Denní zpravodajství z války na Ukrajině stav k 29.08.2014


Tak se dáme  do toho, co se  událo  v poslední 24 hodinách na  Ukrajině a kolem ní.  Zajímavé  jsou výstupy z  včerejšího ranního jednání  NATO  i  z následného jednání  NATO -Ukrajina.

Hlavním hitem dne  bylo  vystoupení  Putina  u příležitosti  setkání s  mládeží. Na internetu byl přímý přenos. Nesledoval jsem. není  čas, nejsou lidi.  Takže předpokládám, že  jste  četli  stejné svodky  jako já a  došli k tomu, že  klíčová byla tato pasáž:

„Mohu rovnou říci: Rusko je daleko od toho, aby se nechalo vtáhnout do nějakých rozsáhlých konfliktů. Nechceme to a ani se k tomu nechystáme,“ řekl Putin. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost,“ dodal. „Síly jaderného odstrašování“ Rusko podle Putina hodlá dále posilovat.

Další zajímavou informací bylo,  že  UKRové  odmítli přijmout  nabídku opolčenců na vývod  obklíčených  jednotek  speciálním koridorem do Ruska  při zanechání celé  nezničené výzbroje na místě.   Ti, co  o tom  rozhodli  mají na svědomí  spoustu  životů. Řekl bych, že je jednou čeká za  to  soud. Nevíte, jestli už  Ukrajina  zrušila trest smrti?

Ovšem  on řekl, máme li věřit  agentuře  RIA -Novosti ještě  cosi, co česká media  nezaznamenala – že  další humanitární konvoj bud e vypraven  po železnici!

http://russian.rt.com/article/47628

Což znamená  mnohé – že  opolčenci  musí  mít kontrolu nad  daleko větším územím, než  je ochoten přiznat  Kyjev a  hlavně,  tohle  umožní  obousměrnou přepravu  tovaru ve velkém!

Jacenuk  chce podat  přihlášku do NATO.  Někteří  západní politici a  zejména komentátoři volají po tom, aby  Ukrajina byla přijata a  dokonce si přejí, aby  na  žluto modrou zemi napochodovala  vojska   aliance.

Vyslovil jsme  včer  přání, aby  s e našlo dost těch, s e zdravým  rozumem. Míním politiků, co  mají  puvoir  opravdu  do dění  co mluvit.  Kteří  si uvědomují svou odpovědnost. naštěstí ještě  nevymřeli.  Holandský premier  vzkázal  Jacenukovi zcela nepokrytě a jednoznačně, že  vstup Ukrajiny  do  aliance není řešením ukrajinského problému.  Má  naprostou pravdu!

Ano tohle je  nejelegantnější řešení pro darebáky  typu Jacenuk, ale nikoli pro Ukrajinu. Což není  totéž,  jakkoli si, z dopuštění opravdu zlého osudu , tenhle ukrajinský Kalousek myslí, že on  a  Ukrajina jedno jest.

Další studenou  sprchu mu musel včera  připravit Obama, který sice  chrlil na  Rusko  ohen, nicméně  byl  velmi opatrný co do budoucích  činů. Jakkoli se  domnívám, že  Američané s  něčím hodně bolavým pro Moskvu přijdou. Zejména  bude  li situace na frontách  mít  současný trend.  Nicméně  Jacenuk dostal těžce za uši, když bylo jasně řečeno, že  žádná  vojenská  akce nepřichází v  úvahu . A  nájemník Bílého domu  mu  dokonce nepřislíbil ani žádnou velkou pomoc  ve zbraních: Ale  v září se prý sejde s Porošenkem..

Takže  o největší  vzruch se postarali, přiznávám, že mne to vůbec  nepřekvapuje -Poláci. Nejprve  polský president  Komorowski ignoroval  oficiální program  oslav  SNP v  Banské  Bystrici, protože  tam  byl účasten ruské ministr obrany  Šujgu a  dostavil se až ke  slavnostnímu obědu,  kdy  ruský ministr obrany  už  měl být  v  letadle  směr  Moskva. Nebyl. Polsko mu nedovolilo průlet ad  svým  územím. A zdá se, že  z  Bratislavy  mohl odletět , díky polským průtahům až  někdy v pozdních večerních hodinách.

OK. Beru, že  polský prezident  si potrpí na  fajnovou společnost a nechce  si zadat s  každým. Zejména  ne pak s těmi,  kteří , podle  něj  se  chovají  jaksi   nestandardně.

Jenže.. jenže  je  to jako vždycky. Kromě jiných se velká politická  aféra kolem  deníku Wprost a  jím zveřejněných  odposlechů  týká  také  Komorowského. A zcela zjevně  vždycky  tak vysoké nároky na  své partnery  nekladl. Budu citovat:

Týdeník Wprost nyní zveřejnil složku prezidenta Bronislawa Komorovského, který byl mezi roky 2000 až 2001 ministrem obrany. Pochází právě z fondu komise likvidující WSI. „Její lidé v tomto případě měli k dispozici i nahrávky vojenské tajné služby, která zaznamenala schůzky Komorowského s obchodníky se zbraněmi fatální pověsti. Je spojován také s vyváděním výsledků tajného výzkumu Vojenské technické akademie do cizích rukou. Technickou akademii prý tehdejší ministr obzvláště sledoval. Zpráva likvidátorské komise například hovoří o tom, jak jistá nadace, jejímž patronem byl Komorowski, vysávala z akademie peníze. A je tady ještě jedna nemilá věc, která svědčí proti polskému prezidentovi. Materiály získané z fondů vojenských rozvědčíků a kontrarozvědčíků využíval k likvidaci svých nepohodlných podřízených.“

Zdroj:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sex-s-politiky-bordely-prodej-zbrani-mafii-a-spoluprace-s-Ruskem-V-Polsku-vypukl-spionazni-skandal-spina-se-vali-i-na-prezidenta-331607

Chystá se summit  NATO i EU. A  tam prý se bude jednat o sankcích. Zdá se ovšem , že nejméně  Slovensko se postaví proti. Podle  Aktuálně.cz

Při jednání o dalších sankcích se nebudeme řídit propagandou, dezinformacemi anebo zájmy jiných zemí. Na prvním místě budeme požadovat ověřené informace, důsledné dodržování mezinárodního práva a respektování našich národních zájmů,“ prohlásil premiér Robert Fico.

Dobře  informovaný Die  Welt  naopak  sděluje, že  součástí budoucích  sankcí  by  měl být zákaz  dovozu  luxusního zboží z  Ruska, zejména  kaviáru a  diamantů…. Prý to  Rusko tvrdě postihne. Netuším jak je  to s  kaviárem, o tom nemám povědomost, jen  takovou, že ten ruský je  skutečně  nejlepší ze  všech. Ale  kdysi  jsem trošku zavadil o diamanty. Jen naprosto okrajově.  Ale  dost na  to, abych věděl,  že  kdo je  chce opravdu  nakupovat , jako rezervu všech rezerv  pro zlé časy, je  dnes nekupuje  v Antverpách nebo  někde jinde v  EU, ale  pokud  dostatečně pevné nervy  , tak zásadně v Hong Kongu.  Ušetř  tam totiž  DPH,  kterou jinak musí zaplatit. Prostě  klasický případ  – riziko versus  úspora. A neřekl bych , že  to riziko je  zas  až tak kdo ví jak velké. Zejména pro toho , kdo by nakupoval ve větším…. A  s  tím kaviárem bych si také vrásky  nedělal.  Těmi posledními, kdo jsou ochotni se omezovat kvůli něčemu, jako jsou hospodářské sankce, jsou  ti,co  bez  Belugy  nemohou být /50gramů za  320 Kč/, si už  své cesty najdou, aby  nemuseli strádat. Jen je  to  jaksi přijde trochu  dráže.

Méně pravděpodobné je, podle  Die  Welt, že by se nové sankce dotkly energetického sektoru, ačkoli je pro Rusko vývoz ropy a zemního plynu životně důležitý. Podle německého listu by sankce byly namířeny na energetický sektor až v případě, že by se Západ uchýlil k poslednímu eskalačnímu stupni diplomacie.

Nedivím se.  Zima  už je přede dveřmi. Mimořádně  chladný  srpen nám to všem připomenul.  A  termín poslední eskalační stupeň? Čtu správně, že  za  ním už je jen  válka? Pokud ano,  sem rád, že  to někdo chápe.

V minulých přehledech jsem vyslovil  hrubou nespokojenost  s tím, jak na Ukrajině  funguje  zpravodaj  Radiožurnálu  Martin Dorazín. Včera poprvé  poslal do éteru něco,co nebyl jen pustý  blábol nebo propaganda -rozhovor s  velitelem největšího opolčenského bojového uskupení  – praporu Vostok, Chdjakovským.   K nalezení zde:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/exkluzivne-rodi-se-nase-armada-prejdeme-do-ofenzivy-rika-velitel-proruskych-separatistu–1390519

Otázkou ovšem zůstává, co   a jak bylo sestříháno. Nicméně i  tak  konečně  něco, z čeho člověk sledující  tok informací průběžně, nemá  okamžité osypky.

Ty  ovšem  dostane, když  si  člověk otevře  tenhle  německý zdroj:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten … n-zurueck/

Je tam  toho interesantní kupa a  sám jsem to ještě  ani všechno nestihnul nikoli přečíst, ale  jen rychle projet.  Snad to stihnu dnes.  Zatím  zůstanu  u  nalinkovaného článku, který se týká  předvčerejšího referování  Reuters  o ruském  vpádu.

Reuters-Meldung erste Fassung:

Das russische Militär hat nach Angaben des ukrainischen Präsidenten Petro Poroschenko mit einer Invasion des Landes begonnen. Dies teilte das Präsidialamt in Kiew am Donnerstag auf seiner Internetseite mit. Poroschenko habe eine Krisensitzung des nationalen Sicherheitsrats einberufen, um über die nächsten Schritte zu beraten. Wegen der “russischen Invasion” habe der Präsident zudem einen Staatsbesuch in der Türkei abgesagt.

Zpráva Reuters – první  verze:

Ruská  armáda, podle  vyjádření  ukrajinského prezidenta Porošenka  začala  s  invazí do země. Sdělila  to prezidentská  kancelář v Kyjevě  na  své  internetové stránce. Porošenko svolal krizové  zasedání  Národní bezpečnostní rady, aby  se poradila o  dalších krocích. Kvůli „ruské invazi“ odřekl Porošenku  státní návštěvu  Turecka.

Reuter-Meldung korrigierte Fassung:

Kiew, 28. Aug (Reuters) – Russische Truppen sind nach Angaben des ukrainischen Präsidenten Petro Poroschenko in die Ukraine gebracht worden. Dies teilte das Präsidialamt in Kiew auf seiner Internetseite am Donnerstag mit

Zpráva  Reuters – opravená  verze:

Kyjev 28. srpna – Ruské jednotky    podle  údajů ukrajinského prezidenta  Porošenka jsou přítomny  na Ukrajině. Sdělila  prezidentská  kancelář na  své  internetové stránce  ve čtvrtek.

Reuters   se velmi  opravil. Už ne invaze, ale  jednotky  jsou přítomny….. Řekl bych, ež  sem tam někomu začíná docházet,  že problémem není  ani tak  ruská armáda jako  zjevná nevýkonnost  té  ukrajinské.

Ale  jak říkám, tenhle zdroj stojí za  bližší prozkoumání.

Nyní   mapy

Ukrajinskou

29

Zato  dám dvě opolčenské:

Tradiční  kvůli kontinuitě:

28

A pro mne  přehlednější,  kde je  identifikace frontových jednotek

28o

A  na řadě je zase Ernest  se svým  detailním zpravodajstvím:

Z oficiálního ukrajinského serveru:

http://korrespondent.net/ukraine/3411937-voina-v-sleduuischem-hodu-oboidetsia-ukrayne-v-20-myllyardov

Ministerstvo financí připravuje náklady na výcvik pro příští rok.
Protiteroristická operace (ATO), v roce 2015 bude stát Ukrajinu 20 miliard hřiven, s tím, že bude probíhat stejně jako nyní. Uvedl to náměstek ministra financí – náčelník štábu Vladimír Matvijčuk.
„Podle předběžných výpočtů, které děláme,bude-li ATO probíhat stejným způsobem, jakým bylo zahájeno a provádí se, budeme muset v příštím roce na ně vynaložit 20 miliard USD,“ – řekl Matvijčuk.

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

29/08/14 15:11 Zpráva agentury LifeNews.

„Kolomoysky vyhodí do vzduchu DněproGES, pokud domobrana obsadí Záporoží. LifeNews se dozvěděl některé podrobnosti tajného „plánu B“, připraveného ukrajinským oligarchou. Podle LifeNews, Záporoží, které se nyní nachází pod nadvládou skutečné hlavy regionu Dněpropetrovsk Igora Kolomoiského, se připravuje na případný přechod do rukou domobrany. Dozvěděli jsme se o součásti tajného „plánu B“, který byl projednán dne 28. srpna vedením Dněpropetrovské a Zaporožské oblasti. Úřady Záporoží řízené oligarchy, se chystají vyhodit do povětří přehradu DněproGES v případě vzdání se města, řekl LifeNews zdroj v záporožskéí správě města. Brzy po tomto oznámení Kolomoiského, se v městě objevil Boris Filatov, pravá ruka guvernéra dněpropetrovského regionu. nařídil místním úředníkům se připravit na nejhorší, a připravit přehrada DnieproGES k zaminování. V historii válek v dějinách byly podobné situace, kdy hrozí nebezpečí kolapsu přehrad a elektráren. Ale i ve Velké vlastenecké válce se Němci snažili, aby se tomu zabránilo“.

Podle zdroje LifeNews v Záporoží, místní úřady jsou zděšeny plány Kolomoiského a jeho asistentů, kteří nešetří hrozbami. Nicméně, vnitřní napětí v rámci okresu nedává úředníkům možnost vzepřít se tlaku oligarchy. Výroba v hlavních místních továrnách byla zastavena z důvodu zákazu vojensko-technické spolupráce s Ruskem. Na podzim některé z nich mohou být zcela uzavřeny.

29/08/14. Zpráva novinářů.

„V souvislosti s třetí vlny mobilizace v Zakarpatí začaly masové protesty Rusínů a Maďarů. Obyvatelé blokují silnice, zastavují auta a vlaky. Epicentrum nepokojů je město Mukačevo. Lidé z vesnice Rakošino v Mukačevském okrese blokovali mezinárodní automobilovou silnici, požadují neposlat zakarpatské vojáky do oblasti ATO na východě Ukrajiny. 8.srpna v Budapešti se konal kongres rusínské a maďarské komunity v Zakarpatí. Na kongresu bylo přijato provolání ke státům – k Rusku, Evropské unii, Maďarsku, Organizaci spojených národů a Spojeným státům s požadavkem, aby působili svým vlivem na Ukrajinu, aby uznala výsledky referenda o autonomii Prikarpatí z roku 1991“.

29/08/14. 15:30. Zpráva předsedy vlády DNR Alexandra Zaharčenka.

„Jsme připraveni poskytnout obklíčeným zbytkůmy ukrajinské armády humanitární koridor. Při vší úctě k panu Putinovi, prezidentovi země, která nás morálně podporuje, jsme připraveni poskytnout ukrajinským jednotkám, obklíčeným v kotlích pod Ilovajskem, možnost odchodu. Za předpokladu, že budou odevzdány těžké zbraně a munice, aby tyto zbraně nebyly použity v budoucnu proti nám. “

29/08/14 12:55 MSK. Přehled bojové situace od Prochorova.

„Při pokusu o východ z obklíčení naše kolona (všechny prapory a posily APU) upadla do léčky. Nyní zaujala kruhovou obranu a bojuje“ – řekl Semenčenko. Utíkají, a to navzdory skutečnosti, že jim posila byla poslána. Nyní i posila se může dostat do obklíčení.

Obecně, se v posledních několika hodinách Ukrajinci aktivizovali – takže dočasně vešli do města Komsomolsk – jižně od Starobesheva, 20 km od hranic s Ruskem. Ale byli staženi do Mariupolu posílit posádku. V Mariupolu začaly technické zřizování obrany (sváží betonové nosníky u vstupu do města a zaminovávají prostor).
Nedostatek aktivity (útoků) v LLR, Ukrajince „nakryly“ minomety ze zátarasů v Georgievce a Lutuginu. Ve druhém případě palba trvala několik hodin. Boje pokračují v Stanici Luganské.
Součásti vklíněné ukrajinské skupiny u města Petrovskogo – u Malonikolaevky a Červonoj Poljany dvakrát „pokryla“ domobrana minomety a Grady.

V blízkosti hranic s LLR a Ruska domobrana minomety čtyři hodiny ostřelovala zátaras okupantů u obce Gerasimovka (na sever od Stanici Luganskoj).
Pokračují útoky na Debalcevo – domobrana zničila kontrolní bod východně od města. A v prostoru letiště „pokryla“ domobrana kolonu nepřítele – ten přiznal zničení 4 obrněných vozidel.
Ukrajinci se v panice snaží stabilizovat situaci pomocí mocné zbraně – a tak vystřelili rakety „Točka U“ na Makejevku. Rakety cíl nezasáhly, vybuchly v okolí. Tyto rakety také vystřelili na Sněžné – díky bohu, rakety nevybuchly. Dopadly v blízkosti 18. dolu .
Gorlovku celé ráno znovu ostřelovali „Točkami“ – od půl deváté do půl desáté šly dvě rakety z počátku a potom další tři.
Pod Djakovo je rotní taktická skupina a pohraničníci – jsou zakopaní.
Ale pokud jde o Novotroické a Olginku – Ukrajinci ji nadále drží. Dnes ráno tam byly obnoveny boje. Včera domobrana vstoupila do Volnovachy, nepřítel nebyl nalezen a domobrana souhlasila, že bude chránit veřejný pořádek. A večer vstoupil do města náckoví. A pak zase utekli. Celkově – skutečná „Svatba v Malinovce“.
A ještě Starobeševo. Včera, nadšeně ukrajinská média psala o příchodu ukrajinských jednotek do Starobeševa. Přišli – mladí, dobře udržovaní, s novou výzbrojí. A v tom je domobrana „nakryla“.
Mimochodem, prakticky nejsou informace o situaci na severozápadní frontě LLR. A situace je také docela zajímavá.
Navzdory nedostatku sil, domobrana se nejen brání, ale také aktivně útočí na nepřátelské jednotky. Zejména – kontrolní body v obci Zolotoje (na sever od hrdinného Pervomajsku), Frunze (severo-východně od Kirovska) a Rodakovo (severo-východně od Alčevska).
Včera byl také odražen útok Ukrajinců v sestavě praporu žoldáků „Lugansk 1“, složeného ze zbytků oddílů Omega a Jaguar (Ministerstvo vnitra Ukrajiny), podporovaný obrněnými vozidly (BTR-3 a BR-4), u vesnic Krymské a Sokoliky (u Severskéhoy Donce), přičemž vesnice Krymskoje (severozápadně od Slavjanoserbska) byla dobita na nepříteli. Od nepřítele byly očištěny oblasti v blízkosti Kirovska a Slavjanoserbska. Co je nejzajímavější – čištění Slavjanoserbska se zůčastnil srbský oddíl.
No, ještě na pozice nácků u Uglegorska jsme poslali téměř kompletní balíček z Gradu.
K tomu, jak dostal obrněnou techniku nový sestav aeromobilní ukrajinská 79. brigáda. Přijato 8 BTR-70.
Citace: „Dostali jsme do 79-brigády BTR-70, 8 ks. No, ne, „dostali“ je silné slovo, protože základnu z Artemovska do Nikolaeva jsme zaplatili my, dobrovolníci. Ale to jsou technické detaily. Druhá kategorie.. sotva se pohybují vpřed … ale bída je, že za 30 (!!!) let údajné konservace všechno shnilo, hadice a dráty, všechny konektory. A ještě myši…
Někdo by se spustil ruce, někdo by demonstroval. Ale my nehledáme jednoduché cesty, vyhrneme rukávy, opravíme techniku​​! Když jsme si poradili s letadlem,půjde to i s BTR-70. V pondělní začínáme. Část práce udělá nikolaevský BTRZ“.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

O co jde na Ukrajině?

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3411883-pryvatyzyrovat-enerhoatom-planyruet-yaponsko-amerykanskaia-Westinghouse-nardep

Energoatom plánuje privatizovat japonsko-americký Westinghouse – MP
Z Korrespondent.net dnes 13:37
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Čím „krmí“ ukrajinský tisk občany?

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3411863-volonter-oproverhaet-ynformatsyui-o-samopodryve-ofytserov-vsu
Z Korrespondent.net dnes 13:12
Dobrovolník z Novograd -Volynského Panasjuk Alexej, který tvrdí, že je v kontaktu s 51. brigádou, řekl, že a Alexandr Kandesjuk a Alexej Šepeljuk neprovedli sebevražedné útoky.
To oznámil kanál 112 Ukrajiny. Video zde:


Podle dobrovolníka je Alexandr Kandesjuk v zajetí, jak mu řekl voják, propuštěný ze zajetí.
„Vím, že Kandesyuk je nyní v zajetí. Viděl jej voják 51. brigády Gorobčuk, kterého ruští vojáci propustili ze zajetí, dali mu devět padlých a bylo mu řečeno, aby jel na ukrajinském území“ – řekl dobrovolník Panasjuk.
Podle něj voják Gorobčuk v zajetí viděl 14 důstojníků, z nichž jeden byl zraněný Kandesjuk.
Panasjuk také oznámil, že major Šepeljuk zemřel za neznámých okolností. Dříve ministerstvo obrany Ukrajiny uvedlo, že oba důstojníci s hodností major – Alexander Kandesjuk a Alexej Šepeljuk – vyhodili sami sebe spolu s 12 ruskými výsadkáři, protože se nechtěli vzdát.

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

29/08/14. 14:02. Zpráva domobrany.

„před 15 min. ukrajinští diversanti ostřelovali kolonu civilistů na jižním výjezdu z Doněcku (u Mandrykina na Záporožské dálnici). Ukrajinští diversanti byli v blízkosti osady Luganskoje a stříleli z 82 mm minometu (asi 4 rány). Oběti mezi civilisty ani bojovníky DNR nejsou“.

29/08/14 Informace domobrany za noc dne 29. srpna.

„Pokračuje ničení obklíčeného a ustupujícího nepřítele, bojuje se u Luhanska. Během noci se situace příliš nezměnila. Ukrajinci pokračují v ostřelování severního a severozápadního okraje Doněcka, Ilovajska a Mospina. Z raketometů BM-21″Grad“ banderovci ostřelovali uprchlický konvoj na severním okraji obce Serditoje. Jsou tam civilní oběti. Nepřítel hlavní úsilí zaměřil na udržení své pozice a na neúspěšné pokusy o uvolnění skupinu v Amvrosijevském kotli.
Podle informací získaných od místních obyvatel, Ukrajinci, kteří jsou v kotli, se snaží získat civilní oblečení a nákladní auta, které patří k civilnímu obyvatelstvu, k úniku z oblíčení.
Na doněckém směru probíhají těžké krvavé boje s ustupujícími nepřátelskými jednotkami v oblastech Debalceva, Ilovajska, Starobeševa, Larina. Byly zničeny: 4 tanky, 8 BMP, 4

obrněné transportéry, 8 aut, 1 minomet. V boji bylo získáno: SAU, obrněný transportér, 2 ks 152-mm houfnic. Nepřátelské ztráty činily 60 padlých a raněných.

Palbou na ukrajinskou kolonu ustupující směrem z Amvrosijevky směrem na Kutejnikovo byly zničeny 2 BMP a 5 nákladních automobilů. Ztráty na živé síle se upřesňují.
Na luganském směru se střet konaly u obcí Illyria, Malonikolajevka, Krasnyj Luč, Rodakovo.
Domobrana zaútočila a obsadila Novosvetlovku. Během bitvy zničila ukrajinský minomet. Byly ukořistěny 4 minomety, muniční sklad a velký počet střelných zbraní.

Dělostřelectvo domobrany ostřelovalo pozice nepřítele v blízkosti osady Styl. Byl vyřazen z boje tank, 3 obrněné transportéry a 7 vojáků bylo zabito. Během ostřelování nepřátelských pozic jihovýchodně od Komsomolského byl zničen 1 BM-21, 1 minomet a 10 Ukrajinců.
Podle zpravodajských informací, celkové ztráty Ukrajinců činí 5 tanků, 28 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 7 děl a minometů, 22 kusů motorových vozidel, 2 raketomety (BM-21) a byl zničen jeden muniční sklad. Nepřítel ztratil 95 padlých a raněných.

29/08/14. Přehled nejnovějších událostí z milice.

„Do oblasti ATO poslal Kyjev150 policistů z oblasti Kyjeva. Do stavu dalšího praporu, který poslali na východ, zařadili dopravní inspektory, hlídkaře, vyšetřovatele, pátrače a další policejní pracovníky. Jednotku vede první náměstek vedoucího regionálního odboru ministerstva vnitra Jurij Kvjatkivskij.
V blízkosti letiště Lugansk domobrana ostřelovala kolonu Ukrajinské armády. Podle předběžných údajů, Ukrajinci mají zraněné a byly vyřazeny čtyři kusů techniky.
Přišly zprávy, že v dopoledních hodinách domobrana DNR minomety opět ostřeluje v Ilovajském kotli obklíčené ukrajinské jednotky.
Ukrajinská strana říká, že minomety byly dvakrát ostřelovány pozice ukrajinských vojsk v blízkosti osady Červonaja Poljana, zátarasy poblíž osad Georgievka, Stanica Luganská a téměř čtyři hodiny pokračovaly minometné útoky na zátarasy poblíž obcí Lutugino a Gerasimovka“.

29/08/14. Zpráva domobrany o situaci v LLR.

„Lutugino – v celém městě se bojuje, do města už před 2 dny vstoupila vojska domobrany. Došli k televizní věži. Nepřítel ji zničil minometnou palbou a zabil 10 našich vojáků. Domobrana vede těžký boj. Nepřítel vniká do bytů obyvatel a tam zajišťuje střelecká stanoviště… .
Situace na severu Luhanska zlepšila; úderem domobrany od Stukalovoj Balky 4 krát mohl obsadit Privetnoje.
V současné době přišla informace, že na nepřátelské pozice domobrana také zaútočila v obci Šiškovo.
V Lugansku se říkalo, že domobrana obsadila Štěstí, ale ve skutečnosti se k němu zatím probíjí.
Jsou také špatné zprávy:
1) Nepřítel ostřeloval Lugansk z 3 Uraganů – zničil školu a domy.
2) Domobrana v noci úplně ztratila Rodakovo. Plánuje se tam vrátit“.

29/08/14. Zpráva domobrany.

„Po období klidu, začal útok domobrany LLR, ale vyvíjí se pomalu, protože nepřátelská obrana je zde velmi silná. Letiště a Lutugino jistě kontroluje junta, takže o zlepšení situace v Lugansku je předčasné hovořit. Obklíčení nepřítele v oblasti Štěstí, se nedaří, protože nepřítel svou činností v oblasti Stanice Luganskoj neustále narušuje plány domobrany. Trasu Krasnodon – Lugansk domobrana kontroluje, ale v některých místech ji ještě může junta sporadicky ostřelovat. Tam je ještě mnoho práce“.

29/08/14. 07:55. Zpráva štábu domobrany:

„Podporujeme iniciativu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se vytvořil humanitární koridor pro odchod obklíčených vojáků a důstojníků ozbrojených sil Ukrajiny. Jsme připraveni zajistit bezpečnost obklíčených ukrajinských vojáků pod jednou podmínkou – musí jít beze zbraní.“

28.08.2014, Informace štábu Alexeje Mozgového:

„V oblasti obce Vergulevskoje, průzkumná skupina domobrany zničila kolonu nepřítele, skládající se ze dvou kamionů KAMAZ s nákladem střeliva pro ruční palné zbraně a ZIL 130 doprovodu. Padlo 8 vojáků junty.
Byli získáni tři zajatci, kteří jsou z 4. roty, 42. praporu, vojenského útvaru 4750. Během předběžného výslechu zajatců bylo zjištěno, že v BTR, který měl kolonu krýt, byli cizinci, kteří opustili bojiště i kolonu, kterou měli chránit“.

Tolik Ernest- zaslouží velké poděkování.

Nyní zase pro  fajnšmekry, znalé ruštiny  dáme mou oblíbenou komentovanou interaktivní  mapu:

 

Když už jsme u těch  map

je neuvěřitelné, s  jakou  úporností  přejímají  česká media  kyjevské  mapy! Dám sem  dva  exemplární případy:

iDnes

28i

ČT:

28c

Je  to prostě  vždycky  totéž. Přemýšlel jsem  proč  nikomu v redakcích nevadí,  že  pokud  konzument  srovná  přinášené informace  se  zveřejněnými mapami, nechápe , jak se  ta  událost  vůbec mohla stát. Protože  území, kde  se událost odehrála, je  pod  totální  kontrolou Kyjeva…. Jak mohl projet nějaký  ruský  konvoj  bez  ukrajinského souhlasu do obklíčeného Luganska, odkud  se vlastně probíjejí nějaké obklíčené jednotky a  tak podobně…

Přesněji – nechápal jsem to.  Nyní už  ano. Kdyby  totiž  byl Kyjev přiznal pravý  stav věcí, nemohl by  dnes  blábolit  cosi o tom, že  Rusové  útočí nejprve na  Novoazovsk a následně na  Mariupol…  Ty jeho  mapy mu ovšem tohle   dokonale pokrývají!

Osobně si  myslím, že není v  silách  povstalců  za normálních okolností  dobýt  město jako Mariupol. Už to, jak pomalu  likvidují kotle a  jak stále nejsou  schopni vytlačit  nepřítele  zejména  z doněckého a luganského letiště  a otevřít  prostor na sever  od Luganska, ukazuje, že jejich  síly  jsou  nasazeny na samou krajní  mez.   Nevěřím proto, že  mají  dost kapacit  na  boj o Mariupol, bude li tento  skutečně odpovědně  bráněn.Nicméně  morálka  UKRů  je  opravdu  otázkou. A jestli se zlomí,  pak  si  čeští  kopisti  kyjevských  map  užijí  sami se sebou. Protože  do Mariupolu se chystá pozorovatelská  mise OBSE.  A  také  rychle může  zjistit,  že  město je  v obklíčení a nikde žádný  kmenový  ruský  soldát!  Pak budou mít  hodně velký problém.  Jestli totiž  do Mariupolu skutečně  dorazí, je jasné, že  tam prostě  žádní  Rusové bojovat nebudou.

Další informace:

Podle  zpráv  opolčenců, převzaté už  i Novinkami . cz  měli  povstalci včera sestřelit  celkem 4 SU-25.

 Měl bych ještě  mnoho dalších zpráv, ale  už takhle  to není k učtení. Ale  jestli budou nějaké žhavé  novinky  během dne, dám to ven . Jako vždycky odlišnou barvou písma. Abyste nemuseli dlouho hledat.

Chtěl jsem s končit, ale nemohu, ještě  jsem našel cosi  úžasného.  Astrologický  horoskop Ukrajiny  platný do  24.8. 2014. O ten  vás  nemohu připravit. Ačkoli jej neumím  vyložit. Požádal jsem sice  mailem jeho autora o tuto službu,

aA těsně  před  uzávěrkou se mi pan Turnovský  ozval a poslal mi tento  mail za který  mu jsem velmi vděčen:

Obrázek klidně použijte,

Jelikož nejsem přítelem dlouhých „řečí“ můžete k němu poznamenat, že
„Neptunova kvadratura vůči Mediu Coeli, která trvá po celý rok 2014
symbolizuje oslabování politické moci a rozpouštění integrity území“
S pozdravy
Pavel Turnovský
Od Ernesta:
Oznámení z ukrajinských sdělovacích prostředků: Bojovníci dobrovolnických praporů, kteří se dostali do obklíčení ve vesnici Červonoselskoje (Amvrosijevský okres) byli přinuceni vzdát se do zajetí. „Bojovali jsme dokud jsme mohli. Máme velmi mnoho raněných. Vzdáme se, abychom alespoň přežili“. prohlásil jeden z vojáků druhé roty praporu „Donbas“ Tuto informaci potvrdili i vojáci z prvé roty. Celkem do obklíčení padlo 200-300 lidí, ustupujících z Ilovajska“.
No  a já  hledím na  svůj první ranní přehled  zpráv a  dokonce i z  českých zdrojů už přichází  informace,  kterou jsem včera  večer předjímal  – opolčenci PRY  obklíčili Marizpol
podel jiné informace  měl povstalcům padnout  do rukou  nejméně  jeden  další balistický  komplet  Točka U, aza to snad se  zásobou raket…
POZOR! POZOR! POZOR!
UKRové  právě  oznámili, že  souhlasí s vytvořením humanitárního kordonu podle podmínek opolčenců!  Odchod beze  zbraní by  měl začít  zítra  v  10,00 moskevského čas.
Zatím z kusých zpráv nejsem schopen identifikovat, zdali se  jedná jen o kárné  bataliony  sevřené  v Ilovajsku nebo jestli ta  dohoda  zahrnuje  i ostatní obklíčené jednotky!
Uvidíme. V každém případě  je  to první rozumné rozhodnutí, které Porošenkoa  Kyjev za  hodně dlouho spáchali.
Jsem zvědav, co s e stane  také s  těmi, co do Ruska  odejdou. Jestli  tam budou internováni nebo  jestli  je  Rusko, tak jako dosud, nechá  odejít.. V tom případě  se  mají , zejména  ze strany  příslušníků  poražených kárných batalionů  typu Donbas, Dněpr  a podobných  na co těšit! Takovéhle  ponížení se neodpouští! 
 Tak podle  Aktualne.cz
je to jinak. Tam citují Semenčenka, což  je velitel kárného batalionu Donbas  – výměna  už by měla  začít. Udajně jde  o výměnu  za ruské výsadkáře a   koridor má být  otevřen směrem k  pozicím UKRů.
Viz  text
 
 

„Všichni vojáci, kteří se nevzdali, budou moci odejít se zbraněmi a prapory speciálním koridorem k místu dislokace základních sil,“ uvedl velitel dobrovolnického provládního praporu Donbas Semen Semenčenko podle agentury Interfax s tím, že vojáci už vyhodili bojovou techniku do povětří. „Během několika dnů všichni bojovníci, kteří se vzdali do zajetí, jakož i ranění zajatci, budou vyměněni za ruské výsadkáře v Charkovu,“ dodal.

Přiznám se, že  tohle  logicky  ze strany  povstalců nechápu.

Oni proti jejich požadavkům vyhodili do  vzduchu svou techniku, mají  zajištěn průchod  se zbraněmi  a  rovnou na pozice  UKRů? Dává to  někomu  smysl, proč by to opolčenci  měli udělat? No uvidíme  až  přijdou bližší zprávy. V každém případě už je zřejmé, že dohoda  se týká jen  kotle  Ilovajsku.  V tom seděli  pouze příslušníci  nacgardy  a skoro žádné armádní jednotky. Zdá se, že  v ostatních obklíčeních bud  situac e UKRů není tak beznadějná nebo prostě  některé  životy  jsou pro vedení  Ukrajiny  cennější než jiné.  Tedy zejména  ty  z náckovských  kárných batalionů.

Nicméně prý došlo  k velkému  incidentu  alespon podle  ukrajinského propaganstického kanálu UA  112 – první kolona  obklíčených, který s e dala  do pohybu  v koridoru  s eprý stala  terčem dělostřelecké palby a  údajně má  to mrtvých… Samozřejmě , že  v akci mělo být ruské dělostřelectvo.. Jak jinak.

Ukrajinský  ministr  vnitra  Abakov  měl před chvílí oznámit, že  prvních 28 mžů, ovšem  z jednotek ministerstva  vnitra,  vyšlo z obklíčení na ukrajinskou stranu.

Dávám do kontrastu s předchozí informací. Může  být, že  se nějaká jiná  kolona  ocitla pod  palbou. Ovšem v tom případ ě by  bylo  otázkou proč?  Jestli náhodou  hošani  z  náckovských  kárných batalionů  cosi na  opolčence nezkusili a nedostali za  to následně náležitou rychtu.

O  tom  jak  funguje  zpravodajství  UKRů a jak hodnověrné  jsou jimi  vypouštěné zprávy  hovoří  následující  příklad:

Včera  opolčenci, měli podle jejich  vyjádření sestřelit  4 SU 25. Dnes  Ukrové  přiznali  jedno a prý  zachránili pilota. Jak se lze  dočíst už  i na  aktualne.cz

Cituji:

 
 
foto Suchoj Su-25Ukrajinské vládní síly potvrdily ztrátu bitevního letounu Su-25, který v pátek na východě země údajně sestřelila ruská raketa. Pilota se podařilo zachránit.

Ostatní sestřely  prý jsou jen propaganda.

Takže  si  dáme  čerstvé video  z You tube od opolčenců – konkrétně  zde:

https://www.youtube.com/watch?v=whKWUPNsVZc

Kde je výslech zajatého pilota  z  Su  25.

Jinými slovy,  bud  UKRové  lžou co do počtu  sestřelených letadel nebo ohledně osudu pilota. V každém případě jasně  lžou.

nn

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka, Hodina vlka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.