Dědictví vlády TOP09 na MPSV: Omezení vycházek pro těhotné ženy


Dědictvím vlády korunního prince TOP09 Jaromíra Drábka na MPSV není jen ztráta 10 miliard korun, kreativní účetnictvínáměstek Šiška pravomocně odsouzený za korupci, smlouva o S-kartě a další věci, které lze zařadit pod klíčové slovo „korupce„. Drábkovo řízení MPSV má za následek spoustu nepříjemných dopadů do života postižených. Přetiskujeme článek  Stanislava Honzíka o obstrukcích, které Drábkovo ministerstvo zavedlo pro těhotné ženy a lidi postižené duševní poruchou.

Změna vycházek při dočasné pracovní neschopnosti

Od 1.1.2012 platí nový režim vycházek při dočasné pracovní neschopnosti, který výrazně omezuje možnost jejich udílení ošetřujícím lékařem. Platí, že vycházky mohou být stanoveny na dobu maximálně 6 hodin denně v rozmezí 7:00 – 19:00 hod. Lékař je musí udělit v konkrétním časovém rozmezí nebo ve více konkrétně daných částech. Možnost „volného režimu“ vycházek možná pouze na základě předchozí žádosti u správy sociálního zabezpečení (ČSSZ/OSSZ/MSSZ) a to jako zcela výjimečný stav z důvodu náročného léčebného plánu, probíhající intenzivní léčby, nepříznivých vedlejších účinků léčby nebo celkově závažného zdravotního stavu neumožňujícího dočasně práce neschopnému využít pevně stanovenou dobu. V praxi v podstatě není možné udělit vycházky mezi 19:00 – 7:00 hod a zmíněný „volný režim“ je pro naprostou většinu lidí v pracovní neschopnosti nedosažitelný.

Existují však tři skupiny lidí v pracovní neschopnosti, u kterých se to přímo dotýká jejich lidských práv, myšleno práva na důstojný život, a je zde i jasný negativní vliv na léčbu a integraci těchto nemocných do společnosti. Jedná se o duševně nemocné, pacienty s rakovinou a těhotné ženy. Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Jaromíra Drábka připravilo represi, kterou schovalo za populistický akt „boje se zneužíváním nemocenského pojištění“, která byla následně schválena parlamentem ČR, který v té době ovládalo TOP09, ODS a VV.

„Neúměrně široký rozsah vycházek – včetně aktivit během nich vykonávaných – nebo vycházky povolované ve večerních a nočních hodinách nepřispívají k obnovení pracovní schopnosti a vzbuzují pochybnost o biologické důvodnosti dočasné pracovní neschopnosti,“ uvádí ministerstvo v návrhu.“ Zdroj: parlamentnilisty.cz

Pro duševně nemocné, pacienty s rakovinou a těhotné ženy je ovšem více než žádoucí, aby se mohli aktivně zapojit do společenského života, protože jejich psychický stav je jedním z rozhodujících faktorů, který jejich schopnost pracovat ovlivňuje rozhodujícím způsobem. Každý z nich by měl mít právo vést pestrý duševní život i během pracovní neschopnosti, tedy účastnit se kulturních akcí, mít možnost scházet se s přáteli na místech, kde se cítí příjemně a nebýt uvedeným zákonem internováni v domácím vězení pod hrozbou sankcí a ztráty práce.

Proč si nemůže duševně nemocný, pacient s rakovinou nebo těhotná žena zajít s přáteli na kávu v 19:30 hod, když tito jejich přátelé chodí do práce, starají se o domácnost a je logické, že mají čas až podvečerních nebo večerních hodinách?

Je opravdu problém, že si pacient s rakovinou chce zajet v době, kdy jemu relativně dobře nebo po prodělání náročné chemoterapie na výstavu a zúčastnit se i vernisáže při zahájení výstavy?

Je normální zavírat lidi s depresemi doma, neměli by tito lidé naopak mít terapii založenou na kontaktu s okolím?

Proč těhotná žena v létě, když přijdou vedra a jí se dělá na Slunci nevolno, se nemůže jít projít až po dvacáté hodině, když už nejsou ulice tak rozpálené a lépe se jí dýchá?

„“……U naprosté většiny duševních poruch léčitelných a léčených ambulantně je omezování svobody pohybu bezdůvodné a neúčelné, nevyplývá z žádné psychiatrické indikace a naopak by léčení ztěžovalo a pacienta nucenou konfinací v domácím vězení poškozovalo. Nenapravilo by to vysvětlování ošetřujícího psychiatra pacientovi, že tato nepřímá iatrogenizace nikterak není jeho výmysl a úmysl, ale byrokratický oktroj kohosi, kdo o psychiatrickém léčení nic neví a psychiatrické nemocné považuje zřejmě šmahem za finální agravanty a psychiatry za jejich při nejmenším nevidomé spolčence.“ Zdroj: ceskapsychiatrie.cz

Tyto skupiny lidí zákonem internováni v domácím vězení a jejich jedinou nadějí je nedůstojné vysvětlování, kdy nejdříve musí přesvědčit lékaře, aby poslal žádost na příslušnou správu sociálního zabezpečení a pak čekat verdikt úředníka. Jedná se o zcela jasné omezení osobní svobody, které je nepřiměřené a hlavně není odůvodnitelné. Opravdu jsou zájmy zaměstnavatelů regulovat vycházky zaměstnanců v dočasné pracovní neschopnosti nadřazeny právům pacientů na důstojný život?

Zdroje:

Životní situace: Kontrola dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/193/4539.html

ČSSZ: Vycházky během dočasné pracovní neschopnosti budou nově max. 6 hodin denně a další novinky v nemocenském pojištění

http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2011/2011-12-29-vychazky-behem-docasne-pracovni-neschopnosti-budou-nove-max-6-hodin-denne-a-dalsi-novinky.htm

ČSSZ: Informace pro ošetřující lékaře – nejdůležitější změny od 1. 1. 2012 http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/novy-zakon-o-nemocenskem-pojisteni/informace-pro-osetrujici-lekare-nejdulezitejsi-zmeny-od-1-1-2012.htm

Předpis 470/2011 Sb.: Zákon, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?o=6&T=441

ČT: Poradna: Nemocenská a kontroly: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/179117-nemocenska-a-kontroly/

ParlametniListy.cz: Drábek omezí vycházky při nemocenské. Na šest hodin. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Drabek-omezi-vychazky-pri-nemocenske-Na-sest-hodin-202849

Česká Psychiatrická Společnost: Monitorování praxe vycházek u PN!

http://www.ceskapsychiatrie.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=584:monitorovani-praxe-vychazek-u-pn&catid=65&Itemid=107

O autorovi

Stanislav Honzík. Autor je technologický konzultant a básník působící pod pseudonymem Jan Stanislav.

vitezslavpraks se představuje:

K psaní blogu mne přivedla snaha zorientovat se v množství lží kolem nás. Cílem mého psaní je pochopit a vyložit podstatu problému. Snažit se o nápravu v naprosto konkrétních kauzách, kde je zlepšení ještě možné. Jsem dost kritický k okolnímu světu. Jsem však odpůrce revolucí. Vedou jen ke zločinu. Rozetnout gordický uzel je chyba. Jediný přístup, který někam vede, je trpělivě vytvářet předpoklady řešení. Je to pracnější a méně atraktivní cesta, ale je to jediná cesta, která někam vede.
Příspěvek byl publikován v rubrice Praksův prak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Dědictví vlády TOP09 na MPSV: Omezení vycházek pro těhotné ženy

 1. Občan napsal:

  Psychické poruchy a vážná metabolická onemocnění jsou bez diskuse.
  Stejně tak je bez diskuse, že Kybersadista JE sadistický sociopat.

  S těhotnými ženami je to trošku komplikovanější.
  Při dnešní medicině je neschopenka dávána těhotným jen ve skutečně vážných případech, kdy skoro jakýkoli pohyb a námaha přímo ohrožují plod, ženu či oba. Žena na neschopence kvůli rizikovému těhotenství by měla vycházet z domu jen s doprovodem, aby měla zajištěno okamžité přivolání pomoci, a měla by se co nejméně namáhat. Teoreticky by by bylo vhodné, kdyby s ní byl někdo neustále.
  Takže u těhotných v pracovní neschopnosti je omezení večerních a nočních aktivit důvodné.

  • Věra Říhová napsal:

   Nezlobte se, ale není. Vaše teoreticky je pouhým zbožným přáním. Pokud partner těhotné ženy pracuje, a to je většina mužů, nemůže s ní pořád někam běhat. Těhotné ženy se musí dopravovat všude sami. Problém je, že chodí často k lékařům a v případě kontroly pak musí jet několik desítek km na sociální správu, riziko neriziko, aby podala vysvětlení a důkaz o tom, že neporušila nemocenský režim. Je to postavené na hlavu.

   Neschopenka se dnes dává všem těhotným ženám, které nemohou vykonávat své zaměstnání, protože tyto ženy nevědí, ani já jsem to dosud nevěděla, že mají nárok na proplacení náhrad, pokud zaměstnavatel nemá náhradní pracovní uplatnění.

   Vycházky společné s partnerem či jiným rodinným příslušníkem, popřípadě přítelkyní je možné v mnoha případech POUZE ve večerních hodinách právě pro jejich celodenní pracovní vytíženost, a je to rozhodně zdravější, nežli sedět doma u televize, když už doma musí těhotná žena sedět celý den. Podle Vaší teorie by právě večerní vycházky těhotné ženy potřebovaly. Stejně tak to je s pacienty na léčbě rakoviny, kteří často bez doprovodu nemohou sami venku chodit. Nežli se rodina vrátí z práce domů, mají po vycházkách, tak maximálně stačí dojít na nákup.

  • jozka napsal:

   Musim nesouhlasit. Svetlo mych oci momentalne na rizikovem je, resp. v kratke dobe na one neschopence bude. Co je prospesnejsi sedet doma nebo na vikend zajet do prirody, na chalupu a sedet tam? Dojezdova vzdalenost ze spitalu je mozna stejna… nebo navsteva rodicu. Ma je hodinu od bydliste. Stihne to, ale bude to poklus. Je to lepsi nez vikendovy pobyt? Proc bude mit omezene vychazky Siska vim a chapu, ale co provedla ona?

 2. Věra Říhová napsal:

  Děkuji za pěkný článek. Jsem dlouhodobě nemocná a mám neteř na rizikovém těhotenství.

  Doplňuji článek o jeden závažný problém – domovní zvonky. Nemocný občan je jako vězeň, protože většina kontrolorů odmítá pacientům zatelefonovat, pokud se nedozvoní.
  Proč se nemusí dozvonit ?
  Například v našem paneláku máme zajímavé zvonky, v době dešťů nezvoní, ale jenom cinknou, proto máme všichni na sebe telefonní kontakt a pokud se někdo nedozvoní, prozvoní telefonem. Klasika mnohých paneláků, také do jiných domů se dozvoním jenom telefonem. Některé domy mají na základě nařízení Evropské unie dálkové zvonky, které jsou na baterii. Mé sestře se stalo, že baterka došla a nežli to zjistila, uplynuly dva dny, protože k ní zrovna nikdo nešel. Děkovala Bohu, že nepřišel ani kontrolor.

  Náš okresní kontrolor zásadně nikoho neprozvání, protože to jsou pro něho osobní náklady, které mu nikdo neproplatí. To chápu, ale nechápu postoj ministerstva zdravotnictví, podle výpisu telefonních operátorů a přehledu o kontrolovaných pacientech se přece dá snadno nákladovost služebních hovorů prokázat.

  Jak se má bránit pacient, který má horečku a prostě spí ? Pacient totiž musí zajistit, aby svůj zvonek slyšel. To znamená, že se musí zdržovat pouze v těch místnostech, ve kterých zvonek slyší a po celou dobu mimovycházkovou, nesmí na zahradu, na balkon, do koupelny se vysprchovat, nesmí být dlouho na záchodě, nesmí spát, nesmí si hlasitě pustit rozhlas ani televizi nebo se s někým hlasitě bavit, nesmí mu doma brečet dítě atd.,atd.,atd.. Nemocný člověk je vězeň zvonku, který si nemůže strčit do kapsy nebo položit na noční stoleček. Bohužel nespravedlivě potrestaných pacientů odebráním nemocenské nebo pokutou je u nás mnoho a tito pacienti nemají dovolání.

  Doba, kdy se někteří občané „hodili“ marod, aby si doma vymalovali byt nebo sklidili úrodu ze zahrádky, je dávno pryč. Žádný ministr zdravotnictví za celé čtvrtstoletí nepochopil, že kromě ekonomiky se změnily i podmínky práce i chování občanů.

  • jezevec napsal:

   mně vůbec připadá, že zodpovědnost pacienta za to, co udělá/neudělá někdo jiný (kontrolor se dozvoní/nedozvoní, přitom nemusí prokazovat že byl a co dělal) – je v rozporu se zdravým rozumem i obecným právem. nemůžu přece ručit svým pojistný, které platím – zato, že někdo tvrdí, že se na mně nedozvonil. navíc když v mnoha případech mi zvonek ani nepatří a/nebo není v mé moci zajistit jeho funkčnost.
   asi by bylo jednodušší, zavřít pár doktorů za okrádání (pojišťoven), pakliže by vystavili neschopenku někomu, kdo zjevně práce schopný je – což se dá zjistit daleko lepším způsobem, než posíláním nekontrolovatelných přitom všehomocných kontrolorů za nemocnými lidmi.
   šermovat politickou příslušnost tech debilů je infantilní, debilové jsou ve všech stranách, a normu schválil demokraticky zvolený parlament. ale přeju jim aby chcípli.

  • vonrammstein napsal:

   Blbost. Neexistuje žádná zákonná povinost vlastnit zvonek. Když jsem koupil barák, bylo odmontování zvonku jedna z prvních věcí, co jsem na něm udělal. Zvonek je odporná věc a lidi maj tendenci na něj zvonit. Když mě někdo chce sehnat, musí volat. Jinak ať se postaví třeba na hlavu.
   Ze stejného důvodu vypínám mobil, když jdu spát. Fakt nejsem povinnej být onlajn, kdykoliv si kdokoliv vzpomene. A už vůbec ne, když marodím a je mi blbě.

   • Anonymní napsal:

    V tom máte naprostou pravdu, já si svého soukromí cením a každého pošlu víte kam, když mi chce vstoupit do osobnostních práv a ukládat neexistující povinnosti, žádný zákon, že má člověk mět jakýsi zvonek, neexistuje, podobně jako není povinnost bydlit v nemovitosti, člověk může bydlit uprostřed zahrádkové kolonie km od hlavních vrat v karavanu a magorům kteří jsou obdobou bývalého ounz to tak nahlásit.

    • vonrammstein napsal:

     Přesně tak. Já nemám na baráku a schránce ani jmenovku. Místní pošťačky mě znaj a nikdo jinej mě znát nepotřebuje, pokud o to sám nestojím.

  • Anonymní napsal:

   Ještě dotaz, chce to dnešní vláda a parlament změnit, nebo to tak chtějí nechat, toto domácí vězení.

 3. tresen napsal:

  Já tahle omezení nemocných taky považuju za pitomost.
  Prvotní by měla být domluva s lékařem.
  Musím se přiznat, že když jsem byla několik týdnů doma po operaci ramene, dobu vycházek jsem moc nedodržovala. Mohla jsem z toho mít průšvih, to mi bylo jasné, ale riskla jsem to.
  Mimochodem – dost častým důvodem mé domácí nepřítomnosti byla nutná návštěva pracoviště. 🙂

  • vonrammstein napsal:

   Já si v neschopence chodím kam chci a kdy chci. Když mi doktor odmítne při chřipce napsat vycházky a já přitom žiju sám a nemám nikoho, kdo by mi nakoupil nebo třeba vyvenčil psa, tak jako budu tejden hladovej a pes mi praskne? Ani vomylem.

   • jezevec napsal:

    je vidět, že jste buď nikdy nebyl na tzv neschopence, a nebo nikdy nezažil kontrolu. nemusíte mít zvonek, nikdo vás nenutí zemřít hlady ani nevenčit psa osobně, jistě, jistě – ale stačí když kontrolor prohlásí, že vás „nezastihl“ doma, vaše nemocenská končí a můžete být i dále sankcionován za porušení léčebného režimu, s úpadností postihů finančních. může se vám to nelíbit, můžete s tím i nesouhlasit – ale to je asi tak všechno, co se dá proti tomu dělat.

    • vonrammstein napsal:

     Ale byl a zažil. Shodou okolností jsem byl zrovna doma. Kontrolor, kterej by na mě tohle zkusil, už by moc dalších kontrol neprovedl. Porušení léčebného režimu? Moje zdraví je pouze moje osobní věc a je pouze na mně, jak s ním nakládám. A to, že si někam potřebuju z domova odejít, neznamená, že se neléčím-kdyby do toho teda někomu něco bylo. Do toho mi nikdo žvanit nebude. Ani stát ne.

 4. XY napsal:

  Nojo, ouřednictvo laskavých pánů Drábka a Hegera se vrátilo ke staré dobré tezi, tak dobře známé z totalitních časů, že nemocní a sociálně slabí jsou prostě jen jakýsi nesvéprávný dobytek, jenž má být jednotně vypouštěn na pastvu a posléze stejně jednotně uzavírán do chlíva. A jak známo, na dobytek musí být přísnost.

 5. český maloměšťák napsal:

  Mě by zajímal názor pana Jarolímka, nemohl bys ho, vlku, oslovit ?

 6. Tacit napsal:

  Jinak mimo téma, ale přece blízko- Dnes u soudu dostal Drábkův náměstek Šiška 6 let a jeho podřízený Hojer 5 let.
  (Podle obžaloby muži nabídli firmě OKSystem zakázku v hodnotě nejméně 100 milionů korun výměnou za to, že firma v jiné věci stáhne svou stížnost na ministerstvo u antimonopolního úřadu).
  Že by spravedlnost přece jen nebyla slepá?

  • jezevec napsal:

   obávám se, že spravedlnost spíš dostala nažrat od protistrany

   • fotrák napsal:

    V mojí dětské pohádce, kdy jsem si ještě nemohl ověřit bukvy, jezevcův bolavý zub vyléčil nálev šalvěje lékařské. Dej Bože mojí bylině rašit i kvést i pro jezevce.

 7. Oto Les napsal:

  Ale je divné, že evidentně nemocné a klimbající politiky lze spatřit v TV i po dvaadvacáté hodině. To nikomu nevadí?

Komentáře nejsou povoleny.