Není anexe jako anexe


napsal Vidlák

Jan Werich v jedné ze svých forbín řekl, že má někdy pocit, jako by mu bylo sto šedesát let, podle toho co zažil (a nebo nezažil). Jindy si zase něco přečetl a měl pocit, že je mu osm… Tak zhruba tyto pocity mi dneska naskočily ve Vidlácké hlavě. Celkem slušně rozumím principům komoditní burzy. Chápu, že když zaprší, jdou ceny obilí dolů a když je sucho, jdou nahoru. Vím, že prase jednou stranou žere a druhou stranou … ehm hnojí a obě strany musejí být ve vzájemné rovnováze. Vím, že kráva se nejdřív krmí a pak dojí. Vím, jak se skladuje obilí, vím co s ním udělat, když je problém se škůdci. Chápu pohnutky svých kolegů a podřízených, rozumím jejich starostem, radostem, brblání i nadšení. Ale definitivně jsem dnes přestal rozumět našim demokraticky zvoleným zástupcům.

Jeden ministr sedí v Číně a podepisuje tam jménem České republiky, že Tibet je čínský a nikdy jinak. Jménem České republiky podepisuje, že lidská práva v Tibetu porušována nejsou, že Tibeťané nemají právo na národní stát v hranicích vlastního národa. Nedaleko za tímto lejstrem bude následovat jiné lejstro o hospodářské spolupráci, které snad, možná jednou přinese do naší zemičky nějaké žluťoučké penízky na investicích a při trošce dobré vůle Strany a vlády v Pekingu třeba i nějaký ten export do Šanghajského přístavu.

Ve stejné době druhý ministr objíždí USA, protože nechce být ohledně vrtulníků závislý na ruských náhradních dílech. Prý proto, že Rusové provedli anexi Krymu, nelze jim věřit a je třeba na ně za takové jednání uvalit sankce.

Jeden ministr podepisuje za nás všechny (i za Tresen, Fagana, Scallopa,Mičmana, Vlka a mě), že Čínská anexe byla v pořádku, průzračně čistá, bez jakýchkoliv porušení mezinárodních práv, že tam nedošlo k ničemu za co by bylo třeba Velkého žlutého bratra pranýřovat. Druhý ministr pak naprosto vážně proklamuje, že Ruská anexe je zavrženíhodná, porušující všechna možná mezinárodní práva a je třeba Rusko pranýřovat, sankcionovat a co nejvíce se vzdálit jeho vlivu.
Vlastně počkejte, on to tvrdí ten stejný Zaorálek také. Není to tak dávno, co na plnou hubu prohlašoval před kamerami, jaká hrůznost se to odehrává v Černém moři a východní Ukrajině. Jo Ukrajina se jmenuje Ukrajina, protože se z ní dá ukrajovat. Ó hrůzo ruský medvěd sebral jedné zemi kus území. O pár dní později podepisuje, že jiná země mohla takové himalájské Ukrajině ukrojit celé území a vůbec to nevadí.

Premiér má asi jiné starosti a už delší dobu se neviděl s ministrem financí. Nějak se nedomluvili, jak to budou dělat dohromady. Nějak pozapomněli, že minimálně jednomu Vidlákovi tohle bude hodně, ale hodně zavánět.
Vlk zde mluvil o výběrové ochraně lidských práv. NA Ukrajině ano, v Africe ne. V Kosovu ano, V Saúdské Arábii ne. Můžeme si přidat jeden vlastní příklad. Rusko pranýřovat, Čínu ne. Podepsán Zaorálek za celou ČR.
Ve jménu ekonomické nezávislosti na Ruském samoděržaví v podobě Putina je třeba se rychle dostat do ekonomické závislosti na Čínském komunismu v podobě největší KSČ na světě. Ve jménu odmítnutí jedné země, která jaksi nemá standartní demokratické mechanismy je třeba se rychle lísat k jiné zemi, která jaksi nemá standartní demokratické mechanismy.

Čistě pragmaticky je to dobrá volba… Źluťák je ještě bohatší než Rus, je to k němu poněkud dál, schlamstne nás tedy o něco později. Ale čistě pragmaticky, to jsme nemohli lézt do řiti oběma? Když už se ukázalo i s podpisem Zamini, že některé anexe a porušování lidských práv nám nevadí… to by nám nemusely vadit ani jiné anexe. Vydělali bychom u obou.
Dovedu si představit Putina (tedy kdyby se o nás zajímal), jak se teď chechtá, volá do Číny a ptá se, jaký objem hospodářské spolupráce za to nabídli a zjišťuje, že náš podpis na podporu krymského připojení bude docela levný. Třeba ho podepíše ten stejný Zaorálek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

96 reakcí na Není anexe jako anexe

 1. Bob napsal:

  Osobně si myslím, že ta spolupráce s Čínou je správný, resp. pragmatický krok.To za jak potupných okolností se to stalo je důsledek kámošení se s dalajlámou a vyvěšování tibetských fangliček. Všechno bych to nějak strávil….
  K slzám mě dojímá jak celá opozice je najednou bojovník za lidská práva v Tibetu.
  Zároveň si představuji Zaorálka, jak hřímá o lidských právech, kdyby on byl v opozici a podepsal by to politický soupeř.
  Dělat politiku znamená holt umět se otočit tu o 90 stupňů, tu o 180, někdy předvést veletoč 360 stupňů.
  Proto nemůže politiku dělat každý (já bych na to třeba charakterově neměl), proto to dělá relativně úzká skupina lidí a proto to vypadá, jak to vypadá.
  Samozřejmě stejně dopadneme s Ruskem. Budeme posledními, kdo s ním bude „bojovat“ a kdo se s ním usmíří.

 2. zemedelec napsal:

  Pane Vidlák.
  Velmi dobré.
  Takže vláda bude muset zakázat vyvěšovat Tibetské vlajky na radnicích,vyvěšovat soukromě snad nebude postihováno.Ještě štěstí,že u nás není tolik Číňanů jako Rusů,jinak bychom mohli to samé napsat,jak nám někteří tvrdí,že Putin může zasáhnout v případě ubližování Ruské komunitě.

 3. Občan napsal:

  Vidláku,
  je to výborné.
  Ale…
  Tibet Číně patří „vodjaktěživa“. Až na pár přestávek, které obvykle netrvaly déle než 50 let.

  Vyvěšovačům tibetských vlajek nejde o Tibeťany, ale slouží jako UI těm, co mají zájem o Transhimalájskou silnici a o Tibetskou náhorní pločinu jako místečko pro vojenské základny.

  • scallop napsal:

   Myslim si, ze se mylite. vyvesovacum jde o tibetskou ropu. Urcite tam nejaka je, jinak by tu vlajku nevyvesovali – to da rozum.

   • český maloměšťák napsal:

    Voda. pane scallop. voda. Nikolivěk ropa.
    Koukněte se na mapu – co všechno za tekoucí prevít pramení v Tibetu.
    Bez ropy se jakž takž v budoucnosti obejdete, bez vody ne.

    http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080008

   • Admirál napsal:

    Když se kouknu na „vyvěšovače“ – většinou profláknutí pokrytci – určitě zakrývají vlajkou nějakou prasárnu, když nic konkrétního, tak minimálně destabilizaci Číny.

    Za podobnými již úspěšnými „lidskoprávními“ projekty jsou většinou hromady mrtvol. V případě Číny lze očekávat hory mrtvol.

    Na tom se slušný člověk nemůže podílet. To je parketa pro svoloč.

 4. tresen napsal:

  Uniklo mi, na co vidlák naráží. Ale jestli někdo z vlády výslovně uznal oprávněnost čínské usurpace Tibetu, pak se za tuto vládu stydím taky.

  • Vidlák napsal:

   Uznal milá Třešni, uznal… oficiálním vládním dokumentem, podepsáno zamini. Tek už nějak není kam se obránit ohledně kontinuity že? Jedna anexe se uzná, druhá se neuzná… Jedna lidská práva jsou utlačována, druhá lidská práva jsou v pořádku… to je krásný svět. Ale není divu, konečně jsme se definitivně zařadili po bok západu s USA v čele… pěkně výběrově mlátit po hlavě lidskými právy, když se nám to hodí. Ale když něco potřebujeme (ropu od Saudů, spolupráci s Číňany) tak se to nějak udělá…
   Jako z Cimrmana – kolik dostane věnem? Půl království, lovecký zámeček a dvě peřiny. V tom případě mi vousy nevadí.
   Jsem naprosto klidný – všechny rozpory s Ruskem ohledně nějakého černomořského Tibetu budou u společného diplomatického stolu vzájemně zahlazeny nějakým podobně pěkným dokumentem.

   • tresen napsal:

    No tak jistě. Když vláda ztratí mou důvěru v jednom případě /Tibet/, budu brát s rezervou její postoje v jiných věcech.
    To ovšem nic nemění na mém osobním pohledu na tyto konkrétní záležitosti, protože ten se neodvíjí od toho, co dělá nebo povídá vláda.
    Moje důvěra v Zaorálka byla při jeho inauguraci nulová, mohl tedy nanejvýš příjemně překvapit, a to se, jak se zdá, nestane.

  • jaa napsal:

   No milá Treseni, myslím, že jsi docela mimo. Je to jen dělání rambajzu pravdol=skaři a lidmi co tam nikdy nebyli. Kdyby to šlo, poslala bych sem prezentaci, jak se Čína o Tibet stará. Za vybudování železnice Z Pekingu do Lhasy vydalapřes 4 miliardy dolarů, včetně věškeré obrany proti ekologické zátěži, vybudovala tam i letiště a do provincie, která byla nepřístupná dovedli turisty a loni poprvé jej navštívilo přes 4 mil turistů a doneslo tam penize a taky práci. pro lidi. Jistě chápeš, jako já, že se to lajdalámovi nelíbilo jako všem náboženským fanatikům, že se mají lidi líp – a i v tak odlehlých končinách se pomalu přibližují 21. století.

 5. scallop napsal:

  Autor

  To vite, svet je plny pokrytectvi a nejhorsi jsou ministri zahranici (tedy az po prezidentech a premierech, pochopitelne). Jenze v tesnem zavesu za nimi jsou interentovi blogeri kterym vadi Kosovo a nevadi Krym (nebo jim vadi Rwanda a nevadi Sudan – ovsem ceske vojaky se boji poslat i na Moravu). Nakonec nejcistsi z toho vychazi ti, kteri o lidskych pravech – ci radeji o zadnych pravech (krome svych) – nemluvi.

  Co s tim? Zhasnout a zavrit kram? Nebo to zkouset porad znova, ale zacinat radeji u sebe?

 6. Vidlák napsal:

  Jo, však mně taky nějak nejde o Tibet… ale o tu krásnou, olbřímí a dokonalou výběrovost. Rusko nesmí, Čína smí. Tibet byl (až na pár výjimek) součástí Číny, Krym byl (až na pár výjimek) součástí Ruska. Že toho Zaorálka huba nebolí. Kdyby od začátku Majdanu držel hubu, mohl dneska v klidu podepisovat a ani pes by neštěkl. S tím Tibetem se to dalo očekávat. Kdyby nemluvil o zlém Rusku, mohl klidně podepisovat hodnou Čínu. Zaorálek si ze všech způsobů, jak ukázat, že je debil, spolehlivě vybral ten nejlepší.

  • scallop napsal:

   Skoro to vypada, ze Vam nejde o principi, ale ze proste Zaralka nemate rad.

   • Vidlák napsal:

    Opravdu to tak skoro vypadá… Ale jen vypadá… Zaorálek jen ukazuje, jak snadno se přehazují výhybky v hlavě a jak snadno nejde o princip. Jo, kdyby mlel o Krymu proti Rusku a o Tibetu proti Číně, mohlo by to vypadat zásadově. A nebo podepisovat s Čínou a držet hubu o Krymu… to by vypadlo také jako zásadový pragmatismus. Takhle to vypadá spíš dost slabomyslně… ale není divu. I zde na Kose se najde hodně takových, kteří Kosovo ano a Krym ne. A mají plnou hubu argumentů o rozdílech. Teď třeba budou mít také plnou hubu argumentů, jak se liší Tibet od Krymu.

    • scallop napsal:

     Zaoralek je pokrytec, to je bez debat. Skoro stejne velky jako pan prezident, ktery podepsal bombardovani Kosova, na Ukrajinu chtel posilat vojaky NATO, ale s kterymkoliv stredoasijskym diktatorem zajde na panaka a domluvi kseftiky (napr. by cekse firmy mohly dodavat moderni vybaveni do mistnich veznic, aby zlepsily zivot tamnejesich politickych veznu). A takhle muzete pokracovat a brat prezidenty a mnistry (dnesni i minule) po rade. Nejak mi ten zpropadeny Zaoralek v tehle dlouhe rade nijak nevynika.

     Ted zcela bez ironie: Zaoralek argumentuje mezinarodnim pravem (OSN uznava tibet jako cast Ciny a Krym jako cast Ukrajiny) a v tom je konzistentni. Tento pristup tady uz leta razi vlk (mozna bych mel psat „razil“?) a obvykle jsem za to jeho jediny kritik. Ted to kritizujete i Vy a ja mohu se zadostiucinenim rici „Ja to rikal“ 🙂

     • Bob napsal:

      S tím Krymem – i Ukrajinci (aspoň Ti, se kterými jsem mluvil a nejsou to žádní Putinofilové) uznávají, že byl „odjakživa“ ruský….a je jim celkem ukradený (teď doslova:-))

  • Evix napsal:

   Když ono se do dvou řití najednou blbě leze 😀 Je třeba vybrat tu lepší, tedy snad lepší…Zaorálek se opravdu vybarvil, musím opět dat za pravdu Zemanovi..:-/
   Opět blog výborný.

 7. Jeff napsal:

  No tak vzhledem k tomu, že z Číny dovážíme všechno, zatímco z CCCP jen plyn, (bude přece nahrazen plynovými bombami, něco jako trochu větší propanbutan- bacha na El-Qaidá) a o ropě se nemluví, (tak asi ne-nová ropná pole u Rijeky), byla volba jasná a v tomto duchu evidentně zněl i příslušný email z US embassy: Thibet ja, Sowiet Union nicht.

  • Rošádek napsal:

   Kouzelné. Na „US embassy“ se samozřejmě mluví německy 🙂

   • Hudec napsal:

    Tam umějí i jiné věci. Třeba jidiš, to dost často.

    • Rošádek napsal:

     Á, pán je antisemita. Proč už mě to vůbec nepřekvapuje?

     • strejda napsal:

      Antisemité mluví jidiš? Člověk se pořád něco učí.

     • Admirál napsal:

      To de tak pozná antisemita, podle konstatování, že se tam či onde „mluví jidiš“

      To je mi tedy metoda.

     • Martin V. napsal:

      Pánové strejdo a Admirále, buďte přece trošku chápaví a shovívaví. Známe přece úsloví o čertu, který když už nemůže přímo škodit, tak aspoň zasmrdí 😉 a ten zjevný emoční přetlak je potřeba nějak ventilovat 🙂

     • Evix napsal:

      Dnes je s váma prča 😀

     • Tacit napsal:

      Antisemita? Nemyslel adamita?

   • Jeff napsal:

    No samozřejmě, vždyť jde o jejich Lebensraum především

    • Rošádek napsal:

     Takže si zapište za uši: nikoliv „nicht“, nýbrž „nein“ v této větě. Je mi líto, dnes vám nemohu dát dostatečnou.

 8. Řezníček z Brna napsal:

  Vynikající komentář k dění na Ukrajině v Novém prostoru č 437 článek na staně 20 se jmenuje Třetí pokus. Podle článku jsou náklady na pracovní sílu na Ukrajině 3 eura, v Číně už 4 eura, pro srovnání Německo 38.9 eura, Francie 36,8 eura, USA 25.90 eura. Pro globální kapitál v mnohém výhodnější podmínky jak v Číně. Průměrná mzda je na UK 300 eur, minimální mzda je 110 eur a důchody se běžně pohybují ve výši 80 eur. MMF a EU už plánují Ukrajině utahování opasků, mzdy ve státním sektoru půjdou dolů, důchody také, bude se privatizovat a globální kapitál se zasměje. Již těď 30% obyvatel žije pod hranicí chudoby a v budoucnu se to razantně zvýší. Stát propustí 10% zaměstnaců, sníží se datace na plyn. Americký Chevron už si brousí zuby na privatizaci rozvodů plynu. Připravuje se zrušení zákazu prodeje půdy pro cizince. Ukrajinští oligarchové, vlastníci 2/3 majetku v zemi si příjdou na své.
  Toto nemůže skončit dobře!

  • scallop napsal:

   Ja jsem porad jeste opitmista a doufam, ze tento majetek skonci v rukou ruskych oligarchu. Rusti oligarchove jsou samozrejme mnohem lepsi nez nerusti oligarchove, to da rozum.

   • Admirál napsal:

    Optimálním řešením bude, až v Ukrajincích bouchnou saze a rozvěsí parazity z východu i západu po stromech.

    Ostatně k něčemu takovému to směřuje.

 9. Hudec napsal:

  Že se tím necháte tak vytočit. Číňanům i Rusům je nějaký Zaorálek a jeho kecy/podpisy hluboce ukradený. A Vidlák, Vlk, Fagan, Scallop, Třešeň, Jeff, Občan, Zemědělec, Bob (i Hudec) jsou jim hluboce lhostejní.
  Kecy se kecají a zapomínají, bezvýznamný ministr bezvýznamné vlády bezvýznamné země něco podepisuje… a život věží dál… „a přesto svítá“.

  • scallop napsal:

   Tohle je myslim nejrozumnejsi myslenka celeho tematu (bez ironie). Vyroky naseho ministra zahranici jsou hluboko pod rozlisovaci schopnosti Rise stredu.

   • tresen napsal:

    Řekla bych, že nejde o to, jak naši vládu vnímá Čína, ale co si o ní myslíme my.

    • Hudec napsal:

     Obávám se (při každodenním pohledu kolem sebe), že naše vláda je jen zminiaturizovaným obrázkem naší společnosti jako celku. České společnosti. Miniatura z miniatury v rámci světa.
     Jeví se mi, že stále platí postulát, že lidé mají takovou vládu, jakou si zaslouží. Tedy – ne že bych z toho byl nějak nadšený, ale i pohled do zrcadla ve mně vyvolává vůči těm gaunerům poněkud smířlivější postoje. A to se znám jen povrchně, v podstatě spíše jen z doslechu…. 🙂 .

     • Anonymní napsal:

      Ale vzdyt tady jsou si ODS a CSSD naprosto ideologicky totozne. Nebyl to Necas kdo rikal , ze „nejaka ta lidska prava“ nemohou trvale poskozovat exportni zajmy CR? Nemluvil zrovna on o Rusku i Cine? Poprve po kauze Pussy Riot, podruhe pri vyvesovani tibetskych vlajek neposlusnymi radnicemi. Jak jsou si nekteri hosi podobni i kdyz se navzajem mlati po hlave protichudnymi -ismy, tak v tomto pripade je jim jasne ze lidska prava stoji nad zajmy statem podporovanych kapitalistu, babisovu kafilerku nevyjimaje. Jeste ze je zde par stran, i kdyz ne dnes zrovna pocetne silnych, co jsou schopny byt v tomto konzistentni. Kapital at si pomuze na zahranicni trhy sam, tfujtajbl, aby tu byl stat proto aby jednem porad s necim pomahal.Milionarum uz vubec ne. Stat se vazne prezil a mel by se zrusit. Uz pro pro prosty fakt, ze jsou taci, co jim nikdy nepomuze v nicem, zatimco jedny uplaci 13.duchody z dividend CEZu, dalsimi misty ve vladnim specialu pana prezidenta ci ministra Zaoralka pri ceste do Ciny. Co ty co dodavaji do Nemec nebo do Rakous? Tam si ty chudaci musi pomoci sami, ba co vic musi se studem omlouvat za sveho prezidenta co v Rakousku prezidentu Fischerovi rika, ze muze byt rad, ze jsme rakouske sudetaky nepostrileli u zdi jak psy, prezidentu Gauckovi zase ze je pokrytec kdyz nejede do Soci a nerekne Putinovi co si o nem mysli do oci. Takze uz za ty, co jim predstavitele statu na zapade skodi, tam kam i my patrime nejen proto, ze jime s ubrouskem v kline vidlickou a nozem a ne bagrem vytazebym z kanad jako vychodnarsti bigosi, ale predevsim proto ze nemame homosexualy za perverzni prasaky, nechodi u nas obskurni bojuvky v uniformach pripominajici hlinkovy gardy nebo henleinovy ordnery, a nemlatime u nas subtilni holky, co by si dovolily zazpivat analogii toho co ty ruske punkerky, v kostele sv. Mikulase na Male Strane „Bohorodicko zbav nas Necase nebo Kalouska“. Ze nevypiname Kose, OM, Ostrovu Janiky jejich webove stranky, ze nezavirame pany Kojzary, Hajky a jejich Protiproudy, stejne jako dalsi ovskurni antikapitalisticke weby ruznych rudych anarchistu a ze zde Kellerove ani Svihlikove nejsou vyhazovani za sve nepokryte rude nazory na soukrome vlastnictvi a svobodny trh, na kteryzto svobodach nase civilizace stoji a vybudovala z Evropy oazu nejvyssi zivotni urovne na teto planete.

      Proto konec diskriminace tech, co nepotrebuji statni podporu vyvozu do oskurnich zemi, kde nejenze lide jsou vykoristovani jak by Dickens s Marxem zapklakali, ale kde se mlati lidi a zaviraji lidi za nazor, ktery je protirezimni, zatimco liberalismus a Zapad nechava sve rusofily z Kosy hnede Hajky z Pritiproudu nebo rude Standy Blahy spolecne s Vandasem jehoz Delnicka strana socialni spravedlnosti (snad vsechna slova v nazvu teto strany jsou mi odporna) jeste “ stop diktatu Bruselu“.

      Tahle obskurni squadra stoji na strane a v imeni Puuutina na stejne strane a tyto strany si zve Putin do Ruska jako sve kamose rici prohnilemu Zapadu, ze na Krymu je demoska jak z partesu? No jsou spolecnosti kde se cloveku udela soufl uz jen proto, jak ti nedotceni spolecenskou etiketou ji a piji, aniz by museli vyslovit jakykoli nazor na politiku.

     • Fagan napsal:

      To jsem byl ja..:-)

     • Martin V. napsal:

      To by jeden nepoznal 🙂

     • Gerd napsal:

      Já ne! Takovou vládu jsem si opravdu nezasloužil. Je to nepřiměřeně krutý trest za všechny mé minulé i budoucí hříchy. 🙂

    • Evix napsal:

     Tak ta současná vláda má stále větší podporu ve společnosti než ta minulá, tím nemyslím Rusnoka….

   • MyMi napsal:

    ne tak docela, Čína vnímá, jak ji kde berou – např. za vízum zaplatí Čech víc než Němec – máte pro to jiné vysvětlení, než že rozlišuje mezi státy?

  • tresen napsal:

   To, že jsem Číňanům i Rusům lhostejná, je mou nadějí.
   Naopak jsem si zachovala vzpomínku na pocit před rokem 89, že lidi jako já nejsou lhostejní zastáncům dodržování lidských práv v západní Evropě. Ráda bych, aby něco podobného cítili jak Tibeťané, tak Ukrajinci.

   • Leo K napsal:

    Někdo se ptal Tibeťanů?

    • tresen napsal:

     Dalo se ptát nás?

     • jozka napsal:

      Jak to tedy vite?

     • tresen napsal:

      To myslíte vážně?
      To, že tady nešlo uspořádat seriózní průzkum veřejného mínění, který by prozradil, jak vnímáme nedodržování lidských práv, neznamená, že jsme nevěděli, že se k tomu za nás vyslovují lidé na Západě. Cest, jak se o tom dozvědět, bylo dost.

     • jozka napsal:

      Vy tedy chcete, aby Ukrajinci/Tibetane citili, ze vam neni lhostejne to, co si myslite, ze si Ukrajinci/Tibetane mysli?

     • tresen napsal:

      Tehdejší zastánci lidských práv to naštěstí /pro nás/ takhle nekomplikovali. Kdyby pořád jenom přemýšleli, jestli si myslíme to, co si oni myslí, že si myslíme….
      Takhle prohlásili, že podle nich máme právo říkat, co si myslíme. To byla nejkratší cesta k tomu, aby se dozvěděli, co si myslíme.

   • severočech napsal:

    Ale že se nám ti zastánci lidských práv v Západní Evropě taky nějak pozměnili jako ten Poorálek? Co tahle hovořit o lidských právech policejního kordonu, který jen stojí za štíty a létají na něj Molotovovy koktejly? Doufám, že se Tresen aspoň občas koukala na televolevizi.

 10. vico napsal:

  Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.

  Tak to je text onoho „schvalování anexe“. Spíše bych řekl, že jde o prohlášení, že uznáváme územní celistvost Číny v jejích současných hranicích. Ty se v posledních desetiletích nijak významně nezměnily. Anexe, o které Vidlák píše, se stala v roce 1950 – t.j. před více jak šedesáti lety. Z historie Tibetu se můžeme dočíst, že takových anexí v uplynulých desetiletích a stoletích před r. 1950 byla celá řada a v této řadě můžeme nalézt i Britské imperium. Takový byl holt tenkrát svět. Někdo anektoval Tibet ,jiný třeba Karélii, tak jakýpak dvojí metr. Jo a faktická poznámka na závěr : Prase sice žere, ale nehnojí. Prasečí kejda jen všechno spálí a je k neužitku

  • XY napsal:

   No, nerad bych sahal do Vidlákovy odbornosti, ale co se té užitečnosti kejdy týče, rozhodně se mýlíte. Nepříjemná je, to ano, ale pole ji mají ráda.

  • vlkp napsal:

   Ty jsi opravdu dorazil na Kosu??? To zírám! Vítej 🙂

  • Vidlák napsal:

   Kdeyž prase kadí do slámy a pak se to hodí na normální hnojiště, tak hnojí velmi dobře… Pokud se to jen shrabe v prasečáku na kupu bez jakékoliv organické hmoty, tak je to takový přírodní Roundup… ale my Vidláci to mícháme se slámou…

   • XY napsal:

    Hm, Vidláku, to jsem si myslel, že budete znát více postupů: Oblíbené je třeba vypouštění kejdy cisternami na sníh (naředí koncentraci), případně kejdování před hlubokou orbou. Pravděpodobně se přitom ten vepřový produkt v nějakém poměru ředí vodou; používá se myslím i na pastviny; taková procházka po trávě pak nemá chybu… 😉

 11. Puck napsal:

  S tou anexí bude nejblíže pravdy Občan. Podstatnou roli hraje čas.
  Pokud se Rusku podaří ustát současný status Krymu nějakých 50 let, nikomu nepřijde epizoda ukrajinského Krymu jako něco, co bylo potřeba bránit za každou cenu.

  Stejné je to s nehodnými politiky. Pokud se jim podaří držet moc dost dlouhou dobu, nebezpečí, že budou za své lumpárny potrestání klesá. Až na nulu, kdy dotyčná veličina se změní na politováníhodného starce, anebo umře.

 12. český maloměšťák napsal:

  „…Karneadés tedy, protože tvrzení filosofů byla nepevná, pojal odvahu vyvrátit je, poznal totiž, že mohou být vyvrácena.Jádro výkladu bylo toto : práva si lidé stanovili pro užitek, rozumí se různá podle mravů a u týchž lidí se často měnila podle doby : přirozené právo neexistuje, všichni lidé a jiní živočichové jsou vedeni přirozeností ku svému prospěchu , proto neexistuje žádná spravedlnost, nebo pakliže je nějaká, je to nejvyšší hloupost, neboť si sama škodí – pečujíc o cizí výhody. A uvedl tento argument : všechny národy, které vlastní kvetoucí říši, a i samotní Římané, kteří se zmocnili celého světa, museli by, kdyby chtěli být spravedliví, to jest, kdyby obnovili cizí práva, vrátit se do chatrčí a živořit v nouzi a bídě….Co jsou totiž výhody vlasti než nevýhody jiné obce nebo národa ?…“
  /Lactantius/

  Tkzv. lidskoprávní tématika, zejména ve vztahu k exkoloniálnímu světu, je často jen projevem zpětného dovozu nespravedlnosti – vyvezené kdysi, zejména kapitálem , ale i církvemi. Nevyvezl ji ani pan Vidlák, ani pan Vlk, ani pan Čermák, ani pan Kchódl, ba nevyvezl ji snad ani český maloměšťák /ten se snaží ojebávat Wall Street jinak, než že by zobchodovával akcie např. zbrojařských firem/. Vyvezli ji jiní lidé Západu – za účelem profitu, zejména pro sebe. Je pak otazné, jak je tomu dnes – při tom zpětném dovozu, ale obávám se, že i zde např. český maloměšťák příliš neprofituje. Dováží se v podobě jak fyzické, tak psychické .Ty původní komunity, respektive civilizace, holt byly násilně vtaženy do světa , ke kterému měly samy postupně dojít, došlo k zločinům páchaným na evoluci civilizace, kultury, to enbyla fér směna.

  Někdy pak bohužel dochází i v posledních desetiletích k tomu, že pod vlajkou lidských práv se nastartují takové pohyby ve společnostech, státech…že bylo možná lepší, lidštější, moudřejší…a právě že z hlediska oněch lidských práv ( zejména pak z hlediska práva na život) nechat ta lidský práva dál pošlapávat. Zní to cynicky, ale stále si myslím, že tisíce násilně mrtvých je menší zrůdností než statisíce mrtvých , že nesvoboda je mnohem příjemnějšm zážitkem než násilná smrt.
  Je to ohavné tvrzení – protože utrpení je v posledku vždy velmi konkrétní, individualizované ( tedy skutečné utrpení, nemám teď na mysli např. to, když si zde společně klestíme cestu džunglí Faganových textů)…a je to velké téma k diskuzi už jen z pohledu fenomenu zvaného morální rozhodování, nicméně pokud máme radost z toho, když se např. podařilo vyrvat z nacistických pařátů tu jedno židovské dítě, ondy zas jiného jednotlivého člověka…měli bychom se možná stejně radovat z toho, že místo statisíců lidí umírají jen tisíce. Zní to morbidně a divně, sám s tím mám problém…ale právě že i v tom individualizovaném utrpení je ta skutečnost taková, proč ji přikrášlovat či emočně zkreslovat oním “ počkej, počkej, kdybys ale ty byl “ jenom“ mezi těmi tisíci…“.
  Každopádně vše toto – v demokraciích, padá i na naše hlavy, bohužel takto je onen “ lid“ konstruován, Zaorálkův pohled je pohledem každého českého občana, částeščně dnes i občana francouzského německého atd /což pak platí i na opačnou stranu/. Můžete se vztekat jak chcete, ale i ty církevní restituce například – jsou projevem svobodné vůle jak Vidláka, tak firefly, ba dokonce i Carlose V.

  To, že se na takovýchto procesech dovede přiživit i politická šlechta – to je opět zcela normální, kam má Zaorálek jezdit když ne do Číny ? Má jezdit do Tibetu a přesvědčovat Tiběťany ať si kupujou česká auta více než doposavad ?
  A co má Číňanům říkat ? Že jim Sobotka vzkazuje, že pokud Čína do týdne Tibet nevrátí, tak Stropnický spolu se Zemanem vyhlásí Číně válku ? A že do Číny vyšleme protibetské diverzanty a vyhlásíme tam referendum ? A že pokud čínské vedení neuposlechne, tak vyvoláme lidové povstání v Pekingu, že tam pošleme Schwarzenberga se Štětinou ?

  Taková zajímavůstka – Voltaire, velký obhájce práv člověka /lidských práv/ , vystupoval např. proti otroctví. Nicméně když jeden významný obchodník s otroky pojmenoval po něm svou loď, sloužící k přepravě otroků, vyjádřil se Voltaire v tom smyslu, že je tím poctěn. Zatím je údajně neověřeno, zda sám neměl profit z i nvestic do společností, které se mj. zabývaly i využíváním otrocké práce.
  A tak je tomu i dnes – kdo je bez viny ať první napíše svůj vzteklý komentář.
  Zajímalo by mě proto např. to, kolik z těch, co vyvěšují tibetské vlajky…kolik z nich má uzavřeno IŽP v takové skladbě, že převažuje čínský trh.
  Nu a ruským plynem pak topí většina z nich, co si budeme namlouvat, že…..
  Takže mnohdy jde o skutečně mrzkou komedii.

  P.S. Pane Scallope, máte už , sakrblé, nakoupeny ty ukrajinské dluhopisy ?
  Paní Tresen, je z Vašeho pohledu již situace zralá na nákup středoafrických dluhopisů ?
  Pane Fagane, co Vy ? Ralizujete profit i z ruského či čínského trhu, respektive poskytujete služby i čínským a ruským subjektům ?

  • Fagan napsal:

   český maloměštáku, chápu že vás rajcuje má ostentativní ignorance zmínek mého nicku ve vašich textech, nicméně, vaši po sté položenou otázku ohledně mých aktivit na Ukrajině či Rusku, po stoprvní nezodpovím, pak takovou otázku pokládáte úplně zbytečně a já předpokládám, že vy víte, že na ni nedostanete odpověď, stejně tak jako byste se ptal na Papuu-Novou Guineu, Eritreu, Sierru Leone či Panžáb nebo Kurilské ostrovy….

   Proč to jistě sám nejlíp víte, že trh má s Ruskem, Čínou nebo Jižním Súdanem asi tolik společného jako čínská „kulturné revoluce“ s Paulem Cézannem, Auguste Rodinem nebo Richardem Wagnerem.

   Přeji příjemný Svátek práce.

  • tresen napsal:

   A jaké cenné papíry nakupuje kolovrátek, zde známý coby český maloměšťák?
   Abych vám nekřivdila, po mnoha dlouhých a zmatených příspěvcích z vás vylezla myšlenka: Je méně zrůdné, když jsou tisíce mrtvých než když jsou jich statisíce. Není to sice originální, ale i tak chválím.

  • kočka šklíba napsal:

   Na rozdíl od Třešně se mně tento Váš příspěvek velmi líbí, zejména pro Vámi kladené otázky týkající se utrpení, přesně jak píšete, je to velké téma k diskuzi a zamyšlení. Nicméně bych s Vámi souhlasila.

 13. Tacit napsal:

  Dobrá, Vidláku, donutil jste mě „dostudovat si“ o co tam vlastně šlo.
  Podobné petice podepisují s Čínou skoro všichni. Západ i Východ. Územní celistvost je v petici vždy, stejně jako tam může být i souhlas s otáčením Zeměkoule. Co si tam ale nechal Zaorálek vnutit NAVÍC je nadbytečná vazalská větička: „Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě“. – Naopak se mu podařilo (a to dosud žádnému Českému politikovi v minulosti) včlenit do petice obecnou větu o lidských právech: „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“
  Diplomacie je velmi křehká disciplína s to Tibetem Zaorálek řečeno nediplomaticky: zaoral. Samozřejmě opozice, která v minulosti v diplomacii neudělala v otázce Tibetu ve vztazích s Čínou naprosto nic, dostala od vlády do ruky krásný klacek. A veřejnost se nestará o to, jak se věci mají doopravdy a v novinách si jen mimoděk přečte, jak je tím bezprecedentním činem naprosto šokovaný Miroslav Kalousek.

  • XY napsal:

   No, díky, Tacite, nemusím to sem psát sám. Ještě bych podotkl, že Tibet co součást Číny uznává i OSN, že podobná prohlášení prý podepsaly Británie, Francie a tuším Německo (možná i další) a že není řeč o případné tibetské autonomii.
   Chceme kšefty, to něco stojí – i pozvání pro pana prezidenta… 🙂

 14. er napsal:

  Putin prý chce obchodovat ropu a plyn v rublech…
  Tipuji, že do týdne soudruzi z usy zaútočí…

  • Admirál napsal:

   Pokud to tak je, tak to je důvod pro válku jako hrom.

   • Šims. napsal:

    Tak to se OPEC zblázní, protože i kvůli ropě se přeci v USA tisknou dolary na běžícím pásu.

 15. hordubal napsal:

  Hm..nevím, zda někdo zaregistroval ten fakt, že včera či předevčírem v Událostech na Čt24 bylo objasněno nezávislým sinologem oč jde.
  Ten inkriminovaný text o nevměšování a územní celistvosti Číny byl sepsán a podepsán již za Havla. Zaorálek pouze řekl to, co smlouva obsahuje.
  Takže zatímco Havel a pravdoláskaři se bili do prsou, skutečný ofikoobsah byl trochu jiný…..Což známo asi moc není, že….

  • Jan Čermák napsal:

   Velmi zajímavé.
   Jinak patřím k těm , kterým nevadí, že to podepsal a podepsal bych to taky. A protože bych klidně zároveň vyvěsil Tibetskou vlajku jsem taky havloid.
   A taky mi nevadí, že se marně snaží donutit Rusko, aby se chovalo jinak. Aby neobsazovalo suverenní státy.Ale vadí mi, že k témuž nenutíme USA…Svět je jedna schíza.
   Zdravím všechny a jdu vyvěsit tu českou, máme prvního máje…
   Jo ta přímá linka do Pekingu, to je bomba ne? Jak to, že tu už leta není? Co dělal Šláfenberk, spal?

   • XY napsal:

    Co se těch práporů týče, Jene Čermáku, můžete vyvěsit klidně všechny…
    Kníže nespalo, kníže hlasitě bojovalo za lidská práva, kam šláplo… 😉

   • kchodl napsal:

    Ono to milování Tibetu mezi evropskou neo- a pravdoláskaři má zajímavou genezi.
    Původně si romantizující Němci na podkladě Nietzscheho spisků o vůli a nadčlověku zkonstruovali bájné nadčlověčí Árijce, s pravlastí v Tibetu.

    Přejali to náckové, prominentní naci filozof Heidegger, od něj Sartre (částečně). Tak se to dostalo k Havlovi. I s tím Tibetem. Dá se říci, že pravdoláska je dědicem toho všeho, což z nich někdy čouhá jak sláma z bot.

    (ohledně Heideggera, nedávno vyšly jeho „Černé deníky“, což zakázal publikovat do 20 let od své smrti – strašné čtení, žádná sebereflexe vůči náckům – jen lituje, že Hitler nevyhrál a tím mu zkazil jeho řiťolezectví; morálka nebo svědomí žádné)

    Tady, kdybych byl pravdoláskař s vlajkou Tibetu na štangli, aby to bylo úplné, pověsil bych tam ještě tu jednu, červenou s bílým kruhem a tím indickým symbolem štěstí.
    Ono to moc souvisí.
    🙂

 16. taras2 napsal:

  Vidlák v komentáři pravil: „Jedna anexe se uzná, druhá se neuzná…“

  Myslím, aniž bych napadal tento argument a článek, že je tam ještě jeden rozměr, ještě jedna zrcadlová rovina téhož: jestliže Zaorálek upřel obyvatelům Krymu právo na sebeurčení, tak ho nemohl zároveň přiznat Tibeťanům. A třeba sudeťákům.

  Klidnou Filipojakubskou noc přeju.

 17. kchodl napsal:

  Krásný článek, Vidláku. A pěkná diskuse.

  Fascinace Západu Tibetem mě vždy … fascinovala.

  Asi pozůstatek vypatlaných romantických představ z 19. století o „ušlechtilém divochovi“ („Píseň o Hiawathovi“ – ušlechtilost se v reálu projevovala tím, například v Americe, že se indiánské kmeny vyvražďovaly navzájem jak o závod a vrcholem humoru bylo uvázat zajatce u stromu, mezi nohama mu rozdělat malý ohýnek a pozorovat, jak se mu škvaří penis a koule). Tím neříkám, že neměli například indiáni úžasnou kulturu (na úrovni neolitu), jako „zálesák“ jsem četl (z v praxi zkoušel) Curwooda, Seton, později etnografické spisy atd.

  Korunu tomu dodali mystici německého romantismu (což implantoval nacismus, bylo to dostatečně idiotské, aby to zaujalo polodementy kolem Vůdce) se sídlem bájných Árijců kde jinde než v Tibetu.
  🙂

  Když se Západ dozvěděl o „Smrti Boha“ od jednoho obskurního syfilitika, hbitě křesťanství nastavil „východní mystikou“, ať již to znamená cokoliv.

  Legenda o bájném Tibetu byla na světě.

  Žluťáci pod komandem multi-mega vraha Maa tam vlítli, pobili několik tisíc zoufalců, co je šéfové poslali chcípnout jako pominutelnou položku a zcela zločinecky Tibet obsadili. 1950.

  Zločinecky tam zrušili otroctví (80% obyvatel), většinu (otrockých) „klášterů“, zvedli průměrné dožití z 38 let na 60 (a roste to), postavili školy, nemocnice, silnice, železnice, kanalizaci, vodovody, elektrárny …
  Z více než 90% negramotnosti a otroků vybudovali národ. Kulturu ničili jako všude (Mao, kulturní revoluce), ale zavedením civilizace ji vlastně zachovali (Tibeťané jako každý národ mají svoji kulturu v sobě). Ani Dalajlámu neodstřelili, chovali se k němu jako ke svému malému císaři. To jest nic moc, ale mohl jezdit po světě a vykládat blbosti, nehnil v hrobě.

  Sami Číňani tam žít nemohou, je to moc vysoko a chcípají pak rychle na srdeční choroby. Malý tlak. Dospělý pár let přežije, ale kojenci tam umírají do měsíce. Neadaptovaný člověk z nížin se tam nemůže rozmnožovat.

  Celkově nechápu, co pořád s tím Tibetem máte, lidi.
  Co takhle Bhůtán, to je nádhera. Skutečná a humanistická kultura, velmi svébytná. Krásná země a krásní lidé, kam se na ně …. Tibet.

  Jakou fangli si strčíte do okna je každého věc, já jsem před chvílí vyvěsil českou.
  Věšet Tibetskou mě připadá psychopatické.

  Hezké čarodějnice.

  • kchodl napsal:

   Ještě bych rasisticky dodal, že běloši se tam rozmnožovat mohou, jsme totiž ze všech ras nejodolnější potvory.

  • est napsal:

   Tři čtvrtiny Bhútánců jsou tibetskými buddhisty 🙂 Asi vědí proč. Když nejdete trošku do hloubky. není divu, že nechápete. Dtto Nietzsche.

   • kchodl napsal:

    To vím, nepochybně ano. Ale mají tam humonistické monarchy. A také si musíte uvědomit, že uplynulo 64 let – a vedle byl modernizovaný Tibet pod čínskou okupací a tak dále. Díky horolezectví (a mystice) se tam dostala i západní civilizace. Tudíž dnes by jistě i Tibet, i pokud by ho Číňané necivilizovali (ano, správně se říká neokupovali), vypadal jinak, než v roce 1950.
    Ale to nic nemění na tom, že opěvovat ten tibetský náboženský režim a tamní feudalismus a náboženské temno je blbost.

    • Občan napsal:

     Se šťastným Bhútánem (to NENÍ ironie – Bhútán BYL zemí s nejvyšším koeficientem štěstí na světě) je ámen. Momentální korunní princ (nebo už možná král), který se pár let poflakoval po školách v Massachussets a v Oxfordu, se totiž rozhodl před asi pěti lety „otevřít“ zemi turistice a obchodu a „zdemokratizovat“ ji.
     Průser se dostavil takřka okamžitě.

     • kchodl napsal:

      Slyšel jsem. Kamarád kamaráda tam létal coby pilot ATR u jejich aerolinek. Jednou jsem ho potkal na nějaké zahradní chlastačce a poslouchal jeho historky a prohlížel fotky.

    • est napsal:

     Sedm let v Tibetu jsem neviděl, čili to sluníčkově nevidím. Ohradil jsem se jen proti náboženskému temnu, neb opak je pravdou. Pokud číňané změnili život místní populace k lepšímu, je to jen dobře. K poznámce mě vlastně přimělo vaše hodnocení velkého filosofa co obskurního syfilitika. Junga máte taky (tuším) za prodavače deště.

     • kchodl napsal:

      Kdepak, pane est.

      Sigiho, jak mu familierně říkám (S.G. Jung), mám naopak velmi rád a uznávám ho. Freudův mysticismus a šamanství postavil alespoň trochu na nohy – také se s ním zcela rozešel, ačkoliv byl původně jeho žák.
      A co se týče klinické praxe, tak jeho vývody prakticky fungují. V psychologii (na rozdíl od Freudovských pakáren).

      S těmi „filozofy“ to máte těžké. Já je hodnotím kromě jiných věcí také podle toho, kolik způsobily jejich výplody mrtvol. Když pominu starověk a náboženství (protože to také obsahuje filosofii), tak vede Marx, ale Nietzche bude mít stříbrnou jistou.

     • est napsal:

      Pane kchodle, mrtvoly vznikají z nepochopení nebo zneužití nesprávným výkladem. Je-li Sigi Váš oblíbenec, nemohlo Vám uniknout, že popisuje totéž co zen či tao, dokonce i ten syfilitik 🙂

     • kchodl napsal:

      Film si pusťte, je vážně krásný, dějově, kamerou, herectvím – vážně super.

      Když už jsme u těch filosofů, tak velmi skvělým způsobem s Nietzschem zúčtoval nihilista Ladislav Klíma („Svět jako vědomí a nic“ je moje oblíbené), pošklebuje se mu velmi zábavně.

      Ohledně toho krásného (a šťastného) Bhůtánu, tady jsem našel povídání dalšího českého pilota (není to ten známý, posádek tam bylo více):
      http://www.planes.cz/cs/clanky/485/

      Máto několik dílů, ale nemají tam odkazy, musíte si to najít přes Google.

     • kchodl napsal:

      Jo a ke Klímovi, pokud jste křesťan, vyhněte se dílku „Bíla svině“.
      🙂

     • kchodl napsal:

      Ohledně těch mrtvol a zodpovědnosti za ně, ono je to s těmi literárními a filosofickými díly různé – třeba takové „Děti z Bullerbynu“ se dají zneužít dost těžko. Kdežto dát nějakému deprivantovi do ruky Nietzscheho či Marxe, průser je téměř zaručen.

      To pak můžete rovnou začít shánět bagr a chlorové vápno, protože body-count pojede vysoko.

      Ale chápu, že „nikdo za nic nemůže“, jako vždycky. Někdo jen píše filozofii, jiný jen plánuje vlakové transporty do Osvětimi, další jen plní rozkazy. Všichni zcela nevinní.

     • est napsal:

      Film si pustím, a díky za odkaz. Svět jako vědomí neznám, měl jsem spíše za to, že Klíma sdílí Nietzscheho myšlenky:
      Člověku nutno být Bohem; vše ostatní na lidstvu je lejno.
      Holt jest mi doplnit vědomosti. Hezké svátky přeju

     • est napsal:

      kchodl 20.47
      Je směšné vinit filosofa za důsledky nepochopení nebo zneužití jeho díla.

     • kchodl napsal:

      Také hezké svátky.

      Nevím, mě se zdá, že nějaký podíl na tom následném maléru má.

      Ale máte pravdu v tom, že záleží na tom, kdo to interpretuje. Například další můj oblíbenec, Jack London, pochopil ty žvásty o vůli a nadčlověku dobře – jako apel na individuální zdokonalení a růst, nikoliv že by okamžitě začal konstruovat, vyhledávat, zavírat a střílet podčlověky.

      Ale J.L. nebyl zajisté deprivant a byl to optimista. Ačkoliv přes svou tvrdost velmi křehký, mám moc rád jeho „Martin Eden“, tam je to patrné. Nakonec se zastřelil, a celý život brutálně chlastal.

     • kchodl napsal:

      Klíma vyšel ze Shopenhauera a Nietzcheho, ale interpretuje to zcela jinak.
      Mě coby inklinujícího k logice zaujalo, že on logiku zcela popírá.
      Je to nejen filozof, ale i svébytný básník a k tomu ještě vypjatý šílenec.
      Moc zajímavá postava. Asi nejoriginálnější a nejzběsilejší myslitel z naší kotlinky.

     • kchodl napsal:

      Když už se bavíme o filosofii, doporučuji také knížku od jednoho Švéda, jmenuje se to „Sofiin svět“.

      Fantasticky napsané – je to sice jen učebnice filosofie pro děti, ale skvěle napsaná. Učebnice v dopisech (stejná forma jako román od Laclose „Nebezpečné známosti“).

   • kchodl napsal:

    Ohledně „hloubky“, no ano, ale můj zájem z východu je především Japonsko, když už. zen-buddhismus a taoismus. Ale oproštěné od toho „poevropštění“ pro hlupáky.
    Co se týče Nietzcheho, jeho bláboly o nadčlověku a celá ta jeho konstrukce dovedly zhypnotizované Němce až k vraždění na Východě a bíle smrti u Stalingradu. Za dobrou věc to nepovažuji. Jistě, historicky je to zajímavé.

  • kchodl napsal:

   Dodatek, ano také jsem viděl ten krásný film „Sedm let v Tibetu“. Horolezci Harrerovi se tam mezi nobilitou (5%) moc líbilo. A pominul (jako správný nácek) otroctví, krutou náboženskou feudálně-otrockou diktaturu a prostě to všechno viděl sluníčkově.

 18. Gerd napsal:

  Není anexe jako anexe, ale Hra o trůny v reálu. Uznali jsme anexi Kosova, Tibetu neuznali Krym, Osetii, Abcházii. Je to vždy jen podle toho, zda daný stát patří do tábora pravdy, lásky, humanismu a ochrany lidských práv, které na bajonetech přinesl zaostalým domorodcům. A ti takové dobrodiní pramálo ocenili. Nebo zda jde o zaostalého primitivního barbara postiženého velikášským komplexem a snahou dobýt svět.
  Nakonec je to vždy, jak tvrdil Niccolo Machiavelli. Vítězství a ne způsob vítězství přináší slávu.
  A dějiny a kroniky vždy píší vítězové. Proto také pravda vítěze a láska vždy zvítězí nad lží a nenávistí protivníka. Otázka pak je, co je pravda a co lež. Docela dobře popisovla Sienkiewicz v Pouští a pralesem:

  „Pověz mi, co je to zlý skutek?“ Tázal se Staš.
  „Když někdo ukrást Kalimu krávu, “ odpověděl po krátkém přemýšleni, „je to zlý skutek.“
  „Výborně!“ zvolal Staš. “A dobrý?“
  Tentokrát přišla odpověď bez rozmýšlení:
  „Dobrý, když Kali někomu ukrást krávu.“

  A to je celé, vše je posuzováno jen z hlediska osobních zájmů a lidská práva a spravedlivé rozhořčení slouží jen pro zfanatizování davů. Lidé mají rádi pohádky, že právo nakonec zvítězí. Tak je nutné jim dodat iluzi, že zvítězí aspoň někdy. Jinak by se z faktu, že vítězí v závažných případech vždy větší kapsa, asi zcvokli

  • kchodl napsal:

   Přesně. Pouští a pralesem jsem kdysi četl jako kluk, ale tohle si vážně nepamatuji – díky. A také byl podle toho hezký film pro děti.

 19. XY napsal:

  Pěkný večer a příjemný svátek všem!

 20. Firefly napsal:

  Lidi všude na světě by měli mít právi si vybrat, zdali je jejich domovina součástí nějakého stát či e.

  Chápu, politika je svinstvo a ekonomika nedovoluje dělat machry. Což ovšem nevylučuje alespoň ve vhodnou chvíli mlčet. Připosrávávní je jen a jen připosrávání.

Komentáře nejsou povoleny.