Střípky z eurovoleb, tentorkrát oranžové


Navazuji na  včerejší rozbor eurovoleb  z  hlediska  českých politických  formací. V prvním článku jsem  zcela  záměrně  vynechal  sociální demokracii.  Protože ji pokládám za největšího poraženého.  Jakkoli si to nebude chtít  nikdo z oficiálního Liďáku  přiznat.   Také proto,  že  se ZATÍM nic  dít viditelného  nebude.  Všechno bude schováno  do objektivních příčin.  Které bezpochyby  existují.

Ale  než  se pustím  do oranžových  ze všech možných stran a  věřte, že je nebudu  šetřit , ale  totéž  se týká  také mnohých ze   zdejšího  levicověji zaměřeného  elektorátu Kosířů, odbočím.  Mám pro  vás na začátek ještě  jednu  pozitivní zprávu  jako výsledek  eurvoleb, kterou jsem vám včera  zamlčel. A která snad  dosud  nikde zmíněna  nebyla.

Touhle pozitivní  drobnou radostí je  definitivní konec politické kariery  Václava  Klause! Poselství eurovoleb  je –  Klaus  skončil! Definitivně.

Pokud byste  si prošli  archiv Kosy, kde jsem komentoval  Klausův  odchod z Hradu, našli byste několik mých odhadů,  že  Klaus  nepůjde do  předčasných parlamentních voleb, ale  že   rozhodně  si připravuje  půdu pro účast v  eurovolbách.

Ten odhad  byl  špatný.   A nebudu používat žádné  berličky  toho,  že se tak rozhodl  po zjevném debaklu  obou  partají, které  svými jmény  zaštítili bývalý i současný prezident. Prostě  Klaus  se k Eurovolbám aktivně  ani nepřiblížil.

Pro všechny, včetně takového Macha, jehož  Svobodní  kdysi byli Klausovým projektem  na    politickou budoucnost po  politickém životě ,  je  dnes  Klaus  mrtvá figura.  Bez nejmenší  přidané hodnoty. Takže  ho mandáty  do  EP , natož například posun do  Evropské komise , minuly.  O světelné roky.

Dobrá zpráva!  Zatraceně  dobrá! Zemi se naškodil  i tak, jako málo kdo jiný v celé  její historii. Ačkoli měl všechny předpoklady  stát  se  jedním z největších  mužů  českých dějin. Což myslím naprosto vážně.

Ale teď už je vážně  čas podívat   se  na  to, proč  socialisté opět  neuspěli. Z  důvodů naprosto objektivních  i  subjektivních.

Mezi ty objektivní  patří,  že  zkrátka  tenhle typ  voleb jim naprosto nejde. V  Eurovolbách  v podstatě neuspěli nikdy. Za  Špidyl udělali dokonce méně poslanců než tehdejší Lidovci. Posledně  měli sice 7 mandátů, ale už včera jsem psal, že  jasně  prohráli s tehdy už,  naprostou nepopularitou  Topolánkovy vlád,y zatíženou ODS! V poločase jejího mandátu. Což je  naprosto kritické období pro  vládní strany.

Je zjevné,  že  systém  voleb, kdy celá země je  jednomandátovým okrskem  zkrátka  zvyšuje  sílu Prahy  / a krajských  měst natolik/, že kdo ovládne Prahu  /  a velká města/,  vyhrává  všechno.

Podobně  je  jasné , že  elektorát  sociální demokracie  trvale  nechápe, proč  by ho měly  zajímat  evropské volby. Vždy  a všude a  za všech  okolností.Tady neukazuji  prstem na nikoho jiného než na  sebe. Po  753. opakuji, že  nebýt kandidatury  Petra  Osvalda do Bruselu za Kosu,  nebyl bych  šel tentokrát  volit. Byl bych jako ti , o kterých píši.A  kterým vyčítám.

Naštěstí se tak nestalo. Petr  Osvald se objevil na Kose a….  stojím si za  svým včerejším tvrzením, že  tak byla  odvrácena  potupná prohra Lidového domu.  Neboť  bez  našich, kosířských  hlasů  těch, co  původně k eurovolbám  vůbec nechtěli nebo  hodlali volit  jinou stranu, by zkrátka  čtvrtý poslanec  za  soc dem v Bruselu  nebyl! Muselo to být  nanejvýš  těsné!A  3 čeští sociální demokrati  do  Bruselu  už  by  byl jasný debakl.

Nejen to, dnes  přidám, že  díky Kose   si připsala  ČSSD v Olomouckém kraji
jedno ze dvou  krajských volebních  vítězství. Tam totiž porazila Babiše  o cele  DVA HLASY!!! To  by  v  tom byl  čert , aby  nepocházely  z Kosy! Respektive  od  těch, co tady, na  druhém konci státu,  kroužkovali Petra  Osvalda  z Plzně!

Zkrátka  – voličská  základna  oranžistů  stojí mimo hlavní záběr  těchto voleb. To je  objektivní skutečnost. S kterou nikdo nic nenadělá.

Přidejme k tomu  specifickou  situaci, ve  které se  soc dem nachází. Už před volbami jste  si  na Kose mohli přečíst, že  dnes nikdo neví , kdo vlastně nebo co vlastně současná   sociální demokracie je.

Jestli jde o stranu  Sobotky a  Zaorálka, nebo Jiřího Dienstbiera,  nebo Haška  a pučistů  kolem něj, či o  partaj  Zemanových tvrdých pohrobků typu Škormach  a Benešová nebo  o stranu  krajských kmotrů. Protože  tohle  všechno a možná  ještě mnoho dalšího  dnešní soc dem  může  být.

Lex  sice tvrdí, že za  všechno může  Sobotka, a  jakkoli  já zase  mám velmi  blízko  k tomu podporovat  naprosto  opačné tvrzení,  že za  všechno může Hašek a jeho parta  plus  neustálý  rozkladný  vliv  Mlhy  z Hradu,nebudu tak  kategorický jako on, abych  právě  tohle,  jakkoli  si myslím, že  to  zásadně  ovlivnilo  volební výsledek, , označil za jedinou příčinu volebního  výsledku socanů.

Už proto ne,  že  si možná  někteří  z  vás  vzpomenou  na  článek hned  těsně  po parlamentních  volbách, kde jsem napsal, že   kdybych byl  Sobotkou,  dal bych po parlamentních  volbách  k disposici svou  funkci. S  tím, že bych si  zachoval  nedotčené své  hlavní síly  pro dobu pozdější, prostě  provedl bych strategický  ústup. Že bych to pustil Haškovi a nechal ho vykrvácet.

Tehdy jsem  se  setkal s  dost význačným nepochopením. A  to  od  řady Kosířů, kteří  jinak  velmi  dobře  rezonují  politické dění. A  to nepochopení zaznělo i přes  to, že jsem tvrdil,  že  Sobotka i kterýkoli jiný  lídr oranžových   bude mít zásadní problém přežít  dvoje letošní volby.  Nejdříve  jarní do EP a  následně ty podzimní  do senátu a hlavně  do místních zastupitelstev! Že je prostě  nemůže vyhrát. jen prohrát a hodně!  Hlavně  ty na  podzim. A  stranu  to  fatálně  otřese. Konkrétně  tam stojí tohle:

Co  čeká  do budoucna  socialisty?  Jen  krev a  slzy. A  kdo ví, jestli ne  dokonce zánik. Protože  není známo, jestli jsou schopni také potu. Krev a slzy  proto, že  příští  rok budou  podrobeni  dvojím  volbám. Do EU na jaře a do  komunálu a hlavně  senátu na podzim.  Jako  v  té  době  vládní strana  totiž  dostanou  výprask. A jako partaj totálně  rozhádaná teď  nepochybně  dvojnásobný. Tak to  v  Čechách  chodí. Vždycky  se v senátkách hlasovalo zatím proti existující vládě..  A připomeňme  si, že  obhajují  celou řadu  radnic ve velkých městech, ale zejména  asi  27 senátorských křesel  z oranžové tsunami  2008.  Výsledek, který se nedá  opakovat!  Prostě  tehdy to byl jack pot.  Myslím, že  soc dem  těžce prohraje už  při hlasování  do Evropského parlamentu. Ale  v každém případě  utrpí  obrovskou porážku na podzim!  Obhájit  těch  27  senátorů  nelze.  Nijak. Budou  rádi za nějakých  7-8 mandátů. Tím pádem přijdou oranžoví  o svou  největší pýchu a zbraň –  senátní většinu.A také o těžké miliony ze  státní pokladny. Nespokojenost  těch, co přijdou  o teplé fleky  v senátu a na  radnicích bude děsivá a bude jich  hodně. ODS  tyhle porážky zcela    rozložily Co oranžové?

Viz

Erupce blbství v Lidovém domě

Od  jasné a  zřetelné porážky  byl  Sobotka  uchráněn  pouhou náhodou  – existencí  malého  nepatrného  blogu, který  se jmenuje  Kosa. Taková náhoda  už ho na podzim nepotká.Ani nikdy jindy. Naopak  , vše bude daleko a daleko horší. Obávám se.

Přírodovědec  tvrdil, že  vzhledem k extra nízké volební  účasti  NELZE  z  právě  skončeného hlasování  vůbec nic  vyvozovat  pro volby na podzim, ale  já  si to  nemyslím.  Znovu opakuji  –   v  eurovolbách  volila  zejména  velká města.  Kde byla  účast  asi  na 50-ti procentech účasti tamtéž v komunálních volbách v  roce 2010.

Když připočteme, že  i  na podzim lze  očekávat  opět  pokles  zájmu  voličů, už má  výsledek eurovoleb v  metropolích svou vypovídací hodnotu. Troufnu si tvrdit,  že   Sobotkovu stranu čeká  jen a jen  serie velmi bolestivých porážek. Ztratí  asi tak  3/4 senátorských  mandátů, které bude obhajovat. A  odevzdá, možná  až na Ostravu,  všechny velké radnice. zejména  ve prospěch  klanů Babiše  a Kalouska.

Ono totiž je  úplně jedno, kdo vyhraje  volby  v Gazdíkově  Suché Loze. Ale  rozhodně není  jedno , kdo navlékne primátorské řetězy. A /velko/městský volič ukázal, komu drží palce.

Takže  si troufnu konstatovat, že  Přírodovědec nedoceňuje  vážnost situace. Zejména, když  Kalousek rozhodně posbírá  zajímavé tváře  , dříve  členy ODS. Pokud ho nepředběhne  Babiš… ten už  jich  ve  svém klanu  také nemálo má. A oba budou potřebovat  zavedené městské administrátory.

Co může  nabídnout  Sobotka?  Současné městské zastupitele  z velkých měst,  většinově ,  v Praze,Brně, Plzni a leckde jinde provařené  nesmyslnou  minulou koalicí s ODS? S tou ODS , která je na kolenou? Tak takhle vypadá katastrofa  pur.

Přírodovědče, je mi líto, ale tyhle  volby na jaře  dost přesně naznačují, co se bude dít na podzim! Jestli se nestane nějaký zázrak, o kterém  nyní nikdo nic netuší.

Proto  jsem  zíral  v pondělí  v noci, jak na příslovečná  nová vrata, když  Sobotka výsledek  do EP  komentoval  že

… socialistický  volič  zřejmě neměl důvod  jít k volbám, protože pro něj  je  momentálně  všechno ok.  Že  sociální demokracie  vede  vládu, vládne na krajích, je na  velkých radnicích a  necítil potřebu  se hnát k urnám.  všechno prý je ok…

Zajímalo by mne, jestli tomu  opravdu věří…

Část zdejší levice  , zejména  zemanisté,  mají  za  to, sociální demokracii uškodil její postoj k dění na  Ukrajině, hlásaný zejména Zaorálkem. Tohle považuji za  nesmysl.  Ano, leckdo se najde, kdo takhle  myslí. A mezi Kosíři je  jich  docela  dost.  Považuji  tenhle postoj za naprosto iraconální! Podívejte  se na  výzkumy  ohledně Ukrajiny  a České republiky!  Ukrajina  už  Čechy  nezajímá a  Rusko  většinově za všechno může.

Zejména tehdy, když se oprostím od  Bruselu v každé jeho podobě  a začnu  myslet  na  dopady  hlasování PROTI  socanům na tuzemské scéně!

Levicová většina , složená z  ČSSD + KSČM je prostě  chiméra.  Už po druhé za  sebou  se nekonala a  v příštích volbách  to bude ještě  větší utopie. Jsme  svědky  stále  větší demontáže  sociálního státu a  neustálého růstu moci  pár  procent nejbohatších. v tom lepším případě. Osobně  už  zastávám názor, že  ČR  je  ve stádiu  totální oligarchizace země. A že je jen otázkou času, než se Babiš domluví s  Kalouskem. Oba  zastávají  zájmy  týchž  skupin.

Přidejte  si  k tomu  KSČM  v trvalém  politickém ghettu, bez šance cokoli  ovlivnit nebo změnit a z ghetta  se dostat. Kromě  soc dem nemá koaliční potenciál.

Nevím jak vám, ale  mně osobně  vychází  jediný závěr, že pokud  to tady  nechceme  odevzdat  Kalouskům  a Babišům a  uzákonit  jako  budoucí standardy   excesy  typu , že  odchod  do důchodu se bude kontinuálně, bez jakéhokoli  zastropování věkem,  prodlužovat do nekonečna  – viz současně platný  zákon, přijatý NečasKalousky, nezbývá politickým realistům nic jiného  než prostě  dál volit  soc dem.  Ať se  to člověku jakkoli příčí! A má   k jejich  nevolbě  jakkoli dobré a pravdivé důvody.

Je  to tristní stav. Naprosto.  Na pravici  došlo k totální marginalizaci  modrých. A  jestli se nestane  cosi  velkého, je otázkou času než ODS  zmizí. Její roli převzal kontinuálně Kalousek. A Babiš. I když  český koblihovitý  volič  si myslí , že  Babiš  je  vlastně autentická  , nezkorumpovaná , občanská levice….

K  současné, dodávám, že  dost odpudivé – sociální demokracii  není  , vážení zemanisté  a hledači nových cest,   uchopitelná  varianta!

Mohli jí  být  zelení, kdyby  Burš  nebyl vlezl do  Topolánkovy  vlády a  držel se zavedených zelených  politických postojů  na  škále  levá – pravá.  Kdyby.. kdyby  to byl neudělal. tak  nejspíš  už  soc dem nemusela být ani parlamentní stranou. Kdyby  byl  Bursík převzal tradiční zelené hodnoty a  důsledně je  reprezentoval. Místo , aby byl  pravicový  účelový  zelený  fanatik. A zelené si dal s chutí i Mach a Piráti.

Žádná jiná  varianta  na  obzoru není. Levice  není  ani  free ani  cool. Takže, bohužel, pro mne  z toho vychází  jasný  závěr – nechci li to tady nechat  velkokapitálu a sociálním darwinistům,  měl bych hlasovat  pro  soc dem.  Ať ji představují severočeští  kmotři, Hašek,  ostravský hejtman Novák, plzeňský politruk  Šlajs, Hulínský,  Zaorálek,  Dienstbier, Škormach nebo Petr  Osvald.  Měl bych.  Ale  mám také  svůj  práh bolesti, který  nepřekročím.  Nicméně  posouvám jej.  A  radím vám  totéž.  Jinak  všichni můžem rovnou volit Kalouska. Volit komunisty, Piráty, zelené Okamuru a tak podobně  je  tak jako tak hlas  Kalouskovi a Babišovi.

Na  tohle  dojeli  sociální demokraté!  Proto  zůstali  jejich kmenoví  voliči  doma. Nikoli kvůli tomu, že  jsou  spokojení  s tím, jak vypadá česká politická krajina a aktuální pozice jejich strany  pane  Bohuslave  Sobotko. Vím, že  to víte.  A že  kdybychom se nějakou galaktickou  náhodou bavili mezi čtyřma  očima, tak mi řeknete  – vlku, ale   ta  skupina  našich, co nešla  k volbám,  ani náhodou  není  monolitní a jen  z  těch, které jste pospal. Je ještě jedna  a také  docela   velká.  O té  jste se nezmínil.

Klid pane předsedo,  právě na ně  dochází.

Zcela nepochybně  leckde došlo  k  bojkotu  voleb  ze strany  přímo  aktivních  soc dem  a jejich okolí.  Fatálně nízká  účast  a prohra  na jižní Moravě  a  Jihlavsku?  S  lidovci?  V krajích Haška  a  Běhounka?

Zvláštní , že?  No vlastně  – ani ne.  Jsem přesvědčen , že  příznivci  těhle pánů  zůstali  zcela  záměrně  doma. Žádná Ukrajina!  Nic takového.  Jen  snaha  dát  Sobotkovi  veřejnou facku.  Prostě  mu zabránit  v  nějakém, trošku přijatelném  výsledku.čím hůře, tím lépe!

A  dodejme, že  facku v krátké době  už  druhou!  Co si  má  člověk myslet o politcké straně, kde její vrcholné gremium  přijme  nějaké závazné usnesení,  které před  parlamentními volbami všichni  přijali  za  své, aby po volbách, s  mandáty  řekli že ho respektovat nebudou?

Ano , míním tím  vnitrostranický reglement, zakazující kumulaci funkcí. Například  poslance a hejtmana.  Který  veřejně  odmítl  respektovat  karlovarský Novotný  a  také jihlavský  Běhounek.  Běhounek se odvolával na  množství preferenčních hlasů a  závazek vůči  voličům z Vysočiny  a vůbec  těžce  plkal. Kde teď  jeho voliči zůstali?  Když vyhráli lidovci?  Ostatně  Běhounek i Novotný musí mít  jasno, že  jestli Sobotka  vydrží  do příštích voleb, tak oni  na volitelných místech už nebudou. Proč  by  se měli snažit a jejich krajské  organizace také? Je třeba  zabít nikoli Sekala , ale  Sobotku! S  tím souhlasí  zjevně  i řada návštěvníků Kosy.

A  Hašek?  Když  byl opět  zvolen  šéfem  všech hejtmanů v  Asociaci  krajů  jen jsem  zíral.  Volili  ho  socdemáčtí hejtmané. Po tom,  co provedl  puč  proti svému předsedovi!

Pro mne  jako pro  sympatizanta  oranžových  – nepřijatelné.  Proto jsem nebyl ochoten jít  k volbám. Hlas  pro  socialisty  je  hlas pro mrtvého koně. Ovšem jen do chvíle, než  si uvědomíte,  že  kromě  té  zcepenělé herky  žádného jiného koně  nemáte. Jen jakéhosi  nepovedeného malého červeného osla.

Nemůžete , jako na pravici  , místo  modrého  valacha  začít  krmit  ryzáka   jménem Kalousek. Neexistuje. A  ten  rudoch  v  koutě  maštale?  Ten  je  naprosto bezprizorný.  Hlas pro něj může  fungovat jen tehdy, když  ožije  a náležitě zesílí oranžová herka. česká levice je  v naprosto bezvýchodné  situaci.

Soc dem je na  trajektorii  ODS. O tom není  sporu.  Zažije  všechno co modří,  možná  hůře, ale  v každém případě – daleko rychleji. Včera jsem psal, že  Fiala  se  těžce mýlí, pokud  si  myslí, že  ODS  se eurovolbami odrazila  ode dna.    Ještě na něm není.

Ano, nejdříve  ztratila všechny kraje, Potom  zmizela v podstatě  ze  senátu. Následně  z vlády a téměř  z parlamentu. Teď  skoro  z europarlamentu – má míň než komunisté a lidovci  a jen o jeden mandát více než takový  Mach.

Fiala  si myslí, že  víc  už ztratit nelze. Na podzim se o tom přesvědčí  přijde o spoustu  velkých radnic! To jsou poslední  mocenská  centra  a penězovody,  která  ještě ODS  ovládá. Je  to nesrovnatelně  méně  než  v minulosti, ale  pořád  ne  dost  málo, aby  neutrpěla  další vážné  ztráty.

Už teď  je její  finanční  situace  velmi napjatá.  A až vypadne i   velkých magistrátů? A  zmizí vliv na veřejné zakázky?  Pak teprve  nastane  stav  opravdové nouze plus  totální rozpad  stranických struktur!

A propos  ODS -všímáte  si  jaký je  teď kolem ní  šrumec, respektive kolem jejich kmotrů?  Jak po nich policie  i  státní zastupitelstvo jde  a jak  najednou jsou odposlechy  o všem možném?  Kdo se stane  bezvýznamným, ztratí  policejní i soudní krytí a  čeká ho peklo. Jeho  kmotři  přestávají  býti nedotknutelnými. Také proto, že  ti největší žraloci typu  Babiš  nejsou zvědaví na to, aby  v jejich  rybnících  lovili  jacísi  Rittigové, Novákové, Janouškové a  ostatní podměreční!

A  přesně  tohle  čeká  sociální demokracii! Viz  kauza  Dědic. Takže   nejprve  zmízí  ze  senátu.   a velkých měst. Babiš  na financích si zatraceně ohlídá  socialisty  a jejich  inkasisty  na ministerstvech.. Finanční kolaps  oranžových bude ještě  rychlejší než  modrých. A neřekl bych  že  už  dnes na  to  mají nastavené  struktury  a rozpočty.

Jsou finančně  ve stavu, kterému  já pracovně  říkám  finanční syndrom  fotbalové  Slávie  Praha  /a velmi se bojím, že  i mojí Viktorky/.

Oč  běží  ?  Slávia, není to tak  dávno, kralovala  české fotbalové  lize Dvakrát za sebou  vyhrála  ligu a prodrala  se do  Ligy  mistrů.  Získala  velké finanční  sumy a  vše  se zdálo ok. Natáhla  hráče, podepsala  s nimi vysoké smlouvy . Prostě  jen samý  úspěch, pozitiva  a budoucí úspěchy.Jenže  ono zlaté období ze dne na den  skončilo.  Žádný  další titul, žádná Liga mistrů, žádný přísun  velkých peněz. Jen  nasmlouvané kontrakty s vysokými náklady zůstaly  a zdroje, z hodiny na  hodinu vyschly.  A vysoké výdaje, nastavené  na Ligu mistrů běžely  dál. Takže od  té doby  je nejstarší  český  klub, tradiční velké S,  na  šrot. A v neděli klidně může  být  už  druholigové. Bojím se , že  totéž  čeká mou Viktorku…  Ale o té  to dnes není.

Zcela jistě  tohle  teď  deptá modré a  velmi rychle  dorazí  do Lidového domu.Prostě  , jak  prý říkají holky  z E  55  – neny  penýs? Neny  laska!

Celá  soc dem na  tom dělá  hodně  usilovně. Ničí sama  sebe  v domácích  válkách.  Snrtících  válkách.  Sobotka  chtěl být za každou cenu  premierem.  Nebyl ochoten vyvodit osobní zodpovědnost.  Hašek  nebyl ochoten  čekat, až na něj  logicky  dojde řada.  Zeman  chtěl rychle  svou pomstu  na  „zrádcích“.   Všichni  dostali, co chtěli. Někdo víc, někdo méně.  A  výsledek  sociální demokraccie  a  hodně  chmurná budoucnost  je  tady. Ve srovnání  s ní na  tom  zase  sešívaní nejsou zas  až tak špatně. Té zůstanou její fandové věrní. A z nejhoršího ji nakonec vysekají. S  tímhle opravdu  Ukrajina nemá nic  společného. A pokud  kdokoli , kvůli  názoru Zaorálka na dění v Kyjevě,  není ochoten, ačkoli je  levicového zaměření,  volit  oranžovou, tak opravdu může  rovnou  volit Kalouska. Ke  svému cíli  – zlikvidovat poslední zbytky  sociálního státu a ochrany občanů  dojde zkratkou jménem  Kalousek nebo Babiš  rychleji. I když  tabulka na  rozcestníku  bude tvrdit, že  jde směrem k Pirátům, komunistům, zeleným,  Paroubkovi či komukoli jinému.A  nejlepší jsou ti , co  jdou směrem Zeman. Ten se v názorech na  Ukrajinu  od  Zaorálka neliší. Jedině  snad  v  tom, že  by  na Ukrajinu poslal vojáky.

Tohle  všechno je pro mne  oněch  14,5%  , které v  sobotu  dostali  v  eurovolbách sociální demokraté.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

154 reakcí na Střípky z eurovoleb, tentorkrát oranžové

 1. Lex napsal:

  No, vlku,
  zmínil jsi mne v článku, ale jen okrajově a zavádějícím způsobem. A protože můj koment, z něhož jsi vypíchnul jen to, co jsi považoval za vhodné, a protože celý ten můj koment patří spíše tady než pod první článek, dovolím si ho zavěsit i tu.
  Aby nebyla mýlka.
  A také připomínám, že trvám na tom, že propad socialistů v předčasných volbách plně padal na triko Sobotky, pseudoaféra se schůzkou u Zemana vyšla najevo až PO VOLBÁCH (i schůzka se uskutečnila až po volbách a její obsah si jen a jen vymýšlíš – to, co mu připisuješ popřeli účastníci včetně Chovance, včetně Zemana), takže výsledky neovlivnila, naopak, stala se záminkou k té domácí zabíjačce, jenž přišla místo toho, aby Sobotka jasně prohlásil, že bere na svou osobu jako předseda strany a volební lídr odpovědnost za podělané volby a nabízí svou rezignaci – v tom se jistě shodneme, neshodneme se v dalším vývoji, já bych byl rád, aby strana tu rezignaci nepřijala. Ale šlo by o gesto a politika je hodně o gestech. Gestem Sobotky byla místo toho ta zabíjačka, i když tím jen ještě více odpudil elektorát ČSSD, který spíše podporoval Haškovo křídlo (tj. těch, kteří měli a možná i mají představy o ČSSD jako za dob předsedování Zemana).
  Ano, tihle Sobotkově ČSSD o minulém pátku a sobotě hlas asi nedali.
  A také se zásadně neshodneme v otázce vlivu ukrajinského dění na naše eurovolby. Já jsem přesvědčen, že lidé (ti, kteří se o politiku skutečně zajímají) prostě odmítli postoj ČSSD a tím spíše EU (Barroso, Herman z Rampuyů, Ashton aj.) k Majdanu (naproti tomu zcela a prakticky bezvýhradně souhlasím s tvými články a názory v nich obsaženými, které jsi na téma Ukrajina napsal).

  A teď ten text komentu:
  „“Květen 25, 2014 v 20.30
  Mám vtíravý pocit, že to je tak něco málo přes půl roku, kdy jsme hodnotili výsledky a příčiny PROPADU sociální demokracie v předčasných parlamentních volbách. Nevím jak kdo, ale já jsem z toho konkrétního propadu, ačkoliv všechno bylo nastaveno na historický úspěch, vinil toho, kdo jako jediný si osoboval za ČSSD vystupovat navenek, toho, kdo si nechal schválit, že bude JEDINOU oficiální tváří voleb. Dokázal během jediného měsíce skoro nemožné, asi podobné, co Hušák se Sazkou. Dokázal srazit volební výsledek na ušmudlaných dvacet procent. A místo sebereflexe, místo nabídky převzetí osobní odpovědnosti za ten debakl uspořádal ve vlastní partaji domácí zabíjačku kvůli hloupé, zbytečné, ale také naprosto nic neznamenající schůzce několika poslanců z vedení ČSSD s prezidentem.
  Představa, že tím, že vedení partaje vyčistil od tzv. “zemanovců”. získal jejich elektorát na svou stranu je chybná. Ti voliči (já k nim nepatřím) se jen ještě více zabejčili.
  Je to vina Bohuslava Sobotky a jeho suity, je to jejich vina, že se ČSSD dále propadá, je to i důsledek jejich postoje tak velkohubě hlásaného ve věci ozbrojeného převratu na Ukrajině vydávaného za demokracii (ve skutečnosti vědí dobře, že se moci zmocnili všivácí, ale protože to jsou “naši” – přesněji jejich všiváci, tak jako OK!).
  A už zase – jakoby se před půl rokem nic nestalo – “házejte nám hlasy! Házejte, my víme nejlíp….” A já dodávám – “zase s vámi vytřem podlahu”. Zase se spojíme třeba s belzebubem, jen abychom to byli my, kdo budeme mít přístup ke zdrojům (a jejich cicmání – v Ostravě by mohli vyprávět, a já jsem přesvědčen, že nejen v Ostravě, střední, severní či další Čechy by mohly vyprávět, leccos se šušká i v dalších krajích).
  Hohó, chlapci, hohó – před půl rokem to projednou stačilo. Ty hlasy si musíte zasloužit. Zatím jste ukázali, že si zasloužíte tak velký kulový. Pro teď. Naštěstí pro teď, pro tyhle volby, ve kterých ve skutečnosti o nic nešlo. Jedenadvacet duší rozstrkaných do různých koalic v EP, jedenadvacet duší, které ve skutečnosti nemohou nic dokázat, než zajistit si na pět let “high life” a přísun “kaček” do partajní kasy. Naštěstí.
  Na podzim to už bude jinak. Tam už půjde z tlustých do tenkých. Tam už půjde o Senát.
  Máte na to holenkové zase necelý půlrok, abyste dokázali, že si vaši kandidáti důvěru voličů ve svých obvodech zaslouží. Že zdaleka neobhájíte všechny své mandáty je bez diskusí. Že ztratíte většinu v Senátu, také. Může být ale ještě hůř, mnohem hůř. Stačí jen pokračovat v bezkrevné politice, v cvičení na dvě doby s občany. Se seděním na dvou nebo i více židlích najednou. Se zapomínáním na to, kdo jsou vaši skuteční voliči a čí zájmy máte v politice prosazovat, tj. zájmy těch voličů a zájem veřejný, ne zájmy oligarchů, lobistů a svých vlezdoprdelků.
  A tím končím. Lidi v téhle zemi jsou fakt divní. Ale úplně blbí, to když o něco opravdu jde, to nejsou.“

  A zkus porovnat, jak se moje názory (a tvoje) shodují nebo liší s autentickým sociálním demokratem Radimem Valenčíkem – http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/CSSD-ma-na-rukou-krev-z-Ukrajiny-Zacina-globalni-valka-a-EU-selhala-Proto-lidi-nesli-volit-rika-docent-320726

  • scallop napsal:

   Postoj pana Valencika (patrne shodny s Vasim) mi pripomnel uvahu
   http://bohac.blog.ihned.cz/c1-62247980-jak-jsme-pro-ukrajinu

  • Alex napsal:

   Lexi, ale jak s tím jde dohromady ten průzkum stran Ukrajiny?

   • Lex napsal:

    Nevím o jakém průzkumu stran Ukrajiny píšete, ale tak – vy si myslíte, že ti, co se zúčastnili nějakého průzkumu, byli augerechnet potenciální voliči ČSSD?

   • Laco G. mlynář napsal:

    Alexi, kolik těch průzkumů veřejného mínění o Ukrajině jste četl? A pokud nějaký, je tam jasná otázka? Kdo je viníkem krize na Ukrajině? Ať hledám jak hledám, žádný průzkum nevidím. Pokud čtu diskuse pod internetovými články, převažují tam stoupenci Ruska.

     • Hudec napsal:

      Průzkum jsem zaregistroval především od Sociologického ústavu AV ČR. Tam skutečně zazněly zajímavé postoje. Mrkněte se na to, snadno vygooglujete.
      Z toho průzkumu vyplývalo především to, že Rusové by (podle mínění českých respondentů) neměly na Ukrajinu strkat rypák. Ale ještě méně by ho tam měli strkat Amíci a my už vůbec.
      Jen málokdo v tom průzkumu důvěřoval schopnosti EU něco na Ukrajině řešit a o značné úrovni demence našich spoluobčanů svědčil fakt, že největší část z nich by svěřila řešení OSN (která nevyřešila nikdy nic).
      Roztomile s tím průzkumem naložila většina novinářů, maně si vzpomínám na Mitrofanova v Právu, – že totiž Rusáci by se do řešení ukrajinské krize neměli plést. Krásná a roztomilá manipulace ze strany médií to byla – někde jsem to tu tenkrát komentoval, možná u odrodilého souseda, už si nevzpomínám.
      Paní Šauerová, nesmíte věřit všemu v médiích, to byste brzy mohla uvěřit i v možnost chůze po jezeře suchou nohou…. 🙂

     • Sylva Šauerová napsal:

      To máte úplně jedno, pane Hudče. Vynechme to, co si kdo myslí nebo nemyslí. Reagovala jsem výhradně na to, že pan Laco nemohl najít žádný průzkum. Komentář k nim, jak je zřejmé, jsem nepřipojila žádný.

    • Laco G. mlynář napsal:

     Paní Šauerová, reagoval jsem na rozhovor Lexe a Alexe o tom, zda debakl Soc. dem v posledních volbách byl také způsoben politikou současné vlády a Zaorálka speciálně k Ukrajině. A ptal jsem se , existuje nějaký průzkum veřejného mínění, který by se ptal,

     „Kdo je viníkem krize na Ukrajině?“

     Poslala jste mi odkazy na dva průzkumy veřejného mínění, resp. na komentáře těchto průzkumů v médiích, ve kterých

     – moje otázka nebyla položena, nebo jsem se to nedočetl
     – většina dotázaných se kriticky staví k roli velmocí tudíž i USA a EU, které samozřejmě Zaorálek fedruje.

     Je tedy oficiální česká zahraniční politika v rozporu s velkou částí veřejného mínění. To jsem tvrdil a nepochybně tento stav pokračuje. Takže lze odvodit, že volební debakl byl zapříčiněn také odcizením velké skupiny voličů od politiky ČSSD a to jak zahraniční, tak vnitřní ( prakticky žádný z předvolebních slibů nebyl splněn a jen pár nepodstatných bude splněno někdy v budoucnu).

  • vlkp napsal:

   Lexi,
   nic jsem neopomenul a nic nevytáhl účelově. Rád bych ti připomenul fakta toho, co se odehrálo.
   Jistě, bylo to AŽ po volbách. Což na puči a jeho cíly nic nemění. Je to přesně naopak. On totiž puč proti svému lídrovi, těsně před hlasováním je taková idiocie, že to nenapadlo ani Hašk a a spol.
   A že nikdo ze spiklenců, ani Zeman nepotvrdili, co píši já?
   No to je vážně divné, když všichni opakovaně lhali a lhali a lhali! Od těch čekat pravdu nelze.
   Ale jsou indicie, že to tak bylo. Jak píši. Ten příběh, jsme na základě DOLOŽITELNYCH výroků popsal bezprostředně po lánském jednání zde:
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/10/28/dve-pulky-jednoho-zadku-zeman-a-take-jedna-omluva/

   nebude od věci, když si to znovu přečteš. celé.
   Že Haškovců bylo , resp. lidí , sympatizujících s Haškem bylo více? Než Sobotkovců?
   No já vím jen to , že Sobotku zachránila silná vlna zdola. To na podporu Haškovi zrovna moc nevypovídá.
   Ale co je naprosto zřejmé, že pučista a veřejně přistižený lhář HAšek se opět stal lídrem hejtmanů. Co myslíš, bylo by tohle možné v Německu, Rakousku, Anglii, Švédsku, Holandsku a tak podobně? Nebo by už Hašek nemohl prodávat a ni v trafice?
   Jistě bys můj názor podpořil, kdyby Hašek byl členem ODS, nebo Kalousekpartaje.
   Zku s to tedy vzít i tehdy, když se to týká levého spektra. Lhář a navíc veřejně chycený do politiky NEpATŘI. rada lidí , zejména těch přemýšlivějších to ve víkendových volbách cítila také.

   No a pokud jde o Radima Valenčíka.
   On je ted sociální demokrat? Jestli ano, je to zajímavý posun a další důvod, abych se na d soc dem vážně zamyslel. Já pamatuji Valenčíka jako funkcionáře KSˇCM, zodpovědného z a zabezpečení voleb, pak byl tuším Strana demokratické levice a ted je soc dem? To jsou věci. Je to nejspíš opravdu schopný – co vlastně, pán nebo soudruh? Takže – člověk. Schopný člověk. Ale to je Jiří Pospíšil také.

   • Lex napsal:

    Vlku,
    prostě tady se neshodneme. Což není nic proti ničemu, vidíme to odlišně.
    Doufám, že nepřispěchá někdo, kdo nás rozsoudí a zjeví nám, kdo z nás má pravdu.
    „Sobotku zachránila silná vlna zdola.“ – i tohle už bylo mnohokrát diskutováno. Pokud jde o nižší články ČSSD, sotva se kdo diví, když se padá „z hrušky dolů“ (padají mandáty o třetinu), že si lidi zachraňují kůži. Naproti tomu hlasování předsednictva strany o výzvě Sobotkovi aby nabídl rezignaci a o odvolání z vyjednávacího týmu proběhlo ještě před průvalem schůzky a před „domácí zabíjačkou“ a vyznělo PROTI Sobotkovi (a prosím, přiznejme si, že ta lánská schůzka byla zástupným důvodem pro „domácí zabíjačku“, že tím skutečným důvodem bylo právě tohle usnesení – že účastníci té schůzky byli posléze označeni za spiklence, kteří to usnesení „spáchali“ atd. atd.).
    Myslím, že jsme se shodli na tom, že Sobotka měl rezignaci nabídnout, to gesto udělat. Věci se mohly vyvíjet zatraceně jinak.

    Jo, ještě k té podpoře Sobotky zdola – moc jsme se nasmál, jak pražská mládež demonstrovala, že volí Sobotku!!!! Juvenilové, kteří by sociální demokracii nepustili jediný hlas, protože Volíkchárla a Piráty.

 2. Alex napsal:

  Tedy Petře, tak tohle je pro mne ale hodně překvapivé. Ale má to logiku. Nemám s ničím problém, jen s tím úvodem. Protože si myslím, že tak jak jednal Sobotka, by asi jednal téměř každý. To by musel být na jeho místě skutečně geniální politik, dokonale cítící cyniku politiky a dokonalý stratég.
  Myslím si, že snad každej chlap by se už z principu a chlapské ješitnosti zabejčil, protože to bylo vskutku zákeřné a prostě to dělalo i dojem, že je to koordinováno Hradem. Navíc si myslím, že Sobotka uvažoval tak, že pokud by zvažoval svoje odstoupení, mohl se domnívat, že je to konec sociální demokracie. Že by ji to strašně poškodilo, ve vládě by byla s Haškem a pro ten další volební zisk by platilo totéž, co jsi uvedl. Navíc, nikde není psáno, že by to nutně vyneslo zpátky Sobotku. Dále to nezáleželo asi jenom na něm. Jeho spojenci, Zaorálek, Dienstbier a spol se mohli třást na ty ministerské posty z jakýchkoli důvodů tak, že by nemusel mít ty potřebné spojence pro ono budoucí vystoupení ala spasitel. Vůbec neříkám, že to není nemožné, co jsi napsal. Politika i taková prostě je. Ale pořád si tak trošku myslím, že to byl vynucený krok. Ale smrdí to pravdou.

  • vlkp napsal:

   Alexi,
   povíme si to na podzim , jo?
   Ano, Sobotka by musel plánovat strategicky a dlouhodobě. Ale zjevně se rozhdol , že bude následovat karieru Fridricha falckého. Jen s tím rozdílem, že nebud e kralovat přes zimu , ale v létě.

   • Alex napsal:

    Ale tomu rozumím. Pokud Ti jde jen o kariéru Sobotky. Ale nevidím i pak reálnou možnou vládu čistě levice. Výsledek po jejich vládě by takový dle mého být prostě nemohl. To by musel být zázrak. A na ty nevěřím.
    Nu a u Lexe vidím rozpor s tím průzkumem věřejného mínění. Většina vskutku viní Rusko. Co se týká toho, zda Zeman o schůzce věděl či ne, to přece rozhodující není – vztah Sobotka Hašek i Sobotka Zeman byl prostě znám. Takže když to přišlo, Sobotka prostě musl počítat, že za tím stojí Zeman. Dle mého je opravdu možné, že ta schůzka byla zinscenovaná Haškem se Škromachem a Chovanec měl být svědkem, nezávislým svědkem, že tam nic závadného nebylo. Jakkoli můžeš mít pravdu i s tím, že se tam Hašek mohl zdržet a poklepat si se Zemanem na rameno, jak jim to vyšlo. Ale to je přece jedno. Tlak to na Sobotku v tomto směru vyvíjelo tak, jako tak.
    A u Lexe fakt dodnes netuším, kdy si představoval tu možnost čistě levicové vlády. Pokud by Sobotka odstoupil, musel by mít Hašek koule na to jít do to s KSČM. To ale reálné nebylo, tím spíše, že se sám Hašek ucházel o přízeň Babiše. Fajn, tohle Lex netvrdil, chtěl, aby ČSSD do vlády odmítla vstoupit. No pak by v předčasných volbách nutně musela oslabit a ANO posílit – neb viníkem předčasných voleb by byla jednoznačně ČSSD. Nebo si Lex myslí, že by to ocenili zejména ti takoví volnější voliči ČSSD? A nezvedlo by to ještě více pravicových voličů, když průzkumy ukazují, jak jde nahoru ANO nad ČSSD? Kde, kdy vidí čistě levicovou vládu, já ji opravdu nevidím – ale vůbec v nějakém dohledu. Lex se nějak domnívá, že voličstvo by se nadchlo pro jediný správný levicový přístup – alespoň tak na mne působí. Podceňuje hrubě antikomunismus a jeho dopad na mladé. Způsob chování k paní Sylvě, čte-li ho nějaký mladý člověk nutně dělá propagaci jí sympatické straně a odrazuje od jakékoli levice spolehlivěji než RANDAP na faunu.
    Je hezké, že podle něj jsou voliči blbí. No to byli za Klause taky v tomhle smyslu taky. Čím více to levičáci dělají, tím spíše odrazují pro volbu levice. A oni to netvrdí jen na Kose. A ta militantnost zejména mladé utvrzuje v chápání levice jako celku ve spojení s KSČ a oprávněnost antikomunismu. Většina pak volí kohokoli jiného a ta která se cítí pravicí jde automaticky k TOP. Jednak třeba pro fenomén Pospíšil, jež je pro ně kvalitativně stejný jako tady pro pár lidí Ing Osvald, jednak, ze strachu propadu hlasů u Svobodných či pirátů. I když tam ty hlasy také přišli.
    Je strašně hezké říkat, že voliči jsou blbci, že mají vypláchnuté hlavy – tím fakt tedy je možné někoho z mladých získat. A dělat vpodstatě totéž, co druhá strana se sockama v minulosti. A ta militantnost jen potvrzuje pověst KSČM z 50-ých let nota bene ve vztahu k celé levici. Ale je to holt snadnější se na to vymlouvat.

    • Lex napsal:

     Nuže, Alexi,
     nemohu neříct, že vaše fantazie ohledně mé osoby, světonázorového či i jen politického ukotvení a totálního nepochopení obsahu mých komentů (vlastní fabulace jejich obsahu) už dosahuje galaktických rozměrů.
     Mohu-li vás požádat, zkuste ubrat z pobouřené fascinace mými názory. Jste totálně mimo. I včera ve svém posledním komentu na předchozím článku. Neuvěřitelně mimo. Já na oplátku slíbím vám, že vás i nadále nebudu komentovat, asi tak, jako jsem to činil poslední rok.
     Děkuji za pozornost.

     • Alex napsal:

      Lexi, máte pravdu, přesně tak, jak jsem to napsal jste to zřejmě neřekl, hledal jsem a už ani dohledávat myslím nemusím. Neumím to a musel bych projet úplně vše a nemám chuť se s Vámi takto přít. Je možné, že jsem nabyl takového dojmu či pocitu z Vašich příspěvků omylem. I to je možné, přesto takový pocit mám. Ono mně z toho, co jste napsal i tady jaksi vyplývá, že byste po Sobotkovi chtěl ale hodně nadprůměrný výkon s tím vydíráním ohledně toho programu a jaksi mi to prostě neštimuje s tím jeho hodnocením i od Vás. Jde-li tedy o prosazení programu ČSSD až v první řadě a nikoliv jen o tu Sobotkovu sesli. A z toho jsem si možná dovodil, že Vašemu spíše přání odpovídá reálně jen čistá vláda levice. I to je možné. Ale opravdu nemusím mít vždycky pravdu. Nicméně, co jsem napsat chtěl, to jsem napsal. Máte-li takové přání, opravdu nemám nejmenší důvod Vás obtěžovat. K nějakému dialogu přece jen musejí být dva. Toho jsem si plně vědom. Nicméně snad mi dovolíte Vaše příspěvky i nadále číst. Skutečně je mnohdy považuji za přínosné. Předpokládám tedy, že od této chvíle se vzájemně zdržíme reakcí vůči sobě navzájem. Vyhovím Vám.

     • Alex napsal:

      Jen snad poznámka, že je to odpověď na příspěvek Lexe dole v 16:06, abych i já držel slovo.

     • Alex napsal:

      A přece jen ještě dodatek. Pokud by došlo k té ztrátě sesle Sobotky za účelem zbavení se zodpovědnosti, platí zase totéž rozpor mezi deklarovanou kvalitou Sobotky a takovým tahem. Mohli by být předčasné volby. Pokud vím Babiš pokračoval v kampani a rostly mu preference. Chtěl bych vidět, jak by přesvědčil česká média, že chtěl splnit co nejvíce z programu, aniž by byl označen za viníka s tím, že to nepřehnal. Opět při té jeho deklarované kvalitě. Babiš na mně tedy nepůsobí jako nějaký nazdárek, který by si s tím nevěděl rady a musel nutně sednout na lep. Totéž se týká lidovců Tak to už si nedovedu představit strmější pád preferencí v případě těch předčasných voleb. To už by riskoval jen hráč hazardu. To by byl v Liďáku asi pěknej mazec, kdo že co zavinil. Pak si nedovedu představit ani nějakou budoucí resustitaci Sobotky. To už je jen sience fikcion.

  • Alex napsal:

   Ne strašně, ale stejně .. poškodilo …

 3. XY napsal:

  Mno, tak tuhle zábavu si opravdu ušetřím. Lidový milicionář autentickým sociálním demokratem na straně jedné a Kosa co strůjce úspěchu socanů na straně druhé, to nevěstí nic dobrého.
  Bavte se dobře. 🙂

  • vlkp napsal:

   XY
   že to je zábavné?
   No já pro to mám fakta.
   V Olomouckém kraji byla soc dem před ANO o dva hlasy. Petr Osvald tam ovšem dostal tuším 43 preferenčních hlasů. Kdo hlasoval pro něj, dával hlas socanům. Troufnu si tvrdit, že ony dva hlasy, které socanům zajistily prvenství by bez Kosy nebyly a to se stoprojistotou.

   A téměř se stoprocentní jistotou si stojím i za zachránou jejich 4 mandátu. Nemohu to dopočítat , neznám přesně definici d Hondtova pravidla, které sta´ták používá a hlavně netuším, kolik kroužků v celé republice Ing. Osvald dostal od těch, kteří volili jen díky Kose nebo jen díky Kose soc dem. Ale opravdu ten čtvrtý mandát musel být jen o pár hlasů. Stejně jako u lidovců jejich třetí.
   berte to jako fakt.

   • Šims. napsal:

    Vlku, mám už poněkolika vašich příspěvcích pocit, že jste si tou akcí s kandidátem Ing. Petrem Osvaldem něco prubnul. Nevím zda mám pravdu, ale případá mi to tak.
    Jde o akceschopnost Kosy a jak to vlastně může chodit při volbách s preferencemi? Zkrátka, že by takový malý sociologický exkurz?

    • vlkp napsal:

     Paní Šims, ano prubnul jsem. V tom máte naprostou pravdu. A také jsem v diskusi napsal. A byl to pro mne test naprosto zásadního významu. Jen dodám, že cílem naprosto nebylo nějaké zjištění, jestli nemám snad založit nějakou stranu nebo někam kandidovat. Ale cosi úplně jiného.

   • vahy napsal:

    Já jsem si po volbách skutečně provedl analýzu preferenci Ing. Osvalda napříč kraji
    a jsem přesvědčen, že Kosa mu skutečně přispěla, Stručně asi takto: V Plzni
    získal 707 preferenci a v Plzeňském kraji 1218. Když budeme počítat, že to
    jsou hlasy, které si sám odpracoval a získal podporou Krajské organizace..Zůstava
    na zbytek republiky 926 hlasů.Z těchto 926 preferenci tvrdím, že drtivé % má
    na svědomí Kosa. Porovnaval jsem s nim přibližně stejně starého kandidáta z druhé
    dvacítky, který měl podobné vzdělání. Konkretně Balabán Miloš PhDr. Ph.D., který
    je vědecký pracovník z Prahy. Díval jsem se ještě na druhého za ing Osvaldem
    z druhé dvacítky, který za nim skončil o 600 preferenci. Dovolím si tvrdit, že Kosa
    se postarala asi kolem těch 600 možná i více hlasů. Nejsem si ovšem jistý zdá,
    zrovna v Olomuckém kraji rozhodly 2 hlasy Kosířů. Je to velmi pravděpodobné.
    Je třeba vidět,že v preferencích přeskočil na 8 místě bývalého poslance EU.
    Na 3 a 4 místě kandidátky měli pouze asi o 1600 preferenci více. Před Osvaldem
    skončili pouze bývali poslanci EU a nasazení kandidáti.Závěr je jednoznačný.
    Byl to úspěch,

 4. Mezek napsal:

  Hm, Vlku, komentuju tu dnes naposledy. Nemám zájem číst sociálně demokratický blog, i když jste vybral zrovna osobnostně dobrého kandidáta, posledních několik textů je náklonností a stranickostí k ČSSD (kterou si ještě samolibě chválíte!) a socialistickému vidění světa tak prosyceno, že končím. Beztak budete rád.

  Krystalická ukázka stranického přístupu je např. věta: „ODS má míň než komunisté a lidovci a jen o jeden mandát více než takový Mach“. Jen o jeden mandát více; ale i jen o jeden mandát méně. Ale bylo potřeba to zdůraznit, že.

  Za příšernou koalici ODS a ČSSD, která vládla plzeňskému magistrátu, může také jen ODS. Hm. Zrovna v Plzni je NUTNÉ, aby byla korupční chapadla přeťata kompletně a vlády na magistrátu se chopil kdokoliv jiný. Třeba od Babišů.
  Střídání politických stran je normální. Proč ne Babiš. Alespoň je to někdo jiný a koalicemi neumazaný. A zatím předvádí docela rozumné kousky.

  Sbohem. Na tento text prosím vůči mně nereagujte, bylo by to zbytečné, neodpovím.

  Vy jste mi zablokoval nick Soum*r? 🙂

  • Mezek napsal:

   Aha, už to vidím, za Svatováclavskou orlici. No dobře, za tu se Vám omlouvám, to bylo netaktní a v zápalu boje. Přesto sbohem.

  • vlkp napsal:

   Soumare,
   tenhle koment vám tu nechám zcel a vyjímečně, abych mohl veřejně doložit, že kecáte.
   A je jedno jestli přestanete chodit nebo ne, postarám se o to, abyste už nikdy žádný příspěvek do diskuse nepřidal. Chodte tam, kde nehrozí předávání Svatováclavských orlic. Kupodivu máte neustále potřebu to kontrolovat.

   Ohledně speciálně posledních plzenských voleb a dění po nich a ta mesaliance na radnici, mne vedla, hned , po uzavření té hrůzy k napsání tohoto článku, který jste nepochybně nečetl:
   http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/jak-nova-oranzova-vrchnost-zdefraudovala-muj-hlas…
   Nemám na něm dnes důvod cokoli měnit. A jsem stále rozhodnutý vyvodit důsledky z toho, co plzenští socani provedli s hlasme mým a naší rodiny.

   A že neodpovíte na moji repliku? Tak to je jediné v, čem máte naprostou pravdu.

 5. Michal napsal:

  Myslím, že vliv postoje ČSSD k Ukrajině (a je vůbec nějaký?) na její volební výsledek se hodně přeceňuje. Jak vlastně kampaň ČSSD vypadala? Bilboardy s oranžovou, která vypadala už od začátku jakoby vybledlá, kandidáti, kteří neumějí v jedné větě sdělit myšlenku případně vzory čistoty typu Miroslav Poche. Mladé tím nenalákají a spousta starších si v souvislosti s EU vzpomene tak maximálně na zakřivené banány.
  TOP strašila Ruskem, tvářila se tak rozumně, jak to jenom šlo a využila Pospíšila, Svobodní si vystačili se žárovkou, ANO použilo Teličku… Proti tomu „nějaký“ Keller v nevýrazných barvách zrovna nepůsobil, že mu jde o vítězství.

  • Skogen napsal:

   Myslíte si, že barevnější bilboard někoho přesvědčí k účasti na volbách? Zajímavé mínění o voličích… Na rozdíl od vás se domnívám, že dění na Ukrajině do eurovoleb zasáhlo velmi podstatně. Musel bych se pouštět do divokého psychologizování elektorátů jednotlivých stran, ale domnívám se, že voliči ČSSD z principu tíhnou více k demokracii a voliči TOP k oligarchii, jde o to, v čem kdo z nich spatřuje nástroje své moci. Jedni v lidu, druzí v prostředcích moci nad lidem. A zrovna voliči ČSSD mohli na ukrajinské téma jak vládní reprezentace (ČSSD), tak samotných unijních politiků, zareagovat dost citlivě. Koneckonců je to o tématech, jak je i sám zmiňujete, akorát že ČSSD jste žádné nepřisoudil. A vcelku správně, protože ČSSD se ho vzdalo.

   • Michal napsal:

    Jistě, na celkový výsledek voleb měly událostí na Ukrajině jistý vliv, ovšem využila je především TOP 09 pro své strašení Putinem. Voličů ČSSD, kteří ji jenom kvůli postoji k Ukrajině a Rusku nevolili, domnívám se moc nebylo. Příliš si nefanděme, běžní lidé mají jistě své starosti a tenhle problém je určitě pálí mnohem méně než blogery a diskutéry :-).
    Barva bilboardů jistě volby nerozhodne, ale z těch soc.dem. ani náhodou nesálalo nic aspoň trochu podobného sebevědomí a vůli po vítězství. Bylo to takové nemastné, neslané „haló, tady jsme!“. Zoufalejší kampaň měla snad jen ODS.

 6. český maloměšťák napsal:

  Panika levicového voliče, který podlehl bludu flagelanství, pocitu opuštěnosti a zrady – v důsledku domnělé ztráty hodnoty konceptu rovnosti….tato panika může vyústit v šílenství vyjádřené se až přimknutím k fašizujícím stranám.
  Sám se tak předem vzdává…přičemž tábor ptotivníka je samozřejmě stejně zmatený, jen to nedávají najevo, jejich konceptem totiž není rovnost,ale naopak čím dál tím větší podíl na moci. Proto je šílenství takového romantizujícího a melancholického levicového voliče dvojnásob šílené.
  Pičoviny typu Bohumínských usnesení apod.tomuto ale nahrávají. Stejně jako pičoviny typu pantomletí Semelové a pod.
  Konzervy mají oba tábory, jedna konzerva by si ráda vyhuhňala větší panství a mohutnější bič, druhá chce restaurovat nerestaurovatelné.

  P.S. Dnes té první konzervě osdoudili pár jeho kompliců. Jeden dostal 6 let.

 7. Šims. napsal:

  Dnes ráno jsem si poslechla stranické hochy ze včerejšího Hyde parku. Kníže se tam předvedl v úplně nesrozumitelných a pomatených bravách, začíná to akutně volat po výměně lídra. Ale to Kalous už asi dávno ví a již má nachystáno překvapení pro lid. Macha – co mám komentovat o člověku, který se ještě nyní třese z utrpěného vítězství nedočkavostí, jak jim to tam ukáže. nevím, jak na tom pan Mach je s cizími jazyky, resp. alespoň s AJ, ale aby se vůbec na něco vzmohl u řečnického pultíku. Fiala je v současné době odvařený muž, Filip zjevně hledá svého filipa Ransdorfa, protože mu nějak uletěly včely. Sobotka mele páté přes deváté, jen aby všechno zamluvil. Musím říci, že člověkem s nadhledem vypadal jen pan Jurečka, nemusím lidovce vůbec vidět, natož slyšet, ale alespoň tam byl jeden politik s „kultůrou“. A Babiš mne překvapil jednou věcí a může to mít dle mého dalko větší důsledky pro ANO v budoucnu. Na PL také proběhlo několik zpráv na toto téma – Babiš zjevně nemá chuť investovat do komunálních voleb. Dokonce jsem někde četla jeho slova, že v eurovolbách babišovci zanedbali práci na kampani, proto nedopadlo ANO lépe, protože se pořád soustředí hlavně na komunál a tyto volby podcenili. Nehodnotím práci oblastí na kampani, ale zarazilo mne, že ANO nechce kandidovat v menších městech a tím dovozuji ani obcích nižší kategorie. Takže jestli lze hovořit o strategické chybě, tak se nyní rodí. Pokud neobsadí ANO i menší zastupitelstva, tak se odrazí na krajských a parlamentních volbách měrou nebývalou. Babiš sice prohlásil, že výsledek eurovoleb hovoří a tradičnosti hnutí ANO – doslovně že se stala tradiční stranou a zde v tomto bodě se v prizmatu plánů do komunálních voleb „setsakra“ plete. Tradičnost stran se odehrává v myslích voličstva a pokud si budou lidé vybírat jinou stranu do velkých voleb a jinou do komunálních, tak je s tradicí amen. Toto je jen můj názor, ale myslím si, že nebude od reality až tak daleko.

  • Občan napsal:

   Kéž byste měla pravdu!
   Při čtení toho Babišova arogantního prohlášení na A.cz mne napadlo, že tohle by mu mohlo pochroumat fasádu. To, jak sněmovněvolebním koblihistům z malých měst a z vesnic vzkázal, že na se s… Bílej tesák a že pro něho byli jen užiteční idioti.
   Doufejme, že jim to dojde, že je to dostatečně dožere a že si to zapamatují až do podzimu.

  • Alex napsal:

   Víte paní Šims tak tohle už tu defakto probíral čtenář s vlkem. Je hezké, že takto vidíte ta vystoupení druhé strany. Jenže stejně tak, ale opačně je vidí druhá strana. Jistě na výsledek voleb dělá dojem i sympatičnost či nesympatičnost jakéhokoli kandidáta ba dokonce prý jakou má kravatu. Jenže rozhodující je jak působí na ty nerozhodnuté. Měla byste číst ten dojem u opačně orientovaných – a to byste se divila.Čtenář to ale rozebíral tak, že to nehrálo žádnou roli v tom čeho se to týkalo. Tam bylo rozhodující, co tvrdil Zavadil a ten druhý a skutečnost, že s ona dáma skutečně neráčila pořádně informovat. Dojem zda skákala nebo neskákala do řeči tam byl podržný – v argumentaci.

  • Firefly napsal:

   Chyba ? Naopak. Babiš proste nechce, aby se ANO stalo základnou místních mafií a proto nechce na malé radnice. Velká města snad ukočíruje, aspoň s ito myslí, ale tuší, že nemá šanci podchytit lokální průseráře.

   Jak víme ze „zavedených“ stran, místní mafie prorostou v regionální, region se utrhne a dělá svoji mafiánskou politiku…

   Vůbec se Babišovi nedivím.

   • Šims. napsal:

    No, pokud něco víte o těch mafiích na menších obcích, tak je to propojené až do krajských úřadů. A problém vidím v tom, že lidi na malých obcích se budou svým způsobem cítit podvedení. Oni budou chtít volit Babiše a on resp. jeho hnutí nebude kandidovat. Pak raději nepůjdou k volbám. Tak to vidím já a proto jsem výše napsala, že to může znamenat sešup z výšiny. Babiše lidi volili jako naději a pak si budou připadat, tak jak napsal Občan – jako užiteční idioti. Oni se lidé zklamali již několikrát a už si fakt s důvěrou tomto státě nelze hrát. Ale mohu se totálně mýlit a jde vlastně o projekt řízení státu firemním způsobem. Aby ti dole ukázali, že se umějí o sebe postarat. Abych řekla pravdu, nějak to nemohu pochopit, že se bude katagorizovat na ty významné a nevýznamné. U voleb se sčítá každičký hlas…………..

   • Občan napsal:

    Carlosi,
    to snad ani nemůžete myslet vážně.
    Takže Babiš se necítí na malé mafijky obecního či maloměstského formátu, ale má svaly na veké metropolitní mafie? Hmmm, tak tuhle „logiku“ nepobírám ani při své dost bujné fantazii 🙂

    A protože mi dnes celý den kolabuje internet a odeslání příspěvku trvá i 15 minut, vezmu to z jedné vody načisto i ohledně KlausoMacha v europarlamentu.
    Jak jste prosím přišel na to, že SSO je pozitivně nakloněná homosexuálům? Na jejím webu jsem našel odpověď na otázku k této problematice, která svědčí o opaku. Nemluvě o tom, že Mach osobně je signatářem výzvy D.O.S.T.
    A to nemluvím o tom, že toto téma je čistý populismus, na který Vy snad nenaskakujete.
    Ona je SSO v europarlamentu, který je jí ze srdce odporný, vůbec pozoruhodný protimluv. Umocněný ještě tím, že Mach se nechá královsky živit z veřejných prostředků, jež se alespoň podle jejího politického programu SSO vyloženě hnusí.
    Takže se tahle partaj ukázala jako partička tlučhubů, kteří při šanci na zlaté koryto hbitě odhodili veškeré libertariánské principy a po tom korytě skočili jak slepice po flusu.
    Být Klausem, tak si nad nimi odplivnu…

    • Firefly napsal:

     Pro Babiše je snažší pár desítek lidí v parlamentu, ministerstvech a velkých městech nežli na tisíci vesnic.

     Obecně si myslím, že malá a velká politika by se nikdy neměly míchat. Na vesnici není moc levicového či pravicového přístupu, možná trochu autokratického/svobodomyslného, ale prostě se řeší jiné problémy, na které jsou třeba jiní lidé.

    • Občan napsal:

     Pár desítek? 😯
     Jenom pražský magistrát má 63 zastupitelů! Krajských měst je BEZ Prahy 14!
     A pokud by chtěl ovládnout pouze krajská města a Prahu, musel by dát dohromady MINIMÁLNĚ kolem 250 spolehlivých lidí (spolehlivých pro něho, na voliče pochopitelně kašle) – de facto podřízených.
     A Babiš je prostě nemá. Babiš prostě šokovaně zjišťuje, že stát NENÍ firma a nedá se řídit jako firma. Zjišťuje, že na to, aby mohl města, ministerstva a další veřejnosprávní orgány řídit jako divize SVÉ firmy, nemá.
     Aby si zachoval tvář a nemusel přiznat debakl, nezbývá mu než předstírat, že mu jsou obce menší než krajská města ikradené. A jít do rizika, že mu to tamní voliči dají sežrat. Ale třeba pustí chlup a elektorát z těch odkopnutých obcí něčím uplatí; kobliha už ale asi stačit nebude.

 8. Občan napsal:

  Tak jako se dostal do europarlamentu Kalousek prostřednictvím svých tykadel, dostal se tam i Václav Klaus prostřednictvím Petra Macha.
  A že odešel z aktivní politiky? No, někdo je soudný a jiný holt ne; možná mu v tom pomohla i Livie a vysvětlila mu, že by mohl dopadnout jako Schwarzenberg. Což u narcise jeho typu mohlo zabrat dostatečně.

  Elektorát ČSSD chápe leccos; přestal ovšem mít pochopení pro jalovost jím dosud volené partaje a stal se bývalým elektorátem. Buď volí jiné strany, nebo k volbám přestal chodit úplně.

  Babiš už se s Kalouskem ASI domluvil. Do komunálek postaví pouze kandidátky ve velkých městech a venkovské koblihisty dal k volné dispozici „stánkařům“.
  Kandidátky bude připravovat hlavně do senátorek a krajských voleb – viz. http://zpravy.aktualne.cz/domaci/babisovo-ano-nepostavi-sve-kandidaty-v-mensich-mestech/r~49f33e56e56811e3b89b0025900fea04/

  V komunálkách opět posílí vandasovci. Jak se zhoršuje socioekonomická situace, rostou jim preference NEJEN v problémových regionech. Mezi mladými (do cca 35ti let, což už zase TAK mladí nejsou) mají nemálo příznivců i v Praze.
  Možná se totéž stane i Pirátům – ti mají příznivce hlavně ve větších městech, ale leccos z jejich programu by mohlo zaujmout i menší obce.

  ČSSD nedostala 14,5%. ČSSD utrpěla 14,5% z 18,2%, což je pouhých 2,63% z oprávněných voličů.
  Je sice pravdou, že jiné partaje dostaly ještě méně, ale řeč je o ČSSD, která o sobě svého času tvrdívala, že je stranou pro dolních 10 mega. Jenže těch dolních 10 mega současné kavárenské kecy pro dobře zajištěnou velkoměstskou střední vrstvu netankují.
  Takže – jelikož VÍME, že programově je ČSSD neresuscitovatelná (protože Dienstbier&spol.) – nezbývá jí než doufat, že se část elektorátu lekne a nahází jí to bez ohledu na cokoli.
  Za sebe říkám UŽ NE. Stačilo. „4x a dost“ je tolerantnost mnohem větší než je zdrávo.

  • Firefly napsal:

   Ztotožnění Klause a Macha je velmi pochybné. Klaus se přiklonil k národovectví, konzervatismu a k blbostem stylu Hájek a AB Bartoš. Svobodní nemají onen národovecký odér, jsou mnohem svobodomyslnější (práva gayů atd) a i ekonomicky jdou jinak, než Klaus – ten sice hezky mluvil, ale jinak činil.

 9. Cech napsal:

  Nevím proč bych měl ale nedá mi to.

  Sobotkova domácí zabijačka NEBYLA !! zaměřena na jeho ego, tedy na to, že by se chtěl za každou cenu stát premiérem.
  Zde prosím je nutné oddělit masmediální manipulační šablonu, od samotné podstaty – > Sobotka byl přinucen k této zabijačce.
  Protože s Haškem si Dienstbier nevěděl a neví rady a proto, že se potřeboval za každou cenu dostat do vlády(žádná oběť ani na vlastních lidech mu nebyla cizí), byl Bohouš přinucen uspořádat domácí zabijačku.

  Ovšem to že Bohuslav tak jak je řízen Dienstbierem, stále více a více samodestruuje ČSSD v tom s Vámi naprosto souhlasím.
  V čem s Vámi nikdo nesmí souhlasit, je další bezmyšlenkovitá volba ČSSD.
  Prostě systém ať dělá co dělá my ji volit budem, to je naše právo a povinnost.
  NE, NE není to povinost před půl rokem to projednou naprosto stačilo.Tak jak současná ČSSD nechce nic jiného než si udržet výnosná křesla a na všechny své voliče z vysoka se.. .Tak pokud ji neopustí právě vládnoucí klika Dienstbierovců (nemusím snad zde znovu a znovu opisovat vazbu Diestbierovců s von.Karlem a Bakalou) tak hlas normálně uvažujícího levicového voliče dostat NESMÍ.

  Prostě chování ODS a TOP 09 a starostové, není chování levicové strany(Neuvádím zde soukromý politický projekt pana Andreje Babiše protože vláda oligarchů nepatří do Česka, tu nechť si provádí ukrajinci).

  To že by si svým jednáním současná vládnoucí Dienstbierovská frakce, zasloužila byť i jen jediný hlas voliče ČSSD o tom nejsem přesvědčen.Prozatím tato frakce ukázala, opravdu velký kulový.
  Protě normální je v současnosti ČSSD NEVOLIT.
  To že tento stát ovládnou oligarchové, je něco tak pokryteckého, jako prohlášení nějakého nejmenovaného Ing. ekonomie, že prověřený stbák nemůže dělat ministra financí.
  Nelze volit levicovou stranu, která v současnosti zabezpečuje v této republice vládu oligarchů na plný úvazek.
  Na podzim budou pouze dvě varianty – > a to pokud se rozpadne současná ČSSD včas a bude schopná eliminovat ze svých řad Dienstbierovskou kliku tak ji volit, nebo pokud bude pokračovat ve svých dosavadních praktikách tak ji NEVOLIT, NEVOLIT za žádnou cenu.

  • Jeff napsal:

   Jeden z nejlepších příspěvků od vás. Já je volil jen proto, že trojka je můj spolužák. Jen bych doplnil dvě věci: I ten Dienstbier je řízen, (ne z Mockby ani z Pekinu) a jeden z mála, kdo to tak nějak věděl je Mlha. UA na hezkých 14ti % má vliv zásadní, stejně jako nulitní mimoň v čele. I když to bude nejspíš jeden z nejlepších premiérů o prsa před Topolánkem a dvě prsa před Nagyovou. Jeden z pamatováníhodných výroků jednoho ze zlodějů nejmenované poslední vlády ultrazlodějů je totiž zhruba tento: kdyby tam byli socani, museli by dělat politiku škrtů stejně jako my. To je česká levice.

 10. Lex napsal:

  Abyste nemuseli klikat, přetisknu tu článeček z kulturního čtrnáctideníku A2 ze dne 9.1.2014 (tj. z doby vzniku koaliční smlouvy ČSSD-ANO-KDU ČSL) s názvem „Sociální demokracie jako doplněk pravice“.
  Jen dodám, že s autory Jaroslavem Fialou a Lukášem Rychetským prakticky bezvýhradně souhlasím.
  A pánům Alexovi a „tatovi“ ze srdce doporučuji věnovat pozornost předposlednímu (a také poslednímu) odstavci.

  „Psaní o současné sociální demokracii je nevděčná úloha a v Česku to platí dvojnásob. Komu by se chtělo hledat záblesky ideálů mezi lokálními mafiány a tzv. moderním progresivním křídlem, které z donucení a váhavě hledá vlastní identitu jen díky diletantství stranických nepřátel? Bohuslav Sobotka však s největší pravděpodobností stane v čele nové vlády, a tak je na místě se ptát, co vládní vítězství nejstarší české politické strany vypovídá o její dnešní podstatě a jak se s ním, a vlastně i s voličskými hlasy, rozhodla naložit. Jinými slovy: co je příčinou rozbředlosti této strany?
  Chybí tu radikální křídlo
  Logika parlamentního politického boje se zdá být pragmaticky neúprosná a výhra, byť nepřesvědčivá, si žádá v první řadě přijmout vládní odpovědnost. V naší povolební konstelaci to pro sociální demokracii znamenalo uvěřit, že bývalá hrozba v podobě podnikatelské strany ANO 2012 Andreje Babiše se mávnutím kouzelného proutku voličstva stává východiskem z protahované krize. Důkaz pro to ale žádný není, musíme si vystačit s alibistickým tvrzením, že cokoli musí být nutně lepší než vláda Petra Nečase, s níž tehdy ještě politické novorozeně Babiš neměl a také nemohl mít nic společného.
  „Pokud například Sobotka souhlasí s ministrem kultury Danielem Hermanem, který ještě nedávno varoval před vládou levice, je to nejen obraz politiky jako umění možného, ale i jako umění znemožnit se.“
  Licitace o koaliční program i vládní posty nabraly zvláštní směr, v němž už nešlo ani tak o to, jaká bude vláda, nýbrž o to, aby vůbec nějaká byla. Tím, kdo od začátku tahal za kratší kus provazu byl netrpělivý Bohuslav Sobotka, který začal rychle ustupovat. Svůj vlastní úspěch ztotožnil s kompromisy, k nimž se nechal přinutit, a do nichž přitom sám brzy přestal nutit koaliční partnery. Veden spíše snahou vládnout doslova za každou cenu než zodpovědností k vlastní straně a jejím voličům, přišel bez boje o strategická ministerstva. Smířil se i s tím, že ministerstvo kultury nejlépe povede bývalý kněz Daniel Herman a o životní prostředí se zase nejlépe postará dřívější ředitel obřích chemiček Richard Brabec. Ústupovou taktiku zvolil i ve vztahu k nepřejícnému prezidentovi Miloši Zemanovi, když se pro jistotu ani nepokusil prosadit Vladimíra Špidlu do vlády. Tolik k proklamované síle a výdrži budoucího premiéra.
  Bylo by ale přece jen nefér tvrdit, že sociální demokracie si vládní angažmá pokazila až v době vyjednávání koaliční smlouvy. Kořeny její rozbředlosti sahají mnohem hlouběji a je třeba je hledat především na ulici, která pro sociální demokracii už dávno ztratila emancipační kouzlo. Prostor ulice zbyl pro vznikající protestní hnutí, v němž sociální demokraté mohli zahlédnout odraz své postrádané levicovosti, ale viděli jen něco, co je vlastně nezajímá a co navíc má odpudivou příchuť „radikality“ a grassroots. Nakonec to byl právě Babiš, jenž pochopil, že na ulici leží mnoho protestních a rozhořčených hlasů. ČSSD naopak udělala vše proto, aby se náhodou uvnitř největší levicové strany spolu s protestním hnutím nezrodilo i radikální křídlo, které bývá běžnou, i když stále více marginalizovanou součástí řady sesterských sociálnědemokratických stran v evropských zemích. Jako by zrovna dnes sociální boje zuřily jen v nejvyšších patrech stranické politiky a šly vybojovat pouze z poslaneckých lavic.
  Politika slepování trosek
  Koaliční smlouva, kterou Sobotkova strana uzavřela s ANO a KDU-ČSL působí na první pohled ambiciózně a oproti Kalouskovské garnituře opravdu rozdílně. Vláda má vést Česko na základě sociálně orientovaného tržního hospodářství a usilovat o společenskou soudržnost; nechybí tu snížení DPH na knihy a léky, tvorba pracovních míst, zákon o sociálním bydlení nebo odpolitizování státní správy. Najdeme tu i slib zakázat těžbu břidlicového plynu, nepřipustit školné a zamezit obchodu s chudobou, spočívající v pronajímání předražených ubytoven. Zároveň se ale při četbě dokumentu nelze ubránit pocitu, že jde o boj o poslední kousky prostoru, kde je ještě možné dát sociálnědemokratickým heslům o svobodě, spravedlnosti a solidaritě nějaký konkrétní obsah.
  ČSSD chce dnešním destruktivním změnám vtisknout lidskou tvář, jenže tato tvář je neskonale konzervativní. Slibuje dílčí obnovu sociálního státu, jehož bourání jsme zažívali v minulých letech. Připomíná tak slavný motiv z obrazu od Paula Kleea, o němž píše filozof Walter Benjamin. Je na něm zachycen anděl dějin obracející se do minulosti, kde se vrší hromady trosek. Anděl by hrozně rád v minulosti setrval, slepil to, co je rozbité, ale vichřice, která náhle přichází, je tak silná, že ho unáší do budoucnosti, k níž je obrácen zády.
  Je možné založit politiku na slepování trosek? Není naopak chybějící radikální příchuť příčinou jejího neúspěchu? To, že program návratu do minulosti levici moc nesedí, ukázaly volby, v nichž Babišovi stačilo vykreslit barvotiskovou vizi lepší budoucnosti. Ta zapůsobila účinněji než jalová hesla o fungujícím státu a v posledku ukázala, že ČSSD se nevymanila z role doplňku neoliberální pravice. Přes veškerou kritiku předchozích vlád nedokáže působit jako věrohodný protipól. Nasazuje si masku lidskosti, ale na to, aby prosadila výraznější zlepšení životních vyhlídek, postrádá drive a přesvědčivost.
  Česká strana sociálně konzervativní?
  „Anděl dějin“ dělá jeden kompromis za druhým, až se nabízí otázka, zda by neměl přemýšlet o změně názvu své strany. Pokud například Sobotka souhlasí s ministrem kultury Danielem Hermanem, který ještě nedávno varoval před vládou levice, je to nejen obraz politiky jako umění možného, ale i jako umění znemožnit se. Namísto sociální demokracie máme před očima konzervativce, kteří jsou (naštěstí) sociálnější než jejich předchůdci, ale spíš než reálnou solidaritu s utiskovanými nabízí drobečkovou politiku.
  Moudří kmeti nás budou přesvědčovat, že to jinak nejde a že hlavní je konzervovat zbylé výdobytky. Jenže ústupový boj mnoha lidem nestačí. Zatímco alterglobalizační hnutí kdysi říkalo, že „jiný svět je možný“, sociální demokraté nás dnes přesvědčují, že žijeme v nejlepším z možných světů, kde politická představivost nehraje příliš důležitou roli.
  Přes uvedené námitky připusťme, že prosazení některých koaličních slibů by přineslo společnosti úlevu. Záleží ovšem na tom, zda jim ČSSD nevtiskne nepřijatelnou podobu. Nejen sociálním demokratům by pak hrozilo, že se anděl dějin stane součástí trosek, na které se právě dívá. A tím by se neulevilo ani jim, ani nikomu jinému.“

  L.
  PS
  Foto obrazu Anděla dějin je v originálu článku zde http://a2larm.cz/2014/01/socialni-demokracie-jako-doplnek-pravice/

  • vlkp napsal:

   Cítím s e tím článkem být osloven. Jsem jasně antipod těch dvou pánů, šířících moudra.
   Mrzí mne , že zapomněli napsat, jak že se to mělo udělat jinak, tak, aby nebyly zachrańovány jen drobty sociálního státu a tak podobně. Kde že je ta neobjevená síla, co by to napravila. Přehlédl jsem něco ve výsledku parlamentních voleb?
   Něco, co by umožnovalo nevést zmíněný ústupový boj, co mnoha lidem nestačí, ale kde je ta síla, co má možnost vést ofenzivní útok za nápravu křivd a pochybení bývalých vlád. Marně to v tom článku hledá.
   připomíná mi to jeden velmi známý výrok z povídek Šimka a Grossmanna.
   … tady máš pět korun a přines bič za deset…

   • Lex napsal:

    Vždyť říkám, že v tomhle se neshodnem. Ale tobě – na rozdíl od Alexe, který furt operuje nějakou mojí jednobarevnou vládou levice (sic! – kde ho to zachvátilo?) – sdělím moje představy o povolebním vyjednávání (které ovšem nebylo možno ukutečnit z důvodu nepřekonatelného hladu Bohuše Sobotky po sesli premiéra ve Strakovce).
    Moje představa byla taková, že Sobotka (když už z božího dopuštění vyhrál ten bratrovražedný boj – neříkám, že ho měl vyhrát Hašek, na Haška máme podobný názor už od doby „kytičky pro premiéra Nečase“ – k té zabíjačce vůbec nemělo v té době dojít, totálně oslabila jeho pozici, měl to „velkoryse přehlédnout“, zapráskat vousy a za zdmi Lidového domu tiše ale jasně říct – „jednou se k tomu vrátíme“) se měl před ostatnímu šéfy parlamentních stran vyslovit, že jako šéf vítězné strany je ochoten převzít odpovědnost za sestavení vlády. Že je také ochoten přijmout programové cíle těch stran, které by se o vládní angažmá ucházely s ním, nicméně takové, které nebudou v zásadním rozporu s hlavními programovými cíli ČSSD. A tento postoj také systematicky medializovat. Po protestech ze strany možných partnerů zcela jednoznačně sdělit, že v opačném případě ČSSD do vlády nepůjde. ON MĚL „VYDÍRAT“ JE, NE ONI JEHO. Nemohl nevědět, že oni bez něj také vládu nemohou sestavit, aniž by totálně ztratili kredit (velkohubě deklarovaná animozita ANO vůči ODS a TOP 09) a způsobili si znemožnění.
    Byla to ČSSD, která po takto zpackaných volbách (na příčině jsme se neshodli) měla dokázat, že – až na sesli pro Sobotku – nemá co ztratit. Ani občané, ti stejně prakticky nic nezískali. Takhle ztratila nejen tvář, ale i značnou část volitelnosti pro nadcházející období, období „supervolebního“ roku.
    A pro ČSSD teď dlouho bude jen hůř (na tom jsme se také shodli). Otázka je, zda pro ni ještě někdy bude líp. Nikdo nikdy nic nemá mít za definitivní. Ani ČSSD. Protože té hrozí rozpad. Na tom se také shodnem, že?

    Tož tak tedy – určeno i pro Alexe a jeho „jednobarevnou vládu levice“, kterou mi stále podsouvá. Naopak, pane, NAOPAK!

    • Alex napsal:

     Lexi a jak jsem to měl a odkud vědět, jak to myslíte? Já jen vím, že furt píšete o nevstoupení do vlády, ale fakt netuším jak. Co si mám potom domyslet. A píšu to, ale to nevadí, že jo. Jen když jste rozmrzelý. Myslíte, že my ne? Jo, to, co píšete je možné – pokud by byl Sobotka či Hašek alespoň takový šíbr jako Kalousek. A jak se o nich obou vyjadřujete? Není pak přání otcem myšlenky? Fakt to při tom jejich posouzení z Vaší strany vidíte tak reálné? Od jednoho či druhého?

     • Lex napsal:

      Dobrá, tedy, Alexi.
      Odkud? Psal jsem to hned, HNED po volbách v říjnu a listopadu minulého roku.
      A co jako od koho bych měl vidět „reálné“?
      Máte pravdu, od Sobotky to, že by se k jím zpackaným volbám postavil jako chlap, a pak, i když to dopadlo jak dopadlo, jako chlap při vyjednávání o vládě, jak to naznačuju, to máte pravdu, to jsem od něho čekat nemohl. To by totiž mohly ty jeho protějšky při vyjednávání říct, OK, ani my neustoupíme, a to by Bohuš přišel o tu sesli.
      To jsem fakt čekat nemohl.
      O Haškovi vůbec řeč není a nebyla. To je furt vaše (množné číslo) písnička o zrádcích. Hašek je mi volný. Méně už Tejc a Zimola.

      No, a když už jsme tedy na řeči, tak mi dovolte připomenout, jak 37. sjezd ČSSD ve volbách místopředsedů zamával s Dienstbierem ml.! A protože jsem měl informace přímo od zdroje, tak vím, že příčina byla spatřována v jeho neochotě k týmové práci, akceptovat linii kolektivních orgánů, jeho neochota přijímat většinové názory, jeho „solitérnost“ i proti zájmům strany. A pojednou, co se to děje? Dienstbier aniž měl jakoukoliv pozici v ČSSD (vyjma senátora), šupky dupky do vlády.
      Jó, pane, loajalita k šéfovi, to je tvrdá měna. Někdy i servilita, ta ještě tvrdší.

    • vlkp napsal:

     Lexi,
     udělej tu analýzu kompletní a zahrn do ní faktor času. Lánský puč se rozběhl hned o povolební sobotě večer, když pučísté v době , kdy byl Sobotka na povolební diskusi v televizi, v sobotu večer, se sešli v Lánech. Tam už to jelo. Následně byl Sobotka odvoláván a hned na to vznikl skandál s Haškovou lží. Tohle jelo a jednání o vládě tehdy ještě ani nezačaly, protože Babiš byl tehdy v zahraničí.
     A ted si do toho ještě představ, že šéf vítězné strany bude postupovat podle tvého receptu. Mimochodem, já tehdy zvažoval doporučení podobného postoje.
     Co myslíš, jakou by měl Sobotka šanci uvnitř vlastní strany, kdyby byl jednak takhle? Kde spousta spolustraníků se jen třásla na různé zajímavé židle? A zkus si do toho ještě promítnout Zemana,. Který podle mého nejhlubšího přesvědčení byl hybatelem lánského puče. Jak by si na Sobotkovi smlsnul, že odmítá převzít vládní odpovědnost a bojí se jí?
     Ano, nastolit tvrdé podmínky pro nedohodu a nechat Babiše a Kalouska, at se zaranžují a znemožní dohromady bylo správné řešení. Jenže nebylo reálně možné. Je to asi tak, jako bys někde , kde je hladomor říkal, že je správné denně mít vyváženou stravu o tolika a tolika kaloriích a ti chudáci tam mají krajíček chleba jednou za tři dny a je ten je ještě k tomu plesnivý.
     A jen tak mimochodem, připomínám, že moje předchozí replika na ten článek, co jsi dal, byla o něčem úplně jiném. Ptal jsem se, kdeže je ta síla, která nebude vést ústupový boj, ale má všechny předpoklady k zásadní ofenzivě, jak doporučují ti dva psavci.

     • Lex napsal:

      Vlku,
      všechny tvé úvahy vycházejí z akceptace domácí zabíjačky. Používáš pro to slova „už to jelo“, jako by to bylo něco jako „vis maior“, něco objektivního. Moje z toho, že ji neakceptuji, že byla ZÁMĚRNĚ VYVOLANÁ a Sobotkou záměrně eskalovaná, a že byla v té době zcela zbytečná, a nejen zbytečná, ale těžce škodlivá, naprosto deklasovala vyjednávací pozici Sobotky. Výše jsem to napsal jasně – „k té zabíjačce vůbec nemělo v té době dojít, totálně oslabila jeho pozici, měl to “velkoryse přehlédnout”, zapráskat vousy a za zdmi Lidového domu tiše ale jasně říct – “jednou se k tomu vrátíme”.

      A jinak – všiml sis, jak bylo naprosté ticho po pěšině ohledně té skutečné příčiny „podřezávání podsvinčat“, tj. přijetí předsednictvem strany těch usnesení odstavujících Sobotku? Proč asi? Sobotka byl tomu jednání přítomen, určitě se vyjadřoval, ale nepřesvědčil. Určitě se vyjadřovali i další a většina ho přehlasovala, i jeho věrné, i toho z mrtvých vstalého (půl roku předtím sjezdem deklasovaného) Dienstbiera ml.

      Vlku,
      my se nemusíme hádat. Oběma nám je jasné, že současná ČSSD je za zenitem, že je na úbytě a že ji čeká blížící se průser. Jak velký, to se uvidí, myslím si, že spíš větší než menší. To ty si vlastně myslíš taky.¨
      Jen v příčinách toho stavu se míjíme. Což je venkoncem jedno.
      Že z toho ty ani já nemáme radost je nabíledni. Já jsem je navíc volil vždycky.
      Možná je naší chybou, že oba trváme na tradičním pravolevém rozložení politických sil. Realita ale jde jiným směrem. Václav Bělohradský to nazývá „kaleidoskopem“.
      Což znovu já považuji (tu „kaleidoskopizaci“) za historickou chybu, která nemůže přinést nic dobrého, protože je to důsledek vehnání voličů do téhle situace vinou globalizace a všiváckých politiků.
      Leč svět se bude měnit. Současný agresivní postoj USA a jejich „ozbrojené pěsti“ NATO vůči Rusku (a jeho současných i brzkých spojenců), i existence imperiálních zájmu EU donutila RF a ty s nimi učinit urychlené kroky, které budou znamenat konec globalizace. Světové poměry se budou měnit. A s nimi i politika jednotlivých zemí. Nikoho nebude zajímat nějaké pravo-levé vidění světa. Nikoho nebudou zajímat naše vnitřní poměry. To, co se u nás děje nyní, bude jen bublinkou zdaleka nepřipomínající ani bouři ve sklenici vody.
      Naše možná chyba spočívá v tom, že se příliš upínáme k současnosti, jakoby ausgerechnet ta naše současnost byla s to něco znamenat. Zatímco horizont – dneska už možná pěti deseti let nemáme šanci zprognózovat, natož ovlivnit.

     • vlkp napsal:

      Lexi
      fakta, zejména časová mluví jasně. Stejně tak Zemanův výrok v následném interview u Moravce. řetěz nepřímých důkazů je perfektní: Sobotka žádnou domácí zabijačku nevyvolal, On jen dělal vynucené tahy. Předsednictvo ČSSD a odvolávání Sobotky? Předem připravená akce Haškem. Žádná spontánnost. Prostě puč, který nevyšel. Nic víc.
      Tvrzení o vlivu Ukrajiny odmítám. Proč nedokázali mobilizovat svoje příznivce komouši, při takhle mizerné účasti když oni o Ukrajině měli jasno?

      Ohledně soc dem – ano, kráčí k marginalizaci. A čeká ji osud ODS. Jen rychlejší. Tohle píši od jejich brněnského sjezdu a jsem o tom přesvědčen od posledního sjezdu v Ostravě.
      A při volebním výsledku, který měli pro ně není záchrana. Led a nebýt ve vládě. Což udělat nemohou.
      Žádná vládnoucí strana od roku 1998 nedokázal a uspět ve volbách do obcí a zejména do senátu. A samo, že to nemůže dokázat ani soc d em. A následné zemětřesení v partaji bude fatální. Není úniku. Ostatně, v senátních volbách těžce pohořel i tehd y vládnoucí Miloš. Když už jsme u toho.

    • Firefly napsal:

     Ano, velká škoda, že Sobotka hned po té šarádě se Zemanem a Haškem opravdu nepřitlačil Babiše. A když by on neustoupil (neměl proč), nezkusil tříměsiční vládu bez důvěry a nové volby.

     Vítěz, co se stačil pobít sám mezi sebou a nedohodnout s nikým, to by dopadlo moc dobře. Neměl by problémy se sestavováním vlády.

     • Lex napsal:

      Ano, Carlosi, asi neměl. Vládu by sestavoval někdo jiný. A nesl by za vládnutí odpovědnost. Zatímco takhle také ve skutečnosti vládne někdo jiný, ale odpovědnost nese ČSSD.
      To jsem si myslel, že jste větší formát, že na takovou jednoduchost jste schopen přijít sám.

     • Firefly napsal:

      Lexi, já prostě netušil, že jste si přál koalici Kalousek – Babiš. Já bláhovec.

     • Lex napsal:

      Carlosi,
      nechce se mi věřit, že jste nečetl můj článek o republikánské a císařské bitvě, který jsem publikoval 30.10.2013. Všímáte si to datum?! Tam a v následné diskusi to všechno je. I tohle – cituji – „Lex napsal:
      31.10.2013 v 21:10
      Tato,
      já jsem přesvědčen, že ta možnost je – hodit to na krk PRAVICI – ať se znemožní ona.
      Už jsem to psal včera, ani ta pravice by nic nedokázala, nedokázala by dále škodit, jako do pádu vlády Nečase, natolik jsou jejich představy s představami populistů rozdílné. Jen se vyvarovat převzetí odpovědnosti za to selhání voličů bezmozků a koblih levicí.
      Jistě, také se mohu mýlit. Třeba spojením s ANO a KDU-ČSL sláva ČSSD znovu naroste do nebývalých výšin, takže za čtyři roky úžasného vládnutí získá sama 51 procent.
      Nebo chcete radši tu “O Červené Karkulce”?“

      A dodávám – ne, před volbami jsem si nepřál vládu pravice – po sedmi letech jejich korupčního bačování a nevratného rozkulačování, po tolika letech jimi řízeného úpadku jsem si přál vládu levice. Vládu, která by mohla být úspěšná jako ty v letech 1998 – 2006, byly tu možnosti restartu.
      Není mou vinou jak volby dopadly. Toho, koho já považuji za prvořadného viníka toho pádu na čumák, tu prezentuji opakovaně, také hned od zveřejnění výsledků. Samozřejmě, že on nebyl jedinou příčinou, ale byl tou hlavní. A místo aby se zachoval jako chlap, zachoval se jako ksindl (ale přiznávám, nejsem politik a straník už vůbec ne, třeba stranictví a politika vyžaduje právě takové jednání – bůh suď, ale s tím já nechci mít nic společného).
      Tak za těchto okolností jeho vládu jsem si nepřál. Protože ČSSD tohle vládnutí na delší dobu diskvalifikuje. Nemohl jste si taky nevšimnout, že přes rozdílné vidění příčin v těch důsledcích se s vlkem shodujeme.
      Přál jsem si, když už došlo k prohře (přesněji k nevýhře) v bitvě (v těch volbách), aby se vyjednávalo tvrdě o podmínkách koalice a prosadila se podstat, nebo aby se bitva pustila v zájmu vítězství ve válce – a ta přijde.
      Nikoliv, Bohuš potřeboval sesli.
      Ale to bych se už opakoval.

     • scallop napsal:

      Trosku me pripominate Vaclava Klause po volbach v roce 1998. Vzdal „bitvu“ a nechal vladnout CSSD aby se historciky znemoznila …. a potom v dalsich volbach prohral i valku.

     • Lex napsal:

      No, Mensch, napsat takovou hloupost, na to už musí být talent! Máte představu, kdo tu fakticky vládl od roku 2002 do roku 2005 (než přišel Paroubek)? ČSSD, nebo pravice – US-DEU s KDU-ČSL? A kdo tu vládl od roku 2006, a nebýt jedné po moci neukojené dominy, vládl by tu ještě v této chvíli? Pomůžu vám – ODS!!! Vy „válko“!

     • Firefly napsal:

      Jaja Lexi, tak jste volil Nečase. A já to chápu, to je přesně můj styll.

      Vždyť proč jsem volil Zemana ? A že mi to vyšlo 🙂

 11. Laco G. mlynář napsal:

  Pokud jde o prognózu, jak dopadne na podzim a dále ČSSD, jsme zajedno. Lišíme se v důvodech, proč tomu tak je. Ačkoliv se s despektem dívám na teorie o roli osobností v dějinách, v případě současné ČSSD není zbytí. Vše se bohužel odvíjí od slabingera Sobotky jako neschopného vůdce.
  Ani nebudu uvádět velká kvanta argumentů. Uvedu pouze dva o levici.
  Fico na Slovensku a Gysi v SRN. A partaje vypadají úplně jinak. Bohužel, musím čím dál víc konstatovat, že také Filip jde ve stopách Sobotky, ačkoliv jsem voličem KSČM.
  ČSSD z oranžové zrůžověla a nyní je někde mezi hnusnou hnědou až černou. KSČM z rudé zoranžověla.
  A koho volit? No ČSSD určitě ne, protože to je totéž, co volit Kalouska. Nezbývá než KSČM. Nemusí to být odepsaná stran, stejně jako koaličně nejsou odepsaní die Linke v SRN, se kterými se chystá SPD uzavřít po příštích parlamentních volbách koalici. Rozdíl mezi die Linke a KSČM je jen v názvu a mnohem, mnohem inteligentnějším vedení a politice. Však poslechněte si Gysiho na YouTube, když mluví v Bundestagu. Nemá tam rovného, natož u nás v PS.

  Takže Vlku, to, že nemá KSČM koaliční potenciál je jen blud antikomunistů a buržoazie, která potřebuje mít za každou cenu rozdělenou levici. K těm antikomunistům řadím i Tebe samozřejmě. Ty jim prostě nemůžeš odpustit, že Vás jako rodinu a Tebe jako pacholíka vystěhovali na hodinu z Plzně do Aše. Tomu naštvání rozumím, ale je to míchání emocí do analytické činnost, takže špatně.

  No a jak dál? Tak u nás doma to nerozhodneme, můžeme pouze částečně ovlivnit vývoj kvalitními lidmi v čele. Vše se rozhodne mezi Amerikou a Čínou s Ruskem asi tak během příštích pěti let. Ať už ten střet dopadne jakkoliv, pro nás to bude vždy špatně, to je jasné. Nicméně dojde jistě k velké krizi, která zasáhne i u nás masy a potom měkoty a slabingeři jako Sobotka a spol. přirozeně odpadnou. Krize na Ukrajině je jen jednou z vyvřelých sopek toho globálního vření. Dobře už bylo.

  • Alex napsal:

   Laco, mýlíte se s tím antikomunismem. Jistěže není sám o sobě. Ale doklady Vám tu dává i ta odsuzovaná a zesměšňovaná paní Sylvie. jakže je to s těmi jí jmenpvanými obcemi. To víte, že to není důvod jediný a osamocený. Laco to je realita. Vy to vidíte prostě svejma brejlema, poněvadž je Vám to jasně. Jiným není. Co říkal o Němcích každý Čech po válce? A víte kolika lidem to zůstalo dokonce až doteď? A Vy se divíte, že rodiny, které byly za komunistů vězněny, mučeny či usmrceny nebo jim byl sebrán statek nejsou v téže situaci? A ještě máte odvahu říkat, že jde o vymyté hlavy? každý mladý má pak jasno hned, jakkoliv tomu nevěříte. Jo, stejně jako vlk nahoře. Jo ČSSD je nevolitelná. Tak koho místo ní, aby zítra vládl. Paroubek? KSČM? nebo kdo? kdybych se podělal nedocházím už dlouho k jinému zavěru než tu ČSSD popř. KSČM, jen pokud bude splněn ten vlkův axiom. A on u ČSSD splněn není a není, pak je holt volba KSČM naprd. Nebo tedy až takováto rezignace? No to se pak na ty volby můžeme vyprdnout všichni. Nehledě na to, cože to pak jsou ty řeči o povinných volbách a těch blbců, kteří to nechávjí na jiných.

  • vlkp napsal:

   Tak jo Laco, KSČM má koaliční potenciál a bud e sestavovat vládu. Stačí jen, aby reignval Sobotka, zrušilo se Bohumín a do 14 dnů zde můžeme mít 101 vládu, kd e budou Komouši, nejspíš tebou nenávidění černí socani a ještě někdo, kdo dodá tuším, ž e snad 18 hlasů ve sněmovně. Je to přece …
   No stárnu. Nedokázal jsem dešifrovat Herzmanna, ted vidím, že mám Alzheimera v pokročilém stádiu, protože mám na jazyku, tu zatracenou třetí partaj a ne a ne se trefit do jména. Jistě mi pomůžeš..
   A podobně byla možná koalice s komunisty po volbách, v kterých měl a famiglia 118. Tam dvojblok soc dem +KSČM to nejspíš prohrál tak, že nedovedl včas vybrat ze všech ostatních nejvhodnějšího partnera, protože se všichni tlačili, aby s nimi udělali vládní většinu. A když si komouš se socanem neuměli vybrat, tak holt se ti ostatní naštvali a jim na truc udělali 118.
   No a vzpomínáš na Paroubka a volby 2006? Tak tam přece se zelení. lidovci i ODS doslova předháněli, jak udělají koalu s KSČM…

   Jo, ten nulový koaliční potenciál KSČM je jen blud antikomunistů a já , místo abych chladně analyzoval, podléhám emocím. Jo, Laco, máš plnou pravdu. |Přesně tak to je.
   Jen mi, prosím pomoz se jménem té třetí strany. Díky, že mne nenecháš trápit a ztrapnovat dál tím zatraceným Alzheimerem..

   • Martin V. napsal:

    No při vší úctě vlku myslím, že tohle nemáte zapotřebí. I já jsem pochopil, že strašení nulovým koaličním potenciálem se týká budoucích voleb. Koaliční potenciál KSČM až do krajské úrovně byl už několikrát ozkoušen. Na celostátní úrovni byl zatím realitě nejblíž v letech 2002-2006, ale tehdy si ČSSD ještě mohla vybírat a Špidla si vybral, jak si vybral. Nejblíž jakés-takés spolupráci byl Paroubek, který to sice otevřeně neřekl, ale jeho výrok, že při levicové většině ve sněmovně se bude dělat levicová politika, způsobil mezi „těmi co spolu mluví“ značně vyplašené reakce.
    Celostátní potenciál KSČM bude reálně ozkoušen ve chvíli, kdy na základě výsledků voleb bude reálně na stole. A pak bude záležet, zda ČSSD ještě bude v situaci, kdy si bude moct vybírat nebo bude k nějaké formě spolupráce de facto dotlačena nebo zcela zkalouskovatí.

    • vlkp napsal:

     MArtine V.
     co nemám zapotřebí?! Laco mne přesvědčuje , že KSČM má koaliční potenciál. Při tom, já opakovaně konstatoval, že Filip může koalovat jen se socanem.
     A smysl mého dnešního článku je sdělení, že dokud se tohle nezmění, tak hlas hozený komunistům je hlas vyhozený! Což je pravda, protože žádná jiná strana s nimi na vládní úrovni prostě spolupracovat nebude. Jedině socan.
     Socialisté o ten hlas přijdou a protože oni koaliční potenciál mají, jsou o něj slabší a chybí jim.
     Je to krásně vidět na téhle vládě. Kdyby byli dostali socani asi 2% více, nebyla zapotřebí KDU a dnes už byly církevní restituce hotovou věcí. Znemožnili je ti, co hlasovali pro komouše místo pro socany a ted nadávají , že soc dem zrazuje svůj program.
     Tohle, podle vás, nemám zapotřebí? Takhle uvažovat?
     Nulový koaliční potenciál KSČM byl v minulosti, je v současnosti a platí nejméně pro blízkou budoucnost. Jednou se to zlomí. Ale je to jako v té reklamě na Stock – ale dneska to ještě nebude..
     Zatím platí známý vlkův axiom – že vláda levice nastane, až součet poslaneckých mandátů soc dem a KSČM dosáhne nejméně čísla 101. Což zároven znamená, že k počtu menšímu nejsou tyhle dvě strany schopny sehnat nutného třetího. Díky absolutní koaliční impotenci KSČM:

     • Laco G. mlynář napsal:

      Vlku, ve vší úctě ke Tvým analytickým schopnostem, Tvůj problém prostě je, že jako správný Čech vidíš současnou českou realitu zahleděn do kotliny ohraničené pohraničními horami. Jenže o nás se rozhoduje jinde, ne zde. Uvedl jsem Ti příklad, pokud jde o ten koaliční potenciál v zemi, kde vláda docela funguje, die Linke. Například.

     • standa.e napsal:

      Laco, osobně jsem přesvědčený, že hlavním důvodem nulového koaličního potenciálu KSČM je to ve skutečnosti nejméně důležité – jejich název. V očích odpůrců symbolizuje nikoliv kontinuitu s levicovými ideály (očištěnou od nánosů stalinismu, bla bla bla), ale pravý opak. Místní pravice tady s námi dvacet let hraje na strašení komunismem, ale zároveň stranu nezakázala, přestože máme uzákoněnou „zločinnost komunismu“. Důvod je jednoduchý – kdyby byli komunisté zakázáni, tak si vytvoří okamžitě stranu s jiným názvem a uvolní si tak cestu k formálně deklarované reformě, stejně jako usnadní vytváření koalic se stranou jak ze strany secdem, tak ze strany stran středových.
      Chtě nechtě se ale musím ptát, zda tahle situace, jež vyhovuje té pravicové části spektra, v níž se voliči (i politici) přelijí jen z partaje do partaje (sám Topolánek přece vznik TOP09 komentoval jako výsledek dohody s Kalouskem na vzniku strany chytající pravicové voliče odcházející z ODS), náhodou nevyhovuje i samotné KSČM. Jejich pozice v parlamentu je až příliš pohodlná. Mají skutečně co nabídnout? A chtějí to nabídnout?
      KSČM svou existencí jednoduše levou stranu spektra paralyzuje a hodně přispívá k tomu, že se ČSSD musí stále potýkat s nutností koaličních kompromisů a ústupků od idejí. Sama ČSSD pak v situaci jediné „levicové“ strany s reálným dosahem na fungování státu zbytňuje, ztrácí ethos, stává se jen prostředkem technologie moci – „pragmatické politiky“. A počátek úpadku téhle strany spatřuji právě v jejím osamoceném postavení – sice jí přinesl hlasy a na výsluní, ale zároveň ji uvěznil v nulové možnost sebereflexe a v nulové ideové opoře v jiném uskupení (s nímž by musela chtě nechtě tak trochu i soupeřit). Právě ten vlkův závěr: „Je třeba volit ČSSD, protože prostě jiná levicová strana reálně není schopná garantovat alespoň zbytky sociálna“ je největší tragédií – protože je pravdivý. A byť KSČM není za chování ČSSD odpovědná, je odpovědná za ideály, k nimž se hlásí. A ty zrazuje symbolickým lpěním na svém názvu. Zrazuje je tím, že místo aby hledala cesty jak aktivně vybřednout z nulového koaličního potenciálu, provozuje politiku čekání a „čím hůře tím lépe“ – tedy „jednou těm socanům nic jiného nezbude“. Jenže je to jen a jen ČSSD, jež na takové koalici ztrácí a levice jako celek. Protože ČSSD ztratí ty voliče z levého středu, jimž se KSČM prostě už z principu ekluje. A tím, že je ztratí ČSSD, je ztratí i levice jako celek. Protože jiná relevantní levicová strana u nás právě není.

     • Laco G. mlynář napsal:

      Stando, s názvem to má jen málo společného, kdyby se přejmenovali, bude to stejné, viz zmíněná strana Smer a die Linke. O komunismu v názvu ani zmínka a stejně jim tak říkají. kdepak, názvem to není.

     • Občan napsal:

      Stando.e,
      a Vám vůbec není divné, že tu mezitím nevznikla a neuchytila se JINÁ levicová nekomunistická strana, která by hravě převálcovala komunisty a udělala s ČSSD levicovou koalici?

      Netuším, kolik Vám je a zda pamatujete „zlatá devadesátá“. To tedy totiž právě ČSSD pěkně zostra vystartovala proti všem nekomunistickým a středolevým partajím a pečlivě se postarala o to, aby si v politice ani neškrtly. Stejně tak festovně vyběhla zatím se všemi svými vlivnějšími členy, kteří se pokusili o vytvoření socdem LEVICOVÉ frakce uvnitř strany. Místo toho, aby využila nabízející se možnosti zformovat NEkomunistickou levici a sama zůstat důsledně středovou patají (jasně, že je to blbost, ale proč si na to alespoň nehrát), pžičemž by tak uspokojila značnou část voličského spektra a získala koaličního partnera, za neustávajícího řevu „Já, já, já a nikdo jiný“ SI podřízla vlastní větev.
      A tak poté, co SI zlikvidovala všechny případné koaliční partnery, zůstala jako kůl v plotě. Socdemáčtí jájínkové tak dlouho usilovali o hegemonii na levé straně spektra, až se stali osamělejšími než komunisté. To jsou paradoxy, co?!

      Nyní jí nezbývá než svádět své pokračující neúspěchy na kdekoho kolem sebe vč. komunistů. Dost smutný konec partaje, která měla potenciál a ambice na vytvoření SKUTEČNĚ levicové vlády.

      Pro příčetné voliče je důležitý obsah a ne název. A nad těmi ostatními holt nezbývá než bezradně pokrčit rameny.

     • vlkp napsal:

      LAco
      zkus nějaká fakta nikoli mlhu. V Německu byl a možná těsná většina SPD, GRUE Liink. Nikdo z prvních dvou ani na okamžik nepřemýšlel, že by snad mohla vzniknout! Tak mi neval klíny do hlavy nějakými fantasmagoriemi.
      Die Linke má koaliční potenciál NULA! Je schopná s SPD to dát na úrovni spolkové země v býv. NDR. Ale na celostátní ani omylem. Je na tom úplně stejně jako KSČM tady.
      Po krajských volbách měli komouši možnost vládnout v Ustí a KV sami s lokálními uskupeními. Nevyužili téhle šance. To jen tak na okraj.

     • standa.e napsal:

      Laco, já to vnímám tak, že je to především nejsnadnější terč, který na sobě záměrně a zbytečně nechávají. A symbolika je v politice skutečně důležitá, protože politika je směrem k voličům postavená spíše na emocích než racionalitě. Jinak do komunistů se samozřejmě nadává i ČSSD.

     • vlkp napsal:

      Občane
      a d al jste si někdy práci s přemýšlením proč že nevznikla? Proč jsou čeští zelení pravicoví?Evidentně ne. Povím vám to. Protože být levicový a mít ambice být velkou stranou, znamená vládnout případně s komunisty.
      O výsledku voleb rozhoduje středový volič. Jeho hlas doprava nebo doleva vytváří vládní většiny. Nikdo jiný. Středový volič.
      Příznivec pravice nebude volit doleva a naopak. Ti nanejvýš nepřijdou k volbám. Když by museli hlasovat proti svému přesvědčenýí.
      Rozhodující je středový volič. Nebo nevyhraněný. To je totéž.
      A ten je evidentně ochotný akceptovat kecala a podvodníka Radka a oligarchu a stbáka Babiše. U jednotlivců, když si u nich najde zalíbení mu nevadí nic. Ale není ochoten akceptovat komunistickou stranu! Zatím určitě nikoli. Být levicový není ani in ani cool.
      Proto s e neetabloval , na rozdíl od pravého spektra nový subjekt. A nikdo s e o akci typu TOP nebo VV či ANO ani nepokusil. Právě kvůli tomu, co jsem napsal. Nejblíže k tomu měli zelení. Kdyby nešli s Topolem, byli dnes dominanty na levici a soc dem byla rád a za nějakých 7%.

     • vlkp napsal:

      Jo Laco, abych nezapomněl, zapomněl jsi zas e ty mi napsat která , že to je ta strana , která by rád a koalovala s KSČM. Marně to v tvém textu hledám. A že posuzuji dění u nás v kontextu české kotliny? Jo, tak tos trefil. Jsme zvyklý věci analyzovat ve správném kontextu. To je základní předpoklad dobré analýzy. Předpokládám, že ty když řešíš problémy své rodiny, tak postupuješ tak, jak navrhuješ mně a ty rodinné věci neposuzuješ optikou právě a jen rodiny, ale zejména zohlednuješ kontext města, kd e bydlíš..

     • standa.e napsal:

      Občane, řekněme že jsem zde za „mlaďocha“ – 39 let. Ta devadesátá si samozřejmě pamatuji, byť jsem je tehdy vnímal hlavně optikou toho mladého voliče. Řekněme, že máme rodinou tradici levice a znaje životní podmínky mladého dědy a mladé babičky, i rozumím, proč se stali členy KSČ. Děda to dotáhl na docela velké krajské zvíře, ale ve zlatých padesátých pochopil co se děje, nasadil zpátečku a šel dobrovolně rubat uhlí do severních Čech. Po srpnu 68 odevzdal průkazku, že se nehodlá obhajovat před těmito lidmi a na skupinovém fotu ze soběslavské výstavy v publikaci o hrdinném soudruhovi Palečkovi po něm zbylo jedno z vyretušovaných míst. V on-line databázi StB jsem pak u něj našel poznámku, že jde o nepřítele lidu…
      Babička vydržela být ostrou komunistkou až do ’89, kdy se proměnila v neméně ostrou voličku ODS (vnímal jsem to z její pozice jako snahu „napravit svůj historický omyl“) no a co na scénu vstoupil občan kníže, jala se být se strýcem vášnivou volímkchárla (proto mne vždy bavily zobecňující teze staří=komunisté, mladí=kcharlovci a ODS).
      Taťka zůstal v partaji ještě dlouho po převratu – získal si tím ve svém okolí respekt i u pravičáků, protože jediné, co ze svého členství kdy v životě měl, byl holý zadek a problémy. Za komunistů i po nich. Byl prostě idealista a hlava dubová.
      Já se cítil vždy být levostředový a snažil se sledovat politické dění. Jsem v podstatě stabilní volič ČSSD, ale na rovinu, posledních několik voleb už s velkým skřípěním zubů. V 2010 jsem poprvé během volby vhodil protestně přetržený lístek a dodnes si to vyčítám, byť jeden hlas asi neznamenal nic. Každopádně se cítím být už dlouho v pasti „nemám koho jiného volit, ale s touhle bandou mít moc společného nechci.“ Nečas mne vyškolil a vyléčil. Ale nevím, jak dlouho to „vydržím, volit se skřípěním zubů“. Právě to vnitrostranické chování jež popisujete, se mi totiž ekluje ze všeho nejvíc.
      Já netvrdím, že je ČSSD oběť chování KSČM. Že ČSSD ve své době vytvořila silnou jednotnou levicovou stranu bylo také důležité. Jenže je pro mě prostě problém v tom, že zůstala jediným použitelným hegemonem v té reálné politice a na tom KSČM spoluvinu nese. Protože trucpodniky typu LEV21 či SPOZ zjevně situaci na levo nepomáhají už vůbec. Každý hlas jim je hlasem (dneska) Kalouskovi a Babišovi – připraví o hlas ČSSD a tím ji oslabí až k nemožnosti autenticky vládnout (neboť oficiální koalice s KSČM na té nejvyšší úrovni by ji zatím ještě oslabila ještě více). Žádná relevantní nová levicová strana tak prostě nemůže vzniknout, protože každá taková strana musí začít na té drobné práci s malými zisky a posléze se vyprofilovat a vypracovat. Jenže právě ty malé zisky těch malých stran vyvolají situaci 2006 i 2010 i 2013 – a tedy paradoxně hlasem pro levici ubližují levici samotné. A teď co s tím?
      Ve 2010 jsem cítil poslední příležitost pro ČSSD se vnitřně reformovat a využít odstřižení od moci k vlastní obrodě. Nestalo se. A souhlasím, to je vina ČSSD (a právě i jejího postavení vlevo). Doplatíme na to všichni.

     • Občan napsal:

      Pane Vlku,
      ona vznikla. Ona zde NEkomunistická levice BYLA. Byla tu SDS, byl tu LB, byla tu SDŽJ (co by za ni dnes penzisté dali), v Praze byla Humanistická aliance (která v některých pražských obvodech docela slušně uspívala). Byla tu i LSU se slušným přesahem do sociálna – a s těmi všemi ČSSD nejenže důsledně NEspolupracovala, ale naopak udělala vše pro to, aby z větší politiky vysmahly.
      No, tak dosáhla svého a ZBYLA jí jenom KSČM.

      Zelení? No, dodnes nevím, proč si ten název vlastně dali.
      Pokud jsem EKO a mám rád kytičky a broučky, tak těžko mohu být pravičák. A pokud jsem pravičák, tak si nedám na fangli, že jsem zelený.
      Kdyby bývali nešli s Topolánkem, možná se mohli pro ČSSD stát voličsky poněkud přijatelnější koaliční náhradou KDU-ČSL. Na víc neměli.
      Ale nechme ryby v rybníce; SZ je uzavřená kapitola.

     • Občan napsal:

      Stando.e,
      dík za upřímnou odpověď!
      Upřímnost za upřímnost – před plyšákem jsem byl důsledně politicky neangažovaným soft „bouřllvákem“ 🙂 Docela jsem si to užíval, protože rodiče i prarodiče z maminčiny strany byli angažovaní (a po okupaci otrávení a naštvaní a poté, co vrátili knížky tak i vzatí „po létech“, takže ještě naštvanější) a já jsem se s nimi neztotožňoval. Jenže v listopadu 1989 jsem zjistil, že to je asi nějaká genetická porucha a že vlastně jsem stejný levičák jako rodiče a prarodiče.

      Od r. 1990 jsem volil socdem a několik let byl i jejím členem. A také očitým svědkem toho, jak po zádech dříčů v místní organizaci hbitě vysprintovali Gross s Buzkovou. Což bylo důvodem, proč jsem z ČSSD zhnusen odešel, ale zachoval jí voličskou věrnost. O přes trojí zdradu. To, co předvedla ČSSD loni před předčasnými volbami a po nich pro mne bylo poslední kapkou.
      Přesto jsem se přemohl a ještě jednou jí dal v sobotu svůj hlas – tedy panu Osvaldovi.
      Naposled.
      Je mi přes padesát a poněkud se mě dotýká, když ze mne někdo opakovaně dělá blbce.

      Od r. 1990 jsem také sledoval, jak se ČSSD nepřátelsky vymezuje proti všem ostatním levicovým a středolevým stranám. O to byl důvod, proč se mi postupně víc a víc názorově vzdalovala. Zvlášť, když kvůli své nepochopitelné umanutosti začala uzavírat koalice s tak obskurními subjekty jako byla US-DEU a je KDU-ČSL nebo nyní ANO.

      LEV21 a trucpodnik? A CO jako měl a má Paroubek dělat? Vždyť to je jeden z mála autentických sociálních demokratů! Který jednak vytáhl ČSSD doslova horbníkovi z lopaty a navíc si nic nenakradl. Za celou dobu, co je v politice, na něho ti, co jej nenávidí, nic nenašli. Což jejich nenávist ještě zvyšuje.
      KDYBY se ho ČSSD nezbavila tak odporným způsobem, nemusela být dnes ZNOVU po krk ve sračkách. Je sice tlustej a má bradavici, ale to OSOBNOST a navíc vůdčí typ. Nikoho dalšího takového ČSSD nemá a zjevně ani nehledá.

     • standa.e napsal:

      Občane, v podstatě vnímáme to dění podobně. Pokud jde o Paroubka, tak jeho úloha v záchraně ČSSD je nesporná (a nebo možná způsobil, že se katarze musela odložit?). Osobně jej neznám, obecně ho vnímám také jako silnou a autentickou osobnost. Ale jestliže jeho parní válec zachránil ČSSD před tlakem Topolánka and his boys (fascinuje mne absurdní zažité klišé, že to byl Paroubek, do do nejvyšší politiky vnesl vulgaritu), tak od určitého okamžiku té straně už zároveň i škodil – právě tím, že byl. A že byl velmi snadným terčem.
      Vnímám to jako s Churchillem – na dobu války OK, ale v době míru průšvih. A nebo Jardou Jágrem letos na MS. Nejproduktivnější hráč, ale zároveň v +/- měl na začátku semifinále -1… (+ body účast na ledě během vstřeleného gólu, -1 za účast při obdrženém a -2 obdrží-li tým gól při jeho vyloučení, pamatuji-li si přesně).
      Jednoduše, ve volbách 2010 už bylo jasné, že z hlediska voleb jeho osobnost přinesla víc záporných bodů než kladných. A upřímně, už se mi začal jeho styl trochu zajídat také – a rozhodně ne kvůli tloušťce a bradavici. Dokonce ani kvůli „výměně manželek“, „zmláceným technodětem“, „podezření z pedofilie v Kubiceho zprávě“… To vše byly buď čiré podružnosti (postava), soukromá záležitost (rozvod), zneužitá událost, (technaři), či čirá sprosťárna a podraz (Kubice, vajíčka). Rozhořčení mediakracie nad „únorovým projevem“ po nevyhraných volbách bylo už vyloženě trapné – zvláště s ohledem na nadužívání podobných analogií samotnými řvouny. O vyložených sprosťárnách Zeleného Raula ani nemluvím. Ty neměly se satirou společného nic.
      Paroubek byl ledoborec, který držel směr a uvolňoval cestu. Jenže v té brázdě za ním klusala v podstatě stále stejná parta, připravená ho odepsat hned, jak se stane nepohodlným. Právě ti mocenští technokraté. Přiznám se, že jsem tehdy (opět jen na základě médií) vnímal Haška výrazně pozitivněji než Sobotku. Svým způsobem mne na Paroubkovi fascinovala i jeho schopnost urazit a být vulgární bez jediného sprostého slova a za pomoci věcné argumentace. Blahosklonnost. Emoční vyhrocenost diskusí, v nichž si dokázal udržet klid (snad s výjimkou té Kubiceho žumpy a následných voleb – ale tam to i chápu)… To samozřejmě vyvolává nepřátelství oponentů, ale i odtažitost voličů. A to byl od určité chvíle už problém.
      Paroubek se projevoval jako silná osobnost v konfrontaci – ale tak silná, že prakticky vylučovala možnost konsensu. A to prostě u lídra ambiciozní strany není možné. Ne, že by ovšem měli socani někoho lepšího. Chvíli jsem vkládal naděje do Dientsbiera mladšího, ale že kývl na účast ve vládě (navíc na vyloženě likvidační post!) ve chvíli, kdy si s ním vlastní partaj vytřela zadnici do všech stran, má víra dostala dost na frak.
      Lev21 – já Paroubkův pokus chápu, ale nějak nevidím v partaji žádnou skutečně hlubší strukturu, zůstává pro mě stranou jednoho muže – Paroubka. Proto „trucpodnik“. Byť třeba dobře míněný. Šlégr je ovšem tak trochu špatný vtip, při vší úctě ke „Gumovi“.

    • Plsik napsal:

     @vlk

     …“O výsledku voleb rozhoduje středový volič. Jeho hlas doprava nebo doleva vytváří vládní většiny. Nikdo jiný. Středový volič.
     Příznivec pravice nebude volit doleva a naopak. Ti nanejvýš nepřijdou k volbám. Když by museli hlasovat proti svému přesvědčenýí.
     Rozhodující je středový volič. Nebo nevyhraněný. To je totéž.
     A ten je evidentně ochotný akceptovat kecala a podvodníka Radka a oligarchu a stbáka Babiše.“…

     100% souhlas ! Tesat do kamene…

     Raymond Barre, v 70. letech vzdy rikal „La France se gouverne au centre“…
     Zrovna dnes, Alain Juppe rekl, ze se UMP musi posunout daleko vic do stredu…

 12. Martin V. napsal:

  Nejít k volbám jakéhokoliv typu znamená dát 3/4 hlasu babiškalouskům, komunistům, potažmo mimoňům typu Mach, Bobo, Vandas nebo úsvitáři. Po příštích sněmovních volbách, před nimiž Babiš ani náhodou nezopakuje, že s Kalouskem do koalice nejde, až dostane Babiš 35%, Kalousek 15% a potenciální přicmrndávači z ODS, SSO a KDU dalších 12% – bude Kalousek zase hořekovat nad 20% volební účastí? Bude zase ODS lkát nad „útoky na samé principy demokracie“, jako po každé jejich porážce? Bude Mach stále zásadově odmítat vládní spolupráci s „končící“ ODS? Bude Babiš všechny okolo nazývat balíky? Nebude. Ani jeden. (No možná ten Babiš ano…) Kalousek se bude prsit silným ústavně většinovým mandátem, Mach bude mlet o nutnosti kompromisů kvůli zodpovědnosti vůči voličům a ODS se samozřejmě přisaje taky, přičemž v zachmuřené tváři a la Němcová vyjáří zklamání, že se ČSSD i komunisti opět do sněmovny dostali.
  Souhlas s vlkem, že ČSSD je za ODS jen o jedno volební období zpátky. Pokud zůstane jaká je, tak si ke 14% příště velmi pogratuluje. Její voliči buď sežerou koblihu nebo to v malé menšině hodí komunistům nebo zůstanou doma. Na rozdíl od středových a pravicových voličů, kterým v době průseru aktuálního hegemona vždycky stihla vyrůst nějaká nová, nezkažená alternativa (a přitom se většinou ještě tvářit dostatečně středově nebo univerzálně – US, SZ, VV, TOP, ANO, …) a poté plynule pokračovat v politice „opouštěného stylu“, levostředový volič alternativu nemá. Nic jiného než ČSSD racionálně volit nejde a ČSSD na to ukrutně hřeší, ale nepříliš ukotvenému levostředovému voliči dochází trpělivost. Zůstane doma nejméně do doby, kdy se – lhostejno zda v ČSSD nebo v jiné, třeba nové straně – zjeví osobnost typu Roberta Fica nebo Jiřího Paroubka z léta 2005. A nebo do doby, kdy mu babiškalouskovské ždímání způsobí už opravdu, ale opravdu velký problém. A pak možná ani nebude čekat na termín voleb.

  • Lex napsal:

   „osobnost typu Roberta Fica nebo Jiřího Paroubka z léta 2005“ – nebo Miloše Zemana v roce 1993 – jen připomenu volební výsledky ČSSD –
   ČNR 1992 (předseda Jiří Horák) 6,53 %, PSP 1996 26,44 %, PSP 1998 32,31 %!!!
   Pro srovnání uvedu ještě výsledky v následujících volbách do PSP –
   2002 (Špidla) 30,20 %, 2006 (Paroubek) 32,32 %, 2010 (Paroubek z opozice, vajíčkiáda) 22,08 %, 2013 (předčasné, Sobotka z opozice) 20,45 %.
   Dále jistě nepotřebuje komentář.

   • okolojdoucí napsal:

    Jen připomínám, kdo že to byl po odchodu Horáka neúspěšným protikandidátem Zemana? Paroubek.

    • Lex napsal:

     No, nejen to. Přečtěte si, jak to bylo za Zemana s lidmi se jmény třeba Zaorálek, Starec a dalšími. Byli to straničtí protivníci Zemana. Ne náhodou dnes představují věrchušku ČSSD.
     Jen pro připomenutí třeba jak v době právního boje o Lidový dům, když ČSSD byla ekonomicky na mizině a žila z půjček, Starec organizoval stávku za zvýšení platů pracovníků aparátu ČSSD.

 13. Jan cermak napsal:

  Zcela sdilim autoruv pohled. Jen si myslim, ze jako homo politicus precenuje moznosti politiku ovlivnit lid. Totiz, ma sousedka, ucitelka, “ levici nikdy volit nebude“. Zatim co vase mysleni je racionalni, mysleni vetsiny je iracionalni. A levice proste neni in a cool. Sobotka nebo Hasek, to je fuk. Zvoli klause, topolanka, babise, kohokoli i osla, jen kdyz bude pravicovy. Neb pravice je dobro a oni nejsou socky.

  • tresen napsal:

   Brnkat na iracionální strunu – to přece levici v minulosti šlo dobře. Nevím, proč tohle umění současní lídři pozapomněli. Bez něho se zřejmě žádný výraznější úspěch nedostaví. Ne že by mi to vadilo. 🙂

 14. Oto Les napsal:

  ČSSD není tím, čím se zdála být do odchodu Paroubka. Dnes je to oranžová vypečená topkobliha, kterou zaoral do jednotné evropské brázdy pan Zaorálek se svou protiruskou notou. Nutno říci, že od jisté doby vypadá, jako by neměl radost ze života. Strach z volebního výsledku, umocněného dalšími nesplněnými předvolebními sliby, jako byla revize církevních restitucí u něj evidentně nahradil strach z něčeho jiného.
  A spolu s ním se čehosi bojí i Miloš Zeman. Žeby osudu Janukovyče?

 15. táta napsal:

  LEXI
  uŽ jsme na toto téma prodělali mnoho debat……..bohužel většinou mou ipretanci většinou trochu změníte podle svého.

  Jen na vysvětlenou to co jste napsal ohledně KDE JSEM VZAL že DOPORUČUJETE volít KSČ……MYŠLENO vy 3 ……….nebylo myšleno na tyto volby………myslím že to bylo zřejmé

  problém je že defakto souhlasím ze vším co píšete O čssd……..krom hodnocení toho puče…….to vidím jinak…….ale to je jedno jestli VAŠE vidění nebo moje……..dopad byl a je stejný.

  Kde se zásadně neshodnem je podle mě přece jen naším postavením já dělnas VY advokát……podle náznaků velice dobrý advokát……..tudíž velice dobře zajištěn.

  ABYCH PRAVDU řekl ani já si nestěžuji………tvrdou prací na ukor zdraví………..ale abych přežil v pohodě další 4 roky KALOUSE bez uhony to asi né hodně bych musel asi omezit svůj standart, podle toho jak zde vládla 8 let pravice a co vše demontovala ohledně nás dole.

  Přece jen víc vím o tom prostředí..OBYČEJNÝCH VÍC……PROTO SE MÍJÍME VTOM HODNOCENÍ

  vy píšete je potřeba padnout s cela na hubu………..jenže plno lidí už na té hubě jsou……proto i to menší zlo o ktérém píši je tak významný ,CHÁPU že pro VÁS SCELA NEDULEŽITÝ……….MYŠLENO ohledně toho zajištění

  PODLE MĚ SE s cela nerealisticky díváte…na ten dopad………….jak dlouho ten dopad na hubu by trval?ZNAMENALO by to vybudovat novou levicovou stranu.Jak dlouho by to trvalo..

  BOHUŽEL KSČ ještě dlouho nebude schopna zvednout prapor jako hlavní vládnoucí strany.

  VTOM JEDINÉM se míjíme ………..jak dloho jsme schopni přežít léčbu KALOUSKEM………

  vy si asi v klidu dožijete at tady vládne kdo chce,já se přece jen bojím a jsem přiliš stár na to padnout na hubu………proto ta volba menšího zla.

  ANO v dlouhodobém horizontu máte pravdu menší zlo je pomalé umírání……….

  • Lex napsal:

   Tato,
   zase vedle. Téměř celý produktivní život jsem byl zaměstnancem státu. Jako osmašedesátník pod kuratelou a tedy i s podprůměrným nebo průměrným platem.
   Až v posledních cca dvanácti letech se to zlepšilo, když předtím jsem v prosinci ´89 přišel o „kádrový hrb“ a dostal jsem příležitost.
   Mám domek po rodičích z padesátých let, který jsem vykoupil (úvěry) od sourozenců a vlastníma rukama rekonstruoval a stále na něm makám. Mám ojeté auto ročník 2005.
   A žiju si jako king. Jste na tom hůř? Jak říkám, pořád vedle.

   • táta napsal:

    Lexi
    TO zajištění přece není duležité,at jste nebo né……….to byl jenom odhad ohledně zaměstnání-………duležité na tom je………..že pro levicově smýšlejícího člověka není volba.

    mezi námi je jen rozdíl že VY razíte že je potřeba padnout na hubu……….ja volbu menšího zla.

    obě varinty maj uskalí které se nedají odhadnout domyslet……….hlavně stím co víme o voličské základně.

    Ano ČSSD spěje k záhubě když se nestane zázrak oto hůř pro levici………..bohužel KSČ ten potenciál na zvednutí praporu nemá…………to je co píši neustále……

    co stím otom to je………..až se naskytne je trochu realná možnost přestanu volit ČSSD…..ZATÍM NENÍ…………POŘÁD ten slabinger SOBOTKA je o fous lepší než kdyby tam byl ,BABIŠ/KALOUS………….A TO PO PÁDU čssd jinak dopadnout nemuže

 16. táta napsal:

  Carlosi

  v čem jsem se překonal……..mužete mi to vysvětlit?

 17. Sylva Šauerová napsal:

  Nu, vlku, pokud se Kalousek domluví s Babišem, udělá velikou, velikou chybu a přijde o také o příslušně velkou sumu voličů. Kalousek ale může být a jistě také je leckým, nikoliv však blbcem. Doufám, že takového lapsu se nedopustí. Zajisté, že se mohu mýlit. Následky byly ale byly pro TOPku obrovské. Viděla bych jinou cestu, to by mě ale zdejší osazenstvo opět rozneslo v zubech. Uvidíme. Sobotka by měl zabojovat. Pokud to něudělá, na řadu dost pravděpodobně přijde Váš scénář.

  • Laco G. mlynář napsal:

   Bojují bojovníci, ne slabingeři.

   • Sylva Šauerová napsal:

    To je sice pravda, ale i takový Sobotka zabojovat umí, když mu skutečně o něco jde. A nejenom to. Ten bezbarvý až nudný patron do toho umí dát i srdce, což lidé dobře poznají a rychle na to reagují. Dobře to bylo vidět při souboji s Haškem, resp. při demonstracích na Sobotkovu podporu. Byl to najednou úplně jiný člověk.

    • Laco G. mlynář napsal:

     To je právě ono. Vůdce se pozná podle toho, že je vůdce aniž řekne slovo, stačí jenom když vejde. Ten kdo bojuje až když mu jde o kejhák není leadr, šéf, boss, ale obránce, introvert, slabingr. V čele k nepoužití, smete jej první krize a s ním bohužel i ty, které si troufl vést.

    • jaa napsal:

     Chyba Sylví… právě to přitulení se k pravdoláskovým méédiím, nechání se obhajovat a litovat ve všech mééédiích napříč spektrem po úplně mrňavé lapálii… a riozdmýchání takové aféry dokazuje jak ubohý a slabý Sobotka je. Ač-li to nebyl záměr – vzhledem k jeho kamarádšovtu s Dienstbierem a spo… jestli on to vlastně neudělal schválně..Aby když padla ODS padla i ČSSD. a k moci se dostali Čírovi a Kalouskovi přeběhlíci a vandráci po partajích…. Já, na rozdíl od Vlka a mnohých zdejších si myslím, že právě tenhleten krok byl ten hlavní… který mnoho lidí odradil a ještě odradí – nezmizí-li do příštích voleb Sobotka ze scény. Vždyť si vezměte.. jen slibuje ale skutky mu jaksi ještě nedorazily… A opravdu je otázkou jestli to nedělá záměrně.
     Proto píšu o tom, že socani by si měli fofrem udělat pořádek.. i kdyby zase Sobotka skuhral v méédiích. protože jináč to bude ouvej a bohužel pro nás všechny.

     • standa.e napsal:

      Hlavně Sobotka furt žvaní a žvaní a žvaní… A to i ve chvíli, kdy krátké, jasné a stručné prohlášení může dělat divy. Kolikrát jsem už na něj v duchu křičel: „Dost. Už mlč! Teď jsi řekl to důležité!“ … a on mlel dál a dál a donekonečna, až podstatu utopil v odpadu frází, bahně žvástů…

    • Oto Les napsal:

     Mám pocit, že jsme v bodě, kdy na voličích stranám nějak přestalo záležet. Stejně tak si dovedu představit, že se pan Sobotka přitulí k panu Babišovi. Komunisté jsou dobří už jen na to, aby se jimi strašili voliči, jako děti vlkem. Ve skutečnosti jsou bezzubí.
     Lidi otupěli a v posledních volbách bylo jasně vidět, že mezi TOP, ČSSD a ANO již nedokážou rozlišovat. Klidně mohou uspořádat koalici všechny tři a lidé budou rádi, že se hezky dohodnou.

 18. Alice napsal:

  Dobrý večer všem. Já se málokdy míchám do takovýchhle fandovských diskuzí ale tohle už je na mne moc. Propánakrále pánové! Když to tu čtu, tak si říkám, jestli já jsem nebyla dosud úplně slepá. Že jsem nepostřehla, že úhlavní nepřítel tohohle státu je Sobotka a potažmo celá ČSSD. A největší kritiku sklízí od těch, co si říkají levičáci a „myslí to se socdem dobře“

  To už jste všichni zapomněli, co po půl roce měla za sebou Nečasova vláda? Od samého začátku se zabývala jen sama sebou. Po pár měsících začaly demise, hádky, odvolávání, odcházení z koaličních jednání a v tom pokračovala celé 3 roky. V mezičase se občas „dohádala“k nějakému obzvlášť diletantskému a hlavně asociálnímu zákonu, odvolala pár ministrů (většinou z korupčních důvodů – celkem jí prošlo 29 ministrů) a když to nešlo jinak, rozhodila VV, aby si vytvořila LIDEM. V křečích sesmolené zákony nechali dopadat na lidi bez jakékoliv diskuze, prakticky proti všem . To už jste zapomněli na jejich protiústavní praktiky v PS, na válcování, na fackování, vulgarity,lži?

  Byla to vláda diletantská, hloupá a bezohledná. Vláda, která hned v začátku nám všem ukázala prostředníček, když oproti slibům zvyšovala daně,. Vláda, která podporovala bohaté a zloděje a poškozovala 90% občanů. Vláda, která rozvrátila všechny rezorty.

  Sobotkova vláda není bez chyb, ale už v prvním půlroce dělá kroky, aby alespoň zčásti napravila ty prasárny, které za sebou nechal Kalousek a spol.
  Vy jste nejspíš zapomněli, že Sobotka má takovou moc, jakou jsme mu dali my, voliči. Sobotka opravdu nemůže za osobní nedostatky členů vlády z ostatních stran. A mezi námi – nechtěla bych tu číst vaše názory, kdyby býval Sobotka odstoupil po Haškiádě, nebo že by se mu nelíbil koaliční partner. Nebyl by zbabělec a hlupák? Nenechal by zem zase napospas Kalouskům a Nečasům, ev. Babišovi?

  Tahle Sobotkova vláda má solidní, v mezích možností realistický program, který zatím plní, je komunikativní, ministři jsou odborníci. Co chcete víc?
  Sobotka sám je slušný, vyzrálý politik, který se pohybuje v mantinelech, které jsme mu nastavili volbami.
  Jeho vláda se dopouští a určitě bude dopouštět chyb, ale jsou to lidé z masa a kostí, jako my všichni ostatní.

  Nevím, proč v sobě živíte takovou netoleranci a skepsi vůči těm, kteří se alespoň zatím snaží. Jakkoliv osobní averzi vůči Sobotkovi dovedu pochopit, nerozumím tomu, že ji nedokážete překonat už v zájmu té šance, která s touhle vládou přišla. Ani mně se moc nelíbí Babiš a už vůbec ne KDU ČSL, ale smiřme se s tím, vždyť jiná možnost nebyla. Nikdy, nikde nebyla a není vláda, která by se líbila a vyhovovala všem. Spokojme se pro začátek s tím, že tihle chtějí vyčistit ten chlív, který nám tu pravicové vlády nechaly a že diskutují o způsobu nápravy s kompetentními odborníky a veřejností . Nenaskakujme mainstreamu, když „vyrábí“ skandálky, nedohody z každého pšouknutí. Vím, že je těžké, obzvlášť po posledních 7 letech lží a zlodějen politikům věřit, ale nic jiného nám nezbyde. Protože tohle, co jsem si tu od některých z vás přečetla, je ta pravá cesta do pekel, tj. k darování kormidla Kalouskovi. A pokud nevidíte ten rozdíl proti upachtěným, arogantním a asociálním pravicovým vládám, pak to nejsem já, kdo je tu slepý.

  Dobrou noc všem.

  P.S. Omlouvám se, že už dnes nebudu moci reagovat a zítra už to nepůjde.

  • XY napsal:

   Musím s vámi naprosto souhlasit, Alice. Ale to víte – porážka se neodpouští. 🙂

  • zdenekb napsal:

   Díky a piště častěji. Ne že by mi vadilo být v menšině, ale už jsem se bál, že přesně takto situaci chápu jen já a nick tata. Lidé, co by Sobotkovi nikdy nedali hlas, mu zkrátka nemohou zapomenout, že získal tak málo hlasů… 😉

  • vlkp napsal:

   Paní Alice,
   ještě že jste s ezapojila. Měl jsem dojem, že jsem se už úplně zbláznill.. Mám jen jeden doplněk – ty rady , jak to správně oranže maj udělat, přicházejí od těch, kteří je nevolili a volit nebudou. Co ČSSD vyčítají, že nic nedělá s církevními restitucemi, ale sami jí nedali hlas, takže je k vládě nutná KDU, která žádnou církevní revizi neumožní..

 19. vico napsal:

  Oproti mé nátuře zde na Kose jen čtu a zcela ojediněle něco napíši. Obvykle to bývá naopak 🙂 Kdysi jsem shlédl v divadle Husa na provázku adaptaci hry Divadelní román. Vy-ni-ka-jí-cí. Skupina stárnoucích a kdysi slavných herců sdružených kolem Stanislavského nevnímají, že se svět změnil, že uplynulo třicet let a kdysi roztomilý diblík souboru už dosáhl důchodcovského věku a ostatní již věku kmetského. V divadelních šatnách v stojatém vzduchu prosyceném divadelními šminkami, v tomhle mikrosvětě, se stále odehrávají dávné boje.a probíhají přípravy na premiéru, která se ovšem,už nedočká diváků.Když se Stanislavský opije,, ještě nakrátko vzplane jiskra jeho geniality,, ale jeho nápady už nemá kdo realizovat..

  Někdy mám pocit, že zde na Kose, v diskuzi tu sleduji jakousi obdobu Divadelního románu.

  Je to hezké představení, ale nakonec je dobře, že v deset skončí a člověk s úlevou vkročí na starý dobrý brněnský Zelňák, s jeho večerním cvrkotem a s nepatřičným názorovým spektrem pomýlených.

  • jaa napsal:

   Na Zelňák těžko – ke rozkopanej

  • Laco G. mlynář napsal:

   Taky Vás to čeká, tak nám to veteránům dopřejte. My víme, že to spraví všechno až Vaše generace, jak říkal Havel.

 20. Dan napsal:

  Zajímaloby mě, co si kosíři myslí o komentáři od standa.e z 19.49, že hlavním důvodem nulového koaličního potenciálu KSČM je její název? Jak by to vypadalo, kdyby se třeba jmenovala Strana demokratické levice? Se standou.e spíš souhlasím, ale nejsem si jist. Uzavřela by německá SPD po příštích volbách koalici, kdyby se Die Linke jmenovala Komunistische Partei? Mám pocit, že slovo komunismus hodně lidí děsí. Na druhou stranu musím říct, že MÁM POCIT, že levice (ať se jmenuje jakkoli) nalevo od sociálních demokratů vytváří koalice jen s nimi.

  • vlkp napsal:

   Ano , je to vystižení problému. Resp. jeho jedné strany. Ta , o které nepadlo zatím ani slovo je, že kdyby se Filipové přejmenovali, tak je jejich voliči přestanou volit. Ti je totiž volí právě a jen kvůli tomu názvu.
   Čili ten problém nemá řešení.

   • Dan napsal:

    To mi připadá jako dobrý postřeh (že KSČM je volena jen nebo hlavně kvůli svému názvu). Je to tak – kdyby se KSČM přejmenovala, tak by na levici nastaly určité změny, jen nevím přesně jaké. Asi by se rozpustila jako kostka cukru, a možná by tak udělala službu svým voličům, tedy že by byly větší šance na prosazení toho co chtějí.

    • vlkp napsal:

     Tak tak, jenže .. proč myslíte, že když píši o vedení KSČM , tak je nazývám partou podnikatelů s levicovou ideologií?
     Nemohou se vzdát názvu. Protože ta parta, co je nahoře z toho názvu má fakt prima byznys a skvělou existenci!
     A oni se přejmenují a zruší si tím příjem? Aby se nalevo vyčistilo?

     • standa.e napsal:

      S tím souhlasím. Proto existence KSČM vyhovuje nejvíce KSČM a pravicovým stranám… Nikoliv levici.

     • Dan napsal:

      Až teď mi vlastně došlo, co to KSČM dělá, dřív jsem o tom nijak moc nepřemýšlel. A jak jsem se ptal standy.e, to se voličům KSČM ještě nikdo nesnažil vysvětlit?

     • oh napsal:

      Většina Komunistické strany Slovenska se přejmenovala na Stranu demokratické levice. Pomohlo jí to až tak moc, že se rozpadla a zanikla (za komunisty byli označováni furt):
      http://sk.wikipedia.org/wiki/Strana_demokratickej_%C4%BEavice_%281990%29
      čímž se to nalevo vyčistilo – jenže na Slovensku byl nalevo FIco, my máme Sobotku, Dienstbiera jr., Haška a Zaorálka. A ti nedokáží táhnout za jeden provaz stejným směrem ani pět minut.
      Vlku, nechce se mi to hledat po internetu, ale něco z paměti mi neustále vnucuje, že KSČM si uspořádala vnitrostranické referendum o názvu strany a jeho výsledkem bylo název neměnit. Ale určitě za to může vedení…
      O představě, že nový naleštěný vývěsní štít je důležitější než obsah za ním, si myslím, že je to obecně oblíbený omyl.

     • standa.e napsal:

      ad „nový naleštěný štít“: Já netvrdím, že sám o sobě znamená víc, než obsah za ním. Jen by přispěl k odblokování té situace na levici. A je v zásadě jedno, zda v podstatě zánikem té strany či jejím rehabilitováním se (jistě i třeba za cenu jednoho dvou období mimo parlament – pokud by měla trpělivost). Je jisté, že z hlediska partaje samotné i jejích vůdců, by šlo o podnik, v němž momentálně mohou jenom ztratit – proto je z jejich strany současné zakopání se v pozicích jen pragmatickým a pochopitelným chováním. Bohužel, levici jako takové ve svém důsledku škodí.

   • standa.e napsal:

    Přesto je tady stále prostor, že ti, co by ji volit přestali, by z části spadli třeba k té ČSSD zleva, část by přejmenované komunisty volila dál – a jistě, část by si vytvořila trucpartaj a část by vše ignorovala. Pro stranu (KSČM) by to byla samozřejmě vždy v danou chvíli ztráta. Otázkou je, co by jim to přineslo v budoucnu. Takže čistě z úhlu momentálních zájmů strany i jejích poslanců (a jejich osobních zájmů), jednají komunisté racionálně (a jak i píšu, je to pro ně vůbec nejsnazší pozice). Z hlediska levicové scény obecně to však cítím jako velkou chybu.
    Uvědomuji si, že prosté přejmenování v podstatě znamená jen symbolický akt, ale jak píši výše, v politice jsou právě ty symboly důležité.

    • Dan napsal:

     standa.e: Teď už jen kdyby někdo vaše a vlkovy argumenty vysvětlil komunistickým voličům. Překvapuje mě, že se do toho ještě nepustila ČSSD.?

    • oh napsal:

     Jenže ona jedna trucpartaj už existuje: KSČ. Kdybyste hledal onu mýtickou stranu vymírajících komunistických důchodců, tam byste byl na správné adrese. Do Eurovoleb kandidovala pod číslem 26. Další podrobnosti vám v zájmu vlastního žaludku nedoporučuji shánět…

     • standa.e napsal:

      Ano, s údivem jsem si jí na volebních lístcích také všiml… Každopádně mám obavy, že KSČM či KSČ je z hlediska koaličního potenciálu byť jenom s ČSSD prakticky prašť jako uhoď (bavíme se o té vysoké politice, na komunální úrovni nebyla problém ani parta ODS+KSČM, jen se hlasovalo tajně, aby to nebilo do očí (případ mého bydliště).

   • vahy napsal:

    Tento problém nemá vskutku řešení. Vyřešilo by to ovšem problém
    o kterém píšete. Díky skutečně nulovému koaličnímu potenciálu
    nelze levici sjednotit.Teoreticky by mohlo dojít ke sloučení a pohlcení
    To je však naprosto nereálné, protože funkcionáři KSČM své prebendy
    nepustí. Je to skutečně nereformatelná strana, která žije z podstaty,
    což jim bohužel svou praktickou politikou umožnila ČSSD. Miloš
    Zeman kdysi dávno řekl, že je to slepé rameno, které časem vyschne..
    Na mysli měl, že pomalu vymřou. Členská základna sice rychle
    vymíra, ale voliče jim vhání praktická politika vlády a bohužel i ČSSD..

 21. Jeff napsal:

  KSČSSD je provařená značka. Znamená lidožrout Stalin (na Letné), zhroucení ekonomiky, nebyly videa, nebylo nic. Nemohlo se na Kanáry. Tanky v ’68 (válku nepřipomínejme). Stejně jako EU jsou zakřivený banány, taky botasky a ne najky. Konečná, nejdu tam. TOPnuladevět? To je TopTwenty, Rolling Stones, Číra, americký borci na Nově(Top NGO a to zadarmo), plný krámy, prachy, děvky(Vopěnková), koks. Chlast. Vyber si. (Platí pro mladší ročníky, pod 30let (=1200000voličů je to tutovka). Můj pohled. Program se nečte, proč taky.

  • Michal napsal:

   Ale 30 vám už asi dlouho nebylo (a to nemyslím nijak zle). Protože to, co prezentujete jako pohled mladších 30 let, je ve své druhé polovině možná zahořklá karikatura (něco jako Kodetovo „dnešní mládež fetuje, veksluje a neučí se“ v Básnících), ale rozhodně ne skutečnost . Mladí do 30 na Novu a televizi obecně už moc nekoukají (na Doktory z Počátků nebo Ordinaci?) a americký borci v TV je fakt neberou. O nějaké Vopěnkové nemají ani tucha a Rolling Stones poslouchají už jen ti skutečně skalní. O politiku se kromě několika podivínů (Mladí konzervativci, Mladí sociální demokraté, Mladí lidovci apod.) takřka nezajímají. Protože se v dějepise učili o moderních dějinách, není tedy až tak problém aby si vytvořili názor levice = fuj, komunisti, Paroubek a bačkory. Dost často žijí u rodičů a protože mají díky tomu dost peněz, není problém jim vsugerovat mantru o tom, jak by se měl každý postarat hlavně sám o sebe (na svoje potřeby si přece sami vydělají, tak co). Část jich v rámci odporu proti establishmentu volí Piráty, někteří DSSS. Věřil bych i tomu, že dost voličů TOPky pochází z prostého protestu vůči rodičům volícím levici (nikoliv přemluv bábu, ale naser fotra a matku).
   Holt by to chtělo mladého charismatického sociálního demokrata, typově někoho, jako je Liška u zelených (se všemi výhradami k němu). Škromach v bazénku nebo nějaký šedý padesátník plivající jed na pravdolásku a dbající na zásadovou levicovost je jaksi nenaláká.

   • Anonymní napsal:

    Takže na hlavu fialové číro, na pupek černé tričko s Hell´s Angels a volební hesla v hip-hopovém rytmu?
    Protože zrovna charisma jsem u příkladového Lišky tak nějak nezaznamenal. Spíš styl hodně podobný Sobotkovi, který zrovna charismatikem není.

    Chápu to tak, že pro valnou část mladé a nejmladší voličské generace je důležitější obal než obsah. A že zkousne leccos, ale musí to mít ten správný „styl“, „outlook“ a musí to být „cool a in“. No, každopádně je to zajímavá výzva pro politiky 🙂

    • Občan napsal:

     Sry, we, sem byl já 😀

     • Michal napsal:

      Fpoho, woe 🙂
      Není možné z nich dělat PRVOPLÁNOVITĚ blbce a diváky kašpárkovského představení (chce to schopné autory a režiséry – soudě dle výsledku to zrovna číro mělo). Liškovo charisma sice taky nic moc, ale pořád působí dojmem, že „je mladý“.

 22. vahy napsal:

  Po přečtení článku i diskuse musím konstatovat, že skutečně hrozí
  v podzimních volbách na levici hluboký propad. Pokud si to chlapci v
  obou stranách neuvědomí bude to skutečné Waterloo. Je třeba si
  ujasnit, kde zmizely ty % levicových voličů a hlavně příčiny hluboké
  skepse ve společnosti. Nemá to cenu rozebírat. Vše již bylo řečeno.
  Včetně toho, že levicový volič vlastně nemá na výběr. Je tu však
  další varianta. Díky praktické politice ČSSD i KSČM se domnivám,
  že na levici se uvolnil prostor pro novou moderní levicovou stranu která
  by byla přitažlivá pro mladé lidi a přitáhla by i nespokojený elektorát
  obou stran. KSČM již dávno vyčpěla a ztratila přitažlivost. Je to
  strana okresních baronů, kteří zabetonovali již dávno své pozice a
  mladé k ničemu nepustí. Nenechte se mýlít mladou Kateřinou
  Konečnou. Ta se do PS dostala díky tomu, že byla v mladí protlačena
  na volitelné místo díky tomu, že její otec byl předseda OV KSČ .
  Prostě stará struktura měla dlouhé prsty a plán,
  Jinak nic proti ni osobně nemám a myslím,že si své v PS odpracovala.
  Já dovnitř těchto stran nevidím, ale lze vytušit, že ve vedení obou
  stran není vše v pořádku. Nakonec i Ransdorf byl nasazen na
  zdánlivě nevolitelné místo. Voliči ho kroužkovali, protože si dobře
  pamatuji jak byl uklizen do EU. Nezaznamenal jsem, že by mu někdo
  umožnil nebo vytvořil mediální prostor.Halo noviny nečtu. Pro mne
  bylo překvapení, že v tak nízké účasti ztratili mandát. O situaci v
  ČSSD se psalo v diskusi. Upřímně se divím, že se dosud strana
  nezačala štěpit.Spolupráce těchto stran je praktický nemožná.
  Na místo levicových koalic po posledních oranžových volbách.
  uzavírali koalice s ODS. Levicový volič vnímá pragmatický přístup
  a rozpor mezi slovy a činy.Skutečně nevidím reálně že by obě
  dvě levicové strany mohly zastavit svůj úpadek.a stagnaci. Nelze ani
  vytušit. že by na levici působila nějaká charismatická osobnost, která by
  přispěla ke sjednocení levice, Jeví se mi to tak, že je vhodný
  čas na projekt nové moderní strany, který využije frustrace
  voličů a občanu po podzimních volbách. Divil bych se, kdyby již na tom
  někdo nepracoval.

  • Oto Les napsal:

   On na tom pracoval dříve Jiří Paroubek, alespoň se to psalo. Ale pak náhle začal nosit ty botky od Diora, novináři si toho všimli a už to potom nestačil….

   • Lex napsal:

    Řekl bych, že kdo si přečetl program LEV 21, musí uznat, že jde o program moderní levicové strany. Jenže Jiří Paroubek, ač autor toho programu, je i hrobařem té strany.
    Jiří Paroubek byl nejúspěšnější z předsedů vlád ČSSD. V roli předsedy strany i předsedy vlády, tj. ve vůdčí mocenské roli, byly jeho osobnostní vlastnosti akceptovatelné. „Buldozer“ s býčím zaujetím, bafuňářský image bez schopnostmi se povznést k vlídnosti a úsměvu, a jeho „já a sociální demokracie“. Když píšu, že byly akceptovatelné, mám na mysli ze strany příznivců sociální demokracie a levice.
    Jakmile neunesl pozici vzešlou z voleb 2006, tj. 100/100 mandátů, a emotivně vystoupil s upoceným projevem o „Únoru 1948“, jakkoliv šlo o projev do značné míry pravdivý, Paroubek padl. Pravda vyřčená dříve je smrtícím jedem.
    Pozn. – nemohu přitom zapomenout na tu jeho suitu Sobotků, Hašků, Zaorálků a dalších a dalších, kteří tehdy s otevřenými hubami stáli kolem něho a nikdo nebyl schopen mu říci – „Jirko, nedělej to, zahubíš svoji politickou budoucnost“ – šašci jedni počmáraní.
    Jako předseda ČSSD v opozici už měl osud zpečetěn. Tam už jeho vnějškové osobnostní vlastnosti odradily i řadu jinak příznivců sociální demokracie, nehledě na to, že se dopředu drali další – mladí a neklidní.
    Škoda Jiřího Paroubka, škoda.
    A s Petrem Bendou po svém boku v LEV 21? Předčasná úmrtí podle ČT1.

    • Michal napsal:

     Jiří Paroubek si zadělal na problém už zásahem proti CzechTecu (nebo jak se ten bordel na louce jmenoval), pak už stačilo jen vylepit samolepky s jeho portrétem s bradavicí a nápisem „I ty můžeš dostat přes držku!“.
     Petr Benda mu hodně škodil, možná ještě víc potom známosti typu Václav Kočka.

     • oh napsal:

      Ale ne, už zase… Kočka je bývalý světský a po pražských radnicích – obvodních i na magistrátu – se znal s kdekým. Nemohl jste dělat na libovolné radnici vrátného nebo uklízečku, abyste alespoň neslyšel o Kočkovi. Ale naše sdělovadla ho přilepila výhradně k papaláši Paroubkovi. Schválně si najděte pohřeb mladého Kočky a mrkněte po účastnících. Pro bulvár to byly hotové orgie:
      http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/102020/rozlouceni-s-v-kockou-pohreb-jaky-praha-jeste-nezazila.html
      A raději ani nechtějte vědět, co by vám ODSácká radnice Prahy 6 řekla na nápad uzavřít kvůli pohřebnímu průvodu Bělohorskou ulici, nebo jestli by vám při organizaci pomáhala policie, kdybyste se nebyl ten Kočka…

     • Michal napsal:

      Ale jistě, já vím, že kdyby na tom pohřbu něco bouchlo, tak je Praha bez politiků. Ovšem něco jiného je skutečnost a něco jiného je (bohužel) mediální prezentace. Ale funguje právě ta prezentace, nikoliv skutečnost.

    • Oto Les napsal:

     Ano, lze souhlasit až na to, že mnohem větším nedostatkem, než Paroubkovy emotivní proslovy, byla již před volbami ta kosmetická vada – bradavice. Zatímco s jeho proslovy se víceméně levicový volič identifikoval, protože Kubiceho podraz by v civilizované Evropě patrně nebyl možný, novináři dokázali z bradavice udělat největší překážku vstupu do dveří Úřadu vlády. Někteří občané tu bradavici zreflektovali už před volbami. Také mne mrzelo, že inteligentní Paroubek nedokázal spolknout povolebního hada s elegancí adekvátní oblekům Hugo Boss a dal průchod ješitnosti. Dnes by mohl pomýšlet na posty nejvyšší.

 23. VaclavP napsal:

  Pro všechny, včetně takového Macha, jehož Svobodní kdysi byli Klausovým projektem na politickou budoucnost po politickém životě , je dnes Klaus mrtvá figura. …….No naopak , naopak….jestli se dneska ODS snaží namluvit Svobodné a je bez šance, tak jediný kdo by dokázal obě strany spojit by byl právě Klaus

 24. jezevec napsal:

  tak já tomu vlku nerozumim. kchárl je špatně, top je špatně, klaus nebo nedejpříroda kalousek je superšpatně. pitómio je katastrofa a kgbabiš je hanebnost. veverky jsou xmíxhu. ods je mrtvá. komunisti koaličně bezcenní. o machovi ještě uslyšíme ale pro tebe je nepřijatelný, to mně nepřekvapuje. na obskurnosti ostatních stan se snadno shodneme – snad jen že já k nim přidám i zelené.
  takže zbývá …. ó jaké to překvapení ….. ta jediná oranžová, ostatně u vlka jako vždycky, jakýkoliv průser se dá rozmělnit na řadu dílčích úspěchů ….. chce se mi říci, di do háje, vlku, socialistických agitek je na webu jako sraček – že ti je toho zapotřebí? ale neřeknu. protože čssd nemá obsah – kdo to je, naše sociální demokracie? haškovci? sobotkovci? zemanovci? osvaldovci? kosíři? ods? paroubek? prdlajs. socdem má mnoho tváří a m.j. dojede právě na to – prostě jednotný názor z ní nezní.

  neboli.
  pokud tomu dobře rozumím – pak zhruba 90% národa, která nevolí socdem, nebo jim vadí právě ta roztříštěnost a že nevědí co vlastně by si pod oranžovým praporem zvolili – se krutě mýlí – zatímco vlk přišel na to, co všem vlastně ve skutečnosti chybí. více socialismu, bez ohledu na jeho obsah. více dluhů, a rozhazování prachů tvých vnoučat. více sobotky a haška nevidět, nevadí že strana nemá ani sebeočistný mechanismus se takových hajzlů zbavit. více osvaldů, kterým holt tak nějak nevadí že v čele kandidátky stojí bolševik, protože holt tak nějak všude je něco.
  no – gratuluji. sebevědomí ti teda neschází. akorát že lidi na tu oranžovou nějak serou ….. proč asi. já vím, jsou blbý, zmanipulovaný, nafetovaný, lidsky špatný, nic-nechápající, a navíc ještě zlý. jako já.

  • vlkp napsal:

   A tohle všechno jsi vyčetl z mých článků? Ty s tedy musel mít těžkej život. trvale bejt takhle zhulenej, to leze do peněz! Kde na to bereš?

 25. Narcis napsal:

  Zajímavé údaje zveřejnil Deník Referendum (http://denikreferendum.cz/clanek/18072-nejstabilnejsi-zakladnu-volicu-maji-lidovci-a-kscm-opacne-je-na-tom-ano). Vyplývá z nich zřetelně, že u velkých stran volební úspěch závisel jednoznačně na tom, jak své voliče dokázaly přesvědčit o potřebě volit. Naprosto mizivé přestupy mezi stranami. ČSSD a ještě více KSČM mají větší podporu na venkově. Neumím si představit, čím bych tyto lidi přesvědčil, že má smysl volit do EU, jak tím ovlivní vlastní život. Naproti tomu městská inteligence úspěšně parazitující na dotacích EU a zejména procesu jejich rozdělování má motiv lepší.

  To souvisí i s diskusí o levici výše. Podpora KSČM je velmi stabilní. Neovlivňuje velmi kolísavé výsledky ČSSD.

  Začátkem 90. let jsem považoval za rozumné zachovat dočasně tehdy ještě KSČ, aby sbírala rány od pravice, tím vytvořila prostor pro ČSSD a později se třeba rozpustila, Mezitím se ČSSD natolik vybarvila, že jsem tuto bohulibou myšlenku opustil. Po zkušenostech s ČSSD komunistický elektorát nemůže získat. Ten ji považuje za stranu korytářů, co nedrží slovo a v krizi vždy zradí. Buď tento elektorát přestane volit nebo dá hlas Babišovi, Okamurovi či někomu podobnému. A co by ČSSD prováděla nebýt KSČM a rizika kontroly z její strany? Církevní restituce jsou jen obecně známý příklad z poslední doby. Možná, kdyby se objevila nová progresívní levicová strana, mohla by KSČM vyklidit pozice. Reálně se ale objevují spíš dogmatici a podobné levicové projekty mají jepičí život.

 26. Laco G. mlynář napsal:

  vlkp napsal:

  Květen 27, 2014 v 20.25

  LAco
  zkus nějaká fakta nikoli mlhu. V Německu byl a možná těsná většina SPD, GRUE Liink. Nikdo z prvních dvou ani na okamžik nepřemýšlel, že by snad mohla vzniknout!

  Tak tady máš ta fakta: zpravy.ihned.cz/c1-61220780-o-koalici-priste-budeme-jednat-i-s-postkomunisty-pripousti-nemecti-socialni-demokrate

  • Plsik napsal:

   To ze budou priste eventualne jednat i s komunisty je pisen budoucnosti, ovsem zadny fakt !

  • Lex napsal:

   Laco,
   a to asi ani není zapotřebí připomínat míru levicovosti německé SPD v porovnání s českou ČSSD. Minimálně v rétorice, v praxi nevím. Myslím, že kdyby čeští příznivci ČSSD po ní chtěli stejnou míru, asi by si její představitelé nadělali do kalhot. Vždyť by si mohli rozzlobit svoje chlebodárce!

   • vlkp napsal:

    Lexi a mohl bys tohle nějak doložit? Rád se na to podívám. Zatraceně rád. Já ty levicové SPD vidím každý večer na obrazovce.

  • vlkp napsal:

   Nemuseli čekat na nic. Mohli tu koalici udělat hned. V listopadu to ještě šlo. Pročpak chtějí čekat 4 roky.? Tak to by mne zajímalo!
   A tu koalu mohou udělat jen tehdy, když na to budou mít dost mandátů. A já s e snažím denně aspon chvilku poslouchat německé televizní kanály. A už vidím, jak voliči ze strarých spolkových zemích volí SPD, co se chce spaktovat s Linke! Už to vidím!
   A to nemluvím o takové drobnosti, že by museli souhlasit Zelení. Pamatuješ si ještě, jak se celkově jmenují? Připomenu ti to
   Die Gruene – Bündnis 90
   A pamatuješ si ještě, co to jsou Bündnis 90?
   Zřejmě ne, takže ti to musím osvěžit:
   Najdeš to tady:
   http://de.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCndnis_90

   Tak tahle část se opravdu jen třese na spolupráci s pohrobky SED!
   Takže moje žádost trvá – nějaká fakta by nebyla?

   • Laco G. mlynář napsal:

    Vlku já nevím, proč to odkládají až za 4 roky, prostě jsem napsal jak to řekli, ty jsi to zpochybnil, tak jsem Ti dal odkaz. To je vše. Jestli to byla jen pohrůžka, nebo to myslí vážně nevím a ani o tom nechci spekulovat. Každopádně je fakt, že ta situace v Německu se před volbami hodně podobala naší před volbami. Levice tam má většinu. Ale stejně jako u nás buržoazie dělá všechno pro to, aby se levice nedala dohromady. Nyní dokonce chtějí Gysiho soudit. To je druhá etapa tlaku buržoazie, když pseudodemokratura už přestává fungovat. Třetí stupeň je nástup nějakého fašisty, který dá věci do pořádku.

    • tresen napsal:

     Pan Gysi tak dlouho dával k soudu všechny, co ho vinili ze spolupráce se Stasi, až si vykoledoval, že to veřejnost bere jako hotovou věc.
     SPD zřejmě vůči němu i vůči možným rozhovorům o budoucí kooperaci silně ochladla v březnu během krymské krize.

   • vlkp napsal:

    Laco,
    já po tobě chtěl fakta. Nic víc. Fakta. Fakta, která obstojí v nějakém testu věrohodnosti.

 27. Puck napsal:

  Nu, uvidíme, co media a výzkumy tak měsíc před volbami. Pokud budou předvídat propad ČSSD, může být, že ČSSD uspěje. Těžko se bude opakovat potřetí situace, kdy bude mít ČSSD před volbami nehorázně nadsazených 40%.

  Volič si snad uvědomí, co pro něj znamenalo 6 let vlády pravice. Více, než zdvojnásobení dluhu, ztrátu prestiže v EU, milodary církvím ze strany státu, odpuštění trestu zločincům, až čtyřnásobné zvýšení některých daní ( DPH ), další devastaci demokratických principů (Lidem), to jen tak namátkou.

  Pokud neztratily levicové strany pud sebezáchova, měly by to voličům před volbami připomenout.

  A nakonec si neodpustím rýpnutí do Bursíka. To byl první politik, který zmařil veškeré naděje voliče, že politik bude dodržovat dané a zavedené principy. Pravicoví zelení jsou v politice popřením všech dosavadních zkušeností s nimi ve světě a odtud pak pramení voličovo znechucení celým demokratickým systémem.

 28. okolojdoucí napsal:

  Vlku, výborný text. Nemusím souhlasit ve všem, ale Vaše názory a činy drží pohromadě. Připojuji se k tomu, co výše napsal Jan Čermák a Alice a doplňuji dva drobné postřehy.

  V těchto volbách padl mýtus ohledně dané výhodnosti nižší volební účasti pro kohokoliv (levici, tradiční „masové“ strany, atd.). Účast byla rekordně nízká, přesto získali echt pravičáci ODS, TOP a Svobodní (cca 437 tis. hlasů) víc, než ČSSD a KSČM (cca 371 tis.), přičemž – a teď pozor, ANOferti a KDU-ČSL (cca 395 tis.) také!

  Také bych si tolik neidealizoval Paroubka, abych to moc nerozváděl, on šel nahoru až v rámci „opo-systému“ a dobře si pamatuji jeho vládu nad financemi na pražském magistrátu (Incheba-Výstaviště, První městská banka). Ale mohl z něj při shodě okolností být český Fico s Kellnerem za zády a asi bychom dnes byli ještě rádi, to uznávám. Mimochodem, První městská banka se nakonec pod názvem PPF banka stala Kellnerovým zástupcem v I.lize obchodníků se státním dluhem, tam by takového Tykače, Dospivu atp. patrně nepustili.

  • Narcis napsal:

   To ukazuje, že voliči se před každými volbami rozhodují podle konkrétní situace a svých potřeb. Strany je musí o hlasu pro sebe přesvědčit, jinak nepřijdou nebo volí někoho jiného. Ve volbách mají pravdu vždy voliči a ne komentátoři a politologové.

 29. Alex napsal:

  Víte Lexi, mně to nedá a přece jen se ještě jednou ozvu a budu osobnější a zcela konkrétní. Nejde ani tak o Vás či o mne jako o tento blog. Víte, Vy jste právník, zjevně výborný právník, humanista, velmi vysoce vzdělaný muž, zaslouženě respektovaný díky většinou skvělým vstupům. Jako právník umíte nakládat se slovy daleko lépe, než my ostatní a že toho využíváte, je přirozené.
  Oč tady šlo i mezi námi skvěle vystihla Alice a já myslím, že to víte, jakkoli jsem byl či vypadal nepřesný či nelogický. Ale o tohle mi ani tak nejde.
  Stejně tak mi nejde o to, že přítel je pro Vás jen ten, kdo s Vámi souhlasí, či se Vás zastane. Stejně tak nejde o to, jak elegantně dokážete, řekněme zatočit s tím druhým ve smyslu obtěžování tím druhým a Vašeho nesporného postavení nad tím druhým. Tohle všechno mi nijak s ohledem na tento blog nevadí ani se mne to opravdu osobně nedotýká v nějakém urážlivém slova smyslu. Koneckonců i z Vaší strany to bývá mnohdy jen dočasné. Každý máme svůj styl a každý jsme nějaký. Opravdu, každý každému nemusí tím či oním vyhovovat.
  Ale, Vy velice dobře víte, že tento blog je a byl koncipován jako naprosto otevřený z hlediska politické orientace, nikoli jednobarevný záměrně.
  Vzpomínáte, jakým způsobem jste přivítal vonrammsteina? Vzpomenete si na ten zdejší rozkol, kdy jste si též přisadil, že vlk uráží? Vy stejně jako já přece dobře víte, na rozdíl od mnoha jiných, že to tak není. Že to tak jen vypadá. Nějak o Vás vypovídá i ona episoda, kdy vlk vlétl na onen jiný blog a co jste tam vědomě vyvolal. Ani tam to nebylo jen jednou a je ke cti, velké cti i tamního majitele blogu, že Vám to vždy utnul. Vzpomínáte na to, jak Vás vlk poprosil o články, s přihlédnutím k tomu jak dlouhé někdy bývají vaše příspěvky? Vyhověl jste jinde.
  Víte tenhle blog se najednou začal hemžit příměry k fašismu či nacismu, dokonce ten příměr posloužil i vůči vlkovi, jakkoli si myslím, že ta orlice byla neúmyslná. Vzpomínáte na Vaše vstupy k paní Sylvii a způsoby oslovení či její nějakou charakteristiku z vaší strany? A co vyvolaly u těch, kteří ctí Vaši autoritu nejvíce? Nepochybně si vzpomenete i na konkrétní reakce kočky na paní Sylvii. Víte řeknu to takto, kočka a nejen ona koná tak trochu i podle Vašich reakcí. Myslím si, že jste si toho plně vědom. Snad mi dáte za pravdu, že to občas přežene. A nejde jen o kočku, ale třeba o PetraPavla a další. A jakkoliv Vám přirozeně jde o to ovlivnění ve prospěch čistě levicového pohledu na svět, přece jen byste mohl alespoň někdy pro Vás opravdu výjimečně ve zřejmých případech a ve prospěch tohoto blogu i jeho majitele zasáhnout či ovlivnit ty, jež ctí jen Vaší autoritu, je-li něčeho vskutku příliš. Věřím, že Vás to s ohledem na to, jak si vážíte vlka (jak mnohdy různým způsobem deklarujete), osloví a že přece jen přispějete k tomu, aby tento blog nebyl v diskusích jednobarevný, přestože je asi zřejmé, že Vaše přání je jiné a ani nesklouzl k reakcím, které už jsou takříkajíc za hranou.

 30. tresen napsal:

  Nedělala bych, být příznivcem ČSSD, z výsledku voleb do EP žádné dalekosáhlé závěry.
  Kampaň byla mizerná, ale tím se nelišila od ostatních stran. Holé neštěstí byl podle mne tentokrát lídr, i to však má své pozitivum – Keller, kterého si lidé spojují spíš s komunisty, takže středové voliče spolehlivě odrazuje, je bezpečně uklizen do Bruselu.
  ČSSD bude napříště potřebovat nosné téma. Před minulými volbami táhlo odstavení dosavadní koalice, jenže tohle vymezení už pochopitelně fungovat nebude. Takže bude záležet na tom, jakým emotivním trhákem, zabírajícím na voliče, budou sociální demokrati schopni přebít Babišovu nabídku v případě, že se tento pán dočista neznemožní. Jejich šance mohou růst s rozčarováním ze slavného financministra, ale spoléhat na to nemohou.

Komentáře nejsou povoleny.