Podzim je pryč, Koubek má bič !


napsal Václav P.

 

O víkendu skončila podzimní část fotbalové Synot ligy a není možné, aby si toho Kosa nevšimla.

Na úvod si dovolím dvě odlehčení, první bude tematické ke Kose. Vzhledem k tomu, že se Vlk během ligového podzimu vyprofiloval jako přední světový bloger o Ukrajině, napadá mě, zda také nestál za přestupem Tomáše Hubschmana ze Šachtoru Doněck do Jablonce.Jedině Vlk mohl tušit, že situace v Doněcku je neudržitelná a pouze mě zaráží, že by , při své lásce k němu, pomohl Peltovi a ohrozil Viktorku.

A druhé odlehčení je poděkování Mírovi Bosákovi. Za to že odkomentoval všechny zápasy Viktorky, za to, že operativně zajistil přímý přenos jejího pohárového zápasu v Rumunsku. Asi se budete Kosíři ptát, co je na tom tak zvláštního ? No je to něco podobného, jako by Miloš Zeman přišel na jednání zastupitelstva Plzně a řešil obchvat Roudné. Míra Bosák, který byl už 50x na Now Campu, v Mnichově ho Bavoři zdraví, protože je stejně známý jako Robben, tak tento Míra Bosák si dokázal vzpomenout na své západočeské kořeny a unaven komercí Ligy Mistrů , našel novou lásku – plzeňskou Viktorii.

Děkujeme a připojíme za odměnu jednu radu. Míra Bosák je totiž jako Jekyll a Hyde. Své vtipné a strhující fotbalové komentování střídá s nudným a uspávajícícím komentováním golfovým. A tak mu nelze než doporučit, aby Česká televize zakoupila práva na vysílání golfového Ryder cupu a aby ten byl komentován dvojicí Bosák – Záruba, která podle mě ještě společně nekomentovala.

A než se začnu věnovat hodnocení jednotlivých klubů a prognóze jarní části, musím samozřejmě zmínit českou reprezentaci. Na úspěchy trenéra Vrby se dá dívat dvěma způsoby.Buď je to trenérský genius , pokračovatel Ježka, Vengloše a Brucknera a prostě jen děla svojí práci a nebo je mužem neuvěřitelného štěstí, protože pokud by Václav Pilař nedal v poslední minutě zápasu s Holandskem gól a vzapětí jsme prohráli v Turecku, nikdo by se moc nedivil a trenérova aureola by pohasla. Každopádně ať je to varianta první, druhá nebo jejich kombinace, obojí je pro český fotbal dobré.

A teď už hodnocení ligového podzimu, týmy jsou seřazené podle současného pořadí, v závorce je nejdříve můj tip na Kose před začátkem sezony, následovaný tipem na celkový výsledek po jarní části. Předsezonní prognózu jsem se snažil připravit seriozně, ale se dvěma výjimkami. Schválně jsem podhodnotil Jablonec jako reakci na chování předsedy Pelty a nadhodnotil Slavii jako podporu práce trenéra Beránka. Hodnotit ligu jako celek je obtížně, větší množství domácích reprezentantů a rostoucí pohárový koeficient by sice poukazovali na rostoucí úroveň ligy. Počty diváků, výsledky mládežnických reprezentací pak spíše k její stabilní úrovni

1- Viktoria Plzeň ( tip před sezonou 1, tip na jaro 1 )

Vlk to možná ve svých starých kostech cítil, ale všechno podstatné se ve Viktorce stalo vlastně už před sezonou a v rámci přípravy. Nevýrazné výsledky v přípravě naznačovaly určité pnutí v týmu hlavně kolem kapitána Horvátha. Trenér Uhrin dostal za úkol tým omladit, jak to ale provést v týmu, který sbírá úspěch za úspěchem ? Španělé nechali takový tým vybouchnout na mistrovství světa, Viktorka v poháru s rumunskou Ploještí. Odnesl to trenér Uhrin a ze zakládní sestavy vypadli Bakoš, Čišovský a kapitán Horváth. Viktorka pak podzimní sezonu zvládla bez zaváhání, v přímé konfrontaci porazila Spartu, ale boj o titul bude vyrovnaný a rozhodovat budou maličkosti. Přesto si tahle generace hráčů třetí titul zaslouží a pro plzeňské hráče bohužel asi nevede jiná cesta do reprezentace než přes Ligu Mistrů.

2- Sparta Praha ( 2, tip na jaro 2 )

Klobouk dolů před Spartou ! Klub drží nahoře letošní pohárový koeficient, v silné skupině bojuje o postup do jarní části evropské ligy, její hráči výrazně pomohli k úspěchům reprezentace. V domácí lize přes poharovou únavu neklopýtá a drží se na dostřel prvního místa. Přesto si myslím, že současný kádr není kádrem, který by byl perspektivní a v příští sezoně získával slavná vítězství v Lize Mistrů. Tým je profesionální a výborně funguje, díky tomu zůstane na prvních dvou příčkách zajišťujících kvalifikaci o Ligu Mistrů a záleží pouze na výsledku v ní, jestli bude následovat prodej sparťanských hvězd za velké nebo malé peníze. Pro Spartu by pak asi byl nejlepší výsledek postup do Ligy Mistrů a žádný bod v ní, protože to by přineslo finanční injekci a žádný rozprodej kádru :).

3- FK Baumit Jablonec ( 8, tip na jaro – 3 )

Jablonec dokázal naplnit ambiciozní plány svého majitele Pelty a chyběla jedna minuta aby je i překonal. Podle mě by to ale bylo nezasloužené. Kádr a předváděná hra na Ligu Mistrů nemají, vrcholem by pro tým byl postup do hlavní fáze Evropské ligy. Tým těžil i z toho , že ostatní týmy se chtějí předvést hlavně s Plzní a se Spartou a tým tak trochu ve stínu sbíral body. Na druhou stanu se Jablonec dokázal přesvědčivě a oprávněně oddělit od zbytku pole a můžeme si jenom přát aby se stal dalším přispěvatelem do českého klubového koeficientu.

4- FK Mladá Boleslav ( 6, tip na jaro 4 )

Ambiciozní klub se ukázal dobře v pohárové Evropě, vyřadil nebezpečný Brijeg a vypadl s o dvě třídy lepším Lyonem. Kam ale v ligové tabulce ? Boleslav měla být tím, kdo posilněn o Plzeňáky Ďuriše a Wágnera bude prohánět Spartu a Viktorku, ale ztráta po podzimu ukazuje na nemožné prohánět i Jablonec. Čtvrtá příčka zajišťuje postup do pohárů a neschopnost a nevyrovnanost Slavie , Dukly, Teplic a dalších umožní Boleslavy tuhle pozici v klidu uhájit. Otázkou je, zda by Boleslav neměla do příštích sezon opustit styl českého anglického týmu ( tvrdého a bojovného ) a zkusit to cestou Viktorky nebo Jablonce.

5- FC Baník Ostrava ( 13, tip na jaro 11 )

Páte místo po podzimu a skóre 12:20 ! To pro mě hovoří za vše. Baník je dítětem štěstěny a vyrovnaného středu tabulky. Pro jeho fanoušky to sice asi po letech znamená klidný zimní spánek, ale náskok na Liberec je sedm bodů, herní projev kolísavý a forma Milana Baroše už byla lepší. Vrcholem podzimu je určitě výhra na Spartě, ale ani komety jako Narh neudrží tým na současné pozici a bude následovat propad, ale sestupový nebude.

6- FK Teplice ( 4, tip na jaro 5 )

Přijde mi, že ambicí hráčů Teplic a trenéra Štastného je porazit každou sezonu doma Spartu, slyšet chválu za ofenzivní styl , litovat , že se nepovedlo postoupit do Evropy a vyhlásit, že to příští rok určitě vyjde. Přitom i hráčům jako Nivaldo nebo Mahmutovič musí být jasné, že agenti sledují hlavně evropské poháry a pokud není jejich snem přestup do metropole jménem Jablonc, tak by měli na jaře o poháry zabojovat. Na ligu to přesto nevidím, ale pokud se to ofenzivnímu týmu nepovede, bude to ostuda a trenér by měl odstoupit ! Přesto mu z Plzně za cíl porážet aspoň Spartu moc děkuju !

7- 1. FC Slovácko ( 14, tip na jaro 9 )

Slovácko je můj interní skokan podzimu a asi si to za výborné diváky a stabilní zázemí zaslouží. Synot je generálním partnerem české ligy a i když jsem měl před sezonou Slovácko jako tým ohrožený sestupem, tak mě nějak přijde, že týmy spojené s generálním partnerem ligy většinou nesestupují. Jak dlouho bude hrát kanonýr Došek a Synot bude generálním partnerem se tipovat neodvažuju.

8- Slavia Praha ( 3, tip na jaro 6)

Můj předsezonní tip byl na úrovni utopie, ale Slavie ho svým startem dokázala překonat ! Chvíli pobyla na prvním místě, pak se vrátila k výkonům z předchozích sezon a mixem obojího je střed tabulky. Slavie má zajímavé hráče jako brankář Hrubeš, kapitán Latka, utočníci Škoda a Balaj, ve většině zápasů dokáže potrápit plzeňskou Viktorku, ale něco jí do pater, kde jsou třeba Jablonec a Mladá Boleslav chybí. Mluvilo se o příchodu ruského investora, ale spíše chybí i koncepce toho, co by Slavie chtěla hrát, bojovná hra se hodila pro hru o záchranu, ale teď by to chtělo od Slavie i nějakou nadstavbu. Slavie zabojuje o poháry, ale letos jí to to ještě nevyjde

9- Dukla Praha ( 7, tip na jaro 10 )

Dukla má ambice a silného majitele a nemá diváky. Taky má stabilizovaný kádr, který by při vyrovnanosti ligy za silnou trojkou, měl jednoznačně bojovat s Mladou Boleslaví o postup do pohárové Evropy. Potkal sem letos v Manchesteru taxikáře, který neznal Spartu, trochu znal Viktorku a básnil o Dukle Praha. Chce ale vůbec současná Dukla navázat na tradici Dukly z let šedesátých nebo opravdu platí slova majitele Pauknera, že to není ambicí klubu a větší radost mu dělá výchova mládeže ? Můj tip je, že Dukla se do pohárů nedostane, malinko si na jaře pohorší a trenér Kozel skončí.

10- 1. FK Příbram ( 10, tip na jaro 8 )

Jestli je prvním Jekyllem a Hydem Míra Bosák, druhým jsou pak trenéři Příbrami. Jestliže v Plzni fungovalo olomoucké kouzlo trenéra Vrby, tak v Příbrami totálně nefungovalo brněnské kouzlo trenéra Čuhela a jeho prodloužené ruky Švancary.Příbram s ambiciozním kádrem možná ukolébaly dobré výkony v úvodních zápasech s Plzní a Spartou, ale následující zápasy bez bodového zisku vedly palermského starostu Starku k výbornému rozhodnutí. Trenér Tobiáš přinesl do týmu klid a zkušenosti a obojí přenesl i na hráče. Dokázal dovézt klub na pozice, kdy se dá útočit na poháry, ale k sestupu je pořád blízko. Tobiáš také přinesl svých padesát odstínů standartek a jeho tanečky bavily prořídlé příbramské tribuny. Tip je mírné zlepšení.

11- FC Vysočina Jihlava ( 5, tip na jaro 7 )

Většinou v české lize platí, že hrůzný start vede k sestupu nebo třiceti kolovému boji o něj. Letošní sezona je v tomto velkou výjimkou. I když to na začátku vypadalo na sestup Jihlavy a Příbrami, oba kluby zázračně ožily a dostaly se do klidného středu tabulky i když pořád v ohrožení sestupu. Jihlava je můj propadák podzimu, po loňských sympatických výkonech a ambicích rady jsem tipoval boj o poháry. Nakonec tak Jihlava zaujala hlavně zázračným zmrtvýchvstáním a výhrou nad Viktorkou kolo po její výhře nad Spartou.

12- SK Dynamo České Budějovice ( 12, tip na jaro 14 )

Budějovice jako druhý nováček nepřeváděly určitě lepší fotbal než Hradec Králové, ale včas pochopily heslo ligového suterénu. Pokud tvoje kombinační hra není dostatečně účinná, vykašli se na ní a hlavně bojuj. Budějovice ubojovali důležitá domácí vítězství a zvládli i zápas o šest bodů v Hradci. V dlouhodobé koncepci ale moc velký rozdíl mezi Budějovicemi a Hradcem nevidím , oba kluby směřují k pohybu mezi první a druhou ligou.

13- Bohemians Praha 1905 ( 15, tip na jaro 15 )

Bohemians jsou bojovným mužstvem, které jsem tipoval na sestup. Mají báječné fanoušky, skvělý stadion, na podzim se prezentovali krásnými góly a kombinační hrou, jsou na 4. místě tabulky venkovních zápasů a přesto je stále tipuji na sestup. Ptáte se proč ? Jak řekl trenér Pospíchal – „Fotbal nemá logiku“. Těžký jarní los pošle Bohemku do druhé ligy a nepomůže ani předposlední zápas doma s Viktorkou ( jako loni ) . P.S. Ale za rok se Bohemka zas vrátí !

14 – Zbrojovka Brno ( 11, tip na jaro 13 )

Dobrý start, výhra na Slavii, ale poté propad ke standardu let minulých. Klub by měl stavět na dorostenecké líhni, ale možná by neuškodila nějaká zahraniční posila po vzoru Teplic, která by dala týmu trochu štávy. Šikovní talenti jako Vávra a Lutonský mužsto výš nevytáhnou, ale další moravská bašta nepadne a Brno se v lize udrží.

15- FC Slovan Liberec ( 9, tip na jaro -12 )

Slovan je jednoznačně smutným propadákem sezony. Z pohádkové cesty pohárovou Evropou, kterou se ale bohužel nepodařilo zpeněžit ani jinak využít, se tým propadl na sestupovou příčku. Přitom herně na tom Slovan neni zle, ale něco v týmu nefunguje. Nabízí se i srovnání s loňskou Olomoucí, ale další tradiční klub podle mého názoru tentokrát nesestoupí. A mám i jednu netradiční odpověď na otázku jestli týmu víc chybí špílmachr Rybalka nebo trenér Šilhavý. Je to za c – Jirka Štajner, s ním v kádru by se podle mě tým v letošní sezóně nepohyboval , tak kde se pohyboval a investice do jeho platu by byla jistější než do afrických nebo jihoamerických hvězd třetí katerogie.

16- FC Hradec Králové ( 16, tip na jaro – 16 )

Hradec se v posledním kole podzimu dostal z kategorie Totální do outsider do kategorie outsider. Cesta k záchraně sice může vést přes výhry nad ostatními ohroženými, ale tomu asi věří málokdo.Přitom kádr a zázemí by Hradec měl na to aby předváděl výkony jako Brno, Slovácko

Vlkův dodatek:

Původně jsem si tohle chystal pro sebe, ale než jsem se dostal  k psaní, přišel sloupek od Václava P. Takže  svůj psát nebudu jakkoli samozřejmě spoustu věcí vidím úplně jinak. Ale je to jen můj názor, který není ani lepší ani horší než Václavův nebo váš. Proto také bude otevřena diskuse.

To je jedno sdělení.

Tím dalším je ujištění Václava P. , že naopak s odchodem Huebschmanna  do Pelatevenova jsme to měl promyšlené do posledního detailu.  Kdyby totiž  Velkej Čáp nebyl koupil právě  bývalého doněckého plejera, pak se velmi obávám, že  Viktorka první po podzimu nebyla.. Stačí si přehrát záznam  z prvního podzimního zápasu  Viktorky a Jablek a prozkoumat hru Peltavenů a počínání právě Huebschmana. I když tam byl stavebním kamenem našeho vítězství obrovský kiks  Hrubého. Ale  Hubschman prostě  nezvládl střed pole  a bylo.  Ale moje záludná  rafinovanost  se plně projevila minulou neděli na Střelnici  při prvním golu Viktorky. Kdy  Dany Kolář  udělal  v souboji s Kyselou a  Huebschmanen z obou jabloneckých kašpárky, snadno jim, díky jejich ne zrovna excelentní individuální rychlosti utekl, aby následně předložil gol na  stříbrném podnosu Teclíkovi! Měl bys mi poděkovat  za  tohle  strategické plánování!  🙂 Prostě Mírovi, cinklé jaro jsem podstrčil záměrně kukaččí vejce. A navíc  za hodně drahé  peníze. Slyšel jsem, že  Huebschmann má ještě dražší smlouvu než  Horvi ve Viktorce  za podpis  smlouvy  prý inkasoval búra na ruku. Jestli je  to pravda, netuším.

No nic. Ale  ještě jedna věc je nutná. vyhlásit výsledky  tipovací soutěže na  pořadí v lize po podzimu.

Za nejpřesnější z odevzdaných tipů považuji ten od nicku  MaB:

MaB napsal:

A ještě ty tipy:
1. Sparta , 2. Plzeň, 3. Mladá Boleslav, 4. Jablonec, 5. Ostrava
1. Mahmutovič, 2. Lafata, 3. Chramosta, 4. Hušbauer, 5. Tecl

Jako jediný trefil všechna  mužstva v první pětici ligy.  Což je pro mne  víc než tip Václava P., který jako jediný viděl  Viktorku po podzimu první.

Vedlejší tip – nejlepší střelci po podzimu nemá smysl hodnotit.  Tam byl tutovkou Lafy, toho měli všichni a jinak už to byla čistá nahodilost.

Před jarní ligou určitě bude nová tipovačka. No a nyní máte slovo vy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Podzim je pryč, Koubek má bič !

 1. Václav napsal:

  netipuji jelikož většinou trpím, protože mančafty kterým fandím hrají blbě. Teplice, nevím kdy jste to psal, ale odchazí Mahmutovič a to právě do Plzně a na to jsem moc zvědavý, jak se chytne. Teplice zahrály pár zápasů v útočném stylu,ale to co jsem viděl já bylo trápení a na zápase v Teplicích se Spartou jsem byl a žádná nádhera to nebyla. Hráči doslova chodili po hřišti a nezájem černoušků kombinovat s Mahmutem byla vidět na kilometry. Rozehrál se Vůch,ale teď jsem zaslechl,že pomaže do Plzně,ale naštěstí jaro ještě v Teplicích, tak snad pomůže k tomu,aby nespadly. Osobně už poslal Štastného jinam, když vidim jak Koubek občas zařve z lavičky a prožívá zápas, tak někoho takového by potřebovaly a ne toho muže s kamennou tváří.No a Bohemka? Modlím se aby jim zůstal Ďolíček a nespadla, ale tady to bude těžký i když Pivarník se snaží. Jinak jsem rád,že se vrací Rajtoral a Plzeň vede ligu nad Spartou a tak doufám,že jaro přinese víc zajimavých zápasů a snad i víc gólů.

  • vlkp napsal:

   Na webu Viktorky zrovna nadšením z těch dvou přestupů si trika netrháme.Tedy většinově fanoušci. Za Mahmuta jsme prý dali Horu +4, což bych ještě nějak chápal, ale za Vúcha jsme dali nahostovačku s opcí Stratila prý docela velký balík. Stratil je podle mne větší talent než Vúch…. Tak jsme zvědav, jak to bud e na jaře.. No ale třeba mají pravdu vejboři a nikoli postarší fanda.
   Jinak ke Štatsnému – já si myslím, že jako trenér je odborně jeden z nejlepších v ČR, ale slyšel jsem,že lidsky je to docela bída. Nevím, co je na tom pravdy.
   Pivarník a Bohemka? Bohemece rozhodně přeji jen dobré. Její fandové dokázali zázrak. A Pivarníkova práce se mi také velmi zamlouvá.

   • VaclavP napsal:

    Vlku omlouvám se za převzetí tématu, mohl by si napsat výhled před jarem. Jinak nějak z Mamuta cejtim ,že se bude chtít prosadit a třeba se aspoň jednou dostat do reprezentace. Pracovně jsem se teď setkal s dvěma Bosňama a myslim, že sou nám mentálně blízký , asi ne jako Slováci, ale určitě víc než Rusové, který to tu musí brát jako potupu ( Adamov, Rybalka )

    • Václav napsal:

     jo Mahmut na toho jsem zvědav a prosadit se v kádru Viktorky to bude jiný kafe.Jje přesně ve věku kdy se to láme a on už nemůže sázet na to ,že to párkrát za zápas zabalí a uteče, to už mu ale teď nejde a bude se muset vracet a naběhat tak o třetinu víc než v Teplicích.

 2. Jeff napsal:

  Zastávám asi extrémnější názory, mnohokrát však více či méně se souhlasem: Česká fotbalová liga mě jako totálního fotbalového fanouška přestala po zápase Liberec-Plzeň zajímat. Tématem není totiž její pořadí, ale regulérnost. Fotbal je obrazem společnosti, což je obecně uváděné pravidlo, takže pro Gambrinus ligu platí, že jde o souboj fotbalových oligarchů, kteří pouze „dělají prachy“ a nějak se už spolu domluví. Pořadí je pak věc dohody, momentální síly či stavu peněženky. Něco jiného je repre, která povstala. Nový trenér si naštěstí prosadil věci nevídané nebo, a to současně, pochopil, že fotbal je o vnitřní atmosféře v týmu. Nestaví do kvalifikace protěžované nekopy, nýbrž kvalitu a obrat byl okamžitý. Ti kluci to dlouho nezažili a tak najednou to bylo jeden za všechny a všichni za jednoho, takže i ten Rosa se Dočkal.

 3. Laco G. Mlynář napsal:

  Sparta prý udělala miliardovou ztrátu z hospodaření za poslední roky. To je tedy slavné mužstvo, asi jako Česká republika s 1,8 bilionem vládního dluhu. A to za tu miliardovou sekeru ani neuhraje LM. No jako všechno po kontrarevoluci. Navrch huj a vevnitř fuj. Navoněná bída.

  • VaclavP napsal:

   Když člověk cestuju po světě, tak stejně vidí, že ta euro-atlantická civilizace toho moc společnýho nemá, křestanství moc už asi ne , snad jenom ten fotbal.

  • Václav napsal:

   jestli neuhraje se uvidí,ale rozhodně se s ní zatím nestalo něco jako dnešní Slávie, která se bude opět klepat aby nesestoupila ..

Komentáře nejsou povoleny.