Zřejmě pánům už nic neříká slovo vlastenectví a svoboda…..


napsala Miroslava Elšíková

Včera  večer  jsem  dostal  poštou  zajímavý  mail.  K situaci  na  Ukrajině. Velmi a velmi rozhořčený.  Netuším, jestli byl myšlen  osobně  jen  vlkovi nebo  jestli  jeho autorka má  ambic e jít do polemiky.  Rozhodl jsem se  jej  zveřejnit.  Ale  mám problém, co s tím  dál.

Mám na  něj odpovědět protipolemikou?  Vždyt  já  už  k Ukrajině  všechno napsal!  a domníval jsem se , že  celkem  polopaticky. Správné  by  bylo otevřít  čtenářskou  diskusi.! Umím si představit, jak by  asi vypadala i její  hustotu. Nejspíš  by šla vysoko přes  200 příspěvků. Ale  to udělat  nemohu.  Pod  svými  články  , ale  i pod  sloupky  třeba  Vidláka  diskuse  nebyla.  Ted  je  vlk chycen  ve  své  vlastní  pasti!  Protože  by, když  diskuse  povolí, obviněn  z toho, že  ji používá selektivně  jako zbrań na  ty, kteří  mají jiný  názor  než  on. takže.. takže  tudy  cesta  také  nevede! Už pro ne,  že  netuším,  jestli autorka o zveřejnění stojí.  Tudíž to necháme  , jak to  je. Bez komentářů.  Nicméně  s možností  paní  Elšíkové odpovědět  samostatným  článkem. Pokud  někdo  tu potřebu bud e cítit.

V  každém případě  a jako vždycky  – honorujte prosím  odvahu paní Elšíkové  hvězdopádem. Je to její premiera na Kose. Díky.

Nepatřím k ženám, které čtou červenou knihovnu a sledují seriály typu Ordinace v růžové zahradě.  Historie, literatura faktu mne lákají mnohém víc. Intenzivně sleduji události v Ukrajině, čtu a poslouchám provládní, nezávislá či jiná média – důležitými jsou informace. Všechno si analyzuji a vstřebávám. Tak jsem také narazila na vystoupení a články pana Martina Kollera a na „vlka“.  Vážím si vzdělaných a kompetentních lidí, jejích názoru. A pokud jde o zbraně, rakety, minomety a tak podobně jako i sestřelená letadla – k tomu se nevyjadřuji. Nejsem kompetentní. Ale divím se, že mnozí pánové tak urputně obhajují Rusko, že jim uniká podstata událostí na Ukrajině. Výroky jako „porošenkovy hordy“, kecy o tom, že se Ukrajinci zaprodali Americe, EU, Západu a snad i Santa Clausovi  s Micky Mausem to už jsem nemohla rozdýchat!!!!!  Zřejmě pánům už nic neříká slovo vlastenectví a svoboda. Zřejmě už si nepamatují na ruské tanky v ulicích Prahy, Liberce a jiných měst v roce 1968.   A zasvěceně rozebírajíce možné a nemožné trajektorie letu raket a konspirační teorie si pánové blogeři, odborní analytici, či co to všechno jsou, nevšimli jediné prosté věci: ukrajinsky- a rusky- hovořící Ukrajinci už nechtějí žít s RUSKEM, nechtějí mít s touto zemí a kremelskou postsovětskou klikou NIC společného!!!!  Oni si přejí opravdovou nezávislost na velkém bratrovi!

Ale teď od začátku… V roce 1918 po Velké válce na troskách čtyř říši – Rakousko-Uherské, Ruské, Německé a Osmanské vznikly „nástupnické státy“. Nejvíce se změnila mapa Evropy. A tak téměř 100 let žijí Čechové ve svém státě- nezávislém a svobodném. Ale jiný národ těch sto let o svobodu a nezávislost usiloval (bylo to více desetiletí, ale omezíme se na století 20.). Bojoval, přežíval, byl mučen, vyvražďován a dnes bojuje zas!

Už na přelomu 19. -20. století ČESKÁ společnost směřovala k vytvoření svobodného státu. Nacionalismus Čechů byl užitečný a státotvorný a o česko – německém rozdělení Koruny české nemohlo být řeči a plnohodnotný stát nakonec byl zachován.  Vážení pánové, na koho se obrátil Tomáš Garrigue Masaryk v říjnu 1918? Komu předal Washingtonskou deklaraci? Kdo měl podpořit vznik Československé republiky? Americká vláda a prezident Thomas Woodrow Wilson.  Tady to bylo v pořádku, že. Ale Ukrajina a její národ se prostě a jednoduše zaprodali a nechali se koupit, aby Amerika mohla vyprovokovat silně mírumilovné Rusko k válce. Víte, nejméně od času Ivana Hrozného (16. století) provádí Rusko politiku agresora a uchvacuje cizí území a utlačuje jiné národy! Ruská federace ve své podstatě je poslední současnou koloniální říši – republikou. Ukrajina však nikdy nikoho neokupovala, nikdy nikoho nezotročila.

 A zpět. Češi si přáli nezávislý stát, Češi od Habsburku neobdrželi federaci… Ale vraždil je někdo? Zakazoval hovořit mateřským jazykem? Dělal pokusy fyzicky zlikvidovat českou inteligenci? Upíral právo na vzdělání, kulturní a hospodářský rozvoj? NE! A co Ukrajina? Od roku 1917 do 1921 existovala Ukrajinská republika (Mychajlo Hruševskyj – ukrajinský historik, publicista a politik, první prezident Ukrajinské národní republiky).          V březnu 1921 po dlouhém odporu a boji proti bolševické Rudé armádě vítězové rozdělili území mezi Polskou republiku a sovětské Rusko. Halič a Volyň připadla Polákům a jih a východ Ukrajiny sovětům. Odpor proti Rusům se vyhrotil za Stalina. Od konce dvacátých let docházelo k rusifikaci Ukrajiny, devastaci kultury, deportacím inteligence (učitele, profesoři, lékaři, vědci, důstojníci  atd.) na Sibiř, do gulagů … Rok 1932 – 1933 – hladomor. Důvody? – nechuť ukrajinských zemědělců vytvářet kolchozy – řečeno jednoduše. Důsledky? Podle odhadu historiků za pouhý rok a půl zemřelo nejméně 11 milionů venkovského obyvatelstva. Největší optimisté mezi historiky se zastavují u počtu 7 milionů obětí hladomoru.                    ( Šoa za ŠEST let trvání – 5 – 6 milionů Židů). Liduprázdné vesnice byly v krátkém čase osídleny kolonisty z Ruska – zde je ten původ „ruskojazyčného“ obyvatelstva východní a jiho-východní Ukrajiny. Další důvod pro negativní vztah národa k Rusům. Nezemřeli však jenom Ukrajinci, ale také Poláci, Řekové, Židé, Rusové…

A pokračovala teď již naprosto samozřejmá a otevřená rusifikace území.  Takový malý detail: Česko uznává hladomor na Ukrajině za akt genocidy ukrajinského národa. Viz přijaté Usnesení Poslanecké sněmovny č. 535 ze dne 30. listopadu 2007.

(Z depeší zveřejněných serverem WikiLeaks vyplývá, že ruský prezident Dmitrij Medveděv upozornil ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, že když prohlásí hladomor za genocidu, zpochybní Rusko nároky Ázerbájdžánu na Náhorní Karabach.)- bez komentáře.

            Sovětská ústava měla takový jeden bod: právo každého národa na sebeurčení až do oddělení – vystoupení ze svazu republik. Ale zákony říkali něco jiného: zrada sovětského národa!!! A tyto zákony přivedly do vězení a na popraviště další miliony Litevců, Lotyšů, Estonců, Bělorusu, Gruzínů a také Ukrajinců.

            V srpnu 1939 byla podepsána smlouva, kterou známe jako „Pakt Ribbentrop-Molotov“. Sovětský svaz jej jednostranně porušil svým vpádem do Polska 17. září 1939.        A ihned v prvních měsících po „osvobození“ západní Ukrajiny tisíce a tisíce porobených obyvatel, celé rodiny i s malými dětmi jsou deportováni na Sibiř, do gulagů, jsou vězněni, mučeni, popravování, protože jsou nepřátelé a zrádci sovětského národa.(??!!) Další důvod milovat Rusko.

            A teď rok 1940 – 1941 a Katyšký masakr a na něj navazující další popravy. Odhadem 15 – 28 tisíc důstojníků a příslušníku inteligence.  Sovětský svaz v roce 1990 připustil, že šlo o zločin stalinizmu. Ale Polákům a Ukrajinců a jiným národům to vždy bude připomínat čistky a vraždění, které je spojováno s Ruskem a Rusy. Pak přijdou další a další zločiny… Týrání v psychiatrických léčebnách – nový ruský vynález.  A gulagy? – oficiálně zrušeny v roce 1960, ale  další tisíce občanu Sovětského svazu dobře ví, že pod jinými názvy tyto tábory fungovaly až do 90.ch let.

Ať hledám, jak hledám, nenacházím žádné stopy krutosti a čistek které by páchali jiné národy na Rusech, zakazovali ruské básníky, ruskou řeč a ruskou kulturu či fyzicky ničili ruský národ.  (Nebudeme-li počítat Džugašviliho a Beriju). Pánové, navštivte Užhorod, Mukačevo, Ternopil, Lviv, Rovno, Černihiv, Vinnicu a uvidíte, že uprchlíci z východu Ukrajiny absolutně nemají strach z banderovců. Naopak jsou těmi banderovci šaceni, krmení a ubytováváni.

A v Oděse koluje takový vtip:

Bojíte se, že vás banderovci budou vraždit? – Ano, ale ještě víc se bojím, že nás Rusové přijdou zachraňovat.

            Lež, zapírání, mlžení a zamlčování je politická strategie i dnešní kremelské garnitury! Nic nového pod sluncem. A není divu, že k ruskému národu nikdo nechová líbezné a přátelské city. A není divu, že Ukrajina a Ukrajinci ve své podstatě dnes jsou opět v roce 1918 a dělají vše proto, aby svobodu a nezávislost vybojovali, ale skutečně vybojovali a získali už navždy. A nemyslí v tuto chvíli ani na Ameriku, ani na EU, ale spoléhají pouze na sebe a přejí si, aby synové, bratří, milí, manželé a otcové tuto pro ně svatou válku vítězně přežili.

A Češi by je měli morálně podpořit a ne koketovat s Ruskem a Putinym. Protože největší zlo Kreml a Putin páchají na svém vlastní národě, na Rusech…

Slava Ukrajini!

Miroslava Elšíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.