Jak moc je český fotbal nemocný?


napsal Bren

Na úvod malý kvízek: obecně nudný fotbal, téměř prázdné stadiony, pár zatraceně vulgárních řvounů, cinklé jaro – doplňte zemi.

Tento jednoduchý kvíz platí pro tuhle zemičku velmi – velmi dlouho. Kdysi fotbalová velmoc (hodně zaběhněme do minulosti – ještě když hrál Pépi) jakožto i velmoc průmyslová, je dnes téměř banánovým státem jak v tom, co umí na poli toho průmyslu, tak v tom fotbale. Společným základem pro oba tyto úpadky je dlouhá doba nesvobody, kdy všehoschopní darebáci, kdysi si říkající KSČ, dnes všelijak různě, ovládají téměř všechno.

Kdo za to může, jak k tomu došlo, to vynechme. Vraťme se opět k tomu fotbalu, proč je tam, kde je.

Jako kluk jsem fotbal aktivně hrál, zahraji si ho i dnes, jako zralý chlap. Miluji ho a sleduji a když se mi narodil kluk, bylo jasné, čemu se bude věnovat. Ano, je to fotbalista. Fanatiček. Jako jeho tatínek jsem se dostal taky k trénování a o tom Vám hodlám něco povědět.

Na hřišti pobíhalo tehdy asi patnáct kluků a vedl je „strýc“ co tam dělá všecko. Tehdy jsem ještě nerozuměl co a proč se trénuje, jen jsem na jeho žádost šel podávat balóny, stavět různá cvičení, jak mi řekl no a pak jsem se začal učit, sehnal si knížečky a studoval jako blázen. Protože od mládí rovněž soustavně cvičím a o fyziologii a biologii člověka tudíž něco málo vím a protože jsem si samozřejmě našel kapacitu trenéra na trénování mládeže z vedlejší obce, během dvou let jsem se naučil nějaké ty základy co a jak. Opakuji: naučil jsem se pouhé základy.

No a tak jsem zjistil, jaký že to ten „strýc“ skutečně „strýc“ je. Trénink zahájil tím, že nechal malé kluky provádět strečink, samozřejmě bez předchozího rozehřátí a jen některé cviky a ještě k tomu špatně provedené. Ne nemylte se, já teď nemluvím o tomto jediném „strýci“ působícím jako trenér, pod pojmem „strýc“ rozumějte tisíce stejných pochybných individuí ve všech klubech, ale k tomu se ještě dostaneme.

Rozcvička na tom tréninku se nekonala.

Pak bez jakéhokoliv vysvětlení klukům k čemu prováděný cvik je a nějaké soudnosti, co kluci svedou vůbec pochopit, láduje rovnou z hlavy cvičení nevhodné dnes vůbec pro nikoho, kluci tomu zprvu nerozumí co se po nich chce, tak na ně řve. Cvik je z 85% prováděn od začátku špatně jen proto, že kluci nerozumí tomu, co a proč se dělá. Takto proběhne celý trénink. Nějaké závěrečné uvolnění a opět strečink mu nic neříkají.

Následující trénink se dělá lautr něco jinšího, co se akorát trenérovi jevilo v zápase špatným. Základní hrubá chyba trenéra, u nás pravidlo.

To ale není všecko. Spousta věcí se dělá bez míče, protože míčů má málo. Netuší, že potřebuje dvojnásobek míčů, ale ví, že když bude míčů víc než kluků, některý se určitě ztratí. Nic, nakašlat malým bordelářům.

Ani to není všecko: jemu vůbec nevadí, že kluci trénují s míči, co jsou před vyřazením po dospělých, ty míče jsou šišaté a jsou na kluky těžké, mají velikost 5, zatímco kluci v přípravce potřebují velikost míče 3.

Pořád to není všechno: nervomotorika aneb propojení mozku a svalů co nejvíce nervovými vlákny (pro dokonalost prováděných pohybů a sílu svalu) se u člověka rozvíjí výrazně nejlíp mezi šestým až desátým rokem věku, pak už se vývoj zpomaluje. V patnácti letech už z dřeváka fotbalistu neuděláte, ani kdybyste ho drtili dvakrát denně. Už ho s míčem nenaučíte.

Tato zákonitost je prostá, souhlasíte?

Tak vážení. Tohle prosťounké pravidýlko pochopili v zemích všude kolem nás, že kluci mají trénovat v mládí jen s míčem, s míčem a zase jen s míčem. Už dvacet i více let trénují kluci ve Španělsku, Holandsku, Německu, jen s míčem. Co myslíte, že se stalo u nás?

Pokračujeme v tom tristním náhledu do kuchyně českého fotbalu:

Bafuňáři všech myslitelných tuzemských klubů „trenérům“ přípravky bez uzardění „doporučují“, aby kluky vyhnali do lesa běhat, protože nemají fyzičku. Že dítě nemá vyvinuté vnitřní orgány a že jeho trénink je metoda kyslíkového dluhu, to v životě neslyšeli a když jim to řeknete, vůbec nic nepochopí a pochopit ani nechtějí, oni přece vědí od malička, jak fotbal hrát.

Bafuňáři nechtějí, také jen pro další příklad jaké to je něco trénovat, pochopit, že když máte na tréninku patnáct kluků, potřebujete třicet míčů, protože plynulost cvičení a potřebná intenzita to prostě vyžaduje. Další problém je, že ty míče mají být velikosti 4, dnes už i 3, aby to kluk ukopnul. Ale nejen to, aby se nebál hlavičkovat, zpracovat míč na prsa… Dalším neřešitelným problémem je počet tréninků týdně. Vykládat těmhle „strýcům“ že trénink dvakrát týdně není po stránce nervomotorického učení ani údržba chátrání, je zbytečné. Z nich vypadne, že oni měli taky tréninky dvakrát týdně a jak hráli…

A dále: je zcela zbytečné upozorňovat trenéry, že se trénink nesmí začít strečinkem, protože studený sval se chová jako guma a praská, ale že musí dojít k pěti až desetiminutovému rozehřátí organismu. Je zbytečné jim chtít vysvětlovat, že i ty rozcvičky musí mít nějaký plán a někam vést, aby kluk zesílil, udělaly se mu svaly kde mají (prsa, šíje, ramena) natáhly svaly které se mají natáhnout, (biceps femori) aby se cvičení dělala metodou gigantických sérií… Aby ho fotbal prostě nebolel, aby nebyly problémy se zády, se šlachami.

Podívejte se na špičkové české hráče, kteří mají problémy se zády. To je až výsměch idiocii, která panuje v českém fotbale. Hráči nedělají nic jiného než cvičí a trénují … a bolí je záda? Jak musí být tréninky mizerné pod vedením vysokoškolsky vzdělaných trenérů, si nedovedu ani představit.

Kdosi kdysi řekl, že český fotbal trpí tím, kolik je v něm naprosto nevzdělaných lidí. On to řekl poněkud ostřeji. V českém fotbale jsou „nejlepší“ trenéři u „kopyt“ z prvních týmů, které už nic nenaučí, zatímco děcka vedou přiopilí vulgární tatínkové a ty kopyta z nich programově dělají, aniž o tom tuší. Český bafuň se stará jen o výsledky za cenu např. dvou pytlů brambor sudímu a to od těch nejnižších úrovní úplně všude, kam oko v české kotlině dohlédne. Uplácí se vesele už v přípravkách, různé to „pouštění“ zápasů třeba na „výměnu“ je naprosto běžné.

Abych se ještě dostal k těm „prvním“ týmům českých klubů na všech úrovních: nedělejte si iluze, že hrají ti nejlepší, které klub má nebo mohl mít. Hrají ti nejprotěžovanější = zhusta naprostí nekopové. Čím výše je soutěž, tím více protěžovaných. Trenéři pak mají na výběr postavit sestavu těch nejlepších nekopů ze všech těch „tlačenek“, co v týmu mají.

Běžným prvkem chování v celém českém fotbale je úplatek, nevzdělanost, neschopnost se chtít vůbec učit a to naprosto stačí. Bohorovný pocit, že fotbal je hra jednoduchá a každý jí rozumí.

V hledišti se toleruje všecko, takže na fotbal slušní lidé raději nejdou. To, co se děje na hřišti samém, se nedá vůbec sledovat.

Co bychom tedy chtěli? My bychom chtěli na takových zápasech mít diváky? S diváky přichází i podpora sponzorů…. no na to můžeme zapomenout. Do české ligy jdou s mrzkým penízem jen kamarádíčci různých Peltavenů, Berbro-estébáků, Košťálů, Kaprů, Horníků, Starků – jako nyní Synot, sázková kancelář!!!! No to je sponzor, teď to teprve začne!!!!

Nejsou diváci, není trh, nejsou reklamy, nejsou sponzoři, nejsou peníze, konec nějaké trvale slušné úrovni.

No a jako perlička nakonec: lumpa Peltu „vole cinklé jaro“ volí do čela fotbalového svazu delegace z celé republiky = stejný gauner jako on vedle ale lautr stejného gaunera.

Nezbývá než konstatovat, že český fotbal je nevyléčitelně nemocný, že je prohnilý skrz na skrz a nikdo s ním nehne, aspoň dokud tu budeme my… No a myslím, že ještě i naše děti. Lidi to pochopili a na fotbal už nechodí, do fotbalu už svoje děti neposílají. Že se teď naše týmy dostávají nahoru, že hrajeme v pohárech útok na dvanácté místo? Ano, jistá Viktorie Plzeň v posledních třech letech nasbírala v evropských soutěžích tolik bodů, kolik jich nedokázal nasbírat dosud nikdo v takové době po sobě, takže jsme nahoře. Jenže Viktoria má útlum (rozumějte bez

Velkého Mága Pavla Vrby dost pravděpodobně skončila svých pět let slávy) a zbytek týmů nebudí žádnou důvěru, že by mohli její případný výpadek zalepit. Jsme podle mého na samém vrcholu evropského žebříčku, kterého jsme mohli dosáhnout a dráha už směřuje jenom dolů.

Vlkův  dodatek:

I dnes bude u  fotbálku otevřena  diskuse.

Příspěvek byl publikován v rubrice BREN pálí ostrými se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Jak moc je český fotbal nemocný?

 1. Řezníček z Brna napsal:

  Prostředí ve fotbale znám důvěrně, hrál jsem a pak i pískal. Máte 100% pravdu, určitě jsou vyiímky, ale paušálně máte 100% pravdu. Když to pošlete na svaz Peltovi, nikdo Vám neodpoví, nemají zájem mít koncepci a věnovat se mládeži. Bohužel situace v jiných sportech není jiná, dcera hrála vrcholově basketbal a tak jsem se dostal i do tohoto prostředí a to co zde popisujete o fotbale s obměnami platí i pro ten basket.

 2. Jan cermak napsal:

  Strasne se mi libil Vas minuly o Afgancich, jeste jednou klobouk dolu. Zde si dovolim polemizovat.
  Prezentujete totiz mimodek typicke ceske sebemrskacstvi, malomyslnost, negativismus, nemuzu najit spravny pojem. Totiz tenhle postoj, zcela typicky, je dle meho , jednou z pricin prazdnych stadionu. To je prusvih nejvetsi. A rozhodne to neni nezajimavym fotbalem. Liga se zvedla a casto je to fotbal zajimavy, ono by se to jinak hralo pred plnymi tribunami, videl by jste jine nasazeni. V nemecku ta treti liga neni buhvico maji tricetitisicove navstevy….S hlavni myslenkou, ze to treneri delaji blbe, rovnez nemozu souhlasit. Jak kde. Nikdy jsem nevidel strejdu, ale nas klub je zcela profesionalni, treneri se vzdelavaji, maji patricne licence a vedi co delaji. A protoze casto dostanem na sisku soudim, ze takovych klubu je u nas spousty. S tlacenkou taky prehanite, ne ze by nebyla vubec, ale ti nejlepsi bezproblemu hraji. Shrnul bych to takhle, vidite poloplnou sklenici jako poloprazdnou. A jak starnu, cesi prave tohle maji, naprosty nedostatek pozitivniho mysleni, jasne taky vim, ze tihle pozitivni jsou paka, jenze ono to pak prave takhle dopada. Vasi Afganci se dali pojmout presne takhle taky, jako zoldaci, a neverim, ze neznaji korupci a tak. Ale pojal jste je pozitivne a je to tak spravne, byla to krasa.
  Jo , malem bych zapomnel, nejsou deti, dril a prace uz neni pro ne, konec pesimisticky, cesky…

  • Řezníček z Brna napsal:

   Všichni ti strejdové a možná přiopilí taťkové tomu fotbalu věnují neskutečně mnoho času. Mají za to pár korun, soboty neděle věnované zápasům, všední odpoledne tréningům. Zkuste jim říct, vy to děláte špatně, světový trend se ubírá jiným směrem. Řeknou Vám, tak já se na to taky můžu vysrat. Když se podívám na web stránky klubu zejména nižších soutěží, všude hledají trenéry k mládeži, nebo jejich asistenci. Většinou se toho ujmou taťkové nadšenci, kteří do kluků projektují vlastní představy a svoje nesplněné sportovní ambice. Formálně mají licenci, ale bohužel pouze jenom formálně. U áčka dospělých trenéry hledat nemusí, tam je spousta zájemců, od krajského přeboru na horu je ta práce poměrně dost dobře placená. Bohužel Bren to napsal drsně, ale v podstatě má pravdu, bohužel

   • Jan cermak napsal:

    Vzdelavani treneru existuje a ty svetove trendy postupne shora dolu prokapavaji.to jsem prave myslel:muzete si zoufat,kolik treneru chybi, nebo stat v udivu nad tim kolik jich je, klobouk dolu. A tak i tak budete mit pravdu. Opravdu jak starnu vidim, ze ten druhy postoj je prinosnejsi.

 3. Anonymní napsal:

  Když to tak čtu, tak je možná problém v alokaci velkých peněz, jež se točí ve fotbale. Kolik asi berou ti tatíkové na rozdíl od takových řepků a spol. ale třeba i rozhodčích…? A kdo o tom rozhoduje? Pokud se z fotbalu stal neskutečný byznys, jež se sportem už nemá mnoho společného, asi by se to mělo zohlednit na všech úrovních.

 4. Anonymní napsal:

  Ještě mi dovolte jednu otázku, kam spěje soutěž, kde jeden tým má naprosto neomezené prostředky ke koupi kohokoliv, kdo umí jen trochu kopnout do míče? Jaká soutěž to vlastně je, o čem to je…? Koho to může zajímat…?

  • Václav napsal:

   zajímá a bude zajímat a je to právě i o tom,že i když ten tým má to nej, přesto na něj dokážou ostatní týmy zahrát dobře a dokonce jej porazit.

  • český maloměšťák napsal:

   Podobně je tomu ale např. i na tkzv. trzích.
   Díky nesouměřitelnostem finančním , informačním a technologickým /např. HTF trading/ je jen náhodou, kdy subjekt “ podžupní“ úrovně uspěje, povětšinu je za hejla či blbce.
   Hypertrofovaná exkluzivita /například získávaná či vyetablovaná díky mocí peněz/ by měla lidi spíše upozorňovat na to, že je něco nesprávně a měla by je při pohledu na ni nudit, lidé ale vesměs touží být také v postavení exkluzivních, mocných – a proto je naopak přitahuje, vzrušuje a lidé ji fandí, také by chtěli být monopolisty a hvězdami.
   Vítězit tak, že je dopředu určeno kde stojí hordy outsiderů a kde skupinky střídajících se ve vítěztsvích /a tak ale i nudících/ je symptomem “ nového“ pojetí soutěže, trvale poražení na jedné straně a exkluzivní vítězové na straně druhé, hypertrofuje nesouměřitelnost – ale nazývá se stále „sportem“ /soutěživostí/..
   Pokud se takové projevy manipulované vůle naprojektují i do roviny mezinárodní politiky, je nabíledni, že to pak nevede k ničemu jinému, než k velkým nespravedlnostem / avšak krytých např. manipulováním informacemi – z pozice mocných , exkluzivních lze dosáhnout toho, že tkzv. masově šířené hodnoty jsou poplatné vidění strůjců a udržovatelů takových hodnotících škál, které udržují status quo/.. .To, že to pak vede k různým Sorosům atd….netřeba jistě zdůrazňovat.
   Píšťaly a bubny lidi přitahují vždy /mámo, co to je, co se to tam venku děje , poj´dme tam také, mámo „/ , zejména pokud je možno zírat jak v tranzu na nějakou vlajku /hadr na holi/, zřejmě dědictví z dob neolitu či úzkost z pocitu osamění.

   Překoupený úspěch mě osobně nudí, ale je to věcí gusta, jak se na to kdo dívá, mnohé právě že podívaná na důsledky takového manipulovaného darwinismu ve sportu dovede vydráždit až k nepříčetnostem…. dovedou jeho zrovna odbyté vyjádření probírat celé hodiny, někteří pak zrobí si na jeho základě poměrně slušné a trvalé živnosti, ba mnozí se kvůli tomu jsou schopni propadnout nemoci gamblerství.

   Hypertrofované uznávání tkzv. úspěchu /byť manipulativními prostředkydosahovaného/ , často nabývající až libidiozních forem není opět ale nic, co by mělo trvat navěky.
   Přestavba hodnotových škál ale vyžaduje povětšinu nějaký otřes, často odhalované podvody jsou spíše jen předzvěstí hlubších otřesů – které jistě přijdou.
   Věřme, že krve nebude téci mnoho, respektive doufejme.

   P.S. Ostatně kdysi bylo vyhlášeno, že lidé se prodávat nesmějí,. pod tvrdými sankcemi…nu a vidíte, pokud je cena místo 20 či 50 liber například 100 milionů liber – tak je to naopak obdivováno a vedou se nad tím sáhodlouhé souhloasné diskuze v tisku či v hospodách..
   Kdysi jsme lanaři a nechajícími se zlanařit pohrdali, dnes – v rámci manipulovaného darwinismu jsou považováni za nedílnou součást sportovního sektoru každého daného národního i nadnárodního hospodářství, stejně jako lobbyisté zajišťují tkzv. pokrok a úspěch.

   Příště něco málo o radosti autentické, manifestní, konformní, zhýralé či lidské nebo zemité, zde malý předkrm :

 5. Václav napsal:

  pokud by u nás se tolik běhalo po lese a méně s míčem , pak by to bylo vidět i na hřišti. To co vidím já, je právě nedostatek fyzičky a hráči velkou část zápasu odchodí. Právě na letošní ročník se mi zdá ,že třeba Sparta se před ligou dost rozběhala a právě když už nemá klub tolik kvalitních hráčů,, měli by mít právě tu fyzičku.

 6. Řezníček z Brna napsal:

  Když jsem před 25 léty hrál ještě závodně fotbal, míč byl za odměnu, spoustu času jsme věnovali běhání, zvláště v zimní přípravě. Dnes je opravdu světový trend jinde. Nedávno jsem četl, že jeden hráč Juventusu Turín si stěžoval, že jejich trenér klade moc velký důraz na kondiční výběhy, že dokonce někdy běhají i 5 km úseky. Tak já v 52 letech si po celodenní fyzické práci odpoledne 3 x týdně zaběhnu minimálně 8 km a vůbec to nepovažuji za něco extrémního. Světový trend se posunuje k rychlosti, výbušnosti, skvělému zpracování míče a také fyzické síle, která ke nutná k tomu, aby hráč dokázal tělem pokrýt míč. Dřív bývala pravidelná posilovna pro fotbalisty tabu, dnes je pravidelnou součástí prípravy

 7. český maloměšťák napsal:

  re : HFT Trading

 8. Laco napsal:

  Společným základem pro oba tyto úpadky je dlouhá doba nesvobody, kdy všehoschopní darebáci, kdysi si říkající KSČ, dnes všelijak různě, ovládají téměř všechno. Napsal Bren.
  Nejsem věru fotbalovým fandou. Tato hra mě zajímá čistě pozorovatelsky proto, že jako jeden z nejmasovějších sportů odráží také úspěchy i prohry národní a tak slouží jako jeden z kamínků na mozaice k pochopení celkového obrazu a stavu společnosti. Česko se nachází již 100 let na trajektorii všeobecného úpadku, z toho nejrychleji upadá v posledních 25 letech, Vždy mě toto, statistikami podložené konstatování, provokovalo k zjištění příčin. Samotný článek Brena, má nulitní informační hodnotu, neboť nerespektuje ani veřejně dostupná fakta. Ne, opravdu velmoc ve fotbale jsme nebyli, ani za První republiky, kdy jsme si zde čutali tak maximálně v rámci centrální Evropy a to ještě s různými výsledky (pravidelně jsme dostávali nakládačku od Maďarů), natož za převážně válečného působení Pepi Bicana.
  Z dlouhodobých statistik o mezinárodně nejúspěšnějších československých fotbalových hráčích víme, že do top trojky patřili Pluskal, Novák a Schrojf, všechno generace hráčů narozených v roce 1930, svými reprezentacemi za bolševikovo Československo. Druhou nejpočetnější a mezinárodně nejúspěšnější generací čutálistů byly ročníky narození po roce 1940, takže další odchovanci bolševikovo jednotné tělovýchovy.
  Třetí a poslední relativně úspěšnou skupinu, která něco dokázala, tvořili plejeři narození kolem roku 1970 (Husákovo děti a potom post Husákovo děti, jejichž návyky získané v útlém dětství díky Himlově a Husákově tělovýchově, ještě nestačil zkazit nastupující chaos privatizované tělovýchovy.
  Výchova špičkového čutálisty začíná někdy v 6ti letech a talent i píle se mohou projevit u úzkého okruhu nejlepších tak za 15 let. Po 25 letech řádění Pravdolásky a Penězažnaprvním místě v této zemi jsou výsledky nového režimu ve fotbale, na rozdíl od dřívějška tristní. KSČ za to ale Brene opravdu, ale opravdu nemůže. Pokud trvá výchova špiček ve fotbale 15 let, už bychom tu měli mít alespoň dvě další generace Nedvědů a Čechů, jenže ono kde nic tu nic.

  Jó a ten článek o českých okupantech v Afghu, takový pohled českého Pepíka od půllitru, který absolutně nemá páru o širších souvislostech. Slabota asi jako ta dnešní.

 9. okolojdoucí napsal:

  Hodně temný příspěvek, přitom sám autor (naštěstí) do té negativní paušalizace nezapadá. Já věřím, že takových „Brenů“ je v mládežnickém fotbale víc, dokonce jednoho loženého trochu znám. Jiná věc je systém, přijde mi, že náš fotbalový svaz přímo generuje (nebo přitahuje?) všemožné tragikomické postavy.

  Jinak mě fascinuje, jak ještě někde fungují taková ta formální i neformální „spolkování“ kolem vesnických fotbalových stadionků, zahrnující vše od oslav křtin, přes mistráky, svatby, týmovou „obecní“ udírnu či opravnu sekaček, až po „výjezdy“ spojené s rodinnými nákupy 🙂

 10. Tacit napsal:

  Mno, jiným ta doba nesvobody zřejmě náramně prospěla. Nevím, jak by s naším nároďákem vyběhlo takové Chorvatsko, v klubech to nedávno předvedli Rumuni Liberci.
  Jsem zvědavý jestli se na to budeme vymlouvat ještě dalších dvacet let…

 11. Vidlák napsal:

  Ono je to všude. Jak dlouho už píšu, že dokud se můžete v hospodě pochlubit daňovým únikem a je vám zatleskáno, tak je zbytečné se bavit o fér plej. Nic takového není. Proč by měla zrovna ve fotbale být výjimka? Nade hradem, pode hradem, kradou, kradeš, všichni kradem. Ve sportu taky. Tak moc se podvádí, že už to není trestné, je to záležitost subkultury. Příležitost dělá zloděje a je hojně využívána. Místo pravidel privilegia. Sparta může, Viktorka ne. Kalousek může, Paroubek ne. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. Společný jmenovatel je stejný.

 12. Anonymní napsal:

  Chtěl bych se stručně vyjádřit k článku autora. Obdobně jako mnozí jiní jsem mnohem
  pozitivněji hodnotil jeho článek o Afghánistánu. Dál jsem mu hvězdu, přestože jsem s
  řadou myšlenek nesouhlasil. Mám dojem, že autor má sklon vidět věci zjednodušeně a
  černobíle. Nemohu souhlasit s tézi, že úpadek ve fotbalu je důsledkem období nesvobody
  Myslím si, že stav každého odvětví ve společnosti je odrazem stavu celé společnosti.
  Náš fotbal je v takovém stavu jako celá naše společnost. Do jakéhokoliv oboru nebo
  odvětví se podrobně podíváme, vidíme, že nic nefunguje normálně.
  Do fotbalu a sportu trochu vidím. Sám jsem jej hrál aktivně téměř 20 let. Mám 2 syny,
  kteří jsou aktivní sportovci a začali sportovat v předškolním věku v období nesvobody a
  sportuji dodnes. Bohužel nepotatili se a hrají hokej. Mnohem více proto mohu vidět
  proč je náš hokej v úpadku. Sám jsem zažil na vlastní kůži jak si o syna “ bafuňaři!“
  v dorosteneckém věku řekli, že ho vezmou do prvoligového mužstva jiunorů, ale mělo
  to háček. Chtěli na “ pivínko.“ 20 až 30 litránků. V 6 letech měla základna 90 dětí.
  Všechny děti dostaly bezplatně výstroj od Domů pionýru a mládeže. Po zániku
  organizace začalo dětí ubývat, úměrně tomu jak začaly narůstat náklady na hokej.
  Dnes zodpovědně můžu dodat, že ročně dítě v žákovském věků má náklady 20-30
  tisíc ročně. Je faktem, že trenéři nechávali hrát děti rodičů, kteří klub sponzorovali.
  Takhle bych mohl pokračovat dál a dál.Nemohu souhlasit také s tím, že se kolem¨
  sportu motají jen nevzdělaní strejdové. Sám jsem minulý týden v TV zaregistroval
  pořad o projektu v mládežnickém fotbale na Praze 6. Zde všechny fotbalové kluby
  začaly spolupracovat s mateřskými školkami a ZŠ a již od tohoto věků je vedou
  vzdělání trenéři na FTVS. Mimo jiné říkali např. Josef Jarolím nebo Jakubec .Bývali
  ligoví hráči.. Projekt zaštituje a financuje radnice. Děti později mohou přestupovat
  do jiných sportovních odvětví.
  Na závěr bych chtěl konstatovat, že přestože vnímám řadu negativních jevů
  kolem sportu neváhal bych znovu děti od útlého věku vést ke sportovním aktivitám.
  Oba jsou to dnes dospělí chlapi a já vidím, že sport jim více dál než vzal.

 13. VaclavP napsal:

  Včera sem viděl na ČT24 záběry z kvalifikace na Euro 1980, hrály tam Vízek a Panenka, musim říct, že to byl neuvěřitelnej rozdíl oproti dnešku, řekl bych že tenkrát to byla ještě zábava, dneska je to průmysl. Taky bychoddělit vrcholový fotbal, těch kteří se tím chtějí živit od fotbalu jako zábavy a fenoménu.

Komentáře nejsou povoleny.