Dobrá zpráva: Praha chce zrušit volební obvody


Rozdělení Prahy do volebních obvodů, které kdysi prosadila ODS, se má zrušit. Návrh legislativní změny vypracovalo zastupitelstvo  Hl. m. Prahy, návrh byl odeslán k projednání vládě a do Poslanecké sněmovny.

Komentář „Ringu

Ačkoliv by bylo jistě vtipnou ironií osudu, kdyby ODS, vzhledem ke svým klesajícím preferencím, byla nyní svým vlastním legislativním výtvorem v říjnových volbách poškozena, je odstranění této účelové pokřivenosti jednoznačnou dobrou zprávou.

Odkaz na primární dokumenty

Celý text návrhu legislativní změny je zde.

Záloha na stránkách „Ringu“ je zde.

Zajímavé citace z návrhu

Vybírám citace z textu důvodové zprávy, které mne zaujaly.

„Cílem je vyloučit možnost vytváření volebních obvodů při volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy.“

„…předkládá se změna textu zákona tak, aby území hlavního města Prahy tvořilo pro volby do jeho zastupitelstva (pražského magistrátu) jediný volební obvod.“

„Vytváření volebních obvodů, jak mj. v připomínkách zaznělo, může zásadním způsobem ovlivnit proporcionalitu volebního výsledku zvýšením přirozeného prahu pro  získání volebního mandátu, tj. kandidující subjekt s nižší voličskou podporou nemusí   získat mandát v zastupitelstvu, byť jeho volební výsledek překročí 5% uzavírací klauzuli. Současně  s vytvořením volebních obvodů vyvstává i riziko porušení rovnosti volebního práva nerovným rozdělením mandátů mezi jednotlivé volební obvody, přičemž vytvoření absolutně stejných obvodů, ať už co do počtu obyvatel či oprávněných voličů, prakticky není možné a lze tedy pouze vyloučit extrémní nadprezentaci či podprezentaci některého z obvodů.“

„Jako negativum ve vztahu ke svobodné soutěži politických sil je zmiňováno rovněž časové hledisko vytvoření volebních obvodů, respektive jejich vytvoření v okamžiku bezprostředně předcházejícímu volbám. Rozhodnutí o vytvoření volebních obvodů pak kandidující subjekty mohou oprávněně vnímat jako nepředvídatelné.“

vitezslavpraks se představuje:

K psaní blogu mne přivedla snaha zorientovat se v množství lží kolem nás. Cílem mého psaní je pochopit a vyložit podstatu problému. Snažit se o nápravu v naprosto konkrétních kauzách, kde je zlepšení ještě možné. Jsem dost kritický k okolnímu světu. Jsem však odpůrce revolucí. Vedou jen ke zločinu. Rozetnout gordický uzel je chyba. Jediný přístup, který někam vede, je trpělivě vytvářet předpoklady řešení. Je to pracnější a méně atraktivní cesta, ale je to jediná cesta, která někam vede.
Příspěvek byl publikován v rubrice Praksův prak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Dobrá zpráva: Praha chce zrušit volební obvody

 1. Narcis napsal:

  Souhlas, doufám, že to uspěje.

 2. zemedelec napsal:

  Pane Praks.
  Nejsem znalec na takovéto změny,ale zas to budí účelovost.Uvítal bych nějaký zasvěcený názor,posouzení,snad se toho někdo chopí.

 3. JAHA napsal:

  Neviem, ci zrusit obvody je dobry napad. Historicky vznikli a vznikaju urcite casti mesta, ktore maju svoje specifika. Pokial by sa napr. stalo, ze by nemali ziadneho zastupcu, tazko by asi niekto z inej casti nastoloval na jednanie problemy, ktore oni (z daneho obvodu, casti) povazuju za podstatne. Chce to ale pri pridelovani poctu mandatov co najvacsiu spravodlovost a nie ucelovost.

 4. Jos napsal:

  Každý kdo zná trochu situaci v Praze si jistě vzpomíná na těžké a zpustlé manipulace s volebními obvody provedené ODS před volbami v roce 2010. Praktikou, zvanou gerrymandering, kdy volební obvody ve kterých v předchozích volbách 2006 ODS příliš neuspěla byly zrušeny, rozparcelovány a jejich části připojeny k obvodům, někdy velmi vzdáleným a územně zcela nelogickým, ve kterých měla ODS velkou převahu. Situaci bohužel nenapravil ani soud. Což nepřekvapuje. Víme kdo má justici v rukách. V současné době je ovšem situace dost jiná. A na př. v posledních senátních volbách v Praze 4 porazila kandidátka ČSSD MUDr. E. Syková prominentního kandidáta ODS Tomáše Töpfera. A tak se zdá, že na magistrátu provedli potřebné propočty jak zajistit vítězství pravice a vyšlo jim, že v některých obvodech by mohli prohrát a tak navrhují zrušit všechny obvody jako propravici optimální model pro budoucí volby. Návrh smrdí účelovostí na dálku. A jedinou cestou je, aby do takových věcí magistrát neměl vůbec co mluvit. Protože zatím veškeré změny týkající se volebních obvodů v Praze provedené pravicovou radnicí byly účelové.

  • Narcis napsal:

   Rozdělení Prahy do volebních obvodů zvyšuje výrazně procentický práh pro získání zastupitele. Menší strany jsou tím diskriminovány. Proto vytvoření jednoho volebního obvodu pro celou Prahu, i přes účelovost tohoto opatření, je žádoucí a demokratičtější.

   • Jos napsal:

    Obávám se, že se vaše naděje nesplní. On totiž opoziční zastupitel, tak jak to v Praze chodí, je pouze a jen do počtu. Jako taková stafáž. Nezmůže nic.

   • oh napsal:

    Teoreticky máte pravdu. Prakticky je s tím ten problém, že nikdo a nic magistrátním šíbrům nezabrání to na příští volby zase podle momentální potřeby zpřeházet. Možná se mýlím, ale nepamatuji v Praze dvoje po sobě jdoucí volby, ve kterých by se volilo stejně ve stejných obvodech. Jediné, co by snad pomohlo, kdyby aby formát voleb pro Prahu určil natvrdo parlament a sebral magistrátu oprávnění do toho vrtat. A to se nestane.

Komentáře nejsou povoleny.