Developer Floweast zastrašuje důchodce, pana M.B.


Komiks flow east drang nach osten

Kontext

Včera (19.5.2014) proběhla v Praze schůzka cca 15 pražských občanských sdružení, které se rozhodly zastat pana M.B., který je intenzivně obtěžován developerem Flow East. Setkání ve svých prostorách zorganizoval Klub za starou Prahu.

Pan M.B. je soused tzv. Kozákova domu na Václavském náměstí, který chce jeho vlastník, developer Floweast v Pražské památkové rezervaci a v památkové zóně UNESCO zbourat a na jeho místě postavit skleněné a svítící obchodní centrum o třech podzemních a čtyřech nadzemních patrech.

Pan M.B. nebyl jediný odvolatel. Odvolalo se ČTK a Hlavní město Praha. Přesto developer Floweast pana M.B. nejprve dopisy snažil přimět, aby odvolání nepodával.

Ukázka jednoho z výhružných dopisů, podepsaných přímo vlastníkem developerské firmy Floweast Jamesem Woolfem.

dopis

Poté se jej vyhrožováním žalobami snažili donutit, aby své odvolání  stáhl. Nyní developer Floweast vystupňoval svou agresi a podal na pana M.B. žalobu. Podle stanoviska právníků, které máme k dispozici, je žaloba účelová, šikanózní a zcela postavená na „vodě“. Developer Floweast se v ní domáhá fiktivních (neboť ještě nenastaly) náhrad nákladů způsobených odkladem realizace projektu. Právo na odvolání ve stavebním řízení je však základním právem vlastníka! A nelze se domáhat nákladů z jednání, které není protiprávní! A nelze vymáhat náklady, které nenastaly! Zde zveřejníme text žaloby, jakmile jej získáme.

Developer nicméně zjevně spoléhá na to, že starý pán – důchodce a vdovec – nebude mít odvahu čelit armádě právníků a byť je v právu, své právo vzdá a developer prosadí svou.

Historie kauzy

Souhlas s demolicí podepsal bývalý památkář Mgr. Jan Kněžínek, v Praze velmi dobře známý svými kontroverzními rozhodnutími ve prospěch developerů a v neprospěch pražské památkové péče a urbanismu. Porušení zákona v této věci konstatovalo Ministerstvo kultury, Senát ČR, dva ombudsmani. V loňském roce prosadil „Ring“ tuto kauzu opět do Senátu. Přesto se kauza stále vleče.

Reakce Ringu

 • Ring podá podnět k ombudsmanovi, aby se pana M.B. zastal a aby „dotáhl“ nezákonnou kauzu záměru zbourat Kozákův dům v pražské památkové rezervaci do konce.

Výstupy schůzky

 • Bylo odsouhlaseno společné prohlášení, které bude rozesláno do médií.
 • Bude podáno trestní oznámení na majitele developerské firmy Flow East pana Woolfa za vydírání.
 • Bude podán podnět k ombudsmanovi.
 • S televizním štábem je předjednaná televizn reportáž o celé kauze vydírání pana M.B.

Společné prohlášení občanských sdružení na podporu pana M.B.

 • Zde bude zveřejněn dokument prohlášení zúčastněných pražských občanských sdružení na podporu pana M.B.

Seznam občanských sdružení, které budou podporovat pana M.B.

Zde bude zveřejněn seznam pražských občanských sdružení, které se zavázaly panu M.B. v jeho obraně proti útokům developera Floweast bránit. Kauza Kozákova domu je principiální kauzou nejen z hlediska zachování integrity pražské památkové rezervace – v horní části Václavského náměstí, ale také z hlediska zachování práv člověka, vlastníka, podat odvolání ve stavebním řízení, aniž by byl za výkon tohoto práva opačnou stranou žalován.

vitezslavpraks se představuje:

K psaní blogu mne přivedla snaha zorientovat se v množství lží kolem nás. Cílem mého psaní je pochopit a vyložit podstatu problému. Snažit se o nápravu v naprosto konkrétních kauzách, kde je zlepšení ještě možné. Jsem dost kritický k okolnímu světu. Jsem však odpůrce revolucí. Vedou jen ke zločinu. Rozetnout gordický uzel je chyba. Jediný přístup, který někam vede, je trpělivě vytvářet předpoklady řešení. Je to pracnější a méně atraktivní cesta, ale je to jediná cesta, která někam vede.
Příspěvek byl publikován v rubrice Komiks, Politické vtipy, Praksův prak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Developer Floweast zastrašuje důchodce, pana M.B.

 1. Občan napsal:

  Podle katastru nemovitostí má vlastnické právo k budově č.p. 1601/1 (resp. 1601/47) na pozemku p.č. 27 v k.ú. Nové Město společnost Realty IV., a.s., Mostecká 49/12, Malá Strana, 11800 Praha.
  Společnost má zahraničního vlastníka, jímž je Czech Property Holdings S.á.r.l. , L-1528, Luxembourg, Boulevard de la Foire 11/33, Registrační číslo: B 142902.
  Lucemburský Obchodní registr reaguje na společnost jako na aktivní.

  James Lewis Woolf byl předsedou představenstva společnosti Flow East, a.s., Mostecká 12, Praha 1 do dubna 2008. Od té doby společnost NEMÁ představenstvo – jeho JEDINÝM členem je od ledna 2014 WILLIAM BUCKNELL, Malé náměstí 456/14, Staré Město, 110 00 Praha 1
  JAMES WOOLF (dříve James Lewis Woolf), Mánesova 1133/47, Vinohrady, 120 00 Praha 2 je od 1. ledna 2014 JEDINÝM členem dozorčí rady.
  Od r. 1999 do r. 2004 byl rovněž předsedou přdstavenstva společnosti Realty IV, a.s.

  Pokud je pan M.B. VLASTNÍKEM nemovitosti na Václavském náměstí, pak má nepochybně dost prostředků na to, aby si mohl zaplatit kvalitní právní zastoupení a nepotřebuje, aby za něho nekvalifikovaně mluvila jakási občanská sdružení.

  Ombudsman se SOUKROMÝM sporem mezi developerem a vlastníkem sousední stavby NESMÍ zabývat. Od toho jsou soudy, eventuálně smírčí řízení (arbitráž).

  Ještě to zvažte, pane Praksi. Pokud se ale rozhodnete pro amatérský zásah do patrně komplikovaného sporu, pak by bylo namístě se podrobně seznámit jak se sporem samým, tak s legislativou, jíž podléhá.

  • Václav napsal:

   napíší něco co sice nemá argumenty co uvádíte ale jde jen o pocit. Ten dům co tam stojí naprosot zapadá do linie těch ostatních,to co se tam chystá je skleněná zvrácenost a jde o záměr. Stavba je navíc zbytečná co se týká funkce ,obchodních domů je okolo spousta. Takže osobně sympatizuji s pánem a stavba byla prošla takovým záhadným schválením od Kněžínka až po ve finále neschopnou Hanákovou.

 2. Firefly napsal:

  Chjo, zas paskvil, pane Praksi.

  Za prvé – sousedem Spačkova domu je pouze Hotel Jalta a.s. Vlastněná zase Woolfem.

  Za druhé – jen drobnost – podpis je označen p.p., z per procura. Tedy nepodepisoval Woolf.

  Za třetí neřeknu, nemůžu a nechci

  p.s. nová stavba ošklivá, ale ani ta stará není zrovna valdštejnský palác

Komentáře nejsou povoleny.