Pieta na Hlaváku, italské kolonie,Brusel a co opravdu umíme líp…


 

 

základní text paní  Spilafin, fotografie +text  Germanicus

Vlkův  úvod:

Tak takovýhle příspěvek Kosa ještě  neměla.  Novou  autorku a  k  tomu  na vyžádání  speciálního fotografa. Na  místě činu.  Ovšem post  morte.

V soukromém  mailu se mi  ozvala  čtenářka  s  nickem  spilafin. Mimo  jiného soukromé  povahy, uvedla, že  byla  minulý  týden  přímou  účastnicí  pietního  aktu na  pražském  Hlavním nádraží,. Toho, o  kterém  informovaly  zejména  Britské  listy.  S  tím, že  když  u  desky  padlých v objektu nádraží  měla  projev spisovatelka  Lenka  Procházková,  zasáhla  nejdříve soukromá  ochranka  pronajimatele  objektu a následně  ještě přivolala  státní policii.  Požádal jsme jí proto  o  pár  řádek bezprostředních  dojmů  na toto  téma. Tady jsou:

Mám ve  zvyku, že když mě události, nebo činy vybudí natolik, že s tím prožitkem nemohu zůstat sama, snažím se najít další podobné, s kterými lze ty  pocity a postoje sdílet. Když to není moje okolí, hledám na internetu. Tak jsem se dostala do průvodu proti bombardování Jugoslávie, na manifestaci odborů, místo jógy jsem skončila v průvodu proti základně v Brdech.

V Britských listech se o akci, která se konala 7.5. 2014 na Hlavním nádraží dočtete v příspěvcích Lenky Procházkové, Marka Řezanky, Martiny Franzové a Jana Čulíka.

Text projevu paní Procházkové , včetně  fotografie  ze  zásahu,  naleznete  například  zde:

http://www.blisty.cz/art/73139.html

Chci se s Vámi podělit o svůj prožitek účastníka. Akce začala ve 14 hodin. Představte si začátek chodby, kterou se prochází k nástupištím. Na jedné stěně je umístěna pamětní deska. Kabel elektrické energie byl zajištěn z nedaleké kavárny na náprotivné straně. Byla tam zvuková aparatura, organizátoři akce a kamera organizátorů akce se stojánkem.

Stála jsem u pamětní desky, poslouchala projevy a nešlo nesledovat kolemjdoucí, jak spěchají za svým vlakem, za svým volnem. Bylo to bizardní, ale nikomu jsme nepřekáželi, asi dva se zastavili, zbytek spěchal. Před koncem projevu Lenky Procházkové se objevili dva členové ochranky, jeden středního věku a jeden mladý. Jsme zvyklí, že bývají v černém. Mladý si to užíval, zakrýval neustále kameru. Skončilo to tím, že jsme se drželi za ruce, udělali kruh a snažili se jej od ní dostat. V této situaci odpojili mikrofon, hlavně  aby nebylo  vůbec  nic  slyšet! A tím bylo po akci.

Oslovila jsem staršího z ochranky, proč nám brání uctít památku padlých i těch v Oděse? Se zájmem se podíval a zeptal se: a vy jste proti Rusům anebo za Rusy? Pak konstatoval, že je to jedno, je v práci a podle toho koná.

Objevila se policie a zástupci pronajímatele. Akce skončila v hloučcích, organizátoři ukazovaly povolení magistrátu, dva mladíci, které jsem považovala za tisk podle kraťasů se následně prezentovali jako zástupci nájemce. Sdělili, že povolení od nich nemáme a ani je neudělí, zástupce policie nás nejdříve informovaly, že italská firma je majitel, posléze slevili na nájemce.

Postup ochranky ani policie mně nepřekvapil. Scénář je stejný. Městská policie, nebo ochranka, pak policie, legitimování a tahanice, kdo má pravdu. Nové zjištění je, že magistrát uděluje povolení bez znalosti, zda je příslušen a prostor tak veřejný byl pronajat. Cílem však bylo vyjádřit odpor proti nelidskosti událostí v Oděse, a to se stalo.

Tolik svědectví  paní  spilafin.  Myslím, že  si plně  zaslouží pořádný  hvězdopád!  A  to nejen proto, že  šla  zkusit  napsat na  Kosu!

V  návaznosti  na  její text  jsem  požádal    o přátelskou  výpomoc dlouholetého přítele  Germanica.  Aby byl  tak  laskav a  udělal  pár  fotek pro Kosu.  Sice po  akci,  ale  přece. Abychom  všichni  měli  jasno, o  čem se bavíme!

Mám od  něj hned dvoje sady fotografií:  jednak ty  z „místa činu“ a  pak ty,  které nepochybně  ráda  s gustem prezentuje  nájemce  Hlavního nádraží,  nadnárodní  společnost Grandi Stazioni.

Tuto společnost  vlastní  z

39 %  Evropská banka pro obnovu a rozvoj,

z 51% GRANDI STAZIONI S.p.A.
00185 Řím, Via Giolitti 34
Italská republika  kterou ovládají Ferrovie dello Stato (italské státní dráhy). Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/hlavni-nadrazi-italum-vydelava-833025#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

a  z  10% SIMEST S.p.A.
Corso Vittorio Emanuele II, 323 – 00186 Řím , Italská republika což je italská státní společnost pro podporu zahraničních investic. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/hlavni-nadrazi-italum-vydelava-833025#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Dodejme,  že  tato společnost  získala  Hlavák  do  30-ti letého pronájmu /spolu ještě  s nádražím v  Mariánských Lázních  –  ale  odmítla  například  nádraží v  Karlových  Varech/.  A  ve svých  materiálech  se chlubí  tím, že  zatím investovala  v  ČR  více než  1,1 miliardy  korun.

Ovšem  návratnost by  měla být  zajištěna, jak  ukazují  jediná  dostupná  čísla  firmy   a  to hned  rok  2012, což  byl  první celý  rok provozu  přestavěné  nové  haly v Praze, která prošla čtyřletou rekonstrukcí. Tržby plynoucí z pronájmů nových obchodních prostor na nádraží zvedly firmě v loňském roce obrat o 70 procent na 162,5 milionu korun. Ještě výrazněji stoupl čistý zisk – o 200 procent na téměř 47 milionů.

G Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/hlavni-nadrazi-italum-vydelava-833025#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Germanicus  mi  jistě promine, že   sem  ty  jím pořízené  obrázky ze  sady  nová  hala  v plném lesku –  nedám. Protože Grandi  Stazioni  mají    hodně  vymakanou sebeprezentaci firmy  a   Hlaváku  zde:    http://www.grandistazioni.it/cms-file/allegati/grandistazioni/GSCRbrochure_2011.pdf

A  tomu  Germanicu  nemůžeš, při  vší  dobré práci, kterou jsi odvedl – čelit  🙂  To jistě  chápeš.

Pokud  jste  si  tu  pdf  otevřeli,  pak vám nepochybně  oči  přecházejí! Stejně  jako  mně.

OK.  Ale tam  paní  spilafin ani  paní Procházková a  dalších  10 duší  svůj pietní  mítink  nepořádalo. Ten se odehrával  v  tzv. staré  nebo – li  Fantově  budově. Přesněji  – v podchodu budovy, kde  je přístup  na perony.  Ta  předmětná  pamětní tabule  je  zde:

N

a  ti, kteří  tam  tu  malou vzpomínku na  ty , kteří  zamřeli vlastně  za nás a  na  které  všichni ostatní  už  zapomněli  drželi a   dali  tam  malý věneček se  stuhou více než případnou:N1

Nicméně,  Germanicus  poslal ještě  další  obrázky  památníků  na  Hlavním  nádraží a  k tomu  doprovodný  text:

Narazil jsem na záhadu, která je hodna spisovatelů typu E. E. Kishe nebo Miroslava Ivanova. Nejprve jsem šel k pamětním deskám, o kterých jsem věděl. Ty se nacházejí na 1. nástupišti – jih (blíže k tunelům do Vršovic) u vchodu do bývalého (nevím v jakém je teď stavu) reprezentačního salónku. Tyto pamětní desky, jak vidno z fotografií, jsou přiměřeně omšelé. V popředí je dojemné sousoší z roku 2009, připomínající akci sira Nicholase Wintona, kterému se podařilo v prvních měsících protektorátu (až do vypuknutí války) zachránit 669 českých židovských dětí.
To  ale  není ten památník, respektive pamětní deska, kde probíhala vzpomínková akce s Lenkou Procházkovou!
Další (novou) pamětní desku jsem objevil až při pořizování fotek nově rekonstruované nádražní odbavovací haly. Nachází se na začátku hlavního příchodu k odjezdům vlaků –  na místě, kde odbavovací hala přechází do podchodu k jednotlivým nástupištím. Na tomto místě je místo stropu průhled do původní haly historické (Fantovy) budovy. Na levé stěně (ve směru do podchodu) je pamětní deska presidentu Wilsonovi, naproti na pravé stěně je nová pamětní deska padlým bojovníkům pražského povstání. To je ta deska a místo, kde Lenka Procházková se svými přáteli organizovala vzpomínkovou akci a odkud byli v podstatě násilně vyvedeni. Věneček se stuhou jsem také vyfotil.
Jenže pozor! Na novém místě chybí pamětní deska se jmény popravených a umučených (1939 – 1945) zaměstnanců Hlavního nádraží. To za prvé. A za druhé. Původní deska padlých bojovníků povstání je datována 5. – 9.5. 1945 a obsahuje 15 konkrétních jmen + 6 neznámých bojovníků. Nová deska je datována 5. – 8.5. 1945 a obsahuje 11 jmen a žádného neznámého bojovníka. Tak nevím. Jestli ty padlé bojovníky někdo dodatečně nelustroval, možná ty chybějící padli až 9. května, kdy se podle dnes oficiálních stanovisek už vlastně v Praze nebojovalo…

Prima  ne?!!!  Kdo  z  vás rekonstruoval  cokoli, co  měli v referátu  památkáři,  ví  jaká  řehole  jest s  nimi  o čemkoli vyjednávat. A  jak trvají  i  na  dodržení  naprosto nesmyslných  detailů! A tady  pamětní deska, v památkově chráněné  budově a těžká zmetkovina…. no a nic!   Ti  padlí  na  té desce  jsou  tak nějak  rozdělení  do  dvou kategorií – ti , co na desku  smí a  ti , co  jsou navždy  zamlčeni.  Je  schopen mi někdo odpovědět na  to proč? Pokud  tedy  nemá  být  oním dělícím klíčem  přesně  to, co  výše uvedl  Germanic…..

Ale protože  jsme  právě  u piety  za  padlé  nebo za  ty, co  mají na  Halvním nádraží  svoje – oprávněné- historické připomínky, dám sem  i  další  Germanicem pořízené  fotografie tohoto druhu:

N2

N3

N4

N5

N6

N7

Těší mne, že  zřejmě  Grandi Stazioni  neměly  problém  povolit  dát  kytičky k některým  dalším  pietním místům a  u  hlavní  desky  obětí  povolily  vyvěsit  na  státní svátek  prapory. A  třeba  povolí  i pietní přístup  k  soše  pan Wintona a desce  prezidenta  Wilsonna… Ale  k   pamětní desce  českých  padlých???

Nezbývá nic  jiného –  musím  se  zeptat, proč  to  někde jde bez potíží a jinde zasahuje  ochranka? Jaký  je  ten  fatální  rozdíl,  že  na  Lenku Procházkovou byla  volána  nejdříve  ochranka  a následně státní policie?

Ovšem  to nejsou  všechny Germanicovy  fotografie.  Mám  ještě  další,  které  ukazují,  že  na rozdíl  od  tzv.  Nové  vstupní  haly,  kde je  všechno ve  stylu  lesk  jako blesk,  který  samozřejmě  generuje  patřičný  profit a to  hned  v prvním  roce, ona  jedinečná a původní  secesní budova  Hlaváku je na  tom, zatraceně  hůře:

N8

N9

N10

N11

N12

N13

Tolik Germanicus  a jeho  obrázky  z  odvrácené strany lesku Grande  Stazioni…. Moje  babička  by  řekla nahoře huj a  dole  fuj. Vlastně, v případě  Hlavního nádraží  přesně opačně. Ale  to není podstatné. Osobně  bych ještě dodal, že  nerozumím ve výsledovce  Italů za  2012 položce  zisk za pronájem, pokud  hlavní budova  prvního nádraží  v zemi  vypadá  tak, jak je  zachyceno  na snímcích.

Nicméně ani  paní Spilafin ani Germanicus  a konec  konců  ani já  nemáme  dnes zájem  řešit  to,  jakým  způsobem  naplňuje  zahraniční  koncern své  závazky, vyplývající  z  nájemní smlouvy  se  Správou železnicní dopravní cesty, jíž  nádraží  patří.  jakkoli by  článek o  tom byl asi plně na místě.

Jde o cosi jiného.  A řekl bych  – naprosto zásadního –  skupina  českých  občanů a daňových poplatníků  si chce  uctít  padlé  v  poslední světové  válce,  navíc  u  pamětní  desky, která je  umístěna na majetku  Českého státu  ve veřejně  přístupném objektu!  Výsledkem je, že  tito občané  jsou  podrobeni  šikaně soukromé  ochranky  nájemce státního majetku a jako  vrchol  všeho je na ně přivolána  státní policie! Jako na nějaké  výtržníky, zloděje nebo  chuligány!  Nikoli  ovšem  na  soukromé biřice, aby  tak  chránila a  sloužila  daňovému poplatníkovi a   občanovi, jak je  jejím  posláním, ale posluhuje  kdo ví komu a  kdo ví proč!

Kdyby  se něco  podobného stalo  na  západ  od  Šumavy, způsobilo  by   to obrovský  skandál! Byly  by  toho  plná televize, noviny,  interpelace v parlamentě,  zodpovídat  by  se musel nejen management  nájemce, ale  zejména  pronajimatele a  nejspíš  by hrozilo ukončení  nájemní  smlouvy  a    těžce  by byl  popotahován nepochybně  i ministr  dopravy!  Jenže  my  jsme  tady  – v  Česku! Sdělovadla, pokud  incident  zaznamenala,  tak  jenom  jako  sotva  jejich zájmu hodnou nicku a  politici, zejména  ti, co  mají  plnou  hubu  lidských práv?  Tak  ti  snad  ani netuší,  že  něco takového nastalo. Či  že by  snad  měli zasáhnout. A  to napříč  partajemi.  Že  to nebude interesovat  ODS  nebo Kalousek partaj, či  snad lidovce nikoho nepřekvapí. Totální ignorance mne  naprosto nezaskočí ani  u  Babišspolku. Tihle prostě  mají jaksi  ignoranci opravdových  práv  lidí jaksi  v genech a popisu práce. A  oranžoví?  No tak  ti  mají  asi  právě úplně  jiné problémy.. Podobně  prezident. ten  řeší  radši  problémy  na  úrovni zeměkoule.

Ovšem  že  česká politika  zdegenerovala  do té míry, že  to nechalo v klidu  Okamuru a jeho  křiklouny  a dokonce  i  Filipovu  podnikatelskou partičku  s levicovou ideologií,  tak  opravdu nechápu!   To už  jsme  vážně  tak daleko , že  si tady  italská  firma  smí  dovolit něco,  co  by  si možná,  před  válkou  nemohla  lajznout  ani  v  někde v Eritrei nebo  Libyi, když  to ještě  byly  její kolonie, protože  by nechtěla  zbytečně  riskovat nějaké  to povstání?    To  opravdu nikdo  nebude interpelovat  v parlamentu  alespoň ministra  vnitra, ale  hlavně ministra  dopravy?  To  to jenom tak prošumí rychle zapadne a nikdo  ani necekne ?

Vzpomeňme  si  na  tuhle  drobnou příhodu –  u  té  desky  bylo  pár  lidí, nemohli  ničemu   a nikomu  bránit v  řádném užívání  nádraží  nebo komerčních ploch a  přesto  na ně  vyrukovali  nájemní  zbrojnoši a  státní policajti – až  zase bude  na Kose tématem  například  EU.  A  to  , jak  ten zlý  Brusel  nás  nutí  měřit  zakřivení okurek a  banánů a  bere  nám  suverenitu a brání  nám vykonávat  správu  našich  věcí, kterou my  umíme  daleko   líp  než  bruselský  byrokrat. Tohle  signifikantní případ  toho,  jak a co  doopravdy umíme a  lépe, daleko lépe!

Ne, umíme jen  to, že   jsme  za  hlupáky  a  otloukánky  ve   vlastní  zemi, za  přispění  vlastních zákonů a těch, co  je  vykonávají!  V tomhle  Brusel nemá  prsty! Ten  paní Procházkovou a paní spilafin z Hlaváku nevyhodil.

Jak to, že  tenhle  incident  nikomu z těch,  co nám  vládnou, do  teď  nevadil  jako  flagrantní porušení práv  občanů,  nevadil?

Ještě,  i  když  z problémy,  bych chápal,  kdyby  si grande  Stazioni  postavili svou budovu, která  by byla  jejich  majetkem  a  odehrálo se to tam…Ale  oni jsou  nájemci na  státním!  A  občan, který  chce vzdát  hold  padlým  je pro  nájemce státního majetku „obtěžující  verbež“! V předvečer  státního svátku  na uctění těch mrtvých! A   všichni dělají,  že je  to tak normální….

Takhle  si umíme  vládnout!  A jiné, po celé  zeměkouli,  přitom  teď  neustále  chceme  mistrovat,  jak  že  to  s  těmi  lidskými  má být  správně!  Když  jsme  na  tom  hůř  nějací  domorodci v  dřívější  Italské Africe  před  2. světovou válkou?

A  ještě  dodatek osobní:

Využil jsem  prodlouženého víkendu  k pořádnému přemýšlení  co  jak  dál. Kromě  jiného  jsem si vzpomněl,  že  jsem  komusi cosi  slíbil v  souvislosti s  volbami do Evropského parlamentu. A  kdybych  Kosu  zavřel hned, tak bych  dobrovolně  dané  slovo  porušil.  Kos a tedy nějak poběží  nejméně  do konce  května. Je  otázkou ovšem, v  jakém režimu. Jestli  budu  schopen a ochoten zajistit  článek tak, jak jste  zvyklí  –  každý  den.

V  každém  případě  – pod  svými články  nepovolím diskuse. U  ostatních  autorů  to  bude,  nastaveno tak, jak  si oni určí.

U mých  článků  diskuse definitivně  končí.  Jsou většinově už  jen  semeništěm  naprosté netolerance a  absolutního  nepřátelství. Pokud  toto  někdo  bere  jako svoje  obohacení,  má  smůlu – holt  mu bude cosi  chybět.  Ať  se jde hádat jinam.

Kos a minulý  týden  po zveřejnění  dvou posledních  „ukrajinských “ sloupků  trhala  rekordy  v    čtenosti. Nikoliv  diskusích. Ale  přišla  velká  spoust a čtenářů, kteří na ni nikdy před  tím  nezabloudili. A  až na  výjimky  se do diskusí nezapojili.  Nepotřebovali to.  Současně  vím, že  jakkoli o diskusích zde píši, co píši, jsou  daleko  kvalitnější než  kdekoli jinde  v českém  politickém internetu. to všechno je pravda.  Nicméně  není  to dost pravda,  aby  to potlačilo  klasifikaci  o nepřátelství a nesnášenlivosti.

Je  tu dost těch,  co prostě  nejsou  ochotni pochopit,  že  diskuse není  žádný  nárok  čtenářův , ale  benefit,  který je poskytován  k textu  či obrázku  navíc. A  já  už  nevidím žádný  důvod  jej poskytovat  dál. Zejména ne  mlátičům prázdné  slámy,  kecalům o ničem, těm, kteří si sem chodí  vybíjet  své  frustrace  jakož  i  těm, kteří  mají  zájem se pouze trefovat  do vlka.

Vím, že  jsou  tu  diskutéři,  kteří  skutečně mají  hodně  co  sdělit. A umlčet je  by byla  chyba.  Proto  znova zopakuji to, co,  jsem  zde psal už  vícekrát  –  každému, kdo  je  schopen podat  nějaký námět  zajímavou formou a  dobrým obsahem  je  Kosa ráda k disposici  pro autorský  vstup. Kdykoliv. Rád  přivítám nové  autory a poskytnu jim prostor.

Děkuji za pochopení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Pieta na Hlaváku, italské kolonie,Brusel a co opravdu umíme líp…

 1. Tacit napsal:

  Na naší firmě je pamětní deska padlým v květnu 1945. Nejprve byla u zadního vchodu do budovy. Pak jsme udělali vchod ze předu, přímo z ulice. Pomníček by vzadu zůstal schovaný, zastrčený. Tak jsme se dohodli se Svazem protifašistických bojovníků, že firma na své náklady pamětní desku zrenovuje a přemístí dopředu na budovu, na důstojné místo.
  Ani ve snu by mě nenapadlo, někomu upírat pietní shromáždění, i když na našem pozemku. Koná se tam každoročně.
  K pomníčku se chodíme poklonit vždy 9.5., kdy zde většina hrdinů z pomníku během pražského povstání padla, i když jsme teď posunuli konec války na osmého…

  • JAHA napsal:

   To Vasu firmu slachti, tak by to malo byt, aj bez predpisov a povoleni. Predpokladam ale, ze sa stretavate k ucteniu pamiatky obetiam z maja 1945, nie za inym ucelom.

 2. Petrpavel napsal:

  K dodatku : zvolil jste správně. Budu se těšit na Vaše články. A to je bez diskuse (i když budu asi zase nad Vašimi doporučeními k evropským volbám tiše skučet 🙂 !

 3. Levandule napsal:

  Vždy u oslav konce války nevím, proč ji oslavujeme 8.5., když v Praze skončila až 9.5. Mohli naši vládcové tu osmičku přidat, ale proč se zrušily oslavy devátého, nechápu.

  • Petrpavel napsal:

   No přece abychom toho 9.5. mohli bojovat proti komunismu, který tu nikdy nebyl a nikdo neví jak vypadá …
   Vy jste se nedíval na přenos té trapnosti, z Motola nebo odkud, na ČT 1 mezi 10 a 12-tou hodinou denní?

   • JAHA napsal:

    Kapitulacia bola podpisana 08. 05. tesne pred polnocou, slavi sa teraz „Den vitazstva nad fasizmom (a to na celom svete). V Rusku (Moskve) bolo o 2 hodiny viac, teda bolo uz 09. 05. My sme slavili, ked si spomeniete, alebo pozriete na starý kalendár, nie den vitazstva na fasizmom, ale oslobodenie sovietskou armadou. Inac, precitajte si sem tam nieco. Boje neskoncili ani 09.05.

    • Petrpavel napsal:

     Píšete správně o historických faktech (tedy 8. i 9. i později možno slavit se stejnou historickou pravdivostí), já píši o účelovém politickém převypravování a měnění historie a vžitých stereotypů ( svátky nejsou nic jiného než stereotypy).

    • Pavel Zoch napsal:

     No, pokud mohu, nemáte zcela pravdu. Pokud vím, byla kapitulace podepsána 8.5. s účinností 23:01. Jenže, a teď pozor, STŘEDOEVROPSKÉHO ČASU! Jenže toho času byl užíván čas letní, tedy zastavení palby nastalo k 9.5. 00:01. Tedy slavit se sprápně má 9.5. Všude na hodinách ve městě nebylo 23:00, ale 00! Každý německý voják s hodinkami věděl, že o půlnoci je konec.

     německá Wiki:

     Die militärische Moral der noch andernorts verbliebenen deutschen Truppen sank weiter. Zudem konnte das Deutsche Reich in den letzten Kriegstagen nicht mehr von Berlin aus regiert und verwaltet werden. Hitlers Nachfolger Großadmiral Dönitz trat am 2. Mai 1945 sein Amt, die als Regierung Dönitz im Grunde nur noch die Verwaltung des NS-Staates bis zur Kapitulation beinhaltete, im „Sonderbereich Mürwik“ bei Flensburg an. Mit der durch Dönitz autorisierten Unterschrift am 7. Mai 1945 im Hauptquartier der alliierten Expeditionsstreitkräfte in Reims unter die bedingungslose Kapitulation der Wehrmacht war mit deren Inkrafttreten am 8. Mai 1945 um 23:01 Uhr der Zweite Weltkrieg in Europa beendet.

     Tedy opravdu správně je 9.5., právě kvůli letnímu času.

    • Alice napsal:

     Není to tak. Němci podepsali bezpodmínečnou kapitulaci už v noci ze 7.5.45 na 8.5.45, těsně po půlnoci v Remeši. Tedy 8.5.1945.

     Kapitulace za účasti zástupců všech zúčastněných stran byla podepsána v Berlíně těsně po půlnoci z 8.5.45 na 9.5.45, tedy 9.5.1945.
     Sice se rádo tvrdí, že to byl Stalin, kdo si ten oficiální akt vynutil, ale spíše to prý bylo (jak se někde uvádí) z obavy, aby výsledek nedopadl stejně jako politický podpis příměří v I.SV, kdy Hildenburg a generalita poté platnost příměří zpochybnili.
     Takže obě data jsou správně a je na každém, kdo si co vybere, resp. jestli má pro něj větší váhu fakt, že se Němci vzdali, nebo jestli je pro něj důležitější den, kdy to bylo zpečetěno podpisy všech stran.

 4. JAHA napsal:

  Chapem rozhorcenie, ktore moze u niekoho vyvolat zasah z dovodu, ze najomca nedal povolenie na ORGANIZOVANU akciu (kamera, reproduktory…), ale pri rozhorceni :“Ale oni jsou nájemci na státním!“ si treba uvedomit, ze aj najomca ma svoje prava. Ja zmluvu o najme nepoznam. Ale pamatam si este z cias „socializmu“, ze som bol v byte tiez „najomca na statnom“ a neviem, ze by si komunisti dovolili dat do najomnej zmluvy, ze v ten a ten den si mozu taki a taki ludia urobit u mna, v prenajatom priestore, nejaku akciu.
  Nebol som na mieste, takze nemozem posudit, ci to bola vlastne spomienka na padlych Cechov, alebo prihrievanie si polievocky v Rusko-Ukrajinskom spore. No a s prepacenim, o Prochazkovej predsa vieme, ako sa prezentuje.

  • Petrpavel napsal:

   Procházková přece patří mezi zaprodance a ztroskotance, což? Už nějakých čtyřicet let se tak prezentuje, predsa vieme …

  • anita napsal:

   S omluvou či s prepáčením, nevím jak se Procházková prezentuje ve vašem povědomí. Osobně mi není známo, že by někde vystupovala, nemravně, arogantně či po vašem „ako naozajstné tupelo“
   Citace z recenze “ Lenka Procházková pouze nesedí s tužkou a papírem, u psacího stroje či počítače. V posledních letech ji bylo možno vídat na řadě akcí, kde mluvila na náměstích přímo s námi a k nám.
   Publikaci, jež na konci obsahuje texty trestních oznámení na Dominika Duku a expremiéra Nečase, potažmo další ministry jeho vlády, doporučuji k přečtení už jen pro tu možnost zamyšlení.
   Ano, zrovna vám doporučuji se nejdříve obeznámit a popřemýšlet hlavně sám nad sebou a dovoluji si vám ,hlavně vám přeposlat odkaz http://www.literarky.cz/literatura/17436-recenze-dokud-to-nevzdame-my-sami
   http://lenkaprochazkova.wz.cz/ tady s ní i podiskutovat, dokonce věřím, že celkem je schopná uznat vaše připomínky k její prezentaci a také vám na ně se vší svou vlídností a trpělivostí odpovědět

  • Anonymní napsal:

   Předpokládám, že váš byt nebyl veřejným prostranstvím a jeho zdi nebyly obloženy pamětními deskami…
   V demokracii má každý přece právo si přihřívat svoji polívčičku i když někomu může docela nechutnat?

  • vlkp napsal:

   Milej pane, jakkoli jsem se rozhodl, že dnes s e prostě zdržím každé diskuse, váš diskusní příspěvek je toho typu, který mi v tom prostě brání. A říkám zodpovědně – kdybych já měl na starosti pronájem státního majetku a vy jste žádal o pronájem psí boudy v Horní Dolní, nemluvě o Hlaváku, tak byste ten pronájem prostě nedostal.
   Hlavní nádraží v Praze je v majetku České republiky. Zatím pořád. 8. květen je státní svátek téže republiky. Taky zatím.
   Státní svátek znamená, že lidé jsou doma, za účelem vykonání případných pietních aktů, spojených s tímto svátkem.
   Skupinka lidí to šla provést na veřejně přístupné místo. Malá skupinka. To pietní místo je v podchodu, který vede k jednotlivý nástupištím. To budete mít u vás také. kudy s e normálně valí dejme tomu také tisícovka i víc e fotbalových chuligánů n a speciální vlak. fotbaloví chuligáni projdou bez zábran. dokonc e za policejní asistence. Aby pronajimateli nic nezničili nebo neukradli.
   To všichni považují za normální.
   Když ovšem 10-12 lidí přijde dát malý věneček a chce si k tomu říci pár slov, vyrukují po ní pohůnci pronajimatele a na nakonec si na ten hlouček pár lidí ještě zavolají státní policii!
   Cílem je zabránit evidentně pietě. Že způsob, respektive slova při pietě použitá nelahodí vám nebo komukoli jinému? Eventuálně?
   No tak kvůli způsobu křestanského obcování, jak jistě račte vědět, byla v Evropě přehršel válek a jedna z nich dokonce trvala 30 let. Tad y u nás v Čechách snížila počet obyvatel až o 50%.
   Patrně mám být podle vás rád, jestli to dobře chápu, že to tady dneska skončí jen vyvedením paní Procházkové z Hlaváku a ne tím, že by ji uvěznili do hladomorny a příští týden upálili za městem jako čarodejnici.
   Dobrá, beru tenhle vzkaz na vědomí. A současně sděluji já vám, že křestanské církve už pochopily, že sektářské násilí je naprostý nesmysl a d nes provozují to, čemu se říká ekumenie.
   Ovšem Pro paní Procházkovou a Grand e Stazioni to neplatí. Ti druzí s e tu mohou chovat tak, jak by si to nikde jinde nedovolili. Díky takovým, jako jste vy.

 5. český maloměšťák napsal:

  Těžko soudit, ale dle popisu událostí je možné tvrdit, že pokud se brání uctít památku těch, kteří snad bojovali za dmeokracii, proti fašismu…pokud se jim brání poukazováním na soukromá vlastnická práva, ničím jiným /např. že by narušovali pořádek či práva jiných osob/…a toto porušení soukromých práv je spíše iluzorní povahy /viz vlastnická struktura, nijaké omezování/, respektive pouze vylhané podoby, je možné tvrdit, že dochází k zneuctění památky těch, kdo právě že i proti korporativnímu fašimsu bojovali, dochází k amalgamaci fašistických orvků na konstrukci demokracie, ti padlí, kulturní význam jejich činů – ten je obrácen proti svému původnímu významu, je jim ukraden. Bohužel je toto vše spácháno spíše jen pouze v symbolické rovině. přivolaná státní policie by zřejmě jen pokrčila rameny a v duchu hesla “ pomáhat a chránit“ zastala by se zřejmě oněch fašizujících prvků, ne však motivována nějakým svým cíleným chtěním, ale jen nevzdělaností a ubohostí.

  Podle mě je ale podobné možné spatřovat i v takových projevech vůle, kdy se prohlásí : „Mé bude neoddiskutovatelné a to tak, že diskuzi nepovolím.“
  Ať už jsou důvody vedoucí k tomuto jakékoliv.
  I tomu se může říci “ Triumf vůle“.

  Na exoty se musí jinak, umořit a umlátit je jejich vlastní blbostí, ne předstírat, že neexistují.

 6. Germanicus napsal:

  Vlku udělal si z těch podkladů velmi dobrý blog. Díky. Link na něj jsem poslal i paní Lence Procházkové.
  Jinak s těmi pamětními deskami padlých bojovníků Pražského povstání jsme zároveň otevřeli respektive připomněli vážný problém. Skutečností zůstává, že postupem času řada pomníčků a pamětních desek obětem nacistické represe v Praze jaksi mizí. Tu se provede oprava budovy, postaví se nové obchodní prostory a pod. a pamětní desky a pomníčky se na původní místo už nevrátí. O odtranění soch Janu Švermovi nebo Jožky Jabůrkové ani nemluvě.
  Celá kauza okolo toho Hlavního nádraží mně zároveň připomněla záležitost s konkrétními pomníčky na Praze 6. U známé křižovatky Prašný most byl směrem do Dejvic troúhelníkový nevelký trávník na jehož východní staně byla řada topolů (v poslední době čím dál více prořídlých topolů). U jednoho topolu po předchozí přestřelce s gestapem padl dne 21.3. 1942 štábní kapitán Václav Morávek, jedna z legend protinacistického odboje. Tuto smutnou událost připomínal skromný pomníček, který přežil léta byrokratického socialismu, ale (zřejmě) nepřežil výstavbu tunelu Blanka. Dnes je již místo opět upraveno, trávník (bez stromů) je obnoven. Přibyl jen průchod pro pěší směrem na Hrad a vjezd do tunelu (zatím uzavřen). Na druhé straně této křižovatky (na rohu parcely, kde dříve byly tenisové kurty) byl poměrně velký pomník, spíše pamětní deska padlým bojovníkům Pražského povstání. Padlo zde mnoho lidí, nedaleko byla v bývalé kadetce (dnes tuším generální štáb) silná jednotka SS. Tato jednotka odmítala kapitulaci, sříleli na každého, i na parlamentáře. Vzdala se až 9. května, poté, co na nádvoří kadetky vjel sovětský tank. Tak tento památník taky někam zmizel a (zatím?) nevrátil se na své místo. Zkusím se poptat paní starostky Kousalíkové a o výsledku budu informovat.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Mor%C3%A1vek

  • vlkp napsal:

   Germanicu
   netuším jestli Kosa bude existovat ještě za rok. nejspíš ne. Pokud ano, byl bych rád, kdyby jsi si tohle téma vzal za rok k výročí konce války za své a udělal z toho, s pár fotografiemi pořádný blog pro Kosu.

   • Občan napsal:

    Mám technický dotaz:

    Napsal jsem Vám (a Germanicovi i té anonymní paní) poděkování za tento blog a reakce se objevila pod článkem „10 let v EU“. Kde se pochopitelně jeví být zcela nesmyslnou.
    Je nějaký problém s WordPressem, nebo jsou ty dva články nějak propojené?

    • vlkp napsal:

     Propojené nejsou. Což sám vidíte, když jste sem vložil tenhle dotaz a skončil tady. Chybička asi bude někde jinde.

  • Michal napsal:

   Situace s pomníkem Václavu Morávkovi je taková, že v současné době je provizorně umístěn v kasárných Posádkového velitelství v Čínské ulici v Dejvicích, kde se také letos konala pietní vzpomínka. Letos v létě se pomník vrátí k Prašnému mostu, i když ne přesně na původní místo.
   Mimochodem – dlouho se tradovalo, že se škpt. Morávek v bezvýchodné situaci zastřelil. Ve skutečnosti ho zastřelili gestapáci a legendou o sebevraždě se snažili předejít „pochvale“ od svých nadřízených za to, že ho nedostali živého.
   V bývalé kadetce fungovala před válkou Vysoká škola válečná, po roce 1968 zde měl sídlo představitel Varšavské smlouvy u MNO, dnes zde sídlí Ministerstvo obrany (Generální štáb má sídlo na vítězném náměstí).

 7. vittta napsal:

  Vyjádřím se k velice často používanému argumentu,že „si neumíme vládnout“.
  Je s podivem,že tady se mainstrem a „alternativci“ až dojemně shodnou.
  Dejme tomu,že „si“ vládneme a dejme tomu,že se to drtivé většině Čechů nelíbí-nebo alespoň většině.
  Jak bychom tedy měli postupovat?
  Plno různých osvícenců se pohoršuje nad tím,že Češi nic nedělají.
  Existují určitě ověřené možnosti,jak špatnou vládu vyměnit.
  Třeba ozbrojená revoluce,nebo vojenský převrat.
  Asi se shodneme,že tahle možnost není příliš pravděpodobná-už proto,že jak EU nijak nevadí (a nevadilo,když nás „přijímala) okázalé rozkrádání a mafiánské praktiky v nejvyšší politice,justici i policii,násilný převrat by jí asi vadil a zřejmě by přišla nám všem známá internacionální pomoc,či minimálně humanitární bombardování.
  Pak může být trvalý tlak „ulice“-ale zde je třeba si uvědomit,že tlak ulice nemůže postavit novou vládu,může si pouze vynutit předčasné volby.
  Volby (předčasné i řádné) pak jsou asi nejreálnější možností změny ve vládě.
  Někdo může namítnout,že Češi-jak blbečci-volí pořád ty samé-což je svým způsobem pravda,jenže že to jsou ti samí se ukáže až po volbách.
  Před volbami to jsou Zelení,US,VV,ANO,TOP09 (ano,i Topka byla nová strana) a po volbách se z nich stanou jen odnože „ODS“,kterou je ostatně i samotná ČSSD.
  Nikdo mi ještě nikdy neřekl,co bych měl konkrétně dělat,či koho volit,vždy různí všeználci pouze velice osvíceně věděli,co bych dělat neměl,případě koho bych neměl volit.

  Já jenom jestli jste to nevzali za špatný konec,národ je potřeba stmelit,dát mu naději a víru.
  Vy sice velice dobře poukazujete na špínu-ale víru národu spíše berete-a ani bych se nedivil,kdybych byl s opovržením ještě označem za fašistu,protože jsem použil svovo „národ“,které samo o sobě vyvolává úplně stejný odpor u vládnoucí mafie,tak u velké většiny alternativců.

  A na konec-opravdu si vládneme sami?
  Jste si tím jistí?

 8. Rejpal napsal:

  Je mi to líto, ale pokud bude Česká televize (a rozhlas jak by smet) fungovat takovým způsobem jakým funguje (za 5 mld vybraných převážně od těch nejchudších), veškeré snahy paní Procházkové a nezávislých webů (které téměř nikdo nečte a vesměs scházejí na úbytě) budou marné. Myslím, že by se mělo postupovat jinak a hlavně jednotně. Bohužel veřejné autority a elity uvízly na opačné straně barikády.

 9. AlenaK napsal:

  Britské listy daly odkaz na Kosu –
  http://www.blisty.cz/art/73179.html
  Dík za tento článek a fotografie Germanicovi. Budu zvědavá, zda bude někdo interpelovat příslušné ministry.

Komentáře nejsou povoleny.