Fantazijní drama o významu zatáček v dějinách


napsal Kopelmanův

 

Popisované události jsou výplodem pouze mé vlastní fantazie a veškeré podobnosti s nedávnou současností jsou čistě náhodné.

Expozice

Dr. Beneš seděl jedno deštivé odpoledne roku 1941 ve své Londýnské pracovně a přemýšlel o zprávě tajného agenta z Berlína. Zprávu poslal československý ilegál nasazený ve 20. letech v Mnichově, který se propracoval až na významnou pozici v Abwehru. Zpráva měla pro Beneše cenu zlata. Agent v ní přesvědčivě dokládal, že jmenování Reinharda Heydricha zastupujícím říšským protektorem v Praze je spuštěním plánu Wilhelma Canarise na Heydrichovo odstranění.

Beneše trápil už rok zásadní politický problém. U politika ovšem problém jediný a definitivní. Pořád totiž nenacházel upokojivé řešení, jak těm ostrovním nadutcům ukázat, že není politická mrtvola a pro obnovení své moci je ochoten udělat cokoliv. Cílem politiky je moc a jediným nástrojem je marketing. Kdo neumí přesvědčivě lhát a nonšalantně porušovat sliby, nemá šanci. Musí umět lhát všem, manželce, spolustraníkům, spojencům, protivníkům, novinářům a nejvíc voličům.

A teď Benešovi spadl tento dar z nebes! Sám tomu nemohl uvěřit, s jakou jasnozřivostí se mu zrodil v hlavě plán. Plán to byl opravdu geniální! V Praze jeho komando předběhne Canarise a v Londýně shrábne tolik chybějící politické body. Němci budou pár dní zuřit, ale ne všichni, někteří budou slavit, že boží mlýny melou samy a rychleji. Bez ztrát na civilních životech se to jistě neobejde, což jsou ale další politické body k dobru, tak kdo by se tím trápil. To ovšem ten starý lišák Beneš ještě netušil, že nakonec se v roce 1943 stejně bude muset dohodnout se Stalinem, aby se mohl zasloužit o stát, ale to už je úplně jiný příběh.

Kolize

To, že v Praze se člověk připlete do problému, aniž by chápal jak a proč, dobře věděli už Hašek s Kafkou. V květnu 1942 tuto zkušenost udělali Gabčík s Kubišem. Snažili se sice držet původního plánu, ale stíhal je nezdar za nezdarem. Čeští plánovači v Británii i v domácím odboji měli více bujné fantazie než reálných zkušeností ze speciálních akcí. Nakonec se cíli útoku postavili sami dva ve středu 27. května v osudové zatáčce v Kobylisích. Útok měl být proveden tak prostě, že nemohlo dojít k selhání. Ale jak už to s nenacvičenými akcemi bývá, vše se vyvíjelo jinak.

V momentě, kdy Heydrichovo auto zpomalilo, samopal v Gabčíkových rukách selhal. Kubiš hodil na stojící auto granát, ale netrefil se a i přes sílu detonace nebyl Heydrich smrtelně zraněn. Ze zoufalství zvolili poslední možnost, střelbu z pistolí, ale také bezúspěšně. Ovšem Beneš byl toho květnového dne klidný, zprávám agenta v Berlíně se už dříve naučil důvěřovat. Riziko, že by zraněného Heydricha v nemocnici nedorazili Canarisovi poslové a naše národní odbojová mytologie by tak byla v troskách, bylo velmi malé.

Bez několika na sobě nezávislých pojistek se nedá úspěšně dotáhnout žádný komplot. Když chcete někomu přivodit ztráty, aniž byste si sami špinili ruce, musíte vždy počítat s lidským faktorem. Například svěřit zabití prezidenta v jedoucím autě pouze jedinému mariňákovi by byla čirá bláhovost, neřkuli sabotáž. Nemít další pojistky, včetně svého člověka v autě, tak výsledkem je blamáž.

Krize

V úterý 26. listopadu 2013 panovalo v Tel Avivu nesnesitelné vedro. David Levy, plánovač speciálních operací, seděl pod markýzou své oblíbené kavárny na Rotschildově bulváru a vychutnával si pohár zmrzliny z tmavé čokolády. Rozjímal nad úkolem, kvůli kterému ho před týdnem pozval šéf Úřadu Tamir na poradu s Bibim. V tom horku si vzpomněl na své dětství a prázdniny, které trávíval v kibucu Kfar Masaryk u svého dědečka Fritze. Vzpomínal na Fritzovo vyprávění o rodném Slezsku, občanské válce ve Španělsku a o poválečných akcích pomoci Izraeli s jeho přítelem Salzmannem.

Bibi na poradě hřímal, že konečně se jim podařilo toho neschopného černocha skřípnout a donutit ho k akci. S Amerikou to jde od desíti k pěti, a pokud by to tak šlo dál, tak za chvíli mají Putina za humny, Asad i Erdogan si začínají nějak moc vyskakovat. Úkol, který David dostal, bylo vymyslet plán operace, která by Američany donutila dokončit jejich misi obsazení Ukrajiny. Cílem mise Američanů je rozpoutat chaos na Ukrajině a pro svět vyrobit z Putina ďábla, jak se jim to pomocí Poláků podařilo před 75 lety s Adolfem. Je to ve vlastním zájmu Američanů, jinak je s dolarem amen.

Američané už svůj plán mají, David dostal na poradě od Tamira jeho kopii a k tomu disk s dalšími materiály. Bibi pak poradu rázně ukončil s tím, že operace musí vyvrcholit příští rok během Ramadánu a vyvolat ve světě takový ohlas, že bombardování palestinských švábů už nebude nikoho zajímat. Bibimu totiž v hlavě dozrál plán, jak konečně naplní jedinou účinnou strategii Izraele vůči Palestincům. Tato strategie má tři body: bombardovat, bombardovat, bombardovat.

Peripetie

David navrhl doslova ďábelský plán. Tamir byl z plánu rozpačitý, Bibi byl nadšený. David naplánoval finále na 17. července 2014, kdy se podle všech informací bude Putin vracet z jednání BRICS s Němci po fotbalovém mistrovství světa v Brazílii. Tou dobou už bude na Ukrajině peklo rozpoutané Američany podle jejich vlastního plánu. Poláci s operací pomohou s nadšením a hrdostí odplaty za havárii jejich prezidentského letadla ve Smolensku. Oko za oko, zub za zub.

David počítal se všemi eventualitami, včetně nezdaru polských a ukrajinských rakeťáků. Dobře si pamatoval na Fritzovo vyprávění o atentátu na Heydricha. Naplánoval proto na stejnou dobu náhradní cíl. Sestřelení jiného letadla na blízku splní svůj účel také více než dobře. Jako pojistku pro tuto eventualitu už počítal s vlastními lidmi, piloty cvičenými na ruské bitevní letouny, kteří by náhradní cíl sestřelili palubními kulomety. K vyloučení blamáže bude náhradní cíl před tím důkladně připraven v Izraeli jejich specialisty, včetně instalace náloží k odpálení na dálku a připravených záznamů černých skříněk.

K realizaci alternativního plánu bylo zapotřebí provést dvě zatáčky. V té první někde v noci nad Pacifikem, ve které by se jedno letadlo ztratilo. A o několik měsíců později v té druhé někde nad Polskem by se zase objevilo a bylo nasměrováno ke svému cíli. Ještě že byl David takový puntičkář. Přesto, že Ukrajinci společně s Poláky provedli pár dní před akcí úspěšný cvičný sestřel raketou ze země, tak při ostré akci jim to kvůli velké lásce k vodce nevyšlo. Nakonec to museli na poslední chvíli dokončit piloti z palubních kulometů chvíli před tím, než by letadlo přeletělo na ruské území. Velký sen se Bibimu splnil, ve stejný den začala pozemní invaze do Gazy. Kdo by se pohoršoval nad mrtvými v Gaze, když evropští „humanisté“ ve stejné době řinčí svými zbraněmi na Ukrajině?

Katastrofa

Většina ještě propagandou nezblblých lidí si musela položit otázku: bude válka? Nebude, ona totiž dávno probíhá. Sotva skončila ta poslední velká, Churchill s Trumanem spustili železnou oponu a zatroubili do další, Studené. Studená jak kdy a jak pro koho. Pro nás v Česku zatím ano, ale horlivost našich politiků sloužit velmoci za oceánem nijak nezaostává za horlivostí Poláků, kteří jim neváhají „vykouřit zadarmo“. Naši politici zatím taktizují podle hesla „slibem nezarmoutíš“, ale až budou „s pistolí u spánku“ požádáni o splnění slibů pomoci, co pak?

V tom jsem se probudil a zjistil jsem, že vlak právě projíždí Adamovem a brzo budeme v Brně. Ještě, že jsem se probudil včas. Jednak nepřejedu a hlavně ty sny mě už vážně obtěžují. To se člověku po přečtení novin nemůže zdát něco příjemnějšího?

Příspěvek byl publikován v rubrice Kopelmanův zdrojový kód se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Fantazijní drama o významu zatáček v dějinách

 1. Michal napsal:

  Jako parodie na nesmyslné spiklenecké teorie o všem možném je to skvělé.

 2. zemedelec napsal:

  Pane Kopelmane.
  Mne se to nezdálo,ale tvrdím to od začátku,že i ten pád letadla byl plánovaný,jenom to nedopadlo dobře.Mělo všechno důkladně shořet,aby se různé stopy zahladily.Podle nějakého Kanadského vyšetřovatele vše nasvědčuje,že bylo sestřeleno bitevníkem a ne raketou.Také jsem někde napsal,že válčení v Gaze úzce souvisí s Ukrajinou,že to mělo odvést pozornost.Také už někdo napsal,že podrobit si Rusko,je plánováno a prováděno hodně dlouho.
  Takže přeji příjemnější sny.

 3. Bob napsal:

  Nechce se mi věřit, že by Amíci nevěděli, jak to s tím sestřelením je….
  Něco mi říká, že letoun byl sestřelen raketou vzduch vzduch.
  Taky nevím – dvě spadlá malaiská letadla – divná náhoda

 4. Hudec napsal:

  Nu, zdá se mi, Kopelmane a zemedelce, že když se rozdával rozum, asi jste chyběli.

  To komentátor Mladé fronty DNES Teodor Marjanovič si dal určitě nášup. Soudím tak podle toho, co napsal ve svém dnešním komentáři „Vyšší dobro“. Najdete to v tom listě v sešitu A na str. 12 a než si ho seženete (fakt je to výživné!), jako předkrm vám nabídnu nadtitulek toho osvětového dílka:

  „Plynou týdny od sestřelení malajsijského letadla a stále se nerýsuje žádný pořádný trest, jaký si ruský prezident Vladimir Putin zaslouží. Řečeno s Dostojevským, sankce nestačí, chce to jej vyhnat kamsi daleko na Sibiř.“

  Autor tam semlel všechno do jedné sekané – Putina, Dostojevského s Raskolnikovem, Koreu s kimovskou dynastií, Castra (Fidela i jeho bráchu, kteří se „už přes půl století ze svého ostrova pošklebují okolnímu světu“), dokonce i Mugabeho a samozřejmě Stalina. Abych nezapomněl – KGB, to dá rozum. Jen Obama, také jmenovaný, z toho spolku vyčnívá – neboť Putin „v telefonickém rozhovoru obrazně řečeno poslal amerického prezidenta Baracka Obamu do háje, když si od něj vyslechl, aby se choval rozumně.“

  Kdyby se vám snad za tu dnešní Mladou frontu nechtělo dát potřebných 19 korun, pak vám zde u vlka nabídnu zdarma alespoň poslední dva odstavce Marjanovičova komentáře, hovoří za vše:

  „Nyní se věci vracejí do Stalinem vydlážděných kolejí. Ukrajinci sice zásluhou svého razantního prezidenta Petra Porošenka předvádějí podivuhodnou schopnost rebely vykrmované ruskou armádou tlačit k ústupu, ale celé to působí dojmem, že poslední slovo v příběhu ještě nepadlo.
  Paradoxní na tom je, jak jaksi hned předpokládáme, že jej bude mít Putin. Mělo by to být naopak – a tím slovem by přece měl být trest. Třeba v podobě vydatné vojenské přítomnosti západních zemí všude tam, kde mimo Rusko žijí Rusové. Nebo má někdo lepší nápad, jak Putina přinutit, aby se vzdal svého výbojného, svět ohrožujícího snu o vyšším dobru?“

  No co – má snad někdo lepší nápad než pan Marjanovič?
  P.S.: Jakou má asi vojenskou hodnost a kdy hodlá narukovat – to by zase zajímalo mě. Působí na mě dojmem, že tak poručík – redaktor Obrany lidu blahé paměti. Tam se psávalo dost podobně, ale v negativu 🙂 .

  • Bob napsal:

   Ano, když čtu některé komentáře, resp. poslouchám v TV, tak si říkám, že Kojzar v době své slávy byl úplný břídil

  • zemedelec napsal:

   Pane Hudec.
   Já vím jedno,kdybych byl chytřejší,tak tady nepřispívám,ale poučuji a třeba i Vás.
   Většinou Vaše příspěvky oceňuji a nemám to Vám za zlé,když mě dáte lepší variantu.
   Když nám to nevysvětli povolaní,tak se nedivte různým fantaziím.

   • Hudec napsal:

    Pane kolego, to byla ironie. Asi špatná, když nepochopená.

    • zemedelec napsal:

     Pane Hudec.
     Proto jsem hned nestřílel ostrými,bral jsem to jako nevinný šťouchanec.
     Ona pravda se vždy objeví,jenom někdy to trvá strašně dlouho.
     Já se držím zásady,každá nepravost člověka doběhne.

  • kopelman napsal:

   Hudče, obsesivní lpění na sledování trendů ve vlastní profesi může vážně poškodit zdraví 😉
   To hned člověka uklidní, že v palácích na Radlické je tolik rozumem obdařených, kteří pochopili, že plané spisování již nemá smyslu a své nové poslání naleznou ve službě dobrým silám v boji proti arciďáblovi. Pánové z Agentury personalistiky AČR by neměli dál otálet a měli by zřídit další rekrutační pracoviště přímo v podnicích našeho velkého mesiáše, řečeného Koblihy.

  • Admirál napsal:

   Obrana lidu, ano podobnost do očí bijící, ten slovník, ten etos.

   Ještě my vytanul na mysli kadet Bigler. Také klasika a pan redaktor Marjanovič by ledascos dokázal určitě vylepšit. Například zabudovat do své stati římské hrdiny.

   • Admirál napsal:

    Och, hrubice, omluva.

   • Hudec napsal:

    Kadet mě nenapadl, škoda. Byl bych ho tam býval nějak zamontoval, je to můj oblíbený dětský hrdina. Ostatně myslím, že o tom všem pan Marjanovič diskutoval už dávno před válkou, jen netuším s jakým hejtmanem…. Když je možná ten lajtnant.

 5. takyvlk napsal:

  Myslím, že zveřejňování takových, až bych skoro řekl, slabomyslností snižuje kvalitu webu, který, hádám, aspiruje spíš na serióznější notu. Jediným pozitivem článku je otevřená diskuse.
  Proč by měl „David“ plánovat a provádět takové riskantní složitosti, když má vlastních a důležitějších problémů nad hlavu? Není lepší nechat za sebe pracovat „mouřenína“? Co se zdá být pravděpodobné je, že Izrael využil eskalace napětí na Ukrajině ke svým oblíbeným hrátkám v Gaze. Nepochybně měl dostatek informací z první ruky a i kdyby je neměl, asi nemá tak hloupé lidi, aby neviděli a nevěděli, o co na Ukrajině jde a kam to směřuje. I tak se mu to moc nepodařilo, neboť z nějakého záhadného důvodu je vraždění v Gaze pro „světovou veřejnost“ zajímavější téma, než obdobné, avšak daleko méně ospravedlnitelnější vraždění na Donbasu. „Probudily“ se dokonce i jinak podřimující lidskoprávní organizace, jako AI a HRW, a „Spojené národy“ se strýčkem Ban Ki-moonem.
  Nechme vyšetřovatele vyšetřovat. Ač můžeme mít podezření o jejich možnostech za dané situace zjistit všechny okolnosti případu, případně i o jejich ochotě jít po holé pravdě až na dřeň, hrubou objektivní práci nejspíš dobře odvedou. Zatím setrvávám na svém předběžném názoru, že sestřelení MH17 Bukem bylo buď čirým omylem „separatistů“, nebo, o něco málo pravděpodobněji, poměrně rafinovanou pastí, do které se těžko mohli nechytit. Kdyby stříleli Bukem Ukři, už dávno by Rusové dali na stůl důkazy o trajektorii střely. Vzhledem k tomu, že jsem dosud na webu nenašel prakticky žádná svědectví o sledování kouřového chvostu rakety, což musel být jev dobře pozorovatelný a jasně rozpoznatelný v širokém okolí (a jediná fotka, která to údajně zachycuje, se jeví být spíše padělkem), nemůžu úplně vyloučit, že sestřelit mohlo i sučko, ovšem nikoli kulometem, ale jedině raketou s obdobnou hlavicí, jako má Buk (aby bylo možné to na něj svést). Objektivní závěry vyšetřování nepochybně nemohou nezahrnovat zásadní odpovědnost Kyjeva za neuzavření leteckého koridoru nad válečnou zónou, patrně cynicky zištně motivované.
  Jakkoli je tři sta nezúčastněných mrtvol nanejvýš tragickou událostí, za daleko podstatnější mám válku na Donbasu. Totiž tito mrtví jsou důsledkem války, ne naopak. A v čem jsou tyto oběti nějak zásadně významnější, než daleko více podobných mezi nezúčastněnými civilními obětmi nacionalistické fašistické mašinérie „Kijeva“? Proč se nikdo nezajímá o tyto další oběti? Proč „světová veřejnost“ nepožadovala po sestřelu MH17 okamžité ukončení všech válečných operací po jediné objektivně odpovědné moci, která to mohla zajistit? Proč nejsou vedeny sankce vůči státní moci, která řeší politický problém vojenskou silou? Která vědomě až úmyslně zabíjí vlastní nezúčastněné civilní občany? Nota bene, která se tím ani netají? Proč není Radou bezpečnosti vyhlášena „bezletová zóna“ nad východní Ukrajinou jako nad Libyí? Proč není přípustné, aby Rusko „odbombardovalo“ Novorusko od Ukrajiny, jako u Kosova? Myslím, že všichni známe odpovědi na tyto otázky.

  • Hudec napsal:

   Jen jednu poznámku k vašemu textu, s jehož obsahem se prakticky ztotožňuji.
   „Kdyby stříleli Bukem Ukři, už dávno by Rusové dali na stůl důkazy o trajektorii střely“.
   Já si k tomu myslím, že kdyby stříleli Bukem separatisté, už dávno by Američané dali na stůl důkazy o trajektorii střely.
   Celé je to divné a proto asi také různé spiklenecké teorie. Nemohu se ubránit myšlence, že pravdu znají Rusové i Američané a že asi mají i důkazy. Proč je nepředkládá ani jedna ze stran, TO je mi záhadou.

   • takyvlk napsal:

    Psalo se, že obsluha Buků měla na sobě cosi velmi podobného ukrajinským uniformám, psalo se, že by odkrytím karet mohli Amíci cosi prozradit o svých špionážních možnostech. Ale za nejpodstatnější faktor považuji to, že Američané to prostě nepotřebují (dát na stůl). Hrnou si svoji goebbelsovskou agendu celkem úspěšně i bez toho a koho zajímá pár konspirativních spekulantů. Samozřejmě vždycky můžou dát své důkazy vyšetřovatelům, kteří je následně posvětí. Američanům může vyhovovat špinavá hra se zakrytými kartami, jako součást psychologické války. S cílem maximálního vyostření situace (nemyslím, že by už dnes byli připraveni na velkou válku).
    Pravdu nejspíš obě strany znají, ale koho dalšího zajímá pravda? Kdyby „světovou veřejnost“ zajímala pravda, dnes by běžely sankce proti Ukrajině, ne proti Rusku. Věcně je osud MH17 nedůležitý (i v mainstreamu je sestřel interpretován jako omyl), je to jen eskalační instrument nejhrubšího kalibru.

 6. vlkp napsal:

  Zpráva z Novinek
  V noci do Ruska přeběhlo 438 UKRA vojclů a pohraničníků…

  http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/344044-stovky-ukrajinskych-vojaku-a-pohranicniku-pry-zbehly-do-ruska.html

  • český maloměšťák napsal:

   Hmm, nelze to vnímat jako otevřenou agresi proti Rusku ?
   Co když nezběhli, ale na území Ruska VTRHLI ?
   Pěkně se nám ta orwellovština zamotává, jen co je pravda.
   Izrael je pomalu veleben – za to, že americkýma zbraněma morduje v procesu neadekvátní odpovědi na útok Hamasu Palestince, včetně dětí….ale Rusko, pokud by nyní podniklo invazní operaci či minimálně humanitárně bombardovalo území svýma bombama…Rusko by bylo zřejmě prohlášeno za světového agresora číslo 1.
   Nehledě na to, že každý dnes fízluje každého, Kerry odposlouchává Merkelovou a Netanjahu Kerryho a Netanjahua zřejmě zase Merkelová…přičemž si tito lidé navzájem do očí lžou, že jsou věrnými spojenci.

   Co zbývá je lidskost, ne lidská práva, ta teorie selhává, byla mnohokrát utopena v krvi…na místě je už jen lidskost.
   Obávám se, že všici ti různí zvrhlíci,. kteří o sobě tvrdí, že jsou vůdci svých národů…jsou zárukou porosazování nelidskostí, nikolivěk lidskosti. A v Ukrajině navíc již překročili Rubikon, skutečnost nyní musí vypadat ne tak, jakou je, ale jakou ji chtějí mít.
   To bude zas jiný narativ, na rozdíl od Kopelmanova neupřímný a nelidský.
   O tom, zda takový narativ stane se i tkzv. historií, o tom rozhodne vítěz.

   Mějte se fajn všici, nejen Velký Obnovitel Kosy 🙂 ….jsme jak pavouci dušení ve vlastní síti, nezdá se vám ?
   Podle toho i dopadnem.

  • Admirál napsal:

   Hmm. Zřejmě ne každý na Ukrajině sní o tom, stát se kanónenfutrem pravdyalásky v boji proti moskalům.

   I když Kyjev tvrdí (viz článek v Novinkách), že se jedná v případě těchto zběhů o hrdiny. Došli jim náboje, tak vyrazili na Moskvu s holýma rukama. Ne oklikou, ale nejkratším směrem.

   • Hudec napsal:

    To vypadá, že jsou to ti z obklíčení. Takový kapesní/miniaturní letní Stalingrad.

   • český maloměšťák napsal:

    Ano, i tak móžno.
    Být Putinem, tak se ode dneška při procházce ohlížím raději třikrát, než pouze jednou, kdoví za kterým bukem číhá nějaký proukrajinský atentátník, chystavši se ho zabít kupodivu holýma rukama – nikolivěk tradičním to bukem.
    Na takové lidi lze hleděti velmi různě – od zbabělce přes řadového vojáka až po hrdinu, od bezvýhradně oddaného věci přes váhavce až po zběha, od prokyjevského militantního fanatika přes proukrajinského liberálního demokrata až po promoskevského defetistického antibanderovce.
    Já – být v takové situaci, toužil bych hlavně po tom, se z toho vyvlíknout tak, abych se mohl vrátit domů a tam čestně moh´pohlédnout svým blízkým do očí a na otázku “ Vraždils, mučils, zabíjels, znásilňovals, kradls ?!??“ jim po pravdě odpovědět “ Ne, mí drazí, pouze jsem se na to vysral“.
    Otázkou ale je, zda by toto pochopila i ukrajinská byrokracie. Zde bych asi odpověď poněkud upravil …a pro tento případ bych si zřejmě sehnal i nějakého svědka z řad těch, kteří zběhli spolu se mnou, ano, taková malá zběžská výpomoc – tak by se takový projev lidskosti dal nazvat. On by tvrdil, že upálil dva separatisty a já bych tvrdil, že těsně před upálením jsem je znásilnil…ne počkejte, to ne, beru zpět !!! Samozřejmě že separatistky, nejsem přece žádný úchyl.

    • kopelman napsal:

     Ano, to je jediná možná reakce na takové situace tak, aby si člověk nemusel „flusnout do ksichtu“. Odpověď je skvělá, ukládám si ji do paměti, abych vás mohl při vhodné příležitosti citovat. Např. až se mě někdy někdo zeptá: Dávals podřízeným nesmyslně krátké termíny, nutils je dělat o víkendech, snažil ses je vyždímat, co to šlo, staral ses o maximalizaci zisku akcionářů bez ohledu na kvalitu, lhal jsi zákazníkům o počtu lidí, kteří na zakázkách dělají, dělal jsi všechno proto, abys odměnu shrábl pouze ty?

  • Laco G. mlynář napsal:

   Jestli ono to nemá souvislost s tímto výkonem hrdinné ukrajinské armády: czech.ruvr.ru/news/2014_08_03/Domobrana-Prislusnici-silovych-slozek-obkliceni-u-Luhansku-zacali-jednat-o-sve-kapitulaci-6546/

 7. český maloměšťák napsal:

  V odkazovém materiálu knihy Naročnickaja : Rusko a jeho místo ve světě lze najít i práci Mackinder : Democratic ideals and reality /poprvé vydána r. 1919/.
  V této knize ke definován termín “ Heartland“ a význam, jaký má ovládnutí tohoto geografického útvaru, pro ty, kteří chtějí vládnout světu. Oponenti mu vytýkají např. že geografické vymezení ztrácí ve věku rychlých a hustých komunikačních tras své opodstatnění, já si ale myslím, že v duších převažujícího počtu lidí je stát stále vymezen hranicema a že tedy Mackinderovy myšlenky mají stále své velké významy i dnes, po 100 letech /nehledě na Krym a jeho geopol. význam/.
  Mj. tvrdí, že pokud není ve společnosti snaha nastolovat spravedlnost mezi jednotlivými lidmi, bude to všelijak vypadat i s nastolováním spravedlnosti mezi státy, národy…..kdy pravidla , vymezující spravedlnost bude si chtít někdo uzurpovat a na základě této uzurpace a své síly bude chtít postupně ovládnout svět. Ale to je jen vedlejší myšlenka, hlabním produktem jeho práce je snaha o vysvětlení, odkud se berou ambice jednotlivých států k ovládnutí právě že těch a ne jiných teritorií,jak chtějí ovládnout “ heartland“ /“world-island“/a proč.

  Vítězný římský vojevůdce , když vstupoval do města, kromě všeho toho provolávání slávy, které zdobilo jeho “ Triumf“, slyšel i slova otroka, stojícího na voze za ním – kdy ten mu do jeho ucha šeptal , že je smrtelným.
  Kdo pošeptá a komu – do jeho ucha, že snaha o dobytí Východní Evropy prováděné rukama kontinentálních mocností ve prospěch mocností ostrovních a na úkor jedné z kontinentálních mocností…. se snadno obrátí proti těm, kdo opět zbloudili…KDO
  má v údajně “ moderních“ demokraciích 1. takový mandát, 2. takový hlas, že se může rovnat onomu římskému otrokovi ?
  Vypadá to tak , že nikdo, že tkzv. “ lid“ Západu /EU/ je méně než jeden římský otrok.
  ———————————————————————————————————————-
  Téměř celá historie je fantazijní drama, pokud totiž v době technologicky velmi sofistikovaných monitorovacích systémů nejsme s to potvrdit, kdo sestřelil to letadlo , či pokud jsme schopni v době tkzv. rozvinutého právního státu dosáhnout spravedlnosti v mnoha případech pouze tak, že je jen velkou příležitostí pro komplice gaunerů /všeho schopné advokáty/…je na místě zpochybňovat tkzv. historii coby popis objektivně zaznamenaného vývoje skutečnosti, jak chceme umět popsat Řím když neumíme popsat Ukrajinu ? Je Tymošenková vinná, anebo nevinná ? Bojují menšinoví povstalci za demokracii a většinoví /prokyjevští/ za tyranii většiny nad menšinou ?
  Jak pak by měly vypadat sankce a PROTI komu by měly být namířeny ?………

  Kopelmanův narativ je z tohoto úhlu pohledu zcela na místě. Je navíc velmi upřímný a lidský a Kopelman jej neprodává, je na trh informací dodáván tak, že je přístupný každému, kdo má o konzumaci zájem. 🙂

  Tak dlouho lidé volají po výběru téměř čehokoliv zkonzumovatelného , až se jim z toho výběru nakonec udělá špatně. Neb ztratí pojem o tom, co je ještě popisem , co je propagandou, co legrací, co nadsázkou a co zvrhlostí. Pokud je i výběr v oblasti konzumace informací bezbřeze svobodný – jak je tomu pak se svobodnou vůlí, formující se na základě takové “ svobody“ ?

  Dilema doby : Mít či nemít ? Thats the question !

  • kopelman napsal:

   Děkuji za vaše hlubší zamyšlení. Pokusím se o útržkovité doplnění. Někteří diskutující jsou dokonalí ve sběru detailních aktuálních novinek z bojiště a formulují k nim racionální otázky. Podle mne ale trochu přehlížejí, že události prováděné z vůle státní moci nebývají nepřipravenými akcemi. Všechna bojiště nevznikají sama od sebe, ale jsou průsečíkem nelítostné hry mnoha hráčů o prosazení svých zájmů.

   Např. k situaci v Gaze může někdo argumentovat, že Izrael dělá jen to, co by na jeho místě dělal každý normální fungující stát, a že rozbuškou bylo zavraždění tří izraelských středoškoláků. Někomu se to možná zdá jako nepodstatná nuance, ale já vidím obrovský rozdíl mezi pojmem „rozbuška“, která je údajně příčinou „standardní“ reakce státní moci, a pojmem „vhodná záminka“, která spustí dlouho dopředu pečlivě připravený plán.

   Nakonec bych si ještě dovolil mírně upravit vaše dilema doby, a to podle Ericha Fromma na: být nebo mít? Podle mne je tato prostá záměna sloves i základním nástrojem parazitů k prosazení jejich moci ve společnosti, kdy jim jazyk umožňuje zakrývat jejich osobní odpovědnost. Kdosi to přesně pojmenoval nonšalantním pokrytectvím. Je zřejmý rozdíl, když někdo řekne „budu mít s XY jednání“ místo „budu o tom s XY jednat“. Zatímco když řekne, že bude jednat, jeho odpovědnost za krach jednání je zřejmá, tak v prvním případě je odpovědnost neosobní. Vzpomínáte, jak Clinton prohlásil, že „se slečnou Levinskou jsem neměl sex“. Kdyby řekl „po slečně Levinské jsem nechtěl, aby mě sexuálně uspokojila“, tak není pochyb, kdo byl pánem situace.

   • český maloměšťák napsal:

    Mít či být je otázkou celoživotního díla, otázkou směřování.
    Mít či nemít je v podstatě otázkou velmi jednoduchou , téměř okamžitě proveditelné volby.

 8. táta napsal:

  Vážení
  pane HUDEC také jsem nepochopil tu ironii,hodně se ztotožnuji co napíšete,tak mě polekalo že máme tak rozdílný názor na tento blog,pak mě vysvětlení vrátilo do realu

  pane takyvlk napsal:
  Srpen 4, 2014 v 8.14

  až na tu první větu proč tak tvrdé odsouzení? vždit je to teorie………hodně odvážná…..na druhou stranu ty chorobné mozky už mockrát překvapili………konečně sčím jste psal dál se dá souhlasit jako pravděpodobné……..a vemte si přesto ty závěry těch zodpovědných jsou naprosto opačné…takže vtomto duchu je možné vše……….a vždy se dozvíme jen zlomek pravdy.

  JAK je možné že šefredaktor pustí tak zavánějicí jednostraný geblsový příspěvek v oficialním tiskuV MLADÉ FRONTĚ, VE SVĚTLE CO možná přijme gongres USA..SPOJENECTVÍ NA JEDNOSTRANOSTI S UKRAJINOU……..TO UŽ JE PŘÍMO HAZARD……..nebo prohlášení ukrajinského redaktora o potřebě zlikvidovat 1.5 miliony nepotřebných a mnohé jiné,.

  TOto vše dávno ukazuje nebo respektive mělo všem rozumným ukazovat že vtomto není hlavní zloduch Putin………bez toho že bych mu fandil………vtomto konfliktu se z pozice velmoce drží hodně spátky………..protože právě ta pozice velmoce je duležitá at se nám to libí nebo ne.

  KDYŽ nebudem blázni ,snílci velmoc má jiná práva AT TA USA nebo RUSKO………NECHALI by si USA ohrozit svoji základnu a to přímo strategickou jako černomořská….samozřejmě že né,nechali by si libit obkličovat základnami třeba v nikaragui samozřejmě né,dukaz zde je KUBÁNSKÁ KRIZE.
  proboha jakto že je normální že USA PODPORUJÍ zbraněmi a odborníky KYJEV,A že je nepochopitelné že třeba Rusové podporují vzbouřence.jestli tedy…….oni to snad američané nedělají třeba i jinde kolik takto demokratických režimů svrhli?

  Jak jedním dechem lidé třeba jako zde ta paní píšící emotivní článek o Ukrajině………schvaluje sankce proti Rusku RESPEKTIVE je vyžaduje pod ZÁŠTITOU demokracie………aby jí demokratické připadalo použití síly na neviné spoluobčany…….copak použití těžké techniky je možné schvalovat takto plošně…….to sebou nese další to co se stalo třeba jejím předkům bude za pár let psát dítě obětí v těch městech a bude si podle jejich pravidel žádat smrt její přibuzných

  • vlkp napsal:

   Tato
   zeptám se Vás veřejně – nechcete sem tam poslat také článek na Kosu? Na formální problémy se vykašlete. Důležitý je obsah , nikoli forma. A v hlavě to srovnané máte. Jakkoli to neznamená,že spolu musíme souhlasit.
   V záhlaví Kos y stojí, že jde o blog obyčejných lidí.

   • tata napsal:

    vlku
    DÍKY ale na to nemám,umím trochu reagovat,nikoliv načít téma…..i mé reakce jsou dost často zmatené,přeskakující,moje síla aspon myslím rozvíjet téma na základě diskuze.BYLA by hloupost ve všem spolu souhlasit……..já nikdy neměl potřebu bojovat s VÁMI……..OBČAS jsem nesouhlasil s názorem…….samozřejmě jsem víc vlevo stoho to pramení navíc mě byvalí režim v mém okolí tu tvrdost neukázal ,VÁM ano proto i ten rozdíl……..přesto nepatřím k těm co fanaticky obhajují minulé ale ani ktěm co jen minulé haní……konečně mám problém stím že se snažím byt nestraný……..jsem zatím pořád voličem ČSSD ALE s velkým sebezapřením……..proč to píšu……to je za co jsem kritizován často……..jenže já opravdu nevidím jinou možnost………prostě když postavím KALOUSEK /Sobotka…….JE TO PRO mě jasné…….to mnozí levicový nechápou…….ještě mě ale ani jeden neodpověděl koho………maximálně tam tahaj svědomí…….počty jsou jasné……dokavad špatná ,prohnilá ČSSD BUDE Hráz proti Kalouskovi budu jí volit……když voliči jako já by volili KSČM…..VLÁDL BY zatím KALOUSEK….JSEM kvuli tomu dost na tapetě……..nojo no jinej nebudu

  • takyvlk napsal:

   Proč tak tvrdé odsouzení?
   Inu, nepřijde mi tvrdé. Respektive přijde mi adekvátní předloženému textu. Ta „teorie“ nemá hlavu, patu ani žádnou oporu ve známých faktech, navíc je úžasně překombinovaná a absolutně nepravděpodobná. To jako všichni nýdrlanti si někde nad Polskem přelezli z MH17 do MH370? Aby mohl Bibi nepozorovaně bombardovat Hamás?
   Jako sen do vlaku možná dobrý, ale na sklo to nepatří.

   • kopelman napsal:

    Takyvlku, mrzí mě, že své fantazie nepíšu srozumitelněji, aby bylo více zřejmé, co chtěl básník říci. Pokusil jsem se neumětelsky vyjádřit, že státy a jejich agentury i armády jednají na základě pečlivě připravených strategií a realizačních plánů zpracovaných štáby jejich analytiků a plánovačů. A že jejich zpracování, připomínkování, schvalování a příprava realizace trvá dost nezanedbatelnou dobu. Je to má vina, má velká vina, že jsem si zvolil pro tak vážné věci rodokapsovou formu. Na druhou stranu nejsem v žánru „úžasně překombinovaných a absolutně nepravděpodobných teorií“ žádným průkopníkem. Klasikou žánru jen např. http://www.gpoaccess.gov/911/pdf/fullreport.pdf
    Sám jste se lapil do sítě fantazií a rozvíjíte můj příběh o přesedání nýdrlantů, které bych já zcela vyloučil. Už jen proto, že v odkazované klasice se píše o všem možném, ale o přesedání pasažérů, např. letu UA93, není ani slovo.

    • Michal napsal:

     Ovšem ohledně atentátu na Heydricha jste se držel dost při zemi. Petr Stančík ve své fikci Pérák rozvíjí teorii, že za atentátem stála Benešova spolupráce s Hitlerem, protože Heydrich získal důkazy o Hitlerově zednářství a bylo ho proto nutné odstranit :-).

     • kopelman napsal:

      Díky za tip, Petra Stančíka jsem neznal. Ono psát zdánlivě lehký žánr není vůbec lehké. Do každého odstavce jsem se snažil napumpovat něco, co někdy bylo alespoň předmětem důvodných spekulací. Dějovou linku z minulosti jsem vytvořil z toho, co mám načteno. Ale k vytvoření dějové linky ze současnosti mi jenom rešerše zabraly celý den. Přitom nejvíc jsem se odpoutal od země v místě stvoření Davida jako Geminderova vnuka. Trochu naivně jsem se těšil, že třeba článek bude číst a svým komentářem doplní někdo, kdo má pořádně nastudovaný izraelský faktor českých dějin 😉

 9. Laco G. mlynář napsal:

  Pt ctěnému publiku doporučuji výživný článek na známém pravičáckém webu Ozvěna24 ZDE: echo24.cz/a/w4S8Q/slavny-orbanuv-projev-k-madarum-poprve-cesky .

  Prý to co tu bylo dosud, liberální demokracie, nefungovalo. U mlýnských kamenů jsem udělal výcuc, pokud by někoho nebavilo číst sáhodlouhý článek.
  Asi se fakt něco začíná ve světě dít po 25 letech.

  • český maloměšťák napsal:

   LD funguje tak, že brána do důsledku musí zákonitě směřovat k nějaké formě rovnostářské společnosti, svoboda projevu totiž těžko může být nějakým Mardukem v pantheonu svobod.
   JIstěže se zejména novináři a novinářky budou odkazovat zejména na toto zlaté tele, vždyť nebýt téměř bezbřehé svobody slova /vyúsťující ale do takových obludností jako je mnohdy nulová odpovědnost za takový projev svobody, do obludností typu propagandistických žvástů, záměrného zkreslování reality a lhaní/…byli by odkázáni na sociáloní podporu či náhodné nabídky na vystoupení v estrádách či kabaretech, možná by došlo i na prostituci či obchod s drogama.
   Otázkou je, co někteří zpochybňovatelé teorie životaschopnosti LD jako nejvyššího stadia uspořádání společnosti lidí mají na mysli, když mluví o odumírání LD a tedy o nutnosti nahrazování LD jiným uspořádáním.
   Pokud vyjdu z faktu, že uvnitř samotných těchto společností existuje pouze velmi slabá demokratičnost a liberálnost /ve vztahu k rovnosti šancí a podílu an moci/, vidím v nich spíše jen ziskuchtivé balamutily, ale je možné, že se v případě Orbána mýlím.

   Ta vlna se jmenuje revize jaltsko-postupimských dohod a ČR a SR jsou potenciálními oběťmi takové revize, klidně může dojít i na to, že bude tento geografický prostor dán v úplatu Polsku či Maďarsku za to, aby držely klapačku, to až se bude zdejší zem /už zbývají jen pozemky, zbytek je v podstatě rozprodán, dokonce včetně hospodaření s pitnou vodou, což je absurdum/ rozkouskovávat…jiného geopolitického významu totiž tento prostor aktualně opět nemá, slouží jen k uspokojování jedněch kvůli plánům druhých.

   No, hlavně že ale se té Spartě daří porazit Baník, ne ?
   O to tu jde.

   • zemedelec napsal:

    Pane maloměšťák.
    Naprosto k věci a budete mít hodně pravdy.
    O tu revize jaltsko-postupimských dohod usilují mnozí,nejen Poláci,Maďaři u nás je také nemalá skupina osob.Co je podstatné,že USA tomu můžou napomoci a je to i v jejich prospěch.

  • český maloměšťák napsal:

   Přečetl jsem si ten projev.
   Tak trochu panmaďarismus, navíc komický – hned v úvodu se Orbán raduje z toho, že Maďaři žijící mimo maďarské území svou vahou hlasů rouhodli o politickém uspořádání uvnitř Maďarska. 🙂
   Doufejme, že se Maďarsko nepropadne do hluboké deprese, to by asi skončilo nějakou formou kabaretního fašismu.

   Všiml jste si, jak zdůrazňuje / ve svém snu o bankovním systému/ , že přes 50 % bankovnictví by mělo být v maďarských, ale NE ve státních rukách ?
   Takový miniMussollini a žvatlavý Dugin v jednom.
   Má štěstí v tom, že případný masivní exodus Ukrajinců na Západ se Maďarsku vyhne, odtud by mohl čerpat další voličstvo. Přičemž zásluhu na tom ale by neměl žádnou.

   • Laco G. mlynář napsal:

    Já bych jej až tak neodsuzoval. To že Česko nejvíce stagnuje, nebo spíš upadá v mezinárodním srovnání v posledních 25 letech, je mimo jiné důsledek toho, že nejsme vlastníky žádných bank a rozhodujících podniků na našem území. Přidaná hodnota teče jinam. Dobře o tom psal na A.cz prof. Zelený.

   • Admirál napsal:

    Podle ovoce poznej strom. Orbán se svými kroky snaží omezit moc bank a nadnárodních společností. Uskutečňuje, alespoň co já vím, myšlenku, že stát musí financovat ti, co z jeho existence profitují.

    Už jen jakýkoli malý krok tímto směrem znamená obrovské osobní riziko. Jít proto penězům je velmi, velmi nebezpečné.

    Pravdou je, že se to může zvrhnout, někdo tu psal, „kdo přijde po Orbánovi?“

    Na druhou stranu, strašit fašizmem (Pehe), když ho máme plný barák je trochu chucpe..

 10. okolojdoucí napsal:

  Vlku, ohledně prospěšnosti diskuze, byť alespoň občasné, již nemusím nic psát, stačí jen přejet pohledem po článku a příspěvcích. Každý jednotlivě by nebyl špatný, ale dohromady je to něco na internetu málokde vídaného a po pravdě řečeno u nemoderované diskuze stěží uvěřitelného.

  K článku samotnému, hned mně přišlo na mysl Nesvadbovo Peklo Beneš. Také mi přijde, že některé události či trendy jsou anticipovány v bondovkách a Hollywoodské produkci vůbec. Zatímco dříve jsem žil v domnění, že realitě nejvíce odpovídají filmy typu Nepřítel státu, nyní bych to viděl spíše na Po přečtení spalte, nebo Muže, co zírají na kozy. Nemyslím to vůbec jako vtip, naopak, v konfrontaci s nezměrným utrpením v reálu jsou všechny ty zjevné projevy bullshit managementu a kleptomanie v tajných službách a armádách všeho druhu prostě šílené.

  Obávám se, že procitnutí z toho těžkého snu, co nás obklopuje, bude těžší a složitější, než to Kopelmanovo na hřbetě „Brněnského draka“ a zároveň doufám, že jen přeháním 🙂

  • kopelman napsal:

   Historická fikce se mi zdála ideální formou sdělení pro současnou postmoderní dobu. Chtěl jsem poukázat na určitou analogii mezi vnímáním minulosti a současnosti. Jak to napsal maloměšťák, když nejsme z důvodu totální absence pravdy schopni chápat současnost, jak můžeme mít jasno o minulosti? Je neseriózní pochybovat o historii, o které se píše v knihách momentálních vítězů? Jenom moje generace zažívá už druhý, zcela protichůdný výklad dějin. A do toho se mi díky nepatrným znalostem cizího jazyka míchají další výklady.

   Naivně věřím, že každé procitnutí, i když těžké a složité, je ve skutečnosti očistné.

 11. VaclavP napsal:

  Ano tuto konspirační teorii bych dal na roveň teorii, že losovaní sportovních soutěží je řízeno vyšímy zájmy. Plzeň dostane Bayern aby se dvě pivní města po dlouhé době potkala, USA a Irán se střetnou ve fotbale, aby se snížilo napětí, AC Milán se střetne s Barcelonou několikrát aby byla založena nová rivalita…..

 12. Admirál napsal:

  Ano, samá konspirační teórie.

  Nejkrásnější přicházej od kyjevských samovládců. Poměrně zdatně zastoupili Rádio Jerevan. Docela vtipní, kdyby nešlo reálně na Ukrajině o životy, člověk by se i zasmál.

  Nekriticky kyjevské Rádio Jerevan přejímají veřejnoprávní sdělovací prostředky. Soukromé, ať si pindají, za co je majitel platí. Kapelman, má nárok prezentovat své myšlenky na vlkovo prostoru a nikoho to nemůže kárat.

  Veřejnoprávní sdělovadla si platím potažmo i já, což mně sere. Očekával bych kritický přístup, bohužel, v nedohlednu.

 13. vonrammstein napsal:

  Excelentní, pane Kopelmanův. Pobavil jsem se. Mám jedinou droboučkou výhradu: VON Canaris, prosil bych. Z nějakého důvodu mi to připadá důležité 🙂

Komentáře nejsou povoleny.