Našim sankcionalistům a Janu Rejžkovi osobně


Ledva jsem minulý  čtvrtek dopsal svou reakci  Pazderku, byl jsem konfrontován  s další  mediální hvězdou, která zase  více a  lépe než normální občan  Novák ví, co by si tento měl měl správně myslet -Janem Rejžkem a jeho fejetonem v Lidovkách.

Nemám jen  v  elektronické podobě,  takže  cesta nejmenšího odporu byla   oskenovat  jej. Abyste o nic nepřišli.

RejzekZkrátka  Jan Rejžek si  stěžuje , že media  nevěnují dostatek pozornosti petici pánů Kocába, Bursíka a Jana  Urbana, která  kritizuje  českou vládu a  prezidenta  za  jejich  málo  vstřícný  postoj k sankcím uvaleným na Rusko.

Abych nebyl obviněn z nekalého jednání,  nedám, jak je obecně mým zvykem na předmětný text  link, ale  otisknu.

Prezident a premiér země, která prošla Sověty nastolenou čtyřicetiletou diktaturou a okupací z roku 1968, by se na počátku září 2014 k situaci na Ukrajině neměli vyjadřovat stylem ani ryba, ani rak.

Jestliže prezident Zeman zpochybňuje přítomnost ruských vojenských sil na Ukrajině slovy: „beru vážně prohlášení ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou” a ostentativně tak dává najevo, že prohlášení ruské strany považuje za hodnověrnější než stanovisko našich partnerů z EU a NATO, mluví výhradně za sebe, nikoli za naše občany. Od takového výroku se ostře distancujeme.

I jeho další úvahu: „ale i pro mě, a to nejsem žádný jestřáb, je jakási red line anexe nebo pokus o anexi východní části Ukrajiny“ považujeme za nevhodnou. Tato linie byla už dávno překročena anexí Krymu, za výrazné pomoci ruských zbraní a nejprve zapíraných a posléze prezidentem Putinem vyznamenaných ruských vojáků. Pominutí tohoto bezpochybného projevu velkoruské agrese je pohrdáním svébytností ukrajinského státu – i našimi vlastními dějinami.

Zásadně také nesouhlasíme s politiky, kteří problematizují účinnost hospodářských sankcí. Jakkoli přišly pozdě a odtržení Krymu nezabránily, jsou nejvýznamnějším aktem zásadního nesouhlasu s postupem Ruska proti svrchovanosti Ukrajiny, na kterém se země sdružené v EU a NATO dohodly. Alternativou je buď otevřené mnichovanství, nebo širší vojenský konflikt, který si nikdo rozumný nepřeje. Zpochybňování sankcí je buď projevem lhostejnosti vůči vlastní budoucnosti, nebo krátkodeché vychytralosti, či dokonce změny zahraničně politické orientace České republiky. S takovým postojem vyjadřujeme kategorický nesouhlas.

Postupem Putinovy administrativy bude nejvíce poškozeno Rusko samo. Současný ruský prezident uvrhuje svůj národ do izolace, což vzhledem k nesporným kulturním a duchovním hodnotám, kterými Rusko přispělo k civilizačnímu vývoji, je politováníhodné. Věříme, že tato současná krize bude nakonec překonána a Rusko se stane moderní demokratickou zemí. K tomu mu přejeme mnoho rozvahy a sil. Vyjadřujeme podporu všem ruským demokratům, kteří otevřeně projevují svůj nesouhlas s agresí proti Ukrajině.

Michael Kocáb

exministr, bývalý předseda Komise ČSFR pro odsun sovětských vojsk

Martin Bursík

exministr, bývalý místopředseda vlády ČR

Jan Urban

novinář, historik, přední aktivista Občanského fóra

A samozřejmě , že  otisknu  i link.  Pro ty ,co si chtějí  ověřit, zda  vlk nefixluje nebo případně  chtějí  připojit  svůj podpis  – http://www.distancujemese.cz/

Nemám s tím problém, jsem zvyklý  zdrojovat nikoli nesouhlasná stanoviska  zatajovat. Ale  sděluji rovnou, že  bych se nemohl  podobnou  petici podepsat. Z mnoha  důvodů. Třeba už kvůli jménům jejich tvůrců  a  jejich  činnosti  ve veřejném prostoru za posledních  25 let.

Nepůjdu do osobních detailů, nejsem  Jan  Rejžek, abych  názorové oponenty okamžitě , pro účely  svého článku vláčel  kalužemí – viz například jeho onálepkování blogera  Josefa  Havránka / kterého  osobně  naprosto nemusím a jehož většinové názory  považuji  za  přinejlepším hodně podivné/ jež  je titulován štrašpytel, muž bez minulosti a podobně.  Schválně  – použil by Rejžek  stejné hodnotící atributy, kdyby  onen Havránek tu  kocábovskobrursíkovskourbanovskou petici podepsal nebo by to pro něj byl náhle správný občan? Nemám naprosto nic  podobného zapotřebí.

Rozhodující  pro mne nejsou jména  spojená  s nějakým názorem, ale  moje vnitřní akceptovatelnost a celková logičnost onoho názoru! Důležité je  CO, kdo říká, nikoli KDO co říká! Jistě, nejsem  nijak potěšen, že  v konečné  fázi  zastávám v případě Ukrajiny podobné stanovisko  jako A.B. Bartoš, Hájek  nebo Havránek.  Nicméně  sestava Kocáb, Bursík Urban  mi nepřijde o nic  lepší / paní S.Š. pokud ještě na Kosu chodíte – kdybyste  chtěla  vysvětlit proč, rád  vám to po mailu zargumentuji!/. A  zároveň konstatuji,  že  Rejžek , jako velký  fanda  Slávie také nepřestal sešívancům fandit, přesto, že  je  vlastní někdo jako Řebíček a před ním Sisák a podobní.

Takže nechme  osobního nálepkování a pojďme  na  argumenty. Je nejvyšší  čas. Klíčovým odstavcem oné petice je pro mne tento:

Zásadně také nesouhlasíme s politiky, kteří problematizují účinnost hospodářských sankcí. Jakkoli přišly pozdě a odtržení Krymu nezabránily, jsou nejvýznamnějším aktem zásadního nesouhlasu s postupem Ruska proti svrchovanosti Ukrajiny, na kterém se země sdružené v EU a NATO dohodly. Alternativou je buď otevřené mnichovanství, nebo širší vojenský konflikt, který si nikdo rozumný nepřeje. Zpochybňování sankcí je buď projevem lhostejnosti vůči vlastní budoucnosti, nebo krátkodeché vychytralosti, či dokonce změny zahraničně politické orientace České republiky. S takovým postojem vyjadřujeme kategorický nesouhlas.

Řečeno  jednoduše, bez zbytečných slov – Kocábovi,Bursíkovi a Urbanovi se  nelíbí, že  česká vláda odmítla  dát  EU  binanco šek na další sankce  vůči  Rusku! Rusko je vinno ukrajinskou  krizí přece! Nikoli ti , co na Majdanu  nedodrželi dohody  které  v  únoru  podepsal Janukovyč, ministři zahraničí Francie, Německa, Polska  a  mimo jiné také dnešní ukrajinský premier  Jacenuk jako zástupce Majdanu! Rusko může i za  to, že první zákon, který přijal obrozený parlament, z kterého byli,  za použití násilí,  vyhozeni  jinak smýšlející poslanci a  zbytek klidně  hlasoval i za ně, byla  norma,  která  znemožnila používání ruštiny jako úředního jazyka… atd.atd. atd.  Však vy, kteří  se věnujete  dění  na Ukrajině  všechny ty  peripetie  dopodrobna znáte!

Ano -podle našich  sankcionalistů by se  měl dát  automatický souhlas  s jakoukoli sankcí vůči Rusku, ať to  republiku a její ekonomiku bude stát  cokoli s    jakýkoli zdůvodněním sankcionování! Třeba  stejně  problematický jako sestřel HM17 / to je  ale  těžký  eufemismus, asi stejný  jako jako nazývat  Řebíčkův  klub  evropským velkoklubem – slávisté prominou/,  který inicioval zatím nejdramatičtější kolo diskriminací ekonomiky  Ruska, při čemž  je stále patrnější, že  s touhle hromadnou vraždou nemělo a nemohlo mít vůbec nic společného!!!!

Kocáb, Rejžek a  spol  mají jasno – kdo není sankcionalista  je mnichovan a vznešený  cíl  přece  musí stát  za nějakou  tu obět! Kterou přece MY musíme přinést! Ono  MY  v podání  KocábBursíkUrban Rejžků a  dalších signatářů té petice  neznamená , že  ONI přinesou  osobně oběť, ale že  onu  nesnáz nebo trýzeň ponese  Česká republika  a jejích  10 500 000 občanů nebo kterýkoli  občan  či skupina občanů. Ať  mají názor na ukrajinské události jakýkoliv.

A to je přesně  to s  čím mám problém!  Dám sem link  na Události   ČT  z minulého čtvrtka

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/214411000100925

kde v  čase  35:18 je  reportáž  o jednání  vlády o opatření ke  zmírnění dopadů sankcí na  firmy  , které pociťují  jejich důsledky. Nebudu  ta  opatření rozebírat, jakkoli kromě tzv. Kurzarbeitu jde o  klasické vzdušné zámky, ale v reportáži jsou příklady tří firem, které už se s důsledky sankční politiky  EU  a ruské odvety  musejí  vypořádat.

Jan  Rejžek  Rejžek , jako původem Jihočech by k prvním dvěma měl mít velmi blízko:

Mlékárna  Madeta  přišla o celý  ruský  export a  nyní  velmi hledá, kam by tyhle přebytky , za každou cenu umístila. Své ztráty  vyčíslila jen do konce roku na  150 milionů korun.  Kdyby  snad  měl někdo o těch ztrátách pochyby, tak stačí,  aby  si vzal leták Kauflandu z minulého týdne  a najde tam její  výrobky. Samozřejmě  jako  akční  zboží. Což bylo i  dříve, ale nikdy všechny  tři její klíčové sýrařské produkty najednou a nikdy  v téměř 50-ti procentním diskontu! Jak se lze  snadno přesvědčit:

mad1 mad2mad3Tu obrovskou slevu na standardní cenu  nese  firma. Někde prostě  to, co měla dodat  do Ruska, co je vyrobené , udat musí. Stůj co stůj!  Když  nejsme MY /Bursíci a spol/ mnichovany!

Další firmu z reportáže  je  KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s , také  z Budějovic. A její spolumajitel říká – pokud v dalším sankčním kole  spadnou  do protisankcí i naše  výrobky, pak budeme muset propustit 150   zaměstnanců! Abychom nebyli MY /Kocábové a  spol./ mnichovany!

a třetí a poslední je Motorpal Jihlava!

A zde  vedení  firmy  rovnou  Pracovnímu úřadu  ohlásilo hromadné propouštění! Protože  firma  už  sankcemi postižena  je. Jednak co se týká odbytu přímo do Ruska, ale  také na  odbytu  do Polska  a dalších zemích, kde jsou  jejich výrobky   montovány jako subdodávka  do  strojů a zařízení,  které Rusko nekoupí ať z to, či onoho důvodu. Firma momentálně  ve  čtyřech závodech 1700 zaměstnanců. Propuštěna  bude eventuálně  až  1/5, tedy  340 současných zaměstnanců! Abychom nebyli MY /Urbanové a  spol./ za mnichovany!

Prostě  MY  Rejžkové nechceme  být za zbabělce, jsme principiální a  víme, že  svoboda,demokracie atd. atd.atd má svůj  náklad. A jsme  připravení ho přinést. Tím, že  Madetu to přijde na  150 korun do konce roku, v tužkárně  se půjde  150 lidí zapsat na pracák a  dalších  340 je bude následovat  na Vysočině.  Takže jen  ze  dvou firem je v ohrožení, díky  sankcím, skoro 500 pracovních míst! Protože  MY -Kocábové, Bursíkové, Urbanové, Rejžkové jsou  připraveni  k jakýmkoli obětem ve  svém svatém protiputinovském   tažení. Dokonce i  za nás, co na věc  máme  úplně  opačný názor!

Odbočím od  leitmotivu  článku  – Rejžek  diskvalifikoval  Havránka  a nepochybně  by tak učinil i s  vlkem, kdyby se snížil snad k tomu, že  by  takovému nýmandovi  chtěl odpovědět, jejich nestatečností  v předListopadu.  Když  vidím jeho  všespalující  svatý  zápal a  snahu  určovat celému národu, co je pro něj  správné, co musí  ve jménu vyššího cíle vytrpět a snést, kladu si otázku, co jemu a pochopitelně  i Bursíkovi, Kocábovi nebo Urbanovi konkrétně  vadilo tak hrozně na bolševikovi,  který  praktikoval  přesně totéž?  Také věděl nejlépe , co je pro celek  i jednice správné a ještě  správnější, také  užíval slova  MY, tam , kde jeho představitelé, měli říci JÁ! Že by snad jedině  to, že  tenkrát  oni nebyli těmi vědoucími a určujícími? Ale nechme  těhle odboček.

Jsme u sentence dnešního sloupku –  nechť  naši sankcionalisté a  vlastně  sankcionalisté celého světa místo  MY  jsme odhodláni  nést důsledky  sankcí píší zásadně  – JÁ  Rejžek, Urban, Kocáb, Bursík jsem ochoten nést  důsledky  sankcí. Já se cítím Putinem a jeho politikou  bytostně  ohrožen a  chci s tím něco udělat!!!!

Jestliže  přijde 150 zaměstnanců v  Budějovicích  a  340 v Jihlavě o zaměstnání a obživu  a Madeta   do konce roku o 150 milionů tržeb, jak je  tím postižen  Jan Rejžek konkrétně? Nebo Bursík, Urban či Kocáb?! Jakou strázeň snáší kvůli svému přesvědčení? Jak se budou podílet na osudu  těch lidí co eventuálně  skončí na pracáku, hledajících a nejspíš většinově marně – práci? Jak se oni spolupodílejí na  ztracených tržbách Madety? Kolik jí  ze  svého  přispějí  oni? Tedy pokud náhodou  nevyrazí do Kauflandu koupit  za poloviční cenu tu Nivu z Madety! S hřejivým pocitem, že podpořili podnik sankcionovaný Ruskem a ještě při tom báječně ušetřili!

 Ne, neuspokojuje mne , že  Madeta  třeba dostane  nějakou státní  dotaci kvůli té ztrátě. Že se budou podílet  na kompenzaci přes státní rozpočet! Ta teoretická dotace je poskytnuta  z  peněz , které  byly určeny  jinam! A  že je věru, například po bačování vlády v které  takový Bursík seděl, co napravovat a  peníze  schází úplně  všude!

Takže  mám pro všechny naše  hrdé  sankcionalisty  konstruktivní návrh.  A  myslím to naprosto vážně, nikoli  ironicky. Podporujete  Ukrajinu, se vším všudy,co Kyjev  dnes představuje /že je to hodně  husté a kalné/. OK. Respektuji vaši  volbu. Každý máme právo na svůj názor!  Chcete  dát  lekci Putinovi?  OK. Vaše právo! Můj návrh  vám tohle  všechno umožní bezezbytku. A  pokud se potvrdí, že byl správný  váš pohled na situaci a nikoli třeba můj nebo Havránkův – nebudete  se s námi, kteří  dnes s vámi nesouhlasí, dělit o žádné zásluhy. Budou jen vaše, dámy a pánové sankcionalisté! To snad je kulantní nabídka. A nebojte, nechystám na  vás  žádnou  léčku  a  dokonce ani nic  takového, jako  vymysleli pro své  sankcionalisty v téhle koláži na Slovensku:

stvaci

Abyste  vy nebo vaše  děti posílili rozklíženou kyjevskou  armádu  a vytmavili to proruským od  vás  opravdu nežádám.

Ale  idea je velmi podobná  té slovenské.

Neříkejte  MY jsme ochotni, říkejte a především   konejte  ve  smyslu  JÁ jsem ochoten.

Pokud  to nevíte,  Ukrajina je  v mimořádně  těžké finanční situaci. Je  v  tom, čemu se říká technický  bankrot. – prostě  platebně neschopná.  Jen to zatím  nechce ještě  Kyjev přiznat. Evidentně  ale nejsou peníze, kromě  války, na nic. Na veřejné služby, na důchody, na  školství, zdravotnictví – na nákup plynu a uhlí na zimu, na opravu  silnic  a infrastruktury, dosaďte si co chcete. A konec konců  nejspíš  ani na vedení té války.

Když  čtu  už téměř dva tisíce jmen těch, kteří tu petici  podepsali a jsou za mně ochotni, určovat, co si musím nechat líbit , díky vašemu názoru na ukrajinskou krizi já, je  mezi těmi úctyhodnými jmény /žádná ironie/ řada  vás, kteří jste  velmi dobře či mimořádně  dobře situováni.

Ukrajina  ze  všeho nejvíce momentálně potřebuje  pořádnou a nejlépe trvalou finanční injekci. Zaorálek se v OSN shodl s Kerrym, že  nebude vůbec jednoduché, aby  Kyjev a jeho stát přečkali  rozumně zimu!

Naši předkové, když za  nějakým principem skutečně  stáli, říkali, že  za  tím budou až do hrdel a  statků!  Krásné rčení! Naprosto výstižné.  Ručili za princip životem a  majetkem. Záruku životem jsme vyloučil, ale jděte  za  svým svatým principem a  pohledem na svět  až  do  statků! Přispějte  každý například  1/10 svých aktiv  jednorázově nebo třeba  1%  z nich měsíčně, opakovaně, po dobu  1 roku  buď  přímo Kyjevu na  financování jeho nejnutnějších nákupů či plateb  nebo třeba  firmám, které  u nás  postihly nebo postihnou  sankce  či protisankce. Aby  nemusely  propouštět!  Udělejte  to! Přestante provozovat  politiku – at mi  chcípne  koza, vlastně  at našim lidem chcípne koza, hlavně, že  chcípne také Putinovi! Přejděte na konstruktivní variantu – osobně, Putinovi na truc pomohu  z  Ukrajiny udělat  rozpočtově  stabilní zemi, aby ji Rusko nemohlo vydírat, tím, že  tam pošlu  část svého majetku! Nestydte se, tohle by  fakt na moskevského cara  asi udělalo dojem! Nebo snad  nevěříte  vašim kyjevským demokratům, že  by ty  peníze  správně  a zodpovědně  použili? Budte pozitivní s pro svoje principy  přineste  osobní obět!

V takovém případě  před  vaším postojem smeknu!  Opravdu  dokážete , že  nejste jen tlachalové, kteří  exhibují  na  zádech těch, co přicházejí  práci  nebo se dostávají do existenčních potíží!

Ale  buďte  tak laskaví a přestaňte  mi určovat  co si mám  a nemám myslet nebo nechat líbit či co mám a musím strpět.  Vaše MY  vyměňte  každý za  své hrdé osobní JÁ! Bez potíží uznám vaši  charakterovou nadřazenost a přehodnotím svůj názor  a třeba se vynasnažim  se k vám přiblížit. Aspoň trochu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Hodina vlka -původní Kosa se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.