Vidět věci jinak…


napsal Joshuatree

 

Bohužel nemám v tyto dny tolik času na psaní, jak bych chtěl, vlastně nemám žádný – ve chvíli kdy píšu tento článek tak bych měl dělat něco úplně jiného, ale nedá mi to, a musím alespoň stručně zareagovat na vlkův článek „Učtování se zlodějem času Josefem Pazderkou z České televize.“, byť trochu z jiného úhlu pohledu.

Není to jen Josef Pazderka, Míra Karas a ČT jsou to obecně všechna mainstreamová média, včetně těch internetových, která šíří v čele s politickou reprezentací unisono jednu jedinou pravdu o Ukrajině, Rusku, EU a konfliktu, který se tam odehrává. A stejně jako je v jejich pojetí zcela jasné a nezpochybnitelné to, co se tam děje a kdo za to může, tak zcela jasné a nezpochybnitelné je také kdo jsou ti, kteří s oficiálními postoji nesouhlasí. Obecně jsou zařazováni mainstreamem, případně antiruskými diskutéry lidé s jiným názorem do těchto skupin:

* Kremlboti (Tzn. lidé píšící opakovaně prokremelské komentáře, zastávající prokremelské postoje, cíleně hanící autory mainstreamových článku, vládu, politiky atd. za peníze z Ruska). [např. zde http://karmodi.blog.ihned.cz/c1-62146000-tajna-zbran-kremlu%5D

* Bývalí STBáci a prominenti bývalého režimu.

* Komunisté a neokomunisté a vůbec veškerá levičácká havěť.

* Rusové žijící v ČR, osoby s Rusy zpřízněné a jiní Rusofilové.

* Někt. ultranacionalisté (ultrapravičáci).

* Příznivci konspiračních teorií, snílci, fantastové.

* a samozřejmě abych nezapomněl osoby nevzdělané, se špatným sociálním statusem v těch nejnižších příjmových kategoriích, moc mladé nebo moc staré atd.

Po pravdě, nevím, jestli toto řazení má či nemá nějaký racionální základ, o jaké (zda-li vůbec o nějaké) výzkumy se opírá ale můžu se pokusit napsat jak já zapadám do těchto charakteristik a vysvětlit proč já přispívám na Kosu, proč jsou moje příspěvky takové jaké jsou. Vezměme to pěkně popořadě, napřed dle výše nastíněných skupin, v tomto bodě půjdu asi dost s kůží na trh:

* Kremlbot: do smrti už asi zůstanu naivním a chudším hlupákem, ale nikdy mi nikdo za moje politické články, názory a postoje, které by mohly být považovány za prokremelské neplatil a neplatí a ani neposkytuje žádné jiné výhody. (Pozn: vlku jestli někdy zjistím, že za nás vybíráš nějaké peníze a nedělíš se, tak slibuju, že si tě najdu J)). Když tak nad tím přemýšlím, tak mi nikdy neplatil nic ani za ty proevropské! ([V]TIP: tady by se EU mohla zamyslet a přijít s něčím podobným, obávám se, že cílené zvedání morálky v členských státech začíná být docela aktuální).

* Nikdy jsem nebyl v STB, ani s nimi nespolupracoval, ani v KSČ, ani kandidát, dokonce ani v SSM.

* Nejsem komunista ani socan (myšleno člen strany), nicméně jsem politicky levicově orientovaný.

* Nejsem Rus, nemám mezi Rusy ani žádné příbuzné.

* Nejsem Rusofil, nemám k Rusku nijak extrémně nebo nekriticky vyhraněný postoj.

* Nejsem nacionalista, ani pravičák.

* Nevěřím na žádné konspirační teorie, nemyslím si, že Aštar Šeran existuje.

* Vzdělání mám vysokoškolské, cizí jazyky na úrovni státní zkoušky 2, ostatní cizí jazyky bez zkoušek 1, příjmová kategorie 80-100t (osobní příjem, měsíční), věková kategorie 32-47.

Skutečné důvody proč chodím na Kosu a občas do ní i přispívám jsou, pro mě osobně, následující:

* Rád si dělám na věci vlastní názor, nerad nekriticky přijímám vnější neověřené pravdy a dogmata bez ohledu od koho jsou. Tzn. to, že něco řekl Zeman, Sobotka, Filip, Schwarzenberg, Fišer, Obama, Putin a ani ten slavný profesor Pirk pro mě nic neznamená, upřednostňuji obsah před formou. Nikdo z nich nemá patent na rozum a pokud slyším něco s čím nesouhlasím, něco co popírá očividně skutečnost či dokonce moji přímou osobní zkušenost, tak tomu zkrátka nevěřím, nepodporuji to a nerozšiřuji to. V tomhle to mám zcela jinak než Jiřina Šiklová, která se bude raději mýlit s Amerikou než mít pravdu s Ruskem. A jak se dívám kolem sebe lidí přejímajících názory „celebrit“ je u nás pořád víc než dost.

* Rád přemýšlím o věcech v širších souvislostech, ne jen jako o náhodných izolovaných jevech. Např. nevěřím, že Rusko zimu používá jako zbraň, aby mohlo trápit Ukrajinu. Domnívám se, že roční období tu byla i před Ukrajinskou krizí a dalo se dost dobře očekávat, že zima přijde zas. [http://www.novinky.cz/ekonomika/348895-putin-pouziva-zimu-jako-zbran-varuje-ukrajinsky-premier.html] J Jak může Rusko použít proti Ukrajině něco, co nemá pod vlastní kontrolou? A naopak jak můžou Ukrajinci svádět svoji nepřipravenost na zimu na Rusko? Nevěděli snad, že plyn odebírají z Ruska? Čekali snad, že jim Rusko bude dodávat plyn za všech okolností, válka-neválka, krádeže-nekrádeže, pořád dokola a hlavně bez ohledu na své vlastní zájmy?

* Nesnáším lacinou (teda ona asi laciná ve smyslu finančním není), prvoplánovou propagandu, kterou jsme denně obklopováni a oblbováni. Např. nesmyslné chlácholení nebo naopak nesmyslné volání do boje. Někdy je opravdu mlčeti zlato. Viz například debaty s experty v médiích. Co si myslet o chlácholení typu ničeho se nebojte ČR má v případě výpadku plynu dost až na 3 měsíce? Co si myslet o politicích, kteří spravují stát tímto způsobem? Co si myslet o debatě v médiích a médiu jako celku, kde na otázku expertovi, v čem přesně představují Češi bojující na Ukrajině pro ČR bezpečnostní riziko se divákům dostane odpovědi, že v tom, že by se tito lidé mohli do ČR pokusit provézt zbraň? To si všichni opravdu myslí, že máme IQ 10? Podobně jako vlk i já se cítím takovýmito výstupy uražen.

* Vadí mi marketingově maskovaná nekompetence, neznalost zabalená do líbivých řečí. Např. nekompetence přijímaných politických rozhodnutí. Vadí mi postoj kam vítr tam plášť.

* Vadí mi nedostatek nezávislého, relativně svobodného prostoru, třeba i moderovaného pro diskuzi, debatu na jakékoliv téma.

* Vadí mi polarizace společnosti, vnitřní emigrace lidí v důsledku nemožnost vyjádřit zcela svobodně a bez obav z následků svůj názor. (Byť je to dnes pravděpodobně asi miliónkrát lepší než před rokem 1989).

* Rád se setkávám s lidmi (byť virtuálně) podobného ražení.

A dalo by se pokračovat dále. To hlavní v čem ale vidím přínos blogu jako je KOSA je ale v tom, že poskytuje bezpečný prostor pro JINÝ názor. Ukazuje všem, že jiný svět je možný. Netvrdí, že má patent na pravdu. Píše provokativně, autenticky. Podněcuje k přemýšlení, kritice, tříbení vlastního názoru a nepapouškuje reklamní či jiné bláboly na objednávku jako jiná média. A právě tato nezávislost je to co je cenné, to je to oč tu běží. To je to, co média v dnešní době ztratila. Jakou

nezávislost můžeme čekat od oficiálních médií, které si MUSÍ na svůj provoz vydělat? Jak nezávislý je zaměstnanec s dluhy? Z novin se pak stávají obyčejné reklamní letáky. Nevím jak vy, ale já o reklamní letáky většinou nemám zájem a rozhodně za ně nechci platit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Joshuatree a jeho strom se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.