Návrat ztraceného syna


napsal Jeník Čermák 🙂

 

Píšu to hned po svém rozloučení. Po vlkově dodatku prostě musím. Neznamená to, že jsem se loučil lehkovážně. Vysvětlím. Totiž titulek „Proč už se necítím být kosířem“ asi nebyl přesný. Měl znít : zásadně se neshoduji s kosí většinou v názoru na Ukrajinu a už to ani nečtu a snad tu už ani nechci být. Vlk je obrovský formát. Je schopen akceptovat jiné názory. A drbe moji ješitnou maličkost.

Jenže o kousek dál podle mého „sejme“ Libora Dvořáka, člověka kterému se obdivuji možná ještě víc než Vlkovi, a to proto, že se neshodnou v názoru na sestřel. A mne napadá. Různé názory tolerovat je dobré, správné, demokratické…, ale asi má každý nějakou hranici, mez, za kterou je ten názor netolerovatelný, neakceptovatelný a staví se proti němu. A každý má ty meze nastaveny velmi různě, a různě pro různé oblasti. Někde je má velmi silné, jinde je naopak měkký jako guma. To bude přirozené. A bude asi existovat podobné pravidlo pro větší společenství. Skupinu. Čím větší to bude skupina, tím budou ty meze širší.

Kosa pro mne znamená ostrůvek kritického myšlení v mainstreemové pustině nemyšlení. Je to obdivuhodné a úžasné dílo. Vlkovi dík.

Ale od Majdanu mám zásadní problem. Dle mainstreemu se hodný západ snaží pomoci hodné Ukrajině proti zlým Rusům. Což je zjevná ptákovina. Jenže Kosa na to reaguje dle mého názoru nekose, pouhým převráceným pohledem. Co Ukrajinec to lhář a fašista a bodří domobranci bez pomoci do kouta zatlačených Rusů je správně a chrabře „likvidují“. A to mne fyzicky bolí. Už ten slovník, vím překlad, je pro mne naprosto nepřijatelný. Navíc Kosa vlastně nekriticky přejímá pohled jedné strany. Vsadím boty na to, že to píše FSB. Nezapomínejte na vyšší profesionalitu ruské strany.

Myslím, domnívám se, že Kosa ujíždí nejen mému názoru, ale i své podstatě. Kritickému myšlení.

Stává se stranickou. Přiznám, že mi to nevadí, když straní ČSSD. Taky to tak mám. Jenže zde straní Rusku a to už mám za sebou. Stranění se není možné vyhnout, kdyby se člověk na hlavu postavil.

Jenže Rusům jsme u nás doma vždycky říkali Rusáci, s nikým jiným jsme hokej nehrávali. Můžete mne Lexi zaškatulkovat. Má to své historické důvody. Těsně než jsem se narodil nás obsadily ruské tanky. Máme tuhle bolestnou lekci nedávno za sebou. A těsně předtím v naší zemi prohlásili naši spoluobyvatelé, že už s námi nechtějí být a „demokraticky „ se odtrhli. Vedli jsme s nimi válku, za pomoci mimo jiné Rusů ji vyhráli, a spoluobčany vyhnali. I tuhle zkušenost máme. Dovedu se naprosto empatizovat s Ukrajinci, že chtějí bránit svou zemi. Nezapomínat na Krym. Dovedu se empaticky vžít i do kůže „obklíčeného“ velkorusa. Ale nedovedu pochopit nové kosí myšlení v kůži toho velkorusa.

Naše zkušenost je jiná. Naše zájmy jsou jiné. Naše povaha je jiná. Nemáme žádný rozumný důvod ho šanovat. Zase podobenství. Je jasné, že spojenci po 1. Válce dělali hloupou politiku a Němce do Hitlerovy náruče vehnali. To ale z Němců ani Hitlera nesnímá odpovědnost za jejich činy. Oběť a pachatel. Pozor na to. Je-li žena znásilněna, nemůže si za to sama, neb měla krátkou sukni potvora. Neměla provokovat, chudák vrah…tohle tu děláte. Západ je prohnilý. Jenže je prima prohnilý a my s ním, to my jsme ten západ. Báťuškovi to nedává žádné právo obsazovat Krym! Ukrajina je tu obětí.

Celá! Jak Ukři tak Opolčenci jsou jenom pimprlátky v Putinově hře. Hře o větší Rusko. Nechápu, proč by zrovna Kosa měla tuhle hru hrát s ním.

Nyní k věci. K diskusi. Co je vlastně Kosa? Pro Vás.

Můj nejlepší přítel je kapitalista a pravičák. Děláme si ze sebe srandu a zůstáváme přáteli.

Napsal jsem Lexovi, že ho mám rád. Je to prý blbost, jen se mi líbí jeho názory.

Jsem z toho zmatený. Mám pocit, že tu dlouhou řadu lidí znám a mám rád. Možná jsem blbem.

Jak je to s tou Kosou? Proč jsem vlasně chodíme? Abychom si potvrdili svou nesnášenlivost k mainstreemu? Navzájem se pohádali či pochlebli? Je to jen obyčejný blog, já vlastně jiný ani neznám, nebo je to něco víc? A co vlk, tvůrce a stvořitel. Máme my ostatní právo si ji „přivlastňovat“?

Jak to vnímáte Vy, bratři kosíři?

P.S. Vlčku, když jsi mne před lety oslovil, tetelil jsem se ješitností. Mám to za sebou. Díky tobě. Díky za všechno. Nyní jsi mne nazval přítelem. Veřejně. Také to tak cítím. I když tě neznám. A to je úžasná věc. Takže je jasné, že kvůlivá něčemu tak podružnému, jako je jiný názor, nemůžu přestat být kosířem. Jak se vzmátořím zase něco napíšu. Je to s podivem, že o ta kázání někdo stojí. Díky všem.

Vlkova poznámka:

Jeníku, jsem rád, že jsi zpět! Na  každý pád! Jak jsem Ti napsal minule  – můžeš  sice přestat psát na Kosu, můžeš na ni zanevřít  a nechodit vůbec, ale nemůžeš přestat být Kosířem. Neb se snažíš myslet po svém! Kosíř má svůj  vlastní pohled na věc.To je jedna premisa. Druhou je,  že je schopen reflektovat vývoj  světa. Že se nezacementuje, na základě nějaké demagogie někde, ale jeho pohled  je  určen fakty nebo hodnotami, s  kterými se neobchoduje. Ničím jiným. Tohle  je  Kosíř. Tohle je Jeník Čermák. At chceš nebo ne.

Normálně  bych k Tvému textu žádnou diskusi neotevřel. Nicméně, kladeš  tak spoustu zajímavých otázek směrem ke Kose a  jejímu smyslu,  že mi nezbývá,  než tu diskusi pustit. Jsem zvědav, co z toho vyleze.

P.S:

K Liboru Dvořákovi – nemohu nereagovat – prosím pust si z nalinkovaného záznamu ten jeho rozhovor s Krocem a ještě jednou se podívej na to, co mu vytýkám…. Udělej mi tu laskavost. Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

96 reakcí na Návrat ztraceného syna

 1. navajamm napsal:

  Naprosto nesúhlasím.
  Kritické myslenie je aj o tom, že si nenechám vnútiť cudzie dilemy. Západ alebo Rusko na Ukrajine – to nie je moja dilema, to riešiť nebudem na Kose ani inde. Ale napriek tomu každý deň trniem hrôzou, či sa rozbieha na Ukrajine nové kolo genocídy alebo nie. Moja medza bola Odesa 2. mája (května) 2014. Opolčencov vidím ako ľudí, ktorí nechcú túto konkrétnu Odesu pustiť k sebe domov. Prežívam to s nimi, lebo oni tam bojujú nielen za holý život, ale aj za právo usporiadať si život podľa svojich predstáv. Možno aj napriek Rusku…
  Hanbím sa za to, ako sa k tomu celému konfliktu stavia naša „demokratická“ Európa. Najmiernejšie hodnotenie je – s hlavou v piesku až po plecia. Vlk sa nestavia na stranu Ruska, Vlk nám všetkým otvára oči, aby sme spolu s mainstreamom nemleli dokola tú stupídnu mantru „lebo Putin“.
  Držím Vlkovi palce a držím palce aj pravde.
  Marián Moravčík

 2. navajamm napsal:

  A ešte trochu pokojnejší dodatok:
  Konflikt na Ukrajine má pre mňa ďalší veľmi zaujímavý aspekt. Keď určitá veľká skupina ľudí dospeje k názoru, že vláda jej je viac na príťaž ako na osoh, má právo odmietnuť jej platiť dane? Rozhodnúť sa, že bude platiť niekomu inému alebo si vytvorí vlastný štát a dane si nechá? Kedysi o tom bola (víťazná) americká revolúcia – ale platí to ešte? Sme ako ľudia slobodní, alebo už veľkí výpalníci majú podelené rajóny a za neplatenie výpalného sa trestá smrťou?
  Aj o tomto je pre mňa konflikt na Ukrajine. Geopolitika ma netrápi, je oveľa menej zaujímavá.

  • MAJA napsal:

   V Americe se daně neplatily a Američané je chtěli neplatit nadále, když je chtěla Británie zavést. Takže se nejednalo o neplacení někomu, ale o zachování dosavadního stavu. A navíc ta revoluce byla beztak uměle vyvolaná, ani ty daně by tu revoluci neudělaly, to vyeskalovali různí zchytralí demagogové, co jim nešly kšefty, například poškození nákladu v bostonském přístavu, kdy naverbovali povaleče z hospod, co se přestrojili za indiány( pro bělochy asi tak dokonalé, jako se přestrojit za černochy) a vyházeli čaj za 30 000 pound sterling. Takže k revoluci se šlo cestou obyčejného chuligánství.

   • navajamm napsal:

    Maja, Váš príspevok chápem a neprotirečím. Len by som sa chcel opýtať, či tým myslíte, že to americké odmietnutie platiť dane Británii bolo aj vtedy neoprávnené, a či teda podľa Vás si žiadna skupina ľudí niečo podobné nesmie dovoľovať.

    • Gerd napsal:

     Tehdy měli Američané spíše pocit, že jen platí daně a Britové je nijak nechrání proti Indiánům nebo Francouzům. Ale to vše by bylo na dlouho a začít bychom mohli Kolumbem.

    • MAJA napsal:

     Já uvažuji, že bylo oprávněné odmítnout, jelikož ty nové a první vůbec, daně, měly zaplatit vojenské dobrodružství sedmileté války, co vlastně začala potyčkami také v Americe. A Američané pociťovali, že ta válka není jejich a proto ji nemají co dodatečně splácet. Prostě nebyli tak úplně kolonií, ale americkými osadami i se zastoupením v parlamentu a se zvláštními výhodami, které vyplývaly z těžkostí při osidlování americké země. Asi jako mají třeba indiáni rezervace a neindiáni žádné rezervace vytvářet nemohou, tak tam to je zase forma odškodnění za nepěkné chování evropanů vůči praobyvatelům.

 3. Ghola napsal:

  Když už došlo na horké téma Ukrajiny, rovněž bych si dovolil nesouhlasit s tím, že „Jak Ukři tak Opolčenci jsou jenom pimprlátky v Putinově hře. Hře o větší Rusko.“
  Je zajisté lákavé propadnout dojmu, že Putin je tím zlým hochem, co rád předvádí, jaký je to chlapák, vytahuje amfory z Černého moře a pózuje v drsňáckých slunečních brýlích při sledování armádních manévrů.
  Už z principu ale musí Putin držet spíš středovou pozici mezi Siloviky – u nich se Hra o větší Rusko dá předpokládat a Liberály – kteří reprezentují hlavně obchodní zájmy ruských oligarchů, kteří, pokud je pravdivé Brzezinského tvrzení o jejich majetku ve výši 500 mld. USD uložených v západních bankách, už z principu nemají zájem na tom, aby kvůli nějakým Opolčencům byly tyto majetky ohroženy.
  A na Vlkovu obranu, opravdu se snaží do Ukrajinských svodek přidávat i ukrajinské zdroje, pravda, je jich podstatně méně, ale to nám Vlk vysvětlil je způsobeno tím, že se snaží filtrovat zjevné propagandistické nesmysly, které zřejmě na ukrajinských webech jsou v počtu větším než malém, možná dokonce i větším, než na idnes.cz, či aktualne.cz 🙂

  • vojta napsal:

   Těch kdo tahají za provázky, je rozhodně víc, ne jen Rusko a Putin. Současně ta hra zřejmě zatím ještě není o větší Rusko, spíš o vytvoření ‚bezpečné‘ zóny, ze které nebudou na RF mířit rakety a armády.

   Nemám rád , když se neměří všem stejně . Nemám rád, když stejné věci se nazývají různými jmény, podle toho zda je autorem jsem já, můj spojenec nebo nepřítel. Vadí mi rychlý soud o situaci bez hlubších znalostí.

   Držím palec Kose jako škole kritického myšlení i názorové tolerance.

 4. Maneca napsal:

  Možná to bude znít divně, ale já si sem na tento web chodím na konci dne odpočinout. Baví mě a zajímají Vlkovy komentáře a postřehy řízené pouze zdravým selským rozumem. Je to strašná úleva po přečtení mainstreamu, jako bych si vždycky sedla s blízkým přítelem, dali jsme si čaj a povídali si.
  Co se týká Ukrajiny, chodím sem především pro ten „pouhý převrácený pohled“, protože toho se nikde jinde nedostává.
  Vlkovi i všem ostatním přispivatelům patří nekonečný dík. Je to fakt skvělá práce.

 5. Bob napsal:

  Jsem velmi vděčný za Kosu a tisíce díků za ni.
  S nadsázkou říkám, že nebýt Kosy, tak bych začal o sobě pochybovat, že jsem se svými názory blázen. Jelikož i lidi, o kterých vím, že jsou inteligentní jsou názorově na opačné straně než já.
  S Jeníkem souhlasím, že Kosa, pokud se týče Ukrajiny, trochu straní té druhé (opolčenecké) straně.
  Já velmi. Jsem k tomu vyprovokován vystoupeními Štětinů, Fištejnů a dalších jim podobných.
  K těm Rusákům.
  Nebudu to rozvádět, ale jsou národy, které nám v historii ublížili více…..
  Ke Krymu
  Jelikož mám sklon zjednodušovat a stranit, tak jsem si vybral z mnoha verzí tu, že Krym je historické Ruské území. Minimálně díky „zeleným mužíkům“ tam mají nyní klid a pokoj.
  A teď trošku do lehčího tónu.
  Ve čtvrtek (?) v Událostech byla probírána zpráva BIS.
  Její veřejnou část jsem nečetl, stačí mi rešerše, že se to tu hemží čínskými a ruskými agenty.
  A že tady šíří propagandu ( já jsem žádného nepotkal, ale asi na mě působí telepaticky….:-))
  A nejveselejší bylo, když M.Benda s takovým chápajícím a shovívavým úsměvem vytkl České televizi, že i ona tomu podléhá a zve si různé lidi….:-) ( a Vlku Vy ČT vyčítáte, že je jednostranná :-))).

 6. Petr napsal:

  Abych do toho také vnesl zmatek 🙂 já čtu kosu již 4 měsíce právě kvůli Ukrajině. jsem osoba vyskytující se v obecném povědomí informačního prostoru ČR a hledal jsem zdroj na pohled i z „druhé strany“. Jinak řečeno – kdybych bral informace jen z Kosy – očekával bych objektivní VYROVNANOST, ale já od Kosy čekám realistickou PROTIVAHU.
  A díky za ni.

  • vlkp napsal:

   Zdravím, objektivní vyrovnanost? U Kosy? Nelze! Ne proto, že bych nechtěl, ale technicky to není možné. Kosa může čerpat jen z otevřených zdrojů.Jen z těch, ke kterým se dostane. Z nich jen z těch, kterým rozumí.Z nich pak zase už jen těm, které nejsou na první pohled nesmyslem.
   Objektivní zpravodajství lze dělat tehdy, když bezvadně rozumím materii a jejímu pozadí, mám dost spolehlivých a nezávislých zdrojů, možnost ověřit jejich zprávy. Například tím, že mám informace neveřejné, ze zákulisí.
   Nic z toho Kosa k disposici nemá a nikdy mít nebude. Nicméně být jen protivahou propagandistických blábolů na ČT, iDnesu a nyní zejména Aktualne. cz?
   To by byla příliš nízká ambice!
   Kosa je nezávislá. Může psát jak uzná za vhodné, nepodléhá ani autoregulaci ani regulaci. Obrovský dar. Složenky její autoři zaplatí každý měsíc z úplně jiných činností.

   A ještě drobnost-pokud si správně vykládám tenhle úryvek vaší repliky

   …jsem osoba vyskytující se v obecném povědomí informačního prostoru ČR…

   pak bych vás rád uvítal mezi autory Kosy. Nikoho takového tu nemáme
   Spojení je prosté vlkp@post.cz

 7. zemedelec napsal:

  Já snad jen tolik.
  Napsat se dá cokoliv,ale podle činů se rozhoduji a ty Kyjevské vlády,odpovídají tomu,co se na kose píše.Proběhlé volby na Ukrajině,jen zlegalizovali Majdan,co do budoucna nevěští nic dobrého.Tak jako bylo mnoho mediálních pracovníku nakloněných SSSR,tak teď jsou nakloněny USA,takže zase musím číst mezi řádky.

 8. Vidlák napsal:

  Já mám Vlka taky rád… Ale to neznamená, že souhlasím se vším, co o Ukrajině, Liborovi Dvořákovi, ale také Zemanovi,Babišovi a jiných napíše. Nevím, jak to má Jeník, ale já nemám pocit, že by se ode mě jako čtenáře čekalo, že musím s Vlkem souhlasit.
  Nicméně v mnoha případech se ukázalo a ukazuje, že má pravdu a věci rozumí víc než bych čekal. Z Vlkových článků jsem nikdy neměl pocit, že by stranil Opolčencům – spíš analyzuje jejich situaci a virtuálně „radí“ na dálku. Ukrajincům virtuálně radit nemusí, to dělá takových komentátorů, až to hezké není.
  Ohledně velmocí máme blíž do Německa a oni zase k nám… a nedělám si žádné iluze, že když budou moci, klidně si s námi vytřou zadnici. Udělá to každý, kdo se dostane do situace, že bude moci.

  • zemedelec napsal:

   Pane Vidlák.
   Vy byste nám mohl více přiblížit dění na Ukrajině,hlavně z pohledu venkova.
   Co mám já informaci,tak venkov úplně apaticky k vládě,vzdává naději na zlepšení.Myslím,že to i od Vás zaznělo,státní důchod 1.000 hřiven,žádné sociální dávky,žádná jiná podpora.Pohybuje se,bloumá,spousta bezdomovců,nepotřebných,krádeže,alkoholismus,zdravotnictví drahé,přitom oligachové si chtějí žít na vysoké noze.U nás to k tomu spěje,jen mám obavu,aby se neřešilo také zbraněmi.

   • Vidlák napsal:

    Ono není moc co přibližovat…. kdo udrží zbraň, ten napjatě čeká, zda, kdy a kam ho povolají, houfně přicházejí o práci, do toho agitace první kategorie, rodiny rozhádané, bo mladí by bojovali, staří si pamatují, jak to vypadalo za války… Pro odvedené není vybavení, ale mohou si ho koupit za své…
    Všechny sociální dávky jakoby existují, ale nevyplácejí se, nejsou peníze. Důchody jak by smet. Plyn zdražuje, elektrika zdražuje, voda zdražuje, daně stoupají.
    Já osobně si myslím, že bude něco mnohem horšího než Majdan II. Mezi lidmi jsou statisíce kusů zbraní. Skoro mám chuť předpovídat, že „do roka a do dne“ budou všichni na kolenou prosit Rusko, aby šlo udělat pořádek… Teď je denní porce mrtvol v jednotkách, maximálně v desítkách. Myslím, že se brzy dočkáme stovkových a tisícových hodnot.

    • Hudec napsal:

     Kdybych byl býval nečetl vaše předcházející články, musel bych si myslet, po přečtení této vaší odpovědi, že vám nejspíš přeskočilo. Takto si to nemyslím, ale radost z toho, že vám věřím, nijakou nemám. Dost se tu naplňuje původní vlkova teze o tom, jak dopadnou Hrihorij a ten druhý (už jsem zapomněl, jak tu fiktivní postavu pokřtil).

    • zemedelec napsal:

     Pane Vidlák.
     Děkuji,ale moc jste mě nepotěšil.Ono to i odpovídá tomu,že to nemůže jinak dopadnout.
     Právě o to jde,jak bude západ Ukrajiny tlačit na vládu,ovládnout východ,popřípadě i Krym.

     • Vidlák napsal:

      Džin už byl z láhve uvolněn a chytrý rybář, který by ho zavřel zpátky není v dohledu. Trochu mi to připomíná toho závozníka v podobě USA a EU, který naváděl řidiče při couvání a po nárazu se šel zpovzdálí dívat, jak si s tím nadělením Ukrajina poradí.
      Teď už se všechno stalo… dá se jedině zdrhat. Všechny procesy jsou v běhu a zastavit je, je nemožné. V podstatě není na místě obviňovat Jaceňuka nebo Porošenka, to jsou jen taková ústa Sauronova – jejich životy (i jejich rodin) visí na vlásku a od oprátky je v podstatě oddělují jen jejich ochránci, kteří mají národní gardu a nebo ze zahraničí posílají dolary. Oni nemohou jinak. Pokud cokoliv změní na své rétorice, jsou mrtví.
      Na jaře jsem se bál, že bude válka. Teď už se nebojím. Bude „jen“ občanská válka. Bát by se měli moji příbuzní. Ale asi je to nutné, oligarchové odejdou jen tehdy, když je zabijí a lidi si uvědomí skutečné hodnoty, až v každé rodině bude nějaký mrtvý. Pak by mohl přijít nějaký Marshallův plán.

      Ale měl bych i jedno pozitivum – konečně to všichni viděli. Každá země, která není totálně padlá na hlavu teď vidí, že žádné přátelství neexistuje a západ nikomu nepomůže z altruismu a agendy lidských práv. Snad jim to pomůže v samostatnější zahraniční politice i samostatnější hospodářské a vojenské politice.

      A mám i jedno budoucí negativum… celkem jasně z toho plyne, že jediným garantem územní celistvosti a nedotknutelnosti hranic je atomovka a vhodný nosič. Írán už to pochopil a stejnou cestou se vypraví i další země. Prostě atomovek bude stále víc ve stále více zemích.

      Jo a všimněte si.. vůbec mi v tom nefigurují separatisté nebo Krym. Celá věc by se stala i bez nich.

     • vlkp napsal:

      Proč jsi tyhle svoje bezva vidle nedal jako samostatný článek?

     • zemedelec napsal:

      Pane Vidlák.
      Smekám.
      No,možná někdo zatáhl za ruční brzdu,jestli to pomůže nevím.

 9. tata napsal:

  pane Čermák
  Je to složité každý znás si určitě zažije že si připadá jako blázen čím ta druhá strana argumentuje,když je to naopak podle nás jak to vidíme.

 10. vlkp napsal:

  Přiznávám, že nechápu ty , co osolili Jeníka na hvězdičkách!! Jeník se vrátil! Jeník se vrátil! Kosa je s ním pestřejší a zajímavější. Pro nás všechny. Nebo snad chceme být jen uzavřená společnost kámošů, co spolu souhlasí?

 11. Jestřáb napsal:

  Kosu jsem našel poměrně nedávno, v souvislosti s Ukrajinou. Moc nerozumím tomu, co zde řešíte, ale už dříve mi z porovnání český mainstream – západní mainstream přišlo velice zjevné, že český je výrazně tendenčnější. Tak jsem se pídil po názorech z druhé strany. Ne z Moskvy, to je prašť jak uhoď, ale přímo z Doněcku a Luhansku. A našel Kosu a zde uváděné překlady. Jsou to překlady, beru to jako překlady, nic jiného. A jsem za ně rád, protože rusky neumím a Google Translator ruštinu v podstatě taky neumí (lezou z toho hrozné kraviny). Takže díky Kose za překlady iza zajímavé komentáře!

 12. Řezníček z Brna napsal:

  Nedávno jsem poslouchal na ČR + rozhovor s ředitelem pražské hvězdárny. Oni se rozhodli investovat do bysty j. Gagarina. Bystu objednali od ruské firmy, která se na tyto věci specializuje (udělali řádné výběrové řízení, ruská firma byla nejlevnější). Redaktor se neustále navážel do ředitele hvězdárny , zda-li je vhodné, aby v době kdy se chce Putin zmocnit Ukrajiny oni vztyčovali bystu Gagarinovi a ještě ji objednali u ruské firmy (tím že jenom podporují Putina). Ředitel chtěl vyprávět o I. letu do vesmíru a zfanatizovaný redaktor to celé chtěl využít a zavést diskuzi úplně jiným směrem.Bylo to nechutné.
  Dýchla na mě studená válka. V těchto chvílích si člověk uvědomí, že potřebujeme alternativu k této mediální jednostranné a nechutné masáži a tou je opravdu KOSA. Díky za ní!

  • vlkp napsal:

   A nebylo by něco bližšího? Řezníčku, už jste pro Kosu psal. Nedáte článek? Ale tak aby neohrozil toho ředitele…

 13. Jakub napsal:

  Na Kosu jsem se dostal právě kvůli Ukrajinským souhrnům. Přiznávám, že tento pohled na konflikt se mi zdá výrazně bližší realitě, než je to, co člověk čte v běžných médiích.
  Pokud máte pocit, že je Vlk nakloněný příliš jedné straně konfliktu, dejte dohromady alternativní článek.
  S chutí si přečtu oba dva. Vlastně víc – bude to mnohem zajímavější.

 14. Levandule napsal:

  Jeníku, dobře, že ses vrátil, vlku dík za kosu, je jedinečná i když se mi občas nechce, nutí mne přemýšlet /smějící se smajlík/.

 15. Berkowitz napsal:

  Co se změnilo na UA po posledních volbách? Musím konstatovat, že nic. Oligarcha dál zůstává prezidentem a jestřáb premierem. Byl to jen boj oligarchů o tom, kdo má „navrch“.
  Děkuji „kose“ za rozšíření pohledů nejen na UA, protože naše ČT je plně v moci někoho jiného, nedovedu to přesně specifikovat.
  Kosa je potřeba naklepat a přibrousit, aby dobře fungovala.

  https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/s720x720/1391828_371331783029182_3908554786871821118_n.jpg?oh=a69e3fb9a1c178bad700b3ee9658652a&oe=54DB5C6D&__gda__=1423329770_bf16c4512893ede12afebcad52d71406

 16. Puck napsal:

  Můžete si myslet, že jsem jednoduchý člověk, a že tudíž předkládám jednoduchá hodnocení situace. Budiž !
  Nemohu považovat ukrajinskou věrchušku za demokraty. Demokraté přece musí preferovat jednání a dohodu před válkou. A to se v případě ukrajinského konfliktu nestalo. Válku začal Kyjev. Proto soudím, že zločinci jsou v Kyjevě, ne na opačné straně. Kdo bombarduje vlastní města a vesnice, kdo zabíjí vlastní občany, ženy a děti, dělá zvrhlou politiku a patří před mezinárodní soud.
  Kdyby takovou politiku dělala Moskva v případě Krymu museli bychom ji odsoudit stejně. Jenže na Krymu se nestřílelo, na Krymu se žádné násilí na civilistech nekonalo. Jak můžeme odsoudit Rusko, a blahořečit Ukrajinu ? Můžeme , ale pak jsme na straně zločinu.

  • čen napsal:

   Souhlasím s Puckem. A navíc, Rusové pro mne i pro mnoho lidí kolem mně nejsou Rusáci. Pan Jeník srpen nezažil, já ano. A podle mně, to, co nám provedlo Německo a co se nám provést chystalo, bylo se srpnem nesouměřitelné. Mám ráda ruskou literaturu, mám ráda ruský folklor a mám ráda Rusko a na tom nezmění žádný mladý člověk, který nenávidí Rusko kvůli srpnu a který ten srpen navíc nezažil. A navíc, pro mně, protože jsem žila obyčejný život obyčejmé matky tří dětí, byl srpen důležitý i v tom, že se ta doba, která přišla po listopadu 89,byla o dvace let odložena a pokud mohu říci, nezávidím mým dětem ani vnoučatům to, v čem dnes žijí. O Rusku se už napsalo tolik lží, a přitom se člověk může dopátrat objektivity, zvlášť, když se nespokojí s novými výklady historie, ale najde se dokumenty například z let předválečných i válečných.

 17. Hudec napsal:

  Současný český mediální boj proti Rusku/Putinovi je typickým vedením minulé války. Pokud dnes někdo ohrožuje naši vlastní (byť vždy poněkud fiktivní) svobodu, Rusko/Putin to rozhodně není. Ten boj je z české strany veden s pěnou u úst a neřídí se žádnými pravidly (vřele doporučuji článek Viléma Baráka v Lidovkách 30.10.2014 „Obětujeme trochu svého sádla?“ – ten je toho až poněkud vyhroceným příkladem). Vlkova Kosa je v tomto případě zatím nenahraditelným zdrojem informací „z druhé strany“. Straní opolčencům? Nevím jistě, exaktní údaje nemám, ale nemyslím si to.

  Pane Čermáku, Rusům jsme říkali Rusáci, to máte recht. A fandili jsme při hokeji všem jejich soupeřům. A sovětská invaze do Afghánistánu znamenala stržení poslední maskovací sítě na jejich režimu. No a co? Má to všechno dnes nějakou vypovídací hodnotu, kromě emotivních vzpomínek? Vypovídá to něco o současném Rusku? Jsem o něco starší než vy, a tak vzpomínám spíš na to, jak jsme si ještě patnáct let po válce hráli s kamarády na vojáky – a všichni jsme chtěli být buď Rusové nebo partyzáni. Nikdo nechtěl být Němcem, kteří byli vždy v závěru našeho „boje“ nemilosrdně postříleni. Vypovídá to snad něco o současném Německu? Má to nějakou vypovídací hodnotu, kromě už notně povadlých vzpomínek?
  V Afghánistánu a nejen tam bojují dnes jiní. Nikoliv minulé, ale současné války. Vedení „minulých“ válek (byť třeba jen mediálních) místo těch aktuálních vždycky přivedlo příslušnou generalitu k prozření, že z minulosti je třeba se poučit, ale nelze ji vzkřísit.

  Vlk je mnohdy nedůtklivý až hrůza, ale to je jen drobná vada na kráse. Jeho Kosa je pro mě (a že se v oboru pohybuji pěkných pár desítek let) po zvážení všech okolností současnou mediální jedničkou. Připadá mi někdy jako ten Leonidas v soutěsce s tím, že roli Peršanů tu nehrají Ukrajinci ani Rusové, EU ani USA, ale většinoví čeští novináři 🙂 .

 18. kopelman napsal:

  Jene, vítejte doma! 🙂 Některé ztracené dcery a synové nedokážou najít cestu zpět ke své rodině nikdy. A přitom se prakticky vždy rozhádají kvůli malichernostem. I vlk je šelma životem protřelá a zbytečně se neurážel, protože nešlo o život. O ten ovšem zatraceně jde lidem na Ukrajině…

  Ano, Kosa se změnila, vaše diagnóza byla správná. A jako každý pacient se s ní také potřebuje vyrovnat. A to chvíli trvá, než si v hlavě přebere, jaké hodnoty jsou pro něj v životě důležité. Já jsem vlkovi velmi vděčný, že dal prostor Hrochovi, Ernestovi a i sám se začal brodit „hnojem „ autentických zpráv z Ukrajiny a vybírat z něj pro nás to více stravitelné. Já bych na to neměl žaludek. Je to bez jakéhokoliv patosu vlastenecká práce, protože veřejnoprávní média totálně selhávají. To, co předvádí Česká televize je slušně řečeno hanebnost. Z podstaty jejího poslání by měla především dělat to, co zadarmo dělají zde výše jmenovaní nebo paní Irena Aneri zde
  http://www.youtube.com/channel/UCEB0x0zrM5P9GC0Do7SGTGQ/videos

  To znamená vysílat celé nezkrácené a nikoliv simultánně překládané, ale otitulkované záznamy tiskových konferencí, parlamentních zasedání a diskusí představitelů všech zainteresovaných stran. Tedy představitelů USA, EU, Ukrajiny, Ruska, Opolčenců, prostě všech bez výjimky. Ono je totiž potřeba slyšet originál, i když třeba nevládnete jazykem. Lidé nejsou zas tak blbí, aby rozpoznali, že on ten „náš“ Obama oproti „jejich“ Putinovi hovoří spíš jak prodavač hrnců, a to nejenom formou, ale i obsahem, podle hesla: nikdo vám nedá to, co já vám můžu slíbit. A samozřejmě nesplnit, jak je zřejmé u všech dohod s Ukrajinou a Ruskem, u kterých byla EU, USA nebo MMF.

  Proč tak Česká televize a rozhlas nečiní, je zřejmé, ale nikdo to nahlas neřekne. Jsme ve válce, skutečné válce, žádné jakoby. Je iluzorní si v 21. století myslet, že válka je jen, když jedou proti sobě tanky a střílí se ze zákopu. Globalizovaný svět přinesl mnoho „sofistikovaných“ zbraní, jako jsou např. odpojení od zúčtovacích systémů, zmrazení vkladů v bankách, masové pomlouvačné kampaně prostřednictvím médií a sociálních sítí atd. Pojem demokracie je už jen ošuntělý nápis ve výloze pro vymyté mozky. Co je to za demokracii, která adoruje odlišné sexuální orientace nebo odlišné kultury a přitom systémově potírá odlišné názory?

 19. Aldo napsal:

  Výborně Jeníku, já se někdy neshoduji s vlastní ženou a přesto s ní žiji víc než padesát let. Není důležité se shodovat ale respektovat a tolerovat. Co ovšem tolerovat nemohu a nebudu jsou náckové a jejich sponzoři a ti sedí převážně v Kyjevě, Bruselu a Bílém domě.

 20. Dedek napsal:

  Pane Čermáku,
  dovolte abych svůj příspěvek začal citací z Vašeho článku.
  „Těsně než jsem se narodil nás obsadily ruské tanky. Máme tuhle bolestnou lekci nedávno za sebou. A těsně předtím v naší zemi prohlásili naši spoluobyvatelé, že už s námi nechtějí být a „demokraticky „ se odtrhli. Vedli jsme s nimi válku, za pomoci mimo jiné Rusů ji vyhráli, a spoluobčany vyhnali. I tuhle zkušenost máme.“
  Nevím , jestli tím míníte konec 2. světové války. Z kontextu po 1.větě jsem pochopil , že asi ano.
  A tady bych chtěl podotknout , že to ilustruje relativnost myšlení jednotlivce. Já jsem se narodil 16 měsíců po jejím konci a jen díky tomu , že tátu z koncentračního tábora osvobodila sovětská armáda. A tak můj život , život mých dětí a vnoučat byl a je možný pouze díky ruským tankům.
  Opačně hodnotím zásah Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968.
  Na Kosu chodím pravidelně od jejího vzniku zejména proto , že mě ulehčuje získávat i jiné informace , než kterými nás krmí ČT a noviny. A v případě Ukrajiny zejména. Například dnes jsem otevřel odkaz na tiskovou konferenci Putina. Když jsem viděl délku 1 hod 44 min , tak jsem
  chtěl odejít ale nakonec jsem to pozorně sledoval až do konce. Tomu , kdo vidí Putina jako ďábla doporučuji shlédnutí.
  Pro zformování svého názoru potřebuju buď objektivní informace nebo informace z obou stran. Teprve potom se mohu rozhodnout , jestli souhlasím s jednou nebo druhou stranou nebo ze žádnou z nich.
  Vlkovi. Díky za práci , kterou věnuješ Kose.V době tvých prázdnin mě hodně chyběla. A přitom nelze tvrdit , že se všemi názory souhlasím. A i když nefandím Viktorce musím Vám viktoriánům pogratulovat ke včerejšímu výkonu a vítězství.

  • Řezníček z Brna napsal:

   Včera mě nadchnul výkon Viktorky, držel jsem jim palce, protože Spartu nemusím. Vynikající výkon všech hráčů Plzně ovšem byl v protikladu s výkonem plzeňského kotle, který způsobil několikeré přerušení zápasu. To přerušení zápasu vůbec nehrálo do noty rozjeté Viktorce. Kdyby rozhodčí ztratil trpělivost, zápas ukončil předčasně a Viktorka by také mohl prohrát kontumačně.

   • Hudec napsal:

    Fotbalový fanoušek jako živočišný druh celkem nemám moje sympatie, ale jsem ho ochoten tolerovat (někdo vdolky, jiný holky). Ovšem ten poddruh „fotbalový fanda z kotle“ je zjevem mimořádně odporným. Diagnóza.

 21. okolojdoucí napsal:

  Pane Čermáku, pár autorů i diskutujících je mi tu na Kose názorově bližší, ale zasednout k jednomu stolu a pobýt spolu, v tom bych dal přednost Vám a považoval bych si to za čest. Mám pocit, že Vás to „rozloučení“ muselo stát dost přemýšlení ba trápení, tak bych se přimluvil, jak už někdo výše též uvedl, na přesměrování této energie na občasné zprostředkování Vašeho více „proukrajinsky“ zaměřeného pohledu zde na Kose. Vždy si ho přečtu (když ho Vlk hodí na sklo :-), samozřejmě) a budu o něm přemýšlet, to mi věřte. S úctou Vás zdravím a ohledně pro či proti Ukrajinského zaměření Kosy se pokusím ještě něco napsat.

  K Vašim velmi zajímavým otázkám Co je Kosa? Proč sem chodím? A co vlk? mám na srdci (spíš než v hlavě) následující:

  Kosa mě změnila a průběžně mění, jen příkladmo, oprášil jsem v poslední době ruštinu, utřídil „dětskou“ část mé knihovny, a tak bych mohl pokračovat. Hlavně mě však texty na Kose nutí přemýšlet, z velké části o sobě a svém vztahu k lidem kolem mě i k lidem a světu vůbec.

  Z uvedeného je zřejmé, že na Kosu chodím zcela zištně kvůli sobě. Kosa mi svědčí a její svist už proniká k i uším mých nejbližších 🙂

  Vlk drží Kosu pevně v rukou. Přes názorovou různorodost je Kosa hodně osobní Vlkovou záležitostí a mě se to tak líbí. Akorát to znamená, že bez Vlkovy energie a dobré vůle Kosa nebude, ale tak to prostě je.

 22. Leo K napsal:

  Mohu také se svou troškou do mlýna? V článku MUDr. Čermáka přece nejde o „nácky“ či Putina, ale o mnohem obecnější věc – o kritické myšlení. Každý z nás má – slušelo by se dodat bohužel – v sobě sémě bolševismu. V tom smyslu, že snadno podléháme představě o „NAŠÍ“ pravdě. Kde shledáváme důvody a argumenty pro to, že „MÁME“ pravdu. To množné číslo – to je právě to sémě bolševismu. Jenže to „MY“ nemá s ratiem nic společného. Je to víra a každá víra je z podstaty dogma – neměnná pravda
  Kritické myšlení naproti tomu znamená stále znovu samostatně promýšlet svět, který se neustále mění. Když od člověka, který zaujal celou řadu dalších lidí, slyším něco, co mi nesedí, je na místě se zamyslet. Ale především nad sebou. Je k tomu nutná odvaha a rozhled. Samostatnost v myšlení znamená odvahu osobně stát za tím, k čemu jsme v konfrontaci s myšlením druhých sami po nejrůznějších pochybách dospěli a ne přecházet argumenty druhého s tím, že on je apriori pomýlený či dokonce hlupák. A ovšem také ochotu změnit názor, když jsou dostupné nové informace a interpretace. Proto by se kriticky myslící člověk neměl stát uctívanou modlou – ocitli bychom se zpátky v neměnném světě dogmat, ve světě ideologií. Kriticky myslící člověk je schopen rozlišovat, namísto toho, aby slepě poslouchal autority. Určitá chladnokrevnost vůči názorům a teoriím je jistě podstatným prvkem kritického myšlení, ale nikoliv jediným. Hodně lidí mylně interpretuje kritické myšlení jako kritiku odlišných názorů. Naopak – jde o schopnost kriticky se postavit k vlastním názorům, a hledat chybu především u sebe. To je to těžké, to se musíme jako lidé omylní učit; naopak cizí názory se kritizují snadno, to nám jde samo. Převládá totiž adorace vlastního Já až do nadutosti, která začíná tezí, že existují jenom elity a ostatní blbci. A zcela nezdůvodněně do těch elit započítáváme i sebe. Zvláštní pak je, že zmíněné elity předvádějí všechno jiné jenom ne kritické myšlení. Je mnoho památných výroků, ale dotknu se jenom těch dvou nejznámějších. Jiřina Šiklová v Otázkách Václava Moravce 4. 3. 2007 řekla: „Je lépe se mýlit s USA než mít pravdu s Putinem.“ Nebyla originální. My starší si pamatujeme Stalinův výrok: „Je lépe se mýlit se stranou než mít pravdu s imperialisty.“ Marek Benda se při volbách zázrakem dostal z nevolitelného místa do sněmovny a to řekl: „Když nevím jak hlasovat, tak se podívám jak hlasují komunisté a hlasuji opačně.“ Nemůže existovat lepší důkaz myšlení ideologického, kdy se jedinec přimkne k něčemu, co má za jedinou pravdu. Té pravdy se pak stačí držet, orientovat se podle Velkých kormidelníků a osočovat každého, kdo se jí nedrží. Ze schopnosti apriori nedůvěřovat svým vlastním myšlenkám vyplývá důraz na logické (reprodukovatelné) zpracování faktů. Vždyť jenom na kritickém myšlení je založena věda, vědecké myšlení a vlastně celá vědecká metoda.
  Uf, to jsem se zapotil…

  • Anonymní napsal:

   slova k zamyšlení, k prošťourání se v sobě 🙂 A souhlasím, že „Když od člověka, který zaujal celou řadu dalších lidí, slyším něco, co mi nesedí, je na místě se zamyslet.“
   Ale i toto je v knize Kazatel psáno: „Také jsem spatřil pod sluncem tuto moudrost a jevila se mi veliká: Bylo malé město a v něm hrstka mužů. Tu přitáhl na ně velký král, obklíčil je a zbudoval proti němu mohutné náspy. Našel se pak v něm nuzný moudrý muž, který by byl to město svou moudrostí zachránil, ale nikdo si na toho nuzného muže ani nevzpomněl. Řekl jsem si : Lepší je moudrost než síla, třebaže moudrostí toho nuzáka pohrdli a jeho slova nebyla slyšena. Slova moudrých v klidu vyslechnutá jsou lepší než křik toho, který panuje nad hlupáky.“
   Jo, a návrat ztraceného syna je vždycky důvodem k radosti a oslavě 🙂

 23. milab napsal:

  I Já chodim pravidelně na Kosu proto, abych měl zdroj informace z druhé strany, přísně zdrojované, abych prostě nebyl za blbce, kterého se snaží z nás vytvářet mainstreemová média. Samozřejmě si uvědomují, že ze strany opolčenců některé jejich příspěvky mají charakter propagandy , ale i ty jsou zdrojem pro rozvoj kritického myšlení. A teď Prosím, milí Košíře, otázka – neměli bychom mimo díků vlkovi na provoz blogu přispět? Petře Vlků, zveřejněte prosím cislo účtu.

 24. Mainguard napsal:

  „Doněcké povstalce povede elektrikář, kterého uzná jen Rusko

  Samozvaná Doněcká lidová republika odpoví tuto neděli na ukrajinské volby vlastním hlasováním.“

  ….

  Tak proto!:)

 25. henryho napsal:

  kosa je o lidech a jejich problémech, názorech člověka na reálie v životě
  kosa je prostor pro návštěvu a rozjímání
  tím, že se bavím sám se sebou, mám se rád, uzdravuji tělo i duši…..rád mám lidi, zvířata rozvíjím vnitřní sounáležitost věřím že má cesta dobré vůle a lásky nakazí některé s bytostí, které mne doprovází životem

  válka je vůl……vysvětluju si to jako součást cynického snažení o rovnováhu v duálním zápase “ dobro“ „zlo“ ze své podstaty uvažovat takto patří k starým „vzorcům myšlení“, jenž jsem z celé své síly duše odvrhl již v děství, někde kolem roku 81-85…..

  o geopolitiku se zajímám cca 9 let více po mém „objevení“ internetu jinak snad od kolébky…..můj děd a jeho knihovna s půdou byla mi školou 😀

  osobně to mám tak, že je mi odporné násilí, ponižování tedy když se s tím potkám, reaguji
  svým studiem informačního prostoru, analýzami, rozhovory s lidmi a těmi podivnými bytostmi co lítaj kolem hlavy atd jsem na straně „dobra“, vždy jsem byl, uvědomuji si nutnost „rovnováhy“

  „lidi“ a jejich organizované skupiny praktikující v životě násilí, perverznosti, genocidy, činí tak ze své podstaty…..je v tom něco „dábelského“ rozumím tomu tak, že v každé „rase“ v tom konkrétním člověku v jeho genech-krvi je např. více „drakoniánských“ dominancí ……

  v realitě denně tito mění organizovaně svět v temnotu moci

  bohužel bílý člověk, jeho kultůra a vývoj přispívá řadě zlému, kolonizace ameriky afriky světa nísilím, poslední dekády „demokratizací“ usa-ssa jejich politické vedení-kabala byla demaskována

  nejen lidem na ukrajině ze srdce přeji život v míru a splnění jejich tužeb, přání a cílů

 26. Jozef napsal:

  Chcem využiť túto príležitosť, na poďakovanie Vlkovy za nedoceniteľné kvantum práce a času ktorý venuje tomuto projektu. Kosa je podľa môjho názoru momentálne naprosto jedinečný projekt v súčasnom česko-sloveskom mediálnom priestore v tom čo robí (žiadny ďalší portál s aspoň porovnateľnou úrovňou som nezaregistroval) to jest – práve to prinášanie denných informácií z druhej strany a vlastné kritické hodnotenie, odhaľovanie západnej propagandy (klobúk dole) a komentáre prebiehajúcich udalostí. Udržuje si dôveryhodnosť držaním sa faktov a neskĺznutím do roviny teórií , hypotéz a konšpiračných teórií (aj keď súčasná mediálna scéna a posúvanie informácií mediálnemu konzumentovi je jedna veľká konšpirácia sama o sebe).
  S niektorými vecami na Kose tiež nesúhlasím (napr. príliš veľký priestor venovaný el Muridovy – jeho názorom) – podľa môjho názoru Ruská piata kolóna, respektíve človek nedostatočne chápajúci prebiehajúce procesy z globálneho hľadiska a šíriaci negatívne informácie a emócie – avšak ako celok, podľa môjho názoru vypĺňa Kosa informačné vákuum a robí opozíciu voči mainstreamovému brainwashingu naprosto excelentne. Na viac zrejme neašpiruje a celkom určite nemá zdroje.

  Autorovi:
  Chápem o čom hovoríte.. sám som ešte rok – dva dozadu rozmýšľal podobne.. Je ťažké sa zbaviť desaťročia pestovaných predsudkov – obzvlášť ak na vás čučia doslova z poza každého rohu.. Ten proces chvíľu trvá a vyžaduje revíziu a konfrontáciu viacerých dogmatických pohľadov na históriu, súčasnú realitu a oslobodenie od naučených spôsobov vnímania sveta ako celku a jeho budúceho vývoja.. a zoberie to hodne času… avšak, kto sa pýta a hľadá, ten nájde a dostane odpoveď….
  Dovolím si zakončiť citátom:
  „Mierou svojho chápania pracujeme pre seba a mierou svojho nechápania pre toho, kto chápe viac.“

 27. R.M. napsal:

  Ja osobně to tu čtu jako další uhel pohledu, na jednu a tu samou věc. Začal jsem to číst jelikož info které tady bylo publikováno se za 4 – 5 dní oběvilo na seznamu atp. Zatímco tam psaly že UK armada vítězí tak tady byly podrobně rozepsané děje na v. ukrajiny které se prokázaly být pravdou.

  Bohužel to co se tam děje je průser. Na jedné straně s ek moci dostaly lidi jako Porošenko a nacisti kteří ud+ělaly majdan a zapad v čele s USA jim tleská což pro nás a zapadní evropu nemá žádné opakuji žádné výhody. Na druhé straně vypustil z láhví džiny jako je třeba střelkov když jsem četl ten jeho včerejší rozhovor normálně jsem se uplně zděsil to je stejnej šílenec jako ty na druhý straně.

  Je to celé k pláči jelikož jakýkoliv rozum se z této situace vytratil. Na západě americký loutky rozeštvávají rusko přičemž z toho nemá EU jako taková ani nejmenší výhody nebo zisky, na druhé straně rusko tlačený do kouta nemá na výběr než tlačit proti EU pro Rusa ani pro EU to není výhodné, a kdo myslí ještě na to co je dobré třeba pro Ukrajince? Ti místo aby hledaly vyníky dnešní situace která nevznikla na jaře nebo na podzim minulého roku ale dlouho před tím tak namísto toho střílí své spoluobčany, vyhnaly z doupat nacky na západě a vymaštěnce na výchiodě (střelkov a spol) a jejich země ja v uplným rozvratu. Bohužel tyhle všechny probudila EU a USA rusko nelze vinit z rozpoutání tohohle šílenství.

  No asi to bylo trochu mimo mísu této diskuze každopádně díky kose jsem a mám šanci přečíst si co třeba takový střelkov říká zjistit co se děje na frontě v ukrajiny a udělat si svůj vlastní obrázek.

  Tak to je za mě.

  Děkuji hodně štěstí všem Ruda

 28. JiB napsal:

  Od samého začátku tvrdím, že to co se na Ukrajině odehrává je “Rusko-Americká válka do posledního Ukrajinckého muže“ a s narůstajícím časem se čím dál víc potvrzuje pravdivost tohoto názoru.

  Přičemž až do sestřelení malajského letadla jsem zastával stanovisko, že ať to na Ukrajině bylo jaké chtělo, tak že Rusko nemělo právo obsadit Krym a de facto si jej přisvojit. Sestřelením malajského letadla(letadla s civilisty nezúčastněných stran!) však došlo k překročení “únosných mezí“. Pro mě osobně je dostatečným mementem skutečnost, kdy UKRAJINSKÝ(!) DISPEČER nasměroval dopravní letadlo plné civilistů nezúčastněných stran konfliktu nad území probíhající občanské války, kde v uplynulých dnech bylo sestřeleno několik(!) vojenských letadel ve značných výškách! Už jen toto samo o sobě je pro mě naprosto neakceptovatelné a svědčící o povaze těch, kteří mají na Ukrajině moc. Když zde pak vyšel Kchodlův článek, podle kterého to vypadá, že si Ukrajinská strana nevystačila “jen“ s předhozením návnady Opolčencům, ale nejspíš sama letadlo sestřelila, tak jsem požádal bezpečnostního analytika ČP a bývalého BISona pana Jana Scneidera o posouzení relevantnosti tvrzení v Kcodlově článku o Bukoviru.
  http://ceskapozice.lidovky.cz/globalizace-informaci-lzi-nejen-o-udajne-ruske-kolone-pdz-/forum.aspx?c=A140818_123220_pozice-forum_lube

  Výsledkem bylo stanovisko příslušného experta, osloveného panem Schneiderem potvrzující Kchodlovy závěry.
  http://ceskapozice.lidovky.cz/co-zpusobilo-katastrofu-mh17-d1b-/tema.aspx?c=A140904_122542_pozice-tema_lube

  Nezbylo než uznat, že Rusové se svými zpravodajskými službami asi moc dobře věděli, co by následovalo s jejich vojenskou základnou na Krymu, pokud by zůstali pasivní. Dokonce podle účastníků odborných seminářů organizovaných našim ministerstvem obrany,
  ( http://echo24.cz/a/iXRyc/kolapsy-civilizaci-a-nebezpeci-nove-migrace )
  tak i naše zpravodajské služby disponují informacemi o tom, že Američané měli v plánu vystrnadit Rusa z jeho vojenské základny na Krymu a nastěhovat tam svoje vojáky, tudíž se nelze divit tomu, že je Rus předešel a podnikl preventivní obranná opatření.

  Nezbývá než uznat prozíravost těch, kteří měli přečtený současný ukrajinský establišment již na základě dřívějších náznaků jako byla Oděsa apod.

  Jde li o pana Libora Dvořáka z Radiožurnálu, tak musím sdělit, že onen rozhovor v rádiu jsem slyšel a hodnotil jako velmi neprofesionální (jednostranný a neobjektivní). Byl jsem proto velmi rád, že zde vyšel článek na totéž upozorňující. Proto jsem nelenil a panu Dvořákovi jej poslal s dotazem, co na něj říká? Odpověď byla tato:

  “ Vážený pane, neříkám na to nic, jsem na podobné útoky zvyklý. Jen by mě zajímalo, čí zájmy takoví lidé hájí.“

  Načeš jsem se mu snažil vysvětlit, že ač se s jeho autorem v moha ohledech neshodnu (a že jsme jakýchsi rozepří měli) tak, že “ Víte, já texty autora toho článku čtu již několik let a to již od dob, kdy psal na webu beile.net pana Krůty a jestli bych si na něco vsadil, tak na to, že dotyčný píše jen a jen ze svého přesvědčení. Je sice ostrý jak břitva, občas se neshodneme, ale nikdy jsem jej nepodezíral z toho, že píše v něčím žoldu!“
  Následovalo několik meilů, ve kterém jsem se mu snažil některé aspekty Ukrajinské krize ozřejmit a posílal je vždy podepřeny patřičnými zdroji. Měl jsem však z toho velmi zvláštní pocit doprovázený pochyby, zda mnou uvedené zdroje vůbec četl či shlédl a zda se vůbec nad nimi zamyslel…
  Pan Dvořák na mě udělal podobný dojem asi tak jako jeho kolegyně z Radiožurnálu o pár týdnů před tím
  http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/ruska-armada-na-ukrajine-neni-jde-o-mezinarodni-konflikt-tvrdi-natallia-sudliankova–1395571

  Schválně jestli by někdo poznal, která z těch dam je žurnalistkou VEŘEJNOPRÁVNÍHO rozhlasu a která ne?

  Jinak jde-li o Konflikt na Ukrajině, tak ač krátce (5min), tak velmi trefně jej komentuje pan prof. Petr Staněk ze Slovenské akademie věd v přednášce:
  “USA chtějí odstavit EÚ od ruského plynu-Peter Staněk. Nezávislé správy“

  (Vřele doporučuji jej shlédnout, zazní zde velmi podnětné myšlenky)

  • MAJA napsal:

   To říkáte naprosté nesmysly, žádný dispečer tam letadlo nenasměroval, byl to koridor, v němž letělo v podobnou dobu více letadel a že tomu ani málo nerozumíte, svědčí to, že naopak posádka letadla sama požádala o změnu kursu více na sever, ale říkat to fanatikům je zbytečné. Na sever se odchýlili kvůli bouřkové oblačnosti, ta je neméně nebezpečná, což asi nechápete. Nesmysly kolem SU, a střelbu, zanechávající saze, což by vyžadovalo střelbu asi ze tří metrů od draku letadlu, netřeba komentovat..
   Tady máte posloupnost odvysílaných kódů:
   schválený letový plán MH17: (FPL-MAS17-IS-B772/H-SDFGHIJ3J5M1RWXY/LB1D1-EHAM1000-N0490F310 ARNEM UL620 SUVOX UZ713 OSN UL980 MOBSA DCT POVEL DCT SUI L980 UTOLU/N0490F330 L980 LDZ M70 BEMBI L980 (PEKIT)/N0480F350 L980 (TAMAK)/N0480F350 A87 TIROM/N0490F350 A87 MAMED B449 RANAH L750 ZB G201 BI DCT MURLI DCT TIGER/N0490F370 L333 KKJ L759 PUT R325 VIH A464 DAKUS DCT-WMKK1137 WMSA WMKP-EET/EDGG0017 EDWW0023 EDUU0036 EPWW0052 UKLV0135 UKBV0153 UKDV0225 URRV0255 UATT0347 UTAK0411 UTAA0432 UTAV0507 OAKX0518 OPLR0601 OPKR0616 VIDF0631 VABF0725 VECF0747 VYYF0926 VOMF0930 VTBB1013 WMFC1051 REG/9MMRD PBN/A1B1C1D1L1O1S2 SEL/QREJ DOF/140717 RMK/ACASII EQUIPPED)
   Tak ještě rcyhle dostudovat tu fakultu a budete vědět více, poradím Vám, je na Praze 6 u NTK.
   Výrazy v závorce PEKIT, TAMAK značí trasu nad Doněck.

   Ale Vy asi věříte moudrým lidem typu emeritní pan SNB magistr věd Huml, inu se školou typu „žvanit a nic“ asi ví víc, než absolvent strojní fakulty oburu letectví a kosmonautika tedy zkráceně leteckého inžnýrství, asi jako se za komunismu říkalo, tedy jakýsi Uljanov, že stát může řídit kuchařka,tak asi tak s Vašimi poznatky o letadle.
   To víte ten samý Uljanov také pravil: učit se učit se učit se , ale to Vám asi nejde k duhu, pane rádoby letecký inženýre.

   • JiB napsal:

    Ale copak mi to vašnosti podsouváte za nesmysly?!

    1) Nikdy jsem se totiž za leteckého inženýra nevydával
    2) Mnou odkazovaný článek jsem nepsal já, ale někdo jiný
    3) O tom zda ono Malajské letadlo ukrajinský dispečer nasměroval nebo ne by nejlépe vypověděl záznam z komunikace pilota s dispečerem, to však UK tají (proč asi?)
    4) Ve svém důsledku je však naprosto lhostejno, zda byl letoun dispečerem přesměrován nebo ne, ale je podstatné to, že byl vůbec vpuštěn do oblasti ve které probíhá občanská válka ve které bylo krátce před tímto incidentem sestřeleno několik(!) vojenských letadel ve značných výškách! To samo o sobě by mělo otevřít oči i těm největším zaslepencům.
    5) Nějaký Huml je mi naprosto ukradený, ale co mě zajímá jsou názory bezpečnostních expertů z dané oblasti. Proto jsem také oslovil pana Jana Schneidera, člověka jemuž důvěřuji jak z hlediska znalosti bezpečnostní problematiky, tak z hlediska osobnostní integrity aby někoho takového vyhledal. A zde je stanovisko zřejmé. Viz. můj odkaz výše.
    http://ceskapozice.lidovky.cz/co-zpusobilo-katastrofu-mh17-d1b-/tema.aspx?c=A140904_122542_pozice-tema_lube

    6) I v případě sestřelení Malajského letadla nad UK klíčová otázka zní CUI BONO?! a i zde je to, myslím, celkem jednoznačné …
    7) Přičemž je krapet úsměvné označovat zrovna mě osobně ve věci Ukrajinského konfliktu za fanatika. To může učinit jen někdo, kdo mé názory vůbec nezná a nebo trol.

 29. Jan čermák napsal:

  Vážení. Děkuju všem.
  Je to radost tu s Vámi být, proto jsem změnil názor. Změnil jsem ho vlastně už po diskusi soukromé s Vlkem. Ještě než to vyšlo. Jsou věci nad názorem nad pravdou.
  Oblíbil jsem si mnoho z Vás a bylo by hloupé jmenovat. Nicméně každý většinou fandíme, asi nesmyslně, nějakému mančaftu a mně se tam dnes zase tlačí pan Leo. Souznění veliké.
  Konkretně v nǎsem drobném sporu, nesouladu. Na blistech byl ten Putinův valdajský projev. S jeho analytickou částí a kritikou západu nelze nesouhlasit. Jakýsi perestrojkový svěží vítr, kdyby takhle psaly naše noviny….. Jenže pod ním byl redakční komentář. Co nám Vladimír nabízí jako alternativu? Místo jednoho pána pánů tři. Rabové zůstanou. Shodou okolností se mi den předtím dostal do rukou rozhovor s Duginem. A ten mi evokoval Mein Kampf . To je regulerní fašoun.
  Žijeme na tom prohnilém západě. Vidíme všechny jeho chyby. Cítíme je velmi bezprostředně. Hledáme. Alternativy. Co ńam nabízí Vladimir Vladimirovič? Přečtěte si příspěvek pana Řezanky pro kosu o fašismu. A porovnejte s ideologií dnešního Ruska. Máte pravdu Kopelmane, naše demokracie je karikaturou. Jenže co je potom ruská nebo čínská?
  Přijde mi ten příběh strašně jednoduchý. Ukrajinci žili bídně, vysáváni oligarchy, jo vysáváni víc než my, ale v míru. Na stole byla smlouva s EU. Obchodní. Rusku nevyhovující. Vladimír to jasně říká, že s ním pohrdaví zapadnici nejednali. Následuje vojenské obsazení území cizího státu neoznačenými ruskými vojsky. Na kose to vzbudí obdiv nad jejich vybavením. Usaci prý take nemají. A potom důstojníci FSB vyhlašují samostatnost Donbasu. Analogie s sudety je do očí bijící. A teprve zde se zapojují ukrajinští neofašisté. Nikdo asi nepočítal s tím, že se zcela rozložená ukrajina bude schopná bránit. Paradoxy. Proto nefungují konspirační teorie. V reálu se vždy něco zvrtne.
  Kosa zǎcala suplovat informǎcní vakuum zprávami z druhé strany. Ano, je to záslužné. Jenže já si myslím, že složením dvou lží proti sobě a jejich srovnáním se pravdy nedobereš. Nemluvě o tom , že pravda je subjektivní a kazdý má tu svou. Kosa jak jsem ji pochopil by měla sekat všemi směry. Zachovat si odstup. Je to velmi těžké být nezaujatým divakem, když hraje Sparta se Slavií. Ale zkoušet bychom to měli. Nejsme rowdies.
  P.S. Hledání viníků nepomáhá. Příkopy musíme zasypávat. Pomalu a težce.
  Na Majdan jsem nezapomněl. Byl spontánní, CIA , EU ? Těžko říci. Nakonec i o listopadu si dodnes nejsme jistí. Zifčák…. Na UK je můj favorit FSB . Krásně by to do sebe zapadalo. Nekamenujte prosím, já Vás taky nebudu.

  • Gerd napsal:

   Každý názor, i ten opačný je cenný. Kosa je jedním z mála koutků internetu, kde píší lidé často o svých vlastních zkušenostech, vlastních názorech, bez zábran a omezení a o čem chtějí. Kromě toho je zde nebývale vzdělané a slušně diskutující osazenstvo, dost sečtělé a schopné kritického myšlení a demokratické diskuze. Kosa je prostě takový ostrůvek demokracie v demokraturním státu.
   Vlk zde zabanoval hned zpočátku několik profesionálních rozbíječů diskuzí a tak zde diskuze opačných názorů probíhají v nebývale slušném duchu a na úrovni, kterou všude jinde někteří nedostudovaní diskutéři nahrazují hrubostí.
   A protože se jedná o soukromé názory soukromých osob a vlk k většině článků diskuzi nepovoluje, může se zdát, že zde zaznívá jen jeden názor. Není tomu ale tak.

  • Jestřáb napsal:

   Osobně by mě velmi zajímalo, jak do sebe může zapadat Majdan a FSB, když jde o zcela protikladné síly.

   • Michal napsal:

    Třeba jako hromada dlažebních kostek před výlohou Aeroflotu na Václaváku po utkání ČSSR – SSSR začátkem roku 1969? Čirou náhodou se tam (zcela zbytečně) objevila těsně před utkáním…

    • standa.e napsal:

     Dobře, jenomže to by znamenalo, že Viktoria Nuland rozdávala koláčky pracovníkům FSB, že Porošenko s Jaceňukem pracují pro FSB stejně jako Donbas pracuje pro FSB a…
     Nebo že by FSB mělo prsty jen v těch Jarošech? S odstupem a se znalostí dalších jevů zde opět nenacházím smyslu.
     Nemůžu si pomoct, ale to už je na můj vkus příliš překombinované…

  • navajamm napsal:

   Pane Čermáku,
   áno, žijeme na prehnitom západe a vidíme, aké sú naše špičky „břídilové“. V rámci podpory kritického myslenia, prečo by sme mali naletieť taký lacný trik a nechať sa vmanévrovať do polohy: „nechcete EÚ a USA, tak teda chcete Vladimíra Vladimíroviča“? Mali by sme rozmýšľať, ako si upratať doma. Ako dostať svine od korýt. Ako na vrchol spoločnosti dostať skutočné osobnosti.
   Tiež nesúhlasím s vojnou a chcel by som prispieť k jej zastaveniu, zvlášť keď je za dverami. My v tejto veci môžeme pôsobiť len na osoby, ktoré sme volili a ktoré nás reprezentujú. Cez nich potom na vedenie Ukrajiny, ktoré sa k nám hlási. Principiálne odmietať silové riešenie a zastaviť bojové operácie. Bolo to ešte v lete, keď som v tomto duchu písal šéfovi strany, ktorú som volil a ktorý je náhodou aj europoslancom. Z jeho kancelárie som dostal len všeobecnú odpoveď o potrebnosti sankcií voči Rusku.
   Pripadám si ako v Zombijsku.
   U nás je NÁŠ problém, nie na Ukrajine. Poďme ho skúsiť spolu vyriešiť.

  • Jozef napsal:

   Nič v zlom..ale už chápem odkiaľ sa u vás berie ten zmätok. Bude to tým, že nemáte naporiadku základné fakty o Ukrajine a podľahli ste presne tomu, proti čomu (aspoň si myslím) Kosa bojuje – západná propaganda.
   Iba zopár dezinformácií ktoré ste uviedli:
   1.“Na stole byla smlouva s EU. Obchodní“: To nebola iba obchodná zmluva. To bola zmluva o pretiahnutí Ukrajiny na západ zo všetkým všudy – politickou, vojenskou orientáciou, vzdaní sa vlastnej suverenity a diplomacie tak, ako sme sa 30 strieborných vzdali my aj vy! A za to všetko, nebola EU ani ochotná zaplatiť cenu za preorientovanie UA ekonomiky. Nehovoriac o tom, že únia chcela využiť dohody medzi Ruskom a UA na obídenie colných obmedzení a nechcela poskytnúť žiadne záruky o vojenskej neutralite UA.
   2.“Následuje vojenské obsazení území cizího státu neoznačenými ruskými vojsk“
   Prepáčte, ale nedokážem pochopiť, ako ste dokázali preskočiť udalosti na Majdane! To ste si akože nevšimli ozbrojený prevrat za účasti politikov z USA, Nemecka, Francúzska a aj Česka – Slovenska? Nevšimli ste si jednoznačné pošliapanie ústavy UA, nástup rusofobnych jedincov a ich ovládnutie parlamentu? Odstránenie polovice ústavných sudcov? Počuli ste o korsuňskom pogrome?
   3″A potom důstojníci FSB vyhlašují samostatnost Donbasu“
   Ano Rusko poskytlo „krízový manažment“ a pomoc ale hrubo podceňujete, ochotu obyvateľov historickej Novorossie zostať v štátnom zväzku s krajinou kde sa zmocnili vlády extrémisti a áno aj fašisti a neonacisti…
   4.“A teprve zde se zapojují ukrajinští neofašisté“
   Práve o tom hovorím: toto je názorný príklad vašej neinformovanosti.. nejdem to rozvádzať.. v prípade záujmu mi dajte vedieť, ale myslím že materiálu vyvracajúceho vaše tvrdenie je na nete viac ako dosť…
   5.“Na UK je můj favorit FSB . Krásně by to do sebe zapadalo.“
   Naozaj nepredpokladám, že FSB by dokázalo uplatiť tak vysoko postavené osoby ako ambasádor USA alebo State secretary Victoria Nuland… a absolútne mi nenapadá dôvod, prečo by FSB vyvolala ozbrojený konflikt na Majdane potom, ako Janukovič uprednostnil colnú úniu, pôžičky z Ruska a ponuku V.V.Putina…

   Nepokúšam sa vás kameňovať, ale naozaj, s takýmto prehľadom situácie si nemôžete ani náhodou vytvoriť objektívny názor..

   Dugin: nemá vplyv na formovanie Ruskej zahraničnej politiky ani nieje blízkym Putinovým poradcom…
   „Co nám Vladimír nabízí jako alternativu?“ KOB (KSB)

   • Dedek napsal:

    Každý , kdo měl někdy nutnost dělat analýzu jevů , ví že pokud neurčí správně PŘÍČINU jevu , nemůže dospět k správnému výsledku. V případě Ukrajiny je možné vycházet ze dvou příčin.
    1) Snaha Ruska ovládnout a obsadit Ukrajinu a následně Evropu
    2) Snaha USA ovládnout Rusko a jeho energetické a přírodní bohatství
    Já osobně vidím jako pravdivou příčinu č.2 a mám pro to celou řadu důkazů. Jako první je tzv. Wolfovitzova doktrina, od které se USA nikdy nedistancovali. Následuje pohled na mapu zemí , které jsou členy NATO před rokem 1990 a dnes (a když jeden americký vysoce postavený hlupák to komentuje , že se Rusko přibližuje k NATO , tak jsem jeho jméno raději rychle zapoměl). A mohl bych pokračovat od množství amerických základen po celém světě až po výrok krvavé Madlein , že je přece nespravedlivé aby bohatství Sibiře vlastnilo jen Rusko.
    A pro Řezníčka. Flinta od zářezu rozhodčího v zápase s Viktorkou nějak nestřílí a tak jsem dospěl k závěru , že v naší lize jsou poměrně 3 až 4 mužstva s vyrovnanou výkonností. Ale Viktorka má „rozdílového“ hráče. Jeho jméno je Dáša Berbr. Měl by být vyhodnocen jako nejlepší hráč podzimní ligy

    • vlkp napsal:

     Dědku, ačkoli to sem nepatří, byl byste tak laskav a uvedl jak včera Dáša Berbr přejela Spartu? A pokud jde o pomoc Viktorce – jistě, v Bolce měla být pentle. Na Slávce naopak měla být pentle pro Viktork ua nebyla.Takže jsme nakonec ztratili všechny body.
     Nikdo už se nehodlá obtěžovat tím, že Bolka v zápase s námi měla 4 šance, nedala nic. My jich měli 12 a dali 3 kusy.
     ale to není důležité – zajímá mne, jak včera Dáša Berbr ovlivnila zápas. Rád si to přečtu-

    • standa.e napsal:

     Osobně vidím ještě možnost č.3 – Nemohu-li ovládnout Rusko, stačí je odříznout od Evropy. Myslím, že kromě Ruska šlo na Ukrajině i o nás. Abychom se báli a semkli v náruči ochránce – zároveň jsme však sami cítili natolik velký pocit ohrožení, že zvýšíme sami nákupy zbraní a tak svému ochránci svou ochranu i zaplatíme. Ve strachu se budeme bát vystrkovat rypák s nějakou vlastní politikou… Jsem přesvědčený, že toto jako výsledek barevných revolucí spojenýn státům v zásadě stačí. Rozdělit – a panovat. Nemohu-li být dlouhodobě nejsilnější díky svým znalostem a ekonomice, mohu pochroumat ostatní ekonomiky natolik, že i ta má upadající bude stále nejsilnější.

     • navajamm napsal:

      Možnosť č. 3 je veľmi pravdepodobná. A obohatil by som ju o variantu: Ukrajina ako trójsky kôň. Či už ju nakoniec zhltne Rusko alebo Európa (alebo obaja), doplatí na to.

  • Aldo napsal:

   Jene, trochu bych na vašem místě přibrzdil. Myslím si že jste přehlédl výkřiky z Kyjeva o revizi smlouvy o Sevastopolu. Tam Putinovi nenechali kyjevští žádný prostor aby jednal jinak než jednal. O co Rusku šlo nebudu popisovat, to by vypadalo že podceňují váš přehled.

 30. Baribalka napsal:

  Dobrý den, já se na Kosu dostala náhodou, když už jsem skoro zoufalá hledala informace k Ukrajině bez obvyklých „prý, zřejmě, možná“, kterými nás krmí naše média. Od té doby (cca měsíc) jsem jejím denním čtenářem. A i když s něčím třeba nesouhlasím, je to fajn, protože mě to nutí přemýšlet, zkoušet se vcítit do myšlení toho druhého a tím vlastně získám mnohem víc pohledů na věc – myslím že tím mohu hodně eliminovat své případné chybné hodnocení celé situace. Já za sebe moc Vlkovi i ostatním děkuju za úsilí a čas, který nad překladama, polemikama, článkama, musí strávit.

 31. Baubo napsal:

  Vážení !
  Nikdy bych nevěřila, že se vrátí doba, kdy budu muset hledat alternativní zdroje informací. Stupidita a prolhanost českých médií stran událostí na Ukrajině mě k tomu přiměla. Oprášila jsem školní znalost ruštiny, rozšířila dokonce výběr ruských nadávek a objevila Kosu Nostru.
  Co naprosto postrádám u opolčenců a jejich příznivců je plán, jak se postrají po dnešních volbách o zdecimované obyvatelstvo Donbasu. Ruské vlastenectví je hezká věc, ochota bránit svou zem taky, ale situace dnes dozrála k nesnesitelným podmínkám pro zbylé obyvatelstvo. Ti chlapi v maskáčích ani náznakem neuvažují ve svých plánech, jak zajistí důchody, konta v bankách, obnovení infrastruktury, služeb, školy, nemocnice. Z čeho budou lidi žít, jakou najdou práci, kdo to všechno zaplatí.Země už dnes je jen rejdištěm ozbrojených gangů, nepodléhajících jakékoli kontrole , nebezpečných obyvatelstvu. Škody zaplatí zřejmě Rusko, stejně jako na konto EU budou vegetovat zlodějští hnusové v Kijevě.
  Odporná propaganda se line z obou stran. Je mi už 80 let, pamatuju i skutečnou válku, všechny peripetie , které zmítaly mou vlastí i mým osobním osudem. Řeklo by se, že už bych měla být připravena na cokoli. Přesto mě zaráží stupeň bezcitného cynismu mocných, s jakým rýsují osudy obyčejných lidí, nedbajíce o ně ani co by se za nehet vešlo. Kyjevská reprezentace, prolhaná, zlodějská, nedodržující žádnou smlouvu pak v mých očích představuje to nejhorší, s čím jsem se v životě setkala, Goebelsa a Himmlera nevyjímajíc.
  Ještě něco. Vyčítají Putinovu Rusku, že tam není svoboda slova. Vložila jsem rozsáhlý rozhovor na TV Dožď, který tuto námitku vyvrací.
  http://echo.msk.ru/programs/personalno/1426974-echo/
  Považuju toho pana Ryžkina za demagoga, který sice docela solidně analyzuje situaci ruského hospodářství a přináší mnohé zajímavé informace, ale vůbec nebere v potaz historickou zkušenost Ruska. a hekatomby lidských obětí s tím spojené. Ano, má pravdu, že imperium je drahá sranda, ale jak jinak se ubránit?
  Jinak děkuji všem autorům Kosy, zvlášť pak Majce, jejíž analýza dětské literatury mě úplně pohladila. Z takových skvostů citovali moji rodiče, narození kolem roku 1900. Děkuju,děláte dobře svou práci.

  • navajamm napsal:

   Možno Vás poteším. Tiež som oprášil ruštinu a čítam aj originálne správy a reportáže. Váš obraz o opolčencoch nie je pravdivý. Ich nie veľmi publikovaná hlavná starosť je, aby život fungoval. V obidvoch veľkých mestách funguje mestská doprava, ľudia chodia do práce a deti do škôl. A oni sú zvlášť hrdí na správy o tom, do ktorých mestských obvodov po ostreľovaní začala tiecť teplá voda a kam už obnovili dodávky plynu. Bandy tam sú, ale opolčenci sa ich snažia eliminovať a písali aj o ľudových súdoch s nimi.
   Keby ste sa na ich stránku pozreli dnes, keď sú tam voľby, videli by ste jedného z najvyšších poľných veliteľov – Mozgového, ako na námestí bez zbrane diskutuje v hlúčiku stareniek. Ak ste niekedy videli, ako chodia poslanci z Kyjeva, tí majú okolo seba aspoň štyroch chlapov so samopalmi…
   Keď sa prestane bojovať, opolčenci odložia zbrane a pôjdu opravovať svoje domy. Ukrajinskí dobrovoľníci však pôjdu hľadať miesto na ďalší majdan. Tuším je Staromák v Prahe celkom slušný kandidát.

   • Aldo napsal:

    Napsal jste to dobře, ale téměř stejný obraz o Doněcku u mne vytvořila Kosa, až na to že já tam mám i ty rozbité domy, mrtvé civilisty a padlé vojáky. A myslím si že to je dnešní realita Novoruska a snad nejsem moc mimo.

   • zemedelec napsal:

    Zajímavé.
    Ta fronta lidí snad není na banány.
    Dá se doufat,že by se brzy mohla zvednout,jak nálada,ale i zodpovědnost občanů za svůj stát.Nesmí to promarnit nový činitelé,jenže mít neustále před sebou možnost napadení,nebude lehké vládnout.

 32. Šims. napsal:

  Ano v nejmenším nechci zlehčovat co se na UK děje, ale někdy mám pocit, že spíše žijeme na Ukrajině než v českém bordelstánu. Nějak jsme více na Východě než ve středu Evropy. To je jen můj dojem. Myslím si, že by i stačily dva souhrnné články týdně, podtrhnout dějinné věci. U nás se, bych řekla, že se také dějí důležité věci, ale tak nějak je UK překrývá a já si myslím, že co se týká UK, aby se v ní čert vyznal. Abychom za chvíli nežili životem někoho jiného a nerozuměli tom co se nám děje pod zadkem.

  • zemedelec napsal:

   Paní Šims.
   Já bych řekl,že Ukrajina je něco,jako když se řekne,sousedovi hoří střecha nad hlavou.
   Přemýšlíte,jestli mu pomoc hasit,nebo chránit svoje bydlení.I když víme kdo je žhář,ale nejdřív uhasit.

   • Šims. napsal:

    No, abychom pro samé hašení sosedova domu nezjistili, že nám už ta střecha hoří taky a najednou už nebude voda. Naše povaha je tak trochu nešťantá, vždycky se nadchneme pro něco a pak přijde vystřízlivění. Tak něco jako v roce 1989, samá véčka, samé klíče, pak nám udělá pár mocných vzadu, ale vlastně i vpředu několik přemetů a najenou bylo vše fuč, relvolce ukradená a důsledky jsou dnes již hmatatelné. Takže si myslím, že bychom měli být obezřetní, neskákat každém na lopatu. Vždyť to příšerné nadšení z Majdanu, adorace všecho oranžového a dnes všichni aktéři mlčí a jsou fakticky zalezlí. Takový Štětina vyzbrojoval již i prvňáky, Zaorálek plameně řval v PS a dnes je není slyšet a pomalu ani vidět. Knížátko si našlo další objekt – prezidenta a Čínu. Kalousek cupuje rozpočet a vypadá to, že oni sami už našemu zpravodajství neveří ani slovo. A ona ta UK pěkně odváděla pozornost, jo a nevíte někdo, jak to bylo s tím letadlem? Takže mne jde jen o to, že by se nemělo nic přehánět, nikde a v ničem.

 33. Sériový samovrah napsal:

  Čím je pre mňa Kosa? Ja chcem Kosu ako priestor a publikum, kde sa prezentujú a vnímajú rôznorodé názory civilizovane, s úctou a rešpektom. Po každodennej dávke mainstreamu, pripomínajúcej exkurziu do roku 1952, je príjemné skončiť na blogu, ktorý sa na nič nechce hrať.
  Ukrajina. Tu nejde o Ukrajinu.Nikdy nešlo. Vždy išlo o to rozdeliť ľudí, vytiahnuť všetky minulé traumy a nasypať do nich soľ. Ruské traumy. Keď sa hovorí o Hitlerovi a Tretej ríši, samotné Nemecko sa tak neprízvukuje. Pozeráme sa na Nemcov stále ako na nacistov? Nie. Naopak. Obdivujeme ich.
  Čo sa týka spravodajstva z ruských a ukrajinských zdrojov, tak autorom, ktorí tomu denne venujú hodiny svojho času, patrí veľká vďaka.
  Jaroslav Hašek v úvode k Švejkovi napísal, niečo v zmysle, že slušne vychovaný človek môže prečítať čokoľvek. Bez ujmy. Tak nejak to vnímam aj v oblasti žurnalistiky. Mimochodom, najlepší žurnalisti nikdy žiaden titul z danej oblasti nepotrebovali. Žurnalistiku vyštuduje, bez urážky, každý idiot.
  Kosa, aby bola životaschopná, musí reagovať na dianie okolo. Dnes je to Ukrajina. Keď to bude o mesiac Maďarsko, tak by to malo byť Maďarsko, tematicky a obsahovo rozobrané na kosť.
  Vyhýbaním sa nepríjemným témam skončí tam, kde skončila dnešná tzv. seriózna tlač. Žiadne agenda settings na Kose.

  • Hudec napsal:

   V doslovu k I.dílu „Švejka“ napsal Jaroslav Hašek mj. :
   „Správně bylo kdysi řečeno, že dobře vychovaný člověk může číst všechno. Nad tím, co jest přirozené, pozastavují se jen největší sviňáci a rafinovaní sprosťáci, kteří ve své nejmizernější lžimorálce nedívají se na obsah a s rozčílením vrhají se jen na jednotlivá slova.“
   Budiž ovšem spravedlivě řečeno, že Hašek vztahuje v tomto případě tuto tezi především k používání „silných výrazů“, jak je označuje.
   „Užívaje ve své knize několika silných výrazů, konstatoval jsem letmo, jak se skutečně mluví“, píše v tomto doslovu Hašek.
   Takže Haškovo pojetí „moci číst všechno“ poněkud/dosti rozšiřujete, nicméně já s vámi souhlasím. Také bych se takového rozšíření platnosti citátu nikterak nebál.

   • Sériový samovrah napsal:

    Ďakujem za presný citát, mohol som ho iba parafrázovať, pretože nemám po ruke knihu. Ano, bol určený akémusi predstieranému jemnocitu niektorých čitateľov a ja som ho sám pre seba už dávno rozšíril, pretože som v ňom uvidel univerzálnu platnosť.

 34. Dedek napsal:

  Vážení ,
  nemírně mě štve „objektivnost“ zpravodajství , komentářů a rozhovorů ČT. Poraďte co mám dělat abych za to nemusel platit. Odhlásit televizi je dobrá rada ale dění ve světě sledovat chci a sportovní přenosy mám rád.
  K jakékoliv akci , která pomůže v ČT jsem ochoten pomáhat.

  • Hudec napsal:

   Odpovídá – li váš nick vašemu věku, pak myslím, že po dobu svých zbývajících dní s tím nemůžete dělat vůbec nic. Ale z toho si nic nedělejte, takových je nás spousta.

  • vlkp napsal:

   Něco hodně velkého a důkladného v tomto směru připravuje jeden z Kosířů. Je to ovšem tak velké, že se to nevejde na Kosu. Ale rozhodně o tom budu referevoat!

 35. Sal napsal:

  Pane Čermáku, asi se lišíme v názoru na Kosu. Pro mě je Kosa cenným zdrojem informací, DALŠÍ zdroj informací. Nezastávám názor, že převrácením mainstreamových mýtů vznikne pravda. Ale do mozaiky vesmíru patří i druhá strana „pravdy“.
  Rád si přečtu i názory, se kterými nesouhlasím, jsou-li uvedeny věcně. Vaše příspěvky věcné byly vždy. Jste-li rozhodnut ukončit přispívání na Kosu, nikdo Vám v tom bránit nesmí, nemůže a ani nebude. Přesto bych Vás chtěl požádat, abyste neodcházel.
  Požádat – jak vzácné slovo v dnešní době.

  • Sal napsal:

   Ještě bych dodal:
   Kosa je pro mě něco jako vánoční dárek, místo, kde si mohu přečíst *různé* názory, není to místo, kde mne NUTÍ myslet určitým způsobem. Kosa je svým způsobem Rajská Zahrada v bahně mediálního světa.

   Já vím, že to zní pateticky. Ale Kosa je pro mne poklad. Malý zázrak. Díky Meesře Vlku a díky všichni Kosíři.

   Tolik k mému vztahu ke Kose. Pane Čermáku, nevzdávejte to, bez Vašeho názoru bude Kosa míň vyvážená.

 36. Jan cermak napsal:

  Hezký dušičkový. Rád bych spoludiskutery upozornil na to, že tendečnost a neschopnost mainstremoveho zpravodajstvi je konstantou už 25, vlastně mnohem víc, že, let. Nezǎcalo to s Ukrajinou. Vzpoměnte na volbu prezidenta, Kalouska, Paroubka…. Je to konstanta. Jenže se občas stane, že i v televizi je pravdiv´a informace. Jak to v tom balastu poznat, že. Ale vede to samožrejmě k tomu, že publikum, už nevěří ničemu , co říkají. Tohle se stalo boľsevikum.
  Třeba dnešní report z voleb na čt mi přišel slušný.
  A k Dedkovym bodum. Souhlasim s definici. V řešeni se lišime. Byvá to v detektivkách. Seriovy vrah přizná osm vražd a devatou popírá. Můžou mu ji přišít nebo hledat někoho s silnějším motivem. Myslím , že Rusko má silňejší motiv. A taky nezapominejme na Occamovu břitvu.
  Naprosto uznavám , že se můžu plést. Nicmeně bych prosil uznat, že USA tu není jediný podezřelý. Vyšetřovatelé mi tu přijdou zaujatí, ne nestranní.

  • Hudec napsal:

   Je notoricky známo, že v médiích jsou tři druhy zpráv:
   – pravdivé
   – pravděpodobné
   – nepravdivé
   Pravdivé bývá téměř bez výjimky datum.
   Pravděpodobná je předpověď počasí na příští den.
   A pak je ten zbytek.
   🙂

   • kchodl napsal:

    Hezké.
    Přidal bych pěkný aforismus: „Majitel prodělečné médium platí ne za to, co v něm je, ale za to, co v něm není“.
    🙂

  • Dedek napsal:

   Occamovu břitvu znám. Ale poprosil bych o vysvětlení co je mírumilovného na. Citace:
   „Naším prvním cílem je zabránit tomu, aby se před našimi zraky znovu vynořil soupeř, ať už na území dřívějšího Sovětského svazu, či kdekoli jinde, který by představoval hrozbu, podobnou té, jakou představoval Sovětský svaz. Toto je dominantní ohled, podtrhující naši novou obrannou strategii, která od nás vyžaduje nasadit všechny síly k tomu, abychom zabránili kterékoli nepřátelské mocnosti ovládnout oblast, jejíž zdroje by ji pod konsolidovaným řízením umožnily vytvořit sílu globální.“
   Děkuji

 37. Germanicus napsal:

  Pane Čermáku,
  z Vašeho textu zásadně nesouhlasím především s tímto vaším sdělením:
  Jak Ukři tak Opolčenci jsou jenom pimprlátky v Putinově hře. Hře o větší Rusko. Nechápu, proč by zrovna Kosa měla tuhle hru hrát s ním.
  Regoval jsem na to samostatným textem, který jsem nazval „Bože, cara (Putina) chraň – nehodící se, škrtněte.“
  Tento svůj text jsem poslal vlkovi.

 38. Macu napsal:

  Vlkova KOSA je pro mě naprosto nezastupitelná,Vlku,díky!. jsem nekonečně otrávená z mediální manipulace ,která pro mě dosahuje obludnosti předlistopadové doby.Jen se nám znaménko obrátilo,v servilnosti jsme asi šampioni. Trápí mě,že na mladou generaci to má asi důsledný dopad,obávám se,že většinově přejímají info z našeho mainstreamu jako dannost, neb přeci“ máme svobodu slova, svobodná media“.A také bohuže má vliv “ pražská kavárna“ ,neb je in souznít.
  .Ještě více mě děsí,že jakási ideologická jednostrannost se objevuje v celém západním tisku většinově,u nás prakticky zcela. Stále informace bez ohledu na pravdivost,které drží lidi ve strachu z ohrožení,občas podepřené nějakou zdravotní hrozbou- naposled Ebola. Zde odbočím- s lucidnějšími kolegy jsme konstatovali,že už nejde dělat víc pro to,aby se aspoň drtek rozšířila mimo postižené státy, možná by ještě mohly cestovní kanceláře pořádat výlety pro zvědavce.Napjatě čekám vlnu povinného očkování,kteréí nejprve však bude masově nasazeno v Africe.
  Myslím,že by G. Orwel 1984 měl patřit k povinné četbě ve školách. Vždycky jsem myslela,že se k tomu dopracuje bolševik, a ono ejhle dopracovává se k tomu tzv. “ svobodný svět“

 39. tatko napsal:

  Dobrý večer!
  Dámy a páni,ďakujem Vám! Ďakujem,že môžem kliknúť na Kosu a užiť si oázu slušnosti.
  Táto diskusia je o obsahu,ale ja tu chcem vyzdvihnúť hlavne formu! Lebo to,čo si tu užívam,vôbec nieje bežné.Preto vďaka všetkým J.Čermákom,vďaka Vlkom,vďaka Vám všetkým,lebo takto sme ľudmi….

 40. vonrammstein napsal:

  Nikam nevodcházejte, dochtore. Já tu Ukrajinu taky nečtu. Naopak lovím články konečně o něčem jiným. Chyběl byste.

 41. kchodl napsal:

  Vítejte zpět.
  Jak nejsou diskuse, tak se už nepozná, kdo Kosu čte (a píše), tak snad občas napíšete článek.

  Kosa se myslím vůbec nezměnila, spíše totálně vykolejil mainstream. Vždycky to za moc nestálo, ale co předvádějí teď, to překonalo všechny meze. Přesně jak píší ostatní, třeba pan Hudec.

  Občas mi připadá, že média realizují heslo „Česká televize (a ostatní hlavní média) mají pravdu, to skutečnost se mýlí“.

  Pro konzumenta takových mňamek je pak Kosa jasný tábor temného knížete Putina nebo jiného aktuálního ďábla. Případně že Kosu řídí satanisté či agresivní ateisté, když nehýkají blahem nad odevzdáním čehokoliv v ČR církvím. Případně se někdo moc diví, že se nelíbí plivání na vlastní stát a národnost a že za neonacistickou demagogii dostane virtuálně přes ústa (jako včera jakýsi „historik“, co nezvládal diskutovat, měl v článku nepočítaně přímých lží, po přistižení se kroutil jak had a každého oponenta obvinil, že o tom nic neví případně že je vymytý ideologií).

  Ne Kosa se nezměnila. Je to stále stejné kritické střetávání, bez stranění komukoliv.
  Těším se na Vaše názory.

  • Michal napsal:

   Jasně – na jedné straně je Kosa „stále stejné kritické střetávání, bez stranění komukoliv“ a na straně druhé nasadíme diskutujícímu psí hlavu neonacistické demagogie…
   .A co těch tisích tanků vz. 35?

 42. jezevec napsal:

  taky už jsem to vlkovi několikrát psal, a vždycky byl arogantně vykázán do kšá.
  a tak jako okrajový názor, na které se vždycky všichni zuřivě sesypou jen vidí značku, dodám jen jeden postřeh: v podobném koutě, kam se kosa úporně hrne dnes, skončila čulíkárna jako publicistický server. kdysi populární a celkem inteligentní blogýsek „o věcech o kterých se nemluví“ – si z toho „o čem se nemluví“ vybíral jen ty „kvalitní názory“, až z toho je dnes komunistická žumpa. kterou slušný člověk otevře leda proto, aby věděl odkud to přijde, a tedy z které strany baráku stavět užší střílny.
  je mi to líto, protože vlka znám mnoho let, a jako člověka si ho vážím. nutkání psát o čemsi jen proto, aby se o tom psalo, a protože to odporuje mejsntrýmu, mi přijde jako poněkud zastydlá puberta. vona i zoofilie odporuje mejstrýmu, a nemusí se tomu jen kvůli tomu dávat seriozní prostor.

  diksusi bych dovedl skicnout, ani bych ji nemusel číst – kdo s vlkem souhlasí, bude pro něj borec – kdo má s rusem svou zkušenost a na něj svůj názor, bude souhlasit spíš s čermákem.
  přitom pointa je jinde.
  až tady bude převaha názorů, že rus je fuj, ale vlk je borec – tak TAM teprve začíná to, čemu se říká žurnalistika.
  k tomu má ale kosa hodně daleko.
  na rozdíl od mnoha jiných temat.
  škoda.

 43. Qiedo napsal:

  Dnes jsem sem přišel později, ale díky tomu jsem přečetl celou (prozatím) diskuzi.A už není, co dodat. S většinou z Vás naprosto souhlasím. Vidlák 11.51 a 16.54 chtělo by se říct- nedejBůh, ale on spíš dá. Puck 9.11 a paní Čen 10.57 cítím to podobně. Hudec 9.19- jak to říct lépe?
  Dědek 10.00, a mnozí další vyjadřují názory, s nimiž souhlasím. Naopak mám výhradu k názoru paní Šims- Ukrajina není na druhém konci světa, z atlasu vidíte, že se Slovenskem sousedí, a situace tam je nebezpečnější, než nám naše veřejnoprávní (všechny) vůbec říkají. A tady bych maličko odbočil, Ukr. je cca 40 milionů, polovina už má dnes nějakou zbraň, až tam bude zima a hlad a oni to přestanou snášet, kam asi půjdou? Banderovců bylo pár, my jsme měli vojsko a bezpečnost (SNB) a byl to problém. Dnes nemáme nic, na hranicích nikdo, armáda je v Afghu, jen pár těžkooděnců to asi nezvládne.
  Panu Čermákovi- situace je tam asi mnohem složitější, než si dokážeme představit , je ovšem vždy asi třeba uvažovat, zda bylo dříve vejce, nebo slepice. Je také řada lidí, jež se v situaci orientují lépe a se svým názorem se netají. Uvedu jediného- Jan Petránek po dlouhé době se vyjádřil v ČT- dám odkaz, ten u Vlka už neplatí, pořad je v archivu:
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/video/
  Ale skutečnou představu o dění tam si uděláte jen shlédnutím videí. Pokud ovšem nejste chirurg a nesnášíte pohled na hrůzy,jež tam jsou k vidění, nechte si to jen vyprávět. Zásadně ovšem nesouhlasím s vaším vyjádřením, “ Západ je prohnilý, ale prima prohnilý..“ A ač vím, že s tím nic nenadělám, vůbec si nemyslím, že je něco prima na zbídačení části jejích obyvatel nebo že bylo něco prima na humanitárním bombardování Srbska či Libye.

  p.s. Michale, byl jsem u ohníčku na chodníku před Aeroflotem, přísahám ale, že jsem jedinou z těch kostek v ruce neměl!

  • Michal napsal:

   Nedovolil bych si Vás podezírat 🙂
   Organizátoři tehdy mysleli skutečně na všechno a pro „rozproudění“ dodali i několik dobře instruovaných házečů.

   • Qiedo napsal:

    Ano a než tady zhasnou, ještě zavzpomínám: na ten hokej (to byl ten druhý-4:3 ?) jsme koukali Na Újezdě, pak jsme šli do centra, Národní už byla úplně ucpaná, v 603ce pan Smrkovský a paní Moučková ( od obou mám podepsanou Politiku) byli asi také zvědaví, jak to národ oslaví. Po Václaváku chodil průvod nahoru a dolů a v čele nosil trochu „porouchanou“ maketu nějakého dopravního letadla (asi Túčko) z výlohy oné kanceláře. Dodnes tu eufórii vidím jak živou!

 44. E napsal:

  Jene,
  kvůli Vám jsem po návratu z víkendu spustil computer.
  S Vaším pohledem, převážně z prvního článku, zcela souhlasím. Díky za něj.

  Lze najít mnoho názorů na dění ve světě, ale publikovat např. toto o gruzii : https://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/09/21/hrochovy-denni-ruske-preklady-dnes-z-20-9-2014/ , je otázka hroší kůže. Jde o to , že najít na internetu kontroverzní názory na cokoliv není problém, ale publikovat je pod svým jménem je jiná věc.Pokud by na začátku článku bylo upozornění, že se jedná o názor příslušníka cizího národa na jiný národ, uveřejněný pro výstrahu, bylo by to jiné. Pan domácí radši uvodí text Jena Čermáka. Představte si tento text o Čechách psaný němcem…

  Pokud člověk vidí souboj Západ Rusko jako sparta a slavia, které mají stejné šatny a lavičky, je to jiné než ho vidět jako souboj civilizací na různém stupni vývoje (práva jednotlivce atd). Pokud si uvědomíme, kolik životů bylo zmařeno než jsme se dostali tam kde jsme, musíme mít hroší žaludek tyto lidi obětovat.
  Jak souvisí vztah rozvoje společnosti s rozvojem jednotlivce, jsme tragicky viděli před rokem 89.

  Mnoho kritiků, ketří sem píší, se podle mého názoru vidí jako součást světa , kde se dá mluvit ( na rozdíl od ruska) o čemkoliv. Velmi se obávám scénáře, kdy po krátké krizi vznikne něco jako severní NATO a severní EU, a naše končiny světa budou opět hledět do prázdna. Za Karla čtvrtého jsme ještě byli kospopolitní, do dekretů kutnohorských. Co nám z té doby u nás stojí, víme.. Tento zvrat může proběhnout velmi rychle.

  A kosa – pan Křeček napsal o nadřazenosti sociálních práv a doporučil kazachstán – kurńa, kdo tu ropu kupuje, jsou to opravdu autoritáři ? a co na to kosa ? Pan Zeman se vetknul do řiti čínských komunistů – ano, řídí mnoho lidí, ale co od nich jde dobrého pro lidstvo ? A co na to kosa ?

  Dobrou noc a omluva za překlepy,

  Robe.

  Robe.

Komentáře nejsou povoleny.