Jízda načerno povolena!


Ačkoli  hlavním tématem  právě  běžících  hodin  jsou  jasně eurovolby, neměla  by  Kosa ignorovat  ostatní  agendu. Zejména tu  domácí.

Protože se připravuje  rozpočet na  příští  rok. A je kolem toho docela pěkné  dusno.  Jak by  ne, když  koalice by měla  plnit  na jedné straně  svoje  předvolební sliby, na  straně  druhé nás  letos  čekají  troje  volby a  aby toho nebylo málo, pak  navíc  priority  vládních stran  jsou  vzájemně nekompatibilní.

Stačí si vedle  sebe  položit ústřední témata s nimiž  pro jednotlivé okruhy  do voleb partaje   tvořící současnou vládu ve  výdajové, ekonomické a  daňové oblasti  šly.  To prostě  spolu  vůbec nekoresponduje  a průnik se bude hledat mimořádně  těžce. Podotýkám, že zcela pomíjím  téma  církevních restitucí, které  pro  účely  dnešního sloupku jsou  bez významu:

Výdajové priority:

Soc dem

-zvýšení důchodů a penzí,

-odstranění poplatků ve zdravotnictví

-zvýšení výdajů na  školství

-podpora  programů snižujících  nezaměstnanost

-zvýšení platů státních  zaměstnanců /policistů, hasičů, učitelů, atd./

ANO

– podpora  programů pro rozvoj  zejména  zemědělství

-zelená  nafta

Lidovci

-podpora  rodin s dětmi

-podpora  venkova

Získávání  zdrojů:

ČSSD

– omezení daňových úniků

-zlepšení čerpání eurodotací

ANO

-šetření státních výdajů  např. centralizovanými nákupy

– zlepšení  výběru daní

-zabránění  velkých daňových úniků, zejména u |DPH  a spotřební daně

Lidovci

-lepší výběr  daní

-boj proti korupci

Daňová  oblast:

ČSSD

-Vyšší  zdanění korporací

– sektorové daně

– srovnání  daňové nerovnosti  mezi  zaměstnanci a  živnostníky

– snížení  DPH na  vybrané  zboží a služby

ANO

-zásadní odmítání  korporátní  daně

-odmítání  sektorových  daní

Lidovci

-odmítání  korporátních daní

-odmítání  sektorových daní

-odmítání narovnání  fatální daňové  nerovnosti mezi živnostníky a  zaměstnanci

Nijak netvrdím, že  ony  výše uvedené přehledy  jsou  vyčerpávající. Zcela určitě  ne.  A navíc, jde o můj ryze  subjektivní pohled, jak  zatím  identifikuji  hlavní  premisy  v  jednotlivých sekcích  u  ČSSD, ANO  a Lidovců  já sám.

Nejméně  zásadní  je  rozpor  v sekci  výdaje.  Tady budou  všichni  rádi  výdajově  více pružní,  když jim to bude umožněno. Nicméně za zaznamenání  stojí   to, že  bez  větších problémů  prošly  jen  dva  už  schválené  výdaje:

– naprosto hladce,  ba jako  by  to  snad ani výdajem nebyl – zelená  nafta

– s  určitým drhnutím  pak  zvýšení důchodů a penzí od  nového roku  o průměrných  205 Kč. Ačkoli se mne  to  také týká, nehodlám  vůbec diskutovat na  téma , zda je  to moc  či málo. Je to prostě  205 kaček a  není  to oněch průměrných  a  v  podstatě člověka sprostě urážejících  45 Kč, jak nás obmyslel na letošek  ještě  Kalousek.

Problém  je ve zbylých  dvou sekcích. Tedy  kde peníze na  výdaje  opatřit.  A  speciálně  v oblasti jak upravit  daně, protože  ty  jsou  vlastně  oním zdrojem  financí pro státní  rozpočet.    To je  moje  dnešní hlavní  téma.

Pokud  někdo má  například problém  s tím, proč  volit  a podporovat  sociální demokracii , míním  normální  lidi  a to zejména  zaměstnance   a  zásadně proč  nevolit  Babiše nebo kohokoli jiného,  tak je  to právě  oblast kde vzít peníze na provoz  státu  a  jak změnit  daně.Podle mne  jde o  vůbec  klíčové kritérium  volebního rozhodovacího procesu!

Postoj například k  Ukrajině  je  sice důležitý, nicméně to ,co se bezprostředně  týká  každého z nás, každý  den, každou hodinu a  vlastně  každou minutu,  je chod  státu a jeho financování.  Abych  to přiblížil některým, kteří  mají s  touto  úvahou problém / a že jich  tu není  vůbec málo/. Stát  a jeho fungování,  není  něco jako firma,  jak nám chce  vnutit  Andy  / samozřejmě, on  chce  , aby  to byla  firma,  přesněji  -JEHO FIRMA, tak jako Agrofert/. Ale pro běžného  daňového poplatníka  je  daleko  výstižnější srovnání s  rodinou.  A  chtěl bych mezi zdejšími  vidět  jednoho jediného,  který  má za  svou  rodinu  daleko  důležitější  dění  na Majdanu  než  její  výdaje  a příjmy! A hodlá  příslušníky své  rodiny    večeře  podělit  jídlem podle  toho,  jaký  je jejich postoj  k Ukrajně  a jejím problémům! Nechť  se hrdě  přihlásí.  Rád mu dám prostor, aby  v  článku  nám ostatním vysvětlil,  proč je  ten Majdan  pro něj tak prioritní.  Jak tady mnozí  exhibovali  například  pod  článkem Petra  Osvalda.

Ale  zpět k dnešním  tématům. Zejména  příjmové stránce rozpočtu  a hlavně  daňovým prioritám  jednotlivých  vládních partají.Tady, bohužel  každý  z  vládních má  úplně jinou představu, jak by to mělo být správně.

Socialisté, jak  řečeno, chtějí zvednout  zdanění firem a  zavést sektorové daně a  srovnat  zdanění  živnostníků a  zaměstnanců.  Babiš  zásadně odmítá zvýšení firemních daní a  také sektorových, ale byl nakloněn  myšlence   podívat  se na  živnostníky. A lidovci? Tak  ti odmítají  daňově úplně  všechno, kromě  daňových úlev pro  rodiny  s dětmi.

Teď momentálně  je největší  ring  ohledně  živnostníků.Ti totiž, podle  posledních  dostupných  údajů  – tedy za  rok  2012, odvedli  státu na  dani  z  příjmů fyzických osob 40 x méně  než  zaměstnanci. Ačkoli je zaměstnanců jen 4x více. snadno dopočítáte, že  10 živnostníků  má pro stát  stejný daňový  výnos  jako 1 zaměstnanec…

Viz http://byznys.lidovky.cz/zivnostnici-zaplatili-na-danich-40krat-mene-nez-zamestnanci-p41-/statni-pokladna.aspx?c=A120419_112257_statni-pokladna_rka

A nejen  to,  milionová  armáda držitelů živnostenských listů  se podílí  svými  odvody  na  financování  státu  2,4%, což je  historické minimum.Zatímco v roce 2004 činil podíl podnikatelů na vybraných daních z příjmů fyzických osob 19 procent, v roce 2010 klesl na 6,6 procenta.

Tenhle  rozpor  je  zásadní!  Jak to, že  zaměstnanec  vlastně  drží   státní  finance a  to zejména  v oblasti  důchodů a  zdravotnictví  a   živnostníci, kteří  státní  infarastrukturu  naprosto nepochybně  využívají  daleko více než  , protože jinak by  nemohli  podnikat a mít příjem,  jsou v podstatě, co se týká  zdrojů  pro chod  státu, černými pasažéry?

Jak to  že  Babiš,  který ještě nedávno  byl  rozhodnutý s  tím něco udělat  najednou  couvl?  Jak to, že  lidovci  tak vehementně  tlačí  na pilu a nejsou ochotni  vůbec  o změně  zdanění  živnostníků diskutovat?

Důvod  je zcela  jednoduchý  – volby!  Platí, že  pokud je některá kategorie  voličů dostatečně  početná, nelze  ji dráždit.

Docela by mne  zajímala  nějaká  fundovaná  studie  zabývající  se psychologií  voliče a jeho bezprostředního motivu  proč  jít nebo nejít k volbám.  Jsem přesvědčen, že  u řady nerozhodnutých,  je  takovým impulsem proč  přeci jen  jít  hlasovat, nějaký okamžitý  zájem. Respektive  situace, kdy je tento zájem ohrožen. Protože  sliby  politiků typu  – my vám zajistíme, my  pro vás  zařídíme, atd. už nikdo soudný nebere  vážně.

Ale situace, kdy  proskakují informace, že někdo  bude  chtít  snížit  výdajové  paušály  a  bude před  hlasováním?!  To je jiná! to je  v pozici – hele mámo,  dem k těm volbám a  tomu  blobečkovi s brejličkama  a rovnátkama  to vytmavíme! Ten by  nám zrušil paušál! A  dáme  to  tomu  hodnému  Bělobrádkovi, von se furt  směje, ten  na nás  myslí! Nebo tomu Babišovi, ten je poctivej! Ten nepotřebuje krást a taky na nás  myslí. nesočil tomu s  brejlička na  lep a nechal  nám  paušály! Přece, mámo nebudeme  účtovat podle  nákladů, to bysme  brzo šli o žebrácké  holi!

Nunvář  z Náchoda  ví, že   parlamentní  existence jeho partaje  visela  na  vlásku. Onu limitující  5-ti %  hranici v posledních  parlamentních  volbách  překonala  KDU  o  88 000,  tedy asi  o 1% z celkového počtu zapsaných  voličů…. A celkově  o  ani ne  9%  z počtu těch, co vlastní živnosťák!

Takže  je  jasné, že  lidovci budou  dělat  všechno možné, aby  si proti sobě  ani náhodou nepoštvali  nějakou  silnější  voličskou  vrstvu. A milion  lidí se  žívnostenským oprávněním už  vůbec ne. Příliš  početná  skupina.Příliš  velké riziko,  že  příště  nemusí mít  6,78% hlasů, ale  jen třeba  4,68.

Podobně    reklamní specialisté  Babišovi vysvětlili, že  sáhnout  pár  dnů před volbami na  živnostníky  a jejich nesmyslně  nastavené  paušály  by byla sebevražda. Že nemá  ukotvené voličské  jádro a  že  stejně rychle jako  voliče získal, by o ně mohl přijít.

Takže černá  jízda celého velké ho segmentu  česky  ekonomicky  činných občanů  v  klidu  a nerušeně  pokračuje..  Využívají  všeho, co poskytuje  stát,  ale  mají to zadarmo. Respektive  za  2,6%. Nekupte  to za  tu cenu.

A  to  mluvím o  těch, co platí  alespoň nějaké  daně  a  užívají  blahodiní  paušálů. Moc  mne  bere  ten opakovaný  záběr  v ČT  na malíře  pokojů, když  o  téhle problematice zrovna pojednávají. Ten  si  užívá  60-ti %  paušálu , co kterého dává  všechny  výdaje. Ať mne  zkusí přesvědčit,  že  jeho  náklady  na  vydělanou  a  daňově  přiznanou / což zdaleka není  totéž/  jsou  někde  aspoň okolo  500 stovky! Abych  chápal  , že  paušály mají  nějaký  ekonomický smysl, kromě legalizace daňových úniků!

V televizi  na  ČT24 jsem v přestávce mezi hokejem  viděl kousek  rozhovoru s  šéfem  Sdružení  živnostníků nebo  jak se to jejich  zájmové společenství jmenuje.  A  ten na  otázku  jestli  živnostníci  daňové  paušály  nezneužívají , odpověděl příměrem.

Že  když je na  dálnici  povolena  rychlost  130km/h  a  někdo jede 130, tak že  to přece není zneužívání.  Tvarůžková, co to moderovala,  se nezmohla  na  repliku,  že  ano, na  dálnici  je  sice povolená  stotřicítka  a kdo jede  tak  rychle  tak nic neporušuje, ale  že je jaksi problémem,  že  na  tu  dálnici  nemohou  ostatní  vozidla, aby mohli  jet také tak rychle!  Což  je  stav zaměstnanců. Už  slyším  oduševnělé námitky,  že  každý má volbu a  že  když je  to tak výhodné, tak přeci každý má možnost  dělat na  živnosťák… Vážně?  Opravdu  tady někdo chce  berního úředník a na živnosťák, učitele pro své děti na  živnosťák, policistu se živnosťákem a  soudce  se živnosťákem?  Tohle všechno už tady v  historii bylo! Zprivatizované prodané  místa soudců, policajtůa  výběrčích daní. A nikdy  a nikde  se to neosvědčilo. Podnikatelský přístup  u  soudu má totiž  jasný  výstup. A kupodivu,  když jde lidem o život,  mažou do státního a nikoli soukromého špitálu. Tedy  v nějakých  98% případů! Proč  asi?

Ze  všech stran neustále  slyšíme, jak máme  velké náklady práce! Kolik že  u nás  stojí  zaměstnavatele odvody  zaměstnanců a kdesi  cosi. Opakovaně  jsem tady uváděl  tabulku, podle  které  je  česká  průměrná  mzda  v  přepočtené  kupní  síle  vysloveně  mizerná  v mezinárodním srovnáním.  Jsme  až na  samém chvostu.  Ovšem kdyby  se  ještě měly  snížit  ony  odvody  za zaměstnance, tak  stát okamžitě  zbankrotuje. Protože  už takhle  ho financují  zejména  ty   4 000 000  zaměstnanců. Všichni ostatní  se jen vezou.

Protože  strany potřebují hlasy. S velkými firmami a jejich daněmi  hnout evidentně  nelze a nelze  ani  prorazit se  sektorovou daní. To  si  velcí  hráči  typu  banky, pojišťovny, telefonní operátoři, vodárenské a odpadové společnosti a podobní,které už si ale  leckde  jinde podali, v ČR bezpečně ošéfují.  Skrze  spřátelené politiky  špendování partajních  kas.

Nelze  hnout  ani se živnostníky. Když  už  se podařilo prosadit  registrační pokladny , tak  byly tyto zase rychle,  ze  strachu  ze  ztráty  hlasů – zrušeny. A  když  má  dojít  alespoň k nějaké  nápravě  daňové  zhovadilosti  nazývané  dańový  paušál, tak  zase  pidistraničky  typu Lidovců, bez  jejichž pár  hlasů se nedá  sestavit  vládní  většina, zase zařídí, ze  strachu, že by  příště  nepřelezli  5% a  tentokrát  už asi definitivně,  že  jejich příjemná role  černých pasažérů  zůstane  živnostníkům  zachována. A postoj lidovců je  příznačný pro všechny  eventuální malé strany  ve  vládě  v budoucnu!  Ostatně  – přesně  totéž  jsme  viděli u  zelených a Bártovy  ABL a  také u Okamury. Dávám to s dostatečným předstihem ke  zvážení  všem  fandům Pirátů a podobných  sdružení. Pamatujte  si to vy, co uvažujete  tmhle  směrem  a věčně  hledáte  nové  cesty!  Malá strana  není  katalyzátorem  změn, nýbrž  největším konzervantem statusu quo.

Aby bylo jasno, nejsem  nepřítel  živnostníků. Sám jsem  měl a  velmi účinně používal  jako jeden z prvních  živnostenské oprávnění  ještě  za bolševika.  Ale jde mi o rovný  přístup ke  všem občanům a rovné rozložení  společných nákladů na  chod  státu. Pokud  živnostníci posílají svoje  děti  do státních a obecních škol,  jezdí po státních a krajských silnicích,  využívají soudů, má je  chránit policie, fungovat pro ně  a jejich podnikání všemožné úřady a  instituce,  měli  by  odevzdávat  svůj férový  příspěvek na zajištění  chodu toho všeho. zejména když  uvážíme  různé, státem financované, rozvojové , garanční podpůrné podnikatelské programy…

Ovšem zatím platí  -jízda na  černo povolena!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

120 reakcí na Jízda načerno povolena!

 1. jezevec napsal:

  🙂 45 korun od belzebuba kalouska tě sprostě urazilo – ale 205 korun ti zvedlo sebevědomí?
  koukám, dneska sis pokouřil hodně festovní matroš!

  jinak v té úvaze ti jako obvykle chybí pointa.
  vezou-li se živnostníci, co nevydělají dost na daně – tak co teda zaměstnanci, kteří jsou na tom zrovna tak? kolik desítek tisíc lidí vydělává toliko základní mzdu a neplatí žádné daně?
  a co matky na mateřské – taky se vezou?
  invalidi – taky se vezou načerno?
  vězňové ve výkonu trestu – neměli by platit víc než živnostníci?
  a ostatně co důchodci – nejezdí snad po silnici? zdanit!
  seš s tou nenávistí k lidem, co v potu tváře vydělávají na chléb vezdejší, a na víc jim prostě nezbyde, trapnej jak registrační pokladna. taky nemáš ani tušení, jak to funguje.

  • standa.e napsal:

   Takže jestli tomu dobře rozumím, výsledkem vašeho tvrzení je konstatování, teď plácnu hausnumera, že 10 zaměstnanců odvede stejně jako 100 živnostníků, ale že třeba 3 zaměstnanci odvedou stejně jako 100 živnostníků? (Protože většina těch zaměstnanců neodvádí nic)?

   A to má být argument ve prospěch živnostníků? Mně to naopak přijde ještě horší než to, co popisuje Vlk!

   (Mimochodem, zaměstnanci v potu tváře na chléb vezdejší nemakají?)

   • JAHA napsal:

    Myslim, ale mozem sa mylit, samozrejme, ze obycajni, nespekulujuci, NIC od statu nepozadujuci zivnostnici su „pateři“ KAZDEJ ZDRAVEJ ekonomiky. Nic nechcu od statu (napr. podporu pre seba a svojich zamestnancov v nezamestnanosti, aj keby neodviedli ani korunu dani – su pre stat PLUSOVI!), robia realny, hoci drobny biznis, stat o nich prakticky nevie, lebo NENATAHUJU ruky na podporu. A buzerovat ich a tahat od nich nejake peniaze pre „nemakacenkov“, o tom bola asi rec o „nemakacenkoch“. Jednoducho – pokial zivnostnik NIC od statu nepyta za seba, svoju rodinu a aj pripadne zamestnanych cudzich ludi, pokial ich ma, zasluzi si METAL!!!, nie buzeraciu. Zasluzi si PODPORU, nie vytahovanie penazi z jeho kapsy pre prizivnikov. O socialne odkazanych nech sa stat postara z lepsieho vyberu dani od spekulantov, velkych firiem, ktorych zisky presahuju 10 % kalkulacneho vzorca ceny vyrobku, sluzby, prace.

    • majka napsal:

     Živnostníci nechodí po chodnících? Vodí si s sebou večer ozbrojený doprovod s loučemi, aby nemuseli využívat služeb policie a veřejného osvětlení? Neposílají děti do školy? Za nic na světě by nešli do kina, kde se promítá film, který byl natočen za přispění nějaké dotace?Natož aby šli do divadla nebo do muzea či s dětmi do parku? Dívají se zásadně na komerční televizi? Oni sami ani jejich dodavatelé nejezdí po silnicích? Neočekávají, že jejich zaměstnanci budou umět číst a psát, či dokonce že budou aspoň vyučeni nebo mít maturitu? Nezávadnost pitné vody, která jim teče z kohoutku, si zajišťují sami?

    • Rys Ostrovid napsal:

     Mýlite sa (a nemyslíte). Týchto fráz o „páteři“ každej zdravej ekonomiky (raz sú to veľké exportujúce podniky, inokedy flexibilné malé a stredné firmy, ešte inokedy živnostníci atp.) som už počul habadej – a zakaždým od tej vydieračskej skupiny, ktorá sa práve snaží presadiť nejaký ten svoj „oprávnený“ záujem. Problém s tým nechcením ničoho od štátu je v tom, že nakoniec to aj tak skončí chcením niečoho od štátu – vždy je to len otázka času.

     Takže si tie vaše „perly“ o akomsi ťahaní peňazi pre „nemakačenkov“ nechajte na najbližšiu schôdzu (možno KDH, alebo nejakej inej slovenskej pravicovej strany).

     Mimochodom, ako bývalý KDH-ák, nemali by ste tu v tejto chvíli hlásať o tézu o „rodinných firmách“ ako páteři každej zdravej ekonomiky?

     Ja len či ste v obraze…

     • zemedelec napsal:

      Pan Rys Ostrovid.
      Jasně napsáno.
      Tohle tvrdím o oligarchoch.
      Využívají státní služby do mrtě a daní v zahraničí.
      Využijí firmu a pak hodí nezaměstnané státu na bedra.,
      Nemusí se starat o školství o nastupující odborné zázemí firem atd.

  • standa.e napsal:

   vycházím z toho poměru reálné výše odvodu pro stát – 1 zaměstnanec = 10 živnostníků => 10 zaměstnanců = 100 živnostníků, ale protože se tedy četní zaměstnanci také vezou, je realita třeba 4-5 zaměstnanců odvádějících stejně jako 100 živnostníků.

   Fakt OK?

  • vlkp napsal:

   Já jsem pokouřil matroš? Nebo je to tak, že nejsi schopen pochopit vůbec nic? Opravdu toho duševního bezdomovce hraješ nebo jím už skutečně jsi v tom rozsahu, co předvádíš?
   Základní axiom toho článku je – zaměstnanec na dani platí 40x více než živnostník. Tečka. Je to dost jednoduché , abys to pochopil. významově.

   • jezevec napsal:

    základní axiom mého textu je, že pokud se u nás platí daň z příjmu a ne daň z hlavy – mělo by být jedno, zdali člověk dosáhne nízkého příjmu jako zaměstnanec, nebo jako živnostník. nízkopříjmové skupiny v civilizovaných zemích daně moc neplatí, ba naopak jsou příjemci všelijakých úlev a dávek – to bys jako socan mohl chápat.

  • Občan napsal:

   Nu, Jezevče,
   i ze žebračenky ve „výši“ 13 000.- Kč brutto (superhrubá 17 420.- Kč) zaplatí zaměstnanec daň PO SLEVĚ 555.- Kč, zdravko 585.- Kč (zaměstnavatel 1 170.- Kč) a socko 845.- Kč (zaměstnavatel 3 250 .- Kč).
   Pouze když má nezletilé nebo studující děti,neplatí daň z příjmu.

   Ukažte mi alespoň jednoho OSVČ, který z nízkého výdělku odvádí totéž.

   „Mzdu“ ve výše uvedené sumě A NIŽŠÍ má naprosto drtivá většina prodavaček/čů, pokladních, řidičů kdečeho vč. autobusů, všechny vychovatelky ve ŠD, pedagogičtí asistenti, pečovatelky, osobní asistentky a ošetřovatelky ve zdravotnictví, až na vyjímky všichni agenturní nádeníci bez ohledu na vykonávanou práci, všichni pracovníci odpadového hospodářství a údržby zeleně (popeláři, metaři, zahradníci i sekači trávy), všichni zemědělští dělníci a většina lesních dělníků, skladníci, ale i obecní úředníci, účetní a další pracovníci v „neziskovkách“, část sociálních pracovníků, všichni školníci, kuchaři a kuchařky a mnoho dalších profesí.
   Přičemž u některých je automaticky vyžadováno VOŠ nebo VŠ vzdělání!

   Nebo jinak – VŠICHNI zaměstnanci BEZ vyživovaných osob od „platu“ 10501.- Kč brutto platí daň z příjmu. Pravda, jenom symbolickou – kolem 45.- Kč, ale platí.

   A teď můžete argumentovat.

   • jezevec napsal:

    existuje skupina lidí, přesvědčených, že – co živnostník, to zloděj, který tajně vydělává padesát-sto a více tisíc měsíčně, a neplatí z toho žádné daně. dílem proto, že má tzv „paušály“, ale asi nemá vůbec žádné náklady, takže paušály mu slouží jen jako daňový bonus – dílem proto, že zatajuje příjmy. naproti tomu že zaměstnanec je chudák, který platí za „stejných“ podmínek „méně“. tento dojem je nesprávný.

    SAMOZŘEJMĚ že existuje pár živnostníků, kteří vydělávají kakáč peněz, a měli by se podělit – nikoliv ovšem tolik jako zaměstnanci, ale měli by platit desetkrát víc. daňová správa, kriminálka, (případně sousedi udavači) by je měli odhalit a dodanit. hodně. jezevec souhlasí. ale bude jich jen pár.
    a SAMOZŘEJMĚ že existuje skupina řemeslníků, kteří mají menší náklady než paušál, a paušální náklady používají jako daňový bonus – nebo dokonce účtenky prodávají za provizi firmám co vedou účetnictví, a ještě si nechají vrátit dph – jenže vedle toho je obrovská skupina živnostníků, co veškeré materiálové a režijní náklady vděčně neúčtují a nevedou účetnictví, a paušál je pro ně jedinou cestou jak v dnešní legislativě přežít (kdo nezažil daňovou kontrolu, mohu mu o tom napsat dlouhý text). sáhnout do tohodle by zlikvidovalo švarcsystém (protože jeho výhodnost není ve zdanění mzdy, ale v tom, že na jednu činnost se odpálí dvoje nálady) – ale zároveň by to zlikvidovalo celou řadu venkovských řemeslníků, kteří by se přesunuli buď na pracák a nebo do šedé ekonomiky, ale státu by nic nepřidali, nemajíce z čeho.

    vedle toho ovšem existuje velmi široká ba vůbec nejširší skupina živnostníků, kteří nic nezatajují a skoro nic nevydělávají, a daně neplatí OPRÁVNĚNĚ.
    tak jako je OPRÁVNĚNĚ neplatí poživatel minimální mzdy a dílčího úvazku – prostě víc práce a peněz objektivně nemá a nesežene. tak jako je OPRÁVNĚNĚ neplatí matky na mateřské (a tisíce z nich jsou též majiteli právě těch živnostenských listů, ze kterých se přiznává příjem litr/měsíčně a neplatí žádné daně). tak jako daně OPRÁVNĚNĚ neplatí děti a studenti, služeb státu požívajíce a nic (nebo skoro nic) nevydělávajíce.
    nazývat tyhle lidi černými pasažéry a parazity je hulvátství a sprostota.

    buď zaveďme daň z hlavy, at všichni platí státu třeba pětilitr měsíčně (ale já bych byl proti, a myslím že i důchodci a nízkopříjmové skupiny by poněkud řvaly) – anebo at se platí z dosahovaného příjmu, který, je-li nízký, prostě zdanitelné hranice nedosáhne, bez ohledu na to jestli, posuzovaná osoba je zaměstnanec nebo živnostník.

    • Občan napsal:

     Tak tuhle kaši nežeru, ani kdybyste ji vyšperkoval sebekrásněji.

     Pozřel bych ji, kdyby naprostá většina živnostníků bydlela v panelácích na sídlištích a v opráskaných 100 let starých chalupách, jezdila 20 let starou orezlou feldou nebo stejně starým dodávkovým folcíkem a na dovolenou jezdila tak max. k babičce na Šumavu.
     Nic z toho ovšem V PŘEVAŽUJÍCÍ VĚTŠINĚ není pravda. Ti údajně zbídačení živnostníci až příliš často nakupují baráky v satelitech a developerských „proudžektech“, nová auta, v zimě jezdí lyžovat i do dost exotických destinací a v létě do stejně exotických mořských letovisek, nakupují pozemky a posílají děti různě po světě na zkušenou. Aniž by se to nějak výrazně dotklo jejich životní úrovně. Speciálně tihle nejvíc řvou o tom, jak je stát daňově ničí. Znám jich až moc dost na to, abych uvěřil pohádce.

     Jo, znám i živnostníky, co skutečně žijí relativně skromně, zvelebují barák po předcích, jezdí tak nějak furt stejným autem posledních 10 let a dovolenou opravdu tráví u té babičky. Kupodivu právě tihle mívají své účetnictví (nebo daňovou evidenci) poctivě vedené a daně jim žíly nijak nervou. Makají většinou jak šroubi a jsou spokojení s tím, co mají.

     A švarcsystém? No, tak to bude nejpozději do deseti let průser jak Himaláje. Protože ona nám postupně odchází do penze generace, která se v něm živila a 20 let se domnívala, jaká je to bžunda drbat „stát“. Ve skutečnosti odrbali jenom sebe, a to dohola.
     Kámoš před dvěma měsíci HODNĚ tvrdě narazil do reality, když mu přišel důchdový výměr. Do r. 1992 pracoval u ČD v Jídelních vozech jako údržbář. Zručný řemeslník, který v r. 1992 usoudil, že si jako švarcpodnikavec vydělá mnohem víc a bude si užívat. Užíval si, to zas jo; i hezký dvoupokojový byt v centru Prahy si koupil. V padesáti mu zjistili dost ošklivou cukrovku a on zjistil, že to je docela drahý „koníček“. Nejen finančně, ale i fyzicky. Najednou nezvládal takový objem práce jako předtím, protože se rychle unavil. A musel polevit.
     Ted je mu třiašedesát a je v hajzlu. Penze necelých 6000.- Kč, nemocnej a starej; řemeslo sice umí furt, ale fyzicky je odepsanej a zvládne dělat tak 6 hodin denně (a na to mu pečou jak zákazníci, tak potenciální zaměstnavatelé). Když bude mít sakra kliku, možná ho někam vezmou jako vrátného za pajcku na hodinu.

     • čtenář napsal:

      existuje něco co Vy neznáte a nevíte?
      pochybuji o tom,no a když tedy všechno znáte,všechno víte,tak prosím prosím,jakpak se pozná že barák v satelitu patří živnostníkovi?
      Ona tam visí cedule POZOR ŽIVNOSTNÍK místo té POZOR ZLÝ PES

     • jezevec napsal:

      gratulujte si, že bydlíte v bohaté enklávě s dostatkem zaměstnanosti a opulentně bohatých lidí. většina kosířů, včetně mně, takové štěstí nemá. pro takových pět z deseti živnostníků v mém bezprostředním okolí je živnost předposlední štací před cestou na pracák, a nevydělají možná ani na základní mzdu – přežívají jen díky záhumenku, a chaloupce zděděné po rodičích že nemusí platit hypotéku. další čtyři z deseti mají živnost jako přivýdělek – matky na mateřské, manželky doma co jejich chlap je uživí pražským platem, připodnikávání na pár hodin měsíčně k hlavní práci. je tady jeden co má deset let starou oktávku a jednou za pět roků jezdí do egypta. bohatý ani jeden. státní důchod nebude mít žádný z nich. a kdyby je nějaký debil ještě víc zdanil – tipnu si, že definitivně skončí na pracáku, ten desátý bude dělat načerno, ale státu nepřibude ani koruna. není kde brát, tady ne. vo špercích se tady fakt neuvažuje.

 2. čtenář napsal:

  22.května 2014 se v tv a tisku objevila informace,že všechny % sazby výdajových paušálů budou zastropovány obratem 2.000.000,-,nad tento obrat bude povinnost vést klasické účetnictví.
  To mi jako předvolební couvání před živnostníky nepřijde.

  Už spokojenost anebo ještě ne?

  • vlkp napsal:

   Četl jste správně. A co tím jako chcete dokázat?
   Stačí jednoduchý hrubý výpočet. Který říká, že když někdo bud e těsně pod stropem těch 2 mega na příjmu a bud e danit 60% paušálem , protože je to pro něj příjmově výhodné nebot jeho náklad y jsou výrazně menší než ten paušál, pak ke zdanění mu jde 800 000. Z toho platí dan. Zkuste si zjistit, kolik je zaměstnanců s touhle hrubou mzdou! Nemluvě o takové drobnosti, že přes ten paušál většinově vyvaří tak dalších 200 litrů nezdaněných.
   Ne, nejsem spokojen. Stačí umět počítat.

   • čtenář napsal:

    co tím chci dokázat?
    pouze to co jsem napsal,že mi to jako nějaké předvolební couvání nepřijde.

    Jak dokážete,že když někdo jede na 60% výdajový paušál,že jsou jeho skutečné náklady výrazně menší?
    A co se skrývá za tím „výrazně menší“ dle vlkova názoru?
    50% anebo 10%
    A jak to dokážete?Že když někdo jede na paušál,že jsou jeho skutečné náklady „výrazně menší“?

    PS: v textu se odkazujete na cca 1.000.000 živnostníků,ale mělo by tam být 530.000,jenom tolik jich nahrazuje klasické účetnictví výdajovými paušály.

    Já na paušál nejedu a to co odvádím na daních z příjmů také už několik let klesá.Což si takhle už jednou připustit,že to není jenom těmi paušály?
    Nešlo by to?

    • Občan napsal:

     Mně to naopak přjde jako nikoli couvání, ale docela slušný úprk.
     Protože zatím tu všichni vy, co obhajujete neplacení daní živnostníky, tvrdíte, že OBRATnaprosté většiny OSVČ se pohybuje tak max. kolem 20 000.- Kč měs.

     • zemedelec napsal:

      Pane Občan.
      Ještě to chce něco přidat,neplést si celkoví obrat s hrubým příjmem.

     • Občan napsal:

      Já si, pane zemědělče, vůbec nepletu obrat s hrubým příjmem. Ale máte pravdu, to by mu při výdajovém paušálu 60% nezbylo po zaplacení socka a zdravka skoro nic vykázatelného jako LEGÁLNÍ příjem. A na to jsou FÚ dost citlivé.
      Dobrá, bude muset přiznat zjistitelný obrat 30 000.- Kč 🙂

      TI, co obhajují neplacení daní OSVČ stále tvrdí, že OSVČ si vydělají s bídou na holé přežití.
      Takže aby měl OSVČ 8 500.- Kč pro sebe:
      OBRAT – 30 000.- Kč
      VÝDAJOVÝ PAUŠÁL – 60% = 18 000.- Kč
      HRUBÝ PŘÍJEM – 12 000.- Kč
      Socko+zdravko – 1 894+1 700= 3 594.- Kč
      ČISTÝ PŘÍJEM – 12 000-3594= 8 406.- Kč

      DAŇ – 0.- Kč

      No, a všechno, co vydělá „bokem“ (tedy nevystaví fakturu či jiný daňový doklad), je jeho bonus.
      Obrat 30 000.- Kč měs, to je 1 500.- Kč denně (při volných víkendech), čili 188.- Kč/hod při osmihodinové pracovní době.

     • jezevec napsal:

      zapomněl jste doplnit – v které že živnosti má živnostník zaručenou práci na osm hodin denně, žádnou druhotnou platební neschopnost, na pracoviště ho vozí klienti jejich autem, telefon a počítač dostane darem od sociálky, a materiálové náklady mu nadělí hodný strýček.

     • JAHA napsal:

      Odpoved „obcanovi“ v tom jeho „genialnom“ vypocte 08:45. Jezevec Vam uz cosi napisal, ja by som na Vas „vypocet“ ani nereagoval, tak je tupy pri tom vypocte 8 406 Kč. To snad nemozete, ako rozmyslajuci clovek, asi ani vazne mysliet ☺. Zivnostnik – vopred pripraveny a zaisteny kazdodenny biznis vo vyske Vami vypocitaneho prijmu…☺. To naozaj myslite vazne, alebo ste z nejakej inej planety???

  • Věra Říhová napsal:

   Proč ne, většina živnostníků, kteří vydělávají nad 2 miliony, mají zaměstnance a tudíž vedou účetnictví, kvůli mzdám a DPH, které si mohou odečítat. Vypočítávat a zpracovávat povinné doklady ke mzdám a vést ruční evidenci DPH je tak strašně náročné, že si každý raději koupí jednoduchý účetní program, do kterého naťuká základní data a program mu všechno spočítá sám, pak už stačí vytisknout povinnou administrativu a je pokoj. Kvalitní účetní program také zajistí zákonnou aktuálnost, kterou nemusí živnostník ani účetní sledovat a šprtat. Na daňová přiznání mají daňového poradce nebo účetní z dobře zavedené firmy.
   Živnostníků s výdělkem nad 2 miliony a s paušálem je tak málo, že to voličskou základnu nemůže ovlivnit. Všechny tyto úpravy daňových zákonů jsou zpracované tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

   • Bjedruna napsal:

    Paní Věro, loni v březnu jste k tomuto tématu pokud se nepletu napsala na BL výborný článek ! Trefa do černého, nelze dodat víc. Mohu posoudit, pracujeme ve stejném oboru, ale já naštěstí ve veliké a.s. ( s odbory:o) )

 3. Jeff napsal:

  OSVČ je legální daňový únik, zato kompatibilní s posmrtným odchodem do důchodu. Stejně jako daňové ráje Holandsko a Kypr v EU jako důvod pro heslo nesahat na korporátní daň, tj. nemít peníze na nic víc než mvóžeme, tj. slovensky blábolit v dresu „akce nespokojených občanů“. Zaměstnanci si střádají na půlmilionový plat ředitele ČD, aby z ještě nerozkradených zbytků postavili 10 km dálnice v CHKO za rok pro kamiony se zbožím, které už nejde doma vyrobit, páč není kde. Prosadíme dobře fungující stát.

  • Jan Čermák napsal:

   Tak tak, dal bych to k ústvanímu soudu, jasná diskriminace zaměstnanců.
   Ale pozor je to i diskriminace zaměstnavatelů! Proč ti s tím něco nedělají?
   Máme 2 x tolik živnostníků něž v Rakousku a mají 3x takový paušál!!!
   Typický český bordel a zlodějina. Porevoluční stav, kdy kradení a podnikání splynulo v jedno.
   A proč není práce? Protože lidi nemají prachy. Ty nemají neb mají malé platy. A ty mají neb jsou vysoké vedlejší náklady sociální a zdravotní. To se ovšem snížit nemůže neb živnostníci platit nesmí, nebudou a nebudou.
   Dokud budou uklízečky dělat na živnosťák nebude v téhle zemi dobře.
   A ještě jeden argument mne napadá, stále pláčou, že kdyby náhodou měli platit nějaké daně, raději půjdou na pracák. Jenže před zavedením těchto super opatření, která měla nastartovat ekonomiku byla nezaměstnanost mnohem menší než je nyní a růst ekonomiky větší a dosud jsme se nedostali na tehdejší úroveň .
   Protože přes všechny neoliberální kecy stále platí, že : s poctivostí nejdál dojdeš.

   • Tom napsal:

    Souhlas, uklízečka na HPP je docela výhra v loterii. Jinak černota nebo zdravotně postižení a přesto státní firmy nebo např. Agrofert je uklízen Ukrajinou, kde peníze jen odtečou. Stát z nich nemá vůbec nic. Hlavní hodnotící kriterium je nejnižší cena, to je zaklínadlo doby. Špatně, špatně, špatně

    • zemedelec napsal:

     Pane Tom.
     Něco jste načnul,tak k tomu přidám asi toto,
     Kolem těch agenturních pracovníků,je to zajímavé také.
     Mám podezření,že si to zřizují firmy sami pro sebe přes prostředníka.
     Kontroluje se to vůbec,kam jdou ty peníze a jak se vykážou dál?
     I takto lze vyvádět s firem nemalé částky a podělit se o to.

     • Skogen napsal:

      Je to naprosto všude. Jedna nejmenovaná dopravní firma, jejíž zaměstnankyně při profesi jen tak bokem prováděly úklid prostor, tuto činnost tzv. „outsourcovala“. Ve výběrovém řízení zvítězila firma bez zaměstnanců, která si tytéž zaměstnankyně „najala“ a platí je z ruky do ruky, t.j. dostanou tisícovku za úklid měsíčně. Dříve to dělaly grátis, takže neremcají, navíc úklid provedou v pracovní době své hlavní profese. Kolik platí ona dopravní firma oné firmě bez zaměstnanců, už raději ani nechci vědět.

 4. Levandule napsal:

  A zase jsou na řadě živnostníci a to ti nejmenší,kteří mají firmu, ale jsou v ní sami, popř. s manželkou. Většina těchto byla donucena podnikat, protože práce prostě není a tak se snaží nějak uživit. je pravda, že daně tito neplatí, nebo platí malé. Soc. a zdravotní pojištění ale platí každý měsíc, ať vydělají nebo ne, jestli jim odběratel jejich služeb zaplatí nebo nezaplatí. Co se týče zdr. pojištění platí asi o 500,- Kč víc než zaměstnanec z min. mzdy. Jestli si zlomí nohu, tak neberou žádné nem. pojištění, protože málokterý si dobrovolně připlácí na nem. pojištění.Přitom odvody na soc. a zdr. poj. nejsou pro živnostníka náklad,který si může odepsat ze základu na daň z příjmu.K tomu si pořizuje veškeré vybavení ,školení a ostatní nutné věci sám. Kdyby ti co tak rádi mluví o tom,jak malí živnostníci využívají tento systém, tak bych jim ráda poradila, ať si to zkusí aspoň půl roku. Já to vidím, protože s nimi přicházím do styku velmi často. U řemeslníků se skutečné náklady ve většině rovnají paušálům. Jediné co po celé téhle taškařici bude, že budou účtovat zase jednotlivé položky, základ daně bude stejný, víc se od nich nevybere, jen bude víc naštvaných lidí. tam, kde by se skutečně daňové úniky měli hledat, tak na to naši vládcové nemají odvahu, tak mlží a mlží.

  • Občan napsal:

   Zaměstnanec s minimální mzdou (bez odpočtů na vyživované osoby, invaliditu apod.) má odvody:
   ZP – 1 148.- Kč (383+765)
   SP – 2 688.- Kč (563+2125)

   OSVČ s tímtéž příjmem:
   ZP – 1 748.- Kč
   SP – 1 890.- Kč

   OSVČ s příjmem 8500.- Kč měs. by mě opravdu moc zajímal. Protože totéž by si vydělal i jako „sekuriťák“ na částečný úvazek (poslední stupeň sociálního statusu před bezdomovectvím).
   A že si neplatí nemocenské pojištění, jehož minimální měsíční částka je POUHÝCH 145.- Kč? No, to je snad jejich SVOBODNÉ rozhodnutí, ne?

   Náklady živnostenského zoufalce s MĚSÍČNÍM příjmem Z PODNIKÁNÍ 8 500.- Kč jsou CO a JAKÉ?

   • Svata napsal:

    Doufám, že je Vám známo, že každý 3. OSVČ je na vedlejší činnost. a je to tudíž přivýdělek k příjmu z jeho zaměstnání.

    • zemedelec napsal:

     Pro Svata.
     Myslím,že jste narazila na dosti ožehaví problém.
     Skutečné to funguje a docela vynáší,kolikrát,aby to nebylo tak okaté,buď je to na manželku,nebo vhodnou osobu.
     Jenže tento způsob velice rychle okopírovali mnozí od těch nahoře,kde si státní firmy nadělaly pobočky,dcery,a.s.apd,které pak daní v cizině.

  • vlkp napsal:

   Zkuste mi vysvětlit, jak to, že před tím, než byly ty paušály zavedené v téhle obludné podobě, platili OSVČ na daních z příjmu fyz osob skoro 20 miliard ročně a ted necelé 2. Jistě mi poskytnete pádné argumenty!

   • jezevec napsal:

    že by proto, že ekonomika jde celkově do prdele?
    sám přece patříš mezi ty, co o tom furt povykuje, jak se máme špatně!

    • vlkp napsal:

     No ekonomika jde, tam kam říkáš, v ČR. Tak to nepochybně. Jsme jeden z mála států, jehož HDP na hlavu bylo k 31.122013 nižší než k 31.12.2008.
     Kupodivu státy, které podobné švindly jako u nás tvrdě postihují, mezi tou vybranou ekonomickou „elitou“ nejsou.
     A to většinově měli zatraceně velké problémy s nucenou sanací svých bank. Což s EU nás nekonalo!
     Že by ne ani tak krize, jako vláda mafiánů a idiotů?
     Takže zas e špatně, norníku, zase špatně! Ono opravdu špatně je! Hůře než jinde Ale kdepak, aby to někdo říkal před tebou a rušil ti tvůj rauš! Nechápu, co zde ještě pořád děláš. Vždyt si ten matroš neužiješ ani trochu a hrozí ti ze zdejší četby nejméně žaludeční vředy. Nemusíš zcel anezbytně dělat hrdinské činy a překonávat sám sebe a prát se sám se sebou a číst hnusnou Kosu.
     Ostatně svou nevoli a rozhořčení jsi vyjádřil soukromě. Jak se pamatuji. Nebo s e ti někdo vlámal do mailů a nebyls to ty?

     • jezevec napsal:

      lidi spolu mohou nesouhlasit i slušně – prostě mají jiné vstupní informace, a nebo je jinak vyhodnocují. jednou ti to třeba dojde.

     • vlkp napsal:

      Já to vím. Al e těžko diskutovat s někým, kdo nemá nebo nerespektuje ani ty informace úplně základní. Tohle ti už mělo dojít dávno.

 5. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  To že je potřeba mezi OSVČ udělat pořádek je jasné,ale jak to znám,doplatí na to právě ti,co skutečně vytváří hodnoty.Pak i Vás musí napadnout,že ve státě zbylo několik firem,které jakž tak přežívají,pak jen zaměstnanci,ale při snižování mezd,pochopitelně se snižují všechny odvody.Dále má jen k dispozici OSVČ a ty se snaží nějak podojit,jak prohlásil Babiš,mohlo by to přinést asi 500mil.navíc,směšná částka oproti jiným únikům.Proběhla novější informace,že snad daní 20tisíc firem v daňových rájích,to ho zřejmě netrápí.Jak jste uvedl,přeci sám sobě nezvýší daně,ještě je otázka,kolik odvádí.

  • Hudec napsal:

   Tak tak, zemědělče. Za bolševika jsme tomu říkali metoda hlavního článku.
   Kudy uniká nejvíc peněz, které by prostřednictvím daní patřily traději do státního rozpočtu?
   Jen tak přes palec – přes vámi zmíněné daňové ráje, přes nadnárodními firmami vyváděné zisky, přes korupční obchody, které stát přehlíží…
   To jsou ale příliš zdatní soupeři a tak se raději pustíme do šedesátileté Růženky Maškové, která zubynehty drží v provozu svůj krámem s domácími potřebami u nás za rohem a celkem nic po státu nechce.
   Hrrrr na ně….! To půjde snadno.

   • robe napsal:

    pane hudče, jak prosté:
    – stát se trochu více zadluží
    – přidá důchodcům 200kč
    – sníží růžence puašál
    – ta zvýšením cen oněch 200 kč pošle zpět státu
    – ten se pochválí jak zlepšil výběr daní
    – a vyhlásí třeba tendr na nějaké nové softwarové cosi

    😉

    • Cech napsal:

     Ne nesouhlasím je to o něčem jiném, to zásadní je, že Andrej Babiš co by MF se chová ve výběru daní o něco hůře než náš nejlepší Mirda.
     Protože Andrej vyloučil možnost vyššího zdanění korporací, sektorové daně a srovnání daňové nerovnosti mezi zaměstnanci a živnostníky tak se prostě velmi jednoduše dopracoval na Mirdovu pozici.
     http://www.novinky.cz/ekonomika/337580-babis-chysta-scenar-pro-katastrofu.html
     No a stejně jako nejlepší Mirda nyní od něho opisuje ale nemá to co měl Mirda na začátku devastace České ekonomiky.
     Nemá ten nízký dluh jako měl Mirda na začátku to znamená, že mu mnohem dříve dojdou možnosti a tak asi bude nucen změnit volební systém ve svůj prospěch.

  • vlkp napsal:

   Zemědělče
   totéž , co jsme napsal Levanduly – jak to, že výnos daně FO od OSVČ byl před pár roky nejméně 10x vyšší než je ted po paušálech?
   Co je ted jinak?

   • zemedelec napsal:

    Pane Vlk.
    Nejsem zas takoví daňoví odborník,abych to objektivně vysvětlil.
    V prvé řadě,jsou úplně jinde náklady a ve všem.
    Pak je úplně jinde,dosahovaná marže.
    Mám tady prodejce barev a doplňků a je rád s 5% marží.
    Pak jste určitě zaznamenal rozdíl v podnikání v Praze,ve větších městech,než na vesnicích.Pak se i vícerý zmiňují o rozdílech nákladů,při mnoha profesích OSVČ.
    Jenom na okraj,když chci uvést 30tisíc příjem,co se zatím skrývá práce,nebo jaký musí mít obrat,abych tuto částku docílil.

 6. Mathias napsal:

  To je peklo koaličního vládnutí. A nikde to není vidět lépe, než na daních. Začínám být zastáncem většinového systému. Protože barevná vláda je sice fajn z hlediska demokratického, ale z hlediska akceschopnosti je to katastrofa. Samozřejmě ni někdo může namítnout, že záleží na tom, jak protichůdné programy ty strany mají. Z tohoto pohledu je současná vláda snad ještě horší, než ta minulá. Tam aspoň byly tři pravicové (nebo pesudopravicové strany), které se dokázaly na některých věcech hodnotu. Neříkám, že pro blaho sátu, ale z ryze technického hlediska jim to fungovalo. Dnes sedí ve vládě socialisté hájící zájmy zaměstnanců (nebo by teoreticky měli, pokud chtějí ještě nadále existovat) a průmyslový oligarcha, který hájí zájmy své firmy potažmo dalších firem proti zájmu zaměstnanců. Jak toto může fungovat? Navíc jak jste si jistě všimli, v Česku se strany všeobecně snaží se vůči sobě co nejostřeji programově vymezit (celkem to chápu z hlediska voleb). Pak ovšem nastává problém, jak taková vláda může vládnout. Odpověď – nemůže. Výsledkem je stav, kdy vláda není schopna prosadit ani svou základní programovou agendu, začne se štěpit a následně rozpadat. Už jsme to tu zažili na milion způsobů.

  • Občan napsal:

   Většinový systém – proč by ne.
   Ale pak je nutné zavést i volební povinnost a nějakou formou pokutovat neúčast, jakož i neplatnost voleb s účastí POD 50%. NIKOLI jedno nebo druhé, ale oboje naráz!

   Jinak to nic nevyřeší, protože při obvyklé „účasti“ mezi 20-40% by ten „většinový“ mandát byl stále menšinovým.

 7. Levandule napsal:

  Ještě si dovolím malou poznámku, když by se měl udělat opravdu pořádek, tak je to přece velmi jednoduché. Ať podávají ˇOSVČ, zaměstnanci, prostě všichni daňové přiznání, bylo by to transparentní a nikdo nebude mít pocit, že na někoho doplácí. A na jednom daně z příjmu, nemovitosti, a ostatní, prostě vše na jednom tiskopise.

  • Hudec napsal:

   Jistě, to by bylo ideální.
   Vyplňovala jste někdy daňové přiznání a vedla účetnictví? Já si na to najímám a to si (sebevědomě) myslím, že jsem intelektuálně celkem zdatný.
   Už vidím Standu Lebedu, šedesátiletého zedníka, jak to všechno vede. To bude masakr!

   • babka napsal:

    V době kdy jsme začali podnikat dostalo se mi do ruky daňové přiznání mého dědy.
    Byl bankovním úředníkem . Přiznání dvojlist a tam uveden roční příjem,placené pojistné,
    placené i soukromé pojistné ,pojistné na manželku,majetek a vyčíslené přírustky a úbytky majetku.Na první pohled jasné,stručné přehledné. A o tom to celé je .Zedník který si umí zařídit živnosťák ,umí si spočítat kolik si má říct na hodinu bude umět i vyplnit dobře vymyšlené přiznání.

  • Občan napsal:

   Patrně jste měla ny mysli MAJETKOVÉ přiznání.
   Protože DAŇOVÉ přiznání samozřejmě podávají jak zaměstnanci, tak kdokoli jiný již dnes.

   Moc nechápu, CO to daňové přiznání má vyřešit. Daň z nemovitosti totiž platí i nezaměstnaní, invalidé, senioři a všichni ti, kdo jsou buď úplně bez příjmu, nebo jsou odkázáni na nějakou formu podpory (nemocenská, invalidní důchod, staorbní důchod, PvN, dávky hmotné nouze).
   ______________________________________________

   Pane Hudče,
   nezlobte 🙂
   Šedesátiletý Standa Lebeda si vede sešítek, kam si píše tržby a výdaje. Zdatnější senior Standa Lebeda má comp a sází to do POHODY nebo mu to tam narve potomek či prapotomek. Protože jeho účetnictví je – PHM, auto a odpisy na ně, fanky, montérky, pracovní boty, čepice, vodováha, zednické kladívko a v případě, že je „velkopodnikatel“ tak ještě zdicí materiály. Tam prostě NENÍ prostor pro nějaký masakr 🙂

 8. Cech napsal:

  Proč bohužel nemůže naprosto normální volič s průměrnou pamětí v žádném případě volit ČSSD.
  Protože volební program ČSSD:
  1. Vytvoříme nová pracovní místa
  2. Zavedeme pořádek do výběru daní
  3. Zajistíme kontrolu kvality potravin a přísnější regulaci cen energií a vody
  4. Zvýšíme minimální mzdu
  5. Garantujeme kvalitní zdravotní péči dostupnou všem
  6. Pomůžeme mladým rodinám
  7. Zajistíme důstojné stáří
  8. Zajistíme kvalitní školy pro naše děti
  9. Budeme bránit občany před lichvou a zvůlí exekutorů
  10. Stát bude garantovat bezpečnost občanů
  11. Místo privatizace státu – zabezpečíme fungující demokratický stát
  Protože volební program ANO ale pro pozorného čtenáře, bude jasné, že je z 80 % opsán od TOP 09 a starostové.
  1) Státní rozpočet, daně, penzijní systém
  Stát není dobrý hospodář. V poskytování svých služeb občanům stát selhává. Jeho aparát je rozsáhlý, pomalý a byrokratický. Naším cílem je stát, který bude štíhlý, levný a bude dobře sloužit občanům. Úspory, kterých bychom dosáhli zrušením zbytečných, duplicitních a nic nepřinášejících institucí a procesů, jsou odhadovány na desítky miliard korun ročně.
  2) Sociální politika a zaměstnanost
  Základním pravidlem funkční sociální politiky státu je princip rovných příležitostí a solidarita s občany, kteří se dostanou nikoli vlastní vinou do tíživé sociální situace. Účinným nastavením kontrolních mechanismů zabráníme zneužívání sociálních dávek. Posílíme celospolečenský tlak na dodržování antidiskriminačního zákona, neboť žádná skupina obyvatel nesmí být neoprávněně znevýhodněna. Funkční trh práce pokládáme za základní podmínku pro zachování sociálního smíru ve společnosti. Priority sociální politiky vidíme v podpoře rodin a zároveň v zajištění kvalitního života seniorů a osob se zdravotním postižením či znevýhodněním.
  3) Právo a spravedlnost
  Právo na spravedlivý proces a rovnost občanů před zákonem jsou principy, na nichž stojí právní stát. Nezávislý, nestranný a neúplatný soudce je zcela zásadním pilířem demokracie. Justiční systém spadající pod resort spravedlnosti ovlivňuje každodenní život běžného občana, má sílu do něj zásadně zasahovat, může dokonce člověka zbavit svobody. Celý systém musí fungovat profesionálně a podle zákona, dopustí-li se excesu, musí jej uznat a škodu napravit.
  4) Průmysl a podnikání
  Za první republiky jsme byli jednou z nejvyspělejších průmyslových zemí světa. Jména jako Baťa, Škoda, Křižík nebo Kolben a Daněk měla světový zvuk. To je minulost. Přesto průmysl zaměstnává v ČR téměř 38 % ekonomicky aktivních lidí, což je nejvyšší podíl v rámci všech 28 zemí EU. V konkurenceschopnosti jsme ale až na 46. místě na světě, a pokud jde o podmínky pro podnikání, dokonce až na pětašedesátém místě na světě. Je na čase vytvořit předpoklady k tomu, aby průmysl mohl opět rozvinout své možnosti a země se vrátila mezi špičku nejen v kvantitě, ale i kvalitě.
  5) Doprava
  Doprava je jedním z klíčových odvětví ekonomiky našeho státu a má značný vliv a význam pro hospodářskou stabilitu země. V naší republice se dopravě nedostává patřičné pozornosti a na výsledku ve všech oblastech dopravy je to velmi znát. Pro zlepšení této situace máme řešení a jsme schopni změnit chaos a politikaření na pořádek a odbornou intenzivní práci ve prospěch všech občanů ČR.
  6) Vnitro
  Česká republika se kvůli zhoršující se ekonomické a sociální situaci velké části obyvatel stává výbušným prostředím, co se týče vnitřní bezpečnosti. Je tedy nutné přijmout celý komplex opatření, aby se situace nejen v této oblasti zklidnila. Zajištění vnitřní bezpečnosti představuje jednu ze základních funkcí každého demokratického státu. Resort vnitra by přitom neměl řešit jen důsledky, ale účinnými nástroji by měl napomoci i preventivním opatřením, kterými se bezpečnostním rizikům dá předcházet.
  7) Místní rozvoj – ministerstvo veřejných investic
  Místní rozvoj spočívá především v kvalitě života, dostatku práce, příznivého životního prostředí a perspektivě pro mladé lidi. Zajištění místního rozvoje má být doménou obcí, které mají mít dostatek prostředků pro jeho dosahování. Proto ANO odmítá koncept dotačního financování obcí a navrhuje posílení rozpočtového určení daní pro obce k zajištění místního rozvoje. Ministerstvo pro místní rozvoj chceme jako „dotační“ ministerstvo transformovat do nového konceptu „ministerstva veřejných investic“.
  8) Zdravotnictví
  Na české zdravotnictví připadá 7,5 % HDP. Pokud bude trvat současný trend neprůhledných toků financí, bude velmi těžké udržet alespoň současnou kvalitu poskytované péče. Do popředí se dostávají zájmy podnikatelského rázu, které se snaží resort postupně privatizovat. Dlouhodobě nesystémový přístup v úhradách péče způsobil problémy s financováním nemocnic. Zdravotnictví tedy začíná být podfinancované, přitom v něm v mnoha případech stále dochází k nákupům předražené zdravotnické techniky, zdravotnického materiálu a nekoncepčním nákupům léčivých přípravků. Zdravotní pojišťovny nefungují jako pojišťovny. Pacienti navíc přispívají na nepřehledné projekty, jako je například IZIP. Přístup k preventivním programům je chaotický. Zcela zásadní je neexistence dlouhodobého strategického plánu a kontroly využití finančních prostředků. Od roku 1990 nikdy nikdo z vládních odpovědných činitelů občanům nesdělil, na co mají nárok ze standardního pojištění.
  9) Školství
  Školy, školský a vzdělávací systém a instituce rozvíjející vědu, techniku i společenské aplikace chápeme jako důležité prvky podporující celoživotní úspěšné uplatnění obyvatel, rozvoj vloh a schopností každého jednotlivce. Poskytují kvalifikaci potřebnou pro potřeby trhu práce, konkurenceschopnost firem i rozvíjení znalostí potřebných pro úspěch v mezinárodní konkurenci. Jsou ale také podmínkou prosperity, úspěšného rozvoje společnosti a předcházení sociálně patologickým jevům. U absolventů škol je dnes nejvýraznějším problémem nadpoloviční nezaměstnanost nekvalifikovaných mladých, které se nepodařilo motivovat ke zvýšení kvalifikace v učebních oborech, nebo vysoká nezaměstnanost odborně vzdělaných tam, kde chybí lepší propojení s firmami, které v daných oborech poskytují zaměstnání.
  10) Kultura
  Kultura je vzdělanost, otevřenost, kreativita, odlišnost, tolerance, národní hrdost. Kultura není jenom stále natažená ruka. Jde o oblast, která na sebe váže řadu jiných činností, a vytváří tak nejen pracovní příležitosti, ale podílí se i nezanedbatelně na tvorbě HDP. Na kulturu je úzce vázaná turistika, která představuje v EU 5,5 % HDP. Samotná kultura v EU vytváří 2,6 % HDP a jako jedna z mála odolávala v uplynulém období zvyšující se nezaměstnanosti. Pracuje v ní 3,1 % obyvatel EU.
  11) Zahraniční politika
  Zahraničí politika (ZP) ČR musí být dlouhodobou a konsensuální strategií cílenou na prosazování prioritních národních zájmů. K její aktivní realizaci je pro ČR zásadní pověst důvěryhodného předvídatelného a seriózního partnera. Této charakteristiky nelze dosáhnout bez výrazných kroků v politice vnitřní. Naše kredibilita a s ní schopnost prosazovat své zájmy v oblasti ZP nevzroste, pokud ČR nebude důsledně vycházet z uplatňování vymahatelných principů právního státu, pokud ZP ČR nebude jednotná. To znamená těsnou a korektní spolupráci mezi ústavou definovanými subjekty. ZP musí být nadčasová a nesmí podléhat turbulencím volebních cyklů. Při její realizaci se neobejdeme bez apolitické profesně zdatné státní správy. Naším největším příspěvkem mezinárodní stabilitě není nic jiného než demokratická a prosperující ČR.
  12) Obrana a vnější bezpečnost
  Bezpečnostní prostředí ve světě se neustále komplikuje. Situace na Středním a Blízkém východě je stále výbušná a ani po letech nasazení spojeneckých vojsk se nepodařilo plně stabilizovat bezpečnost jak v Afghánistánu, tak v Iráku. Současná občanská válka v Sýrii ukazuje na hluboké rozpory i uvnitř muslimské společnosti, na což rovněž ukazují výsledky arabského jara, dnes reprezentované krizí v Egyptě. Tento konflikt je zdrojem jak individuálního, tak mezinárodního terorismu, jehož aktivity se přenášejí do států euroatlantické komunity. Na pozadí mezinárodního terorismu je stále aktuálnější hrozba šíření zbraní hromadného ničení a nekontrolovatelná migrace lidí z postižených oblastí. Hnutí ANO si uvědomuje, že existují i další bezpečnostní hrozby, kterým musí být naše společnost schopna čelit. Naštěstí na to nejsme sami a máme v Evropě a v euroatlantické zóně své spojence.
  13) Zemědělství
  Díky zvyšujícím se dotacím po vstupu do EU vykazuje české zemědělství kladný hospodářský výsledek. Velmi negativní je však propad výroby většiny důležitých komodit, v jejichž produkci se Česká republika stala nesoběstačnou. Tento propad je přitom v ČR výrazně větší než u okolních zemí, které do EU vstoupily společně s námi, západní země z původní EU naopak výrobu zvyšují. V ČR se výrazně snižuje potenciál zaměstnanosti v zemědělství a navazujících odvětvích, a tím i příjmy do rozpočtu. Občané ČR jsou navíc vystaveni riziku výrazně nízké soběstačnosti v základních potravinách. Resort zemědělství i celá vláda musí dbát na zajištění soběstačnosti a bezpečnosti u základních potravin, vrátit celému sektoru podporu a lidem pracujícím v zemědělství odpovídající prestiž a zázemí.
  14) Životní prostředí
  Problematika životního prostředí se v dnešní době stala spíše ideologií, nikoliv věcným tématem pro rozumná řešení střetů často velmi různorodých veřejných zájmů. Aby se lidská populace mohla stále rozvíjet, měl by člověk umět krajinu i poskytnuté přírodní zdroje hospodárně, citlivě a efektivně využívat, zároveň však musí o tuto krajinu náležitě pečovat a její štědrost jí svým dílem vracet. Naším cílem je udržitelné využívání přírodních zdrojů v podmínkách stále se měnící české krajiny.

  Já vím je to dlouhé ale jinak to nelze vysvětlit – > Když ČSSD v zájmu několika svých vládychtivých členů, se svým volebním programem se spojila s volebním programem v podstatě TOP 09 a starostové, tak prostě ČSSD je v současnosti strana zabezpečující servis našim oligarchům.
  No a který volič hodlá i nadále podporovat Dienstbierův servis našim oligarchům, tak bude volit onu ČSSD.
  Nepopírám že asi dojde k sloučení ANO a TOP 09 a starostové (tedy ve skutečnosti AB + ZB) a ČSSD se propadne do hlubin a budeme na NečasKalouskovo řádění vzpomínat, jako na něco co se dalo ještě snést ale nebude zde ČSSD naprosto křívácky deformovat postaveni levého středu což je ta nejhorší věc, pro vůbec nějaké budoucno Česka.

  • tresen napsal:

   Co vám ten Dienstbier udělal?
   Podle mě je dost nalevo od Haška i Sobotky, plus většiny dalších politiků soc.dem.

 9. Dan napsal:

  Tak co teda s rolí malých stran? Snížit nebo úplně zrušit 5% hranici? Nebo ji naopak zvýšit? Na kolik?

 10. Eddie napsal:

  No ja nevim, dane platim poctive a myslim si, ze za to co Ceska republika poskytuje je to az az.

 11. XY napsal:

  Danění živnostníků je vždy vděčné téma – okamžitě nastává tradiční žalný kvil, o němž už jistý K. Poláček pravil, že světový názor živnostnictva jest chmurný, neb jest mu úpěti pod tíhou nesnesitelných daní. V těch blahých časech Poláčkovy první republiky měli ovšem živnostníci onen stav, o jehož znovuzavedení se tu letmo zauvažovalo, stanovený zákonem. Navzdory takovému útlaku však někteří z nich – jako např. jistý pan cukrář Svoboda z Bylo nás pět – pociťovali hrdost, že jsou s to dostát těmto nehorázným daňovým požadavkům: „Ze mě si nikdo blázny dělat nebude – a daně mám v pořádku!“
  Eddie se panu Svobodovi docela přibližuje, jen tak dál! Ještě bych doplnit to kennedyovské – neptej se, co pro tebe může Amerika udělat, ale co můžeš udělat ty pro ni. V daném případě jest nahradit slovo Amerika souslovím Česká republika. 🙂

  • Hudec napsal:

   Trikoloru jsem nosil na klopě naposledy v roce 1968. Omlouval mne věk čtrnácti jar. Pak jsem dospěl a přestal blbnout. To neznamená, že nejsem vlastenec, jen nesnáším nabubřelá gesta a nabubřelá slova ještě méně.
   Tolik k vašemu poslednímu odstavci.

   • XY napsal:

    To si, pane Hudče, vyřiďte s nebožtíkem panem Kennedym a s panem Eddie…
    Já za vaše idiosynkrazie opravdu nemohu. 🙂
    Jinak obecně, pane Hudče (a taky pane Eddie, který mi kdesi dole odpovídáte), řekl bych k věci následující. Postřehl jsem v glose, na niž jsem reagoval, jakousi drobnou stížnost, která je vděčným politickým tématem: Každému se zdá, že platí na daních dost a že za to málo dostává zpátky, k čemuž pan Eddie podotýká kdesi dole, že nejdůležitější je, co může každý udělat pro sebe sám. Nic proti tomu, než ovšem takový mluvčí dospěje do stadia, že najednou nic sám pro sebe udělat nemůže, a tu se obrací ke zdravotnictví či sociálnímu zabezpečení, atd., atd., se samozřejmostí hodnou lepší věci, například té okřídlené věty běžného českého řemeslnictva: Budete chtít účtenku nebo to uděláme laciněji?
    Ono postupovat dle pravidla „kašlu na všechny a na všechno“ – a pak vymáhat pro sebe výhody má jakési limity, v tom bychom se mohli shodnout. Čím jsem starší, tím více začínám rozumět nesnesitelným Švýcarům zejména „německého“ jazyka, kteří sledují ostřížím zrakem jeden druhého a každý přestupek obzvlášť finančního rázu okamžitě udávají. Vědí, že tím chrání sami sebe před faktem, že ušetřené náklady jejich méně zodpovědných spoluobčanů budou přeneseny na ty poctivé, protože se zkrátka nějak vyrovnat musí. A je úplně jedno, nosí-li uniformu městské dopravy nebo helvétský kříž.

    • Hudec napsal:

     Idiosynkrazie jsem si musel najít ve slovníku.. Ne, za ty opravdu nemůžete.
     Ale jinak ani vlastně nejsme ve sporu, ačkoliv vy píšete tónem, jakoby ano.
     Já jsem OSVČ jaksi z donucení – osud mě k tomu přivedl, neb jsem nezaměstnatelný, jak se ukázalo ve věku 48 let. Nu ejhle, ono to už 12 let funguje nad očekávání dobře. Taková zkušenost (kterou možná postrádáte) vede samozřejmě k mnohým úvahám čistě individuálního charakteru. Výsledkem těch úvah jistě není důraz na nesmyslnost jakékoliv solidarity, nicméně stejně jistě alespoň k domněnka o omezené míře solidarity na nejširším základě.
     Pro mne je prostě výhodnější platit si komerční nemocenské pojištění (nebyl jsem v pracovní neschopnosti delší než týden nejméně patnáct let), které je výhodnější při SKUTEČNÉ chorobě a ne při nachlazení. Proč bych měl přispívat někomu na léčbu chřipky, když jsem sám zodpovědný a starám se o prevenci?
     To jsem uvedl jen jako příklad.
     Daně z příjmů platím jako každý jiný, při tržbách kolem pěti miliónů ani nemohu jinak – účetní a daňový poradce by mi to nepovolili už z pudu sebezáchovy.
     Sociální pojištění platím jako každý jiný, ale z pohledu tvorby zdrojů pro důchod je to vskutku prachmizerná investice. Pokud by to byla „sociální daň“, bylo by to něco jiného. Ale sociální pojištění? Vždyť tam ani nejsou nastaveny parametry, jaké bude plnění toho pojištění! Já celkem nemám nic proti tzv. „průběžnému systému“, ale nazývat to pojištěním je zhůvěřilost.
     Atd. atd.
     Jenže my se tady přeme o blbosti, protože hovoříme o penězích. A ty skutečné peníze neunikají přes „Budete chtít účtenku nebo to uděláme laciněji?“, ale přes… však víte sám. Jedny pandury v barvách ODS nebo ČSA v barvách ČSSD – to je nějakých účtenek! Zisky zdaněné na Kypru či jinde dále za mořem – to je nějakých účtenek! Atd.
     Tam je zakopaný ten skutečný velký pes, hotová doga. A vy tady ukazujete na zakopané ratlíky.

 12. Firefly napsal:

  Paušály by podle mého názoru neměly vůbec existovat. Proč by měla existovat takováto nerovnost mezi zaměstnancem, a s.r.o. (společností) na straně jedné a živnostníkem na straně druhé ?

  Argumentace složitostí „jednoduchého účetnictví“ – tedy daňové evidence je nesmysl. Každý si umí sepsat výdaje, náklady na auta (a požadované knihy jízd) se už teď dají řešit jinak a jediným „problémem“ jsou daňové odpisy – a u většiny nejsou.

  Píšu to jako zastánce legalizace švarcsystému, kdy ale není důvod tento švarcsystém podporovat uměle, má svoje pozitiva úplně jinde.

  Paušály jsou zdrojem mnoha malých úniků. Nejen, že skutečné náklady jsou často řádově nižší než paušál, ale navíc se tyto náklady velmi často objevují v knihách spřátelených firem ssztémem za DPH a pár procent navíc. Navíc, systém paušálů velmi ulehčuje vyplácení lidí načerno a poskytování úplatků.

  Ať se zruší výdajové paušály, zruší odpočet na hlavu – a daň ať je třeba10%. Všem stejně stejným metrem.

  • kchodl napsal:

   Zní to logicky, ale to by platilo, kdyby nefungovaly tak složité zákony.
   Kdyby pro každého, od nejmenšího živnostníka po megakorporaci, platily stejné zákony, také by ten živnostník musel mít všechna ta ISA, pojištění, certifikace a tak dále ? Zaměstnávat 1/25 invalidy ?
   Pochopte, že tohle nejde.

   A má to hluboký ekonomický důvod. Přinutit jedince zaměstnávat ještě účetní znamená větší náklady na chod systému – kdy zisk (vymožené daně) vůbec nepokryje náklady.

   Paušál je tak nejekonomičtějším řešením.

   • Firefly napsal:

    Nesmysl. Nemluvím o zcela stejných podmínkách, nenutím živnostníky do podvojného účetnictví.

    Příjmy a výdaje sepíše do excelu teď už skoro každý. Jediná otázka jsou odpisy, ty se velké části z nich (švarcáky) netýkají a pro většinu ostatních je to hodina-dvě práce účetního za rok.

    • kchodl napsal:

     A jaký myslíte, že by z toho měl stát zisk ? Jsem si jistý, že celkový účet by byl záporný.
     Vedlo by to pouze ke zdražení práce, protože by se do ceny zakázky promítly počítač, jeho TCO, účetní. Zbytné náklady, které by tam být nemusely.
     Snížila by se tím produktivita.

     Stát by jistě více nevybral ani číselně.

     Žijí si ti paušáloví živnostníci opravdu takový Dolce Vita ? To víte, že ne. Pokud by se zrušily paušály, zdražilo by to jejich práci. Tu oficiální. V konkurenčním boji by zvítězili jejich nelegální konkurenti, kteří si s účetnictvím hlavu nedělají. Doposud legální živnostníci by tak byli nuceni porušovat zákony a stát by tak nakročil k možné kriminalizaci další skupiny občanů.

     Nechápu přiliš, kdo takové pitomosti prosazuje, že by byl nějaký svaz účetních až tak vlivná mafie ? A živnostníci jim dosud unikali z háčku ?

     Nebo je to spíš další odvedení pozornosti od důležitých věci směrem k závisti, nesnášenlivosti a dalším prima pocitům ?

     Vzpomínám na zběsilé tažení v 90. letech, v televizích a všude v médiích, proti dávání si aut do nákladů firem. Škodovku jo, ale dražší – to je nepřípustné. Lidi byli tak zpitomělí tou masáží, že když jsem s autem za 2 miliony přijel do okresního města, skoro po mě plivali. Těžko jsem jim mohl vysvětlit, že jezdím domlouvat zakázky a spolupráci do Německa, a tam má takové auto, pokud chce, každý i mnoho úrovní pod majitelem střední firmy. A pokud bych přijel felicií, tak bych zakázku pro naši firmu pravděpodobně nedostal, ani bych nemohl jít s lidmi od zákazníka na opékání nebo tenis, bavit se o dalších kšeftech atd. Pro mě ta kára byl pracovní nástroj.

     Závistivci a kazisvěti ovšem prosadili, že do nákladů by to šlo, jen pokud má auto mříž nebo síť za kufrem. Fakt pakárna. Socani z toho tenkrát udělali málem úhelný kámen politiky. Se sítí nebo bez ? Chtělo to spíš svěrací kazajku.
     R.I.P. Volváči.

     Připadá mi, že ta situace se opakuje s těmi paušály.
     Co bude příště ? Zakáží nám nosit kravatu a kvádro ?

     • Firefly napsal:

      Ale kafky. Počítač má každý, těch pár účtenek si zapíše, účetní by byla pro většinu zapotřebí maximálně na pár hodin v roce. Náklady nula nula hovno.

      Přiznejte, že jde o něco zcela jinéhoˇ. Nejde o vyvolané vícenáklady – krom daňových. Skutečné výdaje jsou u mnoha živnostníků řádově nižší, než paušál.

      Proš zvýhodňovat živnostníky proti zaměstnancům jste popsal – byť poněkud pomýleně. A proč je zvýhodňovat vůči malým s.r.o. ? Kvůlivá ručení omezenému ? Co také už není, co bývalo…

     • kchodl napsal:

      Že jsou skutečné náklady často nižší než paušál, o tom nikdo nepochybuje.
      Díky tomu také živnostníci přežívají, ačkoliv mají nekalou konkurenci od imigrantů, které stát nikterak neomezuje a kontroluje a vyhošťuje jen formálně, aby se neřeklo. Lešení u každé stavby je plné Ukrajinců. Bez nich se nepostaví jediný barák.
      Cena práce tím klesla. Takže řemeslník, třeba zedník, má dneska těžký život.
      Zdá se mi to pořád lepší, než dotyčného zahnat formálně na pracák, ve skutečnosti do ilegality.

      Že OSVČ představuje často výhodnější způsob než s.r.o., to je fakt. A že se ze společnosti s ručením omezeným stala parodie, protože jednatelé mají ručení absolutní, tedy je to výsměch názvu i záměru, o to se nepřu.

     • Firefly napsal:

      kchodl, nemluvte jen o těch zednících a Ukrajincích. Ostatně i ti živnostníci si je najímají, maj to lehčí s jejich placením, protože nepotřebují krýt peníze.

      Co programátoři, účetní, právníci …

     • Firefly napsal:

      p.s. číslo na dresu ?

  • Alex napsal:

   Naprostý souhlas, Carlosi. Ovšem co se týká švarcsystému – ne, tam si jsou všichni včetně zaměstnavatelů a živnostníků, nejen odborů, vědomi, že je třeba rozlišovat.

 13. kchodl napsal:

  ČSSD se zkrátka drží svého kopyta – slouží velkokapitálu, státním zaměstnancům a potírá podnikatele a živnostníky. Nic nového, socani byli takoví vždy.
  Nejblíž mají k TOP09, a nakonec se s nimi vždy ocitnou v souladu. Sobotka je jenom Kalousek po liftingu a dalším vyladění.

  Socani jako strana se vezou na zádech skutečných sociálních demokratů, které ovšem nikdy neposlouchají a ve straně jsou páté kolo u vozu. Když nějaký vystrčí palici, hned o ní přijde nebo ho vykopnou. Případně je v kandidátce na 10. místě.

  Všechna opatření proti OSVČ a podnikání povedou jen k posílení šedé ekonomiky, k ničemu jinému. Kromě posílení velkokapitálu a zvýšení vysávání vydělávající části ekonomiky směrem k té nevydělávající. Dokud legální ekonomika nekrachne a nezbude jen ta nelegální, ovšem fungující.

  Malí živnostníci si to správně vyloží jako trest za svoji samostatnost, zaregistrují se na pracáku a všechno pojede dál. Každý má nějakého kamaráda, na kterého se případně napíše faktura, když ji zákazník bude požadovat. Případně se domluví s nějakým slušným nemocným kamarádem, který to má za pár, pojedou na jeho firmu, ať si ho pak FÚ honí v hrobě. Nebo jedna z tisíce dalších metod.
  Ti bohatší, co jedou přes 2 miliony a mají i nějaké zaměstnance, je všechny propustí a „zaměstnají“ načerno, případně jako další OSVČ, přičemž opět většina věcí pojede načerno.
  Zavedení registračních pokladen ničemu nepomůže – pokud to samé nebude provedeno s fakturami, jen gamesa dostane další level. Opět to bude správně pochopeno jako další projev nenávisti vůči samostatným jedincům a všemožně obcházeno. Cest je opět tisíce.

  Tlak na menší a střední podniky donutí tyto firmy, aby přežily, následovat velké firmy a všechny ostatní subjekty, které si z nějakého důvodu udělali krycí firmy v off-shore nebo alespoň v Holandsku nebo na Kypru, protože naše legislativa … Proč by měl mít výhodu jen Volkswagen nebo ČEZ, že.

  Ostatně, běžný zaměstnanec finančáku, obvykle volič TOP, ČSSD nebo lidovec, je nevzdělaný trotl s pseudoškolou, který se jako účetní neuživil a na vyšší posty nemá inteligenci; považuje cokoliv nad 10 milionů korun za velké peníze, a když kontrolovaný podnik přeroste perspektivu jeho pohledu, vůbec se v tom nevyzná. I tak ovšem může, většinou ze závisti, třídního odporu a tak dále, napařit velké pokuty za vymyšlené nedostatky, tomu se lze ovšem částečně bránit každoročním auditem. Jak malý človíček z FÚ vidí auditorské razítko, většinou od někoho, koho se přímo bojí napadnout, tak je klid. Ovšem proč se nechat otravovat a buzerovat, nechat si ukrást peníze, které jsou nutně potřeba na stroje a záruky bankám, na platy kvalitním zaměstnancům, když nemusíte. Takže kam ? Holandsko, Man, Kypr jsou nejblíže.

  Jinými slovy, tento tlak na podnikání ze strany státu je kontraproduktivní.

  Jediné, co by pomohlo, by bylo zavedení celostátního ICT systému na evidenci a párování faktur, tedy superfinančák, jako to má IRS v USA a jiných zemích. To by zametlo se všemi daňovými úniky, tedy těmi vnitrostátními. Spojením s těmi registračními pokladnami by to pak dostalo ještě větší smysl. Plus by se to jako všechna počítačová data dalo analyzovat a z toho pak získávat další informace. Rovnou by se dala automaticky generovat trestní oznámení.

  Velmi by to poškodilo ten velký kapitál. Ze získaných metadat by hned bylo vidět, jak odtékají zisky a všechny další věci. Jak ostatně psal nedávno Rys Ostrovid, ohledně slovenského systému. Nebo jak to vidí americká IRS.

  Jenže to prosazuje „estébák“ Babiš, takže ne. Velkokapitál a mafie se toho bojí jako čert kříže.
  Stanovisko ANO: ano.
  Stanovisko ČSSD: ne.
  Stanovisko Top: ne.
  Stanovisko Lidovců: ne.
  Na tom je pěkně vidět, kdo koho reprezentuje.

  Ovšem samostatné zavedení registračních pokladen, o tom se zastánci domnívají, že to zařízne pár živnostníků a malých podnikatelů, to ano.
  Smysl to ale má, ovšem jen v kombinaci s tím českým IRS systémem.

  • Občan napsal:

   Kchodle,
   tohle „…Všechna opatření proti OSVČ a podnikání povedou jen k posílení šedé ekonomiky, k ničemu jinému. Kromě posílení velkokapitálu a zvýšení vysávání vydělávající části ekonomiky směrem k té nevydělávající. Dokud legální ekonomika nekrachne a nezbude jen ta nelegální, ovšem fungující….“ je protimluv.

   Buď OSVČ vydělávají a pak mohou platit stejné daně jako zaměstnanci, nebo nevydělávají. Asi si budete muset vybrat.

   • kchodl napsal:

    Tento protimluv radostně realizovali například v Řecku. Nebo Španělsku, tam jsou velmi blízko úspěšné implementace.

    OSVČ neplatí stejné daně, protože nepožívají ze strany státu stejnou ochranu, jako zaměstnanci. Například těžko může řemeslník požadovat odstupné 3 měsíce, když je ze zakázky z nějakého důvodu vykopnut. Nebo si stěžovat odborům, že mu nebyly vyplaceny přesčasy.

    Stejné daně mohou být pouze tam, kde mezi zaměstnancem a živnostníkem není žádný rozdíl. Pokud by byl místo zaměstnání všude Švarcsystém, vrátili bychom se do 19. století, kdy byla opravdu volná soutěž, nebyl zákoník práce a tak dále – no, pak tedy ano.

    Částečně ta doba nastupuje zpět – určití zaměstnanci nejsou „kmenoví“ zaměstnanci a nemají žádná práva. Zaměstnanci mají „kontrakty“. Takže až do bude všude, budete mít pravdu.

    Připomnělo mi to ještě tu krásnou větu Stanislava Grosse „Ať podniká jen ten, kdo na to má peníze“.

    • Občan napsal:

     Ale jistě, že může požadovat odstupné. To totiž záleží na tom, jak má sepsanou smouvu. Pokud vůbec nějakou má a pokud vůbec tuší, co to smlouva je.
     Přesčasy? Si děláte legraci, ne? OSVČ naúčtuje přesčasy zákazníkovi jako odvedenou práci. Zaměstnanec si v případě požadavku na zaplacení přesčasů vyslechne, že zítra už nemusí chodit do práce.

     Zaměstnanci OD STÁTU nepožívají ŽÁDNOU ochranu. FORMÁLNÍ ochranu jim poskytuje zákon.

     V 19. století už dááávno nebyla žádná volná soutěž. Zaměstnaci od cca pol. století měli NÁROK na výpovědní lhůtu, na sice malé, ale pojištění, v mnoha oborech již tehdy na sice neplacenou, ale dovolenou, vznikala právní ochrana „domáckých dělníků“ atd. I služky MUSELY mít písemnou smlouvu se sjednanou výší platu, naturálních odměn, volna, s pevně stanovenou výpovědní lhůtou.

    • Firefly napsal:

     Vy jste skvělej, tak na základě nerovnosti podmínek požadujete jejich zabetonování a tvorbu nových nerovností.

     Smluvní podmínky popsal Občan. A jistě, byly bych pro návrat do thoho 19. století. A nebál bych se, stejně mám nadohadovaný lepší podmínky než záonné minimum 🙂

     • kchodl napsal:

      Podívejte Carlosi, klidně si s Občanem prosaďte něco proti těm strašným škůdcům OSVČ, kteří parazitují daňově na zaměstnancích, zneužívají paušály, a zkrátka se mají jak prasata v žitě, co chcete.

      Jen se pak nedivte, že neseženete řemeslníka. Zbudou jen velké firmy, určitě kryté zahraničním vlastníkem, které budou za práci požadovat raketu, ale budou mít všechno podle těch pitomých zákonů. A budou zaměstnávat za ubohé peníze Ukrajince a Mongoly, zatímco namyšlení kmenoví zaměstnanci budou nevyhoditelní. Na mizernou práci, kterou odvedou, si budete moci stěžovat jen na lampárně.

      Pokud chce vědět, jak to bude vypadat, a už si nepamatujete na bolševický komunál, tak si pusťte film Brazil a věnujte pozornost postavě ilegálního řemeslníka – instalatéra, hraje ho DeNiro.

     • Firefly napsal:

      Jen poznámka – jsem proti existenci zákoníku práce a tedy i nevyhoditelnosti některých. Aspoň po krůčcích.

      Ale řemeslníků znám dost a vím, jak to funguje 🙂

     • ZdeněkJ. napsal:

      Pane kchodl, jestli si někdo nepamatuje na to, jak to vypadala činnost bolševického komunálu, stačí se podívat na činnost dnešních „řemeslníků“ a „stavebních “ firem a má to jako na dlani. Mohl bych tady popsat to, co provedli tito různí „odborníci“ jen mi a členům mé nejužší rodiny od toho, že neměli příslušné nářadí (které jsem jim musel půjčovat) až po katastrofální neznalost technologických postupů, kdy např.synovci musela firma po jeho intenzivním nátlaku strhat kompletně z celého domu zateplení a dělat ho znovu. Nedávno jsem četl trefnou glosu, že ani 25 let tržního hospodářství nedokázalo pohnout s problémem řemeslníků a řemeslných prací. Rozdíl je akorát v tom, že jsou dnes lepší materiály.

    • český maloměšťák napsal:

     Vy zase bijete černochy, pane kchodl :
     Zaměstnanec si nemá jak odečíst ze svých nákupů DPH.
     Nemůže si odečíst z daní např. leasing auta.
     Atd.

     Zaměstnanec proto mj. platí drahými penězi , je tak pro něj výhodnější například zadlužit se /ale to často i pro podnikatele, a to i velkého podnikatele a s velkou hotovostí – viz Apple, zde je ale příčina v něčem jiném a jde o rozdíly v pouhých jednotkách procent ceny peněz/. Což se pak zaměstnancům vytýká – to je ale absurdní, zaměstnanec má vydělané / a drahé/ peníze investovat, utrácet má člověk levné peníze….a i tak jen stěží okopíruje zaměstnanec model podnikatele /OSVČ/ – který může levné peníze jak investovat , tak utrácet – protože často jedno splyne s druhým.
     Do čeho může /ve výrobním vztahu podléhajícím zdanění příjmů/ investovat zaměstnanec ? Tak, aby si mohl částku odečíst z daní ? A už vůbec nemluvím o tom, že by si ji odečetl paušalně ?
     Do IŽP /podfuk/ , do stavebka /historickým vývojem se dospělo také k podfuku/, do PP /tam to jakž takž funguje/.
     Paradoxně však jen zaměstnanec s vyššími výdělky než jsou ty kolem průměru, ti pod ním si nemají z čeho investici odečíst.

     Byl bych trochu opatrnější , jsitě že každý bude hájit ty své zájmy, ale odsaď podsaď.

     Ostatně těm nahoře vždy vyhovuje – když se ti dole mezi sebou hádají. Chceš-li se vypořádat se dvěmi protivníky – poštvi je proti sobě, to funguje i na mezinárodní scéně v kategorii “ státy“ /národy/, nejen na vnitrostátní scéně v kategoriích např. “ sociálních skupin“..
     A opět jsme u postojů /pocitů/, tedy ve sféře spíše emoční než rozumové.
     A pak že nesjou postoje důležité.
     Podle mě jsou dokonce rozhodující, i ta matematika je zde spíše služkou – nežli hospodářem.

     • kchodl napsal:

      Pane maloměšťáku, se vším co jste napsal souhlasím.

      Jen jsem napsal, že výhody živnostníků jsou kompenzovány výhodami zaměstnanců.
      Je samozřejmě otázka, jestli je to vyvážené či nikoliv.

      Ohledně rozděl a panuj, ano. Vždy, když je nutno odpoutat pozornost, poštvou se zaměstnanci tu proti živnostníkům, tu proti všem podnikatelům.

      Ještě jsem nezažil, aby některá strana a média štvala OSVČ nebo podnikatele proti zaměstnancům, připadá mi to poněkud jednostranné.
      🙂

  • Cech napsal:

   Souhlas nemám co dodat pouze, Babiš to bude podporovat jen a pouze, pokud bude MF a bude mít v rukou FAU. Jinak od toho odskočí ještě odporněji jak Petr.

   • kchodl napsal:

    A jak to víte ? To je jenom spekulace.

    Věnujme se tomu, co víme:
    Kalousek tam byl léta, a takovou věc neudělal. Socani tam byli léta, takovou věc neudělali. Modroptáci tam byli léta, takovou věc neudělali.

    Vede mě to k domněnce, že Babiš je jiný než Kalouskovci a Socani a Modroptáci.
    Že by chtěl zavést systém, díky kterému nepůjde tak bezvadně krást ze státního a neplatit daně a vyvážet nepozorovaně zisky ?

  • Občan napsal:

   Babiš to prosazuje MOMENTÁLNĚ, protože to je výhodné pro něho osobně, pro jeho firmy. Protože oby ve velkém jedou na státních dotacích a grantech, jakož i na státních přímých i nepřímých – daňových a úvěrových – podporách kdejakých nesmyslů.
   A také proto, že se potřebuje ještě nějakou dobu na MF udržet a dobudovat si nově objevené penězovody PRO SEBE.

   Až bude mít hotovo, pustí vládu klidně k vodě.

   Velkokapitál se jeho systému nebojí, protože jede na úplně stejném. A informace si „hoši co spolu muví“ předávají navzájem na tenýsku nebo golfiku.

   Zavedení registraček a jiných opatření se bojí všelijací podnikavečtí šibalové. Poctiví živnostníci už je dávno mají, protože jim to šetří hafo práce se skladem, inventurami a celkovými financemi (například naši dva sousedi – jeden má trafiku a druhý sámošku).

   Kchodle,
   neblbněte. Udělat si zašívárnu v daňovém ráji není nijak levná záležitost. Z čeho si myslíte, že žijí země, co perou prachy? Už vidím Pepu Vodseďálka ze Suché z Nosu s deseti zaměstnanci, jak má zašitou svoji „Rakve, biče, volejofky, s.r.o.“ na Panenských ostrovech 😀
   Ale docela zajímavě jste se poodkopal, to zas jo…

   Jinak – se systémem centrální evidence účetních operací souhlasím. To by mohlo leccos vyřešit. Kdyby se to ještě spojilo s prajednoduchým majetkovým přiznáním (popsala výše nick „babka“) tak by se mohlo vyřešit ještě více.
   Kupříkladu by odsud mohli vysmahnout různí šibalové a zůstat tu poctiví podnikatelé. To bych to pak klidně hodil i Babišovi. Ale protože to je gauner stejného ražení jako Kalousek, nic takového nehrozí ani od něho, ani ode mne.

   • kchodl napsal:

    I pro firmu o deseti zaměstnanců se jiný domicil vyplatí. Nejde jen o daně, hlavně jde o zákon a jeho vymáhání. U nás Ústava neplatí. Ochrana majetku neexistuje.
    A také se tam nemění každou chvíli podmínky.

    A myslíte, že založení firmy v Holandsku je drahé ? Není. Víte na kolik v poslední době zvedli u nás poplatky, třeba za změnu v Obchodním rejstříku ?
    Každý, kdo si prošel NOZ, a má trochu představivosti, rozumu a odpovědnosti, upaluje do Amsterodamu či na Kypr. Alespoň.

   • jezevec napsal:

    myslíte, že se nevyplatí mít firmu rakvebičeolejovky zaregistrovanou na panenských ostrovech?
    a co takhle firmu datovéúložiště sro, se sídlem matky na panenských ostrovech, která za 5% provizi poskytuje od-danění padesáti spřízněným živnostníkům? kolik myslíte že provoz takové korporace stojí – víc nebo míň než třicet tisíc ročně? a myslíte že berňák někoho chytne, zdali a za jak mnoho si potřebuje pronajímat datové úložiště na firemní data? a to je jen jeden případ z tisíce.
    nejvíc mně baví lidi, co o tom vědí úplný kulový, ale je jim to fšecko jasný.

    • Firefly napsal:

     Úsměvné. Kolik jde na „ukládání dat“ ročně bičůmklíčům napálit, aby to nebylo do očí ? To spíš umí skoro každý „dojet“ autem dvakrát do Hamburku na jednání s potencionálním klientem – a bez provizí někomu.

     Používat k daňový ráje k fake fakturaci je zhůvěřilost a cesta do pekel, mlátí to do očí. A prokazovat to ? Brr.

     Ano, jsou dobré, máte-li mezinárodní strukturu a řešíte repatriace zisků či máte možnost přez ně honit třeba práva a licence. Žádný fake, vše legálně.

     Ale to co navrhujete … 50 kamarádů co si věří a nezradí…. vy máte soukromej kriminál a sháníte klienty ?
     😉

 14. český maloměšťák napsal:

  V 30. Letech si v Německu taky lidi říkali, že není důležitý postoj , ale hlavně se zas dosyta najíst a mít práci. A hleďme – obojího se jim dostalo ! Mnozí sice pak v rámci transformace náplně té práce přišli o krky a jeich postoj pak sestával z fermentace silážní hmoty, kterou jim byla nahrazena hmota mozková… ale to už se tak stává, je to celkem běžné, lidé si již nevzpomněli na to, co bylo na začátku tohonávozu hmoty určené k silážování.
  Fakt šílené, ze stolu shrnovat drobty , spokojeně je žvýkat a tvrdit, že to je vyjádřením politckého postoje – protože o nic jiného zde v diskuzích nejde /pokud nejde o agitaci/.

  Ale něco málo k shrnování drobtů.
  Na jedné straně zde máme touhu věci zjednodušovat , na straně druhé je zde strukturovaná složitost. Kdy např. ve vztahu k tkzv. výdajovým paušálům zavedl se jednoducho-složitostní hybrid na základě informací posbíraných z luftu, ne z terénu. A kdy tedy např. potulný žebravý bankéř v poho takhle “ vydal“ i mega /jde o extrém, ale několik takových dealerů IŽP jsem znal/ – na což mnohá OSVČ nedosáhla z hlediska svého příjmu často ani zpolovic….a kdy tak mnohé OSVČ paušálně vydaly např. do jednoho sta tisíc. A tak byla zavedena další jednoducho -složitost – tkzv. řemeslné/pod což se dá schovat cokoliv, i cokoliv v rámci tkzv. švarcsystému/ živnosti mohou uplatnit až 80 % -ní paušál. Bingo ! Proč jim ale neodpustit daňovou povinnost rovnou ? Počítejme, veznměme někoho, kdo má skutečně solidní příjem, dejmě tomu mega ročně, odečtěmě 800 hadrů – to máme 200 hadrů k zdanění, to je po uplatnění slevy cca daň PĚTSETKORUNČESKÝCH měsíčně. Na co ta administrativní zátěž ? Proč rovnou takovou daňovou povinnost nezrušit ?
  Je třeba si přiznat jedno – pokud budeme v složité společnosti popisovat / a následně řešit/ věci jednoduchým způsobem /např. jednotnou daní/, dostaneme se paradoxně do tak složitých situací, že se v nich pak budeme dopouštět až komediálních výkonů. Přičemž co je v této oblasti evidence a adminsitrace vlastně složité ? Při použití IT ?
  V rámci tkzv. výdajových paušálů je tedy třeba vědět, jaké dimenze hodláme sledovat, co má být tím hlavním kritériem. Takovým kritériem, která jednak funguje coby podpora, jednak nekalí vody a jednak nevyvolává závist. A nutně se dostaneme k instituci MW /min. mzda/, kdy záměrem zákonodárce mělo být ulevit těm, pro které je finančně /ne časově – viz výče např. Občan/ náročné / z hlediska jejich realných příjmů/ platit si účetního /např. náš potulný žebravý bankéř si může dovolit zaplatit i daňového optimalizanta, potažmo přetáhnout bilanci přes offshore/ a vůbec se uživí tak tak. NIc tedy není lehčího, než aby se stanovila hranice někde např. kolem nějakého násobku MW a nad ní hezky pěkně šup do bilančního vyhodnocení toho, co chceš nazývat podnikáním. Třeba jen na papíře, coby doložku.Jistě si každý sleduje výdaje /krom např. žebravých potulných bankůřů – na co by se zabývali drobnými, škoda času/, takže jde jen o to vytisknout to či odeslat přes net.
  Vždy mě totiž dojme, když někdo začne plakat, jak jsou ty OSVČ ždímány a ničeny….přičemž uvádí ty vesnické řemeslníky /ale ti jsou na tom ještě dobře, hůře jsou na tom poskytovatelé služeb , na vesnici – opraváři jedou dnes už zase spíše jen na melouchy, ty by měli vyjmout z režimu podnikání snad vůbec – pokud by nepřesáhli určitou hranici příjmů/. Např. žebravé potulné bankéře nevzpomene ale nikdo /bodejť,měli se stát alfou a omegou bezděkovsko- drábkovského tunýlku/.
  Mimochodem – podobnou filozofii uplatnili Číňani v procesu transformace – ceny pod plánem byly pevné (regulované) , nad plán volné, tržní….je to obdoba, jeví se to složitě, ale jim to fungovalo.. za čas stějně dle volnotržní teorie budou všici díky prokapávání žít ve spravedlivém , vysoce produktivním a racionálním systému, tak se to pak prostě celé odbourá, tak jak u Číňanů/

  P.S. Ta hranice 2 mega – co o ní uvažuje Babiš, to je k smíchu, ta kopíruje právě že zhruba příjmy těch žebravých potulných bankéřů.
  ——————
  I zde je ale nejdůležitější právě že postoj. Nakolik tedy se identifikujeme např. s národem( jestli tedy ještě něco takového existuje). Nakolik věříme, že naše vlast a náš národ si zaslouží to, abychom platili daně řádně a adekvátně tomu, jak si vyděláme /ne jak to někdo zadministruje či vyšvindluje/.

  V klidu.
  Porošenko to už zařízuje. Vymlátí to tam a bude zdánlivý klid. Obejme se s Zaorálkem či Babišem a všici budou zas dál budovat ruku v ruce pevné mnohonárodní souručenství, právník Juncker z tax haven Lucemburska to celé povede, Fulle to pak celé vykomunikuje doma, i Turek a Čečenec se rádi přidají, když tak to Štětina hodí na oddíly Alfa, šak historie to uzná, nebojte se. Co ukrajinský Rus – to separatista či Alfovec, co český či ukrajinský oligarcha – to správný Evropan..
  Ale co s těmi Le Penovci apod. ? Co s tyranem Putinem ?
  Co kdybychom se tvářili jako že neexistují ? Anebo je všecky podplatili ?.
  Poštete tento návrh strategie a taktiky přes Osvalda do Lidového domu. A nezapomeňte to podepsat i za vaše ženušky a synky, i oni jsou přeci tím národem. Takhle se věci dějí.
  Hlavně nerozkraďte ty drobty všecky – V Berlíně potřebují to letiště taky jednou dostavět. Čím dříve, tím více se shrne ze stolu drobtů.

  http://de.wikipedia.org/wiki/Flughafen_Berlin_Brandenburg

  My máme Blanku, oni Brandta. Jé – to se máme !

  • Lex napsal:

   „Co s tyranem Putinem?
   Co kdybychom se tvářili jako že neexistují? Anebo je všecky podplatili?“

   Copak my, my máme tak akorát na to kafrat jako Zaorálek. Ti, kteří na to skutečně mají, tak to dělají takhle – http://www.youtube.com/watch?v=EM31myP0tqE
   Jenže, jak říká ten John Perkins, zle je, když se nenechají podplatit. Kdo furt má inscenovat ty nehody, pády letadel co přinášejí i „kolaterální ztráty“, kde furt brát nájemné vrahy, co se umí nepozorovaně ztratit apod.?
   Vždyť to musí být otrava (tedy – zařizovat to, ne že je trávit jak ta známá Lucrezia Borgia – i když i tohle je způsob, někteří bývalí agenti KGB přeběhlí k protivníkovi nebo přímo dvojití, Litviněnka nebudu ani jmenovat, by mohli vyprávět – vlastně, už nemohli).

 15. standa.e napsal:

  Jinak, Vlku, pokud nějaká strana jedná v zahraniční politice způsobem, jenž mne ohrožuje potenciálním zatažením do válečného konfliktu, či v důsledku jejíhož počínání hrozí významná vlna (ekonomických) uprchlíků či dalších dělníků kazících domácí cenu práce, nebo i jen pomáhá ohrozit mé zásobování energiemi a jejich cen, je to SKUTEČNĚ tak MÁLO DŮLEŽITÝ argument, abych ho při volbě nebral v potaz?
  Podle mě je to naopak argument zatraceně dobrý. K čemu je mi strana, jež mi hodí (slibuje hodit) drobky na stůl, když mě z druhé strany může zásadně poškodit podobou své zahraniční politiky?

 16. Eddie napsal:

  Omyl mily XY, heslo zni : Neptej se co pro Tebe muze udelat Ceska republika, zeptej se co pro sebe muzes udelat sam 🙂

 17. Oto Les napsal:

  Takže víceméně všechny strany se snaží o to, aby Babiš mohl zatáhnout nám všem za dluhovou brzdu, jak o tom informují Novinky.cz a zmrazit nám naše království.
  http://www.novinky.cz/ekonomika/337580-babis-chysta-scenar-pro-katastrofu.html
  Pak nastoupí MMF, charita, církevní špitály pro chudinu. Nad tím vším bude létat Kalousek.

  • český maloměšťák napsal:

   Nic takového tam není.
   Se snížením platů politiků souhlasím – pokud by stát dále zadlužili tak, že se peníze vydají na pičoviny nebo se zdefraudují.

   Nedělejte z Babiše ještě většího čerta než byl a je Kalousek, pak si ho lidé příliš zesymbolizují a nebude jim vadit i to, že plivou na špatný terč. 🙂

   Létající Kalousek by byl fajn, zejména pokud by cílem jeho letu byl chudinský ústav. Sám bych mu v tomto případě přispěl nějakým měnším obnosem na novou výplň slamníku – pokud by mi to Babiš dovolil odepsat si z daní.

   • Firefly napsal:

    Snížení platu politiků o dvacet procent ? Paráda. Už takhle jsou tak nízké, že odborník by za ně nedělal ani omylem. Pak se poslanci stávají lidi bez úspor, zato s hypotékou na barák i chatu a spotřebitelským úverem k tomu.

    • český maloměšťák napsal:

     Aha, takže platy jsou nízké, ale lidi se do politiky stále tlačí ve frontě jak kdysi u řezníka na játra..
     Zajímavé.

     Odborníky si je třeba v kapitalismu najmout , jestli chcete mít v politice odborníka stačí se podívat na Bendu, kam to vede…když je v politice dlouho.
     Anebo chcete mít v politice odborníky na krátký čas – a za moc peněz ?
     A jak budete měřit jejich výkon ?

     Jo, vy chcete mít v politice lidi zajištěné, že ?
     Co tak třeba odborníky na tunelování ? .

     • Firefly napsal:

      Jo, tlačí se ve frontě. Samí lepší. Je divné, že odbodníci se shánějí přes headhuntery a na tahle blbě placená místa se stojí fronta.

      Buď tam jdou lidi, pro který je to hodně peněz – a to není dobře.
      Nebo lidi, kteří si chtej přihrábnout bokem – a to není dobře.
      Nebo lidi, kteří si chtěj ukojit ego a vládnout jiným – a to není dobře.
      Nebo lidi, kteří se chtěj hlavně vidět v televizi – a to není dobře.

      Jistě, a taky lidi, co jsou zajištění, nevadí jim dát ksicht všanc a chtěj pomoci ostatním. Ale běda, nejsou-li zajištěni, pak tam nepolezou.

     • standa.e napsal:

      to Firefly: Když má zkušenost se světem je taková, že ten, kdo je za vodou, chce být za vodou mnohem víc – má vyšší náklady, vyšší představy, vyšší ego (prostě – s jídlem roste chuť). Či jenom z principu…
      A to také není dobře…

 18. klik napsal:

  Kolem paušálů se nadělá tolik povyku, ale věcnou debatu jsem ještě nezaznamenal v žádných mediích. Naprosto děsivá byla argumentace předsedy B. Dandy z asociace živnostníků, že živnostníci platit daně nemusí… k dohledání na rradiožurnálu.

  Sám jsem živnostník od r. 2000 a paušál využívám. Dám k dobru moje reálná čísla – lonský rok obrat 170 tis. – vydaje reklama 18000, telefony nyní díky paušálu cca 800 mesicne, dříve i 1500, internet 800 mesicne, auto a výdaje spjené s provozem – nevedu knihu jízd když využívám paušál.
  Bez nakaldu na auto tedy zbyva 133 000
  z tohoto zaplatím státu socialni a zdravotni cca 3600 kazdy mesic, silnicni dan 2400 Kc rocne.
  Domnívám se, že odvedu státu více peněz než zaměstanec se stejným hrubým platem – ano je zde ještě otázka superhrubé mzdy a tam nevím kolik odvede zamestnavatel za zamestnance se stejným platem.
  Placenou dovolenou a nemocenskou nemám – ostatne i kdyz si platite nemocenskou, narok na ni mate az od 15.dne nemoci – 116Kč na den při minimalní platbě.

  Do roku 2008 byl můj obrat pres 400 tis, vedl jsem normalni ucetnictvi.Poté zacal obrat klesat a clovek stále veril, ze se to zlepsi. Ani letos ni rok není lepsi – pracovnich prilezitosti v mediich ubyva a cena klesa – drive se platilo za ilustracni foto cca – 600-1000Kč pro celostátní deník, dnes si vetší část fotografií koupí za cenu kolem 20Kč.

  V mém věku a regionu se naskýtá práce maximálně v nejaké zahranicni robotarne za cca 17 tis. hrubeho za smenny provoz. Nutno podotknout, že moje čísla za lonský rok obnáší práci jen cca 6 -7 dni v mesici a po zbytek času se můžu věnovat samozásobitelství z velké zahrady, ale dlohodobe udrzitelné to není.
  Ve svém okolí mám nekolik lidí s podobnými vysledky napric obory – maly eshop, truhlar a majitel mistniho obchodu. Vsichni se jeste brani zivnost zrusit, protoze vsichni pamatujeme i lepsi casy a realita otrocke prace v robotarne, kde je plat jen o par tisic vetsi za plne mesicni nasazeni, není lákavá pro nikoho. Takze i takto muze vypadat dnesni realita zivnostnika v Cechach.

  Osobne bych nemel problem se snizenim pausalu treba na 40% a zastropovani na reknem milionu obratu. Mozna by se dalo strop snizit i na mene, protoze u profesi, kde jsou vysoke naklady na material se vyplácí být platce dph a vest ucetnictvi.

  S tématem pausalu a zivnostniku uzce souvisi i tzv svarcsystem – pomerne oblibene v mediich, pravnich kancelarich, poradenskych firmach o podobnych oborech, kde se ze zamestnancu stali zivnostnici a pochopitelne se jedna o vyssi prijmove kategorie, kde ten pausal prinasi ztratu státu.

  Pisu to proto, ze na jednu stranu s vlkem souhlasim, ze by se zivnostnici meli podilet na chodu statu, ale je otazka jak si dnes vlasten ti skutecni zivnostnici stoji, nehovorim o prevlecenych zamestnancich. Bohuzel si myslím, ze problematika je natolik provazana s celkovym nastavenim systemu – danove raje, temer monopolni postaveni v nekterych oborech atd, ze pouha parametricka zmena nejakych procent moc uzitku neprinese. Samozrejme bych si přál aby zamestnanci meli dustojnejsi platy a já víc práce, potažmo stat více penez na mych odovodech.

  • jezevec napsal:

   neobtěžujte vlka s informacemi – on má již svůj názor.
   jste parazit a černý pasažér – dyž nemáte na daně tak nepodnikejte 🙂

  • Občan napsal:

   Problém je trošku jinde.

   1) v ČR stát lidi do „podnikání“ doslova nutí, ba přímo dokopává. Přičemž tím jenom maskuje SKUTEČNOU nezaměstnanost (dtto je i prodlužování doby studia).
   ČR má nejvíc „živnostníků“/1000 obyvatel v celé EU – stav nenormální a nezdůvodnitelný. Místní „trh“ samozřejmě tolik „podnikatelů“ nemůže za žádných okolností vstřebat/uživit a tak se dostáváme do již několikrát popsané situace „vzájemného praní trenek“.

   2) Sám jste to napsal.
   Sice skromně, ale uživí Vás práce cca 7 dní v měsíci, přičemž z ní máte stejný či vyšší výnos jako např. tovární dělník za práci na plný úvazek a směnný provoz.
   Pořád ještě se Vám tedy podnikání vyplácí.

   Při mzdě 11 083.- Kč (133 000/12) brutto platí zaměstnanec spolu se zaměstnavatelem
   ZP – 1 497.- Kč (499+998)
   SP – 3 492.- Kč (721+2771)
   PLUS daň z příjmu PO SLEVĚ – 165.- Kč
   Dohromady tedy 4 989.- Kč; skoro o 1 400.- Kč víc než živnostník.
   V „socku“ je ovšem zahrnuta i částka nemocenského pojištění.

   Pro ilustraci:
   Podpora v nezaměstnanosti je z takového „platu“ (nezaměstnaný do 50ti let věku, podpůrčí doba 5 měsíců)
   První dva měsíce: 6 303,00
   Druhé dva měsíce: 4 849,00
   Poslední měsíc: 4 364,00

   Nemocenská (neschopenka 2 měsíce)
   1. – 3. den 0.- Kč
   4. – 14. kalend. den (7 prac dnů) – 280.- Kč/den
   15. – 60. kalend. den – 197.- Kč/den
   Takže nemocný zaměstnanec s nízkým příjmem nedostává po dobu své nemoci skoro nic. Ačkoli platí jak mourovatej.

   • klik napsal:

    jen v rychlosti zareaguji – neschopenka u me 0 a kdybych si platil nemocenskou, tak bych mel narok az po 15 dnech nemoci a to jeste mi na socialce pani tvrdila, ze to je udajne brane kalendarne, takze kdyz bych marodil v jednom mesici 5 dni tak nasledujici musim marodit jeste 15 dni, ze se to udajne nescita – tuto informaci jsem neoveroval, cili berte s rezervou, ale i tak je tam rozdil v platbe az po patnacti dnech.

    narok na na davky ci podporu jsem nezkoumal, ac bych mozna nyni i na nejakou dosahl, hanba by me fackovala, jit na pracak

    vysvetlete mi prosim vas vypocet – muj cely prijem byl tech 11 tis – to dostanu na ucet a z toho zaplatim 3600 zdrav a soc + cca 200Kč/mesic silnicni dan za osobni vuz – to jen pro ty co casto rikaji jak zivnostnici vyuzivaji silnici zdarma
    rozumim tomu tak ze zamestnanec dostane 11 tis – 499 – 721 = 9728 zustane na uctu, me zustane 11000 — 3800 = 7200 Kč , uvadene 998 + 2771 zaplati zamestnavatel jeste k k platu 11 tis – cili z meho pohledu bere dotycny vlastne plat 14769Kč, jaky by byl vysledek, kdyby byla superhruba mzda skutecne 11 tis, protoze ja zadne dalsi penize nedostavam.

    jak vidite, rozhodne me to posledni rok neuzivi, na exoticke dovolene nejezdime, auto mame starsi 10let, ale snazim se brat zivot pozitivne 🙂

    pravda je ze bych podobne castky platil asi i z toho platu 14 tis, pochopitelne bycj mohl argumentovat napriklad i dovolenou u zamestnancu, cimz by se prijmy mezi mnou a zamstnancem zase trochu srovnaly. Pro me osobne by v soucasnosti bylo asi jedno zda pausal a v jake vysi, spis jsem chtel ukazat na konkretnich cislech co take muze byt duvodem tech snizenych plateb statu, u specifickych povolani typu pravnik a spol vyse uvedenych (povetsinou s vyssim prijmem) se jedna jednoznacne o „danovou optimalizaci“ , nicmene zustava otazkou, zda tyto profese nebudou schopny optimalizovat i bez pausalu a zvyseny vyber od techto profesi pokryje naklady na ty zivnostniky, kteri treba po navrzich typu – kazdy zivnostnik 1000Kc/mesic dan bez ohledu na prijem skonci a nechaji si platit davky od statu

    bod cislo jedna – je sice pravda, ale je otazka co s tim, uprava pausalu tomu urcite nepomuze, ja jsem se sice rozhodl pro zivnost dobrovolne, nikdo me nenutil, ale znam nekolik pripadu ve sevm okoli, kdy se HPP zmenil na zivnost pod tlakem zametsnavatele a to zcela legalne, bud vypoved + odstupne , nebo se domluvime na zivnost.
    Prani trenek sedi – dam odkaz na http://www.milanzeleny.com/?show=nove_pohledy&lang=cz byt se vsim u neho nesouhalsim, toto je mozna vypovidajici.
    Pochopitelene bych se nerad stal zamestnancem ne kvuli odvodum, ale proto, ze nabizene mzdy jsou naprosto demotivujici – v pripade 17 tis hrubeho na smeny a dojizdenim 15-20 km autem jsou z meho pohledu novodobou formou otroctvi a slouzi opravdu jen k zakladnim potrebam, navic tak maly prijem nekompenzuje ani cas, ktery by z meho pohledu mohl odpovidat tak maximalne puluvazku.
    Mistni trh nemuze diky malym mzdam vstrebat ani tolik zivnostniku jak v Rakousku, ale ona ty lidi nedokaze vstrebat ani soucasna nabidka pracovnich mist, jakkoliv se mi muzou jevit neatraktivni – ostatne v tomto jsem s vlkem nesouhlasil ani u jeho clanku s Amazonem.

 19. okolojdoucí napsal:

  Vlku, k dispozici jsou i údaje za rok 2013. Např. v přehledné exel tabulce zde:
  http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/analyzy-a-statistiky/udaje-z-vyberu-dani

  Nejde o živnostníky, ale o to, kdo platí daně z ruky, a komu jsou sráženy, popř. za koho odvádí daň zálohově zaměstnavatel. Od počátku finanční krize u nás de facto platí daně z příjmů pouze právnické osoby, a to stabilně na úrovni cca 2/3 předkrizového maxima, a dále „závisláci“, kteří po relativně mírném propadu odvedli v roce 2013 stejně jako v předkrizovém roce 2008 (!).

  Fyzici podávající přiznání (a to opravdu nejsou zdaleka jen živnostníci) daně z příjmu prakticky neplatí. Posuďte sami, v roce 2005 odvedli 26,5 mld. Kč, ještě v roce 2008 téměř 18 mld Kč a poslední tři roky kolem 3 mld Kč. Aktuální „výběr“ za rok 2013 je 2,680 mld. Kč, to je o dost méně, než v roce 1993, kdy se rozjížděla nová daňová soustava. V roce 1994 odvedli fyzici na základě přiznání na dani z příjmu více jak 14 mld. Kč, pozor – bez přepočtu tehdejší reálné hodnoty koruny, tj. jen nominálně více jak PĚTINÁSOBNĚ (!!!) oproti současnosti.

  A teď pointa. Jak si myslíte, že se od počátku krize změnil výběr části daně z příjmů vybírané srážkově? Traaa, da, daaa: pochopitelně nijak, prakticky stagnuje. Celkový výběr daní se přitom loni dostal na předkrizovou úroveň. Jak je tohle všechno možné? Díky DPH pochopitelně, její výběr totiž setrvale krize nekrize stoupá a od roku 2008 se dokonce zvedl o pětinu.

  Nemám teď k dispozici analytiku výběru DPH ani přesnější údaje o výběru spotřebních daní, ale i tak si dovolím uzavřít, že propad státních příjmů v době krize je kompenzován hlavně na úkor konečných spotřebitelů a zaměstnanců. Prostě v době krize platí více ti, kteří se k nezdaněným penězům vůbec nedostanou. Kdo nemusí, ten víc neplatí.

  Pozor, toto není namířené proti drobným živnostníkům ani malým rodinným firmám. Ti státu odlehčují už tím, že platí povinné odvody a prakticky nečerpají nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti ani další sociální dávky. Právě ti odnesou „hon“ na živnostníky a projeví se to akorát v dalším nárůstu nezaměstnanosti. Daňové „optimalizátory“, či „žebravé potulné bankéře“, kterak je výše malebně zove český maloměšťák, to bolet nebude, ti mají dost příjmů na to, aby včas našli nové cesty, jak řádně zaevidovat a zdůvodnit, že vlastně žádné nemají.

  • Občan napsal:

   „…Fyzici podávající přiznání … daně z příjmu prakticky neplatí. … Aktuální “výběr” za rok 2013 je 2,680 mld. Kč…“
   KONTRA
   „…Ti státu odlehčují už tím, že platí povinné odvody a prakticky nečerpají nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti ani další sociální dávky. …“

   Povinné odvody platí obvykle v minimální zákonné „výši“ zhruba na úrovni zaměstnanců s minimální mzdou.
   Nemocenské pojištění a „pojištění proti nezaměstnanosti“, která jsou dobrovolná, skoro všichni NEplatí vůbec. Proto z nich ani nemohou čerpat. Zatímco zaměstnanci si je platí povinně; přesto z nich čerpají jen v minimální míře, protože při „výši“ nemocenské si nemohou dovolit „hodit se marod“. No, a podpora v nezaměstnanosti je nastavená tak, aby na ni dosáhlo co nejméně nezaměstnaných po co nejkratší dobu.

   Takže „státu“ neulehčují ničím. Pokud onemocní a jsou hospitalizováni, operováni, léčeni ect., je za ně placeno ze systému, do něhož přispívají naprostým minimem, NA ÚKOR zaměstnanců.

   „Další sociální dávky“ čerpají jako kdokoli jiný. A není málo šikulů, kteří si umějívykouzlit tak nízké příjmy z podnikání, že dostávají přídavky na děti a příspěvek na bydlení. PLUS všelijaké čechry s dotacemi na „vytvoření pracovního místa“ apod.

   Summa summarum – daně neplatí a odvody minimální. Až jich většina bude v penzi – což bude tak za deset let – tak jsem zvědav, co se bude dít. A ono se sakra rychle ukáže, kdo si skutečně nevydělal a kdo má nakradeno.

   • okolojdoucí napsal:

    Žádné KONTRA tam není. První výrok patří fyzikům jako celku, druhý se týká jen drobných živnostníků a malých rodinných firem. Napsáno je to srozumitelně.

    Podívejte se, kolik je ročně vyplaceno na nemocenské. Komu podle Vás?

    Víte, kolik kdo (hlavně stát za tzv. státní pojištěnce, kteří zároveň čerpají relativně nejvíc zdravotní péče, viz výroční zpráva kterékoliv zdravotní pojišťovny) úhrnem přispívá do systému zdravotních pojišťoven? Víte, že nikoli malá část drobných živností je provozována vedle závislé činnosti? Váš závěr, že OSVČ přispívají do systému veřejného zdravotního pojištění naprostým minimem, je nepravdivý. Ano, na daních z příjmů odvádí prakticky zanedbatelnou částku, ale příjmy pojišťoven z pojistného vybraného od OSVČ jsou stále kolem 4 mld. za kvartál! Zde např. odkaz na časové řady v exelových tabulkách:
    http://www.czso.cz/csu/2013edicniplan.nsf/publ/9501-13-q4_2013

    Výrok, že OSVČ čerpají „sociální dávky“ jako každý jiný, to už je jen výstřel do tmy, či spíše blábol. Pokud tento svůj výrok doložíte jakýmkoliv uvěřitelným a ověřitelným způsobem, tak se Vám pokorně omluvím.

    Vy byste se měl ovšem rovnou omluvit (nejen) výše přispěvšímu klikovi za takovou nedoloženou a urážlivou paušalizaci. Zvažte to.

    • zemedelec napsal:

     Pane okolojdoucí.
     Pokud OSVČ ukončí činnost ze všemi důsledky,nahlásí se buď na pracák,nebo sociálku,pak může něco dostat,jinak asi ne.

    • český maloměšťák napsal:

     Vybral jste si zdr. pojištění.
     Zkuste důchody.

     Hezký den.

     P.S. Každý hájí své, ale nemělo by se to dělat polopravdivým způsobem. To není hezké.

     • okolojdoucí napsal:

      Nevybral, reagoval jsem. A dobýváte se do otevřených dveří, já konkrétně živnostníky nehájím. Poukazuji spíš na to, že zvýšenou daňovou zátěž nesou hlavně ti, kdo nemohou z podstaty věci optimalizovat či „optimalizovat“, což jsou lidé s nižšími příjmy a je jedno, zda jde o zaměstnance, nebo drobné živnostníky.

      Ohledně nehezkých polopravd nemohu sloužit, prostě netuším, co máte na mysli.

    • Občan napsal:

     4 giga/Q při cca 1 mega OSVČ+fyziků (umělci, advokáti&spol) to máme 4 000.- Kč/Q/os., což máme 1 333.- Kč/měs.
     Takže jeden každý OSVČ+fyzik platí měsíčně to, co zaměstnanec s minimální mzdou.

     Ergo kladívko – OSVČ platí oproti zaměstnancům naprosté minimum.

     Samozřejmě, že OSVČ pobírají socdávky jako kdokoli jiný. Pokud mají příjem odpovídající níže, tak mají nárok na přídavky na děti i na příspěvek na bydlení. Byl jsem v šoku, když jsem jednou s takovým dovedou hovořil. Byl vysmátější než „nepřizpůsobiví“.
     A pokud OSVČ zkrachuje a ukončí živnost, tak má nárok na dávky hmotné nouze, pokud si platil dobrovolné pojištění na nezaměstnanost tak i podporu v nezaměstnanosti; a samozřejmě i nárok na rekvalifikaci.

     • okolojdoucí napsal:

      „Dovedové“ z řad OSVČ určitě dokážou leccos, o to se nepřu. Ale chcete tvrdit, že OSVČ plošně čerpají sociální dávky proporcionálně s jinými, tj. se zaměstnanci a nezaměstnanými? Vážně??? Začínám tušit – i podle reakce českého maloměšťáka, že problém asi bude ve mně a v mém způsobu vyjadřování. Jinak bych to už vůbec nechápal.

      Argumentaci ohledně charakteru drobných živností provozovaných často jen sezónně či pouze tzv. na přilepšenou k zaměstnaneckému poměru, a že takových z toho milionu fyziků bude, prostě ignorujete, protože jinak by Vám to ergo kladívko nefungovalo.

      Odvody placené fyziky za své zaměstnance, pokud tedy vůbec připouštíte existenci takových dobrodějů, berete jak?

      A pokud OSVČ zkrachuje a ukončí živnost, tak už to jaksi není OSVČ ani živnostník, že?

     • Občan napsal:

      No samozřejmě, že čerpají. Pokud mají odpovídajícím způsobem nízký DOLOŽITELNÝ příjem, tak mají stejný zákonný nárok jako kdokoli jiný.

      Sezónní živnost je stejná jako sezónní zaměstnání. Dtto přivýdělky k HPP na dohody nebo na ŽL.
      Ergo kladívko je ergo kladívko. Vy jste sem dal cifru, kterou jste si nerozpočítal 🙂

      Odvody za zaměstnance fyziků jsou odpočitatelným nákladem zaměstnavatele. Račte přečíst článek odkázaný panem Berkowitzem. FO zaměstnávající jiné osoby jsou ta vůbec největší zlodějna jak vůči zaměstnancům, tak vůči veřejným rozpočtům. Nemluvě o všeobecném porušování ZP a předpisů o BOZP u takových zaměstnavatelů (mám v rodině s takovými zaměstnavateli z oblasti autodopravy ty nejhorší zkušenosti – právě probíhá soud o nevyplacenou mzdu a nemocenskou, jakož i o škodu vzniklou nenahlášením práce neschopného zaměstnace u ČSSZ).

     • okolojdoucí napsal:

      Vaše špatné zkušenosti ze špedice potvrzuji. Nicméně to, že fyzik je schopen vytvořit pracovní místo, zaplatit zaměstnanci mzdu a zaplatit veškeré zálohy, odvody a srážky, to přece nemůžete (zase) paušálně označit za tu největší (sic!) zlodějinu.

      Snažím se (zjevně neúspěšně) vysvětlit, že problém není s živnostníky jako takovými, ale s neschopností státu zajistit u těch fyziků, kteří nejsou zdaněni zálohově či srážkově, účelná pravidla výběru daní a jejich dodržování. U živnostníků by se mělo diferencovat podle obratu, s tím nejde tolik manipulovat, a paušály by měly být omezeny jen na opravdu drobné živnostníky. Pokud chcete mermomocí zvyšovat sazby odvodů, popř. sjednotit vyměřovací základy, pak jsem pro progresi při zachování současného stavu pro (opět) opravdu drobné živnostníky. Ať se vyjádřím konkrétně, já osobně považuji za drobné živnostníky ty, kteří mají měsíční obrat cca do čtyřnásobku průměrného měsíčního platu, tj. cca do obratu 1,2 mil. Kč ročně, zdůrazňuji obratu, nikoliv zisku. Pokud jste zmínil článek paní Říhové, přečtěte si jeho závěr, který mi mluví z duše. Možná nejsme ani moc ve sporu, mně jen vadí ty Vaše drsné paušalizace.

     • okolojdoucí napsal:

      A ještě douška. Já jsem právě ty platby pojistného „rozpočítal“, takže vím, že pro ty opravdu drobné živnostníky by bylo jejich zvednutí problematické a zcela jistě by jich ubylo, zatímco „velkoživnostníkům“ by to jen prospělo. Naopak, Vy jste je nerozpočítal, ale zprůměroval 🙂

     • Občan napsal:

      Ono to je s těmi FO-zaměstnavateli poněkud jinak. Především perou prachy a nejméně polovinu obratu točí v hotovosti bez jakýchkoli dokladů.
      A co se týče tvorby pracovních míst – no… Ta pracovní místa vypadají tak, že zaměstnanec má +/- 10 000.- Kč/měs. brutto (což je zodvodováno a daň se z toho neodvádí; jiné odvody, zálohy a srážky ze zaměstnaneckého poměru neplynou) a něco dostávají zaměstnanci jako dlaňovku. Dovolená se buď neposkytuje vůbec a pokud ano, tak zásadně neplacená (zaměstnavatel ji ovšem formálně vykazuje jako čerpanou).
      To ovšem pouze pokud má zaměstnanec pracovní smlouvu. Část jich zaměstnává na DPČ a DPP a to už je opravdu dno.
      FO-zaměstnavatelé jsou ta nejhorší zaměstnavatelská spodina vůbec.

      Se druhým odstavcem víceméně souhlas. Byť mi připadá měsíční obrat u drobného živnostníka 110 000.- Kč jako docela dost. Přece jen – řekněme, že bude hákovat 200 hodin měsíčně; takže musí dělat něco, co hodí permanentně 550.- Kč/hod. (opět prúměruji, ale ono to u takových hypotetických výpočtů ani jinak nejde 🙂 ).

      Já vím, že drsně paušalizuji. To, co jsem v OSVČ branži zatím poznal, je také drsné a o živnostnících jsem, až na vyjímky, ztratil veškeré iluze.

     • čtenář napsal:

      občane,
      tak paní Říhová v tom článku uvedla jen svůj názor a Vy po něm skočíte jak ….,raději to nenapíši.
      Jasně,naprosto největší zločin je když FO někoho zaměstnává,cha cha cha.

      Ještě tam jsou další perly,stačí si vybrat.

 20. anita napsal:

  Proč jízda načerno ? To co ukrátí na přímé dani rozfrcká ve vší své okázalosti v luxsusnějším zboží čí službách, pro sebe i rodinu, tím podpoří jiné firmy, zemědělce, potažmo podpoří zaměstnanost a zvýší tak HDP.
  Nejhorším ekvivalentem je živnostník SKRBLÍK

  • Firefly napsal:

   Něco jiného je diskutovat o systému – a urážet někoho. Nemyslím, že by řemeslníci, švarcáci a mnoho dalších živnostníků mělo na okázalé rozhazování. Ovšem proč nehodit jedovatou závistivou slinu, že ?

   • Eddie napsal:

    Jen pani nechte, ja si pridam, nejhorsi neni Skrblik, ale ten kdo to usetri v Cesku a rozfrca v zahranici 😀

   • anita napsal:

    Firefly, Firefly
    marně na mě láteříte, žádná jedovatá slina, poctivý řemeslník či švarcák nemá z čeho krátit daně, pravda rýpla jsem si, ale do vyššího patra živnostníků 🙂

 21. JAHA napsal:

  Ja by som vyhliadky CSSD v najblizsich volbach (do senatu a do zastupitelstiev obci, teda tzv. komunalnych volieb) videl prizmou v podstate jedineho „argumentu“ CSSD, ktory ich dostal v takom hojnom pocte do senatu a zastupitelstiev – neplatenie 30 Kč pri navsteve lekara a pridruzenych serepeticiek. Tento „socialny argument“, odtrhnuty od reality (nedostatok financnych prostriedkov, realne zneuzivanie castou obyvatelstva…) už tentoraz nebude fungovat. A ina takato „velka“ tema nie je dnes „k mani“. Suma sumarum – pokial ANO, TOP09, pripadne ludovci nepouziju pred volbami nejakym omylom „protisocialnu temu“ (napr. nejake to opatovne zavedenie poplatkov, zvysovanie dani…), tak pad CSSD bude presne take tsunami, ktore ich dostalo do dnesnych pozicii, akurat s opacnym znamienkom.

 22. Berkowitz napsal:

  Stačí si přečíst tento článek :
  Živnostníci kontra zaměstnanci!
  http://www.blisty.cz/art/67925.html

 23. Vidlák napsal:

  Když můj táta převine elektromotor, tak do něj musí strčit poměrně dost měděného drátu, musí mít navíječku, udržovat ji, platit elektriku a další materiál. Z toho, co vyfakturuje, mu zbude tak 40%. Nevím, proč by u něj nemohl existovat paušál 60% do nákladů. Už dvacet let mu tak více méně vychází a podobně to bude u většiny klempířů, podlahářů, obkladačů, zámečníků a dalších.
  Stejně tak ale nevím, proč by měl mít 60% náklady právník, který si účtuje 800 Kč/hodinu a provozuje jednu malou (sice luxusní) kancelář. Prakticky všechno co vydělá, mu zůstane doma.

  I kdyby se paušály zrušily, pro pokrývače to nebude mít význam – daně bude mít zase velmi podobné, jen víc papírování. Ale kdyby se zrušily, tak pro právníka to bude mít velké dopady. A co takový právní udělá? Udělá si eseróčko a budeme tam, kde jsme byli. korporátní daně jsou minimální a do nákladů se toho dá napsat.

  V absolutních číslech jsou to právě právníci a další OSVČ podobného typu, kteří tam nasypali ty největší peníze. Ti zpravidla mají ten obrat přes 2 mega ročně. Takže pokud bude platit, že nad dvě mega se paušály nedělají, jsem spokojený. Ale nic se nezmění. Budou eseróčka na Kypru a peníze se doma stejně neobjeví.

  Dokud u nás bude možné něco prodávat a danit to jinde, tak se nic nezmění. Dokud bude možné sem něco dovážet a neplatit z prodeje skoro žádné daně, tak jsme stejně mimo a toto všechno jsou jen kosmetické úpravy.
  Dokud bude možné mít firmu v Horníé Lomné, ale sídlo firmy v Praze, tak nebudou kontroly, budou daňové úniky a podobně, které budou v o řád vyšších číslech, než v případě živonostníků. Kdyby se u nás dařilo mít normální daně a normální právní stát, který by se umělpostarat, aby ty velký prachy netekly pryč, tak by živnostníkům mohly zůstat paušály a zaměastnancům klesnout zdanění na úroveň živnostníků.

  • český maloměšťák napsal:

   Váš tatík může jet klidně na 80 % ( když tak může jet elektrikář ve švarcsystému /min. jeden takový příklad znám, dokonce jde o organizaci financovanou městem/).
   Právníci jedou na 40 %. Stejně jako např. žebraví potulní bankéři. Obě tyto profese ale přivádějí do velkých potíží daleko více lidí než elektrikáři, to je taky třeba uznat.

Komentáře nejsou povoleny.