Denní zpravodajství z války na Ukrajině stav k 30.08.2014


Se zásadním přispěním nicku Ernest

Myslel jsem si, že  sobota bude  docela  odpočinkovým dnem  a že  na Ukrajině dojde  alespoň k částečnému zklidnění  situace, když  byla náhle  realizována  dohoda o odchodu  části  obklíčených UKRů  v kotli pod Ilovajskem  a to dokonce  rovnou na pozice  žlutomodrých… No  z   volnějšího  válečného víkendu, jak se ukázalo, nebylo nic.  Na Ukrajině to zase  jelo!

Už  ve ve včerejším přehledu  jsem dopoledne  uvedl zprávu, že  ukrajinský ministr  vnitra  uveřejnil,  že  koridorem  prošlo asi  30 lidí.  Jenže  vzápětí jsem musel zveřejnit  zprávu,  že  došlo k těžké přestřelce. A  okamžitě  jsem vyslovil domněnku, že pokud  se tak stalo, tak zřejmě  UKRové porušili dohodnuté podmínky.

Přesně tohle potvrzují opolčenské  zdroje viz:

http://www.novorosinform.org/news/id/7358

http://www.novorosinform.org/news/id/7370

Podle  těch UKROvé  nezanechali na místě  techniku, ale  soustředili se do dvou kolon. V jedné  byly  obrněné jednotky, v druhé  pěchota v  zabavených  autech a pokusili se o průlom.  A  dopadlo to podle  toho.

Ukrajinci přirozeně  nyní píší, že to byla  léčka..

U   http://news-for.me/2014/08/30/sh-obeshhannyj-putinym-gumanitarnyj-koridor-okazalsya-lovushkoj-video/

Nicméně  někde jsem zaznamenal slova velitele  kárného praporu  Donbas  Semenčenka,  který  říká, chlapci byli stateční. Nalevo divize  tanků nepřítele, napravo výsadková  divize , ale oni bojovali, všechno je  lepší než  být  v  Doněcku. A probili se…..Zdá se, že  rozhodně ne  všichni  viz

http://mykharkov.info/news/bojcy-batalona-donbass-sdalis-v-plen-boevikam-dnr-11502.htmlnbasu

K disposici je  ukrajinské  video.  S jedním  z  důstojníků  93. výsadkové  brigády., který se probil se 17 muži.  Musel to být  šílený  mlejnek na maso. Je  to na něm vidět:

V hlavní  roli byl včera ale Porošenko

V  Bruselu požadoval  další  zostření sankcí vůči  Rusku a odůvodňuje  to takto:

„Ukrajina je nyní terčem zahraniční vojenské agrese a teroru,“ řekl Porošenko před začátkem summitu podle agentury Bloomberg, „tisíce cizích vojáků a stovky cizích tanků jsou nyní na zemí Ukrajiny.“

Jenže  podle všeho se zdá, že  tentokráte  to asi s e sankcemi nebude  až tak horké. Jakkoli  Cameron nechává hrát svaly. Nicméně  Fico s Orbánem  prý  dali jasně najevo, že  nové sankce NE. Zdá se, že jejich  postoj sdílí  i finský premier  Alexander Stubb a překvapil Sobotka. Realisticky  konstaoval, že  sankce k ničemu nevedli a je třeba  jednat.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/346388-na-ukrajine-operuji-stovky-ruskych-tanku-rekl-porosenko.html

Ale  překvapil  i Porošenko. Dodávám velmi příjemně. Jestliže  s ena pravdě  zakládá  tahle  ruská informace.  Měl prý   prohlásit  v sobotu v Bruselu, že počítá se zastavením vojenské konfrontace na jihovýchodě Ukrajiny začátkem září. Dodal, že v této otázce cítí úplnou podporu ze strany EU.
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_08_30/Kontaktni-skupina-pro-Ukrajinu-se-sejde-v-Minsku-1-zari-3412/
Že by  počítal , po posledních  událostech na  frontě  s vojenskou výhrou se  sotva  dá předpokládat.

Ostatně, podle  dalšího ruského zdroje  měl mu  to  údajně  napsat  i  jeho ministr obrany a pravá ruka  oligarchy  Kolomojského -Geletej,  že  prý  zdroje  UKRA  Army jsou vyčerpány…

Zdroj:

http://www.novorosinform.org/news/id/4533

To by byly  dobré zprávy. Třeba  by  Porošenko  udělal  to, co je nezbytné na  cestě  k normálu  – začal jednat  s povstalci. Což by vůbec neznamenalo, že  se dohodnou. Ale  jsem velmi opatrný, ohledně  dobrých zpráv  z Kyjeva. Už proto, že mám tenhle  screenshot:

30rukrajinsky neumím, ale  mělo by se jednat  o vyhlášení  4. vlny mobilizace  a tentokráte by se měla  týkat i studentů!!

A  že  Kyjev není  není  vůči  svým oponentům  nijak  cimprlich a  dialog je zjevně to poslední,co je ochoten jim nabídnout dokazuje  i  včerejší  zpráva  o atentátu na  doněckého premiera  Zacharčenka.  Nic   se mu nestalo, byl zraněn jeho řidič.  Není to první  atentát na čelné představitele  opolčenců…

Zdroj:http://itar-tass.com/mezhdunarodnaya-panorama/1410690

Přišel čas na tradiční  mapy:

Dnes  začnu opolčenskou:

29

Nic  zásadně nového. A  přesné informace z  fronty přinese, jako vždy  perfektně  Ernest

Ale vrcholně zajímavá  je  dnes  oficiální  mapa  Kyjeva:

30uPro porovnání  dám včerejší:

ové  přizaly29Ukrové  PŘIZNALI  povstalcům územní zisky. Jak jsem  psal včera – už  i Lysenkovi  je  zřejmé,  že  prostě  řada zveřejňovaných informací je  v konfrontaci s jeho dosavadní  mapou nesmyslem. Ovšem veškeré a cvelmi malé  přírůstky  teritorií  opolčenců v  okolí Luganska,  podle  Kyjeva, jdou  na vrub  Ruské  agresi. Viz  šipky nad Luganskem a  nesmyslné vyobrazení  jižní  fronty.

Nyní  převezme  referování Ernest. Jako vždycky  skvěle udělanou denní svodkou:

Texty bez uvedení zdroje jsou čerpány z vk.com/strelkov_info

8/30/14 Zpráva novinářů.

Premiér DNR Alexander Zacharčenko ve vysílýní „ruského zpravodajského servisu“, uvádí, že v nyní kdy domobrana plánuje druhý rozsáhlý útok.

„Budeme pokračovat v útoku a v čištění kotle, pomáháme prolomit koridor mezi Doněckem a Luganskem a připravujeme druhý rozsáhlý útok.“ – řekl Zacharčenko.

Premiér DNR také poznamenal, že DNR nemá žádný nedostatek sil, zbraní a střeliva. „Žádná akutní potřeba nemáme. Ukrajinská armáda nám poskytla dostatek vybavení a munici. Spoustu trofejí. Jenom za poslední den jsme ukořistili asi 40 kusů techniky.“

08/30/14 17:50 „Karatelé“ praporu „Donbass“ hlásí:

„Jen v praporu „Donbass“ je zabitých více než 50. Zástupce velitele praporu „Donbass“ Filin (kterému Simon předal dočasné velení) a generál Chomčak nechali bojovníky na pospas osudu, a uprchli z bojiště pod Ilovajskem bezpečnou cestou, která byla známa jenom jim a neřekli o ní spolubojovníkům“
To je oznámili vojáci praporu telefonem.

08/30/14. Přidali novináři.

„Včera 29. srpna byl opravdu černý den pro ukrajinské armády. Hlásili, že po jednáních o organizaci“ humanitárního koridoru „, bylo přijato rozhodnutí 51. mechanizované brigády, pokusit se o výpad z obklíčení přímým útokem. Armádní jednotky byly rozděleny veliteli do dvou kolon. Jedna kolona více než 70 kusů vojenské techniky. V další byla auta, přizpůsobená k boji. Kolona aut prorazila téměř bez problémů, s druhou se konala tragedie. Přišla pod masivní ostřelování bojovníků domobrany. Podle těch,kteří přežili, jeden po druhém technika byla zničena okamžitě jediným výstřelem. Z palby unikl jediný stroj MTLB. Přežilo jen 18 lidí. Ostatní zemřeli nebo zůstali v zajetí. Připomínám, že brigáda se původně skládal z více než 4000 lidí. Kontigent tato jednotky byl obsazen především lidmi ze západních oblastí Ukrajiny. Většinou části Volyně. Velitelství štábu ATO v tomto období je v panice. Uvádí se, že Valerij Geletej hlásila prezidentovi Petru Porošenkovi nemožnost provádět útočné operace v Donbase“.

08/30/14. Zpráva domobrany.

„První skupiny ukrajinských bojovníků, kteří upadli do „kotle u Ilovajska, se vzdaly domobraně a vyšly z obklíčení. Banderovci odpověděli zachráncům úderem do zad.
Tiskové středisko praporu „Donbass“ se hanbu snaží proměnit v triumf – oznamuje,, že se otevřely koridory údajně „na základě úspěšného jednání prezidenta Petra Porošenka. Skutečnost, že v předvečer se k domobraně obrátil ruský prezident Vladimir Putin, který žádal, aby otevřela humanitární koridor pro rádoby bojovníky, se prolhaní nacisté nezmiňují.
Avšak místo poděkování domobraně za jejich humanitární gesto, místo příměří avakovští nacisté domobranu zasáhli do zad. Tiskové středisko „ATO“ radostně hlásilo, že ukrajinští vojáci způsobili nepříteli řadu úderů. Zejména byl zasazen úder automobilové koloně protivníka, která se pohybovala ve směru Lugansk – Alchevsk. Kromě toho byla zničena dvě vozidla kolony, která se pohybovala ve směru Zugres -Charcizsk. „To plně ukazuje podstatu banderovského fašismu, který nemůže existovat bez lži, zrady a nízkosti.“

08/30/14 17.25 MSK Prohlášení Zacharčenka

„Předložili jsme Ukrajincům ultimátum. Vzdejte všechny zbraně v dobrém stavu, pak budte propuštěni. Pokud osobní zbraně a obrněná technika nebudou předány, budou zničeni.
Dnes jsme „zakoupili“ pouze 50 obrněných vozidel, děkuji moc za toto APU.
Nyní jsme propustili z kotlů raněné a dal jim zabité.
Vyskytují pravidelně se pokusy o útěk z kotle mimo humanitární koridory.
Potom zraněným je povoleno, aby vzali s sebou zabité.
V současné době téměř všichni velitelé praporů již s námi uzavřeli dohodu.
Mariupol je půlkruhu. Útočit na město nebudeme, ale půjdeme do města brzy“.

8/30/14 Informuje Alexander Žučkovský:

„Do Luganska se postupně vrací život.
Téměř je obnovena dodávka vody, probíhají práce na dodávce elektřiny. Inženýrské služby začaly ukílzet nepořádek na ulicích.
Občané dostali o 80 tis. balíčků s jídlem. Byla otevřena veřejná jídelna.
Město a předměstí jsou očišťovány od min. Novosvetlovka je zcela osvobozena od Ukrajinců.
1. září se začíná učit v 6ti školách v Lugansku, do školy půjde 2500 prvňáčků.“

08/30/14 Zpráva „KiberBerkuta.“

Na mimořádném zasedání Rady pro národní bezpečnost bylo rozhodnutu pokračovat v náboru do ozbrojených sil na Ukrajině na podzim tohoto roku.
To potvrzuje dokument získaných námi (kiberbrekutem – poz.překl.) v důsledku vniknutí do vnitřní sítě Ministerstva spravedlnosti Ukrajiny. V námi ovládaných počítačích byl zjištěn návrh vyhlášky, která prochází právní expertizou. Dokument říká, že tentokrát budou povolávíni i studenti denního studia vysokých škol.
Plná verze návrhu vyhlášky prezidenta (viz. Foto)
Koval slíbil, že nováčci nebudou vykonávat vojenskou službu v oblasti ATO, to vyvolává pochybnosti.
Prosíme, ukrajinské občany, aby věnovaly pozornost těmto informacím.

Vyhlášku samotnou  umístil vlk výše v textu.

08/30/14. Přidali novináři:

„Podle Lifenews, domobrana dokončila obklíčení celé skupiny ukrajinské armády, když obsadila Volnovachu. Nyní celá skupina nacistů na jih od Doněcka se ocitla v dalším „kotli“. Někteří, stejně jako v Ilovajska již ve druhém. Jižní fronta se konečně rozpadla. Nyní Kyjev budou nucen buď vrhnout proti útoku domobrany všechno, co sežene – s vyhlídkou „broušení“ takových smíchaných jednotek, nebo vybudovat obranu značně na západ, už na území Záporoží a Dněpropetrovského regionu“.

08/30/14. Zpráva novinářů.

„Asi 75 vojáků se samovolně vrátil do Vinnice z Mariupolu. Během těchto hodin, kdy vesnice Bezimennoje vesnice, kde ukrajinci bránili už opuštěný Novoazovsk, který ale začal být ostřelován dělostřeleckou palbou, 75 Ukrajinců, samovolně opustilo své pozice a se vrátili se do své rodné Vinnice. Kamarádi jepotkávali, skandovali „Geroji“. Bývalí vojáci 9. praporu územní obrany „Kiev“ se objevili před odjezdem u velitele své roty a on jim zapsal ve vojenských karách slovo „zbabělci“ a poslal je domů. Sami dezertéři říkají, že dva dny strávili pod palbou na kontrolních stanovištích bez pomoci, jenom se samopaly. Dezertéři stěžují na špatnou stravu a opilost důstojníků. Jeden major se podle nich úmyslně opíjel, aby nemusel chodit do stráže, ale jednou se nalil tak, že div nezabil jednoho kapitána, který nyní leží v nemocnici s bodnou ránu, a major nadále zastává úřad. Dodnes v Mauripole zůstává dalších 400 lidí z praporu „Vinnica“.

Zde je  video z příjezdu  zbabělců do  Vinice:

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3412274-separatysty-pytauitsia-ubedyt-zablokyrovannykh-sylovykov-sdatsia-kombat-donbassa

Semenčenko hlásí, že se situace obklíčených bezpečnostních sil by měly být řešeny v rámci hodiny.
Situace obklíčených bojovníků ATO v Červonopolskom by měly být řešeny v několika hodinách. Napsali o tom na jeho stránce na Facebooku, velitel praporu Donbas Semjon Semenčenko.
Podle něj ukrajinské vojáky nyní obklopuje ruská armáda na jedné straně – tanková divize, na druhé straně – výsadkový pluk. Snaží se přesvědčit ukrajinské vojáky ke kapitulaci, ale ti se nedají přesvědčit.
„Situaci ještě zamíchali. Snaží se rozdělit kluky ke kapitulaci, ale ti nepodléhají hrozbám. Na jedné straně tanková divize, na druhé výsadkový pluk. Ačkoli nepřítel, ale kádrový, je lepší než v DNR. Raněným poskytli zdravotní péči. Během hodiny se ještě rozhodne. Byly tam pokusy nějakých hajzlů na cestě kolonu rozstřílet, Prošli. Čekám.“ napsal Semenčenko .

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

08/30/14. 14:30. Přidal Dmitrij Stešin.

„Zacharchenko upřesnil výstupní podmínky z kotlů – odevzdat zbraně v dobrém stavu. Jinak – zničení kotle.“


   1. 08/30/14 Post tiskového centra DNR.Síly domobrany DNR likvidují pokusy ukrajinské armády vymanit se z „kotle“.
    Dnes ráno, některé sdělovací prostředky uvedly, že ukrajinské vojenské jednotky vycházejí z „kotle“ pod Starobeševem a Komsomolskem humanitárním koridorem, ale se zbraní a technikou.“To je další absurdita ukrajinských vojáků – říká ministr obrany DNR Vladimir Kononov. – Byli jsme opravdu připraveni poskytnout humanitární koridor pro odchod obklíčených jednotek, ale pouze tehdy, pokud se odzbrojí. Republika byla připravena zachránit životy nevinných ukrajinských vojáků základní služby. Je zřejmé, že pojem „humanitární koridor“ znamená odzbrojení. Dovolte mi, abych vám připomněl, že boje v Donbasu začala armáda Ukrajiny a vypustit obklíčené zbraně, které se budou nadále používat k trestním akcím proti republice, je zločinem proti obyvatelstvu DNR, která každý den umírá při ostřelování“.Ministr připomněl, že kyjevské orgány a velení ATO oficiálně nepotvrdili, že přijímají návrh na humanitární koridor. Naopak, zazněla slova o průlomu a uvolnění „kotle“.
    „Dnes ráno, řada ozbrojených jednotek ukrajinské armády začala připravovat východ z obklíčení. Někdo v obrněných vozidlech, někdo – pěšky, s tím, že zničí techniku. Tyto akce nemají nic společného s humanitárním koridorem. Je to vojenská operace, aby prorazily z obklíčení. Nezáleží na tom, kdo se rozhodl prorazit na obrněncích, nebo pěšky, kvůli nedostatku paliva pro techniku. DNR armáda vstoupila do boje s nepřítelem, který nevyužil velkorysou nabídku humanitárního koridoru“- řekl Kononov.
    Ministr poznamenal, že řada velitelů jednotek ukrajinské armády, kteří chtěli zachránit životy svých vojáků, učinila nezávislé rozhodnutí odejít z „kotle“ beze zbraní. „Jedná se o několik set lidí,“ – řekl ministr a dodal, že pro ty vojáky ukrajinské armády, kteří se rozhodnou opustit obklíčení a složí zbraně, je možnost humanitárního koridoru zachována.
    Vladimir Kononov také uvádí nejnovější údaje o operativní situaci:
    V 11.30 místního času, ukrajinský tank ostřeloval osadu Starobeševo, ke které na druhé straně přijížděla kolona ukrajinské armády ve sanitních vozech „Ambulance“, zdánlivě pro odsun raněných. „Věříme, že je to provokace s cílem zdiskreditovat síly domobrany DNR, kterou překazíme“ – uvedl šéf vojenské vedení DNR.

08/30/14 Informace domobrany za noc 30.srpna.

„Obhájci Donbass drží své pozice a postupují kupředu.
V doněckému směru ukrajinci po neúspěšném pokusu vymanit se z obklíčení uskupení svých vojsk, kladou důraz na udržení svých pozic.
Během nájezdů do týlu nepřítele, které provádí průzkumné skupiny domobrany, bylo zničeno: zátaras a 8nepřátel u obce Doly (na jihu Doněcka) ; v Andrejevce – 2 minomety a 2 obrněná auta.

Dělostřelectvo domobrany DNR zničilo nepřátelskou minometnou baterii severně od Starognatovki. Vyřazeny 4 minomety a 1 velitelsko-štábní vozidlo. Nepřátelské ztráty činily 6 padlých.
Podle informací získaných od místních obyvatel v oblasti Blagodatnogo byla viděna nepřátelská jednotka (až 200 osob), skládající se z cizinců. Lze předpokládat, že občané Polska. Informace se ověřují.

Jednotkami domobrany bylo provedeno konečné čištění od diversních a průzkumných skupin nepřítele v Ilovajsku a okolí.
Na luganském směru síly domobrany aktivně útočily proti Ukrajincům v oblasti obcí Illyria, Krasnyj Luč, Rodakovo. Během nelítostného boje nepřítele byl vyhnín z Faševky a Černuchina. Ukrajinské ztráty činily 15 osob.
Palebným útokem na kontrolní stanoviště nepřítele na jižním okraji Gorodiěša byly zničeny sklad munice a nákladní vůz „Ural“ a 10 nepřátel.

Dělostřelectvo domobrany zničilo muniční sklad, který se nachází na východním okraji Pěremožnogo.
Na mariupolském směru jednotky Novorossii bránily pozice v oblasti obcí Ščerbak, Ljuksemburg, Novoazovsk. Přes noc byly úspěšně odraženy 4 útoky nepřítele. Nepřítel utrpěl značné ztráty.
Podle zpravodajských informací, celková ztráta nepřítele na konci dne činila 6 minometů, 3 obrněná vozidla, 1 nákladní automobil, 2 sklady munice a 30 mužů zabitých a raněných“.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

http://korrespondent.net/business/economics/3412236-fynansovaia-systema-ukrayny-v-shahe-ot-propasty-arbuzov

Bývalý šéf NBÚ se domnívá, že do bankovního systému Ukrajiny již přišel technický default.
Ukrajinu čekají bankroty bank, zhroucení finančního systému a zhroucení ekonomiky, v případě, že Národní banka Ukrajiny nebude i nadále dělat nic, řekl ex-šéf NBÚ Sergey Arbuzov.
V rozhovoru s argumenty a fakty Arbuzov komentoval situaci na měnovém trhu na Ukrajině.

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3412242-pervye-sylovyky-vyshly-yz-okruzhenyia-pod-ylovaiskom-avakov

Z obklíčení vyšlo 28 vojáků ATO.
První bojovníci sil ATO z obklíčení v Ilovajsku řekl ministr vnitra Arsen Avakov, tiskové službě Ministerstva vnitra dne 30. srpna.
„Do opěrného bodu brigády Národní gardy v Komsomolském vyšla z obklíčení naše první skupina bojovníků Ilovajské skupiny. 28 osob z praporů Ministerstva vnitra „Mirotvorec“(14) „Cherson“(3) a „Dněpr-1″(11). S nimi několik lidí z praporů TPO MO. Celou noc, drželi hranici! Čekáme na ostatní kluky“-píše se v prohlášení.
Podle Avakov na jeho stránce na Facebooku, pouze v noci ze dne 29. srpna 30 na pozice ukrajinské armády přišlo okolo sto lidí z bezpečnostních sil.
„To není ta skupina, která se bránila pod Červonopoljem, je to jiná“ – napsal Avakov.

Xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

08/30/14. 12:44. Informace štábu domobrany.

„Bojovníci trestních praporů „Donbas“ a „Dněpr“, obklíčení pod Ilovajskem, se vzdávají do zajetí v organizovaných skupinách. “

08/30/14. 12:33. Zpráva domobrany.

„Domobrana přešla k aktivní fázi likvidace Elenovského kotle. Několik osadách u osady Styla probíhá boj. Likvidace Elenovského kotle se provádí s použitím těžké techniky, samohybných děl, tanků, BMD a další techniky, včetně „Gradů“ a hlavňového dělostřelectva různých ráží“.

08/30/14. Přidal blogger.

„Velitel 40. praporu územní obrany Krivoy Rog Alexander Motril, svévolně opustil s 50 podřízenými pozici u Ilovaiska, který se nachází na okraji Doněckého a Záporožského regionu. Velitel praporu ukrajinského trestního praporu “ Donbass „Semjon Semenčenko řekl, že obklíčení dobrovolnických praporů pod Ilovaiskem je následkem zrady a neschopnosti vojenského velení a řízení.
NATO, pak se nebude zasahovat do konfliktu na Ukrajině, o žádném „přímém nepřátelství“, nelze hovořit. Toto prohlášení učinil náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Zdůraznil, že vojenská intervence NATO by mohla vést ke konfliktu s Ruskem“

8/30/14 Přidal štáb DNR .
Souhrnná zpráva za srpen 29:

„V štábu DNR potvrdili 4 sestřelené “ SU-25 „za včerejšek. Při pokusu o letecké údery na pozice vojenských jednotek domobrany DNR u Novokaterinovky byly z přenosných systémů protivzdušné obrany sestřeleny dva ukrajinské letouny Su-25. Navíc prapor protivzdušné obrany domobrany přenosnými systémy protivzdušné obrany sestřelil další dva Su-25 u obcí Vojkovo a Merežky“- uvedl štáb.
Podle domobrany 29. srpna ukrajinští vojáci pokračují v pokusech uniknout z obklíčení, které však byly neúspěšné. „Na doněckém směru se obklíčená národní garda pokoušíopustit kotle v oblasti Mnogopolje, Agronomičnoje, Starobeševo.

Seskupení z Národní gardy, které se skládá ze dvou praporů posílených 15 tanky se pokusilo vymanit se z obklíčení u Osykovo.Kolona byla zastavena a rozptýlen do několika skupin. Bylo zničeno 20 kusů obrněné techniky a automobilů“- oznámil štáb armády DNR.
Domobrana informovala, že na mariupolském směru se drží pozice v oblasti osad Ščerbak, Lucemburg, Novoazovsk.
„Celkové ztráty ukrajinských skupin v rámci DNR a LLR na konci dne činily 9 tanků, 13 obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty, 15 automobilů, jeden raketomet “ Grad “ a byl zničen sklad munice a paliva. Ztráty nepřítele zraněných a mrtvých bylo více než 65 lidí“- uvedl štáb DNR.
Kyjev potvrdil jeden sestřelený Su-25″ .

29/08/14 Komentář mluvčího DNR B. Borisova:

„O dětech: Likvidace malých diversních skupin nepřítele ve městě probíhá každý večer se střelbou. U mého spolupracovníka v sousedním dvoře děti při hře na hřišti našly radiomaják pro navedení dělostřelectva, který tam dal diversant. Byl předán příslušným orgánům. Vysvětlili ním, že kdyby jej děti nenašly, školní čtvrt a blízké hřiště už by nebyly. Tak žijeme.
Ano, těm, kteří kladou majáky platí 1000 hřiven. Na místní poměry – měsíční penze. Ti, kteří si si to chtějí vydělat tu jsou“

 

Tolik Ernest, který  zaslouží, jako ostatně vždycky  – velké poděkování!

Pojďme k dalším informacím  z  Ukrajiny:

Utečenci

O postavení uprchlíka či dočasný azyl požádalo v Rusku už více než 130 000 Ukrajinců. Podle ruských úřadů v Rusku pobývá celkem asi 820 000 občanů sousední země, sužované od dubna ozbrojeným konfliktem na převážně ruskojazyčném východu země. Podle letošního odhadu měla Ukrajina zhruba 45 milionů obyvatel.

Není tohle náhodou  takhle  humanitární  katastrofa? Položí si někdo z  mainstreamu, například  českého i  z  válečných  štváčů typu  Štětina, otázku, proč  už  téměř  milion lidí  vyvandroval  do  Ruska?   Pospekuluje někdo z nich, jaký  náklad  s jejich  existencí v  Rusku je  spjatý? Ale hlavně  zajímá  někoho vůbec  jejich osud?

 Nemohu ani dnes  opomenout  svého oblíbeného intervjůka  posledních  dnů –  Martina Dorazína.  Včera  dal  na  Radiožurnálu  hned  dvě  reportáže.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1390610

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/zvlastni-zpravodaj-cro-nejen-mesto-ale-i-osudy-lidi-z-donecku-decimuje-valka–1390577

Ta  první je  z ostřelování  nádraží z  Doněcka.  Popisuje  škody  celkem reálně. Ale  ani  dnes  se od něj nelze  dozvědět , kdo na  nádraží vede  palbu.  Byť  tam  jistý posun je – prostě  tohle  radši neřeší  vůbec. Už neslyšíme, že  není jisté , kdo střílí z děl na nádraží.. Zda  vládní nebo povstalci. Nedozvíme   se  v  tomto směru od  něj vůbec nic. Asi mu došlo, že  nutit posluchači představu, že  povstalci  bombardují  své  vlastní nádraží  je  sotva možné  i  pacientům  psychiatrických léčeben  a o vládních  mluvit? To se  přece nesluší!  Třeba  by  si někdo vzpomněl na  včerejší informaci, kterou jsem také uveřejnil, že  další humanitární transport  z Ruska  do Doněcka má být po železnici. A třeba by  si řekl,  že  UKRové  k tomu přistupují po svém.. Jak mi napsal přítel Germanicus. Sdílím jeho názor.

Druhá  je  o osudech obyvatel Doněcka  a okolí. Ať  už v něm zůstali nebo  utekli před boji.

Řekl bych, že  nejcharaktyričtější je tato  část  reportáže:

Kamarád Saša ještě v květnu doufal, že si koupí vysněné auto. Několik let si spořil a teď mu banka dněpropetrovského oligarchy Igora Kolomyjského oznámila, že mu jeho vklady prostě nevyplatí. Stěžujte si, kde chcete. 

Takhle jednají  ti, co prý  na Ukrajině  chtějí zavést civilizační standardy  demokracie!

Přejděme  k  superpozuici  těchto přehledů  – interaktivní  situační  mapě  ze  včerejška.  Vydavatele  napadlo to, co měl udělat  už  dávno – rozdělil toto  navýsost zajímavé video  do  dvou  bloků.

Mnohokrát jsme zde prezentoval důkazy o  těžké  manipulaci  v oficiálním zpravodajství  Kyjeva, včetně  jeho  oficiálních  výstupů.  Pravda  ve válce skutečně  trpí, všude, kde  se může  vyskytnout. Dnes  jsem narazil na  blog jednoho slovenského blogera,  který  dokumentuje  velmi podivné zpravodajství Moskvy. Může být, že , že budu někým osočen z podpory  UKRů. Nikoli – je  to o  druhém zákonu  Kosy – měřit  všem stejně! Těm i oněm.

http://antala.blog.sme.sk/c/363945/ruski-vojaci-na-ukrajine-alias-zmrtvychvstanie-serzanta-kicatkina.html

Už jsme  chtěl skončit,  ale  ještě  jedna  věc -vyslovil jsem předminule  velké podivení nad  satelitními snímky, které zveřejnilo NATO jako důkaz  ruské agrese. A  dokládal, že  naprosto  nefungují jako důkaz  ruské agrese. Že  jde  o něco, co  ze  všeho  nejvíce  postihuje termín  – úlet.

 Ten názor nesdílím jenom já. Tady je  další a podrobnější rozbor, než  do kterého jsem šel já!

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Strunz-Svobodni-Mizerna-prace-zpravodajcu-NATO-332764

Koukám jako jelen  dvanácterák, co že  se urodilo přes  noc!

Hlavní  zpráva  z  UKRovských  zdrojů

Президент подчеркнул, что сейчас ситуация в Донецкой и Луганской областях достигла того предела, когда „уже нельзя будет ничего изменить“, поэтому стороны должны сесть за стол переговоров.

„Нужно остановить все и начать дипломатический формат переговоров“, -подчеркнул Глава государства.

Prezident /Porošenko/ podtrhnul, že  nyní situace v Doněcké a Luganské oblasti se  dostala  do bodu, kdy „už nebude  cokoli  změnit“, tudíž  jednotlivé  strany musí zasednout za  stůl.

„Je nutno  zastavit  všechno a začít  diplomatický formát  rozhovorů“  podtrhla hlava  státu.

Zdroj: http://vesti.ua/donbass/67552-trehstoronnjaja-gruppa-po-donbassu-soberetsja-v-ponedelnik

Chtělo by se  Porošenkovi zatlskat.. Chtělo. Kdyby  ta jednání chtěl  vést opravdu  vážně, ve formátu,  který jako jediný má smysl. Což  tohle  jednání nebude. Zůčastní se na něm totiž  jenKyjev, Moskvaa  OBSE.  Opolčenci dále  pro  oligarchu neexistují. Jakkoli  oni jsou těmi, co to přivedli do stádia, kdy  už  nelze dojít  k  žádné změně!. A  kdyby  neměl ten chlap na rukou  krev  tisíců mrtvých občanů vlastní země a nezavinil  exodus  skoro milionu  obyvatel Doněcka a  Luganska!

Už i Novinky.cz  potvrdili, že  došlo  k návratu  zajatých výsadkářů na Ukrajině. Byli vyměněni za  63 příslušníků UKRA  Army, kteří  byli na  území Ruska.

Kdo nikdy nezklame, je prostě  iDnes. K nalezení je  tam  srdcervoucí reportáž  jak  s e Mariupol přípravuje na obranu,  jak  horliví občané kopou  zákopy  proti  povstalcům a  jak  i nějaká vysokoškolská  učitelka politologie  odložila  skripta a navlékla  maskáče  a stala  se  příslušnicí  místního  batalionu Mariupol…. Nicméně ani někdo  jako  iDnes. cz  už se nemůže  vyhnout  konstatování že:

Jak ovšem přiznávají samotní prokyjevští aktivisté, mezi obyvateli přístavního města jsou spíše v menšině. Skutečně hlasití stoupenci jednotné Ukrajiny, kteří se svůj názor nebojí veřejně prezentovat, se v půlmilionovém městě počítají na tisíce.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pristavni-mesto-mariupol-se-pripravuje-na-bitvu-f6o-/zahranicni.aspx?c=A140830_221820_zahranicni_mlb

Podruhé v  tomto přehledu se vracím k  satelitním snímkům, prezentovaných NATO, které  mají  být  „důkazem “ ruské agrese na  východní Ukrajinu. O  jejich  vypovídací schopnosti už pochybu  i  elektronická odnož  Süddeutsche Zeitung….

viz http://www.sueddeutsche.de/politik/krieg-in-der-ukraine-umstrittene-beweise-per-satellit-1.2109160

No a nakonec  video , které mi mailem poslal nick Jirmala.

Je o zajatcích z kotle  pod Ilovajskem:

https://www.youtube.com/watch?v=PVvEPAEztks#t=756

Právě  jsem na  síti  chytil horkou velkou novinku, že opolčenci  měli  dobýt  letiště  v Doněcku. Udajně se tam měla vzdát i nějaká polská jednotka. Ale je to totálně  bez ověření.  Normálně bych to nepustil, ale jestli je tohle pravda, utrpěl Kyjev  ohromnou porážku. Uvidíme.

 Podle http://lifenews.ru/news/139433

oligarcha  Kolomojskij stáhl  z obrany  Mariupolu  svůj kárný batalion Dněpr 1  a ponechal ve  městě  jen zbytky  kárných praporů Azov a  Šachtor a  několik jednotek  vojsk ministerstva  vnitra. Bez těžké techniky… Uvidíme.

Takže  máme  první potvrzení pádu  doněckého letiště na  Twitteru  německého novináře Marka  Bartelmaie viz  následující screenshoot

30tNicméně   to není zdaleka  všechno, co na  tomhle  twitteru je k vidění. Dám sem tři  fotky, které  tam  jsou k  vidění. Jsou  pořízeny  na povstalci  znovu odsazené  policejní staici  v Doněcku.  Doporučuji si  je prohlédnout  hodně  pozorně. Nejde li  o nějaký podvrh v  informační válce, který  jsem  zbaštil i s navijákem, což nemohu vyloučit,  tak tam  byly  nalezeny  velmi a velmi  zajímavé dokumenty jisté  známé organizace.

30t130t230t3

S  tím letištěm v  Doněcku  to začíná  být  fakt. Reuters   sice píše, že je jen obklíčeno, ale i to  je zásadní úspěch!

nn

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka, Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.