Ukrajinská svodka ze dne 15.10.2014


Dnes a  zítra  je  Ernest mimo službu z důvodů, které nelze  ovlivnit. Takže  to bohužel bude na  mně a na mých velmi nepříznivých a omezených možnostech. Prosím proto o shovívavost.

Dám nejdřív  mapy:

Ukrajinská:

mu

Opolčenská:

 mo

Interaktivní komentovaná:

Dát detailní  denní bojový přehled je mimo můj dosah. Dnes  se budete  muset spokojit  jen s výběrem zajímavostí , souvisejících s  Ukrajinou a tamní  válkou.

Začnu tím, co jsem dostal v mailu od Kosíře  MV / kterému tímto děkuji/.

Přes facebook ke mně připutoval tenhle zajímavý rozhovor (v angličtině), který pojednává o propagandě v amerických médiích ohledně konfliktu na Ukrajině. Na otázky v něm odpovídá E. S. Herman, mediální analytik a profesor financí na Wharton School, spoluautor knihy „Manufacturing Consent“ (spolu s N. Chomskym).

http://truth-out.org/news/item/26711-mainstream-news-coverage-of-ukraine-malaysia-airlines-flight-17-shows-western-propaganda-machine-at-work-edward-s-herman

Obsah bych shrnul do následujících bodů:

– to, co chybí v amerických médiích ohledně pokrytí ukrajinského konflitku je minimum objektivity. Média fungují vice než jindy jako propaganda State Departmentu.
– dále to, co chybí v médiích, je popis důležité role neo-nacistického elementu v kyjevské vládě a v ozbrojených silách, které bojují na východě Ukrajiny.
– během protestů na Majdanu byla média velmi citlivá na násilí proti demonstrantům, zatímco během konfliktu na východě Ukrajiny je zřejmý naprostý nezájem o oběti.
– pro média byl nezajímavý maskar v Oděse, který nabyl rozhodně větších rozměrů než masakr v Račaku, v Kosovu, který tolik vzrušil americké představitele a média.
– zatímco média na jednu stranu neustále zdůrazňují ruskou roli v konfliktu, na druhou roli potlačují americkou roli.V. Nuland, neo-con ze State Departmentu, hrála aktivní roli ve změně vlády na Ukrajině.
– neustále se zdůrazňuje, jak Rusové narušují hranice, „posvátné“ hranice pro západní propagandu. Současně ale Spojené státy denně narušují hranice v Somálsku, Jemenu, Pakistánu.
– Guardian, ani jiná západní mainstreamová média nedělají dobrou práci. Člověk musí jít ke zdrojům, jako jsou ConsortiumNews.com R. Parryho, The Intercept G. Greenwalda, Z Magazine, nebo The Nation.
– RT, sponzorované Ruskem, je také lepší než americká mainstreamová média (ohledně zpráv z Ukrajiny).
– ohledně sestřelení malajsijského boeingu: Rusové rychle předložili radarovou evidenci, že blízko letadla letěl ukrajinský bitevník. Naopak Spojené státy nepředložily žádné satelitní snímky. Rusko od začátku volalo po úplném mezinárodním vyšetření sestřelení letadla, zatímco Holandsko, člen NATO, uzavřel dohodu s Kyjevem o případném vetu na zveřejnění případných výsledků šetření. Německý expert poukázal na to, že MH17 byl sestřelen kulometem/kanónem, nikoliv pozemní střelou.
– mnoho východních Ukrajinců i Putin si přejí raději federaci, než odtržení od Ukrajiny. Přesto jsou nazýváni „separatisty“ a „pro-ruskými militanty“. Zní to lépe, než „federalisti“.
– Putinův zábor Krymu měl za výsledek méně než 10 mrtvých. Americko-britská invaze v Iráku, který nepředstavoval žádné nebezpečí pro národní bezpečnost USA/UK, vyústila ve smrt nejméně 500 000 Iračánů.

Přidám video z bojů o Delbacevo. Najdete  tam některé z těch, o kterých  často píše  Ernest. Třeba  Bajkera nebo Borysiče. Už to nebudou mrtvá  anonymní jména, ale živí lidé. Ale to není zdaleka  všechno. http://www.youtube.com/watch?v=Cq8YCvjb8e8

Podle  ukrajinské agentury Unian se podařilo  opolčencům dostat  do obklíčení  jednotku  kyjevských sil o počtu nejméně  112 mužů s technikou. Jsou hlášeni mrtví, ranění, zajatí. Vše v  neznámých počtech.

Zůstaneme  u agentury UNIAN : http://www.unian.net/politics/996506-rossiyskie-voyska-mogut-poprobovat-probit-koridor-k-kryimu-zimoy-polskiy-general.html

Informuje o tom, že  polský  generál Valdemar  Skipčak na Baltic Bussines  Forum zcela vážně pronesl, že  Putin se může  v zimě pokusit o proražení suchozemského kordonu podél černomořského pobřeží,přes  Mariupol ke  Krymu. A prý ho v takovém případě  čeká krvavá lázen s  tisícovkami mrtvých ruských vojáků. Soudím, že  pan generál by  měl zvážit  své setrvání v  armádě a případně vrátit hodnost.Protože se plete  hned  dvakrát.

1- kdyby  Putin chtěl to pozemní spojení  vytvořit, tak by už  dávno bylo. Protože  při opolčenském průlomu na jih, směr  Mariupol, Kyjev neměl začátkem  září v prostoru žádné vojenské jednotky a bylo  otázkou pár  dnů, než  by byl Mariupol padl. Byl to Putin, kdo evidentně,  velmi brutálním tlakem na opolčence, vynutil pro ně maximálně nevýhodné přerušení jejich ofenzivy a akceptování tzv. příměří, po  kterém naopak Kyjev mohl stabilizovat přísunem posil jižní frontu

2- pokud  by se Putin v zimě skutečně  rozhodl , že  ten koridor vytvoří a poslal na to ruskou armádu,  byla  by věc  vyřízena  velmi rychle. Asi podobně  jako si americká  armáda poradila  s armádou Saddáma  Husejna. Otřesená  UK Army, v podstatě  bez těžké výzbroje  a letectva  by  neměla  sebemenší šanci proti lidské a technické převaze  Rusů.

A  do třetice  UNIAN včera  jsem Informoval o tom, že Polsko přitvrdilo  výrazně  režim pro vydávání  víz  Ukrajicům. Zde

http://www.unian.net/society/996483-mid-obyyasnil-pochemu-polsha-trebuet-dopolnitelnyie-dokumentyi-dlya-vyidachi-shengenskih-viz.html

to UNIAN  upřesnuje- jde o tzv. schengenská  viza, která umožnují  nabyvateli pohyb po území  EU. Prý jde o naplnění nařízení  EU  z 29.dubna t.r., které stanovilo  soubor dokumentů, které musí žadatel o schengenské vizum předložit . A  basta fidli!

Zvláštní je,  že  nepronikly informace, že  by totéž  zavedlo Slovensko nebo Madarsko. Což ovšem neznamená,  že  to není tak, jak UNIAN píše. Ale  v každém případě  by to bylo „ocenění“ Bruselu  majdanským  za jejich snahu vstoupit do Evropy….

PO UNIANu, v rámci vyváženosti třeba  Hlas  Ruska:

Společnost Naftogaz Ukrajiny se obrátila na arbitráž ve Stockholmu se žalobou o změnu smlouvy s Gazpromem o tranzitu zemního plynu přes ukrajinské území.

Informaci oznámil mluvčí ukrajinské společnosti.

Žaloba obsahuje požadavek, „že by ruská strana měla Ukrajině kompenzovat příliš nízké objemy přepravovaného zemního plynu“.

Dříve ředitel Naftogazu Ukrajiny Andrej Kobolev nevyloučil, že v případě, že ruská strana odmítne o změně tranzitní smlouvy jednat, tak by se Kyjev mohl obrátit na Arbitrážní soud ve Stockholmu.
Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_14/Naftogaz-Ukrajiny-zazaloval-Gazprom-7461/

Rozumím tomu správně, že  Ukrajina chce, aby  někdo odsoudil Rusko za  to, že přepravuje  přes  Ukrajinu méně plynu než si Kyjev představuje? Nemáte dojem, že  už  jsme se ocitli v blázinci?

A  určitě  by  svůj  duševní  stav měl nechat přezkoumat  takový Jacenuk- viz

Ministerský předseda Ukrajiny Arsenij Jaceňuk prohlásil, že Kyjev nyní jednostranně vyznačuje na určitých místech hraniční čáru s Ruskem.
http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_15/Jacenuk-Kyjev-jednostranne-vyznacuje-hranici-s-Ruskem-8719/

Kyjev  chce jednostranně  vyznačovat s někým hranice, Proč  ne třeba  s Polskem? A  to si myslí, že  jako Rusku zabere  část  území nebo to snad  znamená, že se Ukrajina  čehosi dobrovolně  zřekne?

Dost by mne zajímalo, jak  jdou  ty předchozí dvě  zprávy  Hlasu Ruska  dohromady s tou třetí, kterou jsem vám z něj vybral – tuhle:

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko dnes oznámil, že projednal s evropskými předáky nadcházející setkání s prezidentem RF Vladimirem Putinem na okraj summitu ASEM v Milanu, a že vkládá v ně velké naděje.

„Konala se telefonická konference u příležitosti mimořádně důležité zítřejší schůzky v Milanu, kde předáci evropských států a EU budou mít spolu se mnou, prezidentem Ukrajiny, mimořádně důležitá jednání s vedením RF o nejzávažnějších otázkách: nastolení míru na Ukrajině, zajištění mírového procesu, rozvoji politického procesu a deeskalaci situace na východě země“, řekl Porošenko.
http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_15/Porosenko-vklada-v-jednani-s-Putinem-velke-nadeje-0206/

Před několika týdny  jsem informoval o Evropském kongresu zakarpatských Rusínů, který se sešel v Budapešti.A  že  Kyjev bude mít problém, protože  Rusíni chtějí minimálně  velkou autonomii na Kyjevu. Tady je rozhovor s jejich předákem.

http://despiteborders.com/zacinali-sme-u-fica-ale-ignorovali-nas-dnes-mame-najkonstruktivnejsiu-spolupracu-s-jobbikom-lider-zakarpatskych-rusinov-petro-gecko-v-rozhovore-pre-despiteborders-com/

Špatné zprávy pro Kyjev se množí. Podle  informací z ruské strany, zatím Ukrajina přišla  na svém exportu do Ruska  o 5 miliard  USD. A bude  hůře. Viz http://www.gazeta.ru/business/2014/10/14/6261093.shtml

Z a daleko horší ovšem považuji včerejší  komentář  německého Die  Welt  k Ukrajině a  dalšímu vývoji tamního konfliktu. Pro němčináře  je k nalezení  zde:

http://www.welt.de/print/welt_kompakt/debatte/article133284400/Putins-langer-Atem.html

Welt v podstatě konstatuje, že  Putin si nakonec prosadí  svou. Že  západ, ačkoli tvrdí  něco jiného, prostě  vzdal Krym. a  že  to stále  více vypadá na to, že  už počítá s  tím, že  Kyjev ztrácí kontrolu nad  východní Ukrajinou  kde vznikne něco  na  způsob Podněstří nebo Abcházie – prostě  že vznikne  Novorusku. Že západ  bude  akceptovat Putinovy nepřekročitelné limity  pro politiku vůči Ukrajině:

1- Moskva nikdy nedovolí , aby  ztratila kontrolu  nad  zahraniční a obrannou politikou Ukrajiny

2- Rusko bude  dále podporovat  separatisty na Ukrajině a bude udržovat svoje jednotky na  území Ukrajiny  a  na hranicích s ní.

3- konflikt  bude zamražen do stavu Podnětří a  Abcházie. A na tom nic nezmění žádné hrozby  ještě ostřejšími sankcemi z Bruselu nebo Washingtonu..

Podotýkám, že  speciálně  Welt  byl ještě před  pár  dny  jasně na straně  jestřábů, co se sankcí týče a ty, co měli nějaké pochopení pro pozici Ruska  posměšně nazýval termínem Putinversteher  / ti co rozumějí Putinovi  -já bych  řekl, že  jde o obdobu našich mnichovanů či humanitárních bombometčíků/. Ten termín se stal normativem v  německém mediálním prostoru. A  ted  tohle?

A  proč  si to Welt  myslí?

Z pohledu  západních politických elit  je Moskva příliš   důležitá,  aby  bylo  možné se příliš  dlouho  zabývat  východní Ukrajinou. Rusko je potřebné  – hospodářsky  jako partner, v OSN  kvůli  boji s  i islámskými fanatiky, Takže  postupný návrat  Ukrajiny do zony  ruského vlivu jde  nezadržitelně dále.

Já si osobně nemyslím, že  to  bude fungovat  až  takhle. Nicméně, jestli to tak nakonec  dopadne,  měl by  si  každý  rozumný člověk  v každé  zemi západního světa – počínajíc  Slovenskem a konče  Austrálií,  sednout a  začít  trochu přemýšlet.

O našich politicích, kteří

-nejdříve  v podstatě  vyprovokovali Majdan

-pak nechali zvítězit  tu nejhorší  formu západoukrajinského banderovského  náckovství

– které nemohlo  vést  k ničemu jinému  než  občanské  válce  a konfrontaci s Ruskem, jak jsem předpověděl už  6.března  v

Přemýšlení o Ukrajině II – Majdan,moje dávka ze samopalu a atomové hodiny

-skrze  figury  jako Jacenuk skutečně  začali  naostro, ve válce  testovat připravenost Moskvy hájit svoje  zájmy.

-aby  všechno  dokončili souborem  sankcí, které  sice jistě  Rusko poškodily ,nicméně  nejsou bez  vážných dopadů na  vlastní ekonomiku. V mnohých případech  – nevratných.

Takže  nakonec pokud  by to dopadlo podle  Weltu, musí  normální člověk dojít  k závěru, že  jeho politici klidně nechají rozmlátit  jednu zemi, nechat zemřít  několik desítek tisíc  jejich obyvatel, vykopat  nezacelitelné příkopy  mezi etniky  té země, vytvořit  další  permanentní neuralgický  bod na politické mapě světa, z kterého může  vzplát  kdykoli  velký konflikt, poškodit vlastní  ekonomiky,aby nakonec  bylo všechno jako před tím, co se rozdělení mocenských sfér  vlivu týče? Nehledě  k tomu, že ještě  ukáží  dalším světovým hráčům – Putina  samozřejmě  nepočítajíc,  že  vlastně je západ  slabý?Že se zmůže  jen na kecy a opravdu hloupé sankce, z nichž mnohé  – míním zejména  ty přes finanční trhy  a služby, lze použít pouze  jednou. A  že  Čína  pochopitelně  tohle zaregistrovala a bude , se svou rostoucí silou pracovat na tom, aby  tuto zásadní  západní  a dodejme – téměř poslední zbran neutralizovala  v předstihu, než se  západem dostane  sama  do konfliktu? Což  je naprosto nevyhnutelné…Mezi  tím západ  ztratí po výrobě  i podstatnou část trhu a vedoucí roli v  sektoru finančních služeb…

Kdo viděl film Bohové musejí  být šílení, musí uznat , že  ti Křováci z jižní Afriky nás  vidí úplně  správně!

Ale ještě  se vratme  k jedné  drobné informaci- Welt informuje , že  z Ruska od  začátku  roku odplulo asi 120 miliard  dolarů kapitálu. o číslo mi přijde  divné, protože  před pár dny bylo v Týdnu, že  čistý odliv  kapitálu z Ruska  byl 77,5 miliardy -viz svodka z  12.10. Ale nejde mi o to, kdo má správná  čísla – jestli německý mediální obr nebo český týdeník. Jde cosi jiného. Kouzlem nechtěného je v témže  vydání Weltu ještě jeden článek, který mluví o masivním útěku  kapitálu ze země. Tentokráte nikoli z  Ruska,nýbrž  z … ITALIE.

Za  poslední dva měsíce  67,5 miliardy.Nikoli dolarů,ale  euro.V dolárcích je to 85!!!!! Opakuji – za dva měsíce! Bez toho,aby někdo sankcionoval Itálii.

Pro ty, co chtějí znát detaily

http://www.welt.de/wirtschaft/article133298951/Sinn-warnt-nach-Milliarden-Kapitalflucht-aus-Italien.html

Těch důvodů  na přemýšlení nad  tím, jak to bačují  vůdcové našeho světa je nějak  čím dál víc. Řekl bych.

 A ještě  pár fotografií. Na  stejné téma.

Rok 1989 versus  2014 respektive demokracie versus  Ukrajina

1989- jedni stříhají

x5

Ukrajina 2014 -druzí staví

x6

Zed model 1989

x7

Zed model  Jacenuk 2014 /zatím jen  v plánu/

x8

 Zdroj aktuálních fotografií je  ukrajinský. Viz:http://www.rbc.ua/rus/news/politics/yatsenyuk-ozvuchil-alternativnoe-nazvanie-stene—evropeyskiy-15102014150000

A ted ráno jsem na přehledu tisku  natrefil na  další indicii ukazující na pravého viníka tragedie  Boeingu MH17

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/boeing-byl-pry-znicen-raketou-ukrajiny-rusko-ji-nema-ve-vyzbroji/

Budu citovat:

Hackeři ze skupiny CyberBerkut pronikli do vnitřního systému ukrajinského Ministerstva obrany a na na svém webu zveřejnili celou řadu dokumentů. Jeden z dokumentů varuje ukrajinskou armádu, že se má připravit na nepříjemné věci. Pod textem ze 7. srpna je podepsán šéf kyjevských vzdušných sil Igor Zorin a obsah je věnován sestřelení letu MH7 nad východní Ukrajinou.

Z mého hlediska je  škoda,  že  tvůrce té informace nezdrojoval.

A přidám ještě link na velmi zajímavý komentář  k Ukrajině  od bývalého ministra vnitra, posléze  velvyslance v Moskvě a také Kyjevě- Jaroslava  Bašty. Je to skutečné počtení plné zdravého rozumu. Žádná  ironie!

http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/pred-volbami-pred-zimou-pred-rozpadem/

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.