529 rozsudků smrti


 

V  článcích  o Ukrajině a  zejména  tam, kde  bylo odtržení  Krymu  srovnáváno s Kosovem, zdejší  pravověrní  argumentovali  tím, že  v Kosovu  šlo  o  porušování  lidských  práv  ze strany Srbů.  A že  se  tedy  Kosovo s  Krymem srovnávat  nedá.

Pravověrní  s  lehkostí sobě  vlastní, pominuli  historické  případy,  které  jsem  preventivně,  abych  jejich argumentaci  zastavil už v  samém  zárodku, použil  už  v textu  článku  – zopakuji je:  Biafra, Somálsko, Sudán, Kongo, Demokratická  republika  Kongo, Rwanda, Burundi, Liberie, Sierra  Leone, kdy šlo  vyvražďování  milionů  lidí  a     exodus desítek, možná i  stovek milionů  lidí. Vždy  nesrovnatelně  více, než  kolik stejných tragedií  vůbec mohlo kdy být  v Kosovu. Mohlo  kdy  být, nikoli, že  bylo!

Prostě náš  západ,  ano  náš, jsme  jeho součástí,  rád  a ochotně  zvedl  téma  lidských práv  v Kosovu. Kvůli  daleko horším poměrům  v  Africe  nehnul prstem. Což  platí  zejména  pro  Ameriku a její  administrativu.  Evropský  západ  byl a je už za  svůj  podivný  metr  Kosovo/Afrika trestán.  A  bude dál. Nikoli  tím, že  by  snad   / zatím/ mu hrozily  nějaké nálety, či jiné  vojenské násilí.  Ten trest má podobu  neutuchající  emigrační vlny,  která se valí na  Evropu  každý  den.  Všichni jsme  viděli  obrázky   z Lampedusy:  Někteří z nás měli možnost  sledovat, co se děje  ve španělských enklávách Ceuta a Melilla  v  Maroku.

Zkusím  vám to popsat. Zkuste  si  představit  7 metrů vysoký  plot, který  je  nahoře opatřen kotouči  tzv. žiletkového drátu /horší verze  ostnatého/. Tento plot  je  ve  třech  řadách za  sebou. Prostor  mezi ploty je  opět  vyštrykován žiletkovým drátem. A  přes  tohle  každý den  prchají  stovky  Afričanů, aby  se za  každou cenu  dostali  na  španělské teritorium.  Řada z nich jako  ekonomičtí  uprchlíci. Nicméně  jinému, nadkritickému  množství,  jde o holý  život. Tam, odkud se na útěk přes  celou Saharu  vydali.

Aby  to bylo plastické,  dám  pár  fotografií.  Půjčil jsem si  je  z časopisu  Týden. Snad  mu to nebude vadit

Maroko

maroko2

maroko1

Pro  Evropu  neřešitelný  problém. Jak  říkají  Němci  – Boot  ist  voll!  Nicméně  Evropa akceptovala  americkou  tézi,  že  v Kosovu  prý bylo  porušování  lidských práv  horší  než  v  té Biafře, Sudánu  nebo Rwandě…. tam  humanitární  násilí, například ono  známé bombardování  nebylo třeba.

Mohli bychom nad  tím mávnout  rukou! Vo co go??  Biafra  je přece dávno!  Sudán, Rwanda, koho to  ve  střední Evropě může  zajímat?  A  vůbec, Kosovo není  žádný Krym,  že?

Inu Boot  bude ještě  více voll! Ti, co jsou  ochotni  šplhat  přes  ta monstra  ze  žiletkového drátu  to vidí  úplně  jinak!

Chci se zdejších pravověrných  zeptat – co myslíte,  vyměnili  by  tihle  rádi  svůj  život  za  život  „utlačovaných a  násilněných kosovských  Albánců, kdyby  jim to  v té  době  byl někdo  nabídl, nebo nikoli?

Jsem přesvědčen,  že jeden  každý  z nich  by  srbskou „hrůzovládu“  okamžitě  akceptoval bez  mrknutí  oka! Po tom, co zažili  doma.  Tam ovšem  západní svět  naprosto neviděl  důvod  k nějakému zásahu.. Takže  si kladu  další  otázku- čím to,  že  je  ochrana  lidských práv  albánského etnika  na  území Srbska  nastavena  o  mnoho  řádů  výše, než  primární právo na holý  život  Afričana  z Liberie?  Tahle  zemi je  vybrána záměrně.  Jako vůbec nejlepší  příklad  ze  všech.

Ta  totiž  vznikla  na přání  Spojených  států a pod  patronací  Spojených  států!!!  Jako reakce na  otrockou minulost  Ameriky.  Právě  sem  měli možnost přesídlit  propuštění  američtí  černošští otroci , s  tím, že  si budou  žít  po svém. Jak  sami chtějí. Dokonce už  roku  1847, takže  založili   druhý  nejstarší  africký  stát moderního střihu. Ovšem  v posledních 25 letech si země  prošla  doslova krvavou lázní a dvěma  nesmírně krutými občanskými  válkami.

Slyším námitku, že  jeden  z  jejich  hlavních původců  – Charles  Taylor nakonec skončil v Haagu? Inu  ano.  Ačkoli  jeho vina  a  to, za  co se tam dostal takový Miloševič, je  asi stejný  rozdíl  jako  aktem  fotografickým a pietním. Nebo chcete  li, jako rozdíl třeba  mezi  jistým Simonem a  jistým  Markem. Ten  první  dostal  flastr  za účast na neúspěšném  puči  v Rovníkové Guineji   34 let  natvrdo. Ten druhý  za  přesně  totéž  čtyři roky podmínečně a vysokou pokutu. Že  jsem uvedl jen  křestní  jména  těch  dvou a nikoli příjmení? Dobrá, jedno  z  nich  dám. Ten co  v  africkém vězení nejspíš  shnije / pokud se tak  již  dávno nestalo/,  se jmenuje  Mann.   Příjmení toho druhého si  zkuste  vygůglit  🙂 . Nemusíte  všechno dostat  na  stříbrném podnose 🙂  Vodítek máte  dost. A až  si toho druhého  najdete, pochopíte,  proč  jsem pokládal za nutné  ho zařadit  do  dnešního článku!

Protože  ten  je  nikoli o lidských právech jako takových, ale  o  naprosto  cynickém a účelovém  zneužívání tohoto pojmu!   Závěrně  nepíši  USA  nebo EU. Námi.  My  jsme  součástí tohoto světa a těmihle  hodnotami se oháníme.  s  tím, že  chráníme  naše hodnoty. Já  vím, píši  o černé  Africe.  A  už jsem konstatoval  – koho  že  vlastně  zajímá?  A  také  – bylo  to  dávno. A  Lampedusa a  španělské  marocké  enklávy  nás  / zatím/ netlačí. Včetně  zdejších pravověrných, kteří mají pochopení  pro Kosovo. Ale jen pro něj.

Takže  dáme  něco  fungl  čerstvého! Hodně  aktuálního.  Co třeba  takový  Egypt?  Je  vlastně za  humny.

Egyptský soud v pondělí 24.03.2014 vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího, kteří zabili policistu.

Dodejme, že proces začal teprve o předchozím víkendu – v sobotu. Soudce tehdy odmítl žádost obhajoby, která chtěla více času na prostudování spisů. Advokátům dal soud jen 24 hodin na to, aby obhajobu předložili v písemné podobě. Jednání pak soudce odročil právě na pondělí. Obhájci se ale vynesení rozsudků nesměli zúčastnit….

Celkově  potřeboval  soud  jen  dvě  stání – první, kdy nejspíš  přečetl obžalobu a  druhé, kdy vynesl  rozsudek.  Nad 529 lidmi! Zajímalo by mne, jestli stihl  ještě  něco jiného, než v obou případech přečíst  jejich jména…

Přes  půl tisícovky  „špagátů“. Pokud  vím  protestoval proti  tomu jen úřad  vysokého komisaře  OSN  pro lidská práva.    Nic není známo  o  nějakých  diplomatických demarších  z  Washingtonu, Londýna, Paříže, Berlína  a tak podobně. Nebo dokonce o pohrůžkách  sankcemi,  jestli se v Egyptě  hodně  rychle nevzpamatují.  Nebo dokonce preventivními nálety….

Píši toto  s plnou vážností  – není  mou  ambicí  zastávat  se muslimských  fanatiků  z  Islámského bratrstva, ale mělo být  zájmem nás  všech, aby  největší a nejlidnatější  arabská země  se  nestala  kořistí  radikálních náboženských fanatiků, jako se to stalo už v  Iránu.  A  tenhle proces  k tomu  přispívá  měrou  nevídanou!

Odsouzení totiž  byli  obvinění z vraždy policisty, z pokusu o vraždu dvou dalších a z útoku na policejní budovu v provincii Mínja.  Kdy vzali  spravedlnost  do vlastních  rukou,  když egyptská  armáda  svrhla  islamistického prezidenta  Mursího.

Viděl  jsem  na německých televizních  kanálech – konkrétně  N24 záběry  onoho útoku na  tu policejní posádku.  Snadno by je  šlo zaměnit s Majdanem.  Stejné srocení  davu,  stejné zápalné  láhve  v jeho rukou.  A  stejně  bezmocní policisté. Jenže  ti vrhači Molotovovů z Egypta  nafasovali  oprátky. Ti z  Majdanu?  No, někteří  teď  na  tom  zřejmě  nebudou  o moc  lépe. Někteří.   Jenže  ti z Majdanu byli oficiálně  pro náš  svět  hrdiny. Když se hodilia  porušovali dojednané dohody  prý v zájmu demokracie.. Než  začali  vadit  svým  fašizujícím  radikalismem, který byl naprosto  zřejmý  i slepým a hluchým.

 Ti  z provincie  Minjá  nikomu  z    tolik angažovaných  ochránců lidských práv  zjevně  nestojí a ni za zvednutí telefonu  a  všichni čekají,  že  tuhle  šílenost napraví  odvolací  soud. Včetně  lídrů  západního světa, Zaorálků a  zde přítomných pravověrných.

Nejspíš  s  tím  odvolací  soud  něco zásadního udělá. Jsou  li  ještě v  Egyptě  ti u moci  alespoň  částečně  při  smyslech.. Jenže  škoda už  se  stala.  Náš  svět  ukázal, stejně  jako  v oněch afrických  genocidách, které jsem připomenul,  že  lidská práva pro nás  nejsou axiomatickou a nedotknutelnou konstantou,  ale  jen  výběrovým zbožím. Či  spíše výběrovým klackem.  Něco ve  stylu  hry, kterou jsme  hráli v  mateřské  školce. Pamatujete  se?  Jmenovala  se  Chodí pešek okolo.. Dost  chatrný  ah hloupý princip pro velmocenskou politiku!  Která nás všechny může  přivést  do  jaderného pekla.

Tahle možnost a  jedině ona  je  tím tématem, o němž, v  souvislosti  s  Ukrajinou píši! Totéž  vám předevčírem sděloval  starý bavorský politický konzervativní  harcovník  Willi Wimmer.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

144 reakcí na 529 rozsudků smrti

 1. jezevec napsal:

  vlku, jedna jednoduchá, ale podle mně nepominutelná otázka: skutečně jsi uvěřil tomu, že nebýt euroatlantické intervence v kosovu (a nedělá rozdíl, že s ní TAKY nesouhlasím) – že nebýt kosova, o kterým v souvislosti s ukrajinou furt meleš – že by dnes rus stál na krymských hranicích ne-anektované ukrajiny, a zoufalý putin by si mumlal pod fousy, njn, nebylo kosovo, nebude ani krym, tohle si fakt nemohu dovolit, ….. OPRAVDU tomuhle jsi uvěřil? protože jestli ne, pak jsou jakékoliv kecy o kosovu jen zbytným žvaněním o ničem.

  v ostatním souhlasím s názorem, že boot ist voll a že afriku afričanům, vůbec mně nezajímá jak se afričani mezi sebou vraždí, a žiletkové ploty pokud možno 2x vyšší a 3x širší, případně mohou začít už u egypta. máme plno. přestože se domnívám (a opakuji že ani tak bych s ním nesouhlasil), že zásah v kosovu nevznikl kvůli intenzitě porušování lidských práv v porovnání s afrikou, ale kvůli geografické dislokaci tohoto konfliktu, byl příliš blízko tomu co považujeme za „naši“ civilizaci. prostě, v evropě se ethnic cleansing už považuje za nepřijatelné, zatímco v africe to patří ke standardu a možná i k formální politice. a nám do toho nic není. do kosova možná ano, a do ukrajiny by mělo být, a v egyptě at se vražděj jak potřebujou.

  • Vidlák napsal:

   Já tomu Jezevče věřím. Kdyby nebylo Kosova a té hromady flagrantního porušování úmluv, které s tím souvisí, tak neměl Rus žádný důvod zabírat Krym. Jak psal Vlk, možná by dokonce i nyní, přes všechna Kosova, porušené dohody o nerozšiřování NATO a dohody mezi opozicí a Janukovyčem, nemuselo na Krym dojít, kdyby někdo z t amerických miláčků v Kyjevě zvedl telefon a zavolal do Kremlu, že ať se na Ukrajině děje cokoliv, nebude to mít vliv na mezinárodní smlouvy ohledně černomořské základny.

   Nevím jak vy, ale já si nemyslím, že je pro Rusko výhra mít dva miliony chudých obyvatel navíc na místě, kam se musí dopravovat i voda. Naopak já si zase nemyslím, že by Putin byl takový revizionistický idiot, že by chtěl mít ruské impérium až do Varšavy jen proto, že už tam jednou bylo, bez ohledu na to, kolik chudáků tam bude mít. Ta důležitá místa v Evropě už si dávno koupil ruská účast je skoro ve všech západních firmách. A všechna surovinově důležitá místa leží v Rusku. Ne v Německu.

   • Hladis napsal:

    Vidlaku, sezente si práce prednich dnesnich ruských elit a jejich myslenkovy trust. Doctete se zajimave věci. Pokud skutecne verite, ze kdyby nebylo Kosovo, nebyl by Krym, tak bohužel to oznacim za zcela naivni.

    • kchodl napsal:

     Nebo si sežeňte práce dnešních amerických a evropských elit. Fundamentalistických pravičáků, neo-cons, AIPACů, nové levice. Nebo amerických levičáckých Pol-potů, kteří chystali zcela vážně obří americké koncentráky – nakonec byli to duchovní vůdci současného prezidenta, že.

     To Vám polezou oči z důlků, co se tam dočtete.
     To se pak divíte, že z planety už dávno není radioaktivní skleněnka s vypařenými oceány.

     Zábavné jsou také evropské elity, různé ty Římské kluby a tak dále. Můžete se dozvědět něco o tom, jak by bylo nejlepší lidstvo vyhladit – oni mají hezké slovo „depopulizovat planetu“. Že pro obsluhu elit je takových řekněme sto milionů až miliarda lidí to správné číslo.

     Proti tomu je nějaký pravoslavný fundamentalista, jakýsi ruský post-bolševický nácek Dugin a další hvězdy pouhá maličkost.

     • kchodl napsal:

      Nebo taková populární práce pana Krvavého, tedy Al Gora. Jak se to jen jmenuje.
      To je panečku počteníčko. Z to jde mráz jak z kapalného dusíku, změnit se to ve skutečnost.

    • Vidlák napsal:

     Víte Hladisi, já ten ty jejich práce četl… a světe div se… vývoj jejich myšlenek celkem přesně kopíruje vývoj geopolitiky. Chce to si číst nejen dnešní eseje, ale také ty dvacet let staré. Chce to číst nejen za Putina, ale i za Jelcina. To člověk čumí na ten vývoj… nejdřív optimismus po páru železné opony, pak to postupné vystřízlivění až pocit katastrofy. Pak to vědomí, že západ není kámoš, ale konkurent. Pak Putin a jeho zlomení západních kamarádů oligarchů… Pak pocit trvající dodnes, že sice nemají svobodu, ale žijou a znovu mají své místo na světě. Nějak podobně přemýšlel můj děda za druhé světové – Ano Stalin způsobil na Ukrajině haldomor, ale Hitler je chtěl vyhladit komplet a nebýt Stalina a jeho tvrdosti, tak se mu to podařilo. Ano, měli dvacet milionů mrtvých, ale kdyby prohráli, byli mrtví všichni.
     Takhle podobně to vidí běžný Rus dneska. Bez svobody se žít dá, ale bez žrádla a místa k životu ne. A raději být sluha Putina než sluha Evropy.

     • kchodl napsal:

      Přesně tak, jde o existenci. Někdy i holou existenci.
      To je pak jedno jestli Petr nebo Pavel. Jestli měl Stalin rohy a kopyto, hlavně že dal po tlamě Hitlerovi, který chtěl Slovany, včetně nás, vyhladit. Zbytek jsou nepodstatné maličkosti.

     • scallop napsal:

      No a kdyby Stalin nepokracoval v nesmyslne antizapadni propagande a naopak navazal na spojenectvi s Anglii a francii z doby prohnile carske rise, zadny Hitler by nejspis nebyl. Stat se mohlo cokoliv, ale diktatorsky puc v jedne zemi dava navod kandidatum na diktatory u sousedu. Za Hitlera maji Stalin a Lenin velky dil odpovednosti.

    • janhladik napsal:

     Jak by myšlenky současnosti mohly vzniknout bez zkušenosti s minulostí? Já se stále divím, jak kvantovou mechaniku, a hypotézu o alternativních vesmírech, roubuješ na ‚kdyby ryby‘ úvahy o geopolitice?

  • jozka napsal:

   Ethnic cleaning je neprijatelne? Kdy k tomu doslo? Protoze minimalne v roce 1995 (a v roce 2012 potvrzeno) to neplatilo.

  • standa.e napsal:

   Jsem bytostně přesvědčený, že Krym je jen logickým důsledkem „Majdanu“. Měřit stejným metrem vládním i majdanistům, neměl by Putin záminku a ani důvod. Krym = Sevastopol. Sevastopol = Ruská černomořská flotila. Co kdo, proboha, čekal?
   Buď nám vládnou totální ignoranti, nebo blázni. Je to jako když rodič nechá dítě dloubat do (cizího) psa a pak se diví, když se pes ožene.
   Každopádně jsem stále více přesvědčený, že způsob, jakým „demokratický západ“ rozvrací stabilitu všude ve svém okolí, je ve skutečnosti jen chytrou taktikou, jak v nás vyvolat strach ze sousedů – a ten strach nás připoutá o to těsněji (i hospodářsky) k našemu ochránci z USA (a v tuto chvíli jsem Kosovo opět do diskuse patří). Že je to ovšem tento ochránce, kdo celou věc rozpoutává, ve své zaslepenosti odmítáme vidět. Jako Evropa jsme zcela cynicky tlačeni do situace, v níž nám nezbude než volit kdo s koho. A je jen projev naší slabosti, že jsme to připustili.

  • Hladis napsal:

   Samozrejme ze Kosovo je pouhy zastupny problém a osli mustek. Nic vic. Anexe Krymu je jen upgrade revizi rozpadu SSSR. Od Podnestri po Krym. Kosovo s tim nemá co delat. Putin ani nemůže smysluplne Kosovem argumentovat bez toho, aby si nenasral do huby, jako v tom projevu k Dume. Ale stále se to bude opakovat a stále se najde dost sebemrskačů, co ještě budou kricet „jooo pritlac“. Pokud někdo rekne, ze „Putin to udelat musel“, tak není o cem dal debatovat. Ja ted klidne reknu, „Bush to udelat musel“, „Clinton to udelat musel“, „Daladier to v Mnichove udelat musel“,“Hitler Sudety zabrat musel“……….“Cingischan to udelat musel“. Vsichni to „museli udelat“.

   • Vidlák napsal:

    Hladisi a k čemu by Putinovi ta Ukrajina byla? Čtyřicet milionů chudáků? Proč by se o ně měl starat? Proč by se měl starat o Pobaltí? Petěrburg mu zůstal. Jo, Car chtěl pobaltí, byla tam Hanzovní města, centra tehdejšího evropského obchodu. Jo, Car chtěl Krym – aby měl přístup k moři a orientu. Car chtěl sibiř, protože tam bylo zlato.
    Lenin chtěl Ukrajinu a Pobaltí, aby mezi Dohodou a Ruskem byl kus nárazníkového pásma. Aby to pěchotě chvíli trvalo.
    Stalin chtěl střední Evropu, aby to tankům dýl trvalo. Ale nevím na co to bude Putinovi, když raketám je jedno kudy letí, a produktovody jsou, fungujou a tečou. Ale z Ruska do Německa. Ne z Německa do Ruska.

    • xpow napsal:

     Stalin chtěl střední Evropu, aby to tankům dýl trvalo. Kam, do Paříže? To ste vtipálek. Pokud vás nenapadlo co je zajýmavého na Ukrajině, zkuste Donbas. Jinak samozřejmě prestiž, moc, pozice, tradiční velmocenské hodnoty, na tom není nic nového. Pokud si nedokážete představit strategický význam Ukrajiny, stačí si představit tu statisícovou armádu, kterou má Putin na hranicích s Ukrajinou, ale na hranicích s Polskem, Slovenskem, Maďarskem.

     • kchodl napsal:

      Stalin chtěl Střední Evropu, aby to déle trvalo západním tankům do Moskvy.

      Nelze se mu divit, zcela jistě věděl, že ještě v roce 1945 před kapitulací Třetí říše Britové s tichým souhlasem všech ostatních neodzbrojují zajatý Wermacht a Waffen SS, ale nechávají je v plné zbroji pěkně zašité – šlo o milionovou armádu v severním Německu, západně od Berlína. Ti čekali, oficiálně v zajetí, ale v plné zbroji a vojenské organizaci. K nim pak směřoval Shorner a další svazky, než to pak Truman zatrhl. Západ zcela vážně uvažoval, s vědomím brzkého monopolu na atomovou bombu, o útoku na sojůz něrušimij.
      Jelikož když viděli rusáky v těch jejich hadrech, podlehli staré propagandě, že rusák je vyčerpaná ožralá říše na hliněných nohou. A stačí do něj šťouchnout.

      Propaganda ostatně tenhle dojem pěstuje doteď. Je to taková konstanta, vždy to vyběhne, když Rusko projeví nějakou, byť třeba jen domnělou, slabost.

      Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby měli atom už třeba v lednu 1945.

      A co se týče dneška, technologie je zcela jinde, takže se nejedná o průjezd tanků, ale o dobu letu raket. O nějaký Donbas jde až na posledním místě, uhlí a ocel už dávno není strategický materiál. I Němci už vedou válku jen přes počítače burzy a centrální banky.
      To je ta moderní doba.

     • kchodl napsal:

      Vážně jste s těmi věcmi o nějakém významu Ukrajiny pro Rusko poměrně mimo. Jistě, význam má, ale ne z důvodu strategických surovin nebo průmyslu.

      Toho mají více než dost sami. Dám příklad. Před asi mnoha lety jsme potřebovali na nějaký projekt, šlo o aplikovanou fyziku, terč ze skandia. To je takový lehký kov, může být tvrdý jak ocel, ale je lehký skoro jako hliník. Asi kilo. Půjčit na rok. ČS(F)R měla asi půl kilo. Amíci, ti se na tom podíleli, něco měli také, ale dělali s tím obstrukce, jak kdyby to bylo plutonium. Takže rusáci. Že prý jo. Letěli jsme z Moskvy 10 hodin letadlem někam na Sibiř, tam byla obří fabrika, a tam hala s obráběcími stroji, kolem kterých se válely stovky kilogramů skandiových špon z obrábění. Uklizené, v kontejnerech. Něco z toho vyráběli, dodnes nevím co. Kolik toho kluci chcete ?

      Dneska je to samozřejmě už běžný materiál, můžete si koupit kolo ze skandiové slitiny.
      Nebo skandiovou pistoli.

      Nedávno mi jeden amík ukazoval, jak Elon Musk vyrábí Falcon9 pomocí sváření třením – úplně zlomová technologie, prý. No to je toho, rusáci to dělají takhle 30 let. Nebo jak si myslíte, že vyráběli největší rakety světa Eněrgija, které byly z lithiových slitin ? No v kovárně na kovadlině do toho ožralý Ivan opravdu nebušil.

      Nemůžete jejich vyspělost nebo zaostalost posuzovat podle toho, jakou mají doma ledničku. Životní úroveň je tam bídná, to je jasné. Ale žádná ta „Horní Volta s jadernými raketami“ (které jim asi rostou v pralese na stromech) to určitě není.

      Co platí každopádně, je Solženicinovo „Největší neštěstí v životě je narodit se Rusem.“.
      A to řekl ruský patriot.
      🙂

     • janhladik napsal:

      Havlíček Borovský udeřil taky dobře: „Ruský mužik? Po dobytku, první v zemi…“

     • xpow napsal:

      Stalin chtěl východní Evropu jako součást svého expanzivního impéria, sovětská armáda byla budována jako útočná síla s naprostou konvenční převahou proti západu. Donbas má pro Rusko a jeho válečný průmysl nepochybný význam. Strategický význam Ukrajiny vyplývá už z jejího názvu.

     • Vidlák napsal:

      Xpowe jste si jistý, že Putin potřebuje Donbas, když se bez něj doteď obešel? Já bych spíš řekl, že má sám uhlí víc než kdy může vytěžit a spotřebovat. A nebo UK těží a pěkně posílá za rubly do Ruska? A teď s tím přestanou? Naloží to na vlaky a povezou do Německa, kde přistává laciné americké uhlí dohnané tam zlevněním plynu díky těžbě z břidlic?
      Putin bude mít

     • kchodl napsal:

      KHB byl neskutečný borec. Téměř všechny jeho věci jsou moderní dodnes.

    • scallop napsal:

     Prisuzujete ruskym vladcum racionalitu. Cim je to podlozene? Podle ceho si myslite, ze Putin reaguval s racionalni rozvahou, kdyz rozmnozil imperium o Krym, ktery bude jen a pouze zrout penez? Mnohem pravdepodobnejsi je, ze to byla afektovana reakce na urazene ruske a putinovo ego (on toto podle vseho nerozlisuje). A holt urazene ego se da lecit i zbytkem ukrajiny nebo pobaltim, je tedy treba pocitat s neracionalni reakci ruskeho vlasce a po vsechny casy rozmnozitele rise.

     PS Pekne kopirujete ruske vnimani Stalina, kdy se rozsirenim imperia do Evropy jenom branil zlemu zapadu, aby to jejich tankum „dyl trvalo“. (Ono se rusko vybec poslednich 200 let jenom brani a proto rozsirueje sve uzemi.) Nevim jestli je to vrozenym rusifilstvim nebo fobii ze zapadu nebo proste dukaz kvality ruske propagandy. Jednodussi vysvetleni je, ze proste Stalin chtel ziskat maximum a zastavil se, az kdyz bylo zjevne, ze dlasi expanze by se bez valky neobesla. (Ale ja jsem pochopitelne zmanipulovany mainstreamovymi medii.)

     • kchodl napsal:

      Rusko bylo za posledních 200 let tím hodným Západem 3x rozdrceno na samou podstatu.

      Jednou tam jel na výlet Napoleon a jeho Velká armáda, což byla většina Evropy. Vypálil Moskvu. Kolik to bylo mrtvých, nikdo přesně neví, ale miliony to byly už tehdy. Převážně ovšem na nemoce, které každé válečné tažení doprovázaly (první konflikt, kde v poli padlo více lidí než pochcípalo na nemoce byl tuším až ve 20. století). Vzhledem k nízkému osídlení tyto lidské a věcné ztráty znamenaly přes 50 let zastavení rozvoje všeho, proti Evropě.

      Druhá taková věc byla první světová. A implantace bolševismu, prostě pokračování války těmi moderními prostředky. Subverze Lenina a německé ideologie, podpořená vagonem zlata z Říšské banky. Plus se zapojili i američtí přátelé soudruhem Trockým, s jeho bandou hrdlořezů. Financováno americkými (židovskými) bankéři. To byla také katastrofa, absolutní rozvrat, občanská válka, hladomor. Mrtvých nepočítaně.

      Následoval výlet Wermachtu parteigenosse Hitlera, vyhlazovací válka, kde ztráty byly cca 50-60 milionů mrtvých a celá země v troskách.

      Hlavně že je rusák takový agresor, proti Evropě. Nevyrazil totiž ani jednou. Jo, postupně se rozlezl z Novgorodu (ti kyjevští kupci) přes Kyjevskou Rus, pak Moskevské knížectví – zastavil vpád Tatarů do Evropy – směrem na sever a směrem na jih. Taky notně zpomalil Mongoly, když vyrazili na výlet, díky tomu dnes nemáme všichni žluté ksichty a šikmé oči. A osídlil Sibiř, dojel až na Aljašku.

      Faktem je, že nás 20 let okupoval a 40 let ovládal. Ukradl nám náš uran, kdyby to měl zaplatit ve světových cenách, jsme bohatší než Kuvajt. Jenže to platí jen kdyby nám to někdo zaplatil. Vyplundroval náš průmysl, zakazoval různé výroby – od motorek přes foťáky, počítače, vrtulníky, … nutil nás vyrábět ocel a tanky a jinou veteš. Tím jsme upadli na úroveň téměř rozvojové země. Naší sousedé mají 5x větší platy.
      Ale zbavil nás Němců, kteří nás chtěli vyhladit, to beru jako docela významné plus.

      Dobře že je zpátky ve svém doupěti, o tom žádná. A že jsme opět součástí Západu, jako 1000 let předtím.
      Jen doufám, že moje děti nebudou muset jet spolu s německými, dánskými, italskými, … kamarády do Moskvy, na výlet tankem, jak se to stalo posledně. A neříkejte mi, že tenkrát to byla obrana Evropy. Nebyla. Byla to vyhlazovací válka.

      Jako by to nebyla obrana dneska.

     • scallop napsal:

      A kvuli zlemu zapadu musela Rusko expandvat napr. na Kavkaz a do stredni Asie Napoleon ovladl temer celou Evropu, Hitler tez – ospravedlnuje to ostatni evropske staty k tomu, aby v rmaci „obrany“ zacali rust jak otesanek?

     • scallop napsal:

      Jetse koukam, ze argumentujete obranou proti Mongolum. Stejne (v opacnem gardu) agoitoval i jeden mensi pan s knirkem.

  • Evix napsal:

   Vůbec mně nezajímá jak se Afričani mezi sebou vraždí, a žiletkové ploty pokud možno 2x vyšší a 3x širší…
   ——————–
   Mělo by vás to zajímat!!! Oni nejsou hloupí, chtějí žít a proto utíkají a Evropa nemůže hostit tolik nešťastníků….A když se všichni tak zajímají o Krym, kde se nazabíjelo jako na Majdanu, tak by se měli zajímat i o tu Afriku!

   • vonrammstein napsal:

    Nemůže a tím pádem ani nemusí, že? Nebo jsme povinni se tu nechat sežrat a chcípnou pak hlady solidárně taky? Ne, jezevec má pravdu.

 2. cobolik pacholik napsal:

  jaky fajny jazvecik,jak ma vsetko zrovnane,kde sa moze vrazdit,kosovo jasna vec,tam sa demokraticky rozhodlo a ludsky bombardovalo bo to zo zapadu prislo a co zo zapadu,vsetko right ohladom krymu,to uz nedobre,bo to z toho vychodu a co z vychodu hlavne od tch zasranych moskalov to treba odsudit,uvalit sankcie,bo bomabrdovat to nikomu strach nedovoli a jak by chceli tak demokraticky zasiahnut,ale boja sa sracky rypnut do taktara,hlavne v egypte a afrike nech sa porezu do jedneho,jaky fajny demokrat a humaista,to by sa jeden posral,jak mocno vie vyriesit od toho skielka vsetko a keby nan hukla sova,mal by blato na hristi,milujem takych, a tu jeho civilizaciu,on civilizovany ,standardy ma lepsie jak ten z internacionaly a kuka na american aflag,plus modre zvezdy jak tela na malovane vrata,soudruzy,ked som ich sluchal pred 40 jarami,to casom aj nieco popravili,ale ten to bity,nakoniec treba sa vypisat,bo kosa zase konci,bo nejaka devenka sauerova,bola napadnuta,ja za toho boha nepochopim,ked zo 198 pripspevkov 9 sauerova &company a ostatny sa maju triast,bo veduci robi bu,bu to je u mna na palici a zacina ma to srat,ze sa treba posrat z nejakej sauerovej a 90% na tom blogu tu a nie len tu,ju nemoze zniest,bo drista jak kovany politruk za tej zasranej komuny,co ona robila predtym?disident?,ci emigrovala so zajazdom? ,ci sedela za svoje nazory(to pochybujem)taky to az nie je tak presvedceny,kurva pre jednu bo ju napadaju a preco ju napadaju ani slovo o tom,len nemozno na nu utocit,pritom nehovorim,ze musi s vacsinou suhlasit ,ale lakuje a cigani,zakryva peknym a odbornym slovom,jak rektor z vumlu,idem do pizdy z tade,jak za tej komuny,nemozno napadat spravnu od demokracie caf.
  PS: uz se nechcem nikdy vracet tam,kde nam bylo mizerne…

  • fotrák napsal:

   tak tak pacholíku, jsme jen obyčejní lidé

  • Jiří Němec napsal:

   coboliku pacholiku,moc dobře napsáno.Je vidět,že Vás nic nemůže odradit od toho aby jste vždy,napsal to, co si myslíte.Děkuji a přeji lepší dny,než ten o kterém píšete ve svém dalším příspěvku.

  • XY napsal:

   „…90% na tom blogu tu a nie len tu,ju nemoze zniest…“
   To jste té dámě udělal radost, čobolíku pacholíku. O to jí totiž jde. 🙂

  • Kanalnik napsal:

   coboliku, tohle je pro mne prispevek dne, dekuji 🙂

 3. cobolik pacholik napsal:

  v texas nejaky hero zase strielal,kde predtym strielal ten americky muslim a dristaju uz docista,jak za komuny,ked 3 dni zostrelovali lietadlo,to len aby ste vedeli,ze na tlacovej konfercii drista,ze viacej zabitych a viacej zranenych,vyzera tak,ze tam vybuchla asi bomba ,ani doktor nevie,kolko holoty odvezene do okolitich hospital,dnes ma vsetko asi serie,vsade sa lakuje …

 4. prirodovedec napsal:

  vlku není třeba ani jit do Egypta. Staci navsteva Obamy u Saudu a kolik toho bylo receno o lidských pravech tam a jak bylo glosovano z US to, ze nebylo nic receno, jak jsem zachytil.

  Ano jezevce, pokud by nevzniklo Kosovo, troufnu si souhlasit, ze by to akci rusky krym nezastavilo. Jen by to tak nezjednodušilo proputinovskou argumentaci a nenabídlo tak jednoduchou záminku. Nasel by si ovšem předchozí záminky.

  Jinak jeste dekuji hladiskovi za vyborny vcerejsi clanek a skvělou moznost uzit si klidného zamysleni a diskuse. I dalsim dekuji tentokrat za ochotu psat promyslene a otevrene – Fagan tentokrat i bez tapet, xpow tazave, jan cermak s prožitkem atd. Dekuji Vam a dalsim panove. Pro takove (pro mne ctive) clanky a diskuse bylo pro mne prijemne sem chodit.

  Byl jsem pak pozdeji pryc, nestihl jsem temer zcela souhlasnou reakci na hladiskuv posledni vstup. Rozdily v nasem pristupu k matematickym modelum se mi jevi jen minimalni: Ja mam pozitek z jejich vnitrni konzistence a abstraktni promyslenosti a hnusi se mi znasilnovani reality jejich primocarym aplikovanim i proto, ze si s analogiemi mezi realitou a jejich konstrukcemi rad na tenkem lede pohravam, hladiska pak podle mne odpuzuje to dnesni i historicke primocare aplikovani tak, ze mene nez ja ocenuje jejich abstraktni krasu.

  Tesim se, pokud hladisek dostane prilezitost k tomu, co pise předem o svých planech. Bude to asi i rovnez pekna, byt neprima a třeba nechtena, rozprava na dalku v prostoru i case s davnou vicedilnou historii ekonomických myslitelu dle Modreho ptaka na psovi, i když chapu, ze urceni textu je jiné, a proto pro mne kvalita hladiskova textu je na jiné urovni nez ta historicka propagace neolibu.

  S ohledem ale na muj pozitek z teto predchozi diskuse a na jinde uvedene to bude pro mne prijemna vzpomínka na muj docasny konec zde diskusich (doufam, ze jen pro mne), a s tim souvisejici a prikazany sam sobe konec meho cteni zdejsich textu, abych zbytecne chuti sarkasticky vstoupit do diskusi pak treba neodolal.

  Zejmena odborne duvody mne prijemne vedou k tomu, abych sve ucinkovani v diskusich na kose a cteni kosy prerusil a svoji ironii a sarkasmus obratil proti sobe a spolupracovnikum při reseni neceho jineho. Potrebuji cas zase do prazdnin. Mam ale navic popsanou vynikajici vzpominku na okolnosti sveho vzdaleni se tentokrát a odchazi se mi prijemne. Budu navic rad, pokud tedy nezpusobim ostatnim zastaveni kosy, coz by jinak hrozilo neb v necem, co vnimam jako manipulaci, nerad ustupuji.

  Tesim se uz ale na vyjimku cteni u dalšího hladiska, pokud mi neutece, urcite ale nestihnu jednodenni diskusi při nenahlizeni. Pokud se to zde zavre, prosim jen hladiska, aby pak zvazil nekde dat najevo (tak aby to google zaindexoval 🙂 ), kde ho lze docist. Drzim Vam hladisku palce a tesi mne, ze nejen mladi lide kolem mne jsou tak premyslivi. Netusite jak se pak spokojene odchazi nejen z diskusi nekterym starsim. Dekuji, mejte se tu vespolek laskyplne diskusne. 🙂

  • Skogen napsal:

   Nezbývá, než Vás podpořit 🙂 Řekněme, že nevidím přínosné pro společnost, jsou-li jí upírány autoregulační prvky. Vás je ovšem škoda. Tak tedy o prázdninách budu vyhlížet, třeba tady, třeba jinde. Podstatné jsou ty myšlenky na jejichž konec hodnotící soudy bezpochyby patří.

  • kchodl napsal:

   Ironie a sarkasmu proti „věřícím“, dokonce i proti věřícím v ekonomické teorie a modely, není nikdy dost.

   Ani vysmívání se přehnanému redukcionismu „vědeckých“ metod.
   Viz klasický vtípek s kulatou krávou (matematicko-fyzikální model dojení funguje – jen musí být krávy ideální koule a dojení musí probíhat ve vakuu).

   Jenže s dostupností počítačů se to často zvrhne v dokonalou pavědu, kdy vzniká úplná virtuální realita a o skutečnost se téměř nikdo nestará. Pak přijde někdo, pro něhož je nejvyšší používanou metodou matematické abstrakce trojčlenka a začne virtuální realitu narážet silou na skutečnou skutečnost. To je pak fičák.

   Škoda že na Kosu už nemáte čas, ale je lepší krotit skutečné problémy – raději se nepobavím na Kose Vašimi příspěvky, než aby někde začaly najednou padat mosty nebo něco podobného vlivem nedostatku sarkasmu k pavědě.
   🙂

 5. Řezníček z Brna napsal:

  Rozsudek nad členy Muslimského bratrstva zřejmě odvolací soud zmírní, ale je fakt síla, že za jednu vraždu má být odsouzeno 529 pachatelů. To asi vejde do dějin soudnictví. Zkrátka Egypt je orient se vším všudy.

  • kchodl napsal:

   Egypt sice orient je, ale na tento druh „soudnictví“ rozhodně patent nemají.

   Vzpomeňte na chování Britů v Severním Irsku, kde padaly rozsudky smrti a doživotí jak na běžícím pásu a k žádné vraždě jak se pak ukázalo ani nedošlo. Tenkrát ve dvacátých letech.

   A dalších příkladů je spousty. Nebo naší američtí přátelé a jejich Guantanámo a mučírny po celém světě. Dnes. To je také soudnictví ?

   Nebo můžete být zadržen bez udání důvodu na každém britském letišti na 60 dnů.
   Jak se stalo před časem 84 letému pánovi, slušnému člověku, kanadskému Slovinci který letěl za příbuznými, s platnými doklady, letenkami a tak dále. Jenom projevil lehkou zmatenost na transitním letišti, tak mu dali pouta a v těch poutech strávil 14 dnů ve vězení pro nežádoucí imigranty, kde byly ignorovány námitky lékaře a tam dostal po 14 dnech infarkt a zemřel, s pouty na rukou. Strašlivý terorista, veřejný nepřítel číslo jedna, hrozba společnosti.

   Tak nějak pochybuji, jestli máme právo nějak hodnotit kvality soudnictví nejen v Egyptě, ale někdy i v Severní Koreji – nebo v pekle, což je skoro to samé.

 6. Laco G. mlynář napsal:

  Pokud jde o ten Egypt. Neuralgickým bodem, od kterého se odvíjejí všechny bolesti této oblasti je přeci Emerická podpora Izraele a utlačování Palestinců. Taky Izrael postavil plot jako krávu. Žádné sankce, žádná přerušení vojenské a civilní spolupráce USáka se Židem.
  No pokrytectví jako obvykle.

  Mluvčí prezidenta Putina nedávno uvedl:
  „Až rozpustíme naši armádu, dáme do koncese všechno naše nerostné bohatství a všechnu naši zemi odevzdáme západním investorům, tak tehdy nás přestanou kritizovat,“prohlásil v rozhovoru pro rádio Kommersant FM Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta RF. „To se ale nikdy nestane.“

  A vo to gou, neo o nějaká lidská práva a demokracii.

  • Eddie napsal:

   Nebudte tak cimprlich mily Laco, tohle se tu pestuje bratru uz par tisic let a jeste nejakou dobu bude. Bud jedni nebo druzi, My nebo oni, ja nebo Ty, tak to je. Ale bojujte !

   • Laco G. mlynář napsal:

    Jasně Eddie, žádní přátelé, jen skuteční a potenciální nepřátelé v mezinárodním potýkání.
    To je realistické zhodnocení situace bez pokrytectví, které sdílím.
    Ale nemám na to rčení copyright. Víte kdo jej má? Schválně!

    • Eddie napsal:

     Z hlavy nevim, strelim do tmy Churchill ?

    • kchodl napsal:

     A kdo řekl „Státy nemají přátele, jen zájmy“ ? To je to samé v bleděmodrém.
     Asi by se to dalo dohledat někam až ke Gilgamešovi, určitě je tahle věta vyškrábaná už do hliněných tabulek. Předtím ve formě obrázkového písma na stěně jeskyně.
     🙂

     • kchodl napsal:

      Chtěl jsem tím říct, že podrazáctví, lži a klam, zneužívání důvěry lze pozorovat i na stádu opic. Dokonce snad i u ptáků.
      Takže bych se ničemu nedivil.

 7. Rys Ostrovid napsal:

  Pán Vlk,

  veľmi sa ospravedlňujem za tento vstup, pretože sa nebude týkať témy. Včera bol zverejnený prieskum realizovaný od 22.3. do 28.3., teda pred druhým kolom prezidentských volieb. Udávam ho sem preto, lebo Polis je jediná agentúra, ktorú na Slovensku (z pohľadu výsledkov) považujem za relevantnú (kvôli osobnostnej integrite jej vlastníka, takto inak kovaného pravičiara s väzbami na SDKÚ, ale veď klobúk dolu, o to nič). Median dlhodobo (aj) Smeru dáva viac, Focus menej, MVK je sprofanovaná agentúra, ktorej neverí nikto.

  Hovoria Vám niečo výsledky tohto prieskumu v korelácii s výsledkami prezidentských volieb? Nejaké súvislosti, ktoré možno ešte nezazneli vo Vašej analýze? Pretože ja som z toho jeleň…

  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/313524-smer-by-podla-prieskumu-nadalej-vladol-sam/

  • Laco G. mlynář napsal:

   Pane Ostrovide, díval jsem se na grafy, pokud by se odečetly hlasy slovenských Maďarů ( asi žádný nehlasoval pro Fica, ani köszönöm nepomohlo ), tak už ten rozdíl nebyl velký.
   Zbytek už jde na vrub slabé komunikace Smeru s bedačou.
   Věru být Kiskou a Hríbem nechvástal bych se moc a nevykřikoval, dobře se stalo. Až zkusí ze Žitného ostrova udělat Krym, potom se zeptáme Hríba, jestli se dobře stalo.

   • Rys Ostrovid napsal:

    Pán Grossling,

    keď spomínate toho Hríba. Už dávnejšie som vám to chcel napísať. Niekoľko ľudí, ktorým nemám dôvod neveriť, potvrdilo, že ten pán sa pred pár rokmi verejne priznal k tomu, že oni – ako novinári – v 90. rokoch VEDOME A SYSTEMATICKY klamali celú slovenskú verejnosť o tom, čo robí vláda V. Mečiara. A podľa všetkého to považovali za morálne ospravedlniteľné v záujme jeho povalenia. Takže tak.

  • vlkp napsal:

   Já myslím, že se to vysvětlit dá. On tam zase až tak velký rozdíl není, když to dopočítáte. Já bych neměl problém napsat článek, kde bych podal vysvětlení, ale mám brzdu a tou je, že nejsem na Slovensku a nemám zkušenost s běžnou denní politikou a s tím, jak to dopadá na lidi. Ale vysvětlit bych to asi uměl…. Podumám a uvidím. Jak říkám – v Čechách bych to střelil raz dva, ale dělat závěry pro Slovensko – mám určité zábrany. Proto jsme vás vyzýval, abyste se těch analýz chytil vy. Nejsem ten, co si myslí, že má patent na rozum. Vím na co si troufnout a kd e bych měl být radši zdrženlivý.
   Ryse , ještě jedna věc – nechcete si vzít na Kose nějaký pravidelný nebo nepravidelný koutek? Prezidentské volby pro mne byly jasná zpráva. Že je potřeba se tomu věnovat, ale přiznávám, že jinak to, co se zrovna u vás děje sleduju velmi okrajově a když už s e zabývám zahraničím, tak pro mne má prioritu Německo: Věřím, že toto konstatování vás ani další čtenáře Kosy ze Slovenska nebo se slovenskými kořeny nepohorší. Německo je naše osudová sudba. A člověk musí být nějak v obraze. I když se přiznám, že mu také moc nedám. Ne tolik, kolik dříve a kolik by si zasloužilo.

   • Rys Ostrovid napsal:

    Pán Vlk,

    samozrejme, že ma nepohorší. Sledovať podrobne dianie v Nemecku by pre Čechov malo byť povinnosťou. A vlastne asi pre každú (hlavne malú) európsku krajinu. Ja som si po 2. kole prezidentských volieb prečítal reakcie p. Peheho, Kopeckého, Fendrycha, atp. – a verte mi, p. Vlk, ak sa oni neostýchajú analyzovať dianie na Slovensku (pričom vo svojich „analýzach“ strieľajú Pánu Bohu do okien), prečo by ste sa mali Vy? Ste na seba zbytočne moc kritický.

    Ja si, priznávam, na analýzy netrúfam. Nemám skrátka na to. Smeru rozumiem, sledujem ho dlhšiu dobu, mám pár známych, aj keď iba v najnižších straníckych štruktúrach a hlavne baví ma to. Zatiaľ je tá strana na podobnej vlnovej dĺžke ako som ja. Ale slovenskú pravicu sledujem len s obrovskou nechuťou. Skrátka sa mi protiví. Preto si aj uvedomujem, že je u mňa riziko toho, že som tendenčný.

    A ak mám pravdu povedať, začína to u nás byť dosť neprehľadné. Teraz odišiel zase jeden poslanec z Mostu-Híd a pridáva sa k R. Procházkovi. Plus k tomu ďalší, bývalý odídenec z SDKÚ (Beblavý). Ten prvý z parlamentu spolu s Procházkom odchádza v máji, ten druhý asi zostáva. Občas mám pocit, že ničomu nerozumiem 🙂

    U nás to bude teraz podobný kvas ako v 90-tych rokoch. Ach, jaj.

  • Mac napsal:

   Stále si myslím,že voliči Smeru nechtěli,aby Fico odešel z postu předsedy vlády,neb jim ten asi a vcelku oprávněně,připadá důležitější.

 8. čtenář napsal:

  co se děje? za 10hod. 13 diskuzních příspěvků.
  to je jako nějaká zkouška jak bude vypadat kosa bez diskuzí.
  ach jo.

  • vlkp napsal:

   Nikoli. Žádná zkouška. jen některá témata generují diskusi sama od sebe a některá skoro žádnou. Afrika, hladomra genocida tam zjevně netáhne.

  • jezevec napsal:

   i těm, kteří nemají v úmyslu či ve zvyku porušovat nějaká pravdila, prostě není příjemné, když jim někdo neustále dává najevo, že jsou jen neochotně trpěným povlem

 9. Michal napsal:

  Taky bych se chtěl předem omluvit za příspěvek, který není k dnešnímu tématu, nicméně si myslím, že vhodně doplňuje předchozí diskuse o ECHO24.cz.
  Pánové Léko (nynější šefredaktor LN) a Balšínek (jeho předchůdce a vydavatel ECHO24) se zjevně nemají moc rádi. Léko v LN obvinil 28. března Balšínka stran jeho působení v LN ze všeho možného a protistrana si to nenechala líbit. Výsledkem je článek na ECHO z 1. dubna, kde může čtenář nahlédnout poněkud hlouběji do tajů předchozího fungování Lidovek:
  http://echo24.cz/a/wXCT7/jak-se-do-lesa-vola

 10. xpow napsal:

  Mě v souvislosti s tímto článkem napadla jiná do očí bijící dvojmeternost. Pokud USáci použijou sílu kdekoli na světě a ohání se lidskými právy nebo demokracií, jsou tvrdě kritizovány právě za toto vyvážení „západních hodnot“. No a když je potřeba vzít na USáky klacek jinde, tak se jim zase bez ostychu vyčte , že nezasahují v Africe. No vyberte si, že…
  Souhlasím, že je západ v prosazování hodnot jako lidská práva nekonzistentní, bohužel je a bylo to tak. Musel ustupovat SSSR a nechat znásilňovat mongoloidními mužiky východní evropu, Je závislý na ropě atd atd. Byl bych osobně rád, kdyby tomu tak nebylo, ale cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a celosvětová vláda pravdy a lásky by tak dopadla. Zásah v kruté občanské válce na balkáně stále chápu jako nutný i když bych byl taky radši, kdyby nebyl. Ale občanská válka pár set metrů od našich hranic nebyl jenom problém humanitární , ale i bezprostředně bezpečnostní.

  • Leo K napsal:

   …nechat znásilňovat mongoloidními mužiky východní evropu…válím očiska, co se všechno považuje za validní názor.

  • jvf napsal:

   To o „mongoloidních mužicích“ máte od Goebbelse nebo jste to vymyslel sám?

   • kchodl napsal:

    Co byste chtěl, každému je přece jasné, že pravdo-láska je dědicem nacismu. EU do jisté míry také. Tudíž i Goebbelsovských kydů.
    Začalo to Heideggardem, skončí to asi stejně jako předchozí iterace. Drang nach Osten už jede, i bláboly jsou téměř stejné. Jen projeté moderním filtrem politické korektnosti.

  • Eddie napsal:

   mozna bych jen upozadil vyraz mongoloidni 😀

  • xpow napsal:

   No jak nazvat ty , kteří ve středu Evropy zaváděli totalitní pořádky, uctívání mrtvol apod. Ještě mě třeba napadá hezký termín zbolševizovaní makakové. Není to vůbec myšleno národnostně ani rasově.

   • jvf napsal:

    Teď zrovna slavil kulatiny jeden takový zbolševizovaný makak. Nějaký Kundera, možná jste o něm slyšel.

    • kchodl napsal:

     🙂
     Jo to je také můj oblíbený rozumprd a moralizující udavač. Úplná ikona moderního intelechtuála.

     • kchodl napsal:

      Ale třeba „Legenda Emeke“ a jiné Směšné lásky jsou moc pěkné.
      To je holt ta nesnesitelná lehkost bytí.
      🙂

     • jvf napsal:

      Legenda Emöke je ovšem od Škvoreckého.

     • kchodl napsal:

      Sakra, máte pravdu.
      Mě zblblo to, že to mám s Kunderou v jednom sborníku.

 11. kchodl napsal:

  Lidská povaha a společnost je tisíce let stejná – je řízená psychopaty. Otroci se po povýšení mění v otrokáře. Nic nového ani překvapujícího. Stejně jako není nové pokrytecké chování amíků, rusáků a všech ostatních.

  Každé impérium má plnou hubu spravedlnosti a svobody, když páchá vraždy a zavádí otroctví. Posiluje „demokracii“, „svobodný obchod“, když ve skutečnosti provádí rozvrat a obchodní bariéry.
  Když začne jít tlusté do tenkého, nerovnováha se vždy napravila válkou. Jenže při existenci atomovek narazila kosa na kámen.

  Obama by miloval i šéfa koncentráku Kima, kdyby v Severní Koreji měli tolik ropy jako Saudové.
  Proto nějaké rozumování jestli by byl Krym bez Kosova nebo ne, je úplně bezpředmětné.
  Je to všechno jen fasáda, rozhoduje síla.

  Mezinárodní právo byla iluze, vydržela sice o pár let déle než „odzbrojení“ a Společnost národů v první půli minulého století, ale dopadne to zase stejně. Politikům otrnulo, bojím se, že atomovek se už nebojí.

  Nedávno jsem četl historii Afghanistánu. Ve dvacátých letech tam vládl reformní emír, který modernizoval zemi. Narazil ovšem okamžitě na britskou říši, která to považovala za svůj pašalík, i když tu zemi nikdy neovládla. Emír vyvažoval brity Ruskem. I když to byli bolševici, fungovali velmi slušně – protože se báli ze všeho nejvíce šíření islámu jak čert kříže, tak svoji bolševickou ideologii neexportovali, chtěli to tam civilizačně stabilizovat a reálně pomáhali. Infrastruktura, doprava, telegraf, továrny, školství, zdravotnictví.

  Bojovali proti islamismu civilizací. Jo, to by mohlo částečně fungovat. I když, jak praví starý vtip, je jednoduché vyhnat negra z buše, ale nikdy nevyženeš buši z negra. Vidím to třeba na arabském kolegovi – IQ má určitě kolem 150, ale když to na něj přijde, všechno je „inšaláh“. Kauzalita mu v zásadě nic neříká.

  Britská říše reagovala úplně stejně jako dnes USA – subverzí a jakousi barevnou revolucí. Podporou islamismu v (budoucím) Pakistánu. Subverzí. Diplomatickými, celními, obchodními bariérami.
  Absolutně stejně jako dnes jejich následnické impérium. Výsledkem je 80 let rozvratu, dokonalá katastrofa.

  Proč to udělali ? Není tam ropa, vlastně nic. Je to konec světa, Hindukůše. Strategický význam ? To jsou jen racionalizační bláboly.

  Prostě jen avanturismus, nějakého psychopata ve vedení státu to bavilo, tak se realizoval.
  Když kouknete do historické literatury, nikomu z „analytiků“ není to velké „Proč“ jasné. Protože tam Afghanistán je, je nutno ho ovládnout, dobít. Asi jako Jižní nebo Severní pól. Co pak s ním, to nikdo neví.

  Stejné je to s Egyptem, Sýrií, Ukrajinou. Nakonec i s tím Kosovem.

  Až věda vymyslí myslící roboty, obávám se, že nás lidstvo roboti brzy zbaví svéprávnosti.
  🙂

  • standa.e napsal:

   Souhlasím. A myslím si, že toto pokrytectví je vždy třeba jasně označit, i když jsme sami jeho součástí. Akceptovat „demokratický newspeak“ je stejně neomluvitelné, jako ten komunistický.

   • kchodl napsal:

    Kdo má křivou hubu, do zrcadla se kouká nerad.

    A psychopati nejhůře snášejí odpor od těch malých, ty musí likvidovat, jinak „ztratí tvář“. Zatímco na velké si přímo netroufají, těm jenom okopávají kotníky, dokud neupadnou.

    Jenže ruský medvěd je velké sousto, zatím se jím každý zalknul. A navíc si pořídil pekelně velký termojaderný klacek, kterým může usmažit tuhle duhovou kuličku na skleněnku asi 60x. Jenom 90 Satanů, původně rozmístěných na Ukrajině, mohlo vyhladit Západ 3x. Každá hlavice 300 000 km^2.

    Nedávno rusáci cosi zmínili o „Sistěma Perimětěr“, což má být Doomsday Device, který všechno odpálí, pokud by se povedl „úder na hlavu“, jak se tím ve svých strategiích bodových útoků poslední dobou holedbají amíci.

    Propaganda to samozřejmě nechala zcela bez povšimnutí, tenhle fakt by asi vedl k velkým „vzpourám otroků“, jak daleko tohle blbnutí zašlo.

  • janhladik napsal:

   Neřekl bych. Již před válkou v Afghánistánu dávali na ČT dokument o tamním nerostném bohatství, které dle něj bylo velmi vysokého objemu. Načasování dokumentu mi přišlo vcelku vtipné.

   NATO k tomu 10. března tohoto roku na svém Facebooku dodalo:

   Afghanistan is estimated to have $3 trillion worth of mineral deposits, which through years of insecurity have remained unexploited. Gold, iron ore, copper ore, emeralds, lapis, rubies as well as natural gas are all found in the north of the country.

   Now with help from advisors from the US Task Force for Business and Stability Operations (TFBSO), the Afghanistan Geological Survey is gaining the skills it needs to explore and exploit the country’s resources. Geologists and drillers are being trained to investigate sites to test for the presence of resources.

   + video:
   Mining for minerals in Afghanistan

   • kchodl napsal:

    Tak to je sice pravda, ale to nerostné bohatství je stejně (ne)dostupné jako by to bylo v Antarktidě. Tam se také „jen“ stačí provrtat asi 3km ledu a je z Vás boháč. Venku příjemná teplota -45 až -80°C.
    Podobně jako s ropou a zemním plynem v Arktidě.

    Z Afghánu nevedou žádné cesty, dvě přes bývalý Sojůz/Rusko, ale šíleným průsmykem a tunelem Salang nebo na jih přes Pakistán, také přes průsmyk.
    Nedovedu si představit materiál, který by se tam těžil, aby se vyplatilo vyvrtat dálnici nebo železnici přes Hindukůš nebo pro zajištění bezpečného průjezdu vyhladit půl Pakistánu.
    Takže pokud nemáte v záloze nějaké antigravitační létající náklaďáky nebo dopravu mimoprostorem, nevidím to moc nadějně.

    Leda zlato, platina, prvky vzácných zemin, kterých stačí malá množství. Ale to je s mnohem menšími náklady všude jinde.

    Kromě toho, obyvatelstvo tam prý není moc přátelské.

    Válčit o takové nerostné bohatství, to je stejné jako bojovat o zásoby uhlovodíků na měsíci Titan, to je ta dobrá nemovitost u Saturnu.

    • janhladik napsal:

     Já bych řekl, že výkup těch kovů by nějaký ten motiv pro budoucí Afghánskou vládu mít mohl. Přece jen jejich ekonomika obecně příliš rozpočtových příjmů nemá. Některé oblasti jsou nicméně pod kontrolou, alespoň do jisté míry.

     Ale ty důvody války, to by bylo na knihu, tam se těch faktorů sešla celá řada. Navíc s Ruskem zde spolupracují, poskytuje jim letecký koridor. Stejně jako Ukrajina své vojáky spolu s NATO, což vypadá trochu zajímavě.

     • kchodl napsal:

      Přesně tak.
      Jak píšete, pokud by to asi dělali sami Afghánci, asi by to dokázali provozovat.
      A nějak se domluvit, aby to každou chvíli někdo nevyhodil do vzduchu nebo nebombardoval. Měli by z toho příjmy jako stát.
      Ono dokud tam Západ nezačal financovat ten politický islám, tak to tak zlé nebylo.

      Ano, stejně jako rusáci poskytují NATO základnu a koridory pro plánovaný odchod z Afghanistánu. Protože jinak by tam museli všechno nechat, dopravovat to letadly nebo přes Pakistán zpět – to nepadá v úvahu.
      Jsem docela zvědavý, jak to v kontextu dnešních rozepří dopadne.

     • kchodl napsal:

      A jinak, Afghánci mají vlastní způsob komunikace a dohadování ohledně smluv.
      Pracoval u nás jeden rusák, co tam byl na vojně, jeho grupa měla za úkol hlídat produktovod, který zásoboval ruskou základnu. Nakonec zjistili, že lepší než bojovat s dušmany, je lepší si je koupit. Přesně jako to dělají Američané dneska.
      Takže jim dávali zbraně, zlato, dolary. Rusáci sami. Platili si bandu mudžahidů, aby jim ty trubky hlídali proti jiným hadrovým hlavám.
      A jak mi líčil ten kluk, jednou vypukl malér, velení je vyslalo prověřit genocidu, která se tam stala – někdo vyhladil celý kišlak, tu horskou vesnici – jak se ukázalo, udělali to právě ti „jejich“ dušmani, protože místní vrtali ruské trubky a kradli naftu.
      V takové zemi mohou existovat skutečně jen ti místní.

   • kchodl napsal:

    A mimochodem, ten dokument o nerostném bohatství Afghanistánu na ČT jsem viděl, stejně jako Vás mě tenkrát rozesmálo, když ve zprávách naše-vaše zdůrazňovala, že tentokrát ani ten největší škarohlíd nemůže nic říkat o ropě a okupaci Středního východu – motivy amíků jsou výrazně altruistické – a pak pustí tohle.

    Jenže je to, jak jsem psal. Je to na konci světa. Není tam doprava a v zemi není žádná infrastruktura. Důl na cokoliv, to není jen díra do země. Ale musí k tomu být zdroje vody, elektrárna, úpravny rudy, spousta věcí. Po těch válkách tam není vůbec nic.

    Rusáci tam v době před okupací a během své okupace postavili nějaké doly na měď. Pak snad na fosfáty a fabriku na hnojivo (a muničku, samozřejmě). Vím, že tam ještě za socialismu od nás jezdili geologové, brněnská Geodézie tam dělala nějaké věci. Na oplátku se měla vozit bavlna. Shodou okolností jsem pak kupoval bavlnu od maníka, který tam v těch 80. letech, ještě za okupace, za ČSSR jezdil. Měl hluboké zážitky, třeba jak ho všude vozili transportérem, který byl udělaný z tanku T-55, jen bez děla. Prý je to lepší než běžné obrněné transportéry, ty nic nevydrží. Sedačky v tom měli uvázané ke stropu, protože kdyby pod nimi bouchla mina, nerozdrtilo by jim to nohy.

    Prostě podnikatelské prostředí jedna báseň.

    Takže i když tam něco pod zemí je, jakoby nebylo. Pro těžbu by se to napřed muselo vyhladit, včetně několika okolních států. Vyvrtat tunely a postavit silnice a to všechno ostatní.

 12. Jan Čermák napsal:

  Dneska s tebou vlčku souhlasím zcela. Jen drobnost, když používáš to my. Je to pravda a není. Můžeme skutečně něco ovlivnit? A když to čtu napadá mne jedno jméno – Chomsky.
  A taky mne napadá otázka – kde jsou ti všichni , jak je nazvat, z té kavárny, demonstrují před Egyptskou ambasádou? Neměli bychom něco svolat? Příští víkend nejsem v práci…

  • vlkp napsal:

   Jeníku, bohužel MY všichni. A tne nápad s tou ambasádou zas e není tak špatný, řekl bych. Podumám o tom.

  • Laco G. mlynář napsal:

   Copak egyptská ambasáda, to jsou jenom loutky, před emerickou je třeba demonstrovat.

 13. kchodl napsal:

  Zrovna mi psal kolega, že amíci blokli placení jednoho projektu, jelikož prý NASA zastavuje spolupráci s rusákama. A naše fakturace jedou přes jednu ruskou aerokosmickou firmu – subdodávka nějakých věcí. Takže jsem minulý rok tři měsíce asi makal zadarmo. To potěší.

  Nechápu ale, jak to chtějí američani dělat dál ? Co ISS, motory do Titanů, plno dalších věcí.
  Aha, tak prý je to s vyjímkou obsluhy ISS a pár dalších věcí.

  No to je pěkné – takže pozastavujeme spolupráci, s vyjímkou věcí, kde jsme na vás závislí.
  To jsou vážně psychopatičtí Hurvínci, to snad není možné. To jako bych řekl přítelkyni, nemluvím s Tebou, přestávám Ti dávat prachy, ale šukat budeme dál, jo ? A na zítra uvař svíčkovou.
  🙂

  • jozka napsal:

   Kdyz jsem to cetl, tak jsem se chcechtal jeste dlouhouz chvili. Stejne jako pred par dny za nimi prilezli s prosbou, aby jim ti hnusni valecnici nasli nejake zbranem, ktere se poztracely ve viru demokratizacniho procesu v Libyi.

   Prirovnani nadherny, gratuluju.

 14. Aldo napsal:

  Na místě Putina bych v krátké době zabral vše co je ještě volné (co není v NATO) kolem vlastních hranic. Důvodem je svírající se kruh základen amerických a NATO kolem Ruska. podívejte se na mapu (např. tady: http://blisty.cz/art/34682.html), být Putinem tak bych měl z toho těžké spaní a možná bych uvažoval i o Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Takže ano, Krym by byl zabrán i nebýt Kosova (mimochodem největší USA základna ve východní Evropě http://cs.wikipedia.org/wiki/Camp_Bondsteel ), ale Kosovo poskytlo dobré alibi.

 15. Hladis napsal:

  Když se vojensky zasahne, je to strhano. Když ne, je to strhano taky. Takova debata s v USA vedla, ze tahat porad nekde horky brambory za jiny dopadne stejne. USA jsou ti spatni a schytají to at něco udelaji nebo ne. Predevsim je smutny fakt Evropy, ktera vzdy ceka, jak USA zaridi co Evropa nechce a pak USAka poplive za to, jak to zaridil. Vlastní obyvatelstvo ve sve schize je uplne stejny. Zasah=zlo, nicnedelani=opet zlo. Vyber si schizoidni ovcane, kypici u televize.

  Clanek je opet tendencni a obhajujici nazor na Ukrajinu a jede v jedne lajne s predchozimi. Opet rekneme uplne mimo specifika Krym-Kosovo s vytahovanim chabych berliček a schizoidnim sebemrskani sebe sama. Me je uprime uplne sumak kolik africanu se mlati v obcanskych valkach. Co mi je do nich. To je jejich vnitrni vec. Kdybych mel posilat armadu a mise do vsech konfliktu v Africe, musel bych mit nafukovaci rozpocet, velkou armadu, byt neustale ve valce a pro obcany byt Bohem, aby mi to proslo. Jak dopadla mise USA v Somalsku ? Jakakoliv „pomoc“ do techto zemi je jen vyhazovani prostredku a vytvareni generaci, ktere by normalne nevznikli a ti se pak splhaji na ty vyobrazeny ploty. Mimochodem doufam, ze ty ploty budou dost vysoky a budou doufam po cely kriticky hranici, kudy proudi do Evropy uprchlici. Neni mi ale sumak, kolik lidi se mlati v okruhu naseho prostoru, ci v prostoru našeho bezbecnostniho zajmu, ci to neohrozuje primo naší bezpecnost. Neni na svete tolik bohatstvi a vojska, aby se vytvoril snad nejaky utopisticky svetovy raj s geometrickym populacnim rustem a rovnotarskym myslenim a na vse bude dohlížet spravedlive OSN se spravedlivym Bohem USA. Nebo snad třeba zdejsi diskuteri radi pomůžou a odevzdají na vojenske vydaje 7% HDP země a pujdou snad dobrovolne nekde do Afriky delat sisyfoskou praci s aplausem obyvatelstva jaci to jsou mirutvorci ? Tak do toho panove. Ehm, tady se prska i na Afganistan a najednou by někdo zvysoval vydaje na nejakou zemicku uprostřed Afriky, která nikoho z ovcanu u televize nezajima a vliv na jeho zivot ma nulovy ? USAci se uz jasne v Africe spalili a nikam to nevedlo, krome nasranosti americanu, ze jejich boys umiraji v nesmyslnym a jich netykajicim se konfliktu lidi myslenim nekde v době kamenny. O co v clanku vlastne jde ? O to si kopnout sam do sebe, podporit jiz drive zaujate stanovisko a vytvaret nejake iluze celoplanetarni spravedlnosti ? Iluze zustanou pouze iluzemi.

  • jozka napsal:

   Jiste, v Iraku tahali horky brambory za ostatni. V Afghanu dtto… a ted o Karkulce.

   • Hladis napsal:

    Na pohadku O Karkulce si zajdete na „nezavisle konspirativni free extremisticke komunisticko fasisticke protizidovske, protiUSAacke, protiEU a protiNATO weby“ (doufam ze jsem na nic nezapomel). Tam takových mají plnou misu a bratri Grimove jsou proti nim sumari. Doporucuju v ceskem zapachajicim rybnicku treba speky jako Zvedavec, Protiproud, CFP, Europortal, AC24 a dalsi podobne bezedne zumpy vykalu.

   • Leo K napsal:

    Já Vám, Hladisi, nerozumím…Jak dopadla mise USA v Somalsku ? Jakakoliv “pomoc” do techto zemi je jen vyhazovani prostredku …jakoby USA bylo „vychovatelem“, který zasahuje pro dobro svých svěřenců. Tak to myslíte? Já teď honem nevím jestli Kisinger nebo Brzezinsky řekl: „Státy nemají přátele, státy mají zájmy.“ A ty zájmy jsou zatraceně dobře kalkulované, to není, že by Schwazenegger vstal od polévky a řekl, vyhubím Taliby… Me je uprime uplne sumak kolik africanu se mlati v obcanskych valkach. Co mi je do nich…To se zříkáte odpovědnosti, kterou nesou všichni Evropané jako dědičný hřích. Může Vám to být stokrát jedno,,,ale svůj díl viny na tom nesete, zdědil jste ho. Stejně jako můžete zdědit dluhy, tak tady dědíte vinu. První světová byla i válkou o kolonie – každý se domáhal kolonií, každý chtěl těžit z bídy jiných, z bídy, která tenkrát, bez televize neřku-li internetu nebyla v Evropě vidět: Tam jsou lvi – jenže Vy se DNES vyjadřujete stejně…Neni na svete tolik bohatstvi a vojska, aby se vytvoril snad nejaky utopisticky svetovy raj s geometrickym populacnim rustem a rovnotarskym myslenim a na vse bude dohlížet spravedlive OSN se spravedlivym Bohem USA…Ani tohle nechápu. Proč by měly být USA Bohem? Proč by na populační růst a rovnostářské myšlení dohlížet OSN? Není náhodou úloha OSN v něčem jiném? Vy si dovedete představit vznik utopistického ráje jenom skrze vojsko?
    Vážně Vám nerozumím a v tuhle chvíli si myslím, že když jste napsal tenhle svůj text, tak jste nebyl zrovna v optimálním rozpoložení.

  • Eddie napsal:

   To je marny, ale troufnu si rict, ze je to hlavne generacni pohled. My mladsi kosmopolite to vidime asi takhle. Diky 🙂

 16. rehbergus napsal:

  Dal jsem Vlkův článek přečíst své relativně velmi vzdělané kamarádce. Pravila že kvůli takovým kverulantům a oportunistům budou za pár let Putinovi kozáci napájet koně ve Vltavě. Pohovořila velmi květnatě o rozpínavosti ruského zla. K drobným americkým pochybením zmínila přísloví o kácení lesa a létajících třískách. Děvče velmi ctí Havlův duchovní odkaz, volila Karla a doufá že příštím prezidentem by mohl být páter Halík.
  Má ve všem jasno………….

  • vlkp napsal:

   Pro jistotu se zeptám – může mít ještě děti?

  • Vidlák napsal:

   Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské… Teď, když si to tak přeříkávám, tak si mám pocit, že Ježíš měl velice cynický smysl pro humor.

   • vonrammstein napsal:

    Ani ne. Mrška překlad. Ve skutečnosti je to „Blahoslavení chudí v Duchu“. Na Kraličku nespolejhat.

    • Eddie napsal:

     Diky. Tato poznamka znamena uplne neco jineho nez za co je vydavana.

    • kchodl napsal:

     Ach jo. Další „jistota“ v čudu.
     Teď se ještě dozvím, že v Bibli není napsáno „kdo jsi bez miny, hoď kamenem“ a nevím, co teď budu dělat. Jestli má můj výtisk tiskovou chybu, kaz papíru nebo co, tak jsem to celý život dělal špatně.
     🙂

    • Občan napsal:

     „Beati pauperes spiritu, quoniam ipsorum est regnum caelorum“
     S výkladem této věty měli a mají dodnes velký problém i velmi dobře proškolení katoličtí bafuňáři. Vč. např. Tomáše Akvinského:
     http://revue.theofil.cz/revue-clanek.php?clanek=1386

     Ovšem žůžový výklad podává sv. Jeroným, když prohlašuje, že úplně meganejvíc nejblahoslavenější jsou bohatí, kteří hluboce opovrhují svým bohatstvím a jsou úplně celí pokorní před bohem; právě těm je určeno království nebeské. Zatímco ti, co jsou chudí „z nutnosti“, nemají nárok, protože nejsou chudí tím správným způsobem 😀

     • vonrammstein napsal:

      Nevykládáte si toho Jeronýma blbě? Já to tedy neznám, ale tahle interpretace mi na něj nějak nesedí.

     • kchodl napsal:

      🙂
      Nezbývá než připojit sentenci z Knihy Kuzari, co obvykle postuje český maloměšťák (mám dojem):

      (že rabíni jsou chudí a nemají moc)
      Rabi : “Náš vztah k Bohu je užší, než kdybychom už dosáhli velikosti na Zemi.”
      Král : To by bylo možné, kdyby vaše pokora byla dobrovolná. Ale je nedobrovolná a kdybyste měli moc, vraždili byste.”
      Rabi : ” Ach, dotkl ses naší slabé stránky, králi Chazarů.”

  • Hladis napsal:

   Halika bych si jako prezidentského kandidáta dokazal představit. Muj hlas by mel 😛

   • scallop napsal:

    No to jste chudy duchem! Naopak budete-li hajit za vsech okolnosti verne Bumbalka a ocenovat genialitu Vladimira Vladimirovice, bude oceneno, ze navzdory manipulujicim mainstreamovym mediim jste schopen nezavislosti a objektivity 🙂

  • Evix napsal:

   Máte hodně takových kamrádek? 😀

  • kchodl napsal:

   Právě jsem to přečetl, díky za odkaz. Typický Fiala. Vzpomínám, jak byl monarchistou a paktoval se s Posseltem a dalšími. Katolík určitého druhu, tím je řečeno vše.
   Klerofašoun do vedení, to ODS chybělo jak praseti drbání.

   Jeho argumentace ovšem vynechává jedno – kdo si začal. Kdo je ten agresor. Západ dvacet let pracuje na rozložení Ukrajiny, investuje do páté kolony, dokonce s tak omračující slepotou, že podporuje banderovce a další nácky. To je stejné jako zavádět demokracii v Sýrii prostřednictvím islamistických žroutů jater.

   Agresorem je Západ. A to jednoznačně. Současné řvaní proti rusákům je stejné jako řvaní Hitlera, že si Československo staví na hranicích „agresivní“ pevnosti.

   Nepochybuji, že mnoha lidem propaganda tuhle story úspěšně prodává, stejně jako náckové v Říši. Nakonec, jak uvádíte o kus výše, Vaše kamarádka jim tuhle potravu konzumuje bez odporu. Stejně jako kdybyste se zeptal před 70-ti lety nějaké hezké děvenky ze Svazu německých dívek, dopadlo by to také tak – jen by místo Kchárla obdivovala „aristokrata“ Goringa a místo Halíka by padlo jméno Hitler.

   Propaganda, co jiného.

 17. Sylva Šauerová napsal:

  Tak tedy ještě jednou Majdan : Nevím, vlku, o nikom, pro něhož by, jak píšete, byli „ti z Majdanu … hrdiny.“ Ani mezi politiky (našimi či zahraničními), ani mezi veřejností. S takovým názorem jsem se nesetkala ani na internetu. Je to přece spíš tak, že z té části politického spektra, proti níž se vymezujete, proti nim nikdo hlasitě nevystupoval, a česká vláda, jakož i zbytek zhlavních politických stran, zde důsledně držely kolektivní stanovisko EU. Ve světle posledních informací se zdá, že zdrženlivost byla na místě.

  Není známo, to dodnes, kdo na Majdanu vlastně střílel (Zaorálek opakovaně hovořil o tom, že věc je třeba důsledně vyšetřit). V mezidobí, to je třeba připomenout, spousta lidí najednou „věděla“ (a psala pořád dokolečka), že ukrajinské pravicové extremisty platil (a vyzbrojoval) Západ, skoro se mi chce napsat „Wólstrýt“. I ejhle, najednou se začínají scházet informace, že to vlastně bylo jinak.

  Předseda Komunistické strany Ukrajiny Petr Symoněnko ve středu sdělil europarlamentu, že peníze pro demonstranty šly od ukrajinských oligarchů a že mezi nimi probíhal boj o moc. „Nyní oligarcha, který financoval ultranacionalistické síly a gangy od roku 2010, ovládá Dněpropetrovskou oblast, jmenuje se Kolomojskij,“ řekl Symoněnko. „Hlavní síla na Majdanu, strany Svoboda, Udar a Otčina získávaly prostředky od oligarchů, kteří se chtěli dostat k moci,“ dodal. Aktivity Pravého sektoru podle něj přímo financovala Janukovyčova Strana regionů (pramen: novinky.cz, včera 17:49). To bude pro mnoho našich lidí zřejmě překvapení.

  Vraťme se k tomu, co řekli ihned, totiž 20. února 2014, předseda vlády a ministr zahraničí v Událostech, komentářích. Oba dva, naprosto shodně, označili za odpovědného prezidenta Janukovyče, což u nemalé části české veřejnosti vzbudilo podrážděné brumlání. Oni přece dobře věděli, že odpovědnost nese Západ (čtou přece Parlamentní listy a jeho klony, případně ještě Protiproud, a koukají na Russian Today, všichni ostatní lžou a manipulují).

  Nic není tak, jak by se bylo bývalo mohlo zprvu zdát. Ve světle této nové informace od ukrajinských komunistů musím znovu upozornit i na zdrženlivost KSČM, nápadnou od samého počátku konfliktu. Vojtěch Filip měl patrně podrobné zprávy od ukrajinských komunistů, kteří Janukovyče nepodporovali, zřejmě od samého počátku, zmiňoval je v ČT již víc než před měsícem. Stanovisko KSČM, které pak prezentoval např. v blozích Jiří Dolejš, a na můj výslovný dotaz potvrdil, že jde o VĚTŠINOVÉ stanovisko KSČM, bylo rovněž velmi umírněné. Ozbrojenou anexi nazvalo ozbrojenou anexí odporující mezinárodnímu právu. U mně mají jedno malé, nevýznamné plus.

  To, co si Ukrajinci nadrobili, si budou muset taky sníst. Řekla bych, že podstatné bude vědět, kdo jsou tihle hoši, kdo je zaplatil, vycvičil, vyzbrojil, a rovněž také, kdo jim dal rozkaz střílet. Snímky nesou datum 20. února 2014. Všimněte si, že netvrdím (podobně jako článek), že jde o fotografie v Rusku školených zabijáků. Teprve až budou známy odpovědi na výše napsané, bude možno posunout se o krok dál.
  http://www.thedailybeast.com/articles/2014/03/30/exclusive-photographs-expose-russian-trained-killers-in-kiev.html

  • Hladis napsal:

   Pani SS. Nerikate nic nového. Za to vas zdrbu. Nemusite ani citovat z novinek a titulku. Vse bylo za prve v primem prenosu a za druhé hned po uprku Janukovice, který neni nic jiného nez vlastizrádcem a tudiz jeho legitimita je nulova, se dostali na internet prislusne dokumenty. Clovek ovladajici rustinu si mohl vcelku dobře pocist. Byl jsem touto zkusenosti ve skole za minuleho rezimu oblazen a i zde v Recku je kolem velka Ruska komunita s kterou občas prohodim slovo. Bratr me pritelkyne ma i za manzelku Rusku. Ja uz vedl rozhovor s bratrem, kdo to vlastne strilel, kdo to financoval. V primem prenosu tam byli zapojeni i oligarchove. Tedy jejich část a poskytovali podporu a osobne se na protestech nekteri i ucastnili a davali to nalezite najevo. Nikdy to nikde nepopirali a bylo vse na obrazovce. Co se tyka strelby odstrelovaci, tak odstrelovaci byli od speciálních sil a to se zjistilo uz z uniklých dokumentu po uteku prezidenta, vcetne konkretnich jmen, osob a planu operaci. I tehda neurcite podezreni na to, ze tam pracovali lidi primo z Ruska. Ale informace se nedaji najit na RT, CFP a podovnych zumpach. Dokonce nebyli ani na CT24 a Ceska televize se snažila o vyvazeny a neutralni postoj co to slo. Slo informace vytahnout primo u zdroju, jenze kdo by se s tim patlal. Kazdopadne zdejsi nepresvedcite a ti mají jasno. To je jako s tim, ze konspirátora nepresvedcite o tom, ze USA na Mesici byli. Nemate sanci, ikdyz mu vyvratite každý detail. Je to ztrata casu, který využijete jinak. Leda se muzete tak maximalne pobavit a udelat si z nich srandu. U nekterych jedincu zde se nejde divit. U nekterych me mira popreni sebe sama a nadelani si do pusy zarazila. U nekterych jsem tedy byl hodne prekvapen a jen jsem ziral. Tohle jsem opravdu necekal. Kazdopadne presvedcujete presvedcene. Nemá to smysl.

   • XY napsal:

    Mezi námi, Hladisi, vy tam u vás na jihu víte naprosto přesně, že majdanští v žádném případě neměli zbraně a nestříleli? No, nevím, jestli se náhodou neozýváte z nějakého virtuálního studia.
    Jinak pěkný večer!

   • Sylva Šauerová napsal:

    Já si myslím, pane Hladisi, že informace ukrajinských komunistů přednesená v Evropském parlamentu je docela důležitá. Ano, je pravdou, že kdo chtěl vědět, informace si již dávno mohl dohledat. Přesto, beru to jako důležitý vklad zejména pro naši domácí rozpravu, beru to jako šanci na zklidnění českých emocí. Teď jsem napsala pár vět Jiřímu Pehe na aktualne.cz. Srovnal české komunisty do jedné řady s našimi nácíčky. To ale není úplně přesné. Naši komunisté se v konfliktu zachovali mnohem uvážlivěji, jakkoliv se – již tradičně – přitom vymezili i proti Západu. Na rozdíl od Bartošů a spol. ale dokázali zůstat v realitě.
    A pokud jde o zklamání z některých diskutujících ? No, ano, i já jsem se nestačila divit. Smutné.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Ještě něco : pokud jde o ČT, skutečně dělala, co mohla. Jak ale vidíte (čtete), nebylo jí to moc platné … 🙂

     • XY napsal:

      Tak tak, vážená paní. Dělali co mohli – až to bylo kontraproduktivní. Jako za časů boje za mír.

  • Leo K napsal:

   No, jo. Všimněte si, ale výzbroje – Kalašnikov a ne odstřelovací pušky. Samozřejmě, že antiteroristický tým je ozbrojený, ale ne odstřelovačkami. Podívejte se sem. https://www.youtube.com/watch?v=Gs4-QUaf3HQ Není to nic, co by dokazovalo nějakou vinu, ale je evidentní, že ti ranění a zabití nebyli zraněni kalašnikovem

   • XY napsal:

    No – a ještě to podle všeho na těchto záběrech vypadá, že kameraman a střelec nebyli daleko od sebe…
    Kdo střílel majdancům do zad, je samozřejmě jasné předem: Vždycky to jsou ti poražení, to je stará vesta.

  • standa.e napsal:

   Jak to tam bylo „doopravdy“, budeme s jistotou vědět tak nějak za padesát let… Což by byla dobrá zpráva (že tady za padesát let budeme). Dnes už jen zametají zprava i zleva a vytvářejí mediální šum. Každopádně pro mě je eskalace (a mediální prezentace) Majdanu natolik podobná eskalaci Sýrie (a její mediální prezentaci) a všech těch zemí před tím, že prostě nedokáži věřit ani v náhodu, ani ve zlého Satana z Kremlu.
   Každopádně, i kdyby byl Majdan produktem vnitroukrajinského boje oligarchů, kteří si nyní zemi dělí mezi sebe… Znamená to tedy, že NATO a EU si na Majdanu jen volili mezi dvěma bandami oligarchů a s ústy plnými demokracie a humanity si zcela cynicky jen zvolili ty, kteří jsou u moci právě nyní a to jenom proto, že oligarchové předchozí odmítli jít EU a NATO na ruku (podepsat Janukovič dohodu, je dnes vítaným partnerem)? Promiňte, já v EU nechci ani jednu z těch dvou Ukrajin, protože cena, která je v sázce, je příliš vysoká. Nejenom pro nás. Pro svět obecně.

   • XY napsal:

    „Promiňte, já v EU nechci ani jednu z těch dvou Ukrajin, protože cena, která je v sázce, je příliš vysoká.“
    To je nás víc s tímhle viděním. Ale bezpečně se na náš názor hledět nebude.

    • scallop napsal:

     Hodne lidi na zapade tez nechtelo Cesko, Polsko nbo Rumunsko v EU. Nikdo na jejich nazor nehledel, fuj.

     • standa.e napsal:

      Zcela upřímně, kdyby nás Evropa nechtěla, vůbec jsem se jí nedivil a jsem bytostně přesvědčený, že rozšiřování z roku 2004 bylo ve svém důsledku špatně pro obě strany. Nebyli jsme na nic podobného připraveni ani hospodářsky, ani mentálně.

     • scallop napsal:

      Ocenuji, ze jste konzistentni a rikate, ze jsme meli zustat mimo spolecny evropsky trh. Ja jsem naopak vdecny, ze Evropa prekonala tehdejsi predsudky proti necivilizovanemu vychodu, a ze nas do EU vzala.

     • XY napsal:

      Jistě, scallope. Však jsme tam také byli přijati až po česko-slovenské válce a s nadějí, že za nás EU zaplatí miliardové dluhy.
      Víte, pořád mám na paměti Vzpomínky L.Feierabenda, když se pomnichovská ČSR pokoušela upevnit stát prostřednictvím jakési pseudofederalizace, která měla předat více pravomocí lokálním správám. Nejděsivější vzpomínky měl z Podkarpatské Rusi. Místní politická reprezentace byla totálně prohnilá a jediné, co pány zajímalo, bylo, kdo bude mít větší moc a větší plat. Měli s tím v Praze starosti, aby nějak obešli platové třídy pro pány místodržící. Vypadá to, že tradice malé zemičky panují dosud na celé Ukrajině.
      Je to příliš velký, příliš devastovaný a příliš nestabilní státní útvar, který bude vychylovat rovnováhu daleko směrem na východ a finančně to bude k nezvládnutí, stačí Řecko a další podobné. Nehledě k tomu, co budou nové pořádky stát ty dole – topením počínaje. Ale jak říkával jistý pan Klaus a po něm to ještě opakuje pan Zeman – rozšíření EU není nikdy dost. Jeden chtěl Kazachstán, druhej už rovnou celé Rusko.
      Tož se tady mějte.

     • standa.e napsal:

      Scallope, ono je to trochu složitější. Osobně jsem do značné míry také vděčný, že nás vzala a v referendu jsem hlasoval pro Evropu. S odstupem, zkušenostmi a věkem se můj pohled dost radikálně mění. Především v tom smyslu, že má-li být EU životaschopný projekt, musí fungovat a jeho obyvatelé jej musí cítit za svůj. Skutečně máte pocit, že tomu tak nyní je?
      Bezhlavé pohlcováním stále rozvrácenějších a odlišnějších ekonomik (a společenských situací) jen o to více destabilizuje EU samotnou. V podstatě ji podezřívám z toho, že ono zběsilé přijímání nových členů je v podstatě jen zoufalou snahou zakrýt neschopnost jako sjednocená Evropa vůbec existovat. Přání je otcem myšlenky. Sen převažuje nad rozumem.
      Jde-li o nás, zpětně mám za to, že by stabilitě Evropy z dlouhodobého hlediska daleko víc prospělo, kdyby Evropa nejprve donutila čekatelské země (z vlny 2004) k smysluplné spolupráci mezi sebou třeba v rámci Visegrádu. Pomohlo by všem, kdybychom byli přijímaní jako sebevědomá fungující skupina zemí, zvyklá, že existují vyšší společné zájmy a že si své problémy musí řešit sama.
      Každopádně EU není POUZE hospodářskou zónou a to je třeba také vidět při hodnocení jejího rozšiřování.

   • Sylva Šauerová napsal:

    To si, pane stando, budou muset rozhodnout Ukrajinci. Přála bych jim jediné, totiž aby si o sobě mohli rozhodovat sami, bez vojenské pomoci z Ruska, to je celé. Ukrajina ale musí nejprve splnit všechny podmínky nutné pro vstup, stejně jako ostatní země. Předpokládá to politickou, ekonomickou a právní zralost, tedy všechno, co současná Ukrajina nemá a ani hned tak mít nebude.

    • standa.e napsal:

     Souhlasím s vámi, tohle si měli Ukrajinci vyřešit sami. Do řádných voleb, v nichž si mohli zvolit kohokoliv vhodnějšího, zase tak daleko nebylo. Jde-li o zásahy z venčí, velmi mne mrzí, že pomíjíte přísliby pomoci a podporu ze západu. Obviňovat Rusko z vměšování a pomíjet zástupy evropských politiků na Majdanu prostě JE selektivní přístup.
     Víte, celou dobu si říkám: A jak je vlastně možné, že skutečný diktátor v zemi hned vedle nechá všechny v klidu? Proč právě Janukovič a ne třeba Lukašenko?

     • Sylva Sauerova napsal:

      No, hlavne je rozdil mezi spacirovanim se po Majdanu a ozbrojenou pomoci cizi moci, nemyslite ?

     • standa.e napsal:

      Když během toho špacírování se trousíte slova o „pomoci“ a „NATO je s vámi“ a „Ochráníme vás třeba i vojensky“, tak v tom vážně zas tak velký rozdíl není. Zvláště po zkušenostech s „bezletovými zónami“ nad Lybií a „humanitárním bombardováním“ Bělehradu.
      Znamená to, že buď jsme ochotni tu sílu nasadit – a zde se ta slova rovnají činům, nebo nejsme – což o nás prozrazuje snad ještě horší věci (totiž že jsou pro nás sami Ukrajinci jenom hračkou).
      Nezaměňujte, prosím, důsledky s příčinami. To je nebezpečné ohýbání skutečnosti. Ostatně, jaký je rozdíl mezi „cvičením ruské armády“ na území Ruska a „cvičením leteckých (námořních) sil NATO v Polsku a Černém moři?“.
      Abyste mi rozuměla, pokud působím jako Putinův obhájce, je to jen proto, že se odmítám stát další zblbnutou mainstreamovou ovečkou. O Putinovi a Rusku si nedělám iluze. Ale hrát si s ním na velmocenské šachy je příliš nebezpečné pro všechny. A opakuji, bez Majdanu by nebyl Krym. V skrytu doufám, že se někdy odehrál rozhovor tohoto typu:
      – „Vladimíre Vladimíroviči, chápete, že nemám-li ztratit tvář, musím udělat BUBUBU?“
      – „Samozřejmě, Baracku Barackoviči. Tady máte seznam lidí, kterým ty sankce moc neublíží a nějaké projekty, o něž nemáme už stejně zájem.“
      – „OK. Jak jdou manévry?“
      -„Jako po másle. Taky si nějaké uspořádejte, ať to není tak okaté.“

     • standa.e napsal:

      Tu předchozí reakci, paní Sylvie, berte tak, že doufám, že je to celé víceméně „dohodnutá šaráda“ z obou stran, kdy jen jedni jako druzí jen nesmějí ukázat příliš velkou slabost a zároveň to také obě strany chápou.
      Jestli vám z toho přijde, že se smiřuji s právem silnějšího, pak ano. Je-li v sázce existence planety a zároveň evidentně neprovádí ten „silnější“ žádnou etnickou či jinou čistku.
      Každopádně vztah Ukrajiny a Ruska bude ještě hodně ovlivněný provázaností zbrojního komplexu z dob SSSR (např. letouny konstr. kanceláře Antonov, některé proudové motory…)

     • standa.e napsal:

      Paní Sylvo, samozřejmě. Omlouvám se, padlo mi to tam nějak samo.

   • scallop napsal:

    Pro uplnost dodam, ze do Syrie pumpuje zbrane prave Rusko a z tech cca 150000 mrtvych vetsina skoncila kulkou z kalasnikovu. I kdyz nase albatrosy maji take slusne skore, hotl sikovne ceske rucicky se ve svete neztrati (kdyz jim zrovna neskodi agenti zapadu jako Havel nebo Kchaaarl).

    • standa.e napsal:

     No, obávám se, že na argument typu „kulky z kalašnikova“ jste si odpověděl sám zmínkou našich albatrosů. Mít v rukách pouze lopaty, budou se mlátit jimi. Podstata problému leží ve zcela jiné rovině. Totiž v té, že někdo slibuje pomoc proti vládnímu establishmentu, kterou naplnit stejně nehodlá. Zároveň se je ochoten ten někdo spolčit třeba s ďáblem a nemá v rukách naprosto žádný program, jak rozvrácenou zemi udržet následně v klidu. A vlastně ani jak věrohodně vysvětlit, že ten, koho jsme jednou označili za zločince je náhle demokratický partner bojující za svobodu a z někdejšího demokrata a kamaráda máme arciďábla číslo 1.
     Rovnítka Rus=zákeřný komunista a Američan=altruistický spravedlivý demokrat jsou stejně absurdní a pitomá, jako víra „Kdo není s námi, ten je proti nám.“
     Přiznám se, že mě občas fascinuje a děsí, s jakou lehkostí dokáží inteligentní lidé zahodit kritické myšlení a hlásat pustou demagogii a ideologii… A zároveň jí i věřit. To berte jako obecný povzdech, ne útok na vás.

     • fotrák napsal:

      obávám se téhož, kolego…

     • fotrák napsal:

      …blbec masy nerozhýbe…

     • scallop napsal:

      Rovnitka necham na Vas, pro mne je toto nezajimave. Ovsem nasazani albatrosu je zajimave z nekolika duvodu: jednak se o tom v mainstreamu nepise (tedy bych mohl zacit fnukat, ze mainstream manipuluje, no fuj!) a tez bych cekal reakci lidi, kteri zatracuji pravdolaskare ze pry znicili zbrojni prumysl – proc nepochvali uspesne albatrosy a obeti jejich raket?

      Konflikt v Syrii je primarne vnitrni konflikt, do ktereho Rusko dodava zbrane. Jak vite, co kdo sliboval a cim to podminoval? A v reakci na co to bylo? Zacatek konfliktu byl jasne vnitrni a dodavky zbrani jsou tez jasne identifikovatelne. Ostatni jsou spekulace.

      Tez mne fascinuje, s jakou lehokosti inteligentni a kriticti lide zacnou zcistajasna merit dvojim metrem a prestat rozlisovat mezi subjektivnimi pravdami a overitelnymi fakty.

     • scallop napsal:

      standa.e

      Pro jistotu dodam, ze posledni veta predchoziho nebyla mirena na Vas.

    • kchodl napsal:

     Velká většina „Kalašnikovů“, kterými se zabíjejí různí zulukafři po celém světě nikdy Rusko neviděla. Jsou to většinou bezlicenční mizerné kopie z Egypta, Íránu, kvalitnější kusy z Číny. Nebo vyrobené téměř na koleně kdekoliv.

     Albatrosy jsou jedny z nejlepších cvičných a lehkých bojových letadel, co kdy vznikla – bylo jich vyrobeno přes 3000 a létají téměř všude. Že Havel nebo Kchááárl poškodili republiku co se týče exportu a to významně nejen ve zbrojní výrobě, to je bez diskuse.
     Ovšem Havel zase udělal velmi mnoho pro naše znovupřipojení k Západu a v propagaci státu byl nedostižnou ikonou, to se nikomu ze států za Železnou oponou nepovedlo ani náznakově jako jemu, snad trochu Lechu Walencovi. Celkově mu patří zcela jistě obdiv a úcta, jeho kladné působení zcela převážilo zápory. Asi tak miliarda ku jedné. Ale bez chyb nebyl, je zbytečné z něj dělat nekritizovatelného poloboha.
     Kdežto Schwarzenberg je čistokrevný škůdce. Tedy doslova.

     Ono když by nedodala pistole a samopaly třeba egyptské policii ČZ UB, udělal by to německý H&K nebo německo-švýcarský Sig. Nebo rakouský Glock. Italská Beretta.
     Skoro všichni v tom výběrovém řízení v Egyptě byli.

     Když by v Syrii nelétaly L-39, byly by to francouzské Magistery nebo italské Aeromachi, britské Hawky nebo prostě něco jiného, třeba z Číny nebo Brazilie. Na tato cvičná letadla ani za studené války nebyla omezení ani embarga v dodávkách, prodával to každý každému.

     Kromě toho, jak podotkl standa.e, k masakrům ani tyhle zbraně nejsou nutné. Ve Rwandě se masakrovali čínskými mačetami po dvou dolarech jedna báseň. Milion mrtvých jen to fiklo.

     Že dodávají zbraně Sýrii rusáci – no a co. Není na to embargo OSN, je to regulérní stát a používá je k obraně před vnějším útokem. Není to občanská válka, alespoň ne většinově.
     Horší a zcela šílené se mi jeví dodávky financované Západem a arabskými diktaturami protistraně, která jednak není státní, ale jedná se o mezinárodní teroristy, jednak je tady veliké nebezpečí, kde tyto zbraně skončí, až se přesunou někam jinam. Kolik jen letělo nákladních letadel z Chorvatska a odjinud.

     • scallop napsal:

      Kdyby byli v potoce ryby …. ale nejsou. Jsou tam albatrosy a z nich vypoustene rakety zabijeji i zeny a deti – nebo chcete-li teroristky a teroristcata 🙂

      Pouze prijimam obvyklou kritiku americkeho tazeni proti terorismu (i pri nem umiraji zeny a deti) a snazim se merit obema stejnym metrem. Muzete sahodlouze okecavat co chcete, ale nezmenite fakt, ze opevovane ceskoslovenske zbrane v Syrii zabijeji nevinne civilisty.

     • vonrammstein napsal:

      Zabíjejí lidi, ne zbraně. Kdyby neměli ČS zbraně, zabíjeli by čímkoliv jiným.

     • scallop napsal:

      Jenzee maji ty ceskoslovenske a civiliste umiraji. Tak to je.

      Kdyz jsou americane do valky, tak slysim, ze za to muze americky vojenskoprumyslovy komplex. Ci presneji, ze za konflikt mohou vyrobci zbrani, kteri z toho maji kseft. Ja jen pouzivam stejnou argumentaci – merim stejnym metrem.

     • vonrammstein napsal:

      Zbraně se pochopitelně vyrábějí k zabíjení. Já jen říkám, že kdyby nepoužívali naše, používali by jiné. Míň mrtvých by kvůli tomu nebylo.
      Můžeme vyvážet a prodávat přesné obráběcí stroje? Na těch si ty zbraně vyrobíte taky.
      Základní části kalašnikova se vyrábějí lisováním z plechu za studena, na to ani žádnou extra mašinu nepotřebujete. Neskutečně to zlevňuje výrobu např. proti třískovému obrábění. Smíme někam dodávat lisy?

     • scallop napsal:

      Smime, jiste. A smim se ptat, co s na nich pak vyrabi a kolik lidi kvuli tomu umira? S

     • scallop napsal:

      My tez muzeme dodavata lisy jen s podminkou, ze se na nich nebudou zbrane vyrabet. A pri poruseni tu zemi sankcionovat – kdyz tim ztratime kseft a pracovni mista (a halvobijci budou kricet cosi o likvidaci zbrojniho prumyslu).

      Letadla se na lisech udelat nedaji. A Syrie dobre demosntruje typ zemi, kam ten opevovany ceskoslovensky zbrojni prumysl byl aschopen dodavat zbrane.

      Rozumejte mi, ja hlavne pouzivam obvykle argumenty amerikanobjcu. Nic vic. Chceme-li byt mene prisni na nas samotne, budme mene prisni na americke vyrobce zbrani.

     • vonrammstein napsal:

      Nemám nic proti výrobcům zbraní obecně. Jsou potřeba.
      Když budu prodávat pistoli držiteli ZP, nebudu se ho vyptávat, jestli s ní hodlá střílet výhradně na IPSC terč, nebo jestli s ní náhodou nezastřelí manželku, pokud ji přistihne in flagranti.
      Letadla se vyrábějí k lítání. Pokud si na ně někdo podvěsí raketomety a namontuje kulomet, těžko mu v tom zabráním, stejně jako nezabrání prodejce pistole mně, abych si k ní nepořídil nelegální sic, ale o to účinnější munici nebo tlumič.
      V době, kdy si pistoli vytisknete na 3D tiskárně, je taková debata marná.

     • standa.e napsal:

      Scallope, promiňte, ale tohle je totální pseudoargumentace. Po obsahové i formální.
      Zůstanu-li u té formální, tak vedete polemiku s prohlášením, které jste do vlákna vnesl sám (ony zájmy amerického vojensko-průmyslového komplexu). A to je diskusní fail, zvláště proto, že se je pak snažíte vsunout mně (nám).

Komentáře nejsou povoleny.