Putinův dopis evropským vládám, ukradený plyn, palivo pro jaderné elektrárny, zásadní informace generála Šándora, zmlácený prezidentský kandidát a vůbec – Ukrajina dneška


Budu  rád,  až  nebudu muset  psát o Ukrajině.  Protože  tam  evidentně  přituhuje a  v důsledku  toho na  celém  světě. A bohužel, tak jak se doplňují  další  dorbné  kamínky  do celkové  mozaiky, nabývá  konflikt  o Ukrajinu stále  běsnějších  rozměrů,  kde je  zřejmé,  že Západ  většinově je, v nejlepším případě- neinformován. A to  velmi hrubě. Pokud  rovnou nechceme  konstatovat, že  bohužel záměrně  lže.

Takže  se  dozvídám , že  na  Ukrajině  za  všechno mohou  ruské tajné  služby a  to i kdyby  tam dopadl třeba  meteorit,  a  jsou nám  předkládány  fotky  jakési  pubertální  blbky  , která  prý měla  moderní  Mata  Hari a  šířit  ruský  teror pomocí  řeznické pistole,  ačkoli  pravdou  je,  že  v Kyjevě   dlouhá  jednání  jednání  absolvoval sám nejvyšší  šéf  CIA. Ale  dění na  žlutomodrém  teritoriu  je  v režii  ruských  špionů…

A  tak je  to skoro  se vším. Snažím se nepřetiskovat. Dnes bude zase výjimka. Protože  sem  dám v plném znění překlad Putinůva dopisu, který poslal  před  pár  dny  nominálním  šéfům  jednotlivých  evropským zemí.  My jsme  se o něm v první  fázi dozvěděli  jen  to,  že  vyhrožuje  západu  odstavením  dodávek plynu a  na  Kyjev  vytváří  nepřípustný  nátlak  skrze  plyn. Proto je nutné  dát na Kose na  sklo to, co  opravdu  napsal:

Vážený ……!

V posledních měsících se ukrajinská ekonomika velmi rychle hroutí. Prohlubuje se propad v průmyslu i ve stavebnictví. Roste rozpočtový deficit. Prudce se zhoršuje stav valutového účtu, k zápornému obchodnímu saldu přibylo odtékání kapitálu ze země. Ekonomika Ukrajiny se blíží k bankrotu, hrozí zastavení výroby a skokový růst nezaměstnanosti.

Rusko a země Evropské unie jsou nejvýznamnějšími obchodními partnery Ukrajiny. Z toho jsme vycházeli, když jsme se na summitu Rusko-EU domluvili s našimi evropskými partnery o společných konzultacích o otázkách rozvoje ukrajinské ekonomiky. Měli jsme přitom na mysli naplnění zájmů Ukrajiny a našich zemí při vytváření integračních svazků s její účastí. Jenomže veškerá snaha ruské strany se minula účinkem a nepřinesla žádné výsledky.

Namísto konzultací nyní slyšíme výzvy, abychom snížili ceny kontraktů na odběr ruského plynu, které údajně mají mít „politický charakter“. Vyvolává to v nás dojem, že evropští partneři chtějí jednostranně přenést na Rusko důsledky ukrajinské ekonomické krize.

Od prvního dne existence nezávislé Ukrajiny Rusko podporovalo stabilitu ukrajinské ekonomiky tím, že jí dodávalo plyn za sníženou cenu. V lednu 2009 byla za účasti premiérky Julije Tymošenkové podepsána prodejně-kupní smlouva na dodávky zemního plynu v letech 2009 až 2019, která řešila problémy dodávek a plateb za plyn a zaručovala jeho nepřetržitý tranzit přes území Ukrajiny.  Tuto smlouvu Rusko bez výjimek dodržuje. Tehdy byl ostatně ukrajinským ministrem paliv a energetiky J. Prodan, který zastává tento post i v současné kyjevské vládě.

Objem přírodního plynu, dodaného na Ukrajinu v souladu s tímto kontraktem, činil v letech 2009 až 2014 (první čtvrtletí) 147,2 miliardy kubických metrů. Chtěl bych zvláště zdůraznit, že cena, dohodnutá v kontraktu, se od té doby ani jednou nezměnila. A Ukrajina až do srpna 2013 řádně platila za plyn podle této stanovené ceny.

Druhá věc je, že už následně, po podepsání kontraktu, nabídlo Rusko Ukrajině celou řadu bezprecedentních úlev a slev z ceny za plyn. Jedná se o slevu podle charkovské dohody z roku 2010, která byla nabídnuta jako záloha na budoucí (od roku 2017) platby nájmu za pobyt černomořské flotily. Dále se jednalo o slevu na plyn pro ukrajinské chemické podniky. O slevu, poskytnutou v prosinci 2013 na období jednoho kvartálu v souvislosti s kritickým stavem ukrajinské ekonomiky. V období od roku 2009 činily tyto slevy celkem 17 miliard amerických dolarů. K tomu je třeba přidat dalších 18,4 miliard dolarů, které tvoří sankce za nesplněný roční limit odebraného plynu (take-or-pay), které Ukrajina nezaplatila.

To znamená, že Rusko za poslední čtyři roky subvencovalo ukrajinskou ekonomiku snížením cen plynu v objemu 35,4 miliard amerických dolarů. Kromě toho v prosinci 2013 poskytlo Rusko Ukrajině půjčku 3 miliardy dolarů. Tyto značně významné finanční zdroje byly určeny na podporu stability a solventnosti ukrajinské ekonomiky, zachování pracovních míst a zaměstnanosti. Zdůrazňuji, že kromě Ruska to nikdo jiný nedělal.

A co evropští partneři? Místo reálné podpory Ukrajiny jen deklarace o plánech do budoucna. Sliby bez konkrétních skutků. Evropská unie využívá ukrajinskou ekonomiku jako zdroj potravinářských surovin, kovů a nerostných surovin, a zároveň jako trh pro odbyt hotových výrobků s vysokou přidanou hodnotou (strojírenství, chemie), přičemž vytváří deficit ukrajinského zahraničního obchodu přesahující 10 miliard dolarů. A to jsou téměř dvě třetiny z celkového deficitu běžného účtu Ukrajiny za rok 2013.

Krize ukrajinské ekonomiky, způsobená v mnohém nerovnováhou v obchodu se zeměmi EU, se mimořádně negativně projevuje na ukrajinském plnění smluvních závazků ohledně dodávek zemního plynu. Gazprom nenavrhuje a ani se nechystá navrhnout žádné doplňující podmínky, které by nebyly obsaženy ve smlouvě z roku 2009. To se týká i smluvní ceny za plyn, která je vypočítávána přesně v souladu se schváleným vzorcem. Na druhou stranu Rusko není povinno a ani schopno nést břímě podpory ukrajinské ekonomiky samotné, nemůže Ukrajině stále nabízet slevy za plyn a odpouštět dluhy. Fakticky by tak svými subvencemi platilo deficit v obchodu Ukrajiny se zeměmi EU.

V tomto roce vzrůstá každý měsíc zadlužení společnosti NAK Naftogaz Ukrajiny za dodaný plyn. Za listopad a prosinec roku 2013 se jednalo o 1451,5 milionu amerických dolarů, za únor 2014 o dalších 260,3 milionu a za březen ještě o 526,1 milionu dolarů. Rád bych vás upozornil, že v březnu ještě šlo o platné ceny se slevou 268,5 dolaru za tisíc kubických metrů. Ale ani za tak výhodných podmínek Ukrajina nezaplatila ani jediný dolar!

Za takové situace bude Gazprom v souladu s paragrafy 5.1.5, 5.8 a 5.3 platné smlouvy nucen přejít na systém předplácení dodávek plynu a pokud nebudou platební podmínky dodrženy, dodávky omezit nebo zastavit. Jinými slovy – Gazprom bude dodávat přesně tolik plynu, kolik si ukrajinská strana zaplatí s měsíčním předstihem.

Je to bezesporu krajní opatření. Uvědomujeme si, že zvyšuje rizika ilegálního odběru plynu, který směřuje přes ukrajinské území k evropským spotřebitelům. A že může ztížit vytváření ukrajinských zásob plynu na podzimní a zimní období. K tomu, abychom mohli zaručit plynulý tranzit plynu, je třeba v nejbližší době přistoupit k plnění podzemních úložišť na Ukrajině o objemu 11,5 miliard kubických metrů, za což bude třeba zaplatit přibližně 5 miliard dolarů.

Jenomže jednostranné odstoupení našich evropských partnerů od společného postupu při řešení ekonomické krize na Ukrajině a dokonce i od konzultací s ruskou stranou nedává Rusku jinou možnost.

Východisko z dané situace je jen jedno. Neprodleně zahájit konzultace na úrovni ministrů ekonomiky, financí a energetiky s cílem vypracování společného plánu činnosti, který by zajistil stabilizaci ukrajinské ekonomiky a garance dodávek a tranzitu ruského plynu v přísném souladu se smluvními podmínkami. A přistoupit ke koordinovaným činům co nejdříve to bude možné. K tomu vyzýváme naše evropské partnery.

Rusko je bezpodmínečně připraveno přispět ke stabilizaci a ozdravení ukrajinské ekonomiky. Ale ne jednostranně, ale za rovných podmínek s našimi evropskými partnery. Přitom je třeba brát do úvahy ty faktické investice a náklady, které Rusko při podpoře Ukrajiny dosud neslo pouze na svých bedrech. Jen takový přístup je podle našeho názoru spravedlivý a vyvážený. A jen takový přístup bude úspěšný.

1/ prezidentovi Moldavské republiky Nicolae Timoftimu
2/ prezidentovi Rumunské republiky Traianu Băsescuovi
3/ premiérovi Turecké republiky Recep Tayyip Erdoganovi
4/ premiérovi Maďarské republiky Viktoru Orbánovi
5/ předsedovi vlády Slovenské republiky Robertu Ficovi
6/ předsedovi vlády Slovinské republiky Alence Bratušek
7/ prezidentovi Makedonské republiky Gorge Ivanovovi
8/ prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi
9/ prezidentovi Polské republiky Bronislavu Komorovskému
10/ prezidentovi Francouzské republiky François Hollandovi
11/ kancléřce Spolkové republiky Německo Angele Merkel
12/ předsedovi vlády Republiky Chorvatsko Zoranu Milanovičovi
13/ předsedovi předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakiru Izetbegovići
14/ předsedovi vlády Řecké republiky Antonisu Samarasovi
15/ prezidentovi Republiky Srbsko Tomislavu Nikolićovi
16/ předsedovi vlády Bulharské republiky Plamenu Orešarskemu
17/ federálnímu prezidentovi Rakouské republiky Heinzu Fischerovi
18/ italskému premiérovi Matteo Rencimu

Naprosto mi uniká, co  by  asi tak  na Putinově  dopise mohlo  být  špatně. Kde je  jakákoli  vyhrůžka  komukoli.  A  oním  nepřípustným nátlakem má  snad být  to,  že  Rusko po  nalití  téměř  40 miliard  dolarů  různých půjček a subvencí  už  nemá  naprosto  žádný  zájem, zejména  při současném  kursu  majdanských vládních demokratů v  tom pokračovat?  Ať nyní  tedy  financování potřeb Kyjeva  převezmou  ti,  kteří  tamní mocenský  převrat  podporovali, ba jsou jeho  nejméně porodníky.

Klidně mohou začít  dodávat  plyn na Ukrajinu  oni.  V úterý dopoledne  jsme  si přečetl,  že  RWE  začala  dodávat  plyn na  Ukrajinu. Viz  http://www.novinky.cz/ekonomika/333541-ukrajina-jiz-dostava-zpetne-dodavky-plynu-z-nemecka.html

A  že  prý  celkem dodá  celkem  1/5  celkové  spotřeby  Ukrajiny.  Mno,… Jestlipak  u  tohohle  plynu  si Kyjev  dovolí  také  trvale  opožďovat platby  nebo  vůbec odmítnout placení? Ale  to není  zajímavé.  Zajímavostí  je  něco jiného.  Totiž  datum , kdy byla podepsána  ta  smlouva, která  dodávky  umožňuje  – v roce 2012. Tedy za  Janukovyče!!! Za  toho  Putinova kašpárka…. Kolorit  dodává  vyjádření slovenské vlády, že  se opakovaně  nedohodla  v  Ukrajinou  na  platbách, takže  plyn přes  Slovenko na východ nepoteče. Dodávky půjdou přes Polsko. Jsme zvědav  jak dlouho, byť  Varšava  hraje  v celém  konfliktu,  od  samého začátku, nikoli  podružnou  roli – viz  polské prapory na  Majdanu.

Doslova  šok  mne ovšem  čekal  včera, při objevení  článku o z minulého pátku, který sděluje,  že za  Ukrajině  se jaksi  ze  státních zásobníků  ztratilo z  celkově  20 miliard  kubických metrů  plynu  celých  13!!! Ve výkazech byly, v zásobnících nikoli.

Viz  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/333186-ukrajine-se-ztratilo-13-miliard-kubiku-plynu.html

Jeden  by  čekal, že  z  něčeho takového takové bude obrovský  skandál.  Podle nových  cen,  co  si  hodlá  účtovat  Rusko za  svůj  plyn  / a  RWE sotva bude lacinější/ jenom  opětné naplnění zásobníků na  bývalý  stav   si  nyní  vyžádá nejméně  6,3 miliardy  USD.

Tohle přece musí vyděsit  každého  velkododavatele  Kyjeva a kohokoli,  kdo jej  jakkoli chce  financovat Mnoho miliard  kubických  metrů  zmizí beze  stopy  a nikdo neví  kam. Při tom je jasné, že  mohly  odtéci jen  trubkou na východ nebo druhou trubkou na  západ. Východ můžeme  spolehlivě  vyloučit. Takže  na  západ.. Ta trubka  je jen  jedna, byť  se následně  rozvětvuje.  A  pokud  by byl sebemenší  zájem  rozklíčovat  , kam finálně  dotekl, nemůže  to být  žádný problém. Stačí  porovnat  protokoly  z  průtoku  měření  od  určitého data  s  platnými  velkodběrními  kontrakty.  Rusové  je  nejspíš  rádi  dají k disposici. Disproporce  v  přepravě  by  se našla  už  naprosto jednoduše. A  současný  Kyjev  se už  ani nenamáhal snad označit  arcilotra  Janukovyče  za plynového zloděje. Je  tedy celkem  jasno, v  hrubých  rysech, co a  jak. Je známo, že  nejsnáze  se krade ve  velkém  při chaosu mocenských převratů…  a  že  dodatečně  se nepochybně  „přijde“ třeba  to, že  to  ukradl ten  zpropadený  Janukovyč?  Nebo snad , že  Moskva  ten plyn  vůbec  nedodala, ale jen vyfakturovala?  tak  tohle  si  dovolím  s jistotou tvrdit  už dnes. Jen pro  úplnost  dodávám, že  jde o plyn, který Ukrajina  ještě  kupovala  s obrovskou  ruskou  slevou – za  původní  dumpingové  ceny§ Ten  rozdíl je  ve  finančním objemu  2,8 miliardy! Což  někomu  umožnilo  udělat  báječný  deal  pod  spotové  ceny a při tom se pořádně napakovat.  A  to i v případě , že by  státu  vrátil původní kupní cenu. Čirou náhodou. Revoluce a  demokracie, zejména ta  majdanská,  má holt  svůj náklad.

Mimochodem  –  Kyjev  navrhoval,  aby  v  rámci západní pomoci  Západ  reorganizoval  svůj  nákup plynu.  A místo, aby  každý  stát  měřil svůj odběr z  Ruska  na  svých  vlastních  hranicích,  aby  si  měřidla hromadně   instaloval  už  na předělu  mezi Ruskem a Ukrajinou.  A  platil plyn podle  těchto měřidel a  většinu toho plynu  skladoval  v ukrajinských  zásobnících. Prý  tam jsou v  bezpečí!  Kyjevští si představovali, že  shrábnou  tranzitní a  skladovací poplatky. Tedy  minimálně. Pokud rovnou nepomyslel na to, že  si sem tam z těch  zásob upustí a  doředí třeba vzduchem nebo tak něco. Ale  jistě  jim  neoprávněně  křivdím. Nicméně  Západ něco takového jednoznačně  odmítl… A místo toho začal připravovat  dopis , který bude odpovědí  na ten Putinův. Prý je hotov.Já o něm žádné  bližší informace v  době psaní tohoto sloupku neobjevil. Škoda.

Když  už  jsme u  těch  strategických  energetických  surovin – včera  se objevila  informace, že    Ukrajina podepsala novou  dohodu  s  americkým Westinghouse o dalších  dodávkách  jaderného  paliva  pro  některé  své atomové  elektrárny. Prý  jsou nejlepší a vůbec , chtějí  diverzifikovat své  palivové zdroje. Proč  o tom  píši.  Protože  palivové  články  z  dílny  Westignghouse  pro  reaktory  VVER  jsou  dost  velký  bezpečností problém!  Deformují se.

Ten defekt  je  natolik zásadní, že  třeba  v Temelíně  došlo,  ještě  před  uplynutím  smlouvy  o dodávkách  od  americko japonské  korporace, k podpisu kontraktu   s okamžitou  platností s ruskou firmou Tvel, která  dodává  originální palivové  kazety, na které  byl  reaktor konstruován.  A  články  Westinghouse byly  předčasně  z reaktoru  vyloženy. S velkou finanční ztrátou pro  ČEZ. Deformace  a rizika  z nich vyplývající  na  palivu WH  byly  příliš nebezpečné. Pro zájemce detailní info  zde:

http://temelin.biz/wordpress/?cat=5

Podobné zkušenosti,  ba ještě daleko horší, učinili  při provozu svých reaktorů na  Jiho-Ukrajinské JE.

Informaci z  tohoto zderoje: http://www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/na-ukrajine-se-vyostruje-situace-s-palivem-od-westinghouse_22837.html

jistě  ani zdejší pravověrní nebudou pokládat  za  účelovou  ruskou propagandu.

Nyní  ovšem je vše  jinak  -Westighouse prý , ze  dne na  den,  respektive  od  Majdanu, nepředstavuje  žádný problém!  Jen nepodstatnou drobností  jistě  bude fakt, že  tyhle  ukrajinské dodávky  představují  prý  až  10% celoevropských tržeb  Westinghousu v obchodu s  jaderným palivem…

A ještě  jedna  drobnost související  s  Westinghousem a jeho jaderným  palivem.  Před několika  dny  přinesl na tohle  téma  deník E15 zásadní rozhovor s  akademikem  Ašotem Sarkisovem, takto  členem Ruské akademie věd.  Chystal jsem se  z  něj  cosi  nyní  ocitovat.  Ale zkuste  jej  na  E15  nebo někde  jinde   vygůglit. Je  z  09.04.2014. NA  E15 se vám objeví tato hláška:

Stránka nenalezena

Je nám líto, ale požadovaná stránka nebyla nalezena

Už teď  bych měl  kvaltem končit. Jsem na  2000 slovech a  to je , jak  známo číslo, které přináší potíže. Ale  nejde  to.  Je  ještě  hodně o  čem psát.  Na Parlamentních  listech byl včera  ráno ještě  snadno k nalezení  rozhovor  s  bývalým  ředitelem vojenské tajné služby  generálem Andorem Šándorem. O  Ukrajině a  možných  scénářích  tam.  V poledne  ale  už  ho  nějak  dostat  ven  vůbec  nebylo snadné. Když  člověk dal  do  vyhledávacího okénka  Andor Šándor, neobjevovalo se nic. Takže  bylo nutné nasadit  výkonnější  prostředky  hledání.   Až jsem se k linku propracoval. Vřele  doporučuji přečíst.  Celý je zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kyjev-ma-velky-problem-General-Sandor-k-napeti-na-Ukrajine-a-rozlozeni-sil-315374

 Nicméně otisknu  z něho kousek, který mne  doslova  posadil do židle:

 Ale nebyl bych asi tak milý na prezidenta Putina, nemyslím, že by v tom byl úplně nevinně, protože podle mého soudu to, co použil na Krymu – vojenskou sílu – je přese všechno něco, co se dá z hlediska 21. století obtížně přijmout jako norma, která řeší problémy. Byť smlouva z roku 1997, kterou mělo Rusko s Ukrajinou uzavřenu, ponechávala Rusku možnosti reagovat v případě, že dojde k takovým věcem, k jakým došlo poté, co Janukovyč uprchl ze země a Ukrajinci zakázali mluvit menšinám, kterých je víc než 10 procent, na území Ukrajiny svým rodnýmjazykem jako oficiálním jazykem.

Takže  vážení,  že  existuje  jakási  rusko – ukrajinská  smlouva z roku 1997, která  upravuje   postavení  Ruska  ve vztahu  ke  Krymu, jsme  věděli, ale že   umožňuje  zřejmě / jinak si slova  generála Šándora  vyložit neumím/  Rusům  silové operace,  jestliže   nastanou  určité  krizové podmínky a  scénáře,  které, jak  říká  – byly naplněny? Kdo z vás měl o něčem takovém povědomost? Jak to, že  Šándor  je  vůbec  první, kdo s eo něčem takovém zmiňuje????

Zatím jsme  slyšeli  a dost často, jen o  tzv. Budapešťském memorandu, které  mělo  garantovat  územní celistvost   Ukrajiny a  to ze strany  USA, Británie  a Ruska.  Díky Lexovi a jeho příspěvku v  diskusi ze  dne  22.03. 2014  v 11, 23 hod víme, že ono podle  Wikipedie nikdy nedošlo k ratifikaci memoranda žádnou ze  smluvních stran.  viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Budape%C5%A1%C5%A5sk%C3%A9_memorandum

Prostě platí výrok starého  rabína – Nic  není tak, jak to vypadá!  Respektive, jak je nám předkládáno. A nejen nám, ale  celému světu.

Co ovšem víme  zcela přesně, je jak vypadá praktická  demokracie na  majdanský  způsob. Zde  najdete  video, které zobrazuje,  jak  dopadl jeden z   kandidátů  v nadcházejících prezidentských  volbách  – jistý Oleg  Carev, který byl dříve  vysokým představitelem  Janukovyčovy  Strany  regionů a  zcela jistě  patří  k ruskojazyčným Ukrajincům a  troufl  si  majdanské obtěžovat  svou  účastí  v nadcházejících  volbách, když se  vracel  z předvolební  debaty  kandidátů v budově  mediální společnosti ICTV:

http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/91393-rozzureny-dav-brutalne-zmlatil-kandidata-na-ukrajinskeho-prezidenta-video/

Ovšem  ve  včerejších  zprávách na  ČT, kde kousky  z  toho videa  odvysílali,  mne  hned  návazně  jakýsi úředník  OSN  ujistil,  že  se  ruskojazyční obyvatelé  nemají čeho bát, že  násilí není  není tak časté, jak se o něm píše….

Ještě  si někdo myslí, že  východ  Ukrajiny  nemá  důvod k separatistickým  akcím?  Anebo i tohle  zorganizovala, jako provokaci,   ta  blbka, co je vydávána  za  nebezpečnou  ruskou  špionku na  rozkaz  Moskvy a která  to neopomenula  zveřejnit na  facebooku?

Kol

No a s tou je  to také  moc  a moc  pěkné.. Chtěl jsem  článek uzavřít tímhle jejím  fotem z celé serie  těch, co měla na  Facebooku a  co media  přetiskla..  Stálo mne včera neuvěřitelně množství času, než  jsem ji na  internetu našel. našel. Dříve  to nebyl problém. Dnes na  síti narazíte  všude jen na  jedinou  fotku – jak se opírá o jakousi  pušku. žádnou jinou  mi vyhledavače  nedají. Ale může  být,  že to snimi dost neumím. Ostatně  – můžete  to zkusit  sami.Zkuste  heslo Marija Koledová

Dodatek:

Ted  ráno v  8,00 jsem otevřel internet  a vyjukla  na  mne  tato zpráva, co jako k problému  čeští  politici. jestli jste  to ještě nečetli, tak budete  zírat, zejména  ti, co  mají slabost pro Babiše:

http://www.novinky.cz/domaci/333611-ano-a-top-09-chteji-potrestat-poslankyni-vahalovou.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

247 reakcí na Putinův dopis evropským vládám, ukradený plyn, palivo pro jaderné elektrárny, zásadní informace generála Šándora, zmlácený prezidentský kandidát a vůbec – Ukrajina dneška

 1. vonrammstein napsal:

  Putinův dopis se mi zdá naprosto v pořádku. A Šándor to, řekl bych, vidí naprosto racionálně.

 2. strejda napsal:

  S Ukrajinou se objevil velký problém. Situace je příliš vážná a EU s USA náhle a nepředpokládaně tahají za kratší konec. Na takovou situaci nikdy nebyly zvyklí. Většina dřívějších lží a manipulací se týkala vzdálených zemí. Kolik lidí třeba u nás vědělo něco o poměrech v Iráku, Afghánistánu či Libyi nebo Íránu. Ukrajina, to je jiná liga. Ta je blízko a více či méně ji Evropa zná. O ní se lže mnohem hůře a proto i velmi špatně něco vymýšlí. Musí se tedy nasadit prvoplánové primitivní dezinformace a jednostranná propaganda. Přitom se doufá, že to třeba projde. Bohužel se ukazuje, že nám vládnou druhořadí politici úrovně Conrada von Hetzendorf. Pámbu s námi a zlý pryč.
  Svět se během krátké doby změnil. Vnímavý to pozoruje delší dobu, konec konců stačí číst Kosu, a tupému není pomoci. Náhle tu máme regionální mocnost se kterou si Západ neví rady. Místo kooperace hledáme konfrontaci, vnitřně nás to rozkládá a regionální mocnost vnějšími tlaky roste a posiluje svoji sílu.
  Kam vývoj půjde je zřejmé. Ukrajina překročila hranici chaosu a nezadržitelně spěje k rozpadu. Západ neví co s ní. Je příliš velká na ovládnutí a je příliš blízko gravitačnímu poli Ruska.
  Řešení, všechno svádět na Rusko, je dlouhodobě neudržitelné, bude muset dojít k velkému krveprolití, tak velkému až se evropské veřejné mínění vzbouří. Stačí se podívat jak Izrael, miláček USA vzdoruje v odsuzování Ruska a chválení Ukrajiny. Nezapoměl. Bandera je v Izraeli silně (to je slabé slovo) nepopulární. Brzy bude nepopulární i v Polsku a v západní Evropě. Jeho pohrobci se o to postarají.
  Ukrajina je zkušební kámen jednotné Evropy. Může to EU posílit, když dokáže, že ji jde o skutečné zájmy Ukrajinců, může ji to zničit, když s umanutostí sobě vlastní bude kopat umělé příkopy.
  Šéf CIA jednající v Kyjevě je prý nula proti agetu KGB poručíku Krákorovi jednajícímu v Slavjansku. Tak to je dnešní svět. Jakou má šanci?

 3. Bob napsal:

  Výborný (jako vždy) článek.Není co dodat
  Když jdu na Kosu tak si připadám jako ten švec v Pyčné princezně, který si šel zajuchat do Země krále Miroslava……(navrhuji, aby Vlk dostal čestný titul Král Miroslav :-))
  Rovněž Strejda to napsal dobře

  • Bob napsal:

   Oprava Pyšné princezně (nechtěl jsem s názvem manipulovat ve stylu, jak se manipulovalo se jménem Peak…

   • kchodl napsal:

    Ale je to docela vtipné, tím lépe, že se to stalo samo od sebe. Takové fórky vyvádí s oblibou Špagetová bestie (náhoda, JHV, Jsoucno, Trinity, …), má ráda tenhle typ humoru. Kdysi, když byly ještě telegramy, to bylo něco. Poslat nevinný telegram třeba z Hong-kongu do Prahy, to pak obvykle následovala nějaká katastrofa, protože prohozením pár písmenek to dostalo absolutně jiný význam. Podobně, když se něco nazve moc vzletně, má to automatickou tendenci zvrtnout se v pravý opak. Jako Ministerstvo Lásky, co se zabývá vraždami, Orwell v praxi.
    Vážně pěkné. Pyčná princezna, chechtám se ještě teď. Přitom bez Vaší opravné poznámky jsem to při rychločtení ani nezachytil, mozek mi to mrcha odfiltroval. Díky.
    🙂

 4. Bob napsal:

  Abych nekřivdil ČT.
  Včera v Horizontu hovořil Kubal s nějakým (bohužel jméno jse zapomněl) bezpečnostním analytikem, jehož odpovědi nepatřily do meinstreamu….
  Bylo vidět, jak je to Kubalovi nepříjemné

 5. jozka napsal:

  Vcera mi to nedalo a podival jsem na zpravy. Na Nove (ne, ze by na tom zalezelo). V Kyjeve byla demonstrace proti separatismu. Nova je zrejme dosti proruska, protoze tam strihli na pomerne dlouho recnika, ktery jako by zpusobem mluvy a vizazi z oka vypadl Landovi sveho casu. Ti jeho pristojici v kuklach byli taky fajnovi. Zrejme nejaci ryzi demokrati.

 6. Řezníček z Brna napsal:

  Vynikající článek, díky za uveřejnění Putinova dopisu, marně jsem ho hledal na netu. Teď bude zajímavá odpověď z Evropy, pokud vůbec nějaká bude.

 7. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Výborné.
  Naváži na strejdu,ano a tohle mě nedá pokoj,spíš proto,že USA už nemůžou přestat,ještě přitvrzovat.Ztrácejí hospodářský,politicky a to je nutí hledat záchranu právě v Ruském bohatství.Ty doby jsou už pryč,kdy to právě oni dokázaly ekonomicky řídit.

 8. Marcela napsal:

  Rozumím velmi Bobovi proč chodí rád na Kosu,já si zase připadám jak po bublinkové kůře někde v lázních,proto díky Vlkovi!

  • babička napsal:

   Připojuji se. 🙂

  • Bjedruna napsal:

   No asi nás bude víc, kteří zde chodí „pasivně“ relaxovat . Díky všem (nejen vlkovi), kteří chtějí a umí diskutovat o čemkoli a vytvořit si svůj názor…..Máte můj velký obdiv – nalevo i napravo :o))

 9. zemedelec napsal:

  Pane Fagan.
  Pan Vlk promine.
  Včera jsem nestihl.
  Tak jsem dám asi toto.Kolem zelené nafty se mluví dost dlouho,není to Babišův výmysl,ale může mu to hodně přidat.Já bych měl kolem dotací toto.Dotují se bioplynky dotuje se obdělávání půdy,asi i pěstování kukuřice,zelená nafta a navíc ještě výkupní ceny z těchto bioplynek,no neberte to,když si to ještě můžu schválit.

 10. Admirál napsal:

  Vlku, dobrá je ta ruská špiónka.

  Takový ukrajinský Pepek Vyskoč.

  Zřejmě tam mají své strážmistry Flanderky a ti užívají hlav podle možností.

  Mnohem závažnější je, že naše média (zaregistroval jsem to ČRo, psaných i internetových novinách) zprávu o zadržení ruské špiónky se vší vážností zveřejnila jako důkaz ruské aktivity na Ukrajině.

 11. scallop napsal:

  A ja se zas na Kose dozvidam, ze za vsechno mohou americke tajne sluzby. Nalejvarna jako nalejvarna.

  Dopis Putina je pekny. Vyzvy Obamu ci EU aby Rusko nepokracovalo v detsabilizaci Ukrajiny jsou take pekne. Patrne bychom meli podiskutovat o slohove kvalite obou vyzev a porovnat slovni zasobu uredniku, kteri je psali.

  V dopise neni nic o cene plynu a nic o tom, jak Rusko Ukrajinu vykoristovalo (cena byla vysi nez pro vzdalenejsi Evropu). A tuto cenu prece dohodla TUNELARKA julinka – najednou je z ni legitimni predstavitelka ukrajiny? Ono na Kose se vubec pouziva hodnoceni „tunelar“, „legitimni predstavitel“, „drogovy obchodnik“, „diktaturek“ podle jasneho pravidla: ma-li clovek bliz k zapadu, dame mu negativni privlastek, ma-li bliz k vychodu, bude privlastek pozitivni. Proste vsem se meri stejnym metrem.

  Dopis Putina je jasny. Bude-li vladnout Janukovic (nebo jakakoliv jina loutka Moskvy), bude plyn levny a bude-li vladnout nekdo jiny, bude plyn drahy a Ukrajina mensi. Napsane to nam primo neni (ani plany ruskych oligarchu na prevzeti ukrajinskeho plynoveho prumyslu), ale dnesni realita to potvrzuje.

  Dopis je uzasny. Pripomina mi sebechvalu kalouska o tom, jak se za jeho ministrovani snizil rozppoctovy deficit CR. Kalousek v tom ma samozrejme pravdu, jen ji nerika celou. Na dost lidi to zabira. Putin zabira na jine.

  PS Vyvoj na Ukrajine a snaha destabilizovat situaci pre blizicimi se volbami (jsou nebezpecne, protoze by mohli prinest nezpochybnitelnou vladu) nevesti nic dobreho. Jen cekam, kdy prvni na Kose otevrene vyzve k zavedeni vhodne formu ruskeho protektoratu na Ukrajine. Prece nechceme riskovat termonuklearni valku kvuli nezodpovedne politice EU! At si jde Stetina a Schwarzenberg valcit sam!

  • scallop napsal:

   Jako na zavolanou

   http://blog.aktualne.cz/blogy/miroslav-kalousek.php?itemid=22696

   Zni to rozumne … Ceksa media jsou bohuzel vuci Kalouskovi jednostrane kriticka. Jetse ze amme blogy, kde jeste porad lze rici pravdu 🙂

   • jozka napsal:

    Docela si rad prectu, co ma ten odkazovany puispevek spolecneho s tematem blogu 🙂

    • scallop napsal:

     Oba zni rozumne. (A oba jsou od lidi, kterym dle predchozich zkusenosti neni mozne verit.)

  • jozka napsal:

   Nebudou ty volby prezidentske? Nevyhlasila je nahodou ta loutka Moskvy tesne pred tim, nez ji ti demorati vyhnali? Taky je hezke, ze Ukrajina platila vyssi ceny plynu nez Evropa. Akorat nevim, proc se divna Ukrajina zacala tak cukat, kdyz bylo oznameno zruseni slevy a narust cen na evropskou uroven.

   A co scallop? Pujde bojovat?

   • Laco G. mlynář napsal:

    Scallope, tak Rusko Ukrajinu s cenami plynu vykořisťuje? Já myslel, že jste tvrdý stoupenec trhu. Já prodávám a chci za zboží tolik a tolik , vy kupujete, pokud se vám to nelíbí, cena je pro vás moc vysoká, jděte jinam.
    Nebo ony tržní pravidla pro Ukrajinu neplatí?

    • scallop napsal:

     „Já myslel, že jste tvrdý stoupenec trhu.“

     Je videt, ze mne neznate a domyslite si veci, ktere jsem nenapsal 🙂 Ale uznavam, ze jsem to sluvko „vykoristovat“ pouzil s pobavenim. Tolikrat jsem je slychal od standardnich amerikanobijcu a ted se Vam to najednou nelibi. Proc?

   • kchodl napsal:

    Nejen že volby budou prezidentské, ale pučistická „vláda“ plus ten „parlament“ (kde se hlasuje trojitě pomocí toho „trojzubce“ a když někdo moc mluví, dostane přes hubu) okrojili pravomoci prezidenta návratem k Ústavě z roku 2004, tudíž z něj bude jen figurka.

    Ale i tak, budou to skutečně demokratické volby, každý kandidát, co se nehodí, dostane pro jistotu přes držku, jako ten Carov nedávno.

    Demokracie, model 2014.

    • scallop napsal:

     V rusku opozicniho kandidata pro jistotu z neceho obvini a obcas poslou do basy aby ho presli roupy, nebo ho proste nekdo odbouchne na ulici jako mnohe ruske novinare.. Ale pevne doufam, ze to na Ukrajine nakonec bude alespon o trochu lepsi nez v Rusku (i kdyz evropsky standard se od voleb cekat neda).

     Ovsem kdybych prijal styl argumentace amerikanobijcu, tak bych musel pripomenout, ze i nejaky Topolanek take dostal pred jednemi vobami na budku. Musel bych z toho usoudit, ze pravice je u nas utlacovana jako na Ukrajine rusti kandidati. Nicmene ja amerikanobijec nejsem a proto si to nemyslim.

     • kchodl napsal:

      O Havlovské demokracii, kdy V.H. prošel o jeden hlas, a byl to zrovna hlas jednoho fašounka, toho času protiprávně na den v base, se v „pražské kavárně“ také asi moc nemluví.

      Nebo o megafinancování kampaně Obamy; o náhle se vynořivších bohatých NGO’s, které vyřídily a zaplatily volební průkazy ohromnému množství vpravdě „demokratických“ voličů Obamy, také ne. O „svérázu národní aritmetiky“ při počítání hlasů také ne (u pana Krvavého to před lety nevyšlo, na druhý pokus už ano).

      O vyváženém zpravodajství už vůbec nejde mluvit.

      Viz. volba Kchááárla pankáče.
      Tomu chyběly k dokonalosti jen ty útočné pušky a fotbaloví rowdies.
      Kromě výsledku 🙂
      Ale nepochybuji, že v příštích „volbách“ budou nedostatky napraveny.

      Demokracie, model 2014.

     • scallop napsal:

      Prazske kavarny neznam. Ale prinejsmenism tam predpokladam znaji tehdejsi pravidla pro volbu prezidenta. Mel byste tam obcas zajit a informovat se.

     • jozka napsal:

      No tak pravidlo ciso jedna bylo jasne. Demokraticky musi byt zvolen havel.

      Vase ukroky stranou mne neprestavaji fascinovat 🙂

   • scallop napsal:

    Nepujde bojovat. scallop by usporadal mezinarodni konferenci – nejlepe v nejakem klidne bavorskem meste – kde by byl se Rusko, EU a USA dohodli na mirovem planu pro Ukrajinu.

    • scallop napsal:

     Pane vlku, u sveho predchoziho prispevku vidim info „Komentář čeká na schválení“. Mohl bych se zeptat, o jake schvaleni se jedna?

     • Zombak napsal:

      mám to stejně, taky čekám

     • vlkp napsal:

      scallope
      máte mnoho možností na výběr, proč to čekalo na s chválení
      1- že vás záměrně blokuji v diskusi, protože z vás jako diskutér a mám děsný strach nestačím na vás
      2- že jsem byl například s KArkulí na velkém předvelikonočním nákupu, takže jsem nemohl obsluhovat internet
      3-že například někdy spamový filtr chytí něco a já vůbec netuším proč

      Možná jsou další vysvětlení. Nechám to na vás. A také kmbinac e těch důvodů.
      Spolehlivě to ovšem chytá ty, kteří do textu nalinkují víc enež jeden internetový odkaz.

     • kchodl napsal:

      Spamový filtr se na wordpressu občas chová legračně. Bůh ví proč nemá rád například tu německou spolkovou zemi na západ od nás – jakmile to slovo použijete, …čeká na schválení … mám dojem, že ani „Mjůnig“ česky neprojde.

     • scallop napsal:

      vlk

      Ja jsem podobnou zpravu videl poprve, proto me to prekvapilo. To je cele.

     • zemedelec napsal:

      Pane scallop.
      Co takhle zeptat se nejdřív Ukrajinců,co si přejí a jak si to přejí.
      Zas navrhujete velmocenské hrátky.nevím,dva na jednoho,nebudí důvěru.
      Jenže je potřeba co nejdřív jednat slovně,než začnou mluvit zbraně,pak to půjde těžko zastavit.Věřím tomu také,že Putin tolik neusiluje o Ukrajinu,všechny dluhy by musel zmáznout,ale jak píší informovaní,nasypat další mld.Určitě by pak chtěl na Ukrajině úplně jiné vládce.

     • Fagan napsal:

      Já tam zrovna žádný odkaz nemám, a můj dnešní jediný komentář čeká též na schválení, ale scallope, je to vážně tak, že za to může antispam anebo nějaká sekvence slov, co se mu nelíbí. Takže nebojte, jistě vám vlk váš comment brzy uvolní, mě to snad až na jeden zapomenutý případ uvolnil vždy tak rychle jak mohl.

    • jozka napsal:

     Proc bavorskem, proc ne rovnou ve Volgogradu?

 12. Admirál napsal:

  Výklad pojmů a slovních spojení používaných českými médii v rámci objektivního, vyváženého, profesionálního zpravodajství o dění na Ukrajině (převzato):

  „“ majdanec“ – veselý tolerantní ukrajinský bojovník za demokracii a lidská práva
  „iredentista“- obhroublý ruský mužik v maskačích a kalašnikovem se stakanem vodky
  „separatista“ – primitivní ruskou propagandou zcela zmámený nezaměstantaný Rus se dvěma stakany vodky v ruce.
  „svržený prezident“- odstraněný zlý proruský a zkorumpovaný prezident Janukovyč
  “ dočasný prezident“ – hodný, rozumný ukrajinský přemýšlivý Turčínov
  “ plebiscit pod hlavněmi zbraní“ – referendum na Krymu
  „celonárodní referendum“ – jakékoli referendum, které naší čačtí politici schvalují
  “ národní garda“- naši stateční hoši v hnědém a černém z Pravého sektoru
  “ vyšlápnout si na separatisty“ – zahájit protiteroristickou operaci proti gangsterům, iredentistům, separatistům, proruským aktivistům
  “ poslat ozbrojené hordy proti lidu“ – zahájit operaci proti demokraticky demonstrujícím
  „právo na sebeurčení“ – právo čečenců odtrhnout se od nenáviděného Ruska
  „potřeba zachování územní integrity“ – zákaz Rusů odtrhnout se od Úkrajiny
  „prezident“- moudrý a uvážlivý Barck Hussein Obama
  „bývalý příslušník KGB“ – zákeřný zarputilý šílený opilec Vladimír Putin
  „potlačit“ zabít Rusa
  „lidský štít“ – rusové zákeřně nastavují střelám matky s dětmi
  „masakr proti ženám a dětem“ – majanci se zaštiťují ženami a dětmi.
  „pravdivé zpravodajství“ – zprávy z Washington Post´
  „štvavá propaganda“ – Ria Novosti, Vesti.

  • strejda napsal:

   Hezký slovník.

  • kchodl napsal:

   🙂

  • český maloměšťák napsal:

   “ terorista“ – člověk, který umí rusky
   „separatista“ – člověk , který vypadá na to, že umí rusky
   “ diverzant“ – člověk, který má na facebooku svou fotku , kde pozuje v maskáčích a vypadá, že umí rusky
   “ žoldák naverbovaný teroristy“ – voják pravidelné ukrajinské armády, který zběhl k “ separatistům“ a “ diverzantům“ a to díky nátlaku “ teroristů“ (základním předpokladem k tomu, aby se voják ukrajinské armády mohl stát žoldákem naverbovaným teroristy je to, že takový jedinec rozumí rusky)

 13. tresen napsal:

  9.4.2014 20:19 |
  „Rozhodnutí ukrajinské vlády o využití jaderného paliva od Westinghouse se může stát zdrojem rizik pro jadernou a radiační bezpečnost, protože toto palivo vykazuje jisté konstrukční vady, které objektivně snižují spolehlivost aktivní zóny,“ uvedl Sarkisov.
  „Dodnes, a to dokonce i za prezidenta Viktora Juščenka, totiž toto palivo muselo alespoň získat licenci a provoz zkušební várky byl podroben přísné kontrole Státní inspekce pro jadernou regulaci. Když došlo ke zkřivení a zkroucení palivových článků, rozhodnutí kontrolního orgánu o zastavení provozu a jejich okamžitém vyjmutí byla plně respektována. Dodržovala se tím alespoň formální péče o jadernou bezpečnost i přesto, že za Juščenka byl politický kurz otevřeně proamerický,“ uvedl akademik.
  Jenomže teď se podle jeho slov bez ohledu na špatné výsledky testovacího provozu rozhoduje o uzavření kontraktu na využití tohoto paliva na tři bloky jaderných elektráren najednou.
  Odvolána i šéfka státní jaderné komise
  Sarkišov dále upozornil, že zároveň byla odvolána z funkce předsedy Ukrajinské státní komise pro jadernou regulaci Jelena Miklajčuk, která v otázkách využívání amerického paliva trvala na své principiální pozici.
  „Nová kyjevská vláda tímto způsobem pohrdá nejvyšší prioritou, kterou je jaderná bezpečnost, a ve jménu zištných politických motivů aktivně umetá cestičku pro soukromou americkou společnost,“ zdůraznil Sarkisov.
  Sarkisov se domnívá, že vzniklou situací by se mělo vážně zabývat vedení Mezinárodní agentury pro jadernou energie IAEA: „Manipulace s jaderným dozorem je hrubým porušením mezinárodních standardů v oblasti využití jaderné energie. Podle všech ustálených pravidel musí být regulační orgány z podstaty nezávislé. Odvolání předsedkyně jaderného dozoru kvůli zvýhodnění jedné z komerčních struktur na trhu je nepřípustným precedentem, protože je v příkrém rozporu se základními principy kultury bezpečnosti.“
  „Takový prohřešek proti bezpečnosti se jeví obzvláště cynickým krokem dva týdny před 28. výročím havárie na černobylské jaderné elekrárně, kterou by si na Ukrajině měli pamatovat lépe, než kdekoli jinde,“ varoval Sarkisov.
  Současně upozornil, že již dříve na české jaderné elektrárně Temelín došlo k problémům s poruchami hermetizace palivových článků dodaných právě Westinghousem: „V důsledku zjištěných nedostatků bylo tehdy rozhodnuto o odmítnutí dalších dodávek od amerického dodavatele.“
  O chystaném podpisu kontraktu na jaderné palivo s firmou Westinghouse informoval ukrajinský ministr průmyslu Yurij Prodan 3. dubna, smlouva má být signována v nejbližších dnech. Více na: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ZOgPGaKlNEUJ:zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/sarkisov-jaderne-palivo-od-westinghouse-muze-byt-pro-ukrajinu-rizikem-1076581+&cd=1&hl=cs&ct=clnk#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

  Jestli bylo na E15 ještě něco jiného, nevím.

  • vlkp napsal:

   Ujištuji vás, že včera to dostat ven z E15 nešlo. Nemám, co bych k tomu dodal. Jinak děkuji za prezentaci.

   • kchodl napsal:

    Nejde dál, výše uvedený odkaz je z Google cache.

    • tresen napsal:

     Nešlo mi o to ukázat, že umím něco vydolovat z archivu Googlu, ale o to, aby nedocházelo k možným dohadům ohledně obsahu, pokud by tento nebyl k dispozici.

   • Karl napsal:

    Dobrý den Vlku,
    ohledně paliva od Westinghouse si dobře pamatuji, že nám bylo dodáno a po nějaké době se musel reaktor zastavit. Byl to docela průšvih. Na Ukrajině to zkoušeli už také a měli zastaveno několik bloků JE! V současné době tam musejí být totální idioti, když něco takového zkoušejí?! Neříkám, že by to mohlo skončit jako Černobyl, ale minimálně roztavením tyčí v reaktoru ano. A důsledky nikdo nedokáže odhadnout! Ne nadarmo Rusové varovali světovou veřejnost k čemu může dojít.

    • Karl napsal:

     Ještě doplnění. Závislost Ukrajiny na JE je prakticky 50%. V současné době mají palivo asi tak na necelý měsíc a potom si na Ukrajině budou svítit svíčkami. Rusové dodávají palivo Ukrajině tím způsobem, že Ukrajina nejprve zaplatí a potom se jim palivo předá. No a v současné době Ukrajina nemá čím platit a také Rusko prohlásilo, že v současné době není na Ukrajině bezpečno pro převoz paliva do JE. Ale předpokládám, že hlavní problém jsou finance.

     • vlkp napsal:

      Kupodivu, pro WH prachy mají. A zachránili jim zjevně svou objednávkou roční bilanci.
      O problémech Temelína jsem dával v článku odkazy, které popisují situaci naprosto.

 14. kchodl napsal:

  Výborný článek.

  Někde jsem zachytil nějakého EU politika, který tvrdil, že prý odpověď Putinovi bude sepsána na nějaké poradě v pondělí 14.4. Asi to poslali tajně, ne formou otevřeného dopisu, protože těžko mohou rusákům poslat stejné bláboly, kterými krmí média.

  Pokud jde o jadernou energetiku, na Ukrajině jsou myslím 4 jaderné elektrárny s 15 běžícími reaktory, dodávají kolem poloviny elektrické energie. Potíže s WGH palivem měli ještě větší než u nás. Palivové soubory se deformují a vibrují, takže není možné vyčerpat kapacitu a navíc je problém s regulací reaktoru – ohledně rychlostí náběhu a utlumení reakce (vibrace). V Plzni kvůli tomu stojí velká hala s modelem reaktoru, kde se dělaly hydraulické zkoušky palivových souborů a kromě Škody JS s tím pomáhali lidé z ČVUT jaderné fakulty a z jaderného výzkumáku v Řeži, protože jinak by kazety z WGH nebyly schopné provozu. I tak měly menší než plánovanou kapacitu – byla to velká provozní ztráta. Bez našich lidí by to amíci nedali dohromady ani tak, aby to prošlo přes Drábovou a její lidi (jaderná bezpečnost). Nakonec se muselo přejít na ruské palivové soubory od firmy TVEL, TVSA-T, které všechno vydrží jak mají a dají se vyčerpat na 100%, a umožňují potřebné dynamické ovládání reaktoru (rychlejší změny výkonu) bez deformací a vibrací.

  Pravda je totiž taková, že američané zastavením výroby jaderných elektráren po havárii v Three Mile Island (1979) ztratili celou generaci jaderných inženýrů a tím přerušili kontinuitu vývoje a výroby. Nemají zkušené lidi a neumí to. Bude trvat zase tak 15 let (a fůru malérů) než jejich nová generace specialistů získá zkušenosti. Zatím jdou z maléru do maléru. Například na jejich nové elektrárně (model pro Temelín) – jednu staví v USA, druhou v Číně – kromě jiných velkých problémů – praskají lopatky čerpadel. Oni totiž vzali bezúdržbové hermetické čerpadlo z jaderné ponorky (to umí výborně, protože tam vývoj a výrobu nepřerušili) a zvětšili ho na megavelikost. Jenže tím se dostali do problému s rychlostí obtékání, kavitací, superkavitací, pevností materiálu, dynamickým namáháním atd. – jelikož se v oboru vědeckých výpočtů občas (již jen okrajově) pohybuji, zachytil jsem různé diskuse, i s názorem, že problém je neřešitelný, už z fundamentálních důvodů (fyzika – není materiál, který by to vydržel, Supermanův kryptonit jaksi nemáme). Jsem docela zvědavý, co s tím udělají, protože část staveb je už vybetonovaná a větší čerpadla klasického provedení se tam prý nevejdou, asi budou hoši muset začít tak trochu bourat. Ale to nic neznamená, to jsou běžné technické „příběhy z natáčení“, víceméně se takové věci dějí při všech větších nových a odvážnějších projektech. Za pár let, po porodních bolestech, to bude super elektrárna. Tak za 15.
  Ale do té doby bych si to na zahradě nepostavil, kdyby šlo jen o mě, ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli spolehlivosti, vytížení (doba chodu/servisu) a tak.
  Kromě toho, stejně by to přišlo nakonec z Číny, protože civilní jaderná divize WGH se prodává žluťákům.
  Takže místo proklamovaného „strategického zakotvení“ atlantického rozměru k USA, bychom zakotvili českou jadernou loďku někam k čínskému post-komunistovi (což není moc dobrý přístav, IMHO). A nakrmili pár amerických oligarchů, pardon demokratů, protože před uzavřením kšeftu na burze potřebují tak trochu posílit akcie.

  Ukrajinci mají velký problém, kromě „zmizelého“ plynu ze zásobníků totiž nemají ani zásoby jaderného paliva, prý jen na pár měsíců, takže kromě studeného topení (nebude plyn) je asi čeká ještě svícení loučemi, jelikož nebude ani elektřina. Leda by se kluci z WGH nějak pochlapili, možná se to za minulých 20 let už konečně znovu naučili správně navrhnout, spočítat a vyrobit. Jo, a že palivové soubory dají amíci ukáčkám „zadarmo“, třeba za prodej krásných ukrajinských holek do USA na bíle maso (to by USA fakt pomohlo, kdo má vlézt na ty jejich tlusťošky) nebo tak nějak.
  Protože jestli Ukrajina fakt něco umí produkovat v super kvalitě, kromě raket, motorů do letadel, letadel, … tak je to bílé maso excelentní kvality. To si troufám říci, že ani v ČR to tak dobře neumíme.
  🙂

  Jak říkal Soženicyn, ruský patriot, „Největší neštěstí v životě je narodit se Rusem“, tak narodit se Ukrajincem se mi nejeví o mnoho lepší, možná i naopak. Čekají je nejspíš strašné věci.

  • kchodl napsal:

   Solženicyn. Píši na mizerné klávesnici, vypadávají písmenka, potvory.

  • vlkp napsal:

   No já v té velké hale dělal zkušebáka … Všechny reaktory, co tam byly vyrobené až do /včetně temelínské jedničky , mají na sobě podpis vlčího drápu 🙂

   • kchodl napsal:

    Super. To jste už myslím jednou psal. Skvělá práce, smekám.

    • Karl napsal:

     Pánové tak to asi budete vědět, že problém s jaderným materiálem v USA je daleko hlubší. V současné době USA využívá k výrobě palivových tyčí jaderné hlavice, kterých se tehdejší Rusko zbavilo díky tehdejší smlouvě o jaderném odzbrojení. Náplň hlavic se předávala USA, které z ní za velmi výhodné ceny vyrábí do dnes palivové tyče. Pro Rusko to bylo a nebylo výhodné? Cena za tento jaderný materiál jim v hladových 90 letech umožnila ponechat v provozu celý proces obohacování uranu a výroby jaderných hlavic a také palivových tyčí. V USA díky tomu v současné době nemají žádné výrobní kapacity k obnově celé výroby palivových tyčí od samotného počátku. A to z jednoduchého důvodu, protože výroba tyčí z uranu od Rusů byla mnohem jednodušší a levnější. Především zisk, že ano a tím se v současné době USA dostali do slepé uličky, protože nemají jak nahradit svojí jadernou triádu. Jaderné hlavice mají také svoji životnost a poslední jaderná hlavice se v USA vyrobila někdy počátkem 80 let! Také USA v současné době končí uran od Ruska a nový bude možné zakoupit, ale už za úplně jiné ceny a to jim koncovou cenu energií hodí úplně někam jinam. Proto USA tak vehementně prosazují jaderné odzbrojení. Nemají čím nahradit svůj jaderný potenciál a staré hlavice se dají využít pro jaderné palivo. V současné době mají USA jaderné palivo asi na 2 roky potom mají problém. A asi víte, že začít výrobu jaderného materiálu od začátku bude trvat daleko delší dobu.

     • zemedelec napsal:

      Pane Karl.
      Zajímavá informace,ale spíš pro odborníky.
      Mě by jenom zajímalo,jaké vlastně,nebo od koho používají USA ve svých JE palivové články,když se tady popisuje,že od WH jsou závadné.

     • kchodl napsal:

      Přesně tak, je to velký problém.

      Na počátku bylo slovo (jako vždycky), a sice dohoda HEU-DEU (vysoce obohacený zbraňový uran – konverze na – nízko obohacený energetický uran). Rusko mělo neuvěřitelnou zásobu, mimo hlavic také strategické zásoby. Jak byla ta doba šílená, svědčí to, že měli přes 50 tisíc jenom taktických zbraní a přes 20 tisíc strategických. Mohli tak nad každým místem souše planety nechat bouchnout termonukleární ohýnek prý asi 60x. A z modré kuličky udělat černou skleněnku. Chápete to ? Já ne.

      Tím, že to vrhli za výprodejovou cenu na světový trh, téměř zlikvidovali západní palivový cyklus. Tedy těžbu, purifikaci, obohacování. Protože bylo řádově levnější přepracovat ruský uran, tedy smíchat to s přírodním uranem, než sami obohacovat. Většina fabrik proto krachla, případně najela do zombie stavu, držená před uložením do hrobu státními subvencemi.

      Kromě toho se ukázala další věc, a sice že rusáci mají asi tak 25x levnější obohacování než západ. Oni totiž po válce neměli dost elektrické energie, nemohli použít calutrony nebo difůzi, tak vyvinuli centrifugaci, ta je energeticky více než 50x úspornější. Zábavné je, že u startu toho všeho stál jeden zajatec z Rakouska, který centrifugy vymyslel ještě za nácků. Rusové to od té doby vyvíjejí a zdokonalují, už mají nevím kolikátou generaci. Lopatky těch centrifug se vyrábí z vysokopevnostních ocelí (hádejte proč byla řízeně zničena Poldi Kladno; tohle byl jeden z důvodů), oběžná rychlost přesahuje rychlost zvuku; novější generace používá uhlíková vlákna – cca Mach2, poslední ruská generace na bázi kevlarů a fulerénových nanotrubek Mach 4 a více (Západ je v tom pár generací pozadu prý ještě teď).

      A další věc, ruský palivový cyklus není založen na „žlutém koláči“ (oxidu uraničitém), ale na „zeleném koláči“ (tetrafluorid uranu) – je to o hodně úspornější, protože obohacování probíhá v plynné fázi UF6 (hexafluorid uranu), tím se vynechává pár mezikroků (má to jen tu drobnou nevýhodu, že je to velmi jedovaté, ale rusáci měli při výrobě povolené ztráty personálu jak u Stalingradu a o životní prostředí jim nešlo už vůbec).

      Západ s centrifugami začal, až když se zajatý vynálezce vrátil v roce 1955 ze zajetí. Jenže to už jely ty difůzní fabriky, sice příšerně draze, ale znáte to – státní zakázky, všichni si mastili kapsy a nějaký chytrák, co má řádově levnější řešení nebyl právě vítán.

      Nakonec se chytil v URENCO, což bylo holandsko-německo-dánské-… konsorcium, dělali kromě uranu ještě purifikace mnoha věcí. Takže tam začaly západní centrifugy. Taky to odtamtud ukradli Pakistánci. Ale moc se to nepoužívalo, malé objemy – velcí hráči už měli rozdělený trh a levnějšího mizeru, co by kazil ceny, to logicky nikdo nechtěl. Používali to jako další Britové, ale jen pro svoje bomby, energetický uran kupovali z difůze od žabožroutů.

      Dnes zásoby docházejí, Západ pomalu začíná zavádět centrifugaci. Amíci (s Němci, Holanďany, …) postavili v Eunice velkou fabriku, minulý rok běžel zkušební provoz, ale ještě to nejede. Frantíci mění svoje Areva instalace v Tricastinu z difůze (EURODIF) na centrifugaci, ale ne moc velkým tempem. V roce 2016 má najet jejich nová linka.

      Nicméně, v jednotkách difuzní práce (v tom se to počítá) jsou pořád rusáci na špici, oni totiž po celou dobu posilují výroby. Nevím, kolik mají teď, ale určitě více než celý ostatní svět dohromady. Možná i násobně.

      Takže to jen tak na okraj, pokud někdo říká, že Rusko se živí jen vývozem mizerných zbraní zulukafrům a prodejem toho, co teče ze země. Jinak chodí v laptích, smrkají do ruky, bydlí v zemljankách a jsou věčně ožralí na šrot. A vede je Adolf Vladimírovič Putler.

      🙂

     • kchodl napsal:

      Počítá se to samozřejmě v JSP – jednotkách separační práce, sorry.

      Zemědělec:
      Westinghouse palivové soubory jsou bez problémů pro Westinghouse JE. Mají totiž obdélníkový tvar kazety, zatímco ruské (české) VVER šestihran. Funguje/nefunguje jim to proto, že jejich původní kazety pro jejich reaktory navrhovali staří zkušení konstruktéři, ale ti jejich noví to už neumí – ztratili kontinuitu ve vzdělání (30 let jejich techniky neměly jaderné fakulty), vývoji, konstrukci. Bude jim dalších 15-30 let trvat, než se to znovu naučí.
      Jaderné technologie (jako každá velmi složitá věc) jsou vlak, ze kterého když vystoupíš, už nastoupit nedokážeš nebo to dá hodně běhání.

  • XY napsal:

   No, tuším že ve včerejších Lidovkách už byl v hospodářské příloze nadšený článek, kterak se znovu otevírá cesta palivových článků od WGH do Temelína… 🙂

   • kchodl napsal:

    Ještě že ten Volkisher Beobachter, pardon Zeitung, nekupuji ani nečtu.
    🙂

    Jak dokazuje již článek z Technického magazínu, který odkazoval nahoře Vlk, naděje, že by se to po 20-ti letech ve Westinghouse naučili dělat, byla marná.

    Jak je zmíněno, „Expertní komise došla k názoru, že příčinou deformace kazet byly konstrukční nedostatky“.

    • zemedelec napsal:

     Pane kchodl.
     Děkuji za vysvětlení.
     Sice bych se neměl pouštět do tak odborné debaty,ale to mě zaujalo,jestli mají problémy i ve svých reaktorech.Když píšete že v jejich reaktorech nevykazují závady,tak to bude asi i rozdílnosti konstrukce reaktoru.Takže raději dám na slova odborníka.

  • vonrammstein napsal:

   Když to máte těžký. Jaderný palivo je strategickej materiál a politikum, ať se nám to líbí, nebo ne. Docela chápu obavy, že když budeme brát od Rusa, dostaneme se do určitý závislosti. Když ho nasere Ukrajina, típne jim plyn. Když ho nasereme my, típne nám dodávky palivovejch článků. Chtělo by to alternativu. Ale nevím, jestli nějaká zbývá, když Westinghouse vyrábí takovej shit.

   • kchodl napsal:

    Je vrcholnou tupostí, že republika nemá zásoby jaderného paliva na několik let. Není to velké a zvětšit chráněné skladiště není problém. Navrhuje se to i v té Pačesově zprávě o energetické koncepci, kterou se snažili (jakmile začalo být jasno, že WGH nemůže konkurovat, při troše objektivity ve výběru) a snaží zničit.

    Nezávislost by byla hlavně ve vlastní stavbě JE, což téměř splňoval ten „ruský“, pro média téměř černobylský a Putlerovský, projekt. Bylo to 70% české účasti, asi 20% ruské, zbytek povšechně, od Francie (turbíny Alstom, řídící počítače), přes Němce (trafa od Siemensu) až po Jižní Korejce, a další pronárody.

    V takové JE by totiž nebylo použití jiných palivových souborů blokováno různými leštěnými prdy, certifikacemi, intelleguánským property (IP) a tak dále. Kolik západních JE výrobců dá licence na použití palivových souborů od jiných dodavatelů ? To může spočítat na prstech i bezruký. Nula, jinými slovy absolutní závislost na dodavateli.

    Klidně bychom si i palivové soubory (pro „naši“ JE) mohli vyrábět sami, pokud by nám někdo prodal obohacený oxid uraničitý, gandolinium a podobné sajrajty. Zirkoniové slitiny se u nás dělaly, speciální nerezy také.

    Těžit uran u nás je zatím nesmysl, světové ceny jsou jinde. Obohacování umějí nejlevněji rusáci (asi 25x levněji než stávající Západ, ačkoliv URENCO USA nabíhá moderní centrifugovou obohacovací fabriku v Eunice, pořád ještě nejedou; i Frantíci v Arevě předělávají starou difůzi na centrifugaci velmi zvolna). Půl světa jede na ruský uran – jsou tedy také závislí ? Zjevně s tím dokážou žít docela v pohodě.

    • vonrammstein napsal:

     Ano-dokud se nedostanou s Ruskem do nějakého opravdu zásadního rozporu. S tupostí vlády ohledně zásob paliva, potažmo výroby vlastního, máte samozřejmě naprostou pravdu. Já si navíc myslím, že bychom měli mít vlastní jaderné zbraně. On se vždycky najde někdo, kdo nám suroviny dodá.

     • kchodl napsal:

      V tom se shodneme, včetně těch JZ.
      Od té doby, co Frantíci mají atomovky, a nosiče (letadla s doletem 1000 km, akorát na Německo), spolupráce s Němci přímo kvete.
      🙂

     • kchodl napsal:

      A za 20+ let bude žabožroutské atomovky řídit místní imám z mešity, na to se nesmí zapomínat. Británie se asi ubrání, jelikož Angláni jsou správně zavilá verbež, když chtějí, jsou schopni rozsekat Londonistán na kupu kamení, když se do toho dají.
      Pak se taková věc (za kterou nás určitě všichni označí za blázny) bude hodit – může být zárukou přežití.

     • vonrammstein napsal:

      🙂 Ano, je to tak.
      Když navrhuju vlastní jaderný arzenál, všichni na mě koukaj jak na idiota. Jenže on opravdu může být tím jediným rozdílem mezi existencí a neexistencí.
      Na Anglány už moc nevěřím. Kdyby s tím opravdu chtěli něco dělat, už před deseti lety bylo pozdě.

     • Gerd napsal:

      Tak to si Angličané připomenou, jak vlastně vzniklo Kosovo a co to znamená, když příchozí hosté vyšší natalitou přečíslí původní obyvatelstvo.

   • vlkp napsal:

    Rammsteine,
    dej si klídek a rovnej kouř. Plyn a palivové články do reaktoru jsou dvě , zatraceně různé věci.
    Když máš love, tak může š nakoupit jen tolik plynu do zásob, na které máš hodně velké a drahé zásobníky.
    Kdežto uskladit palivové články , když máš dost peněz? No problem. Potřebuješ k tomu speciální kontejnery, ale ty s e běžně vyrábějí pro vyhořelé palivo a pak už jen dobrý sklad. Kterých můžeš nastavět haldu. Netuším, do kdy dnes mají palivové kazety záruku, ale kdysi byla asi 5 let. Takže se můžeš zabezpečit, když na to máš n a 5 let dopředu. To snad stačí ne? Zkus to u nafty nebo u plynu.
    Nesmíš bejt z Rusa tak vyděšenej!

    • vonrammstein napsal:

     Ale můžu, už mně předvedl, co dokáže. Jenže já vyděšenej nejsem 🙂 Jen zvažuju alternativy. Právě to „když na to máš“ je dost zásadní. Tahle země na palivo nemáš, bo je rozkradená skorem do mrtě. Když naopak máš, můžeš si zásobníky s plynem doplňovat průběžně. Vždycky je to o penězích, ale taky o vůli či nevůli prodat a dodat.

 15. tresen napsal:

  Ta ruská děvenka, ta se fakt povedla. Je vidět, že to myslí upřímně.
  Opravdu kuriózní úlovek, jak psaly naše noviny.

  • XY napsal:

   No, vona je ještě otázka, která strana si ji pěstuje, že… Vedeme přece propagandistickou válku, na to bych nezapomínal.
   K včerejší odpovědi – zásadně se neshodujeme, protože vy tvrdíte, že finanční normativ na žáka má stát poskytovat bez ohledu na to, jde-li o školu soukromou čí „státní“. Já naopak tvrdím, že není žádný důvod, aby byl tento peníz poskytován soukromým vzdělavatelům. To je celé.
   Pěkný den.

   • tresen napsal:

    Veďte si své války jak vám libo.
    K tomu včerejšku: jen jsem tam připomínala, že tvrzení, jak příspěvek soukromým školám způsobuje ochuzení těch obecních a jak kvůli němu chudí platí vzdělání bohatých, je nesmysl. Jestliže tedy říkáte, že není žádný důvod tento příspěvek poskytovat všem školám, které splňují všechny státní požadavky na kvalitu vzdělávání, pak já říkám, že není žádný důvod poskytovat ho selektivně. Leda ideologický.

    • XY napsal:

     Inu, „státní“ školy platí stát dle příslušného normativu na hlavu žáka. Soukromé školy jsou komerčním produktem s jediným cílem – skrze vzdělávání generovat zisk. Proč by tedy měly být subvencovány státem? Chcete snad tvrdit, že každý soukromý lékař dostává mimo platby pojišťoven další platbu jen proto, že k němu chodí lidé?
     Samozřejmě, že soukromé školy odčerpávají z kapitoly školství prostředky, které by jinak mohly a především MĚLY přijít do notoricky podfinancovaných státních škol. Chce-li kdo exkluzivní privátní službu, nechť si ji platí v plné výši, na to by měl liberál přece slyšet. V opačném případě se záhy stane sociální povinností platit liftingy stárnoucím popovým hvězdám… 🙂

     • tresen napsal:

      Pokud stát nerozlišuje žáky na černé, bílé, bohaté či chudé a určil normativní příspěvek na jejich rámcově definované vzdělávání, pak by mu mělo být jedno, kde dítě to vzdělání obdrží, pokud škola zapadá do státem určeného rámce. To je to, na co slyší liberál, opak musí zákonitě považovat za diskriminaci.
      To, co říkáte, totiž že pokud chce někdo cosi exkluzivního, nechť to zaplatí v plné výši, by se mělo týkat pouze škol, které se onomu rámci vymykají.
      Je to naprosto stejná zásada, která platí ve zdravotnictví: člověku, který odvádí peníze na zdravotní pojištění, se dostává garantované léčebné péče, hrazené pojišťovnami, za stejných podmínek, ať je zřizovatelem poskytovatele péče stát, kraj, obec či jiný subjekt. Kdo věří na homeopatii, ať vytasí peněženku.

     • XY napsal:

      Lituji, naprosto se neshodneme. Stát garantuje vzdělání gratis ve vlastních zařízeních. Nemůže exkluzivně zvýhodňovat soukromé podnikatele a jejich zaměstnance. Všichni jsme jednotní spotřebitelé a nelze subvencovat jednotlivé producenty jen proto, že se v rámci zákona účastní dění na trhu. Ta nerovnost mezi pedagogy a studenty státních a soukromých škol je pak příliš hluboká, aniž je to na druhé straně vyvažováno (s výjimkou několika málo ústavů) kvalitou produkce.
      Končím s plevelením, přeji pěkný den.

     • robe napsal:

      Chce-li kdo exkluzivní privátní službu, nechť si ji platí v plné výši, na to by měl liberál přece slyšet.

      Podle mě jde o to, zda má stát monopol na určité oblasti života, nebo ne.

      Dá podívat tak, že každý si, např. ve formě DPH za koupené zboží, platí u státu určité služby. jednou z nich je i kapitola školství.
      Proč by ten, kdo neužívá státní školství nemohl čerpat část peněz z kapitoly vzdělávání, jedno zda formou daňové úlevy či dotace , je mi záhadou.
      i bych pochopil, pokud by tento příspěvek byl nižší než příspěvek pro státní školy ( povinnost státu plošně zajistit tuto službu ).

      pak by mohla vznikat konkurence ), která by třeba zpětně něco přinesla i státní škole.

      / a třeba by se část populace naučila místo nadávání na „blbou úču ve státní škole“ energii, kterou jí to nadávání stojí, přetavit v aktivitu vedoucí k zajištění toho, co jim nevyhovuje – a to má výhodu že si pak začnete vážit každé věci kterou někdo udělá, protože víte kolik práce to je../

     • standa.e napsal:

      No, ale bílou plombu si hradíte sakumprdum, nikoliv jen doplatek nad cenu amalganu…

     • tresen napsal:

      A pamatujete, jaký poprask se strhl na levici, když to tak mělo být?

     • standa.e napsal:

      Což není, třešni, argument (hodlám to vnímat jako přátelský štulec) – já jsem podotkl k argumentu zdravotnictvím, že standard se sice hradí všem z veřejného pojištění (základní vzdělání), ale pokud jde o nadstandard, tak se platí celý, nikoliv pouze v podobě doplatku. Je-li tedy nadstandardem málo početná třída, výuka probíhající v cizím jazyce atp., pak by si ji – právě zdravotnickou logikou – měli rodiče platit celou.
      Pokud jsou reklamní hesla soukromých základek ovšem standardem, pak předpokládám, že musí stát toto poskytnout i na svých školách 😉
      Ten zdravotnický příměr prostě kulhá.

    • český maloměšťák napsal:

     Hybridní systémy, kdy je směšováno veřejné se soukromým tak, že mohou vznikat soukromé oligopolní organizace, vedou nejen ke korupci a k pitvoření trhu , ale karikují i svobodu rozhodnutí, je totiž nabíledni, že systém povinných, nařízených toků /tedy způsoby financování veřejného sektoru/ propojený s tvorbou zisku soukromé firmy svobodné rozhodnutí korumpuje a snižuje jeho hodnotu, ve výsledku je takové “ svobodné“ rozhodnutí mnohdy jen spekulací na jistý zisk, jistý díky nesvobodným, nařízeným tokům financí. Ale funguje to, nic proti tomu. Zatím, Než soukromé porazí to veřejné. Než ho vysaje.
     Liberál by měl naopak protestovat – proti takovým hybridním systémům.
     Vy ale nejste liberálkou, jen si na ni hrajete. Tam , kde je to pro vás výhodné, chcete veřejné, tam kde je výhodné soukromé, chcete to. Neodsuzuji to, je to zcela běžná životní strategie, každý musí platit složenky, jezdit ma dovolenou , na lyže, splácet hypotéku, leasing na auto , spořit v IŽP či PP atd…..

     „Svobodné“ rozhdnutí typu, “ tam mám jistotu – stát to platí“ není svobodným rozhodnutím, už na počátku té motivace k takovému rozhodnutí je nesvoboda, už tam souhlasíte s tím /pokud jste liberálně protržní – tak jistě vyznáváte to, že za peníze se vždy pořizuje nějaká hodnota, například loajalita, poslušnost / , že státu jste nějakým způsobem zavázána, stát si vás kupuje.
     Ale já si nemyslím, že jste liberálka, jen si na ni hrajete.
     Ostatně pod slovem „liberál“ si lze v ČR představit mnoho různých úkazů.

     • český maloměšťák napsal:

      Patřilo ad tresen, to aby bylo jasno.

     • tresen napsal:

      Máte pravdu, že kombinace státních, municipálních i soukromých subjektů ve všech možných veřejnoprávních oborech považuju za přirozené a žádoucí. Nijak se to s liberalismem /tím liberalismem, který našel vyjádření v Listině základních práv a svobod/ nekříží, právě naopak.

  • Admirál napsal:

   Dneska na Novinkách pšou, že takových špijonů chytli 23…

   Strážmistr Flanderka hadr.

 16. Vidlák napsal:

  Dovolím si větu od Oskara Krejčího – nejtrapnější je politik, který věří své vlastní propagandě. Myslím, že se to dá celkem bezpečně implementovat na celou současnou ukrajinskou vládu.

  • strejda napsal:

   Vidláku, Vy jste skvělý optimista, gratuluji! Rozšiřte své hodnocení mnohem a mnohem více. Nebojte se. Jde to od moří, oceánů. Nakonec ještě zjistíte, že ukrajinská vláda ji soukromě nevěří, zato jiné vlády ano. Až do těch hrdel a statků – našich.

 17. Tacit napsal:

  Králi Miroslave, teda Vlku, skvělý článek. Dík.

 18. Hudec napsal:

  Vzal jsem ten Putinův dopis do hospody kamarádům, asi před dvěma dny. Dost čuměli…..
  Temelínští se do do Ukrajinských sporů plést (doufám) nijak nebudou, ale prokázaná nevhodnost paliva od Wesitnghouse a naopak bezproblémovost toho od Tvelu je tam i jinde veřejným tajemstvím.

 19. Narcis napsal:

  Sanep provedl průzkum o vztahu k zásahu NATO na Ukrajině (60 % proti – rozhodně 32 %, 25 % pro – rozhodně 6%) a případném podílu naší armády na akci NATO (55 % proti). Zveřejnění výsledku jsem zaznamenal jen na webu První zprávy (http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sanep-cesi-odmitaji-zasah-nato-v-konfliktu-na-ukrajine/). Opět ukázka objektivity médií.

  • vojnov napsal:

   Musí se nechat, že naformulovat odpověď „ne“ jako „možná ano“ a „ano“ jako „možná ne“… dobrý!

  • český maloměšťák napsal:

   NATO těžko může vést legitimní válku na Ukrajině. Ukrajina není členem NATO.
   Jednalo by se buď o válečnou agresi, v tom lepším případě o obdobu roku 1968 v Československu.

   Jisté je ale to, že se začíná hovořit o tom, že Rusko rozpoutává občanskou válku na Ukrajině. Že ruská vojenská moc obsazuje východ Ukrajiny.
   Takže je možné vyvolat obraz agresora a následnou obrannou reakci – jakési hokus pokusy nyní již probíhají /protiteroristická akce, paradoxně vedená vládou, která se dostala k moci na základě teroristických akcí a zřejmě i podivných „hlasování“ v parlamentu, kdy by bylo možno hovořit o podobných metodách jakých použil Hitler v případě prohlasování tkzv. Zmocňovacího zákona/

   • tresen napsal:

    „NATO těžko může vést legitimní válku na Ukrajině. Ukrajina není členem NATO.“

    To by mohl být důvod, proč si většina lidí myslí, že by tam NATO nemělo zasahovat. A taky důvod, proč tam zasahovat nebude.
    V tom se postoj velení NATO i jednotlivých členských států /bez ohledu na výkřiky Miloše Zemana/ s míněním lidí docela dobře shodne.

    • český maloměšťák napsal:

     Většina lidí třeba pouze nechce válku. Chtějí mír, business and life as usual. A to samé přejí Ukrajincům, Rusům, Krymanům….
     Vy už nejen lžete, ale dokonce vidíte do hlav “ většiny lidí“ ?
     Děláte velké pokroky, ještě nejaký čas a budete se moci stát úspěšnou novinářkou – třeba v Respektu. Anebo moderovat debaty se Schwarzenbergem a Štětinou.
     (Taky prezent – ten syneček napojený na kdejaký grant, s ním byste si mohla rozumět, též nerozlišuje soukromé a veřejné objektivně , ale podle toho, jak mu to nasype)

     Nemyslím si, že většina lidí odmítá vpád vojsk NATO na UKrajinu /eufemisticky se to nazývá “ zásahem“/ jen kvůli tomu, že by to byio formálně nesprávné, myslím si, že většina lidí prostě nechce eskalaci utrpení. Ale možná že se mýlím, a pravdu má “ liberálka“ tresen. Nemám monopol na verifikaci toho, co si myslí většina lidí, takovým monopolem se kasají zhusta kvaziliberálky , tedy tak trochu boševičky…

     • tresen napsal:

      Jestliže ve formulaci „to by mohl být důvod, že…atd“ vidíte tvrzení, že lidem vidím do hlavy, co nadělám.
      O eskalaci utrpení po vašem, i o tom, kdo ho nechtěl, mi něco povídejte, až se zase budeme bavit o Balkánu

 20. Zombak napsal:

  Upřímně řečeno, je mi na blití z toho jak o Ukrajině informují (nejen) naše „média“. Pro objektivní informace k al-jazeeře a nezávislým bloggerům ?

  http://vineyardsaker.blogspot.cz/
  http://www.aljazeera.com/news/europe/2014/04/ukraine-hits-rebels-amid-civil-war-warnings-201441522537309826.html

 21. XY napsal:

  Jo, ten Putinův dopis je důležitý a je dobře, že ho vlk tady zveřejnil. Barosso tvrdí, že EU připravuje odpověď. Doufejme, že se o ní dozvíme.

 22. Admirál napsal:

  Ještě doplnění k „úniku“ plynu na Ukrajině trefný článek z Vaševěc:

  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/23-plynu-zmizely-jako-vykrast-fort-knox

 23. český maloměšťák napsal:

  vlk
  Pokud budeš mít čas, tak se podívej jak se také popisuje „skutečnost“ :

  Komické je zejména to, jak se Štětina dívá z okna hotelovéko pokoje a okamžitě identifikuje odddíly Alfa, to nemá chybu, kam až tento člověk je schopen zajít, udělá blázna sám ze sebe, i to mu stojí za to.
  /přičemž snipeři dle něj střílejí ze stejného hotelu, o 8 pater výše….proč tento “ válečný zpravodaj“ nezasáhl ???/

  Tragoška, toto si říká “ elita“.

  • tresen napsal:

   Štětina je na můj vkus až příliš teatrální, jde ve svém antikomunismu dost přes čáru, kterou se omezuji já.
   To mi nebrání, abych se zasmála vašemu pohoršení, proč jako zpravodaj, pozorující z okna hotelu střelbu do demonstrantů, nezasáhl proti snajprům.
   To je ještě o fous legračnější, než ten váš kolovrátek o nakupování ukrajinských dluhopisů, který spustíte pokaždé, když zjistíte, že si někdo nemyslí, že co demonstrant na Majdanu, to fašista.

   • český maloměšťák napsal:

    tresen
    Kdy jsem psal, že lidé na Majdenu byli pouze fašisté ?
    Odkdy “ liberálka“ lže ?
    No no, od té doby, co Štětina pohledem z okna vyhodnotí lidi v maskáčích coby příslušníky oddílů Alfa, že ?
    🙂

    Takže opět jen čekáte… žádné dluhopisy jste nenakoupila. Jak sup.
    Taky solidární sympatizantka, sedí doma u počítače a práší se jí od huby – toť asi tak vše, co pro ty nebohé Ukrajince udělá….

    Hezký den.

    • tresen napsal:

     Neříkám že jste to někde psal. Jen to, že jste mi začal doporučovat nakupování ukrajinských obligací v momentě, když jste zjistil, že si to nemyslím.

     • český maloměšťák napsal:

      „….To je ještě o fous legračnější, než ten váš kolovrátek o nakupování ukrajinských dluhopisů, který spustíte pokaždé, když zjistíte, že si někdo nemyslí, že co demonstrant na Majdanu, to fašista….“

      Pokud tedy píšete, že mi vadí, když si někdo nemyslí, že na demontraci na Majdanu jsou jen fašisté , logicky z této vaší sprosté lži vyplývá, že já naopak prosazuji myšlenku, že na Majdanu byli jen samí fašisté – a také vůči takovým zareaguji tak, že aby si nakoupili ukarjinské dluhopisy /což je tedy jen vrstvení další lži/.

      Já vyzývám k nákupu ukrajinských dluhopisů ty, kdo chtějí Ukrajinu podpořit, tedy ty, co následují občana Schwarzenberga apod. v jejich „lidskoprávních“ aktivitách, kdy on jednoznačně podporuje snahu Ukrajiny /což je ale termín lživý, jak se ukazuje tak nejde o celou Ukrajinu/ vymanit se z nadvlády Ruska/ což je také lež – pokud tedy lze věřit číslům uvedeným v Putinově dopise/ – k čemuž ale Ukrajina potřebuje především peníze.
      Kdy tito lidé hovoří o solidaritě EU s Ukrajinou, ale nechtějí pustit ani chlup – ze svých vlastních peněz. Naopak plédují za to, aby Ukrajině /lživý termín, jak jsme již zmínil/ bylo pomoženo z kapes daňových poplatníků – a to povnným, neliberálním způsobem. Což by se např. „liberálce“ tresen mělo bytostně ošklivit.

      Nezlobte se, ale vy se prezentujete po celý ten čas podobně, pouze snad jako jediná jste vyslovila slib, že jakmile se situace vyjasní /nevím tedy jak, to jste neupřesnila/, tak si nějaké ukrajinské dluhopisy nakoupíte – to snad nezapřete , že jste se k tomu přihlásila, nebo chcete to připomenout citací, vašeho příslibu ?
      Překvapuje mě tedy, když mi podsouváte něco, co jsem nikdy nenapsal a vytváříte spojitosti, které jsem nikdy neformuloval. Přičemž ironizujete myšlenku kupovat ukrajinské dluhupisy (a solidarizovat tak s Ukrajinou)- ale sama jste se k této myšlence připojila / i když velmi vágně, v podstatě jen alibisticky…v posledku si podle mě tak nekoupíte nějaký významný balík ,sna jen něco málo kvůli sebeprezantaci, zarámovat či zappartovat a ukazovat návštěvám a příbuzným – ale mohu se mýlit a až se dle vás situace opravdu vyjasní – tak nakoupíte mnogo…ale nevsadil bych na to ani deset korun/

      A tak je to s vámi všemi, “ lidskoprávními“ bojovníky. Bojovat – ale cizími krky/scallop a vysílání našich hochů na východ) a platit – ale cizími penězi.
      Přičemž to celé začlo krveprolitím, následovaly pokusy o zavedení protimenšinové plitiky a nyní je to protiruská propaganda – poté co si Krymané v referndu odhlasovali svou představu, jak chtějí dál žít. Pokračuje to zřejmě vojenským zásahem namířeným proti vlastním občanům – což Rusové na Krymu znemožnili.
      Já se vám ale nedivím, že nechcete být – pokud byste ty dluhopisy nakoupili, spojeni s takovými událostmi, že tedy přímo, z vlastních zdrojů podporujete eventuální další eskalaci násilí a možná i krvavou občanskou válku,,,,to by přeci bylo proti vašim lidskoprávním zásadám, já vám rozumím, svědomí máte jen dvě, že ?

     • kchodl napsal:

      Výborný konec, „svědomí máte jen dvě“.
      To nemá chybu 🙂

  • Admirál napsal:

   Elita?

   Pouťoví prodavači cukrové vaty.

 24. český maloměšťák napsal:

  vlk
  Zde máme tu diverzantku, vše na sebe tato špionka vyklopila na Facebooku, díky tomu usnadnila ukrajinským orgánům práci, waterboarding se tedy konat nemusí.

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/332990-na-ukrajine-zadrzeli-ruskou-spionku-postrelila-nekolik-lidi.html

  http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/zradny-facebook-ukrajinci-lapili-smes-diverzantky-masi-a-007_303774.html

  „… K odhalení diverzantky Ukrajincům stačilo přečíst si její stránky na sociálních sítích, kde o sobě vyzradila snad více než při sebetvrdším výslechu….“

  To je jak z filmu tuším že Obecná škola.
  Víš jak se pozná diverzant ? Je na facebooku. To je dnes in. Na facebooku má totiž dnes profil každý diverzant.

  • český maloměšťák napsal:

   Ano, ale to se dalo čekat. Kyjevská vláda není legitimní , autentická a zřejmě ani legální.
   Propaganda nefunguje a Ukrajinci ve své větčině nejsou ani blbí, ani zbabělí.
   Jsem zvědav, jak se s tím vypořádá new speech a double talk tkzv. hypotekárních čehomoroslezoromských novinářů.
   Zda tedy k “ proruským aktivistům“ , k “ ruským špionům a diverzantům“ nyní přibudou i
   “ proruští ukrajinsttí dezertéři“ či “ proruská ukrajinská vojska“.

   Smutný kabaret pokračuje. Moc smutný, vše nyní jde na vrub tkzv. majdanovské vlády, nemůže se z toho vykroutit. Oni nesou odpovědnost za vše, co se nyní na Ukrajině stane. Možný je i scénář takový, že to nakonec bude vláda na útěku. Před vlastními občany, ale nyní ne před několik desetitisíci, nýbržto miliony.
   Ještě že S,Ś., scallop a tresen si mohou nyní umýt ruce : “ my jsme je ale z vlastních peněz nepodpořili, jen jsme k tomu vyzývali vás !!!“

  • Svata napsal:

   tohle je z diskuse pod článkem:
   Rusko a jeho právo na ukrajinské území posvěcené zjištěním právních odborníků při RB OSN.

   Ukrajina klame celý svět – žádné hranice nemá

   Pan-Gi-Mun

   10.4.2014 Komenty, Nezařazené, Svět

   OSN – Při zkoumání ukrajinských záležitostí RB OSN vyšlo najevo,
   že Ukrajina je vlastně bez hranic. Na rozdíl od ostatních států po rozpadu SNS,
   si své hranice v OSN nezaregistrovala. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev
   ironicky komentoval, že na to vedení Ukrajiny nejspíš zapomnělo.

   Generální tajemník OSN nejspíš nechtěně «provalil» něco, co se
   snažila Ukrajina zamlčet a ani po oznámení Pan Gi Muna se ukrajinská média s
   pravdomluvností, česky řečeno, nepřetrhla. Zveřejnily to jen vybrané spíše
   neveřejné ukrajinské portály, uvádí ruská rozhlasová stanice Voice of Russia.

   Průšvih měli před očima, 23 roky bylo ticho

   Jak
   stanice uvádí, odborníci Rady bezpečnosti OSN, při kolikátém už zkoumání a
   projednávání záležitosti Ukrajiny, objevily záležitost, kterou přitom měli
   celých 23 let před očima. Závěr, který z toho vyplynul, zní – že Ukrajina žádné
   oficiální hranice nemá! «Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 Kyjev nejen,
   že nevyznačil své hranice, ale hlavně je nezaregistroval v OSN, aby tím vymezil
   svrchovaný stát», řekl pro Voice of Russia ruský politolog Dmitrij Babič.
   Jinými slovy, dnešní území Ukrajiny tak nejspíš stále spadá pod územní
   demarkaci Sovětského svazu, jehož legitimním nástupcem je Ruská federace.

  • XY napsal:

   No, tak už Ukrajinci potvrdili, že ty transportéry patřily jejich armádě. Takže slaboučká naděje, že je to jen nějaký propagandistický trik, definitivně zhasla.
   S takovým vojskem opravdu mnoho parády nenadělají. To už je hotový rozval.

 25. Fagan napsal:

  Takže shrňme si, jaká je současná situace na Ukrajině. Kdo jsou separatisté a „zelení neoznačení“ mužíčkové v maskáčích, s ruskou excelentní výzbrojí a mluvící, jak jinak, než Rusky? Jaká je situace vměšování či snad přímý leadership zahraničních zpravodajských služeb, jejich „ special combat troops“ a kdo je tedy, a opět poněkolikáté – jasným agresorem?

  Někdo si myslí, jako třeba okruh přátel paní Janiky na jejím webovém blogu „Ostrov Janiky“ snad i to, že tihle ti zelení mužíčkové jsou v rámci jakési „false flag“ americké jednotky Seals, rusky mluvících studentů z Princetownu, potomků Bělogvardějců a pěstovaných americkou velkoburžoasií jako pátoá kolona kontrarevolucionářů držená v USA jako rezerva na dobu, až přijde Putinovo Eurasijské nové VŘSR. Tyto jednotky beroucí si stařeny jako živé štíty, stejně jako to dělají islámští fundamentalističtí teroristé vyloučení z Hamasu pro svoji krvelačnost a založivší si Brigády od Al-Aksá, to je opravdu to, za co se pan Putin nemusí (nebo snad ani neumí) stydět….

  Takže Odpověď najdeme na Britských listech – co se děje v separatistických regionech východní Urajiny?
  „Podle dnešní zprávy listu Ukrajinskaja pravda jednotkám separatistů ve městě velí důstojník ruské GRU Viktor Strelkov. Centrem separatistů je Doněck, kde za zatčeného samozvaného „národního gubernátora“, aktivistu někdejšího ruského neonacistického hnutí Ruská národní jednota Pavla Gubareva, zaskakuje jeho žena Jěkatěrina. Separatisté ji jmenovali „ministryní zahraničí“. Jejím rádcem je zakladatel ruského Hnutí Eurasia, jehož vlajky vlály při vyhlášení „republiky“, Alexandr Geljevič Dugin.“ (POZN. Fagan – takže staří zmámí, já jen být Putinem, opravdu bych neposílal jako předsunutou jednotku něco jako elitní jednotky SS/Abwehru a s nimi nejprofláknutějšího ideologa nacismu a okupačního katana jako byli Hitlerovi muži K.H. Frank a Goebbels).

  Nicméně nechci se věnovat obskurním postavám jasně sloužící PUTINOVU REŽIMU, ani špičkově vyzbrojeným „neoznačeným“ vojákům okupující svrchované území cizí země, kterou už jednou napadl Stalin a začal etnicky čistit, tak co dělají jestli zrovna obsazují letiště sestřelují vrtulníky atd.

  Našel jsem si analýzu mého milovaného levicového deníku Guardian, co před pár dny obdržel Pullitzerovu cenu, jak vypadá Putinova ekonomika. Neb nejsou to zbraňové systémy, ale ekonomika, co dnes vyhrává války a dělá z obyvatel jinak vojensky silných velmocí žebráky, co si pak na ně každej „zápaďák“, jsouce roztroušeni po Evropě jako služky a pinglové, a prozrazujíce svoji totožnost ruským akcentem, tak si pak každý může otevřít hubu a jednat s nimi povýšeně. Nezaměstnanost a ruská chudoba a snaha Rusů narodivších se po r. 1990 v Rusku mít to co mají jejich vrstevníci na Západě, to je ta skrytá protiputinovská síla….Mladí lidé utíkají z Ruska na Západ, jsou ochotni vyhodit do koše svoji „vlast“ a vyměnit ji za svůj Phone, disco party s pár kosmopolitně laděnými expaty vlastnicí společně malý byt na Picadilly – a stýpko na London School of Economics, to je to co stojí proti gerontokratickým postkomunistickým nostalgikům v Putinově administrativě…Chtějí tito mladí Rusové toho vážně tak moc? Ne, není to „nic moc“ pro člověka narodivšího se na Západě, a mladí Rusové si říkají – proč když to mohou mít ONI, tak MY nemůžeme….?

  Russia’s bond market is Achilles Heel as showdown with West escalates (Ruský trh s dlupopisy je jeho Achillovou patou a možností Západu jak zvyšovat nad Ruskem svoji převahu)
  By Ambrose Evans Pritchard

  Rusko už dávno zažilo velké odlivy kapitálu, stejně jako lidé uvnitř země ve strachu o svůj majetek jej přesunuli do zahraničí. Současně na počátku tisíciletí Rusko získalo nové zdroje přímých zahraničních investic a s tím i bohatí cizinci získali možnost jak zúročit své peníze vydělané na Západu v nových aktivech uvnitř Ruska . Tyto příjmy zapříčinily v Rusku růst mezi 3 a 4 procenta hrubého domácího produktu od roku 2010 .

  Závislost Ruska na vnějších zdrojích dlouhodobého financování vysvětluje, proč se ekonomika po Anexi Krymu propadla rychleji než po finanční krizi z r. 2008 a více než u jakékoli jiného významného vývozce ropy jako je Rusko.

  Soukromé společnosti v zemi byly vyloučeny z globálních kapitálových trhů téměř úplně od propuknutí krize, a tím způsobily vážné úvěrové krize a vzbuzují obavy, že podniky nemusí být schopny refinancovat dluh bez ruské státní podpory. Největší ruská zranitelnost je trh dluhopisů, řekl úředník z velké ruské banky. Lars Christensen z Danske Bank potvrdil, že ruská ekonomika je již v recesi a může zkrátit růst HDP až o 4 procentní body pokud budou uvaleny na Rusko čerstvé sankce (POZN. FAGAN – čímž by se dostalo do krize se záporným „růstem“ HDP okolo -3% HDP YoY), Putin pak může riskovat opakování událostí z roku 2008, kdy nastal odliv kapitálu mimo vlastní bankovní krizi . “ Tady hraje zásadní roli omezení dostupnosti úvěrů a může nastat významný šok mající za důsledek extrémní zvýšení nákladů místního kapitálu. To se už projevuje dnes odlivem kapitálu který byl od anexe Krymu $ 65bn doposud v letošním roce v porovnání s $ 135bn na konci roku 2008 , “ řekl Lars Christensen.

  Chris Weafer z Macro Poradenství v Moskvě řekl, že slabý rubl – který šel dolů o 9procentních bodů od začátku tohoto roku donutí Kreml hledat cestu ven z krize s tím že hrozí, že odboroví předáci přemluví Donbaské horníky, aby zůstali loajální ke Kyjeva a distancovali se od pro ruských demonstrantů.

  Švédská „Defence Research“ Agentura uvedla, že Ruskou hrozí vleklé boje s ukrajinskými odbory a „vojensko- strategický přepětím „, která oslabí svou pozici ve střední Asii a na čínské hranici, pokud se pokusí obsadit východní Ukrajiny .

  Ruská centrální banka má $ 490bn vyčleněny rezervy na obranu rublu , ale ty mohou být ztraceny v cenové intervenci aniž by dosáhly zvýšení peněžních zásob a zastavily prohloubení poklesu rublu. Na tyto rezervy už byly uvolněny výdaje 200 milionů dolarů z devizových rezerv.

  Zpráva Sberbank uvedla, že Rusko má 714 miliard dolarů zahraničního dluhu : 427bn dolarů je dluh ruských firem, 207bn dolarů ruských bank , a $ 62bn od státních orgánizací . Skupina olej Rosněfť se spoléhá na zahraniční dluh z 90% jako svůj jediný zdroj financování . Cizinci také vlastní 70% z hodnoty na ruském akciovém trhu, která dosud silně klesla. Sberbank varovala, že eskalace sankcí by mohla vést k 30% poklesu na moskevském RTS 800 indexu akcií .

  • vlkp napsal:

   Blábol. Asi uděláte velmi dobře, když porovnáte obrázky z Krymu s těmi z východní Ukrajiny. Pokud pro vás jd e o stejně vyzbrojené a vystrojené vojsko V Doněcku a Simferopolu, pak je mi vás už jen líto. Mladej, slepej a bez slepeckého psa….
   TAdy na té adrese s enapříkla d dozvíte, upozornil na to Kchodl, že defektovala 25. výsadková brigáda Ukrajinské armády. Což je elita nejelitnější a měla být údajně tím útvarem , který měl tvořit úderné jádro pokud by došlo na sílu na Krymu.
   Tady se zase dočtete, že evidentně na stranu separatistů přešly další armádní jednotky. A to s obrněnou technikou. To je reálný překlad ptydepe, že se ozbrojenci zmocnili obrněnců.

   Takže pokud někd e jsou a rmádní jendotky v uniformách a s armádní výzbrojí, tak co myslíte, s čím asi defektovala parabrigáda? Nejspíš s kulečníkovými tágy. Co píše Ukrajinský pravd a je asi stejně relevantní jako to, co říká v Kosovu Hasim Thaci.
   Kdyby totiž Putin poslal svoje SpecNaz, měla by UKáčka bojovou šanci asi jako sněhová koule ve vysoké peci.
   Citáty odkudkoliv a jejich přepastováváním nijak nezakryjete naprostou argumentační prázdnotu, kterou tady předvádíte.
   Že ekonomika vyhrává války a mocenské spory je opravdu zásadní objev lidstva. Já si zatím myslel a nebýt vás jsem v tom bludu žil dá, stejně jako ostatní Kosíři, že války vyhrává ten, kdo má na metru čtverečním vlastní zahrádky víc e žížal.
   NA závislost Ruska, na vnějších dluhopisových trzích jsem s e díval a také komentoval, ve své m ukrajinském seriálu. Rusko NENI závislé ve s vém financování na mezinárodních trzích. Jeho zadluženost je malá a s odbytem jeho bondů nebude naprosto žádný problém. Ne u čínských věřitelů a podobných.
   Jaký bud e dopad sankcí na HDP se uvidí. Ale ani náhodou nebude srovnatelný s ekonomickým čarodějnictvím prof. Sachse za Jelcina, který vedle k bankrotu Ruska koncem 90-tých let.
   Že někdo přemluví doněcké horníky , aby nechtěli připojení k Rusku?
   tak na to potřebujete někoho ze zahraničí? No já o tom psal předevčírem. Že se o to postarají oligarchové. pokud jim Kyjev nabídne, co chtějí. Stejně tak mne těší, že jste si na zahraničních portál ověřil další moje tvrzení, že Putin nemá ukrajinský východ proč chtít.Kromě obrovských nákladů a potíží mu to nic nepřinese. Pro něj je ideální nechat Ukrajinu ekonomicky zbankrotovat , protože západ jí dostatek peněz prostě nedá. Pak se rozpadne sama a východ s e připojí sám.
   Pokles akcií jako trest je humorný. Podle zdrojů, které jsem si bohužel neuložil, při prvním poklesu ruský stát s gustem nakoupil zpět akcie svých klíčových firem, opuštěných zahraničními investory…

   Prostě parádní a excelentní – blábol Fagane. Gratuluji. Taková hromada s e opravdu hned tak nevidí. Chcete li být směšný, dosáhl jste svého.

   • Fagan napsal:

    Váš „odzbrojující“ argument silně akademické povahy ukazující na hloubku vašich intelektuálních znalostí „blábol“ mi vlku těší stejně, jako odzbrojující argument opakovaný 6x (ani vy se nebojte navýšit počet takto vyargumentované oponentury, zajisté to tak navýší přesně násobně více validitu této vaší „argumentace“). Analytickou část hodnocení stavu ruské eonomiky, překládám z deníku the Guardian především pro ty, co si podobnou rešerši neumí udělat sami neb nevládnou dostatečnou lingvistickou zásbou v tomto jazyce. O tom, jak ruský stát na pádu akcií „vydělal“ přinesly Stanovo OutsiderMedia. Podobnolu pitomost pak už jen může tvrdit paní Janika. Doporučím přebírat linky i od ní.

    Nepochybuji o vaší ekonomicky zralé úvaze podložené samozřejmě vašimi „vyčtenými“ zdroji v rámci vaší rodinné knihovny, či kde sbíráte ony rozumy, ale opravdu vaše představa o tom, že Rusko nemá problém s financováním svých ekonomických aktivit je stejně ideologicky nesmyslná, jako že kdyby Brežněv chtěl, zastavil by se až u Rýna.

    Problém je, že nikdy nechtěl. Stejně jako u Putina. On možná nechce Ukrajinu (můžete mi citovat, kde jsem vám něco podobného potvrdil, nejsem si toho vědom), ale on ji „musí“ mít. Ne pro peníze, ale pro čest. A ten kdo si hraje v globálekonomice s touto BEZCENNOU a jen zbytečné náklady generující, silně citově zabarvenou emocí, ten prohrává.

    Nemíním s vámi diskutovat tam, kde nemáte a nemůžete mít pro vaše hendikepy dostatečný rozhled a nemíním vám vaše „pravdy“ stejně jako ostatní ekonomické ideologické předsudky jakkoli vyvracet a už vůbec se pozastavovat, že vaše veškerá „odborná“ oponentura se redukuje na slovo „blábol“. Snad jen doplním své pojednání o další rešerše ze západní ekonomické sféry, tentokráte z akademického prostředí britských ekonomických fakult. Samozřejmě i když páni docenti tam řeknou totéž co já, nestyďte se je ohodnotit stejně zdrcující kritikou jako mně.

    Stejně jako fakta, že přijde člověk v zelené uniformě a představí se jménem podplukovníka GRU. Agent CIA. AK-107 a neprůstřelné vesty, bežná to výzbroj doněcké domobrany. Vážně to nemá cenu komentovat, vlku.

    Zatím pěkný den.

    • vlkp napsal:

     J tak to jste mi to dal…. To ted nejméně 3 neděle nebudu schopen spát! k věci vůbec nic, jen spousta libových keců. Jako obyčejně. Nic nového. Pokud jde o zdroje, já si svoje najdu. Tak jako jsem si je, bez vaší přítomnosti na Kose dokázal nacházet po uplynulé dva roky. Máte li s s Kosou a její úrovní problém, můžete to snadno řešit.

     Neprůstřelné vesty a AK 107 podle vás verifikují zelené mužiky?
     Takže znova Fagane – na stranu separatistů přešla celá výsadková brigáda. Naprostá elita ukrajinské armády. Podle vás tam přešla v bačkorách, trenclích, bačkorách a s ruce s vařečkami.
     Podle mne s celou výzbrojí. Ale ne aby jste mi věřil!

     No a tady máte link na fotky k článku z března o tom, jak na stranu Majdanu přešla výsadkový brigáda ze Lvova. Doporučuji obrázky č. 115, 116,117..

     • Sylva Šauerová napsal:

      Myslím, že se s panem Faganem míjíte, vlku. Vy píšete o té části ukrajinského vojska, která veřejně a bez zábran zradila svůj stát, to před pár hodinami, viďte ? Zatímco já mám dojem, že pan Fagan píše o těch zahalených, po zuby ozbrojených, (tradičně neoznačených) zelených mužíčcích, kteří V MINULÝCH DNECH obsazovali jeden státní úřad za druhým, nemýlím-li se. O těch je řeč, víte ? Nevěděl byste, kdo byli tihle hoši, také ti, kteří o víkendu obsadili Slavjansk a které vedl podle všeho agent GRU Igor Strelkov ?
      Já bych se přidala nejspíš k názoru gen. Šedivého, který tlumočil včera v Událostech, komentářích a dnes znovu tady
      http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/general-sedivy-scenar-rozdel-a-panuj-putinovi-vychazi/r~3f410f7ac55011e392710025900fea04/

     • vlkp napsal:

      N e, nic si nepletu. Dal jsem fotografie, které hovoří jasně. A k přeběhnutí 25. brigády nedošlo včera ani dnes.

     • Fagan napsal:

      Problem je, ze ruska armada pouziva nejmodernejsi verze samopalu Kalasnikov a utocnych pusek, ktere ukrajinska armada zatim nema a tak jsou ti neoznaceni zeleni muzickove prave podle svych zbrani lehce identifikovatelni ke komu asi tak patri, pani Sylvo. A nejsou to Ukrajinci kdo se zmocnuji zbrani svych protivniku, ale prave naopak, takze pak nemuze byt pochyb o tom, kdo je kdo prave podle teto identifikace. Zde na techto strankach najdete velice zretelna fota takovychto neoznacenych ozbrojencu a identifikace jejich zbrani jim pak dava jasnou identitu podle nize prilozeneho odkazu.

      http://www.thetruthaboutguns.com/2014/03/foghorn/guns-russians-ukraine/

     • vlkp napsal:

      Jaký jste dokonalý znalec výzbroje a techniky jste už předvedl. Pořád ještě nemáte dost? Ani fotky nic?

     • Sylva Šauerová napsal:

      Já o tom nemám ani zrnka pochybností, pane Fagane. Vlk nicméně argumentoval tím, že „na stranu separatistů přešla celá výsadková brigáda“. Ano, jenže až dneska. Ptala jsem se, kdo jsou ti zelení mužíčkové, kteří v minulých dnech, obsazovali úřady i města. Zatím mně vlk nic nenapsal.

     • vlkp napsal:

      No vlk v té době neměl žádné zprávy o defekci výsadkové brigády. Přestože k ní nedošlo dnes ale nejméně před 4-mi dny. Že české zdroje to verifikovaly až dnes, za to nemohu. Kchodl to sem z ruských zdrojů dal už před dvěma dny. Je to prokazatelné. Že tomu nevěříte, když je to od Rusáků není můj problém.

     • kchodl napsal:

      Paní Šauerová, ti ukrajinští vojáci nezradili svůj stát, tím že odmítají střílet na své spoluobčany. Naopak, právě tím ho nezradili.

      Oni pouze nehodlají poslouchat vládu, která je nelegitimní, vzešlá z puče a zahraničních tajných operací USA a EU tajných služeb a fondů, a navíc je nelegální. Je to tlupa zločinců a gangsterů, nic více.

      Legální (byť legitimitu má nulovou) prezident vojákům vzkázal, že za střelbu a násilí by mohli být souzeni. V tom má pravdu. Také nedostali plat, několik dní najíst, prý (protože jsou to profesionálové) si většina z nich neprodloužila kontrakt u armády, protože jim zkrouhli peníze (a rusáci berou přibližně 4x tolik).

     • Fagan napsal:

      Vlk je mimo, ti co na stranu vzbouřenců přešli neměli a nemají poslední verze ruských samapolů, stejně jako kdyby u neoznačených vojáků někde v Libyi našly raketové komponenty Tomahawk, asi by to nebyla Kaddáfiovská garda, co přeběhla k U.S. Army. Leda že by jim ty poslední AK Rusko po anexi Krymu /asi jako odstupné:-/ samo prodalo. Pravděpodobné asi jako že vlk uzná, až na Ukrajině zajmou převlečeného velitele GRU jako je třeba Igor Strelkov, který byl na Ukrajině identifikován, že je to jen jeho maska na obličeji nějaké Fantomase-agenta CIA.

      http://www.rferl.org/content/ukraine-smoking-russian-gun/25334376.html

     • kchodl napsal:

      Fagane, AK stovkové řady jsou ve výrobě už řadu let, dají se normálně koupit téměř všude. Dokonce nemusí pocházet ani z ruských zbrojovek, vyrábějí se ve Venezuele, mám dojem také někde na Středním východě (nepamatuji si přesně kde), rusáci totiž prodávají licence i výrobní linky.

      Existuje dokonce i pouze samonabíjecí civilní verze, která vypadá úplně stejně – můžete si ji koupit i u nás, na zbrojní průkaz a paragraf B, jako sportovní zbraň, třeba na terčovou střelbu. V různých rážích, od staré 7.62×39, přes 5.45 po západní ráže 7.62×51 a 5.56. Jak je ctěná libost. V různém provedení – útočná puška, karabina, zkrácená karabina; s osazením různými pažbami – „dřevěnou“ (ve skutečnosti jsou to za vysokého tlaku a teploty lisované třísky s epoxidovou pryskyřicí), plastovou, sklopnou, …

      Ukrajinské výsadkové síly mají AK řady 100 normálně ve výzbroji. Můžete na internetu najít (třeba na militaryphoto.com) řadu fotek z cvičení UA a jiných armád, kde ty zbraně mají.

     • kchodl napsal:

      Fagane, Vy zase tvrdíte nesmysly.
      Kalach není křižující střela, víte.

      Kalašnikovy AK stovkové řady jsou ve výrobě už řadu let, dají se normálně koupit téměř všude. Dokonce nemusí pocházet ani z ruských zbrojovek, vyrábějí se ve Venezuele, mám dojem také někde na Středním východě (nepamatuji si přesně kde) a možná i jinde, rusáci totiž prodávají licence i výrobní linky.

      Existuje dokonce i pouze samonabíjecí civilní verze, která vypadá úplně stejně – můžete si ji koupit i u nás, na zbrojní průkaz a paragraf B, jako sportovní zbraň, třeba na terčovou střelbu. V různých rážích, od staré 7.62×39, přes 5.45×39 po západní ráže 7.62×51 a 5.56×45. Jak je ctěná libost. V různém provedení – útočná puška, karabina, zkrácená karabina; s osazením různými pažbami – „dřevěnou“ (ve skutečnosti jsou to za vysokého tlaku a teploty lisované třísky s epoxidovou pryskyřicí), plastovou, sklopnou, …

      Dokonce je legrace, že pravý (byť ne s automatickým režimem) stojí méně než stejně vypadající Airsoft verze.

      Ukrajinské výsadkové síly mají AK řady 100 normálně ve výzbroji. Můžete na internetu najít (třeba na militaryphoto.com) řadu fotek z cvičení UA a jiných armád, kde ty zbraně mají.

     • kchodl napsal:

      Fagane, dal jsem to tam dvakrát, speciálně pro Vás, protože vím ze zkušenosti, že Vaše funkční gramotnost má své meze – doufám, že dvojité čtení pomůže, alespoň trochu.

     • kchodl napsal:

      Ještě vysvětlení ohledně těch kvérů.

      Ačkoliv se tyto zbraně řady AK100 vyrábějí už snad 10 let, tak ruská armáda to zavedla do výzbroje až nedávno. Mezitím jela výroba pro zahraniční zákazníky, prodávaly se licence. Možná někdo četl, že to armáda zavedla až teď a domníval se, že tudíž to na trhu předtím nebylo. Bylo, sice ne přesně to samé, jiné modely, ale stejné řady. Vypadá to ovšem skoro stejně.

      Důvodů byla spousta, především nedostatek peněz, pak také nejasná koncepce armády, nejasné zadání výrobci. O co šlo – především o lobbing cizích firem, pověsti o zastaralosti Kalašnikov koncepce. Jiní ruští výrobci měli jiné zbraně – například jeden (už nevím název a nechce se mi to kvůli Vám hledat) měl zajímavý závěr s protipohybem vyvažovacího závaží, které zmenšovalo zpětný ráz a stabilizovalo zbraň – výsledkem byla vysoká přesnost delší dávky. Něco podobného používají německé (teď vlastně britské, protože to koupila BAE) pistole H&K, model USP. Ruská armáda o tom vážně uvažovala.

      Dokonce byla džentlmenská domluva s novináři, že to neprokecají panu Kalašnikovovi, že jeho zbraně armáda už nechce – že jsou nemoderní – aby ho to nemrzelo. V Rusku je to národní hrdina.

      Pak proběhla spousta zkoušek a nakonec vojáci rozhodli, že přes všechny zápory vezmou AK, nechali si udělat pár modelů, něco vylepšit – z toho jsou ty nové kusy. Od ostatních starších modelů řady 100 se moc na pohled neliší.

    • Rošádek napsal:

     „Ministr ekonomického rozvoje Ruska Alexej Uljukajev odhaduje, že kvůli krizi na Krymu a Ukrajině do konce letošního roku z Ruska odteče kapitál ve výši 100 miliard dolarů.

     Jen za první čtvrtletí to podle centrální banky bylo 50 miliard. Další – již delší dobu známou – hrozbou je pokles ruského HDP, a to až o 1,8 procenta.“

    • vlkp napsal:

     Jo Fagane,
     a tady http://zpravy.idnes.cz/transportery-ve-slavjansku-dezerce-a-visingr-fo6-/zahranicni.aspx?c=A140416_143220_zahranicni_jw
     máte jaksi informace od experta na ruskou a ukrajinskou výzbroj. Pro iDnes. To abyste měl jasno okolo těch zelených mužíčků a nemusel se v noci hrůzou budit ze sna. Pěkné počtení.
     No není to sice světový tisk, který jediný je vás hodný, ale snad to úplně nezavrhnete.
     Bezvadně to koresponduje s mými odhady a těmi fotkami, co jsem našel.
     Užijte si to!

    • XY napsal:

     „Veřejně a bez zábran zradila svůj stát..“
     No, ono to naznačuje, že mají jakési pochyby o legitimitě těch, kdo se dnes za ten stát označují. Vono jaksi střílet po vlastních občanech, z jejichž peněz se ta vojenská paráda platí, chce jakési pevné odhodlání. Nebo aspoň plný žaludek. Vypadá to, že obého se ukrajinskému vojsku nějak nedostává. Asi je toho názoru, že by se věc měla řešit jinými způsoby, než jak si představují tč. kyjevští páni. Ti totiž mohou zítra nebýt, ale ti vojáci v té zemi asi budou chtít žít dál, víte, paní Šauerová?

     • Sylva Šauerová napsal:

      Na tohle jsem odpovídala včera panu Admirálovi, pane XY. Podobnou legitimitu měl svého času, totiž po převratu, i náš parlament. Taky byla svržena vláda a taky byl svržen prezident, pamatujete se ? Říkal jste tehdy také, že nová vláda a prezident mají pochybnou legitimitu ? Jistě, vždycky jde přece o vládu přechodnou, do řádných voleb. A víte, co mně přijde humorné ? Včera jsem tady panu Admirálovi něco napsala a dneska to bylo v Právu, dokonce i s přesnou formulací o Zemanově jazyce jestřábím. No, to bude ale jistě jenom náhoda.

      A ještě jednu věc, pane XY : každý normální člověk chápe, že nikomu se nechce střílet do vlastních lidí. Proto se ale nepřechází k okupantovi a vojskům cizí moci, pane XY. Dokonce ani proto, že současná vláda je neschopná (zkorumpovaná, zlodějská, dosaďte, co Vás napadne).

     • tresen napsal:

      Nedávno proletěl českým netem tenhle vtip:
      V Oděse se baví dva Židi:
      „Víš, já teď radši mluvím co nejmíň rusky.“
      „Copak, bojíš se, že ti namlátí Ukrajinci?“
      „Ale vůbec ne. Jen mám strach, aby mě nepřišel zachraňovat Putin.“

      Tak po dnešku to vypadá, že i tihle budou muset změnit životní strategii, aby tam mohli žít dál.

     • XY napsal:

      Milá paní Šauerová,
      ono to u nás mělo, pokud si vzpománte, trochu jiný průběh a trochu jinou legitimitu. Nepamatuji se, že by někdo v tehdejší ČSSR měl problém s revolucí, ani na tom Slovensku nebyly stížnosti na to, že padla vláda. Ale separatismus tam vykvetl takřka ihned s panem Čarnogurským a panem Slotou, ačkoli už dávno nevím, kdy se vlastněš pan Slota objevil. V každém případě to trvalo pouhé dva roky než Slováci prosadili svou hvězdičku. Nějak nesahali po zbraních, aby se s nimi někdo vůbec bavil, protože se Češi s nimi bavili od počátku – měli je totiž v parlamentu a ve vládě. Taky od počátku, vzpomínáte? Pamatuji-li si dobře, taky nikdo kvůli panu Husákovi či panu Biĺakovi eventuálně kvůli panu Lorenzovi (Lorencovi? – už zapomínám, ale vy jistě budete dobře vědět, kterého AlojZe myslím), tady nevykřikoval, že čoboly je třeba střílet na potkání. V každém případě dnešní kyjevští páni svou hloupou nekompetentností dělají vše pro to, aby nahráli pánům na východě. Možná se jim přihodí, že je jednoho dne seberou vlastní vojáci, kteří se už na to jejich babráctví nebudou s to dívat – a vezmou to do ruky sami.
      A pozor, máte dost zkreslené vnímání, píšete asi zdaleka. Ti lidé tam na východě zjevně vnímají ty pány v obsazených budovách jako SVÉ lidi, ne jako drzé cizince.
      Abych to shrnul – Kyjevu se Ukrajina rozpadá pod rukama – a bude asi rád, když to nakonec nějak spytlíkuje aspoň na tu federaci. Bude-li se s ním na východě státu vůbec někdo chtít bavit.

     • kchodl napsal:

      Opět nehorázně lžete, paní Šauerová.

      Náš parlament po převratu byl nejen legání – podle zákonů, měl i legitimitu, protože někteří poslanci odstoupili a místo nich byli kooptováni, se souhlasem ostatních, jiní.
      Prezident nebyl svržen, ale odstoupil.

      Dále lžete, ohledně přechodné vlády – do jakých řádných voleb ? Oni už určili termín parlamentních voleb na Ukrajině ? V květnu budou prezidentské, jenže „parlament“ (o legalitě i legitimitě rozhodnutí by se dalo úspěšně pochybovat, když hlasování probíhá tak jak probíhá, jistě jste ta videa viděla, jako všichni) omezil pravomoci UA prezidenta na úroveň ústavy z roku 2004, tedy opět kladeč věnců, nikoliv blíže k prezidentskému systému (kdy vládu jmenuje prezident).

      A parlamentní volby jsou v nedohlednu, protože současní vlastizrádci, dosazení cizí mocí, tajnými službami USA a EU – kohopak to navštěvuje šéf CIA, kolaboranti a gangsteři – mají v normálních volbách šanci na zvolení asi jako sněhová koule v pekle.

      Ti vojáci přešli k Rusům ? Složili přísahu, jsou na ruském území, … ? Spíš jen přešli na stranu ukrajinského lidu, místo aby sloužili vlastizrádcům, dosazeným ozbrojeným převratem za podpory cizích tajných služeb.

      Co říkáte na návštěvu pana Brennana, šéfa CIA ? To je asi úplně v pohodě, že.

     • Qiedo napsal:

      Ano, už to přiznal i náš zvláštní zpravodaj pro tuto chvíli zase pro změnu Karas, že ano, přece oni ti Ukrajinci tam mají své příbuzné, rodiny a hroby a přece nebudou proti nim střílet: To je dobrá zpráva v tuto chvíli. Nakonec ale samozvaný prezident tam bude muset poslat ty všehoschopné potomky Bandery. Pak asi teprve bude mela.
      Nevím, jak to je se střídáním reportérů ČT, ale Pepa Pazderka si jel asi pro nové trenky, poté, co ho párkrát při těch jeho nočních reportážích vyděsili ti s klackama. Mám tu pro ČTv jeden zlepšovák- vybavte zpravodaje infrakamerami, aby mohli ty bláboly vysílat bez svícení reflektorem a takto na sebe neupozorňovat.
      Po článku- rozhovoru s Andorem Šándorem dnes i ČT24hod. mi přišel host Petr Robejšek jako Mistr Jan Hus. Že by se pomalu začalo blýskat na lepší časy?

  • český maloměšťák napsal:

   Fagan
   Jen poslední odstavec vašeho propgandistického traktátu :
   Ten dluh je ale v bilanci západních bank a podniků, ale i států – např. Lloyds je částečně vlastněn státem/ aktivem, pane Fagan. Tedy je statkem, majetkem. O který mohou tyto subjekty v případě nepředložených akcí pitomců z EU a WH přijít. Pak by si jej ale chtěly samozřejmě vzít, jak – to je na pováženou, ale mohlo by dojít k nejhoršímu.
   Pane Fagan, pokud bance dlužíte tisícovku dolarů, tak jste její dlužník, pokud ale jednu miliardu diolarů – tak jste v podstatě spolumajitelem této banky. To jen tak na okraj, k ujasnění si dialektiky dluhu.
   Takže ten pokles by mohl být daleko drastičtějšíí na západních trzích.
   (přičemž ale stále jde “ jen“ o čísílka, důležitá je ta ropa coby materie, i plyn, ruští lidé se dovedou semknout, už to prokázali v historii mnohokrát – a tak budou těžit a dodávat i za měnu komoditně administrovanou, to my ye tady posereme – už nyní spoustě lidem dělá potíže platit účty, počet dokončených exekucí meziročně vzrostl o více jak 10 %, na cca 410 000….asi jsou lidé přežraní, že ?)

   Pane Fagan, víte vy někdy proč sem vkládáte to, co sem vkládáte ? Že někdy ty vaše traktáty mají v sobě zakomponovánu logiku, která jde proti vašemu původnímu záměru ?

   Zkuste někdy nejprve myslet a až pak ctrlkovat.

   Hezký den všem milovníkům století páry, pane Fagan.

   P.S. Pane Fagan, ještě ráno hypotekární novináři psali o výsadku ruských vojsk…nyní po poledni se jedná o dezertující ukrajinská vojska.
   Vzniká tak nový pojem : „proruský ukrajinský aktivista“ a “ proruský ukrajinský voják“, časem to snad bude “ rusko-ukrajinský aktivista“ a “ rusko-ukrajinský voják“..
   🙂

  • vlkp napsal:

   No a ted už to, co jsem předpokládal, dokonce píší i česká media:
   http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/prvni-posadky-obrnencu-vojska-ukrajiny-presly-k-domobrane_304316.html#.U05sb6n-vaM
   To abyste modifikoval názor na ty zelené mužíčky.

  • český maloměšťák napsal:

   Fagan
   Ještě malá technická.
   Před nedávnem jste tady vctrlkoval traktát o tom, jak jsou státní banky v Rusku prolezlé korupcí a jak jsou proputinovké atd.
   Dnes zde argumentujete daty od Sberbank.
   Což je ale /největší ?/ státní banka.
   (tím netvrdím, že ta data jsou zkreslená a nepravdivá, jen poukazji na obojatnost a tak i komiku vašich kategorických soudů)

   • Fagan napsal:

    Nic takového jsem nenapsal. Mluvil jsem toliko o bance Rossija, takže nelžete český maloměšťáku. Sberbank je normální retailově orientovaná ruská spořitelna. Je částečně privatizovanái když v ní má majoritu Ruská centrální banka. Banka Rossija není komerční banka. Je to banka výhradně suportující ruské vládní politiky, a je to banka investiční obchodující se západními finančními deriváty.

    • český maloměšťák napsal:

     Nelžu, jen snad v tom, že jsste tedy nepsal o více takových bankách, ale jen o jedné.Ale to nebylo meritem mé glosy, je třeba umět rozumět textu.
     Sberbank je stále kontrolována státem.
     Sberbank není jen spořitelna /máte staré informace/, poskytuje kalsické úvěry, je jednou z nějvětších zápůjčních institucí /cca 30 % reatilu, dtto firemní sféra/ v Rusku.

     Tak Rossija obchoduje se západními finančními deriváty a výhradně suportuje pouze ruské vládní politiky ?
     Hmm, to je tak trochu oxymoron, ne ? Investuje do západních finančních derivátů – tak snad podporuje ty, kdo tyto finanční deriváty umisťují na trh, ne ? Tedy západní subjekty, či snad dle vaší podivné logiky dodávají západní finanční deriváty na trh ruští oligarchové ? /v podstatě je to ale možné, jen by to chtělo nějaký podrobnější průzkum, mně se ale tím nechce zabývat – odhalovat majetkovou strukturu obchodníků s finanč. nástrojí kterých trhem protéká na tisíce za den…/

     Panáčku, banka Rossija je univerzální banka, poskytuje ceklou škálu bankovních služeb.
     Včetně pojišťovnictví, leasingu, služby brokerské…
     Ještě v r. 2013 Moodyś klasifikuje banku jako A3 /ru/, v roce 2011 na A3 zvýšil z Baa1/ru/.

     Banka jak banka, více škod nadělal za plynoucí dekádu zatím Wall Street – v celosvětovém měřítku. Nebo Deutsche bank.

 26. Trubač napsal:

  Zkátka je to takhle: Ať všichni dělají, co dělají, Rusové po sobě ne a ne začít střílet.

  • jozka napsal:

   Nastupuje plan B:

   „NATO posílí vojenskou přítomnost na východě Evropy,“ píše Spiegel Online. Odvolává se na slova generálního tajemníka Aliance Anderse Fogha Rasmussena.

   Ve velmi brzké době podle něj dojde k přeskupení pozemních, námořních i vzdušných sil NATO. „Pokud to bude nutné, budou v příštích týdnech a měsících následovat další opatření,“ řekl v Bruselu.

  • Admirál napsal:

   Už jsem to psal: Chvála všem Ukrajincům za zdrženlivost.

   Přes velkou snahu rozšťárávačů se nestřílí. A to je moc dobře.

 27. Tacit napsal:

  Ukrajina se rozdělí. Sama. Nikdo zvenku tomu prostě nezabrání.
  Už v rámci země vznikají samostatné „státní“ celky:

  Jak ještě dlouho bude trvat, než to demokratickému zbytku světa konečně docvakne a začne dělat vše pro to, aby se to obešlo bez válčení?

  • scallop napsal:

   A kdy se podarilo demokratickému světu rozdelit narodnostne promichane uzemi bez valceni (tedy krome Mnichovske dohody)?

   • Tacit napsal:

    No, teď je příležitost.

    • scallop napsal:

     no ja bych radsi vsadil na osvedcena reseni nez znova zkouset co uz tolikrat nefungovalo.

     • Tacit napsal:

      Jaká jsou ta „osvědčená řešení“?
      Zatím je zřejmé, že na východě Ukrajiny žádná ze stran prostě válčit nechce.
      Že by okolnímu světu natruc?

     • jozka napsal:

      Nejste sam, stavajici ukrajinske reseni se uz osvedcilo napr v Lybii

     • scallop napsal:

      Osvedcene reseni jak rozdelit narodnostne promichane uzemi je Mnichov.

      Kdyz uz tam nikdo valcit nechce, tak rpoc tam chlapi v maskacich , utocnymi puskami ale bez identifikacnich cisel obsazuji radnice a letiste?

     • Tacit napsal:

      To Scallop
      No, obsazují, obsazují. A UA armáda přechází na jejich stranu. Ale neválčí se. Jistě že to musí skončit u jednacího stolu. Ale zatím, jak vidno, to tak daleko ještě není. Aspoň zvenku to tak vypadá.

     • scallop napsal:

      A ty kvery maji jen paradu?

      To uz neni krym s jasnou ruskou vetsinou, ani „pridavani se“ na ruskou stranui zatim neni kavntitativne podlozene. Ani se neda cekat.

      Ja se bavim tim, jak vsichni s plamennymi protesty proti Kosovu se ted zmohou jen na pokyvani hlavou.

     • Tacit napsal:

      „Přidávání se“ je zatím prokázáno u místních UA jednotek na východě. Ty, co tam ministr obrany z Kyjeva poslal navíc, a co dorazily, zatím „zaujímají pozice“. Teď mu ale přibyly starosti s povstáním na západě, ve Lvově…

     • Tacit napsal:

      I když prokázáno, co je vlastně na Ukrajině prokázáno 😦

   • xxx napsal:

    1905, kdy se na základě plebiscitu v Norsku oddělilo Norsko od Švédska.

 28. vlkp napsal:

  Tak aby ta absurdita situace nabral anějaké točky, tak na tomhle linku /díky za něj Anonyme!!/

  hned na prvním videu na tomhle linku, j epříhovor velitele speciálních sil Alfa Ukrajiny gen. Krutov a k ruským vojákům, kd e jim sděluje, že trumfy drží Ukrajinci.
  http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?236005-Situation-in-the-Ukraine-Crimea-*Photos-Videos*-ONLY/page133

  No a tad y na palbě je příspěvek, který přepastuji:
  Re: Po Krymská krize
  Příspěvekod Mirek58 » 15/4/2014, 23:30

  Velitel Protiteroristické operace na Kramatorském letišti byl zadržen civilisty protestující u obsazeného letiště.
  Generálporučík V. Krutov šel mezi lidi vysvětlovat zranění jednoho z nich ( průstřel stehna).
  Střelci měli rozkaz střílet na prvního, kdo projeví „agresivitu“.
  Po skončení debaty se chtěl vrátit zpět na prostor letiště, ale vchod byl zamčený zevnitř!
  Poté byly po něm požadované doklady, které neměl u sebe, tedy byl zadržený aktivisty.
  http://rusvesna.su/news/1397591939

  link http://palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=6073&sid=9dd5a9c47fdb378e55db593d3509b386&start=540

  To nemá chybu!

  • český maloměšťák napsal:

   Všiml sis čím Krutov vyhrožuje ? Mj. možností jaderné katastrofy podobné té černobylské.
   Schwarzenberg /nebo Štětina už nevím/ zase mluvil o vypálené synagoze.
   Jako by dopředu věděli, co má přijít, k čemu má dojít.
   Některým lidem jde o cíl, prostředky je nezajímají, Schwarzenberg o sobě tvrdí, že je revolucionářem, zcela otevřeně, na veřejnosti. Jejak římským katolíkem, tak revolucionářem, to je tak komické, že je to až k pláči.

   Na tom jednom snímku mě zaujala řeč vzdávajícího se ukraj, vojáka , ve smyslu “ nebojte se, my nebudeme střílet, řekli nám že je to tady sám ozbrojený terorista…“
   Dívka : “ Nebojte se, oni na nás nebudou střílet…“
   /pravým tlačátkem klikneš, zvolíč kopírovat URL adresu a otevřeš to v You tube/

   Kdo /snad kromě scallopa a SŚ/. by podpořil vyslání vojáků a tanků na své občany ? Aby na ně stříleli, aby ty “ moskalany“ vyhubili ? Kdo by potřeboval pro takovou akci dopředu zmasírovat hlavy lidí, aby takovou akci podpořili ?
   Napadají mě nějaká jména, ale ta už dávno straší někde v pekle….

   Nepočítat s mnoha miliony lidí ruskojazyčné menšiny mohl buď jen magor nebo lotr, magor patří do blázince a lotr za mříže, to s ena mě nezlobte.

   Zde je tedy ukázka hlasu “ lidu“ majdanovské lumpenelity, provládní poslanec, scallop, Fagan a S.Ś.by při jeho projevu měli povstat a zasalutovat/, tresen ta si počká – až jak se to vyvrbí :

   Smrt, smrt, smrt, smrt !!!! (Viva la muerte)
   ————————————————————————————————————
   “ Zabij je všecky, Bůh si je přebere“

   • Qiedo napsal:

    K tomu hornímu videu- dovedete si představit jednoho provokatéra s AK
    , jak to napere do těch kluků na tanku a pak jejich reakci? Brr, ani nedomýšlet!

 29. Germanicus napsal:

  Vlku, obdivuji tvoji neutuchající invenci, se kterou píšeš své analýzy a komentáře. Ty poslední k problematice Ukrajiny patří ke špičce toho, co se dá na internetu k tomuto tématu najít. Díky.

  K mozaice zde zveřejněných odkazů na různé další články, přidávám (jak jinak :-)) Oskara Krejčího.
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/profesor-oskar-krejci-prodejte-krym-rusku/

 30. český maloměšťák napsal:

  vlk
  Zde je docela solidní zamyšlení se nad zřejmě opět vykonstruovaným faktem /který ale dnes již může být realitiou, Rusko asi nebude nečinně přihlížet přesunům ukrajinských vojsk směrem k jeho hranicím/ :

  http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2014/04/11/is-satellite-imagery-revealing-a-russian-military-buildup-on-ukraines-borders/

  „….What conclusions can we draw from this? In many of the locations highlighted by NATO, Russia appears to have had troops and military equipment almost regularly….“

  Tvrdí list Washington Post na základě posouzení satelitních snímků, z nichž část zveřejnil.

  • kchodl napsal:

   Nezkoumal jsem to, ale nejsou to náhodou ty satelitní snímky, co byli odhaleny jako staré, z roku 2013, kdy dokonce na jedněch byli zachyceni ukrajinští vojáci, kteří byli na společném cvičení s rusákama, na jejich území ?

   O tom se o víkendu dost psalo. A mluvil o tom i ruský vyslanec v OSN nebo Radě Evropy, už nevím přesně.

  • Firefly napsal:

   Zvláštní. Buď Rusové nemají ponětí o existenci satelitů, nebo neslyšeli nic o maskování.

   Anebo se tam třeba ukazují a natřásají právě proto, aby byli vidět. A kdo ví, jestli ty eroplány nejsou nafukovací.

 31. český maloměšťák napsal:

  Btw : Všimli jste si jak se nyní tlačí na navyšování zbrojních výdajů ? Ajk se i ti kdysi holubice k takovému ryku přidávají ?
  Možná to nakopne ekonomiku – podobně jako za Hitlera…otázkou ale je, kam se pak ty zbraně vrtnou a co bude dál – kdo bude ty dluhy , kterými se bude financovat mimo vedení válek a vývozu smrti tvorba jinak neproduktivních statků ….kdo je bude platit.
  Hitler věděl že on ne, Hitler spekuloval na nesplacení tohoto dluhu, respektive jeho vybilancování teritoriální expanzí.
  To snad někdo v EU chce ?
  A kdo ? A proč ? A prosadí to ? V demokratické debatě anebo tak, že to nařídí ?
  Dost dobrý důvod k tomu jít volit do EP.

  • vlkp napsal:

   Problém je, že není za co ty zbraně kupovat!

   • Karl napsal:

    Vlku, přečti si dnešní E15, kde je článek o naší armádě. Nejenom finance, ale i vojáci nejsou! Nikdo ze současných mladých nechce sloužit v AČR! Moje generace 40-níků byla asi poslední, která zažila vojnu jak má být! A tohle je do budoucna bezprecedentní průser! Jediná šance pro společnost je obnova ZVS.

    • český maloměšťák napsal:

     Je zde ještě jedna šance, příprava na nějakou solidní, dobče vynášející válku, anebo rovnou do ní spadnout – ale ne zas do moc velké války, do takové aby se dalo dál vyrábět, prodávat a nakupovat. Do moc velké války by chtěl spadnou jenom blbec… nebo Schwarzenberg se Štětinou.
     Nikdo skutečně vzdělaný a rozumný do moc velké války spadnout nechce, no to dá rozum, ne ?.

     Prostě přiměřená válka, vzdálená – ale ne zas tak moc aby se prodražila doprava, dostatečně dlouhá – ale ne zas tak moc aby to všecky přímo i nepřímo zúčastněné přestalo bavit, vysilující – ale ne natolik aby pak přímo zůčastnění neměli jak zaplatit za naše dodávky, s co nevětším počtem válčících stran – ale ne s tolika abychom se pak do toho sami nezamotali, s mnoha oběťmi – ale ne zas s tolika oběťmi abychom musili po skončení války lidi přeplácet, zničující – ale ne tak zničující že bychom přišli i o své investice.
     Rozumíte – rozumná válka, jen ta je požehnáním. Rozumnou válku by měli chtít všichni rozumní lidé. Jen ta vede k válečné i poválečné prosperitě.

     • XY napsal:

      No, proč tolik řečí – hlavně, aby bylo málo šnečků a hodně šalátku, dí klasikové, ne?

     • Puck napsal:

      Pěkně jste to napsal :
      “ Prostě přiměřená válka, vzdálená – ale ne zas tak moc aby se prodražila doprava, dostatečně dlouhá – ale ne zas tak moc aby to všecky přímo i nepřímo zúčastněné přestalo bavit, …“
      Tak komu ukrajinský konflikt prospívá ?
      Rusku ne, Evropě ne. Zbývají Spojené státy, ty nemohou prodělat, ať už to dopadne jakkoli.

    • vlkp napsal:

     Karle, nestíhám. Ale to o těch mladých, je pravda. Kluk byl první ročník, který nemusel na vojnu. Ale do poslední chvíle to nebylo jisté. A z celého ročníku byly na fakultě dva, kteří neměli modrou nebo se nehlásili na civilku…
     Kdyby zavedli ZVS, tak je to průšnih. Armád a nemá dnes ani oblečení, a boty, aby brance vystrojila. Nemluvě o tom, kde by je asi tak ubytovala, když se zbavila kasáren. Prachy na hotely a penziony by rychle došly.
     Nemluvě o technice nebo jen blbých patronách na střelby ze sapíku.
     Prostě – armádu v Čechách už, podle mne, obnovit nelze. Nikdo to nezaplatí.

     • vonrammstein napsal:

      Podle oficiálních odhadů vyfičí ročně z týhle země do nějaký černý díry cca 100 mld Kč. Podle neoficiálních dvojnásobek. Takže prachy jsou. Jenom nikdo neví, kam šly.

 32. Rošádek napsal:

  Na tom dopise mě zaujalo, podle čeho si asi Putin vybíral adresáta v té které zemi. Např. jaký myšlenkový pochod ho vedl k tomu, že ho poslal Zemanovi (a ne Sobotkovi), a naproti tomu třeba Merkelové (a ne Gauckovi).

  • zemedelec napsal:

   Pane Rošádek.
   Kdyby ho u nás poslal kámoši Babišovi,to by byl poprask.
   Měli by být osloveni předsedové vlád,ti rozhodují,jak o politické,ale i ekonomické pomoci.

  • XY napsal:

   No, je to zajímavé, Rošádku, ale to určitě netrápilo Putina, ale jeho ministerstvo zahraničí. Je to zjevně kombinace ruského ocenění politických vah adresátů v daných zemích spolu s principem divide et impera. Nakonec dopis zveřejnili sami, aby někoho nenapadlo zamést pismo pod kavjor. 🙂

   • vonrammstein napsal:

    Přesně tak.

   • Rošádek napsal:

    Chtěl jsem tím příspěvkem naznačit, že to je tak asi to jediné, co mě na tom dopise zaujalo. A jestli to řešil Putin nebo kteří jeho poskoci (domnívám se, že o tom rozhodl osobně), to už tedy opravdu je pod moji rozlišovací schopnost.

 33. český maloměšťák napsal:

  Osvědčená scallopova řešení je umírat prostřednictvím nasazování životů jiných a platit prostřednictvím peněz jiných.
  Takových znám na vagony, vystřelíš ze vzduchovky a maji v gatích za celý dívčí pěvecký sbor, chceš ať si zaplatí za svou útratu a přestanou ti říkat „kamaráde můj věrný“ .
  Ostatně bůhneví odkud scallop vůbec ty své kvaziúvahy píše, možná někde z klidu svého chicagského domku vyzývá naše hochy, aby šli umírat v boji s teroristy, scallop je pomocí GPS bude navádět, kde ti teroristi jsou, šup brambůrek do pusinky, zapít colou…
  „.Ano, to je terorista…ne počkej ! ,,,co , ty už jsi ho zabil ?..no nevadí, připíšeme ho do seznamu kolaterálních ztrát…šup tam s dalším brambůrkem , hlt coly….ano, to by mohla být celá rodina teroristů, ne počekej, mi to tady ukazuje , že jde o celou vesnici teroristů…víš co, počkej…šup tam s dalším brambůrkem…ano, je to vesnice s názvem Ladinovka, to je vesnice , kde se rodí jen samí teroristé…máš ten plamenomet, OK….branmbůrek , kola, brambůrek, kola …Sakra, počkej !!!, ne to není Ladinovka, to je Rabinštajnovo…co ???, tys je všecky spálil na prach …Kurva, to je průser !!…..tak to rychle smeť na hromadu a někam odnes, třeba to hoď do rybníka, a ať se nic nepozná tak dělejte jako že to Rabinštajnovo stále žije, funguje, umíš nějaké písničky v jidiš ?…..O.K.Tak máte rok celý platon volno , maskáče si převraťe na ruby a našijte si z nich kaftany, uřežte S.Š. oba copy a zrobte si z nich pejzy…mlátit hlavou do zdi a naříkat – to tě snad v přijímači naučili, ne ?..,,ty, kurva, svoji hlavou , ne hlavou Faganovou !!!….
  To je ale matroš – s těmi že mám vyhubit všecky proruské teroristy ….že já radši nevzal to navádění dronů na cíle v Pakistanu ! „

 34. xpow napsal:

  Tohle už je fakt naprostý lapsus rozumu, když někdo zbije politika, je to akt bezpříkladného fašounství a teroru. Když polovojenské oddíly obsazují radnice, tak je vlastně osvobozují. Jo jo ať žije institut slovanských fašistických studií, vlk by mohl vyučovat. Panslavisté nás vrátí pod gubernování matičky Rusi, budeme pít vodku a nenávidět svět , který nám ubližuje. Když já radši tu Evropu.

  • vonrammstein napsal:

   No vidíte-a já Vás tu nedávno pochválil, že Vám to u toho datlování začalo myslet. Tak to jsem se seknul.

  • Admirál napsal:

   Když polovojenské oddíly obsazovaly radnice ve Lvově a jinde v rámci „Majdanu“, co to podle Vás bylo.

   Bezpříkladné fašounství, nebo osvobozování?

   Mám v tom nějaký zmatek.

   Vy jste jeden z těch, co mi do toho určitě vnesou řád.

  • Sylva Šauerová napsal:

   A víte, že mě to už napadlo ? Ti, kdo nejprve máchali vlajkami na barikádách na Majdanu a potom házeli západnými lahvemi, případně dlažebními kostkami, byli fašisté (a ti, kteří se proti nim dost hlasitě nevymezili, samozřejmě taky). Ti, kteří obsazují jeden státní úřad za druhým (první na řadě byly úřady ozbrojených složek státu) a bojují po boku okupanta proti své vlastní – ano, rozhašené, zadlužené – zemi, jsou lidé, kterým je třeba držet palce, v horším případě jde o separatisty. 🙂
   Já bych řekla, že ten, kdo se ozbrojen vloupává kamkoliv, je gangster, a samozřejmě páchá trestný čin. Jak ale vidíme, ne každý tak právo chápe. Doklaplo by jim, až by se někdo ozbrojený dobýval do jejich vlastního domu. Možná. 🙂

   • vlkp napsal:

    No tak oni házeli zápalné láhve, metali dlažební kostky z velkých rpaků a podel estonského ministra zahraničí nejspíš i stříleli z odstřelovačských pušek do vlastních i Berkutů.
    Noa nenapadlo vás náhodou to, co mne už prokazatelně před cca 6-týdny, že východ Ukrajiny bude asi mít docela vychr tenhle typ demokratů si pustit do svých měst a že nejspíš jim připraví uvítání dlouho dávkou ze samopalu? Ne -li , není to můj problém. Zejména když na záběrech vidí, jak dopadl řádně registrovaný kandidát do prezidentských voleb. Jen proto, že si dovolil přijít do televizní diskuse a tam nebyl po chuti majdanským.
    Jestliže ten je zmlácen, co asi tak může od Majdanců čekat normální ruskojazyčný Ukrajinec? Co byste asi dělal vy, kdyby jste byla z ruskojazyčné rodiny z Doněcka?

   • XY napsal:

    Paní Šauerová, fašisté byli ti, kdo bez zábran prohlašovali, že je třeba zabíjet moskaly, židy a komunisty. Kteří se rozhodli, jen co revolučním ukazem získali moc v parlamentu, vyhlásit jako jediný možný jazyk na Ukrajině ukrajinštinu; ti pánové sedí v kyjevském parlamentu a libují si v natáčení akčních činů – například jak odvolávají ředitele televize, pardon, jak on sám po poskytnuté domluvě dobrovolně rezignuje. Jsou takoví uvědomělí a sdružují se ve straně Svoboda. Pak jsou ještě uvědomělejší, a ti si říkají Pravý sektor. Vlastenci jak řemen, tak trochu kamarádi pánů od pana Vandase. Možná to jsou jen gangsteři, jak píšete, budete-li na tom trvat, docela se v tom pojmu s vámi shodnu. Von takový stát v rukou gangsterů není nic, co by stálo za obranu, to jistě chápete, že. Na tom majdanu nebyli zdaleka všichni takoví, ale nějak je je poslední dobou nejvíc vidět a slyšet a ti ostatní si s nimi nějak nevědí rady.
    Upřímně řečeno, je docela škoda, že si nikdo z těch pánů, co se ze Západu jezdili prohazovat do Kyjeva před televizní kamery, nějak blíže nevšiml, jak to vypadá s náladami lidí jinde, třeba na tom prožluklém východě. Asi moc spěchali zase do tepla, chápu.

    • Sylva Šauerová napsal:

     Pane XY, no ano, Kyjev pozastavil vysílání čtyř ruských televizí na Ukrajině, totéž udělali ihned na Krymu, když ozbrojenci vtrhli do budovy televize v Simferopolu, vypnuli vysílání ukrajinských kanálů a naopak zprovoznili vysílání proruské televize Rossija24 (stalo se 6.3.2014). O tom, jak se chová Rusko k nezávislým novinářům, existuje zpráv bezpočet (mrtvých novinářů je za posledních 10 let už dvanáct). Podobně se chová každý autoritativní stát, to přece víme oba.

     A se Západem je to těžké. Samozřejmě, že Ukrajinu v její snaze odpoutat se od Ruska podporoval. Jenže západní demokracie to mají holt těžší a také jsou těžkopádnější (jen co to trvá, než se – v rámci Evropy – dohnou vůbec na nějakých sankcích !), nemůžou jen tak poslat na Ukrajinu ozbrojené bandity a pak měsíc s úsklebkem celému světu lhát do očí, že s nimi přece nemají nic společného. Když jede na Ukrajinu šéf CIA, jede naprosto otevřeně, taktéž všichni západní politici. Připadá mně ale poněkud úchylné a ovšem také krátkozraké se slabosti Západu vysmívat (což se na našem internetu běžně děje) a fandit těm „bourákům“, kteří takové skrupule nemají.

     P.S.: Tomu, že by měly Svoboda a Pravý sektor v ukrajinské společnosti nějakou větší podporu, nevěřím, alespoň žádná ze zpráv tomu nenasvědčují.

     • Sylva Šauerová napsal:

      Ještě P.P.S. k tomu, co jste mi připsal nahoře k legitimitě nové ukrajinské vlády. Mám za to, že z hlediska práva je to plně srovnatelné. Ano, u nás proběhl převrat civilizovaněji, také díky tomu, že nová politická reprezentace od samého počátku vyzývala k sametovosti. Ne všichni totiž byli odhodláni komunisty nechat beztrestně vyváznout. Legitimita přechodné vlády byla ale táž. I proto to Jiří Pehe dnes použil ve svém článku pro Právo.

     • strejda napsal:

      Mohli jsme na fotografiích velmi dobře vidět jak se v parlamentu hlasovalo. Jak se dostaly hlasovací karty mnoha poslanců do jedněch rukou? Šéf CIA jel do Kyjeva docela otevřeně? Opravdu? Tak proč to neřekl on ale Rusové? A je normální aby šáf CIA jezdil radit do cizí země na okraji občanské války? CIA je otevřená instituce nebo tajná služba?
      Zastavení ukrajinských TV na Krymu je špatné a bylo to také oprávněně kritizováno, ale jen vás napadlo, že se tím legitimalizovalo zastavení ruských TV v Kijevě. Vám opravdu připadá normální kritizovat jedny a chválit druhé za stejný čin? Mně ne.
      Vy něco víte o ozbrojených banditech na Ukrajině? Co Ti vaši bandité provedli? Vřaždí a my to nevíme? Znásilňují panny a my to nevíme? Loupí v bankách a na poště a my to nevíme? Podělte se se svými poznatky. Pak nás můžete přesvědčit. Fakty, ne vírou a dojmy.

     • strejda napsal:

      To bylo paní Šauerové

     • Sylva Šauerová napsal:

      Nevím, že to řekli Rusové. Dívám se na CNN a FOXNews, Vy asi na ty ruské, nu což, to je otázka osobního výběru.
      Pokud jde o ty vypnuté TV, kde přesně jsm napsala, že jedny chválím a druhé ne ? Protřete si oči, prosím. Je to prašť jako uhoď.
      Na dětinské otázky nemám čas, pane strejdo. Buďte zdráv, já už musím jít dělat něco učitečnějšího.

     • strejda napsal:

      Děkuji vám paní Šauerová. Je moc zajímavé, že otázky, které vycházejí z vašeho psaní a nehodí se vám, považujete za dětinské.
      Ještě dodám, že vám patrně uniklo, že existují i jiné zprávy než USA nebo Ruska.
      Buďte také zdráva, můžete být v klidu, již vás nikdy nebudu obtěžovat abyste se mohla v klidu věnovat něčemu užitečnějšímu.

     • Kanalnik napsal:

      V roce 2003 jsem pobyval v Ohiu. Kdybych se dival jen na CNN a FOX News, tak budu taky spravedlive rozhorlen podporovat invazi do Iraku, jako vetsina Americanu. Tomu medialnimu tlaku neslo uniknout a nemit informace odjinud a vlastni rozum, tak tomu taky podlehnu, to reknu narovinu. Moji Americti pratele si skoro tukali na celo, co ze se mi furt na te invazi nelibi. No nastesti mluvim cesky a zpravy jsem cetl a sledoval i jinde, tak mne to nesemlelo.

      Co tim chci rict? Pokud sledujete CNN a FOX News, a na tom stavite objektivni obrazek skutecnosti, tak skutecnost mate velmi velmi zkreslenou. Skoda pro Vas.

     • prirodovedec napsal:

      Psat zase jinde? Unik z Kosy? Skoda Vas, je to jako vždy zabava. Sice misty uz trochu novodobe argumentacne kabrhelkovske, ale cte se to dobře, asi jako když se sleduje ta Foxka. Co nezavisle místo stylu Murdocha?

     • kočka šklíba napsal:

      Včera na aktuálně napsala asi vrchol svých, hm, lží a manipulací. Oni totiž Rusové zřejmě začnou Ukrajince jíst, podle ní.

     • XY napsal:

      Svoboda má tč. v kyjevském parlamentu cca 30 čiperných poslanců, paní Šauerová. Jsou to rázní pánové, když se jim nelíbí, co tam někdo říká, tak ho prostě odstaví od mikrofonu a vyvolají rvačku – a je vymalováno. K těm vašim výkladům o legitimitě má tam nahoře docela trefné poznámky myslím pan kchodl. Zatím to vypadá jednoznačně – jedny autoritáře nahradili druzí. Čert ví, co si od jejich podpory slibujeme na středoevropském Západě a co na Západě vůbec.
      No, myslím, že je čas se rozloučit, pěkný večer.

     • kchodl napsal:

      Tak šéf CIA je politik, jako každý jiný, jo ? Tedy Vy jste fakt poslední dobou docela mimo.

      Jestli tedy Svoboda a Pravý sektor nemají ve společnost podporu, jak tedy může být vláda, složená ze členů Svobody a Pravého sektoru legitimní, jak píšete o kus výše ?
      Vždyť to jsou tvrzení v přímém rozporu.

     • kočka šklíba napsal:

      Hezké Khodle ale asi hážete perly sviním bych řekla. Vlka upozorňuji, že je to běžné rčen ía tou sviní jsem ani náhodou nemyslela křehkou květinku.

     • xxx napsal:

      Zato mají v rukách 4 silová ministerstva z 8, kontrarozvědku, prokuraturu a NS Ukrajiny.
      Je to, /při zisku 37 křesel v 450 členém parlamentu při posledních volbách/ tak málo?

 35. Fagan napsal:

  Kouzelná zpráva přišla z OSN (zajisté to proamerická instituce řízená CIA)….Na rozdíl od jejich nálezu v Kosovu, situace na Ulrajině, je než podobná, pak právě spíše opačná…:-)

  The UN human rights office, meanwhile, said ethnic Russians in eastern Ukraine had falsely claimed to be under assault to justify Russian intervention, warning that such propaganda could affect Ukraine’s presidential election next month.

  Russia condemned the report, saying it was one-sided and seemed to have been „fabricated“ to fit pre-formed conclusions.

  Úřad pro lidská práva při OSN mezitím vydal prohlášení, že etničtí Rusové na východní Ukrajině falešně tvrdili, že byli napadeni, aby tím ospravedlnili zásah ruské intervence, OSN varaovala, že takováto falešná propaganda by mohla ovlivnit prezidentské volby na Ukrajině konané příští měsíc.

  Rusko odsoudilo tuto zprávu a tvrdí, že byla jednostranná a že byla „vyrobena“ na základě předem daného zadání.

  ****

  Inu komu není rady, tomu není pomoci a nejsou to zdaleka jen ti, co si myslí, že „právo“ je na straně agresora, protože VŠICHNI i ta zlá OSN, levice i pravice v EU, stejně jako celá euroatlantická civilizace je proti nim. Takže je to jako u Jiráska. Proti všem.:-)

  • vlkp napsal:

   Je to tamá OSN, co „intervenuje“ ve Středoafrické republice a „zachranuje“ tam životy šikanované menšiny?

   • Fagan napsal:

    Jestli neuznáváte nestrannost a jediné možné východiska mezinárodního práva a dohod mezi státy než činit tak skrze OSN, pak to klidně řekněte a nebojte se. Stalin se po napadení Finska vysmál Společenství národů, ze kterého bylo SSSR po tomto aktu agrese proti Finsku vyobcováno, že je to spolek „nažehlených buržoasních panáků“. Pochopení pro odmítání OSN pak už najdete jen u evropských nácků, co si je zve Putin jako pozorovatele….Vrána k vráně…ale jak jsem řekl, nikdo krom neonacistů a pár bloggerů, se k Rusku dnes nehlásí. Proto také Krym na jednání VS OSN uznaly jen státy jako KLDR, Mugabeho Zimbabwe a (post)chavezovská Venezuela. Čína se zdržela. Vítejte do klubu. A už vůbec ne evropská levice a její voliči.

  • Sylva Šauerová napsal:

   Ale vždyť je to přece pořád a stále jen ta stará, obehraná píseň, no, možná, že jste mladší ročník, každý si dnes už nepamatuje, že totéž v bleděmodrém do nás vtloukali po několik desetiletí. A vypadá to, že některým lidem se to hodně, ale opravdu hodně zažralo pod kůži … 🙂 Navíc, vezměte, prosím, v potaz, že jsme dobrovolně na vyhraněném, v případě událostí na Ukrajině dokonce radikálně levicovém webu, jehož názory se – až na naprosté jednotlivce – shodují s těmi všemi D.O.S.T.y, Suverenitami, Instituty sv. Josefa, Protiproudy, atp. (a méně již s KSČM), už jsme o tom přece psali. Těžko očekávat jiná stanoviska.

   Mě dnes ale pobavila jiná věc, totiž na Novinkách : Jakýsi bývalý voják z povolání, udal příjmení Rakušan, vyzývá k náboru do I.čsl.interbrigády, která se má formovat na území ČR a v případě střetu Ruska s NATO má bojovat proti jednotkám NATO. To přece nemá chybu ! 🙂 Až takhle daleko to jde, to u vlka jsou nakonec ještě samí beránci.

   Pěkný večer všem.

   • tresen napsal:

    Včera mě pobavila starší bakalářská povídka autorské dvojice Hřebejk/Jarchovský o chlápkovi, který se celý rozsvítí, když slyší zprávy o staré gardě, kterak se v Moskvě chápe moci a o Gorbačovově internaci na Krymu. Jedna z geniálních rolí Miroslava Donutila.
    http://jdem.cz/bapuh7
    Přemýšlela jsem, kterého z Kosířů Jarchovský tak dobře znal. 🙂
    Ale pak jsem si řekla, že konkrétní předobraz asi neměl. Je to spíš povedená syntéza.

   • strejda napsal:

    Mně velice pobavilo, že se zabýváte takovými blbostmi. Nemůžete o sobě tvrdit, že jste analytička a věnovat téměř polovinu příspěvku takovému blábolu. Pokud ano, tak jste zcela a naprosto zahlcena zcela podřadnými šumy. Nebo jste to opravdu vyhodnotila jako významnou událost hodnou zvežejnění 🙂

   • Kanalnik napsal:

    Pani Sauerova, co je radikalne levicoveho na logickem premysleni, prijimani a skladani informaci z vice zdroju, a tvoreni si vysledneho obrazku nezavisle na jednostranne zamerenem zpravodajstvi at uz hlavnich ceskych medii nebo tech Zapadnich celkove? Odpor proti dvojim metrum a pokrytectvi nema nic spolecneho s pravicovou ci levicovou orientaci. No nic, za pet, deset let se tu muzeme sejit a podivat se na tyhle udalosti s odstupem. Mozna ze i Vy budete za tak dlouhou dobu videt veci trochu jinak …

    Jinak si vsimnete, ze se tu nikdo nestavi na stranu okupantu, nikdo tu nevelebi Rusko ci Putina jako vzor ctnosti a demokracie, nikdo tu neni vyslovene protiZapadni. To je proste zklamani z toho, jak Zapad v teto situaci jedna – nelogicky, chaoticky, misto klidneni situace ji stale rozfoukava. Tady nejde o jakesi velebeni Ruska, ktere porad vsude vidite (asi, tedy to velebeni ci pridavani se na jeho stranu), ale o nasi budoucnost, se kterou nasi vlastni Zapadni predstavitele nakladaji dost nezodpovedne.

  • pepík napsal:

   jsem rád, že jedním dechem odsuzujete obdobné snahy druhé strany, snažící se dosáhnout většího zapojení nato. to bych od vás (resp. s.š.) nikdy nečekal.

   (ironie off)

 36. tresen napsal:

  Takovouhle koncentraci vojenské techniky kousek od ruských hranic by si Putin neměl nechat líbit:

 37. tresen napsal:

  Včera mě pobavila starší bakalářská povídka autorské dvojice Hřebejk/Jarchovský o chlápkovi, který se celý rozsvítí, když slyší zprávy o staré gardě, kterak se v Moskvě chápe moci a o Gorbačovově internaci na Krymu. Jedna z geniálních rolí Miroslava Donutila.
  http://jdem.cz/bapuh7
  Přemýšlela jsem, kterého z Kosířů Jarchovský tak dobře znal. 🙂
  Ale pak jsem si řekla, že konkrétní předobraz asi neměl. Je to spíš povedená syntéza.

 38. tresen napsal:

  Včera večer jsem setrvala u jedné starší bakalářské povídky autorské dvojice Hřebejk – Jarchovský. Jmenuje se Dobrá zpráva a je o chlapíkovi, co se celý rozzáří, když slyší zprávy o tom, kterak se stará garda v Moskvě chápe moci a o Gorbačovově internaci na Krymu. Jedna z Donutilových geniálně zahraných postav.
  http://img3.rajce.idnes.cz/d0303/1/1366/1366324_f3d850efe0be665976eef3f35ae5eef8/images/Donutil.jpg?ver=2
  Tak jsem se chvíli bavila hádáním, kterého z kosířů Jarchovský tak dobře znal. Ale pravděpodobnější bude, že asi neměl konkrétní předobraz a je to povedená syntéza.

  • tresen napsal:

   Tady je to celé:

   Dobrou zábavu a dobrý večer přeju.

   • er napsal:

    Bože, proč jsi jen nechal vymýt ty dvě mozkové buňky v tom vzduchoprázdnu, co má třešeň v „hlavě“?

 39. Admirál napsal:

  Tím, že ukrajinská armáda, není povětšině ochotná střílet střílet do svých, (i ČT, Karas dnes ukazoval, vlast ovinuly mraky) a pokud se nestane nic zásadně převratného (uvidíme v příštích 48 hodinách), přebere iniciativu hráč s černými figurami.

 40. Fagan napsal:

  Pro paní Šauerovou:

  Krásný komentář má dnes Alexander Mitrofanov a ČrO Plus

  http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/alexandr-mitrofanov-vraceji-se-pocity-stare-40-let–1340060

  Stejně tak Jiří Pehe, oba levicoví komentátoři publikující v Právu.

  • vonrammstein napsal:

   Fagan: Tak zrovna tihle dva-to je fakt etalon objektivní novinařiny 😀

  • standa.e napsal:

   Fagane, to „levicoví komentátoři publikující v Právu“ je argument, který má posilovat váhu jejich výpovědi v očích názorových oponentů? Něco jako „Tak koukejte, už i tyto vaše soudružské autority říkají něco jiného, tak byste měli i vy konečně prozřít!“ ?
   Já abych v tom měl jasno, protože dosud stále nerozumím, jaký je vztah mezi levicovostí, Borgis a.s., osobními názory dvou komentátorů – a postojem k Putinovi a Rusku vůbec.
   Víte, možná vidím způsob vašeho uvažování úplně špatně. Věřím, že mi ho objasníte.
   Zatím mám pocit, že přežíváte v očekávání, že:
   a) Kdo nesouhlasí se západním způsobem vyhrocení situace na Ukrajině na Majdanu a nevnímá následný vývoj jako izolovaný svévolný akt, ale logickou reakci na onen Majdan (a tudíž vidí hlavní viníky v iniciátorech a podporovatelích „neuvěřitelně pokojných demonstracích“), je samozřejmě milec a řiťolezec Putinův a věrozvěst Velkého Ruska.
   b) Takový člověk musí být navíc ještě automaticky levičák, ještě lépe latentní komunista, protože Putin=Rusko a Rusko je přece automaticky komunistická modla.
   c) Předpokládáte u svých oponentů (automaticky levicových rusofilů?), že kráčejí v jednotné řadě, vyrovnaném kroku, zpátky ni krok, za hlasy svých ideologů? Nebo co mělo to „oba levicoví komentátoři v Právu“ znamenat?

   Zcela upřímně, vždycky mě tahle apriorní očekávání daná „ověřenou historickou zkušeností“ na jednu stranu baví (protože je ta „historie“ vykoupena těžkou totální selektivní slepotou), na stranu druhou děsí. Protože jsem přesvědčený, že by mělo každého člověka děsit, když mu lidé zaštiťující se svobodou myšlení, podnikání – liberalismu, automaticky podsouvají cokoliv jenom na základě toho, že se…
   …odmítají přidat do jednotného šiku za svým demokratickým, liberálním vůdcem.
   Mám v tom (a ve vás a dalších) prostě trochu zmatek. Prostě a jednoduše tedy – proč má mít odkaz na orientaci a místo častého publikování u Peheho a Mitrofanova v tomto případě jakoukoliv váhu?

 41. Skogen napsal:

  Žádná neobratnost, diletantství a neinformovanost v tom nejsou. Stojím si za svým a to po krátkém váhání více než dřív. Jde o to na Ukrajině konflikt zažehnout. Stůj co stůj. Taky to uznáte, ale až poté, co NATO přileje do ohně místo těch Ukrajinců, co se vytrvale odmítají začít navzájem ve velkém střílet. Mají můj obdiv, ohromná poklona.

  A vztah Kyjeva a jihovýchodu? Jako v pohádce O Budulínkovi. Co tam Kyjev pošle a neskládá se z extremistů, to dezertuje a místo střelby do spoluobčanů raději slaví. Za chvíli tak bude mít Budulínek všechny lištičky. Rozdíl je jen v tom, že lištičkám se hnusí sama liška. A Rasmussenovi nakonec nezbyde, než to něčím velikým propíchnout.

  BTW, četli jste tohle?

  http://www.literarky.cz/blogy/komentae/17290-amerika-je-oligarchii-dokazuji-vdci-z-princetonu

  Nejde o to, že to napsala Spencerová, ale o to, že jsou to závěry dost prestižní univerzity. Každopádně, všichni tady ví kolikrát a jak zásadně se za posledních sto let změnila světová role Německa, proč by zrovna Amerika neměla žádným vývojem procházet? Protože vše probíhá kontinuálně a pozvolna? Něco jako: „No teda, děvče, ty jsi zase vyrostla za ten rok, co jsem tě neviděla…“

  • kchodl napsal:

   Přesně tak, myslím si to už od podzimu, kdy Janukovič dostal tu nepodepsatelnou smlouvu od EU, že nemohou být tak blbí, že je v tom záměr – vyprovokování konfliktu.
   Co se dělo kolem Majdanu a bezprostředně po tom, včetně okamžitého zákazu ruštiny, to je důkaz nad důkazy, že cílem je další „řízený chaos“ a občanská válka.

   Jenže tentokrát je to namířeno nejen proti Rusku, ale i proti nám jako EU.

   Naštěstí Ukrajinci nejsou negramotní arabáči, tam by to už jelo.

   • kočka šklíba napsal:

    Naprosto přesně, tak blbí nejsou, uškodí to především Ukrajině, pak Rusku a EU. A to je záměr a cíl. Ale možná se opravdu spletli, možná je Putin a spol. chytřejší.Já v to doufám. ne že bych si ho idealizovala, ale rozhodně nestojím o válku, nestojím o oběti, jako vždy, v každém konfliktu, nevinné, nemohoucí se bránit. A ani nestojím o oslabení Evropy jako takové.

 42. Gerd napsal:

  Bojiště Evropa?
  Krym je dnes definitivně ruský a za jakýchkoliv podmínek konce konfliktu už ruským zůstane. Nemusí se nám to líbit, ale musíme se s tím smířit. Východ a jihovýchod Ukrajiny se odtrhne nebo bude tvořit součást ukrajinské federace.
  Na Ukrajině si NATO a USA otestovaly ochotu Rusů a svou skutečnou vojenskou sílu. Výsledek je tristní.
  Rusové brzy uzavřou smlouv yna dodávky plynu s Číňany. Ti už nebudou váhat s podpisem, protože nikdy už nebude na Putina takový tlak podepsat. Tak Čína dostane ekonomické výhody, i Číňané vědí, že mají nejlepší možnou pozici k nátlaku, která časem vyprchá.
  Reálný výsledek ukrajinské krize bude, že EU zaplatí za Ukrajinu hromadu dluhů a Rusko se ještě více sblíží s Čínou. Což bude vzhledem k přítomnosti Číňanů na Sibiři zapeklitý problém pro Putina.
  Pokud se bude válčit, pak jen v omezeném rozsahu přes zástupné jednotky a bojištěm budce Ukrajina. Ekonomická válka bude chvíli Putina trápit, ale moc dlouho ne. Na spojené Rusko a Čínu si ani USA netroufnou.
  Rozpad ukrajiny nebo hromadný exodus je hotová věc.

  • Firefly napsal:

   Z toho vyplývá jediné. Kdo že platil majdanovce, ostřelovače, titušky, dnešní „provokatéry“ ? Rusové si jen ubliží, EU a USA jakbysmet. Jen a právě Čína na tom vydělá. A určitě dost, aby se to vyplatilo.

   o-)

   • kchodl napsal:

    USA platily. USA na tom vydělá – odsekne Německo (a další průmyslové státy EU, včetně nás) od ruských surovin a ruského trhu. A zároveň potlačí rusáky.

    Jenže, jak jsem také už psal, v širším pohledu je to pěkně debilní politika, asi jako byl appaesement před WWII, kdy Západ prodal další západní zemi, totiž nás, protože myslel, že Hitler se vrhne jako první na bolševika.

    A úplně stejně si amíci neuvědomují, že jsme EU, USA a Rusko na jedné lodi – křesťanstvo, které bude stát proti Asiatům – Číňanům a Indům na jedné frontě a islamistům na další frontě. To co provádějí amíci, je oslabování vlastní kultury a rasy proti skutečnému nepříteli, s krátkodobým ziskem pochybných výhod.

    Skutečně vrchol demence.

 43. jezevec napsal:

  ajvaj, vlku – jestli má šándor pravdu, tak máš dnes palmové listí.
  a naše novinářské hyjenky by měly strčit hlavu do wc a přikrejt se deklem.

 44. jezevec napsal:

  v této diskusi mizejí příspěvky, případně se vůbec neobjevují. nevím jestli je to laškování provozovatele, ale je to tak.

 45. Aldo napsal:

  Zdá se že se dohodli že se dohodnou. Mají být na to všichni čtyři aby se neřeklo „o nás, bez nás“. Ti z Kyjeva tam ale budou jako svého času Hácha v Berlíně

 46. kchodl napsal:

  Vy zíráte, my zíráme – Vizír !

  http://trust.ua/news/93907-ironiya-sudby-ili-zaslugi-ordenonosca-anatoliya-vizira.html

  Aneb Anatolij Vizír, nový „prezident“ JV Ukrajiny. Už je na něj zatykač od pučistů z Kyjeva, od „prezidenta“ Ukrajiny (tedy spíš už jen Kyjeva a okolí, když je vzpoura na západě, na východě i na jihu).

  Začíná to být celkem sranda, nějak se nám ti prezidenti množí. Připomíná to staré papežské schizma, tam také měli najednou tři papeže. Ale tady se možná dočkáme ještě čtvrtého, Lvov se snad také časem pochlapí.

Komentáře nejsou povoleny.