Starosti starostů


Včera  mělo  tzv. starostenské hnutí sjezd. nelze  se o něm  na Kose nezmínit.  Bohužel byl zpravodajsky  pokryt naprosto okrajově. Takže nemám  žádný  přímý  vjem. Což mne  velmi mrzí.  Nerad za podobných podmínek cokoli  komentuji.

Nejhmatatelnějším  závěrem je,  že  věrný  Kalouskův  fámulus a neváhám  napsat  poskok –  Gazdík, byl na  čele  partaje  vystřídán  libereckým  hejtmanem Půtou. Ten dostal, jestli se nepletu, ze  160 hlasů v tajné  volbě  160. Odpustím si  jakýkoli komentář  na  téma, že  tohle  se tady naposled  povedlo  snad jen Gustávu Husákovi. O tom  to opravdu není.

Ty hlasy  pro mne znamenají  jedno  –  ti , kdo se vydávají  za  hlas a  svědomí starostů, kterým  jsou  asi  tak stejně   jako vlk prezidentem  republiky  / oni  i já  ještě  pořád  máme  nějakou mikroskopickou šanci, že by  se tak mohlo někdy, za  naprosto unikátních okolností  stát/ , pochopili, že  pevné  objetí  s Kalousekpartají, do kterého je  Gazdík přivedl, se  stále  více podobá  škrcení či dokonce uškrcení, než  bratrskému  splynutí.

Uškrcení proto, že  nemohou nic, co  nechce  Kalousek a  s  doznívající  gloriolou  občana  Schwarzenberga, který  se doslova  před očima   mění  už jen  v    figurku jakéhosi Tragikomixe,  který by  se  dobře  vyjímal jako křoví v nějakém dalším  kresleném dobrodružství  Arterixe a  Obelixe, toho  už  také  moc  na  politickém kolbišti do budoucna nezfamfrní.

Prostě  poslední  krajské, senátní a parlamentní  volby  ukázaly, že   ono nerozborné a tolikrát  demonstrované spojenectví  má  pro tuhle  partičku  dalších funkcíchtivých starostů  svoje, dost  silné  limity  a náklady.  Z  trojích  voleb zaznamenali jediný  výrazný  úspěch – na Liberecku, kde se nový starostenský lídr  Půta výrazně  hlasitě  a včas  odstřihl  od  spojenectví  s  Kalousekpartají a jestli jsem  správně informován o detailech jeho  kampaně, pak i  od  Gazdíka a tehdejších  Starostů.  Takež vyjel  na  úplně  stejné  vlně  jako později Babiš  –  surfoval na nespokojenosti  s bačováním tradičních  partají.  Ostatně  není náhodou, že  v  týdnu  bylo  zahájeno soudní  řízení  v Půtovým předchůdcem  na  postu hejtmana   exsocialistou Eichlerem a  jeho kámoši. Ohledně  přihrávání  si  neoprávněných  odměn  v   orgánech  krajem ovládaných  firem.

Tenhle  příklad  láká a táhne.  Kdo  by netoužil potom, dostat  se  z kanclíku starosti  něčeho, jako je  Hrádek nad  Nisou, do  kanceláře  krajského  hejtmana. Nebo dokonce  do exkluzivních prostor  v komplexu  malostranských  paláců,  kde sídlí  místopředseda  sněmovny,  kam, k mé  velké lítosti, díky  hlouposti  vládních stran,  proklouzl   Gazdík.

Opakuji hlouposti  vládních stran. Protože  Gazdík  už byl  v  čele  rádoby partaje – neudržitelný. Tohle zvláštní sdružení pochopilo, že  se musí  osamostňovat. Jestliže  má mít  šanci. A  to, s profláknutým  ksichtíkem  šohajíka  ze  Suché Lozy  opravdu  nešlo. Protože  kdo  není  hluchý a slepý,  když  vidí  tohohle  panáčka  slyší  okamžitě   Kalouska. Mnozí i  vidí.  Když  už se věnuji   Gazdíkovi – takto „otci zakladateli“  spolku  funkcíchtivých  mám  k němu  ještě  dvě  poznámky.

1- jestli se dobře  pamatuji, tak minulý  sjezd  si odhlasoval stanovy, že  do  funkce  řádného místopředsedy  spolku  je  automaticky kooptován  jeden  politik  z  TOP  09. V daném případě nikdo menší , než  Miroslav Kalousek osobně. Znáte  větší  artefakt  naprostého vazalství?   Ať pátrám na  internetu  jak pátrám,  tak nikde nejsem  sto  zjistit, zdali tahle,  doslova  ubohá  vazalská  klauzule,  u  starostů  zůstala a  TOP 09  dosazuje  opět svého, no řekněme  stranického, protektora  či zda to  už  z  jejich  vnitřních  reglementů potichu zmizelo.

2- Gazdík  si  sice byl vědom, že  jako jednička  dohrál  a nekandidoval proti  Půtovi. Nicméně  nehodlal  své  místo  na  stranickém výsluní  opustit  vůbec. Ostatně, on by mu  to  jeho oblíbený  škrtič Mirda  ani nedovolil. Loutky, dokud  jsou  užitečné  se do popelnice přece nevyhazují.  Takže  Gazdík  získal  157  platných hlasů z 155.  Pravděpodobně  jako  bonus  za  staré  zásluhy.    Docela mne  to překvapilo. Fakt se tenhle  spolek  chce  emancipovat? S  Gazdíkem?  To jde?  Ale  proč  já bych si  tím měl  trápit  svou starou hlavu. Prostě  ho tam  maj a  skoro opět  jednohlasně. Vlk  žasne,  odborník se  diví.

Půtova  volba  je  nepochybně, z hlediska  spolku  tzv. starostů,  logickou a správnou  volbou.  O tom není  diskuse. Představuje jejich  nejúspěšnější  politickou  figuru.  Která se směrem vzhůru  propracovala  sama!  Žádného Kalouska k  tomu nepotřebovala. Schwarzenberga  také ne.  Respektive  – vypracovala  natruc  těm dvěma. Nepochybně  se mu teď  dostane  velké  mediální pozornosti. Je  to  logické a pochopitelné.Během  pár  měsíců  dojde  ke  třem důležitým  volbám. Evropským, komunálním a  senátním.     A  ty, zejména  pro subjekty  finančně  křehké,  jsou  hlavně o  tom,  jak  si  zajistit  s minimem  prostředkům  maximální  mediální  echo.  Proto stojí  o  pár  řádek  výše,  že  Gazdík se , díky  hlouposti  vládních stran, stal  místopředsedou sněmovny.  Nepíši  to na Kose prvně.  Abych teď  náhodou nebyl  generálem po  boji.

Totéž  jsem  zde psal  už  před  nominací  Gazdíka  na tuhle  funkci, kdy   vládní koalice, skutečně s nebývalou  demencí,  nechala propadnout  Němcovou. Pokud by  se  totiž  byl  Kalouskův  fámulus  do téhle  funkce nedostal,  byl  odepsaný. O post šéfa  poslaneckého klubu  přišel  tím, že  ho  Mirda  zašmikl  jak   kuře. Byl by  býval  signifikantním lůzrem.  Pro nikoho  zajímavým.

Takhle  tahle  podivuhodná  partička  získala  dva  mediálně  hojně  vytěžované posty – předsedu  strany  a vysokého  parlamentního činitele…. Nechápu  to.   Fakt  neumí  současná  vládní  koalice  číst  základní značky  na  primitivní politické  mapě?  Jejich  problém.

Náznaky  emancipace  na  Kalousekpartaji,  byť  podle informací od  Petra  Nováčka, které prezentoval na  Radiožurnálu, velmi a velmi nesmělé,  evidentně  už teď  hodně  vadí  Kalouskovi. Zejména  v Praze. Kde starostové  hodlají  mít  v  komunálních  volbách společnou  kandidátku s lidovci a zelenými!  Nechal se hodně hlasitě  slyšet, že  ani tak nejde  o  koalici, jako  politický  byznys  projekt  pražského developera  Sekyry a  kmotra  Hrdličky!  Dost  interesantní  výrok na  adresu  svého nejbližšího  /škrceného/ spojence. Že  jako jedou jako bílí koně  pražských kmotrů…

Jenže  v Praze  prostě  Půtové  opravdu asi  s profláklými  Hudečky  , Vávry, Nouzy a  spol  nehodlají  mít  logicky  nic  společného. Já bych také  nechtěl!  Lanařili  nejdříve  Jana  Kasla. Ten ovšem  vsadil, po účasti v  různých  politických experimentech a  následných drtivých  porážkách,  na  jistotu u Babiše,   / obecnou euforii   pro mne naprosto nepochopitelnou/, kterou  pořád  budí a hlavně  – a  jeho /skoro/ nekonečné finanční  fondy a  mediální dosah. Chápu Kasla.

Takže  starostové, za které  to všechno asi vymyslel a v  každém případě  dojednával,  jejich pro mne  daleko nejzajímavější politik  – poslanec  Polčák, který se stal také  místopředsedou  strany,   teď  lanaří  jako svou jedničku pro  Prahu  exrektora  Karlovky  – Hampla!  Opět  – dobrý výběr. Zajímavé jméno.

Otázkou je,  jestli  Jeho exmagnificence  bude na  tuhle  nabídku  slyšet.  Jestli ho bude  lákat se do pražské  špíny  nejen namočit, ale  potopit  se  do  ní nejméně po krk.  Docela o tom pochybuji.  Primátorem se, zcela jistě  – nestane.  A být  nějakým podržtaškou  vítěze na postu  radního, s  vyhlídkou že  se dostane  co nevidět  před  soud  kvůli nějakému  bizarnímu obvinění?  To je  myslitelné  u těch, co bytostně potřebují  světla  reflektorů  nebo  nefalšované politické dobrodruhy.  Příklad  Zdeňka  Tůmy  je dostatečně  varující.  Bohumila  Svobody  také. Co jsem  slyšel,  je  pan  exrektor  Hampl  velmi uvážlivý  a  seriozní muž…  No uvidíme.

Nic moc dalšího se  o  tom podniku  z pátku napsat  nedá.  Snad ještě  pár  drobných peripetií..

Na  sjezd přijela   spousta  politických  nápadníků. Včetně prezidenta  Zemana.  Ten  si prý  předcházel  masivně  Gazdíka,  nazývajíc  ho opakovaně  milým Petrem.  Doslova  k namazání  na  starostenský  chleba  ovšem  prý  byli  občan  Schwarzenberg,  odeesák Fiala  a    Bělobrádek…. Všichni se snažili  vlichotit  ze  všech sil.  Chápu je velmi.  Jsou v  situaci, kdy  potřebují doslova  každé  půlprocentníčko,   A  Půtové   jim jich  pár  určitě ukradnou.  Ve všech  volbách, co  tenhle rok budou.

Starostové  se ovšem opět nezapomenuli  přihlásit  k  české pravici.  Tohle je  něco, co  nechápu.  A  ještě  méně  logiky  shledávám  v  počínání  jejich  voličské základny.  Tihle tzv. starostové, pokud opravdu starosty  jsou,  vládnou  v  malých obcích a  městečkách.  Hlavně  v  okrajových  částech  republiky.  Které bojují  zejména  , řekněme, chudobou, svých obyvatel,  nízkou zaměstnaností, nízkou příjmovou hladinou, špatnou dopravní obslužností a  tak podobně.  Tohle  má být pravicová  volební základna?  Ta  je, doložitelně, v Praze, středních  Čechách, je mi  trapné, že musím napsat  – v  našem statutárním městysu  a místech  jim podobných. Tedy  tam, kde se žije, relativně, dobře.

V  pátek vyšel v Deníku  celostránkový  rozhovor  s Půtou. Je k nalezení  zde:

http://www.denik.cz/z_domova/puta-je-cas-na-samostatnost-20140328.html

Pro  účely  tohoto  článku  z něj vyjímám jeho začátek,  zbytek si snadno dočtete  na linku,   když budete mít zájem.

Starostové a nezávislí byli především na parlamentní úrovni vnímáni jako odnož TOP 09. Chcete to změnit? Byl bych rád, aby Starostové a nezávislí byli více vnímáni jako samostatné politické hnutí, což doteď nejsou. Ve svých řadách máme plno úspěšných komunálních a regionálních politiků, takže na změnu pohledu na STAN máme určitě dostatek sil.

To je  to o čem   jsem psal výše. Starosty  ale  čeká  ještě  spolknout  pár  brouků.  jeden se například  jmenuje  církevní restituce. Nastavení  jejich  voličů  v  této kauze  je  zřejmé.  S výjimkou  regionů  typu  jižní  Morava, Zlínsko  a pár  dalších. A  ví to i Půta. Viz další  výňatek ze  zmíněného interview:

Zatím ovšem fungujete coby spojenci TOP 09, která sama sebe prezentuje jako konzervativní pravicovou stranu. Logicky například prosazovala zákon o církevních restitucích, jehož podobu ovšem drtivá většina občanů odmítá. Poslanci STAN pro něj nejen hlasovali, ale hlasitě ho obhajují. Jak to vidíte vy? Můj osobní názor je, že nějakou smlouvu o narovnání 
s církvemi bylo nutné uzavřít, protože se na ni čekalo 24 let. Pokud by k ní nedošlo, církve by mohly využít soudní cestu, aby se v jednotlivých případech domohly svého majetku. Myslím, že dohoda byla správný postup, ale bohužel se nepodařilo veřejnost srozumitelně informovat o podstatě narovnání. Zásada, že když se někomu něco ukradne, mělo by se to vrátit, by se ovšem dodržovat měla. To dodržují všichni slušní lidé ve svém běžném životě. Kdyby se to lépe vysvětlilo, měla by společnost možná větší pochopení.

Na čí straně stojíte v současném sporu mezi ČSSD, ANO a představiteli církví o možnost snížení finanční náhrady ve výši 59 miliard korun? Jsem přesvědčený, že by se na něm musely shodnout obě strany. Problém je, že před volbami padalo mnoho slibů, aniž by se předtím s církvemi někdo bavil. Cesta k dohodě je tak velmi obtížná.

Taktika  tohohle  houfce  funkcí chtivých je  jasná  –  oni  vědí,  že  církevní restituce  jsou  krajně  nepopulární  a  silně  zavánějí.  Proto by  rádi,  aby  téma  rychle zapadlo. Doufám, že  si  to  vládní strany, aspoň  ty  dvě  nejsilnější – uvědomí!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Starosti starostů

 1. Bob napsal:

  Skvělý komentář.!!!!!!
  Jenom jsem nepochopil, proč by byla lepší místopředsedkyně teta Miruna.
  Subjektivně je mi teta Miruna sympatičtější než ten svazák, ale politický význam předsedování těcto „veličin“ shledávám stejný.

 2. Laco G. mlynář napsal:

  Už ten název, Starostové. Korektní je Hnutí starostů a nezávislých. Říkat jim Starostové znamená pomáhat této pseudostraničce v povědomí voličů k názoru, že oni reprezentují všechny starosty v ČR.
  TOP 09 i tuto pseudopartaj čeká letos těžká nakládačka, zejména po tom co předvádějí v Praze s Blankou.
  Liberec byl vždycky stát ve státě. Jenže ten situaci nezmění celostátně.
  Maskot Khárl už jim nepomůže. V Praze bude nosit řetěz Kasl.

  • Bob napsal:

   Doufejme, že bude nosit řetěz.
   Ten stávající hlupák ho odmítl nosit, „že je těžký…“ ve snaze ukázat svoji „skromnost a neokázalost“.
   Je to jako kdyby akademičtí funkcionáři při promoci chodili v civilu.

  • český maloměšťák napsal:

   Nevíte kolik je v hnutí Starostové a Nezívislí starostů a kolik to je z celkového počtu starostů ČR ?
   P.S. Nezávislý tam samozřejmě není nikdo, označení “ nezávislý“ je v dnešním světě nesmysl /dokonce ani miliardář Babiš není nezávislý, např. pobírá dotace – je tedy závislý dokonce i na přerozdělení daní (podobně jako například důchodce , nezaměstnaný , či člověk pobírající sociální dávky)/. Jde o vějiičku na voliče. Podobně jako názvy “ občanská“, “ sociální“, “ křesťanská“, “ demokratická“, “ komunistická“ atd..
   Na druhé straně nějak se ty strany jmenovat musí, asi by nezabraly názvy jako např.
   “ Babiišovy dobroty“, “ Zaorálkovy tlachy“ nebo “ Bělobrádkovo kázání“ /popř. “ Filipova proroctví“/.
   I když :
   http://www.jenpromuze.cz/start/13965-takhle-vypada-nejlepsi-politik-na-celem-svete

   No a když už jsme u toho Babiše, tak i trocha konspirace :

   http://zpravy.kurzy.cz/364149-kdo-vsechno-vedel-o-babisove-100-dividende-v-cez/

 3. Václav napsal:

  Je otázka jak jsou starostové silní,ale divil jsme se ,že v médiích stále viděný Gazdík tam byl tak dlouho trpěn .

 4. Jeff napsal:

  Hejtman v čele starostů nebo starosta v čele hejtmanů? A může být členem této partaje i místostarosta nebo radní? A co náměstek primátora nebo jeho sekretářka..Je to profesní komora nebo nátlakový orgán, ale politická strana? Nezávislí starostové? Na straně starostů s podporou TOP? Aktiv starostů na téma… to jo. KDU s podporou lékařské komory, ODS s podporou exekutorů, ale exekutoři jako politická strana? Agrární strana s podporou SPOZ bez Z.

 5. Šims. napsal:

  V podstatě tím, že se bude asi stále ještě objevovat kxicht Gazdíka jako ten černý vzadu (reminiscence na bilbordy s knížetem vzadu za kandidátem), budou starostové stále kontaminováni a spojovány s TOPkou, takže mi to masivní zvolení Gazdíka až tak nevadí, protože „dobře“ poslouží jako odpuzující element. Jinak pí Gazdíkové se snad narodí činarodilo třetí nebo čtvrté dítě, takže jde o velmi plodného tatíka a má fakt starost o rozvoj naší populace. Jen doufám, že ratolesti se nebudou cpát do politiky po vzoru svého otce.

 6. tresen napsal:

  Výraz tragikomix je perfektní. Jen doufám, že to je public domain. Použití se určitě nabídne samo.

Komentáře nejsou povoleny.