v r. 1946 zločiny, které je provázely, zejména pak soudcům na penzi bych to doporučil. Ona je to totiž příčina všech těch sraček, které nás od té doby doprovázely až doteď.

  • prirodovedec napsal:

   V cem? Když Vas (pisete nas) nekoho Vais predci zabili nebo znasilnili nebo naopak jste presidleny ci nepresidleny Nemec? Takových udalosti v historii bylo u jinych státu a na vrazdeni Africanu, Indu ci Indianu svými predky velke i male staty moc uz nevzpominaji.

   • JiB napsal:

    Nejsem přesídlený ani nepřesídlený němec, to ani náhodou. Po rodičích jsem klasický Čech(o)slovák .
    Jen někteří mí předci a příbuzní měli možnost sledovat toto “vysídlení“ tak říkajíc z první řady a měli možnost porovnávat poměry jak za protektorátu, tak i po něm a mohli si tak udělat svůj vlastní názor. Zejména pak na způsob provedení. Se mnou se pak o své zkušenosti jen podělili.

    • prirodovedec napsal:

     Asi Vasi pribuzni zili v jiné „nice“ nebo protektorate nez moji pribuzni. Minimalne tim, ze oni zrejme prezili protektorat a asi v klidu podle Vaseho vypraveni.

     Stále mi ale není jasne Vase puvodni: „Ona je to totiž příčina všech těch sraček, které nás od té doby doprovázely až doteď.“

     Dovolim si v podobnem zjednodusenem duchu jako je Vas tvrdit, ze pricinou vsech tech sracek jsou veskere zlodejny na uzemi kotlinky pocinaje prehistorii přes otrokarstvi a nevolnictvi za stredoveku, radeni slechty a církvi, vetsinou germanska a habsburska expanze, atd.

     Nebo mozna presneji jsou pricinou tech dnesnich sracek neustala vymlouvani se soucasnych diletantu na minulost místo slusnosti a napravy chyb dneska temi, kteří jsou za ne skutecne vini.

     • JiB napsal:

      Už jsem to tady řešil před časem s panem Hudcem. Vše podstatné jsem řekl už tehdy:

      “ Ke zmíněným Benešovým dekretům a poválečnému odsunu sudetských němců:
      Samotný odsun Sudetských němců byl ve své podstatě logickým vyústěním druhé světové války, dílem vendeta za spoluúčast na Mnichovu a dílem preventivní opatření do budoucna. Po sem celkem pochopitelné. Problém však spočívá v tom, co jej provázelo (vřele doporučuji pohovořit s pamětníky, dokavaď ještě žijí – moc jich už není) a hlavně v tom, jak byly veškeré zločiny s ním spojené zameteny pod koberec. Což se nám velice záhy vrátilo jak bumerang.
      Podle mého názoru zásadní chyba Beneše v poválečném dění bylo právě toto zametení zločinů, kterých se na Sudetských němcích dopouštěla svoloč, která tak mnohdy zakrývala svou vlastní kolaboraci. Tím, že nedošlo k potrestání zločinů, chyběla pak ve společnosti obava z toho, že časem budou veškeré nepravosti potrestány a bolševik měl tímto usnadněnou cestu ke komunistickému puči.

      PS: Vřele doporučuji shlédnout debatní klub k Mnichovské dohodě, kde pánové velice otevřeně hodnotí situaci, která předcházela Mnichovu – velmi poučné i pro dnešní situaci. Člověk si pak ještě více uvědomí pravdivost citátu Zaorálkových slov výše. Neb Putin se při své argumentaci ochranou ruské menšiny/většiny na Krymu nemůže opřít ani o to málo, co měl svého času Hitler v ruce…

      http://www.blisty.cz/art/71494.html
      (opravdu to stojí za shlédnutí)

      Hudec napsal:
      Březen 8, 2014 v 20.19

      Když vy ve sporu velmocí hledáte právo. Nikdy tam nebylo, není a nebude.
      Vaše věta: “Tím, že nedošlo k potrestání zločinů, chyběla pak ve společnosti obava z toho, že časem budou veškeré nepravosti potrestány a bolševik měl tímto usnadněnou cestu ke komunistickému puči.” mi nedává žádný logický smysl. Kdyby tam ta obava nechyběla, to jest lidé by se báli potrestání, tak by měl bolševik cestu zatarasenou? Smysl tohoto opravdu nechápu, neberte to jako jedovatost nebo obstrukci. Rád bych vám porozuměl.
      JiB napsal:
      Březen 8, 2014 v 21.14

      Tím že nebyly potrestány ty nejhorší možné zločiny, které byly spáchány na sudetských němcích bylo umožněno aby ve veřejnosti vznikl podvědomý pocit, že lze páchat beztrestně cokoli, je-li to pácháno ve prospěch vítězů. Osobně mám za to, že pokud by byly veškeré poválečné zločiny potrestány, tak by pak aktéři bolševického puče měli větší zábrany, neb by měli strach z případného potrestáni.

      A nebo jinak. ČÍM SI VYSVĚTLUJETE TO, ŽE v Rakousku SE BOLŠEVIKOVI NEPODAŘILO ZAPUSTIT KOŘEN A Rakousko SE NESTALO SOVĚTSKÝM SATELITEM? PŘESTOŽE Rakousko BYLO TAKÉ OSVOBOZENO RUDOU ARMÁDOU…?!

      Vemte si analogii z dnešní doby. V devadesátých letech při živelné privatizaci byla rozkradena většina našeho hospodářství a prakticky žádný podvod z té doby nebyl potrestaný a tak titíž “privatizátoři” po té co bylo vše rozkradeno pokračovali ve svém “podnikání” stejnými metodami a začali rozkrádat veřejné finance přes předražené státní zakázky…
      Další analogii najdete u “lobistů” Šlouf & Dalík. Dalík když viděl, jak Šloufovi prošly všechny jeho šméčka a jak to sypalo, tak převzal jeho praktiky a jel v jeho kolejích vesele dál, jen zvýšil sazby o několik řádů…

      Proto tvrdím, že nepotrestání jednoho zločinu má za následek ztrátu zábran a páchání dalších-větších zločinů.
      Jinými slovy nepotrestání zločinů na sudetských němcích vedlo ke ztrátě zábran při páchání pozdějších zločinů bolševikem na československé národě. Stejně tak jako nepotrestání Ruska za Podněstří vedlo k Osetii a Abcházii a jejich nepotrestáni pak ke Krymu. Nepotrestání Krymu povede k anexii jižní a východní Ukrajiny no a otázka je kde se to zastaví?!?!?!
      Jak známo s jídlem přece roste chuť.“

     • prirodovedec napsal:

      Nekde jsem zasantrocil napsane k Vasemu:

      Souhlas až na tohle:
      “…Koneckoncu pro Vas postoj by svedcilo – pohodim vejce a jdu dále… ”
      Tak toto rozhodně není můj postoj, ale spíš postoj autorky příspěvku, který jste analyzoval.

      To bylo mineno a chybne zkraceno: „Koneckoncu pro Vas postoj ke stylu diskutovani zminene by svedcilo i to často u ni videne – pohodim diskusni vejce a jdu dále.“

     • JiB napsal:

      Sic mi uniká, co tím chtěl básník říci, ale nemusím rozumět všemu, že.

     • Michal napsal:

      No, zrovna Tomáš Krystlík je typickým představitelem toho, že čím méně znalostí, tím silnější názory…

     • prirodovedec napsal:

      JiB: To předtím je pro Tacita jinde.

      Obecne jiste mate pravdu. Je to neco jineho nez puvodni vstup, pro mne vykrik.
      Ale tu pravdu zvyraznujete pouze lokalni v jednom malem vyseku co se tyka Sudetaku.

      Hudec i Vy mate podle mne pravdu oba byt nijak potěšující.

      – Viz Hudec: Pravidla urcuji vitezove.
      „Když vy ve sporu velmocí hledáte právo. Nikdy tam nebylo, není a nebude.“

      Ano vidim to podobne.

      „Kdyby tam ta obava nechyběla, to jest lidé by se báli potrestání, tak by měl bolševik cestu zatarasenou?“

      To Hudec nadsadil a vy jste mu upresnil:

      – Viz Vy:
      „Proto tvrdím, že nepotrestání jednoho zločinu má za následek ztrátu zábran a páchání dalších-větších zločinů. Jinými slovy nepotrestání zločinů na sudetských němcích vedlo ke ztrátě zábran při páchání pozdějších zločinů bolševikem na československé národě. .“

      Zni to verohodne, uvital bych to, ale jako nemistny idealismus. Jen vyjimecne vitezove trestali sve viteze (viz ohniva koule nad Drazdany, viz reznik Haig za WW1, viz povrazdeni dozorcu v koncentracích, protože US vojaci to neunesli, …). Hrozi často opak, kdy priznani vlastnich zlocinu je brana neprateli jako slabost.

      Jiny pohled je staroveky, kdy porážka vedla často k vyvrazdeni a vyhlazeni porazenych (pravo vitezu), a ti se pak uz nemohli zmoci na odvetu. Samozrejme to vedlo k tomu, ze Ti, kteří to videli a rozhodli se později zmocnit moci také tu sesazenou věrchušku spolehlive zlikvidovali. Tyto besy ze starogermánských tradic pak neprobudili Cesi ale Nemci. Nemeli je sanci dotáhnout, a tak to dopadlo na ne.

      Tech vzajemnych zlocinu bylo předtím mnohem vice. Jak jsem psal. Napr. komunismus se rozsiril tak (snadno) kvuli zkusenosti s předchozími selhanimi a nenaplnenim ocekavani velkého poctu obcanu a nepotrestanymi zločiny obdobi robber baronu. Stvury jako Reicin, Vas by se chovaly zrejme podobne brutalne i bez Sudetaku. Pokud by platilo Vami sdelene, bylo asi potrestano na hrdle prilis malo kolaborantu a gestapaku, mnozi presli mezi sadisty nasledne.

      Cili – diky ucasti na vitezstvi ve valce jsme ziskali dnes vitanou homogenitu bez sudetske pate kolony. Je to jedno, po vitezstvi ve studene valce si Nemci vliv koupili, stejne jako Rusove po porážce. Vse diky naivite v CR. Co se tyka zlocinu, jsem pro jejich rozebirani v celem kontextu ne specialne na Sudetacich ale i Sudetaku. Nejen Cechu ale i na Cesich.

     • JiB napsal:

      Ještě že se, Michale, držíte hesla diskutovat pouze ad rem a nemusíte si pomáhat berličkou ad hominem… (;-).

     • Michal napsal:

      Nikoliv, já nediskutuji ad hominem, já pouze vím, že pan Krystlík si prostě vymýšlí a historii nerozumí, to je celé.
      Více třeba zde: http://armada.vojenstvi.cz/nazory_8.htm

     • JiB napsal:

      Už jen tolik, že zabývat se historií má smysl jen tehdy, pokud se chce člověk poučit, aby neopakoval stejné(podobné) chyby do budoucna.
      Pak je v jeho vlastním zájmu být objektivní, chyby si přiznat a poučit se z nich. Jinak je to jen ztráta času.
      Přeji dobrou noc.

     • pepan napsal:

      pro Michala, pravdě blíže bude spíš to, že T. Krystlík sprostě lže a manipuluje, než to, že je jen užvaněný analfabet. Vždyť je nejčastějším přispěvatelem žumpy Lukáše Beera:
      http://nassmer.blogspot.cz/
      Ale pozoruju, že je to zbytečné, váš „noblesní“ oponent JiB je v koncích a zbylo po něm jen typicky rozplizlé, mravoučné „cosi“…
      škoda, že to „přiznat si chyby“ nevztahuje i na sebe sama.

     • Puck napsal:

      Diskuze dlouhá,
      Zajímavé je, že dosud nikdo nepřišel s myšlenkou, že kolektivní vinu nejprve uplatnili Němci. Češi prostě měli kolektivní vinu, že se jako Češi narodili. A Němci to byli, kdo vymysleli odsun Čechů na východ, a jen jiný vývoj událostí jim v tom zabránil.
      Takže ve smyslu jednoduché logiky uplatnily kolektivní vinu obě strany a nemají si co vyčítat. 🙂

 27. zemedelec napsal:

  coboliku pacholiku.
  Klid,co ti kteří si to nezavařili,ale musí si to znovu prožít a čekat,až si znovu zvolí schopného prezidenta.Když bude nejhůř,tak Vám nabídne půjčku a možná i těm co nasliboval ráj na zemi.Vlastně teď si dá na tu lichvu razítko v zájmu státu.Máte ale pravdu,osobní hrdost a cena,jsou zárukou dobrých činů.

 28. Bob napsal:

  Tak mě to vše vede k úvaze, kdo by měl být prezidentem.
  Zjednoduším to. Podle mě někdo, kdo se nějak zasloužil, a kdo s j e d n o c u j e.
  A teď si vezmu výsledky voleb v Čechách a na Slovensku.
  Dejme tomu, že Zeman se o něco zasloužil, něco odpracoval.
  Ale že by sjednocoval? – viz „kavárna“ tvrdí, že není její prezident.
  Obdobně je to na Slovensku, nemyslím, že by Slovensko bylo po včerejšku sjednocené.
  Na co narážím. Česko + Slovensko = 15 mil. obyvatel.a nenajde se vhodná osoba ani v jedné této zemi. Mimochodem, kdyby se mi dostalo privilegia, abych v Čechách navrhl prezidenta, tak nevím.
  Asi bych navrhl někoho jako Zdeňka Mahlera (ale 86 let!!!).
  Proč to říkám.
  Před pár dny jsem diskutoval na téma Putin (jak jinak než s jeho odpůrcem).
  Argumentoval jsem, že o nikom lepším nevím a bylo mě řečeno, že Putin k moci nikoho nepustí a že mezi 140 miliony by se někdo našel.
  Asi to tak jednoduché nebude, když mezi 10 milióny ( resp 15 mil. vč.Slovenska se nenajde nikdo.

  • zemedelec napsal:

   Pane Bob.
   Stačí se podívat na jednání Klause,jak některému politikovi rostla obliba,musel odejíti.
   Už to začalo Luxem,Tošovský i Topolánek nebyl jeho favorit,Fischer,Nečas to podělal úplně.Takže zjišťujeme,že ODS nemá schopného lídra,to je právě i vina Klause,nedovolil vedle sebe vyrůst osobnost,vlastně nástupce.

 29. Michal napsal:

  Mimochodem, podle novináře Miroslava Motejlka by příštím prezidentským kandidátem za ANO mohl být Martin Stropnický.

 30. ujo napsal:

  Jo, demokrácia není žádná sranda.

  Kiska ( a pokud není blázen má to tak promyšlené od počátku) založí novou , poctivou stranu ala Babiš a vyluxuje střed a pravici.

  Plátců úroků přibude, Anjelé budou mít více práce.

 31. marti napsal:

  Moje poznámky k prezidentským voľbám na Slovensku pre českých čitateľov.
  Médiá:
  TV: spravodajská TA3 a verejnoprávna STV výrazne za Fica, Markíza, Joj vyvážené, žiadna nestranila Kiskovi.
  Noviny: Pravda výrazne za Fica, Sme pred druhým kolom výrazne za Kisku, Hospodárske noviny vyčkávali.
  Internet: výrazne proti Ficovi, za neho v podstate bojovali najatí blogeri a diskutéri, voči Kiskovi bola táto sféra veľmi neutrálna, ak za niekoho bojovala internetová blogosféra tak to bol Procházka, ktorý skončil v prvom kole ako tretí.
  Maďarská karta: Maďari sa trhnú od Slovenska za dvoch podmienok: životná úroveň bude v Maďarsku významne vyššia ( v strednodobom horizonte nehrozí) a tlak slovenskej väčšiny na maďarskú menšinu bude výrazný (nedeje sa tak). K tomu dodám, že výrazná podpora Kiskovi v druhom kole bol skôr odpor voči Ficovi ako odplata za postoj Ficovej vládnucej strany v prípade Malinová.
  Proti Ficovi boli lepšie zarábajúce vrstvy kvôli „milionárskej“ dani, ktorá sa dotkla aj tých, čo zarábajú ledva polovicu z milióna (myslím v pôvodných slovenských korunách), podnikatelia a živnostníci (nezmyselné zákony a likvidačné pokuty k nim ako príklad Zákon na ochranu osobných údajov), všeobecne inteligencia kvôli správaniu Fica (nereaguje na dotieravé otázky, nezmyselne útočí). Ja si nepamätám Fica, kedy by mi bol ľudsky blízky v nejakom rozhovore alebo prejave (nadutosť, arogancia). A nepamätám si, že by jeho vláda vyriešila alebo mala taký postoj k nejakému problému, ktorý by kladne akceptovali aj jeho nevoliči: napríklad skorumpované súdnictvo alebo dobývanie renty zo strany finančných skupín na štáte. Všeobecne sa prijíma názor, že sa finančným skupinám upísal za svoju kariéru a moc a nie je schopný ani ochotný s tým niečo urobiť.
  Kiska: hm, verejnosť nevie aké má názory. Všetky jeho články alebo vyjadrenia boli všeobecné, pre mňa boli sklamaním. Nie ja ani nijako zdatný rečník. Na druhej strane v jeho profesionálnej kariére ukázal, že vie vybudovať a dotiahnuť veľké projekty, či už Quatro a Triangel ako veľmi úspešné komerčné projekty, alebo Dobrý anjel ako charitatívny projekt. Z praxe vie, že zložité problémy nemajú jednoduché riešenia a snáď preto jeho všeobecné frázy v médiách. Nič nesprivatizoval, nič nevytuneloval. S najväčšou pravdepodobnosťou nevstupoval do politiky kvôli peniazom, nie je nikomu zaviazaný a nemá sa komu mstiť za predchádzajúce príkoria. To dáva určitú nádej, že bude prezident, ktorý bude tlačiť Slovensko k vyššej politickej úrovni.
  Fico a celá štátna správa vrátane bezpečnostných zložiek ako aj médiá nevedela na Kisku nič nájsť. Scientológia, úžerníctvo platilo len na presvedčených Ficových voličov, na ostatných skôr naopak.
  Pravica: slovenská pravica je rozbitá a ešte dlho bude. Ak by boli dnes voľby, tak opäť s prehľadom vyhrá Fico a jeho Smer. To, že slovenská pravica sa chce priživiť na Kiskovi je pochopiteľné, ale Kiska im nie je zaviazaný za svoje zvolenie a nebude ich nijak významne podporovať. Takto môže byť prijateľný aj pre Ficových voličov a môže sa stať skutočným prezidentom všetkých občanov Slovenska: aj ľavičiarov, aj pravičiarov aj Maďarov…

  • Rys Ostrovid napsal:

   Bože, to je žvást. Už len toto keď vezmem:

   „…všeobecne inteligencia kvôli správaniu Fica (nereaguje na dotieravé otázky, nezmyselne útočí)…“

   O čom to točíte, človeče? Kedy ste naposledy videli Fica komunikovať s médiami? Videli ste vôbec niečo iné okrem zostrihaných reportáží Markízy a Jojky? Asi nie, že? Súdiac podľa toho, že sa vám zdajú vyvážené…

 32. cobolik pacholik napsal:

  tak som zbezne preletel,jak sa tu vedu debaty,ked dozijem,tak za rok bude stacit,pocitajte si potom,co ste pisali teraz a co budete pisat o rok,pepici robili bu,bu,ked im islo o prezidenta,tie zasrane strany sa dobre neposrali,ale volila ceska holota a king karel nepresiel,co sauerova dobre nepukne,jak komuna,ked za boha v tych kopeckoch burani nechceli rozorovat medze na vlas podobne,potom pepici mali nove volby a velehlasna cssd,im uz zacina smrdiet,vsetko dookola jak sa zacalo cinakt odvtedy sa to len opakuje stejny ton,stejny akord,len spevaci sa menia a holota sa za toho boha nicoho nenaucila.

 33. xpow napsal:

  Autor jakoby se shlédnul ve Ficově útočném stylu a článek se hemží volímchárly, lumpenpravicí apodobnými bezobsažmými klišé. Což hodnotě povolební anylýzy zrovna na hodnotě nepřiídá.
  Pro mě je Fico jako prezident naprosto nepřijatelný ze dvou důvodů.
  První je to, že je výrazným a jasně profilovaným stranickým politikem. Druhým je to, že hluboce rozděluje slovenskou společnost. Míra obdivu je asi stejná jako míra s jakou je nesnášen. Volba Fica jako prezidenta by tak byla naprosto protisystémová. Prezident by měl být svorníkem politického systému, což Fico být nemůže. Z toho pohledu beru volbu Slováků jako tu lepší i když Kiska taky není ideál a je otázka nakolik bude schopný roli prezidenta rozumně splnit. Nezbývá než Slovensku poblahopřát, ukázali, že na to mají, jednoduché to mít ale taky nebudou.

  • prirodovedec napsal:

   V prime volbe prezidenta pro všechny nelze zrejme zvolit. Lze zvolit proti nekomu: proti Karlovi, proti Ficovi.

   Volim karlove, lumpenpravice, pravdolaska aj. je volba terminologie historicky vznikla na pude aktualne jako soucast zmarneni velkych slov spočívající v povyseni nalepek na charakteristiky. Není mineno pejorativne, jde jiz temer o odbornou hantyrku.

Komentáře nejsou povoleny.