Perličky ze dna z 27.10.2014. Dnes bez perliček, dna zato monotématicky o volbách na Ukrajině


Původně  jsem to, co právě čtete  v dnešních Perličkách, plánoval  jako součást  Ukrajinské svodky. Jenže mi to nabobtnalo jako Bumbrlíček na  svém pochodu krajinou. Takže   to   dám dnes místo perliček. Jakkoli tam žádná  perlička asi není. Jen informace o proběhlých ukrajinských volbách, doplněné o další postřehy a také spekulace, co se vlastně odehrálo a co asi tak   přinesou.

Předem bylo ovšem jasné, že  ruské i  ukrajinské weby přinesu pořádnou nálož  kuriozit  tomuto velkolepému  výronu demokracie,  které byste měli  znát.

 Takže  Hrrr na to!

Na serveru palba se objevilo mimořádně  zajímavé  video  k průběžným výsledkům ukrajinských voleb. Dal ho tam přispěvatel tamního fora  pod nickem Alchymista.  Zkusil jsme ho pustit a vyběhlo mi tohle:

uv2Ten popisek pod  obrazem mne dostal!

Takže  jsem pátral dál, protože  Palba . cz nepochybně nebyla jediná, která to zaznamenala. Nebylo třeba  hledat  dlouho. U Strelkova  je screenshot

uv3Neodpustím si koment.  Docela jsem se přemlouval, jestli to na Kosu pověsím. Nějak se mi nechce  věřit, že  by  něco takového v současnosti vyrobila, byt Kolomjského televize…..  Což  například podporuje  i taková  drobnost, jako   že volební  mapa Ukrajiny je  vyvedena v červené…. To si také momentálně dost dobře  neumím představit.  Ale  položil jsem si také otázku  – kdy naposled  byla  volební účast na Ukrajině  oněch 99,9%? To je  nejméně  25 let, že ?  Že by  archivní televizní snímky z těch dob? To by muselo být jasně poznat na kvalitě  snímku… To dumání podvrh nebo realita  nakonec  rozhodl fakt, že  video bylo na  Tubce zablokováno. Protože  televize 1+1 uplatnila autorská práva!!! To je jediná prokazatelná skutečnost.   Proč  z toho neudělali trhací  kalendář  jistě velmi snadným důkazem, že  jde  o falzum z roku třeba 1992?  Nicméně  – názor, zda to vezmete, či nikoli, si udělejte sami.

Další  mimořádně zajímavou /dez/informaci lze  najít zde:

http://smi2.mirtesen.ru/blog/43667524295/Sensatsionnaya-novost-iz-Kieva

V podstatě všichni komentáři  ve světě  jsou překvapeni  neúspěchem jednoho ze  spolufavoritů voleb  – radikála  Ljaška. A jeho debakl, kdy jen tak tak pronikl do nového parlamentu, je vydáván za  velké vítězství proevropských demokratů ve  volbách…..  Jen   na tom ruském linku jek přečtení  tohle:

Сенсационная новость из Киева! Источник в ЦВК сообщил, что по данным неких „закрытых контролеров“ на избирательных участках, банда Ляшко уверенно занимает второе место, вплотную приблизившись к шайке Порошенко. А теперь внимание! Представитель посольства США, который сейчас находится в кабинете главы председателя избирательной комиссии, отдал приказ „сбросить голоса за Ляшко в пользу Яценюка“. И понеслось! Открытым текстом по телефонам стали дублировать этот приказ областным ЦВК!

Přeloženo
Hlasy pro Ljaška  byly  přičteny  Jacenukovi
 
Senzační novota  z Kyjeva. Člen ústřední volební komise  tvrdí, že podle  údajů  anonymních kontrolorů přepočítávání hlasů Ljaškova  banda   je druhá a přibližuje se k výsledkům Porošenka. A nyní pozor! Představitel velvyslanectví Spojených států, který se nachází v kabinetu  předsedy ústřední volební komise, „vydal příkaz hlasy pro Ljaška  započítat  Jacenukovi!“ A stalo  se. Dokonce prý to nezašifrovaným  textem posílali oblastním volebním komisím…
Oněčem podobném v Ernestově svodce  mluví i El murid. Co říkáte – ruská propaganda  nebo na  tom něco je?  Já osobně   bych nepochopil, že  by se  Američané dopustili takto profánní stupidity! Která na  maxi úplatné Ukrajině nutně musí prasknout.
Nicméně, je  faktem, že    jejich zlatý  hoch Jacenuk – viz  legendární telefonát Nullandové americkému velvyslanci v Kyjevě, sotva stihl založit  partaj a hned /skoro/porazí Porošenka a /skoro/vyhraje volby? A  to navíc on je  u kormidla  , na rozdíl od Porošenka od  svržení Janukovyče a pokud  jsou Ukrajinci  rozčarováni  výsledky po Majdanu, jde toho za ním daleko víc než  za  relativně čerstvě instalovaným prezidentem… dodejme, že v předvečer  voleb oznámil  lidu Ukrajiny,  že  topit se bude jen tehdy, když  venkovní teplo a bude  nejméně tři dny  pod  8 stupni Celsia. Jinak že si nějak musí pomoci sami… Že by na tohle  zlákal  voliče?  Když Porošenko jim sliboval zářnou  budoucnost  ve smyslu doženeme, předeženeme, zařídíme, vytvoříme? Tedy  sliboval přesně to, co decimovaný ukrajinský  volič  chce  slyšet?
Nejen to – podle  Aktualne.cz  cituji:
Strana Svépomoc nečekaně zvítězila v Kyjevě, kde dostala 27 procent hlasů.
A přidejme  ještě něco z Palatova reportu, co jsem včera  nedal do Perliček, ale schoval si vědomě sem:
Na východě Ukrajiny mohla podle zpravodaje volit jen asi pětina vojáků a členů Národní gardy nasazených na frontě proti separatistům. Volby se tam většinou totiž vůbec nepodařilo uspořádat. „Vojáci a dobrovolníci jsou z toho otrávení, nevěří už slibům Kyjeva. Vláda jim není schopná zajistit ani zbraně a vybavení srovnatelné s tím, které separatistů poskytuje svou podporou Moskva,“ tlumočí stížnosti vojáků zpravodaj iDNES.cz.
Takže  Jacenuk je téměř prsa na prsa  s  velkým favoritem Porošenkem. Ljaško – jiný předpokládaný šampion, propadl  skoro úplně. …  V Kyjevě, kde asi poměry  vůči ostatní Ukrajině budou stejné jako  to máme  u nás  v  případě -Praha  versus  zbytek republiky, vyhraje  lvovský starosta, který  získá  něco mezi 1/4 a 1/3 hlasů! Jen si zkuste představit, že v Praze by  volby vyhrál, se svou partají, starosta  z Ostravy!
Nicméně v mezičase  už naše/vaše  Čt stihla přinost grafiku, jak volily jendotlivé ukrajinské  regiony pod kontrolou Kyjeva:
ua5V červených regionech, pokud se tam volilo, vyhrál Opoziční blok ruskojazyčných obyvatel. Tamvomodré jsou regiony, kde vyhrál Porošenko. A  světlemodré naopak patří Jacenukovi!!! V regionech tedy  americký chlapec  vyhrál 11:8 jestli to správně počítám…
A k tomu si přidejte, že  Kyjev byl sice schopen uspořádat  hlasování po tom území Ukrajiny, kde  vládne, ale  neuměl  zařídit  u vojenských jednotek!!  Ty převážně nedostaly možnost  jít  hlasovat! Jak nepíše nikdo jiný  než Palata!!!
Přijde vám volební výsledek  Jacenuka, za   těchto okolností, normální?  Kdopak že  ho asi volil? Západ Ukrajiny? Když lvovský starosta  bodoval dokonce  v metropoli?
Naproti tomu Ljaška  vysvětlit umím. Těmi vojáky, co nemohli  jít k urnám. Zopakujme si jejich názor , který Palata odprezentoval :
„Vojáci a dobrovolníci jsou z toho otrávení, nevěří už slibům Kyjeva. Vláda jim není schopná zajistit ani zbraně a vybavení srovnatelné s tím, které separatistů poskytuje svou podporou Moskva,“ t
Vojáci mají  osobní zkušenost s bačováním Jacenuka.  A nejspíš do ní  zahrnují i Porošenka. Komupak by asi  tak v tomhle rozpoložení dali svoje  hlasy? Ne nevěřím, že  pracovník velvyslanectví  dal příkaz k tomu transferu  hlasů od Ljaška ve prospěch Jacenuka. Jakkoli mne skutečně nenapadá, čím jeho procenta i nejvyšší počet  záskaných regionů  vysvětlit. Ale  nápad  znemožnit hlasování nespokojených vojáků?  Tak to je úplně jiná písnička! To víte, je válka .. a to se mnohé nedá uskutečnit! Ten už by kldině mohl mít nějaký cizí rukopis. Ten ano.
Když už  jsme  u Ljaška –  přidejme jednu charakteristickou drobnost pro nový ukrajinský parlament. Šafr, kterého jsem citoval v Perličkách i Porošenko , za velké vítězství  skončených voleb označili, že se  do parlamentu nedostane Komunistická strana Ukrajiny.  Fajn. Komouši ne.
Kdo se tam ale  dostane zcela  spolehlivě, je  jakýsi  Juryj Šuchevyč. A dokonce jako nejstarší poslanec otevře první zasedání fungl nového parlamentu! Že  jako někdo ho otevřít musí a  je úzusem, že  tak činí doyen mezi poslanci? Máte pravdu. Jenže  jméno Šuchevyč  není v  ukrajinské historii nepopsaným listem. Jde o syna  velitele  banderovských jednotek za  druhé světové války- Romana  Šuchevyče, který  se veřejně chlubil, že má na rukou krev nejméně   100 000 Poláků, Židů, Čechů, Rusů, Bělorusů…. A který už před  válkou  byl odsouzen jako vrah . Wikipedie o něm říká toto:
 O rok později dostal rozkaz k vraždě Stanisława Sobińského, vrchního školního inspektora ve Lvově, kterého Ukrajinci obviňovali z polonizace ukrajinského školství. Sobińského zavraždili v přítomnosti manželky na ulici Królewskiej ve Lvově devatenáctiletý Šuchevyč a Bohdan Podhajny..
Takže  komunisté ne! To je vítězství demokracie! Šuchevyč ano. To je její nesporné vítězství také. Jestli tedy má pravdu tenhle  ruský zdroj:
 Ale  tohle je  jen blbinka. I když  charakterizující. Důležité je, co se  od voleb a „nové“ garnitury  v parlamentních i  vládních lavicích  dá čekat.
Zkusím svůj pohled  a nikoli odhad, ale spekulaci. Jakkoli je  to na úrovni toho, „co jsme  už  před  válkou říkali u okresního hejtmana.“
 Porošenko, pokud vůbec  zvítězil, tak jen  velmi těsně  před  Jacenukem. Ten bude mít  nečekaně  silný  mandát.  Už před  volbami byl označován obecně za toho, kdo chce  válku a její pokračování. Stůj co stůj. Dále víme, že  to je  chlapec  Američanů. Na  tom se asi nic nezměnilo. Bude premierem a Porošenko na něj bude muset  brát daleko větší ohled než dosud.
Říkáte   špatná zpráva  pro východ Ukrajiny, opolčence i Moskvu? Na jedné straně nepochybně. Na straně druhé? Já bych řekl, že  jestli takhle kombinují Američané, dělají fatální chybu. Ta zpráva je pro opolčence zároven zprávou dobrou! Ačkoli se to zdá být nelogické!
Jacenuk je totiž nepřijatelný pro Moskvu.  To je víc než zřejmé. Moskva s ním nikdy o ničem nejednala. Než byl zvolen do úřadu Porošenko, byl zcela ignorován.  Po  instalaci prezidenta pak veškerá jednání s Kyjevem šla přes  něj. Jacenuk se  jich ani neúčastnil.  Dovozuji z toho, že  Moskva v téhle linii  bude pokračovat i nadále. Americkému chlapci prostě  žádnou vstřícnost  neukáží.
Pro opolčence  silná pozice Jacenuka určitě znamená smrtelné ohrožení. Bez diskuse.  mimo jiné proto, že  Jacenuk ví, že koncem zimy  může  být  ve smrtelném ohrožení a  na konci své politické kariery. Zejména pokud by  ona zima  byla  dlouhá a tvrdá. Takže potřebuje nějaký  hmatatelný úspěch.  A nějaký jiný, než  nastartovat  hned  velkou vojenskou ofenzivu a dosáhnout  rychlého vítězství, se vůbec nenabízí.
Takže  válka!   Rychlá a mimořádně důrazná ofenziva se vším zbylým arsenálem, který má Kyjev k disposici Hned. A  co že je na  tom dobrého pro opolčence?  To, že  v  té ofenzivě  je Jacenuk. Porošenko ji  chtěl také a byla by stejně.  Ale s Porošenkem Moskva  mluví a jedná. S Jacenukem ne.   Tudíž  bych počítal s  tím, že opolčenci se mohou zase  spolehnout na ruské dodávky zbraní, střeliva, potravin, plynu. Což  by vůbec nebylo jisté, kdyby  vyhrál Porošenko nějakým velkým náskokem! Nevěřím, že s Jacenukem bude Kreml vůbec  mluvit. natož vyjednávat nebo mu dokonce dělat nějaké koncese na úkor opolčenců…
Což ovšem neznamená, že  opolčencům nebude zatraceně  ouvej!  Tu ofenzivu Ukrů budou muset odrazit  sami. V tom jim nikdo nepomůže. A když se jim to podaří, tak přežívat v rozbombardovaných městech a vesnicích, odkázaných na  provizorní zásobování  z Ruska  bude dost pravděpodobně  taková  moderní varianta  na  blokádu Leningradu. Survival  non plus  ultra!
Američané,  pokud cokoli okolo Jacenukova  výsledku režírovali, podle mne udělali těžkou chybu. Jestliže nejsou také připraveni platit mnoho a mnoho miliard  dolarů do Kyjeva  na  Jacenukovu podporu a vyrovnávání  ukrajinských dluhů!  Ukrajina je bankrot. A  bez  velkých transferů, které nikdy nebude  schopna  splatit zpět se neobejde. A to i  v případě, že by nakonec separatisty porazila a  východ  vykoupala  v krvi. Jacneuk bez  cizích velkých a dlouhých finančních injekcí nemůže přežít! Naopak – potřeba peněz v případ vítěství nad opolčenci  bude násobně  větší. Aby byly zaceleny  nejméně  ty největší válečné jizvy. Tohle by si koupili s  tím manipulováním výsledků. Evropa  to za ně platit, s největší pravděpodobností, nebude chtít. Francie  a Itálie  vypadají , že  jsou v těžkém maléru,  Řecko se znovu hlásí o pomoc, Britové platit odmítají a  Německo  to pokrýt nemůže, i kdyby snad chtělo. jakože  nechce. A  bez velkých transferů od jinud  je  sečtena budoucnost  JAKEKOLI  vlády  v Kyjevě. Lidé čekají nikoli vlastenecké  kecy, mobilizace  a  válku, ale  rychlý mír, boj s korupcí, a hlavně  rychlé ekonomické zlepšení! A  tohle  není schopen, dle mého nejlepšího přesvědčení, schopen zajistit nikdo. Přiznávám, že mne pobavil Porošenko, který na vystoupení v Kyjevě, po uzavření volebních místností, prezentoval , jaké všechny reformy bude zavádět. Tuhle , tamhletu a ještě tuto a onu.. Prostě přehršel reforem. Řekl mu někdo, že  lidé ani tak nechtějí reformy, jako aby se zlepšil jejich život a  to pokud možno hned?  A jak to udělá je každému , více  méně – jedno. Hlavně hned a  aby to nebolelo… A když to nedokáže /jako že ne/, tak….
Spekuluji. V teple své pracovny a pohodlí u počítače. A jsem tomu věru rád, že nesedím v Kyjevě. Protože  by mi věru nebylo lehko u přemýšlení, jestli díky  americké pomoci  se  v lednu zahřeji, nebo jestli si v obýváku  prorazím díru do stěny, abych do ní vyvedl  rouru od  provizorních kamínek na dřevo…
To není všechno, co mne ohledně výsledků voleb na žlutomodro napadá!  Komentátoři  sdělují, že se formuje  velká koalice  nových parlamentních stran.  Udajně  všech, kromě opozičních, rusko jazyčných. Které ovšem  získaly  také  nepředpokládaně  mnoho hlasů:
Cituji opět z Aktualně .cz

Ve  Slavjansku, ze kterého armáda rovněž vytlačila separatisty po tvrdých bojích v létě, podle odhadů získal proruský Opoziční blok 36 procent hlasů a Blok Petra Porošenka 25 procent hlasů.

Opoziční blok zvítězil například v Charkovské oblasti a celkem získal na ruskojazyčném jihu a východě přes dvacet procent hlasů.

Porošenko i Jacenuk ovšem přizvání  ruskojazyčných absolutně vyloučili! V ničem se nepoučili.Nic se nenaučili! Přesto, že  ve východních regionech, kde se volilo i tak vyhrál Opoziční blok!! Takže  vláda  proti východu.

Nicméně  neumím si představit, že  by snad do takové vlády  šla  plynová Julča,která ve volbách propadla a téměř se nedostala do parlamentu. Odmítnutí  bych očekával i  od  fanatiků ze Svobody. A  Ljaško? Po tom, když kolují pověsti o jeho vytrikování?  Pro všechny tyhle je daleko pohodlnější nechat Jacenuka  s Porošenkem, aby předvedli, v nadcházející  zimě , co umí. A nebýt u toho. A vykřikovat cosi o ukradené revoluci, chamtivém  a neschopném oligarchovi, co hrabe  do vlastní kapsy.

Nota  bene – Ljaško a Svoboda, jsou mluvčími zejména  kárných batalionů, které jsou páteří  kyjevské armády….

A že  jako  přesto volby ukázali, že ti, co poukazovali na to, že  v Kyjevě mají hlavní slovo  fašisté nyní musí sklapnout, když Pravý sektor nedostal ani 3% . Prý je to doklad  toho, že  náckové nemají  na  Ukrajině šanci. Hm. Ljaško se dostal se Suchevyčem…  Svoboda  se dostala. Tymošenková se dostala. Přesto, že  vojáci nemohli volit….  A  co taková partaj lvovského starosty, vážení?

Mimochodem   Jarošovi je celkem jedno jak dopadly nebo nedopadly  volby, i když počítal s tím, že nějaké poslance  mít bude! Zde  naleznete  ve slovenském překladu velký rozhovor s tímhle vejlupkem, který  dal pro kyjevskou tiskovou službu Euromajdan:

http://www.blogovisko.sk/jaros-mozem-poslat-niekolko-praporov-na-kyjev-a-vyriesit-otazku-vlady-okamzite.html

Vřele ho doporučuji k přečtení!  Zejména těm, co zastávají názor,že  Jaroš  a jeho Pravý blog je naprosto marginální silou, bez jakéhokoli významu. Maně si vzpomínám , v tomto ohledu na dávné diskuse  s paní S.Š…. Takže  dnes  skončím ochutnávkou z Jaroše, abyste  dostali apetit:

Pravidelne pripomínate, že Pravý sektor je pripravený okamžite konať, ak vláda nebude spĺňať určité vaše podmienky. Aké podmienky to sú, a čo tým mienite, keď hovoríte, že ste pripravení konať a čo vám v tom bráni?

Nechcem destabilizovať vládu v situácii, keď bojujeme vo frontových líniách. Som si vedomý toho, že stačí, keď pošlem niekoľko práporov na Kyjev a vyriešime tak otázku vlády. To je fakt. Naši občania vládu nenávidia tak, že by to pre nás bolo ľahké. Ale tiež chápem, že by to mohlo vydláždiť cestu do Kyjeva pre Putina a jeho armádu. To sa nesmie stať. Preto sme boli proti revolte gardistov a dokonca som poslal niekoľko našich frontových bojovníkov, aby im to vyhovorili, aby im povedali, že takéto akcie by sme nemali organizovať.

Tak tady jsem měl končit. Jenže  i na českých portálech se začaly objevovat  ohlasy  na výsledek  kyjevských voleb.  Což urychlilo vydíní tohoto článku o den. A  současně  ho ještě  protáhlo. Protože  například Parlamentní listy  přinesly  ohlasy ukrajinských politologů:

Dám je sem obě:

Celé vyjádření politologa Kosty Bondarenka:

Znamená to, že se s Ruskem těžko dohodneme o plynu a v zimě budeme mrznout v bytech a sedět bez teplé vody. Znamená to, že podle požadavku MMF bude vláda pokračovat v zvyšování tarifů a daní a přitom bude ořezávat sociální platby. A znamená to dostatečně velkou pravděpodobnost obnovení rozsáhlé války na východě, za pomoci které se vláda bude snažit odvést pozornost společnosti od sociálně-ekonomických problémů. Kromě toho koalice mezi Porošenkem a Jaceňukem, kde má každý rovnocennou roli, bude neudržitelnou a skončí paralýzou moci jako to už bylo v době Juščenka a Tymošenkové.

Celý text vyjádření politologa Volodymyra Fesenka:

Ti, kdo dali hlasy této straně (Lidové frontě), hlasovali vlastně za premiérství Jaceňuka. Vidím v tom pozitivní moment, protože udržení tandemu Porošenko-Jaceňuk znamená znak stability. Takže je to dobrý signál našim zahraničním partnerům, kteří si nemusí zvykat na nového premiéra a samotný premiér nebude potřebovat čas na to si zvykat na funkci, ale bude prostě dál pokračovat v práci. Ještě jeden moment lze vidět jako velmi pozitivní a vychází z výsledků voleb Bloku P. Porošenka a Lidové fronty – máme prakticky hotovou koalici.“

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ted-budeme-mrznout-boji-se-politolog-z-Ukrajiny-Jeho-kolega-se-z-vysledku-voleb-raduje-343401

Kdybych měl uzavřít  sázku,  dám své peníze na odhad Bondarenkův.

Na Parlamentních listech je ovšem i další hodnocení. Třeba od paní Veroniky Sušové-Salminen.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tak-dobre-Zde-je-zasadni-shrnuti-voleb-na-Ukrajine-a-odhad-co-ted-bude-dal-343381

Vyjímám z něj:

Ekonomická situace Ukrajiny nedává zemi šanci na to být a vést skutečně samostatnou a nezávislou politiku, protože země je nyní dána na milost a nemilost velmocenských zájmů situovaných v trojúhelníku EU, USA a Rusko a ekonomických zájmů nadnárodního kapitálu a domácí oligarchie.

Porošenkův blok by zaznamenal velmi nejisté vítězství a do parlamentu by se s menší podporou znovu dostala silně fašizující Svoboda. Porošenkova představa o tom, že jeho strana získá 300 křesel ze 450, respektive 423členného parlamentu je v perspektivě těchto odhadů nereálná.

Regionální štěpení, které je ale ve své podstatě zase ideologické, na Ukrajině zůstává a bude se přes současné politické elity integrovat do demokratické politiky. Opoziční blok se totiž stává reálně legitimním zástupcem zájmů (části) východu Ukrajiny.

Pokud by rozložení sil bylo skutečně takové, jak indikují dílčí výsledky a odhady, potom je zřejmé, že ve hře bude koaliční vláda mezi BPP a LF, do které se mohou přidat ještě nějaké menší strany. Prezident už oznámil, že svojí stranu vidí jako základ budoucí koalice a Lidovou frontu jako svého partnera v budoucí vládě. O dalších partnerech se ale nevyjádřil konkrétně. Mezitím ale představitelé Svépomoci účast v koaliční vládě odmítli, což značně zúží výhodné možnosti koalice. Porošenko poukázal na to, že „strany vlády“ získaly 50 % hlasů, což je podle něj projev důvěry v dosavadní politiku, a že většinu mají politické strany, které podporují jeho mírový plán na zvládnutí krize. To je nicméně spíše optimistické vyjádření vzhledem k tomu, že Lidová fronta (také nazývaná jako „strana války“) má k silovému řešení minimálně značně ambivalentní vztah. Porošenko se ale nyní snaží vyslat do Moskvy i světa signály, které ukazují na nezměněný kurz Ukrajiny.

A ještě  přidám názor  bývalého policejního ředitele Novotného, který je na Ukrajině dlouhodobě etablován. Také z Parlamentních listů:

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Znalec-k-volbam-Nadseni-neni-namiste-Ukrajina-se-rozpada-a-pozadavky-EU-pro-ni-znamenaji-sebevrazdu-A-toto-Kyjevu-zaplati-nasi-obcane-343402

…Trochu bych zchladil nadšení pražských redakcí a kaváren, není to tak jednoduché, jak to vidí z těchto míst. I když jakoby zvítězily ty takzvané proevropské síly – ty nálepky proevropský, proruský a protiruský nemám rád, protože komplexně je to mnohem komplikovanější – tak je to dnes tak, že se dostali k moci vlastně ti samí lidé….

Lidé jsou velmi frustrovaní. Navíc nevolili hlavně mladí lidé, a to je docela varovné. Mladí a schopní totiž  soustavně Ukrajinu opouštějí a snižují tak počet jejích obyvatel. ..

Na východní Ukrajině získal Opoziční blok třicet procent a je tam nyní nejsilnější stranou. To bude znamenat pro vládu, která bude chtít prosazovat opačná opatření než tato strana, problém. Nelze říci, že by se těmito volbami pojistila celistvost Ukrajiny. To určitě ne.

Dalším problémem je, že premiér Jaceňuk je v určitém rozporu s prezidentem Porošenkem, protože Porošenko si přeje naplnit dohody z Minsku, zatímco Jaceňuk se doposud tak nechoval. Spíše by chtěl vítězně dokončit vojenské tažení na východě, ale je otázka, nakolik je to reálné. Buď pan Jaceňuk změní postoj, nebo budou tyto dva postoje v rozporu, který může ohrozit fungování budoucí vlády.

Tak Evropská unie uzavřela s Ukrajinou pro EU jednostranně výhodnou smlouvu. Ukrajina by teď musela v podstatě spáchat harakiri, kdyby realizovala všechny reformy, které jsou v této smlouvě obsažené. Žádná vláda, ani ta, které vzejde z těchto voleb, si to nemůže dovolit. Jediné východisko je další zadlužování Ukrajiny a reformy jsou v nedohlednu. Bude se zvyšovat sociální napětí, a to bude devalvovat výsledek voleb

Nejsem věštec, ale myslím si, že Evropa bude nucena, aby ty náklady zaplatila. Zaplatíme to my všichni. Když se říká „Evropa“, tak to neplatí nějaká EU, ale my všichni.

Každý den je  dnes  zcela jistě  dvojciferný  přístup z Ukrajiny…  Lituji ty, kteří tam jsou schopni Kosu číst… Rozhodně  je  dneska /a v podstatě  ani nikdy jindy/ nepotěším. A neuklidním je jistě  ani tím, že se snažím psát a zdrojovat poctivě.

A ještě cítím potřebu výslovně prohlásit,  že  všechno, až do toho interview včetně   s výjimkou grafity  ČT o tom, kdo vyhrál v  jednotlivých regionech, jsem měl napsáno před  tím, než  PL přišly s komentáři Paní Salminen, panaNovotného i obou ukrajinských politologů.

Už jsem si  zase oddechl, že  mám po fajruntě. Nemám. Kosíř  nick Qiedo mi poslal mail. A v něm následující link, za který mu moc děkuji:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/

V kterém můj a také jeho  zamilovaný nestor všech specialistů a komentátorů na  Rusko – Jan Petránek komentuje výsledky  voleb.  A je  s nimi hotov  velmi brzo! Ostatně – poslechněte  si to sami. Jakkoli  pan Petránek, na   rozdíl do vlka, věří na zdravý  rozum ukrajinské vlády  vzešlé  z nedělních voleb. Přeji si, aby měl pravdu on a nikoli já.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.